سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اسرائیل‌هیوم گزارش داد؛

سازمان صهیونیستی به دنبال توقیف دارایی‌های ایران در «اینستکس»

یک سازمان صهیونیستی قصد دارد با تنظیم شکایتی علیه ساز و کار «اینستکس» دارایی‌های ایران را توقیف کند.
«درونی‌سازی ظلم»؛

تحقیر ملت؛ پیش‌نیاز نفی استراتژی مقاومت

نفی استراتژی مقاومت در برابر بیدادگری، لاجرم مستلزم نوعی «درونی‌سازی ظلم» و پذیرش حقارت خودی در برابر دشمنی است که خودش را «برتر»، «والاتر»، «متمدن‌تر» و «پیشرفته‌تر» جا زده است.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت:

تأسیس استان جدید در دستور کار دولت نیست

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور گفت: تأسیس استان جدید در دستور کار دولت نیست و در این زمینه تاکنون موضوعی مطرح نشده است.
المانیتور گزارش داد؛

اسرائیل در شوک؛ وقتی زمانش برسد، ترامپ در مقابل ایران عقب نشینی خواهد کرد

ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت. یک مقام نظامی اسرائیل گفت: هدف ایران این است که به دولت ترامپ ثابت کند تهران پتانسیل زیادی برای ضربه منافع امریکا و متحدانش در منطقه دارد که باعث می شود آسیب زیادی به ترامپ وارد شود. وی افزود: ایرانی ها در سیاست خبره اند و نمایش توانایی شان در لبه ی آتش فشان چشمگیر است.
سنایی:

ایران تنها یک نظام سیاسی نیست، بلکه یک ایدئولوژی است

سفیر ایران در روسیه گفت: نمی توان جمهوری اسلامی ایران را منزوی کرد چرا که ایران تنها یک نظام سیاسی نیست بلکه یک ایدئولوژی است که در قلب بسیاری از مردم جهان حضور دارد.
«چرا رهبری کاری نمی‌کنند؟»

خلأ نهادی در نظارت ولی‌فقیه

دو جریان که نگارنده آنها را «محب غال» و «مبغض قال» می‌دانم، تلاش کرده‌اند اختیارات رهبری را صرفا محدود به تعیین سیاست‌های کلی کنند و با از دور خارج کردن مساله نظارت، از ولی‌فقیه مسئولیت‌زدایی کنند.
یادداشت محمد فاضلی؛

کار سیاست‌گذار تحویل گرفتن دم موش نیست

موش‌گیر‌ها بدون کشتن‌ موش‌ها، فقط دمشان را جدا کرده و موش را آزاد می‌کردند. موش به منبع درآمد بدل شده بود و بهتر بود زنده می‌ماند و زادوولد می‌کرد و در اصل دُم‌های بیشتری برای بریدن و دریافت جایزه تولید می‌شد.
چین و موضع آن در قبال تحریم نفتی؛

گاردین: ایرانی ها باهوش هستند و می دانند هدف دولت ترامپ مجبور کردن تهران به خروج از برجام است

هنوز معلوم نیست که آمریکا قادر باشد مشتریان نفت ایران را به قطع خرید از ایران راضی کند. کارشناسان معتقدند که هند پس از برگزاری انتخابات به طور کامل از تحریم‌ها پیروی خواهد کرد. ترکیه و چین اعلام کرده‌اند که از دیکته شدن اینکه از چه کشوری باید نفت بخرند، راضی نیستند. هر دو کشور درگیر اختلافات پیچیده‌ای با آمریکا هستند که نفت ایران می‌تواند در آنها به عنوان یک اهرم امتیازگیری مورد استفاده قرار بگیرد.
چالش‌های علم ‌سیاست در ایران در گفت‌وگو با دکتر سیدصادق حقیقت؛

علمی که به رسمیت شناخته نمی‌شود!

اگر بخشی از علم سیاست، معطوف به اداره امور است و به‌دنبال «تدبیر مُدُن»؛ چرا این علم در جامعه ما کار ویژه خود را بخوبی انجام نمی‌دهد؟ ظاهراً رشته علوم‌سیاسی در ایران با بحران‌های عدیده‌ای روبه‌رو است. گویا علم سیاست به علمی غیرخودی بدل شده و نگاه مثبتی به آن وجود ندارد. بر این اساس است که متون درسی و دانشگاهی آن همواره مورد تغییر و بازنگری قرار می‌گیرد و آینده شغلی فارغ‌التحصیلان آن نیز دائماً تیره و تار می‌شود چنانکه سال گذشته در دفترچه آزمون‌های استخدامی ارگان‌های دولتی، جایگاه و ظرفیتی برای فارغ‌التحصیلان رشته علوم‌سیاسی در نظر گرفته نشده بود.
یک استاد دانشگاه؛

بی‌اعتمادی برای توسعه کشور سم است

یک استاد دانشگاه گفت: زمانی که بی‌اعتمادی بین مردم و سیاست گذار حاکم باشد در آن صورت مردم براساس بینش و پیش بینی خود اقدام به تنظیم برنامه‌های خود می‌کنند که این گاهاً خلاف جهت‌گیری‌های دولت است.
«بند به بند با بیانیه گام دوم»؛

چرا انقلاب اسلامی به سرنوشت سایر انقلاب‌ها دچار نشد؟

رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم، به این نکته اشاره می‌کنند که کمتر کشورهایی بودند که بعد از انقلاب آرمان‌های انقلاب را حفظ کرده باشند. در این گزارش نگاهی به انقلاب‌های مختلف دنیا و سرنوشتشان می‌اندازیم.
روشی قانونی که در ۴۰ سال گذشته به آن توجهی نشده است؛

اف‌ای‌تی‌اف و بنزین و یارانه در صندوق رفراندوم تعیین تکلیف می‌شوند؟

مشکلات کشور یکی دوتا نیست؛ مشکلاتی که ریشه در اقتصاد دارد و راه حلش تنها از مسیر جراحی سیاست‌های اقتصادی می‌گذرد اما از آنجا که هر جراحی نیاز به یک رضایتنامه دارد، نمایندگان مجلس نیز طرح به رفراندوم گذاشتن تصمیمات کلان اقتصادی را کلید زده‌اند.
گفتگو با زرشناس؛

بزرگترین خطای انقلاب به‌قدرت رسیدن «لیبرال‌ها» بود

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی تا این لحظه دچار تجدید نظر نشده است، گفت: یکی از اشتباهات همین بود که اجازه دادیم نئولیبرال‌ها به عرصه فرهنگی و اقتصادی کشور مسلّط شوند و این یکی از کلان‌خطاهای ماست.
مسعود نیلی پاسخ می‌دهد:

مردم چه سیاستمداری را دوست دارند؟

مسعود نیلی، اقتصاددان معتقد است که رابطه‌ای که بین مردم و سیاستمداران شکل گرفته است، عدم تعادل‌های اقتصاد ایران را تشدید کرده است و تا هنگامی که مردم سیاستمداری را دوست داشته باشند که غیرممکن‌ها را ممکن کند، اصلاحی متصور نیست.
باشگاه سیاست‌پژوهان علم و فناوری؛

یک عضو جدید برای آگاه کردن سیاستگذاران از نحوه سیاستگذاری!

باشگاه سیاست‌پژوهان علم و فناوری با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ، صندوق نوآوری و شکوفایی و انجمن مدیریت فناوری و نوآوری ایران افتتاح شد.
یادداشت عباس عبدی:

قدرت بدون مسووليت؛ هرگز!

اين روزها كه مصادف با چهلمين سالگرد پيروزي انقلاب است، بحث درباره رژيم گذشته و علت سقوط آن بيش از پيش مطرح است. به طور طبيعي سقوط يك حكومت و رخ دادن انقلاب را نمي‌توان تك‌علتي دانست، بنابراين هر كسی از منظر خاصي به تحليل ماجرا پرداخته است. در اين نوشته به يكي از نكات مهم مرتبط با مساله اشاره مي‌شود، ولي قصد يادداشت معطوف به گذشته نيست، بلكه نتيجه‌گيري درباره حال و آينده است.
در گفتگو با فعال سیاسی:

مقایسه جمهوری اسلامی با رژیم پهلوی کاملا اشتباه است

روشنفکر: اگر ما بخواهیم یک نگاه سطحی داشته باشیم و بخواهیم شاخص ها را مقایسه کنیم زمین تا آسمان بخصوص در حوزه های سیاسی، فرهنگی و عمرانی با گذشته تفاوت داریم و نباید مقایسه شود.
راغفر:

مشکل تکه تکه شدن جامعه است و راه‌حل، عفو عمومی

در شفاف سازی یک مورد این است که معلوم می‌شود نهاد‌های نظامی، انتظامی، امنیتی، بیوت علما و دفاتر ائمه جمعه، چقدر در اقتصاد حضور دارند. برخی مادامی که در اقتصاد حضور داشته باشند، امکان شفاف سازی وجود ندارد.
رئیس شورای عالی استان‌ها مطرح کرد:

زمان اصلاح شاخص‌های قانون اساسی فرارسیده است

رئیس شورای عالی استان‌ها با بیان اینکه در آستانه چهل‌سالگی‌انقلاب زمان‌واکاوی و اصلاح شاخص‌های مندرج در قانون اساسی‌فرارسیده است، گفت: با وجود جایگاه و اهمیتی قانون برای شورا در مشارکت مردم در حاکمیت و سرنوشت خود تعیین کرده امروز این نهاد نقش آفرینی کلیدی در اداره شهر و روستا ندارد و دستگاه‌های اجرایی پاسخگوی شوراها نیستند که این به یک آفت در ایران تبدیل شده است
فرهنگ سیاسی ایرانیان؛

باور ایرانیان درباره "آزادی" چگونه است؟

بخش‌هایی از نتایج "طرح ملی سنجش فرهنگ سیاسی مردم ایران" از سوی ایسپا منتشر شد که نتایج این پیمایش ملی نشان می‌دهد مردم ایران باور زیادی به آزادی دارند.این نتایج برگرفته از یک پیمایش ملی است که با جامعه آماری شهروندان بالای ۱۸ سال کشور (شهری و روستایی) و با تعداد نمونه آماری ۴۸۹۰ نفر در سال ۱۳۹۷ انجام شده است. در این طرح بیش از ۲۰ شاخص فرهنگ سیاسی مردم ایران مورد سنجش قرار گرفته است. در هر کدام از گویه های فوق اگر کسی با گویه مورد نظرکاملاً مخالف باشد نمره ۱ یعنی باور کم به آزادی و اگر کسی با گویه مورد نظر کاملاً موافق باشد نمره ۵ یعنی در گروه باور زیاد به آزادی دسته بندی شده است.
صفحه  از ۱۴
نظرات و گلایه ها