سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دور زدن تحریم ها؛

تلاش سوئیس برای ایجاد خط ویژه تجارت دارو با ایران

شبکه تلویزیونی آر.تی.اس سوئیس اعلام کرد این کشور در پی ایجاد یک کانال مالی ویژه موازی با «اینستکس» برای تجارت دارو با ایران است.
پروژه تحول‌بخش؛

ایران در مهمترین مسیر تجاری شمال-جنوب آسیا + نقشه

راهگذر شمال-جنوب که دو بال شرقی و غربی آن نیز از قزاقستان تا بلغارستان تداوم یافته است، تقاطعی بزرگ به مرکزیت تهران و مهمترین مسیر تجارت بین‌المللی است که از ایران می‌گذرد.
پیروزی در خط مقدم، شکست در بازار؛

هزینه جنگ سوریه را دادیم حالا باید سرمایه گذاری کنیم

درحالی که ایران از سال ۲۰۱۱ انواع حمایت‌های مستشاری و نظامی را از دولت بشار اسد داشته، اما سهم سرمایه گذاران ایرانی در بازسازی سوریه روشن نیست. به نظر می‌رسد عواملی نظیر عدم وجود روابط بانکی با سوریه مانعی بر سر راه توسعه روابط است.
رقم افسانه‌ای قرارداد 400 میلیارد دلاری چین با ایران تکذیب شد؛

آغاز مذاکرات سرمایه گذاری مشترک «تهران-پکن»

«400 میلیارد دلارسرمایه گذاری» عددی که طی چند روز گذشته در خبرگزاری‌ها می‌چرخد و کسی آن را تأیید و تکذیب نمی‌کند، دیروز در محافل خبری جاروجنجال به پا کرد. فارغ از دست به دست شدن این خبر در فضای مجازی در چند روزگذشته، داستان جدی شدن این عدد دیروز از نشست صبحانه اتاق بازرگانی تهران آغاز شد. یکی از اعضای اتاق بازرگانی در این نشست گفت که شنیده‌ام 400 میلیارد دلار قرارداد خارجی بین ایران و چین امضا شده است. اما این خبر مورد تأیید هیچ مرجع دولتی قرار نگرفت. وزارت اقتصاد این عدد را باورنکردنی دانست و البته به این موضوع پرداخت که مذاکراتی با چین برای فاینانس و سرمایه‌گذاری خارجی آغاز شده ولی عددی از آن بیرون نیامده است. هر چند عددی هم مورد تفاهم قرار گیرد، به یک صدم 400 میلیارد دلار که می‌تواند اقتصاد هر کشوری را زیر رو کند، نمی‌رسد.
سفیر بلژیک در تهران خبر داد:

بلژیک به اینستکس پیوست

ورونیکا پتی، سفیر بلژیک، در دیدار با مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران، با اعلام خبر پیوستن بلژیک به کانال مالی اینستکس و تشویق شرکت‌های بلژیکی به کار با ایران، اعلام کرد که برابر لایحه مصوب پارلمان این کشور، بلژیک می‌تواند جزو سهامداران اینستکس شود.
رییس جدید اینستکس خبر داد:

آمادگی بانک‌های اروپایی برای ورود به ساز و کار اینستکس

رییس جدید اینستکس در سفر به ایران و دیدار با نمایندگان بخش خصوصی و اعضای اتاق‌های مشترک ایران و آلمان و اتاق بازرگانی تهران، از اعلام آمادگی چند بانک اروپایی برای ورود به مکانیزم مالی ساز و کار ویژه مالی تجارت با ایران، خبر داد.
دلار از صحنه مبادلات ما حذف میشود؛

رایزنی با ترکیه و روسیه برای تحریم دلار و سوئیفت

عبدالناصر همتی رئیس بانک مرکزی با بیان اینکه تلاش دولت آمریکا برای اعمال تحریم‌های متعدد کمک کرده دلار از صحنه مبادلات ما حذف شود، گفت: در رایزنی‌های اخیری که با ترکیه و روسیه داشتیم، بحث اصلی این بود دو کشور هم از سوئیفت و هم از مبادله با دلار اجتناب کنند و با پول ملی مبادله کنیم.
با توجه به توافقات اخیر بانکی؛

سهم ایران از بازار روسیه بیش از «۰.۱درصد» خواهد شد؟

درحالی که تجارت ایران و روسیه به‌عنوان دو کشور همسایه و همسو، به‌هیچ‌وجه متناسب با اشتراکات سیاسی و جغرافیایی این دو نبوده ولی توافقات اخیر بانکی این امید را بیشتر کرده که سهم ایران در بازار روسیه بیش از سهم ناچیز ۰.۱درصدی گذشته شود.
رضا مسرور :

ورود بیستمین کشتی حامل کانتینرهای تجاری از مسیر کریدور بین المللی جدید

مسرور :ورود بیستمین کشتی حامل کانتینرهای تجاری از مسیر کریدور طراحی شده بین المللی، نوید بخش آینده ای روشن در تجارت دریایی ایران است.
در نشست پارلمان اقتصاد معرفی شد؛

فرصت عمان به تجار ایران

ارزیابی فعالان اقتصادی حاکی از این است که پایگاه جدیدی در منطقه برای تجارت در حال شکل‌گیری است. پایگاهی که می‌تواند بر تقویت سیستم انتقال ارزی و تجارت خارجی تاثیرگذار باشد. ارزیابی اتاق مشترک ایران و عمان حاکی از این است که تجار ایران می‌توانند روی عمان به‌عنوان مقر جدید صادرات مجدد کالاها، حساب باز کنند. صدور روادید با هزینه کم و سرعت بالا، برقراری خط مستقیم کشتیرانی بین بنادر ایران و عمان و خط هوایی مستقیم، مزیت توسعه روابط اقتصادی با این کشور را افزایش داده است.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد؛

استقبال چینی‌ها برای سرمایه‌گذاری در بنادر ایران

محمد راستاد رییس سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: با توجه به عقد تفاهم خواهرخواندگی و مذاکرات صورت گرفته امید بسیاری وجود دارد که چینی‌ها در حوزه بندری و دریایی ایران سرمایه‌گذاری کنند، چرا که در طول سفرمان به این کشور مقامات چین آمادگی خود در این زمینه را اعلام کردند.
رئیس اتاق مشترک ایران و ترکیه خبر داد؛

اشتیاق شرکت‌های ترکیه‌ای برای سرمایه‌گذاری در ایران

رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه گفت: شرکت های ترک‌ نسبت به دیگر شرکت‌های خارجی برای سرمایه‌گذاری در ایران اشتیاق بیشتری دارند و سرمایه گذاران این کشور در دهه گذشته حضور وسیعی در استان‌های همجوار داشتند. رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه درباره اینکه آیا مانعی برای سرمایه‌گذاری ترک‌ها در ایران وجود دارد؟ گفت: ترک‌ها در دهه گذشته سرمایه‌گذاری نسبتا خوبی در ایران داشتند و ۱۰۰ شرکت بزرگ و متوسط در نقاط مختلف کشور به خصوص آذربایجان و ارس سرمایه گذاری کرده‌اند و بیشترین سرمایه‌گذاریِ آن‌ها در بخش صنایع و تولید بوده است.
جزئیات سوئیفت روسی- ایرانی؛

سامانه تبادل مالی روسیه و ایران چه تاثیری بر اقتصاد کشور خواهد داشت؟

سوئیفت روسی- ایرانی راه اندازی می‌شود. بعد از بازگشت تحریم‌های آمریکا در سال گذشته دسترسی بانک‌های ایرانی به سامانه ارتباطی بین بانکی جهانی سوئیفت قطع شده بود. روسیه و ایران قصد دارند با راه اندازی سیستمی مشابه بین دو کشور تبادلات مالی خود را تسهیل کنند.
وضعیت تجارت در 15 بازار منطقه؛

همسایه‌گرایی راهبرد عبور از تحریم

تشدید تحریم‌های تجاری باعث شده است که ایران در توسعه روابط تجاری خویش، کشورهای همسایه را جایگزین بازارهای صادراتی سنتی و دور کند. به‌تازگی ایران با کشورهای اوراسیا توافقنامه تجارت آزاد امضا کرده و تلاش می‌کند با دیپلماسی فعال سهم خود را از بازارهای همسایه افزایش دهد، اما براستی سهم ایران از بازارهای 15 کشور همسایه چقدر است؟
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا:

ایران برای دسترسی به تکنولوژی و بازارهای اروپایی، مجمتع‌های صنعتی بریتانیا را بخرد/ تهران پا در تله اسرائیل نگذاشت

مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا اظهار داشت: برگزیت از طریق کاهش رشد اقتصادی بریتانیا و اتحادیه اروپا، می‌تواند تقاضا برای انرژی را کاهش دهد که این موضوع طبیعتاً هم از کانال کاهش تقاضا و هم کاهش قیمت، روی اقتصاد ایران تأثیرگذار است.
همکاری بانکی ایران و روسیه؛

راه‌اندازی شبه‌سوئیفت ایران و روسیه برای فعال سازی پیمان های پولی

دستیار رئیس‌جمهور روسیه از اتصال سامانه سپام به عنوان سامانه پیام‌رسانی الکترونیکی مالی ایران به شبکه پیام رسان مالی روسیه برای از بین بردن اثرات تحریم در مبادلات بین دو کشور و همکاری بانکی خبر داده است؛و از راه‌اندازی شبکه پیام‌رسان شبه‌سوئیفت با ایران خبر داده که هنوز گام جدی و عملیاتی از سوی بانک مرکزی کشورمان برای فعال سازی پیمان‌های پولی برداشته نشده است.
کرملین:

مسکو و تهران در حال ایجاد جایگزین سوییفت هستند

دستیار کرملین می‌گوید ایران و روسیه در حال برقراری ارتباط بین سامانه‌های پیام‌رسان مالی خود برای جلوگیری از تحریم‌های کشور ثالث هستند.
قاضی زاده هاشمی عنوان کرد؛

مذاکرات سیاسی به جایی نمی‌رسد

رئیس فراکسیون اقدامات پیش دستانه با بیان اینکه مذاکرات سیاسی به جایی نمی رسد، گفت: امروز باید تجار ما به مذاکره بروند، باید مذاکرات و رفت و آمدهای امنیتی فرهنگی و اقتصادی آغاز شود.
عملکرد اقتصادی دولت دوازدهم؛

افزایش ۶ درصدی صادرات کالاهای غیرنفتی

صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ نسبت به سال ۱۳۹۲، حدود ۵.۹ درصد افزایش داشته است.گزارش خلاصه عملکرد دولت یازدهم و دوره دو ساله دولت دوازدهم که از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شده، نشان می‌دهد که صادرات کالاهای غیرنفتی با احتساب میعانات گازی در سال ۱۳۹۷ به ۴۴ میلیارد و ۳۱۰ میلیون دلار رسیده که نسبت به سال ۱۳۹۲ حدود ۵.۹ درصد افزایش داشته است.
اگر خام فروش نبودیم...

۹۶ درصد صادرات غیرنفتی ایران به کره‌جنوبی میعانات گازی است!

بررسی وضعیت تجارت خارجی ایران با کره جنوبی حائز نکات بسیار قابل تاملی است، چراکه براساس داده‌های گمرک ایران طی سال ۱۳۹۷ ایران ۲ میلیارد و ۵۶۷ میلیون دلار کالای غیرنفتی به این کشور صادر کرده که حدود ۹۶ درصد آن (معادل ۲ میلیارد و ۴۶۰ میلیون) میعانات گازی بوده است.
صفحه  از ۸۸
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1398چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها