سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیرعامل شستا:

سالیانه72 هزار میلیارد تومان در تامین اجتماعی هزینه می شود

مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) گفت:حدود پنج میلیون مستمری بگیر و بازنشسته سازمان تامین اجتماعی هستند و سالیانه 72 هزارمیلیارد تومان در این سازمان هزینه می شود که نقطه اتکا در تامین این هزینه ها، تنهادرآمدهای حاصل از بخش درمان و بیمه است.
اتاق بازرگانی در بلاتکلیفی؛

هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران همچنان نامشخص است

با وجود اینکه بیش از یک ماه از انتخابات اتاق های بازرگانی سراسر کشور می گذرد، اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران به دلیل معرفی نشدن نمایندگان دولت، هنوز تکمیل نشده است.دلیل این تاخیر در برگزاری نشست ماهانه، این است که وزریران صنعت، معدن و تجارت و جهادکشاورزی هنوز نمایندگان خود را به اتاق تهران معرفی نکرده اند.
پنج نکته برای رهبران سازمانی؛

هدایت خوب سازمان در شرایط بد محیط

شروع هر سال جدیدی با ابهام و عدم قطعیت زیادی همراه است، اما یک نکته را می‌توان با قطعیت گفت؛ رهبری سازمانی خوب هیچ‌وقت تا این اندازه ضروری نبوده است. اعضای هیات‌علمی مدرسه کسب‌وکار لندن نکاتی را برای هدایت‌گری خوب سازمان‌ها در شرایط بد توصیه کرده‌ا‌ند.
باید بازرسان ویژه تعیین شوند؛

طلاق‌های صوری به معضل بزرگی برای تامین اجتماعی تبدیل شده است

عضو هیات مدیره کانون کارگران بازنشسته تهران گفت: عده‌ای با سوءاستفاده از طلاق‌های صوری حقوق پدرانشان را که از دنیا رفته‌اند از سازمان تامین اجتماعی می‌گیرند. این افراد طلاق را در دفترخانه ثبت می‌کنند اما به صورت صیغه ۹۹ ساله به همان شوهرشان رجوع و زندگی می‌کنند و در اصل همان خانه و خانواده را دارند. ناصر ملک نژاد با ابراز تاسف از اینکه طلاق‌های صوری در حال تبدیل شدن به معضل است، گفت: این افراد نه تنها خودشان طلاق صوری می‌گیرند، بلکه به دیگران نیز توصیه می‌کنند که طلاق صوری بگیرند و درآمد بی‌دردسری را همه ماهه از صندوق تامین اجتماعی دریافت می‌کنند.
حسن صادقی عنوان کرد؛

وضعیت تامین اجتماعی مناسب نیست

رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری گفت: اصلاحات پارامتریک باید منافع تامین اجتماعی و کارگران را در نظر بگیرد اما آنچه که در حال اتفاق افتادن بوده بیشترین فشار را به جامعه کارگری وارد می‌کند. بر همین اساس ابتدا باید اصلاحات ساختای انجام شود بعد به دنبال اصلاحات پارامتریک برویم.حسن صادقی (رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) در این نشست گفت: در واپسین روزهای سالی قرار داریم که از لحاظ معیشتی، اقتصادی و مواردی از این دست سال سخت و دشواری برای ملت ایران بود. در حال حاضر متاسفانه حدود 97 هزار کارگر از دو ماه تا یک سال نتوانسته‌اند حقوقی دریافت کنند. همچنین 1470 واحد تولیدی دچار مشکل شدند که این آمار نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. همه این موارد نشان از خاص بودن شرایط کنونی دارد ولی این بدان معنا نیست که نتوان برای آنها کاری کرد.
علاءالدین رفیع‌زاده:

الزامات علمی تحقق اصلاح نظام اداری

در سازمان‌ها، به‌ویژه سازمان‌های دولتی و خدماتی، درست استفاده‌نکردن از منابع و امکانات در اختیار، عمدتا مربوط به نا‌‌کارآمدی‌هایی است که در حوزه‌های مختلف اداری و مدیریتی از قبیل‌ ساختارهای سازمانی، فرایندهای اداری و مدیریتی، کیفیت نیروی انسانی، آموزش‌‌های کاربردی و عملیاتی، نظارت دقیق و ... وجود دارد
علاءالدين رفيع‌زاده؛

دلايل شکست اصلاح نظام اداري

هزينه‌هاي بالاي نظام اداري در وضعيت کنوني از يک طرف و افزايش نيازها و انتظارات مردم و شهروندان از مسئولان و مديران از طرف ديگر، لزوم توجه به اصلاح هوشمندانه نظام اداري و كاهش هزينه‌هاي مربوطه و استفاده بهينه از منابع در اختيار از اين طريق را ضرورت می‌بخشد.
وزیر کار خبر داد؛

پرداخت پنج هزار ميليارد از بدهي 12 هزارميلياردي

پنج هزار میلیارد تومان بدهی تأمین اجتماعی به وزارت بهداشت تا پايان سال تسويه خواهد شد. اين خبري بود كه روز گذشته محمد شریعتمداری، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام كرد.
انتقاد از روحانی پیرامون واگذاری شستا؛

مدیران وزارت کار در جایگاه دادن تعهد برای واگذاری بنگاه‌های شستا نیستند

نایب رییس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران با تاکید بر اینکه دولت باید اجازه دهد کارگران و کارفرمایان بر منابع سازمان نظارت داشته و خودشان آنها را مدیریت کنند، تصریح کرد: منابع و اموال کارگران جزو بودجه دولت نیستند که دولتی‌ها بخواهند درباره آنها تصمیم‌گیری کنند.در همین رابطه، محسن باقری (نایب رییس هیات مدیره کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران) با اشاره به این نکته که طی سالیان، سازمان تامین اجتماعی به هر طریقی که شده، چرخش می‌گشت، گفت: صدماتی که سازمان خورده، از جانب تصمیمات دولتی‌هاست. در واقع، اینکه سازمان به این روز افتاده نتیجه تصمیمات اتخاذ شده از سوی دولتی‌هاست.
در گفت‌وگو با یک نماینده مجلس عنوان شد؛

«همسان‌سازی حقوق بازنشستگان» شدنی نیست

احمد همتی با بیان اینکه کمیسیون تلفیق، بودجه همسان‌سازی و رتبه‌بندی را کمی افزایش داده، می‌گوید: منابع بودجه محدود و غیرمطمئن است و لذا سال آینده همسان‌سازی به صورت کامل اجرایی نخواهد شد.ناکافی بودن بودجه‌ی در نظرگرفته شده برای همسان‌سازی در لایحه بودجه‌ی تقدیمی به مجلس، بازنشستگان کشوری را به اعتراض و انتقاد واداشت؛ بازنشستگان بارها از کمیسیون تلفیق بودجه مجلس درخواست کردند که سهم همسان‌سازی را در لایحه بودجه افزایش دهند؛ آنها خواستار اجرای نص صریح قانون و جلوگیری از تبعیض و بی‌عدالتی در حق کسانی شدند که بعد از سی سال خدمت، نمی‌توانند امورات زندگی خود را با مستمری دو میلیون تومانی یا حتی کمتر، اداره کنند.
رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری:

کارمند تامین‌اجتماعی نباید حقوق ۱۰ میلیونی بگیرد

حسن صادقی می‌گوید: آنچه که گورباچف را زمین‌گیر کرد و اتحاد جماهیر شوروی را ساقط، و به چند کشور تجزیه نمود، معضل صندوق‌های بازنشستگی و عدم تمرکز دولت بر اصلاحات پارامتریک در حوزه نظام بیمه‌پردازی و صندوق‌های بیمه‌ای بود.
دبیر کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران:

کمبود اعتبارات برای پرداخت پاداش خدمت ۳۵۰ پرسنل شرکت واحد

دبیر کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران گفت : ۳۵۰ نفر از پرسنل شرکت واحد اتوبوسرانی به مرحله بازنشستگی رسیده اند که به دلیل کمبود نقدینگی امکان بازنشستگی آن فراهم نشده است .
سخنرانی فریبرز رئیس‌دانا درباره توسعه و موانع آن؛

خصوصي‌سازي عامل توسعه نيست

نشست «رفع موانع توسعه اجتماعی-اقتصادی: اعتراض یا اصلاح» شنبه ۱۳ بهمن‌ماه در گالري «آ» برگزار شد. در اين نشست فریبرز رئيس‌دانا اقتصاددان و نويسنده درباره رويكرد اقتصادي به مقوله «توسعه» سخنرانی كرد.
درخواست گمرک از وزارت صمت؛

‌اختیارات باید تفویض شود تا دپوی کالا صفر شود

معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در نامه‌ای به سازمان توسعه تجارت خواستار تفویض اختیارات در برخی موارد در راستای تسهیل و تسریع در امور مراجعین و جلوگیری از رسوب کالا در گمرکات کشور جهت حل مشکلات مردم به گمرک شد.
تعارض نگاه در صف و ستاد؛

تفاوت دیوان سالاری و فن سالاری

تفاوت صف و ستاد در سازمان هاي مختلف نمايش همان تفاوت ديوان سالاري (بروكراسي) و فن سالاري (تكنوكراسي) است. البته، گاهي اين تفاوت سخيف است و گاهي جدي؛ گاهي به درد بخور است و گاهي زجرآور.
مشکلات صندوق های بازنشستگی؛

ضرورت احیای شورای‌عالی تامین‌اجتماعی

سی‌و‌دومین نشست کمیسیون تسهیل ‌کسب‌وکار اتاق تهران به منظور بررسی وضعیت صندوق‌های بازنشستگی برگزار شد و نمایندگان برخی از صندوق‌های بازنشستگی به تبیین شرایط این صندوق‌ها و عملکرد آنها پرداختند.زکیه رضایی، نماینده صندوق بازنشستگی کارکنان بانک‌ها در مورد عملکرد این صندوق گفت: مانند صندوق بازنشستگی نفت، ورودی‌ها به صندوق بازنشستگان بانک‌ها نیز محدود شده و رو به صفر است. فعلا ورودی و خروجی صندوق بازنشستگی بانک‌ها در وضعیت مناسبی قرار دارد و به کمک‌های دولت نیازی نیست. اما همچنان با مشکلاتی از قبیل پایین بودن سن بازنشستگی روبه‌رو هستیم.
آشتي 31 هزار ميليارد توماني؛

پايان اختلاف 5 ساله تامین اجتماعی با وزارت بهداشت

بعد از پنج سال قهر و دعواي شديد، حالا به نظر دوره آشتي فرا رسيده است؛ دوره آشتي وزارت بهداشت و سازمان تأمين اجتماعي. اين سازمان و آن وزارتخانه تا همين چند وقت پيش يعني تا قبل از استعفاي حسن قاضي‌زاده‌هاشمي، وزير بهداشت، درگير اختلافي سنگين و به نظر حل‌نشدني بودند؛ اما گويي اين اختلاف با روي‌كارآمدن سعيد نمكي، سرپرست وزارت بهداشت، مانند بسياري از مشكلات ديگر كه حل شد، كنار گذاشته شده است. روز گذشته محمدحسن زدا، سرپرست سازمان تأمين اجتماعي، در خبري اعلام كرد «با توجه به آنچه امروز در تغيير نگاه‌ها، فرايندها و خط‌‌مشي‌هاي حوزه سلامت مي‌گذرد، بايد با قاطعيت از پايان پنج سال اختلافات مبنايي و کارشناسي ميان وزارت بهداشت و سازمان تأمين اجتماعي سخن گفت».
آقای وزیر، لطفا بخوانند:

اختلال در سامانه های شرکت مخابرات و ضرورت ورود خاص بازرسی

چند روزی است که شاهد ایجاد اختلال در برخی از سامانه های شرکت مخابرات (نظیر 1818) هستیم. سامانه با نوعی اشغال مداوم،اختلال در فرآیند اخذ بدهی تلفن،عدم پذیرش رمز دوم کارت بانکی و .....، همراه است.بعد از طی مصیبت های پرداخت ، مشکل دوم شروع می شود و تلفن تا زمان مراجعه حضوری به مرکز مخابرات منطقه، وصل نخواهد شد. گزارش زیر، پیگیری خاص این مشکل را دنباله گیری نموده و به نکات جالبی دست یافته است. در یک کلام باید پرسید، چرا بازرسی محترم شرکت مخابرات بشکل خاص به این مسائل ورود پیدا نمی کند؟
بخش خصوصی حیاط‌خلوت دولتی‌ها؛

سایه حاکمیت دولتی بر سر شرکت‌ها و کارخانه‌ها ادامه دارد

قرار بود با جدا شدن دولت از بخش خصوصی شاکله اصلی دولت کوچک‌تر شود؛ اما این اتفاق نه‌ تنها نیفتاد؛ بلکه خصوصی‌سازی نتیجه معکوس داشت‌.
چالش های تامین اجتماعی؛

افزایش هجمه‌ها علیه سازمان تامین اجتماعی فاجعه‌بار است

لابی سازمان تامین اجتماعی در مجلس برای پیشگیری از حذف ماده ۴۱ و از کار انداختن اثرات ماده ۳۸ قابل توجیه است اما پیمانکاران می‌گویند سازمان تامین اجتماعی به اسم حمایت از کارگر ضعف‌های خود را در حوزه وصول حق بیمه پوشش می‌دهد.ماده ۳۸ قانون تامین اجتماعی مقطعه‌کار را متعهد می‌کند کارکنان خود و کارکنان مقاطعه‌کاران فرعی را نزد سازمان تامین اجتماعی بیمه کند و کل حق بیمه را مطابق با ماده ۲۸ همین قانون بپردازد. در ماده ۴۱ قانون هم مقرر شده است در مواردی که نوع کار ایجاب کند، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند نسبت مزد را به کل کار انجام شده تعیین و حق بیمه را به همان نسبت محاسبه، مطالبه و وصول کند.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها