سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
احیای آب بندان؛

تفاهم‌‌ شمالی برای بقای آب‌بندان

آب‌بندان‌ها یکی از منابع مهم تامین آبی گیلان به ویژه در بخش کشاورزی هستند. سالانه بخش زیادی از آب‌های جاری در گیلان به دلیل نبود مدیریت آبی هدر می‌رود که یکی از مهم‌ترین دلایلش بی‌توجهی به احیای آب‌بندان‌هاست. این در حالی است که همین آب‌بندان‌ها به جز تامین آب کشاورزی نقش مهمی در ورود پرندگان مهاجر و بهبود اکوسیستم منطقه دارند.
15میلیارد تومان برای احیای 7تالاب دارای اولویت اختصاص می‌یابد؛

تالاب‌ها دیرتر می‌میرند

از مجموع 3میلیون هکتار مساحت تقریبی تالاب‌های ایران، حدود یک‌میلیون هکتار به‌دلیل سوء‌مدیریت منابع آب و خاک و کاهش بارش، خشک و به کانون‌های ریزگرد تبدیل شده است. تلطیف هوا، تولید غذا، تامین آب و جلوگیری از تشدید گردوغبار نقش مهمی است که تالاب‌ها ایفا می‌کنند اما وضعیت کنونی، ‌هم آنها را به نابودی نزدیک کرده و هم تأثیر مستقیمی بر تغییرات زیست‌محیطی و اکولوژیکی گذاشته است. خالی شدن شهرهای واقع شده در حوضه تالاب‌ها در آینده به‌دلیل افزایش گردوغبار ناشی از خشک شدن این زیست‌بوم‌ها، ‌تهدیدی جدی محسوب می‌شود. سازمان حفاظت محیط‌زیست از چندی قبل تلاش کرده با اجرای طرح‌هایی حیات را به تالاب‌ها بازگرداند. 2روز قبل نیز هیأت وزیران اختصاص 150میلیارد ریال برای تامین اعتبارات مقابله با خشکسالی در برخی زیستگاه‌ها و تالاب‌های تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط‌زیست را به تصویب رساند تا روند اجرای طرح احیای تالاب‌ها سرعت بیشتری بگیرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت:

سال آبی به پایان رسید/ تهران در بارش کم‌آورد

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران گفت: با توجه به این‌که امروز آخرین روز از سال آبی ۱۳۹۶ - ۱۳۹۷ است، باید گفت که متاسفانه شاهد ۲۳ درصد کاهش بارندگی در تهران بوده‌ایم.
ما مقصریم یا طبیعت؟!

افزایش وقوع سیل در ایران

علیجانی استاد اقلیم‌شناسی: پوشش گیاهی را نابود کردیم، بارش‌ها تبدیل به سیل می‌شود.
هجوم انبوه‌سازان به چشم‌انداز سبز مازندران؛

فاجعه در جنگل‌های شمال

تغییر کاربری‌ها و انبوه‌سازی در جنگل و ساحل به بهانه توسعه گردشگری نه تنها این صنعت را در شمال کشور توسعه نداد، بلکه ضررهای جبران‌ناپذیری بر منابع آبی و منابع طبیعی آن وارد کرده است.
تصرف اراضی تالاب بین المللی انزلی ؛

​ محیط زیست تالاب انزلی مورد تهدید متصرفین

احسان هادی‌پور با بیان اینکه یکی از مشکلات عمده در این شهرستان تخریب و تصرف اراضی تالاب بین المللی انزلی توسط افراد سودجو است، گفت:در صورت مشاهده اینگونه تخلفات، یگان حفاظت محیط زیست شهرستان با جدیت با این موارد برخورد و افراد خاطی به دادگستری شهرستان معرفی خواهند شد.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور گفت:

پهلو گرفتن کاوشگر خلیج فارس دربوشهر

رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی کشور گفت: کاوشگر خلیج فارس (ویژه آب های سرزمینی) با هدف نمونه برداری و مطالعات دریایی برای نخستین بار در ساحل بوشهر پهلو گرفت.
رئیس حفاظت محیط زیست شهرستان جم خبر داد ؛

کشف گونه‌ای نایاب از عقرب بالدار در جم+ عکس

رئیس حفاظت از محیط زیست شهرستان جم از کشف عقرب بالدار در یکی از روستاهای جم خبر داد. وی افزود: سریعا پیگیری‌ها را با رئیس اداره حیات وحش استان بوشهر انجام دادیم که ضمن تصویر برداری از این گونه جدید، راهکارهای ایمنی در صورت زنده گیری و آسیب نرسیدن، به این موجود زیبا ارائه شد.
راه‌های رفته و نرفته ستاد احیای دریاچه ارومیه؛

نجات دریاچه در گرو حفاران تونل

اصلاح الگوی کشت، تغییر روش آبیاری، جستجوی معیشت جایگزین، تصفیه پساب برای دریاچه و انتقال آب راه‌های گوناگون نجات دریاچه ارومیه هستند، اما برداشت پنهانی آب همچنان کمر این طرح‌ها را می‌شکند.
تغییرات اقلیمی؛

سواحل شمالی ایران زیر تازیانه تغییرات آب‌و هوایی

در هیاهوی میزان سهم‌مان از دریای کاسپین(خزر)، شاید بد نباشد گاهی بدانیم داشته‌هایمان چه فرصت‌هایی را به ما عرضه می‌کنند و با داشته‌هایمان چه کرده‌ا‌یم؟ ما گاهی یادمان می‌رود که میراث طبیعی‌ای به‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه جهان را در جوار خود داریم و یادمان می‌رود که این میراث طبیعی چه فرصت‌های بی‌بدیلی را به ما عرضه داشته ‌است. تاثیرات آب‌وهوایی مستقیم آن بر منطقه به‌ویژه تأثیر بر افزایش بارش و تعدیل دمایی در کرانه‌های جنوبی دریای کاسپین از بارزترین ویژگی‌هایی است که این دریا برای جغرافیای طبیعی و انسانی این بخش از کشور رقم می‌زند.
برمبنای داده های ماهواره ای؛

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه/ حریق هورالعظیم به بخش ایران سرایت کرد

سازمان فضایی آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و تالاب هورالعظیم را برمبنای پایش ماهواره ای اعلام کرد. طبق این پایش، دریاچه ارومیه بدون تغییر باقی مانده و حریق هورالعظیم به ایران سرایت کرده است.
گزارش از طرح‌های در دست اجرا برای احیای دریاچه ارومیه؛

خطر گسترش کانون گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه + فیلم

طرح‌ تثبیت کانون‌های گرد و غبار در حاشیه دریاچه ارومیه و طرح تصفیه فاضلاب‌های شهری و انتقال پساب آن به دریاچه ارومیه، از آن دست پروژه‌هایی است که از ابتدای شروع کار ستاد احیای دریاچه ارومیه در اولویت قرار گرفته و گرچه تاکنون در اجرای این برنامه‌های مصوب، موفقیت‌هایی حاصل شده، اما هنوز ستاد به دلیل نبود اعتبارات کافی نتوانسته است به وعده‌های خود به‌طور کامل عمل کند.
وضعیت این روزهای دریاچه ارومیه ؛

تلخیِ کام حاشیه‌نشینان شورترین دریاچه ایران+ تصاویر

روز‌به‌روز وسعت دریاچه ارومیه کاهش می‌یابد و ستاد احیا با گذشت ۵ سال مدعی است با اقدامات بین دستگاهی سطح تراز آب دریاچه را تثبیت کرده است اما بازگشت حیات به این دریاچه نیازمند مشارکت‌ همه جانبه حاشیه‌نشینان است.فرهاد سرخوش نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی می‌گوید:20 سال پیش جبل‌کندی هم بخشی از دریاچه ارومیه بوده است و با کاهش سالیانه 40 سانتی‌متر از سطح تراز دریاچه، 84 درصد سطح آن از بین رفته است و این بخش هم از جمله بخش‌های خشک شده دریاچه ارومیه است.
هشدار کارشناسان محیط زیست؛

غوغای ظروف یکبار مصرف در ایام محرم

کارشناسان محیط‌زیست با هشدار درباره استفاده انبوه از ظروف یکبار مصرف می‌گویند که رها‌کردن این ظروف در طبیعت، از نفوذ آب به زمین و جوانه‌زدن گیاهان جلوگیری می‌کند.
خطر بیخ گوش زمین؛

غوغای ظروف یک بار مصرف در ایام محرم

کارشناسان محیط‌ زیست با هشدار درباره استفاده انبوه از ظروف یک بار مصرف می‌گویند که رها‌کردن این ظروف در طبیعت، از نفوذ آب به زمین و جوانه‌زدن گیاهان جلوگیری می‌کند.
در نشست ویژه‌ ریسک "آتشفشان دماوند" مطرح شد؛

مخاطرات "دماوند" در صورت انفجار

بر اساس مطالعات محققان در صورت فوران آتشفشان دماوند شهرهایی که تا حتی صدها کیلومتر از این آتشفشان دور هستند، از فوران‌های آن در امان نخواهند ماند؛ از این رو طرح "رفتارسنجی دماوند" با ایجاد ۱۰ ایستگاه لرزه‌نگاری در دستور کار محققان قرار گرفته است.این محقق حوزه آتشفشان با تاکید بر اینکه مخزن ماگمایی در عمق آتشفشان دماوند وجود دارد، افزود: مطالعاتی که بر روی این قله انجام گرفته، نشان از سه فوران است که در ۲۵ هزار سال قبل رخ داده و همچنین این مطالعات یادآور می‌شود که فوران‌های آینده این آتشفشان بزرگتر خواهد بود.
مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه:

افزایش سطح زیرکشت چغندرقند مانع از تحقق ورود آب به دریاچه ارومیه شد

مسعود تجریشی با اشاره به یکی از دلایل عدم تحقق ورود آب سالانه به دریاچه ارومیه اظهار کرد: یکی از این دلایل، علاوه بر توسعه سطح زیرکشت آبی حوضه آبریز دریاچه ارومیه، افزایش سطح زیرکشت چغندرقند در حوضه آبریز دریاچه بوده است.که این میزان چغندرقند تولیدی یک میلیون تن بیشتر از میزان ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی بود و این تخلف در سال آبی 95-96 به میزان 75 میلیون متر مکعب، از سهم دریاچه را کاهش داده است.
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان عنوان کرد:

دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان گفت: با توجه به خشکسالی های پی درپی و برداشت از چاه های غیر مجاز دشت های آبی رودان در خطر فروچاله ها هستند. در دشت مسافر آباد رودان پدیده فرونشست که منجر به فروچاله ها می شود در حال رخ دادن است که در سالیان گذشته ۱۵۰ میلیون متر مکعب برداشت از این را داشتیم و نزدیک به ۲ هزار و ۱۰۰ حلقه چاه از حدود هفت هزار حلقه چاه شهرستان رودان در این دشت است.
معاون نظارت و پایش محیط زیست استان قزوین:

سرازیر شدن فاضلاب ها به دریاچه اوان نگران کننده است

معاون محیط زیست استان قزوین گفت: جاری شدن فاضلاب روستاها به دریاچه اوان می تواند تهدید جدی برای تخریب سیمای طبیعی این چشم انداز زیبای گردشگری باشد و باید برای حل آن اقدام کرد. وی افزود حفظ منظر طبیعی در دریاچه اوان ضروری است و نباید تغییرات و فعالیتهای عمرانی و ساماندهی به سیمای طبیعی آن آسیب بزند.
پیامد چالش برانگیز؛

موج جدیدی از مهاجرت به دنبال تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی در کشور موج جدیدی از مهاجرت ها را به همراه دارد.
صفحه  از ۸۱
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها