سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تاریخ سیاسی؛

کودتای ۲۸ مرداد به روایت تصویر

کودتای ۲۸ مرداد با طرح و حمایت مالی و اجرائی سازمان مخفی اطلاعات بریتانیا و آمریکا و با همکاری دربار ایران بر ضد دولت محمد مصدق در ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به انجام رسید. آرشیو امنیت ملی آمریکا اسنادی را منتشر کرد که ضمن نشان دادن نقش سازمان سیا در رهبری اقدام فوق ، آن را بخشی از فعالیت سیاست خارجی آمریکا به شمار آورد.چند ساعت پس از شروع تظاهرات، غوغاگران به سرکردگی شعبان جعفری و به پشتگرمی تانکها دفتر نزدیکان و روزنامه‌های هوادار مصدق را غارت کردند.
تجربیات تاریخی ؛

خوش‌بینی به آمریکا دولت مصدق را ساقط کرد

28 مرداد سالروز کودتای ننگین آمریکا علیه دولت مصدق است برای روشن شدن ابعاد پنهان و آشکار آنچه زمینه‌ساز دخالت آمریکا و انگلیس در ایران و سقوط دولت و قدرت‌گیری استعمار شد، صبح نو گفت‌وگویی دارد با مسعود رضایی، پژوهشگر تاریخ معاصر که در ادامه مشروح آن را می‌خوانید.
راشاتودی بررسی کرد؛

کودتای ۲۸ مرداد، جنایت مشترک آمریکا و انگلیس

راشاتودی در مطلبی به مناسبت سالگرد کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به بررسی جوانب این طرح که با حمایت سازمان‌های جاسوسی آمریکا و انگلیس صورت گرفت، پرداخت.
مدیر «بنیاد آینده آزادی» آمریکا ؛

اگر ایرانی بودم، هنوز از کودتای 28 مرداد خشمگین بودم

موسس و مدیر اندیشکده «بنیاد آینده آزادی» آمریکا با بیان اینکه واشنگتن همواره در تلاش بوده تا یک دیکتاتور همسو با خود را در ایران به قدرت برساند، می‌گوید کودتای 28 مرداد، حمایت آمریکا از صدام و اعمال تحریم‌های اقتصادی علیه ایران همگی برای رسیدن به همین هدف انجام شده است.
سالگرد کودتای 28 مرداد؛

فرمان عزل دکتر مصدق قانونی بود؟

بر اساس اصل شصت و چهارم متمم قانون اساسی، در صورت وجود احکام شفاهی و کتبی از سوی پادشاه، وزرا نمی‌توانند این احکام را دستمایه‌ قرار داده و از سمت خود استعفا دهند. این اصل بدین شرح است: «وزراء نمی‌توانند احکام شفاهی یا کتبی پادشاه را مستمسک قرار داده سلب مسئولیت از خودشان بنمایند».
تاریخ سیاسی ایران؛

روزی که بحرین از ایران جدا شد

در روز ۲۳ مرداد ۱۳۵۰ جزیره بحرین، استان چهاردهم ایران در پی جدایی از سرزمین مادری اعلام استقلال کرد.
بین برگه‌های تاریخ؛

کودتای۲۸مرداد به روایت نویسنده آلمانی و یادداشتهای مامور آمریکایی

کتاب «پهلوی استوری» اثر یک نویسنده آلمانی است که در آن به تاریخ حکومت پهلوی و کودتای ۲۸ مرداد پرداخته شده است. بخشی از این کتاب شامل یادداشت‌های مامور آمریکایی اجرای کودتاست.
فرار شاه و ثریا در دقیقه ۹۰؛

راهکار پهلوی دوم برای برون رفت از مشکلات چه بود؟

نخستین دغدغه ذهنی شاه در مواجهه با اعتراضات مردمی یا روبه‌رو شدن با حریف سیاسی قدرتمند، آماده بودن هواپیمای شخصی و خلبان مخصوصش بود تا بتواند در صورت لزوم، از کشور فرار کند.
چهار روایت از اعدام هویدا؛

بالاخره هویدا را کی کشت؟

روزنامه ایران علاوه بر روایت هادی غفاری، روایت سه چهره دیگر را نیز در باره عامل اعدام امیرعباس هویدا نخست وزیری که ۱۳ سال (حد فاصل سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۵۶) بر مسند قدرت بود، منتشر کرده است.
مقام سابق سیا؛

۶۵ سال بعد از کودتای ۲۸ مرداد، آمریکا هنوز از آن درس نگرفته است

مقام سابق سیا و شورای امنیت ملی آمریکا در یادداشتی با خط بطلان کشیدن بر سودای دولتمردان کشورش به تغییر نظام ایران اذعان کرد «۶۵ سال از کودتای آمریکا درایران گذشت ولی طرفداران براندازی نظام هنوز از آن کودتا عبرت نگرفته‌اند.»
آلبومه 65 ساله؛

تصاویر/وقتی بحرین هنوز جزو خاک ایران بود

46 سال پیش در چنین روزی جزیره بحرین، استان چهاردهم ایران در پی جدایی از سرزمین مادری، اعلام استقلال کرد و به کشوری مجزا تبدیل شد؛ ایران اولین کشوری بود که این استقلال را به رسمیت شناخت.
عجیب، اما...؟!

چرخش عجیب مواضع جناب عیسی کلانتری

️علت این چرخش مواضع جناب آقای عیسی کلانتری رئیس محترم سازمان حفاظت محیط زیست چیست؟
جزییات قرارداد استعماری 1919:

قرارداد محرمانه‌ای که می‌خواست ایران را ارزان بفروشد

روز ۱۷ مرداد ۱۲۹۸، وثوق‌الدوله رییس‌الوزرای وقت ایران و لرد کرزن وزیر خارجه وقت بریتانیا قرارداد مشهور ۱۹۱۹ را امضا کردند.
اینفومهر:

بمباران اتمی ژاپن

بمباران ژاپن، تنها جنایت اتمی تاریخ جهان
ساواک و قتل تیمور بختیار؛

رئیس ساواک چگونه کشته شد

روز 25 مرداد 1349 سپهبد تيمور بختيار اولين رئيس ساواك كه روز 16 مردادماه جاري توسط يكي از اعضاي نفوذي ساواك ترور شده بود، در بيمارستان الرشيد بغداد درگذشت.
سفری کوتاه به پیشینه رسانه؛

نقش مطبوعات در تاریخ معاصر ایران

حوزه رسانه و مطبوعات در تاریخ معاصر ایران گرچه با افت و خیز و گرفتاری های پیدا و پنهان رو به رو بوده، اما در روند تحولات این دوران حضوری موثر داشته و پس از آن نیز با پیروزی انقلاب اسلامی در مسیر تحول و بالندگی قرار گرفته است.
تاریخ سیاسی ایران ؛

«صدور فرمان مشروطه» به روایت تصویر

14 مرداد ماه 1285 شمسی مظفرالدين شاه با خواست چهارگانه متحصنين در قم و شهرري و... كه شمار آنان به بيش از ده هزارتن رسيده بود موافقت كرد و دستور داد كه كالسكه هاي سلطنتي و درشكه هاي موجود در تهران براي باز گرداندن متحصنين به شهرري فرستاده شوند و در تهران با عين الدوله رئيس الوزراء براي اجراي خواستهاي خود مداكره كنند.
گفت‌وگو با حسن قاضی‌مرادی؛

ما و آرمان‌های انقلاب مشروطه

بیش از یک قرن از انقلاب مشروطه ایران، یکی از اولین انقلاب‌های قرن بیستم و مهم‌ترین انقلاب اجتماعی خاورمیانه، می‌گذرد. اغراق نیست اگر وسعت و عمق این انقلاب را در کنار انقلاب‌های روسیه و چین در قرن بیستم دید. از اولین روزهای واقعه مشروطه تا همین امروز، تاریخ‌نگاری مشروطه شروع شده و همچنان ادامه دارد. تنوع تاریخ‌نگاری‌ها به این تصور دامن می‌زند که گویی با تاریخی چندوجهی روبروییم. حتی اگر نتوان صحت و سقم این تصور را به دقت ارزیابی کرد، نمی‌توان از این واقعیت چشم پوشید که انقلاب مشروطه میراثی چندوجهی در تاریخ ایران مدرن از خود به جای گذاشت،
در مناظره زیباکلام و سلیمی نمین مطرح شد؛

در زمان رضاشاه توسعه سیاسی نداشتیم/رضاخان وابسته انگلیس یا مستقل؟

اولین نشست از سلسله نشست‌های راز رضاشاه با عنوان «رضا شاه؛ استقلال یا وابستگی» با حضور صادق زیباکلام و عباس سلیمی نمین در کانون اندیشه جوان برگزار شد.
آیت الله محمدی گیلانی؛

آیا گیلانی دو فرزند خود را اعدام کرده بود؟

ماجرا از این قرار است که دو فرزند آیت الله کشته شدند اما نه با اعدام، که در خانۀ تیمی. روایت است که وقتی به محمدی گیلانی خبر می‌دهند دو فرزند شما هم در خانۀ محاصره شده هستند و با آنان چه کنیم؟ فقط پاسخ می‌دهد: مانند دیگران.
صفحه  از ۲۷
نظرات و گلایه ها