سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مروری بر تاریخ؛

اسناد ايرانی كودتا

حاشيه‌هاي انتشار مجموعه اسناد تازه از كودتاي ۲۸ مرداد ٣٢ توسط وزارت خارجه امريكا همچنان ادامه دارد. بعد از انتشار بخش تازه‌اي از اسناد سيا درباره كودتاي ٣٢ و ادعاي نقش آيت‌الله كاشاني در آن بر مبناي همين اسناد، بحث‌هاي داغي در رسانه‌ها و شبكه‌هاي اجتماعي در گرفت. عبدالله رمضان‌زاده، سخنگوي دولت اصلاحات در صفحه توييتر خودش نوشت: «حال كه اسناد همراهي كاشاني با كودتاي امريكايي افشا شده نام خيابان آيت‌الله كاشاني را تغيير دهيد.» و يك روز بعد از انتشار اسناد كمپيني براي تغيير نام خيابان كاشاني به مصدق به راه افتاد. اما اين همه ماجرا نبود.
تابعیت مصدق ؛

اما و اگرهای تابعیت سوئیسی مصدق!

مصدق تابعیت سوئیسی کسب نکرد و مدرک دکتری او از دانشگاه نوشاتل سوئیس است (دانشجوی سال‌های ۱۹۱۱- ۱۹۱۴) که از دانشگاه‌های سرشناس سوئیس به شمار می‌رود.
تاریخ سیاسی ایران؛

بنی صدر از صعود تا سقوط

امام خمینی می فرماید:آن روزی که من احساس خطر برای جمهوری اسلامی بکنم آن روز این طور نیست که باز بنشینم نصیحت کنم دست همه را قطع خواهم کرد. آن شخص هر که می خواهد باشد هر مقامی که می خواهد باشد قبل از اینکه شورش پیدا بشود من او را به جای خودش می نشانم.
مثلث مبهم آیت الله کاشانی، مصدق و کودتا؛

ابعاد تازه از کودتای 28 مرداد در اسناد آمریکایی

انتشار اسناد کوتای 28مرداد بعد از حدود 64 سال توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا، حواشی بسیاری داشت. در میان این اسناد اطلاعاتی وجود داشت که هر آنچه تا امروز در کتاب تاریخ مدرسه درباره این حادثه خوانده بودیم را تغییر می داد و این مسئله موجب شد که سیل عظیم از واکنش ها در رسانه ها و شبکه های اجتماعی سرازیر شود.
رفت‌وآمد مرتب رجوی به دفتر رئیس‌جمهور؛

یک چمدان مدرک علیه بنی‌صدر به شهید آیت دادم/ماجرای تقسیم حقوق آیت‌الله خامنه‌ای بین فقرا

"آقای اسرافیلیان هم با من بود و مدارک را دادیم. ۲ روز بعد مرحوم آقای آیت در مجلس کیف سامسونتش را آورده بود و گفت «یک چمدان مدرک علیه بنی‌­صدر دارم»!"
روزنامه جمهوری اسلامی:

کودتای28 مرداد در جامعه دوقطبی شکل گرفت

انتشار کتاب اسناد محرمانه و سری مربوط به کودتای آمریکائی – انگلیسی 28 مرداد 1332 که توسط وزارت خارجه آمریکا صورت گرفته، بخش‌های دیگری از مسائل پشت پرده این کودتای ننگین را بازگو می‌کند.
در سال ۵۹ چه گذشت؟

علت عدم کفایت بنی‌صدر چه بود؟ +سند

پس از حادثه ۱۴ اسفند، باز هم بنی صدر دست از حملات خود نکشید و دوگانه‌سازی بین حامیان خود و سازمان‌ها و نهادهای مختلف جمهوری اسلامی را بیشتر دامن زد.
سیری تاریخی در دهه ۶۰ ؛

ماشین ترور منافقین؛ از سران نظام تا ترورهای کور و"عملیات مهندسی"+عکس

نیروهای سازمان کم‌کم هدف ترورهای خود را فقط بر ایجاد وحشت عمومی متمرکز کرده بودند و دیگر فقط آمار کشته‌ها ملاک ترور بود.
97 سال پیش در چنین روزی؛

میرزا کوچک‌‌خان حکومت جمهوری اعلام کرد

تاریخ ایرانی نوشت: روز ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ میرزا کوچک‌خان و قوای جنگل با انتشار بیانیه‌ای، تشکیل کمیته انقلاب سرخ ایران و الغاء اصول سلطنت و تأسیس حکومت جمهوری را در رشت اعلام کردند و یک روز بعد کمیته انقلاب، هیات دولت جمهوری (هیات‌ اتحاد اسلامی) را معرفی کرد که میرزا کوچک‌خان عنوان سرکمیسر و کمیسر جنگ را داشت.
ترسوها به بهشت نمی‌روند؛

ماجرای شکست هرات، نمونه‌ای از بلایی که سیاستمدار ترسو بر سر ایران آورد

در اسطوره‌ها و تاریخ جهان و ایران و ادبیات فارسی نوعی از «ترس» دیده می‌شود که شایع‌ترین است در میان انسان‌ها. این ترس برخاسته از «ضعف روحی و شخصیتی» آدمی است در مقابله با دشواری‌ها. مارکوس آئورلیوس، امپراتور- فیلسوف نامدار رومی، بخش عمده‌ی دوران حکومتش را در جنگ گذرانید و در بسیاری از جنگ‌ها پیروز بود.
نیرنگ دولت آمریکا و رسوایی طبس؛

صحرای طبس موجب رسوایی آمریکا شد

امروز پنجم اردیبهشت سالروز شکست حمله نظامی آمریکا به صحرای طبس است، تهاجم نظامی که آمریکایی‌ها از آن به «عملیات دلتا» یاد کردند و برای جیمی کارتر، رئیس جمهوری وقت آمریکا گران تمام شد.
رئیس ‌جمهورهایی که یک ‌دوره‌ای شدند؛

نگاهی به رؤسای جمهور تک ‌دوره‌ای جهان

در دهه‌های اخیر رئیس‌جمهورهای متعددی در جهان به دور دوم نرسیدند، هر یک به علتی. در اینجا با سیری در چند کشور مهم، علل شکست یا کناره‌گیری این افراد در انتخابات دور دوم را برمی‌شماریم.
چرایی ترور شخصیت افراد؛

چرایی انکار و تردید مغرضان سیاسی درباره حماسه تابستان سال67

کسانی که سعی می کنند با تمسک به اقدامات صورت گرفته در سال 67 برای خود و احزاب شان کلاهی بدوزند، باید بدانند کار آنها در حد همان خیانت هایی است که منافقین با ترور افراد انجام می دادند حال این ترور در قالب ترور شخصیت افراد است!
دولت سازندگی اشرافیت را پابرجا کرد؛

بیماری قجری دیوانسالاری ایران

مظفر نامدار با بیان اینکه دیوانسالاری بیشترین سهم را در بازسازی یا تخریب اعتماد عمومی دارد، گفت: مقاومت در مقابل ایده های جایگزین امام در مقابل دیوانسالاری غربی از دولت موقت بازرگان آغاز شد.
شناسنامه شخصیت‌های «معمای شاه»؛

پزشک 80 شغله حکومت پهلوی

دکتر ایادی پزشک محمدرضا شاه و نزدیکترین فرد به شمار رفته و دارای 80 شغل بوده است.
روایت تاریخ؛

ویژگیهای 12فروردین روز تثبیت نظام

12 فروردین از ایام الله عمر انقلاب است که صدها ویژگی منحصر به فرد دارد.
ناکامی بنی‌صدر و احمدی‌نژاد:

۵ رفراندوم‌ برگزار شده در ایران

از ابقای دولت مصدق و انقلاب‌سفید تا تأیید و اصلاح قانون‌اساسی؛ تاریخ ۶۴ساله رفراندوم‌های ایرانی رفراندوم فقط یک اصطلاح سیاسی برای یادآوری روش های مداخله مردم در تصمیم‌گیری‌های سیاسی نیست، بلکه در عمل، سه بار مردم ایران پس از انقلاب از این روش برای تعیین سرنوشت خود استفاده کرده‌اند.
فیلم سینمایی ماجرای نیمروز؛

ماجرای نفوذ یک «پاسدار» منافق در قلب اطلاعاتی انقلاب +عکس

مانند بیشتر شخصیت های «ماجرای نیمروز» که ما به ازای عینی و بیرونی داشته اند، «عباس» هم یک شخصیت کاملا واقعی است. عباس، بازتولید سینمایی شخصیت «عباس زریباف»، یکی از بزرگ ترین نفوذی های منافقین است.
یوم الله 12 فروردین روز تثبیت انقلاب اسلامی؛

۱۲ فروردین زمینه ساز پیروزی مستضعفان برمستکبران

انقلاب اسلامی که با نثار خون بهترین فرزندان ایران رشد کرده بود، سرانجام در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷به بار نشست و با پیروزی انقلاب اسلامی زمینه مهم ترین همه پرسی تاریخ ایران زمین، جهت تعیین نوع حکومت فراهم شد.در روز پربرکت ۱۲ فروردین، نظامی متولد شد که نور اسلام عزیز را، دگر باره، نه فقط در ایران، بلکه در سراسر جهان متجلّی ساخت.
گفتگو با دکتر فرشاد فروزش؛

عهدنامه ترکمن چای در چه سالی شروع شد و در چه سالی به پایان می رسد؟

قرارداد ترکمن چای در شعبان ۱۲۴۳ بسته شد و شامل چهار قسمت بود. آنچه جای سوال دارد این است که مدت این قرارداد چقدر است؟ عموم مردم تصور می کنند که این یک قرارداد ۱۰۰ ساله میان ایران و روسیه است، اما این تصور چقدر صحت دارد؟
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها