سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
عملکرد بیمارستان‌ها ؛

چرا کارایی بیمارستان‌های کشور نامطلوب است؟

بیمارستان یک سازمان اجتماعی بسیار پیچیده چند تخصصی و بوروکراتیک است که نقش بسزایی در تأمین، حفظ و ارتقای سلامتی جامعه دارد. ولی نتایج یک پژوهش داخلی حکایت از آن دارد که کارایی بیمارستان‌ها در کشور ما مطلوب نیست.
معاون کل وزارت بهداشت اعلام کرد؛

کاهش بار مراجعات درمانی مردم به دلیل مسایل اقتصادی

معاون کل وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشکلات اقتصادی، گفت: حدود ۳۰ درصد بار مراجعات به داروخانه‌ها بدون داشتن نسخه و بدون مراجعه مجدد به پزشک است تا از این طریق بتوانند هزینه‌های خود را کاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نکنند. اینها نشانه‌های نگران‌کننده‌ای است.معاون کل وزارت بهداشت در ادامه افزود: در سال ۱۳۹۷ هم نشانه‌های اولیه کاهش بار مراجعه بر مردم دیده شد. از طرف دیگر دولت نیز با مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کند و ممکن است تحریم‌ها اجازه ندهد که در این زمینه بتواند به خوبی به ما کمک کند. در حال حاضر مهم‌ترین نکته با توجه به شرایط موجود، توجه به اقشار فقیر و محروم جامعه است که در این زمینه بسیج جامعه پزشکی کمک‌های خوبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کرده است.
تخلفات بیمارستانی؛

واکنش وزارت بهداشت به تخلفاتِ پولیِ برخی بیمارستان‌ها

مدیرکل دفتر نظارت و اعتباربخشی وزارت بهداشت درباره تخلف برخی بیمارستان‌ها مبنی بر ارجاع بیمار به خارج از بیمارستان برای تهیه دارو و تجهیزات پزشکی و دریافت وجه خارج از صورتحساب بیمارستانی، توضیح داد.
در سایه‌ی بی‌توجهی مسئولان؛

در این عطاری‌ها متادون می‌دهند!

رئیس اتحادیه عطاران و حناساب یزد که از پاسخگو نبودن مسئولان استان در قبال مشکلات این صنف گلایه دارد، اعلام می‌کند: قریب ۱۰۰ عطاری با سوءاستفاده از افکار عمومی و در سایه‌ی بی‌توجهی مسئولان، اقدام به عرضه اقلام غیرمجاز مانند داروهای ترک اعتیاد، متادون و قرص‌های لاغری و چاقی با طرح کاربری‌های اغراق‌آمیز و دروغ می‌کند.
فرار مالیاتی؛

افشاگری استاد یک دانشگاه درباره فرار مالیاتی پزشکان

راغفر گفت: پزشکان ایرانی به جای پرداخت سالی ۷ هزار میلیارد تومان مالیات، فقط ۷۰ میلیارد تومان مالیات می‌دهند.
یادداشت دکتر علی فرحبخش ؛

شهرت سیاست‌گذار

در حالی که از مطب پزشک به منزل برمی‌گشتیم، در این فکر بودم که سیاست‌گذاران کشور نیز چقدر شبیه اطبای ایرانی رفتار می‌کنند. نه حاضرند ریشه مشکلات اقتصادی کشور را به‌صورت واقعی و نه بزک کرده و به‌صورت شعاری برای مردم توضیح دهند، نه حاضرند از عوامل تشدید یا تخفیف مشکلات سخنی بر زبان بیاورند.
سقط جنین؛

تبلیغات آزادانه سقط جنین در فضای مجازی! +عکس

یک فعال رسانه‌ای در صفحه شخصی خود در توئیتر با انتشار تصاویری از تبلیغات آزادانه سقط جنین در فضای مجازی توسط یک ماما، نوشت
تبلیغات پزشکی؛

از یک تخلف عُرفی تا ماجرای آنتن‌فروشی به پزشکان

"آنتن‌فروشی به پزشکان، دقیقه‌ای ۱.۵ میلیون"، "قراردادهای آنچنانی صداوسیما با پزشکان "، "رپورتاژ آگهی‌های سلامت" و... و عباراتی هستند که این روزها فضای مجازی را پر کرده و اما و اگرهای زیادی را درباره تبلیغات حوزه پزشکی به دنبال داشته است.
انجمن داروسازان انتقاد کرد؛

بی‌نظمی بیمه‌ها در پرداخت طلب داروخانه‌ها

دبیر انجمن داروسازان ایران با ابراز نگرانی از آنچه که "بی‌نظمی بیمه‌ها در پرداخت مطالبات داروخانه‌ها" خواند، گفت: وقتی پیوستگی خدمات وجود دارد و داروخانه‌های سراسر کشور به صورت مرتب و بدون وقفه به مردم خدمات ارائه می‌کنند، چرا پرداخت‌های نظام بیمه بر اساس برنامه‌ریزی و منظم نیست؟سجادی تصریح کرد: بیمه سلامت اعلام کرده که پرداخت‌های فرودین ماه را در دستور کار خود دارد، این درحالی است که هنوز پرداختی‌های سال 97 را تسویه نکرده است.
وضعیت بیماران بهوش نیامده در مرکز قلب؛

هیچ‌کس پاسخگو نیست

بیهوشی همزمان 4بیمار در بیمارستان قلب تهران‌ که همگی در یک روز عمل شدند، با حاشیه‌های فراوانی همراه شده و نگرانی‌هایی را برای بیماران و کسانی که در لیست انتظار جراحی قلب قرار دارند، به‌وجود آورده است؛ بیمارانی که 3نفر از آنها حدود 20روز است به هوش نیامده‌اند و بیمار چهارم هم بعد از بیهوشی با سطح هوشیاری بسیار پایین مواجه شده و هیچ عکس‌العملی از خود نشان نمی‌دهد. این بیماران ۲۵ اردیبهشت مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفته‌اند و از بین آنها تنها یک نفر به‌ هوش آمده که وضعیت چندان مطلوبی نیز ندارد.
سازمان جهانی بهداشت؛

"فرسودگی شغلی" بیماری اعلام شد

سازمان جهانی بهداشت (WHO) فرسودگی شغلی یا کارزَدگی را به طور رسمی یک بیماری اعلام کرد.این بیماری از سال ۲۰۲۲ میلادی به طور جهانی به رسمیت شناخته خواهد شد و نمونه‌هایی برای تشخیص، درمان و پوشش‌دهی علائم فرسودگی شغلی برای ارائه‌دهندگان خدمات درمانی و بیمه‌گران فراهم خواهد شد. سازمان جهانی بهداشت، فرسودگی شغلی را "استرس مزمن محیط کار که به درستی مدیریت نشده است" توصیف کرده و سه نشانه زیر را برای آن در نظر گرفته است.
دکتر پورحسینی توضیح داد؛

بیهوشی عجیب چند بیمار در بیمارستان قلب تهران

رییس بیمارستان قلب تهران درباره چهار بیماری که از ۲۵ اردیبهشت مورد عمل جراحی قلب باز قرار گرفته و هنوز به‌ هوش نیامده‌اند، توضیحاتی بیان کرد.وی با بیان اینکه به‌طور کلی در جراحی قلب احتمال بروز عوارضی مانند نابینایی، فلج اندام‌ها و حتی اختلال تکلم وجود دارد، افزود: یکی از این چهار بیمار بعد از ۴۸ ساعت بیدار شده و در حال حاضر هوشیار است. البته این بیمار کمی دچار عارضه ضعف اندام شده که در حال بهبود است، اما سه بیمار همچنان بیهوش بوده و سطح هوشیاری‌شان پایین است که این موضوع برایمان غیرمعمول است.
فرار مالیاتی پزشکان؛

منشی گفت «کارت‌خوان» نداریم، ۶٠ تومان از عابر بانک بگیرید بیایید!

یکی از راهکارهای مبارزه با هر حرکت فسادانگیز مطالبه مردمی است. در فقره فرار مالیاتی پزشکان آیا این اتفاق می‌افتد؟یکی از کاربران فضای مجازی به نام سجاد پادام در این باره نوشته است: فاصله عابربانک تا مطب زیاد بود. گفتم چرا دستگاه پُز ندارید؟ خانم منشی گفت، خودت این را از آقای دکتر بپرس. گفتم، لابد برای فرار مالیاتی است دیگر. این جناب آقای دکتر مگر بورد تخصصش را از فرانسه نگرفته؟ آنجا یادش ندادند برای مالیات نباید مریض‌هایش را آواره کند؟ این مالیات مگر چند درصد از درآمد ایشان است؟
رتبه دوم در جهان؛

آمار بالای سزارین در ایران

آمار سزارین در ایران بیش از حد معمول جهانی است و ۷۵ درصد آنها غیرضروری و انتخابی است و این امر به دلیل عوامل متعددی بوده که باعث تمایل عمومی چه در بین مادران و چه در بین ارائه دهندگان خدمت به انجام سزارین در مقابل زایمان طبیعی شده است.
زیر ذره‌بین نظام پزشکی؛

«تبلیغات گمراه‌کننده و خارج از عرف پزشکان در فضای مجازی»

پس از هشدارهای متعدد کارشناسان در خصوص تبلیغات گمراه‌کننده و خارج از عرف پزشکان سرانجام رئیس سازمان نظام پزشکی خواستار برخورد با تبلیغات پزشکی غیرمجاز شده است.
در بیمارستان محک؛

یک کشته و 8 مجروح بر اثر انفجار گاز فاضلاب

رئیس مرکز اورژانس تهران از انفجار گاز فاضلاب در بیمارستان محک خبر داد.وی افزود: این انفجار که ناشی از گاز فاضلاب بوده است باعث مجروح شدن 8 نفر از هموطنان شد.
بررسی دهکده‌های سلامت؛

دلال‌بازی‌های کلان و بیمارانی که بی‌کیفیت درمان می‌شوند

رئیس انجمن گردشگری سلامت ضمن تشریح مهم‌ترین چالش‌ها و فرصت‌های حوزه گردشگری سلامت در کشور، گفت: در سال گذشته حدود یک میلیارد دلار درآمد ارزی از این حوزه داشتیم.وی افزود: بر همین اساس افراد زیادی از کشورهای همجوار به‌ویژه عراق، آذربایجان، ‌ افغانستان و... برای دریافت خدمات پزشکی به ایران می‌آیند. این موضوع برای کشور فرصتی است که بتوانیم خدمات پزشکی‌مان را عرضه کنیم و هم سلامت کشورهای منطقه را افزایش داده و هم درآمد ارزی برای کشور ایجاد کنیم.
رد پای نامرئی رانت در ارز دارویی؛

ماجرای امضاهایی به رنگ طلا در سازمان غذا و دارو

ماجرای امضا‌های طلایی در سازمان غذا و دارو به یکی از بحث‌های داغ حوزه سلامت تبدیل شده و واکنش‌های بسیاری داشته است.
رییس سابق مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت:

رشد فعالیت فراهم آوری اعضای پیوندی از مبتلایان مرگ مغزی منفی شده است

رییس سابق مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت نوشت: یکی از برنامه‌های موفق خدمات درمانی، فراهم آوری اعضای پیوندی از مبتلایان مرگ مغزی بود که در 18 سال فعالیت رسمی و سیستماتیک، رشد کم نظیری در دنیا داشت، اما رشد این فعالیت در سال گذشته نه تنها متوقف شد، بلکه منفی شده است.
دستگاه کارتخوان؛

آنچه دستفروشان دارند اما برخی پزشکان نه!

در حالی که امروز حتی دستفروشان مترو هم مجهز به دستگاه کارتخوان هستند، برخی پزشکان با وجود الزام قانونی، از نصب کارتخوان در مطب‌های خود خودداری می‌کنند.
صفحه  از ۲۴
نظرات و گلایه ها