گفتمان وحدت اسلامی؛

چرا وضعیت «گفتمان وحدت» اینگونه است؟

گفتمان وحدت اسلامی در کشور ما در هر سه سطح بینش، دانش و منش، دچار مسائلی اساسی است. مسائلی که نشان می‌دهد اقدامات انجام شده برای حل آنها غیرموثر بوده‌اند و شایسته است که متولیان و دلسوزان این عرصه، نسبت به عملکرد خود بازخوانی جدی‌تری داشته باشند.
ایام فاطمیه؛

مادرم هستی صفای راه عشق

مادرم هستی صفای راه عشق مادرم هستی فدای راه عشق می رسد هر دم به گوش قلب ما از لبت مادر صدای راه عشق
دردیدار با رئیس و اعضای ستاد اعتکاف استان قم؛

لاریجانی: اعتکاف عملیات بزرگ فرهنگی است/مراسم‌های اعتکاف نباید وجه سیاسی به‌خود بگیرند

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت و جایگاه مراسم‌های اعتکاف در فرهنگ دینی گفت: اعتکاف به عنوان کم آفت‌ترین کارها برای صیانت از دین محسوب می‌شود.

حال و هوای کربلا در ایام شهادت حضرت زهرا(س)

همزمان با ایام شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها، حرم امام حسین علیه السلام میزبان عاشقان اهل بیت است.
آیت الله جوادی آملی:

گرامی داشتن فاطمیه تنها به سینه زدن و گریه کردن نیست

آیت الله جوادی آملی گفت: اگر گفتند سالگشت شهادت این بانو را گرامی بدارید، تنها برای این سینه زدن و مرثیه خواندن و اشک ریختن نیست [بلکه] این در صف نعال وظیفه است؛ این جزء آن ده درصد است، آن نود درصد وظیفهٴ ما پیروی اندیشهٴ عالمانهٴ آن حضرت، پیروی انگیزه مخلصانهٴ آن حضرت است.
عزاداری فاطمی در جامعه ایرانی؛

چهار جریان‌ اجتماعی و سه طیف سنتی فعال در نسبت و ارتباط مردم با مراسم آئینی شیعه

جامعه ایران و جمعیت آن از گروه ها، طیف ها و اقشار مختلفی در نسبت با آیین های مذهبی و دینی برخوردار است. یکی از آئین های مذهبی مهم جامعه ایرانی فاطمیه است.
آیت الله مکارم شیرازی:

پرهیز از سخنان تحریک آمیز و اهانت به مقدسات

حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی بر برگزاری باشکوه مراسم فاطمیه تاکید کرد و گفت: در ایام و در شرایطی که دشمن به دنبال اختلاف افکنی است، باید مراقب باشیم سخنان تحریک آمیز بیان نکنیم تا انسجام مسلمانان جفظ شود.
توصیه های آیت الله مجتهدی تهرانی(ره)؛

شرط قبولی اعمال چیست؟

شاید انسان بعد از انجام هر عمل نیکی توقع پاداش از خداوند دارد.اما قبولی اعمال شرایطی دارد.
حقوق شهدای فاجعه منا چه شد؟!

پیگیری فاجعه منا و کشته شدن حدود هفت هزار زائر

بیشتر از یک‌سال از آغاز پیگیری‌ها برای احقاق حقوقِ شهدای فاجعه منا می‌گذرد، اما روابط سرد دیپلماتیک عربستان و ایران، مانع از به جریان افتادن این پرونده شده است؛ تا آن‌جا که این‌بار خانواده‌های حجاج جان‌باخته در این فاجعه‌ انسانی دست به کار شده‌ و شکایت خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل برده‌اند و درخواست تشکیل کمیته حقیقت‌یاب بین‌الملل برای فجایع حج ۹۴ شده‌اند.

دولت مکلف به تمهید امکانات لازم برای مراسم پیاده روی اربعین شد

دولت مکلف شد به منظور تعمیق فرهنگ مبتنی بر هویت اسلامی و ترویج سنت اهل بیت امکانات لازم را برای مراسم پیاده روی اربعین تمهید کند.
حجت الاسلام شهرستانی:

انتقال و نصب ضریح امامین عسکریین(ع) در عراق به زودی

نماینده آیت الله سیستانی در ایران، از آماده شدن ضریح امامین عسکریین(ع) در ایران و انتقال آن به عراق به در آینده نزدیک خبر داد.
این مسجد پناهگاه کارتن خواب‌ها است؛

ما اینجا به آدم‌های کارتن‌خواب سرپناه می‌دهیم

مسجد ثارالله این روزها پناهگاه معتادان بی سرپناهی است که ما آنها را به عنوان«کارتن خواب» می شناسیم. جایی که افراد در آن علاوه بر ترک اعتیاد می توانند پس از پاکی صاحب یک شغل مناسب شوند.
هنگام نزول باران، درهای رحمت خداوند باز می شود؛

چرا در هنگام باران، دعا مستجاب می شود؟

زمان بارش باران، یکی از زمان هایی است که توصیه شده است برای اجابت نیاز ها به درگاه خداوند، دعا خوانده شود.
40؛

اسرار اربعین و تقدس عدد چهل

اسرار اربعین و عدد چهل از دیدگاه قرآن به این صورت است که:
نماز مهمترین رکن اسلام؛

چرا باید نماز را به عربی بخوانیم؟

یکی از نکاتی که باید در خواندن نماز به آن توجه کرد، قرائت به زبان عربی است. به این معنا که نماز باید به زبان عربی خوانده شود.
تدفین در ایران باستان، رازهای بسیاری در خود پنهان دارد:

شیوه‌های تدفین در ایران باستان

تدفین در ایران باستان، رازهای بسیاری در خود پنهان دارد. گر چه باستان‌شناسان با بازگشایی قبور با مرگ انسان‌ها رودررو می‌شوند اما رازگشایی از آنها، از زندگی آن روزگار پرده برمی‌دارد.
راهپیمایی اربعین؛

تجلّی اراده‌ متصرّفانه‌ الهی در جهان اجتماعی

به گزارش خبرنگار متن پیش رو یادداشت اختصاصی مهدی جمشیدی، عضو هیات علمی پزوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی است که از نظر می گذرد؛
قصد قربت در وقف

اهداف عمومی وقف و آثار آن

اهداف عمومی وقف و آثار آننیکی فقط به این نیست که صورت خود را به سوی مشرق و مغرب کنی؛ بلکه نیکو کار کسی است که به خدا و روز رستار خیز و فرشتگان و کتاب آسمانی پیامبران ایمان آورده و مال خود را با تمام علاقه ای که به آن دارد
رئیس سازمان اوقاف خبر داد؛

ناتوانی ۵۰ درصد امامزادگان از پذیرش زائر

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه گفت: طبق سیاست ستاد اربعین سازمان اوقاف با مشارکت سازمانهای تبلیغاتی ۴۰ موکب در نقاط مختلف از مرز میرجاوه در پاکستان تا مرزهای سه‌گانه کشورمان برای خدمت‌رسانی به زائران دایر کرد.
پیاده‌روی میلیونی اربعین؛

از گینس تا یونسکو

گردشگری مذهبی، مانند سایر بخش های گردشگری، برای کشور ایران فرصت آفرین است. اکنون با فرا رسیدن اربعین حسینی، پیاده روی پر شور زائران کربلا، بار دیگر ایران و عراق را در کانون توجهات رسانه ها قرار می دهد.
صفحه  از ۱۰
نظرات و گلایه ها