سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تاثیر ادیان بر رفتار با طبیعت؛

ادیان و بحران محیط زیست

امروزه بحران محیط زیست، بشریت را تهدید می‌کند. پرواضح است که این بحران مولود مدرنیته و زیاده‌خواهی بشر در عصر جدید است؛ یعنی از زمانی که بشر به ادیان (نگرش سنتی) پشت کرد و انسان‌محوری را جایگزین خدامحوری کرد (نگرش مدرن) رفتار او با طبیعت نیز تغییر کرد.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست:

احیاء گوزن زرد ایرانی ازاولویت‌های محیط زیست است

معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست در جریان بازدید از پارک های ملی دز و کرخه، گفت: احیای گوزن زرد ایرانی در زیستگاه اصلی خود از اولویت های سازمان حفاظت محیط زیست است.
مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان محیط زیست؛

لایحه حمایت از محیط‌بانان در انتظار بررسی در صحن علنی مجلس

مدیر کل حفاظت و مدیریت شکارو صید سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام تصویب لایحه حمایت از حقوق محیط‌بانان و جنگل‌بانان در کمیسیون قضایی مجلس گفت این لایحه هم اکنون در انتظار برای بررسی در صحن علنی مجلس قرار دارد.
جزئیات استخدام ۳۰۰محیط‌بان جدید؛

سازمان حفاظت محیط‌زیست حداقل به چهار هزار محیط‌بان دیگر نیاز دارد

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط‌زیست با اشاره به جزئیات استخدام ۳۰۰محیط‌بان در سال‌جاری گفت: این سازمان برای انجام ماموریت‌های قانونی خود همچنان با کمبود محیط‌بان مواجه است.
آلودگی هوا در جهان؛

قاتل هفت میلیون نفر در سال آزاد است

محمد درویش، عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع کشور: آخرین گزارش کیفیت هوا از سازمان بهداشت جهانی نشان می‌دهد که آلودگی هوا بیش از هر زمان دیگری تهدیدی برای سلامتی جهان به شمار می‌رود و سالانه موجب مرگ هفت میلیون نفر می‌شود؛ رقمی که به گفته نگارندگان این گزارش، تقریباً برابر با سال ٢٠١٦ بوده؛ یعنی پیشرفت فناوری و افزایش دانایی و حساسیت مردم هم نتوانسته از شمار قربانیان بکاهد! چرا؟
واردات آب از دریاچه وان؛

احیای دریاچه ارومیه با آب ترکیه!

هرچند که حجم آب دریاچه ارومیه در اردیبهشت سال جاری به نسبت ماه قبل افزایش پیدا کرده، اما بر اساس آخرین آمار، تراز فعلی دریاچه ارومیه 76/1270 متر است که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۳ سانتی‌متر کاهش را نشان می‌دهد. احیای دریاچه ارومیه به‌طور جدی در دستور کار دولت قرار گرفته و آن‌طور که معاون اول رئیس‌جمهور اعلام کرده لازم باشد میلیاردها دلار اعتبار خارجی به این امر اختصاص داده می‌شود. در همین راستا، معاون وزیر نیرو گفت که «مباحثی در مورد واردات آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه صورت گرفته، اما سعی ما این است که از منابع داخلی و با اجرای سیاست‌های دیگر دریاچه را احیا کنیم.»
مشاور سازمان محيط زيست؛

کامیون‌ها سوخت پاک‌تری می‌گیرند

توزیع گازوییل یورو 4 در سراسر کشور قرار است از ابتدای خرداد ماه آغاز شود تا گام بلندی برای کنترل آلودگی هوای خودروهای دیزلی برداشته شود.
غبار فراموشی بر انبارغله ایران؛

زلزله ای به نام خشکسالی در آلوده ترین شهر جهان!

خشکسالی 20 ساله در منطقه سیستان سبب شده تا بسیاری از مردم منطقه اقدام به فروش دام ها و املاک خود کرده و منطقه را ترک کنند.
عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی؛

بیکاری علت از بین رفتن منابع آبی کشور/ بحران آب در کشور موقتی نیست

شریعت نژاد گفت: «در حال حاضر گونه های گیاهی در مناطقی کشت می شود که در آن منطقه ها به سبب خشکسالی، کاشت چنین گونه هایی بسیار غیر اصولی و غیر منطقی است. شاید اگر تنها همین مسئله رعایت شویم، می توانیم قدم بزرگی در راستای حل مشکل آب برداریم.»
گفت‌وگو با مرتضی شریفی:

پروژه ویرانگر «نمونه گردشگری آشوراده» چگونه مجوز زیست‌محیط گرفت؟/ برای تک‌جزیره دریای مازندران چه خوابی دیده‌اند؟

دبیرکل ستاد مردمی نجات آشوراده اظهار داشت: ورود هزاران تن‌ پسماند و هزاران لیتر فاضلاب تهدید بسیار جدی برای فن و فلور و اکوسیستم محلی حساس آشوراده تلقی می‌شود. آیا این حجم ورود آلودگی با اصل طبیعت‌گردی که می‌گوید «طبیعت‌گرد نباید چیزی جز ردپا از خود در طبیعت جا گذارد» همخوانی دارد؟
بحران محیط زیست؛

تغییرات اقلیمی نبردی است میان سرمایه‌داری و کره زمین

تغییرات اقلیمی درواقع نبردی است میان سرمایه‌داری و کره زمین، شاید از همین جهت مذاکرات سالانه دولت‌ها درباره تغییرات اقلیمی بیش از بیست سال است که صورت می‌گیرد اما به تغییری در شرایط نمی‌انجامد.
محمد درویش:

بزرگ‌ترین موج مهاجرت محیط‌زیستی بعد از سواحل آفریقا، در ایران اتفاق افتاد

محمد درویش در میزگرد «ایرانگرد» مطرح کرد: جمعیت حاشیه‌نشینی در سال ۱۳۵۶، ۶۵۰هزار نفر بود و اکنون به ۱۸میلیون نفر رسیده است. حاشیه‌نشینی بزرگ‌ترین بحران نیروی انتظامی است چرا که بزرگ‌ترین جرم و جنایت را با خود به‌همراه دارد.
حفظ محیط زیست با کمک حیوانات؛

آیا شرکت‌های تأمین آب و نفت از فناوری ناامید شده‌اند؟

چندی قبل در خبرها آمده بود که یک شرکت نوپای هلندی حساب ویژه‌ای روی کلاغ‌ها باز کرده است. از آنجایی‌ که کلاغ‌ها از باهوش‌ترین موجودات جهان به شمار می‌روند و گاهی هوش آنها با میمون‌ها مقایسه می‌شود، پس می‌توان از این هوش برای حفاظت از محیط زیست نیز بهره جست.
هادی بهادری، نماینده ارومیه مجلس مطرح کرد؛

شکست طرح احیای دریاچه ارومیه در صورت تأمین نشدن اعتبارات

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه با بودجه اندک انجام نمی شود، می‌گوید اعتبارات مورد نیاز برای احیای دریاچه تأمین نشده و اگر احیای این دریاچه به شیوه فعلی ادامه یابد، ستاد احیای دریاچه ارومیه با شکست مواجه می شود.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور عنوان کرد؛

تأمین حق آبه تالاب‌ها اولویت برنامه‌های دولت در سالجاری

تأمین حق آبه تالاب‌ها برای احیای آن‌ها در دستور کار ویژه دولت قرار گرفته است.
ایران در خطر است؛

عدالت محیط‌ زیستی در ایران: از آرمان تا واقعیت

عدالت محیط‌ زیستی مؤلفه‌های مختلفی از جمله محل دفن پسماندها، احداث کارخانه‌ها، نیروگاه‌ها، بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، محل تولید پسماندهای خطرناک و غیره را مورد مطالعه قرار می‌دهد. می‌توان گفت اعتقاد به عدالت محیط‌ زیستی جنبه مهمی برای تمایل به ادامه تعهد به رفتارهای محیط‌ زیستی و اقدام برای حفاظت از محیط‌ زیست در سطح فردی، اجتماعی و نهادی است.
تهران در تنگنای زباله‌ها؛

زباله‌سوزی محیط‌ زیست جنوب پایتخت را تهدید می‌کند

زباله‌سوزی و تخلیه پسماند ساختمانی در نقاط حاشیه‌ای جنوب تهران سبب ایجاد آلودگی‌های زیست‌محیطی فراوانی در این شهر و مناطق اطراف شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان؛

اثری از برخی مناطق ایران تا 1800 سال آینده باقی نمی‌ماند

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان و باستان شناس با بیان اینکه پدیده‌های اقلیمی می تواند موجب از بین رفتن تمدن‌ها شود، تصریح کرد: در برخی از مناطق کشور تا حدود 1800 سال آینده اثری باقی نخواهد ماند.
آلودگی هوا در اروپا؛

انتشار اطلس شهری ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون در اروپا

اتحادیه اروپا گزارشی با عنوان اطلس شهری آلاینده PM۲.۵ در شهرهای اروپا و مربوط به سال ۲۰۱۷ را منتشر کرد.
تراز دریاچه ارومیه در فصل گرما 70سانتی‌متر کاهش می‌یابد؛

کنترل تبخیرآب دریاچه ارومیه

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اشاره به پیشرفت فیزیکی 57درصدی طرح انتقال آب تصفیه خانه فاضلاب ارومیه به دریاچه ارومیه گفت: با بهره‌برداری از این طرح در اواخر سال‌جاری مشکل تبخیر آب دریاچه ارومیه در فصل‌های گرم کنترل می‌شود.
صفحه  از ۶۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها