سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نیاز به قواعد خاص در مدیریت بحران؛

گزینه‌های قانونی برای مدیریت بحران

بحران‌ها طیف گسترده‌ای دارند. ممکن است وقوع حادثه‌ای، یک محله در شهری بزرگ یا شهری کوچک را تحت تأثیر قرار دهد اما در صورتی که توسعه یابد مشکلاتی را در سراسر یک کشور به وجود آورده یا حتی امنیت یک کشور را تحت تأثیر قرار دهد. به‌دلیل اهمیت بسیاراین موضوع هر کشور باید قواعد خاص خودش را در مدیریت بحران داشته باشد تا بتواند از بروز بحران‌های دیگر پیشگیری نموده یا در صورت بروز بحران، مشکلات پیش‌رو را در کمترین زمان ممکن رفع نماید. مهم‌ترین مسأله در ساختار مدیریت بحران وظایف و اختیارات قانونی آن در هنگام بحران، میزان تأثیر و نفوذ تصمیمات آن در دستگاه‌های مرتبط و سازوکار هماهنگی‌ها در زمان بحران است.
در گفت‌وگو با مرتضی اکبرپور؛

قانون مدیریت بحران جدی گرفته نمی‌شود

آشفتگی، ناهماهنگی، بلاتکلیفی و سراسیمگی در ذات بحران است. هنگام وقوع زلزله، سیل، آتش‌سوزی و... سازمانی باید باشد که مانع این آشفتگی شود، با اتکا به آمادگی‌ها و پیش‌بینی‌های قبلی و اختیارات قانونی که فقط برای لحظه بحران به آن داده می‌شود، می‌تواند نابسامانی‌های بحران را به سامان کند و امکانات و ظرفیت‌های دستگاه‌های مختلف را روی اهداف پیشگیری یا امداد‌رسانی به قربانیان و کنترل بحران متمرکز کند.
تصویبنامه هیئت وزیران؛

تغییر ساعات کار ادارات و دستگاه های اجرایی

تغییر ساعات کار ادارات و دستگاه های اجرایی به منظور مدیریت بهینه مصرف انرژی در تابستان به تصویب هیئت دولت رسید.
آسیب‌شناسی مواجهه «ما» با «بحران‌ها» در گفت‌وگو با ناصر فکوهی؛

فرهنگ ما می‌تواند «وجدان جمعی» به وجود آورد

عده‌ای معتقدند که ما مردم ایران پیش‌بینی‌ناپذیر هستیم و در مواجهه با پیشنهادهای مختلف معلوم نیست که از خود چه رفتاری نشان می‌دهیم. یکی از مثال‌هایی هم که در مدعای این پیش‌بینی‌ناپذیری بیان می‌کنند رفتار ما در مواجهه با بحران‌های گوناگون است.
محمدفرید لطیفی تشریح کرد؛

آخرین وضعیت لایحه بیمه همگانی مخاطرات طبیعی

معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت لایحه بیمه همگانی مخاطرات طبیعی را تشریح کرد و از تدوین استاندارد بازتوانی روانی در مخاطرات خبر داد.
بحران آب مجلس را غيرعلني کرد؛

٣٤ میلیون و ٥٠٠ هزار نفر در معرض تنش آبی

جلسه هشت صبح شروع مي‌شود. خميازه از سر نماينده‌ها مي‌پرد. اطلاعات و آمار مرتبط با آب و برق در ايران ديگر شوخي نيست.
بررسی ناآرامی‌های دی‌ماه 1396؛

بحران کارآمدی باعث بحران مشروعیت شده است

استدلال اصلی برای برگزاری این نشست این بود که اگر آنچه اتفاق افتاد درست تحلیل شود می‌تواند کشور را از افتادن به چاه‌ها یا چاله‌ها نجات دهد. دو پرسش اصلی در این نشست مطرح شد: 1. وضعیت موجود چگونه است و چرا این ناآرامی‌ها اتفاق افتاد؟ 2. وضعیت مطلوب چیست و راه رسیدن به آن چگونه است؟
چالش مدیریت کشور؛

بحران‌های مدیریتی و مدیریت بحران

در سالنامه‌هایی که اخیرا از سوی روزنامه‌ها و نشریات دیگر منتشر شده ‌هر گروه و حوزه‌یی بنا بر وسع خود ارزیابی‌هایی از سال 1396 کرده‌اند اما با وجود همه این ارزیابی‌ها یک نکته مورد تحلیل افراد مورد مصاحبه قرار نگرفته و آن این است که سال 1396 سالی پر از بحران بود آیا توانستیم از این بحران‌ها درس بیاموزیم و آنچه آموختیم، چه درسی بود؟
رئیس ستاد مدیریت بحران:

انتشار اخبار غیرواقعی آرامش جامعه را به هم می زند

رئیس ستاد مدیریت بحران ضمن تاکید بر نقش مهم اصحاب رسانه در زمان های بحران، گفت: در انتشار خبرها دقت کنید و به مردم آرامش دهید زیرا انتشار اخبار غیرواقعی، احساسات مردم را جریحه دار می کند و آرامش جامعه را به هم می زند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور؛

اطلاعات مهم و گفته نشده از زلزله کرمانشاه/ ریزگردها خسارت بارتر از زلزله

سازمان مدیریت بحران کشور در حوادث تلخ سال 96 از سوی رسانه ها و مردم آماج انتقاد ها قرار گرفت تا جاییکه خیلی ها با لحن طنز آمیزی بیان کردند ستاد بحران خود بحران زده است! اما حالا اطلاعاتی گفته می شود که نشان می دهند عملکرد سازمان بحران کشور قابل توجه بوده ولی به دلیل ضعف اطلاع رسانه دیده نشده است.
گفتگو با اسماعیل نجار؛

کمبود بودجه سازمان مدیریت بحران باعث نارسایی در خدمت رسانی می شود

رئیس سازمان مدیریت بحران گفت: سازمان مدیریت بحران باید نسبت به زمین و زمان و دریا پاسخگو باشد اما اختیارات مالی ندارد.
مدیریت بحران و بی‌اعتمادی؛

حوادث خیلی راحت‌تر از حضور انسان‌ها در جامعه ظاهر می‌شوند!

این روزها حوادث خیلی راحت‌تر از حضور انسان‌ها در جامعه و البته ناگهانی‌تر ظاهر می‌شوند! یک روز زلزله و سپس ترس و توهم آن جامعه را به خود مشغول می‌کند‌ یا زلزله رخ می‌دهد و لطمات و صدمات و تخریب‌هایش به صورت یک چهره ثابت در مناطق زلزله‌زده باقی می‌ماند.
گفتگو با رئيس شوراي حکام اپديم؛

فقر دانش دليل آسيب‌پذيري ما در حوادث طبيعي

نشست توسعه مديريت اطلاعات بلايا (اپديم) روزهاي ١٠ و ١١ بهمن سال جاری در تهران برگزار شد. اپديم يک مرکز وابسته به کميسيون اقتصادي و اجتماعي سازمان ملل متحد براي آسيا و اقيانوسيه (اسکاپ) است که به پيشنهاد جمهوري سلامي ايران و به طور ویژه سازمان برنامه و بودجه کشور با گذشت بيشتر از يک دهه پيگيري مداوم، رايزني و مذاکره با طرف‌هاي مرتبط داخلي و خارجي سرانجام با صدور قطع‌نامه‌اي به نتيجه رسيد.
راهکارهای احتمالی در بحران؛

طنز بی‌قانون و حل مشکلات توسط مسئولین

خلاصه‌ی زندگی در این مملکت از دیدگاه مسئولین: مردم اگر کار واجب ندارند بمیرند لطفا!
سه ماه پس از زلزله ی سرپل ذهاب؛

فرصت یک هفته ای به سلبریتی ها و دولت برای ارائه گزارش کمک به زلزله زدگان

نزدیک به سه ماه از زلزله کرمانشاه می گذرد اما وعده های دولت همچنان در حرف مانده و عملی نشده تا جایی که به گفته یکی از نمایندگان مجلس دو هزار خانوار همچنان در چادر زندگی می کنند.
در پی ناکارآمدی وزارت راه در بارندگی اخیر؛

برف، «آخوندی» را راهی مجلس کرد

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از حضور عباس آخوندی و معاونان وی در کمیسیون عمران خبر داد.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور:

بارش های برف وسیع تر از اعلام سازمان هواشناسی بود

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به کم کاری های وزارت راه و شهرداری، از این به بعد باید هر برف و بارانی را یک بحران بدانیم؟ گفت: نیروهای امدادی در بارش برف در حالت هشدار بودند نه اخطار و بارش ها وسیع تر از اعلام سازمان هواشناسی بود اما همه دستگاههای متولی بر اساس مسئولیت های ذاتیشان باید انجام وظیفه کنند و وقتی از چند روز قبل هشدار داده شد که آماده باشید نباید خودرو ها بدون داشتن حداقل امکانات وارد اتوبان می شدند.
جاده محل تردد مسئولین و وزرا؛

جاده لشکرک محل تردد مسئولین و وزرا مسدود نشد

جاده لشکرک محل تردد مسئولین و برخی وزرا است!
مدیریت بحرانِ بحران زده؛

غافلگیر شدن رسم ماست، سهم ماست

کلا عادت نداریم قبلا از یک حادثه قابل پیش بینی کاری کنیم ما همیشه مردم بعد از حادثه هستیم. داستان برف هم امروز یا فردا تمام می‌شود. باید منتظر بود تا ببینم سری بعد قرار است با چه اتفاقی غافلگیر شویم.
معاون مدیریت بحران؛

درباره برف هشدار داده بودیم

معاون آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور اعلام کرد که دستکم 20 استان درگیر بارش برف هستند و سازمان مدیریت بحران کشور از روز چهارشنبه هفته گذشته اخطاریه لازم در این زمینه را به تمامی دستگاه‌ها ارائه کرده بود.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها