سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روایتی از یک منازعه فکری-فلسفی؛

در خدمت و خیانت «علم دینی»

دوباره تب علم دینی از دو ماه پیش در کشور داغ شده است، به نظر می‌رسد کنش‌گری این عرصه نه به دست نهادهای رسمی، حوزه و دانشگاه بلکه به دست متفکرینی از دل انقلاب اسلامی است.
طی نشستی بررسی شد؛

مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی/ جریان سنت گرایی، فراتاریخی است

شجاعی جشوقانی در نشستی با عنوان مواجهه سنت گرایان با علوم انسانی گفت: ما در آثار سنت گرایان با یک سکوت گفتمانی نسبت به علوم انسانی مواجهیم و این جریان از کنار علوم انسانی جدید می گذرد.
گفتگو با عماد افروغ؛

بومی‌سازی در علوم انسانی یک ضرورت انکارناپذیر است

عماد افروغ با بیان اینکه بومی‌سازی در علوم انسانی یک ضرورت انکارناپذیر است، گفت: منتهی این بومی سازی و بومی‌گرایی دستخوش بازی‌های سیاسی و جناحی و برخوردهای سطحی قرارگرفته است.

درخواست محقق‌داماد از آیت‌الله جوادی آملی

کنگره بین المللی توسعه و تعالی علوم بر پایه عقلانیت وحیانی با تکیه بر اندیشه‌های علامه جوادی آملی 15 اردیبهشت ماه در دانشگاه تهران برگزار شد.
عباس تقویان تشریح کرد:

آسیب‌شناسی پژوهش‌های قرآنی

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق(ع) جزیره‌ای عمل کردن مراکز پژوهشی و فقدان مدیریت واحد و نیز عدم اولویت‌بندی در پژوهش‌های قرآنی را مهم‌ترین آسیب‌های پژوهش‌های قرآنی دانست و تاکید کرد: رویکرد دانشگاه‌ها باید به سمتی برود که در دوره دکتری پیس از دفاع از رساله، جنبه‌های ابتکاری دانشجو ارائه و نقد و بررسی شود.
در جشنواره فارابی؛

رئیس جمهور از برترین آثار علوم انسانی تقدیر کرد

در مراسم اختتامیه نهمین جشنواره بین المللی فارابی ویژه تحقیقات علوم انسانی و اسلامی، از ۴۲ اثر با حضور رئیس جمهور تقدیر شد.
از شایعه تا واقعیت؛

ادعای ناسا برای اثبات معجزه شق‌القمر پیامبر اسلام (ص) +فیلم

ویدئویی در فضای مجازی منتشر شده که حاکی از مستندات و دلایلی مبنی بر شیارکمربند مانندی به دور ماه است که می‌تواند معجزه شق‌القمر پیامبر (ص) را به اثبات برساند.
رئیس مجمع جهانی اقتصاد اسلامی:

«حلال» به نماد کیفیت و اعتماد در جهان تبدیل شده است

رئیس مجمع جهانی اقتصاد اسلامی گفت که برچسب «حلال» هم از کشورهای اسلامی فراتر رفته و در حال تبدیل شدن به نماد جهانی کیفیت و اعتماد است.ب
تحلیل‌های متنوع و بعضا متضاد؛

وحدت حوزه و دانشگاه محقق شد؟ غرویان: نه، قدیری‌ابیانه: بله

وحدت حوزه و دانشگاه مفهومی است که بعد از ۳۷ سال هنوز درباره آن تحلیل‌های متنوع و بعضا متضاد بیان می‌شود. برخی همچون محمدحسن قدیری‌ابیانه معتقدند این وحدت حاصل شده‌است اما به کمال مطلوب نرسیده، درمقابل کسانی همچون غرویان می‌گویند وحدتی که رخ نداد، هیچ؛ فاصله بین این دو نهاد عالی آموزشی بیشتر نیز شده است.
در دهمین اجلاس آیسسکو؛

سال ۲۰۱۹ به عنوان سال «میراث در جهان اسلام»معرفی شد

وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در دهمین اجلاس خود در شهر «خارطوم»، پایتخت سودان، سال ۲۰۱۹ میلادی را سال میراث در جهان اسلام معرفی کردند.
سخنرانی دکتر حسینعلی نوذری؛

علوم در بستر تاریخ

دکتر حسینعلی نوذری استاد علوم است و عمده فعالیت‌های علمی وی معطوف به ترجمه و تالیف آثاری در این رابطه بوده است اما کتاب «فلسفه تاریخ» وی برای پژوهشگران حوزه تاریخ بسیار حائز اهمیت و منبعی قابل استناد به‌شمار می‌آید.
مبلغ بین المللی حوزه علمیه قم:

استقلال علمی یعنی نباید پیاده نظام غرب در دانش بود

حجت‌الاسلام والمسلمین جهانگیری با اشاره گفت: باید باور کنیم که انقلاب ما بدون استقلال علمی در عرصه‌های دیگری هم که باید مستقل باشد، دچار چالش خواهد شد.
تضادهای موجود در علم و دین؛

چرا «استقلال علمی» تشکیک بردار نیست

چگونه ممکن است دانش هایی که ما را به سمت مصرف گرایی، لذت گرایی حداکثری و خودخواهی فرامی خواند، در مقابل بتواند ما را به سمت ارزش های دینی نزدیک کند.
مسیب‌زاده خبر داد؛

برگزاری دوره توانمندسازی ویژه هزار کارشناس قرآن، عترت و نماز

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش از برپایی دوره توانمندسازی کارشناسان، کارشناسان مسئول و رؤسای ادارات قرآن، عترت و نماز مناطق و استان‌ها طی ۱۵ تا ۱۸ مهرماه جاری، خبر داد.
حجت‌الاسلام اسکندری:

تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی باید با ابزارهای نوین انجام شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم با اشاره به تحول عظیمی که در دستیابی به امکانات نوین تبلیغی و ارتباطی ایجاد شده بر لزوم استفاده از این ابزارها برای تبلیغ و اطلاع رسانی دینی تأکید کرد.
مناظره گلشنی و خسروپناه ؛

وحی می تواند در علوم تجربی کمک کند

مهدی گلشنی، در مناظره با حجت الاسلام خسروپناه گفت: با نقلی سازی علوم مخالفم و معتقدم الهام و وحی می تواند در علوم تجربی به ما کمک کند.
دکتر سید فرید العطاس استاد دانشگاه سنگاپور؛

نبود ارتباط دانشمندان و سیاست‌گذاران مشکل اصلی جوامع اسلامی است

دانشمندان علوم اجتماعی باید توصیه‌ها و راهکارهای خود را به دولتمردان ارائه دهند تا بهتر بتوانند مشکلات را حل کنند.
آنکه گفت آری آنکه گفت نه:

شرط گفت وگو "آزادی بیان" است

بر این باورم که در جامعه ما روشنفکران، آکادمیسین‌ها و علمای حوزه با یکدیگر «گفت‌وگو» نمی‌کنند. نخست لازم می‌دانم که فرآیند «روشنفکری» را از تحصیلات آکادمیک و حوزوی جدا کنم.
امکان و امتناع گفت‌وگو میان نخبگان در ایران:

چرا گفت‌وگو نمی‌کنیم؟

«گفت‌وگو» از آن دست کلید‌واژه‌هایی است که در ادبیات سیاسی و روشنفکری ما بسامد بالایی دارد و تقریباً همه از هر طیف و جرگه‌ای بر ضرورت و اهمیت آن تأکید دارند اما به نظر می‌رسد که این تأکیدها صرفاً به جنبه نظر محدود است و کمتر التزام عملی به آن وجود دارد.
احمد فاروق موسی:

چالش بشر امروز رکود فکری است / مرگ عقل گرایی؛ علت افول جهان اسلام

مدیر جبهه مقاومت اسلامی مالزی گفت: چالشی که بشر امروز با آن مواجه است شبیه به چالشی است که نسل اصلاح طلب قبل ما نیز با آن مواجه بود و آن «رکود فکری» است.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها