سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تعجب جریان ها و سرخوشی دولت پهلوی؛

"قرارداد الجزایر" پیروزی یا فریب؟

قرارداد الجزایر مورد اعتراض مردم ایران بود؛ چراکه ایران در درگیری‌های مرزی پیش از قرارداد دست برتر داشت. آن زمانی هم که قرارداد نقش شد؛ دولت پهلوی تنها به ارسال یک یادداشت به عراق اکتفا کرد؛ یادداشتی که بی‌پاسخ ماند.
روایتی از سرنوشت پر فراز و نشیب صادق قطب‌زاده؛

از سيلي به ‌ زاهدي تا طراحی کودتا

16 آبان سال 59 بود كه صادق قطب‌زاده پس از شرکت در يک مناظره تلويزيوني از سوي دادستاني بازداشت و راهي زندان اوين شد. روزنامه کيهان فرداي آن روز نوشت: «به‌دنبال پخش برنامه ميزگرد شب جمعه در شبکه دوم آقايان صادق قطب‌زاده و مبلغي‌اسلامي به علت طرح مسائل اختلاف‌انگيز و ايجاد جو تشويش و بدبيني تحت تعقيب قرار گرفتند.
به مناسبت سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها؛ ‌

یک جو غیرتی که در وجود رضاخان نبود! + فیلم

همزمان با فرا رسیدن ۲۵ شهریور ماه مصادف با سالروز تعویض پادشاهی در حکومت پهلوی توسط انگلیسی‌ها، صفحه اینستاگرام " تاریخ ایران و جهان" از صفحات وابسته به دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت اللّه خامنه‌ای بخشی از بیانات ایشان را درباره اتفاقات این روز و فرار رضاشاه منتشر کرد.
یادداشت محمدمهدی اسلامی؛

امر انگلیسی در استعفای رضاخان و سلطنت محمدرضا

۲۵ شهریور ۱۳۲۰ رضاشاه تصمیم به استعفا از سلطنت گرفت. محمدمهدی اسلامی در یادداشتی برای تسنیم به علل استعفای پهلوی اول و اوضاع کشور در شهریور سال ۲۰ پرداخته است.
محکومیت قطب‌زاده به اعدام؛

ری شهری: در ابتدا قصد داشتیم قطب زاده را از منجلاب نجات دهیم اما... / او روی ترور امام پافشاری کرده بود

مهم‌تر از همه، طبق نوار‌هایی که از جلسات آقای قطب‌زاده در دست هست، مقارن با پیروزی‌های غرورآفرین رزمندگان اسلام نامبرده پیشنهاد ترور حضرت امام را مطرح و روی این مسئله سخت پافشاری می‌نماید و امکاناتی از قبیل: منزل و مبلغ ۷۵۰ هزار تومان پول در این رابطه در اختیار قرار می‌دهد.
جمله عجیب روی سنگ قبر، ماجرای تخریب شهر نو و ...

روایت دختر آیت‌الله طالقانی از فوت پدرش

وحیده طالقانی ماجرای فوت آیت‌الله طالقانی را همچنان مبهم دانست و گفت: شبی که آقا فوت کرد محافظ‌شان در منزل نبود، نه مادرم و نه محافظ، هیچ‌کدام نبودند. بعد از یک ساعت از رفتن نمایندگان شوروی حال آقا بد می‌شود. اطرافیان آقا همه انسان‌های دلسوخته و زجرکشیده بودند که نمی‌شود به اینها شک کرد، ولی برخی معتقدند کار همان عوامل شوروی بود.
چهره ها / امام موسی صدر؛

سید موسی صدر؛ سرنوشت نامعلوم یک امام +تصاویر

سید موسی صدر معروف به امام موسی صدر روحانی ایرانی بود که عمده فعالیت سیاسی خود را به خارج از مرزهای ایران برد و در لبنان به مبارزه علیه اسراییل پرداخت. مخالفانش می‌گویند سرنگونی حکومت پهلوی برای او اصلا دغدغه نبوده زیرا رابطه خوبی با محمد رضا شاه پهلوی داشته است بنابراین او اصلا انقلابی نبوده است. موافقانش نیز او را مسیح لبنان نامیده‌اند و معتقدند تلاش او برای دستیابی به قدرت نبوده و به صورت ریشه‌ای به دین و انقلاب می‌نگریسته به همین دلیل برخی سیاستمداران ایران با او مخالفند و سرنوشت او را پیگیری نکرده‌اند.
کارشناس مسائل بین‌الملل:

«طرح ربودن امام موسی صدر قرار بود در بهمن۵۳ صورت بگیرد»

یک کارشناس مسائل بین‌الملل گفت: طرح ربودن امام موسی صدر در لیبی در شهریور ۱۳۵۷، یعنی حدود شش ماه قبل از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران، قرار بوده است در بهمن ۱۳۵۳ صورت بگیرد و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا، انگلستان، مصر، عربستان و طبیعتاً دستگاه‌هایی در لبنان و نیز ساواک شاه در آن دست داشته‌اند.
عباس نعیمی جورشری؛

چرا به طالقانی نیاز داریم؟

نام طالقانی به جنبش ملی ایران و دکتر محمد مصدق گره خورده است. همانطور که نامش در نهضت مقامت ملی حاضر است. همانگونه که در جبهه ملی دوم فعالیت نمود و بعدتر در ۱۳۴۰ پایه گذار نهضت آزادی ایران شد.
کشتار مشروطه خواهان ؛

مجاهدکشی روس‌ها در ظهر روز عاشورا

«روز دوشنبه دهم دی ماه تبریز را پراندوه‌ترین روزی بود. در این روز که دهم محرم و روز عاشورا نیز می‌بود چون آفتاب برخاست گذشته از جنب و خروشی که همه ساله به نام محرم برخاستی و امسال را نیز با همه گرفتاری‌ها در کار می‌بود و گذشته از آمد و شد و جوش و جنبی که روسیان در کوچه‌ها و بازار‌ها و همچون روزهای پیش می‌داشتند یک تکان دیگری از ایشان در سربازخانه و پیرامون آنجا دیده می‌شد. دسته انبوهی از قزاق سالدات(۱) سربازخانه را گرفته و چنین گفته می‌شد کسانی را که از سردستگان مشروطه گرفتار کرده بودند در آنجا به دار خواهند کشید. در یک سو و در پهلوی درختی دو تیری ستون‌وار بلند کرده و یک تیر افقی بر روی آن‌ها میخکوب می‌ساختند و ریسمان‌ها را از آن می‌آویختند. این داری بود که آماده می‌کردند، و چون با کشتن سران آزادی ایران جشن می‌گرفتند تیر‌ها را با پارچه‌های سه رنگ بیرق روسی می‌آراستند.»
«صحیح است، صحیح است»؛

راه‌پیمایانِ تاسوعا وعاشورای سال 57 تهران

در اوج انقلاب اسلامی در سال 1357 روزهای 19 و 20 آذر 1357 با تاسوعا و عاشورا مقارن شد و در حالی که حکومت نظامی اجتماع بیش از سه نفر را ممنوع اعلام کرده بود میلیون ها نفر در خیابان های شاهرضا (انقلاب) و آیزنهاور (آزادی) به راه افتادند و در میدان شهیاد (آزادی) قطعنامه ای در 17 ماده قرائت شد و جمعیت با فریادهای «صحیح است، صحیح است» تأیید کردند.
انفجار دفتر دادستانی کل انقلاب؛

ماجرای درخواست آیت‌الله منتظری برای تشکیل سازمان امنیتی در کشور چه بود؟

انفجار دفتر دادستانی کل انقلاب به دنبال انفجار‌های دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و نخست‌وزیری که منجر به شهادت افراد و شخصیت‌های موثر در انقلاب و ضایعات بزرگی گردید، در شرایطی که رشد سیاسی و مقاومت و فداکاری امت قهرمان ما دنیا را به خود متوجه ساخته نشانگر ضعف دستگاه اطلاعات و امنیت کشور است و نیاز شدید به ترمیم فوری آن و تشکیل سازمانی قوی و مستقل و دارای اختیارات وسیع قانونی می‌باشد.
نگاهی به پندها و عبرت‌های یک قیام مردمی؛

خاطره رهبرانقلاب از ۱۷ شهریور

قیام مردمی ۱۷ شهریور هرچند در زمان خودش سرنوشت تلخی داشت، اما بروز آن عبرت‌هایی را به ملت ایران داد که رهبر انقلاب بر آن‌ها تأکید دارد و هشدار می‌دهد که جوانان خاطره آن را فراموش نکنند.
سلیمی‌نمین:

فدائیان اسلام را تخریب می کنند چون آنها مهره‌های انگلیسی را حذف کردند

عباس سلیمی‌نمین رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران ، درباره ادعاهای اخیر علیه شهید نواب صفوی و تروریست خواندن گروه فدائیان اسلام، با بیان اینکه هر اتفاقی را باید در ظرف زمانی خودش تحلیل کرد و در خارج از آن ظرف زمانی ما به جمع‌بندی‌های دقیقی نخواهیم رسید و نمی‌توانیم قضاوت درستی داشته باشیم، گفت: فدائیان اسلام حاصل یک دوران بودند، دورانی که استبداد رضاخانی که استبداد متمرکز بود پایان یافته و ما دوره استبداد غیر متمرکز را شاهد هستیم. در دهه 20 بعد از اینکه رضاخان را انگلیسی‌ها از ایران فراری دادند استبداد، غیرمتمرکز شد یعنی گروه‌های مختلف طرفدار انگلیس هرکدام یک دسته چماقدار و سرکوبگری داشتند که از منافع انگلیس پاسداری می‌کردند.
قسمتی از دیوار اتاق دادستانی کل ویران و آیت‌الله قدوسی به بیرون پرت شد؛

جزئیات انفجار در دفتر دادستان کل انقلاب

در اثر انفجار بمب آتش‌زا قسمت‌هایی از دیوار اتاق دادستانی کل فروریخته و وسایل قابل اشتعال نیز آتش گرفته بود. شدت این انفجار به حدی بود که قسمتی از دیوار اتاق دادستانی کل ویران و آیت‌الله قدوسی از داخل اتاق به بیرون پرت شد.
مهتدی کارشناس امور بین‌الملل:

سیدحسن نصرالله شاگرد مکتب جهادی امام موسی صدر/ توطئه‌های آمریکا در منطقه با درایت صدر بر هم خورد

یک کارشناس امور بین‌الملل تصریح کرد: دبیرکل حزب‌الله و نیروهای مقاومت در لبنان شاگردان امام موسی صدر و مکتب جهادی وی هستند.
رئیسعلی دلواری؛

سرداری که کابوس «انگلیس» شد

«رئیسعلی دلواری» جوانی که در ۲۳ سالگی مبارزات خود علیه استعمار انگلیس را در عصر مشروطه و از «دلوار» آغاز کرد و به رهبری آیت الله علم الهدی اهرمی در خارج کردن بوشهر از دست استبدادیون بیشترین نقش را داشت.
امام موسی صدر چگونه از اعدام جلال الدین فارسی جلوگیری کرد؟

تورق خاطرات چهره ها

پس از انقلاب که به اسناد سفارت ایران در لبنان دسترسی پیدا کردیم سرنخ اغلب جزواتی را که منتسب به ایشان و بر اساس اطلاعات ایشان بود در آن‌جا یافتیم. یکی دو بار من و قطب‌زاده با او صحبت کردیم. پس از جلسه به قطب‌زاده گفتم: اگر هرکس دیگری جای من بود آن‌چنان تحت تاثیر قرار می‌گرفت که به آقای صدر لعن و نفرین می‌کرد.
ماجرای اولین مانور نظامی ایران و لاف بزرگ برای شکست روس‌ها؛

مانور نظامی ایران و لاف بزرگ برای شکست روس ها

تمرین نظامی یا همان «مشق نظام» از دیرباز توسط ارتش ایران به اشکال مختلف اجرا می‌شد. اما مانور نظامی به معنای امروزی‌اش برای اولین بار جلوی رضاخان برگزار شد؛ نمایشی مضحک که می‌خواستند با آن جلوی ارتش روس‌ها را بگیرند.
برادر شهید رجایی:

کشمیری برادرم را اغفال کرده بود/بهزاد نبوی به همه اصرار کرده در جلسه هشتم شهریور شرکت کنند

برادر بزرگتر شهید رجایی گفت: شهید رجایی با بازرگان آشنا بود و با آن‌ها کار می‌کرد، اما هیچگاه در جبهه ملی و نهضت آزادی ثبت نام نکرد.
صفحه  از ۴۶
نظرات و گلایه ها