سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نظریه پرداز آمریکایی:

تمدن غرب رو به انحطاط است/ تأثیر اندیشه ایرانی بر فلسفه یونان

یورام وایلر نظریه پرداز آمریکایی می‌گوید عواملی که باعث شده تا ایالات متحده آمریکا به کشوری پیشرفته تبدیل شود در جهت عکس دارد عمل می‌کند و باعث اضمحلال آمریکا خواهد شد.
دکتر رضا داوری اردکانی:

به «خردِ توسعه»ایرانی نیاز داریم

«تجدد» نظمی است که علم، فرهنگ، سیاست، اقتصاد، مدیریت، سازمان و... دارد، که باید همه هماهنگ عمل کنند. حال، ممکن است کسانی بگویند اصلاً کاری با تجدد و توسعه نداریم. این‌طور نیست که کسانی می‌پندارند سفره‌ای گسترده شده است که هرچه می‌خواهی از آن‌برداری و هرچه نمی‌خواهی برنداری.
گفت‌‌وگو با پروفسور نایجل واربرتون (فیلسوف شهیر بریتانیایی)؛

قهر «فلسفه» از آکادمی

چرا فیلسوفان سخت و پیچیده حرف می‌زنند؟ چرا غرق در مسائل آکادمیک شده‌اند و درباره اتفاقات روز دنیا نظری ندارند؟
بالاترین مقام بعد توکل، صبر و رضا!

فلسفه اصلی مقامات بالای سیدالشهداء(ع)

شکوریت از اوصاف خاص بندگی است که امام حسین(ع) به آن رسید، برای همین شکر می کند به آنچه در این رتبه از خدا به او می رسد چون موفق می شود به اوج قله انسانیت دست یابد و برای همه بشر الگو باشد و هادی انسانیت.
نشست «شب نیچه و جهان ایرانی»؛

ماجراجویی‌های یک فیلسوف

داریوش شایگان: نیچه معتقد به بازگشتِ ابدی همان است، یعنی من و شما دوباره برمی‌گردیم و همین برنامه مجدداً پیشِ‌رو است؛ خیام هم همانند نیچه اولاً دنیای اخلاقی ما را وارونه کرده و دوم اینکه به بازگشت حوادث اعتقاد دارد. دینانی: زندگی یک تراژدی است و نیچه به این امر آگاه است.
چهره ماندگار فلسفه:

فهمیدن شجاعت می خواهد!

ابراهیمی دینانی، در مراسم رونمایی از کتاب «آفاق معرفت در سپهر معنویت» گفت: فکر به حسب ذات سیال است. به همین ترتیب فلاسفه هم سیال هستند. فکری که تحول ندارد، فکر نیست حماقت است.
گفت‌وگو با دکتر کریم مجتهدی؛

فیلسوف هستیم بدون اینکه "دانش‌جو" باشیم

اگر کتاب فلسفی در خواننده تفکر ایجاد نکند، آن کتاب سهمی در فرهنگ نخواهد داشت کتاب «فیلسوف دانشجو است» اثر جدید دکتر کریم مجتهدی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی است که چندی پیش از سوی انتشارات کرگدن روانه بازار نشر شد.
ناممکنی حذف شریعتی از تاریخ؛

کوچ از طاقچه تاریخ به ایوان خاطرات

از مرگ شریعتی چهل سال که نه، چهار صد سال هم که بگذرد؛ یا چهار سلسله در ستردن نامش همداستان شوند؛ یا چهارده برادر تنی و ناتنی در چاه سر به نیستش کنند؛ یا چهل قلندر قلمرو معرفت بر میراث و‌آثارش اسب بتازانند باز هم روح جمعی ایرانیان از خاطره‌ای به نام علی شریعتی خلاصی ندارد.
سوال همیشگی؛

آیا می‌توان خدا را دید؟

بحث پیرامون دیدن خدا و کنجکاوی انسان درباره خدا را در مقاله حاضر مطالعه کنید.
تحلیل سیاست معاصر از دیدگاه" فیلسوف رنج"؛

"واپسین مرد"عوام‌فریب

به‌تازگی کتابی با عنوان «سیاست بزرگ نیچه» به قلم پروفسور هوگو دِروکن (Hugo Drochon)، استاد دانشگاه کمبریج انگلستان، از سوی انتشارات دانشگاه پرینستون انتشار یافته است که‌شان ایلینگ (Sean Illing)، نویسنده پایگاه خبری-تحلیلی وکس (Vox) امریکا، با نویسنده این اثر گفت‌وگویی انجام داده‌ است.
گفتاری از حجت الاسلام خسروپناه؛

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است همانطوری که طبق ادعای زیست شناسان نظریه تکامل بهترین تبیین گر پدیده های طبیعی است.
به مناسبت سالروز بزرگداشت ملاصدرا؛

فلسفه ملاصدرا یک شیوه زیستن است/ هسته مرکزی اندیشه صدرایی

عبدالله صلواتی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: معتقدم که فلسفه ملاصدرا یک شبکه معرفتی است و به جای اینکه یک فن باشد یک شیوه برای زیستن یا بودن است.
دینانی در برنامه معرفت عنوان کرد؛

انسان در محاصره نادانی هاست/ تفاوت واقعیت و امر واقعی

چهره ماندگار فلسفه با بیان اینکه انسان در عین دانایی در محاصره نادانی هاست، گفت: حقیقت شناخت همین است که ما از جزییات به کلیات فرا برویم و از کلیات به جزییات فروآییم.
گفتگو با ریچارد سوئین برن:

نسبت حقوق و اخلاق نزد فلاسفه اسلامی

استاد ممتاز دانشگاه آکسفورد گفت: فلاسفه مسلمان معتقدند خیر و حق به تعالی ذات انسان کمک می کند و جامعه و حکومت باید به تعالی اشخاص، خانواده ها و جامعه سیاسی کمک کند.
وضعیت تولید فکر در ایران در مقایسه با غرب؛

نخبگان؛ بیگانه با پرسشگری

ویژگی‌های نخبگی هنوز در جامعه علمی ما بروز نیافته است در مباحث علمی و در میان نخبگان روحیه پرسشگری بسیار ضعیف است و متأسفانه در همین سطح است که باید تولید فکر شکل گیرد.
خودآگاهی چیست؟

فکر می‌کنید چقدر خودتان را می‌شناسید؟

حتما می‌گویید خیلی زیاد، اما منصفانه‌تر که فکر کنید خواهید دید واقعیت چیز دیگری است.
قانعی راد عنوان کرد؛

گذار از فیزیکالیسم به سوی بینش جامعه شناختی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: در جامعه ما تحولی به سمت و سوی تفکر جامعه شناختی پیدا شده که ریشه آن به طور خاص در مشروطه و انقلاب اسلامی است.
استاد دانشگاه کارلتون ؛

دوران افول نوشرق‌شناسی/ سکولاریسم و نوشرق شناسی در مطالعات اسلامی

صفت «شرق‌شناس» امروزه در دانشگاه‌های غربی نوعی توهین علمی محسوب می‌شود و همه محققین سعی دارند خودشان را از این جریان مبرا نشان دهند.
زمینه‌ها و پیامدهای "آلودگی‌ فرهنگی در ایران" :

گرداب امتناع از تفکر

در وضعیت آلودگی فرهنگی «قدرت قضاوت» از ما گرفته می‌شود و جامعه «روح بیگانه با خود» می‌یابد
شهرام پازوکی در همایش "هانری کربن":

کربن از "ایران‌شناسی" گذر کرد و به "ایران‌پژوهی" رسید

عضو هیأت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران معتقد است کربن از «ایران‌شناسی» گذرکرده و به «ایران‌پژوهی» رسیده است و «اسلام‌شناسی» کربن را تابع «ایران‌شناسی» او ارزیابی کرد.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها