همایش اقتصاد مقاومتی؛

تمدن سازی اسلامی علمای شیعه در دوران بعد از مشروطه

اصغر منتظر القائم گفت: علمای شیعه در دوران بعد از مشروطه اقدام به تمدن سازی کردند که از جمله آنها می توان به آیت الله عبدالله بداوی بوشهری و آیت الله نورالله نجفی اشاره کرد.
همایش هانری کربن؛

نسخه شفابخش ما در دست نصر، کُربن و گنون نیست

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه کربن و امثال او نماد بازگشت به خویشتن الهی و انسانی هستند گفت نسخه شفابخش ما در دست نصر، کربن و گنون نیست.
در بین این همه عالم دینی، یک نفر نبود، جواب این خانم را بدهد؟

کاش در همان مجلس که روحانیت معظّم حضور داشتند لا اقل کسی بلند می‌شد، و به این خانم تذکر می‌داد

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: سه شنبه 5 بهمن ماه سال جاری، مشهد مقدّس شاهد یک برنامه تحت عنوان «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» بود. در این محفل، که میهمانان داخلی و خارجی حضور داشتند، صرف نظر از برنامه موسیقی و حاشیه‌های دیگر آن، نماینده آیسسکو خانم امینه الحجری ضمن سخنانی در بیان اهمیت مشهد، جذبه معنوی این شهر مقدس را وجود مقبره امام رضا (علیه‌السلام)، هارون الرشید خلیفه عباسی، و ابوحامد غزالی معرفی کرد.
مرتضی واعظ جوادی آملی:

اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: چشم انداز نه چندان مطلوب در مسیر اسلامی سازی علوم انسانی، مسئولیت سنگین حوزه ها و مراکز علمی دینی را بیشتر می کند.
محققی عنوان کرد:

سلامت معنوی ریشه در حکمت اسلامی دارد

عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشكی با اشاره به منابع طب در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران بر توجه طبیبان و حکیمان مسلمان ایران به سلامت معنوی تأکید کرد.
حجت الاسلام پارسانیا:

علم ذاتاً نه سکولار است نه دینی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علم بر حسب ذات خودش به دینی بودن یا غیردینی بودن متصف نمی‌شود. ذات علم ارائه حقیقت است، یعنی عقل و علم بر حسب ذات خودش نه دینی است و نه سکولار.
گلشنی:

علم توسط علما به راه کج رفته است

گلشنی گفت: علم توسط علما به راه کج می رود زیرا به جهان بینی مادی تبدیل شده است. تمام افرادی که به سراغ علم می روند آن را تنها برای کسب قدرت و ثروت می خواهند.
آیت الله جعفر سبحانی:

طلبه‌ها و علما نسبت به خطرات فضای مجازی هوشیار باشند

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، نسبت به خالی شدن شهرها از علما و فقها ابراز نگرانی کرد و گفت: فضای مجازی و دیگر ابزارها گسترده است که طلبه‌ها و علما نسبت به خطرات فضای مجازی هوشیار باشند.
آیا طب اسلامی رد پزشکی جدید است؟؛

طب سنتی یا طب اسلامی؟

شکی نیست که طب سنتی، مفید است و نباید از آن غفلت کرد؛ اما اینکه برخی، تنها طب سنتی را طب اسلامی معرفی می‌کنند و آن را در مقابل پزشکی جدید و پیشرفته قرار می‌دهند، یک انحراف بوده و نشانه آشنا نبودن با منابع معرفتی دین اسلام و علم اسلامی است.
رئیس موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی خبر داد

امضای ۲۵ تفاهم‌نامه با مراکز علمی و پژوهشی در زمینه موضوع‌شناسی احکام فقهی‌

رئیس موسسه موضوع‌شناسی احکام فقهی با اشاره به امضای ۲۵ تفاهم‌نامه با مراکز علمی و پژوهشی گفت: بسیاری از موضوعات هستند که حوزویان به‌تنهایی نمی‌توانند آن‌ها را انجام دهند و نیازمند همکاری حوزه و دانشگاه هستیم.
امامان جمعه:

پیشرفت کشور در گروی مدیریت جهادی است

خطیبان جمعه سراسر کشور با اشاره به دیدار اخیر نخبگان علمی با رهبر معظم انقلاب اسلامی، ضرورت تلاش برای ایجاد ایرانی پیشرفته را یادآور و تاکید کردند که تحقق چنین امری در سایه وجود کرسی های آزاداندیشی و مدیریت جهادی امکان پذیر است.
مصادیق متعددی از ستیز با شواهد علمی در مواضع سیاسی لیبرال ها؛

دفاع از علم و جامعه در برابر نومحافظه‌کاری و سرمایه‌داری

اگر در مواضع سیاسی احزاب محافظه‌کار و مدافعان افراطی لیبرال سرمایه‌داری جستجو کنیم، مصادیق متعددی از ستیز با شواهد علمی را خواهیم یافت.
حجت الاسلام قائمی نیا؛

ترجمه باعث انحراف مسیر علوم انسانی اسلامی می شود

حجت الاسلام قائمی نیا، سردبیر فصلنامه ذهن گفت: ترجمه قابلیت حل مشکلات ما را ندارد و باعث انحراف از مسیر نیز خواهد شد به همین دلیل باید با مراجعه به منابع اصلی وارد فضای فکری و تفکری شد.
آیت الله جوادی آملی:

علم آن است که از درون بجوشد/ همه علم در درس و بحث نیست

مراسم آغاز سال تحصیلی ۹۵-۹۶ حوزه علمیه و موسسه آموزش عالی امام حسن عسکری (ع) شهرستان آمل با پخش پیام تصویری آیت الله جوادی آملی برگزار شد.
خسرو باقری:

باید به یک توازن بین نظریه و مشاهده برسیم

خسرو باقری در جلسه دوم درس گفتگوی «علم دینی» گفت: نظر من این است که باید به یک توازن بین نظریه و مشاهده برسیم. نه این که همه چیز نظریه است و نه این که همه چیز را کاهش دهیم به حس.
یادداشتی از محمد فنایی اشکوری؛

ظاهر و باطن احکام/ دوام ذکر به معنای تکرار دائم اذکار نیست

ورای هر یک از حرکات و سکنات و اذکار، اسرار و باطنی هست که آن باطن، رسیدنی و چشیدنی است. اگر در نماز در هر حرکت و ذکری، حضور باطنی متناسب با آن حرکت و ذکر همراه باشد، آن نماز عارفانه است.
لاریجانی:

دانش پژوهان علوم انسانی باید پرسشگر باشند/علم امروزی مرهون دانشمندان مسلمان است

رئیس مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تامل هرچه بیشتر در علوم انسانی تاکید کرد و گفت: دانش پژوهان علوم انسانی باید پرسشگر باشند.

ژاپن چگونه پیشرفت کرد؟/ سفیر ژاپن: به قرآن رجوع کنید

سفیر ژاپن در بغداد در پاسخ به سوال های مکرری که عراقی ها از وی درباره چگونگی شکوفایی و پیشرفت ژاپن بعد از جنگ جهانی دوم می کنند،به آنها توصیه کرد که به قرآن کریم مراجعه کنند زیرا قرآن راه شکوفایی و پیشرفت را نشان داده است.
«پل زاک» استاد دانشگاه کلارمونت آمریکا؛

اندیشمندان به اهمیت پیوند علم و دین آگاه هستند/مخاطرات علم سکولار

استاد دانشگاه کلارمونت آمریکا معتقد است ماهیت علم در حال حاضر سکولار است هر چند برخی اندیشمندان غربی به اهمیت پیوند میان علم و دین آگاه هستند.
نظام­ سازی علمی از کجا باید شروع بشود؟

نظام سازی علمی بر مبنای علوم انسانی قرآن بنیان

نظام­ سازی علمی از کجا باید شروع بشود؟ از کدام دانش و از کدام بخش؟ بدون تردید اینجا هم باید به سراغ علوم انسانی برویم؛ چراکه علوم انسانی، امام و پیشوا و هدایت­ کننده سایر علوم است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها