سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مریخ سُرخ است، رنگ انقلاب و گل رُز ؛

مریخ با زمین فرقی ندارد، آنجا هم کسی امیدوار نیست

دوست داریم مریخ همانجایی باشد که همهٔ آرزوهایمان برآورده می‌شود.هر وقت از جهان و مافیها ناامید می‌شویم، یک ایدهٔ رادیکال در ذهنمان جرقه می‌زند: کاش بمبی همه‌چیز را ویران می‌کرد، تا می‌شد جهان را ازنو ساخت. اما زمانی که پای انسان به فضا باز شد، این ناامیدی شکل دیگری به خود گرفت: زندگی در مریخ. مریخ گناهان تاریخ را به دوش نمی‌کشد و سطحش بکر و دست‌نخورده است. نقشه‌اش را هم مالکان آمازون و تسلا جلوتر برایمان کشیده‌اند. اما اگر آن مریخ شبیه همین زمین خودمان شود، به کدام سیارهٔ دیگری کوچ کنیم؟
حجت‌الاسلام غلامی:

بخش مهمی از علوم انسانی سکولار به نوعی آنارشیسم مبتلا شده است

رئیس مرکز پژوهش‌های علوم انسانی اسلامی صدرا گفت: ما امروز در شرایطی از قاعده‌مندسازی تحقیقات در علوم انسانی اسلامی بحث می‌کنیم که بخش مهمی از علوم انسانی سکولار و غرب‌گرا، به نوع بیمارگونه‌ای از آنارشیسم، مبتلا شده است.
فرضیات داروین در سطح کل عالم صادق نیست؛

محیط علمی و دانشگاهی ایران از تحولات مثبت غرب غافل است

نظریه‌پرداز فلسفه علم گفت: این پرسش که علم و ایدئولوژی دو مقوله جدا از هم هستند یا اساسا علم برخاسته از ایدئولوژی است و غیر از آن امکان‌پذیر نیست همواره مورد تدقیق و جستجوی محافل اندیشه‌ای و جویندگان علم بوده است.وی بیان می دارد که بسیاری از دانشمندان غربی بر ناتوانی علم سکولار اذعان دارند. ماکسول می گوید بجای علم سکولار باید سراغ حکمت رفت و برخلاف نظر داروین، همه تغییرات در عالم در جهت بقاء نیست و فرضیه تکامل آخر خط علم پیدایش و تداوم جهان نیست.
محمود سریع‌القلم:

پیروزی فکر بر عصبانیت

یک ضرب‌المثل چینی می‌گوید: «به دنبال انتقام‌گیری از دشمن نباشید. کنار رودخانه بنشینید. آب، جسد او را می‌آورد.»
چراهای دیدن؛

منازعات فلسفی درباره هنر

روان‌شناسی تجربی پاسخ‌هایی انضمامی برای برخی از منازعات فلسفی بزرگ دربارۀ هنر دارد.
گفت‌وگو با هنری ژیرو نظریه‌پرداز تعلیم‌و‌تربیت انتقادی؛

زبان آموزش نولیبرالی

هنری ژیرو منتقد فرهنگی آمریکایی‌کانادایی و یکی از نظریه‌پردازان مؤسس تعلیم‌و‌تربیت انتقادی در ایالات متحده است. او به جهت کارهای تحقیقاتی‌اش در حوزه مطالعات فرهنگی، مطالعات جوانان، تعلیم‌و‌تربیت انتقادی، فرهنگ عامه، مطالعات رسانه، نظریه اجتماعی و سیاست آموزش عمومی و آموزش عالی مشهور است.
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران؛

باید از فلسفه پاستوریزه دوری بجوییم

غلامرضا زکیانی (استاد فلسفه) معتقد است: اندیشه‌های ما بر عمل اثر مستقیم دارد و قرآن و روایات نیز در این‌باره صراحت دارند. داستان ملاقات بوعلی سینا و ابوسعید مصداق بارز این مسئله است. گفتمان‌ها به شدت در افکار اثر دارند. اینکه ما فکر کنیم فارغ از قدرت و جریانات اجتماعی و فرهنگی می‌توانیم بیاندیشم و استعلایی نگاه کنیم، تفکر اشتباهی‌ست.موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه قدمتی کمتر از ۵۰ سال دارد و برای ساماندهی به نیازهای فلسفی ایران شکل گرفت. این موسسه که پیش از انقلاب به پیشنهاد ریموند کلیباسکی، رئیس وقت موسسه بین‌المللی فلسفه تاسیس شد، پس از انقلاب با چند نوبت دگردیسی در مجموعه وظایف و فعالیت‌ها مواجه شد.
خوانش اسکینر از اندیشه هابز: مداخله جدلی یک نظریه سیاسی؛

هابز علیه آزادی جمهو‌ری‌خواهانه

کوئنتین اسکینر مورخ بنام حوزه اندیشه سیاسی است که از بنیانگذاران مکتب کمبریج در تاریخ اندیشه سیاسی به حساب می‌آید و از سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۸ صاحب کرسی سلطنتی تاریخ در دانشگاه کمبریج بود. درحال‌حاضر نیز صاحب کرسی باربر بیمونت در علوم انسانی و مدیر مرکز مطالعه تاریخ اندیشه سیاسی دانشگاه کوئین مری لندن است.
حجت‌الاسلام خسروپناه:

اراده جمعی برای تحول علوم انسانی وجود نداشته است

معاون علوم انسانی و هنر دانشگاه آزاد اسلامی گفت: در ایران اراده جمعی در حوزه علوم انسانی وجود نداشته و فعالیت‌ها برای تحول در علوم انسانی جزیره‌ای بوده است.
جدال پروبلماتیک‌ها ؛

فقاهت یا ایرانیّت؟

فیرحی می خواهد از منابع فکری موجود در اسلامیّت تمدن ایرانی برای یک «تجدد سیاسی فقهی» بهره ببرد و طباطبایی به دنبال آن است تا از لایۀ ایرانیّت تمدن ایرانی به یک «تجدد سیاسی ایرانی» برسد. اگر از منظر تاریخ فکر سیاسی معاصر به تحولات سدۀ اخیر – از پیشامشروطه تا اکنون و اینجا – نگاهی بیندازیم (سده‌ای که الزاماً و ضرورتاً نه صد سال است و نه باید باشد)، شاید بتوان گفت که این حوادث را می توان (از چنین منظری: تاریخِ فکرِ سیاسی) در چند پرده قرار داد: قانون خواهی عصر مشروطه؛ دولت خواهی عصر پهلوی؛ اسلام خواهی انقلاب و بعد از آن؛ و اکنون: جدال فقه سیاسی با اندیشۀ ایرانشهری. تمامی این صورت بندی‌های فکرِ سیاسی – که البته گه ‌گاه حامل رگه‌هایی از فلسفۀ سیاسی نیز بودند – کم و بیش خواهان برخورد با اصلی ترین پرسش این حوزۀ معرفتی بودند و می کوشیدند تا برای آن پاسخ/پاسخ‌هایی فراهم کنند: یعنی چگونه می توان در شهر (پولیس) زیست و سعادت (ادمونیا) مند بود؟
به روایت دکتر بیژن عبدالکریمی؛

زنگ فلسفه؛ درس فردید

با فردید است که تفکر تاریخی ما وارد وجدان مغفول ایرانی می‌شود و این میراث بزرگ دیگری است برای ما که آن را مدیون فردید هستیم. البته پیش از فردید، مارکسیست‌ها نیز از «تفکر تاریخی» سخن گفته بودند اما تفکر تاریخی آنان در جامعه دینی و مذهبی ما مقاومت ایجاد کرد و تنها فردید بود که توانست «تفکر تاریخی» را با «وجدان ایرانی» پیوند دهد.
مفهوم‌ شناسی کاربردی سازی؛

کاربردی سازی علوم انسانی چیست؟

سومین نشست از شنبه‌های انسانی، به گفت‌وگوی مشترک نعمت‌الله فاضلی و احمد آکوچکیان اختصاص دارد. در این گفت‌وگو نعمت‌الله فاضلی تعریفی بدیعی از کاربردی سازی علوم انسانی ارائه می‌دهد. فاضلی که بر «کارکردداری علوم انسانی» در مقابل «کاربردی سازی علوم انسانی» تاکید دارد؛ در اینجا، فهم تازه‌ای از سوال « کاربردی سازی علوم انسانی چیست » را به مخاطب هدیه می‌دهد.
گفت‌وگو با فیلسوفان؛

بحران‌های جهان امروز

فلسفه در زمان‌های گذشته و به‌‌ویژه در دوران اوج خود در یونان همیشه پیوند نزدیکی با مردم و زندگی روزمره داشته است. شاید امروزه با بحرانی‌ترشدن اوضاع جهان، افزایش چشمگیر فقر، بحران‌های زیست‌محیطی و خشونت فرا‌گیر در همه کشور‌ها فلسفه برای عموم مردم به کاری بی‌معنا تبدیل شده باشد. در این میان، اما از نقش فلاسفه و نظریه‌پردازان نیز نباید غافل ماند. روزگاری فلسفه در دل جامعه رفته بود اما اکنون محدود به ژورنال‌ها و کلاس‌های دانشگاهی شده است.
اعوانی؛

حکمت، برای اولین بار در ایران مطرح شد

چهره ماندگار فلسفه گفت: فرهنگ ایران مسأله حکمت است. در هیچ کجای کشورهای اسلامی حکمت وجود نداشته است. اولین جایی که حکمت مطرح شده در ایران بوده است.
سرمایه‌داری ضد سرمایه‌داری می‌زاید؛

اریک الین رایت، جامعه‌شناس مارکسیست آمریکایی، در 72 سالگی درگذشت

«تقریبا سه هفته بیشتر از زندگی‌ام نمانده. سه هفته. بهتر است بگویم ژانویه 2019: ماه من، آخرین ماه من... دکترها گفته‌اند چند هفته - شگفت‌آور است اگر این چند هفته به ماه فوریه برسد؛ تولدم نه فوریه است. باید دید چه پیش می‌آید... ناراحت نیستم که دارم می‌میرم. به خاطر خیلی چیزها غمگینم، چیزهایی که مربوط می‌شود به خانواده‌ام. اما هراسی از مرگ ندارم». این‌ها از آخرین جملاتی است که اریک اُلین رایت تقریبا یک ماه قبل از مرگش نوشت. او تا قبل از مرگش چند یادداشت کوتاه نوشت که بسیار دردناک بود. در این یادداشت‌های کوتاه نوشته بود امیدی به بهبود سرطان ندارد و قبل از مرگش مشغول رسیدگی به نوشته‌های قبلی و آرشیوهاست. سرانجام رایت 23 ژانویه در سن 72‌سالگی بر اثر ابتلا به سرطان خون درگذشت و فوریه 2019 را ندید.
گفت‌وگو با دکتر صفوی؛

قبای تفکر بر قامت هنر

آدمی همواره در پی آن بوده تا به نوعی اندیشه خود را تعین بخشد و «هنر» یکی از این راه‌ها است. از این رو با مراجعه به آثار هنری جوامع مختلف می‌توان به باورها، ارزش‌ها و جهان‌بینی‌شان دست یافت. اما چرا در هر جامعه‌ای یک نوع خاص از هنر برجسته می‌شود؛ مثلاً در هند سینما، در ایتالیا مجسمه‌سازی، در فرانسه تئاتر و در چین هنر اپرا و... برای «بررسی نسبت هنر و اندیشه» به سراغ دکتر سید سلمان صفوی، دکترای فلسفه دین و فوق ‌دکترای فلسفه هنر از دانشگاه سواس لندن رفتیم. او مؤلف ده‌ها جلد کتاب در حوزه فلسفه، عرفان و هنر به زبان‌های انگلیسی و فارسی است و از جمله آثار متأخر او در زمینه هنر می‌توان به کتاب «موسیقی و عرفان» و کتاب «ارکان فلسفه هنر اسلامی» اشاره کرد که امسال به طور همزمان در لندن و تهران منتشر شده ‌است.
بازیگوشی‌های فلسفی؛

معرفی پنج کتاب برتر فلسفه در گفت‌وگو با نایجل واربرتون

نایجل واربرتون فیلسوف انگلیسی است که بیشتر به خاطر معرفی کتاب‌های فلسفی و برنامه پادکست وب‌سایت Philosophy Bites بین مردم شناخته شده ‌است. او در برنامه پادکست سعی می‌کند با فیلسوفان و متفکران برجسته جهان مصاحبه کند که پادکست‌های او تا کنون بیش از 35 میلیون بار دانلود شده ‌است! او همچنین دبیر بخش فلسفه وب‌سایت Five Books است که هرازگاهی گزیده‌ای از پنج کتاب برتر را در حوزه‌های مختلف معرفی می‌کند. این بار نایجل واربرتون در گفت‌وگویی با همین وب‌سایت پنج کتاب برتر را برای معرفی بهتر فلسفه در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد که در ادامه می‌خوانید.
حماسۀ حقیقت

فیلسوفان همیشه داستان گفته‌اند، اما از نوعی دیگر

در سنت دانشگاهیِ عصر ما، آنچه می‌خواهد فلسفه را از هر دانش دیگری جدا کند استدلال عقلانی است. اما وقتی به آثار بزرگ‌ترین فیلسوفان جهان سرک می‌کشیم، چیز دیگری فاش می‌شود: فلسفه از اساس به شعر و داستان آمیخته شده، تاحدی که گاه نمی‌توان فرق فیلسوف و شاعر را فهمید: «تمثیل غار» افلاطون قصه‌ای خیالی است، و داستان «ابراهیم نبی» جان کلامِ فلسفۀ کیرکگور محسوب می‌شود. از سوی دیگر، واقعاً چه کسی می‌گوید اشعار شاعرانی همچون دانته و گوته ربطی به فلسفه ندارند؟
جامعه‌شناس تاریخ‌نگر؛

نشست بررسی کارنامه یرواند آبراهامیان

یرواند آبراهامیان یکی از مهم‌ترین پژوهشگرانی است که در ده‌های اخیر مطالعات او در تاریخ اجتماعی ایران مورد توجه قرار گرفته است و در میان نگاه‌های عمدتا شرق‌شناسانه نسبت به تاریخ ایران، نگاهی از داخل به تحولات دارد.
فنائی اشکوری عنوان کرد؛

عالم حادث ذاتی است، نه زمانی/ چرا غزالی ابن سینا را تکفیر کرد

فلاسفه می‌گویند عالم مسبوق به زمان نیست؛ عالم آفریده شده است اما در زمانی آفریده نشده است، چون لازمۀ این قول قدم ذاتی و واجب الوجود بودن زمان است.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها