سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هوشنگ جزئی خبر داد؛

عملیات آبخیزداری در 800 هزار هکتار اجرا می شود

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: عملیات آبخیزداری و آبخوانداری در 800 هزار هکتار از اراضی کشور با استفاده از اعتبار 200 میلیون دلاری صندوق توسعه ملی اجرا می شود.وی، افزایش تولید علوفه، 42 تن ترسیب کربن در هر هکتار و کاهش سیل را از مزیت های اجرای عملیات آبخیزداری و آبخوانداری برشمرد و اظهار داشت: سیل سالیانه به طور متوسط 400 میلیارد تومان خسارت وارد می کند که از نتایج فرسایش خاک و سیل، سالیانه 250 میلیون متر مکعب رسوب وارد سدها می شود.
دومین میراث طبیعی ایرانی؛

پارادوکس عجیب در ثبت جهانی جنگل‌های ایرانی «بازمانده عصر یخبندان»

پس از ثبت «کویر لوت» به عنوان نخستین میراث طبیعی ایرانی در زمره میراث‌های طبیعی جهانی در یونسکو، حالا دومین میراث طبیعی ایرانی نیز در صف ثبت جهانی قرار گرفته است؛ میراثی که ظاهرا قرار است به واسطه خسارات‌ وارد آمده به آن، در مسیر بررسی قرار گیرد!
دکتر مسعود منصور :

جنگل های زاگرس به عنوان اراضی ملی تثبیت و سند صادر می شود

کل اراضی جنگل های زاگرس که در اجرای قانون ملی شده،اعم از اینکه زیر آن کشت شده یا نشده باشد به لحاظ حقوقی، همچنان ملی و تحت مالکیت دولت هستند .
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

600 میلیارد ریال برای طرح تنفس جنگل ها تخصیص یافت

معاون وزیرجهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: 600 میلیارد ریال تاکنون برای اجرای طرح تنفس جنگل های کشور تخصیص یافت.
در قراردادی 10 ساله؛

یک شرکت بهره بردار چوب متولی حفاظت از جنگل های گیلان شد

سازمان جنگل ها در قراردادی 10 ساله حفاظت از منابع طبیعی و توسعه زراعت چوب جنگل های منطقه تالش در استان گیلان را به یک شرکت بهره بردار چوب تحت حمایت سازمان اتکا وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح سپرد.برنامه ششم توسعه پیش بینی کرده است که در سال پایانی اجرای این برنامه در سال 1400 میزان جنگل کاری و احیای آن به بیش از 815 هزار هکتار برسد، ضمن این که بهره برداری چوب از جنگل های شمال نیز باید به صفر برسد در این برنامه توسعه زراعت چوب به میزان 75 هزار هکتار با هدف تامین چوب مورد نیاز صنایع کشور هدف گذاری شده است.
رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها؛

تخریب یک میلیون و 430هزار هکتار جنگل زاگرسی

رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیش از یک‌میلیون و 430هزار هکتار از جنگل‌های زاگرس دچار خشکیدگی، آفت و تخریب شده است.
۹۰ درصد حریق جنگل‌ها عامل انسانی دارد؛

قطع درخت به هر نیتی جرم محسوب می‌شود

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل‌ها گفت: آنچه مسلم است هر قطع درختی بدون مجوز جرم محسوب می‌شود؛ فرقی نمی‌کند نیت چه باشد.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران مطرح کرد؛

پایان عمر جنگل های شمال تا 30 سال آینده

هادی کیادلیری با بیان اینکه در حال حاضر ۴۲ درصد از جنگل‌های شمال در معرض نابودی است، اظهار کرد: همان نشانه‌هایی که طی ۳۰ سال گذشته منجر به نابودی جنگل های زاگرس شد، امروزه در جنگل‌های شمال مشاهده می‌شود و اگر این روند ادامه یابد تا ۳۰ سال آینده جنگلی نداریم.
جنگل‌‌ها زیر تیغ ابلاغیه آقای وزیر؛

حکم قلع‌وقمع اراضی جنگلی زاگرس صادر شد

وقتی ریش و قیچی دست یک وزارتخانه باشد و ناظر و مجری از یک جنس دور یک میز جمع شوند، چه نتیجه‌ای حاصل می‌شود؟ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به‌عنوان زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی، مالکیت 85 درصد عرصه‌های طبیعی کشور را بر عهده دارد. از سوی دیگر، وزارت جهاد کشاورزی به‌عنوان وزارتخانه متولی تولید، باید هر سال گزارش عملکرد افزایش تولید خود را ارائه کند. در چنین شرایطی، طبیعی است که وزیر جهاد کشاورزی، کفه ترازوی تصمیمش را به‌ نفع بخش تولید خم کند.
حریق و سیل در نقاط پرخطر کشور قابل پیش‌بینی است؛

کاهش ۵۰ درصدی حریق در منابع طبیعی

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با جمع‌آوری اطلاعات اولیه‌ای مانند میزان دما، بارش، پوشش گیاهی و... حریق و سیل تا حدود زیادی در عرصه‌های منابع طبیعی قابل پیش‌بینی شده است.به گفته بیانی با شناسایی مناطقی که ریسک حریق بالایی دارند و تجهیز نیروهای یگان حفاظت در آن مناطق، آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی طی امسال بیش از ۵۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشت.
علم و هنر مدیریت منابع آب؛

وضعیت آبخیزداری در ایران

آبخیزداری علم و هنر مدیریت منابع آب، خاک و پوشش گیاهی یک آبخیز است، به نحوی که بهره برداری مداوم از این منابع برآورده شود. حوزه آبخیزداری با تهدیدها و مخاطراتی مواجه است که به اقدامات لازم و اثر بخش نیاز دارد. در ایران در سال ۱۳۹۷ اقداماتی برای پوشش هشت میلیون هکتار از آبخیز صورت گرفته است.
اجرای طرح جنگل کاری در 25 هزار هکتار از اراضی کشور؛

یک میلیون هکتار جنگلکاری در کشور طی هشت سال اخیر انجام شده است

بیش از یک میلیون هکتار جنگلکاری در کشور از سال ۸۹ به بعد بر اساس تصاویر ماهواره ای در جنگل های شمال و خارج از شمال انجام شده است.
نابودی جنگل های شمالی ایران؛

فاجعه در جنگل‌های شمالی ایران

در سال های اخیر تهدیدات و تجاوزات به عناصر اصلی طبیعت شامل آب ، خاک (جنگل و درخت ) و هوا به حدی است که طبق برآوردهای کارشناسی توسط صاحب نظران محیط زیست ، با تداوم روند کنونی در کمتر از چند دهه دیگر چیزی بنام جنگل در کشور وجود نخواهد داشت.
یک نماینده مجلس:

دولت در تخصیص اعتبار به طرح‌های احیای منابع طبیعی کوتاهی می‌کند

نماینده مردم شازند در مجلس گفت: دولت در تخصیص اعتبار به طرح‌های احیای منابع طبیعی و محیط زیست کوتاهی می‌کند و بیابان‌ و تالا‌ب‌ها در حال نابودی است.
بر اساس گزارش سازمان جنگل‌ها؛

ده میلیارد دلار خسارت سالانه ناشی از فرسایش خاک

بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری متوسط فرسایش آبی سالانه ۱۶.۷ تن در هکتار و خسارت ناشی از فرسایش خاک بیش از ۱۰ میلیارد دلار در سال در کشور است.
مدیرکل دفتر ممیزی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری:

کاداستر اراضی ملی در 14 میلیون هکتار از عرصه‌های طبیعی کشور اجرا می شود

مدیرکل دفتر ممیزی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه در بیش از 14 میلیون هکتار از اراضی ملی اقدامات مربوط به تهیه کاداستر ملی باید انجام شود، گفت: تلاش می‌کنیم تا پایان برنامه پنج ساله ششم این مهم در اراضی جنگلی اراضی دولتی و ملی به طور منظم تحقق یابد.
نگاه ویژه‌ کشورهای توسعه‌یافته به احیای جنگل‌ها؛

جنگل‌های دست کاشت، شاه‌کلید مقابله با سیلاب‌های فصلی

کشورهای توسعه‌یافته دنیا با احیای جنگل‌ها و پوشش گیاهی درصدد هستند تا خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب‌ها را به حداقل برسانند، این در حالی است که هرروزه از مساحت جنگل‌های موجود در کشور کاسته می‌شود، به‌طوری‌که سالانه به‌طور متوسط ۳ هزار هکتار از اراضی جنگلی کشور از بین می‌روند.
مولانا:

جنگل‌های شمال به نصف رسید!

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: بر اساس آمار منابع طبیعی و جنگل داری کشور، جنگل شمال در طول ۴۰ سال گذشته از سه میلیون و ۶۰۰ به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده است.
جنگل‌های شمال به نصف رسید!

جنگل های شمال در فاز تخریب

عضو شورای هماهنگی شبکه ملی محیط زیست و منابع طبیعی کشور گفت: بر اساس آمار منابع طبیعی و جنگل داری کشور، جنگل شمال در طول ۴۰ سال گذشته از سه میلیون و ۶۰۰ به یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار رسیده است.
جلوگیری از سیلاب‌ها فصلی؛

پوشش گیاهی و جنگل‌های دست کاشت، شاه‌کلید مقابله با سیلاب‌های فصلی

کشورهای توسعه‌یافته دنیا با احیای جنگل‌ها و پوشش گیاهی درصدد هستند تا خسارات ناشی از جاری شدن سیلاب‌ها را به حداقل برسانند، این در حالی است که هرروزه از مساحت جنگل‌های موجود در کشور کاسته می‌شود، به‌طوری‌که سالانه به‌طور متوسط ۳ هزار هکتار از اراضی جنگلی کشور از بین می‌روند.
صفحه  از ۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها