یک متخصص روانشناسی بالینی گفت:

افسردگی به هیچ عنوان نشانه «ضعف» نیست

افسردگی نوعی از بیماری است که می‌تواند برای اکثر افراد اتفاق بیفتد و به هیچ عنوان نشانه ضعف نیست (مانند بیماری قلبی یا کلیوی) و حتی اشخاص قدرتمند نیز می‌‌توانند دچار افسردگی شدید شوند.
علاقه افراطی به اشخاص یا موقعیت های خاص، یک بیماری است؛

وابستگی یا دلبستگی؟

حتما در زندگی شما پیش آمده که خودتان را بیش از حد به چیزی، شخصی یا جایی وابسته دیده اید و یا حس کرده اید به شخص یا چیزی آن قدر وابسته شده اید که ترک کردن آن برایتان امکان پذیر نباشد یا حتی فکرکردن به کنار گذاشتنش در شما ایجاد وحشت و هراس کند.
15 روش شناسایی آدم روان پلید (سایکوپت)؛

سایکوپت یا روان پلید را چگونه شناسایی کنیم

طبق تخمین‌ها، بیش از ۵ درصد از جمعیت جهان به نوعی دارای خصوصیات افراد سایکوپت (روان‌‌پلید) هستند که باعث می‌شود برای آدم‌های اطراف‌شان خطرناک باشند. ولی قبل از آن که بخواهید از ترس رو به رو شدن با این قبیل آدم‌ها در خانه‌تان پناه بگیرید، باید مفهوم واقعی آن را بدانید، زیرا سایکوپتی یکی از بیماری‌های روانی است که بیش از اندازه‌ در موردش اغراق شده و تعریف صحیح آن کاملا مبهم و نامفهوم مانده است.
وزیر بهداشت خبر داد؛

تکذیب واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

وزیر بهداشت واگذاری روانشناسی بالینی به این وزارتخانه را تکذیب کرد و گفت: گروهی به دستور رئیس جمهور برای مشخص کردن رشته مشترک دو وزارتخانه مشخص شده اند،تصمیمی هم اخذ شده ولی ابلاغ نشده است.
رئیس سازمان بهزیستی:

حدود 200 هزار نفردر کشور از اختلالات روانی مزمن رنج می‌برند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در ایران حدود 200 هزار نفر از اختلالات روانی مزمن رنج می‌برند، این درحالی است که تحقیقات نشان داده 70 درصد همبستگی مثبت بین فقر و اختلالات روانی شایع وجود دارد.
رئیس سومین کنگره بین‌المللی اضطراب عنوان کرد

30 درصد از مردم ایران دچار اختلالات اضطرابی هستند/ اجرای طرح اضطراب‌زدایی از جامعه

رئیس سومین کنگره بین‌المللی اضطراب با اشاره به اینکه به طور متوسط حدود 30 درصد از مردم ایران دچار اختلالات اضطرابی هستند گفت: طرح اضطراب‌زدایی از جامعه توسط مرکز علوم اعصاب شفا در حال اجرا است.
علت های بروز افسردگی

علت زودرنجی چیست؟

یک روان‌شناس گفت: فرد زود رنج خودآزاری زیادی دارد و در برابر برخوردهایی که با روحیات او سازگار نیست بسیار آزرده‌خاطر می‌شود، از این‌رو باید به فکر درمان باشد.
عضو شورای علمی علوم رفتاری عنوان کرد

آسیب به کارآمدی رشته روانشناسی با جدا کردن آن از علوم انسانی

عضو شورای علمی کرسی نظریه‌ پردازی علوم رفتاری ، جدا کردن شاخه‌هایی از روانشناسی از مجموعه رشته‌های علوم انسانی را بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذار بر رفتار انسان دانست.
اختلالات روانپزشکی؛

از هر ۵ ایرانی یک نفر مبتلا به اختلال روانپزشکی است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای جهانی حدود 450 میلیون نفر از مردم دنیا از یک بیماری روانی یا رفتاری رنج می‌برند، گفت: در ایران از هر 5 نفر یک نفر مبتلا به اختلال روان پزشکی است.
پیشتازان نظریه نورونی

در روانکاوی فرویدی، "مغز" متهم است یا "روان"؟

اغلب فراموش می کنند که فروید یک نورولوژیست یعنی متخصص مغز و اعصاب بود و بیش از 10 سال تمام وقت خود را صرف عصب و مغزپژوهی در زمینه بررسی میکروسکوپیک بافت عصبی حیوانات از جمله خرچنگ کرده و یکی از پیشتازان نظریه نورونی به عنوان واحد ساختاری سلسله اعصاب بوده است...
مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:

بیمه‌ها خدمات روانشناختی بخش خصوصی را پوشش دهند

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تنها یک هدف مشخص برای سه دهه آینده در حوزه سلامت روان تعیین کنیم، آن هدف ارتقاء سطح سواد سلامت روان جامعه است.
مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:

بیمه‌ها خدمات روانشناختی بخش خصوصی را پوشش دهند

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تنها یک هدف مشخص برای سه دهه آینده در حوزه سلامت روان تعیین کنیم، آن هدف ارتقاء سطح سواد سلامت روان جامعه است.
دبیر علمی کنگره روانپزشکان ایران عنوان کرد؛

هر دقیقه یک نزاع در پزشکی قانونی ثبت می شود/ آمار عجیب مهاجرت

دبیر علمی سی و سومین کنگره سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران گفت: هر دقیقه یک نزاع در سازمان پزشکی قانونی کشور ثبت می شود.
رییس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان؛

23 درصد مردم ایران اختلالات روانی دارند

رییس دانشکده علوم رفتاری و سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به شیوع استرس در میان عموم مردم از آمارهای وزارت بهداشت مبنی بر اختلال روانی مردم ایران خبرداد.
دبیر علمی سی و سومین کنگره سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران:

21 درصد از جامعه ایرانی مبتلا به اختلالات روانپزشکی/ 95 درصد افرادی که خودکشی می‌کنند دچار مشکلات روانپزشکی هستند

دبیر علمی سی و سومین کنگره سالیانه انجمن علمی روانپزشکان ایران با اشاره به اینکه 21 درصد از جامعه ایرانی دچار اختلالات روانپزشکی است، گفت: این افراد نیاز به ارائه خدمات جهت درمان هستند.
مدیر کل دفتر سلامت روان وزارت بهداشت عنوان کرد

نیاز کشور به ۱۶هزار تخت روانپزشکی

مدیر کل دفتر سلامت اجتماعی، روانی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به ضرورت جذب مشارکت مردمی در راستای توسعه فضای بیمارستانی و درمانی گفت: سیستم درمانی کشور به ۱۶ هزار تخت روانپزشکی نیاز دارد.
رئیس سازمان نظام روانشناسی اعلام کرد؛

برای هر 18 هزار خانوار یک روانشناس داریم/ ضرورت برگزاری دوره‌های مهارت‌های زندگی برای خانواده‌ها/برخی یک ماه مشغول تخریب من بودند

رئیس سازمان نظام روانشناسی با اشاره به اینکه حال روانی،‌ اجتماعی و معنوی مردم در کشور خوب نیست گفت: اختصاص بودجه‌های بیشتر برای سلامت روان مردم ضرورت دارد.
توصیه های یک روانشناس:

وابستگی یک اعتیاد روانی عاطفی است/با افراد وابسته چگونه رفتار کنیم ؟

وابستگی مقوله آشنایی است که همه افراد آن را تجربه می‌کنند، هریک از ما در طول زندگی به فرد یا حتی اشیاء پیرامون خود وابستگی پیدا کرده‌ایم؛ از همان آغاز تولد نوزاد معنی وابستگی را به مادر نشان می‌دهد چرا که حیات او محتاج مادر است.
معاون وزیر بهداشت:

23 درصد جمعیت ایران دچار اختلالات روانپزشکی هستند

معاون بهداشتی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: 23 درصد جمعیت کشورمان دچار اختلالات روانپزشکی هستند که باید در مداوای آنها تلاش کنیم.
رئیس سازمان نظام روانشناسی اعلام کرد

آمادگی سازمان روانشناسی برای پایش سلامت‌روان رانندگان و متقاضیان دریافت گواهینامه

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ضمن تاکید بر اینکه نگاه وزارت بهداشت به موضوع سلامت روان نباید صنفی باشد گفت: باید به مسئله سلامت روان نگاه علمی داشته باشیم نه صنفی تا بتوانیم مشکلات ناشی از سلامت روان را درکشور کاهش دهیم.
صفحه  از ۲
نظرات و گلایه ها