سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
صفحه اینستاگرام امام خمینی منتشر کرد؛

نحوه برخورد امام خمینی(ره) با وزیر شوروی

صفحه اینستاگرام امام خمینی (ره) در پست اخیر خود فیلمی از دیدار امام با آخرین وزیر خارجه شوروی را منتشر کرد.
خاطرات سیاسی؛

ناگفته‌هایی از دیپلمات‌ها در روز تشییع امام خمینی

سی سال پیش، مرور خاطراتی از دیپلمات ها و ارتباطات خارجی در سه شنبه، ۱۶ خرداد ۶۸
در برنامه دست خط ؛

ناگفته‌های هادی غفاری از مرگ هویدا + فیلم

حجت الاسلام هادی غفاری عضو مجمع نیروهای خط امام(ره) در برنامه دست خط شبکه پنجم سیما درباره مرگ امیرعباس هویدا نخست وزیر محمدرضا پهلوی صحبت کرد.
انقلاب مشروطه ایران ؛

ماجرای فتح تهران چه بود؟

ورود نیرو‌های مجاهدین گیلانی و بختیاری به تهران در جریان انقلاب مشروطهٔ ایران منجر به متحصن شدن و پناهندگی محمدعلی شاه قاجار به سفارت روسیه در تهران و سپس خلع او از سلطنت و تبعید از ایران شد.
شهرِ سوختن و ساختن؛

چرا ژاپنی‌ها آمریکا را دشمن نمی‌دانند؟/ اعتماد به نفس مردم ژاپن را چه کسی بازسازی می‌کند؟ +عکس و فیلم

امسال نودمین سالگرد روابط دیپلماتیک ایران و ژاپن است؛ کشوری که نمودار روابطش با ایران هیچگاه افت و خیز قابل توجهی نداشته و مقامات و دیپلمات‌هایش هم همیشه بر روابط نزدیک دو طرف و حرکت به سمت گسترش آن تأکید کرده‌اند. شاید در این نود سال هیچگاه ژاپن به اندازه این روزها به سرخط اخبار ایران تبدیل نشده است. ترامپ به توکیو سفر می‌کند، محمد جواد ظریف هم به سرزمین آفتاب تابان می‌رود و سپس شینزو آبه نخست وزیر ژاپن به تهران می‌آید. این اولین بار است که نخست وزیری از ژاپن به ایران سفر می‌کند.
از پرتاب شمعدانی به طرف فوزیه تا پوست خربزه زیر پای ثریا!

جنگ قدرت دو خواهر در زمین هوسبازی

دو خواهر محمدرضا پهلوی، برای گسترش دادن حیطه نفوذ خود، از هیچ کاری فروگذار نمی‌کردند. هر چند که گستره نفوذ این دو خواهر، معمولاً تعریف شده بود.
سیدجعفر پیشه وری رهبر فرقه دموکرات آذربایجان؛

پیشه‌وری؛ آرزوی ناکام جمهوری خلق‌ها

سیدجعفر پیشه وری از مشاهیر ایران و رهبر فرقه دموکرات آذربایجان بود که نام او با حق سرزمین ملل برای ایران گره خورده است. او معتقد به خودمختاری آذربایجان بود و برای مدتی هم توانست این استقلال را برای آذربایجان به دست بیاورد اما در ادامه فرقه دموکرات در برابر دولت مرکزی شکست خورد.
به بهانه سفر "شینزوآبه" به تهران؛

دیدار "پدر شینزوآبه" با رهبر انقلاب و ولایتی+ تصاویر

"شینزو آبه" تا ساعتی دیگر به تهران می‎‌آید. رسانه‌ها می‌گویند "شینزوآبه" حامل پیامی از طرف ترامپ برای ایران است. «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن پیش از ترک توکیو به مقصد تهران در جمع خبرنگاران اظهار امیدواری کرد که گفت و گو و دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران به گونه ای باشد که تنش ها در منطقه خاورمیانه را کم و یا خنثی کند.
گزارش از 20 خرداد سال 60:

چرا امام خمینی «بنی‌صدر» را از فرماندهی کل قوا عزل کرد؟

۲۰ خردادماه سال ۶۰، ابوالحسن بنی‌صدر که در آن زمان فرماندهی کل قوا را برعهده داشت، با حکم امام خمینی از این سمت عزل شد. در این گزارش نگاهی به علل برکناری وی از این سمت داریم.
پاسخ مدیر روزنامه جوان به رحیم صفوی:

حرف شما درباره هاشمی نمی‌تواند درست باشد

در پی اظهارات اخیر سرلشکر رحیم صفوی درخصوص سیاست ادغام ارتش و سپاه در زمان امام خمینی(ره) عبدالله گنجی میر مسئول روزنامه جوان نامه‌ای خطاب به وی منتشر کرد.
انتشار تصویر "آيت الله هاشمی و مهندس موسوی" در اینستاگرام رهبری؛

تصویری از مهندس موسوی در اینستاگرام رهبری

تصویری از نخست وزیر دوران جنگ در اینستاگرام رهبر انقلاب منتشر شد.
ارتحال امام خمینی ؛

روایت موسوی خوئینی ها از روز درگذشت بنیانگذار جمهوری اسلامی

نوبتِ بعد از ظهر جلسۀ بازنگری قانون اساسی بود؛ هنوز ننشسته بودم و جلسه تشکیل نشده بود که خبر رسید حال حضرت امام خوب نیست. خودم را به جماران رساندم. عصر بود و سران نظام رسیده بودند. کف حیاط کوچک بیمارستان فرشی پهن شده بود.
ناگفته‌های شش عضو مجلس خبرگان از جلسه انتخاب آیت‌الله خامنه‌ای به رهبری

جلسه انتخاب آیت الله خامنه ای به رهبری

در این گزارش روایت شش عضو حاضر در جلسه ۱۴ خرداد سال ۶۸ برای انتخاب رهبر نظام اسلامی را می‌خوانید.
پس از رحلت امام خمینی؛

خبر مهم حسن روحانی برای هاشمی در ۱۴ خرداد ۶۸ چه بود؟

حسن روحانی، که ناقل اخبار تهدیدهای امنیتی برای هاشمی و اعضای مجلس خبرگان بود. بخشی از برنامه‌های منافقین را برای عملیات پس از ارتحال امام، این بار در یک تریبون عمومی بیان کرد.
خاطرات انقلاب ؛

واکنش امام(ره) به استعفای دولت موقت

پس از اینکه عمری از دولت موقت گذشت، اعضای آن تصمیم گرفتند بدون اینکه مسئله را با امام در میان بگذارند بطور دسته جمعی استعفای خود را اعلام کنند و به اصطلاح امام را در مقابل یک کار انجام شده قرار دهند.
تاریخ سیاسی ایران؛

گفته‌ها و ناگفته‌هایی از قیام ۱۵ خرداد ورامین

‌نیم‌قرن پیش کشاورزان خشمگین دشت ورامین برای دفاع از ولایت و مرجعیت ۲۷ کیلومتر را در اوج گرما با پای پیاده طی کردند تا مرجع تقلید خود را آزاد کنند.سید مرتضی ۳۸ ساله زمانی که خبر دستگیری امام خمینی (ره) را شنید، خشمگین شد، طاقت دستگیری مرجع تقلید خود را نیاورد و به سوی روستا و نزد دوستان و بستگانش حرکت کرد تا خشم خود را به آن‌ها منتقل کند، سید مرتضی به محمدآباد عرب‌ها، زادگاهش می‌رسد و فریاد برمی‌آورد که چه نشسته‌اید، مرجع تقلید شما را دستگیر کرده‌اند و شما نشسته‌اید؟
مه؛ ماهی سرنوشت ساز در دیدار رهبران امریکا و شوروی؛

فراز و فرود مذاکرات آمریکا و روسیه

آمریکا و روسیه دو رقیب سنتی هستند که هر کدام ابرقدرت‌های جهان محسوب می‌شوند. رویداد۲۴ در گزارش خود به سراغ تاریخ مذاکرات رهبران دو کشور رفته و نتایج این گفتگو‌ها را بررسی کرده است. آمریکا و روسیه در عین اختلاف، با یکدیگر ارتباط سیاسی و اقتصادی دارند.
منوچهر محمدی:

امام پای توده مردم را به تاریخ باز کرد

منوچهر محمدی پژوهشگر انقلاب اسلامی گفت: امام مرجعیت مذهبی و سیاسی را در خودش ادغام کرد در حالی که در زمان آیت‌الله بروجردی مرجعیت دینی در قم و مرجعیت سیاسی با آیت‌الله کاشانی در تهران بود بود.
منشور برادری امام خمینی جه بود؟

چرا «منشور برادري» امام خمینی(ره) اجرائي نشد؟

اختلافات سياسي و گسترده ميان روحانيون رده‌بالاي نظام در سال‌هاي بعد از پيروزي انقلاب، کار را به جايي رساند که گروهي ماندن در جامعه روحانيت را به صلاح خود ندانستند و با جدايي از اين جمع، مجمع روحانيون را بنيان گذاشتند. اين جريان جديد در آستانه انتخابات مجلس سوم شوراي اسلامي، نقش مهمي بازي کرد و معادلات سياسي دوران خود را برهم زد تا اختلافات اوج بگيرند.
توطئه منحل کردن مجلس خبرگان؛

چرا ۴ نفر از اعضای مجلس خبرگان به رهبری، آیت‌الله خامنه‌ای رأی مثبت ندادند؟

در سالگرد انتخاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در ۱۴ خرداد ۶۸ به عنوان رهبر جمهوری اسلامی ایران، «روایت رهبری» توسط دفتر حفظ و نشر آثار حضرت ایت‌الله خامنه‌ای منتشر می‌شود.کتاب روایت رهبری الحمدلله به زیور طبع آراسته شد. تحقیقات این کتاب را از حدود سه سال پیش شروع کردیم و هدف اولیه، موضوع انتخاب حضرت آقا به رهبری در سال ۱۳۶۸ بود. منتهی پس از تحقیقات اولیه، به این نتیجه رسیدیم که روی موضوع انتخاب رهبری در نظام جمهوری اسلامی کار کنیم و همه رویدادهای ناظر به رهبری در تاریخ انقلاب را بررسی کنیم.
صفحه  از ۴۱
نظرات و گلایه ها