سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در دهمین اجلاس آیسسکو؛

سال ۲۰۱۹ به عنوان سال «میراث در جهان اسلام»معرفی شد

وزیران فرهنگ کشورهای اسلامی در دهمین اجلاس خود در شهر «خارطوم»، پایتخت سودان، سال ۲۰۱۹ میلادی را سال میراث در جهان اسلام معرفی کردند.
سخنرانی دکتر حسینعلی نوذری؛

علوم در بستر تاریخ

دکتر حسینعلی نوذری استاد علوم است و عمده فعالیت‌های علمی وی معطوف به ترجمه و تالیف آثاری در این رابطه بوده است اما کتاب «فلسفه تاریخ» وی برای پژوهشگران حوزه تاریخ بسیار حائز اهمیت و منبعی قابل استناد به‌شمار می‌آید.
مبلغ بین المللی حوزه علمیه قم:

استقلال علمی یعنی نباید پیاده نظام غرب در دانش بود

حجت‌الاسلام والمسلمین جهانگیری با اشاره گفت: باید باور کنیم که انقلاب ما بدون استقلال علمی در عرصه‌های دیگری هم که باید مستقل باشد، دچار چالش خواهد شد.
تضادهای موجود در علم و دین؛

چرا «استقلال علمی» تشکیک بردار نیست

چگونه ممکن است دانش هایی که ما را به سمت مصرف گرایی، لذت گرایی حداکثری و خودخواهی فرامی خواند، در مقابل بتواند ما را به سمت ارزش های دینی نزدیک کند.
مسیب‌زاده خبر داد؛

برگزاری دوره توانمندسازی ویژه هزار کارشناس قرآن، عترت و نماز

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش و پرورش از برپایی دوره توانمندسازی کارشناسان، کارشناسان مسئول و رؤسای ادارات قرآن، عترت و نماز مناطق و استان‌ها طی ۱۵ تا ۱۸ مهرماه جاری، خبر داد.
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان قم:

تبلیغ و اطلاع‌رسانی دینی باید با ابزارهای نوین انجام شود

مدیرکل تبلیغات اسلامی قم با اشاره به تحول عظیمی که در دستیابی به امکانات نوین تبلیغی و ارتباطی ایجاد شده بر لزوم استفاده از این ابزارها برای تبلیغ و اطلاع رسانی دینی تأکید کرد.
مناظره گلشنی و خسروپناه ؛

وحی می تواند در علوم تجربی کمک کند

مهدی گلشنی، در مناظره با حجت الاسلام خسروپناه گفت: با نقلی سازی علوم مخالفم و معتقدم الهام و وحی می تواند در علوم تجربی به ما کمک کند.
دکتر سید فرید العطاس استاد دانشگاه سنگاپور؛

نبود ارتباط دانشمندان و سیاست‌گذاران مشکل اصلی جوامع اسلامی است

دانشمندان علوم اجتماعی باید توصیه‌ها و راهکارهای خود را به دولتمردان ارائه دهند تا بهتر بتوانند مشکلات را حل کنند.
آنکه گفت آری آنکه گفت نه:

شرط گفت وگو "آزادی بیان" است

بر این باورم که در جامعه ما روشنفکران، آکادمیسین‌ها و علمای حوزه با یکدیگر «گفت‌وگو» نمی‌کنند. نخست لازم می‌دانم که فرآیند «روشنفکری» را از تحصیلات آکادمیک و حوزوی جدا کنم.
امکان و امتناع گفت‌وگو میان نخبگان در ایران:

چرا گفت‌وگو نمی‌کنیم؟

«گفت‌وگو» از آن دست کلید‌واژه‌هایی است که در ادبیات سیاسی و روشنفکری ما بسامد بالایی دارد و تقریباً همه از هر طیف و جرگه‌ای بر ضرورت و اهمیت آن تأکید دارند اما به نظر می‌رسد که این تأکیدها صرفاً به جنبه نظر محدود است و کمتر التزام عملی به آن وجود دارد.
احمد فاروق موسی:

چالش بشر امروز رکود فکری است / مرگ عقل گرایی؛ علت افول جهان اسلام

مدیر جبهه مقاومت اسلامی مالزی گفت: چالشی که بشر امروز با آن مواجه است شبیه به چالشی است که نسل اصلاح طلب قبل ما نیز با آن مواجه بود و آن «رکود فکری» است.
همایش اقتصاد مقاومتی؛

تمدن سازی اسلامی علمای شیعه در دوران بعد از مشروطه

اصغر منتظر القائم گفت: علمای شیعه در دوران بعد از مشروطه اقدام به تمدن سازی کردند که از جمله آنها می توان به آیت الله عبدالله بداوی بوشهری و آیت الله نورالله نجفی اشاره کرد.
همایش هانری کربن؛

نسخه شفابخش ما در دست نصر، کُربن و گنون نیست

رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با بیان اینکه کربن و امثال او نماد بازگشت به خویشتن الهی و انسانی هستند گفت نسخه شفابخش ما در دست نصر، کربن و گنون نیست.
یک نفر نبود، جواب خانم را بدهد؟

کاش کسی به نماینده آیسسیکو در مشهد تذکر می داد

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت: سه شنبه 5 بهمن ماه سال جاری، مشهد مقدّس شاهد یک برنامه تحت عنوان «مشهد؛ پایتخت فرهنگی جهان اسلام» بود. در این محفل، که میهمانان داخلی و خارجی حضور داشتند، صرف نظر از برنامه موسیقی و حاشیه‌های دیگر آن، نماینده آیسسکو خانم امینه الحجری ضمن سخنانی در بیان اهمیت مشهد، جذبه معنوی این شهر مقدس را وجود مقبره امام رضا (علیه‌السلام)، هارون الرشید خلیفه عباسی، و ابوحامد غزالی معرفی کرد.
مرتضی واعظ جوادی آملی:

اسلامی سازی علوم انسانی نباید ما را از دستاوردهای بشری غافل کند

رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء گفت: چشم انداز نه چندان مطلوب در مسیر اسلامی سازی علوم انسانی، مسئولیت سنگین حوزه ها و مراکز علمی دینی را بیشتر می کند.
محققی عنوان کرد:

سلامت معنوی ریشه در حکمت اسلامی دارد

عضو گروه سلامت معنوی فرهنگستان علوم پزشكی با اشاره به منابع طب در فرهنگ و تمدن اسلام و ايران بر توجه طبیبان و حکیمان مسلمان ایران به سلامت معنوی تأکید کرد.
حجت الاسلام پارسانیا:

علم ذاتاً نه سکولار است نه دینی

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: علم بر حسب ذات خودش به دینی بودن یا غیردینی بودن متصف نمی‌شود. ذات علم ارائه حقیقت است، یعنی عقل و علم بر حسب ذات خودش نه دینی است و نه سکولار.
گلشنی:

علم توسط علما به راه کج رفته است

گلشنی گفت: علم توسط علما به راه کج می رود زیرا به جهان بینی مادی تبدیل شده است. تمام افرادی که به سراغ علم می روند آن را تنها برای کسب قدرت و ثروت می خواهند.
آیت الله جعفر سبحانی:

طلبه‌ها و علما نسبت به خطرات فضای مجازی هوشیار باشند

آیت الله جعفر سبحانی از مراجع عظام تقلید، نسبت به خالی شدن شهرها از علما و فقها ابراز نگرانی کرد و گفت: فضای مجازی و دیگر ابزارها گسترده است که طلبه‌ها و علما نسبت به خطرات فضای مجازی هوشیار باشند.
آیا طب اسلامی رد پزشکی جدید است؟؛

طب سنتی یا طب اسلامی؟

شکی نیست که طب سنتی، مفید است و نباید از آن غفلت کرد؛ اما اینکه برخی، تنها طب سنتی را طب اسلامی معرفی می‌کنند و آن را در مقابل پزشکی جدید و پیشرفته قرار می‌دهند، یک انحراف بوده و نشانه آشنا نبودن با منابع معرفتی دین اسلام و علم اسلامی است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها