سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مشهد شهر عشق؛

زیارت حرم امام رضا(ع) جاذبه ای همیشه ماندگار

بی تردید در زیارت مرقد مطهر ائمه معصوم(ع) سرّی بزرگ و واقعیتی بلندمرتبه نهفته که علاوه بر سفارش موکد بزرگان دین به تشرف حرم اولیا، اشتیاق برای عرض ارادت به ساحت امام همواره رو به فزونی بوده و این واقعیت به خوبی در بارگاه منور حضرت ثامن الحجج علی بن موسی الرضا(ع) در مشهد متجلی است.رهپویان راه یقین و سالکان کوی دوست از آنجا که دل در گرو ذات اقدس ربوبی دارند، امام رضا (ع) را پرتویی از ذات الهی و واسطه سخن رب مالک با عبد سالک می دانند. از این رو انس ویژه ای با امام هشتم (ع) دارند و دل و جان خود را با گوهر حیاتبخش آن و عطر معنویت حرم حضرتش صفا می دهند.
آداب‌ زیارت هشتمین‌خورشید امامت؛

۱۰ نکته از آداب زیارت امام رضا (ع) در بیانات رهبری

زیارت قبور متبرکه امامان شیعه آدابی دارد که واجب است پیروان آنها هنگام زیارت آن را رعایت کنند. رهبر معظم انقلاب در خصوص آداب زیارت امام رضا (ع) بیان فرمودند.
به مناسبت ۲۸ صفر؛

محمد(ص) سرآمد رحمت الهی است

خصوصیت بارز پیامبر، رحمت با خَلق است. خداوند در وصف ایشان فرموده که پیامبر، رحمت برای همه خلایق است. این مسئله فقط منحصر به مسلمانان نیست بلکه برای همه عوالم وجود است.
علی شفیعی /پژوهشگر:

آخرین دغدغه‌های پيامبر

مرحوم کلینی در اصول کافی که یکی از آثار حدیثی ماندگار شیعی و از منابع اصیل مورد رجوع و توجه بوده است، جریانی را به نقل از امام صادق علیه‌السلام روایت می‌کنند که ایشان فرموده‌اند پیامبر اسلام در اواخر عمرشان آن‌گاه که خبر رحلت‌شان را می‌شنوند، مردم را در مسجد جمع می‌کنند و چند توصیه را به‌عنوان آخرین دغدغه‌های خویش با مردم مطرح می‌کنند؛ دغدغه‌هایی که همه از جنس توصیه‌های بازدارنده و کنترلی درباره حاکمان مسلمان و دولت‌های دینی هستند. امام صادق می‌فرمایند این سخنان آخرین سخنان آن حضرت در جمع مسلمانان بوده است. در این سخنان نقل‌شده از پیامبر که در قالب دغدغه‌های ایشان درباره وظایف دولت دینی و حاکم اسلامی بیان شده است، می‌توان مجموعه آنچه را نقل شده است، در ذیل سه سرفصل کلی گنجاند. سه سرفصل اساسی که از حیاتی‌ترین ارکان تداوم ظهور و افول تمدن‌ها بوده‌اند. هر تمدنی که بتواند این سه قاعده بنیادین را در خود نهادینه و آدمیان را از آنها سیراب کند، به دوام خویش کمک کرده است.
گزارش تصویری؛

صحن و سرای حضرت عباس(ع) در ایام اربعین

گزارش تصویری صحن و سرای حضرت عباس(ع) در ایام اربعین حسینی را می بینیم.
در گفتگو با مهری طالبی؛

آن‌ها که امام حسین(ع) را به مسلخ بردند، خواص جبهه اهل حق بودند!

استاد حوزه گفت: آنها که امام حسین علیه‌السلام را به مسلخ بردند، خواص جبهه اهل حق بودند، چرا که در مقابل کفر و ظلم عیانی به نام بنی‌امیه سکوت کردند و امام را تنها گذاشتند.
رجبی دوانی :

امام حسن(ع) اهل سازش نبود

نیمه رمضان سالروز تولد اولین نوه حضرت رسول، از پدر و مادری مطهر است. امام حسن مجتبی (ع) در ۱۵ رمضان سال سوم هجری، پا به عرصه حیات گذاشتند. در باب فضایل و سجایای اخلاقی ایشان از کودکی تا بزرگسالی بسیار سخن گفته اند، اما بیش از همه شاید بحث صلح ایشان با معاویه در اذهان عموم ماندگار شده باشد.اینکه چرا امام حسن (ع) با معاویه صلح کرد، شاید سوالی باشد که در ذهن بسیاری از ما پدید آید؛ همچنانکه بسیار درباره قیام امام حسین (ع) و دلایل آن سوال می شود. شاید از همین روست که صلح امام حسن (ع) به عنوان یکی از مهمترین و چالشی‌ترین بحث‌های تاریخ تشیع شناخته می‌شود.
حکومت علی؛

برخورد حضرت امیرالمومنین با کارگزاران متخلف

جمهوری اسلامی برای نیکنامی تاریخی ، چاره ای جز پیمودن راه علی (علیه السلام) ندارد و برخورد شدید و بی تعارف با مسوولان مجرم یکی از مولفه های سنجش میزان قرابت جمهوری اسلامی با حکومت امیرالمومنین (علیه السلام) است.

همنشین نامناسب را در بیان امام سجاد(ع) بشناسیم

به گزارش پویا یکی از مهم‌ترین موفقیت‌های یک فرد در زندگی یافتن همنشین و رفیق مناسب است. اهمیت آن به قدری است که ممکن است سعادت و شقاوت هر فرد در زندگی دنیا و آخرت را رقم بزد.
با روضه حسین (ع) نفس تازه می‌کنم؛

به این ۷ دلیل حتما روضه خانگی برگزار کنید

روضه‌های خانگی باعث طول عمر و زیاد شدن رزق و روزی صاحب خانه می‌شود. در روایات آمده است پیامبر اکرم صلی‌الله علیه‌‌وآله وسلم فرمودند:«خانه‌ای که در آن قرآن زیاد تلاوت شود، خیر و برکتش زیاد می‌شود و اهل خانه در وسعت قرار می‌گیرند و آن خانه برای اهل آسمان می‌درخشد، همان گونه که ستارگان برای اهل زمین می‌درخشند». علاوه بر اینکه این مجالس با تلاوت قرآن آغاز می‌شود، یاد اهل بیت علیه‌السلام هم مصداق یاد خداست و مشمول این حدیث قرار می‌گیرد.
جرقه‌های یک قیام؛

11 سال امامت امام حسین(ع) قبل از عاشورا چگونه گذشت؟

اگرچه امام حسین علیه‌السلام نتوانستند با معاویه بجنگند، اما در برابر بدعت‌ها و ظلم و ستم او سکوت نمی‌کردند و تا آنجا که ممکن بود مخالفت خود را از هر طریقی نشان می‌دادند.
مروری بر زندگی امام حسین(ع) ؛

سانسور 57 ساله و خلاصه کردن زندگی حسین(ع) به نیم‌ روز آخر

عزت" ، قله ای است که راه های متعددی برای رسیدن به آن وجود دارد، گاهی باید مذاکره کرد، گاه حتی با معاویه نیز باید که صلح کرد، گاهی درخواست قیام مسلمانان را رد کرد و گاه در اوج غربت، تن به شمشیر سپرد. دیدن این آخری و ندیدن آنچه گذشت، تحلیل نادرست از مفهوم "عزت" است و جفای مستمر به حسینی(ع) که 57 سال زندگی کرد ، نه نیم روز.
به مناسبت تاسوعای حسینی؛

وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایة العباس

مقام تسلیم، تصدیق، وفا، نصیحت نسبت به امام، سستی نکردن در همراهی با امام(ع) بخشی از صفات حضرت عباس(ع) است که در زیارتنامه آن حضرت مورد اشاره قرار گرفته است.
عزّت در برابر ذلّت؛

آنچه در «مدرسه حسینی» آموختیم!

حسین (ع) با برافراشتن پرچم حماسه کربلا و عاشورا، مدرسه‌اى را بنیان گذاشت که مردمان در آن به نیکوترین و والاترین تربیت (تربیت نبوى و تربیت علوى) دست یابند. از مهم‌ترین وجوه مدرسه حسینی، عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی است.
مطهری در مراسم عزاداری خانه کارگر؛

امام حسین(ع) قیام کرد تا نشان دهد حساب خلافت اسلامی از حکومت جداست

نماینده تهران تاکید کرد:‌ امام حسین(ع) قیام کرد تا نشان دهد حساب خلافت اسلامی از حکومت جداست پس قیام امام حسین یک قیام حساب شده بود و هدف داشت.وی افزود: برخی‌ها می‌گویند که امام حسین(ع) به خاطر مردم کوفه قیام کرد و به آن سمت حرکت کرد که وسط راه گفتند مسلم کشته شد برای همین به ناچار دست به مقاومت زد و خود و عزیزانش شهید شدند. اگر چنین فکر کنیم ارزش قیام را گرفته‌ایم، اینکه هیچ راهی نداشته که ناچار مقاومت کند و دست آخر هم شهید شد.
نماد شقاوت در کربلا؛

چه کسی به امام حسین (ع) خیانت کرد؟+ فیلم

رجبی دوانی کارشناس و محقق تاریخ اسلام، بخشی از زندگی «شبث بن ربعی» یکی از دشمنان و خائنین به اهل بیت (ع) را تشریح کرد
ابراهیم فیاض عنوان کرد؛

مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: قرآن کتاب حکمت است و این حکمت در روز عاشورا در یک تراژدی داستانی تفسیر و تعبیر شده است.صرفاً به حرکت امام حسین، عرفانی نگاه شده است، اما از نظر تاریخی به موضوع عاشورا نگاه نشده است. اگر بخواهیم به حرکت امام حسین تاریخی بنگریم باید ابتدا به آن نگاه فلسفی داشت که سپس تاریخ آن بیرون بیاید و سپس جامعه شناسی آن مشخص شود. الان بزرگترین مشکل ما روش شناختی و بعد معرفت شناسی است که به عاشورا عرفانی و غیرتاریخی و اسطوره ای نگاه شده است.
روزشمار محرم؛

شب چهارم محرم،شهادت فرزندان رشید حضرت زینب(س)

شب چهارم محرم متعلق به فرزندان حضرت زینب علیهاالسلام و حر است و شهادت این عزیزان مورد توجه قرار می‌گیرد. محمد و عون دو فرزند حضرت زینب کبری و عبدالله بن جعفرطیار(ع) بودند.
کارشناس علوم قرآنی پاسخ داد؛

صفت اختصاصی امام حسین(ع) چیست؟

کارشناس علوم قرآنی گفت: امام حسین(ع) صفت‌های ارزشمند بسیاری را در وجودشان به نهادینه دارند که بخشی از آن‌ها، صفت‌های اختصاصی و در اصطلاح اختصاصات حضرت اباعبدالله(ع) هستند.
جامعه ناسپاس و خیانتکار؛

شهادت امام حسین(ع) در دوران کدام مردم بود؟

اجتماعی شکل گرفته بود که تار و پودش «سکوت، بی تفاوتی و محافظه کاری»، پایه هایش «مرعوبیت یا مجذوبیت»، رنگ و لعابش «مشورتهای بسته فرمایشی و نمایشی»، محتوایش «بی خبری و ناآگاهی مردم و تمکین آنها نسبت به شیوخ و متنفذّین و نبودن حق چون و چرا برایشان در مقابل تمایلات و تصمیمات و زد و بندهای دستگاه خلافت» و پشتوانه‌اش «تبلیغات رسمی و انحصاری حاکمیت در منابر، مساجد، محافل و مجالس برای ترسیم چهره‌ای مطلوب از یزید» برای مردم بود.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها