ترور شاپور بختیار؛

افشای پشت پرده ترور بختیار در برنامه زنده تلویزیون + فیلم

ماجرای افشای پشت صحنه ترور شاپور بختیار در برنامه زنده تلویزیونی بازتاب گسترده در شبکه های اجتماعی پیدا کرد. در این برنامه با اجرای وحید یامین پور از اعضای جبهه پایداری برای اولین بار انیس نقاش به عنوان فردی که برای انجام ماموریت ترور بختیار از طرف ایران عازم پاریس شده بود، معرفی می شود.
«مک فارلین؛ ابهام یک پرونده 30 ساله»/ ابراهیم یزدی؛

برای رابطه با آمریکا نباید هرچیزی را بپذیریم/ هاشمی مصرِِّ بود روابط با آمریکا را نرمالیزه کند

وزیر خارجه دولت موقت معتقد است هنگامی روابط قابل‌قبول برقرار می‌شود که طرفین به شرایطی که می‌گذارند پایبند باشد. بنابراین به‌صرف اینکه با آمریکا رابطه داشته باشیم نمی‌شود شروطش را پذیرفت.
فرصتی که ازدست‌رفت؛

رفقا ‌و‌ رقبای حذف‌نشدنی

یکی از کارکنان رنگین‌پوست سازمان ملل که پیش‌تر در یکی از کشورهای آفریقایی روزنامه‌نگاری می‌کرده، ‌از وضعیت ایران می‌پرسد. از محمود احمدی‌نژاد می‌پرسد و هنوز حرف‌های عجیب‌وغریبش در سازمان ملل را به یاد دارد. از وضعیت سیاسی اکبر هاشمی‌رفسنجانی می‌پرسد و برایم عجیب است با اینکه سال‌ها از دولت او گذشته، هنوز هاشمی را به یاد دارد.
استدلال عجیب رضاخان؛

استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن

همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
واژه نامه سیاسی:

انقلاب بورژوایی انگلیس چگونه شکل گرفت؟

با پیروزی انقلاب بورژوایی انگلیس راه برای توسعه سرمایه داری بیش از پیش فراهم شد، یهودیان صاحب سرمایه در راس ساختار قدرت انگستان قرار گرفت و رژیم برآمده از انقلاب در مسیر پیشبرد اهداف منافع سرمایه داران به تعرضات استعماری علیه ایرلند پرداخت اما از این انقلاب به توده محروم انگلستان چیزی نرسید.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

دلیل انتخاب شهید مطهری به ریاست کمیته استقبال از امام خمینی (ره)

اجماع اعضا به منظور انتخاب شهید مطهری به ریاست کمیته استقبال رابطه مستقیمی با انعطاف‌ناپذیری وی در مقابل جریان‌های انحرافی داشت.
خاطرات مسیح مهاجری؛

ناگفته های مسیح مهاجری از امام و انقلاب

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، در مصاحبه‌ای که با سایت جماران انجام داده، به خاطراتی از امام اشاره کرده که کمتر بیان شده است.
مجموعه برنامه «خشت خام»؛

ناگفته‌های هادی غفاری از انقلاب و دروغ ٨٨

هادی غفاری می‌گوید: بحمدالله من دستم هرگز به خون کسی آلوده نشده! من قبل از انقلاب به لحاظ تئوریک به مبارزه مسلحانه برای انقلاب معتقد نبودم! یکی از ممیزه‌های ما در اندیشه‌هایمان به عنوان یک حرکت تاریک، این بود که ما انقلاب را انقلاب توده ‌مردم می‌دانستیم یعنی از طریق یک اعتراض مدنی! یک شورش مدنی، شورش همگانی که بعد هم در انقلاب دیدیم بدون سلاح انقلاب پیروز شد.
نخستین قدم‌های رضاخانی در اسلام‌زدایی اجتماعی؛

چرا رضاخان اصرار بر کشف حجاب داشت؟

رضاشاه پهلوی از 12 خرداد تا 14 تیر 1313 سفری به ترکیه نمود بسیاری از رجال اهمیت این سفر و آثار آن در سرعت بخشیدن به روند تجددخواهی و کشف حجاب اشاره کرده اند. رضاشاه در نطق ضیافت شام آتاتورک، سیاست های اسلام زدایی وی را عامل اساسی پیشرفت کشور ترکیه برشمرد.
نگاه امام به بازرگان ابزاری نبود؛

ریشه های سیاسی انقلاب در سال 57

بازرگان، مورد قبول خیلی از بزرگان حوزه علمیه و دانشگاه بود.رابط بین جوانان مسلمان اروپا و آمریکا آقای دکتر یزدی یا آقای صادق طباطبایی بود. آقای طباطبایی هم در این اواخر فامیل امام شدند.
خانه موزه شهید مرتضی مطهری؛

مبارزات سیاسی در خانه شماره۱۱۶

اینجا قلب خیابان دولت است. نبش بن بست صدرا، پلاک ۱۱۶. خانه‌ای که از سال ۸۶ موزه شده تا نام و خاطراتش را با مردم تقسیم کند. خانه‌ای که آیت الله مرتضی مطهری به همراه همسرش عالیه روحانی آن را برای زندگی انتخاب کردند تا نزدیک باشد به حسینیه ارشاد.
صحنه ها و وقایع دیدنی ثبت شده توسط شهید حسن باقری؛

تصاویر منتشر نشده حوادث بهمن ۵۷ از دریچه دوربین شهید «حسن باقری»

شهید «حسن باقری» صحنه ها و وقایع دیدنی از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۵۷ را توسط دوربین عکاسی خود شکار کرده است.
محمد الله‌مرادی:

می‌خواستند کُردها را از انقلاب جدا کنند / اهل‌سنت شهر، گروهک‌ها را بیرون کردند

محمد الله‌مرادی یکی از پیشمرگان کُرد مسلمان بوده است که بعداً فرمانده سپاه سقز می‌شود. او خاطراتی شنیدنی از حضور اهل‌سنت و کردها در پیروزی انقلاب دارد.
مصطفی ملکوتیان:

انقلاب اسلامی از جامعیت آرمانی برخوردار است/ مقایسه ۳ انقلاب بزرگ

مصطفی ملکوتیان گفت: علل ایجاد کننده انقلاب فرانسه جامعیت نداشت و مردم همه به صحنه نیامدند همین عوامل بعداً منجر به بی ثباتی می شود اما انقلاب اسلامی از جامعیت آرمانی برخوردار بود.
پای خاطرات چهره‎های مبارز؛

داستان انقلابی‎های ناشناس

انقلاب اسلامی را با چشمان انقلابیون دیدن، واقعیات ناگفته‎ای را به همگان نشان می‎دهد. اینکه ناگفته‎ها گفته شوند تا نسل به نسل، انقلاب هنوز قابل لمس باشد بسیار ارزشمند است. زیراکه این تحول عظیم را از هر زاویه بنگریم سراسر درس است.
تصاویر؛

کاخ‌ نیاوران یک روز پس از پیروزی انقلاب

یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهی از انقلابیون وارد کاخ نیاوران شدند و دفتر کار شاه را تسخیر کردند؛ "الکس بووی" عکاس خارجی نیز همراه این گروه وارد کاخ شد تا از آنچه رژیم گذشته برجای گذاشته عکاسی کند.
منوچهر محمدی:

آخرین نخست وزیر شاه حقوق بگیر MI۶ بود/ آیا شاه در افزایش قیمت نفت نقش داشت؟

شاه بر این باور بود که قدرت‌هایی همانند انگلیس و آمریکا به راحتی می‌توانند او را حفظ کنند و به راحتی می‌توانند جلوی حرکت و شورش مردم را بگیرند. به همین دلیل در اواخر حکومت خود هر روز با سفیر امریکا و انگلیس به اتفاق ملاقات داشت.
تاریخ انقلاب بدون هاشمی؛

اعتماد مردم به حکومت باید بازسازی شود / کاش دهه فجر دهه ارزیابی کارنامه مردم و نظام بود

علی‌رضا بهشتی با بیان اینکه آیت الله هاشمی یک شخصیت ملی است‌، گفت: تاریخ این نهضت و انقلاب را بدون آقای هاشمی نمی‌توان نوشت و اگر کسی این کار را انجام دهد دیگر تاریخ این انقلاب ایران را نمی‌نویسد بلکه تاریخ یک انقلاب خیالی را نوشته است.
امام خمینی:

کاری نکنید که بگویند رژیم فاسدی رفت، رژیم فاسد دیگری جایش نشست

در دیدارها و سخنرانی های مختلفی که امام خمینی داشتند، همواره بر این نکته تاکید می کردند که اگر امروز خطایی از متولیان حکومتی سر بزند، به پای اسلام نوشته می شود و این شکست مکتب است.

تصویری کم‌نظیر از چهارراه کالج در سال‌های انقلاب

تصویری کم‌نظیر از چهاراه کالج تهران در سال های انقلاب اسلامی را مشاهده می کنید.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها