سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
قوانین در راستای حفط محیط زیست؛

یک ماده لایحه حفاظت از خاک داد تولیدکنندگان و نمایندگان مجلس را درآورد

ماده 15 لایحه حفاظت از خاک اختیارات سه‌گانه «تشخیص»، «صدور» و «اجرای» حکم جزایی جهت توقف فعالیت واحدهای تولیدی را به سازمان محیط‌زیست داده است که به نظر تولیدکنندگان و نمایندگان مجلس می‌تواند موجب رکود تولید و زمینه‌ساز فساد شود.متن ماده (15) به شرح زیر است: «درصورتی‌که آلودگی ایجادشده، محیط‌زیست و یا سلامت را با وضعیت اضطراری مواجه نماید، سازمان محیط‌زیست بدون اخطار قبلی، رأساً نسبت به توقف فعالیت واحد آلاینده که موجب آلودگی می‌شود، اقدام خواهد نمود».
فرسایش خاک ؛

هشدار رئیس انجمن علوم خاک ایران

ایران براساس آماری که «منوچهر گرجی» رئیس انجمن علوم خاک ایران می‌دهد، سالانه دو میلیارد تن فرسایش خاک دارد. یک میلیارد آن در دل سدها رسوب می‌شود و زمین ‌های کشاورزی پایین دست را بلااستفاده می‌کند و یک میلیارد آن هم به ریزگردهای کشنده تبدیل می‌شود و سلامت شهروندان بیش از ۳۲ استان را به خطر می‌اندازد. با وجود این گرجی می‌گوید: ««خاک» در ساختار ایران متولی حفاظت ندارد.
نامه شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست ومنابع طبیعی کشور به دکتر روحانی؛

خواستار شفاف شدن مستندات علمی و کارشناسی پروژه انتقال آب خزر هستیم

اعلام موافقت حسن روحانی با طرح انتقال آب خزر به سمنان، واکنش های متعددی داشت که یکی از مهم ترین آنها، نامه "شبکه سازمان های غیردولتی محیط زیست ومنابع طبیعی کشور بود.
آیا امیدی به احیای دریاچه ارومیه وجود دارد؟

پیامدهای خشک شدن بزرگترین دریاچه آب شور خاورمیانه چیست؟

بر اساس مطالعات پایه منابع آب کارگروه احیای دریاچه ارومیه، سطح تراز دریاچه ارومیه تا روز نوزدهم آذرماه سال جاری نسبت به روز مشابه در سال گذشته ۰.۱۴ متر افزایش را نشان می‌دهد، بر همین اساس حجم آب موجود در دریاچه نیز با افزایش ۰.۲۷ میلیارد مترمکعبی رو به رو بوده است.
رئیس سازمان محیط زیست؛

رتبه اول ایران در اتلاف آب

رئیس سازمان محیط زیست کشور گفت: عامل ۳۰ تا ۳۵ درصد خشکیدگی جنگلهای بلوط زاگرس عوامل و رفتارهای انسانی است
درخواست سلب مسئولیت از وزارت نیرو؛

مجلس براي برداشت آب‌هاي اعماق زمين عجله دارد

اطلاعات محدود در زمينه آب‌هاي ژرف و ناشناخته‌بودن اين پديده، عرصه را براي جولان سياسيون هموار كرده است. گروهي با تكيه بر اعداد و ارقام نجومي كه از صحت آنها هنوز اطلاعات دقيقي در دسترس نيست (زيرا تنها يك چاه گمانه براي مطالعه در زمينه آب‌هاي ژرف با صرف هزينه چندميلياردي در كشور حفر شده است)، مي‌خواهند چند ده چاه با عمق چاه نفت حفر كنند تا به سفره‌ آبي كه فعلا خيالي است، دسترسي پيدا كنند.
سخنرانی مدیرعامل بنیاد توسعه پایدار ایران؛

توهمی بنام کنش‌های مدنیِ داوطلبانه در ایران!

کوروش برارپور، مدیرعامل بنیاد توسعه پایدار ایران با انتخاب عنوانی رادیکال برای سخنرانی‌اش، درجمع سمن‌های محیط‌زیستی ایران سخنرانی کرد! در این سخنرانی علمی که با همت انجمن زمین فردا و به مناسبت روزجهانی داوطلب در ستاد توان‌افزایی و حمایت ازفعالیت‌های داوطلبانه‌ سمن‌های تهران برگزارشد به شفاف‌سازی مفاهیمی چون: داوطلب، غیرسیاسی و غیرانتفاعی بودنِ فعالیت‌های سمن‌ها پرداخت.
پیرامون استعفای نمایندگان استان اصفهان؛

قانون استقلال آب استان‌ها، کلنگ ریشه‌ای به مدیریت آب زده است

عضو هیات علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان دو عامل واقعی برای خشکی زاینده‌رود و بحران آب در این حوضه زاینده‌رود مطرح کرد: یکی برداشت‌های بیش از حد و غیرقابل کنترل و دیگری عدم تمایل وزارت جهاد کشاورزی برای حفظ مراتع و اراضی ملی است و حتی یارانه دادن به لوله‌کشی‌ها و پمپاژها تا سقف ۸۵ درصد از کل هزینه‌ها. وی خشکسالی را دستاویزی برای توجیه این انحرافات دانست.
پرنده‌نگری؛

دنیای زیبای پرندگان+ تصاویر

پرندگان بخش مهمی از تنوع زیستی را تشکیل می‌دهند. تنوع گونه‌ای پرندگان، مهاجرت طولانی، رفتارهای اجتماعی خیره‌کننده و پرواز با شکوه آنها، جاذبه مشاهده، تعمق و مطالعه بر روی پرندگان را صد چندان نموده است و روز به روز بر تعداد مشتاقان پرندگان و دوستداران پرنده‌شناسی افزوده می‌شود.
استاد دانشگاه تهران:

اجرای طرح مخرب گردشگری آشوراده توجیهی جز انگیزه‌ اقتصادی ندارد

استاد دانشگاه تهران با انتقاد از کلید خوردن طرح گردشگری آشوراده، گفت: این طرح جز انگیزه‌های اقتصادی هیچ توجیهی ندارد و برای محیط زیست مخرب است.
داستان ای یک توافق؛

بلندپروازی سازمان محیط زیست در ارائه تعهدات ایران به توافق پاریس

بررسی‌های صورت گرفته نشان می دهد سیاست‌های سازمان محیط زیست برای کاهش گازهای گلخانه‌ای در بخش حمل و نقل در قالب تعهدات ایران برای پیوستن به توافق پاریس بلندپروازانه است و اصلاً قابلیت اجرا ندارند.
پیامد یک طرح ضد محیط‌زیستی؛

رقابت دولت‌ها برای تخریب آشوراده

طرح گردشگری روستای آشوراده که بارها از سوی سازمان بازرسی کل کشور غیرقانونی قلمداد شده بود بالاخره کلید خورد و نگرانی فعالان محیط‌زیست رنگ واقعی به خود گرفت.
پرندگان مهاجر؛

کارون میزبان پرندگان ماهی خوار+ تصاویر

هرساله پرندگان مهاجر در فصل سرما یکی از رودخانه ها یا آبگیرهای مناطق گرمسیر را برای گذران این فصل انتخاب می کنند. رودخانه کارون هم در این فصل سال میزبان انواع کاکائی، حواصیل و باکلان تا اواخر فروردین است.
مطالعه علمی نشان می دهند؛

دو عامل اثرگذار بر ایران کم آب

با ترکیب داده‌‌های بلندمدت برداشت آب با مدل‌های تخمین آب‌وهوایی، می‌توان اثرات توامان فعالیت‌های انسانی و تغییرات اقلیمی بر دسترسی به منابع آبی ایران را اندازه‌گیری کرد. بر این اساس، مطالعه‌ای که دانشمندان با استفاده از این روش درخصوص دسترسی به منابع آبی ایران شکل داده‌اند، نشان می‌دهد «تشدید برداشت آب» در ایران ناشی از روند افزایش جمعیت و گسترش فعالیت‌های کشاورزی، یکی از اصلی‌ترین دلایل بحران آب تاریخی کشور بوده است.
نقد موافقت‌نامه آب و هوایی؛

ضرورت بررسی ابعاد مختلف توافق پاریس

منتقدان پیوستن به موافقت‌نامه آب و هوایی پاریس می‌گویند این موافقت‌نامه ابعاد جانبی مختلفی دارد که باید مورد بررسی عمیق و جامع قرار بگیرد و تعهدات ایران به جامعه جهانی هوشمندانه‌تر باشد
پرندگان آبزی؛

پرندگان مهاجر در استان گلستان +تصاویر

هر ساله در فصل پاییز با توجه به شرایط اقلیمی، استان گلستان پذیرای هزاران پرنده مهاجر است. پرندگان آبزی و کنار آبزی که از گونه‌های شاخص آن می‌توان انواع قو، غاز ، فلامینگو، اردک، چنگر و سایرگونه‌ها را نام برد.
پشت پرده موافقت نامه پاریس؛

تعطیلی صنایع ایران به بهانه تغییر اقلیم!

هیأت بین الدولی تغییر اقلیم (IPCC) وابسته به سازمان ملل است که در نهان و اهداف پوششی برای نیل به اهداف امپریالیستی کشور‌های بزرگ و قدرتمند مثل آمریکا و اتحادیه اروپاست.
وضعیت آخرین یوزهای باقیمانده؛

از انقراض یوز ایرانی تا یوز رویانی

به مناسبت روز جهانی یوزپلنگ، وضعیت آخرین یوزهای باقیمانده ایرانی بررسی می‌شود. از میان دو زیرگونه اصلی یوزپلنگ، یوزپلنگ آسیایی در خطر جدی انقراض قرار دارد، البته چون اکنون فقط در ایران یافت می‌شود به آن «یوزپلنگ ایرانی» می‌گویند که تعداد کمی از آن‌ها در دشت‌های مرکزی کشور زیست می‌کنند‌.
مدیریت منابع، امری ضروری؛

آب‌های پاییز پربارش را با آبخیزداری مهار کنیم

طبق گفته کارشناسان پاییز امسال فصلی پر بارش نسبت به سال‌های قبل خواهد بود. در صورت عدم مدیریت جریان‌های آب حاصل از بارش‌ها نه‌تنها در حال حاضر خسارات جانی و مالی خواهیم دید؛ بلکه باید منتظر فریادهای کم‌آبی همیشگی در فصول کم بارش سال باشیم.
آقاپورعلیشاهی:

یوز و پلنگ ایرانی در سراشیبی تند انقراض

عضو فراکسیون محیط زیست مجلس بر ضرورت پیش‌بینی ردیفی در بودجه ۹۸ برای حفاظت از گونه های نادر جانوری تاکید کرد.
صفحه  از ۹۲
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها