سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفت‌وگو با دکتر کریم مجتهدی؛

فیلسوف هستیم بدون اینکه "دانش‌جو" باشیم

اگر کتاب فلسفی در خواننده تفکر ایجاد نکند، آن کتاب سهمی در فرهنگ نخواهد داشت کتاب «فیلسوف دانشجو است» اثر جدید دکتر کریم مجتهدی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی است که چندی پیش از سوی انتشارات کرگدن روانه بازار نشر شد.
ناممکنی حذف شریعتی از تاریخ؛

کوچ از طاقچه تاریخ به ایوان خاطرات

از مرگ شریعتی چهل سال که نه، چهار صد سال هم که بگذرد؛ یا چهار سلسله در ستردن نامش همداستان شوند؛ یا چهارده برادر تنی و ناتنی در چاه سر به نیستش کنند؛ یا چهل قلندر قلمرو معرفت بر میراث و‌آثارش اسب بتازانند باز هم روح جمعی ایرانیان از خاطره‌ای به نام علی شریعتی خلاصی ندارد.
سوال همیشگی؛

آیا می‌توان خدا را دید؟

بحث پیرامون دیدن خدا و کنجکاوی انسان درباره خدا را در مقاله حاضر مطالعه کنید.
تحلیل سیاست معاصر از دیدگاه" فیلسوف رنج"؛

"واپسین مرد"عوام‌فریب

به‌تازگی کتابی با عنوان «سیاست بزرگ نیچه» به قلم پروفسور هوگو دِروکن (Hugo Drochon)، استاد دانشگاه کمبریج انگلستان، از سوی انتشارات دانشگاه پرینستون انتشار یافته است که‌شان ایلینگ (Sean Illing)، نویسنده پایگاه خبری-تحلیلی وکس (Vox) امریکا، با نویسنده این اثر گفت‌وگویی انجام داده‌ است.
گفتاری از حجت الاسلام خسروپناه؛

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است همانطوری که طبق ادعای زیست شناسان نظریه تکامل بهترین تبیین گر پدیده های طبیعی است.
به مناسبت سالروز بزرگداشت ملاصدرا؛

فلسفه ملاصدرا یک شیوه زیستن است/ هسته مرکزی اندیشه صدرایی

عبدالله صلواتی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: معتقدم که فلسفه ملاصدرا یک شبکه معرفتی است و به جای اینکه یک فن باشد یک شیوه برای زیستن یا بودن است.
دینانی در برنامه معرفت عنوان کرد؛

انسان در محاصره نادانی هاست/ تفاوت واقعیت و امر واقعی

چهره ماندگار فلسفه با بیان اینکه انسان در عین دانایی در محاصره نادانی هاست، گفت: حقیقت شناخت همین است که ما از جزییات به کلیات فرا برویم و از کلیات به جزییات فروآییم.
گفتگو با ریچارد سوئین برن:

نسبت حقوق و اخلاق نزد فلاسفه اسلامی

استاد ممتاز دانشگاه آکسفورد گفت: فلاسفه مسلمان معتقدند خیر و حق به تعالی ذات انسان کمک می کند و جامعه و حکومت باید به تعالی اشخاص، خانواده ها و جامعه سیاسی کمک کند.
وضعیت تولید فکر در ایران در مقایسه با غرب؛

نخبگان؛ بیگانه با پرسشگری

ویژگی‌های نخبگی هنوز در جامعه علمی ما بروز نیافته است در مباحث علمی و در میان نخبگان روحیه پرسشگری بسیار ضعیف است و متأسفانه در همین سطح است که باید تولید فکر شکل گیرد.
خودآگاهی چیست؟

فکر می‌کنید چقدر خودتان را می‌شناسید؟

حتما می‌گویید خیلی زیاد، اما منصفانه‌تر که فکر کنید خواهید دید واقعیت چیز دیگری است.
قانعی راد عنوان کرد؛

گذار از فیزیکالیسم به سوی بینش جامعه شناختی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: در جامعه ما تحولی به سمت و سوی تفکر جامعه شناختی پیدا شده که ریشه آن به طور خاص در مشروطه و انقلاب اسلامی است.
استاد دانشگاه کارلتون ؛

دوران افول نوشرق‌شناسی/ سکولاریسم و نوشرق شناسی در مطالعات اسلامی

صفت «شرق‌شناس» امروزه در دانشگاه‌های غربی نوعی توهین علمی محسوب می‌شود و همه محققین سعی دارند خودشان را از این جریان مبرا نشان دهند.
زمینه‌ها و پیامدهای "آلودگی‌ فرهنگی در ایران" :

گرداب امتناع از تفکر

در وضعیت آلودگی فرهنگی «قدرت قضاوت» از ما گرفته می‌شود و جامعه «روح بیگانه با خود» می‌یابد
شهرام پازوکی در همایش "هانری کربن":

کربن از "ایران‌شناسی" گذر کرد و به "ایران‌پژوهی" رسید

عضو هیأت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران معتقد است کربن از «ایران‌شناسی» گذرکرده و به «ایران‌پژوهی» رسیده است و «اسلام‌شناسی» کربن را تابع «ایران‌شناسی» او ارزیابی کرد.
گفت‌وگو با دکتر سید علیرضا بهشتی پیرامون تازه‌ترین اثرش:

فهم تحولات جامعه با الگوی مدرنیته انتقادی

مک‌اینتایر از این جهت برای من جالب است که سنت‌گرا به آن معنا که ما می‌فهمیم نیست، بلکه اندیشمند مدرنی است که نسبت به مدرنیته منتقد است و البته این انتقاد را از منظر جهان‌بینی مسیحی خود ارائه می‌کند؛ سنتی برآمده از ارسطوگرایی و پیروی از آگوستین و آکویناس.
یوشکا فیشر:

شیرازه دنیا از هم پاشیده است

شیرازه دنیای ساخته شده پس از جنگ جهانی دوم در حال پاشیدن است؟ یک حس ناشناخته در میان اندیشمندان و روشنفکران دیده می‌شود که دنیای دیگری در راه است که با سیمای پیشین دنیا یکی نیست و خشن‌تر و بی‌رحم‌تر است.
حجت‌الاسلام قائمی‌نیا گفت؛

هانری کربن فیلسوفی شیعی بود

اولین روز از هشتمین همایش «آنان که می‌اندیشند» با موضوع بررسی و نقد آراء و اندیشه‌های هانری کربن، بعد از ظهر امروز در سالن سید جعفر شهیدی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست غلامرضا اعوانی، بیژن عبدالکریمی، حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی‌نیا و محمد منصور هاشمی به ایراد سخنرانی پرداختند.
بررسی و نقد اندیشه های نصر؛

سیّدحسین نصر، معلم چهارم

دوستی و آشنایی با شهید مطهری و همکاری آن شهید با سیّدحسین نصر نیز بر اهمیّت این فضای فکری مهم افزود، و در زمانی کوتاه مورد پذیرش و حتی استقبال بسیاری از دانشگاهیان و به ویژه استادان و دانشجویان آن دانشگاه قرار گرفت؛ همان طرحی که در دهه 70 به همت و تلاش دکتر مهدی گلشنی در قالب راه اندازی دوره کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه علم در دانشگاه صنعتی شریف احیا شد...
همایش "انسان، جامعه و تاریخ در نگاه شریعتی":

ما و میراث شریعتی

شریعتی: اقبال، اسدآبادی و شریعتی در جهان‌بینی خود، تصویری مدرن از جامعه ارائه می‌کنند و آن «جهان‌بینی توحیدی» است
در گفتگو با محمدمنصور هاشمی؛

نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود/ فلسفه و ادبیات؛ تعامل و تقابل‌ها

محمدمنصور هاشمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه گفت: بخشی از بهترین آثار فلسفی دنیا آثاری است برخوردار از فصاحت و بلاغت ادیبانه. کسی که نویسنده خوبی نباشد به راحتی به عنوان فیلسوف مطرح نمی‌شود.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها