سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بنا به روایت های تاریخی؛

سخت‌ترین مصیبت از زبان امام سجاد(ع)

وقتی از امام سجاد ـ علیه‌السلام ـ پرسیدند در سفر کربلا، سخت‌ترین مصیبت‌های شما کجا بود، سه بار فرمودند: «الشام، الشام، الشام» .در شام نیز اسرای آل محمّد ـ صلی الله علیه و آله ـ را در حالی که به ریسمان بسته شده بودند، به مجلس یزید وارد کردند، وقتی بدان حال در پیش روی یزید ایستادند، سر امام را در برابر یزید می‌گذارند و این صحنه از سوزناک‌ترین صحنه‌هایی است که برای امام سجاد و خانم زینب اتفاق می‌افتد.
چند متر پایین تر از مکان فعلی قتله گاه؛

محل واقعی درگیری کربلا کجاست؟

در این گزارش به جزئیات کمتر شنیده شده از کشفیات حین گودبرداری در اطراف حرم امام‌ حسین (ع) و اطلاعات جدیدی درباره این موضوع پرداختیم.
در واقعه عاشورا؛

علت اصلی عدم آسیب به امام سجاد(ع) در روز عاشورا چه بود؟

چرا در واقعه عاشورا که به هیچ کس حتی طفل شیر خوار تا پیر مرد 75 ساله رحم نشد و همه به شهادت رسیدند، به امام سجاد –علیه السلام- آسیبی نرسید؟امام سجاد –علیه السلام- در کربلا به شدت بیمار شد به طوری که توانایی حمل اسلحه و جنگ نداشت بنابر این نتوانست پیشاپیش پدر بزرگوارش به جهاد رفته و به شهادت برسد. بنابر این تا قبل از شهادت امام حسین ـ علیه السلام ـ دشمن بر خیمه ها مسلط نشده بود و دست پلیدش به امام نرسید تا حضرت را به شهادت برساند..
واقعه کربلا؛

فهرست کامل وقایع ده روز ابتدایی محرم در کربلا

ماه محرم ماه حزن واندوه تمام عالم است،چرا که همه ساله از اول محرم تا روز عاشورا پیراهن پاره پاره سیدالشهداء علیه السلام را از عرش خدا رو به زمین می آویزند و حزن و اندوه تمام عالم را فرا می گیرد.
واقعه کربلا؛

اتفاقات دشت کربلا از غروب تاسوعا تا ظهر عاشورا

حضرت امام حسین(ع)، امام سوم شیعیان است، ثارالله(به معنای خون بهای خدا)، خامس آل عبا، سبط، زکی، وفی، سیدالشهداء و اباعبدالله از القاب دیگر امام حسین(ع) است، کنیه ایشان اباعبدالله‌است. امام حسین(ع) ۳ شعبان ۴ هجری قمری در مدینه متولد شدند و در ۱۰ محرم ۶۱ به همراه یاران باوفایشان در نبردی نابرابر با سپاه سیاه یزید در کربلا به شهادت رسیدند.
واقعیت های کربلا؛

روضه تصویری از روز عاشورا

حسن روح‌الامین که به سبک هنری روضه‌خوان عاشوراست، برای معرفی تابلوهای نقاشی خود، به مصرع‌هایی از آن واقعه اشاره کرده است.
شهدای کربلا ؛

علی اصغر ؛ تنها شهید شیرخوار جهانی

حضرت علی اصغر (علیه السّلام) یکی از فرزندان حضرت امام حسین (علیه السّلام) است که تنها شش ماه در این دنیا زندگی نمودند. ایشان در مدینه به دنیا آمد و مادرش رباب دختر امرء القیس بن عدی از قبیله کلاب بوده است. رباب مادر حضرت سکینه (سلام الله علیهما) است و در مقاتل از بیتابی فراوان این همسر حضرت سید الشهداء (علیه السّلام) بعد از واقعه کربلا و علاقه وافر حضرت امام حسین (علیه السّلام) به این بانو و دخترش حضرت سکینه (سلام الله علیهما) سخن رفته است. بنابراین حضرت علی اصغر و حضرت سکینه خواهر و برادر هم از یک مادر بودند.
علت جدا بودن قبر حر؛

چرا حر بن ریاحی دور از بارگاه امام حسین دفن است؟

دو علت اصلی برای جدا بودن قبر حر گفته شده است که عبارتند از ...
از زبان مقام معظم رهبری؛

جزییات شهادت و روضه عبدالله بن حسن

متن بیانات و روضه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای که در نماز جمعه تهران و در تاریخ پنجم آذر سال 1364 درباره عبدالله بن حسن بیان فرمودند در مطلب پیش رو آمده است.
گزارش تصویری؛

روزی که زمین گسترده شد

25 ماه ذی القعده مصادف است با روز دحو الارض.
تا هفت فروردین‌ماه؛

مهلت نام‌نویسی در طرح ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن تمدیدشد

مهلت نام‌نویسی در طرح ارزیابی و اعطای مدرک به حافظان قرآن کریم تا ۷ فروردین‌ماه ۱۳۹۸ تمدید شد.
به مناسبت وفات حضرت زینب(س)؛

تاریخ از وصف عقیله بنی هاشم ناتوان است

عایشه بنت‌الشاطی نویسنده‌ اهل سنت با آنکه آثار فراوان در تفسیر حدیث دارد یک کتاب مستقل با عنوان «زینب قهرمان کربلا» می نویسد و می گوید کسی جز مادرش فاطمه زهرا(س) در صفات به پای او نمی رسد.
اربعین بدون ارز؛

سرگردانی میلیونی ایرانی ها در عراق

مکی یازع رئیس کمیته مشارکت ، اسکان و پشتیبانی ستاد اربعین در مرز شلمچه گفت:متاسفانه هیچ امکانی برای ارائه ارز به زائران در شلمچه عراق وجود ندارد و زائران با مشکل روبه رو هستند.
نزول برکت؛

چرا کشورهای اسلامی مشکلات بیشتری دارند؟

در قرآن، دو نوع گشایش برای دو گروه مطرح است: الف: رفاه و گشایش برای خوبان كه همراه با بركات است، «لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَكاتٍ». ب: رفاه و گشایش برای كفّار و نااهلان كه دیگر همراه با بركت نیست، «فَتَحْنا عَلَیْهِمْ أَبْوابَ كُلِّ شَیْ‌ءٍ»، زیرا چه بسا نعمت‌ها، ناپایدار و سبب غفلت و غرور و طغیان باشد.
روز عاشورا چگونه گذشت؛

گاهشماری ایرانی واقعه کربلا

طبق محاسبه مرحوم دکتر احمد بیرشک در «گاهشماری ایرانی» واقعه کربلا به حساب گاهشماری شمسی 21 مهر سال 59 هجري شمسی می شود. تاریخ شمسی هم که مثل قمری نیست که تغییر کند. موقعیت زمین نسبت به خورشید ثابت است و می شود با در آوردن اوقات شرعی شهر کربلا در این تاریخ حرفهای مقتل نویسان را به ساعت و دقیقه برگرداند.
عضو مجلس خبرگان رهبری:

حضرت زینب (س) پس از واقعه عاشورا فرمود که من جز زیبایی ندیدم

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: اشک بر مصیبت امام حسین علیه السلام دل انسان را تطهیر می‌کند و موجب بخشیده شدن گناهان او می‌شود
تاسوعا چه روزی است؟

من غلام قمرم، غیر قمر هیچ مگو

کدام تفسیر و کدام بیانی می‌تواند گویای رازهای شخصیت و حقایق رخدادهای عباس ابن علی(ع) در کربلا باشد؟
بررسی روایات تاریخی؛

امام حسین به تکلیف الهی عازم کوفه شد یا به دعوت کوفیان؟

اخبار تاریخی متعددی وجود دارد که نشان دهنده ارتباط مستمر اهل کوفه با امام حسین (ع) است، به گونه ای که در برخی موارد، هیأت هایی را به سوی آن حضرت می فرستادند تا دیدگاه ایشان را در خصوص مورد مزبور بدانند و کسب تکلیف کنند. اینها گواه بر آن است که اهل کوفه، امام حسین (ع) را به عنوان رهبر واجب الاطاعه خود قبول داشتند. یکی از این هیأت ها پس از شهادت حجربن عدی و یارانش به نزد امام حسین (ع) آمدند...
دنیا طلبی، آسیب عظیمی است؛

چه آسیب‌هایی به دین، امام حسین (ع) را به قیام واداشت؟

قیام امام حسین (ع) علاوه بر اعتراض به بی‌عدالتی و قرارگیریِ ظاهری باطل در جایگاه حق، به واسطه شدت آسیب‌هایی بود که جریان فریبکار یزید و عواملش به دین وارد کرده بود و بیم آن می‌رفت این بدعت‌ها، امت مسلمان را به شدت تغییر می‌دهد؛ اما مشخصاً در عصر عاشورا، دین با چه آسیب‌هایی مواجه شد که ثارالله برای هشدار به جامعه تشیع در مقابل این انحراف، چنین قیامی کرد؟
بخوان به نام عاشورا؛

پیشنهادهایی برای خواندن مقتل‌های معتبر عاشورایی

روایت بی‌پیرایه واقعه عاشورا همواره یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های دوستداران اهل‌بیت(ع)‌ و علاقه‌مندان تاریخ بوده است؛ روایتی که هم بتواند اصل واقعه را براساس متون معتبر، عاری از پیرایه‌هایی که در طول قرن‌های بعد به آن افزوده شده، روایت کند و هم نثری خواندنی داشته باشد.
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها