سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فهم «من»بدون «دیگری»

چند فرهنگ‌گرایی چه نسبتی با هویت ایرانی دارد؟

بیژن عبدالکریمی، استاد فلسفه دانشگاه آزاد اسلامی تهران مرکزی در نشستی که با موضوع «چندفرهنگ‌گرایی و هویت ایرانی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی» برگزار شد به سخنرانی پرداخت.
در عشق و دوستی «شناخت» چگونه اتفاق می‌افتد؟

گفت‌وگو با پروفسور «کاتلین فارکاش» (استاد فلسفه دانشگاه بوداپست)

خدمات شبکه‌های اجتماعی در دنیای مجازی مفهوم «جامعه» را از قالب سنتی آن دور کرده است؛ افرادی که اهدافی همسو دارند، فرای چارچوب جغرافیایی، سیاسی، اقتصادی و غیره در فضایی منحصربه‌فرد با هم به تعامل می‌پردازند. یکی از چالش‌هایی که جوامع آنلاین با آن روبه‌رو است «کیفیت شناخت انسان‌ها از یکدیگر» است. به همین جهت پروفسور کاتلین فارکاش، استاد فلسفه دانشگاه بوداپست، استاد میهمان دانشگاه‌های سیدنی، استکهلم، کالج نیونهام کمبریج و عضو Academia Europaea در مصاحبه‌ای با دیوید ادموندز، نویسنده و یکی از مؤسسان پادکست Philosophy Bites، به شرح این موضوع می‌پردازد.
حجت الاسلام والمسلمین خسروپناه تشریح کرد؛

تفکر سنتی و نو اندیش التقاطی نمی تواند ما را به تمدن نوین اسلامی برساند

رییس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با جریان شناسی فکری، فرهنگی و سیاسی روحانیت، حوزه و روحانیت را از نظر جامعه شناختی به سه دسته جریان سنتی، جریان نواندیشی التقاطی و جریان نواندیشی اجتهادی تقسیم کرد.
گفت‌وگو با افشین خاکباز(مترجم آثار فلسفی)؛

از گربه ملوس تا فلسفه روز

فضاهای مجازی که در آن، تعداد بازدیدکنندگان صفحه‌ فلان گربه‌ بانمک، از فلان اندیشمند برجسته بیشتر است آیا می‌تواند مکان مناسبی برای جست‌وجوی اندیشه و فلسفه باشد؟ اساساً در عصر سلطه تکنیک و فناوری، چقدر نیازمند تفکری از جنس «فلسفه» هستیم؟ «تفکر فلسفی» به کدام یک از دغدغه‌های امروز ما پاسخ می‌دهد؟ این پرسش‌ها محور بحث ما با افشین خاکباز شد. او از فعال‌ترین مترجمان حوزه فلسفه در سال‌های اخیر است که درکارنامه‌‌اش بیش از 25 عنوان کتاب با موضوعات فلسفی روز به چشم می‌خورد. خاکباز با فراهم آوردن امکان شناخت بهتر مسائل فلسفه مدرن از طریق ترجمه، سعی بر عمومی کردن مباحث فلسفی دارد و در زمره طرفداران آریستوکراسی (نخبه‌گرایی) در حوزه اندیشه به شمار نمی‌رود.
عضو شورای روابط خارجی آمریکا:

لیبرال دموکراسی پایان تاریخ نیست/راستی‌ها درحال گسترش هستند

عضو شورای روابط خارجی آمریکا گفت: دیدگاه فوکویاما در خصوص اینکه لیبرال دموکراسی کامل ترین نظام سیاسی است کاملاً اشتباه بود.
بنیانگذار مکتب سازه انگاری:

سرمایه‌داری رو به نابودی است/ لیبرالیسم کارکرد خود را از دست داده

بنیانگذار مکتب سازه انگاری معتقد است وجود معضلات جهانشمول نشان از اضمحلال نظام سرمایه داری است و بر این اساس لیبرالیسم هم کارکرد خود را از دست خواهد داد.
فلسفه‌ی علمِ قاره‌ای؛

«فلسفه علم پدیدارشناسی هرمنوتیک»

در این کتاب از بین فلسفه‌های علم قاره‌ای فقط فلسفه‌ی علم پدیدارشناسی هرمنوتیک مد نظر است. این فلسفه‌ی علم مفصل‌تر و پیچیده‌تر از آن است که بتوان در این‌جا آن را توضیح داد. فقط می‌توان به این نکته اشاره کرد که در این فلسفه بدن فیزیکی یک ارگانیسم عصب‌شناختی تکاملی به شمار می‌آید
حجت‌الاسلام والمسلمین رشاد:

تولید علوم انسانی اسلامی تکلیف اجتماعی عینی حوزویان است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تولید علوم انسانی اسلامی را تکلیف اجتماعی عینی حوزویان دانست و گفت که راهی جز تولید علم و معرفت صائب و تربیت نیروی سالم در این عرصه پیش‌رو نداریم.
نظریه پرداز آمریکایی:

تمدن غرب رو به انحطاط است/ تأثیر اندیشه ایرانی بر فلسفه یونان

یورام وایلر نظریه پرداز آمریکایی می‌گوید عواملی که باعث شده تا ایالات متحده آمریکا به کشوری پیشرفته تبدیل شود در جهت عکس دارد عمل می‌کند و باعث اضمحلال آمریکا خواهد شد.
دکتر رضا داوری اردکانی:

به «خردِ توسعه»ایرانی نیاز داریم

«تجدد» نظمی است که علم، فرهنگ، سیاست، اقتصاد، مدیریت، سازمان و... دارد، که باید همه هماهنگ عمل کنند. حال، ممکن است کسانی بگویند اصلاً کاری با تجدد و توسعه نداریم. این‌طور نیست که کسانی می‌پندارند سفره‌ای گسترده شده است که هرچه می‌خواهی از آن‌برداری و هرچه نمی‌خواهی برنداری.
گفت‌‌وگو با پروفسور نایجل واربرتون (فیلسوف شهیر بریتانیایی)؛

قهر «فلسفه» از آکادمی

چرا فیلسوفان سخت و پیچیده حرف می‌زنند؟ چرا غرق در مسائل آکادمیک شده‌اند و درباره اتفاقات روز دنیا نظری ندارند؟
بالاترین مقام بعد توکل، صبر و رضا!

فلسفه اصلی مقامات بالای سیدالشهداء(ع)

شکوریت از اوصاف خاص بندگی است که امام حسین(ع) به آن رسید، برای همین شکر می کند به آنچه در این رتبه از خدا به او می رسد چون موفق می شود به اوج قله انسانیت دست یابد و برای همه بشر الگو باشد و هادی انسانیت.
نشست «شب نیچه و جهان ایرانی»؛

ماجراجویی‌های یک فیلسوف

داریوش شایگان: نیچه معتقد به بازگشتِ ابدی همان است، یعنی من و شما دوباره برمی‌گردیم و همین برنامه مجدداً پیشِ‌رو است؛ خیام هم همانند نیچه اولاً دنیای اخلاقی ما را وارونه کرده و دوم اینکه به بازگشت حوادث اعتقاد دارد. دینانی: زندگی یک تراژدی است و نیچه به این امر آگاه است.
چهره ماندگار فلسفه:

فهمیدن شجاعت می خواهد!

ابراهیمی دینانی، در مراسم رونمایی از کتاب «آفاق معرفت در سپهر معنویت» گفت: فکر به حسب ذات سیال است. به همین ترتیب فلاسفه هم سیال هستند. فکری که تحول ندارد، فکر نیست حماقت است.
گفت‌وگو با دکتر کریم مجتهدی؛

فیلسوف هستیم بدون اینکه "دانش‌جو" باشیم

اگر کتاب فلسفی در خواننده تفکر ایجاد نکند، آن کتاب سهمی در فرهنگ نخواهد داشت کتاب «فیلسوف دانشجو است» اثر جدید دکتر کریم مجتهدی، استاد بازنشسته دانشگاه تهران و عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم‌انسانی و مطالعات‌فرهنگی است که چندی پیش از سوی انتشارات کرگدن روانه بازار نشر شد.
ناممکنی حذف شریعتی از تاریخ؛

کوچ از طاقچه تاریخ به ایوان خاطرات

از مرگ شریعتی چهل سال که نه، چهار صد سال هم که بگذرد؛ یا چهار سلسله در ستردن نامش همداستان شوند؛ یا چهارده برادر تنی و ناتنی در چاه سر به نیستش کنند؛ یا چهل قلندر قلمرو معرفت بر میراث و‌آثارش اسب بتازانند باز هم روح جمعی ایرانیان از خاطره‌ای به نام علی شریعتی خلاصی ندارد.
سوال همیشگی؛

آیا می‌توان خدا را دید؟

بحث پیرامون دیدن خدا و کنجکاوی انسان درباره خدا را در مقاله حاضر مطالعه کنید.
تحلیل سیاست معاصر از دیدگاه" فیلسوف رنج"؛

"واپسین مرد"عوام‌فریب

به‌تازگی کتابی با عنوان «سیاست بزرگ نیچه» به قلم پروفسور هوگو دِروکن (Hugo Drochon)، استاد دانشگاه کمبریج انگلستان، از سوی انتشارات دانشگاه پرینستون انتشار یافته است که‌شان ایلینگ (Sean Illing)، نویسنده پایگاه خبری-تحلیلی وکس (Vox) امریکا، با نویسنده این اثر گفت‌وگویی انجام داده‌ است.
گفتاری از حجت الاسلام خسروپناه؛

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است

مبانی حکمت متعالیه بهترین تبیین گر فلسفی برای نظریه تکامل است همانطوری که طبق ادعای زیست شناسان نظریه تکامل بهترین تبیین گر پدیده های طبیعی است.
به مناسبت سالروز بزرگداشت ملاصدرا؛

فلسفه ملاصدرا یک شیوه زیستن است/ هسته مرکزی اندیشه صدرایی

عبدالله صلواتی، عضو هیات علمی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی گفت: معتقدم که فلسفه ملاصدرا یک شبکه معرفتی است و به جای اینکه یک فن باشد یک شیوه برای زیستن یا بودن است.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها