سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روشنفکران ایرانی:

قدرت اجتماعیِ روشـنـفـکـران از مشروطه تا امروز

عمده ی روشنفکران ایران در عصر حاضر نیز به افکار و عقاید اسلاف خود در دوران رضاخان با تغییراتی مبتنی بر مقتضیات زمان وفادار مانده اند و همین روشنفکران با تقلید و ترجمه ی تولیدات فکری غربی رسالت خود را مبنی بر تغذیه ی فکری جناح اصلاحات و پایگاه اجتماعی آن به بجا می آورند.
اختلافات در شیوه اجتهاد:

تفاوت اصلی میان مجتهدان سنتی و روشنفکران دینی

«رضا بابایی»، پژوهشگر فرهنگی در یادداشتی تلگرامی با عنوان «تفاوت اصلی میان مجتهدان سنتی و روشنفکران دینی» نوشت:
رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران:

جهان تشنه حکمت ایرانی است

رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران گفت: هیچ کشور مسلمان و غیرمسلمانی حکمت ما را ندارد و جهان تشنه معارف شیعی است.
قائمی‌نیا بیان کرد؛

نظریه "استعاره‌مندی معرفت دین" باید تکمیل شود

قائمی‌نیا، مولف نظریه «استعاره‌مندی معرفت دین» معتقد است که استعاره‌های قرآن، شناختی بوده و ادبی نیست،‌ از این رو استعاره، نقش مهمی در معرفت دینی دارد. ناقدان این نظریه معتقدند که این نظریه باید تکمیل شود.
مراسم بزرگداشت، ایران‌شناس و استاد شیعه شناسی دانشگاه سوربن؛

نشست بزرگداشت هانری‌کربن با حضور اساتید فلسفه و عرفان برگزار شد

یکی از علل اهمیت هانری‌کربن برای انسان مسلمان ایرانی نگاه او نسبت به پیوستگی‌های اجزاء فرهنگ ایرانی و همچنین مفهوم و جایگاه امامت است.
خسروپناه مطرح کرد

علت عدم استقبال مردم از روشنفکران بعد از انقلاب

ناله‌های روشنفکران بعد از انقلاب از دردهای جامعه غرب است و دغدغه‌ای نسبت به دردهای جامعه خودشان ندارند
نشست علمی وحی و سکولاریسم

تبیین نواندیشان از وحی به بن بست رسیده است

علیرضا قائمی نیا گفت: تبیین نواندیشان از وحی به بن بست رسیده است. نگاه تاریخی به وحی مستلزم این جهانی کردن خداست و این پارادوکسی است که نواندیشان با آن مواجه می شوند.
طارق رمضان در دانشگاه تهران:

نیازمند انقلاب اندیشه ای هستیم/ وحدت مستلزم آزادی اندیشه است

رمضان، استاد دانشگاه آکسفورد گفت: باید آزادی اندیشه و پرسشگری را بپذیریم چون آزادی بین تنوع و وحدت بوده و وحدت مستلزم آزادی اندیشه است.
پیش‌قراولان صهیون-عرفان‌های نوظهور؛

بیان مشترک عرفان‌های نوظهور: "عقل در سلوک ما راهی ندارد"

عرفان‌های نوظهور اشتراکات متعددی با یکدیگر دارند. یکی از موارد مشترک در تمامی این عرفان‌ها عقل گریزی است. آنها سلوک معنوی را کار دل می‌دانند و در آن جایگاهی برای عقل متصور نیستند.
گفت‌وگو با دکتر همایون همتی، استاد ادیان و عرفان

گمشده انسان مدرن

«الهیات عشق» چگونه می‌تواند جهان را از خشونت برهاند؟ در شرایطی که خشونت‌های مدرن به تیتر یک بسیاری از رسانه‌ها بدل شده است، شاید سخن گفتن از عشق قدری غریب به نظر برسد. به قول ژان پل سارتر امروزه ما با شی‌ءشدگی و کالاشدگی احساسات مواجه هستیم و گویی عشق «گمشده انسان امروز» است.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران؛

جریان‌های روشنفکری دینی، منکر علم دینی‌اند/امروزه عده‌ای برای گرفتن درجه و ارتقاء به دنبال علم هستند

رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران با اشاره به اینکه امروزه عده‌ای به دنبال علم هستند تا درجه و ارتقایی بگیرند گفت: اگر به دنبال تحول در علوم انسانی هستیم باید علم را برای حل نیازهای جامعه دنبال کنیم.
دكتر غلامعلي حداد عادل عنوان کرد:

رمز و راز رندي

اشاره: «دانشنامه جهان اسلام» به‌راستي گنجينه‌اي است كه به‌ويژه براي پژوهشگران عرصه علوم انساني، بسيار سودمند و راهگشاست. خوشبختانه به‌تازگي مجلد بيستم اين دايره‌المعارف نيز در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته و يكي از مقالات خواندني اين مجموعه، نوشتار زير است كه به بررسي وجوه مختلف مفهوم رند مي‌پردازد.
تلاش جهت تبیین جایگاه انسان در جهان؛

مبانی فکری نظریه ابرمرد

نیچه در اعتراض به رویکردهای پیشین نسبت به انسان، درصدد برآمد تا ضمن بازتعریف جایگاه انسان در جهان، به بحران­هایی که مدرنیته پیش ­روی جامعه انسانی نهاده بود، پاسخی درخور دهد.
طعم واقعی معنای زندگی؛

نقطه آغازین جستجو برای یافتن معنای زندگی

محمدتقی جعفری تبریزی معتقد است تنها کسی می‌تواند طعم واقعی معنای زندگی را بچشد که از خود طبیعی فاصله گرفته و به خود حقیقی نائل آید.
بیژن عبدالکریمی:

شریعتی از نظر تاریخی روشنفکر دینی است اما از نظر فلسفی خیر/ خوانش‌های امروز از تفکر شریعتی تقلیل‌گرایانه است

استاد فلسفه دانشگاه گفت: شریعتی را به اعتبار یک بحث جامعه‌شناسانه و تاریخی می‌توان در تبار روشنفکران دینی قلمداد کرد. اما آیا به راستی به لحاظ فلسفی و متافیزیکی می‌توان او را در زمره روشنفکران دینی قرار دارد؟ به اعتقاد بنده به هیچ وجه!
تمسک به چهار چیز براي يافتن راه نجات؛

راه‌های رسیدن به کمال و نجات از مشکلات چیست؟

اگر کسی طالب راه نجات باشد و بخواهد به کمال واقعی برسد و از معانی توحید بهره ببرد ؛ باید به چهار چیز تمسک جوید:اول: حضور قلب دائم، دوم: توسل به اهل بیت علیه السلام،سوم: گدایی شب ها،چهارم: احسان به خلق.
سراج:

تفکر یکی از اصول مهم روشنفکری است

مسئول نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه آزاد رودهن یکی از اصول مهم روشنفکری را تفکر داست و گفت: پس از اینکه در تمام امور تفکر و تعقل داشتیم باید بهترین و احسن‌ترین را انتخاب کنیم؛ این می‌شود روشنفکری در امور دینی.
وحی در اندیشه متفکران اسلامی

شباهت وحی و رؤیا چیست/ وحی نبوی از دیدگاه ابن خلدون

به گفته ابن خلدون، پیامبر(ص) هنگام وحی به جهانی برتر سعود کرده و حالتی شبیه خواب به او دست می‌داد اما این تنها یک تشابه است نه آنکه اصل وحی را از مقوله رؤیا بدانیم.
درس اخلاق آیت‌‌الله رشاد:

خدا دو تا گذرنامه نمی‌دهد/ بهترین شاخص برای صحت ادعای عرفان

تأسف دارد که بعضی به دست خود دو تبعیتی ‌می‌شوند. قدر این نعمت را نمی‌دانند که در مملکت اهل بیت(ع) هستند و در این فضا تنفس می‌کنند، در حالی که خدا دو تا گذرنامه نمی‌دهد، خطاب می‌کند یا تابع مملکت منی یا تابع مملکت شیطان!
سروش محلاتی:

برخی از فکر کردن مردم می‌ترسند/ می‌گویند فقط اندیشه‌ای که ما می‌گوییم اندیشه است

حجت‌الاسلام محمد سروش‌محلاتی با انتقاد از برخی رویکردهای تفسیری به آیه «فَبَشِّرْ عِبَادِ الَّذِینَ یَسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیَتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ أُوْلَئِکَ الَّذِینَ هَدَاهُمُ اللَّهُ وَأُوْلَئِکَ هُمْ أُوْلُوا الْأَلْبَابِ»، تصریح کرد: برخی می‌گویند ما اندیشه و فکر را قبول داریم ولی آن اندیشه‌ای که ما می‌گوییم اندیشه است و بقیه، اندیشه و فکر نیست در حالی‌که این با منطق قرآن متفاوت است.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها