علت مرگ محمدرضاشاه؛

محمدرضا شاه پهلوی چگونه مرد؟

فریده دیبا هم که در هنگام مرگ در اطراف شاه حضور داشته عنوان می‌کند: «یکی از پزشکان مصری که در اتاق عمل حضور داشت به عنوان اعتراض به پزشک دوبیکی و دکتر کین ]پزشکان آمریکایی شاه[ از اتاق عمل بیرون آمد و گفت آن‌ها دارند به‌خواسته ]به عمد[ شاه را می‌کشند!»
هوس‌رانی‌های شاه؛

از رابطه با محارم تا درخواست بدکاره از موسسات اروپایی

فرح خودش را روشنفکر می‌دانست. محمدرضا در مجالس با زنهای این و آن و دخترهای این و آن می‌رقصید و آنها را در آغوش می‌گرفت و می‌بوسید و فرح می‌دانست که محمدرضا… علاوه بر او با زنان دیگری هم رفت و آمد دارد، اما او نسبت به این دختر فوق‌العاده حساس شده بود.
برشی از تاریخ؛

من خامنه‌ای‌ام، داماد آقای هاشمی!

سید علی خامنه‌ای با لهجه کرمانی اشاره به همسرش می‌کند و می‌گوید: «این خانم خواهر آقای هاشمی است که برای دیدار او آمده، من هم شوهر این خانم هستم.»
نقش مُهر امیرکبیر چه بود؛

مهریه خواهر ناصرالدین‌شاه چقدر بود + عکس

امیر کبیر در زمان صدارت خود و هنگامی که ۴۳ سال داشت با «ملک‌زاده خانم» تنها خواهر تنی ناصرالدین‌شاه ازدواج کرد؛ اما این وصلت سیاسی سودی به حالش نداشت و در پی توطئه‌چینی گروهی از درباریان از جمله مادر همسرش از صدارت عزل شد و به قتل رسید.
دریچه ای جدید به زندگی امیرکبیر:

اولین ماموریت امیرکبیر چه بود؟

روز ۱۸ دی سال ۱۲۳۰ هجری شمسی، میرزا تقی‌خان امیرکبیر صدراعظم ایران در دوره ناصرالدین شاه قاجار، به دستور شاه به قتل رسید.
نوزدهم دی ۱۳۵۶ در کلام رهبر معظم انقلاب

«۱۹ دی» مبدأ تاریخ تحولات جدید دنیاست/ تأثیرات این حادثه قرن‌ها باقی می‌ماند

رهبر معظم انقلاب معتقدند: یک حادثه، گاهی به قدری عمیق و حکیمانه و بجا در طول زندگی یک ملت اتفاق می‌افتد که تأثیرات آن برای سال‌های متمادی، گاهی برای قرن‌های متوالی باقی می‌ماند. یقیناً روز نوزدهم دی برای ملت ایران از جمله این حوادث بود.
پاسخ اینستاگرامی زیباکلام؛

«اروند رود» یا «شط العرب»؟

صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی و تحلیلگر مسائل سیاسی در واکنش به انتقاداتی که به وی درباره اطلاق شط العرب به اروند رود شده بود در صفحه اینستاگرام خود پاسخ داد.
اظهارات فردی فحاش فاقد ارزش استنادی است؛

ادعای تفاهم امام(ره) با ساواک و مخالفت ایشان با تحریم انتخابات رژیم شاه کذب محض است

در جوابیه موسسه تنظیم آثار امام(ره) به یک مصاحبه مجعول که اخیرا منتشر شده، آمده است: ادعای تفاهم امام با ساواک، فقدان اعتراضات در خارج کشور برای آزادی ایشان از حصر و مخالفت ایشان با تحریم انتخابات رژیم شاه در سال 42 خلاف واقع است.
پاسخ تاریخ به:

ادعاهای ناصحیح شیخ علی تهرانی درباره امام (ره)

در بخشی از کتاب «نهضت امام خمینی» آمده است: اگر امام در صدد سازش با رژیم بود، دیدار با شاه برایش مهیا بود، پاکروان به کرات امام خمینی را به این کار دعوت می کرد ولی امام به شدت با این مسئله برخورد کرده و هرگز دیدار با شاه را نپذیرفتند.
همزمان با ورود ژنرال هایزر؛

فرار ارتشبدهای رژیم پهلوی

در تاریخ چهاردهم دی‌‌‌ماه سال ۱۳۵۷ هجری شمسی، ارتشبد غلامرضا ازهاری و ارتشبد غلامعلی اویسی دو نفر از فرماندهان نظامی عالی‌رتبه رژیم پهلوی به خارج از کشور گریختند.
در صفحه منتسب به رهبر معظم انقلاب منتشر شد؛

حادثه بی‌نظیر ۹ دی از نمونه‌های قدرت نظام است+اینستاپست

صفحه اینستاگرام منتسب به مقام معظم رهبری بخشی از بیانات ایشان را به اشتراک گذاشت.
گفت‌وگو با بازمانده قیام پانزده خرداد:

غیرت مذهبی طیب حاج رضایی باعث شد به دستگیری امام اعتراض کند

سید مجتبی طالاری یکی از تنها بازماندگان قیام پانزده خرداد بود که از میدان به همراه طیب حاج‌رضائی و دیگران دستگیر و به پنج سال حبس محکوم شد. وی گفت: عرق مذهبی طیب باعث شد خبر دستگیری امام را بشنود، اعتراض کند.
ما و چگونگی مواجهه با انگلیس؛

نقش مخرب انگلیس در ایران بعد از انقلاب

انگلیسی‌ها هم در حین انقلاب و هم اتفاقاتی که بعد از انقلاب افتاد، از جمله حمایت از گروه‌های شبیه‌ منافقین، حمایت از رژیم بعثی عراق و فروش سلاح به این کشور و حتی در فتنه‌ی 88 نقش مخربی را بازی کرده‌اند.
بازخوانی یک خباثت تاریخی؛

چگونه «فتنه انگلیسی» سنگ بنای «شر و نکبت» را در غرب آسیا برجای گذاشت

بذر فتنه‌ای که انگلستان در پی جنگ اول جهانی ایجاد کرد، تا به امروز به جای خود باقی مانده است. راهبرد «تفرقه بیانداز و حکومت کن» یا همان «نفاق انگلیسی»، مبنای بی‌ثباتی و آشوب در غرب آسیا، ظهور دولت نامشروع یهود و همزمان تجزیه و انشقاق در جهان اسلام بود.
یک مبارز علیه رژیم پهلوی گفت:

پرچمدار اسلام را امام خمینی می‌دانست

آیت‌الله غفاری می‌گفت «من پرچمدار اسلام را آیت‌الله حاج آقا روح‌الله خمینی می‌دانم، راهی که ایشان انتخاب کرده درست است».
اکبر براتی مطرح کرد؛

حقیقت ماجرای عزل بنی صدر از سوی امام(ره) / مسعود رجوی قطعا عامل CIA بود

اکبر براتی درباره روزهای پرالتهاب و دوران ساز اوایل انقلاب که خود او نقش مستقیم در بسیاری از رویدادهای آن داشت، می‌گوید.
چرا برخی سیاستمداران عرب از تاریخ درس نمی‌گیرند؟

شش دلیل برای بازی اعراب در زمین انگلیس

کارنامه انگلیس در مداخله سیاسی در ایران و منطقه غرب آسیا آنقدر سیاه است که به‌نظر نمی‌رسد دلیلی برای تکرار این سیاهه وجود داشته باشد.
ناگفته‌های بازجوی صدام؛

صدام هرگز در پی سلاح‌های شیمیایی نبوده است

یک مامور سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) که در زمان دستگیری صدام دیکتاتور سابق عراق در سال ۲۰۰۳ از او بازجویی کرده بود، گفت، در این بازجویی متوجه شده که آمریکا خیلی چیزها را درباره صدام به اشتباه متوجه شده است.
فرمان تاریخی، ۳۴ ساله شد؛

قانون احترام به آزادی‌های مشروع و حفظ حقوق شهروندی

۳۴ سال پیش در ۲۴ آذر سال ۶۱، حضرت امام خمینی (ره) در پی دریافت گزارش‌هایی درباره تحقیقات قضایی از متهمان، فرمانی تاریخی را در هشت ماده صادر و آیت‌الله موسوی اردبیلی رئیس وقت دیوان عالی کشور و میرحسین موسوی نخست وزیر را مامور اجرا و پیگیری آن کرد.
اوضاع و تحولات سه سال آغازین جنگ جهانی دوم به اختصار؛

بی‌طرفی ایران زیر چکمه اشغالگران

ششم آذر ماه سال1322 ه.ش در جریان جنگ جهانی دوم، کنفرانسی در تهران برگزار شد. نشستی فوق استراتژیک که کنفرانس تهران نام گرفت. این کنفرانس هم در آینده جنگ و هم در آینده ایران بسیار بااهمیت بود. قبل از بررسی این رویداد مهم تاریخی، لازم است اوضاع و تحولات سه سال آغازین جنگ جهانی دوم را به اختصار مرور کنیم.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها