سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آثار تحریم‌ها؛

دو ماجرای تکان‌دهنده از دوران تحریم‌ها

کسی واقعاً نمی‌داند در دوران تحریم، چند نفر بر اثر فقدان دارو جان خود را از دست دادند ولی واقعیت این است که تحریم‌ها، هر چند روی عموم مردم، آثار منفی غیر مستقیم داشت ولی بسیاری از خانواده‌ها که درگیر بیماری و دارو بودند آثار آن را به طور مستقیم و البته فاجعه‌باری لمس کردند.
احمد قویدل:

١٠٠٠ بیمار هموفیلی در دولت گذشته به دلیل نبود دارو معلول شدند

مدیرعامل کانون هموفیلی ایران با اشاره به افزایش شاخص دسترسی بیماران هموفیلی به ٢/٧ در دولت یازدهم گفت: متاسفانه در دولت گذشته ١٠٠٠ بیمار هموفیلی شدید به دلیل نبود دارو معلول شدند.
لطفاً در نوروز بیمار نشوید!

مرثیه‌ای برای زخم خوردگان خدمات پزشکی در هیاهوی عید

خواهرم 10 روز مانده بود به عید که به خاطر سردرد شدید و درد گوش به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کرد. پزشک فوق تخصص با معاینه سرسری، تشخیص میگرن و فشار خون بالا داد، در صورتی که خواهرم حتی همان‌جا در مطب پزشک تلو تلو می‌خورد و حالت تهوع داشت. هفتم فروردین دستگاه‌ها را جدا کردند و خبر فوتش را به ما دادند. درحالی که عارضه مغزی قابل تشخیص و درمان بود. قسمت غم انگیز ماجرا این بود که کادر بیمارستان طوری رفتار می‌کردند که انگار ما عیدشان را خراب کرده‌ایم.
بحران بی سابقه در تامین اجتماعی؛

هزینه های سرسام آور طرح تحول سلامت خارج از توان تامین اجتماعی است

وجود سه بحران بزرگ آب، محیط زیست و وضعیت صندوق‌های بازنشستگی در کشور، این انتظار را ایجاد کرده بود که دولت و مجلس هنگام تدوین و تصویب برنامه ششم توسعه، راهبردهای اساسی را برای برون‌رفت تدریجی از این بحران‌ها فراهم كنند. اما به نظر می‌رسد حداقل درباره صندوق‌های بیمه و بازنشستگی تدبیری اساسی و اصولی اندیشیده نشد.
دزدی از اورژانس:

خرده دزدی‌های اورژانسی

جرأت ندارند یک لحظه چشم از اورژانس بردارند، بخصوص وقت‌هایی که شلوغ است. چه وقت‌هایی شلوغ است؟ بستگی دارد. معمولاً عصرها. بیشتر همان وقت‌هاست که سر و کله‌شان پیدا می‌شود:
قاضی زاده هاشمی:

وعده 21 هزار تخت بیمارستانی و 6 هزار پروژه بهداشتی محقق شد/اولویت های سال 96

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در سال‌ آینده علاوه بر توجه به ساختار ارائه خدمات، یکپارچگی منابع و کنترل هزینه ها متناسب با خدمات، از برنامه های این وزارتخانه خواهد بود.
نگاهی به قوانین موجود پیوند عضو در ایران؛

مدل ایرانی "پیوند کلیه" و اشکالاتی که باید اصلاح شوند

رئیس مرکز مدیریت پیوند اعضای وزارت بهداشت به تشریح وضعیت پیوند عضو در ایران پرداخت و در عین حال به برخی اظهارات درباره قاچاق و خرید و فروش عضو و اهدای کلیه از افراد زنده، پاسخ داد.
عضو کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد؛

دلایل تجویز نسخ دارویی میلیاردی/وزارت بهداشت و بیمه ها مقصرند

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود گایدلاین در ارائه خدمات درمانی تخصصی، گفت: متاسفانه خدمات رسانی به مردم و سوءاستفاده برخی در تجویز دارو از هم تفکیک نشده است.
ترویج اعتیاد خاموش در جامعه؛

ایران یکی از قربانیان تجارت پزشکی‌سازی در جهان

هیچ حرکت مسوولانه و تاثیرگذاری در راستای کاهش یا حتی کنترل فعالیت‌های این نظام مافیایی وجود ندارد. بسیاری از سرکردگان این نظام مافیایی را پزشکانی تشکیل می‌دهند که خود واردکنندگان محصولات از کمپانی‌ها و گردانندگان اصلی این شبکه مافیایی در ابعاد جهانی هستند که نظارت بر عملکرد و محصولات را به عهده دیگر همکاران خود نهاده‌اند. این وضعیت بی‌هیچ شک و تردیدی جامعه ما را با بدترین و شرم‌آورترین چالش‌ها روبه رو کرده و تداوم نیز خواهد یافت.
انتقاد عضو هیأت رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس ؛

لزوم لغو بخشنامه عدم پذیرش بیماران تأمین اجتماعی در برخی بیمارستان‌های دولتی/ اختلاف بین وزارت بهداشت و رفاه مشکل جدی است

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس عدم پذیرش بیماران تأمین اجتماعی در بیمارستان های دولتی را خلاف اخلاق انسانی و پزشکی دانست و بر لزوم رفع هر چه زودتر این مشکل تأکید کرد.
کارشناس شنوایی شناسی :

تصمیم نادرست وزارت بهداشت در ارائه سمعک

یک کارشناس شنوایی شناسی، چالش مهم حوزه شنوایی شناسی در کشورمان را تجویز سمعک عنوان کرد و گفت: سمعک کالا نیست و باید توسط شنوایی شناس در مراکز شنوایی تجویز و به بیمار ارائه شود.
انتقاد رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی:

دولت برنامه استراتژیک ایدز را به سازمان مدیریت دیر رساند/ حتی یک ریال برای ایدز در بهزیستی تعریف نشده است

رئیس مرکز درمان اعتیاد بهزیستی گفت: بودجه اصلی برنامه استراتژیک مقابله با ایدز توسط دولت باید به مجلس پیشنهاد می‌شد در حالی که به سازمان مدیریت دیر رسید و اکنون از سوی وزارت بهداشت و بهزیستی پیگیریم که حداقل بخشی از آن را در سال 96 بگیریم.
مدیرعامل انجمن اهدای عضو ایران؛

انتظار «پیوند عضو» روزانه ۱۰ نفر را مي كشد

بيماران بسيار زيادي هستند كه چشم انتظار دریافت عضو از سوی اهداکنندگان، روز خود را به شب می‌رسانند. مدت زمان انتظار بسته به اینکه منتظر دریافت چه عضوی باشند ، متغیر است. توان ایران در پیوند کلیه، بد نیست و به گفته مسئولان زمان انتظار برای دریافت کلیه کمتر از یک‌سال است اما برای پیوند کبد و قلب زمان طولانی‌تری لازم است. در خصوص قلب شرایط بسیار حاد است. در مورد قلب هنوز به وضعیت ایده آل نرسیده ایم. در میان این انتظارها و صف های طولانی پیوند اعضا روزانه 10 نفر فوت می کنند.
رئیس سازمان نظام پزشکی؛

ترکیب غیرقانونی شورای عالی بیمه/شورای عالی سلامت نداریم

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران با انتقاد از تعرفه‌گذاری برمبنای توان سازمان‌های بیمه‌گر، گفت: در حال حاضر بین تعرفه واقعی و آن چیزی که در شورای عالی بیمه تصویب می شود فاصله وجود دارد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی:

بیمارستان‌های وزارت بهداشت در معرض ورشکستگی قرار دارند

رئیس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به اینکه اسناد مشخصی در خصوص بدهی‌ بیمه‌ها به مراکز درمانی وجود دارد، گفت : بیمارستان‌های وزارت بهداشت در معرض ورشکستگی قرار دارند
سخنگوی وزارت بهداشت :

۴۵ درصد تخت‌های بیمارستانی فرسوده‌اند

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: در کل کشور۷۳ درصد تخت‌های بیمارستانی فرسوده و غیرقابل بهسازی بود که اکنون این آمار به ۴۵ درصد رسیده است.
سید هادی احمدی:

زمزمه‌ عدم ارائه خدمت به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی/ پیش‌بینی «۱۲ هزار میلیارد» زیان انباشته برای بیمه‌ها تا پایان سال

عضو کارگروه اقتصاد انجمن داروسازان ایران گفت: عدم اجرای صحیح طرح تحول سلامت، موجب ورشکستگی مراکز ارائه خدمات به بیمه‌شدگان تأمین اجتماعی شده است؛ در این میان بیمه سلامت ایرانیان، از تمام بیمه‌ها در پرداخت مطالبات عقب‌تر است.
نمک پلاسکو بر زخم بیمارستان‌های فرسوده کشور؛

بیم فروریختن ساختمان‌های درمانی بر سر بیماران

وقوع حادثه پلاسکو، زنگ خطر ریزش بیمارستان‌های فرسوده کشور را به صدا در آورد و وزیر بهداشت را بر آن داشت که به صورت جدی موضوع ایمنی و مقاوم‌سازی بیمارستا‌ن‌ها را در دستور کار خود قرار دهد، زیرا بیش از نیمی از بیمارستان‌های کشور فرسوده و نا ایمن هستند.
دکتر محمد جهانگیری تشریح کرد؛

علت بالا بودن آمار ویزیت سرپایی در ایران

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی و مدیرکل نظارت و اعتبار بخشی وزارت بهداشت ، در مورد دلایل افزایش تعداد ویزیت بیماران در مطب پزشکان، توضیحاتی ارائه دادند.
رفتن به سمت تخصص گرایی و حذف مراجعه به تیم پزشکی خانواده از چرخه سلامت جامعه؛

اختیاری شدن ارجاع در پزشک خانواده؛راهکار بدیع یا مشکلی جدید؟

عبارت "اختیاری" شدن ارجاع در بستر طرح پزشک خانواده نیاز به واکاوی بیشتری دارد؛ روح برنامه پزشک خانواده و ارجاع بر مراجعه سطح اول بیمار به تیم پزشکی خانواده(جز موارد خاص مثل اورژانس ها،بیماری های خاص و...)تاکید دارد.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها