سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
قدرت گرفتن مدعيان برادري اسلامي؛

ایران، ترکیه ، مصر؛ رقابت در مثلث تمدن سازی اسلامی

در جهان اسلام، به جز فشار سلفي و سنتي‌هاي اسلامي، سكولارهاي پيرو كمال يا جمال (آتاتورك و عبدالناصر) هم بر سياست موثر هستند. با وجود اين‌ها، اخوان المسلمين نيروي اسلامگراي قدرتمندي در كشورهاي متعدد است، حتي اگر از سوي دولت‌هايي تروريستي محسوب شوند و يا سازمان آنها تحت فشار و محدوديت قرار گيرد.
دانستنی ها؛

تحول در علوم انسانی از نگاه علی‌نقی مشایخی

هیچ چیزی در دنیا اتفاق نمی‌افتد که حاصل یک جز یا عنصر منزوی و یا جدا از تعامل با بقیه باشد. بنابراین سیستم‌ها تعیین­ کننده هستند و سیستم‌ها هم به معنی “مجموعه اجزای در تعامل با هم که تحولات را ایجاد می‌کنند”، نامیده می­شوند. اگر ما پیشرفت اسلامی ـ ایرانی را یک تحول دینامیکی و پدیده‌ای بدانیم که در طول زمان باید اتفاق بیفتد در نتیجه آن تحول هم باید زاییده یک سیستم و زاییده تعامل اجزایی باشد که آن تعاملات، پیشرفت را ایجاد می‌کند.
توسط بنیاد ملی خانواده راه‌اندازی شد؛

طرح "با هم تا بهشت" با ارائه تسهیلات مالی و آموزشی به زوجین

طرح "با هم تا بهشت" با دریافت تسهیلات مناسب ،امکانی دست‌یافتنی با دسترسی فراوان و آسان است تا زوج‌های جوان با یکدیگر در فضایی مفرّح و خاطره‌انگیز مروری بر مهارت‌های زندگی مشترک داشته باشند و سالیان دراز در کنار یکدیگر با آرامش و احترام متقابل خوش و خرم زندگی کنند
تمدن نوین اسلامی؛

گزارشی از دیدار تمدن‌پژوهان با رهبر انقلاب

جمعی ۳۰ نفره از متفکران حوزه پژوهش دو روز پیش در دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی، گفتگوهای مفصلی درباره تمدن نوین اسلامی داشته‌اند. گزارشی کوتاه از این دیدار را می‌خوانید.
نقدی بر مهدی نصیری؛

به آداب و قوانین آزاداندیشی پایبند باشیم

اگر از ضرورت آزاداندیشی سخن گفته و عملکرد خویش را نوعی نظریه‌پردازی تعریف می‌کنیم، باید به آداب و قوانین آن نیز پایبند باشیم.
امام جمعه شیراز مطرح کرد:

افزایش دانایی دینی برای ایجاد تمدن اسلامی

امام جمعه شیراز با اشاره به حدیثی از حضرت امام رضا(ع) در خصوص ویژگی‌های افرادی که ایمانشان کامل است، سه ویژگی مورد نظر آن حضرت را یادآور شد و تاکید کرد که برای ایجاد تمدن اسلامی باید دانایی افراد نسبت به دین را ارتقاء و گسترش داد
محسن نوفرستی؛

امرار معاش روحانی کشاورز در کنار تبلیغ

حجت الاسلام علی احمدی نزدیک به ۱۰ سال است که در روستای پیکوه، کار تبلیغ را شروع کرده و به اهالی این روستا خدمت رسانی می کند. اعتقادش این است که باید به مردم خدمت کرد، لذا پس از پایان دوران تحصیلش در حوزه علمیه خراسان، راه کمک کردن به خلق خدا را در پیش گرفت.
آسیب های وارد به حوزه؛

حوزه مقدس است یا قابل احترام؟

در غالب نشست های تخصصی برگزار شده در خصوص آسیب شناسی حوزه ،صاحب نظران مطرح می کنند که حوزه از کارکرد واقعی خود فاصه گرفته و قادر به ورود موثر به مباحث و نیازهای دینی مطرح در دنیای جدید نیست. کلیپ زیر، نظر انتقادی دو تن از صاحب نظران حوزه در خصوص آسیب مورد اشاره است.
یادداشت سید ابراهیم امینی؛

غیرمسلمانان و مسئولیت حقوقی ما

نگاهی هرچند گذرا و اجمالی به تاریخ صدر اسلام و سیره پیامبر(ص) و ائمه معصومین(ع) ما را با وقایعی روبه‌رو می‌سازند که سرشار از بی‌احترامی و برخوردهای تند مخالفان پیامبر بزرگوار اسلام و امام اول شیعیان با این دو بزرگوار است و فصل مشترک همه این‌برخوردها، نه در برخوردهای صورت‌گرفته‌، که در واکنش توأم با رأفت، بردباری، عطوفت و احترام به حقوق انسانی نسبت به طرف مقابل در رفتار این دو الگوی راستین شیعیان است.
رعایت حق الناس؛

رعایت حق الناس در سخت ترین شرایط تاریخی مورد توجه امام حسین(ع) بود

به حق الناس در ایام عزاداری و حین شرکت در مجالس مذهبی حواسمان باشد.
قدیریان :

راه «تفکر» را بستیم، مسیر «مصرف» گشوده شد

قدیریان می‌گوید: اگر در تبیین دین بر تفکر قرآنی تاکید کرده بودیم و دینداری را به ذکر صلوات و ظاهر حزب‌اللهی، تقلیل نمی‌دادند، امروز با قشری مواجه نبودیم که هم ظاهرالصلاح است هم مصرف‌زده.
پوست‌اندازی فرهنگی جامعه؛

همراهی با غم‌ها و شادی‌های مردم اصلی‌ترین کارکرد روحانیت

رئیس دفتر تبلیغات حوزه علمیه قم در موضوعاتی همچون؛ منشور روحانیت امام (ره)، فعالیت حوزه‌های علمیه، فعالیت حوزه‌های علمیه خواهران، اقدامات این دفتر در امر تبلیغ و ترویج دین و ... سخن گفت.
گزارش تصویری؛

کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت

هفتمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت چهارشنبه ۱۹ ادریبهشت با حضور مسئولان مربوطه در سالن همایش های سازمان اسناد و کتابخانه ملی برگزار شد.
رئیس موسسه فتوح اندیشه؛

حس غیریت علوم انسانی غربی، مقدمه تحول در علوم انسانی است

احمد رهدار گفت: چیزی که به تحول در علوم انسانی سرعت می دهد، انگیزه ای است که باید در خودآگاه فکری جامعه اسلامی نسبت به درک حس غیریت علوم انسانی غربی به وجود بیاید.
پژوهشگر مصری؛

محافل فرهنگی غرب تمایل زیادی به درک مسلمانان دارد

دکتر «عاصم حصنی»، از پژوهشگران مصری تاکید کرد: تغییر تدریجی گسترده ای در نگاه غرب به جهان عرب ایجاد شده و به خاطر همین تغییر تمایل زیادی در محافل فرهنگ غرب برای درک مسلمانان دیده شود
عضو شورای نگهبان:

خودحق پنداران بین مسلمانان تفرقه و اختلاف ایجاد می‌کنند

عضو شورای نگهبان گفت: خوارج گروهی خودشیفته و خود حق پندار بودند که بین مسلمانان تفرقه و اختلاف ایجاد می‌کردند امروز تکفیری‌ها هم اینگونه هستند.
مهدی قره شیخلو :

طرح ملی حفظ نیاز به حمایت دارد/ تمرکزمان بر سبک زندگی قرآنی است

ر ییس سازمان دارالقرآن الکریم گفت: طرح ملی حفظ نیازمند به حمایت و پشتیبانی است و در صورتی که در حوزه های زیر ساختی برنامه ریخته نشود عملا نمی توانیم پیشرفت جهشی داشته باشیم.
محمدیان در همایش ملی علوم و معارف دفاع مقدس:

دفاع مقدس گنجینه‌ای عظیم از سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی است

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی آموزش و پرورش با بیان اینکه در بازگو کردن وقایع جنگ تحمیلی به نسل جوان و به ویژه دانش آموزان کوتاهی شده است، گفت: دفاع مقدس ما گنجینه ای ارزشمند از سبک زندگی ایرانی اسلامی است که باید عمق آن را شکافت و به نسل های بعدی شناساند.
اقامه دین، مهدویت و امر به معروف؛

۳ محور اصلی وحدت و تحقق تمدن اسلامی است

استاد سطوح عالی حوزه علمیه در سمینار وحدت، پیش شرط تمدن نوین اسلامی با بیان مهم‌ترین مسائل وحدت در جهان اسلام، اقامه دین، مهدویت و امر به معروف را سه پیش‌شرط اصلی وحدت و تمدن اسلامی عنوان کرد.
واماندگی در پوسته دین؛

از مصلای تهران و کشتی مطلای قرآن تا عذرخواهی آیت الله محقق داماد

اوائل انقلاب بسیار گفته می شد که قرآن یا در طاقچه ها مهجور مانده یا در قبرستان ها قرائت می شود؛ در آن سال ها، بزرگانی مانند آیت الله طالقانی می کوشیدند قرآن را به زندگی مردم بیاورند و برنامه تلویزیونی آن مرحوم به نام " با قرآن در صحنه" بسیار محبوب بود. امروز اما می بینیم که قرآن از طاقچه ها و گورستان ها به نمایشگاه ها و موزه ها نقل مکان کرده و البته در لباس های حریر و طلا و نقره!
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها