سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقد آراي سيدجواد طباطبايي در حوزه انديشه سياسي ؛

انديشه سياسي ايرانشهري

کتاب «تاملات ابزاري» آخرين نوشته حسن قاضي مرادي از سوي انتشارات اختران در دست انتشار است. او در اين کتاب به نقد برخي از آراي سيدجواد طباطبايي در حوزه انديشه سياسي مي پردازد.
طراح شكايت ايران از آمريكا در دادگاه لاهه؛

حکم طلایی در گاوصندوق وزارت خارجه

دستگاه ديپلماسي با داشتن حکم دادگاه لاهه، چرا به عدم اجرای آن از سوی آمریکا اعتراض نمی‎کند.
نخبگان تندرو و محافظه‌کار؛

نگاهی به ترکیب نخستین مجلس شورای ملی

در نهم سپتامبر ۱۹۰۶ (۱۷ شهریور ۱۲۸۵)قانون جدید انتخابات به تصویب رسید. حداقل سن رای‌دهندگان ۲۵ سال تعیین شد و حق رای محدودی بر حسب وابستگی طبقاتی و شغلی به مردان اعطا شد. تعداد نمایندگان مجلس ۱۵۶ نفر معین شد اما تا ۲۰۰ نفر قابل افزایش بود.
نامه محسن هاشمی خطاب به منتظری؛

ادعای تان بر مبنای شنیده شما، نمی‌تواند پایه‌ای محکم برای تهمت به آیت الله هاشمی باشد

ادعای مطرح شده بر مبنای شنیده شما از فردی که ابوی گرامی اظهار نموده‌اند، نمی‎تواند پایه‎ای محکم برای چنین تهمت‎هایی باشد مخصوصا اینکه این اقدام خودسرانه کاملا برخلاف مشی اصولی آیت‎الله هاشمی رفسنجانی در تعامل با جهان و تنش‌زدائی بویژه در جهان اسلام بوده است و بکار بردن واژه تیم آقای هاشمی برای چند نیروی خودسر نیز صحیح به‌‌ نظر نمی‎رسد
شکایت ایران از آمریکا ؛

دستبرد دومیلیارد دلاری آمریکا به اموال ایران

جلسات رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی دادگستری (لاهه)، پیرامون پرونده دستبرد دو میلیارد دلار از اموال مردم ایران توسط واشنگتن، از روز گذشته آغاز شده است. روند رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا در لاهه تا روز جمعه (۲۰مهر) ادامه خواهد داشت.
تاریخ سیاسی؛

اصطلاح "گوپ و گوپ چی" یادگار فرقه دموکرات پیشه وری

ر دوران اشغال شمال ایران توسط ارتش سرخ شوروی و تاسیس دارو دسته ای به نام فرقه دموکرات پیشه وری، سازمانی به نام "اداره کل تبلیغات سیاسی" GUPP به وجود آمده بود که وظیفه اش تبلیغ و ترویج بلشویسم و نظام کمونیستی بود. این اداره در سراسر سرزمین های تحت اشغال شوروی پس از جنگ جهانی دوم از جمله شرق اروپا و سپس ایران دایر شد. گوپ چی های ارتش سرخ در ایران عمدتا شرق شناسان نظامی بودند و وظیفه شان مصادره تاریخ و فرهنگ در مسیر خدمت به تبلیغات کمونیستی بود. آنها به راحتی تاریخ و ادبیات را مصادره به مطلوب می کردند.
نگاهی به کتاب «دموکراسی بدون دموکرات‌ها»؛

بحران اقتصادی چگونه به روی‌کار‌آمدن هیتلر انجامید

تاریخ پر‌منازعه آلمان در قرن بیستم همیشه زیر سایه وقوع نازیسم و جنگ‌ جهانی دوم قرار گرفته است، یا در نهایت اطلاعات ما به وقایع پس از سال‌های 1933 (به‌قدرت‌رسیدن نازی‌ها) مربوط می‌شود، اما درباره اینکه چه حوادثی روی داد که به‎‌ وقوع این فاجعه و مرگ میلیون‌ها انسان ختم شد کمتر منابعی به‌ویژه در زبان فارسی موجود است.
دکتر علیرضا اکبری:

دیپلماسی جنگ

دیپلماسی در زمان جنگ موضوعی پیچیده است. عده‌ای آن را سازش و تسلیم می‌خوانند و عده‌ای دیگر توانایی دیپلمات‌ها برای تبدیل کردن پیروزی‌های نظامی به پیروزی‌های دیپلماتیک را زیر سوال می‌برند.
سخنرانی مقامات ایرانی در سازمان ملل؛

از نمایش «کفِ پا» تا «گفت‌وگوی تمدن‌ها»

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حکومت «دموکراتیک» دینی در ایران، رؤسای جمهوری و نخست‌وزیر جمهوری اسلامی با حضور در سازمان ملل سخنرانی داشته‌اند که برخی با حاشیه‌هایی نیز همراه بوده است.هرچند در دوره‌های مختلف به دلایل گوناگون شخص دیگری به جای «رئیس جمهوری» در مجمع عمومی سالانه‌ی سازمان ملل حاضر شده و سخنرانی کرده، در ادامه مهم‌ترین بخش‌های سخنرانی‌های تنها نخست‌وزیر و رؤسای جمهوریِ دولت ایران در سازمان ملل را مرور می‌کنیم.
سیدعلی خرم/ استاد حقوق بین‌الملل:

الزام عراق به امضای سند صلح با ایران

امروز 31 شهریور، سی‌وهشتمین سالگرد جنگ عراق علیه ایران است. جنگی خانمان‌سوز که در انتهای قرن بیستم به‌دنبال پیروزی انقلاب اسلامی، برای ایران رخ داد و موجب خشنودی غرب و شرق شد. اگرچه به همت و پایداری مردم شریف ایران و رزمندگان اسلام و رهبری بلامنازع رهبر فقیه انقلاب اسلامی، این جنگ با وجود بیش از 500 هزار شهید و مجروح، نتوانست ایران را از پادرآورد یا سرزمین‌های ایران را در اشغال عراق نگه‌ دارد اما با بهانه ابطال «عهدنامه مرز دولتی و حسن هم‌جواری دولتین ایران و عراق – 1975» در 31 شهریور 1359 جنگ رسما از سوی صدام با بمباران بیش از 10 شهر مهم ایران آغاز و در 28مرداد 1367 با پذیرش آتش‌بس از سوی عراق، متوقف شد.
289 سال پیش؛

نقشه ایران در سال 1729 میلادی

نقشه ایران در سال 1729 میلادی قبل از تجزیه ️که شامل گرجستان، ارمنستان، بحرین، مناطق شیعه نشین عربستان، بلوچستان، پاکستان و افغانستان می شد !
مقام سابق الجزایری پس از ۳۶ سال فاش کرد:

صدام عامل قتل میانجی گر جنگ ایران و عراق بود

«سرلشکر خالد نزار» وزیر دفاع پیشین الجزایر گفت: صدام حسین عامل اصلی قتل «محمد الصدیق بن یحیی» وزیر خارجه سابق الجزایر و ۱۳ الجزایری دیگر بودند که در جریان انفجار هواپیمای حامل آنها در سال ۱۹۸۲ کشته شدند.
در روایتی از بعیدی نژاد؛

روایت بعیدی‌نژاد از حادثه 11 سپتامبر 2001

بعیدی‌نژاد در روایتی از 11 سپتامبر می‌نویسد: هنوز اطلاعات مخفی و پنهانی زیادی درباره وقایع و ریشه‌های مرتبط با این حادثه وجود دارد که به دلیل به خطر افتادن منافع برخی از دولتمردان و متحدان منطقه‌ای آنها، منتشر نشده‌ و شاید هیچ وقت هم نشود.
انتشار برای نخستین بار؛

شهیدرجایی:دشمن محاصره اقتصادی کند،نهادهای انقلابی روزه می‌گیرند

شهید رجایی در دوران نخست‌وزیری خود، طی سخنرانی در مشهد گفت: اگر امروز دشمن محاصره اقتصادی کند، نهادهای انقلابی روزه می‌گیرند.
ایران و شورای امنیت سازمان ملل؛

شورای امنیت، حامی یا ضد ایران؟

شاه به طور ناگهانی در چهارم ژانویه 1969 در دهلی نو گفت:«ایران ادعای ارضی خود را در مورد بحرین پس می‌‌گیرد و حاضر است خواسته اهالی بحرین را اگر از نظر بین‌‌المللی مورد قبول قرار گیرد بپذیرد».
۱۷ شهریور ۵۷؛

سند آشکار جنایت رژیم پهلوی با چراغ سبز آمریکا

مردم ایران در لبیک به پیام حضرت امام(ره)، تظاهرات خود را که به صورت متوالی پس ازشهادت حاج آقا مصطفی خمینی، در شهرهای مختلف کشور آغاز شده بود ادامه دادند و در این راستا در جریان تظاهرات گسترده مردم شهرهای قم و تهران، عده‌ای زیادی توسط مزدوران رژیم پهلوی به شهادت رسیدند.
پاسخی به یک ادعای کذب:

واقعیت ماجرای «توقیت» چه بود؟

به‌راستی امروز بعد از گذشت 30 سال، چرا باید به نقل قول کسی اعتماد کنیم که اولا کل ماجرا را وارونه و مخدوش تعریف می‌کند و ثانیا از موضوع دو نفره‌ای سخن می‌گوید که طرف دوم آن دار فانی را وداع گفته و دیگر در این دنیا نیست تا بتواند شهادت بر صدق یا کذب بودن این ادعا بدهد.
عکس های قدیمی؛

تصاویر سیاه و سفیدِ روزگار قدیم

از ثروتمندترین مرد تاریخ آمریکا تا خوابِ هیتلر و لحظه سقوط کشتی هوایی!
یادی از گذشته؛

روایت مهاجرانی از رسم شهید رجایی در زمان نخست وزیریش

سید عطاالله مهاجرانی در حساب توئیتری خود از خاطرات دوران شهید رجایی نوشت.
گفتگو با محمدمهدی کتیبه؛

روایت بازمانده انفجار دفتر نخست وزیری

بازمانده حادثه تروریستی بمب گذاری در دفتر نخست وزیری در سال 1360 با بیان آخرین لحظات زندگی شهیدان رجایی و باهنر، می گوید: به نظرم این بمب در ضبط صوت بزرگی که کشمیری با خود به جلسات می آورد، جاسازی شده بود.
صفحه  از ۳۰
نظرات و گلایه ها