سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سلیمی نمین :

آمریکا اسناد کودتای ۲۸مرداد را به دلیل مذاکرات هسته‌ای منتشر نکرد

مدیر دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران گفت: وزارت خارجه آمریکا تحت فشار کنگره اعلام کرده بود که انتشار اسناد کودتای ۲۸ مرداد در گفتگوهای هسته ای با ایران تأثیر منفی خواهد گذاشت.
کودتای 28 مرداد؛

غارت خانه دکتر مصدق به دست کودتاگران

64 سال پیش در چنین روزی نیروهای کودتاگر با ورود به خانه شماره 109 در خیابان کاخ تهران آخرین قدم برای سرنگونی دولت قانونی دکتر مصدق را برداشتند؛ آنها خانه را غارت کردند و هزاران سند و نامه را برده یا سوزاندند.
همه می گویند کودتا بود الا....؛

انقلابِ امام خمینی و نام و یاد مصدق

یکی دو جمله امام خمینی درباره مرحوم کاشانی نفی کننده نام و یاد مصدق در انقلابی نیست که به رهبری او به پیروزی رسید و اولین های جمهوری اسلامی غالبا مصدقی بودند...
لاریجانی:

ولایتی در‌جلسه چُرت می‌زد

همين قطعنامه 598 که در تمام طول مذاکرات آن از طرف آقاي ولايتي به عنوان قرارداد «ترکمانچاي» و عنصر «حرام زاده» معرفی می‌شد، به محض پذيرش، تبديل به امامزاده شد و تازه آقاي ولايتي مي نازد که قرارداد 1975 و مرزها را هم صيانت کرده است.
سرانه مقامات اجرایی ارشد در استان ها؛

نحوه توزیع قدرت استانی ، در دولت های 28 سال اخیر

با گذر زمان عمر مسئولان اجرائی نیز افزایش یافته و در این دوره نزدیک به سه دهه حضور چهره‌های آشنا نشان می‌دهد که کمتر به ظرفیت‌های انسانی پرورش‌یافته در این دوره پرتلاطم سیاسی-اجتماعی توجه شده است. تصاویر زیر ، وضعیت پراکنش استانی مقامات فعال در دولت های گوناگون در 28سال اخیر را نشان می دهند.
به مناسبت سالروز صدور فرمان مشروطیت؛

انقلاب مشروطه؛ تغییر فکرها و ساختارها در جامعه ایران

روز ‌۱۴ مرداد ۱۲۸۵ مظفرالدین شاه قاجار ۷ ماه پس از دستور تاسیس «عدالتخانه»، فرمان مشروطیت را صادر کرد و این آغاز تحولات مهم و کلیدی در جامعه و ساختار سیاسی ایران بود.
سوگند دوازدهم؛

11 سوگند تحلیف:کدام مجلس و در کنار کدام رییس قوه قضاییه؟

رییس جمهور روحانی به عنوان رییس دولت دوازدهم در مجلس سوگند یاد خواهد کرد. شش رییس جمهور پیش از او نیز با حضور در مجلس شورای اسلامی سوگند یاد کردند که همه استعداد و صلاحیت خویش را در راه ایفای مسئولیت‌هایی که برعهده گرفته‌اند، به کار گیرند.
از عالم مجاهد تا دانشمند محترم؛

نگاهی به الفاظ روسای جمهور در دوازده حکم تنفیذ

در احکام تنفیذ روسای جمهور، مقام معظم رهبری هر یک از منتخبین ملت را با الفاظ متفاوتی خطاب قرار داده‎اند. مروری داریم بر این القاب؛
گفتگو با حسین شمسایی؛

ماجرای سفر شبانه رهبرانقلاب بعد از عزل بنی‌صدر

عضو حزب جمهوری اسلامی گفت: دم در حزب جمهوری محمدرضا کلاهی جلوی ماشینم را گرفت، گفت چرا می‌روی، گفتم من امشب از مشهد مهمان دارم. گفت جلسه امشب مهم است. اگر بروی از دست رفته است.
تصاویر تاریخی؛

رئیس جمهوری که نگاه همه دنیا را به خود جلب کرد!

شهید رجایی از جمله مسئولین کشوری بود که با ساده زیستی خود به الگویی برای دیگران تبدیل شده بود. وی اولین نماینده ایران که پس از پیروزی انقلاب اسلامی(1359) در جلسه شورای امنیت سازمان ملل حضور یافت و نگاه های سران سایر کشورهای جهان به او، که دیدنی است.
گفتگوی خواندندی با آیت‌الله شبیری زنجانی:

ماجرای درگیری آیت‌الله خامنه‌ای با یک کماندو

شاگرد قدیمی امام خمینی و همرزم شهید نواب صفوی از ناگفته‌های ارتباط فدائیان اسلام با مراجع وقت و خاطرات دوران مبارزه‌اش همراه با آیت‌الله خامنه‌ای سخن می‌گوید.
برای نخستین بار با مهر مطرح شد؛

خاطرات زندان مخوف منافقین در دهه ۷۰

حسین اکبری و محمدصادق جعفرپور، دوجوانی که در دهه۷۰ در حال دفاع از مرزهای غربی کشورمان به اسارت منافقین در آمدند، خاطراتشان از زندان «پاپیون»، «اشرف» و سه سال مقاومت را بیان کردند.
خاطرات آیت الله هاشمی رفسنجانی؛

روایت آیت‌الله هاشمی از شایعات بعد از مرگ سیداحمد خمینی

در سیزدهمین جلد از خاطرات روزنوشت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به رخدادهای سال ۱۳۷۳ از جمله درگذشت ناگهانی یادگار امام (ره) اشاره شده است.
آیت الله طالقانی، نخستین امام جمعه؛

خاطره‌فرزندآیت‌الله‌طالقانی‌ازاولین‌نمازجمعه/امام‌گفت‌عجب‌نمازی

فرزند نخستین امام جمعه ایران بعد از انقلاب می‌گوید: سیاستگذاری زیاد جواب نمی‌دهد، ائمه جمعه باید بتوانند راحت‌تر صحبت کنند تا استقبال مردمی بیشتری را شاهد باشیم.
گفتگوی با سید مرتضی بختیاری:

هزاران نفر از منافقین تواب سال ۶۷ عفو شدند

“در زمان عملیات مرصاد بود که بخشی از منافقین در داخل زندان پوتین‌ها در پای‌شان بود و می‌گفتند آنها (ارتش مجاهدین) به تهران می‌آیند”.
نگاهی به تاریخ؛

اینستاگرام روحانی و مذاکرات قطعنامه 598

رئیس جمهور در صفحه اینستاگرام خود تصویری از مذاکرات قطعنامه 598 در مقر سازمان ملل را منتشر کرد
مرور تاریخ سیاسی بعد از انقلاب؛

بازخوانی نامه فرماندهان سپاه به رییس دولت اصلاحات پس از فتنه 18 تیر

در بخشی از این گزارش آمده آنچه دوم خردادی‌ها از فرماندهان سپاه توقع داشتند این بود که بجای ارسال نامه‌ دردمندانه به رئیس‌جمهور برای جمعی از منافقین، چریک‌های فدایی و... تقدیرنامه ارسال کنند.
فتنه ۷۸ چگونه خاموش شد؟

پشت پرده نامه فرماندهان سپاه به رئیس دولت اصلاحات؛ وقتی کاسه صبر ملت لبریز شد

در کل این نامه احترام و حرمت گذاری به رییس جمهور قانونی کشور موج می زند و فرماندهان سپاه در هیچ کجای نامه (علی‌رغم اطلاع از پشت پرده جریانات)، اتهامی را متوجه شخص رییس دولت نمی کنند.
یرواند آبراهامیان:

اسناد اخیر سیا نشانه عمق نفوذ آمریکا در دوره پهلوی است

«یرواند آبراهامیان» ترس از الگوبرداری دیگر کشورها از جنبش ملی شدن نفت را دلیل اصلی کودتای ۲۸ مرداد معرفی کرده و می گوید علت تعلل در افشای اسناد سیا ابعاد نفوذ در امور داخلی ایران بوده است.
پیوند بنی صدر و منافقین؛

روایتی از روزهای اختفای بنی‌صدر از زبان رفیقش

ناصر تکمیل‌همایون که روزگاری در شمار نزدیکان ابوالحسن بنی‌صدر بود، در تیرماه 36 سال پیش در چنین روزهایی به اتهام همکاری برای خروج بنی‌صدر از کشور ابتدا به اعدام و سپس به واسطه آیت‌الله گیلانی به حبس ابد تقلیل یافت که پس از آن به10 سال تبدیل شد و سرانجام پس از 4 سال به آزادی او از زندان منجر شد.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها