سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
طعم تلخ تعدیل نیرو؛

تعدیل نیرو در وضعیت رکود چه بلایی سر کارگران می‌آورد؟

«گفتند، بروید خانه وگرنه برایتان بد تمام می‌شود. بعد از پنج سال بلاتکلیفی این آخرین حرفی بود که به ما زدند اما مگر از این بدتر هم می‌شود؟ چه اتفاقی باید بیفتد که برایمان بدتر باشد؟ زندگی ما نابود شده! برای تامین هزینه‌ها مجبوریم هر کاری بکنیم؛ از گذاشتن بار بر دوشمان گرفته تا گشتن در سطل‌های زباله و پیداکردن ضایعات... از این بدتر هم مگر داریم که به ما می‌گویند تجمع نکنید برایتان بد می‌شود؟». روایت دو کارگری که با سال‌ها سابقه کار دچار تعدیل نیرو شده‌اند.
در بودجه ۹۸؛

پیشنهاد دولت برای افزایش حقوق کارگران چند درصد است؟

دولت در بخشنامه بودجه ۹۸ اعلام کرده، حقوق کارگران در سال آینده متوسط ۲۰ درصد افزایش یابد.
بازنشستگان تامین اجتماعی؛

میانگین حقوق بازنشستگان چقدر است؟

میانگین مستمری پرداخت شده به بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی در سال گذشته ۱۴ میلیون و ۵۱۴ هزار و ۴۰۲ ریال بوده است.براساس آمار و اطلاعات بدست آمده از مبلغ مستمری بازنشستگان در سال ۹۶ تعداد کل بازنشستگان یک میلیون و ۷۶۹ هزار و ۹۷۸ نفر است که ۱۴۶ هزار و ۹۲۷ نفر از آنان زن هستند. بازنشستگان با مستمری معادل حداقل دستمزد، بیشترین تعداد را درمیان گروه های مستمری دارا هستند بطوریکه ۳۳ درصد بازنشستگان را شامل می شوند.
کاهش قدرت خرید کارگران؛

حقوق کارگر کفاف چند روز را می‎دهد؟

با احتساب هزینه های زندگی یک خانوار ۴نفره کارگری که حدود سه میلیون و ۸۰۰هزار تومان می شود، حقوق فعلی کارگران پاسخگوی تنها ۳۰درصد هزینه های خانوار است.
مشکلات معیشتی کارگران؛

بن‌بست دستمزد

اگر در چند هفته آینده تکلیف ‌ترمیم دستمزد کارگران روشن نشود، بن‌بست مزدی در پایان سال دور از انتظار نیست؛ این را علی خدایی، عضو کارگری شورای‌عالی کار به همشهری می‌گوید. خدایی معتقد است: تعلل در ترمیم دستمزد باعث می‌شود بحث‌های مربوط به جبران هزینه معیشت کارگران عملا با تعیین مزد 98در پایان سال تلاقی کند و نتیجه آن چیزی جز بن‌بست مزدی نباشد چرا که در این صورت باید هم افزایش مزد 98 و هم جبران هزینه‌های معیشت در سال 97مدنظر قرار بگیرد و این یعنی افزایش شدید دستمزد برای سال 98 که یقینا شوک‌آور خواهد بود.
تشکیل جلسه تخصصی کمیسیون اموراجتماعی؛

تصویب لایحه نظام رتبه بندی معلمان در دفتر هیئت دولت

لایحه نظام رتبه بندی معلمان پس از دو ماه بررسی در کمیسیون تخصصی امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت، به تصویب رسید و آماده سیر مراحل تصویب در هیئت وزیران شد.لایحه نظام رتبه بندی معلمان که بررسی آن از دو ماه پیش در کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک دفتر هیئت دولت آغاز شده، به منظور ایجاد ساز و کارهای لازم برای ارتقای شایستگی های حرفه ای، منزلت و مرجعیت علمی و اجتماعی معلمان و افزایش انگیزه برای ارتقای فعالیت‌های آموزشی و پرورشی آنان تهیه شده است.
ترمیم مزد؛

در جلسه امروز شورای عالی کار چه گذشت؟

علی خدایی عضو شورای عالی کار درباره نتیجه جلسه امروز شورای عالی کار برای بررسی «ترمیم مزد» گفت: بحث دستمزد به عنوان بحث اصلی در این جلسه مطرح شد. شروع جلسه با ارائه مباحثی درباره مسائل اقتصادی کشور بود اما بعد از آن بحث دستمزد به عنوان محور اصلی در دستور کار قرار گرفت.
علیرضا حیدری:

با «ترمیم دستمزد» مخالفت می‌شود اما تعرفه‌ پزشکان مدام بالا می‌رود

نایب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه‌ی کارگری می‌گوید: در شرایطی که وضعیتِ اقتصادی سازمان‌های بیمه‌گر در رابطه با پرداخت هزینه‌های درمانِ بیمه‌شدگان، بسیار تاسف‌بار است و این صندوق‌ها به هیچ وجه توان پاسخگویی نیازهای درمانی بیمه‌شدگان را ندارند، تصمیم خرق‌الساعه برای افزایش درآمدِ قشر مرفهِ پزشک، بسیار تعجب برانگیز است.
حسین احمدی؛

‍‍‍ در پیچ و تاب یک قانون

نخستین اقدام برای ایجاد قانون کار در ایران به سال 1302 هجری شمسی باز می‌گردد. در این سال والی کرمان و بلوچستان، فرمانی درباره حمایت از کارگران قالیباف صادر کرد.نخستین قانون کار کشور پس از پیگیری‌های اتحادیه‌های کارگری به سال 1325 و در دولت «احمد قوام» توانست موافقت مجلس شورای ملی را بگیرد. شرکت نفت انگلیس حاضر به پذیرش این قانون نشد و برخورد و درگیری گسترده‌ای میان کارگران و نیرو‌های امنیتی روی داد. قانون کار جدید وعده داد که حداقل دستمزد را بر اساس قیمت محلی مواد غذایی تعیین کند؛ استخدام کودکان را ممنوع سازد؛ ساعات کار روزانه را به هشت ساعت برساند؛ پرداخت حقوق روز‌های جمعه و شش روز تعطیلی سالانه ازجمله روز کارگر را اجرا کند و به اتحادیه‌ها اجازه تشکل و مذاکره با مدیریت را بدهد.
رئیس‌جمهور و وعده افزایش حقوق به مردم؛

افزایش 100 درصدی حقوق امکان‌پذیر است؟!

طی روزهای اخیر در میان مردم و فضای مجازی بعضا صحبت از افزایش حقوق 100 درصدی در سال آینده می شود؛ موضوعی که هرچند تحقق آن باز هم شرایط بهتری را نسبت به قبل از اسفند ماه 96 برای مردم ایجاد نخواهد کرد، چون قدرت خرید مردم نزدیک به یک چهارم طی ماه های اخیر کاهش یافته، ولی افزایش 100 درصدی و حتی 50 درصدی حقوق برای سال آینده، موضوعی دور از انتظار و انتزاعی است.
بر اساس مصوبه دولت؛

افزایش حقوق کارمندان ۲ دستگاه دولتی مجدد به جریان افتاد +سند

سازمان های امور مالیاتی و بهزیستی کشور موظف به رعایت ترتیبات مندرج در مصوبه شورای حقوق و دستمزد شدند.
محمد اکبرنیا:

مزایای صدور گواهی شغلی برای شاغلان خارج از کشور

یک مقام مسئول در وزارت کار با تشریح مزایای صدور گواهینامه شغلی برای شاغلان خارج از کشور و کارفرمایان شرکتهای اعزام کننده، معافیت پرداخت عوارض خروج را یکی از این مزیتها عنوان کرد.
زمان بررسی « ترمیم دستمزد» مشخص شد؛

شورای عالی کار سه شنبه آینده برگزارمی شود

نماینده کارگران در شورای عالی کار از برگزاری جلسه این شورا خبر داد و گفت: این جلسه سه‌شنبه هفته آینده برگزار می‌شود و امیدوارم بتوانیم هرچه سریعتر قدرت خرید از دست رفته‌ کارگران را احیا کنیم. 6آبان ماه سال جاری بود که محمد شریعتمداری مطالبه کارگران برای برگزاری جلسه شورای عالی کار را قابل تحقق دانست و گفت: امیدواریم همین هفته آینده جلسه شورای عالی کار برگزار شود و بتوانیم به تصمیم سه‌جانبه‌ای در زمینه کاهش قدرت خرید کارگران برسیم.
افزایش حقوق فعلا منتفی است؛

اولین وعده وزیر جدید کار به کارگران عملی نشد

با وجوداینکه کارگران منتظر برگزاری جلسه شورای عالی کار و بررسی دستمزد خود در هفته جاری بودند،اما باز هم طبق اظهارات نمایندگان عضو شورای عالی کار این جلسه در هفته ای که گذشت برگزار نشد و دستمزد کارگران بدون افزایش قدرت خرید باقی ماند.علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار) می‌گوید: هنوز دعوتنامه‌های برگزاری جلسه به دست‌مان نرسیده‌است. طبق روند عرفی، باید حداقل دو تا سه روز قبل از برگزاری جلسه، این دعوتنامه‌ها صادر شود و به دست نمایندگان کارگری و کارفرمایی برسد تا اعضایی که در تهران ساکن نیستند، بتوانند خود را به جلسه برسانند.امیدواریم در اولین فرصت در هفته آینده این جلسه برگزار شود.
برزگر:

توانایی افزایش حقوق ۱۷ میلیون نفر حقوق‌بگیر کشور را داریم

یک عضو کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: هم اکنون به اندازه کافی ارزهای ریالی، دلاری و یورو در صندوق ذخیره داریم
ترمیم دستمزد کارگران؛

تشکیل شورای ترمیم مزد کارگران در انتظار تأیید آقای وزیر

زمان تشکیل شورای‌عالی کار به عنوان مرجع رسمی تعیین مزد کارگران با گذشت ۲ هفته از حضور وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنان نامعلوم است
چالش صندوق تأمین؛

بررسی اصلاح اساسنامه تأمین‌اجتماعی

اصلاح اساسنامه تأمین اجتماعی و افزایش سهم کارگران و کارفرمایان در مدیریت و نظارت بر صندوق تأمین اجتماعی، یکی از وعده‌های محمد شریعتمداری، وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود. وعده‌ای که پس از روی‌کارآمدن دولت روحانی در سال 92 همواره از سوی مدیران مختلف وزارت کار و تأمین اجتماعی داده شده و همچنان یکی از مطالبات جدی کارشناسان و فعالان کارگری و کارفرمایی است.
بلاتکلیفی نظامِ «مزد شناور»؛

نبود شفافیت در اقتصاد تصمیم‌گیری را سخت کرده است

عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار می‌گوید: هنوز بانکی جامع از اطلاعات نیروی کار، تولید و خدمات در اختیار نداریم تا بررسی کند که در هر صنعتی سهم دستمزد در قیمت تمام شده و سهم مواد اولیه در قیمت تمام شده و... چه قدر است؛ یعنی همان شفافیتی که از آن سخن
کمک خرجی دولت به کارکنان؛

کمک خرجی دولت به کارکنان چطور واریز می‌شود؟

اگرچه دولت ساز وکار اجرای این طرح را هنوز پیش‌بینی نکرده ولی دو منبع جدید به دست آورده است؛ افزایش نرخ ارز و فروش نفت دو منبعی است که امکان توزیع خواربار و بسته‌های حمایتی را برای دولت فراهم کرده است و می‌تواند از این دو محل هزینه کند.
تقویت سه جانبه گرایی؛

نشست جبران هزینه معیشت کارگران این هفته تشکیل می‌شود؟

وزیرجدید کار در حالی از برگزاری نشست شورای عالی کار در هفته جاری برای بررسی راهکارهای جبران کاهش قدرت خرید کارگران خبر داده بود که هنوز از شرکای اجتماعی برای تشکیل این جلسه دعوت نشده است.
صفحه  از ۴۲
نظرات و گلایه ها