سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
درآمد های حاصل از جرایم و خسارات ؛

اندر فواید خلافکاری برای دولت!

یکی از بامزه ترین بخش های بودجه های سالانه ایران که نمی دانم معادلی در دیگر کشورهای توسعه یافته دارد یا نه، بند درآمدهای حاصل از جرایم و خسارات است، قرار است در سال آینده دولت حدود ۶ هزار میلیارد چوق از این محل درآمد داشته باشد! یعنی برای تامین حدود ۲ درصد از بودجه عمومی، دولت فخیمه روی خلاف و رندی ملت حساب کرده است
پژوهشگر اقتصادی دانشگاه ایالتی و ‏موسسه پلی‌تکنیک ویرجینیا:

انتظار عقلانیت بیشتری از دولت در حوزه اقتصاد داشتیم

از دولت روحانی عقلانیت بیشتری را در حوزه اقتصاد انتظار داشتم/ تیم اقتصادی دولت دوازدهم پر از سردرگمی و آشفتگی است .
مهندسی بازاریابی؛

اثر بخشی مهندسی بازاریابی

ویرنگا، بوگن و استالین، بازنگری مشروحی از ادبیات موضوع روی اثر بخشی مهندسی بازاریابی (سیستم های پشتیبانی مدیریت بازاریابی (MMSS))]۱[ فراهم می کنند. آنها بیان داشتند که بنابر شواهد ملموس موجود، MMSS می تواند منافع شرکت وسایه معیارهای عملکرد را بهبود بخشد. لیکن این موفقیت کلی و عمومی نمی باشد. برای موفقیت چندین پیش فرض لازم است: حمایت از سوی مدیریت عالی، سبک شناختی و تجربه استفاده از MMSSو تطبیق MMSSبا محیط تصمیم گیری. اغلب مشخص نیست چه کسانی با استفاده از MMSSموفق می شوند.
رهاسازی شرکت های زیان ده؛

ماراتن خصولتی‌ها در تصاحب سودده‌ها

بخش کشاورزی با تمام کم‌وکاستی‌هایش هنوز هم بار اشتغال ایران را به دوش می‌کشد. بخشی که میزان ایجاد اشتغالش در مقایسه با صنعت بسیار کم است، در تمام برنامه‌ریزی‌ها به‌عنوان یکی از محورهای ایجاد اشتغال برای ساکنان روستاها مورد تأیید و حمایت قرار می‌گیرد.
دانستنی ها؛

آیا رد نکردن صورت معاملات فصلی باعث رد دفاتر می شود؟

اگر معامله در دفاتر باشد ولی در معاملات ارسال نشده باشد، فقط جریمه عدم ارسال معاملات فصلی تعلق می گیرد.
مختلسین و مفسدین محترم!

با 6.5 میلیون تومان یک تعاونى اعتبارى بزنید!

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، گفت:‌ مجازات تأسیس مؤسسه مالى غیرمجاز و حیف و میل پول مردم براى هر هزارمیلیارد تومان، یک سال حبس است. به نظر مى رسد کسب و کار پرسود و کم ریسکى است!
علی دینی ترکمانی:

نقد جریان اقتصاد متعارف آکسیوماتیک ریاضی‌گرا

اقتصاد متعارف آکسیوماتیک ریاضی‌گرا، جریان اصلی در نظام آموزشی اقتصاد جهان و بالطبع ایران است. این جریان فکری، آکسیوماتیک است؛ به این معنا که مبتنی‌بر رویکرد قیاسی است؛ از تعریفی کلی از انسان، به‌عنوان آکسیوم یا اصل موضوعه اول شروع می‌شود و بعد با اضافه کردن آکسیوم‌های دیگر، قدم به قدم تکمیل می‌شود.
یادداشت پدرام سلطانی؛

نشانه شناسی امید

این روزها مکرراٌ مخاطب این پرسش کوتاه قرار می گیرم: "امیدی هست؟" امید در تعریفی ساده "داشتن احساس و نگرش مثبت به آینده" است. ما با جستجوى نشانه هایی، احساس و نگرشمان را به آینده تنظیم می کنیم.
راه های ثروتمند شدن در ایران؛

سریع‌ترین راه رسیدن به ثروت در ایران کدام است؟

یک کارشناس اقتصادی با بیان این که روش رسیدن به ثروت، اصلاح تفکر اشتباه نسبت به کسب درآمد است، گفت: درآمدهای ثابت کندترین راه رسیدن به ثروت است .
مدیرعامل شرکت مس:

کاهش چشمگیر قیمت تمام شده مس محتوی معدنی شرکت مس

مدیرعامل شرکت مس در جلسه مجمع عمومی فوق‌العاده شرکت مس گفت: شرکت مس در نه ماهه نخست سال جاری علاوه برثبت رکوردهای تولیدی بی‌سابقه در حوزه کاتد و مس محتوی معدنی موفق به کاهش چشمگیر قیمت تمام شده مس محتوی معدنی شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی؛

سرمایه گذاران بخش خصوصی ایرانی سوریه را بازسازی می کنند

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بخش خصوصی کشور وارد بازار 600 میلیارد دلاری سرمایه گذاری در پروژه‌های بازسازی سوریه شده است، گفت: دولت ایران قرار نیست منابعی را به پروژه‌های عمرانی این کشورها اختصاص دهد اما تضمین این سرمایه گذاری‌ها را از طریق بانک مرکزی می‌پذیرد.
غلامرضا نظربلند / اقتصاددان:

«راه ميانه» عليه تحريم‌ها

جنگ‌هاي اقتصادي که در طول تاريخ به‌نوعی در قالب محاصره و تحريم به وقوع پيوسته، پيشينه‌اي ديرينه دارد. گفته مي‌شود قديمي‌ترين جنگ اقتصادي بين آتني‌ها و اسپارت‌ها در بيش از 400 سال قبل از ميلاد بر سر شهر مگارا که در آن زمان هم‌پيمان اسپارت بود، روي داد. آتني‌ها که نمي‌خواستند وارد جنگ نظامي شوند، مگارا را تحريم اقتصادي کردند. اسپارت‌ها در واکنش به اين اقدام، لغو حکم مگارايي را خواستار شدند و چون چنين نشد، به مقابله نظامي روي آوردند و سرانجام آتن را به زانو درآوردند.تأثيرگذارترين جنگ اقتصادي را هم بايد در تحريم ژاپن از سوی آمريكا در اوايل سال 1940 و تشديد آن در جولای همان سال سراغ گرفت. شدت اين تحريم به‌قدري بود که ژاپن را مجبور کرد تا در هفتم دسامبر 1941 به پرل هاربر (pearl harbor) يورش ببرد و در نتيجه، پاي آمريكا را مستقيم به جنگ جهاني دوم باز کند. جالب اينکه درست يک هفته قبل از اين يورش، سفير ژاپن در آمريكا به مقامات آمريكايي چنين مي‌گويد: «مردم ژاپن فکر مي‌کنند اقدامات اقتصادي از اقدامات نظامي مؤثرتر است. آنها به‌شدت تحت فشار شما هستند تا تسليم شوند ولي اعتقاد دارند که جنگيدن بهتر از تسليم‌شدن در برابر فشار است».
افشاگری نماینده مجلس در خصوص؛

واگذاری آلومینیوم المهدی و هرمزال

نماینده مردم بندرعباس در مجلس گفت: خبرها حاکی از این است که دو شرکت آلومینیوم المهدی و هرمزال پیش از فسخ، فروخته شده و برگزاری شتاب‌زده مزایده‌های نوبت اول،‌ دوم و سوم فقط برای سرپوش گذاشتن به این معامله پنهانی و انجام تشریفات به ظاهر قانونی است.
کالاهای نجومی؛

موکت کف پایی 25 میلیون تومانی ! + عکس

خبری در فضای مجازی پیچید که کوتاه بود اما جانسوز، موکت کف پایی لکسوس آر ایکس ۲۵ میلیون تومان! این خبر واکنش زیادی در بین کاربران داشت.
دانستنی ها؛

شناخت بیشتر از اصطلاحات اعتباراتی

در متن زیر به تعریف چند اصطلاح اعتباراتی پرداخته شده است.
چهره سازی از مسعود نیلی ؛

تعمقی درباره اطلاق لقب «دشمن مردم» با هدفی متفاوت / چرا مسعود نیلی را به عرش بردند؟

نوشته ای تحت عنوان " چرا می گويند مسعود نيلی دشمن مردم است" در فضای مجازی انتشار يافته است که نشان ‏می دهد چگونه می توان چهره سازی و مواردی را مطرح کرد که در واقع به کلی خلاف واقع است.‏
مصرف بیشتر پرداخت بیشتر؛

پول قبوض برق به جیب چه کسانی می‌رود؟

به گفته مدیرعامل توانیر، تنها تقاضای صنعت برق از لایحه بودجه سال ۱۳۹۸، این است که پولی را که در قبوض مشترکان تحت عنوان تعرفه برق دریافت می‌شود، به‌طور مستقیم به صنعت برق واریز شود و این مبلغ به حساب خزانه نرود.مدیرعامل توانیر درباره پیشنهادات ارائه‌شده برای صنعت برق در لایحه بودجه سال ۱۳۹۸ گفت: تا آنجاکه اطلاع دارم، سازمان برنامه و بودجه، تصمیمات خوبی را برای این صنعت گرفته است که امیدوارم تصویب شوند، اما بزرگ‌ترین خواسته ما این است که این منابع محدودی را که از مشترکان دریافت می‌شود، در اختیار خودمان قرار دهند.
افسانه «علم اقتصاد» واحد و یگانه؛

نقد جریان اقتصاد متعارف آکسیوماتیک ریاضی‌گرا

اقتصاد متعارف آکسیوماتیک ریاضی‌گرا، جریان اصلی در نظام آموزشی اقتصاد جهان و بالطبع ایران است. این جریان فکری، آکسیوماتیک است؛ به این معنا که مبتنی‌بر رویکرد قیاسی است؛ از تعریفی کلی از انسان، به‌عنوان آکسیوم یا اصل موضوعه اول شروع می‌شود و بعد با اضافه کردن آکسیوم‌های دیگر، قدم به قدم تکمیل می‌شود. در این مسیر، مفاهیم و فرضیه‌های خود را در قالب منطق ریاضی می‌ریزد و بنای نظری باشکوه ریاضی‌گرایی را تولید می‌کند که ممکن است با دنیای واقع ارتباط چندانی نداشته باشد. این دیدگاه ویژگی‌هایی را دارد در زیر به آن ها اشاره می شود.
وزیر ارتباطات اعلام کرد:

صرفه جویی ۱۴۴۰ میلیارد تومانی هزینه قبوض کاغذی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بر تسریع در اجرای دولت الکترونیک در همه بخش ها تاکید کرد و گفت: تحقق این برنامه، به حذف هزینه یک هزار و ۴۴۰ میلیارد تومانی قبوض کاغذی منجر می شود.
حاتم بخشی 30 هزار میلیاردی خزانه؛

اعلام ورشکستگی سیاست‌های نئولیبرال

حسن روحانی كه عصر سه شنبه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی سمنان سخن مي‌گفت، اظهاراتي را به زبان آورد كه برگرفته از دست داشتن برخي در آشفتگي بازار اقتصادي اين روزهاي كشور است ؛ او درسخنانش به حاتم‌بخشي 30هزار‌ ميلياردي از خزانه سخن گفت كه عامل افزايش تورم افسارگسيخته اين روزهاي كشور شده است و هيچ اهرمي نيز براي مقابله با آن ندارد. در ادامه یادداشت راغفر، اقتصاددان و استاد دانشگاه را درباره همین موضوع می‌خوانید.
صفحه  از ۲۵
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها