سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
راغفر:

دولت با گروه‌هایی که مسئول نابه‌سامانی‌ها هستند همسویی می‌کند

به عقیده عضو هیأت علمی دانشگاه الزهرا، ناآرامی‌هایی که دی ماه سال جاری، شهرهای کشور را فراگرفت اتفاقی قابل پیش‌بینی بود که در اعتراض به نابرابری‌های نظام تصمیم‌گیری کشور اتفاق افتاد. حسین راغفر، اقتصاددان نهادگرایی که مجامع دانشگاهی و رسانه‌ای وی را با مطالعات گسترده درباره فقر می‌شناسند، می‌گوید این اعتراضات در ادامه اعتراض‌هایی است که از زمان خاتمه جنگ تاکنون در شهرهای مختلف کشور صورت گرفته است؛ اعتراض‌هایی که گاهی رنگ اقتصادی و گاه رنگ و بوی اجتماعی - سیاسی داشته‌اند. وی تأکید دارد نقطه پیدایش اعتراضات نیز چیزی غیر از ناتوانی نظام اقتصادی موجود از برآورده‌سازی مطالبات نیست.
خسروشاهی تشریح کرد؛

«اصل 59 قانون اساسی» چالش یا فرصت؟

خسروشاهی گفت: اصل 59 قانون اساسی در فصل پنجم قانون اساسی که حق حاکمیت ملت را عنوان می‌کند آمده است و می‌تواند یک اصل کلیدی و راهگشا در خیلی از مسائل باشد. این اصل جلوه‌ای از مردم سالاری است که در نظام سیاسی ما پذیرفته شده است.
ژن خوب؛

سید احمد عراقچی، معاون ارزی بانک مرکزی

یک حکم سوال برانگیز برای یک سمت حساس
نا امیدی‌؛ نردبان برآمدن پوپولیست‌ها؛

گفت‌وگو با دکتر علی جنادله، درباره ارتباط جامعه‌شناسی تاریخی و امید

ارتباط جامعه‌شناسی تاریخی و امید، مبحثی بود که با دکتر علی جنادله، عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی، در میان گذاشته شده است. او در این گفت‌وگو درباره بستر تاریخی امید در ایران و جهان صحبت می‌کند.
بیژن مقدم :

دست رئیس‌جمهور برای پیشنهاد همه‌پرسی بسته نیست / راه را برای اجرای اصل 88 قانون اساسی باز کنید

یک فعال رسانه‌ای گفت: همانطور که در اصل 59 قانون اساسی پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی از طرف رئیس‌جمهور پذیرفته شده است، طرح سوال از ایشان در اصل 88 نیز اصلی پذیرفته شده است.
مجمع تشخيص یا مجلس سنا؛

تحليلي بر سخنان‌ آیت‌الله شاهرودی، رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام

آیا واقعا آن‌طور که رئیس جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام برداشت کرده است، مجمع تشخیص مصلحت تمام یا بخشی از وظایف مجلس سنا در نظام‌های دومجلسی را بر عهده دارد؟
مردانی که ژاپن را ساختند؛

کتاب نظم و زوال سیاسی اثر فرانسیس فوکویاما

فرانسیس فوکویاما، متخصص علوم سیاسی ژاپنی‌الاصل آمریکایی است و روایت او از توسعه ژاپن درس‌های بسیاری برای ما دارد او در کتاب «نظم و زوال سیاسی» (خداوند مترجمش را اجر فراوان دهد، و شما نیز کتاب را بخوانید که بسیار لذت خواهید برد) نشان می‌دهد که ژاپن در دوران میجی موفق شد ظرف ده سال «بوروکراسی ملی متمرکز» بسازد. این نظام اداری بر اثر ترس از تهدید سلطه خارجی بر این کشور ساخته شد.

نگاه تحقیر آمیز عضو شورای شهر تهران به مردم ایران+ تصویر

غالب ما جهان سومی ها روحیه ای داریم که در هر جایگاه و هر سطحی که باشیم؛ قرائت خودمان را از اوضاع و احوال داریم و سایر قرائت ها از نظر ما جرم است.
نتایج نظرسنجی پس از اعتراضات اخیر در ایران:

نارضایتی دو سوم مردم ایران از وضعیت اقتصادی/ افزایش محبوبیت قاسم سلیمانی

بر اساس این نظرسنجی بی اعتمادی به برجام و آمریکا افزایش یافته و همزمان میزان حمایت از سیاست های منطقه ای ایران نیز افت کرده است.
مطالعات‌ آمریکایی نشان می‌دهد افراد جذاب تمایل به جناح راست دارند؛

جذابیت ظاهری افراد را به سمت محافظه‌کاری می‌کشاند

یک مطالعه آمریکایی که در مجله اقتصاد عمومی منتشرشده بر اساس مقیاس چندین نظرسنجی، نتیجه گرفته است که جذابیت‌های یک فرد می‌تواند با باورهای سیاسی آن‌ها ارتباط داشته باشد.

اقدام عجیب سفارت چین در تهران؛ پاکت‌های پول اهدایی به خبرنگاران

یکی از خبرنگاران از دادن پاکت‌های پول به خبرنگاران توسط سفارت چین، پس از نشست خبری درباره کشتی سانچی خبر داد!
میزان حقوق سالانه سران جهان؛

سران کشورهای جهان چقدر حقوق می گیرند؟

روزنامه خراسان به نقل از روزنامه الشرق الاوسط نوشت:بین میزان حقوق سالانه سران جهان تفاوت فاحشی وجود دارد .
در سیزدهمین عصرانه سواد رسانه‌ای مطرح شد؛

لزوم مطالبه‌گری، گفتمان‌سازی و پیگیری دغدغه‌های مردم از سوی رسانه‌ها

در سیزدهمین عصرانه‌های انجمن سواد رسانه‌ای عنوان شد که تنها هشت درصد از محتوای تلگرام تولید می‌شود و ۹۲ درصد آن کپی و ارسال مطالب است لذا باید در حوزه تولید محتوا اقدامات جدی‌تری صورت گیرد.
روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت:

نامه خواندنی یک پزشک به ولایتی

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی به قلم دکتر بهروز صادقی خطاب به دکتر ولایتی نوشت:استاد خسته نباشید. چند شب پیش شما را در گفتگوی زنده تلویزیونی دیدم. شاید راجع به دانشگاه آزاد سخن می‌گفتید یا بیداری اسلامی یا جریان سعد حریری و یا جنبش‌های شیعه بعد از قرن چهارم هجری و یا...اجازه بدهید، گمان می‌کنم راجع به ابن سینا بود.

شبهه رفراندوم و رهبری موقت چیست؟

ماجرا خیلی ساده است. امام‌خمینی اردیبهشت ۶۸ در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، رئیس‌جمهور وقت، دستور بازنگری برخی اصول قانون اساسی درباره ۸ موضوع از جمله «رهبری» را صادر می‌کند.
"بازی پادشاهان"

بازی مورد علاقه اکثر سیاستمداران و مشاهیر جهان چه بود؟

شبکه تلویزیونی العربیه گزارشی درباره بازی مورد علاقه اکثر مشاهیر و سیاستمداران دنیا منتشر کرد.
امضای روسای جمهور ایران‬؛

از بنی صدر تا دکتر حسن روحانی

امضای روسای جمهور ایران
از مصائب فیلتر بودن توئیتر در کشورمان؛

دعوای واقعی چند مسئول بر سر مطلب مندرج در یک «اکانت فیک»!

می‌گوییم «اکانت فیک» نه «حساب کاربری جعلی»، چون بنا بر مقررات حاکم در کشورمان، همه حساب های کاربری ساخته شده در این دنیای مجازیِ خاص، غیرقانونی هستند و پایش که بیفتد، اصالتشان تکذیب می‌شود؛ مرزی باریک اما مهم که گاه بر سر آن میان مسئولان نزاع در می‌گیرد!
پشت‌پرده جلسه اژه‌ای با دانشجویان؛

چرا صدا و سیما واقعیت را درباره جلسه اژه‌ای و دانشجویان دانشگاه شریف کتمان می‌کند

اصلاح‌طلبان چون تکرار محتوای جلسه را بازی کردن در پازل رئیس‌جمهور پیشین می‌دانند، دوست دارند موضوع هر چه زودتر فراموش شود. اصولگرایان نیز که به طور تاریخی از درک تحولات فضای سیاسی کشور عقب مانده‌اند، با فراموش کردن الگوی همیشگی رسانه‌ای خود در لجن‌مال کردن و اتهام‌زنی به دیگران ناله می‌کنند که «دانشجوی انقلابی ما با فراغ بال ادعای ضدانقلاب را چونان حقیقت ازلی فریاد می کند».
یادداشت وطن امروز؛

مکرون بدهکار است نه طلبکار!

امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه در مصاحبه اخیر خود با شبکه «فرانس ۲۴» بار دیگر خواستار «تکمیل برجام» با مذاکره بر سر توان موشکی جمهوری اسلامی ایران شده است.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها