سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
زیست‌ملی‌گرایی؛

در هند، علم، شبه‌علم و اسطوره به خدمت سیاست آمده‌اند

هندوستان سرزمین تفاوت‌هاست. تنوع قومی، زبانی و دینی موجود در این کشور نوعی استثنا به شمار می‌رود و صلح و آرامشی که میان این مردمان برقرار بوده، الگویی برای جهان بوده است. بااین‌حال، رؤیای جدید هند، روش‌های دیگری را به کار گرفته است. کتابی جدید توضیح می‌دهد که چطور با قدرت‌گرفتن ملی‌گرایان در هند، همه‌چیز از سیاست تا معماری و شهرسازی تحت تأثیر ایدئولوژی ملی‌گرایانه‌ای قرار گرفت که می‌خواهد هندوستان را به اولین کشور «مدرن باستانی» در جهان تبدیل کند.
دکتر ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران تشریح کرد؛

شرط موفقیت در مذاکرات

دکتر ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران در گفت‌و‌گویی با «دنیای‌اقتصاد» با تحلیل تحولات اخیر دیپلماتیک ایران تاکید کرد که شرط موفقیت در مذاکرات، برداشتن گام سوم کاهش تعهدات برجامی و آغاز غنی‌سازی ۲۰ درصدی است. هادیان همچنین تاکید کرد که به‌نظر می‌رسد «شرایط برای مذاکره» فراهم شده است. تحولات بین ایران و آمریکا با میانجی‌گری فرانسه شتابان‌تر از هر زمان دیگری در جریان است؛ بعد از سفر ناگهانی یکشنبه عصر وزیرخارجه ایران به بیاریتز محل نشست سران جی هفت، روز دوشنبه امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه در یک نشست خبری مشترک با دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود و در پایان اجلاس سران کشورهای عضو گروه٧ اعلام کرد که از طریق محمدجواد ظریف، تماس‌های مثبتی با مقامات جمهوری اسلامی برقرار شده و از موافقت آنان با دیدار حسن روحانی و دونالد ترامپ ظرف چند هفته آینده خبر داد.
یادداشت دکتر محسن شریعتی‌نیا ؛

به سوی دیپلماسی دگرگون شونده

سفر غیرمنتظره وزیر امورخارجه به محل برگزاری اجلاس گروه ۷ بار دیگر هیجانی رسانه‌ای را برانگیخت. امیدواری‌هایی پدید آمد و گفت‌وگوهایی در میان شهروندان که «کاش توافقی شود...». نویسنده نمی‌خواهد از چند و چون چنین توافقی یا امکان‌پذیری آن بنویسد، بلکه می‌کوشد بر تصویر بزرگ‌تر نظم بین‌المللی پساثبات هژمونیک متمرکز شود و موقعیت ایران را در آن مورد بحث قرار دهد. در دهه‌های اخیر، توزیع قدرت بین‌المللی در قالب ثبات هژمونیک قرار داشت.اما اکنون و در پیامد بازتوزیع قدرت در سیاست بین‌الملل، جهان جدیدی پدید آمده، جهانی که به‌طور تناقض‌آمیز، مهم‌ترین نماد آن آمریکای جدید است.
رییس سازمان استخدامی و امور اداری کشور گفت:

تعامل دولت و ملت در راس برنامه‌ها قرار دارد

جمشید انصاری معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان امور استخدامی و اداری کشور در بیست و دومین جشنواره شهید رجایی در همدان گفت: هفته دولت فرصت مغتنمی است تا تعامل دولت و ملت را در راس برنامه‌ها و بر منبای اعتماد بیشتر قرار داده و در این گفتگو بسیاری از رویه‌ها را تغییر دهیم.
حمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب:

باید آنقدر تکرار کنیم تا به دموکراسی برسیم

حمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، بیان کرد: زمانی که دکتر مصدق انتخابات مجلس را برگزار کرد و اکثر کرسی‌ها به زمین‌داران رسید، گفت آن‌قدر باید تکرار کنیم تا به وضعیت قابل دفاع برسیم. من هم می‌گویم باید همین کار را کنیم تا به تثبیت دموکراسی برسیم.در برابر جنبش‌ها، حاکمیت است که باید مهم‌ترین درس را بگیرد. حاکمیت‌هایی موفق هستند که مطالبات جنبش‌ها و مردم را پاسخ می دهند. حاکمیت عاقل و دموکراتیک نمی‌گذارد مطالبات مردم، شکل حاد بگیرد.
کمال اطهاری نوشت:

راست و چپ تخیلی در ایران

لنین به این گفته کمونیست‌های «چپ» آلمان که «باید هرگونه بازگشتی را به‌سوی شکل‌های مبارزه پارلمانی که از لحاظ تاریخی و سیاسی کهنه شده است با قاطعیت رد کرد»، چنین پاسخ می‌گوید: سرمایه‌داری را از ده‌ها سال پیش از این ممکن بود و با حق کاملی هم ممکن بود «از لحاظ تاریخی و سیاسی کهنه‌شده» اعلام نمود، ولی این امر به‌هیچ‌وجه لزوم مبارزه بسیار طولانی و بسیار سرسخت را بر زمینه سرمایه‌داری منتفی نمی‌سازد.
بهره برداری از خزر ؛

استفاده ایران از بیشترین سطح دریای خزر

کنوانسیون رژیم حقوقی دریای خزر بعد از دو دهه در مردادماه سال گذشته امضا شد، با امضای این قرارداد باید کشورهای اطراف این حوضه آبی طبق این کنوانسیون، حاکمیت، حقوق حاکمه، انحصار و همچنین صلاحیت خود را در دریای خزر اعمال کنند که بنا به گفته رئیس سازمان جغرافیای نیروهای مسلح چون هنوز مساحت، عدد و رقمی برای میزان استفاده از دریای خزر قطعی نشده پس کماکان می‌توانیم از بخش‌های وسیعی که مورد استفاده است، بهره‌برداری کنیم.
«درونی‌سازی ظلم»؛

تحقیر ملت؛ پیش‌نیاز نفی استراتژی مقاومت

نفی استراتژی مقاومت در برابر بیدادگری، لاجرم مستلزم نوعی «درونی‌سازی ظلم» و پذیرش حقارت خودی در برابر دشمنی است که خودش را «برتر»، «والاتر»، «متمدن‌تر» و «پیشرفته‌تر» جا زده است.
معاون سیاسی وزیر کشور گفت:

تأسیس استان جدید در دستور کار دولت نیست

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور گفت: تأسیس استان جدید در دستور کار دولت نیست و در این زمینه تاکنون موضوعی مطرح نشده است.
المانیتور گزارش داد؛

اسرائیل در شوک؛ وقتی زمانش برسد، ترامپ در مقابل ایران عقب نشینی خواهد کرد

ایران ابزار نظامی بسیار پیشرفته ای در چندین جبهه با اسرائیل دارد. گزینه های مختلف ایران هفته ی گذشته در اسرائیل مورد تحلیل قرار گرفت. یک مقام نظامی اسرائیل گفت: هدف ایران این است که به دولت ترامپ ثابت کند تهران پتانسیل زیادی برای ضربه منافع امریکا و متحدانش در منطقه دارد که باعث می شود آسیب زیادی به ترامپ وارد شود. وی افزود: ایرانی ها در سیاست خبره اند و نمایش توانایی شان در لبه ی آتش فشان چشمگیر است.
سنایی:

ایران تنها یک نظام سیاسی نیست، بلکه یک ایدئولوژی است

سفیر ایران در روسیه گفت: نمی توان جمهوری اسلامی ایران را منزوی کرد چرا که ایران تنها یک نظام سیاسی نیست بلکه یک ایدئولوژی است که در قلب بسیاری از مردم جهان حضور دارد.
«چرا رهبری کاری نمی‌کنند؟»

خلأ نهادی در نظارت ولی‌فقیه

دو جریان که نگارنده آنها را «محب غال» و «مبغض قال» می‌دانم، تلاش کرده‌اند اختیارات رهبری را صرفا محدود به تعیین سیاست‌های کلی کنند و با از دور خارج کردن مساله نظارت، از ولی‌فقیه مسئولیت‌زدایی کنند.
یادداشت محمد فاضلی؛

کار سیاست‌گذار تحویل گرفتن دم موش نیست

موش‌گیر‌ها بدون کشتن‌ موش‌ها، فقط دمشان را جدا کرده و موش را آزاد می‌کردند. موش به منبع درآمد بدل شده بود و بهتر بود زنده می‌ماند و زادوولد می‌کرد و در اصل دُم‌های بیشتری برای بریدن و دریافت جایزه تولید می‌شد.
چین و موضع آن در قبال تحریم نفتی؛

گاردین: ایرانی ها باهوش هستند و می دانند هدف دولت ترامپ مجبور کردن تهران به خروج از برجام است

هنوز معلوم نیست که آمریکا قادر باشد مشتریان نفت ایران را به قطع خرید از ایران راضی کند. کارشناسان معتقدند که هند پس از برگزاری انتخابات به طور کامل از تحریم‌ها پیروی خواهد کرد. ترکیه و چین اعلام کرده‌اند که از دیکته شدن اینکه از چه کشوری باید نفت بخرند، راضی نیستند. هر دو کشور درگیر اختلافات پیچیده‌ای با آمریکا هستند که نفت ایران می‌تواند در آنها به عنوان یک اهرم امتیازگیری مورد استفاده قرار بگیرد.
چالش‌های علم ‌سیاست در ایران در گفت‌وگو با دکتر سیدصادق حقیقت؛

علمی که به رسمیت شناخته نمی‌شود!

اگر بخشی از علم سیاست، معطوف به اداره امور است و به‌دنبال «تدبیر مُدُن»؛ چرا این علم در جامعه ما کار ویژه خود را بخوبی انجام نمی‌دهد؟ ظاهراً رشته علوم‌سیاسی در ایران با بحران‌های عدیده‌ای روبه‌رو است. گویا علم سیاست به علمی غیرخودی بدل شده و نگاه مثبتی به آن وجود ندارد. بر این اساس است که متون درسی و دانشگاهی آن همواره مورد تغییر و بازنگری قرار می‌گیرد و آینده شغلی فارغ‌التحصیلان آن نیز دائماً تیره و تار می‌شود چنانکه سال گذشته در دفترچه آزمون‌های استخدامی ارگان‌های دولتی، جایگاه و ظرفیتی برای فارغ‌التحصیلان رشته علوم‌سیاسی در نظر گرفته نشده بود.
یک استاد دانشگاه؛

بی‌اعتمادی برای توسعه کشور سم است

یک استاد دانشگاه گفت: زمانی که بی‌اعتمادی بین مردم و سیاست گذار حاکم باشد در آن صورت مردم براساس بینش و پیش بینی خود اقدام به تنظیم برنامه‌های خود می‌کنند که این گاهاً خلاف جهت‌گیری‌های دولت است.
«بند به بند با بیانیه گام دوم»؛

چرا انقلاب اسلامی به سرنوشت سایر انقلاب‌ها دچار نشد؟

رهبر انقلاب در بیانیه گام دوم، به این نکته اشاره می‌کنند که کمتر کشورهایی بودند که بعد از انقلاب آرمان‌های انقلاب را حفظ کرده باشند. در این گزارش نگاهی به انقلاب‌های مختلف دنیا و سرنوشتشان می‌اندازیم.
روشی قانونی که در ۴۰ سال گذشته به آن توجهی نشده است؛

اف‌ای‌تی‌اف و بنزین و یارانه در صندوق رفراندوم تعیین تکلیف می‌شوند؟

مشکلات کشور یکی دوتا نیست؛ مشکلاتی که ریشه در اقتصاد دارد و راه حلش تنها از مسیر جراحی سیاست‌های اقتصادی می‌گذرد اما از آنجا که هر جراحی نیاز به یک رضایتنامه دارد، نمایندگان مجلس نیز طرح به رفراندوم گذاشتن تصمیمات کلان اقتصادی را کلید زده‌اند.
گفتگو با زرشناس؛

بزرگترین خطای انقلاب به‌قدرت رسیدن «لیبرال‌ها» بود

عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه انقلاب اسلامی تا این لحظه دچار تجدید نظر نشده است، گفت: یکی از اشتباهات همین بود که اجازه دادیم نئولیبرال‌ها به عرصه فرهنگی و اقتصادی کشور مسلّط شوند و این یکی از کلان‌خطاهای ماست.
مسعود نیلی پاسخ می‌دهد:

مردم چه سیاستمداری را دوست دارند؟

مسعود نیلی، اقتصاددان معتقد است که رابطه‌ای که بین مردم و سیاستمداران شکل گرفته است، عدم تعادل‌های اقتصاد ایران را تشدید کرده است و تا هنگامی که مردم سیاستمداری را دوست داشته باشند که غیرممکن‌ها را ممکن کند، اصلاحی متصور نیست.
صفحه  از ۱۴
نظرات و گلایه ها