وصیت امام علی (ع)به مسلمانان چه بود؟

سال چهل هجری قمری فرا رسیده است و با وجود اینکه امت مسلمان در اجرای دستورات امام علی (ع) نافرمانی های بسیار کردند،اما بازهم ایشان خیرخواه امت رسول خدا است.
مسئول تشکل های دینی اداره کل تبلیغات اسلامی استان اصفهان عنوان کرد:

به کار بردن عبارت "عسگری" به عنوان لقب امام یازدهم صحیح نیست

در برخی شبکه های ماهواره ای و اینترنتی شنیده می شود که امام حسن عسکری عقیم بوده و فرزندی نداشته است و عبارت عسگری که لقب ایشان است به معنای عقیم و بی‌دانه است.
همزمان با سالروز وفات حضرت معصومه؛

گزیده ای از زندگینامه حضرت معصومه سلام الله علیها

حضرت معصومه علیها السلام در اول سال 173 هجری قمری در مدینه چشم به جهان گشود. پدرش امام هفتم شیعیان حضرت موسی بن جعفر علیه السلام و مادرش حضرت نجمه بود که به علت پاکی و طهارت نفس به او طاهره می گفتند.حضرت معصومه در 28 سالگی و در روز دوازدهم ربیع الثانی سال 201 هجری قمری در قم به شهادت رسید که امروز بارگاه ملکوتی و مرقد مطهرش همچون خورشیدی در قلب شهرستان قم می درخشد و همواره فیض بخش و نورافشان دلها و جانهای تشنه معارف حقانی است.
سبک زندگی اسلامی؛

سبک‌زندگی در آموزه‌های امام حسن عسکری(ع)

از آن جا که تمامی امامان معصوم علیهم السلام برترین اسوه صفات عالیه انسانی بودند، رفتار آنان در همه ابعاد می تواند برای پیروانشان درس آموز باشد.
تفسیر علت خلقت رسول الله(ص) در گفت‌‌‍وگو با چهره ماندگار فلسفه؛

علت خلقت پیامبر(ص) چیست؟

دکتر غلامرضا اعوانی، چهره ماندگار فلسفه و رئیس انجمن حکمت و فلسفه ایران در این گفت وگو به تبیین نوع شناخت ما از پیامبر می پردازد.
نمونه هايى ازسيره فردى رسول خدا(ص):

ساده زیستن را از پیامبر صلح بیاموزیم

17 ربیع الاول سالروز ولادت خاتم الانبیا "حضرت محمد مصطفی (ص)" است. به همین مناسبت خبرگزاری میزان بخشی از سیره زندگی ایشان را منتشر نموده است.
نبی با رسول چه تفاوتی دارد؟

فلسفه ارسال فرستادگان الهی چیست؟

امام رضا(ع) فلسفه ارسال فرستادگان الهی را در عدم توانایی بشر در دست‌یافتن به مصالح خود، منزه بودن خداوند از دیده‌شدن با چشم و لزوم شناخت خداوند و گردن نهادن به دستورات او خواندند.
در ستایش از جایگاه رسول اکرم(ص)؛

پیامبر(ص) دارای مقام تفویض است

به استناد گفتارپیامبر که فرمود: ادّبنی ربی فأحسن تادیبی، پروردگارم مرا تادیب کرد و نیکو تأدیب کرد. آن حضرت در سایه تعلیم وتأدیب الهی به مقام رسالت بلکه به مقام برترین پیامبر آسمانی نائل آمد.

کدام پیامبر اولوالعزم الهی،آرزو داشت شیعه امام علی(ع)باشد؟

جایگاه پیروان واقعی امام علی(ع)آنقدر بالاست که حتی پیامبری با شریعتی جهانی، آرزوی شیعه بودن را دارد.
مروری بر نامه‌های پیامبر(ص) به امرای جهان؛

چرا پیامبر(ص) سفیرانش را ماه محرم اعزام کرد/ ماجرای ساخت مهر رسول‌الله(ص)

نقش مهر پیامبر(ص) در یکی از نامه‌های ایشان که یک و نیم قرن پیش در مصر کشف شد و اکنون در موزه توپقاپی ترکیه نگهداری می‌شود به شکل دایره‌ و دارای سه سطر است؛ سطر پایین «محمد»، سطر میانه «رسول» و سطر بالا «الله.»
ماجرای ازدواج مبارک حضرت محمد (ص) با خدیجه کبری (س)؛

چگونه خدیجه(س) از رسول خدا(ص) خواستگاری کرد؟

بنابر نقل دیگر رسول‌اللّه صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به همراه عمار یاسر از صفا و مروه عبور می‌کردند که به خدیجه سلام‌الله‌علیها و خواهرش ‌هاله برخورد می‌کنند.‌
جایگاه امام حسن عسکری (ع)؛

چرا بنی عباس از امام حسن عسکری (ع) می‌ترسیدند؟

امام حسن عسکری (ع) در مدت 6 سال مبارزه با بنی عباس موفق به تربیت شیعیان و نفوذ در قلوب مسلمانان ایران شدند.
شهادت امام رضا(ع)؛

امام رضا(ع) و هویت اجتماعی شیعیان ایران

ورود امام رضا(ع) در نگاه کلان به ایران و در نگاه جز به خراسان، تغییرات بنیادین را ایجاد کرد. بی شک همان دو سال حضور امام در خراسان سبب گسترش تشیع در خراسان و نواحی آن شده بود.
سه روایت از وجوه شخصیتی حضرت خاتم‌الانبیاء(ص)

پیامبر رحمت پیام‌آور اعتدال

سخن گفتن از پیامبر اکرم(ص) و وجوه شخصیتی و منش اخلاقی ایشان کار امثال ما عقب‌افتادگان جاده معرفت و محبت نیست و بهتر است که معرفی رسول‌الله(ص) را به دو جنبه اعجازی بسپاریم که از وجود شخص شخیص ایشان به وجود آمده است؛ یعنی، حضرت علی(ع) و قرآن کریم که یکی «قرآن ناطق» و دیگری «قرآن صامت» است.
جریر رضی الله عنه می‌گوید:

شوخی و تبسم پیامبر صلى الله علیه وسلم

جریر رضی الله عنه می‌گوید: از وقتی كه اسلام آوردم هیچ گاه پیامبر صلىٰ الله علیه وسلم مرا از دیدار خود منع نكرد و هرگاه مرا می‌دید، تبسم می‌كرد. (صحیح بخاری: ٦٠٨٩)
تحلیلی بر «تنوع گزارش‌‌ها از واقعه کربلا»

تاریخ‌نگاران تاریخ‌گریز

چرا در دوره‌هایی «رویکرد تاریخی» به واقعه کربلا کم‌رنگ شد؟ و چه پیامدهایی داشت؟ واقعه کربلا، در مقایسه با سایر وقایع تاریخی به مراتب تأثیرگذاری پایدارتری دارد؛ چنین تأثیرگذاری، در بارزترین پیامد، موجد جریان‌های اجتماعی همه جانبه‌ای است که در ابعاد گوناگون سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی، فکری و... متبلور می‌شود.
آخرین شب مراسم عزاداری در محضر رهبر معظم انقلاب

امام سجاد(ع) با "نشر معارف، حفظ نهضت عاشورا و دستگیری از فقرا" دین خدا را احیا کرد

امام سجاد(ع) در شرایط انحطاط فکری و اخلاقی جامعه، با «نشر معارف دینی در قالب دعا و مناجات»، «زنده نگه داشتن نهضت عاشورا با خطابه‌‎ها و یادآوری مصائب کربلا» و «مراقبت و دستگیری از مستمندان و فقرا» دین خدا را اقامه و احیا کرد.
یادداشتی از علیرضا محجوب؛

گاندی و ماندلا با شناخت از امام حسین (ع) به اهداف خود رسیدند

دبیرکل خانه کارگر و عضو کمیسیون اجتماعی مجلس که هفته گذسته در راس هیاتی برای شرکت در هفدهمین کنگره فدراسیون اتحادیه کارگران جهان (W.F.T.U) به شهر بندری دوربان در آفریقای جنوبی رفته بود، در یادداشت پیش رو نتیجه‌گیری می‌کند که قیام امام حسین (ع) را الگوی مبارزه ماهاتما گاندی و نلسون ماندلا برای هدایت جنش رهایی‌‌بخش مردمان هند و آفریقای جنوبی بوده است.
پای درس امام خمینی(ره)

نقش حضرت زینب(س) در پیشبرد اهداف نهضت حضرت ابا‌عبدالله(ع)

امام خمینی (ره) در گفتاری درس‌آموز نقش حضرت زینب (س) را همسنگ نقش برادر بزرگوارش امام حسین(ع) و یا قریب به آن و در همان راستای ستم‌ستیزی آن حضرت به حساب می‌‌آورد.
جلال حیران نیا :

زندگی و شهادت امام حسین (ع) الهام بخش مسلمانان و غیر مسلمانان است

عضو انجمن فیلسوفان آمریکا معتقد است زندگی و شهادت امام حسین (ع) الهام بخش مسلمانان و غیر مسلمانان بوده است.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها