سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شغل آباواجدادی؛

تولید ماهی قرمز برای سفره هفت‌سین همسایه

فتاحی عنوان می‌کند: گلدفیش از آنجایی که یک ماهی سردابی است، حمل‌ونقلش با مشکل چندانی مواجه نیست، اما سیستم بسته‌بندی ماهیان آکواریومی که در گروه ماهیان گرمابی قرار می‌گیرند، کمی پیچیده‌تر است، زیرا باید آن‌ها را داخل جعبه‌های یونولیتی که تبادل حرارت را به حداقل می‌رساند، قرار داد و اگر ماهی به منطقه سردسیر منتقل می‌شود، برای جلوگیری از افت دمای محموله، باید یک نایلون کوچک آب گرم هم داخل بسته محتوی ماهیان گرمابی قرار داد که از سرما یخ نزنند.
نجات دریاچه ارومیه؛

هدررفت آب در دریاچه ارومیه به صفر می‌رسد

افزایش بارندگی تنها ملاک افزایش سطح تراز دریاچه ارومیه نیست بلکه استفاده بهینه از این آب‌ها می‌تواند در افزایش سطح تراز دریاچه کمک کرده و اقدامات زیربنایی در استفاده از روان‌آب‌ها سبب جلوگیری از هدررفت بارش‌ها می‌شود.
درخواست شبکه تشکل‌های محیط زیست ومنابع طبیعی گلستان و مازندران؛

سازمان محیط زیست درباره تخلف "سایت پشتیبان آشوراده" پاسخ دهد

آشوراده باز هم در سرلیست اخبار قرار گرفت. حالا به دنبال گزارش این سایت خبری درباره جاده سازی بدون مجوز، شبکه تشکل های محیط زیست و منایع طبیعی استان های گلستان و مازندران بیانیه ای صادر کرده است.
صندوق جهانی طبیعت اعلام کرد؛

افزایش دو برابری آلودگی ناشی از ضایعات پلاستیک تا سال 2030

صندوق جهانی طبیعت هشدار داد: اگر تغییرات عمده ای در مدیریت پسماند ضایعات پلاستیکی صورت نگیرد؛ آلودگی جهانی ناشی از پلاستیک تا سال 2030 میلادی دو برابر می شود.
هشدار محیط زیست درباره ماهی «زبرا»؛

قرار دادن ماهی سر سفره هفت‌سین اصلاً سنتی ایرانی نیست

رئیس گروه آبزیان آب‌های داخلی سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه «زبرا» یک ماهی گوشت‌خوار است نسبت به رهاسازی آن در آب‌های آزاد کشور هشدار داد و گفت: «زِبرا» یک گونه مهاجم سلطه‌طلب است که از تخم و لارو سایر آبزیان تغذیه می‌کند.
برآورد و سنجش فشار انسان بر بوم‌سازگان‌‌ها؛

جا پای بوم‌شناختی

کتر اصغر ارجمندنیا: جا پای بوم‌شناختی (Eco-footprint)، مقدار زمین و آبی است که فرد یا یک جمعیت انسانی، برای تامین منابع مورد نیاز و پشتیبانی پایداری خود و نیز جذب ضایعات و با فناوری متداول، به کار می‌برد.
طی نامه ای به لاریجانی ؛

روحانی لایحه حفاظت زیست محیطی دریای خزر را به مجلس ارسال کرد

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور لایحه پروتکل حفاظت از تنوع زیستی، الحاقی به کنوانسیون چارچوب حفاظت از محیط زیست دریایی دریای خزر را برای سیر مراحل قانونی به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد.
متهمان جاسوسی چه کردند؟

متهمان جاسوسی از مراکز نظامی چه آسیبی به محیط زیست ایران زدند؟ +تصاویر

با جست‌وجویی در وب‌سایت میراث پارسیان به جرات می‌توان گفت اسطوره‌سازی از دست‌اندرکاران این مؤسسه و معرفی آن‌ها به عنوان «حافظان محیط‌زیست» تنها خیانت به محیط زیست ایران است نه حمایت
جلوگیری از تخلفات زیست محیطی ؛

تخلفات زیست محیطی را گزارش کنید و از دولت پاداش بگیرید

با تصویب هیئت وزیران به پیشنهاد سازمان حفاظت محیط زیست، افرادی که ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را در جریان تخلفات زیست محیطی قرار دهند، پاداش مالی دریافت می‌کنند.
دیده‌بان سوئیسی کیفیت‌هوا «۳۰۹۵ شهر در ۷۳ کشور جهان» را رتبه‌بندی کرد

پاک‌ترین و آلوده‌ترین شهرهای ایران

پایگاه بین‌المللی دیده‌بانی آلودگی هوا -مستقر در سوئیس- کیفیت آسمان بیش از ۳ هزار شهر در ۷۳ کشور را مورد سنجش قرار داده و فهرستی از شهرها و پایتخت‌های پاک و آلوده را منتشر کرده است. این رتبه‌بندی براساس «میانگین غلظت ذرات معلق با قطر کمتر از ۵/ ۲ میکرون در هوا در سال ۲۰۱۸» انجام و تهران بیست و سومین پایتخت آلوده معرفی شده است. اوضاع آلودگی تهران نسبت به گزارش قبلی این نهاد سوئیسی، بهبود یافته است. اسامی ۴ شهر پاک (بهترین‌ها) و ۴ شهر بسیار آلوده ایران منتشر شده است.
گرمایش زمین؛

انسان عامل گرمایش زمین نیست

برخی اساتید اقلیم‌شناسی در نقد پایه‌های علمی موافقتنامه پاریس در وابسته بودن گرمایش زمین به فعالیت‌های انسان تشکیک وارد کرده‌اند.
از دبه تا تُنگ‌های تَنگ شیشه‌ای؛

ماهی قرمز عید، مهمان خوش یمن خانه

ماهی‌های قرمز همه ساله در آستانه سال جدید ‌میهمان موقت سفره‌های عید ایرانی‌ها می‌شوند.
23 اسفندماه روز جهانی رودخانه‌ها ؛

شبکه آبی کشور را سکته ندهیم

مدیر دفتر اکوسیستم‌های تالابی سازمان حفاظت محیط زیست معتقد است رودخانه‌ها رگ‌های حیاتی محیط زیست هستند و برخی اقدامات مانند سدسازی و ساخت‌وساز در بستر و حریم آنها، با بستن این شریانها به شبکه آبی کشور سکته وارد می‌کند.بر این اساس 14 مارس (23 اسفند) روز جهانی «اقدام برای حمایت از رودخانه‌ها و مقابله با سد سازی» نام گرفته است و هزاران نفر از مردم در سراسر دنیا آن را برای یادآوری اهمیت رودخانه‌ها و قدردانی از کسانی که برای حفاظت از آنها تلاش می‌کنند، گرامی می‌دارند، مردم در این روز برای پیروزی‌هایی مانند حذف سدها و بازسازی رودخانه جشن می‌گیرند.
الگوهای کاهنده مصرف آب؛

خاموشي چاه‌هاي كشاورزي، ناجي آب زيرزميني

يزد استاني كه با تكنولوژي قنات، كشت كوزه‌اي و بسياري از راهكارهاي بومي، هزاران سال تمدن خود را در قلب يكي از خشك‌ترين مناطق ايران حفظ كرده است، امروز براي تأمين نيازهاي شرب و بخش كوچكي از نيازهاي صنعت خود به آب انتقالي از حوضه پرتنش زاينده‌رود وابسته شده است. اگرچه در سال‌هاي نخست اجراي اين پروژه انتقال، در استان يزد هم مانند ديگر استان‌هاي كشور، عطش مصرف توسعه پيدا كرده اما به تدريج، با نمايان‌شدن اثرات مخرب اين وابستگي، مردم و به‌ويژه كشاورزان به فكر افتاده‌اند كه در مقابل كمبود آب در يزد، بي‌تفاوت نباشند و به الگوهاي كاهنده مصرف آب روي بياورند.
معاون محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست :

مجوزی برای انتقال آب خزر صادر نشده

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط زیست برای انتقال آب دریای خزر به سمنان به نتیجه‌ای نرسیده و مجوزی هم برای این اقدام صادر نشده است.
ابتکار کاووس سید امامی؛

متهمان جاسوسی از مراکز نظامی چه آسیبی به محیط زیست ایران زدند؟ +تصاویر

با جست‌وجویی در وب‌سایت میراث پارسیان به جرات می‌توان گفت اسطوره‌سازی از دست‌اندرکاران این مؤسسه و معرفی آن‌ها به عنوان «حافظان محیط‌زیست» تنها خیانت به محیط زیست ایران است نه حمایت.
وقتی سفره هفت سین گونه های جانوری را تهدید می کند؛

تهدید گونه‌های جانوری و گیاهی کشور با سفره هفت سین ایرانی ها!

روزهای پایانی اسفند ماه فصل تهدید «سمندر لرستان» یا آنطور که رسانه‌ها می‌نویسند «امپـراطور لرستان»، لاک پشت‌های مردابی، گل‌های واژگون و ماهی قرمز است. بازار نوروزی، هر سال گونه جانوری جدیدی را روانه سفره هفت سین نوروز ایرانی‌ها می‌کند.
در آستانه سال نو؛

هشدار سازمان محیط زیست در مورد یک گیاه مهاجم

در آستانه سال نو، رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست، ایرانیان را از خرید سنبل آبی برحذر داشت و گفت: سنبل آبی سرطان‌زاست چون ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است. البته این سنبل با سنبل های زینتی به لحاظ ظاهری و خصوصیات گیاه شناسی تفاوت دارد و نباید سنبل آبی را با سایر سنبل‌ها اشتباه بگیریم.
کلانتری:

رهبر معظم انقلاب دستور داده‌اند تا پایان دولت دوازدهم موضوع بوی نامطبوع مسیر فرودگاه امام (ره) رفع شود

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری به‌شدت از بوی نامطبوع مسیر فرودگاه حضرت امام گله مند هستند حتی رئیس جمهوری اظهار کرده است هنگامی که در مسیر فرودگاه هستم بوی منطقه سبب می‌شود از خواب بیدار شوم. مقام معظم رهبری دستور داده‌اند که تا پایان دولت دوازدهم بوی نامطبوع مسیر این فرودگاه باید رفع شود.
تعرض سودجویان به منابع طبیعی؛

تخریب منابع طبیعی، خیانت به جامعه بشری

طبیعت دیگر دلنشین نیست. پوشش گیاهی، سبزینگی، جنگل، مرتع و رودخانه‌ها در اثر آز و طمع سیری ناپذیر سودجویان و نیز بی‌توجهی مردم در حال نابودی و نفس‌های زمین در حال تنگ‌شدن است.
صفحه  از ۱۰۲
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها