سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
از کربلا تا شام؛

دقیقا بعد عاشورا چه شد +اسناد دقیق

یکی از بزرگترین فجایع بشری در ۱۰ محرم سال ۶۱ هـ ق در سرزمین کربلا توسط امویان به وقوع پیوست هنوز نیم قرنی از رحلت پیامبر اسلام سپری نشده بود که فرزند دختر آن بزرگوار را امت خودش به دستور کسی که جانشین ظاهری آن حضرت بود به شهادت رساندند و فجایع عظیم دیگری از جمله بریدن سر کشته‌ها و غارت اموال و به اسارت گرفتن اهل‌بیت (علیهم‌السلام) مبادرت ورزیدند.
خواندنی های دینی؛

سخت‌ترین مصیبت از زبان امام سجاد(ع)

بنا به روایت های تاریخی شهادت امام سجاد‌(علیه السلام) در روز دوازدهم محرم سال 94 هـ . ق. در 57 سالگی واقع شد. گزارشی «از ورود اسراء به کوفه تا سخنرانی زینب و فرزندان حسین(ع)» را در ذیل بخوانید.روز دوازدهم محرم سال 61 هـ .ق. عده‌ای از قبیلة بنی‌اسد برای دفن بدن مطهر امام حسین(علیه السلام) و اصحابشان به کربلا آمدند. اما از آنجا که بدن‌ها معمولاً سر نداشتند و بیشتر آنها بر اثر ضربات شمشیر پاره پاره شده بود و قابل شناسایی نبودند، بنی اسد متحیر شده بودند. در این هنگام امام سجاد(علیه السلام) به معجزة الهی تشریف آوردند و بدن‌ها را یک به یک به آنان معرفی نمودند و خود آن حضرت نیز بدن مطهر پدر بزرگوارش را در حالی‌که به شدت می‌گریستند به خاک سپردند.
درس هایی از عاشورا؛

پیشانی پینه بسته‌ها در برابر کدام عمل امام حسین ایستادند؟!

امام حسین(ع):"قیام من بر مبنای تمایلات نفسانی نیست، من به منظور طغیان و فساد و تباهی و ستم خروج نمی کنم، بلکه انگیزه ام اصلاح امت جدم رسول خدا است و مقصود و منظورم امر به معروف و نهی از منکر است."
اختلاف نظردر تاریخ وفات حضرت زینب کبری(س)؛

علت اصلی وفات حضرت زینب(س) چه بود؟

در تاریخ وفات حضرت زینب کبری(س) سومین فرزند امیرمومنان حضرت علی(ع) اختلاف نظر وجود دارد، اما مشهور این است که آن حضرت در 15 رجب سال 62 هجری روز یکشنبه وفات کرده است.یکی از سوالاتی که در ارتباط با آن بانوی بزرگوار و بی مثال مطرح می‌شود که البته محققان و پژوهشگران تاریخی به آن پاسخ داده‌اند درباره چگونگی وفات ایشان است.
امام سجاد(ع) پیام آور بزرگ کربلا؛

بازشناسی سبک و راهبرد علمی و سیاسی امام سجاد(ع)

امام سجاد(ع) پیام آور بزرگ کربلا توانست جامعه اسلامی را در پرتو هدایت های روشنگرانه خویش به سرمنزل حقیقت و ثبات برساند. از این رو ضروری است تا با شناخت شیوه های زندگانی این امام همام در قالب کتابشناسی و شناساندن و ترویج منش آن حضرت(ع) به جامعه، ناهنجاری‌های اجتماعی و فرهنگی را از ساحت حیات بشری بزداییم
راه حسینی ؛

چگونه امام سجاد عزت حسینی را از کربلا تا مدینه تداوم بخشید؟

دوازده محرم مصادف با سالروز شهادت امام سجاد علیه السلام است؛ روزی که ایشان بر اثر سمِّ ولید بن عبدالملک به پدر بزرگوارشان حضرت امام حسین علیه السلام، جدشان علی بن ابی طالب علیه السلام و جد بزرگ‌شان رسول الله (ص) ملحق شدند و شیعیان در غم رحلت‌شان داغدار شدند.
شرح وقایع روز عاشورا ؛

خلاصه وقایع روز عاشورا با تفکیک دقیق ساعت

طبق محاسبه مرحوم دکتر احمد بیرشک، واقعه روز عاشورا به حساب گاه‌شماری شمسی دقیقا روز 21 مهر سال 59 هجری شمسی بوده است. و با توجه به مقاتل معتبر می توان شرح وقایع روز عاشورا را از اذان صبح تا اذان مغرب به ترتیب زیر دسته بندی کرد.
خون خواهی اولیا خدا؛

علت سرخی پرچم گنبد مطهر امام حسین علیه السلام چیست؟

در زیارتی که امام صادق علیه السلام به «عَطِیة» آموخت، آمده است: «شدت همبستگی و پیوند سیدالشهدا با خدا، به نحوی است که شهادتش همچون ریخته شدن خونی از قبیله خدا می باشد که جز با انتقام گیری و خون خواهی اولیا خدا، تقاص نخواهد شد».
روز شمار محرم ؛

نقش حضرت عباس(ع) در کربلا

زندگانی عباس بن علی تا قبل از واقعه عاشورا کمتر مورد توجه مورخان قرار گرفته است. مطلبی هم که برخی نظیر مورخ الدوله سپهر در ناسخ التواریخ و به تبع او دیگران در باب شجاعت عباس در جنگ صفین نقل کرده‌اند، کاملاً بی پایه و اساس است؛ چرا که وی به هنگام جنگ صفین نوجوانی چهارده ساله بود و در جنگ حضور نداشت. از سال 40 هجری یعنی سال شهادت امام علی‌(ع) تا واقعه عاشورا هم در سال 61 هجری رویداد برجسته‌ای که حضور جنگاوری مثل عباس را ضروری نماید، رخ نداد و دوران جوانی عباس در صلح تحمیلی طی شد.
شهدای کربلا ؛

حضرت علی‌اکبر(ع) ؛ سمبل ادب در کربلا

حضرت علی‌اکبر علیه‌السلام نماد جوان مؤمن و خوش‌سیرتی بود که جلوه‌های زیبایی از جوانی کردن را در زندگی خود به‌نمایش گذاشت، آن اندازه که به‌شهادت تاریخ، آن حضرت را نه‌تنها به‌لحاظ ظاهر و صورت، بلکه از نظر خوش‌اخلاقی و بزرگ‌منشی هم به پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله تشبیه می‌کردند و هر کسی که ایشان را می‌دید، گویی نبی مکرم اسلام را دیده و با ایشان مراوده داشته است.
به مناسبت تاسوعای حسینی؛

وفای عباس(ع)؛حد اعلای تجلی عرفان

حجت الاسلام پاک‌نیا، استاد حوزه با بیان اینکه اوج عرفان، از خودگذشتن و به یاد محبوب بودن است، گفت: حد اعلای عرفان در وفا و معرفت قمر بنی‌هاشم در دشت کربلا تجلی پیدا کرد.
شهدای کربلا؛

قبر حضرت علی اصغر(ع) کجاست ؟

علی اصغر یکی از فرزندان امام حسین علیه السلام است. مادرش رُباب دختر اِمْرَءُ الْقَیْس است و در مدینه متولد شد.از این کودک با عنوانهای شیرخواره، ششماهه، باب الحوایج، طفل رضیع یاد می ‏شود. در روز عاشورا کوچکترین قربانی بود. قبر مطهر او نزدیک قبر امام حسین در کنار شهدای دیگر کربلا است.
یاران ایرانی امام حسین ؛

چند ایرانی جزو اصحاب امام حسین(ع) در کربلا بودند؟

حضور ایرانی‌ها در قیام مختار به خونخواهی امام حسین(ع) بسیار پررنگ است با این حال، منابع تاریخی گزارش‌هایی از یاران ایرانی امام حسین (ع) ثبت کرده‌اند که در جریان عاشورا در کنار حضرت حضور داشتند.
روز عبدالله بن حسن‌ در محرم؛

عبدلله بن حسن‌(ع) که بود و چه کرد+اینفوگرافیک

روز پنجم محرم، به نام حضرت عبدالله بن حسن‌(ع) کودک هشت ساله امام مجتبی(ع) نامگذاری شده است.
شجره نامه پیامبر و ابوسفیان؛

آیا امام حسین (ع) و یزید نسبت فامیلی باهم داشتند؟

حسین بن علی بن ابیطالب بن عبدالمطلب بن هاشم بن عبدالمناف با یزید بن معاویه بن ابوسفیان بن حرب بن امیه بن عبدالشمس بن عبدمناف به واسطه عبدمناف با هم نسبت داشته و فامیل بوده اند اما ....
حقیقت غدیر؛

باطن دین، ولایت امیرالمومنین است

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی قم گفت: باطن و اصل دین ولایت امیرالمومنین است. در غدیر دین پیامبر باید با ولایت امیرالمومنین کامل می‌شد و اگر غدیر نبود دین ناقص بود.
عصر برخورد جدی اندیشه‌های اسلامی و غیراسلامی؛

از مرجئه تا جارودیه؛ ۶ جریان اجتماعی که امام باقر(ع) با آنها برخورد کرد

عصر امام باقر(ع) را باید عصر ظهور فرقه های گوناگون انحرافی فکری و فلسفی نامید. یکی از رسالت های اهل بیت، برخورد عقلانی، مواجهه فکری و نقد علمی جریان های انحرافی در جامعه بود. عصر امام باقر(ع) را باید عصر ظهور فرقه های گوناگون انحرافی فکری و فلسفی نامید. عصر ایشان، روزگار برخورد اندیشه های اسلامی و غیراسلامی بود.
دوران امامت امام جواد؛

جریانی انحرافی که امام جواد (ع) با آن به مبارزه پرداخت

رجبی‌دوانی محقق تاریخ اسلام ضمن تشریح وضعیت سیاسی اجتماعی دوران امام جواد(ع)، به مبارزه آن حضرت با جریانی انحرافی اشاره کرد.
ازدواج حضرت علی(ع) و فاطمه(س)؛

روزی که پیامبر(ص) فرمود: جواب قطعی را باید «دخترم» بدهد

روایت پیامبر از تعیین پانصد درهم مهریه فاطمه(س) و روایت امام علی (ع) از پایان دوره نامزدی اش، گوشه هایی شیرین از واقعه تاریخی ازدواج آنهاست.
جریان «اباحه‌گری» و «غلوگرایی» در عصر امام نهم؛

عصر امام جواد(ع) و ۷ چهره‌ای که یک فرقه انحرافی ساختند

در دوره امامت امام جواد(ع) بر خلاف دوره امام باقر(ع) و امام صادق (ع) که جریان «اباحه گری» و «غلوگرایی» بیشتر در قالب فرقه های انحرافی رشد کرده بودند.«غلوّ» در لغت به معنای زیاده و گزافه گفتن و در معتقدات دینی و مذهبی بدین معنا است که انسان چیزی را که بدان اعتقاد دارد، از حدّ خود بسیار فراتر ببرد. در ملل و نحل، غلوّ به ائمه اهل بیت اختصاص یافته و در معنای به حد نبوت یا خدایی رساندن آنان به کار رفته است. از این روی، هر گاه واژۀ «غلات» در ملل و نحل بدون قرینه به کار برود، منظور از آن افراد یا فرقه‌هایی هستند که به خدایی امامان شیعه یا حلول روح خدایی در آنان اعتقاد داشته‌اند.
صفحه  از ۲۰
نظرات و گلایه ها