تاریخچه تحریم در ایران؛

آشنایی با تاریخچه تحریم و انواع آن

لغت تحریم به معنی اقدامات و تدابیر قهرآمیزی است که با تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد، توسط کشور یا گروهی از کشورها علیه کشور دیگری که به قوانین بین المللی تجاوز کرده یا از معیار‌های اخلاقیِ مقبول در جامعه‌ی بین المللی تخطی کرده است، اعمال می‌شود.
روزگاری روستایی بود؛ قلعه‌ای بود و خانه‌ای؛

داستانِ تلخ احمد‌آباد!

روزگاری روستایی بود؛ قلعه‌ای بود و خانه‌ای؛ امروز، روستا و قلعه و خانه، آرام آرام می‌پوسند و خاک می‌شوند.
سایت جماران :

سیداحمدآقا چگونه جلوی ترور امام خمینی را گرفت؟

سایت جماران نوشت: سال 60 بود و ترور و بمب گذاری ها به وسیله منافقان به شدت صورت می گرفت. آنها از عناصر برجسته انقلاب گرفته تا هر شهروندی را که فکر می کردند، طرفدار جمهوری اسلامی و به قول معروف حزب اللهی است، مورد هدف قرار می دادند.
به بهانه دروغ‌پردازی‌های نتانیاهو؛

روایت تاریخ و تورات از رفتار مردمان سرزمین پارس با یهودیان

ایرانیان همواره زندگی مسالمت‌آمیزی با یهودیان داشته‌اند؛ چه زمانی که کوروش، این قوم را از دست بابلیان نجات داد، چه اینکه امروز در کنار هموطنان ایرانی و پیروان سایر ادیان امور روزمره خود را سپری می‌کنند.
در آستانه انتخابات؛

ناگفته‌های کدخدایی از رد‌صلاحیت آیت‌الله

کدخدایی: شاید بهتر بود وزیر اطلاعات وقت در جلسه بررسی صلاحیت هاشمی دعوت نمی‌شد.
یک عضو کمیته انقلاب اسلامی؛

از فعالیت بیش از ۱۱ هزار نفر در شهرنو و مخالفت روحانیون برجسته با تخریب آن

چند ماهی است که انقلاب اسلامی پیروز شده است و شهرها آرام آرام روی آرامش به خود می‌بینند. مساجد محلات به پایگاهی برای تشکیلات کمیته‌ انقلاب اسلامی تبدیل شده‌اند. اعضای کمیته‌ها در حال جمع‌آوری سلاح‌هایی هستند که از پیش از انقلاب در دست مردم باقی مانده و به برقراری امنیت در شهر مشغول هستند.
پرونده "نهضت؛ نگاهی‌نو"؛

بدل امام در عراق که بود؟/ امام می‌گفت شاه کشته نشود/ آیت‌الله خامنه‌ای بهترین روش مدیریت را دارند

آیت‌الله قافی یزدی معتقد است که آیت‌الله خامنه‌ای بهترین روش را در مدیریت سیاسی پس از امام داشته‌اند.
ترور شاپور بختیار؛

افشای پشت پرده ترور بختیار در برنامه زنده تلویزیون + فیلم

ماجرای افشای پشت صحنه ترور شاپور بختیار در برنامه زنده تلویزیونی بازتاب گسترده در شبکه های اجتماعی پیدا کرد. در این برنامه با اجرای وحید یامین پور از اعضای جبهه پایداری برای اولین بار انیس نقاش به عنوان فردی که برای انجام ماموریت ترور بختیار از طرف ایران عازم پاریس شده بود، معرفی می شود.
«مک فارلین؛ ابهام یک پرونده 30 ساله»/ ابراهیم یزدی؛

برای رابطه با آمریکا نباید هرچیزی را بپذیریم/ هاشمی مصرِِّ بود روابط با آمریکا را نرمالیزه کند

وزیر خارجه دولت موقت معتقد است هنگامی روابط قابل‌قبول برقرار می‌شود که طرفین به شرایطی که می‌گذارند پایبند باشد. بنابراین به‌صرف اینکه با آمریکا رابطه داشته باشیم نمی‌شود شروطش را پذیرفت.
فرصتی که ازدست‌رفت؛

رفقا ‌و‌ رقبای حذف‌نشدنی

یکی از کارکنان رنگین‌پوست سازمان ملل که پیش‌تر در یکی از کشورهای آفریقایی روزنامه‌نگاری می‌کرده، ‌از وضعیت ایران می‌پرسد. از محمود احمدی‌نژاد می‌پرسد و هنوز حرف‌های عجیب‌وغریبش در سازمان ملل را به یاد دارد. از وضعیت سیاسی اکبر هاشمی‌رفسنجانی می‌پرسد و برایم عجیب است با اینکه سال‌ها از دولت او گذشته، هنوز هاشمی را به یاد دارد.
استدلال عجیب رضاخان؛

استدلال عجیب رضاخان برای فرار از نماز خواندن و روزه گرفتن

همسر دوم رضاخان در خاطرات خود به نکات جالب توجهی درباره اعتقادات او اشاره می کند؛ از جمله استدلال عجیب دیکتاتور سابق برای نماز نخواندن و روزه نگرفتن و همچنین یه ابتکار برای ماه رمضان!
واژه نامه سیاسی:

انقلاب بورژوایی انگلیس چگونه شکل گرفت؟

با پیروزی انقلاب بورژوایی انگلیس راه برای توسعه سرمایه داری بیش از پیش فراهم شد، یهودیان صاحب سرمایه در راس ساختار قدرت انگستان قرار گرفت و رژیم برآمده از انقلاب در مسیر پیشبرد اهداف منافع سرمایه داران به تعرضات استعماری علیه ایرلند پرداخت اما از این انقلاب به توده محروم انگلستان چیزی نرسید.
به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

دلیل انتخاب شهید مطهری به ریاست کمیته استقبال از امام خمینی (ره)

اجماع اعضا به منظور انتخاب شهید مطهری به ریاست کمیته استقبال رابطه مستقیمی با انعطاف‌ناپذیری وی در مقابل جریان‌های انحرافی داشت.
خاطرات مسیح مهاجری؛

ناگفته های مسیح مهاجری از امام و انقلاب

حجت‌الاسلام مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی، در مصاحبه‌ای که با سایت جماران انجام داده، به خاطراتی از امام اشاره کرده که کمتر بیان شده است.
مجموعه برنامه «خشت خام»؛

ناگفته‌های هادی غفاری از انقلاب و دروغ ٨٨

هادی غفاری می‌گوید: بحمدالله من دستم هرگز به خون کسی آلوده نشده! من قبل از انقلاب به لحاظ تئوریک به مبارزه مسلحانه برای انقلاب معتقد نبودم! یکی از ممیزه‌های ما در اندیشه‌هایمان به عنوان یک حرکت تاریک، این بود که ما انقلاب را انقلاب توده ‌مردم می‌دانستیم یعنی از طریق یک اعتراض مدنی! یک شورش مدنی، شورش همگانی که بعد هم در انقلاب دیدیم بدون سلاح انقلاب پیروز شد.
نخستین قدم‌های رضاخانی در اسلام‌زدایی اجتماعی؛

چرا رضاخان اصرار بر کشف حجاب داشت؟

رضاشاه پهلوی از 12 خرداد تا 14 تیر 1313 سفری به ترکیه نمود بسیاری از رجال اهمیت این سفر و آثار آن در سرعت بخشیدن به روند تجددخواهی و کشف حجاب اشاره کرده اند. رضاشاه در نطق ضیافت شام آتاتورک، سیاست های اسلام زدایی وی را عامل اساسی پیشرفت کشور ترکیه برشمرد.
نگاه امام به بازرگان ابزاری نبود؛

ریشه های سیاسی انقلاب در سال 57

بازرگان، مورد قبول خیلی از بزرگان حوزه علمیه و دانشگاه بود.رابط بین جوانان مسلمان اروپا و آمریکا آقای دکتر یزدی یا آقای صادق طباطبایی بود. آقای طباطبایی هم در این اواخر فامیل امام شدند.
خانه موزه شهید مرتضی مطهری؛

مبارزات سیاسی در خانه شماره۱۱۶

اینجا قلب خیابان دولت است. نبش بن بست صدرا، پلاک ۱۱۶. خانه‌ای که از سال ۸۶ موزه شده تا نام و خاطراتش را با مردم تقسیم کند. خانه‌ای که آیت الله مرتضی مطهری به همراه همسرش عالیه روحانی آن را برای زندگی انتخاب کردند تا نزدیک باشد به حسینیه ارشاد.
صحنه ها و وقایع دیدنی ثبت شده توسط شهید حسن باقری؛

تصاویر منتشر نشده حوادث بهمن ۵۷ از دریچه دوربین شهید «حسن باقری»

شهید «حسن باقری» صحنه ها و وقایع دیدنی از پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن سال ۵۷ را توسط دوربین عکاسی خود شکار کرده است.
محمد الله‌مرادی:

می‌خواستند کُردها را از انقلاب جدا کنند / اهل‌سنت شهر، گروهک‌ها را بیرون کردند

محمد الله‌مرادی یکی از پیشمرگان کُرد مسلمان بوده است که بعداً فرمانده سپاه سقز می‌شود. او خاطراتی شنیدنی از حضور اهل‌سنت و کردها در پیروزی انقلاب دارد.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها