سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی ؛

تحقیقات کمیته حقیقت‌یاب درباره مرگ هفت توله ببر باغ‌وحش مشهد ادامه دارد

به نقل از ایرنا، مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی روز یکشنبه گفت: با هدف پیگیری و تحقیقات همه جانبه در این زمینه، کارگروه ساماندهی باغ وحش با حضور نماینده تام الاختیار دادستان، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، کارشناسان ذیربط و نماینده سمن های محیط زیست استان تشکیل شده است.
هشدار فرونشست زمین؛

۴۰۵ دشت کشور در وضعیت فوق بحرانی

فرونشست زمین چالشی است که در چند سال اخیر به‌دلیل خشک‌سالی و برداشت بی‌رویه از سفره‌های آب زیرزمینی در مناطق مختلف کشور رخ داده و امروز زنگ خطر آن برای شهرهای بزرگی همچون اصفهان به صدا درآمد. به گفته مسئولان و کارشناسان، معضل فرونشست زمین در بیش‌تر استان‌های کشور به ویژه در مناطق مرکزی از جمله اصفهان، یزد، کرمان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و سمنان قابل مشاهده و نگران‌کننده شده است.
معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور:

شدت مصرف انرژی در کشور بسیار زیاد است

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با بیان اینکه کشورمان دومین هدر دهنده انرژی در جهان بعد از روسیه است گفت: شدت مصرف انرژی در کشور بسیار بالاست و باید از این میزان کاسته شود.
پس از سیلاب؛

افزایش شوره زارها در آبادان

کارشناسان معتقدند سیلاب اخیر خوزستان باعث شده است که کانون های ریزگرد را مرطوب و تا عمق ۵ الی ۱۰ سانتی متری آن نفوذ کند. با افزایش دما و تبخیر آب‌های سیلاب، این کانون‌ها به شوره زار تبدیل شده است.اما طبق گفته مدیر اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان تنها ظاهر این زمین‌ها خشک است اما رطوبت کافی را دارا هستند.قسمتی از کانون‌های ذکر شده جزئی از تالاب شادگان در محدوده‌ی آبادان هستند.
گزارش رسمی نشان می دهد؛

زخم های عمیق برآب وخاک و جنگل ایران

روزهایی سختی بر آب و خاک و هوای ایران زمین گذشته است. درغیاب نظام توانا ودانایی که این ثروت های ایران را برای امروزو فردای ایرانیان نگهدارد زخم هایی عمیق برپیکره آب وخاک و جنگل های ایران وارد شده است که خلاصه ای از وضعیت را درگزارش رسمی سازمان حفاظت محیط زیست می خوانید:
انتقاد از سیاست خودکفایی تولید گندم؛

چرا پیشنهاد رئیس سازمان محیط زیست خلاف امنیت ملی است؟

سالهاست به بهانه هدر رفتن یارانه محصولات کشاورزی و آب در ایران، تولید درون زای محصولات راهبردی مانند گندم زیر سئوال می رود فارغ از اینکه در تمام اقتصادهای پیشروی جهان یارانه کشاورزی بصورت گسترده پرداخت می شود و کسی هم معترض نیست.
نماینده مجلس شورای اسلامی:

انتقال آب دریای خزر به دلایل کارشناسی، اجتماعی و مالی امکان‌پذیر نیست

علی‌اصغر یوسف‌نژاد، نماینده مجلس شورای اسلامی، گفت: دولت به‌ صورت محفلی در مورد انتقال آب دریای خزر تصمیم می‌گیرد و تاکنون چیزی به بیرون درز نکرده است. همه می‌گویند چون آقای رئیس‌جمهور اهل سمنان است می‌خواهد از این موقعیت استفاده کند و آب دریای خزر را به سمنان ببرد. اما باید به دلایل کارشناسی، فنی و تخصصی تن بدهیم که از طریق مجاری درست آن عمل شود.
واکنش محیطزیست لرستان درمورد تخریب دریاچه گهر:

علیه محیط‌زیست اعلام جرم کنید

فعال محیط‌زیست و نماینده تشکل‌های زیست‌محیطی لرستان در کارگروه توسعه پایدار و آمایش سرزمین و محیط‌زیست استانداری لرستان گفت: دریاچه گهر به‌عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین و کوهستانی ایران و خاورمیانه می‌تواند در فهرست ثبت جهانی یونسکو قرار بگیرد، اما باوجود پیگیری‌های متولیان امر که در شرف ثبت است، اقداماتی که برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها انجام می‌دهند، باعث می‌شود دریاچه گهر تأییدیه ثبت جهانی را نگیرد.
در واکنش به درخواست تولید کنندگان خودروهای دیزلی؛

مخالفت کلانتری با درخواست حذف فیلتر دوده

رئیس سازمان محیط زیست در واکنش به درخواست یکی از تولید کنندگان خودروهای دیزلی برای حذف الزام نصب فیلتر جذب ذرات معلق در خودروهای دیزلی تا زمان رفع تحریم‌ها اظهار کرد: از نظر محیط زیست حذف این قطعه مضر است.
عضو کمیسیون IUCN :

آشوراده هاوایی نمی‌شود

یک استاد دانشگاه و عضو کمیسیون مناطق حفاظت شده IUCN تاکید کرد: این که برخی فکر می‌کنند اگر پروژه آشوراده افتتاح شود، اینجا هاوایی می‌شود، درست نیست و این پروژه معیشت مردم را تامین نمی‌کند.
بحث‌های شرعی و فقهی زیادی درباره نجس‌بودن سگ ؛

گپی با «کمیل نظافتی» روحانی حامی حیوانات

تا همین چند سال قبل هم خیلی‌ها باور نداشتند که روحانیون پای تیمار‌کردن و نگهداری از سگ‌ها بیایند. بحث‌های شرعی و فقهی زیادی درباره نجس‌بودن سگ مطرح است اما «حجت‌الاسلام کمیل نظافتی» روحانی عاشق موسیقی، بدون توجه به تهمت‌ها و حرف و حدیث‌هایی که درباره فعالیتش در حمایت از سگ‌های تصادف‌کرده می‌شنید استوار به کارش ادامه داد.
آتش زدن مزارع؛

آتش به جان زمین کشاورزان+ عکس

در پایان فصل برداشت، برخی از کشاورزان با آتش زدن گسترده مزارع گندم و برنج، زمین خود را مهیای کشت جدید پاییزه می‌کنند.
یک سازمان مدافع محیط زیست؛

۲ میلیون فرانسوی در معرض خطرات ناشی از اشعه های رادیواکتیو

حدود ۲ ماه پیش، یک سازمان مدافع محیط زیست، نقشه محل های زباله های هسته ای در سراسر فرانسه را منتشر کرد تا به شهروندان هشدار دهد که تا چه حد به این مناطق نزدیک هستند.۲میلیون و ۲۰۰هزار نفر از جمعیت حدود ۷۰میلیون نفری فرانسه در نزدیکی نیروگاه های هسته ای زندگی می کنند که در معرض خطرات جدی ناشی از تشعشعات مواد رادیواکتیو قرار دارند.
سردار سیدتیمور حسینی مطرح کرد؛

محدودیت سرعت در منطقه زیست یوزآسیایی

محدودیت سرعت در منطقه زیست یوزآسیاییفرمانده پلیس راه کشور از اعمال محدودیت سرعت در جاده های واقع در منطقه عبور یوزپلنگ آسیایی خبر داد.سردار سیدتیمور حسینی در جلسه شورای راهبردی تصادفات استان سمنان، اظهار کرد: برای تولید امنیت ترافیکی در کشور، نیازمند استانداردسازی و ایمن‌سازی در صنعت خودرویی داخلی هستیم.وی با بیان اینکه کاهش تلفات جاده‌ای از عهده یک سازمان خاص برنمی‌آید افزود: تصمیم‌گیری در حوزه تصادفات و بررسی راهکارها برای کاهش تلفات ناشی از آن نیاز به یک‌تلاش گروهی دارد که به مدد خردجمعی به‌دست می‌آید.
شاعری، عضو کمیسیون کشاورزی:

برای حل مشکل آب فلات مرکزی،از خلیج فارس بهره بگیرید نه دریای خزر

علی‌محمد شاعری، عضو هیات‌رئیسه کمیسیون کشاورزی، گفت: از رئیس‌جمهور می‌خواهم اگر می‌خواهند مشکل آب سمنان و فلات مرکزی را حل کنند، حتماً از طریق خلیج‌فارس و دریای عمان اقدام کنند، چون خلیج‌فارس و دریای عمان متصل به آب‌های آزاد و اقیانوس هند هستند و تبعات زیست‌محیطی ایجاد نمی‌شود.
مرگ جنگل‌های بلوط با تدبیر راه‌سازی دولت؛

عبور جاده یاسوج-سی‌سخت از میان جنگل‌های زاگرس

دولت در حالی مشغول به اجرای پروژه احداث جاده یاسوج-سی‌سخت است که در پی این اقدام بخش عمده‌ای از جنگل‌های پرتراکم بلوط در منطقه زاگرس از بین می‌رود.
عضو انجمن علمی بیوتکنولوژی:

حل چالش های زیست محیطی با بیوتکنولوژی

عضو هیئت مدیره انجمن علمی بیوتکنولوژی با تاکیدبر لزوم بهره‎ برداری از زیست‌ فناوری برای حفاظت از محیط زیست، گفت: بیوتکنولوژی صنعتی با رویکرد توسعه پایدار باعث حل چالش ‎های محیط زیستی می شود.
مهار شوره زارها؛

نهال کاری بسیج سازندگی در خوزستان

در اواخرسال ۱۳۹۵بسیج سازندگی ازسوی سازمان منابع طبیعی برای بیابان زدایی از ۲ هزار هکتار ازکانونهای فوق بحرانی استان خوزستان دعوت به همکاری شد.این سازمان با همکاری گروه های جهادی در زمانی کوتاه موفق شدبالغ بر ۴۰۰هزار اصله نهال در این کانون فوق بحرانی بکاردو اکو سیستم این منطقه را بطورکامل دگرگون کند.
طبق یک گزارش کارشناسی؛

کوچ‌‌‌ ناشی از وقایع آب و هوایی به یک نورم تبدیل شده‌ است

رویدادهای شدید آب و هوایی تنها جان و مال مردم را درو نمی‌کند؛ بلکه آنها را از محل زندگی‌شان نیز می‌راند. نتیجه یک بررسی کارشناسانه نشان می‌دهد که تندباد، طوفان و سیل حدود هفت میلیون نفر را در شش ماهه نخست سال ۲۰۱۹ به نقاط دیگری از کشورشان رانده است. چهار میلیون نفر را نیز باید به این آمار افزود؛ کسانی که اکثرا آفریقایی و خاورمیانه‌ای هستند و به خاطر جنگ و خشونت آواره شده‌اند.
چالش ها و مشکلات سخت؛

مواجه گزارشگران محیط ‌زیست با آزار و اذیت و مرگ

میزان مرگ‌‌و‌میرها نشان می‌دهد که خبرنگاریِ محیط‌ زیست خطرناک‌ترین حوزه‌ی خبرنگاری پس از خبرنگاری جنگی است.«هیئت حفاظت از خبرنگاران» که میزان صدمات واردشده به خبرنگاران را بررسی می‌کند، ۱۶ مورد مرگ دیگر در دهه‌ی گذشته را به ثبت رسانده است. این بررسی‌ها نشان می‌دهند که تعداد کشته‌شده‌ها ممکن است به ۲۹ مورد هم برسد، که در نتیجه خبرنگاری محیط‌زیست به خطرناک‌ترین حوزه‌ی خبرنگاری پس از خبرنگاری جنگی تبدیل شده است.
صفحه  از ۱۲۰
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها