راهکارهای پدر کویرشناسی ایران برای تثبیت ریزگردها و ماسه‌های روان؛

مالچ پاشی راهکاری خجالت‌آور و سرطان‌زا برای مهار ریزگردها

ریزگردها را به جای مالچ نفتی با ریگ تثبیت کنید. تپه‌های ماسه‌ای خوزستان را به جای درختانی که به دلیل عمق زیاد آب زیرزمینی خشک می‌شوند با گیاهان علفی تثبیت کنید و ماسه‌های روان سایر نقاط کشور را با بتن رسی-ماسه‌ای.
ترکیه و بحران زیست محیطی در حوزه دجله و فرات؛

ترکیه این سد را بسازد، کار ایران تمام است

سدسازی‌های ترکیه بر روی رودخانه‌های دجله و فرات اثرات محیط‌زیستی چشمگیری بر اکوسیستم مسیر این رودخانه‌ها در کشور عراق به‌جا گذاشته که باگذشت زمان رو به وخامت می‌گذارد. مردم ایران نیز به‌ویژه در استان‌های غرب و جنوب با طغیان ریزگردهای برخاسته از تالاب‌های خشک‌شده در جنوب عراق، اثر سدسازی‌های ترکیه را در بالادست دجله و فرات تحمل می‌کنند.
گفت و گو با دلاور نجفی؛

نقش صدام و سد سازی و نفت در ایجاد کانون های ریزگرد/ مسکن مهر، عامل توفان گرد و غبار تهران

چند سالی است که گرد و غبار حدود 20 استان کشور را درگیر کرده است و البته قبل از آن بادهای 120 روزه استان سیستان و بلوچستان را متاثر می کرد. در روزهای اخیر، گرد و غبار شدید و توفان گرد و غبار به همراه رطوبت زیاد، حتی موجب قطع برق و آب و تلفن شد.
خوزستان ، هر روز بحرانی تر از دیروز!!

حداقل بخاطر نفت خوزستان را نجات دهید

روزگاری آن را با آبادان و اروند، کارون و ساحلش و خون گرمی و مهمان‌نوازی مردمش می‌شناختند ولی حالا وقتی اسمش را می‌شنویم ناخودآگاه یاد گردوخاک، تنگی نفس، قطعی برق، محرومیت و البته نفت و پول نفت می‌افتیم. روزی لب کارون گُل بارون بود ولی حالا لب کارون گِل بارون شده است و این است قصه پر غصه خوزستان.
تالاب‌های خشک وگردوغبار؛

هشدار نسبت به تردد در محدوده جنوبی هورالعظیم

معاون امور تالاب‌ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست ضمن تشریح وضعیت تالاب های هور العظیم و شادگان، نسبت به تردد در محدوده جنوبی هورالعظیم هشدار داد و گفت: تمام جهت دهی های توسعه استان خوزستان باید در شورای هماهنگی کارون و شورای هماهنگی کرخه مشخص شود.
رئیس‌ کمیسیون منابع طبیعی مجلس ؛

ارسال گزارش مجلس درباره گرد و غبار خوزستان برای رئیس‌جمهور

رئیس‌ کمیسیون منابع طبیعی مجلس در نامه‌ای گزارش این کمیسیون درباره گرد و غبار در استان خوزستان را برای رئیس‌جمهور ارسال کرد.
همه دستاوردها از بین می رود؛

ریالی بودجه به دریاچه ارومیه ندادند

دولت یازدهم که با شعار احیای دریاچه ارومیه کار خود را آغاز کرد در بودجه سال ۹۶، ریالی به احیای دریاچه اختصاص نداده و مسئولان می‌گویند توقف یک ساله در فعالیت‌های احیا جبران‌ناپذیر خواهد بود.
جاده ممنوعه"دره‌انجیر" آسفالت شد:

آماده شلیک به قلب یوزپلنگ ایرانی؛

بخش مهمی از جاده‌ای که قلب زیستگاه یوزپلنگ ایرانی را نشانه گرفته و سازمان محیط زیست بارها احداث آن را ممنوع کرده اکنون آسفالت شده و در آستانه ورود به پناهگاه حیات وحش است.
راهکار عملی مقابله با ریزگردها؛

16 راهکار یک استاد دانشگاه به جهانگیری درباره ریزگردها

دبیر سابق جمعیت سبز ایران و استاد دانشگاه امیرکبیر، در نامه‌ای سرگشاده خطاب به معاون اول رئیس‌جمهور 16 راهکار و پیشنهاد برای حل مشکل ریزگردها و تغییرات آب و هوایی ارائه کرد.
لاهیجان زاده:

مصوبه مقابله با ریزگردها عملا روی زمین ماند/ 90 درصد اعتبار تامین نشد

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت : 90 درصد اعتبار مصوبه دولت در خصوص مقابله با ریزگردها تامین نشده و این مصوبه عملا روی زمین مانده است.
چاه‌های عمیق قم نه برابر شد؛

بحرانی خطرناک‌تر از خشک شدن دریاچه ارومیه

بحران دریاچه نمک مولود مدیریت ناصحیح منابع آبی و استفاده از منابع تجدید ناپذیر در راستای توسعه ناپایدار است که روز به روز در حال رشد و گسترش است.
یک لحظه مکث؛

ماجرای گورخرهایی که وزیر سبز دولت را عصبانی کرده‌اند!

چند روز گذشته بود که وزیر صنعت در سخنان تأمل برانگیزی از عبور 4 گورخر در منطقه بهرام گور گلایه کرد و گفت: «محیط زیست به علت عبور 4 گورخر به روی آن دست گذاشته و اجازه کار در آنجا را به ما نمی‌دهد»، این در حالی است که آقای وزیر در روز هوای پاک لوح وزیر سبز را از بانوی سبز پوش دولت دریافت کرد!
انصاری:

دولت در حق مردم خوزستان کوتاهی کرده است/ وزرا خواب هستند

نماینده مردم آبادان در مجلس نهم با بیان اینکه خوزستان سزاوار کم‌لطفی نیست، گفت: مردم خوزستان دلخور هستند که چرا علی‌رغم همه مقاومت‌های 8 ساله، توجهی از سوی دولت به آنها نمی‌شود و این بی‌توجهی‌ها را ظلم به خود می‌دانند.
بحرانی فعلی،فاجعه‌ ملی آتی؛

چرا بحران ریزگردها مدیریت نمی‌شود؟

پس از حادثه پلاسکو واژه مدیریت بحران برای بار چندم میان ادبیات جامعه رواج پیدا کرده است. واژه‌ای پر مسما که در شرایط اضطراری پر رنگ و همین که آب‌ها از آسیاب‌ افتاد به صندوقچه حافظه سپرده می‌شود
واکنش ابتکار به ساخت "شهرک صنعتی ایران-چین" در جاسک؛

برداشت بی‌رویه خاک از جزیره هرمز نگران کننده است

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خواستار ورود دستگاه های نظارتی در خصوص برداشت بی رویه خاک در جزیره هرمز شد.
معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور؛

دولت به تنهایی از پس حل مشکلات محیط زیست برنمی آید

معاون توسعه مدیریت، حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: دولت به تنهایی از پس حل مشکلات محیط زیست برنمی آید بلکه در این رابطه باید شاهد مشارکت مردم و یک عزم ملی باشیم.
برای اولین‌بار در ایران انجام شد؛

صدور مجوز برای چند قرق اختصاصی

مراسم افتتاحیه بهره‌برداری از قرق‌های اختصاصی با حضور احمد‌علی ‌کیخا، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و برخی از مدیران ستادی سازمان حفاظت محیط زیست و تعدادی از مسئولان محلی در اداره کل محیط زیست یزد برگزار و مجوز سه قرق اختصاصی تحویل متقاضیان شد.
افزایش دما و تشدیدرسوب نیتروژن:

تشدید بلوم جلبکی در آب‌های بخش شمالی کره زمین

واکنش دریاچه‌های نیمکره شمالی زمین به رسوب نیتروژن، به شدت به میزان مواد آلی کربن‌دار هر دریاچه بستگی دارد. رسوب نیتروژن ناشی از فعالیت‌های انسانی می‌تواند به افزایش تولید فیتوپلانکتون‌ها (شکوفایی جلبکی) منجر شود. پیش‌بینی می‌شود افزایش این رسوبات در آینده با گرم‌تر و مرطوب‌تر شدن آب و هوا در ارتباط باشد. این پیش‌بینی با توجه به نتایج تز پایان‌نامه در دانشگاه اومئو سوئد به‌دست آمده است.
مشاور معاون آب و خاک جهاد کشاورزی:

متعادل کردن دشت‌ها با حفظ اشتغال امکان‌پذیر است

مسدود کردن چاه‌های غیرمجاز حفرشده در دشت‌های کشور در راستای کنترل اضافه برداشت یک ضرورت برای شرایط کنونی ایران است، اما این اقدام بدون‌شک مشاغل زیادی را از بین خواهد برد. مشاور معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی بر این باور است: متعادل کردن دشت‌ها با حفظ معیشت و اشتغال مردم امکان‌پذیر است.
اسحاق جهانگیری:

بسیج‌ تمامی‌ امکانات و تجهیزات برای مقابله با ریزگردها

معاون رئیس جمهور از اهتمام ویژه دولت جهت حل مشکل ریزگردها در خوزستان خبر داد و تاکید کرد: کار برنامه ریزی برای حل مشکل ریزگردها به صورت ضربتی آغاز شود.
صفحه  از ۲۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها