سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیرکل محیط زیست فارس اعلام کرد:

برکناری عوامل محیط زیست فسا به دلیل انتشار عکس پلنگ آفریقایی به جای پلنگ ایرانی

مدیرکل محیط زیست فارس اعلام کرد که رئیس اداره محیط زیست فسا و عوامل درگیر با موضوع انتشار عکس پلنگ ایرانی در جنگل‌های این شهرستان علاوه بر توبیخ، برکنار شدند.
گزارش تصویری؛

اعتراض جهانی کودکان عاشق محیط زیست

دیروز جمعه خیابان های شهرهای مختلف یکصد و بیست کشور جهان صحنه تجمع جوانان معترضان به تغییرات آب و هوایی بود.
در گردهمایی و زنجیره انسانی مطرح شد؛

مخالفت مردم با ادامه کار معدن بوکسیت تاش/ پشت شاهوار گرم شد

گردهمایی بزرگ حمایت مردم شاهرود از قله آب ساز و حیات بخش شاهوار با حضور هزاران عاشق و دل باخته طبیعت، مسئولان و همچنین اعضای تشکل‌های مردم نهاد فعال در حوزه طبیعت برگزار شد.
معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست؛

فعلا هیچ‌گونه مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نخواهد شد

معاون محیط طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: به دلیل آنکه هنوز هیچ یک از متخصصان، امکان تکثیر و پرورش عقرب در شرایط اسارت را تایید نکرده‌اند، فعلا هیچ‌گونه مجوزی برای پرورش عقرب در کشور صادر نخواهد شد.
ابراهیم احمدیان ،پژوهشگر در زمینه حقوق حیوانات و مدیر پناهگاه جیران؛

خسارت‌های اجتماعی و مذهبی کشتار سگ‌ها در ایران

این روزها ویدیویی از یک روحانی با لباس روحانیت در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود. او در این ویدیو کشتار حیواناتی مانند سگ‌ها را محکوم می‌کند؛ کمیل نظافتی، طلبه‌ای جوان که چند سالی است حامیان حیوانات ایران همه او را می‌شناسند. نظافتی، در امور خیریه مربوط به انسان و حیوان فعالیت دارد. شاید هم اینک افراد مثل او کم نباشند که از حقوق حیوانات و به خصوص حق حیات سگ‌ها در ایران دفاع می‌کنند؛ ولی گویا ویژگی ملبس بودن او به لباس روحانیت در شهرت خاص او نقش به‌سزایی داشته. این طلبه جوان یک کلیه خود را نیز به یک بیمار کلیوی اهدا کرده است. نظافتی در این ویدیو با اشاره به ماجرای کشتار سگ‌ها مسئولان این کار را انذار و هشدار می‌دهد و موعظه می‌کند و از عذاب الهی بیم می‌دهد.
نادری :

هیچ گونه‌ پروانه‌ای در کشور از بین نرفته است

مسئول بخش حشرات دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی گفت: از ۲۰۰ سال گذشته تاکنون هیچ گونه‌ای از پروانه‌ها در کشور از بین نرفته‌اند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی:

ایران، جزو 20 کشور اول دنیا در شاخص تنوع زیستی

مدیر کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت: موقعیت جغرافیایی، وسعت و تنوع اقلیمی، تنوع اکوسیستم‌ها و تنوع زیستی بالا در ایران سبب شده تا ایران جزو 20 کشور اول دنیا در شاخص تنوع زیستی باشد.
سرنوشت نامعلوم بخش جامد پسماند کلره؛

صدور مجوز انتقال یک‌هزار و 700 تن «پسماند کلره» به قزوین و گیلان و بازیافت آنها

با افزایش رفاه جوامع بشری، پسماندهای حاصل از فعالیت‌های صنعتی، غیرصنعتی و خانگی نیز افزایش می‌یابد. درصورتی‌که این پسماندها به‌درستی مدیریت نشوند، می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری به سلامت انسان و محیط‌زیست وارد کنند.
سرنوشت نامعلوم بخش جامد پسماند کلره؛

مجوز انتقال یک‌هزار و 700 تن «پسماند کلره» به قزوین و گیلان و بازیافت آن‌ها صادر شد

با افزایش رفاه جوامع بشری، پسماندهای حاصل از فعالیت‌های صنعتی، غیرصنعتی و خانگی نیز افزایش می‌یابد. درصورتی‌که این پسماندها به‌درستی مدیریت نشوند، می‌توانند صدمات جبران‌ناپذیری به سلامت انسان و محیط‌زیست وارد کنند. پسماندهای ویژه یا خطرناک به‌طور عمده از صنایع شیمیایی و صنایع وابسته به‌وجود می‌آیند و امحای پسماندهای ویژه به مدیریت خاص و ویژه نیاز دارد. هم‌اکنون در دنیا روش‌های مختلفی برای مدیریت انواع پسماندهای ویژه وجود دارد، ازجمله استفاده از زباله‌سوزهای ویژه، انواع روش‌های خنثی‌سازی پسماندها و... که براساس نوع و شرایط پسماند، از بهترین روش استفاده می‌شود.
تدوین طرحی جامع برای گورخرها؛

از گورخرهای پارک ملی کویر چه خبر؟

تعدادی از گونه‌های کم‌یاب گورخر ایرانی در راه انتقال به پارک ملی کویر تلف شدند و تعدادی نیز به سلامت به مقصد رسیدند؛ اما آخرین وضع سازگاری آنها با خانه جدید چطور است؟
مدیر روابط عمومی ستاد نجات آشوراده خبر داد:

شکایت از مدیرکل ارزیابی سازمان محیط زیست به دلیل عدم شفاف سازی

پنهان کاری در سازمان حفاظت محیط زیست اینروزها به یک رویه در عرف اداری این سازمان تبدیل شده است. این عدم شفافیت اینبار به دفتر ارزیابی کشیده و دامن "طرح گردشگری آشوراده" را گرفته است. شفافیتی که بر اساس "قانونگردش آزاد اطلاعات واخبار" مدیران باید به آن پای بند باشند.
موافقت با طرح گردشگری آشوراده؛

ورود دادستان کل به پرونده آشوراده

موافقت با طرح گردشگری آشوراده، پای روسای سازمان حفاظت محیط‌زیست را به دادسرا باز کرد.
حال و روز دریاچه ای بزرگ و زیبا؛

ماجرای اقدام طبیعت برای احیای دریاچه ارومیه

احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از پروژه‌های ملی با اما و اگرهای فراوانی همراه بوده است و تاکنون نیز طرح قابل قبولی برای این موضوع نیز انجام نشده است.بسیاری از کارشناسان اصلی‌ترین دلیل خشکی دریاچه ارومیه را بی تدبیری‌ها و اقدامات عوامل انسانی می‌دانند. ۲۲ سد در ارومیه، ۳۶ سد در آذربایجان شرقی و ۴ سد در کردستان تمام حوزه‌های آبریز به دریاچه ارومیه را کورکرده است. این تعداد سد را تنها وزارت نیرو احداث نکرده است، بلکه تعداد زیادی از این سدها را می‌توان آب‌بندهایی نامید که وزارت جهاد کشاورزی تأسیس کرده است.
اجرای طرح آشوراده؛

لودرها با مجوز محیط زیست به آشوراده رفتند+اسناد

معاون محیط طبیعی سازمان محیط زیست مدعی شده پیمانکار جاده آشوراده اطلاع نداشته این جاده در حریم پناهگاه حیات وحش است اما نامه‌ای که به دست مهر رسیده نشان از دروغ بودن آگاهانه این ادعا دارد.
محمد درویش در واکنش به پیشنهاد انتقال آب وان به ارومیه گفت:

پیشنهاد کلانتری نه علمی است، نه عملی؛ بلکه یک شوی تبلیغاتی است

هفته گذشته رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشور در ملاقات با سفیر ترکیه پیشنهاد استفاده از آب دریاچه وان آن کشور برای انتقال به دریاچه ارومیه را داد. حالا اسکان نیوز درباره این پیشنهاد با مدیرکل سابق دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست گفت وگو کرده است.
انقراض لاک پشت های پوزه عقابی؛

لاک‌پشت‌های خلیج ‌فارس در محاصره پلاستیک

بچه لاک‌پشت‌ها که از تخم درآمدند، باید راهی دریا می‌شدند. همراه هم مسیر دریا را در پیش گرفتند اما آنها که دقایقی بعد به دریا رسیدند تعدادشان کمتر از آنی بود که ابتدای مسیر همراه شدند. همیشه همین است؛ هرچه می‌گذرد تعداد کمتر می‌شود. بعضی بچه لاک‌پشت‌ها در میانه راه بین زباله‌ها و پلاستیک‌های به ساحل آمده، گرفتار می‌شوند و هیچ‌وقت به دریا نمی‌رسند. آنها هم که دریا نصیبشان می‌شود، اگر در پلاستیک‌های رها شده روی آب یا تکه تورهای فرسوده ماهیگیری به دام نیفتند، خوش اقبالند. این داستان تکراری هر ساله «نخیلو» است؛ جزیره‌ای که زیستگاه اصلی لاک‌پشت‌های پوزه عقابی در آب‌های بوشهر است؛ پوزه عقابی‌های در معرض انقراض.
لس آنجلس درگیر طاعون؟

لس‌آنجلس ممکن است اسیر طاعون مرگبار شود

با گرم شدن زمین و تغییرات اقلیم جمعیت موش‌ها تا 20 درصد افزایش پیدا خواهد کرد و این خطر ابتلا به طاعون را بالا می‌برد، اپیدمی جهانی که در سال‌های 1300 میلادی جان 200 میلیون نفر را در جهان گرفت.
باغ‌وحش‌های‌ استاندارد از شوخی تا حقیقت؛

استانداردهای ملی باغ‌‌وحش‌ها در کشور بسیار پایین‌تر از استانداردهای جهانی است

یکی از مسائلی که حامیان اسارت حیوانات مطرح می‌کنند مسأله استاندارد بودن باغ‌وحش‌هاست. این‌که عده‌ای با خوب نشان دادن وضعیت ظاهری باغ‌وحشی تلاش می‌کنند از انتقادات فرار کنند یا انتقادات را غیرعادلانه نشان دهند، فرار رو به جلو است. اقدامات اخیر باغ‌‌وحش تهران سبب داغ شدن بحث همیشگی بین مدافعان حقوق حیوانات و طرفداران باغ‌‌وحش‌ها شده است.
امکان انتقال آب از دریاچه وان به دریاچه ارومیه؛

آب دریاچه وان ترکیه به دریاچه ارومیه می‌رسد

معاون رئیس جمهور از انتقال آب دریاچه وان به دریاچه ارومیه و همکاری مشترک در زمینه تولید فیلتر خودروهای دیزلی با ترکیه خبر داد.
مهاجرت عجیب؛ از لبنان تا ایران !

دلیل حضور پروانه‌ها در ایران چیست؟

بعد از بارش‌های عجیب در شهرهای مختلف ایران، تهران بهار امسال با اتفاق بی‌سابقه جدیدی روبرو شده؛ موجی از پروانه‌های به پایتخت مهاجرت کرده‌اند.حضور این حشرات در مناطق مختلف باعث ترس گروهی از کشاورزان هم شده به طوری که بعضی کشاورزان احساس خطر کرده و برای سمپاشی برنامه‌ریزی کرده‌اند.
صفحه  از ۱۰۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها