سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روابط عمومی اداره کل پزشکی قانونی استان تهران؛

مراجعه بیش از ۵۰ هزار نفر به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان تهران

در 6 ماه نخست امسال ۵۲ هزار و ۸۰۴ نفر به دلیل آسیب‌های ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان مراجعه کرده اند که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶ پنج درصد افزایش یافته است.
دستاوردهای فناورانه؛

علم و فناوری در خدمت پزشکی قانونی

دستاوردهای فناورانه با کمک به منابع انسانی، تاثیر بسزایی در تسهیل و تسریع امور داشته اند. یکی از نهادهایی در کشور که از ظرفیت های دانش و فناوری به خوبی استفاده کرده، پزشکی قانونی است
مسمومیت و مرگ با الکل؛

جان‌هایی که با الکل می‌پرد + نمودار

علائم مسمومیت با الکل، بسته به مقاومت بدنی و میزان مصرف از یک تا 24 ساعت پس از مصرف خود را نشان می‌دهد و فرد مصرف‌کننده با علائمی چون اختلال در حرکت و راه رفتن، سرگیجه، تهوع و استفراغ، تحریک‌پذیری، افزایش فشار خون، گُرگرفتگی، رفتارهای تهاجمی و ... روبه رو می‌شود.
مشروبات تقلبی؛

آمار تکان ‌دهنده‌ای از مرگ‌ومیر بر اثر مصرف مشروب الکلی غیراستاندارد در کشور

ظرف 10 سال گذشته اخبار این اتفاقات دایما در رسانه‌ها منتشر شده است. در آذرماه سال 87 مصرف مشروبات تقلبی که دارای ماده سمی متانول بوده، جان ۱۲ نفر را در بندرعباس گرفت. بر اثر این حادثه 92 نفر در بیمارستان شهید محمودی این شهر بستری شده بودند.
مدیر کل پزشکی قانونی گلستان:

کمبود نیروی انسانی چالش جدی پزشکی قانونی گلستان است

مدیر کل پزشکی قانونی استان گلستان گفت: کمبود نیروی انسانی را از چالش های اساسی مراکز پزشکی قانونی در گلستان است.
قائم مقام پزشکی قانونی:

پزشکان برای فعالیت در پزشکی قانونی رغبتی ندارند

قائم مقام سازمان پزشکی قانونی گفت: با وجود ترمیم حقوق و مزایا و همچنین بهبود وضعیت معیشتی، پزشکان برای جذب در ادارات پزشکی قانونی رغبتی از خود نشان نمی دهند
افزایش خشونت در جامعه؛

تهران رکورددار نزاع

سال گذشته حدود 544 هزار و 470 نفر در کشور به علت نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کردند که تهرانی‌ها با 93 هزار و 295 مورد رکورد زدند. رکوردی که نه تنها جای افتخار ندارد، بلکه باید جای خالی توجه ویژه نظام سلامت به این امر را هم در آن جست‌وجو کرد.
در میزگرد کارشناسی مطرح شد؛

مشکلات نظام ارجاع و پزشک خانواده

کارشناسان اقتصاد سلامت بر این عقیده اند که کاهش هزینه های سلامت، تنها با تشکیل پرونده الکترونیک سلامت برای تک تک ایرانی ها و همچنین اجرای کامل نظام ارجاع و برنامه پزشک خانواده اتفاق می افتد.
آمارهای پزشکی قانونی استان تهران در سه ماه اول امسال؛

25 هزار نزاع و درگیری تهران را به صدر رساند

آمار نزاع و دعوا دربین تهرانی‌ها افزایش یافته و وضع خشونت و درگیری در پایتخت همچنان نگران‌کننده و رو‌به‌رشد است. چهار ماه از سال 97 می‌گذرد و حالا مدیر کل پزشکی قانونی استان تهران آخرین آمارها از مراجعه مردان و زنان ایرانی به مرکز پزشکی قانونی استان را در سه ماهه اول سال اعلام کرده است. آماری که نشان دهنده سهم 38 درصدی زنان تهرانی از نزاع‌های سه ماهه اول سال 97 پایتخت است.
رییس سازمان پزشکی قانونی؛

افزایش قیمت دلار، تامین مواد آزمایشگاهی را با مشکل مواجه می‌کند

رییس سازمان پزشکی قانونی کشور با اشاره به کمبود پزشک در این سازمان گفت: در بسیاری از شهرستان‌ها فقط یک پزشک در مرکز پزشکی قانونی آن شهرستان داریم و در برخی از شهرستان‌ها نیز اصلا پزشکی نداریم، در حالی که در آن شهرستان نیز نیاز به مرکز پزشکی قانونی وجود دارد، اما به دلیل نبود پزشک مرکزی ایجاد نشده است.
معاون تحقیقات وزیر بهداشت:

۹۱ درصد مرگ های ناشی از تصادفات جاده ای ایران ، زودرس هستند

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با تاسف بار خواندن تعداد کشته ها و مصدومان حوادث جاده ای در ایران اعلام کرد: درسال ۹۴ ، ۹۱ درصد مرگ های ناشی از حوادث جاده ای زیر ۷۰ سال بوده که از این مجموع ، ۶۸ درصد ، زیر ۵۰ سال بوده است!
دانستنی‌های ضروری؛

چه مواقعی مراجعه به پزشکی قانونی الزامی است؟

بسیاری نمی‌دانند که مثلاً چه زمانی باید به پزشکی قانونی مراجعه کرد و چه مدارکی را باید به همراه برد؟ آیا فرد می‌تواند رأساً برای گرفتن طول درمان یا هر موضوع دیگری که مراجعه به پزشکی قانونی را الزامی می‌کند، به مراکز مربوط مراجعه کند؟
رئیس پزشکی قانونی:

1909 فقره از تصادفات پارسال ساختگی بود

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: یک هزار و ۹۰۹ فقره از پرونده های تصادفات ثبت شده در سال گذشته ساختگی بود که در یک هزار و ۸۸۹ مورد مردان و در۲۰ فقره نیز زنان نقش داشتند
رئیس سازمان پزشکی قانونی:

خودکشی کاووس سید امامی محرز است/ افزایش آمارتجاوز بیشتر حاصل اطلاع‌رسانی است/ خیلی منتظر مومیایی بودیم!

بررسی علل مرگ کاووس سید امامی، تشکیل بانک ژنتیک، آخرین وضعیت پرونده‌های تجاوز در ایران و مدرسه غرب تهران از جمله مهم‌ترین محورهای گفت و گوی خبرآنلاین با شجاعی بود.
مهرداد علی بخشی اعلام کرد؛

پارسال 49 هزار جواز دفن در قالب طرح دادپزشک صادر شد

رییس گروه پزشکی معتمد سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: پارسال 49 هزار و 647 جسد در چارچوب واحد دادپزشک (پزشک معتمد) معاینه و برای آنها جواز دفن صادر شد.
احمد شجاعی تشریح کرد؛

احراز قصور پزشکی در بیش از ۲۷۰۰ پرونده

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: قصور پزشکی در سال گذشته (۱۳۹۶) برای ۲ هزار و ۷۴۶ پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، محرز شد.

افزايش نه درصدي دريافت مجوز سقط‌ جنين‌ درماني

به گزارش پزشکي قانوني استان تهران، در فروردين سال جاري ۱۵۶ نفر جهت دريافت مجوز سقط‌درماني (جسماني) به مراکز پزشکي قانوني استان تهران مراجعه کرده‌‌اند که اين تعداد در مقايسه با مدت مشابه سال ۹۶ که تعداد درخواست براي صدور مجوز سقط‌درماني ۱۴۳ مورد اعلام شده بود، نه درصد افزايش يافته است.
رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور:

تشخیص ابعاد قضایی حوادث برعهده قضات است

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور گفت: درخصوص حوادث و اتفاقاتی که در کشور رخ می دهد و افرادی که از این طریق آسیب دیده یا جان خود را از دست می دهند، دو مبحث از نظر تحقیقاتی و قضایی مطرح است؛ در بحث قضایی علت برخی حوادث را باید قاضی تشخیص دهد.
گزارشی درباره کمبود جسد برای تشریح در بیمارستان های آموزشی؛

واردات یا اهدا؟ بحران کمبود جسد در دانشگاه‌های علوم پزشکی چگونه قابل رفع است

دانشگاه‌های علوم پزشکی همچنان برای تشریح آناتومی بدن با بحران جسد روبرو هستند. به‌رغم اینکه اهدای جسد منع شرعی ندارد اما این موضوع در کشور کمتر اتفاق می‌افتد و نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.
رئیس سازمان پزشکی قانونی:

رشته زنان و زایمان بیشترین قصور پزشکی را دارد

رئیس سازمان پزشکی قانونی گفت: رشته زنان، زایمان و نازایی بالاترین میزان قصور پزشکی را به خود اختصاص داده‌ است و دندانپزشکی، جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی و پزشکی عمومی در رتبه های بعدی قرار دارند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها