سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بر طبق کدام قانون؛

چرا اعتراضات مدنی در ایران، اقدام علیه امنیت ملی تلقی می‌شود؟

صدور احکام سنگین و رای به حبس‌های طولانی مدت برای کارگران هفت تپه به شدت شوک برانگیز بود موضوعی که البته پیش‌تر درباره متهمانی دیگر نیز رخ داده و به دلیل آنچه اقدام علیه امنیت ملی عنوان می‌شد چنین آرایی برای افراد صادر شده بود، اما اینکه آیا قضات می‌توانند هر اعتراضی را اقدام علیه امنیت ملی تلقی کنند پرسشی مهم است.
ارسال فیلم‌های اعتراضی به شبکه‌های فارسی زبان خارجی ؛

بازتاب مشکلات محلی در رسانه‌های دیگر کشور

چند سالی است که مشکلات جامعه ایرانی در ابعاد مختلف فرهنگی اجتماعی اقتصادی و سیاسی در رسانه‌های فارسی زبان خارج از کشور بازتاب داده می‌شود. از این جهت رسانه‌های خارجی برای تهیه فیلم و خبر از آنچه در کشور می‌گذرد نیازمند اعزام خبرنگار و هزینه نیستند و به راحتی از طریق مردم به اخبار به‌ویژه اخبار مرتبط با مشکلات جامعه دست پیدا می‌کنند.
این‌بار نمی‌شود در دستشویی هواپیما پنهان شد!

طرح فرماندهان فتنه آینده برای فرار از برخورد امنیتی

تئوریسین‌های فتنه آینده پس از بسترسازی برای مشکلات اقتصادی و دادن گِرای خیابان به مردم؛ اکنون می‌گویند هنگام بروز طوفان باید سر خود را پایین بگیریم.
سیل در گلستان ؛

فریادهای بانوی ترکمن مقابل رئیس جمهور

یک بانوی ترکمن که ظاهرا سیلاب تمام زندگی اورا نابود کرده با وجود حلقه‌های محافظتی شدید رئیس جمهور فریاد میزند که بدبختی و گرانی کم نبود؟!سیلاب هم خانه‌های ما را گرفته چه کسی جبران می کند؟
در جستجوی اعتماد از دست رفته!

اعتراض‌های مدنی در سال ۹۸ ادامه خواهد یافت؟

دستگاه‌های حاکمیتی می‌بایست ارتباطی جدی با اتحادیه‌های کارگری، معلمی، دانشجویی و سایر صنوف برگزار کنند و پیش از این که هرگونه اعتراضی منجر به اعتصاب شود، برای حل مشکلات ایجاد شده تلاش کنند و اعتماد نهاد‌های مدنی را به دست بیاورند.
شانزه‌لیزه در آتش؛

جلیقه زردها کنترل مرکز پاریس را به دست گرفتند

معترضان فرانسوی موسوم به جلیقه‌زردها برای هجدهمین شنبه متوالی به خیابان‌ها رفته و برخی از آنان در خیابان شانزه‌لیزه پاریس به چند ساختمان حمله کردند.
تبارشناسي اعتراض؛

نگاهي به تجمعات قم

چند وقتي است که در هر جمع و مراسمي، گروهي طلبه معترض در قم ديده مي‌شوند و اعتراضشان را به سبک پلاکاردهايي با شعارهاي تند نشان مي‌دهند؛ تحصن مي‌کنند يا ميتينگ‌هاي سياسي در مدرسه فيضيه برپا مي‌کنند که سخنرانان آنها يا نمايندگان همسويشان در مجلس هستند يا برخي از معدود تئوريسين‌هاي اين جريان؛ اگر بتوان نام تئوريسين بر آن نهاد.
اعتراض به دولت در قم؛

اعتراض به دولت در راهپیمایی قم

يک بار ديگر همان شعارها، همان پلاکاردها در قم بالا رفت، شعارهايي که مخاطبشان دولت بود، در روز راهپيمايي 22 بهمن. «مردم در مسير انقلاب‌اند، ماشاءالله آقايان به فکر بخور بخورند، علي برکت‌الله»؛ «FATF پالرمو خيانتي ديگر است»، «اي آنکه تو عامل گراني تا عيد خدا کند نماني»، «ملت ما نجيب است وزير به فکر جيب است»، «ملت شده بدنام، گور پدر برجام» و «کي گفته برجام بده گوشت کيلويي يکصده.»
مشاور رئیس‌جمهور:

شرایط برخورد شدید با اعتراضات دی 96 وجود داشت اما یک نفر مسئولیت را بر عهده گرفت

حسام‌الدین آشنا، مشاور رئیس‌جمهوری، درباره تجمعات دی‌ سال گذشته با ایسنا گفت‌وگو کرده است. او در این گفت‌وگو که قسمتی از آن به صورت ویدئویی منتشر شده است، نحوه برخورد با این تجمعات را پخته‌تر از تمام موارد مشابه در تاریخ جمهوری اسلامی می‌داند.
در حمایت از اسماعیل بخشی؛

انتقاد تند علی مطهری از وزارت اطلاعات

علی مطهری در روزنامه اعتماد نوشت: نامه آقای اسماعیل بخشی -کارگر نیشکر هفت‌تپه که مدتی در بازداشت بوده- به وزیر اطلاعات باید همه وجدان‌های بیدار و حامیان حقوق شهروندی را هوشیار کرده باشد که موضوع را تا رسیدن به نتیجه روشن دنبال کنند.
درس‌ها و عبرت‌ها؛

ریشه ها و پیامدهای اعتراضات دی ماه

پنجشنبه ساعت 10 صبح هفتم دی ماه سال گذشته بود که شماری از مشهدی‌ها به‌دنبال فراخوان نه چندان نام و نشان‌داری در میدان شهدا جمع شدند. عنوان تجمع «نه به گرانی» بود و آن گونه که از فحوای فراخوان بر می‌آمد، علیه دولت. در همان روزهایی که نهادهای ذیربط می‌رفتند سالگرد نهم دی را گرامی بدارند، جرقه‌ای در مشهد زده شد و بلافاصله 100 شهر را درگیر خود کرد.
سالگرد اعتراضات دی ماه ۹۶؛

اعتراض اقتصادی یا انتقام سیاسی؟

به بهانه پنج دی ماه، سالروز شروع اعتراضات دی ۹۶ به بررسی زمینه‌های اقتصادی اعتراضات پرداخته شد. این بررسی، نشان می‌دهد که اعتراضات بیش از آنکه به خاطر عوامل اقتصادی باشد، به بهانه‌های اقتصادی شروع شد و بعد از آن هم مطالبه‌ها و شعارها شکل واقعی سیاسی خود را نشان داد. این بهانه‌ها، جلوی اصلاحات اقتصادی را گرفت و خود به عاملی برای افسارگسیختگی بازارها در نیمه اول سال ۹۷ تبدیل شد. به باور برخی کارشناسان اقتصادی در آن زمان نرخ واقعی دلار ۵۲۵۰ تومان بود و اگر در همان زمان دولت جسارت آزادسازی نرخ ارز را داشت، دلار از کانال قیمتی شش هزار تومان عبور نمی‌کرد.
به بهانه سخنان رییس جمهور؛

امروز روز آزمایش مسؤولان است، نه مردم

کارگران هفت تپه زیر بار این همه آزمایش کمرشان شکست. سه ماه حقوق نگرفته‌اند و بعد از این که کارد به استخوان‌شان رسید لب به اعتراض گشودند و رییس جمهور روحانی در جریان سفر استانی خود به خوی در آذربایجان غربی گفت:« امروز روز آزمایش دولت نیست، روز آزمایش همه ملت در برابر اقدامات ظالمانه آمریکاست.»
حق تجمع براي کيست؟

نگاهي به رويکردهاي دوگانه در قبال تجمع‌هاي بدون مجوز

بار ديگر مسئله‌اي در کشور مطرح شد که بيشتر سياسيون و مخاطبان آنها را به دو قسمت موافق و مخالف تقسيم مي‌کرد. هر دو گروه نمايندگاني در عالي‌ترين سطوح رسمي داشتند و به اين اعتبار، نزاع کاملا درون ساختارهاي رسمي قرار داشت. با اين وجود يک گروه دست به تجمع خياباني زد و گروه ديگر نه. مسئله سخت نيست؛ هر کسي که کمي سياست ايران را دنبال کند مي‌داند که اگر موضوعي مقامات رسمي را به دو گروه موافق و مخالف تقسيم کند، کدام گروه است که دست به تجمع خياباني مي‌زند و کدام گروه نه. تشخيص اين موضوع سخت نيست اما توضيح چرايي آن شايد کمي پيچيده‌تر باشد.
جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا(س):

ملت دربرابر تصمیمات خائنانه برخی نمایندگان سکوت نمی‌‌کند

جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه الزهرا(س) در بیانیه‌ای با اشاره به تصویب FATF خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی نوشت: چنانچه عده‌ای با اقدام‌های خیانت‌کارانه خود منجر به واردشدن خسارت به کشور شوند ملت آرام نخواهد نشست.
اعتراض بعضی مسئولین به دولت الکترونیک؛

دولت الکترونیک به روایت دیرین دیرین

اعتراض بعضی مسئولین به دولت الکترونیک به روایت دیرین دیرین
سعيد حجاريان:

هايدپارک وطني

شهروندان تهراني چندي است با بيلبوردهاي زيادي در معابر شهري با موضوع گفت‌وگو مواجه مي‌شوند. در اين يادداشت کوشش مي‌کنم تا حدي درباره ماهيت و کيفيت اين بيلبوردها سخن بگويم.
عضو فراکسیون امید:

پلاکاردهای تجمع قم این پیام را دارد که فوت آیت‌الله هاشمی پشت پرده دارد

یک عضو فراکسیون امید گفت: بر روی یکی از پلاکاردهای تجمع قم نوشته شده بود ای آنکه مذاکره شعارت استخر فرح، در انتظارت. این شعار بسیار قابل تعامل است و تداعی فوت آقای هاشمی را می‌کند و این پیام را می‌دهد که فوت ایشان پشت پرده داشته است.
در پاسخ به فراخوان برخی ائمه جماعات؛

طلاب برای دومین‌بار در مشهد تجمع کردند

طلاب مشهد برای دومین‌بار در هفته گذشته تجمع کردند. درحالی‌که امام‌جمعه پردیسان قم در روزهای گذشته از طلاب انقلابی درخواست کرده بود به اعتراضات مردمی بپیوندند، تجمع مطالبه‌گرانه دانشجویان و طلاب انقلابی استان خراسان‌رضوی در مقابل دادگستری این استان برگزار شد. طلاب و دانشجویان حاضر در این تجمع خواستار این بودند که در زمینه برخی مسائل مانند حقوق‌های نجومی و برخورد با مدیران نجومی‌بگیر شفاف‌سازی لازم صورت بگیرد
دبیرکل اتحاد ملت:

احزاب ريسك برگزاري تجمع اعتراضي را نمي‌پذيرند

دی ماه 96 و چندماهی که از سال 97 گذشته است، اعتراضات پراکنده‌ای در تهران و برخی از شهرها صورت گرفت و با مديريت نیروهای امنیتی هم اعتراضات خاتمه ‌یافت. در این فضا اما، اصلاح‌طلبان یا احزاب اصلاح‌طلب با همه انتقاداتی که اخیرا به شرایط اجتماعی و اقتصادی داشته‌اند و آنها را در صفحات مجازی خود نوشته‌اند، تاکنون درخواستی برای برپایی تجمع اعتراضی نداده‌اند. حزب اتحاد ملت یکی از همین احزاب است.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها