سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روایتی از هفت‌تپه، قزوین و حالا اراک؛

فریاد کارگران اراکی بر سر خصوصی‌سازی رانتی

هنوز زمان زیادی از ماجرای اعلام احکام کارگران و فعالان کارگری هفت‌تپه نمی‌گذرد؛ اراک شاهد اعتراض کارگران یکی از بزرگ‌ترین کارخانه‌های تولید‌کننده ماشین‌آلات صنعتی و راهسازی است. التهاباتی که با ورود نیروهای انتظامی و بازداشت و زخمی‌شدن کارگرها همراه بود و اخبار آن به سرعت درحال انتشار در فضای رسانه‌ای است.
حمید خادم؛ حسابدار رسمی؛

امکان کسر کل حق بیمه پرداختی از درآمد مشمول مالیات حقوق و دستمزد

مطابق با بند ۲ بخشنامه مورخ ۷ بهمن ۱۳۸۳ سازمان امور مالیاتی، «کارفرمایان بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی می‌توانند صرفا با کسر دو هفتم از سهم حق بیمه پرداختی حقوق‌بگیران بیمه شده و کارفرمایان بیمه‌شدگان سازمان خدمات درمانی و سایر موسسات بیمه‌گر ایرانی نیز می‌توانند با کسر کل سهم حق بیمه پرداختی حقوق‌بگیران بیمه شده خود، از درآمد حقوق آنان و با قید میزان آن در فهرست‌های حقوق، تسلیمی به اداره امور مالیاتی ذی‌ربط، مالیات متعلق را محاسبه کنند.»
عضو کارگری شورای عالی کار:

کارگران ساختمانی بیشتر در معرض مشکلات اقتصادی قرار دارند

یک فعال کارگری گفت: اصلی‌ترین دلیل در خصوص دیرکرد پرداخت مطالبات و حقوق کارگران از سوی کارفرما این است که هیچ نهاد قانونگذاری در مقابل این عمل جریمه‌ای را برای کارفرما در نظر نمی‌گیرد و قانونی نیز در این راستا وجود ندارد، در نتیجه کارفرما به خود اجازه می‌دهد هر زمانی که بخواهد مطالبات را پرداخت کند.
حفیظ الله فاضلی عنوان کرد؛

کارگران ساختمانی در سامانه رفاهی ثبت نام کنند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: کارگران ساختمانی نسبت به ثبت‌نام در سامانه خدمات رفاهی اقدام کنند. حفیظ الله فاضلی مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی چهارمحال و بختیاری گفت: کارگران ساختمانی که دارای وضعیت بیمه‌ای فعال هستند اگر تا پایان شهریور در سامانه خدمات رفاهی ثبت‌نام نکنند، نسبت به مختومه شدن وضعیت بیمه‎‌ای آن‌ها اقدام می‌شود.
حقوق بگیران در سال 98؛

مدل جدید تعیین حداقل دستمزد کارگران

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی با اشاره به معایب متعدد تعیین حداقل دستمزد سراسری، پیشنهاد داد: بهتر است با در نظر گرفتن تفاوتهای ساختار رشته فعالیتهای مناطق مختلف حداقل دستمزد به‌صورت منطقه‌ای و سنی انتخاب شود.
مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی؛

کارگران مهاجر می‌توانند بیمه شوند

احمدرضا خزاعی مدیر کل اتباع سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر تضییع حقوق کارگران مهاجر در سراسر دنیا، این پرسش را پاسخ می‌دهد که چرا کارگران مهاجر در ایران باید بیمه شوند.
با هدف اصلاح مقررات دهیاری ها ؛

اصلاح آیین نامه استخدامی دهیاری‌های کشور

هیئت وزیران در جلسه امروز خود به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر روحانی رئیس جمهوری، با هدف اصلاح مقررات دهیاری ها به منظور امنیت شغلی کارکنان دهیاری ها و دهیاران و تأمین اجتماعی آنها و رونق بخشیدن به کار و تلاش در روستاها، آیین نامه استخدامی دهیاری های کشور و آیین نامه اجرایی تشکیلات، انتخابات داخلی و امور مالی شوراهای اسلامی روستاها و نحوه انتخاب دهیار را اصلاح کرد.
پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس؛

ساختار تعیین دستمزد در ایران تغییر می‌کند؟

مرکز پژوهشهای مجلس شورای اسلامی در گزارشی خواستار تغییر شرایط تعیین حداقل دستمزد با توجه به مولفه‌های منطقه‌ای و سنی کارگران شد. بند «الف» تبصره ۱۸ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، مهم‌ترین حکم بودجه‌ای دولت در زمینه اشتغال‌زایی در سال ۱۳۹۷ است که با توجه به رویکرد دولت و مجلس مبنی بر تلفیق منابع اشتغال‌زا در بودجه سنواتی، تقریبا تمامی منابع اعتباری مورد نیاز برای اجرای برنامه‌های اشتغال‌زا و تولید در قالب آن لحاظ شده است.
کار بدون حق مسکن و کارانه؛

آیا روزی «نفت» از سیطره پیمانکاران خارج می‌شود؟

انتقاد از عملکرد پیمانکاران، هر روز از بلندگوهای مختلف به گوش می‌رسد؛ نمایندگان مجلس بارها به این مساله اعتراض کرده‌اند؛ اما مشخص نیست این اعتراض چه زمانی قرار است از یک گفتمان انتقادیِ صرف خارج شود و جامه‌ی عملگرایی به تن کند؛ مشخص نیست نمایندگان که گاه و بیگاه به حضور پیمانکاران معترض می‌شوند، چه برنامه‌ زمانی مشخص و نقشه راهی برای حذف پیمانکاران در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و به خصوص پارس جنوبی دارند؟ آیا روزی «نفت» از سیطره پیمانکاران خارج می‌شود؟!
پیشنهاد مرکز پژوهش‌های مجلس؛

ساختار تعیین دستمزد در ایران تغییر می‌کند؟

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی خواستار تغییر شرایط تعیین حداقل دستمزد با توجه به مولفه‌های منطقه‌ای و سنی کارگران شد.
ایرانی‌ها کم کار می‌کنند یا زیاد؟

شناورسازی ساعات کار بهره‌وری را افزایش نمی‌دهد

پایین بودن بهره‌وری نیروی کار باعث شده در سال‌های اخیر کارشناسان، مسئولان و نمایندگان مجلس به فکر اجرای طرح‌هایی برای افزایش بهره‌وری شاغلان باشند. یکی از مواردی که به تازگی در این زمینه مطرح شده شناور‌سازی ساعات کار است.
رییس سازمان اداری و استخدامی کشور:

تکلیف کاهش ۱۵ درصدی حجم دولت موضوع قانون برنامه ششم توسعه محقق شد

معاون رییس جمهور و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور گفت: بر مبنای تکالیف قانونی باید تا پایان برنامه ششم توسعه، ۱۵ درصد از نیروی انسانی دولت، ۱۵درصد پست های سازمانی و ۱۵درصد سطوح مدیریتی را کاهش می دادیم که به این هدف در دو سال گذشته به طور کامل دست یافتیم.
واکنش سازمان استخدامی به خبر تسنیم؛

به‌کارگیری "کارمندِ بیکار" ممنوع است

سازمان اداری و استخدامی به خبر "معضل کارمندان بیکار در برخی سازمانهای دولتی با حقوق 8میلیونی" واکنش نشان داد و تأکید کرد: هرگونه به‌کارگیری و پرداخت حقوق به کارمندان دستگاه اجرایی بدون تصدی یکی از پستهای سازمانی مصوب ممنوع است.
علیرضا حیدری مطرح کرد؛

امکان ثبت قرارداد‌های شفاهی در سامانه جامع روابط کار وجود دارد

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: فردی که قرارداد شفاهی دارد می‌تواند اطلاعات کار خود مانند تاریخ شروع کار، ساعت کار و ... را در سامانه وارد کند و وزارت کار در صورت صحت اطلاعات باید پیگیر حقوق او باشد.
معاون رئیس جمهور مطرح کرد؛

عدم جمع بندی برای افزایش فوق العاده کارمندان+سند

معاون رئیس جمهور با اشاره به کاهش سقف بودجه ۹۸ بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی قوا تاکید کرد، جمع بندی لازم برای افزایش ۵۰ درصدی فوق العاده کارمندان صورت نگرفته است.
اطلاعيه سازمان اداری و استخدامی کشور ؛

هفتمین آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور در سال 98

بدين وسيله به اطلاع كليه داوطلبان متقاضي شرکت در هفتمين امتحان مشترک فراگیر دستگاه‌هاي اجرايي كشور مي‌رساند که براساس هماهنگی‌های اولیه به عمل آمده با دستگاه‌های اجرایی متقاضی جذب نیرو، هفتمين آزمون‌ استخدامي متمركز دستگاه‌هاي اجرايي كشور در نیمه دوم آبان ماه سال 1398 توسط سازمان سنجش آموزش کشور به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می‌گردد.
دیوان محاسبات کشور ؛

آگهی ثبت‌نام در آزمون استخدام دیوان محاسبات کشور در سال ۱۳۹۸

دیوان محاسبات کشور در نظر دارد نیروی انسانی متخصص مورد نیاز خود را از طریق آزمون کتبی، مصاحبه تخصصی و گزینش به صورت پیمانی از بین افراد بومی و ساکن استان‌ها (به جز ستاد، استان‌های تهران و البرز) به شرح ذیل استخدام نماید:
دردسرهای برای کارگران؛

از قراردادهای سفید تا امضایِ برگه‌ی «من هیچ حقی» ندارم

«جبر زمانه» کارگران را وادار می‌سازد هرچه مقابل‌شان بگذارند، امضا کنند؛ فرقی نمی‌کند چه قرارداد سفید و چه تسویه حسابِ سفید؛ در حال حاضر کارگری که حق و حقوق‌اش را بعد اخراج، به واسطه امضای تسویه حساب سفید نگرفته، تنها راهی که دارد طرح دعوا در هیات‌های تشخیص و حل اختلافِ وزارت کار است؛ اگر این هیات‌ها، قانون مجازات و رای دیوان عدالت را مبنا ندهند و کارفرما را محکوم نسازند، باید به سطوح بالاتر و حتی به دیوان عدالت شکایت کند.
راهکارهای ترمیم دستمزد؛

دولت مواد غذایی ارزان، زمین و مصالح ساختمانی در اختیار تعاونی‌های دموکراتیک کارگری قرار دهد

گروه کارگری شورای عالی کار، دو پیشنهاد عمده در زمینه تامین سبد خوراکی و مسکن به دبیرخانه شورای عالی کار ارائه کرده‌اند؛ حال کارگران باید منتظر برگزاری اولین جلسه‌ی سه‌جانبه برای بحث در رابطه با این راهکارها باشند.
مساله خروج افغانستانی ها؛

کارگر ایرانی‌ این مشاغل را نمی‌پذیرد!

کار در بازار ایران با افزایش قیمت دلار دیگر برای افغانستانی‌ها صرف ندارد؛ آن‌ها دیگر با روزی ۱۰۰ هزار تومان در ساختمان‌ها و با ماهی دو میلیون تومان در کارهای کشاورزی حاضر به کار نیستند. کارگر ایرانی‌ هم این مشاغل را نمی‌پذیرد و حالا کشاورزان و ساختمان‌سازها درگیر مساله خروج افغانستانی‌ها و کمبود نیروی انسانی در این بخش‌ها شده‌اند.
صفحه  از ۷۱
نظرات و گلایه ها