سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حجت الاسلام فاطمی نیا گفت:

اهل بیت (ع) چگونه استخاره می‌کردند؟

حجت الاسلام فاطمی نیا گفت: مشورت مقدم بر استخاره است و استخاره وقتی است که ابهامی در گوشه‌های قلب شخص بماند.
جامعه و فرهنگ سازی؛

رابطه انسان ، جامعه و معنا

برگر ولاکمن، معتقدند انسان جامعه را می‌سازد و جامعه واقعیت و معنا را. زبان، سنت و نهادهای مختلف که در ابتدای امر توسط انسان ساخته می‌شود، پس از گذشت زمان و کسب تاریخ، تبدیل به سازوکارهای خارج از آگاهی انسان می‌شوند که انگار مستقل هستند. بر اساس همین منطق است که مانتو، در رشت یک معنایی دارد و در قم یک معنای دیگر. شلوار کردی در جنوب شهر یک معنا و در شمال شهر معنایی دیگر. حتی کلمات نیز بار معنایی مختلفی پیدا می‌کنند. باران برای ساکنین کویر معنای متفاوتی دارد تا یک شمالی!
پیامبر اکرم (ص)؛

آن‌که کالایی را به امید گران شدن چهل روز انبار کند، خداوند از او بیزار است

پیامبر اسلام، حضرت محمد «صلّی اللّه علیه و آله» می‌فرمایند: آن‌که کالایی را به امید گران شدن چهل روز انبار کند، خداوند از او بیزار است.
کارهای مستحبی؛

چرا نباید در شب ناخن گرفت؟

از کارهای مستحبی که دین اسلام بر آن تأکید می کند، گرفتن ناخن است به هر صورتی که باشد، البته بهتر است در روز جمعه باشد.
مروری بر چند کتاب درباره اربعین؛

عکاسی و خاطره‌نویسی از یک اَبَر رویداد

آثار بسیاری درباره اربعین امام حسین (ع) نوشته شده است . نویسندگان و هنرمندان به جنبه‌های مختلفی از اربعین در آثار خود پرداخته‌اند که شامل خاطره‌نویسی از پیاده‌روی اربعین، شرحی بر زیارت این روز و اهمیتی که در تاریخ تشییع دارد، می‌شود.
پرسش و پاسخ دینی؛

چند روز طول کشید تا اسرای کربلا به شام رسیدند

در میان مقتل‌نویسان، سه دیدگاه درباره بازگشت یا عدم امکان بازگشت اسرا در اربعین سال 61 هجری وجود دارد.
آداب برخورد با صاحبان عزا؛

حکم غذا خوردن نزد صاحب عزا چیست؟

باید مراسم ترحیم را به سادگی برگزار کرد و آشنایان و دوستان به ابراز همدردی با صاحبان عزا بسنده کنند و اگر به دلایلی چون برگرداندن آرامش روحی، تصمیم به حضور بیشتر در کنار آنان دارند، نباید به خانواده مصیبت دیده این اجازه را بدهند که برای پذیرایی از آنها دچار تکلف و دردسر شود.
دانستنی ها؛

پایان جهان از نظر قرآن

قرآن كريم قيامت را پايان جهان معرفى می كند و آغاز جهانى ديگر. اين كتاب آسمانى در آيات متعددى سخن از حوادثى می گويد كه در آستانه قيامت رخ می دهند و برخى از آنها نشانه هاى قيامت شمرده می شوند.
زندانت را بشناس؛

شاه کلیدهای رهایی مولانا برای انسان امروز

انسان موجودی عجیب‌وغریب است؛ ازیک‌طرف ویژگی‌های حیوانیت را دارد؛ چرا که از نظر منطقی زیرمجموعه نوعی کلی‌تر به نام حیوان و طبیعت قرار می‌گیرد اما از سوی دیگر دارای شعور و روح است‌ و از این حیث راه به‌جایی دیگر می‌برد. به همین دلیل است که وقتی زندگی روی خوش‌اش را به او نشان می‌دهد و پول ، امکانات ، امنیت کامل و عیش و نوش او به حد اعلی فراهم است، بیش‌ازپیش و بیش از همه زمان‌های دیگر، احساس خسران ، درماندگی و واماندگی می‌کند و دنبال این سؤال می‌رود که «چه باید کرد؟» و «چگونه از مرزهای معمول باید درگذشت؟» انسان‌های زیادی در طول تاریخ آمده‌اند که به این سؤال‌ها پاسخ داده‌اند و آموزه‌هایشان را حول این محور سروسامان بخشیده‌اند.
حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی بیان کردند:

سه عامل هلاکت انسان

حجت‌الاسلام والمسلمین رفیعی به سه عامل هلاکت انسان بر اساس حدیثی از رسول خدا (ص) اشاره کرد.
پل صراط ،یکی از مواقف روز قیامت؛

آیا در قرآن به «پُل صراط» اشاره شده است؟

در قرآن کلمه‌ای در مورد «پل صراط» نیست ولی در محافل مذهبی بسیار از آن یاد میشود، جریان این پل چیست؟در پاسخ به این پرسش میتوان نکات زیر را یادآور کرد:
مهدی حنّان؛

عاشوراء در برابر یوم کیپور، اسلام شیعی در برابر یهود

طبق تاریخ ، عرب جاهلی قبل از اسلام در تقویم و گاهشماری از یهود مدینه و قبیله بنی کنانه و سال های 13 ماهه و عدم تغییر ماه های قمری در فصول مختلف سال تبعیت می نمود
دانستنی ها؛

4 خطای رایج درباره محرم و حماسه عاشورا

شهید مرتضی مطهری در جلد نخست «حماسه حسینی» اشتباهات رایج در روایت وقایع عاشورا را برشمرده است؛ از جمله آن که برخلاف تصورات رایج که سوم‌ محرم را روز حضرت رقیه (س) می خوانند، اساسا این روز سوم محرم ، روز شهادت ایشان نیست.
مازنی با معرفی کتاب "عقلانیت در عاشورا":

جوانان برای پذیریش مباحث معنوی نیاز به توجیه عقلانی دارند

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس کتاب "عقلانیت در عاشورا" را برای افرادی که می‌خواهند با عاشورا از منظر عقلانیت آشنا شود بسیار جذاب دانست و گفت: انتقال فلسفه قیام امام حسین(ع) به نسل‌های آینده نیازمند توجیه عقلانی رفتارهای‌ ایشان است.
کلام معصومین (ع)؛

حدیث گوهربار درباره مقام کربلا و امام حسین (ع)

شخصیت، قیام و نهضت امام حسین (ع) همیشه در کلام معصومین (ع) وجود داشته است. از این باب احادیثی در مورد امام حسین (ع) از کلام معصومین(ع) برایتان در اینجا بیان می‌کنیم.
ماه محرم؛

زرتشتیان و سیدالشهدا

در فیلم زیر میزان علاقه زرتشتیان به سیدالشهدا را مشاهده میکنید.
قرآن کریم و اهل‌بیت(ع) پاسخ می‌دهند؛

چرا خداوند کعبه را در سرزمینی خشک قرار داد؟

کعبه قبله‌گاه و مهم‌ترین و مقدس‌ترین مکان مسلمانان است که همه‌ساله میلیون‌ها نفر به سمت آن رهسپار می‌شوند حال سؤال است که چرا خداوند چنین مکان مهمی را در سرزمینی خشک و بی‌آب و علف قرار داده است.
از دیدگاه الهی قمشه ای؛

نشانگان ۱۰ گانه مسلمان بودن

سخنرانی استاد الهی قمشه ای درباب 10 نشانه مومن به نقل از پیامبر اکرم (ص) را در این ویدیو مشاهده کنید.
دشمن خدا چهار بار ناله کرد؛

چهار ناله‌ای که ابلیس در چهار مکان سر داد

امام باقر(ع) در یک روایت فرمود شیطان، دشمن خدا چهار بار ناله کرد.
بیمه آخرت؛

بهترین اعمال برای شب و روز جمعه کدام‌اند؟

یکی از بهترین زمان ها برای شروع غبارروبی و ارزشمند کردن وجودمان از گرد و غبار بدی‌ها و آلودگی ها شب جمعه و روز جمعه است،
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها