سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حجت الاسلام ایازی؛

صدایی که از حوزه علمیه شنیده می شود جهان را جذب نمی کند/مرجعیت گفتمان جدیدی در میان متفکران روحانی به وجود آورند

استاد حوزه و دانشگاه و قرآن پژوه معاصر با بیان اینکه امروز صدایی که از حوزه علمیه شنیده می شود، صدایی نیست که بتواند جهان را جذب کند، گفت: گاهی وقتی صحبت از حوزه قم می شود، مشخص می گردد که در تصورات اروپایی ها یک مرز روشنی میان اسلام و تشیع با جریان سلفی، وهابیت، خشونت و داعش وجود ندارد، متاسفانه گاهی رفتارها یا برخی از برخوردها و صداهایی که از ائمه جمعه منعکس می شود، صدایی نیست که جهانیان را به وحدت وادار و تشویق کند. اولین اصلاحی که باید در حوزه علمیه انجام شود این است که حوزه قم استقلال خود را حفظ کند و از دخالت های عوامل بیرونی به شدت پرهیز کند.
اعطای مدرک به فارغ التحصیلان غیرایرانی؛

ابلاغیه روحانی درباره مدرک طلاب غیر ایرانی +سند

رییس شورای عالی انقلاب فرهنگی، مصوبه این شورا درباره اعطای مدرک به فارغ التحصیلان غیرایرانی جامعه المصطفی را به نهادهای مسئول ابلاغ کرد.
همزمان با دهه آخر ماه شعبان؛

دهه نکوداشت مساجد؛ ۱۷ تا ۲۶ اردیبهشت

دهه آخر ماه شعبان، ۱۷ تا ۲۶ اردیبهشت، به نام دهه نکوداشت­ مساجد نام گذاری شده است.
گفت وگو با ابوالفضل موسویان؛

عملکرد نهادهای سیاسی حوزه علمیه

* اعضای مجمع محققین و مدرسین از لحاظ اندیشه و دیدگاه با جامعه مدسین متفاوت هستند
آیت الله اعرافی:

مدارس علمیه تبدیل به قله علمی شوند

مدیر حوزه های علمیه گفت: ارائه سند چشم انداز، نظامات جامع و ذیل هر کدام ده ها طرح و نهایتا برنامه ۵ ساله، گام بزرگی بود که در سال گذشته درحوزه برداشته شده است.
از بین نخبگان دانش ‌آموزی؛

مدرسه علمیه آیت الله بهجت طلبه می پذیرد

مدرسه علمیه آیت الله بهجت(ره) قم المقدسه از نخبگان دانش آموزی مقطع دیپلم در سال تحصیلی ۹۸ – ۹۷ پیش ثبت نام می کند.
حجت الاسلام سیدکاظم سیدباقری؛

سیاست زدگی و کسب قدرت به هر قیمتی خارج از رسالت حوزه است

استادیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه سیاست زدگی به معنای ورود به سیاست و کسب قدرت به هر قیمتی است و جانبداری از یک باور و نگره سیاسی به طور مطلق، تکذیب یا تایید مطلق؛ اینها هیچ کدام در راستای وظایف حوزوی نیست، گفت: وظیفه حوزه و حوزه های علمیه این است که بدون تعصب به یک فرقه یا یک جناح دیگر، تکلیف فرهنگی و مذهبی خود را به دور از باورهای تعصب آلود بیان کنند، گاه این امر در قالب نقد منصفانه، گاه با بیان دقیق آموزه های الهی و گاه با بیان همه جانبه آموزه های دین خداوند به دور از گزینش تک ساحتی است.
غرویان:

هنوز بعضی حوزویان ما تحول را باور نکرده‌اند

عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه با بیان اینکه حوزه‌ی علمیه باید اصل تحول در جهان، اصل تحول در انسان و اصل تحول در زندگی انسان را بپذیرد، اظهار کرد: مثل اینکه هنوز بعضی حوزویان ما تحول را باور نکرده‌اند.
دبیر ستاد عالی کانون‌های مساجد کشور؛

«اپلیکیشن نفحات» تسهیل‌گر ارتباط اهالی مسجد است

دبیر ستاد عالی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور، گفت: اپلیکیشن نفحات به عنوان یک زیست‌بوم مجازی، تسهیل‌گر ارتباط میان مدیران و اعضای کانون‌های مساجد و همچنین افزایش تعامل میان اهالی و فعالان مسجدی است.
مسئول مرکز امور طلاب ؛

برخی شغل ها برای روحانیت ممنوعه است و روحانی با مدرک طلبگی حق ندارد به آن شغل ها مشغول شود

اگر فردی که درس حوزه خوانده است شغلی را قبول کند که در شأن روحانیت نباشد اشکال ندارد؛ ولی نباید از مدرک حوزه برای آن استفاده کند در غیر این صورت ما ورود خواهیم کرد.
معاون تهذیب حوزه های علمیه؛

ساختار جدید تهذیبی در مدارس و سطوح علمیه راه اندازی شد

تجمل گرایی از آسیب های جدی امروز حوزه های علمیه است و برای برون رفت از این مسائل باید به برگزاری مراسم های معنوی چون اعتکاف توجه بیشتری شود.
پاسخ جامعه مدرسین به ماجرای ردصلاحیت طلاب؛

نامه آیت‌الله یزدی به روحانی درباره حل مسئله فضای مجازی بود

رئیس دفتر جامعه مدرسین حوزه علمیه قم درباره محتوای نامه اخیر رئیس جامعه مدرسین به رئیس جمهور توضیح داد.
ادعایی عجیب در رابطه با وضعیت حوزه های علیمه استان تهران؛

75 حوزه علمیه تهران سالانه پذیرای 600 طلبه هستند!

اگر نیاز شهروندان استان تهران به حضور روحانیون بیشتر شده است، چرا ظرفیت های پذیرش حوزه های علمیه اینقدر کم است؟ حتی اگر اگر از 600 طلبه پذیرفته شده سال تحصیلی جاری به خاطر غیر رسمی بودن صرف نظر کنیم، پذیرش 1500 طلبه در سال تحصیلی گذشته ـ که رسمی بیان شده است ـ نیز با این توضیحات ناچیز به نظر می رسد.
برای سال آینده تحصیلی؛

مهلت ثبت نام حوزه های علمیه خواهران تمدید شد

مهلت ثبت نام برای پذیرش سراسری سال تحصیلی (۹۷-۹۸) حوزه های علمیه خواهران تا ۲۰ اسفندماه جاری تمدید شد.
حجت‌الاسلام کفیل؛

کشور دچار بیماری کم‌توجهی به مسجد است

مدیر سابق مرکز تخصصی نماز قم با بیان اینکه مساجد باید پاتوق فرهنگی کشور شوند، گفت: امروز با بیماری کم‌توجهی به مساجد روبرو هستیم.
حجت الاسلام کشوری؛

پیگیری مطالبات رهبری مهم‌ترین مسأله در ترویج سند تحول بنیادین است

مسؤول مرکز آموزش های کاربردی و مهارتی حوزه های علمیه گفت: در بحث ترویج و تبیین سند تحول بنیادین آموزش و پرورش باید دغدغه ها و مطالبات رهبری مدنظر باشد.
گفت و گو با آیت الله استادی:

برای طلبه شدن نه خوابی دیدم؛ نه برایم جذابیتی داشت/ مهریه همسرم ۳۵۰۰ تومان است

آیت الله استادی دبیر شورای عالی حوزه های علمیه: هیچ گاه احساس نارضایتی یا اینکه چرا طلبه شدم برایم نبود. شاد شاد بودم و خدا خواسته بود جمعی از طلاّب تهرانی هم به قم آمده بودند با هم روضه می ‏رفتیم و روضه می‏ خواندیم. در دعای کمیل و ندبه و مراسمات شرکت می ‏کردیم گاهی گعده داشتیم و به تفریح می‏رفتیم و ...
دبیر انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه علمیه قم:

خیز حوزه برای پای کار آوردن رسانه ها در تحول علوم/اخلاق و آزاداندیشی باید ذات رسانه شود

كمك به توسعه و تعميق علوم اسلامی و انسانی، برگزاری کرسی های آزاداندیشی و نشست های علمی و انجام مطالعات فرهنگی و رسانه ای، اخلاق و ارتباطات، اخلاق و رسانه، اخلاق و تبلیغ و ... از مهمترین محورهای کاری انجمن ارتباطات حوزه علمیه قم است.
با نظر مدیر حوزه های علمیه:

فعالیت دبیرخانه ستاد همکاری ها زیر نظر مدیر حوزه های علمیه ادامه می یابد

در ساختار تشکیلاتی جدید و با دستور مدیر حوزه های علمیه، دبیرخانه ستاد همکاری های حوزه و آموزش و پرورش، هم چنان به صورت مستقل و تحت نظر مدیر حوزه های علمیه به فعالیت خود ادامه خواهد داد.
قره شیخ‌لو مطرح كرد:

كمبود زیرساخت‌های پژوهشی در برنامه‌های قرآنی/ مشاركت ۱۳۰۰ نوجوان در طرح استعدادهای قرآنی

رئیس سازمان دارالقرآن الكریم كشور اعتقاد دارد كه یكی از مشكلات در برنامه‌های قرآنی این است كه زیرساخت‌های پژوهشی كم داریم و اگر بخواهیم یك برنامه را اجرا كنیم، مبنای پژوهشی چندانی برای آن نداریم.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها