سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های سلامت؛

چرا برخی افراد سریع اعصابشان به هم می‌ریزد؟

اکبری گفت: در رفتار افرادی که با کوچکترین اتفاقی اعصابشان به هم می ریزد، احساسات حرف اول را می زند و از تفکر خبری نیست.این روانشناس با بیان اینکه این افراد باید از «ذهن خوانی» پرهیز کنند، گفت: ذهن خوانی یعنی فرد بدون بررسی رابطه بین خود و طرف مقابلش قضاوت کند. افراد زودرنج پس از مدتی نسبت به طرف مقابلشان ذهنیت منفی پیدا می کنند که در نهایت به قطع روابط با آنها می انجامد.
مشکلات و نیازها؛

بیماران روانی در انتظار معلم‌هایشان

بیشتر بیماران روزهای خود را به صورت یکسان و تکراری می گذرانند. آنها بیدار می شوند، در داخل بیمارستان یا در حیاط حصار کشیده راه می روند، با خود یا دیگران یا ملاقات کنندگان حرف می زنند، داروی خود را بعد از غذا دریافت می کنند و برای خواب آماده می شوند،این داستان هرروز بیمارانی است که چشم به در دارندبرای دیدن یک آشنا
یک روانشناس:

کوچک‌ شدن سفره‌ها اختلالات روانی را در جامعه گسترش داده است

احمد برجعلی در خصوص اختلالات روانی در جامعه اظهار کرد: با فرض پذیرش شیوع اختلالات روانی به‌عنوان دامنه نشانه‌های پاتالوژیک در جامعه، شیوع و دامنه‌دار شدن بخشی از این نشانه‌ها تحت تأثیر مسائل دیگر است.مشکلات معیشتی به‌عنوان بخشی از عوامل بروز اختلالات روانی است و کوچک شدن سفره مردم این اختلالات را در جامعه گسترش داده است.
دزد انرژی خود را شناسایی کنید؛

ﭼﻬﺎﺭ نوع رفتار برای دزدیدن انرژی از دیگران وجود دارد

احتمالا بدون این‌که بدانید به دفعات با آدم‌هایی در جامعه‌ برخورد داشته‌اید که از انرژی اطرافیان‌شان تغذیه می‌کنند،، آنان مثل انگل به میزبان خود می‌چسبند و شور و هیجان‌ او را تا به آخر می‌مکند و می‌خشکانند.
محمد رضا فراهانی :

17 درصد دانشجویان علوم پزشکی به افسردگی دچار هستند

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: میزان شیوع افسردگی و آسیب های اجتماعی در جامعه 23 درصد و در بین دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود 17درصد و کمتر از میانگین جامعه است.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران :

خدمات سلامت روان در بیمارستان های دانشگاهی تحت پوشش بیمه است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: به دنبال اجرای طرح تحول سلامت، بیمه های پایه از جمله بیمه سلامت، تامین اجتماعی و نیروهای مسلح، درمان های دارویی و غیردارویی روان پزشکی را تحت پوشش قرار می دهند.
یادداشت حسین ناصری؛

«سلامت روان» در خطر

«سواد سلامت روان» زیرمجموعه حوزه کلی‌تر آن یعنی «سواد سلامت» است. سواد سلامت به‌ واسطه این‌دست از مشاهدات شکل گرفت که اگر سواد کاربردی افراد ضعف داشته باشد، سلامتی آنان نیز آسیب خواهد دید. بر اساس یکی از تعاریف، سواد سلامت عبارت است از توانایی خواندن و درک توضیحات مندرج بر انواع داروها و دیگر اقلام مرتبط؛ به‌گونه‌ای که بیمار به‌درستی بتواند از آنها استفاده کند.
دلایل مراجعه نکردن بیماران به روانپزشکان؛

مردم از انگ دیوانگی می‌ترسند

به گفته کارشناسان و صاحبنظران سلامت روان، نبود تخت‌های روانپزشکی، توزیع نامناسب روانپزشکان در بیمارستان‌‌های کشور، پوشش ضعیف بیمه و از همه مهمتر انگ و برچسب‌زنی جزو دلایل عدم مراجعه بیماران به روانپزشکان است.
گشتی چند ساعته در بیمارستان روانپزشکی ایران؛

اینجا کارت قرمز صادر می‌شود

پرستار لبخند تلخی می‌زند و می‌گوید:«بیماری‌های روانی به دو دسته اختلالات سایکوتیک و نوروتیک تقسیم می‌شود. در اختلالات سایکوتیک، بیماران تصور می‌کنند که کسی قصد کشتن آنها را دارد یا صداهای عجیب و غریبی می‌شنوند. آنها در مقابل این صداها و دستورات توهمی ناتوان هستند. متأسفانه برخی خانواده‌ها توجهی به این مشکلات روحی و روانی ندارند و برای کنترل چنین رفتاری به فرزند خود مواد مخدر می‌دهند.
دکتر آرش میراب‌زاده:

درمان بیماری‌های روانی بدون توجه به ابعاد اجتماعی ناقص است

در آماری که وزارت بهداشت اعلام کرده نزدیک به یک چهارم جمعیت ایران نیازمند مداخلات روانپزشکی و 12/5 درصدشان افسرده هستند. از سوی دیگر گزارش‌ها نشان می‌دهد، بیش از 50 درصد مراجعه کنندگان به پزشکان عمومی مبتلا به انواعی از اختلالات روانی‌اند. شیوع 25 درصدی اختلالات روحی و روانی در کشور، نگرانی‌هایی درباره وضعیت سلامت روان ایرانیان ایجاد کرده است .
دکتر پرویز بهرامی توضیح داد؛

هشت دلیل که ایرانی‌ها صرع می‌گیرند

یک فوق‌تخصص تشنج و نوار مغزی با اشاره به شایع‌ترین علل صرع در ایران گفت که صرع یکی از درمان‌پذیرترین بیماری‌های مغز و اعصاب به شمار می‌رود.
خدمات گران‌قیمت روانشناسی و جای خالی بیمه؛

تأمین اجتماعی برنامه‌ای برای سلامت روان مردم ندارد

این روزها با پیچیده تر شدن زندگی و روند سریع تغییرات در جامعه، اغلب افراد در هر سطحی که باشند حداقل برای سر و سامان دادن به امور زندگی و مقابله با تنش ها و افزایش کارآیی در روابط اجتماعی،‌ خانوادگی و شغلی خود در مقاطعی نیازمند مشاور هستند.
ابرج حریر چی پاسخ داد؛

گزارش فسادهای مالی با سلامت روان مردم چه می‌کند؟

عضو هیأت مدیره انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به تاثیر افزایش گزارش فسادهای مالی در سال‌های اخیر در آرامش جامعه، تاکید کرد که در کنار افزایش گزارش این فسادها، رشد فاصله طبقاتی و به ویژه نمایش مکرر آنها در گردش بی‌سابقه اطلاعات در فضاهای مجازی، هم‌افزایی کم‌سابقه‌ای در برهم‌زدن آرامش جامعه داشته است
بیماران روان؛

قصه تنها ترین آدم های دنیا + عکس

من اینجا چه کار میکنم؟ من که حالم خوبه چرا باید اینجا میون این آدما باشم؟ پس چرا کسی نمیاد من و از اینحا ببره؟ این ها سوالاتی است که اهالی «سرای احسان» شاید روزی چند بار از خودشان می‌پرسند. آدم‌هایی که نه بیماری روانی، بلکه تنهایی دارد روحشان را مثل خوره می‌خورد. اینجا آسایشگاه بیماران روانی مزمن و بی‌سرپرست است و تا به حال ۱۴ هزار مسافر داشته است. بعضی‌هایشان خوب شده‌اند و از این سرا رفته‌اند اما برخی دیگر هنوز تنهایند و چشم انتظار. به امید روزی که دوباره خانه‌هایشان را بیابند.
آرمان نوشت:

یک چهارم ایرانیان اختلال روانی دارند

چند روز بعد از روز جهانی سلامت روان اظهار نظرات مختلف درباره نرخ اختلالات روانی در ایران همچنان ادامه دارد.
آماری که باید آن‌را جدی گرفت؛

یک چهارم جمعیت ایران دچار علائم روانی هستند!

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: یک چهارم جمعیت ایران و در برخی مواقع نزدیک به یک سوم آنها دچار علائم روانی هستند که احتیاج به مداخله برای درمان دارند.
روان‌‌شناسی‌‌ سلامت ، خدمات و فناوری؛

نگاهی جدید به معضلاتی چون اعتیاد، چاقی و سرطان

‌‌روان‌‌شناسی‌‌ سلامت از یک جهت با سیاست‌‌گذاری‌‌های کلان کشورها در حوزۀ سلامت یعنی آموزش، پیشگیری و مداخله رابطه دارد و از طرفی عرضه‌‌کنندۀ خدمت به جامعه در زمینۀ تغییر سبک زندگی، شیوۀ زیست سالم و مداخلات ‌‌روان‌‌شناختی‌‌ در عرصۀ سلامت و بیماری‌‌های مزمن و… است.
بحران میانسالی؛

چگونه بحران ٣٠ و ٤٠سالگی را پشت‌سر بگذاریم

«بحران ٣٠سالگی؟! چیز جدیدی است؟ دوران ما این چیزها مُد نبود.» نایلون خریدهایش را زمین می‌گذارد تا نفسی تازه کند. با ٤٩سال، مادر سه فرزند است. «بحران ٣٠سالگی‌ام با افسردگی پس از زایمانم یکی شد. ٣٠‌سال داشتم که فرزند آخرم را به دنیا آوردم.» اینها را با خنده می‌گوید و دوباره نایلون‌ها را در دستانش جاگیر می‌کند و راه می‌افتد.
دانستنی ها؛

تجربه استرس به دو شکل متفاوت

استرس همیشه مضر نیست. در واقع استرس می تواند ما را به سوی دادن پاسخ موثر به یک موقعیت هدایت کند.
دانستنی ها؛

ریشه ابتلا به بیماری‌های روانی چیست؟

بر اساس برخی آمارهای رسمی بیش از ۲۳ درصد جمعیت ایران دست کم به یکی از مشکلات روحی از خفیف تا مزمن مبتلا هستند، مسئله‌ای که هر گونه کم توجهی در رفع آن نگران کننده به نظر می‌رسد.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها