سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سر دراز داستان انتخابات؛

سرانجام قانون انتخابات مجلس چه می‌شود؟

پس از دو دهه تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جهت تغییر قانون انتخابات، ایرادات شورای نگهبان به این طرح اعلام شده است. اظهارات سخنگوی شورای نگهبان نشان از تکرار همان اشکالاتی دارد که به طرح‌های قبلی مجلس گرفته شده است.
سیف‌آبادی:

استانی شدن انتخابات اصول دموکراسی را به چالش می‌کشد

دبیر انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه آیت‌الله العظمی بروجردی(ره) گفت: طرح استانی شدن انتخابات، اصول دموکراسی را در کشور به چالش خواهد کشید.
مصطفی تاج زاده:

ثبات سیاسی از صندوق‌های رأی بیرون می‌آید

همشهری در گفت وگو با مصطفی تاج زاده به بررسی و نقد عملکرد اصلاحات در شش سال گذشته و راهبرد اصلاح طلبان در انتخابات اسفند پرداخت.
مجید کیانپور :

توجه به مناطق محروم کاهش و هزینه انتخابات افزایش می‌یابد

مجید کیانپور اظهار کرد: در صورت استانی شدن انتخابات، هزینه‌های انتخابات به شدت افزایش می‌یابد و برای نامزدها غیرممکن خواهد بود که با اتکا به خود در انتخابات پیروز شوند. با استانی شدن انتخابات، مشارکت مردم در انتخابات کاهش خواهد یافت.

بررسی استانی‌شدن انتخابات مجلس به کجا رسید؟

بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که ذیل آن استانی‌شدن این انتخابات نیز مطرح شده در شورای نگهبان پایان یافت، در گزارشی به آخرین وضعیت این طرح پس از بررسی در شورای نگهبان پرداخته‌ایم.
انتخابات مجلس شورای اسلامی؛

۷۴ شغلی که باید برای کاندیداتوری مجلس استعفا دهند مشخص شد + جدول

وزارت کشور لیست مشاغل همطراز با عناوین ماده ۲۹ قانون انتخابات را اعلام کرد.سخنگوی ستاد انتخابات کشور افزود: بر اساس ‌تبصره 1 ماده 29 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی کلیه مقامات دارای عناوین هم طراز با عناوین مذکور در بندهای (‌الف) و (ب) این ماده نیز مشمول حکم این ماده هستند، لذا فهرستی از مشاغل که بواسطه همطرازی با مشاغل مصرح در قانون، برای کاندیداتوری انتخابات مجلس نیاز به استعفا دارند، براساس قانون و مستندات قانونی موجود، احصاء شده است.
مرور اخبار انتخاباتی در هفته گذشته ؛

هشدارهای تبلیغاتی و آشکار شدن تدریجی استراتژی‌های انتخاباتی

در هفته گذشته محمدرضا عارف رئیس فراکسیون امید اظهار کرد که تا الان جمع بندی شورای سیاست‌گذاری اصلاح طلبان این است که ما ائتلاف نکنیم. محمدرضا باهنر دبیرکل جبهه پیروان خط امام و رهبری نیز گفت که نظرمان این است که حتماً لاریجانی هم جذب شود. پیشنهاد استعفای رئیس‌جمهور هم مطرح شد.اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو در پی ائتلاف نبوده و اصولگرایان دنبال جذب علی لاریجانی هستند. رئیس‌جمهور بیان کرد که انتخابات با رعایت شرایطی، می‌تواند نماد وحدت شود.
نقاط ضعف استانی‌شدن انتخابات؛

۵ ایراد اساسی طرح مجلس برای استانی‌شدن انتخابات

استانی‌شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی طرحی است که اکنون در شورای نگهبان در حال بررسی است؛ در این گزارش به نقاط ضعف این طرح اشاره شده است.
از تک‌روی پایداری تا تلاش‌های موازی برای هم‌گرایی؛

احزاب و گروه‌های اصولگرا برای انتخابات ۹۸ مشغول چه کاری هستند؟

اگرچه عقربه روزشمار انتخابات ۹۸ به حرکت درآمده اما هنوز تحرک جدی در جریان‌های سیاسی برای مشخص شدن مکانیزم شرکت در انتخابات مجلس دیده نمی‌شود.
عضو کمیسیون شوراهای مجلس؛

طرح «قانون جامع انتخابات» به انتخابات پیش‌ِرو نمی‌رسد

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اصلاحات مدنظر شورای نگهبان بر طرح «قانون جامع انتخابات» گفت: اگر این اصلاحات بیش از یک هفته به‌طول انجامد قطعاٌ به انتخابات پیش‌ِرو نمی‌رسد.
بر اساس مصوبه شورای شهر تهران؛

چه کسانی می‌توانند نامزد انتخابات شورایاری‌ها شوند

بر اساس مصوبه شورای شهر تهران حداقل و حداکثر سن نامزدهای شورایاری ها مشخص شد.
«نگاه ائتلافی» در انتخابات مجلس دهم؛

آیا تجربه لیست امید دوباره در انتخابات آینده «تکرار» می‌شود؟

اصلاح طلبان در حالی موفق به کسب اکثریت کرسی های مجلس دهم شدند که گفته می شود تکرار تجربه "نگاه ائتلافی" آنان را پیروز میدان انتخابات مجلس کرد.تجربه ائتلاف در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم اگرچه شکی برای ائتلاف ادامه دار اصلاح طلبان و اعتدالیون برای انتخابات مجلس دهم باقی نمی‌گذاشت اما با این حال این ائتلاف به راحتی حاصل نشد و فراز و فرودهایی داشت.
مرور اخبار انتخاباتی؛

«مساله انتخابات» در شرایط این روزها و ...

برگزاری اولین جلسه ستاد انتخابات کشور، تشکیل ستاد انتخاباتی استان تهران، اعلام موضع انتخاباتی جبهه پایداری، بررسی مواردی از اصلاح قانون انتخابات در شورای نگهبان و انتقاد کدخدایی از نظام اجرای انتخابات از مهم‌ترین اخبار انتخاباتی هفته گذشته بود.
چمران :

چرا انتخابات ۱۴۰۰ بر ۹۸ سایه انداخته است؟

نایب رئیس جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی گفت: واقعیت آن است که اگر وضع به همین منوال بوده و مردم ناراحت، ناراضی و بی‌انگیزه باشند صندوق‌های رای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مشکل عدم حضور و بی رغبتی مردم را خواهد داشت.
سلیمی:

نتیجه وجود لیست در انتخابات استانی «وکیل الدوله‌شدن» نمایندگان است

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: وقتی فردی بر اساس لیست حزبی و سیاسی برآمده از استانی شدن انتخابات وارد مجلس شود درواقع وکیل‌الدوله است و جرات و شهامت اظهارنظر را ندارد و شاید حق را تشخیص دهد، اما حریت لازم را برای بیان آن ندارد؛ چراکه این افراد با کارت دیگران وارد مجلس می‌شوند.
نگاه حقوقی به مصوبه انتخاباتی مجلس؛

استمرار ابهام در تعیین صلاحیت نامزدها

به روال مجالس گذشته طی نه تنها 40 سال گذشته بلکه بسیار پیشتر از آن مجلس دهم نیز نسبت به اعمال تغییراتی در قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی دست به‌کار شده و اخیراً و در زمان نسبتاً کوتاهی طرح نهایی تغییرات خود در قانون سال 1378 را به تصویب رسانده و به شورای نگهبان ارسال کرده‌اند. روند نسبتاً سریع این تحول در نظام انتخاباتی ایران گذشته از نکته پیش گفته یعنی سنت دستکاری در قانون انتخابات که معمولاً ناشی از تجربه نمایندگان به‌عنوان نامزدهای پیشین در کمپین‌های انتخاباتی و البته عمدتاً اهداف سیاسی است در این مقطع یعنی دوره فعالیت مجلس دهم مهم‌ترین پیامی که دارد اجماع غالب جریانات سیاسی موجود بر اجرایی شدن این تغییرات است حتی اگر چند نماینده از گوشه و کنار سخنی خلاف آن بگویند.
انتخابات مجلس یازدهم؛

درخواست وزارت کشور برای الکترونیکی‌شدن انتخابات مجلس

رئیس پژوهشکده شورای نگهبان از درخواست وزارت کشور از این شورا برای برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی به‌صورت الکترونیکی خبر داد.
انتخابات ریاست جمهوری؛

محسن هاشمی نامزد انتخابات ۱۴۰۰ می‌شود؟

کاندیدای انتخابات ۱۴۰۰ نمی‌شود. این جمله‌ای بود که روز گذشته محسن هاشمی در برنامه «فرمول یک» بیان کرد. البته رئیس شورای شهر تهران پیش از این هم بارها اعلام کرده بود که برنامه‌ای برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم به عنوان کاندیدا ندارد.
محمدجواد کولیوند خبر داد؛

استانی‌شدن انتخابات مجلس ۲ اسفند اجرا نمی‌شود

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: مصوبه پارلمان درباره استانی‌شدن انتخابات مجلس در ۲ اسفند اجرایی نمی‌شود.
نماینده مردم رشت:

توجه به مردم در طرح استانی‌شدن انتخابات دغدغه رهبر انقلاب است

غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی درباره طرح استانی شدن انتخابات، اظهار کرد: اگر سوم خرداد نظرات اصلاحی شورای نگهبان درباره قانون استانی شدن انتخابات اعلام شود، مجلس شورای اسلامی می‌تواند این طرح را برای انتخابات دوم اسفند برساند.
صفحه  از ۷۷
نظرات و گلایه ها