سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تاریخ انقلاب اسلامی؛

نامه امام در عزل آقای منتظری

روز ششم فروردین 1368 امام خمینی (ره) طی نامه‌ای به آقای حسینعلی منتظری، او را از سمت قائم‌مقامی رهبری عزل کردند.
وقتی خبری از حقوق و مزایا نبود!

ساده زیستی به سبک دهه شصتی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اخیر مسئولان کشور، کارگزاران نظام را به الگوگیری از روش و منش مسئولین کشور در دهه ۶۰ دعوت کردند.
ماجرای نامه‌نگاری‌های اخیر به رهبری؛

چرا یک سیاستمدار دچار خطای در تحلیل می‌شود؟

جدیدترین شماره نشریه خط حزب الله با عنوان«چرا یک سیاستمدار دچار خطای در تحلیل می‌شود؟» به ماجرای نامه‌نگاری نهضت آزادی به امام خمینی در دهه ۶۰ می پردازد.
استعفای مصدق؛

فهرستی از استعفاهایی که تاریخی شدند

داستان‌های استعفا در ایران همواره محل بحث و مجادله بوده و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی در مقاطعی استعفا داده‌اند.
تشابهات تاجزاده و احمدی‌نژاد؛

شب ۲۲ بهمن ساواکی نشوید

هندسه فضای سیاسی ایران مدتی است که نااقلیدسی شده. برای تحلیل فضا باید بدانی که برای عده‌ای مهم‌ترین اصل، بی‌اصلی است.
تحریف تاریخ؛

روسیه‌پرستی تا به کجا؟

از این دست تحریفهای تاریخی، خیلی‌ها ممکن است به زبان آرند. اما وقتی این سخنان از دهان کسی بیرون آید که سالها ریاست سازمان میراث فرهنگی، معاونت وزیر ارشاد، ریاست پژوهشگاه میراث، عضویت شورای عالی میراث، عضویت پیوسته فرهنگستان هنر و چندین سمت بلندپایه فرهنگی دیگر را در اختیار داشته، می‌توان پی برد که چرا اوضاع فرهنگی امروزمان چنین شده است.
روایتی تکان‌دهنده از زندگی یک لوله‌کش فرانسوی؛

افشا شدن رازهای زندگی نوه آدولف هیتلر

«فیلیپ لورت» به همراه ٦ خواهر و برادرش دور میز نشسته بودند و در مورد مسائل روزمره حرف می‌زدند که پدرشان «ژان ماری» خبر را به آنها گفت. فیلیپ می‌گوید: «ناگهان پدرم به ما گفت بچه‌ها من باید موضوع مهمی را به شما بگویم. پدربزرگ شما آدولف هیتلر است.»
اسناد ساواک چه چیزی را نشان می دهد؛

آقای بعیدی نژاد؛ از مایملک و حقوق و مزایای پریوش چه اطلاعی دارید؟ + سند

براساس اسناد به‌دست‌آمده از ساواک مشخص است که پریوش سطوت مایملک قابل‌توجهی قبل از انقلاب داشته است و حتی برای آبادکردن ملک شخصی‌اش و حفر یک عدد چاه آب، به رئیس ساواک نامه می‌زند.
محسن رفیق دوست مطرح کرد؛

بازخوانی پاسخ صریح امام(ره) به ناصر میناچی در پاریس

راننده خودرو حامل امام(ره) و همراه ایشان در بدو ورود به ایران با بیان خاطراتی کمتر گفته‌شده از دیدارهای مردمی با بنیان‌گذار جمهوری اسلامی به تحلیل روند شکل‌گیری نظام جمهوری اسلامی در روز 12 فروردین پرداخت.
مردم سالاری دینی؛

جمهوری اسلامی؛ آری یا نه

مبارزه به بار نشست و ملت به یاری خدا، وحدت کلمه و رهبری زعیم خود امام خمینی به پیروزی رسید. هر چند انقلاب، اسلامی بود اما صلاح بر آن بود تا پس از پیروزی شکوهمندش در بیست و دو بهمن سال ۱۳۵۷ با به همه پرسی گذاشتن حکومت جمهوری اسلامی و به انتخاب مردم تاکیدی دوباره بر آن شود و اصول مردم سالاری دینی رعایت شود. همین مساله مبنایی شد تا امام خمینی از مردم دعوت کنند تا در روزهای دهم و یازدهم فروردین سال 58 به پای صندوق های رای حاضر شوند و هر آنچه را که مایلند انتخاب کنند.
جدایی بحرین از ایران؛

استدلال عجیب یکی از مقامات پهلوی راجع به جدایی بحرین از ایران

فارس در مطلبی آورده است. یکی از مقامات پهلوی گفت: چون سایر مظاهر زندگی مردم بحرین دگرگونی اساسی روی داده است،‌و برای استرداد آن باید با جنگ و اشغال نظامی متوسل شد که این اقدام درجامعه بین‌المللی مطلوب و مقبول نبود (!) و باید وضع موجود را حفظ کرد.
سوابق مبارزاتی آیت‌الله بروجردی؛

نظر آیت‌الله بروجردی درباره شاه چه بود؟

روز ۱۰ فروردین ۱۳۴۰ هجری شمسی آیت‌الله العظمی حاج آقا سیدحسین طباطبایی‌ بروجردی، مرجع بزرگ جهان تشیع دار فانی را وداع گفت.
هشدار صریحی که سیداحمد خمینی داد؛

سندی منتشر نشده درباره عزل آیت‌الله منتظری

موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی به مناسبت ایام صدور نامه 6 فروردین امام‌خمینی و عزل آیت‌الله منتظری توسط ایشان، برای اولین بار یک سند تاریخی را منتشر می‌کند.
اولین تحریم های نفتی؛

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

به بهانه اینكه به یک كشور نفت داده شده ، نباید به هیچ كشور دیگری امتیاز داد
ملی شدن صنعت نفت ایران؛

صنعت نفت چگونه ملی شد؟

سرانجام پس از تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت در 24 اسفند 1329 در مجلس شورای ملی، مجلس سنا نیز در 29 اسفند 1329 تصویب قانون مذکور را انجام و ثبت قانون ملی شدن صنعت نفت ایران به اجرا رسید.
گفت‌ وگو با دکتر موسی غنی‌‌نژاد؛

شاه از برکنار کردن مصدق واهمه داشت

شايد خلاف‌آمدترين رويكرد در آستانه بيست‌ونهم‌ اسفند، سالگرد رخدادگونه‌اي در تاريخ معاصر ما مانند ملي‌شدن صنعت نفت، انتشار مطلبي است در رد و انتقاد از رويكرد و تفكرات محمد مصدق. مطبوعات و رسانه‌ها به‌رسمِ هرساله در اين روز تاريخ را دوره مي‌كنند و در ستايش و مذمت اين اتفاق مي‌نويسند؛ اما روز ملي‌شدن صنعت نفت، امسال قرين شده است با نام‌گذاريِ خياباني به نامِ محمد مصدق كه خودِ نام‌گذاري سالياني است مورد بحث و مناقشه بوده است.
افشای جزئیاتی از نقش انگلیس؛

آمریکا اسناد جدید کودتای ۲۸ مرداد را منتشر کرد

اسناد جدیدی که از کودتای ۲۸ مرداد منتشر شده است، جزئیات بیشتری از نقش انگلیس در این کودتا را افشا می‌کند.
بازخواني اسناد كودتاي ٢٨ مرداد؛

زندان خانگي مصدق درخواست «سيا» بود

«تاريخ ايراني» ترجمه‌ مقاله دنيل سيگل و مالکوم برن را درباره نقش آمريکا در کودتاي ايران منتشر کرد. نويسندگان در اين مطلب، با بررسي تطبيقي اسناد منتشرشده درباره کودتاي ٢٨ مرداد سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ ميلادي) توانسته‌اند نکات تازه‌اي را به مرکز توجه بياورند. بخش مهمي از اين مقاله بر آخرين اسنادي مبتني است که در سال ۲۰۱۷ از وضعيت محرمانه خارج شد.
پنجاه و یکمین سال‌مرگ مصدق؛

14 اسفند و 10 نکته در سال‌مرگ دکتر مصدق

ایران قبل و بعد از مصدق نخست وزیر زیاد دیده اما هیچ کس مصدق نشده و نمی شود. جالب و عجیب این که اکثر قریب به اتفاق نخست وزیران بعدی در خارج از ایران درگذشتند و غالبا هم به حال تبعید و در ایران هم دفن نشدند و جز اعضای خانواده کسی بر قبر آنها حاضر نمی شود.
سخنرانی ابوالحسن بنی صدر؛

غائله 14 اسفند؛ به نام مصدق به کام منافقین و ضدانقلاب

غائله چهاردهم اسفند سال ۵۹ با سخنرانی بنی صدر و همراهی منافقین عاملی بود تا ضد انقلاب از نام مصدق برای پیشبرد اهداف خود سوءاستفاده کنند.
صفحه  از ۲۳
نظرات و گلایه ها