سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دکتر فرخ قبادی:

جراحی بودجه؟

ظاهرا دولتمردان سرانجام به وخامت وضعیت اقتصادی کشور پی برده و برخی از سیاست‌هایی را که مدت‌ها است از جانب کارشناسان اقتصادی مستقل توصیه می‌شود و در حقیقت مدت‌ها پیش باید صورت می‌گرفت، در دستور کار قرار داده‌اند. در این رابطه هفته گذشته سازمان برنامه و بودجه نقشه «جراحی ساختار بودجه» را که توسط دفتر اقتصاد کلان سازمان و جمعی از متخصصان کشیده شده است، منتشر کرد.
ریشه اصلاح بودجه اعلام شد؛

مراحل ترک اعتیاد نفتی

سازمان برنامه و بودجه ریشه اصلاحات ساختاری را اعلام کرد. بر اساس چارچوب اصلاحات ساختاری بودجه، باید چهار اقدام به‌صورت همزمان انجام شود: «ایجاد درآمدهای پایدار»، «کوچک‌سازی مخارج دولت و بخش عمومی»، «اجرای اصلاحات در فرآیندها و رویه‌ها برای کاهش کسری بودجه ساختاری» و «ایجاد استقلال بودجه جاری از درآمدهای نفتی».
یادداشت فرخ قبادی؛

پایان یارانه پنهان آغازی برای اصلاح بودجه

یکی از راهکارهای جراحی ساختار بودجه اصلاح نظام یارانه‌ای است؛ هرگاه یارانه‌ پنهان قطع یا به میزان معنا‌داری کاهش داده شوند و درآمد حاصله، همراه با درآمدهای ناشی از افزایش پایه‌های مالیاتی در حساب ویژه‌ای ذخیره شود. با این حساب می‌توان امنیت غذا و داروی مورد نیاز اقشار کم درآمد را تامین کرد و همچنین در زیرساخت‌ها برای سرمایه‌گذاری‌های تولیدی هزینه کرد.
محسن ايزدخواه:

چالش كسري ٣٥ هزار ميليارد توماني بودجه در تامين اجتماعي

چند انحراف از قانون ساختار نظام جامع تأمین اجتماعی در دوره احمدی نژاد و پس از آن، سبب تسلط سیاسیون بر شستا و انتصاب های توصیه ای در این هلدینگ بزرگ شد.
هدایت الله خادمی:

تصفیر نفت در بودجه از این دولت بر نمی آید

یک نماینده مجلس با اشاره به اینکه تصفیر نفت در بودجه در دیگر کشورها انجام شد، گفت: با مسئولان فعلی دولت این کار شدنی نیست زیرا آنها توانایی این کار را ندارند.
اصلاح بودجه ؛

موازی‌کاری وزارت اقتصاد و سازمان برنامه

روزنامه تعادل درباره اصلاح بودجه نوشته است: خرداد ۹۸ دو برنامه متفاوت از دو نهاد اصلی سیاست‌گذار اقتصادی یعنی وزارت امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شد. دو برنامه‌ای که هر دو بر اساس نیاز روز کشور به داشتن استراتژی مقابله با مشکلات نوشته شده بود و در جای خود هر دو لازم و ضروری است. اما موضوع همپوشانی زیاد این دو برنامه است، مساله‌ای که در ایران سبقه تاریخی دارد.
طرح اصلاح ساختاری بودجه؛

ارزیابی كارشناسان از طرح سازمان برنامه و بودجه برای اصلاح ساختار بودجه كشور

یك روز پس از گزارش مركز پژوهش‌های مجلس درباره ارائه راهكارهایی برای اداره بودجه بدون وابستگی به درآمدهای نفتی، سازمان برنامه و بودجه هم گزارشی درباره اصلاح ساختار بودجه منتشر كرد كه برخلاف گزارش مركز پژوهش‌های مجلس، بیشتر حاوی كلیات تكراری و فاقد راهكارهای عملیاتی است.
حسینعلی حاجی دلیگانی:

سه راهکار تصفیر نفت در بودجه/ 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم

حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه سه راهکار برای تصفیر نفت در بودجه وجود دارد، گفت: 100 تا 150 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی داریم و می‌توان با تکمیل طرح جامع مالیاتی، منابع نفت در بودجه را صفر کرد.
یوسفیان‌ملا:

دولت بودجه ۱۴ میلیارد را تعیین تکلیف نکند برخورد قانونی می‌کنیم

عضو کمیسیون برنامه‌، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی گفت: اگر دولت در موعد مقرر ۱۴ میلیارد را تعیین تکلیف نکند از طریق ابزار قانونی اقدام می‌کنیم.
کبیری :

مهلت ۴ ماهه رهبری برای اصلاح ساختار اقتصادی به پایان می‌رسد و انتظارات برآورده نشده است

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بنده فکر می‌کنم آن انتظاری که مقام معظم رهبری درمورد اصلاح ساختار اقتصادی طی چهارماه داشتند علیرغم اینکه این مهلت به اتمام می‌رسد برآورده نشده چراکه نمود خارجی را در این بحث نمی‌بینیم.
حسینی‌شاهرودی:

بودجه ۱۴ میلیاردی تعیین تکلیف نشود مجلس عکس‌العمل نشان می‌دهد

نایب‌رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: مهلت سه ماهه تمام شود و دولت بودجه ۱۴ میلیارد دلاری را تعیین تکلیف نکند، نمایندگان عکس‌العمل نشان می‌دهند.
طرح رفاهی سازمان برنامه؛

کارت‌ معیشتی «دائمی» روی میز دولت

پس از آنکه کارشناسان سیاست اختصاص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی را ناکارآمد و موجب رانت وسیع ارزی دانستند اکنون سازمان برنامه با ارائه اصلاحات ساختار بودجه به صف منتقدان این سیاست پیوسته و مدل کارت کالا برگ را ارائه کرد.این سیاست البته زودتر از پیش‌بینی‌ها رنگ باخت و به دلیل تجربه گذشته و نرسیدن عوائد این رویکرد به مردم و افزایش قیمت سبد خوراکی‌ها و قیمت کالاهای معیشتی عملاً پیش از موعد محکوم به شکست شد.
روابط عمومی وزارت تعاون ،کار و رفاه؛

هیچگونه ابهامی در خصوص وضعیت خدمت وظیفه آقای کبیری،معاون وزیر تعاون،کار و رفاه وجود ندارد

رئیس مرکز روابط عمومی وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی نسبت به شایعات منتشر شده درباره وضعیت خدمت وظیفه معاون تعاون این وزارت خانه واکنش نشان داد و خبر مربوط به عدم طی شدن نظام وظیفه توسط ایشان را ، تکذیب کرد.
«اداره کشور بدون نفت»؛

جزییات ۱۰ برنامه ۱۰ هزار میلیاردی برای صفر کردن درآمد نفت در بودجه+جدول

درحالی که پیش بینی ها از کسری بودجه ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی بعد از اجرای برنامه صفر کردن درآمد نفت در بودجه حکایت دارند، می‌توان این کسری درآمد را با اجرای برنامه‌های ۱۰ گانه اصلاحی جبران کرد.بر این اساس برنامه ارادی و فعالانه برای صفر کردن منابع نفتی از بودجه عمومی دولت (نه صفر کردن صادرات آن) یک نیاز جدی کشور است که در کنار آن بایستی به برنامه لازم برای خنثی کردن اثرات کاهش احتمالی تحمیلی صادرات نفت ــ ولو تا مرز فرضی صفر ــ در تراز پرداخت‌ها و بازارهای مرتبط نیز توجه داشت.
نوبخت خبر داد:

تزریق بخشی از تعهد دولت برای تکمیل مدارس نیمه‌تمام خیرساز تا پایان خرداد

رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور با بیان اینکه تمام رقم تعهد امسال دولت برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام خیرساز امسال محقق می‌شود، گفت: اولین بخش از این تعهد در قالب اعتبارات تملک دارایی و نوسازی مدارس را الساعه صحبت کردیم تا به خزانه ابلاغ و تا قبل از پایان خرداد تزریق شود.
پیشنهاد تازه سازمان برنامه و بودجه؛

جایگزینی کالا برگ با ارز ترجیحی جدی‌تر شد

سازمان برنامه و بودجه در برنامه اصلاح ساختار بودجه پیشنهاد داد، به جای تخصیص ارز ترجیحی به کالاهای اساسی، یارانه موجود در ارز، از طریق کالابرگ اعتباری و وام سرمایه در گردش به مصرف‌کننده نهایی و تولیدکننده داده شود.
محمدباقر نوبخت ؛

انتشار طرح اصلاح ساختاری بودجه در سایت سازمان برنامه

به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی، روابط‌عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه کشور،‌محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در توییتی از انتشار ‏طرح ‎اصلاح ساختاری بودجه خبر داد و از صاحب‌نظران دعوت کرد نظرات تکمیلی خود را در خصوص این طرح ارائه فرمایند.
دژپسند:

یک ریال از خصوصی‌سازی‌ها به بودجه نمی‌رود

وزیر امور اقتصادی و دارایی با اشاره به برخی گمانه‌زنی‌ها مبنی بر تخصیص منابع حاصل از خصوصی‌سازی برای جبران کسری بودجه، این مساله را رد کرد و گفت: حتی یک ریال از خصوصی‌سازی به این حوزه نخواهد رفت.
بررسی بودجه ؛

مصوبه جدید سران قوا برای کارکنان و بازنشستگان، مستمری‌بگیران و طرح رتبه‌بندی معلمان

پرداخت ۱۰۰درصدی حقوق، عیدی و مزایای کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری، مستمری‌بگیران و طرح رتبه‌بندی معلمان در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی به‌تصویب رسید.
برنامه اداره کشور بدون نفت؛

چگونه می‌توان بدون نفت کشور را اداره کرد + جدول

مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی درباره اداره کشور بدون نفت، با تاکید بر اینکه موثرترین راه مقابله با تحریم های نفتی اداره ارادی كشور بدون نفت است، اعلام کرد: حتی در صورت صفر شدن صادرات نفت، امكان مديريت تراز پرداخت ها و بازار ارز با ايجاد اصلاحاتی وجود دارد.
صفحه  از ۷۶
نظرات و گلایه ها