تشكيل دو جبهه فراگير سياسي؛

پيشنهاد مدل ‌دوحزبی

فضاي سياسي ايران براي بازيگران عرصه سياست مطلوب نيست. اين را از اصولگرا و اصلاح‌طلب همه مي‌دانند. اما راه‌حل چيست؟ درماه‌هاي گذشته اين بحث بيش از هميشه به ميان كشيده شد. يك پيشنهاد گرد آمدن با سابقه‌ها و دلسوزان دو جناح بود تا در مسائل كلان كشور به وحدت نظر برسند، پيشنهادي ديگر در قالب شكل‌گيري مجمعي يازده نفره از اصولگرا و اصلاح‌طلب براي معرفي يك كانديدا به مردم مطرح شد و حالا محسن ميردامادي، فعال سياسي اصلاح‌طلب كه در كارنامه‌‌اش سابقه دبيركلي جبهه مشاركت ديده مي‌شود طرح خود را اعلام مي‌كند.
تشییع از دانشگاه تهران،تدفین در قم؛

سه روز عزای عمومی و تعطیلی 21 دی ماه

مراسم وداع با آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در جماران در حال برگزاری است.
گزارش تحلیلی؛

اهداف تشکیل اتحادیه خلیج‌فارس؛ آیا شورای همکاری فرو می پاشد؟

یکی از مباحثی که در زمینه موضوعات مربوط به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مطرح است بحث تشکیل اتحادیه ای مشابه اتحادیه اروپا از سوی این کشورهاست.
محمد بن‌سلمان در مصاحبه با «فارن افرز» :

عربستان هیچ نقطه اشتراکی برای مذاکره با ایران ندارد.

محمد بن‌سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی در گفت‌وگو با مجله معتبر «فارین افرز» درخصوص آینده روابط ایران و عربستان و اینکه آیا ریاض مساله گشایش کانال مستقیم ارتباطی با تهران با هدف تنش‌زدایی را مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت که عربستان هیچ نقطه اشتراکی برای مذاکره با ایران ندارد. «دنیای‌اقتصاد» با بررسی سخنان فرزند پادشاه عربستان و یکی از چهره‌های متنفذ آل‌سعود، ریشه انجماد در روابط ایران و عربستان را در 8 دلیل فهرست کرده است. این دلایل در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرینی می‌کنند.
«جنگ نرم» نگاه راهبردی؛

جنجالی‌ترین شهرک‌های رژیم صهیونیستی در کجا ساخته شده‌اند؟ + تصاویر ماهواره‌ای

شهرک‌سازی رژیم صهیونیستی تا جایی گسترش پیدا کرده که با اعتراض آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین حامی این رژیم روبرو شده است. این گزارش به بررسی تعدای از جنجالی‌ترین شهرک‌های این رژیم پرداخته است.
ناصر ‌هادیان کارشناس مسائل امریکا :

مهار امریکا در برجام؛ بازی شطرنج است نه بوکس

در آستانه یک سالگی اجرایی شدن برجام، تمدید یک قانون تحریمی از سوی امریکا علیه ایران به موجی از جدال‌های دیپلماتیک میان تهران و واشنگتن دامن زده است. اقدامی که واکنش جدی رئیس جمهوری ایران را با صدور دو فرمان به وزیران خارجه و رئیس سازمان انرژی اتمی برای پاسخ مناسب به کارشکنی برجامی امریکایی‌ها برانگیخت. در گفت‌وگو با ناصر‌ هادیان، استاد دانشگاه درباره دلایل ثبت شدن مهر تأیید امریکا بر این قانون قدیمی، چگونگی واکنش ایران و تبعات دامنگیر آن برای تهران و واشنگتن گفت‌وگو کردیم. ‌هادیان معتقد است امریکا در دوره ترامپ مستقیماً از اقدام به کاری که توپ نقض برجام را به زمین این کشور بیندازد، خودداری می‌کند و این ایران است که باید مهره‌های شطرنج برجام را هوشمندانه به حرکت دربیاورد تا انگشت اتهام جهان در روند اجرای برجام به سمت آن نشانه نرود. مشروح این گفت‌وگو از نظر می‌گذرد.
گفت‌و‌گو با رستم قاسمی:

بدعهدی آمریکا نمی‌گذارد برجام به نتیجه برسد

وزیرسابق نفت با بیان اینکه سال 90 تا 92 در اوج تحریم‌ها 20 دستگاه دکل حفاری تأمین شد که کار بزرگی بود، گفت:‌ دکلی که گفته شد گم شده است، مربوط به شرکت تأسیسات دریایی بود و به وزارت نفت ارتباطی نداشت.
سید رسول موسوی:

صلح در افغانستان بدون ایران، اقدام علیه ایران است

از حدود یک سال پیش که روسیه به طور عملیاتی وارد مقابله با داعش در سوریه شد تحلیل‌ها درباره سرنوشت این گروه پس از خروج از سوریه و عراق افزایش یافت.
پروفسور حميد مولانا، استاد ايراني ارتباطات بين المللي در تعريفي از تبليغات مي گويد:

تبلیغات سیاسی انواع،ابزار وشگردها

تبليغات جمع تبليغ و به معني ابلاغ و رساندن پيام است ، ابلاغ در لغت به معني رساندن است و تبليغ رسانندگي و مبلغ رساننده است.
بررسی پنج دوره حساس انقلاب اسلامی؛

ضرورت واکاوی فتنه 88

در فتنه سال 88، دشمنان نظام با طراحی‌های پیچیده قبلی، صحنه‌ای را آماده کردند تا از آن طریق، تجربه انقلاب‌های رنگی را در ایران تکرار کنند.
در برگزاری انتخابات گوناگون در جمهوری اسلامی ایران ؛

تأملی حقوقی درباره "رد صلاحیت" نامزدها

سال‌هاست در برگزاری انتخابات گوناگون در جمهوری اسلامی ایران پدیده رد صلاحیت افراد در نوع خود به مسأله‌ای مهم تبدیل شده است. این پدیده توجه نخبگان اجتماعی، عموم مردم و حتی گاه افکار و رسانه‌های عمومی جهانی را هم به خود جلب کرده است. جدا از کاستی‌ها و مشکلات عملی تا آنجا که مسأله به جنبه‌های نظری بازمی‌گردد، به نظر می‌رسد سوء برداشت‌هایی در این باره وجود دارد. نوشتار حاضر می‌کوشد به چند سوء برداشت در این باره بپردازد. امید می‌رود اکنون که لایحه جامع انتخابات در دستور کار دولت قرار دارد به این نکات توجه شود تا شاید باب این منازعه و مناقشه بسته شود یا دست‌کم دامنه آن محدودتر شود.
بررسی تیترهای سیاسی روزنامه ها؛

تیترزنی با عینک جناحی

جالب آنکه روزنامه‌ای که از اموال بیت المال ارتزاق می‌کند و هر روز علیه دولت خبرپراکنی تخریب‌گونه منتشر می‌کند، اظهار نظر یکی از وزیران را که خواستار توجه رسانه‌ها به اولویت‌بندی چالش‌های ملی شده بود با عنوان «راز دفاع وزیر هزار میلیاردی از مدیران نجومی» تیتر اول خود کرد.
تأملی بر پدیده «نفوذ»؛

مذاکره و نفوذ

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای در تحلیل روانشناسی نفوذ خلقیاتی را که موجب انفعال می‌شود از عوامل نفوذ و خلقیاتی مانند احساس عزت و خودباوری را از موانع روانشناختی نفوذ معرفی می‌کنند.
چگونه دموکراسی‌ها در تقابل با احساسات ملی‌گرایانه فرو می ریزند؟

از پوپولیسم تا خودکامگی راهی نیست

پوپولیسم هر روز اشاعه بیشتری می‌یابد. در اقصی‌ نقاط جهان، سختی‌های اقتصادی، ثمرات نه چندان زیاد سیاست‌های همگانی و مشترک بین کشورهای برخی قاره‌ها، معضلات پناهندگی آوارگان و قدرت کاذب آنچه طبقه برتر نامیده می‌شود، کشورها و مجامع متعددی را به سوی پوپولیسم سوق داده است.
«کوتاه‌نگری» چه آسیبی به نظام اقتصادی یک جامعه تحمیل می‌کند؟

توسعه پایدار با «انقلاب دانایی»

در این گفتار قصد دارم پیرامون موضوع «بیم‌ها و امیدها» و «ملاحظات آینده» بگویم و دغدغه 15 ساله‌ای را با شما در میان بگذارم که پیوسته در برنامه مطالعاتی خود دنبال کرده‌ام. براساس آن دغدغه، ما بیش از پیش به «مواجهه‌ای خردورزانه» برای آینده و اقتصادمان نیازمندیم. از این زاویه، ما با یک پارادوکس مواجهیم؛ پارادوکس «توسعه‌خواهی» در یک ساختار «رانتی». کسی که در جست‌وجوی «توسعه» برمی‌آید از جنبه معرفتی کسی است که نگاه خود را به «آینده» معطوف می‌کند.
ولایتی:

تمدید تحریم‌ها انتقامی بود که از پیروزی‌های ایران در منطقه گرفتند

رییس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع پس از دیداری که بانماینده ویژه رییس‌جمهور روسیه در امور سوریه داشت، تمدید تحریم‌های 10 ساله علیه ایران را ناقض برجام دانست و گفت: پیروزی‌های ایران و محور مقاومت در منطقه باعث عصبانیت آمریکا و دوستان شکست خورده آن‌ها در منطقه و در نتیجه تمدید تحریم‌ها علیه ایران شد.
انصاری: عناصر دلواپس حیات خود را در مرگ اجتماعی جست‎وجو می‎کنند

تنها مجلس مبتنی بر برنامه حزبی می‌تواند قوی و موفق باشد

عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت گفت: مخالفان دولت و مجلس اصلاحات، اصلاح‌طلبان یا دولت سیدمحمدخاتمی را با تعبیر دولت صرفا سیاسی متهم می‎کردند؛ در حالی‎که بیشترین توفیقات اقتصادی و اجتماعی در دوران اصلاحات پدید آمد.
رفتار عجیب مجلس همزمان با نقض برجام

تشکر از ظریف به جای مواخذه/ این 200 نماینده به کجا می‌روند؟

همزمان با تقدیر 200 نماینده از ظریف به خاطر توافقی که 16 ماه پیش منعقد شده، در آن سوی کره زمین، مجلس نمایندگان آمریکا در اندیشه تمدید تحریم ها بود و کمتر از 24 ساعت بعد با اکثریتی کم سابقه برجام را زیر پا گذاشت.
دکتر جواد مرادی:

اندکی میزان آنی ، اندکی موزون این ، اندکی میزان خود شو ، تا شوی موزون خویش

ایرانی قدرت ستیز است. در تطور تاریخی یکصد ساله اخیر ایران و تحولات سیاسی – اجتماعی درونی مرتبط با آن ، قدرت ستیزی ایرانیان بعنوان بارزترین مشخصه فرهنگ سیاسی جامعه ما خود نمایی می کند. این روحیه بعنوان واکنشی سلبی و نه لزوما ایجابی ، در هر دوره ای متناسب با بافت اجتماعی – سیاسی و بر حسب زمینه های خاص تاریخی آن دوره و نیز چگونگی تکوین ، ماهیت و کارکرد دولت ها ابتدا در میان نخبگان سیاسی و اجتماعی شکل گرفته و سپس به عامه مردم سرایت کرده است.
قوام شهیدی:

ایرانیان خارج از کشور باید در مجلس نماینده داشته باشند

دبیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور گفت: برجام توانست قطار سرمایه‌گذاری را به مسیر اصلی خود بازگرداند اگرچه سرعت اصلی را ندارد، اما در مسیر تعادل قرار گرفته است.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها