سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
به مناسبت تاسوعای حسینی؛

وقتی برای عباس(ع) امان نامه آوردند/ رفع الله رایة العباس

مقام تسلیم، تصدیق، وفا، نصیحت نسبت به امام، سستی نکردن در همراهی با امام(ع) بخشی از صفات حضرت عباس(ع) است که در زیارتنامه آن حضرت مورد اشاره قرار گرفته است.
عزّت در برابر ذلّت؛

آنچه در «مدرسه حسینی» آموختیم!

حسین (ع) با برافراشتن پرچم حماسه کربلا و عاشورا، مدرسه‌اى را بنیان گذاشت که مردمان در آن به نیکوترین و والاترین تربیت (تربیت نبوى و تربیت علوى) دست یابند. از مهم‌ترین وجوه مدرسه حسینی، عدالت‌خواهی و ظلم‌ستیزی است.
مطهری در مراسم عزاداری خانه کارگر؛

امام حسین(ع) قیام کرد تا نشان دهد حساب خلافت اسلامی از حکومت جداست

نماینده تهران تاکید کرد:‌ امام حسین(ع) قیام کرد تا نشان دهد حساب خلافت اسلامی از حکومت جداست پس قیام امام حسین یک قیام حساب شده بود و هدف داشت.وی افزود: برخی‌ها می‌گویند که امام حسین(ع) به خاطر مردم کوفه قیام کرد و به آن سمت حرکت کرد که وسط راه گفتند مسلم کشته شد برای همین به ناچار دست به مقاومت زد و خود و عزیزانش شهید شدند. اگر چنین فکر کنیم ارزش قیام را گرفته‌ایم، اینکه هیچ راهی نداشته که ناچار مقاومت کند و دست آخر هم شهید شد.
نماد شقاوت در کربلا؛

چه کسی به امام حسین (ع) خیانت کرد؟+ فیلم

رجبی دوانی کارشناس و محقق تاریخ اسلام، بخشی از زندگی «شبث بن ربعی» یکی از دشمنان و خائنین به اهل بیت (ع) را تشریح کرد
ابراهیم فیاض عنوان کرد؛

مبنای تراژدی امام حسین، حکمت است

استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران گفت: قرآن کتاب حکمت است و این حکمت در روز عاشورا در یک تراژدی داستانی تفسیر و تعبیر شده است.صرفاً به حرکت امام حسین، عرفانی نگاه شده است، اما از نظر تاریخی به موضوع عاشورا نگاه نشده است. اگر بخواهیم به حرکت امام حسین تاریخی بنگریم باید ابتدا به آن نگاه فلسفی داشت که سپس تاریخ آن بیرون بیاید و سپس جامعه شناسی آن مشخص شود. الان بزرگترین مشکل ما روش شناختی و بعد معرفت شناسی است که به عاشورا عرفانی و غیرتاریخی و اسطوره ای نگاه شده است.
روزشمار محرم؛

شب چهارم محرم،شهادت فرزندان رشید حضرت زینب(س)

شب چهارم محرم متعلق به فرزندان حضرت زینب علیهاالسلام و حر است و شهادت این عزیزان مورد توجه قرار می‌گیرد. محمد و عون دو فرزند حضرت زینب کبری و عبدالله بن جعفرطیار(ع) بودند.
کارشناس علوم قرآنی پاسخ داد؛

صفت اختصاصی امام حسین(ع) چیست؟

کارشناس علوم قرآنی گفت: امام حسین(ع) صفت‌های ارزشمند بسیاری را در وجودشان به نهادینه دارند که بخشی از آن‌ها، صفت‌های اختصاصی و در اصطلاح اختصاصات حضرت اباعبدالله(ع) هستند.
جامعه ناسپاس و خیانتکار؛

شهادت امام حسین(ع) در دوران کدام مردم بود؟

اجتماعی شکل گرفته بود که تار و پودش «سکوت، بی تفاوتی و محافظه کاری»، پایه هایش «مرعوبیت یا مجذوبیت»، رنگ و لعابش «مشورتهای بسته فرمایشی و نمایشی»، محتوایش «بی خبری و ناآگاهی مردم و تمکین آنها نسبت به شیوخ و متنفذّین و نبودن حق چون و چرا برایشان در مقابل تمایلات و تصمیمات و زد و بندهای دستگاه خلافت» و پشتوانه‌اش «تبلیغات رسمی و انحصاری حاکمیت در منابر، مساجد، محافل و مجالس برای ترسیم چهره‌ای مطلوب از یزید» برای مردم بود.
درس هایی از نهضت حسینی؛

چرا منطق امام حسین منطق شهید بود؟

امام حسین پیام خونین خودش را روی صفحه لرزان هوا ثبت کرد، ولی چون توام با خون و رنگ قرمز بود، در دل ها حک شد. امروز شما میلیون ها افراد از عرب و عجم را می بینید که پیام امام حسین را می دانند: «انی لا اری الموت الا سعادة و لا الحیوة مع الظالمین الا برما»؛ آنجا که انسان می خواهد زندگی کند ننگین، آنجا که می خواهد زندگی کند با ظالم و ستمگر، آنجا که می خواهد زندگی فقط برایش نان خوردن و آب نوشیدن و خوابیدن و زیر بار ذلتها رفتن باشد، مرگ هزاران بار بر این زندگی ترجیح دارد. این پیام شهید است.
ولادت حضرت موسی بن جعفر(ع)؛

امامی که خود را پیشوای قلوب نامید

امام کاظم(ع) تلاش کردند شاگردانی را تربیت کنند که هم به دفاع عقلانی از دین و عقاید مذهب شیعه بپردازند و هم اینکه در ارتباط با قرآن و حدیث یک نگاه کامل و همه بعدی داشته باشند.
«غدیر» مشعلی فراروی بشریت؛

امام علی(ع) مبدع و مجری اصلِ «از کجا آورده‌ای» بود

مولای متقیان را می‌توان پایه‌گذار اصل «از کجا آورده‌ای» و مصادره اموال یغماگران بیت‌المال نامید. وقتی به آن حضرت خبر می‌رسد که «اشعث بن قیس کندی» والی منطقه آذربایجان در زمان تصدی پست خود اموال مردم و بیت‌المال را به غارت برده است، فرمان عزل و مصادره اموال او را صادر می‌کنند.
برای مومنین ظهور نزدیک است؛

امام زمان(عج) چه روزی ظهور خواهند کرد؟

همانگونه که در ادعیه می‌خوانیم ظهور برای مومنین امر ظهور قریب و نزدیک است و منتظر عاشق هر روز و هر دقیقه منتظر شنیدن بانگ انا بقیه الله می‌باشد.
معجزه‌ای در روز غدیر؛

اثبات ولایت امیرالمؤمنین(ع) با معجزه ای در روز غدیر

عضو هیئت علمی فرهنگستان علوم اسلامی ضمن اشاره به معجزه‌ای در روز غدیر در راستای اثبات ولایت امیرالمؤمنین(ع) گفت: هر اتفاقی در عالم که ابلیس و ایادی او را برآشفته و محدود کند، عیدی برای مؤمنان خواهد بود.
نوشتاری از هادی سروش؛

ابراهیم پیامبر،بر کرانه خاتم الانبیاء

اوکودکی بود که در ابتداء بیرون از شهر تحت سرپرستی عمویش بود تا اینکه به سن نوجوانی رسید و وارد شهر شد و از اول با زبان پر محبتِ استدلال و منطق ، رفتار عبادت گونه خورشیدپرستان و ماه پرستان و ستاره پرستان را به چالش کشید.
به مناسبت شهادت باقرالعلوم(ع)؛

امام باقر جامعه را از انحطاط فکری نجات داد/احیاء مرجعیت علمی امام

امام باقر(ع) و امام صادق(ع) با ایجاد پایگاه مرجعیت علمی در جهان اسلام، نه تنها شیعیان را ارتقا فکری دادند که حتی اهل سنت را از افتادن در ورطه انحطاط فکری نجات دادند.
به مناسبت سالروز شهادت امام جواد(ع) ؛

رهبرانقلاب: امام جواد(ع) مظهر مبارزه‌ با باطل و کوششگر برای حکومت الله بود

مشی زندگانی اهل بیت(ع) در کنار کتاب الهی، دو منبع و مصدر اصیل برای هدایت بشر و دریافت حقایق به شمار می روند که رسول گرامی اسلام (ص) تمسک به این دو حبل ارزشمند را راه سعادت بشریت برشمرده‌اند. مطالعه ابعاد مختلف زندگانی امام جواد (ع) به عنوان یکی از مشعل‌های پر نور هدایت الهی لازم و ضروری است.
منتظر واقعی کیست؟؛

خداوند نواقص تکالیف فردی چه کسانی را جبران می‌کند؟

کارشناس مذهبی گفت: شخصی منتظر واقعی است که ظهور و غیبت امام عصر (عج) برای او تفاوتی نداشته باشد و اطاعت از دستورات قرآن کریم و اهل بیت (ع) را همانگونه انجام دهد که گویا در محضر امام قرار دارد.
واقعیت یا شایعه؛

آیا سَر امام حسین(ع) در بیمارستانی در اسراییل است؟

و امّا کسی که گفت سَر امام حسین (ع) در عَسقَلان بود آنگاه به مصر منتقل شد، استناد ایشان بر این کار، رویایی در خواب بود و موضوع این بود که مردی در خواب دید که سَر امام حسین(ع) در مکانی قرار دارد و جای دقیق آن در خواب برایش معیّن و مشخّص شد و آن جا را نَبش نمود.
مشهورترین صفات و خصوصیات امام رضا(ع)؛

مشهورترین القاب امام رضا (ع)

امام هشتم(ع)دارای صفات، ویژگی ‌ها و القابی هستند که به آن مشهور بوده و شناخته می ‌شوند. هر کدام از این ویژگی ‌ها به بخشی از صفات و خصوصیات امام رضا(ع) اشاره دارد علی ابن موسی الرضا(ع) القاب متفاوتی دارند که از بین آن ‌ها هشت لقب از سندیت بیشتری برخوردار هستند
ولادت امام رضا؛

چراغانی حرم مطهر امام رضا (ع) + تصاویر

به مناسبت ولادت امام رض ا(ع)، حرم مطهر آن حضرت چراغانی شد.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها