سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رییس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی؛

عاملان آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران بازداشت شدند

رییس کل دادگستری آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در رابطه با عوامل وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های ارسباران ماموریتی به معاونت پیشگیری و معاون دادستان مرکز استان در امور حقوق عامه محول شده بود ، گفت : پس از انجام تحقیقات ۳ نفر بازداشت شدند.
حریق در جنگل؛

آتش سوزی زاگرس این بار در سوسن سرخاب زبانه می‌کشد

آتش سوزی که از ظهر سه‌شنبه در جنگل و مراتع اطراف این روستا زبانه کشیده، همچنان در حال گسترش است.
اهمیت وضعیت کاربری اراضی ؛

وسعت ۱۶ میلیون هکتاری جنگل‌های ایران؛ افسانه‌ای غیرواقعی؟

مساله کاربری زمین و تعیین محدوده دقیق پوشش‌های جنگلی، کشاورزی، بیابانی و ... از اهمیت بسیار بالایی در تدوین برنامه ریزی‌های کلان جهت حصول به توسعه پایدار برخوردار است. اطلاع دقیق از وضعیت کاربری اراضی و تعیین محدوده های کشاورزی، جنگلی، مرتع وشهری خود یکی ازمهمترین پارامترهای مدیریت جامع آب و خاک در حوضه های آبخیز و همچنین ساماندهی حوضه های بالادست و پایین دست سدهای بزرگ به شمار میرود.
مهدی معتق/استاد مرکز تحقیقات علوم زمین و دانشگاه لایبنیتز هانوفر آلمان:

وسعت ۱۶ میلیون هکتاری جنگل‌های ایران؛ افسانه‌ای غیرواقعی؟

مساله کاربری زمین و تعیین محدوده دقیق پوشش‌های جنگلی، کشاورزی، بیابانی و ... از اهمیت بسیار بالایی در تدوین برنامه ریزی‌های کلان جهت حصول به توسعه پایدار برخوردار است. کمتر کسی است که امروزه به جایگاه ویژه جنگل‌ها در چرخه زیست‌محیطی و هیدرولوژی و نقش موثر آنها در کنترل پدیده هایی مانند سیل و فرسایش آگاهی نداشته باشد.
اینفوگرافی؛

آتش‌سوزی جنگل‌های ایران در تابستان امسال

آتش‌سوزی مهم‌ترین تهدید و خطر برای جنگل‌هاست. خطری که عامل آن انسانی بوده، به‌گونه‌ای که ۹۰درصد علت آتش‌سوزی جنگل‌ها انسانی گزارش شده‌اند.
حال جنگل های هیرکانی خوب نیست؛

پتانسیل‌های گردشگری ما در جنگل های جوان اروپا در ایران

جنگل های هیرکانی با قدمت ۴۰ میلیون سال یکی از ارزشمندترین جنگل‌های جهان به‌شمار می‌آید و از آن به عنوان موزه طبیعی یاد می‌شود. علاوه بر اهمیت آن، این میراث ارزشمند نیازمند توجه ویژه و برنامه ریزی برای استفاده درست است.
مختار خندانی، فعال محیط‌زیست:

بالای 50 درصد آتش‌سوزی جنگل‌ها عامدانه است/ قوه قضاییه قول می‌دهد، اما دنبال برپاکنندگان آتش نمی‌رود

مدیران رده‌بالای کشور اگرچه همواره نشان داده‌اند که محیط‌‌زیست و دغدغه‌هایش جزو اولویت‌هایشان نیست و بارها هم درباره‌اش اظهارنظر کرده‌اند، اما هنوز هستند مردمی که خود را نسبت به خاک این کشور مسئول می‌دانند. مردمی که با موتور تا پای زاگرس می‌روند، مقابل آتش می‌ایستند تا درختان کمتری بسوزند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی؛

632 هکتار از جنگل‌های ارسباران در آتش سوزی خسارت دیده‌اند

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی گفت: طبق آخرین آمار اراضی خسارت دیده‌ی منطقه ارسباران در آتش سوزی‌های اخیر، 632 هکتار بوده است.
واکاوی آثار مخرب سیاست‌ها؛

آتشی که ترامپ در «آمازون» برافروخت

آتشی که چند روزی است نفس جنگل‌های آمازون را به تَنگ آورده ناشی از سهل‌انگاری یا رخداد عادی نیست؛ بلکه تداوم سیاست‌های منفعت‌طلبانه سران برخی کشورهاست که همه چیز، حتی رعایت مسائل محیط زیستی را مانعی برای رسیدن به منافع اقتصادی لحظه‌ای ‌دانسته و برنامه خود را بر بی‌توجهی به قوانین بین‌المللی پایه‌گذاری کرده‌اند.
پیشرفت برنامه نجات شمشاد‌های هیرکانی بررسی شد؛

پیشرفت برنامه نجات شمشادهای هیرکانی مورد تاکید قرار گرفت

پیشرفت برنامه نجات شمشادهای هیرکانی با حضور معاونان سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور بررسی شد و با توجه به اهمیت موضوع، پیشرفت اجرای برنامه‌ها در این زمینه مورد تاکید قرار گرفت.
نابودی جنگل‌ها؛ خودکشی یا بقا؛

زمین در بحران آتش‌سوزی؛ از آمازون تا ارسباران

آمازون و ارسباران هر دو به یک دلیل مشترک در حال نابودی هستند؛ نابودی‌ای که شاید منجر به نابودی انسان شود.
طرح "مدیریت وکنترل آفات شمشادهیرکانی"بخشی از شمشادهای گلستان را نجات داد؛

بی‌تفاوتی مسوولان به جنگل‌های هیرکانی/ برای نجات شمشادهای ارتفاعات، خلبان ندارند!

تیرماه سال گذشته، وقتی به "پارک جنگلی سیسنگان" رفتم و انبوه شمشادهای خشک شده و از دست رفته در اثر حمله آفت "شب پره" را لابه لای دیگر گونه ها دیدم فکر می کردم هر گونه امید برای نجات "شمشادهیرکانی" از دست رفته است؛ اما اجرای یک طرح نجات بخش در گلستان و احیا و حفظ بخش های بزرگی از شکشادها در این استان نگاهم را تغییر داد. این عملیات نتوانست در ارتفاعات اجرایی شود؛ چون هنگامی که نوبت محلول پاشی هوایی رسید دستگاه های متولی که قرار بود بالگرد و خلبان برای این عملیات بفرستند به بهانه اینکه "خلبان ها مشغول مبارزه با ملخ ها هستند" خلبان نفرستادند و این طرح ارزشمند در ارتفاعات امکان اجرا نیافت.
نماینده مردم کلیبر، خدا آفرین و هوراند :

هر ۴ استان شمال‌غرب کشور فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند

نماینده مردم کلیبر، خدا آفرین و هوراند در مجلس شورای اسلامی گفت: هر چهار استان شمال غرب کشور اعم از آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل و زنجان فاقد تجهیزات برای خاموش کردن آتش ارسباران بودند.
معاون محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی:

تصاویر لاشه حیوانات سوخته مربوط به آتش سوزی ارسباران نیست

تصاویر دردناکی از لاشه حیوانات سوخته در آتش از روز گذشته در فضای مجازی منتشر شده و به آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران نسبت داده شده است که کاربران زیادی با اشتراک گذاری آن‌ها ناراحتی‌شان را از وضعیت به وجود آمده نشان دادند؛ اما در واقعیت این تصاویر مربوط به آتش‌سوزی در کالیفرنیا است.
معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست:

احتمال عمدی بودن حریق ارسباران

معاون محیط زیست طبیعی سازمان محیط زیست از دستگیری عاملان احتمالی حریق جنگل‌های ارسباران خبر داد.
آمارهای دروغین و تخریب جنگل‌ها؛

نبود "یگان هوایی اطفای حریق" جنگل ها را خاکستر کرد

آنچه جنگل های ایران را خاکستر کرده، آتش نیست؛ آمارهای کوچک شده مدیران از میزان درختان سوخته و سطح آتش سوزی و نیز نبود "یگان هوایی اطفای حریق جنگل" است. عامل آتش، هر چه که هست اما علت تشدید آن یک چیز است؛ در ایران، "یگان هوایی اطفای حریق جنگل" نداریم؛ و جنگل آنقدر برای دولت ها ومسوولان ایران مهم نیست که به اندازه بودجه یک سد، برای آن اعتبار تعریف کرده و یک بالگرد بخرند.
رییس سازمان جنگل ها،مراتع وآبخیزداری :

خط قرمز ما جنگل است/ با تله کابین های گلستان موافقت نکرده ایم!

یکی از دغدغه های نمایندگان شبکه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی ومنابع طبیعی کشور مربوط به جنگل ها و مراتع و اراضی ملی است که در دهمین نشست ملی این سازمان ها در مردادماه در اردبیل و با حضور رییس سازمان جنگل ها و معاونان او صورت گرفت.
آژیر خطر برای جنگل های هیرکانی؛

کاهش 50 درصدی جنگل‌های هیرکانی طی 40 سال

جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال، واقع در نیم‌رخ شمالی رشته‌کوه البرز، انبوه‌ترین و بارزترین مصداق جنگل در کشور ما محسوب می‌شود که به‌ویژه در دهه‌های اخیر به دلیل گسترش جمعیت و مداخلات انسانی، در خطر تخریب قرار گرفته است. تصرف جنگل و تبدیل آن به باغ و زمین کشاورزی و مسکونی، چَرای دام در جنگل، انباشت زباله، قاچاق چوب، وجود قوانین و مقررات ناقص، بهره‌برداری غیراصولی و نبود مطالعات آمایشی از مهم‌ترین عوامل تخریب جنگل به شمار می‌رود. از طرف دیگر فاصله اندک این جنگل‌های کوهستانی با دریای خزر و کم بودن مساحت آن در مقایسه با جنگل‌های مشابه در دنیا باعث شده است که تخریب آن بیش‌تر به چشم بیاید.
عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست:

نیمی از جنگل‌های شمال دود شده است!

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی گفت: مشکل اصلی جهان تغییر اقلیم است و ۱۰ سال برای اصلاح این مسیر فرصت داریم.
ساسان اکبری پور اعلام کرد؛

2 تا 8 میلیون تومان جریمه آتش‌زدن بقایای مزارع

سوزاندن کاه و کلش سناریوی تکراری چندین ساله‌ای است که با وجود جریمه نقدی و مجازات حبس شالی‌کاران تخریب‌کننده محیط زیست، همچنان تکرار می‌شود. استان گیلان اگرچه با داشتن طبیعت سرسبز، جنگل‌های هیرکانی و دریای خزر جزو استان‌های سرسبز با آب و هوای پاک و سالم به‌حساب می‌آید، اما پشت این سرسبزی همه ساله با آغاز دروی برنج، عده‌ای از شالی‌کاران هستند که با سوزاندن کاه و کلش (ضایعات برنج) محیط زیست و پاکی هوا را نشانه گرفته‌اند، به نحوی که دود سیاه و آلوده در این ایام بر سرسبزی و پاکی هوا غالب می‌شود.
صفحه  از ۱۴
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها