سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مسیر نامعلوم «رجل سیاسی»؛

نگاه‌های متفاوت درباره رجل سیاسی بودن زنان / صف کاندیداهای پاستور خلوت می‌شود؟

شورای نگهبان پا در مسیر تعریف «رجل سیاسی» گذاشته، واژه‌ای که نزدیک به چهل سال است بر سر آن اختلاف وجود دارد و هنوز با وجود تعریف شورای نگهبان سایه ابهامات از سر آن کم نشده است.
تحکیم اعتماد دولت و ملت؛

بنیان های محکم اعتماد ملی

بازسازی و تثبیت اعتماد جامعه به سیاست های دولت تدبیرو امید، پروسه پویایی است که نقش آفرینی همه جریان های سیاسی، اجتماعی و حتی فرهنگی و هنری را می طلبد. جریان هایی که با تکیه بر منطق، استدلال و آشکارسازی چالش های مسیر کشورداری، افکار عمومی را در اطمینان به برنامه های دستگاه اجرایی اقناع کند.
چیستی علم سياست؛

انديشه ‌ سياسي چيست؟ عمل سياسي كدام است؟

نيز مانند ساير علوم اجتماعي مي‌کوشد رفتارهاي انسان را در «قالب نظم‌هاي تجربه‌پذير» فهم و تفسير کند. به همين دليل است که روش غالب در آن، «روش تجربي» است و بخشي از علوم تجربي محسوب مي‌شود و نه دانش‌هاي عقلي يا نقلي.
سیر تطور «جمهوری» در تاریخ ایران؛

چرایی برتری نظریه جمهوری اسلامی

«جمهوری» همان واژه‌ای بود که در دوران رضاخان مطرح شده بود اما با مقتضیات زمانه وفرهنگ ایرانی - اسلامی هماهنگ شده بود. از این رو توانست موافقت ۹۸ درصدی مردم ایران را در ۱۲ فروردین ۵۸ جلب کند.
کنعانی مقدم :

قبیله گرایی سیاسی ناشی از خلا یک قانون کامل و جامع است

رئیس کمیته اطلاع رسانی خانه احزاب درباره قبیله گرایی سیاسی گفت: وقتی ما چهارچوب های قانونی خوبی در تصمیم سازی کشور نداشته باشیم قاعدتا گروه هایی با تعصبات قبیله گرایی و قومیتی شکل می گیرد که به ساختار سیاسی کشور ضربه خواهد زد.
نتایج نظرسنجی موسسه ایران پل؛

علاقه کم مردم به گرایش های سیاسی +جدول و نمودار

بر اساس یک نظرسنجی اروپایی درباره ایران، درحالی که محققان علم سیاست بر این باورند که ایرانیان عمدتاً اخبار سیاسی را از طریق شبکه های اجتماعی پیگیری می کنند، رسانه ملی در صدر فهرست منابع دریافت اخبار سیاسی برای ایرانیان قرار دارد.
برگزاری رفراندوم؛

گره رفراندوم به دست شورای نگهبان باز می‌شود؟

اصل 59 قانون اساسی که در آن آمده است «در مسایل بسیار مهم اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ممکن است اعمال قوه مقننه از راه همه‎‏پرسی و مراجعه مستقیم به آراء مردم صورت گیرد. در خواست مراجعه به آراء عمومی باید به تصویب دو سوم مجموع نمایندگان مجلس برسد.» با سخنان حسن روحانی در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بر سر زبان ها افتاد.
ضرورت احیای اعتماد عمومی در سال جدید؛

«گوش شنوا»؛ لازمه حکومت‎ها برای اعتمادزایی

هرگاه حکومتی به این نتیجه رسید که در جامعه، فضای بی اعتمادی نسبت به حاکمیت، در حال گسترش است و باورپذیری سخنان مسئولان به حداقل رسیده است و در مواقعی، نافرمانی های مدنی و اعتراضات خیابانی در حال شکل گیری است، باید نسبت به درمان بیماری «ناشنوایی» خود اقدام کند تا بی اعتمادی ها، منجر به قیام بر علیه حکومت نشود.
شایسته سالاری یا قوم گرایی؛

آفات قبيله‌گرايي سياسي

قبيله گرايي سالهاست که روند توسعه نظام اسلامي را دچار معضل کرده و از هم افزايي توانمندي‌هاي مادي و انساني کاسته است. منطقي آن است که با تغييرات کارگزاران، سياست‌ها دستخوش تغيير و نوسان نشوند؛ اما متأسفانه روند تحولات سياسي سه دهه گذشته کشور از اين واقعيت به دور بوده و شاهد نوعي حرکت زيگزاگي و تصميمات نوسان‌دار در مسير حرکت توسعه کشور هستيم.
وابسته کردن جامعه به دولت؛

موانع اقتصادی دولت - ملت سازی در جمهوری اسلامی ایران

اگرچه در باب دولت - ملت سازی نظرات مختلفی وجود داشته و حدود مشخصی برای آن ترسیم نشده است اما حائذ اهمیت است که این اصطلاح پس از شکل گیری دولت های مدرن و در بررسی روابط میان دول، مطرح شده و حال حاضر اشاره به فرآیندی دارد که تحت عنوان آن یک همپیوندی در ارتباط ساختارهای موجود حاکمیتی با فضای اجتماعی در درون مرزهای سیاسی مشخصی شکل می گیرد. فرآیندی که بر اساس آن دولت ها صرف دارا بودن یک ساختار قدرت برای اعمال اقتدار در درون خود نیست که به این تعبیر خواهند رسید بلکه قالب یابی پیوسته ای است که ضمن مشروعیت بخشی به اعمال اقتدار دولت بر جامعه به یک دولت در برابر سایر دول هویت متمایزی داده و راهبرنده آن در سیاست های داخلی و تعاملات بین المللی خواهد بود.
سلیمی نمین:

نظام به این جمع‌بندی رسیده که حق اعتراض را نهادینه کند/ برخورد نرم با اعتراضات اخیر حرکت رو به جلوست

اگر در ارتباط با مالباختگان موسسات مالی و اعتباری ما قبل از اینها اجازه تظاهرات دادیم یعنی اعتقاد داریم حرف مردم باید شنیده شود، می‌توانستیم اعتقاد نداشته باشیم و بگوییم صدای اینها را خفه کنید.
معضل طرد سیاسی روشنفکران؛

حضور روشنفکر نیاز تاریخی ماست

هر پدیده اجتماعی حاصل متغیرها و عوامل متعدد و روابطی سازمان‌یافته است که با تأثیر و برهم‌کنشی متقابل، آن را به وجود می‌آورد. امور واقعی که تحت شرایط خاص در جامعه بروز و ظهور می‌یابند با تداوم، تکرار و گسترش به پدیده اجتماعی بدل می‌شوند.
محمود سریع‌القلم:

به چارچوبی برای تولید ثروت نیازمندیم/دکترین امنیت ملی داریم ولی دکترین سیاست خارجی نداریم

استاد علوم سیاسی و روابط بین‌الملل دانشگاه بهشتی با اشاره به اینکه به چارچوبی کلان برای تولید ثروت نیازمندیم، گفت: هر کشوری محتاج یک چارچوب کلان است که مورد اجماع تمام جریان‌های سیاسی، گروه‌های مرجع، بخش خصوصی و آحاد مردم باشد.
نقد و بررسی کتاب " پوپولیسم چیست؟"؛

مراد ثقفی: این وظیفه چپ ‌است که ملت بسازد

روز گذشته نشست نقد و بررسي کتاب «پوپولیسم چیست؟» در مرکز پژوهش‌های علمی مطالعات استراتژیک خاورمیانه با همكاري انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد. بعد از انتخاب دونالد ترامپ به رياست‌جمهوري آمريكا، بحث راجع‌به پوپولیسم بين محققان و اندیشمندان سیاسی بالا گرفت.
تأملی بر سخنان رییس جمهور؛

تابوی رفراندوم شکسته می شود؟

سه سال و 38 روز بعد از اولین باری که روحانی بحث رفراندوم را پیش کشید در سخنرانی رسمی راه پیمایی 22 بهمن بار دیگر به این راه حل اشاره کرد.
سرنوشت سپنتا نیکنام در انتظار بررسی طرح اقلیت‌های دینی در مجمع تشخیص مصلحت؛

سخنگوی هیات رییسه مجلس: رئیس مجلس باید موضوع را پیگیری کند/ نیکنام: هنوز اتفاق جدیدی رخ نداده است

در حالی که مصوبه مجلس درباره حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر، پس از رد شدن از سوی شورای نگهبان به مجمع تشخیص رفته است تا در صورت تایید نظر مجلس، سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد، امکان حضور مجدد در این شورا را داشته باشد؛ اما هنوز خبری از بررسی آن در مجمع نیست. این در حالی است که سخنگوی هیأت رئیسه مجلس می‌گوید علی لاریجانی می‌تواند این مسئله را پیگیری کند.
فرهاد درویشی:

برخی ساختارها نیازمند اصلاح هستند

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ایران با چالش‌هایی از جمله در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی روبه‌روست. چالش‌هایی همچون چگونگی شفاف‌سازی بودجه، وجود رانت و فساد اقتصادی و... که برخی چاره‌شان را در اصلاح ساختار جست و جو می‌کنند و دیگرانی در بهبود عملکرد کارگزاران. اختلاف دولت و مجلس بر سر کلیات لایحه بودجه 97 و مخالفت ابتدایی نمایندگان مجلس دهم با کلیات که در تاریخ مناسبات مجلس و دولت در سال‌های پس از انقلاب سابقه نداشته است، بهانه‌ای شد تا با فرهاد درویشی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی درباره ماهیت حقوقی و ساختاری این مسأله و نیز ارزیابی او از ضرورت‌های مبتنی بر اصلاح برخی ساختارهای حقوقی- سیاسی پس‌از گذشت 4 دهه از انقلاب بپردازیم.
حق اظهار عقیده در صدر اسلام؛

یادآوری اهمیت اظهارعقیده و حق‌اعتراض در اینستاگرام رئیس‌جمهور با انتشار خطبه رهبری

فیلمی از یکی از خطبه‌های تاریخی رهبر انقلاب که در اینستاگرام روحانی منتشر شد. در این ویدئو رهبر انقلاب می‌گویند: آن جایی از اظهار عقیده خوف و ترسی هست که نظام حاکم در خود احساس ضعف کند؛ اظهار عقیده یکی از حقوق طبیعی انسان است.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور خبر داد:

موافقت وزیر کشور با تشکیل شورای گفت‌وگوی سیاسی

مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت:‌ پیشنهاد تشکیل شورای گفت‌وگوی احزاب و وزارت کشور مورد موافقت وزیر کشور قرار گرفته است و باید آیین‌نامه و دستورالعمل آن تهیه شود.
جهانگیری مطرح کرد؛

اداره کشور با منابع طبیعی به آخر خط رسیده است/ خباثت آمریکایی مانع سرمایه گذاری هزاران میلیارد تومانی در کشور

معاون اول رئیس جمهور گفت: اداره کشور با منابع طبیعی به آخر خط رسیده است و نمی‌توانیم فکر کنیم از فروش منابع طبیعی می‌توان کشور را اداره کرد.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها