سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رصد تولید در آمار نیمسال؛

آخرین آمار وزارت صنعت از ۵۷ محصول منتخب

وضعیت تولید کالاهای منتخب در نیمه نخست سال‌جاری منتشر شد. جزئیات منتشر شده از روند تولیدات صنعتی نشان‌دهنده آن است که صنعتی‌ها از دو گروه معدنی و پتروشیمی در ثبت رشد تولید جا مانده‌اند.
راه های افزایش هوش مالی؛

تفاوت هوش مالی با هوش ذهنی (IQ) در چیست؟

تفاوت هوش مالی با هوش ذهنی (IQ) در چیست؟ این سوالی است که شاید خیلی ها با شنیدن این دو کلمه در کنار هم به ذهنشان برسد.هوش مالی تنها بخشی از هوش ذهنی است که برای حل مشکلات مالی از آن استفاده می شود. ممکن است شخصی دارای هوش ذهنی بالایی باشد ولی هوش مالی پایینی داشته باشد و برعکس.
جایگاه ایران در جهان؛

ایران کجاست؟

ایران در حال حاضر هجدهمین اقتصاد جهان است. اما این اقتصاد در ۳۴ سال آینده فراز و فرودی را تجربه می کند که حاصل تاثیر عوامل گوناگونی است. هر چند در نهایت جایگاه ایران بهبود پیدا خواهد کرد.
مشاور نوبخت:

بودجه عمرانی سال ۹۸ را کاهش نمی‌دهیم

مشاور رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان این که در تنظیم بودجه سال ۹۸ مسئله تحریم درنظر گرفته شده است افزود: قصد داریم برای سال بعد، بودجه عمرانی را کاهش ندهیم.
گزارش IMF از وضعیت شاخص‌های اقتصادی ایران؛

اقتصاد ایران ۹۷ میلیارد دلار کوچکتر می‌شود

صندوق بین‌المللی پول با بررسی شاخص های کلان اقتصاد ایران از تولید ناخالص داخلی ۴۳۰ میلیارد دلاری، رشد ۰.۲ درصدی بخش غیرنفتی، ذخایر ارزی حدود ۱۰۰ میلیارد دلاری در سال جاری و ناکامی آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران طی امسال و سال آینده خبر داد.
شعل های خانوادگی در دولت؛

شغل اصلی پسر معاون اقتصادی رئیس جمهور چیست؟+ سند

محسن نهاوندیان، دومین پسرمحمد نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس‌ جمهوری از 9 سال پیش بدین سوء، عضوهیات‌ مدیره شرکت «آرین فولاد غرب» بوده است. مقر این شرکت در مالزی است و با کشورهایی چون تایوان، چین، هند، قزاقستان، روسیه، اوکراین، امارات، آلمان، لبنان، اتریش و بلاروس مبادله تجاری دارد.شرکت آرین فولاد غرب عمدتا در حوزه محصولات فولادی از جمله واردات انواع محصولات فولادی شامل انواع ورق‌های گرم و سرد، میلگرد و مقاطع فولادی از منابع مختلف منجمله تولید کنندگان کشورهای قزاقستان، روسیه ،چین و هند فعال است.
رامین ناصحی در یادداشتی عنوان کرد؛

دو گرایش از نهادگرایی

دعواى "شريف" و "علامه" دعواى کاملاً جهانی‌ای است و اصلاً مختص به ايران نيست (برخلاف ادعاى طرفداران اين دو مكتب كه می‌گویند جريان مقابل "منسوخ" شده است).طبق دسته‌بندی جهانى (غربى)، شريف متعلق به جريان "نهادگرایی مدرن" و علامه متعلق به "نهادگرايى تاريخى" است. اين دو جريان ژورنال‌ها و حتى "آكسفورد هَندبووك هاى" جداى خودشان را دارند و طرفداران هر دو جريان در بهترين دانشگاه‌های دنيا مشغول تحقیق‌اند و روى نظريات همدیگر تأثیر مثبت گذاشته‌اند. به‌عنوان‌مثال، Acemoglu، يكى از سرشناس‌ترین چهره‌های "نهادگرايى مدرن"، خودش در مقدمه كتاب "ریشه‌های اقتصادى ديكتاتورى" اش می‌نویسد كه نظرياتش از مكتب "نهادگراى تاريخى" خيلى تأثیر گرفته است.
یادداشت علی رئوفی؛

فوتبال هم برای اقتصاد درس دارد!

فوتبال فراتر از یک ورزش، فراتر از یک تفریح، امروز یک درس بزرگ برای زندگی به ما و مسئولین ما آموخت و آن هم اینکه عبور از هر شرایطی، تنها با برنامه‌ریزی منسجم و متناسب با آن شرایط و با حمایت مردم ممکن است. حالا سوال اساسی اینجاست که آیا اقتصاد ایران نیز داری چنین شاخصه‌های کلیدی برای عبور از بحران است؟
انتخاب شهردار؛

تکنوکرات ناجی اقتصاد شهر کیست؟

مردم نگران اند که شهرداری تهران به آفت نگاه حزبی و سیاسی مبتلا شده است. هم از این روست که شهردار بعدی تهران را هم غیر سیاسی میخواهند، هم جوان و هم با سابقه خوب و مدیریت خوب تر!
چک فروشی؛

چند میگیری چک بکشی؟

چک فروشی، کلاه برداری جدید، البته با استعلام قانونی!
یادداشت علی میرزاخانی؛

دست مرئی بوروکرات‌ها و دست نامرئی بازار

آقای مشاور رییس‌جمهور می‌فرمایند جامعه ما شرایط رقابت کامل را ندارد و تفکر مبتنی بر «دست نامرئی بازار» باعث از دست رفتن اقشار ضعیف جامعه می‌شود و امکان پیاده کردن این نوع نظرات در جامعه ما وجود ندارد.به هر حال، خوب است مخالفان اقتصاد رقابتی به چند سؤال مشخص پاسخ دهند. چرا پذیرش اصول رقابت آزاد در اقتصاد ایران امکان‌پذیر نیست ولی در اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان (به استثنای کشورهای معدودی چون کوبا و کره شمالی) امکان‌پذیر شده است؟ در کدام کشور که اصول اقتصاد رقابتی را پذیرفته است وضع طبقات ضعیف بدتر شده است؟
اصغر بالسینی/ اقتصاددان و تحلیلگر مسائل اقتصادی:

تحریم های 13 آبان موضوع جدیدی نیست

تحریم‌هایی که از 13 آبان قرار است اعمال شود موضوع جدیدی نیست/ ما در سال‌های 90 و 91 همین تحریم‌ها را با شدت بیشتری گذرانده‌ایم/ جنگ روانی آمریکا براساس ترس از تحریم‌هاست .
با کمی تامل؛

اقتصاد مظفری!

مردم پس از آن چون دیدند گوشت یک ریال ارزانتر شده برای سلامتی شاه دست به دعا شدند و در خیابان ها نماز شکرانه خواندند.
تحریم های 13 آبان ؛

جنگ روانی عجیب آمریکا برای تحریم‌هایی که اثر آن پیش‌خور شده است

وزارت خارجه آمریکا در یک اقدام تبلیغاتی و در راستای جنگ روانی برای بزرگ نشان‌دادن تحریم‌ها علیه ایران شمارش‌گر بازگشت تحریمها را در سایت خود قرار داد.
فعالان اقتصادی توجه کنند ؛

پیش بینی آینده جهان

فعالان اقتصادی توجه کنند ! پیش بینی ها در مورد آینده جهان و نگاه ها در این مورد البته متعدد و متفاوت است .این یک مورد آخر اما قابل تامل است با دقت بخوانید و به کسب و کار خود بیاندیشید ...
دکتر حامد قدوسی؛

اقتصاد اقلیم: ویلیام نوردهاوس دقیقا چه می‌گوید؟

در یادداشت کوتاهی به مناسبت جایزه نوبل امسال گفتم که جایزه نوبل اقتصاد سال ۲۰۱۸ یکی از قابل انتظارترین جایزه‌های اعطا شده بود. سال‌ها بود که نام ویلیام نوردهاوس و پل رومر در پیش‌بینی‌های این جایزه ذکر می‌شد و همه منتظر بودند که یکی از جایزه‌های اخیر به حوزه کار این دو اقتصاد تغییرات اقلیمی و اقتصاد رشد برسد.
داده کاوی؛

یادگیری ماشینی و تصویر حیرت‌آور آینده

به تجزیه و تحلیل کلان‌داده‌ها برای رسیدن به اطلاعاتی معنادار، داده‌کاوی (Data Mining) می‌گویند. از این تحلیل‌ها می‌شود سود زیادی کسب کرد. اما پیش از آن که به کسب سود فکر کنیم، باید به فکر ابزاری کارا برای داده‌کاوی باشیم. یادگیری ماشینی یا machine learning یکی از همین ابزارها است. ابداع یادگیری ماشینی، کلان‌داده را از یک تهدید به فرصتی ارزنده تبدیل کرد. فرصتی که اکنون بازاری ۱۳۰ میلیارد دلاری دارد و هر روز نیز بزرگ‌تر می‌شود. با ما همراه شوید تا سفری داشته باشیم در دنیای یادگیری ماشینی و ببینیم چگونه این فناوری دنیای آینده را به طور کامل متحول خواهد کرد.
تاثیر نوسانات قیمت دلار بر سنگ قبر؛

ساخت سنگ قبرهای 120 میلیونی حوالی بهشت زهرا(س)

مردن هم روز به روز گرانتر می شود . سال ها قبل می گفتند :« اینقدر حرص دنیا را نزن ، درنهایت زیر خاک می روی و از ثروت اندوزی هایت تنها آنها که ارث می برند خرسند می شوند .» اما چند سالی است دیگر این سخنان رنگ باخته است. این روزها در قبرستان هم که راه می روی مشخص است که فقیر کیست و غنی کجا خاک شده است .
اصطلاحات اقتصادی؛

بیماری هلندی در اقتصاد چیست؟

بیماری هلندی، اصطلاحی در اقتصاد است که متوجه کشورهایی است که استفاده نادرستی از درآمدهای نفتی خود دارند.
شرکت های بورسی در فهرست تحریم های امریکا؛

سهامداران خرد ،هدف جدید تحریم‌ها

نیمی از فهرست جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران شرکت‌های حاضر در بورس هستند. این فهرست رسما 530هزار سهامدار ایرانی را نشانه رفته است؛ با این حال بورس دیروز در واکنشی معکوس به اعمال تحریم‌های جدید ایالات متحده، صعودی شد. به گزارش همشهری، دیروز وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمریکا فهرست جدید شرکت‌های ایرانی مشمول تحریم‌های یکجانبه را منتشر کرد. نیمی از شرکت‌های جدیدی که در فهرست تحریمی خزانه داری آمریکا قرار گرفته‌اند، یعنی 10شرکت از 20شرکت تحریم شده، شرکت‌های حاضر در بورس هستند که دست‌کم 530هزار سهامدار خرد دارند. تحلیل گران بر این باورند هدف اصلی این موضوع با توجه به تعداد زیاد سهامداران این شرکت‌ها ایجاد آشوب در بازار‌های مالی ایران و تضعیف سهامداران است.
صفحه  از ۲۴
نظرسنجی
میزان رضایت شما از عملکرد بورس، در سال 1396 چقدر است؟
نظری ندارم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها