پایگاه خبری تحلیلی شعار سال

سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کد خبر: ۹۸۱۶۷
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۷
اين در حالي است كه خود عليزاده هم در توضيحات بيشتري گفـت: ياسر هاشمي به او گفته است با پيگيري‌هايي که خودشان انجام داده‌اند، ممنوع‌الخروجي آنها رفع شده است.

شعارسال : درحالي‌که صبح ديروز عليزاده‌طباطبايي خبري مبني بر ممنوع‌الخروجي برخي اعضاي خانواده آيت‌الله هاشمي اعلام کرده بود، اما ياسر هاشمي در گفت‌وگو با «شرق» اعلام کرد که «اطلاعات آقاي عليزاده‌طباطبايي به‌روز نيست و اين اطلاعات صحت ندارد».

اين در حالي است كه خود عليزاده هم در توضيحات بيشتري گفـت: ياسر هاشمي به او گفته است با پيگيري‌هايي که خودشان انجام داده‌اند، ممنوع‌الخروجي آنها رفع شده است.

طباطبايي گفت: «ممنوع‌الخروجي مربوط به چند ماه قبل بوده است ولي با پيگيري‌هاي انجام‌شده رفع شده و ظاهرا برخي اعضای خانواده هم سفر به خارج داشتند و با مشكلي روبه‌رو نشده‌اند».

به گفته عليزاده‌طباطبايي، براساس ماده ۱۶ قانون گذرنامه، ممنوع‌الخروجي نياز به تشكيل پرونده ندارد و به صلاحديد قاضي اين اتفاق ممكن است رخ دهد. در خبر اوليه از قول عليزاده‌طباطبايي آمده بود كه فائزه و ياسر هاشمي و پسر فائزه و محسن هاشمي ممنوع‌الخروج هستند. سايت انتخاب هم در خبري با تکذيب اطلاعات عليزاده، از قول منبعی مطلع نوشت: در حال حاضر، محدوديت و ممنوعيتي براي خروج افراد نامبرده وجود ندارد و اگر چنين ممنوعيتي وجود داشته، در حال حاضر رفع شده است.

پيشينه  ماجرا

مهرماه بود كه فائزه هاشمي از ممنوع‌الخروجي پنج نفر از اعضاي خانواده خبر داد. او در مصاحبه با روزنامه شهروند، با اعلام اينکه خود او در ۲۶ ارديبهشت ممنوع‌الخروج شده، گفته بود: «شايد تصور مي‌شود که ما اسنادي را از اسرار نظام در اختيار داريم که مي‌خواهيم منتشرش کنيم در حالي ‌که چنين چيزي نيست».

صحبت‌ها از ممنوع‌الخروجي خانواده هاشمي، يك سال بعد از درگذشت آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني در حالي است كه حسن لاهوتي نوه دختري مرحوم هاشمي و فرزند فائزه هاشمي، سال ٨٩ به مدت يك روز بازداشت شده بود.

او كه ١٠ روز پس از انتخابات رياست‌جمهوري دهم عازم لندن شده بود، هنگام بازگشت به كشور توسط تعدادي از مأموران و با ارائه حكم قضائي بازداشت و روانه زندان شد. عباس جعفري‌دولت‌آبادي دادستان عمومي و انقلاب تهران همان زمان گفت: لاهوتي بامداد روز يكشنبه به موجب دستور قضائي و به اتهام ارتكاب برخي جرائم امنيتي در فرودگاه امام خميني (ره) دستگير شده بود كه عصر دوشنبه پس از انجام پاره‌اي تحقيقات توسط بازپرس، ابراز ندامت و پشيماني از اقدامات ارتكابي و با پذيرش توديع وثيقه ٧٣ميليون‌توماني به دستور بازپرس و تأييد دادستان تهران از زندان آزاد شد.

چند وقت قبل هم ياسر هاشمي فرزند آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني که رياست دفتر هيئت امناي دانشگاه‌ آزاد را برعهده داشت، از مسئوليت خود برکنار شد. اين اتفاق با فاصله كمي از بركناري حميد ميرزاده رئيس وقت دانشگاه آزاد صورت گرفت. ياسر هاشمي پس از برکناري حميد ميرزاده از رياست دانشگاه، در اظهارنظري ضمن نگراني از اين اقدام، آن را برخلاف سيره آيت‌الله هاشمي‌رفسنجاني دانسته و نسبت به آينده دانشگاه آزاد و هاشمي‌زدايي در اين دانشگاه هشدار داده بود. حسن خميني هم با ارسال نامه‌اي به ولايتي نسبت به بركناري حميد ميرزاده گلايه و ابراز شكايت كرده بود. اگرچه به اين نامه ترتيب اثر داده نشد و ميرزاده هم به دانشگاه آزاد بازنگشت.


شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از پایگاه خبری تحلیلی فرارو، تاریخ انتشار: 22آذر 1396 ، کدخبر: ۳۴۰۰۹۴،www.fararu.com

اخبار مرتبط
خواندنیها-دانستنیها
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی:
آخرین اخبار
پربازدیدترین
پربحث ترین