سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
منافع ملی یا منافع شخصی؛

سیاستمدار خوب، سیاستمدار بد

مهم‌ترین تفاوت یک سیاستمدار خوب از یک سیاستمدار بد، ترجیح مفهوم مصلحت عمومی در برابر منافع شخصی است.
تحلیل چرخه انرژی حیاتی جمهوری اسلامی؛

پیری زودرس و ضرورت افق گشایی در نظام سیاسی

به نظر می‌رسد در شرایط کنونی هم سیاست‌مداران سرگردانند و هم مردم. هم سیاست‌مداران به اشتباه بر این باورند که هر گونه تغییر در رتبه‌بندی اولویت‌های ملی به منزله شکست است و هم مردم سرگردانند و نمی دانند بین سرخوردگی و انفعال یا شورش و انقلاب کدام یک مرجح است و به آینده کشور کمتر آسیب می زند.
معافیت های تحریمی؛

کدام اتفاقات خوب تحریم ایران را به چالش کشید؟

حالا دیگر این تنها ایران نیست که عبور از تحریم های آمریکا را سهل می داند، بسیاری از رسانه های خارجی نیز یک صدا اعلام می کنند ایران از دیوار تحریم آمریکا عبور خواهد کرد .
لزوم حمایت از رسانه؛

ایران، گرگ قبرستان می خواهد!

توسعه با فساد به دست نمی آید. فساد نیز خود به خود رفع نمی شود. همه باید کمک کنیم با آزادسازی حریم های ممنوعه، گردش آزاد اطلاعات و آزادنگاری، گرگ ها خواب را از چشم کفتارها بگیرند. توسعه پشت دیوارهای فساد است
علی مطهری؛

اگر زمان قتل‌های زنجیره‌ای، رسانه آزاد داشتیم آن فجایع اتفاق نمی‌افتاد

نایب رییس مجلس نوشت: ماجرای قتل فجیع و دردناک جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی بیش از هر چیز قدرت رسانه های آزاد را به نمایش گذاشت.
حضور یوکی هارو کوبایاشی در اتاق تعاون؛

همکاری اتاق تعاون با سازمان همکاری های بین المللی ژاپن

نشست مشترک رئیس اتاق تعاون ایران و رئیس دفتر سازمان همکاری های بین المللی ژاپن در اتاق تعاون ایران برگزار شد.
اقتصاد سیاسی شفافیت؛

چه عاملی باعث پایداری سیاست‌های شفاف‌سازی می‌شود؟

اغلبِ سیاست‌های شفاف‌سازی، زیان‌های زیادی را بر دوش منتشرکنندگان اطلاعات -که تعداد آنها اندک است- می‌گذارند. در طول زمان، رابطه‌ی بین سود و زیان‌های کاربران و منتشرکنندگان اطلاعات، تعیین می‌کند که تا چه حد، بهبودِ سیاستِ شفاف‌سازی، امکان‌پذیر است. در مقاله حاضر، استدلال می‌شود که سیاست‌های شفاف‌سازی، بدون توجه و حمایت عموم مردم، پایدار نخواهند بود.
مصباحی مقدم:

نظام حزبی پارلمانی، هزینه شورای نگهبان را پایین می‌آورد

سیزدهمین قسمت از برنامه تلویزیونی «این.ج.ا» با عنوان «اصلاح ساختار، به سوی مجلس قوی» به بحث لزوم اصلاح ساختار حکمرانی کشور به منظور دستیابی به مجلس کارآمد و قدرتمند و همچنین موضوع انتقال از نظام ریاستی به نظام پارلمانی در کشور پرداخت. در این برنامه که دیروز از شبکه چهار سیما پخش شد، دکتر غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نماینده سابق مجلس و دکتر محمد دهقان، نماینده مجلس و حقوقدان، این موضوع را بررسی کردند
سیدسلمان موسوی؛

صلاحاتِ این روز های ما

روزگاری نه چندان دور نسیمی بهاری خبر از رویش و زایش شکوفه های اندیشه، آزادی و اصلاحات می داد و در این میان، مردم ایران با اعتماد به مردی ازجنس روحانیت اما متفاوت ، شکافتن نیل تمامیت خواهی، انسداد و جمود فکری را سماق می کشیدند.
یادداشت عباس عبدی:

شکاف قدرت و مسئولیت در رسیدگی به FATF

در جهان کنونی فقط ایران و کره شمالی بیرون از دایره FATF هستند. اقتصاد کره شمالی با این وضع سر می‌کند و مشکلی ندارد ولی ایران نمی‌تواند و نمی‌باید هم بیرون باشد
طرح عفو عمومی مجرمان سیاسی؛

یک فوریت و دوفوریت طرح «عفو عمومی مجرمان سیاسی» رای نیاورد

خردادماه امسال، یک عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس از تقدیم یک طرح دو فوریتی به هیات رییسه مجلس با بیش از ۷۰ امضا خبر داده بود که بر اساس آن عفو عمومی، تخفیف و تبدیل برخی مجازات‌ها و همچنین مصونیت ایرانیان مقیم خارج از کشور از تعقیب قضایی پیش‌بینی شده است.
ضرورت حضور در گفتمان بین‌المللی؛

چرایی پیوستن به کنوانسیون بین‌المللی مبارزه با پولشویی

علیرضا ساعدی می‌گوید: با عینکی که شیشه‌های آن رنگ ایدئولوژیک دارند به دشواری می‌توان موضوعات کاملاً تخصصی را که باید با میکروسکوپ «خردگرایی» ارزیابی شوند نگاه کرد، پدیده‌های زیر میکروسکوپ معمولاً از جنسی هستند که واقعیت خود را تحمیل خواهند کرد.
بدون احساسات و حب و بغض؛

سهم ایران از خزر چقدر است؟

ایران و شوروی سابق، به عنوان دو کشور ساحلی دریای خزر، هر کدام مالک 50 درصد از این دریا بوده اند و در معاهده 1921 و 1940 نیز که بین دو کشور امضا شده، این مالکیت 50 درصدی به رسمیت شناخته شده است.
لازمه این روزهای جامعه ؛

وحــدت، ضـــرورتــی بـــرای حــفـظ ایــران

قرار است حلقه فشار هر روز تنگ‌تر شود. دشمنان ایران کمر همت بسته‌اند با انواع تهدیدات و فشارها جمهوری اسلامی را وادار به پذیرش خواسته‌های ناحق‌شان کنند. در این میان عده‌ای آب به آسیاب دشمن می‌ریزند و وحدت مردم و مسئولان را نشانه گرفته‌اند ولی بعضی‌ها که حتی سابقه دشمنی با انقلاب اسلامی را دارند به انتقاد از سیاست‌های خصمانه آمریکا می‌پردازند.
جهان بینی ایرانی؛

حاصل جمع سه جهان بینی

به تاریخ ایران معاصر که نگاه میکنیم، دو نفر را می شناسیم: پدر و پسر؛ رضا شاه و محمدرضا شاه. آن دو به خصوص در نیمه دوم حکمرانی شان، خودشان به شخصه تصمیم گیر بودند و اگر هم افرادی بودند مانند فروغی ها در دوره رضا شاه یا عالیخانی ها در دوره محمدرضاشاه که مشورتی می دادند خیلی زود کنار گذاشته شدند.
با حضور سران؛

همایش روسای نمایندگی های ایران در خارج

همایش روسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صبح روز یکشنبه (31 تیرماه) با حضور حسن روحانی رئیس جمهور برگزار شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران:

هند از پروژه تکمیل چابهار خارج نمی شود

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران گفت: باخروج آمریکا ازبرجام مشکلی برای اجرای این پروژه ازسوی هند وجود ندارد و این کشور مصمم به اجرای این پروژه است؛ تاکنون هیچ بحثی مبنی برخروج ازاین پروژه ازسوی این کشور مطرح نشد
ایران و سوئیس در زمینه حمل‌و‌نقل بین‌المللی توافق کردند؛

امضای اولین موافقت‌نامه در پساخروج

مقصد اول تور اروپایی رئیس‌جمهور پس از خروج ترامپ از برجام به سوئیس صورت گرفت؛‌ در این سفر دو بیانیه همکاری علمی و بهداشتی و یک موافقت‌نامه همکاری حمل‌و‌نقل جاده‌ای با حضور روسای جمهور ایران و سوئیس، بین مقامات دو کشور به امضا رسید.
در تحلیلی از دکتر وحید شقاقی شهری؛

۷ پیشنهاد راهبردی برای عبور از بحران ارزی و مواجهه با تحریم‌های آمریکا

دولت باید اجازه دهد ارز به ‌صورت آزادانه در بازار قیمت‌گذاری شود. با توجه به حجم دلاری اندک بدهی‌های خارجی اقتصاد ایران (نهایتا 11 میلیارد دلار)، افزایش قیمت دلار در صورت آزادسازی آن قطعا تا یک سقف پیش خواهد رفت و سپس متوقف خواهد شد. این افزایش خود به خود موجبات کاهش واردات غیرضروری، کاهش مسافرت‌های خارجی و مانعی برای خروج ارز گردشگر و کنترل قاچاق را در پی خواهد داشت.
سخنگوی سازمان انرژی اتمی:

برای غنی سازی بدون برجام آماده‌ایم

کمالوندی تاکید کرد: ما آماده‌ایم بلافاصله بعد از دستور رهبری در جایگاه مناسب قرار گیریم و با سرعت به مراتب جلوتر از گذشته رویم.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها