سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقد و بررسی کتاب " پوپولیسم چیست؟"؛

مراد ثقفی: این وظیفه چپ ‌است که ملت بسازد

روز گذشته نشست نقد و بررسي کتاب «پوپولیسم چیست؟» در مرکز پژوهش‌های علمی مطالعات استراتژیک خاورمیانه با همكاري انجمن علوم سیاسی ایران برگزار شد. بعد از انتخاب دونالد ترامپ به رياست‌جمهوري آمريكا، بحث راجع‌به پوپولیسم بين محققان و اندیشمندان سیاسی بالا گرفت.
تأملی بر سخنان رییس جمهور؛

تابوی رفراندوم شکسته می شود؟

سه سال و 38 روز بعد از اولین باری که روحانی بحث رفراندوم را پیش کشید در سخنرانی رسمی راه پیمایی 22 بهمن بار دیگر به این راه حل اشاره کرد.
سرنوشت سپنتا نیکنام در انتظار بررسی طرح اقلیت‌های دینی در مجمع تشخیص مصلحت؛

سخنگوی هیات رییسه مجلس: رئیس مجلس باید موضوع را پیگیری کند/ نیکنام: هنوز اتفاق جدیدی رخ نداده است

در حالی که مصوبه مجلس درباره حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر، پس از رد شدن از سوی شورای نگهبان به مجمع تشخیص رفته است تا در صورت تایید نظر مجلس، سپنتا نیکنام منتخب زرتشتی شورای شهر یزد، امکان حضور مجدد در این شورا را داشته باشد؛ اما هنوز خبری از بررسی آن در مجمع نیست. این در حالی است که سخنگوی هیأت رئیسه مجلس می‌گوید علی لاریجانی می‌تواند این مسئله را پیگیری کند.
فرهاد درویشی:

برخی ساختارها نیازمند اصلاح هستند

در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، ایران با چالش‌هایی از جمله در حوزه‌های سیاسی و اقتصادی روبه‌روست. چالش‌هایی همچون چگونگی شفاف‌سازی بودجه، وجود رانت و فساد اقتصادی و... که برخی چاره‌شان را در اصلاح ساختار جست و جو می‌کنند و دیگرانی در بهبود عملکرد کارگزاران. اختلاف دولت و مجلس بر سر کلیات لایحه بودجه 97 و مخالفت ابتدایی نمایندگان مجلس دهم با کلیات که در تاریخ مناسبات مجلس و دولت در سال‌های پس از انقلاب سابقه نداشته است، بهانه‌ای شد تا با فرهاد درویشی از اساتید علوم سیاسی دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی درباره ماهیت حقوقی و ساختاری این مسأله و نیز ارزیابی او از ضرورت‌های مبتنی بر اصلاح برخی ساختارهای حقوقی- سیاسی پس‌از گذشت 4 دهه از انقلاب بپردازیم.
حق اظهار عقیده در صدر اسلام؛

یادآوری اهمیت اظهارعقیده و حق‌اعتراض در اینستاگرام رئیس‌جمهور با انتشار خطبه رهبری

فیلمی از یکی از خطبه‌های تاریخی رهبر انقلاب که در اینستاگرام روحانی منتشر شد. در این ویدئو رهبر انقلاب می‌گویند: آن جایی از اظهار عقیده خوف و ترسی هست که نظام حاکم در خود احساس ضعف کند؛ اظهار عقیده یکی از حقوق طبیعی انسان است.
مدیرکل سیاسی وزارت کشور خبر داد:

موافقت وزیر کشور با تشکیل شورای گفت‌وگوی سیاسی

مدیرکل سیاسی وزارت کشور گفت:‌ پیشنهاد تشکیل شورای گفت‌وگوی احزاب و وزارت کشور مورد موافقت وزیر کشور قرار گرفته است و باید آیین‌نامه و دستورالعمل آن تهیه شود.
جهانگیری مطرح کرد؛

اداره کشور با منابع طبیعی به آخر خط رسیده است/ خباثت آمریکایی مانع سرمایه گذاری هزاران میلیارد تومانی در کشور

معاون اول رئیس جمهور گفت: اداره کشور با منابع طبیعی به آخر خط رسیده است و نمی‌توانیم فکر کنیم از فروش منابع طبیعی می‌توان کشور را اداره کرد.
لایحه پیشنهادی بودجه سال 97؛

بودجه برای انتخاباتی که وجود ندارد!/ به بودجه شورای نگهبان در صحن علنی اعتراض می کنیم

نظارت بر اجرای انتخابات، در حالی در بودجه سال آینده شورای نگهبان، رقم 50میلیاردی را از آن خود کرده که قرار نیست در سال 97 برگزاری هیچ انتخاباتی در دستور کار مجریان و ناظران انتخابات باشد و آنچه بر این امر صحه می‌گذارد، رقم صفر بودجه «برنامه برگزاری انتخابات» با کد بودجه 1002014 در لایحه بودجه سال آینده است.
محمود صادقی:

پیشنهاد دادیم میدان بهارستان محل تجمعات باشد

محمود صادقی با اشاره به وضعیت بازداشتی‌ها گفت: تا آنجا که می‌دانم خوشبختانه بسیاری آزاد شده‌اند و ظاهرا رویکرد مقامات به آزادسازی افراد است نه نگه داشتن آنان.
محمدحسین زارعی:

قانون اساسی جمهوری اسلامی، تجمع بدون خشونت را پذیرفته است

احزاب سیاسی فعال، آموزش به هواداران و اعضای خود را آموزش دهند. این یک فعالیت مدنی است و باید آموزش داده شود.
رضا صالحی امیری؛

مردم کمبود را تحمل می‌کنند، تبعیض و فساد را هرگز!

«سه نکته کلیدی را باید در این مقطع مدنظر قرار داد. یک حل و فصل مشکلات موسسات مالی و اعتباری است که چالش عمده‌ای در نظام سیاسی است. نکته دوم مساله بیکاری، فقر و شکاف طبقاتی و مساله سوم فساد در سیستم است. مردم حاضر هستند کمبودها را در کشور تحمل کنند اما تبعیض و فساد را هرگز.»
تمایز میان اعتراض و تخریب؛

پیشنهاد "عباس عبدی" به روحانی

واقعا نمی‌دانم که آیا یک‌بار برای همیشه به این نتیجه خواهیم رسید که زندگی جدید و کشورداری در د‌نیای نو، الزامات خاص خود را دارد؟ هنگامی که حکومت و اقتدار آن مبتنی بر آرای عموم مردم شد، به‌طور طبیعی الزام به این گزاره باید الزام به تبعات آن نیز باشد.
استارت‌آپ‌های سیاسی؛

امیر محبیان پاسخ داد: وقتی راه سیاست بسته است چه باید کرد

در ادامه به یکی از راه‌های نشستن بر کرسی‌های مدیریتی می‌پردازد. راهی که در ادامه معرفی می‌کنیم جدا از راه و روش‌های مرسوم است و با آن بهتر می‌توان به رویای سیاست‌مدار شدن نزدیک شد. البته قصد نداریم در این مطلب مثل بعضی دوره‌های کلیشه‌ای موفقیت بگوییم: هر روز صبح که از خواب بلند می‌شوی 10 بار بگو من می توانم. ما فقط روایت می‌کنیم. آخرش خودتان قضاوت کنید.
مصوبه جدید مجلس و شورای نگهبان؛

همه چیز درباره ماجرای "سپنتا نیکنام" در ۹ بند + مستندات

با مصوبه جدید مجلس و نظر شورای نگهبان، ماجرای منتخب زرتشی شورای شهر یزد دوباره مطرح شده؛ به راستی ماجرای او به کجا کشید، خبرنگار تسنیم در ۹ بند به این اتفاقات پرداخته است.
ساماندهی مجموعه های سیاسی:

زیر و بم اجرای قانون نحوه فعالیت احزاب/ از ساماندهی کمی تا دغدغه های رشد کیفی

از ابتدای مهرماه سال جاری قانون نحوه فعالیت احزاب و گروه‌های سیاسی جهت اجرا ابلاغ شده که در ساماندهی احزاب ساز و کار جدیدی دارد تا احزاب پرشمار و کم کار کشور را تحت تاثیر قرار دهد که البته این کمی نیز مورد انتقاداتی قرار دارد.
حال و هوای فضای سیاسی کشور؛

مظلومیت عدالت اجتماعی در هیاهوی بداخلاقی های سیاسی

بارها شنیده ایم و گفته ایم که برخی از سوراخ سوزن رد می شوند اما از در دروازه نه ! ضرب المثلی رندانه که این روزها بیش و کم حال و هوای فضای سیاسی کشور ما را در بر گرفته است. خانمی که نماینده مجلس شورای اسلامی است و وظیفه اش قانون گذاری و نظارت بر اجرای آن، از فرط ناراحتی عنان اختیار از کف می دهد و با پایه میکروفون در دست به سمت معاون استاندار خراسان رضوی می تازد وفریاد می زند که چرا در فلان مجلس به خطا، از واژه خراسان غربی استفاده کرده بود.! اشتباه سهوی که در همان جلسه آقای معاون استاندار آن را اصلاح کرد و از آن پوزش طلبید و گفت: «اگر چنين چيزي گفتم اشتباه گفته‌ام. منظور من غرب استان خراسان بود. اگر گفته‌ام خراسان غربي اشتباه گفته‌ام. » اما نماینده محترم نیشابور رگ غیرتش آنچنان ملتهب بود که عذر خواهی آقای معاون را بر نمی تابید و جز با شنیدن واژه " غلط کردم" آرام نمی گرفت.
نظام اجتماعی اسلامی؛

نظریه اسلام اجتماعی را تدوین نکرده ایم/دولت درست کرده ایم،اما مشکل جامعه را حل نکرده ایم

وقتی جامعه مان را نگاه می کنیم می بینیم که سالانه میلیون ها پرونده حقوقی، قضایی و اختلافی در کشور وجود دارد، در داخل کشور هم با بحث یارانه ها، چهار پنج دهک، و بیش از 36 میلیون نفر را باید یارانه بدهیم. علاوه بر این، تهمت زدن، تخریب، بیوفایی، حسادت و عوام فریبی به طور گسترده در کشور وجود دارد. همین طور، آسیب هایی در خانواده از جمله طلاق، روابط پسر و دختر، کاهش عواطف و تضعیف پیوند باطنی و اجتماعی و قانون گریزی، فریب کاری، فساد، تقلب و دزدی وجود دارد. جامعه ما از دو پدیده ناهمگون برخوردار است...
کدخدایی:

هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص نیست

رئیس حوزه ریاست مجلس خبرگان رهبری گفت: هیأت اندیشه‌ورز جایگزین مجمع تشخیص مصلحت نظام یا هم عرض آن نخواهد بود. قطعا یک نهاد مستقلی در داخل مجلس خبرگان رهبری خواهد شد که بتواند وظیفه مطالبه‌گری را انجام دهد.
براساس نظرسنجی مرکز پژوهشی PEW ؛

غیر قابل ‌اعتمادترین رهبر جهان!

گرچه ترامپ تنها چند ماه است که در کاخ سفید مستقر شده، ریاست‌جمهوری وی تاثیر عمده‌ای بر نگاه به ایالات متحده در جهان داشته است. بسیاری از سیاست‌های کلیدی وی در سراسر جهان غالبا غریب هستند و رتبه‌بندی ایالات متحده در بسیاری از کشورها کاهش یافته است.
نشست سران سازمان همکاری‌ اسلامی ؛

دیدارهای رییس جمهور در حاشیه اجلاس سران در قزاقستان

رییس جمهور در حاشیه برگزاری نشست سران سازمان همکاری‌ اسلامی در آستانه قزاقستان، امروز با روسای جمهور قزاقستان، ازبکستان، ونزوئلا و آذربایجان دیدار و گفتگو کرد.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها