پیش متخصص مغز و اعصاب برویم، روانشناس یا روانپزشک؟

خدمات روان درمانی مراجعان را روانی می‌کند

بیماری‌های روان در ایران و عرضه و تقاضا در این زمینه از آن چیزهای گیج‌کننده است؛ آمارها می‌گویند حداقل 21 درصد مردم ایران از یک اختلال روانی رنج می‌برند و لااقل 60 درصد نیز به نوعی از افسردگی خفیف مبتلا هستند. این آمار اغلب از کنگره‌ها و همایش‌های علمی روانشناسان بیرون می‌آید که خود جای بحث دارد. از اینکه بگذریم به یمن انواع تبلیغ برای مشاوره‌های روانشناسانه، سر هر کوچه و خیابانی می‌شود مطب یکی از تخصص‌های مرتبط با بیماری‌های روان را یافت که این هم خود دردسر تازه‌ای است برای مراجعه‌کننده‌ای که دقیقاً تفاوت روانشناس، روانپزشک، متخصص مغز و اعصاب، مشاور و روان درمانگر را نمی‌داند. برای اختلال خواب به متخصص مغز و اعصاب مراجعه می‌کند و برای مشاوره تحصیلی یا مهاجرت به روانپزشک. هزینه هم یک طرف ماجراست که خدمات روان درمانی را به یک کالای لوکس تبدیل می‌کند.
سونامی سالمندی تا 2 دهه دیگر؛

25درصد جمعیت کشور تا سال 1430 سالمند می شوند

رییس انجمن فیزیوتراپی بیان کرد: 25درصد ایران را در سال 1430 سالمندان بالای 65 سال تشکیل می دهند که ما در کشور کمتر از 30 سال فرصت داریم با پدیده سالمندی مقابله کنیم.
سخنگوی وزارت بهداشت:

سازمان بازرسی و دیوان محاسبات به ماجرای بیمه درمان کارگران ورود کنند

سخنگوی وزارت بهداشت، از سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات خواست با بررسی پول‌هایی که از حق بیمه کارگران بابت درمان هزینه می‌شود، به جنجال‌های رسانه ای پایان دهند.
دیدار وزیر با مراجع؛

گلایه‌های وزیر بهداشت در قم، نزد مراجع تقلید

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در گذشته مشکلات بسیاری از حیث درمانی وجود داشت که این دولت سعی کرد با اجرای طرح سلامت، هزینه های بسیاری از دوش مردم بردارد.
نایب رییس هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛

نگاه سنگین سوداگرانه بر بازار خدمات درمانی

حیدری گفت: عملکرد تجاری وزارت بهداشت در دوران جدید از عجایب روزگار است.
مدیرعامل کانون هموفیلی هشدار داد؛

سلامت بیماران هموفیلی در مخاطره/ تبعات تصمیم اشتباه بیمه ها

مدیر عامل کانون هموفیلی ایران، نسبت به تهدید سلامت بیماران هموفیلی به دنبال ورود غیر کارشناسی بیمه ها به حوزه توزیع دارو، هشدار داد.

وقتی وزارت بهداشت مشکلات مردم را دروغ می‌داند

وزارت بهداشت با دروغگو خطاب کردن رسانه‌ها، مشکلات و درخواست‌های مردم از سیستم بهداشت و درمان را کامل تکذیب کرد.
حیرت از تجویز داروهای گرانقیمت و بی‌نتیجه؛

بیماران مبتلا به سرطان که "سرطان" نداشتند

مدیر عامل بنیاد بیماری‌های نادر ایران با اشاره به اینکه نکته جالب در معاینات رایگان تخصصی بیماران مبتلا به سرطان این بود که برخی از آنها اصلاً دچار سرطان نبودند، گفت: تجویز برخی داروهای گرانقیمت و بی‌نتیجه برای بیماران نیز باعث حیرت و گلایه بود.
مشاور وزیربهداشت در امور بیمارستانهای خصوصی:

تسهیلات درمان به زوجین نابارور از مسیر بیمه‌ باعث سرگردانی می‌شود

مشاور وزیربهداشت در امور بیمارستانهای خصوصی با اشاره به اینکه بیمه‌ها آنقدر بدهکارند که اگر پولی به آنان تزریق شود به‌راحتی در اختیار مردم قرار نمی‌گیرد، گفت: تسهیلات درمان به زوجین نابارور از مسیر بیمه‌ باعث سرگردانی بیمار و ارائه‌دهنده خدمت می‌شود.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور؛

مردم نگران آنفلوانزای فوق حاد پرندگان نباشند

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به اینکه به تازگی در مرغداری های تهران بیماری آنفلوانزا فوق حاد پرندگان مشاهده است، گفت: مردم هیچ گونه نگرانی بابت این قضیه نداشته باشند چون منطقه بطور کامل تحت قرنطینه است.
در مراسم رونمایی از مستند آرزو مطرح شد

خود ارجاعی نقطه ضعف بزرگ بهداشت و درمان کشور/ باید سکان‌داری نظام سلامت از دست پزشکان خارج شود

وزیر سابق بهداشت در مراسم رونمایی از مستند آرزو در خبرگزاری فارس گفت: ساختار نظام سلامت کشورمان معیوب است، نظرات از کمیسیون بهداشتی بیرون می‌آید که متشکل از پزشکان است، در وزارتخانه توسط پزشکان اجرا و توسط همان‌ها نظارت می‌شود و بعد در صورت خطا، پزشکی قانونی به آن رسیدگی می‌کند. در کل سیستم دست پزشکان است.
باقری لنکرانی:

نظام سلامت بیمار و مصیبت‌زده است/ عده‌ای تصمیم به نابودی وزارت‌بهداشت گرفته‌اند

وزیر اسبق بهداشت گفت: نظام سلامت در خطر است و این خطر هم از درون نظام سلامت به دلیل زیاده خواهی برخی و لجبازی برخی دیگر است و هم از بیرون آن به دلیل دعواهای شخصی و منافع صنفی یا نگرش‌های سیاسی به این معضل ملی است.
با توجه به نظر مخالف کمیسیون تلفیق؛

ادامه دادن بحث تجمیع بیمه‌ها در مجلس دیگر توجیهی ندارد

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور با اشاره به اینکه وزارت بهداشت به دلیل مشکلات مدیریتی نیازمند دستیابی به منابع مالی است که در صورت تجمیع بیمه‌ها این مهم محقق می‌شود، تاکید کرد: با نظر کمیسیون تلفیق بر رد طرح تجمیع بیمه‌ها دیگر پیگیری این طرح در مجلس توجیهی ندارد.
پژوهشگر بحران جمعیت مطرح کرد

طرح تحول سلامت اوضاع جمعیت کشور را بحرانی‌تر می‌کند/ وزارت بهداشت و بیشترین کارشکنی در مقابل سیاست‌های جمعیتی/ دادستانی کل کشور به معضل سقط جنین ورود کند

پژوهشگر بحران جمعیت گفت: سالانه کمتر از 17 هزار انسان بر اثر تصادف‌های جاده‌ای کشته می‌شوند، ولی طبق آمار دفتر سلامت جمعیت وزارت بهداشت، سالانه 250 هزار انسان در اثر سقط غیرقانونی به قتل می‌رسند.
دکتر مصطفی جمالی:

وجود تنها یک سمن در ایران به ازای هر 10 هزار نفر

مدیرکل سازمانهای مردم نهاد سلامت وزارت بهداشت با اشاره به آمار پایین سازمان‌های مردم نهاد در کشور، گفت: در ایران به ازاء هر 10 هزار نفر تنها یک سمن داریم.
گلایه‌های وزیر بهداشت از برخی بداخلاقی‌ها علیه دولت:

برخی دستگاه‌ها نه فقط دولت بلکه نظام را تضعیف می‌کنند

امام خمینی(ره) همواره تأکید داشتند که تضعیف دولت شرعاً جایز نیست و حرام است وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: رئیس جمهوری پس از انتخاب توسط مردم، حکم تنفیذش را از رهبر معظم انقلاب دریافت می‌کند و امام خمینی(ره) همواره تأکید داشتند که تضعیف دولت شرعاً جایز نیست و حرام است،
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت:

بدهی مراکز بیمارستانی به بخش خصوصی ۳۰۰۰ میلیارد تومان است

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: مراکز بیمارستانی کشور اکنون ۳۰۰۰ میلیارد تومان به بخش خصوصی بدهکار هستند.
مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت؛

۱۵ تا ۲۰ درصد تجهیزات پزشکی داخل کشور تقلبی و قاچاق هستند

مدیرکل تجهیزات و ملزومات پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی گفت: ۱۵ تا ۲۰ درصد تجهیزات پزشکی داخل کشور کالاهای تقلبی و قاچاق هستند که از مبادی اصلی وارد نشده‌اند.
قائم مقام وزیر بهداشت:

کشور از نظر تخت های بیمارستانی وضع مطلوبی ندارد

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ایران از نظر شاخص تعداد تختهای بیمارستانی وضعیت خوبی ندارد و در بین 25 کشور منطقه خاورمیانه رتبه 18 را داریم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

پزشکان دولتی ۶ ماه است که کارانه نگرفته‌اند

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به بدهی شش ماهه این دانشگاه به پزشکان در بیمارستان‌های تابعه، از سعه صدر آنها در ادامه مسیر خدمات رسانی به بیماران، قدردانی کرد.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها