سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیر علمی همایش سالانه انجمن علمی داروسازان؛

دارودرمانی بیماری های اعصاب و روان و اعتیاد مغفول مانده است

دبیر علمی شانزدهمین همایش سالانه انجمن علمی داروسازان گفت: دارودرمانی بیماری های اعصاب و روان و اعتیاد همواره یا غفلت روبرو بوده و به این دلیل به عنوان موضوع همایش امسال این موضوعات را انتخاب کرده ایم.
به بهانه‌ی هفته‌ی سلامت با شعار زندگی سالم با نشاط و امید؛

بیایید در مورد افسردگی صحبت کنیم

این روزها، سلامت روان، موضوع جدیدی نیست. سال‌هاست که می‌شنویم سلامت، فقط شامل ابعاد جسمانی نیست و همه‌ی ابعاد روانی، اجتماعی و ... را هم در برمی‌گیرد. متاسفانه آن‌چه که جدید به نظر می‌رسد رشد محسوس و نگران کننده‌ی اختلالات روانی در همه‌ی سطوح جامعه و در همه‌ی اشکال آن است.
وزیر بهداشت مطرح کرد؛

زنگ هشدار "افسردگی" به صدا در آمده است

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که بیش از ۳۰۰ میلیون نفر در دنیا از افسردگی رنج می‌برند، گفت: سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده این ارقام زنگ هشداری برای همه کشورهاست.

تماشای پرندگان موجب بهبود سلامت روان می شود

زندگی در مجاورت درختان و درختچه ها همراه با صدای آواز پرندگان احتمال بروز اضطراب یا استرس را کاهش می دهد.
در پی اظهارات اخیر معاون سازمان بهزیستی؛

واکنش وزارت بهداشت به بهزیستی درباره کیفیت ارایه خدمات سلامت روان

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت با اشاره به اظهارات اخیر معاون سازمان بهزیستی در برخی از رسانه ها مبنی بر نبود همکاری منسجم وزارت بهداشت در حوزه سلامت روان، این سخنان را کاملا بی اساس، غیر کارشناسی و ناشی از عدم اطلاع از خدمات گسترده ارائه شده در سالیان اخیر و احتمالاً فرافکنی و بهانه‌جویی دانست.
از هر چهار نفر كه در تاكسی می‌نشیند یك نفر نوعی از اختلال‌روانی را دارد؛

فقط ۱۰درصد از ۸۰۰ هزار ایرانی مبتلا به اسکیزوفرنی از بیماریشان خبر دارند

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران اسکیزوفرنی می‌گوید: بعد از پلاسکو، نوعی اضطراب عمومی ایجاد شده، مراجعانی داریم که اضطراب شدید پیدا کرده‌اند و می‌گویند فکر می‌کنیم اگر آتش‌سوزی شود باید چه کار کنیم؟
مشکل ناامنی روانی؛

مشکل عجیب یک چهارم ایرانی‌ها!

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: ‌۲۳.۴ درصد از افراد ۱۵ تا ۶۴ سال در طیفی از ناامنی روانی قرار دارند.
آسیب پذیرترین گروه بیماران در چند قدمی آرامش؛

آسودگی خاطر به بیماران اعصاب و روان رسید

راه اندازی ۱۰۰۰ تخت روانپزشکی، برداشتن قدم‌های اول برای حمایت از آسیب‌پذیر ترین گروه بیماران توسط وزارت بهداشت بود ولی همراهی همه بخش‌های تأثیر گذار برای آرامش بیماران روان و در نهایت آرامش جامعه نباید مورد غفلت قرار گیرد.
حادثه دلخراش ساختمان پلاسکو؛

چرا تصاویر دلخراش از حادثه «پلاسکو» منتشر نشود؟

در پی آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان «پلاسکو» که صبح روز پنجشنبه (۳۰ دی) در خیابان جمهوری تهران رخ داد، بعضاً تصاویری دلخراش و غم‌انگیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که واکنش معاون دفتر سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت را نیز به دنبال داشت.
یک متخصص روانشناسی بالینی گفت:

افسردگی به هیچ عنوان نشانه «ضعف» نیست

افسردگی نوعی از بیماری است که می‌تواند برای اکثر افراد اتفاق بیفتد و به هیچ عنوان نشانه ضعف نیست (مانند بیماری قلبی یا کلیوی) و حتی اشخاص قدرتمند نیز می‌‌توانند دچار افسردگی شدید شوند.
علاقه افراطی به اشخاص یا موقعیت های خاص، یک بیماری است؛

وابستگی یا دلبستگی؟

حتما در زندگی شما پیش آمده که خودتان را بیش از حد به چیزی، شخصی یا جایی وابسته دیده اید و یا حس کرده اید به شخص یا چیزی آن قدر وابسته شده اید که ترک کردن آن برایتان امکان پذیر نباشد یا حتی فکرکردن به کنار گذاشتنش در شما ایجاد وحشت و هراس کند.
15 روش شناسایی آدم روان پلید (سایکوپت)؛

سایکوپت یا روان پلید را چگونه شناسایی کنیم

طبق تخمین‌ها، بیش از ۵ درصد از جمعیت جهان به نوعی دارای خصوصیات افراد سایکوپت (روان‌‌پلید) هستند که باعث می‌شود برای آدم‌های اطراف‌شان خطرناک باشند. ولی قبل از آن که بخواهید از ترس رو به رو شدن با این قبیل آدم‌ها در خانه‌تان پناه بگیرید، باید مفهوم واقعی آن را بدانید، زیرا سایکوپتی یکی از بیماری‌های روانی است که بیش از اندازه‌ در موردش اغراق شده و تعریف صحیح آن کاملا مبهم و نامفهوم مانده است.
وزیر بهداشت خبر داد؛

تکذیب واگذاری رشته روانشناسی بالینی به وزارت بهداشت

وزیر بهداشت واگذاری روانشناسی بالینی به این وزارتخانه را تکذیب کرد و گفت: گروهی به دستور رئیس جمهور برای مشخص کردن رشته مشترک دو وزارتخانه مشخص شده اند،تصمیمی هم اخذ شده ولی ابلاغ نشده است.
رئیس سازمان بهزیستی:

حدود 200 هزار نفردر کشور از اختلالات روانی مزمن رنج می‌برند

رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: در ایران حدود 200 هزار نفر از اختلالات روانی مزمن رنج می‌برند، این درحالی است که تحقیقات نشان داده 70 درصد همبستگی مثبت بین فقر و اختلالات روانی شایع وجود دارد.
رئیس سومین کنگره بین‌المللی اضطراب عنوان کرد

30 درصد از مردم ایران دچار اختلالات اضطرابی هستند/ اجرای طرح اضطراب‌زدایی از جامعه

رئیس سومین کنگره بین‌المللی اضطراب با اشاره به اینکه به طور متوسط حدود 30 درصد از مردم ایران دچار اختلالات اضطرابی هستند گفت: طرح اضطراب‌زدایی از جامعه توسط مرکز علوم اعصاب شفا در حال اجرا است.
علت های بروز افسردگی

علت زودرنجی چیست؟

یک روان‌شناس گفت: فرد زود رنج خودآزاری زیادی دارد و در برابر برخوردهایی که با روحیات او سازگار نیست بسیار آزرده‌خاطر می‌شود، از این‌رو باید به فکر درمان باشد.
عضو شورای علمی علوم رفتاری عنوان کرد

آسیب به کارآمدی رشته روانشناسی با جدا کردن آن از علوم انسانی

عضو شورای علمی کرسی نظریه‌ پردازی علوم رفتاری ، جدا کردن شاخه‌هایی از روانشناسی از مجموعه رشته‌های علوم انسانی را بی‌توجهی به ابعاد فرهنگی و اجتماعی تأثیرگذار بر رفتار انسان دانست.
اختلالات روانپزشکی؛

از هر ۵ ایرانی یک نفر مبتلا به اختلال روانپزشکی است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با اشاره به اینکه بر اساس آمارهای جهانی حدود 450 میلیون نفر از مردم دنیا از یک بیماری روانی یا رفتاری رنج می‌برند، گفت: در ایران از هر 5 نفر یک نفر مبتلا به اختلال روان پزشکی است.
پیشتازان نظریه نورونی

در روانکاوی فرویدی، "مغز" متهم است یا "روان"؟

اغلب فراموش می کنند که فروید یک نورولوژیست یعنی متخصص مغز و اعصاب بود و بیش از 10 سال تمام وقت خود را صرف عصب و مغزپژوهی در زمینه بررسی میکروسکوپیک بافت عصبی حیوانات از جمله خرچنگ کرده و یکی از پیشتازان نظریه نورونی به عنوان واحد ساختاری سلسله اعصاب بوده است...
مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت:

بیمه‌ها خدمات روانشناختی بخش خصوصی را پوشش دهند

مدیر کل دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت گفت: اگر بخواهیم تنها یک هدف مشخص برای سه دهه آینده در حوزه سلامت روان تعیین کنیم، آن هدف ارتقاء سطح سواد سلامت روان جامعه است.
صفحه  از ۳
نظرات و گلایه ها