سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفتگو با ریچارد سوئین برن:

نسبت حقوق و اخلاق نزد فلاسفه اسلامی

استاد ممتاز دانشگاه آکسفورد گفت: فلاسفه مسلمان معتقدند خیر و حق به تعالی ذات انسان کمک می کند و جامعه و حکومت باید به تعالی اشخاص، خانواده ها و جامعه سیاسی کمک کند.
وضعیت تولید فکر در ایران در مقایسه با غرب؛

نخبگان؛ بیگانه با پرسشگری

ویژگی‌های نخبگی هنوز در جامعه علمی ما بروز نیافته است در مباحث علمی و در میان نخبگان روحیه پرسشگری بسیار ضعیف است و متأسفانه در همین سطح است که باید تولید فکر شکل گیرد.
خودآگاهی چیست؟

فکر می‌کنید چقدر خودتان را می‌شناسید؟

حتما می‌گویید خیلی زیاد، اما منصفانه‌تر که فکر کنید خواهید دید واقعیت چیز دیگری است.
قانعی راد عنوان کرد؛

گذار از فیزیکالیسم به سوی بینش جامعه شناختی

عضو هیات علمی مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور گفت: در جامعه ما تحولی به سمت و سوی تفکر جامعه شناختی پیدا شده که ریشه آن به طور خاص در مشروطه و انقلاب اسلامی است.
استاد دانشگاه کارلتون ؛

دوران افول نوشرق‌شناسی/ سکولاریسم و نوشرق شناسی در مطالعات اسلامی

صفت «شرق‌شناس» امروزه در دانشگاه‌های غربی نوعی توهین علمی محسوب می‌شود و همه محققین سعی دارند خودشان را از این جریان مبرا نشان دهند.
زمینه‌ها و پیامدهای "آلودگی‌ فرهنگی در ایران" :

گرداب امتناع از تفکر

در وضعیت آلودگی فرهنگی «قدرت قضاوت» از ما گرفته می‌شود و جامعه «روح بیگانه با خود» می‌یابد
شهرام پازوکی در همایش "هانری کربن":

کربن از "ایران‌شناسی" گذر کرد و به "ایران‌پژوهی" رسید

عضو هیأت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران معتقد است کربن از «ایران‌شناسی» گذرکرده و به «ایران‌پژوهی» رسیده است و «اسلام‌شناسی» کربن را تابع «ایران‌شناسی» او ارزیابی کرد.
گفت‌وگو با دکتر سید علیرضا بهشتی پیرامون تازه‌ترین اثرش:

فهم تحولات جامعه با الگوی مدرنیته انتقادی

مک‌اینتایر از این جهت برای من جالب است که سنت‌گرا به آن معنا که ما می‌فهمیم نیست، بلکه اندیشمند مدرنی است که نسبت به مدرنیته منتقد است و البته این انتقاد را از منظر جهان‌بینی مسیحی خود ارائه می‌کند؛ سنتی برآمده از ارسطوگرایی و پیروی از آگوستین و آکویناس.
یوشکا فیشر:

شیرازه دنیا از هم پاشیده است

شیرازه دنیای ساخته شده پس از جنگ جهانی دوم در حال پاشیدن است؟ یک حس ناشناخته در میان اندیشمندان و روشنفکران دیده می‌شود که دنیای دیگری در راه است که با سیمای پیشین دنیا یکی نیست و خشن‌تر و بی‌رحم‌تر است.
حجت‌الاسلام قائمی‌نیا گفت؛

هانری کربن فیلسوفی شیعی بود

اولین روز از هشتمین همایش «آنان که می‌اندیشند» با موضوع بررسی و نقد آراء و اندیشه‌های هانری کربن، بعد از ظهر امروز در سالن سید جعفر شهیدی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران برگزار شد. در این نشست غلامرضا اعوانی، بیژن عبدالکریمی، حجت‌الاسلام و المسلمین علیرضا قائمی‌نیا و محمد منصور هاشمی به ایراد سخنرانی پرداختند.
بررسی و نقد اندیشه های نصر؛

سیّدحسین نصر، معلم چهارم

دوستی و آشنایی با شهید مطهری و همکاری آن شهید با سیّدحسین نصر نیز بر اهمیّت این فضای فکری مهم افزود، و در زمانی کوتاه مورد پذیرش و حتی استقبال بسیاری از دانشگاهیان و به ویژه استادان و دانشجویان آن دانشگاه قرار گرفت؛ همان طرحی که در دهه 70 به همت و تلاش دکتر مهدی گلشنی در قالب راه اندازی دوره کارشناسی ارشد و دکتری فلسفه علم در دانشگاه صنعتی شریف احیا شد...
همایش "انسان، جامعه و تاریخ در نگاه شریعتی":

ما و میراث شریعتی

شریعتی: اقبال، اسدآبادی و شریعتی در جهان‌بینی خود، تصویری مدرن از جامعه ارائه می‌کنند و آن «جهان‌بینی توحیدی» است
در گفتگو با محمدمنصور هاشمی؛

نویسنده بد، فیلسوف خوبی نمی‌شود/ فلسفه و ادبیات؛ تعامل و تقابل‌ها

محمدمنصور هاشمی، نویسنده و پژوهشگر فلسفه گفت: بخشی از بهترین آثار فلسفی دنیا آثاری است برخوردار از فصاحت و بلاغت ادیبانه. کسی که نویسنده خوبی نباشد به راحتی به عنوان فیلسوف مطرح نمی‌شود.
احسان شریعتی مطرح کرد؛

شریعتی به مثابه روشنفکری پسااستعماری به ما چه می‌آموزد؟

احسان شریعتی گفت: شریعتی به مثابه روشنفکری پسااستعماری با ملاحظه جغرافیایی حرف می‌آموزاند که مای ایرانی مسلمان دو زمان داریم؛ زمان اجتماعی و زمان تقویمی.
بیژن عبدالکریمی:

اجازه می دهم شریعتی با من سخن بگوید/ روشنفکران را نمی بخشم!

عبدالکریمی گفت: روشنفکرانی چون سروش، طباطبایی و شایگان که بامتهم کردن شریعتی به ایدئولوژی اندیشی، جامعه را از این سرمایه محروم کردند دچار خطایی هرمنوتیکی‌اند وبه همین دلیل آنها را نمی بخشم.
غلامحسین ابراهیمی دینانی:

حکمت را در آثار ادبای ایرانی جستجو کنیم/ عرفان؛ راه وحدت ادیان

غلامحسین ابراهیمی دینانی گفت: حکمت ها در ادبیات فارسی نهفته است که قرن ها از آن غافل بوده اند. ای کاش به جای آثار افلاطون و ارسطو و کانت و هگل، حکمت را در آثار فاخر ادبای ایرانی جستجو کنیم.
مصطفی محقق داماد عنوان کرد؛

قرب حق تعالی به ما و تقرب ما به او/ قرب الهی، آغاز سوز و گداز است

محقق داماد در نشست حکمت در ادبیات ایران گفت: جامی قبول ندارد که وقتی به فنا رسیدید، راحت خواهید شد بلکه قرب الهی آغاز سوز و گداز و درد است. وقتی قرب، نتیجه می‌شود تازه ناز معشوق شروع می شود.
«تاملی بر وضع فلسفه در ایران» از زبان رضا داوری اردکانی؛

هرگز از فلسفه اسلامی جدا نشدم/فلسفه در جان مردم است

فلسفه این نیست که بگوییم یک کتاب نوشتیم و در آن کانت را اثبات یا هگل را رد کردیم بلکه فلسفه در جان مردم است و هر چند غرب جدید با کانت زندگی می‌کند اما کانت را نمی‌شناسد. فلسفه علمی نیست که در مدرسه آن را فرا بگیریم.
در گفتگو با شهریار زرشناس؛

چرا به ایدئولوژی حمله می شود/ فلسفه نمی تواند باعث تحول شود

شهریار زرشناس معتقد است: آرمان گرایی و تعهد را نمی توان از انسان گرفت و اگر کسی با ایدئولوژی مشکل دارد، می تواند آرمان گرایی انقلابی یا طریقت سیاسی اجتماعی اسلامی را بپذیرد.
گفتگوی تفصیلی با شهریار زرشناس؛

نئولیبرالیسم آرمان‌گرایی را متهم به ایدئولوژیک بودن می‌کند

زرشناس با بیان این که نئولیبرالیسم هرگونه تحول خواهی و آرمان گرایی را متهم به ایدئولوژیک بودن می کند، «طریقت سیاسی اجتماعی اسلامی» را به عنوان جایگزینی برای مفهوم ایدئولوژی پیشنهاد می کند.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها