کارشناس و پژوهشگر مدیریت بهره‌برداری؛

مدیریت بحران، مهارت نجات بخش مدیران بهره‌برداری

گزارش‌های گوناگونی طی هفته‌های اخیر از مراجع ذی‌صلاح و رسانه‌ها با رویکردهای گوناگون درخصوص حادثه پلاسکو منتشر شد. اعداد و ارقام متعددی نیز از سازه‌های بزرگ شهر با کاربری‌های گوناگون که دارای نواقص جدی در حوزه استانداردهای ایمنی هستند اعلام شد. صرف نظر ازاین اعداد و ارقام که البته همگی نیز در نوع خود نگران‌کننده بودند، تمامی گزارش‌های فوق اما در موضوعی ظریف و درخور تامل فصل مشترک داشتند: «شهر را می‌تون هر لحظه آبستن پلاسکوی دیگری دانست».
نقدی در شیوه مواجهه دولت با بحران ریزگردها؛

مشی دولت یا ریزگردها؛ کدام‌یک عذاب الهی هستند؟

رئیس جمهور با حضور در استان خوزستان، دولت را نسبت به مسائل و مشکلات مردم دلسوز نشان می‌دهد اما این حضور خروجی محسوس و قابل قبولی برای مردم بحران‌زده به همراه ندارد.
در نامه جهانگیری به 5 وزارتخانه و سازمان مطرح شد؛

اختصاص 30 میلیارد تومان برای تثبیت کانون‌های گردوغبار در خوزستان

معاون اول رئیس جمهور طی نامه‌ای به 5 وزارتخانه و سازمان نسبت به اختصاص 30 میلیارد تومان برای اجرای برنامه کوتاه‌مدت تثبیت کانون‌های بحرانی گردوغبار با منشأ داخلی استان خوزستان در سطح 30 هزار هکتار تاکید کرد.
پشـتم گرمه!

چرا رييس‌سازمان مديريت بحران كشور پاسخگوي عملكرد ضعيف خود نيست؟

كولاك در شمال، سيل در جنوب، ريزگرد در غرب و خشكسالي در شرق ايران، اين روزها زندگي هم‌ميهنان ما را دچار مشكل كرده‌است، اما برخي در پايتخت در دفاتر خود نشسته‌اند و تنها نظاره‌گر اين بحران‌ها هستند. از رنجنامه مردم سرزمين‌ما اين روزها اخبار فراواني شنيده‌ايم و آن موضوعي كه بيشتر افكارعمومي را درگير خود كرده،
در پی دستور رهبر؛

نشست فوری لاریجانی با کمیسیون انرژی درباره بحران خوزستان

رئیس کمیسیون انرژی مجلس گفت: کمیسیون انرژی و برخی از اعضای مجمع نمایندگان استان خوزستان دوشنبه دو نشست با رئیس مجلس شورای اسلامی درباره بررسی بحران خوزستان برگزار کردند.
اطلاعیه سازمان مدیریت بحران:

احتمال وقوع بهمن، ریزش و رانش کوه در مناطق کوهستانی/ آماده باشیم

سازمان مدیریت بحران کشور با توجه به پیش‌بینی بارش باران در اکثر نقاط کشور و بروز پدیده گردوغبار درنواحی غربی دستگاه‌های اجرایی و خدمات‌رسان را به حالت آماده‌باش کامل درآورد.
در نشست «بررسی ابعاد حادثه پلاسکو» تشریح شد؛

«سندرم خودشیفتگی» که عده‌ای را به پلاسکو کشاند

موج مطالبات مردم از مسئولان در دوران پساپلاسکو، «حادثه پلاسکو» زنگ خطر جدی برای مدیریت بحران و مدیریت رسانه، «سندرم خودشیفتگی»، عدم وجود مدیریت بحران قوی در حوزه فضای مجازی و عرصه عمل در حادثه پلاسکو و ... از جمله موضوعات بررسی شده در نشست پلاسکو است .
آیا در سال 96 اعتباری برای حذف کانون‌های داخلی اختصاص داده می‌شود؟

ریزگردها در جست و جوی بودجه

بیش از هفت سال است که ریزگردها گاه و بی‌گاه ایران را به زیر پرده‌ای از غبار فرو می‌برد. قرعه‌ هر بار به نام آسمان یک شهر می‌افتد. یک بار تهران، بار دیگر اهواز. روزی در مرکز، روز دیگر جنوب یا گاهی در غربی‌ترین نقطه ایران.
خدابخشی انتقاد کرد:

خلاء قانونی در اجرای قانون مدیریت بحران/ مهلت اجرای آزمایشی سال ۹۳ به پایان رسیده است

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس با یادآوری پایان مهلت اجرای آزمایشی قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران در سال ۹۳، گفت: مجلس برای حل این معضل باید یا لایحه ارایه شده از سوی دولت را در دستور کار قرار داده یا قانون آزمایشی را تمدید کند.
بحران در مدیریت بحران؛

چرا مسئولان در مقابل سقوط بهمن آمادگی نداشتند و سیل اسیر کمبود امکانات شد؟

بحران پشت بحران؛ شاید این بهترین توصیف از وضعیت نزدیک به یک ماه گذشته کشور باشد. آتش‌سوزی در پلاسکو که داغش هنوز تازه است، سیل و آب‌گرفتگی گسترده در شهرهای شرقی کشور که بیشترین تاوانش را مردم سیستان‌وبلوچستان با آوارگی دادند.
در جلسه هیات دولت اتخاذ شد؛

شش تصمیم دولت برای کمک به واحدهای خسارت دیده از حادثه پلاسکو

شش تصمیم هیات دولت برای کمک به واحدهای خسارت دیده از آتش سوزی ساختمان پلاسکو اتخاذ شد.
حادثه ساختمان پلاسکو:

درس‌های که از پلاسکو نمی‌گیریم

«محمدحسین عباسی»، پژوهشگر مطالعات پایداری سازه‌های بلند مرتبه در انستیتو تکنولوژی ایلینویز در یادداشتی درباره ی فاجعه ی پلاسکو که در اختیار انصاف نیوز قرار داده، نوشته است:
در جلسه کارگروه ویژه ساماندهی و رسیدگی تاکید شد؛

لزوم تسریع در ساماندهی استقرار واحدهای صنفی در محل جدید و تعیین تکلیف بدهی واحدها

جلسه کارگروه ویژه ساماندهی و رسیدگی به وضعیت آسیب دیدگان حادثه آتش سوزی و فروریزش ساختمان پلاسکو، صبح دوشنبه به ریاست دکتر محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری برگزار شد.
رئیس انجمن محاسبات بیمه‌ای در گفتگویی تشریح کرد:

تبعات اقتصادی بازنشستگی زنان با 20 سال سنوات و بدون محدودیت سنی/ بحران در صندوق‌های بازنشستگی

حسن زاده با انتقاد از رویه کاهش سن بازنشستگی در ایران و بحران صندوق های بازنشستگی گفت: دوران بازنشستگی در کل دنیا حدود 15 سال از عمر افراد است اما با قوانینی که در ایران تصویب می شود ما عمر این دوره را تا 40 درصد از عمر افراد می رسانیم.
انتصاب مدیر ضعیف در کشور؛

مدیریت بحران یا بحران مدیریت

در سال‌های اوایل انقلاب اسلامی و آغاز جنگ تحمیلی، وجود مدیران دلسوز و متخصص، باعث شد به‌رغم مانع‌تراشی‌های دشمنان، ایران در زمینه‌های مورد نظر خود به پیروزی دست یابد. در این دوره، متناسب با شرایط و نیازهای کشور، مدیران متخصص و توانمندی بودند که فارغ از جناح‌بندی‌های عقیدتی، حزبی و سیاسی تنها برای اعتلای نام ایران و ایرانی با همه توان خود و بدون هیچ چشم‌داشتی، تلاش می‌کردند و این امر پیروزی‌های بزرگی برای ایران در زمینه‌های نظامی و صنایع مرتبط با آن به همراه آورد و این موفقیت‌ها زمینه‌ساز و مسبب توسعه صنایع گوناگون کشور در دهه بعد که به دوران سازندگی شهرت یافت شد.
ضرورت گنجاندن «رفتارهای مدیریت پسابحران» در دروس دانشگاه‌ها؛

آموزش رفتارهای مدیریت پسابحران از مقطع دانشگاه دیر است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش "رفتارهای مدیریت پسابحران" در جامعه را بسیار ضروری و حیاتی دانست و گفت: رفتارهای مدیریت پسابحران یک مهارت محسوب می‌شود و باید این مهارت در قالب سایر مهارت‌های زندگی و در سرفصل درس "تعلیمات اجتماعی" از دوران دبستان تا دبیرستان بطور مداوم در مدارس آموزش داده شود.
ریزش پلاسکو و عدم مدیریت بحران؛

پلاسکو و مستر فقط گاد؟

ما گرفتار بحران مدیریت در این کشوریم. تا دلتان بخواهد دکترا و مهندس و فلان و فلان داریم اما مدیر چطور؟ چرا مثل مربی فوتبال، مدیر وارد نمی کنیم؟ چند نفرمان کُشته بشود تا مدیران ما قبول کنند مدیریت بحران نمی دانن؟ یک باران، یک سیل کوچک، یک آتش سوزی در این کشور جنازه تولید می کند.
اسماعیل نجار:

سهم ۵ درصدی مدیریت بحران از اعتبارات محقق نشد

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در گوشه به گوشه کشور در بخش حوادث مشکل داریم، گفت: پنج درصد از بودجه کشور به مدیریت بحران اختصاص یافته که به دلیل محدودیت محقق نشد.
یک مقام مسئول هشدار داد:

خطر سونامی در مکران جدی است/اقدامات مقابله ای پیش بینی شود

رئیس بخش زلزله شناسی مرکزتحقیقات راه، مسکن وشهرسازی درباره وقوع سونامی در سواحل مکران (سیستان و بلوچستان و هرمزگان) هشدار داد.
اولین اطلاعیه کمیسیون سوانح راه‌آهن درباره سانحه «هفت‌خوان»:

مسببین حادثه تا ۱۰ روز دیگر اعلام می‌شوند

کمیسیون عالی سوانح راه‌آهن ، اولین اطلاعیه خود را درباره برخورد دو قطار مسافربری در منطقه «هفت‌خوان» صادر کرد.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها