سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سیرت حضرت مهدی؛

مهدی(ع) فریادرسی است تا به فریاد مردم عالم برسد

استاد محمدرضا حکیمی کتاب «خورشید مغرب» را درباره حضرت صاحب‌الزمان(ع) نوشته‌اند. پایگاه خبری الف به مناسبت میلاد آن حضرت بخش‌های کوتاهی از آن کتاب را انتخاب کرده که در ادامه می‌خوانید. ناگفته نماند منابع و ارجاعات این بخش در کتاب خورشید مغرب موجود است و برای مطالعه بیشتر می‌توان به آن مراجعه کرد.
از «منتظران» چه انتظاری می‌رود؟؛

خویشتن‌شناسی و خویشتن‌سازی

آموزه‌های وحیانی در طول تاریخ بر این امر اتفاق‌نظر داشته‌اند که تاریخ زندگی انسان در قطعه پایانی خود جهانی از صلح و صفا و کمال معقول خود را تجربه خواهد کرد و هر انسانی فرصت یافتن خوشبختی و سعادت حقیقی خود را خواهد داشت. از نظر آموزه‌های دین اسلام، این کمال و سعادت همه جانبه توسط یک منجی جهانی صورت می‌گیرد که در فرهنگ دینی- شیعی ما نام او «مهدی موعود» و از فرزندان پیامبر(ص) است. «انتظار مثبت» در فرهنگ دینی و شیعی ما انتظاری است که هر لحظه جهان و انسان را تشنه دیدار او می‌کند و انسان متعهد را مستلزم می‌سازد که مسئولیت خود را در قبال آن بشناسد. انتظار واقعی همسویی با رسیدن به این کمال حقیقی است و نمی‌توان از یک سوی عنوان «منتظر» را به همراه داشت و از سوی دیگر در خلاف آن ایده حرکت کرد؛ بلکه باید از نظر اعتقادی - انسانی و اخلاقی- اجتماعی، همسویی با آن ایده متعالی وجود داشته باشد.
به یاد امام خود باشیم ؛

غیبت امام زمان از ناحیه ماست

مرحوم خواجه نصیرالدین طوسی می فرماید «و غیبته منا» غیبت امام زمان از ناحیه ماست. این ما هستیم که در رفتار خود با امام مشکل داریم.امام عصر در توقیعی می‌فرماید «فلیدعوا عنهم اتباع الهوی و لیقیموا علی اصلهم الذی کانوا علیه و لا یبحثوا عما ستر عنهم فیأثموا و لا یکشفوا ستر الله عزوجل فیندموا» یعنی پس منکران و کسانی را که در شک و تردید هستند بخوانید تا دست از متابعت هوی و هوس بردارند و همان اصول [یعنی برنامه منظم ائمه معصومین (ع)] را که پیروی می‌کردند رعایت کنند و همان راه را دنبال نمایند. از آنچه از آنها پوشیده است در گذرند و از بحث و فحص در آن خودداری کنند، که به گناه آلوده خواهند شد. اسرار الهی را فاش نکنند، که موجب پشیمانی آنان خواهد شد.
چرا دعاهای باقی‌مانده از امام سجاد(ع) از سایر امامان بیشتر است؟

زبور آل‌محمد(ع) را بشناسیم

بعد از قرآن کریم که سخن خداوند متعال است، صحیفه سجادیه مانند نهج‌البلاغه دارای ظرایف و نکات معنوی است که از قدرت هر انسان معمولی بعید است.
معصومی که مادرشان ایرانی بود؛

امام سجاد (ع) بیش از ۵۰ هزار غلام را آزاد کردند

امام سجاد (ع) در سیره عملیشان به تربیت موالیان و انجام اعمال معنوی تاکید داشتند.شاید کمتر کسی به این موضوع توجه کند که بخشیشکوفایی علم اسلامیدر دوران امامتامام باقر (ع)وامام صادق (ع)به سبب تلاش‌های شبانه روزیامام چهارم شیعیان علی بن حسین (ع)بود. شاید این سخنسید الساجدین (ع)گویای ایجاد بسترگسترش علمبه دستامام سجاد (ع)است. این امام معصوم در مورد فضیلت دانش اندوزی می‌فرمایند: «اگر مردم می‌دانستند دانش آموزی چه فایده‌ای دارد، دنبال آن می‌رفتند؛ اگرچه در راه آن خون دل بریزند و به گرداب‌ها فرو افتند.
ماه شعبان ؛

سرداران کربلا

سرداران کربلا / ایام نشاط و شور امت آمد /هنگام سرور و اخذ حاجت آمد/ در روز سه و چهار ماه شعبان/از جانب حق سه پیک رحمت آمد/میلاد حسین است و ابوالفضل و علی/یعنی که سه منشأ سعادت آمد/آن ماه که ماه حاجتش میخوانند/ما بین دو خورشید امامت آمد
به مناسبت سوم شعبان؛

دو ولادت برای امام حسین(ع)/ سیدالشهدا معلم آزادگی تاریخ است

ابن ابی الحدید می گوید سید آزادگان و معلم آزادگی در تاریخ امام حسین(ع) است. او کسی است که به همه مردم درس غیرت و عزت داد و مرگ در زیر سایه شمشیر را به زندگی با ذلت ترجیح داد.
مبعث؛ اُمّ الاعیاد؛

اهل ظلم از بعثت پیامبر(ص) متضرر شدند

آیت الله هاشم‌زاده هریسی گفت: بعثت در میان همه عیدها از اعیاد بزرگ و ام الاعیاد است یعنی مادر عیدهاست. برای این که نعمت های دیگر از بعثت شروع شده اند.
به مناسبت شهادت امام کاظم(ع)؛

محبوبیت امام کاظم(ع) در میان اهل سنت

امام کاظم(ع) از طریق سازمان وکالت وجوهات را به فقرای همه مسلمانان اعم از شیعه و اهل سنت اختصاص می داد به گونه ای که سنی ها هم به حضرت، باب الحوائج می گویند.
رجبی دوانی تشریح کرد؛

ادله‌ای برای شهادت حضرت زینب(س)

پژوهشگر حوزه تاریخ اسلام معتقد است، حضرت زینب(س) مصائب فراوانی را پس از اسارت تحمل کرد و به شهادت رسید و مرگ طبیعی به هیچ وجه برای حضرت متصور نیست.
فخر عالم هستی ؛

امام علی(ع)؛ احیاگر سنت پیامبر

فرزاد جهان بین، استاد دانشگاه و نهج البلاغه پژوه گفت: احیاء سنت پیامبر(ص) به معنای جامع و نشان دادن حقیقت دین در مقابل قرائت های انحرافی از مهمترین دستاوردهای حکومت امیرالمومنین بود.علی (ع) به مجرد اشتباه یا رفتار خلاف ممشای علوی، منصوبین را عزل نمی‌کردند. برای عزل باید جمیع جهات را دید. در دعوت به عزل و نصب، احساسی و هیجانی و تحت تأثیر جو نباشیم. مثلاً حضرت به خاطر حضور عثمان بن حنیف در مهمانی اشرافی یکی از اشراف بصره، ایشان را عزل نکرد بلکه تذکر دادند.
به مناسبت ولادت امام محمدتقی(ع)؛

شیعه با امام جواد(ع) امتحان شد/ شبهه واقفیه در امامت جوادالائمه

عصر امام رضا(ع) عصر ویژه ای بوده و حضرت در تعیین جانشین خود با مشکلاتی روبرو بوده اند. تولد حضرت جواد(ع) در شرایطی صورت گرفت که خیر و برکت خاصّی برای شیعیان به ارمغان آورد.
دانستنی ها؛

آیا امام زمان(عج) همسر و فرزندی دارند؟

یکی از مسائلی که در حوزه مباحث عمومی مهدویت است و موضع ما نسبت به آن هر چه باشد، به اصل مطلب ضرری نمی رساند، این است که آیا امام عصر همسر و فرزند دارند یا نه؟
شهادت امام علی النقی(ع)؛

پیشرفت علم اصول در زمان امام هادی(ع)/ تبیین ولایت در زیارت غدیریه

دوران امام هادی (ع) یکی از دوره‌های تثبیت و تبیین شیعه است. امام هادی (ع) در این دوره با هدایت افکار شیعیان و تربیت شاگردان، جریان‌های مخالف فکری را توجیه می‌کردند. یکی از کارهای مهم آن حضرت این بود که امام هادی (ع) برای بهبود اوضاع اقتصادی، فکری و فرهنگی شیعیان؛ سازمان وکالت را گسترش دادند.
شب اول قبر بر مردگان چه می‌گذرد؟

ویژگی‌ دنیای پس از مرگ از نگاه امام علی(ع)

شما می‌توانید در گزارش زیر ویژگی‌های عالم برزخ را از نگاه امیرالمومنین علیه السلام بخوانید.
ماجرای خواستگاری امیرالمؤمنین از دختر ابوجهل؛

چه کسانی مورد غضب صدیقه طاهره (س) بودند؟

حدیثی در صحیح بخاری نقل شده که اینگونه می‌گوید: «بعد از اینکه علی (ع) با حضرت زهرا (س) ازدواج کرد و این چهار فرزند را خدا به آن‌ها داد، علی (ع) به خواستگاری دختر ابوجهل رفته است.
سالروز شهادت فاطمه زهرا(س)؛

وداع امیرالمؤمنین با دخت نبی در نهج‌البلاغه

حجت الاسلام عباس عزیزی، پژوهشگر دینی در مورد شخصیت حضرت فاطمه زهرا (س) گفت: مهمترین بعد شخصیتی حضرت زهرا (س) تعبّد ایشان است بعد از تعقل. اهل بیت آن چیزی را که خودشان عمل کرده اند و از ما خواسته اند این است که ما نسبت به دستورات خدا متعبد محض باشیم. شاید بهترین شاخصه اهل بیت همین است و در حضرت زهرا (س) نیز بروز و ظهور خودش را دارد. اگر بخواهم به شکل سوالی بگویم می توانم این گونه بیان کنم که چه کار کنیم که در پیشگاه خدا محبوب تر و عزیزتر شویم؟ آیا به صرف این که نماز شب خوان خوبی باشیم و تلاوت قرآن هر روزمان ترک نشود و روزه ها و نمازهای اول وقت آن چنانی به جای آوریم آیا این است که انسان را محبوب می کند یا می تواند فراتر از این هم باشد؟
مزار حضرت زهرا کجاست؟

رنج‌های فاطمه علیها السلام از زبان علی (ع)

اول آنکه اهل بیت تأکید داشتند در کنار پیامبر (ص) به خاک سپرده شوند و دوم امام حسن (علیه السلام) کنار مزار فاطمه بنت اسد دفن شد؛ بنابراین، مزاری که در بقیع در کنار مزار چهار امام (علیهم السلام) قرار دارد، مزار فاطمه بنت اسد است، نه مزار فاطمه زهرا (ع)! اکنون تنها پاسخ به این پرسش باقی است که مکان حجره فاطمه زهرا (علیها السلام) در مسجد نبوی کجاست؟
ویژگی‌های نواب خاص امام زمان (عج)

چگونه امام زمان(عج) با نواب خاص در ارتباط بودند؟

دورانی که شیعیان در عصر غیبت سپری می‌کنند، بی تردید دورانی مملو از امتحان و سختی است. دوری از امام زمان و نبود ارتباط با وی، انسان را در مسیری تاریک قرار می‌دهد که هر لحظه ممکن است وی از راه اصلی به بیراهه برود. در این دوران وانفسا تنها واسطه‌ها هستند که می‌توانند کمی خلا نبود امام زمان (عج) را پر کنند. واسطه‌هایی که باید برمبنای معیار‌هایی که در احادیث به آن اشاره شده است، (مانند تقوا، حفاظت از دین، مخالف هوای نفس بودن) شناسایی شده و با آن‌ها ارتباط برقرار کرد
قم استان معنوی؛

چرا حضرت معصومه (س) به مقامات بالا نائل شدند؟

حجت الاسلام و المسلمین سید جلال موسویان کارشناس مذهبی و سخنران مشهور، با اشاره به جایگاه معنوی خواهر امام رضا (ع) اظهار کرد: در وصف شخصیت فاطمه‌ی معصومه (س) همین اندازه بس که چند امام معصوم (ع) درباره ایشان صحبت کردند و شخصیت این بانو را تمجید کردند. امام صادق (ع) فرمودند: «به شفاعت فاطمه معصومه (س)، امت مسلمان وارد بهشت می‌شوند».
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها