سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در باب مرگ ؛

مرگ یک لحظه جلو و عقب می شود؟

شاید افراد در زمان شنیدن نام مرگ به این فکر کنند که مرگ تنها یک حالت دارد و برای همه یکسان است، اما غافل از اینکه خداوند برای مرگ و عمر انسان تفاوت‌هایی قائل شده و زمان خاصی را مقرر فرموده است.
دانستنی ها؛

10حدیث از امام جعفر صادق (ع)

10حدیث از امام جعفر صادق (ع)
تبین موضوع استخاره؛

پژوهشي درباره استخاره

قلمرو استخاره جايي است که بين دو مباح يا چند شيوة اجرايي انجام واجب و مستحب يا دفع شرّ ظالم و دفع گناه و مکروه مردد باشيم.
کارشناس علوم قرآنی پاسخ می دهد؛

لزوم خواندن دعای توسل امام زمان (عج) در ماه شوال

کارشناس علوم قرآنی درباره لزوم خواندن دعای توسل آقا امام زمان (عج) در ماه شوال توضیحاتی ارائه داد.
خطبه 191 نهج البلاغه؛

ویژگی‌های دنیای حرام در کلام امیرالمومنین(ع)

راه های آن حیرت زا، گریزگاهایش ناپیدا، و خواسته هایش نومید کننده و زیانبار است، پناهگاه های آن انسان را تسلیم مرگ می کند، و از خانه های خود بیرون می راند، و چاره اندیشی های آن ناتوان کننده است.
گفتارهایی از شهید بهشتی؛

عدالت اجتماعی قرآن عدالتی اجتماعی همه جانبه

درس‌گفتارهای منتشر نشده از شهید آیت الله دکتر بهشتی که در ادامه می خوانید.
نشست علمی- تخصصی نمایشگاه قرآن؛

قصه های قرآن مهجور واقع شده اند

دومین نشست ازسلسله نشست‌های علمی- تخصصی دهگانه‌ای که بناست در چارچوب نمایشگاه بین‌المللی قرآن برپا شود، باعنوان«رویکردهای ادبی به مطالعات قرآن کریم» شامگاه روزچهارشنبه دوم خرداد برگزار شد. به‌ گزارش«ایران»، این نشست با سخنرانی ابوالفضل حری، عضو هیأت علمی دانشگاه اراک و مترجم کتاب «مطالعه قرآن به منزله اثر ادبی» آغاز شد و با سخنرانی محمدحسن محمدی‌مظفر، عضوهیأت علمی دانشگاه ادیان و مذاهب و مترجم کتاب «ادبیات قرآن» درنمایشگاه بین‌المللی قرآن ادامه یافت.
تأملی برنکات قرآنی؛

فراموشی خداوند

همانان که دینشان را سرگرمی و بازیچه گرفتند و زندگی دنیا آنان را فریب داد. پس امروز آنان را به فراموشی می‌سپریم و به آنان توجهی نمی‌کنیم، چرا که آنان دیدار امروزشان را به فراموشی سپردند و آنچه را باید برای امروز فراهم می‌آوردند فراهم نیاوردند و نیز بدین سبب که آیات ما را انکار می‌کردند. / آیه ۵۱ سوره اعراف
عرضه قرآن بر اخبار ؛

نگاهی به تفسیر روایی

یکی از انواع تفسیر قرآن کریم تفسیر روایی و عرضه قرآن بر اخبار است که برای دریافت معنا و مفهوم آیه قرآن به نقل یک روایت ولو خلاف آیات دیگر متمسک می‌شوند.
برسد به روح درگذشته؛

گشتی لا به لای آگهی‌های نماز و روزه استیجاری

ادای دین نماز و روزه مردگان، این روزها برای خیلی‌ها اشتغالزایی کرده. فرد هم ثواب می‌برد و هم درآمدی کسب می‌کند. حتی کار آنقدر بالا گرفته که در سایت‌های پربازدید هم برای این کار آگهی می‌دهند
صحیفه سجادیه، سرمشق عبودیت؛

سرگذشت نامه نسخه های نفیس صحیف سجادیه

صحیفه سجادیه برگی از کارنامه عبودیت سرور عابدان، امام سجاد(ع) است که ناگفتنی‌ترین رازهای مگوی خلوت عبادت را در قالبی تنگ از جنس واژه جای داده و شکوه اعجاز را نگر، که مفاهیم ژرف را چه زیبا بیان فرموده است.
خواندنی های جالب؛

شناسنامه قرآن كريم

اطلاعات و نکات جالب درباره قرآن؛
برگرفته از نهج البلاغه؛

گلچینی از فرمایشات حضرت علی (ع)

سخنان کوتاه و زیبا از حضرت علی(ع)
شب های قدر ؛

اعمال شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان

همزمان با فرا رسیدن شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان، اعمال توصیه شده برای این شب منتشر شده است.
رمضان، ماه مهمانی خدا؛

اخلاص و معرفت فلسفه روزه‌داری

پی بردن به علت غایی و راز و رمز احکام، کمک شایانی است برای به‌جا آوردن هرچه مطلوب‌تر آن فریضه. از این‌رو برای درک و شناخت علت تشریع صوم و روزه‌داری ماه مبارک رمضان نزد اندیشمند فرهیخته دکترسید محمدرضا بهشتی، پژوهشگر و استاد فلسفه دانشگاه تهران رفتیم تا درمجالی اندک به‌ طرح گوشه‌هایی از حکمت روزه و روزه‌داری بپردازد. حاصل این گفت‌و‌گو که به‌صورت گفتاری تنظیم شده است تقدیم علاقه‌مندان به معارف دینی می‌شود.
ادعیه شب های قدر ؛

متن دعای جوشن کبیر

متن کامل دعای جوشن کبیر را به همراه ترجمه فارسی مشاهده می کنید.
رئیس ستاد اقامه نماز کشور:

بزرگترین آیه قرآن بیانگر مسائل حقوقی است

رئیس ستاد اقامه نماز کشور در تبیین و تفسیر آیه 282 سوره بقره، بزرگترین آیه قرآن کریم اظهار کرد: این آیه یک آیه حقوقی است که در آن 40 نکتۀ حقوقی مطرح شده و موضوعی در رابطه با مسائل حقوقی وجود ندارد که در این آیه به آن اشاره نشده باشد.
زیبای مطلق؛

او که در خَلق و خُلق شبیه پیامبر بود

در روایات،«حَسَن»از«اِحسان» است،پیامبر(ص)فرمود:آسمانها و زمین به«احسان»خداونداستوار است
کلانتری در رونمایی از کتاب «وحی قرآن، دیدگاه‌، نقد و نظر»؛

نظریه کشف و شهود قرآن توسط پیامبر بی پایه و اساس است

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه برخی وحی قرآن بر پیامبر را کشف و شهود یا تجربه دینی می دانند گفت:این نظریه بدون پایه و استدلال خاصی است و در واقع بیان ذهنیات است.
آسیب های اجتماعی نفاق در تبیین قرآن کریم؛

نفاق، آفت اقتدار و وحدت جامعه

آیت الله امام موسی صدر از جایگاه یک عالم دین شناس با درک عمیقی که از مبانی اسلام داشته به طرح موضوعات و ابتلائات اجتماع مسلمین پرداخته وبه عنوان یک مصلح به طرح راه حل های عملی آن ها نیزاهتمام ورزیده است.متن پیش رو چاره اندیشی این عالم بزرگ جهان اسلام درخصوص یکی از ابتلائات گریبانگیر جامعه مسلمین (نفاق) است که از سوی بنیاد آیت الله صدر جهت چاپ در اختیار «ایران» قرار گرفته است.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها