سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گزارش تحلیلی مرکز پژوهش‌ها؛

آدرس سیاستمداران پوپولیست

مرکز پژوهش‌ها در گزارشی تحلیلی به معرفی چارچوبی برای شناسایی ابعاد مختلف پدیده پوپولیسم پرداخته است. این گزارش در بخش نخست زمینه ظهور سیاست‌گذاران پوپولیست را تشریح کرده است. بر این مبنا پوپولیسم عموما در بستری از نارضایتی ناشی از نابرابری درآمدی و فساد، زمینه بروز پیدا می‌کند.
یک کارشناس تاریخ عنوان کرد:

دولت سازندگی اشرافیت را پابرجا کرد/بیماری قجری دیوانسالاری ایران

مظفر نامدار با بیان اینکه دیوانسالاری بیشترین سهم را در بازسازی یا تخریب اعتماد عمومی دارد، گفت: مقاومت در مقابل ایده های جایگزین امام در مقابل دیوانسالاری غربی از دولت موقت بازرگان آغاز شد.
دکتر محمود سریع‌القلم مطرح کرد؛

مزیت نسبی ایران چیست؟

در جهان متلاطم و پرتنش امروز، وزن ایران در اقتصاد جهانی چه میزان است؟ جایگاه صنعت نفت در رشد اقتصادی کشورهای نفت‌خیز در نگاهی کلی و ایران به‌گونه‌ای ویژه چیست؟ آیا، همچون چند دهۀ پیش، می‌توان بر روی صنعت نفت، به‌عنوان مهم‌ترین بنیان پیشرفت کشورمان تمرکز کنیم؟
واژگان سیاسی؛

ایسم شناسی به زبان مختصر و ساده

آشنایی با مفاهیم سیاسی، مهمترین گام در تحلیل و تبیین دقیق و روشن مسائل و پدیده های سیاسی است، چراکه اگر شناخت صحیح و علمی از اصطلاحات و مفاهیم سیاسی نباشد، چه بسا در ارائه تحلیل سیاسی دچار اشتباه و خطا شویم. در متن زیر با عنایت به مطلب فوق درصدد آشناسازی مخاطب با برخی از مهمترین اصطلاحات سیاسی برآمده ایم و سعی شده با زبانی ساده ولی علمی به این هدف نائل آییم.
وقتی سیاست عمومی، خصوصی شود؛

سیاست مسکوت یا سیاست متحرک

مرگ سیاسی هنگامی اتفاق می افتد که به تدریج قدرت واقتدار سیاسی عمومی رخت ببندد و به مالکیت خصوصی تبدیل شود به عبارت دیگر سیاست عمومی ذاتاً خصوصی شده باشد.
درآمدی بر سیاست‌زدگی؛

سیاست‌زدگی ما عین غرب‌زدگی ما!

سیاست‌باز همه‌چیز را ابزار می‌بیند بیشتر از هر چیز آدم‌ها را. آدم‌ها هدف نیستند. ارزش آدم‌ها در کاربردی است که دارند و او به راه بردن آدم‌ها نمی‌اندیشد بلکه به پله کردنشان فکر می‌کند و اگر نشد؛ کله کردنشان.
داشتن یک مذاکره خوب؛

ده توصیه برای اینکه مذاکره بهتری داشته باشید

مذاکره واقعا یک هنر است و آموختن این هنر ممکن است حتی برای حرفه‌ای‌ترین‌های کسب‌وکار هم سخت باشد. مانند هر هنر دیگری، این هنر هم باید سوهان بخورد و پرداخت شود. رسیدن به یک توافق بهتر ممکن است باعث احساس شادی و منفعت شود. بنابراین، سؤال این است که چطور می‌توان یک مذاکره خوب داشت؟ این ممکن است کمی دشوار باشد، خصوصا اگر ظاهرا تمام کارت‌ها، دست طرف مقابل باشد. در اینجا، به ارائه‌ی ده توصیه برای رسیدن به یک توافق خوب می‌پردازیم.
روشهای متقاعد کردن دیگران؛

چگونه فردی با نفوذ باشیم؟

همه‌ی ما دوست داریم در هنگام سخنرانی‌، تأثیر مثبتی بر روی مخاطبان خود بگذاریم. پس هنگام سخنرانی، به حرفی که می‌زنید اعتقاد داشته باشید، در این‌صورت، حتی اگر مخاطب اعتقاد چندانی هم به سخنان شما نداشته باشد، باز هم با شما همراهی می‌کند و چه بسا در نهایت به آنچه می‌گویید باور پیدا پیدا کند. اما واقعیت تأمل‌برانگیز این است که تنها تعداد اندکی از افراد در سخنرانی و متقاعد کردن دیگران موفق عمل می‌کنند. در این مقاله شما با ۱۵ تکنیک برای متقاعد کردن دیگران آشنا می‌شوید.
جانشین "چورکین" منصوب شد؛

ایلیچف به عنوان کفیل ریاست هیات، کار خود را آغاز کرده است

پنج روز پس از درگذشت ویتالی چورکین نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل متحد، پتر ایلیچف معاون وی به عنوان نماینده جدید منصوب شد.
در نشست خبری فوق العاده در کاخ سفید؛

تناقض‌گویی ترامپ درباره ارتباط فلین و روسیه

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: نه شخص وی و نه اعضای تیم مبارزات انتخاباتی اش، پیش از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته (2016) تماسی با مقام های روسیه نداشته اند اما این اظهارات با سخنان قبلی که وی به عنوان دروغ محکوم کرده است، تناقض دارد.
بررسی مقدماتي بحث رجل سياسی؛

آیا تکلیف "رجل سیاسی" مشخص می شود؟

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان اعلام کرده است که "بررسی مقدماتي بحث رجل سياسی در پژوهشگاه شورای نگهبان انجام شده و اين هفته در دستور کار شورا قرار می گيرد تا اين مسئله هر چه زودتر و تا قبل از انتخابات جمع‌بندی شود."
گفت‌وگوی ملی؛

راهی برای پشت سر گذاشتن تندروی‌ها

طرح گفت‌وگوی ملی از سوی عقلای هر دو جناح سیاسی می تواند راهی باشد برای پایان دادن به اختلافات و تخریب دو جریان سیاسی کشور علیه یکدیگر و حرکت به سمت جایگزینی اعتدال گرایی به جای تندروی.
دوگانه دولت باستانی - دولت مدرن:

هویت ملی و خطر جریان‌های شوونیستی قومی و ملی

دکتر ناصر فکوهی انسان‌شناس چندی پیش در محل کتابخانه ملی درباره«سازوکارهای شکل‌گیری هویت ملی و خطر جریان‌های شوونیستی قومی و ملی»سخنرانی کرد. وی در سخنان خود ایران را دارای دو مدل دولت یکی در مفهوم تاریخی و سنتی و دیگری در مفهوم مدرن دانست و طی آن کوشید تا مرزها و تفاوت‌های این دو مدل دولت را آشکار سازد. آنچه در ادامه خواهید خواند بخش‌هایی از متن پیاده شده سخنرانی این استاد دانشگاه تهران است.
یادداشتی از حجت الاسلام نصیری؛

پیامبر(ص) دارای مقام تفویض است/ در ستایش از جایگاه رسول اکرم(ص)

به استناد گفتارپیامبر که فرمود: ادّبنی ربی فأحسن تادیبی، پروردگارم مرا تادیب کرد و نیکو تأدیب کرد. آن حضرت در سایه تعلیم وتأدیب الهی به مقام رسالت بلکه به مقام برترین پیامبر آسمانی نائل آمد.
گارد مرزی اوکراین مدعی شد؛

کشف محموله قطعات موشک و هواپیما به مقصد ایران در هواپیمای اوکراینی

دولت اوکراین در بیانیه‌ای مدعی شده که محموله‌ای از قطعات سامانه موشکی و تجهیرات تعمیر هواپیما را کشف کرده‌اند که قرار بوده به ایران ارسال شود.
تارنمای خبری 'واشنگتن اگزماینر':

تعداد زیادی از کارکنان دولت فدرال آمریکا قصد استعفا دارند

تارنمای خبری 'واشنگتن اگزماینر' گزارش داد: بنابر یک نظرسنجی، یک چهارم از کارکنان دولت فدرال آمریکا اعلام کردند به دلیل ریاست جمهوری دونالد ترامپ تصمیم به استعفا و یا خروج از شغل خود گرفته اند.
تجربه چاوز و احمدی‌نژاد نشان می‌دهد؛

سیاستمداران دوست فقرا نیستند

این روزها و با نزدیک‌تر شدن به زمان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، افراد و احزاب سیاسی از دو جناح اصلی سیاسی کشور و طیف‌های گوناگون آنها به مرور شعارها و حرف‌های تازه‌ای سر داده و از این پس آنها را با صدای بلندتر فریاد خواهند زد.
تشكيل دو جبهه فراگير سياسي؛

پيشنهاد مدل ‌دوحزبی

فضاي سياسي ايران براي بازيگران عرصه سياست مطلوب نيست. اين را از اصولگرا و اصلاح‌طلب همه مي‌دانند. اما راه‌حل چيست؟ درماه‌هاي گذشته اين بحث بيش از هميشه به ميان كشيده شد. يك پيشنهاد گرد آمدن با سابقه‌ها و دلسوزان دو جناح بود تا در مسائل كلان كشور به وحدت نظر برسند، پيشنهادي ديگر در قالب شكل‌گيري مجمعي يازده نفره از اصولگرا و اصلاح‌طلب براي معرفي يك كانديدا به مردم مطرح شد و حالا محسن ميردامادي، فعال سياسي اصلاح‌طلب كه در كارنامه‌‌اش سابقه دبيركلي جبهه مشاركت ديده مي‌شود طرح خود را اعلام مي‌كند.
گزارش تحلیلی؛

اهداف تشکیل اتحادیه خلیج‌فارس؛ آیا شورای همکاری فرو می پاشد؟

یکی از مباحثی که در زمینه موضوعات مربوط به کشورهای شورای همکاری خلیج فارس مطرح است بحث تشکیل اتحادیه ای مشابه اتحادیه اروپا از سوی این کشورهاست.
محمد بن‌سلمان در مصاحبه با «فارن افرز» :

عربستان هیچ نقطه اشتراکی برای مذاکره با ایران ندارد.

محمد بن‌سلمان جانشین ولیعهد و وزیر دفاع عربستان سعودی در گفت‌وگو با مجله معتبر «فارین افرز» درخصوص آینده روابط ایران و عربستان و اینکه آیا ریاض مساله گشایش کانال مستقیم ارتباطی با تهران با هدف تنش‌زدایی را مورد بررسی قرار می‌دهد، گفت که عربستان هیچ نقطه اشتراکی برای مذاکره با ایران ندارد. «دنیای‌اقتصاد» با بررسی سخنان فرزند پادشاه عربستان و یکی از چهره‌های متنفذ آل‌سعود، ریشه انجماد در روابط ایران و عربستان را در 8 دلیل فهرست کرده است. این دلایل در سطوح دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی نقش‌آفرینی می‌کنند.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها