سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سال ۹۸ اصلاح طلبان در بن بست یا چهار راه؟

بدترین سناریو برای جریان اصلاحات چیست؟

بدترین سناریوی ممکن برای اصلاح طلبان این است که اختافات درونی، آنها را چند شقه کند و در نهایت شکستی سنگین‌تر از انتخابات شورای دوم، در انتظار این جریان باشند. حالات بینابینی نیز بین این دو حالت می‌توان تصور کرد، اما واقعیت این است که جریان اصلاحات در موقعیت خاصی قرار گرفته است که صفتی جز صبر و انتظار برازنده آن نیست.
وزیر کشور:

روزشمار انتخابات مجلس از فروردین شروع می‌شود

وزیر کشور با بیان اینکه برای وزارت کشور روزشمار انتخابات مجلس شورای اسلامی از فروردین شروع می‌شود، گفت: باید انتخابات را به محور وحدت و انسجام تبدیل کنیم
مجلس 1398؛

طرح استانی شدن انتخابات؛ ایرادات فراوان و مزایای اندک

ایده استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی، اولین بار در ذهن ساکنان مجلس پنجم جرقه خورد؛ اما علی رغم تلاش برخی از نمایندگان، این طرح به نتیجه‌ای نرسید.
با انتصاب قالیباف در بنیاد مستضعفان؛

خداحافظی دومین چهره مهم اصولگرا از انتخابات

اخبار و اطلاعات حاکی از آن است که محمدباقر قالیباف به همین زودی ها جای سعیدی‌کیا را در بنیاد مستضعفان می‌گیرد و معادلات دو انتخابات ۹۸ و ۱۴۰۰ تغییرات اساسی خواهد کرد.
عضو مجلس خبرگان رهبری:

دیگر احمدی‌نژاد را تأیید صلاحیت نمی‌کنند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: مَثَل قدیمی است که می‌گوید: «هر کسی را از طریق هم‌نشینانش و رفقایش بشناس.» بنا بر این مردم با زوایای شخصیت احمدی‌نژاد آشنا شدند و او دیگر محلی از اعراب ندارد. بنابراین بی‌خود تلاش می‌کند تا دوباره مطرح شود.
نقش پدر سالاران جناحی در انتخابات؛

دلایل رجحان نظام انتخابات تناسبی استانی بر اکثریتی استانی

با تصویب کلیات و بخشی از جزئیات نظام انتخابات استانی در مجلس شورای اسلامی در روزهای پایانی سال ۹۷، عملا نمایندگان مردم، این نظام انتخاباتی را بر نظام فعلی شهرستانی ترجیح داده‌اند.
بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی؛

با موافقت نمایندگان مجازات خرید و فروش رأی در زمان انتخابات مشخص شد

نمایندگان مجلس مصوب کردند تا هرگونه خرید و فروش مستقیم و غیر مستقیم رأی در زمان انتخابات جرم محسوب شده و مرتکب به مجازات درجه شش قانون مجازات به استثنای حبس محکوم شود.
ملانوری عنوان کرد؛

«کارناوال‌های انتخاباتی» در قانون دیده نشده و ممنوع است

مدیرکل سیاسی وزارت کشور، گفت: کارناوال انتخاباتی در قانون دیده نشده و این موضوع در دوره‌های قبلی ممنوع بوده است.وی در ادامه به راهپیمایی‌ها نیز اشاره کرد و افزود: کمیسیونی در وزارت کشور هم درباره راهپیمایی تصمیم‌گیری خواهد کرد و احزابی که درخواست تجمع دارند، خواسته خود را به استانداری‌ها ارائه دهند و از این طریق به وزارت کشور ارجاع و تصمیم‌‌گیری می‌شود.
باهنر:

شورای نگهبان مصوبه «ممنوعیت نمایندگی بیش از ۳ دوره» را رد می‌کند

محمدرضا باهنر، به عنوان کسی که خود حضور در 7 دروه مجلس را تجربه کرده، سخت مخالف مصوبه محدودیت دوره‌های نمایندگی مجلس است. او توضیح می‌دهد که این مصوبه می‌تواند مجلس را از تجربیات گوناگون خالی کند. باهنر البته خیالش راحت است که این مصوبه توسط شورای نگهبان رد خواهد شد.
وداع رهبران اصولگرا با پارلمان؛

گرایش سیاسی نمایندگانی که از حضور در مجلس یازدهم منع شدند +جدول

نمایندگان مجلس طرحی تصویب کرده‌اند که بر اساس آن افرادی که سه دوره متوالی نماینده بوده‌اند، حق حضور در دوره بعدی مجلس را نخواهند داشت. با این طرح، 34 نماینده مجلس از حضور در انتخابات آتی منع خواهند شد. در صورت تصویب این قانون، اتفاق مهمی رخ خواهد داد و هیات رئیسه مجلس تغییرات جدی خواهد کرد. در حال حاضر علی لاریجانی (رئیس) پزشکیان و مطهری (نایب رئیس) و محمد آشوری تازیانی (ناظر) و امیرحسین قاضی زاده (دبیر) در هیات رئیسه مجلس حضور دارند که با قانون جدید از حضور در انتخابات مجلس یازدهم منع می‌شوند.
موفقیت نمایندگان صنعت غذا در انتخابات اتاق های بازرگانی؛

نهمین دوره انتخابات اتاق های بازرگانی سراسر کشور

ديروز شنبه ۱۱ اسفند ماه ۱۳۹۷، در ۳۴ شهر کشور برای تعیین اعضای هیئت نمایندگان در ۳۴ اتاق بازرگانی شهرستان انجام شد.
توسط نمایندگان؛

استانی شدن انتخابات مجلس تصویب شد

بر اساس مصوبه مجلس، حوزه انتخابیه در انتخابات مجلس، محدوده جغرافیایی هر استان است. هر یک از استان‌ها به عنوان حوزه انتخابیه اصلی و حوزه‌های انتخابیه موجود درواقع در آن استان، موضوع قانون تعیین محدوده حوزه‌های انتخاباتی مجلس، حوزه انتخابیه فرعی محسوب می‌شوند و مناطق تابع حوزه انتخابیه موجود به عنوان حوزه انتخابیه تابعه فرعی شناخته می‌شوند.
اصلاح قانون انتخابات؛

نمایندگی مجلس بیش از ۳ دوره متوالی ممنوع شد/ لیست نمایندگانی که دیگر نمی‌توانند نماینده شوند

نمایندگان در جریان اصلاح قانون موادی از قانون انتخابات، طرحی را مصوب کردند که بر اساس آن هر فرد حق دارد سه دوره پیاپی نماینده مجلس شود ولی یک دوره باید از انتخابات مجلس کناره گیری کند موافقت کردند.
از منظر تبلیغات انتخاباتی؛

بررسی دو کمپین انتخاباتی اتاق بازرگانی مازندران

رقابت انتخاباتی اتاق بازرگانی مازندران معطوف به دو لیست شاخص به نام‌های «تحول‌گرایان اخلاق و توسعه» با محوریت «عبدالله مهاجر» و «نواندیشان تحول‌خواه» با محوریت «سید مجتبی رضوی» در مازندران شکل گرفت.لیست تحول‌گرایان اخلاق و توسعه، هسته برند خود را بر پایه یکی از چهره‌های شاخص لیست خود یعنی عبدالله مهاجر قرار داده است درحالی‌که لیست ائتلاف نواندیشان تحول‌خواه بی‌آنکه اقدامی ایجابی برای اثبات خود داشته باشد با رفتاری سلبی در انکار لیست مقابل عملاً هسته برند آن‌ها نیز عبدالله مهاجر بوده است که با این اقدام نام او را بیشتر از پیش در میان حامیان خود یادآوری می‌کردند.
حشمت‌الله جعفري/ دانش‌آموخته علوم سياسي:

استاني‌شدن انتخابات، تقويت هم‌گرايي يا واگرايي؟

چندي است طرحي با عنوان طرح استاني‌شدن انتخابات مجلس شوراي اسلامي در جريان است که مشابه اين طرح چندين بار در دوره‌هاي پيشين مجلس مطرح شده بود که هيچ‌گاه نه به اين اندازه به آن توجه شد و نه به اين اندازه مورد بحث و گفت‌وگوي جريان‌هاي گوناگون سياسي واقع شد و نه به اين اندازه مورد استقبال مجلسيان واقع شد؛ چنان که در گفته‌هاي طراحان اين طرح مشاهده مي‌شود.
نوآوری‌های لایحه جامع انتخابات؛

خداحافظی با تجربه مینو خالقی/افزایش مدت بررسی صلاحیت‌ها

لایحه جامع انتخابات، اختیار شورای نگهبان برای بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات را تا قبل از برگزاری انتخابات می‌داند. همچنین این لایحه مهلت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات و مدت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی را افزایش داده است.
حسینعلی امیری تشریح کرد؛

"لایحه جامع انتخابات" به انتخابات آینده مجلس می‌رسد؟

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور درباره لایحه جامع انتخابات گفت: اگر مجلس شورای اسلامی این لایحه را پس از لایحه بودجه در دستورکار صحن علنی قرار بدهد، به انتخابات سال آینده مجلس خواهد رسید.
محمدرضا منصوری:

"استانی‌شدن انتخابات مجلس کاندیداها را وام‌دار جریانات خاص می‌کند"

نماینده مردم ساوه در مجلس شورای اسلامی معتقد است یکی از آسیب‌‌های استانی‌شدن انتخابات مجلس وام‌دار شدن کاندیداها به جریانات سیاسی خاص است.
لایحه جامع انتخابات ؛

تغییرات هیأت اجرایی مرکزی انتخابات در لایحه جامع انتخابات چیست؟

لایحه جامع انتخابات که با قید یک فوریت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده، تغییراتی در ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات ایجاد کرده است. اکنون ماده 31 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری، ترکیب هیأت اجرایی مرکزی انتخابات را شامل وزیر کشور (به‌عنوان رئیس هیأت)، یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با انتخاب مجلس (بدون حق رأی)، دادستان کل کشور، وزیر اطلاعات و تعداد هفت نفر از شخصیت‌های دینی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی به‌عنوان معتمدان مردمی به انتخاب هیأت مرکزی نظارت بر انتخابات می‌داند.
انتخابات آينده مجلس و دولت؛

انتخابات آتی مجلس و ریاست جمهوری 1400

تحليل رأي، موضوع موردعلاقه سياست‌مداران. هنوز زمان زيادي به انتخابات مجلس و رياست‌جمهوري باقي مانده، با اين حال از همين حالا سخنراني‌ها، مصاحبه‌ها، تحليل‌ها، نوشته‌ها و تلاش‌هاي حول و حوش انتخابات آغاز شده است.
صفحه  از ۷۴
نظرات و گلایه ها