مشکل پابرجاست؛

علل اصلی خشکی دریاچه ارومیه چیست؟

دریاچه ارومیه به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و از مهم‌ترین و با ارزش‌ترین اکوسیستم‌های آبی ایران و جهان به شمار می‌آید. این دریاچه طی چهار دهه گذشته به دنبال فعالیت‌های متعدد در حوزه‌های مختلف کشاورزی به طور گسترده‌ای از منابع آبی طبیعی خود بی‌بهره مانده و امروز با بحران خشک شدن روبرو است.
کیفیت بنزین و آلودگی هوا؛

بنزین و مدیریت عوض شد،مشکل آلودگی کجاست؟

زمانی یکی از تکنیک های تبلیغاتی بود،ایجاد حساسیت بر آمدن یک فرد سرشناس و انتخاب تیترهایی در مطبوعات و رسانه ها مبنی بر آمدن یا نیامدن آن چهره ها، تیترهایی نظیر:«هاشمی می آید، نمی آید!»، «هاشمی آمد»، «احمدی نژاد نمی آید»، «خمینی ـ سیدحسن ـ آمد!»،« هاشمی: خواهم آمد، نگران نباشید!» و... هزاران آمد و نیامد دیگر.

رهاسازی آب تالاب هورالعظیم آغاز شد

با دستور استاندار خوزستان کار رهاسازی آب تالاب هورالعظیم به بخش خشک شده این تالاب به وسعت 5 هزار هکتار با هدف جلوگیری از تخریب دایک مرزی و نیز مقابله با ریزگردها آغاز شد.
در پی بیانات رهبر معظم انقلاب در هفته درختکارى؛

تذکرات مهم زیست‌محیطى

این که رهبر معظم انقلاب تا این حد به خواسته‌ها و یادداشت‌هاى مردمى توجه دارند و به نظراتى که مردم براى ایشان مى‌فرستند تا حد توان توجه مى‌کنند، نکته‌اى مهم و براى سایر مسؤولان کشور نیز الگویى مثال‌زدنى است.
از آسمان خوزستان، گِل‌ می‌بارد؛

ماندگاری خاک در خوزستان زیاد شده است

مدیرکل هواشناسی استان خوزستان می‌گوید: با عراق برای کنترل کانون‌های ریزگرد داخل این کشور رایزنی شده‌است، اما سفیر عراق می‌گفت تا ۱۰-۱۵ سال آینده روی ما حساب نکنید!
رییس اداره محیط زیست شهر تهران عنوان کرد:

تذکر محیط زیست به رهاسازی تلفات ماهی‌های قرمز در میدان تره بار مرکزی/با متخلفان برخورد می‌شود

در پی رها شدن ماهی‌های قرمز تلف شده در میدان مرکزی میوه و تره‌بار، رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن تایید این موضوع گفت: در صورت رعایت نکردن نکات زیست محیطی به صورت قانونی با متخلفان برخورد خواهند شد.
ابلاغیه جدید سازمان محیط زیست؛

چراغ سبز محیط زیست برای ورود شکارچیان خارجی به کشور +سند

سازمان محیط زیست در ابلاغیه جدید خود، خبر از صدور مجوز شکار به اتباع خارجی در برخی مناطق کشور داده است.
وقتی آبی وجود ندارد، احداث سد چه توجیهی دارد؟

١٥ سد جدید در شرایط خشکسالی ساخته شد!

سدسازی در شرایط خشکسالی ادامه دارد. این موضوع انتقاد‌های بسیاری را به دنبال داشته است که وقتی آبی وجود ندارد، احداث سد چه توجیهی دارد. موضوع تبخیر شدید از حوضچه‌های پشت سدها مسأله دیگری است که منتقدان سدسازی مطرح کرده و می‌گویند با ساخت سدهای غیر ضروری اندک آب شیرین جمع‌شده پشت سدها تبخیر و آب‌های جاری خشک می‌شود.
کاهش بارش ها؛

استمرار سایه خشکسالی بر سر ایران

با وجود بارش‌های پاییز و زمستان گذشته، وضعیت خشکسالی در پهنه وسیعی از کشور همچنان ادامه دارد به‌طوری‌که بر اساس آمار بارش‌های کشور، از ابتدای سال آبی جاری تاکنون ۱۵۰ میلی‌متر بارش در کشور رخ داده که در مقایسه با دوره بلندمدت شش درصد و در قیاس با مدت مشابه پارسال چهار درصد کاهش یافته است.
پروفسور کردوانی:

مالچ نفتی و جنگل‌کاری برای مقابله با ریزگرد خیانت است!

پدر علم کویرشناسی ایران با اشاره به معایب مالچ‌ نفتی و جنگل‌کاری برای مقابله با ریزگردها، اجرای چنین طرح‌هایی در شرایط کنونی را خیانت خواند و گفت: کشورهای دیگر اکنون با نفت ما زندگی می‌کنند، چرا ما این نفت را در بیابان بپاشیم، درحالی‌که چیز دیگری مانند ریگ وجود دارد که به درد نمی‌خورد؟
گفت‌وگو با مسعود تجریشی:

پول ندهند، دریاچه ارومیه تابستان آینده خشک می‌شود

خرداد 1392 و سه روز قبل از انتخابات بود که دکترحسن روحانی در جمع مردم ارومیه حاضر شد و با بیان اینکه نخواهیم گذاشت دریاچه ارومیه خشک شود، گفت: «شما گفتید دریاچه ارومیه را با اشک چشمتان پر می‌کنید؟
مديريت ۶۰۰ ساله آب اصفهان نابود شده است؛

سهم زاينده‌رود در مزارع شرق اصفهان

امسال تقریبا هفدهمین سال مشکلات زاینده‌رود است. یعنی هفده سال از زمانی که قرار شد برای انتقال آب به یزد، از مهم‌ترین رود مرکزی ایران مایه بگذراند و آن را به ورطه نابودی بکشانند، می گذرد. زاینده رود هنوز خشک و بی‌جان است و این شرایط گویی برای نه‌تنها مسئولان که برای مردم هم عادی شده است. رودی که باعث به‌وجود آمدن شهر اصفهان شد، حالا فرزند خود را سال‌هاست که یتیم کرده و هر از گاهی روحش برای چند روز در دل ترک‌خورده فرزند جاری می‌شود.
رهبر انقلاب:

عده‌ای سوداگر، به‌ جان جنگل‌ها می‌افتند

مسئولانی که در ارتباط با کار جنگل‌ها و مراتع هستند به کارشان اهمیت بدهند
ابتکار خبر داد؛

اختصاص سه درصد قراردادهای نفتی به محیط زیست

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست از اختصاص سه درصد تمام قراردادهای نفتی به موضوع رفع معضلات محیط زیستی خبر داد و گفت: این طرح می تواند در مناظق نفت خیز از جمله خوزستان، عسلویه وماهشهر به منظور رفع معضلات زیست محیطی موثر باشد.

مرگ ۱.۷میلیون کودک در سال بر اثر آلودگی محیط زیست

سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده است: هر سال یک میلیون و 700 هزار کودک در نتیجه آلودگی محیط زیست جان خود را از دست می‌دهند.
لاریجانی در مراسم روز درختکاری:

حل معضل آلودگی هوا نیازمند مدیریت واحد است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اعلام آمادگی مجلس برای رفع خلاء قانونی در برخورد با مخربان فضای سبز، بر ضرورت مدیریت مستقل و واحد برای حل معضل آلودگی هوا تاکیدکرد.
رییس اداره محیط زیبست شهر تهران درخواست کرد؛

مردم از خرید گونه های جانوری برای نوروز خودداری کنند

رییس اداره محیط زیست شهر تهران بااشاره به اینکه گونه ای که از زیست گاه خود جدا می شود سرانجام تلخی دارد و محکوم به فنا است گفت: مردم از خرید گونه های جانوری، برای هفت‌سین و نوروز خودداری کنند.
مهندس محمدحقانی:

آژیر قرمز خشکسالی تهران به صدا درآمد

رئیس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اعلام اینکه آژیر قرمز خشکسالی تهران به صدا در آمده است، گفت: گستره یک میلیون و ٦٤٨ هزار کیلومتر مربعی ایران و ٦٤٨ کیلومتر مربعی تهران، با ابعاد و به اشکال مختلف، گرفتار خشکسالی شده است.
در راستای مقابله با گرد وغبار؛

نامه مشترک ظریف و ابتکار به دبیرکل سازمان ملل

جلسه کمیته راهبردی مقابله با گرد وغبار با حضور محمدجواد ظریف و حمید چیت چیان وزرای امور خارجه و نیرو، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به میزبانی سازمان حفاظت محیط زیست و با محوریت بررسی راهکارهای بین المللی برای مقابله با کانون های خارجی گرد و غبار برگزار شد.
مقام مسئول سازمان حفاظت محیط زیست :

همکاری دستگاه‌های قضایی و انتظامی برای حفظ گونه در خطر انقراض

چند سالی است که قرار دادن «سمندرلرستانی» در سفره‌هفت سین به عنوان یکی از «سین‌»ها رواج پیدا کرده است، در حالی که این گونه حیات وحش در معرض خطر انقراض قرار دارد و قاچاق این گونه، حیات وحش ارزشمند ایران را رو به نابودی می‌برد.
صفحه  از ۲۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها