سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شاگردان آیت‌الله مصباح عليه تحزب؛

بهره‌برداري سياسي از يك اختلاف فكري ميان مصباح‌يزدي و شهيد بهشتي

يك اختلاف فكري كه تا امروز ادامه دارد؛ يك طرف ماجرا شهيد شده؛ اما وارثان فكري طرف ديگر ماجرا تمايل عجيبي به كش‌دادن موضوع و فراتر از آن، بهره‌برداري سياسي-جناحي از این اختلاف قديمي دارند.
سی‌امین سالگرد انفجار سفارت امریکا در بیروت ؛

روایت مرگبارترین حمله به آمریکا +عکس

سفیر آمریکا در لبنان در سی‌امین سالگرد انفجار سفارت کشورش در بیروت ، گفت: تشنجات داخلی بین اقوام و احزاب داخلی لبنان بستری را فراهم کرد تا سربازان رژیم صهیونسیتی با حمله به جنوب این کشور خاک لبنان را اشغال کنند.بنابراین آمریکا سعی در تقویت فالانژیست‌های لبنان کرد این حزب توسط «پیر جمیل» پایه گذاری شد و مسیحیان مارونی لبنان را شامل می‌شد. جنایات این حزب توسط «ایلى حُبَیقه» رهبری شد. اما چندی نگذشت که ماجرای انفجار سفارت امریکا منتشر شد و ایالات متحده بدون ارائه حتی یک برگ سند، حاج عماد مغنیه را طراح و مسئول این عملیات محیرالعقول دانست.
بحران نان و قحطی گندم؛

پیامدهای اقتصادی خشکسالی، زلزله و سیل در عصر ناصری

از جمله مهم‌ترین تحو‌لات تاریخ اجتماعی ایران، وقوع حوادث و سوانح طبیعی است. تاریخ‌نویسی ایرانی، به‌رغم نقاط قوت خود در تعد‌د و تنو‌ع، به علت بی‌توجهی به شرح سوانح و بلایای طبیعی محل نقد جدی است، زیرا این حوادث طبیعی نقطه شروع بسیاری از تحو‌لات تاریخی بوده است. بنابراین، پژوهش پیش‌رو می‌کوشد تا این برش از تاریخ اجتماعی را که منشأ تحو‌لات فراوانی بوده، در دوران حکومت ناصرالدین‌شاه قاجار (۱۳۱۳-۱۲۶۴ق) نمایان سازد.
«بند به بند با گام دوم‌ــ‌۱۰»| «پهلوی»؛

از روی‌کارآمدن با «کودتا» تا وابستگی شدید به بیگانه

رژیم پهلوی تنها سلطنتی در ایران بود که تفاوتی آشکار با سایر حکومت‌های پیش از خود داشت و آن به‌روی‌کارآمدن توسط بیگانگان بود. گزارش درباره سلسله پهلوی را در ادامه می‌خوانید.
بررسی اتفاقات دهه‌های ۵۰ و ۶۰؛

تصمیم مهم امام مسیر انقلاب را عوض کرد

در مطلب زیر به «بررسی اتفاقات دهه‌های ۵۰ و ۶۰» در حوزه هنری وقایع و ریشه‌های اتفاقات سال‌های ابتدایی انقلاب در این دهه‌هامی پردازیم.
اعدام های انقلابی ؛

اعدام آن ۱۱ نفر

«۲۲ فروردین سال ۵۸ بود که ۱۱ نفر از مسئولان رژیم پهلوی در زندان قصر تهران تیرباران شدند. روزنامه کیهان درباره اعدام‌شدگان در همان روز نوشت: «سحرگاه امروز به دنبال محاکمه گروهی از عناصر سرسپرده رژیم منفور پهلوی، ۱۱ نفر از محکومان دادگاه عدل اسلامی، در برابر جوخه اعدام قرار گرفتند.
بازخوانی زندگی و مواضع الگوی استعماری آمریکا؛

شباهت‌های تاریخی ترامپ با استعمارگر معروف روباه پیر

لرد کرزن استعمار‌گر و وزیر امورخارجه سالهای دور انگلستان بر این اعتقاد بود که من حتی پنج دقیقه هم صرف آن نمی‌کنم که بپرسم آیا محبوب مردم هستیم یا نه. پاسخ با جوهر قرمز بر روی نقشه جهان نوشته می‌شود.
روایت نوه صدام از اشتباهات صدام حسین

نوه صدام از اشتباه او می‌گوید

نوه صدام از اشتباه وی و دعوت جلال طالبانی برای میزبانی از خانواده صدام پس از کنترل نیروهای آمریکایی بر بغداد سخن به میان می‌آورد.
سایت لاو مانی؛

کاخ‌های دیکتاتور‌های معروف جهان

پایگاه اینترنتی لاو مانی در مطلبی به معرفی تعدادی از کاخ‌های دیکتاتور‌های معروف جهان پرداخته است.
روز جمهوری اسلامی ؛

بازخوانی بیانات امام و رهبری درباره ۱۲ فروردین

۴۰ سال پیش در چنین روزی نتایج همه‌پرسی حکومت جمهوری اسلامی ایران که در تاریخ دهم و یازدهم فروردین ۱۳۵۸ انجام شد، اعلام و از سوی آیت‌الله سید روح‌الله خمینی (ره) بنیان گذار این حکومت به عنوان «روز جمهوری اسلامی» نامگذاری شد.
چرا امام خمینی اصرار داشت زودتر، نظام حکومتی ایران به رفراندوم گذاشته شود؟

۴۰ سال بعد از رای «آری» به «جمهوری اسلامی»

۴۰ سال پیش ۱۸ میلیون نفر با رای خود نظام جمهوری اسلامی ایران را بر کشورمان حاکم کردند . از بین ۲۰ میلیون جمعیت رای دهنده تنها ۱۴۱ هزار نفر رای"نه" دادند.
از آمار شرکت‌کنندگان تا رای دادن "هویدا"؛

روزی که نظام ایران "جمهوری اسلامی" شد

۴۰ سال پیش در چنین روزهایی مردم با حضور در پای صندوق‌های رای به نظام جمهوری اسلامی "آری" گفتند.درخواست برگزاری رفراندوم تغییر رژیم ایران توسط امام خمینی مطرحو دولت موقت مهندس مهدی بازرگان مامور انجام آن شد. مرحوم صادق طباطبایی که از مجریان برگزاری این انتخابات بود، در کتاب خاطراتش می‌نویسد "12 روز از پیروزی انقلاب نگذشته بود که مرحوم حاج احمدآقا خمینی گفتند، امام می‌گویند رفراندوم باید هرچه زود‌تر برگزار شود. من با آقای دکتر صدر حاج سیدجوادی در وزارت کشور دیدار کردم و پیام امام را به ایشان دادم. وزیر کشور گفت ما الان تشکیلات سالم اداری در کشور نداریم.
سیلی محکم مردم به ضدانقلاب؛

فرایند برگزاری همه‌پرسی ۱۲ فروردین ۵۸

علی‌رغم کارشکنی‌های گروهک‌های ضد انقلاب در برگزاری همه پرسی، رفراندوم جمهوری اسلامی از ۱۰ فروردین ۵۸ آغاز و ۱۲ فروردین نیز به پایان رسید.
مرجع بزرگ خطاب به شاه:

مشکوک بودن فوت آیت الله بروجردی

قبل از تغییر زبان رسمی به لاتین، سلطنت را به جمهوری تغییر دهید.
برشی از خاطرات ناطق نوری؛

کتاب خاطرات منتظری«دروغ»است

ناطق نوری می گوید: با این کتاب خاطرات بعضاً دروغ که آقای منتظری نوشتند، من احساس کردم که همان جمله‌ی امام در مورد ایشان رخ می‌دهد و این حرف‌ها قعر جهنمی است‌.
چرا آیت‌الله منتظری عزل شد؛

بازخوانی دو نامه تاریخی امام خمینی

امام خمینی(ره) فروردین سال ۶۸ در نامه‌ای خطاب به آیت‌الله منتظری نوشت: «شما در اکثر نامه‌ها و صحبت‌ها و موضعگیری‌هایتان نشان دادید که معتقدید لیبرال‌ها و منافقین باید بر کشور حکومت کنند.»
رضایی:

چهار دلیل اصالت نامه«عزل» منتظری

مسعود رضایی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران دلایل اصالت نامه صادر شده توسط امام خمینی برای «عزل» منتظری را تشریح کرد.
سالگرد ملی‌شدن نفت؛

ماجرای ملی شدن صنعت نفت

۲۹ اسفند سالروز ملی شدن صنعت نفت است و همواره بین ملی‌گراها و مذهبیون بحث بوده است که کدام‌یک بیشترین نقش را در این ماجرا داشتند. در این گزارش به این سؤالات پاسخ داده‌ایم.
نیمۀ پنهان کارنامه مصدق؛

نگاهی به کارنامۀ سیاسی محمد مصدق

جلال متینی، که دانش‌آموختۀ دکترای زبان و ادبیات فارسی از دانشگاه تهران است، دهۀ نهم زندگی‌اش را در امریکا سپری می‌کند. او از سال 1329، با آموزش در دبیرستان‌های تهران، به کسوت دبیری درآمد و اکنون، با گذشتِ بیش از شش دهه، بی‌وقفه در راهِ آموزشِ فرزندان ایران‌زمین گام می‌نهد و قلم می‌زند.
قایقی عجیب درباره خودکشی مرموز دیکتاتور نازی‌ :

از راز دندان هیتلر تا شاهد خاموش با آخرین جواب

بسیاری بر این باورند که هیتلر در سنگر‌های بتونی زیر شهر برلین همراه با اوا براون خودکشی کرده است.
صفحه  از ۳۹
نظرات و گلایه ها