سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حجت‌الاسلام و المسلمین ارسطا:

فقه؛ از فردمحوری تا جامعه‌محوری

احکام شرعی، قوانین دینی هستند که خواست و اراده خداوند را نشان داده و وظیفه عملی انسان را مشخص می‌کنند و فقه، علم به احکام شرعی از رهگذر ادله تفصیلی است. این تعریف به آن‌چه (عملیة الاستنباط) نامیده شده، نظر دارد.
پرداخت خمس به سادات؛

آیا مى ‏توان به سادات بیش از نیاز سال‏شان خمس داد؟

به گزارش، همه مراجع (به جز آیات عظام بهجت و مکارم) درباره میزان پرداخت خمس به سادات بیش از نیاز سال‏شان بیان کردند: بنابر احتیاط واجب جایز نیست.
آمارها و آوارها؛

پلاسکو و آوارهای شبهات فقهی!

گروه‌ها و سازمان‌های مختلف، هر یک از نگاه خود به این حوادث می‌نگرند و برخی در تاریخ خود، تعامل تأثیرگذاری را با این رویدادهای‌ تلخ ثبت کرده‌اند.
مباحثه‌ قلمی در فضای مجازی؛

چرا مجتهد شبستری مراجع را به مناظره دعوت کرد؟

محمد مجتهد شبستری، صاحبنظر الهیات تطبیقی و دین‌پژوه، از نخستین اشخاصی است که پای تحلیل‌های هرمنوتیکی را به ادبیات دینی باز کرد و دیدگاه‌های‌ او در این زمینه، بحث‌های زیادی را برانگیخته ‌است.
مفهوم عبادت در تعاریف فقهی؛

چگونگی وجوب امر به معروف و نهی ازمنکر

آیت الله اعرافی گفت: عبادت به معنای عام، عملی است که دارای امر باشد و مکلف به قصد قربت آن را انجام داده است؛ عبادت به معنای خاص عملی است که امر آن مشروط به قصد قربت است.
پیرامون نوسازی و اصلاحاتی اساسی در حوزه مباحث فقهی

چند نکته در باب نظم نوین فقهی

سیستم فقهی امروز نه‌تنها از جامعیت لازم برخوردار نیست بلکه بسیاری از موضوعات مطروحه و مورد مباحثه از اولویت وضرورت لازم برای بحث و بررسی برخوردار نیست به‌هیچ‌ وجه جوابگوی پرسش‌های جدید نیست.
آیت الله اراکی در مراسم افتتاحیه پژوهشگاه فقه نظام:

منشأ بسیاری از نابسامانی های جامعه عمل نکردن به فقه نظام است

دبیرکل مجمع جهانی تقریب، مهمترین بخش فقه را فقه نظام دانست و گفت: فقه نظام فقهی است که درآن جامعه مرکب ازامام و مأموم بوده ودرعرصه‌های فرهنگی، اقتصادی و...تکالیف را باید از آیات استخراج کرد.
احمد مبلغی پاسخ می‌دهد؛

چرا تاکنون "فقه‌حکومتی" در حوزه‌های علمیه نهادینه نشده است؟

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: ساختار موجود فقه کلیشه‌ای است و گنجایش پوشش دادن به مسائل جدید را ندارد لذا باید تغییر یابد.
جلسه شرح دعای ابوحمزه ثمالی توسط آیت‌الله روح‌الله قرهی؛

خصوصیت اقرار بر گناه چیست/ ماجرای تدریس یک بقال به طلبه

طبق روایات یکی از مواردی که حال برای انسان ایجاد می‌کند، اقرار بر گناه است، البته در درگاه پروردگار، چون خداوند اقرار به گناه در مقابل دیگران را نمی‌پسندد و فرموده این اقرار بر گناه، خودش گناه است.
آیت الله جوادی آملی:

جزای روزه دار لقای حق است/اگرخودمان را ارزان فروختيم ضرر كرده‌ایم

آیت الله جوادی آملی گفت:حيف است انسان به خودش و به غير خداوبه هرآنچه كه متغيّر است دل ببندد زيرا هر چه غير خداست در معرض زوال وتغيير است و نمى‌تواند جزاى انسان باشدجزاى روزه‌دار لقاى حق است.
مناظره علمی «اجتهاد؛ هست‌ها و بایدها»:

محقق‌داماد: اجتهاد در زمان پیامبر(ص) وجود داشت/ فیرحی: اجتهاد هنر مؤمنانه زندگی کردن است

عضو فرهنگستان علوم گفت: اگر اجتهاد نباشد باید دین جدیدی بیاید در حالی که پیامبر(ص) خاتم نبوت است، بنابراین جهاد اجتهاد در کنار خاتمیت نبوت می‌نشیند و اگر به هر کدام دست بزنید، دیگری با مشکل مواجه می‌شود.

'فقه نظام' از نظر شهید صدر امروز بررسی می شود

همایش «علامه شهید صدر؛ ساخت نظام‌های اسلامی و مسأله حجیت» بعد از ظهر پنجشنبه در مشهد برگزار می شود.
یک کارشناس مسائل فقهی، زن و خانواده گفت:

نصف‌بودن دیه زن به نوعی به نفع زن است

اگر بر اساس ارزش انسان‌ها دیه تعیین می‌شد، باید بنا به شأن و شخصیت افراد جامعه قیمت دیه تغییر می‌کرد.
حجت الاسلام والمسلمین محمد جواد اسکندرلو مطرح كرد:

پنج نظریه مستشرقان درباره قرآن

یک عضو هیات علمی جامعه المصطفی العالمیه گفت: بخش زیادی از مباحثی که مستشرقان درباره علوم قرآن داشته اند پیرامون مسئله وحی بوده است و پنج نظریه هم درباره خاستگاه قرآن ارائه داده اند.
در فقه اسلامی بارها تاکید شده است که بهتر است افراد مکلف وصیت نامه داشته باشند

وصیت‌نامه‌های اخلاقی اثربخش‌ترین وصیت‌نامه

یک مدرس فلسفه عالی و عرفان در حوزه قم گفت: هر مسلمانی که به سن بلوغ برسد به خصوص آن‌هایی که دارای حق و حقوقی هستند باید قبل از مرگ وصیت‌نامه خود را تنظیم کند.
فرمایشات میرزا اسماعیل دولابی :

می‌شود غم و غصه نداشت؟

مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می‌فرمود: قبض و بسط دو نیرو هستند که مرتب به انسان ور می‌روند، به طوری که هیچ قدرتی نمی‌تواند جلو آنها را بگیرد. با جهت یا بدون جهت. ممکن است انسان کفران کرده باشد. یا نه اصلا خداوند مربی است می‌خواهد انسان را تربیت کند.
ابعاد رسالت پیامبر؛

ابعاد رسالت پیامبر(ص) از دیدگاه قرآن ویژگی‌های اخلاقی رسول‌الله

رسول اکرم(ص) در منظر قرآن، شخصیتی بی همتا و پایان بخش سلسه پیامبران و بنیانگذار شریعتی است که تا ابد همه انسانها را در پرتو رهبری و هدایت خود قرار می‌دهد.
از نگاه قرآن

سیر آفرینش انسان چیست؟

با توجه به آیات شریفه قرآن، می توان پنج مرحله برای آفرینش در نظر گرفت.
خلقت جديد بعد از قيامت....

آیا پس از انسان موجود دیگری می آید؟

هنگامی که خداوند عمر این نسل از آدم و این عالم به پایان رساند و اهل بهشت را در بهشت و جهنمیان را در جهنم ساکن کرد، دنیایی جدید با انسان های جدید، بدون این که از پدر و مادری متولد شده باشند، خلق خواهد کرد.
گفت‌وگو با احسان موسوی خلخالی مترجم ادبیات عرب و اندیشه اسلامی معاصر؛

معتزله، سربازان جبهه عقلگرایی ‌درجهان اسلام

«سارقان آتش» مجموعه گفت‌وگوهایی است با سارا ماگو، اومبرتواکو، پیترهانتکه، پل آستر، طاهربن جلون و... در باب شعر و رمان که جمانه حداد شاعر و روزنامه‌نگار لبنانی به سفارش مجله«النهار» انجام داده، احسان موسوی خلخالی آن را به فارسی برگردانده و توسط انتشارات نیلوفر منتشر شده است.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها