سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وزير بهداشت:

وضع بهداشت روان در مملکت پریشان است

«وضع بهداشت روان در مملکت بسیار پریشان است و ما یکی از افسرده‌ترین جوامع جهان هستیم؛ چراکه به بهداشت روان توجه نمی‌کنیم». این بخشی از گفته‌های وزیر بهداشت در اولین نشست خبری‌اش بعد از انتخاب به این سِمت است.
وزیر سابق رفاه:

فعالیت‌های انجام شده در سلامت روان کافی نبوده است

وزیر سابق رفاه گفت: کارهای زیادی در حوزه سلامت روان جامعه انجام شده، اما کافی نبوده است. شاخص‌های کشور در حوزه سلامت بسیار بهتر از گذشته شده و حتی یکی از کارهای مثبت انجام شده، بیمه همگانی سلامت بود.
رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران:

وزارت بهداشت پروتکل درمان اختلال هویت جنسی ندارد

رئیس انجمن مددکاری اجتماعی ایران گفت: وزارت بهداشت هنوز پروتکلی برای درمان افراد دچار اختلال هویت جنسی تدوین نکرده است. به این افراد توجه کافی ندارد و هنوز در بسیاری جاها این افراد با همجنس گرایان اشتباه گرفته می شوند.
وضعیت رشته روانشناسی؛

بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته روانشناسی در ایران ۱۴ درصد بیشتر از دنیا

رشته روانشناسی شاید در ظاهر رشته‌ای صرفا تئوریک باشد اما روانشناسان باید از مهارت‌های لازم در حرفه خود برخوردار باشند مهارتی که در اصل حلقه مفقوده دانشگاه‌ها محسوب می‌شود.
شكيبايي مهم‌ترین ركن درمان را تشكيل مي‌دهد؛

آكنه می‌تواند خطر افسردگی، اضطراب و انزوای اجتماعی را در نوجوانان افزایش دهد

زمانی که سوفیا استنبرگ کلاس هشتم بود، ابتدا گهگاهی آکنه روي صورتش ظاهر می‌شد، اما به گفته خودش، در مدت دو سال صورت، ناحیه سینه و پشتش پر شد از زخم‌های آزاردهنده آکنه کیستی. سوفیا دانش‌آموز دبیرستان بروکلین (یکی از قدیمی‌ترین بخش‌های شهر نیویورک و همچنین پرجمعیت‌ترین منطقه در این کلان‌شهر و چهارمین منطقه پرجمعیت ایالات متحده آمریکا با 2.5 میلیون نفر جمعیت است- م) در‌اين‌باره گفت: «من عمیقا عصبی، خجالتی و بسیار نگران و مضطرب بودم. به خاطر صورت خود، با شرمساری از خواب بيدار مي‌شدم. تمام مدت احساس می‌کردم جذاب نیستم. ناگزیر از آرایش بسیار زیاد و لباس‌های مخفی‌کننده استفاده می‌کردم. از اجرا یا سخنرانی در کلاس خودداری می‌کردم. آکنه موجب ازدست‌رفتن حس اعتمادبه‌نفس و مانع از رشد شخصیت من می‌شد.»
دانستنی های پزشکی ؛

عوامل تشدیدکننده اضطراب کدامند؟

در حالی که مضطرب بودن در برخی شرایط تجربه‌ای عادی به حساب می‌آید، افرادی هستند که در برابر عوامل تشدید کننده آن آسیب‌پذیرتر هستند.
در نامه ای به سرپرست وزارت بهداشت مطرح شد؛

توجه به سلامت روانی - اجتماعی در برنامه های وزارت بهداشت

شورای اجرایی منظومه انجمن های علمی روانشناسی و مشاوره ایران، در نامه ای به سرپرست وزارت بهداشت، توجه به موضوعات سلامت روان را مورد توجه قرار دادند.
معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

24 درصد بالای 15 ساله‌ها دچار اختلالات روانی و رفتاری هستند

معاون اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در حال حاضر 24 درصد افراد بالای 15 سال در کشور دچار اختلالات روانی و رفتاری هستند. وقتی در جامعه نشاط و اعتماد نباشد، مردم را به حساب نیاوریم و به مردم امید ندهیم، سلامت مردم در ابعاد مختلف دچار تخریب می‌شود.
رئیس هیأت مدیره انجمن صرع ایران:

صرع عامل ناباروری زنان و مردان نیست

صرع یک اختلال عصبی مزمن است که گاهی با حملات تشنجی همراه است. گاهی این حملات بسیار خفیف است اما در برخی موارد حملات شدیدتر است و برای بیماران خطرات بسیاری به همراه دارد. شیوع این بیماری درمیان زنان و مردان تقریباً برابر است. به گفته رئیس هیأت مدیره انجمن صرع ایران حدود نیم تا یک  درصد جامعه به بیماری صرع مبتلا هستند به‌عبارت ساده‌تر حدود 800 هزار نفر از جمعیت کشور ما با این بیماری زندگی می‌کنند.
معاون دفتر سلامت روانی :

12.5 میلیون ایرانی از یکی اختلالات روانپزشکی رنج می‌برند

معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر پایه آخرین پژوهش‌ها، میزان شیوع اختلالات روانپزشکی در کشور ۲۳.۶ درصد است که حدود ۱۲.۵ میلیون نفر از جمعیت گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال ایران از یکی اختلالات روانپزشکی رنج می‌برند.
دانستنی های سلامت؛

چرا برخی افراد سریع اعصابشان به هم می‌ریزد؟

اکبری گفت: در رفتار افرادی که با کوچکترین اتفاقی اعصابشان به هم می ریزد، احساسات حرف اول را می زند و از تفکر خبری نیست.این روانشناس با بیان اینکه این افراد باید از «ذهن خوانی» پرهیز کنند، گفت: ذهن خوانی یعنی فرد بدون بررسی رابطه بین خود و طرف مقابلش قضاوت کند. افراد زودرنج پس از مدتی نسبت به طرف مقابلشان ذهنیت منفی پیدا می کنند که در نهایت به قطع روابط با آنها می انجامد.
مشکلات و نیازها؛

بیماران روانی در انتظار معلم‌هایشان

بیشتر بیماران روزهای خود را به صورت یکسان و تکراری می گذرانند. آنها بیدار می شوند، در داخل بیمارستان یا در حیاط حصار کشیده راه می روند، با خود یا دیگران یا ملاقات کنندگان حرف می زنند، داروی خود را بعد از غذا دریافت می کنند و برای خواب آماده می شوند،این داستان هرروز بیمارانی است که چشم به در دارندبرای دیدن یک آشنا
یک روانشناس:

کوچک‌ شدن سفره‌ها اختلالات روانی را در جامعه گسترش داده است

احمد برجعلی در خصوص اختلالات روانی در جامعه اظهار کرد: با فرض پذیرش شیوع اختلالات روانی به‌عنوان دامنه نشانه‌های پاتالوژیک در جامعه، شیوع و دامنه‌دار شدن بخشی از این نشانه‌ها تحت تأثیر مسائل دیگر است.مشکلات معیشتی به‌عنوان بخشی از عوامل بروز اختلالات روانی است و کوچک شدن سفره مردم این اختلالات را در جامعه گسترش داده است.
دزد انرژی خود را شناسایی کنید؛

ﭼﻬﺎﺭ نوع رفتار برای دزدیدن انرژی از دیگران وجود دارد

احتمالا بدون این‌که بدانید به دفعات با آدم‌هایی در جامعه‌ برخورد داشته‌اید که از انرژی اطرافیان‌شان تغذیه می‌کنند،، آنان مثل انگل به میزبان خود می‌چسبند و شور و هیجان‌ او را تا به آخر می‌مکند و می‌خشکانند.
محمد رضا فراهانی :

17 درصد دانشجویان علوم پزشکی به افسردگی دچار هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: میزان شیوع افسردگی و آسیب های اجتماعی در جامعه 23 درصد و در بین دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود 17درصد و کمتر از میانگین جامعه است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران :

خدمات سلامت روان در بیمارستان های دانشگاهی تحت پوشش بیمه است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به دنبال اجرای طرح تحول سلامت، بیمه های پایه از جمله بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح، درمان های دارویی و غیردارویی روان پزشکی را تحت پوشش قرار می دهند.
یادداشت حسین ناصری؛

«سلامت روان» در خطر

«سواد سلامت روان» زیرمجموعه حوزه کلی‌تر آن یعنی «سواد سلامت» است. سواد سلامت به‌ واسطه این‌دست از مشاهدات شکل گرفت که اگر سواد کاربردی افراد ضعف داشته باشد، سلامتی آنان نیز آسیب خواهد دید. بر اساس یکی از تعاریف، سواد سلامت عبارت است از توانایی خواندن و درک توضیحات مندرج بر انواع داروها و دیگر اقلام مرتبط؛ به‌گونه‌ای که بیمار به‌درستی بتواند از آنها استفاده کند.
دلایل مراجعه نکردن بیماران به روانپزشکان؛

مردم از انگ دیوانگی می‌ترسند

به گفته کارشناسان و صاحبنظران سلامت روان، نبود تخت‌های روانپزشکی، توزیع نامناسب روانپزشکان در بیمارستان‌‌های کشور، پوشش ضعیف بیمه و از همه مهمتر انگ و برچسب‌زنی جزو دلایل عدم مراجعه بیماران به روانپزشکان است.
گشتی چند ساعته در بیمارستان روانپزشکی ایران؛

اینجا کارت قرمز صادر می‌شود

پرستار لبخند تلخی می‌زند و می‌گوید:«بیماری‌های روانی به دو دسته اختلالات سایکوتیک و نوروتیک تقسیم می‌شود. در اختلالات سایکوتیک، بیماران تصور می‌کنند که کسی قصد کشتن آنها را دارد یا صداهای عجیب و غریبی می‌شنوند. آنها در مقابل این صداها و دستورات توهمی ناتوان هستند. متأسفانه برخی خانواده‌ها توجهی به این مشکلات روحی و روانی ندارند و برای کنترل چنین رفتاری به فرزند خود مواد مخدر می‌دهند.
دکتر آرش میراب‌زاده:

درمان بیماری‌های روانی بدون توجه به ابعاد اجتماعی ناقص است

در آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده نزدیک به یک چهارم جمعیت ایران نیازمند مداخلات روانپزشکی و 12/5 درصدشان افسرده هستند. از سوی دیگر گزارش‌ها نشان می‌دهد، بیش از 50 درصد مراجعه کنندگان به پزشکان عمومی مبتلا به انواعی از اختلالات روانی‌اند. شیوع 25 درصدی اختلالات روحی و روانی در کشور، نگرانی‌هایی درباره وضعیت سلامت روان ایرانیان ایجاد کرده است .
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها