سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یادداشت از علی عقیلی؛

انگاره‌های غلط حیا؛ تغییر معیارهای خطا و صواب

درگذشته مردم از بعضی رفتارها و عملکردها شرم داشتند و آن‌ها را انجام نمی‌دادند، اما امروز نه ‌تنها این رفتارها عادی شده است، بلکه گاهی ضروری به نظر می‌رسد. شرم معمولاً از فهم خطا ناشی می‌شود. درگذشته بعضی از رفتارها، خطا تلقی می‌شد و امروز نه؛ بنابراین باید گفت معیارهای خطا و صواب تغییر کرده است و می‌توان با اصلاح این معیارها و درونی کردن آن‌ها، حیا را بازگرداند.
حجت‌الاسلام محسن قرائتی ؛

چرا باید در انتهای سوره «علق» سجده کرد؟

طلبه و عالمی ارزشمند است که اگر یک روز نبود یا به‌رحمت خدا رفت، نبودنش تغییری در جامعه ایجاد کند.
گزیده ای از بیانات استاد سیدمحمدمهدی میرباقری؛

عمل خیر را یکسال ادامه دهید تا اثرش را ببینید

این درست نیست که هنگامی که ماه رمضان تمام شد، انسان دیگر یک دعای ابوحمزه هم نمی‌خواند!
گفتگو با حجت الاسلام‌ رهنما؛

تجلی امید در میهمانی آیینه‌ها

با نزدیک شدن به روزهای پایانی ماه مبارک رمضان به دنبال پاسخ این سؤال هستیم که چقدر توانسته ایم به پالایش روح و جسم خود بپردازیم و تا چه اندازه بر اعمال و رفتار خود قدرت نفوذ پیدا کرده ایم؟
مبارزه با شکاف‌های مذهبی؛

اسلامی که از «مالکوم ایکس» آموختم

پانزده سالم بود که عاشق مالکوم شدم. او سخنران خوبی بود، خوش تیپ بود و از همه مهم‌تر، یک انقلابی بود. کاراکترهای همیشه سفیدپوست و احساساتی رمان‌های تخیلی که از قماش گتسبی‌ها و کالفیلدها بودند یک طرف، و کاراکتر اصلی خود زندگینامه مالکوم ایکس یک طرف. تقریباً مطمئن شده بودم که به عنوان تنها مسلمان کلاس‌های درس انگلیسی، خوانشی کاملاً متفاوت از مالکوم دارم.
حیای خوب و حیای بد؛

«مبلغان دینی در برابر فساد و اختلاس سکوت نکنند»

استاد حوزه علمیه با برشمردن موارد حیای خوب و عقلانی و حیای بد گفت: یکی از مواردی که نباید حیا کرد، فریاد علیه اختلاس و فساد اقتصادی است و مبلغان نباید در این زمینه سکوت کنند.
نیاز ما به قرآن؛

موحدی ساوجی: قرآن را وسیله ای برای استفاده در مجالس ختم تبدیل کردیم

برخی ها معتقدند که اهل سنت بیش از اهل تشیع به قرآن اهمیت می دهند و تشیع بیش از اهل سنت به عترت اهتمام دارد اما یکی از مدرسان دانشگاه مفید قم معتقد است که شیعه و اهل سنت هر دو، هم به قرآن و هم به عترت در عمل اهمیتی نمی دهند و وضعیت فرهنگی و اجتماعی مسلمانان نشان می دهد که آنها به دستورات قرآن و عترت تواماً عمل نکرده اند که اگر آموزه های قرآنی و روایات را به کار بسته بودند وضعیت بهتری داشتند.
اینفوگرافیک ؛

نسخه ای برای خودسازی معنوی

با فرارسیدن ماه مبارک رمضان،​ توصیه هایی از امام خمینی (ره) برای این ماه در کانال نوجوان منتشر شده است .
ملاک پذیرش بندگی از دیدگاه امام صادق؛

ملاک پذیرش اعمال بندگان از زبان امام صادق (ع)

حدیثی از امام صادق علیه السلام درباره ملاک پذیرش اعمال بندگان را اینجا بخوانید.
ترس یا رهایی؟

هفت فایده و نتیجه یادِ مرگ

خیلی از ما آدم ها از اینکه بخواهیم درباره مرگ فکر کنیم یا می ترسیم یا به هر دلیل دیگری فرار می کنیم و حال اینکه یاد مرگ بسیار نتایج مثبت و ویژه ای دارد.
عضو جامعه روحانیت مبارز:

اسلام در بدو امر با برخورد فیزیکی موافق نیست/ افرادی که آگاه به مبانی فقهی نیستند، اقدام به امربه معروف و نهی از منکر نکنند

حسین ابراهیمی با انتقاد از نحوه برخورد یکی از مامورین نیروی انتظامی با دختری جوان گفت: اسلام در بدو امر با برخورد فیزیکی موافق نیست. آنچه در شرایط اولیه امربه معروف و نهی از منکر مطرح می شود، این است که آمر به معروف باید احتمال اثربخشی را بسنجد. اگر احتمال اثردهی نداشت، حتی همان تذکر نیز لازم نیست.
گزارش از یک نشست دانشجویی؛

نقطه عزیمت بازگشت جامعه از دریچه دین می گذرد

در این جامعه چیزی از دست رفته است و آن «نگاه کلیت اندیش» ما است. یعنی نگاهی که از اساساً چشم اندازش، چشم انداز کلی است. ما نوع منظومه توجهمان معطوف به یک قلمرو محدود و خاص است و دغدغه های مان در همان قلمرو می‌گذرد و وجدان‌های نیز هم در همان قلمرو کار می‌کنند. وجدان‌های اخلاقی هیچ کدام مان از یک قلمرو بیشتر کار نمی کند و تعطیل است.
حجت الاسلام والمسلمین سیدحسین خادمیان:

فضای مجازی بهترین بستر برای امر به معروف و نهی از منکر است/ با عمل مردم را به دین دعوت کنیم نه با زبان

کارشناس مسائل مذهبی ضمن دعوت همگانی به امر به معروف و نهی از منکر، گفت: مسئله امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه ترویج پیدا کند و این بجا آوردن این فریضه مستلزم آن است که با زبانی نرم و همچنین به صورت عملی انجام شود.
آیت الله مصباح یزدی:

انسان باید به اراده الهی اعتماد داشته باشد

رییس مؤسسه امام خمینی(ره) با بیان این که انسان باید به اراده الهی اعتماد داشته باشد، گفت: اگر انسان به آنچه که خداوند مقدر و اراده کرده راضی باشد ایمان واقعی دارد.
اخلاق دینی؛

عمل انسان چه زمانی بی‌نتیجه می‌شود؟

برای دستیابی انسان به هدف و نتیجه بخش بودن آن، باید چهار عمل انجام شود در غیر این صورت بی‌نتیجه می‌ماند.
پناهیان در جمع دانشجویان:

سخت ترین قسمت ایمان، ایمان به نصرت الهی است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: وجه اشتراک کسانی که از گردونه انقلاب خارج شده اند این بوده که پیش از خروج می گفته اند در کشور بحران وجود دارد و این بحران حل نشدنی است.
آیت الله جوادی آملی:

ممکن نیست کسی خلاف کند و آبرویش نرود

آیت الله جوادی آملی گفت: کار حرام این‌طوری نیست که با گذشت زمان اثرش از بین برود، ممکن نیست کسی خلاف بکند و آبرویش نرود.
بیا نماز بخونیم؛

تشویق و جذب کودکان به نماز در قالب یک اپلیکیشن

اپلیکیشن «بیا نماز بخونیم» به عنوان یکی از مناسب‎ترین یاوران والدین و مربیان برای آموزش نماز به کودکان وضو گرفتن و نماز خواندن را در حالت کودکانه و جذاب آموزش می‎دهد.
سفر آخرت؛

چقدر آماده مرگ هستیم؟

مرگ پایان زندگی دنیوی است این تعریف در عین سادگی، واقعی‌ترین تعریف مرگ است، به هر حال زندگی دنیوی با مرگ به پایان می‌رسد.
استاد حوزه:

احیای امر به معروف ناهنجاری‌های جامعه را رفع می‌کند

سخنران آستان کریمه اهل‌بیت (س) با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر هدایت و دلسوزی همگانی است‌، گفت: اگر این فریضه الهی را در جامعه احیا کنیم بسیاری از ناهنجاری‌های جامعه رفع می‌شود.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها