سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آتش سوزی جنگل ها؛

شعله‌های آتش نوازنده سمفونی نابودی جنگل‌ها

در میانه فصل گرما، شعله‌های آتش گاه و بی‌گاه در مراتع و جنگل‌ها سمفونی مرگ گیاهان را می‌نوازند و عامل انسانی عمده‌ترین دلیل این خسارت بزرگ در عرصه‌های طبیعی است.
رئیس مرکز پژوهش جنگلداری دانشگاه کردستان:

طرح جامع جنگل پژوهشی در سطح 350 هکتار انجام می شود

رئیس مرکز پژوهش جنگلداری دانشگاه کردستان گفت: طرح جامع جنگل پژوهشی و آموزشی در سطح 350 هکتار از جنگل های این استان در گستره زاگرس شمالی انجام می شود.
مسعود منصور:

602 زیر حوضه برای آبخیزداری کشور تعیین شد

معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت : هم اکنون 602 زیر حوضه در کشور برای اجرای طرح های آبخیزداری در راستای مقابله با خشکسالی و ریزگردها تعیین شده است.
خشکیدگی جنگل؛

جنگل‌های زاگرسی از نفس افتادند

خشکسالی، افزایش دما و کاهش باران از عواملی است که جنگل‌های زاگرسی را تحت فشار و استرس قرار داده، البته این همه دلایل نیست. در مجموع 70عامل برای فشار وارد آمده به این پهنه شناسایی شده که سد‌سازی‌، پروژه‌های عمرانی و چرای بی‌رویه دام، از آن جمله‌اند. با وجود این، بعد از تغییر اقلیم، خشکیدگی و شیوع بیماری قارچ بلوطی و سوسک چوب‌خوار اقدامات مختلفی در این پهنه جنگلی انجام شده است
سالی ۱۰ هزار هکتار از منابع طبیعی طعمه حریق می‌شود؛

۵۶۰ میلیون ریال، خسارت آتش‌سوزی هر هکتار جنگل /زاگرس قربانی اصلی آتش‌سوزی‌های امسال

فرمانده یگان حفاظت سازمان‌ جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: خسارت به اراضی مرتعی در صورت آتش‌سوزی در هر هکتار حدود ۱۷ میلیون تومان و در هر هکتار از مناطق جنگلی ۵۶ میلیون تومان است.
چرای دام مانعی بر سر راه آتش سوزی؛

چراگاه‌ها مانعی برای آتش‌‌سوزی‌های جنگلی

با افزایش دما در اسپانیا چرای دام مانعی بر سر راه وقوع آتش‌سوزی‌های جنگلی ایجاد کرده است .
مهران اوچی اردبیلی عنوان کرد؛

54 گونه فندق در جنگل فندقلو نمین شناسایی شد

رییس جهاد دانشگاهی استان اردبیل گفت: 54 گونه فندق در جنگل قندقلو شهرستان نمین شناسایی شده که 37 مورد آن عملکرد خوبی داشته است.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد؛

اختصاص اعتبار ۲۰۰ میلیون دلاری برای منابع طبیعی از صندوق توسعه ملی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری گفت: با وجود محدودیت‌هایی که کشور در حوزه اقتصادی دارد، توانستیم با موافقت مقام معظم رهبری ۲۰۰ میلیون دلار اعتبار از صندوق توسعه ملی برای منابع طبیعی دریافت کنیم که از این میزان ۱۰۰ میلیارد تومان به اجرای عملیات بیولوژیکی برای احیاء و تقویت پوشش گیاهی منابع طبیعی اختصاص پیدا می‌کند.
محافظان جنگل چشم‌انتظار تصمیم مجلسی‌ها؛

بلاتکلیفی دو ساله لایحه حمایت از جنگلبانان

قریباً دو سال است که لایحه حمایت از جنگلبانان و محیط‌بانان به مجلس رفته است و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور خواهان حمایت از این لایحه است. با توجه به اینکه جنگلبان در شرایط سخت جنگلی مشغول به کار است، حمایت نمی‌شود و جز تعداد محدودی از جنگلبانان که در قالب همکاری با شرکت‌ها، بیمه می‌شوند، مابقی بیمه نیستند و امیدواریم هرچه سریع‌تر تمهیداتی جهت بیمه شدنشان انجام شود.
مقیمی نماینده سابق بهشهر:

خواسته مردم بازگشت عرصه به سازمان جنگل‌ها و آغاز عملیات جنگل کاری است

مقیمی نماینده سابق بهشهر: با پیگیری ستاداجرایی فرمان امام(ره) اسناد مالکیت اراضی جنگلی "عباس آباد" باطل شد.
معضل جنگل خواری؛

مریوان، بهشت جنگل خواران

جنگل خواران مشاهده می‌کنند در حجمی وسیع حریم شهر تخریب می‌شود و کسی کمترین تذکری نمی‌بیند؛ کمترین عواقب قانونی در پی ندارد و مجازاتی در کار نیست! طبیعی است که هر روز جسورتر شدە و حتی روزنامه نگاران و فعالان فرهنگی را تهدید می‌کنند که گزینه سکوت را برگزینند، یعنی گزینه‌ای که اینک شاهد آن هستیم.
مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری اعلام کرد؛

اجاره مراتع ایران به قطری‌ها کذب است

مدیرکل امور مراتع سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری واگذاری هرگونه عرصه‌ مرتعی به قطری‌ها در استان فارس را تکذیب کرد و گفت: هیچ قراردادی با این کشور و طرف‌های خارجی دیگر در این زمینه نداشته‌ایم و هرگونه واگذاری از سوی صاحبان پروانه تخلف محسوب می‌شود.
رئیس سازمان جنگل ها ومراتع:

130میلیون دلار به طرح های آبخیزداری کشور تخصیص یافته است

رئیس سازمان جنگل ها ومراتع کشورگفت:تاکنون 130میلیون دلار برای اجرای طرح های آبخیزداری کشورتخصیص یافته است.
معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها:

تغییراقلیم عرصه های طبیعی ایران را تهدید می کند

معاون امور جنگل های سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: چالش تغییر اقلیم، پوشش گیاهی عرصه های جنگلی و طبیعی ایران را تهدید می کند.
آتش سوزی جنگل ها و مراتع چالشی جدی برای حفاظت از محیط زیست؛

مراقبت از جنگل‌ها در تابستان داغ

دوباره تابستان از راه رسید و بار دیگر آتش برای سوزاندن جنگل‌ها و البته دل دوستداران طبیعت منتظر لحظه‌ای غفلت شد تا با جرقه‌ای به جان این سرمایه‌های ملی کشورمان بیفتد. هر چند امسال جنگل‌های کشورمان در آغاز سال تنها با یک آتش‌سوزی بزرگ 100 هکتاری در سه استان شمالی گیلان، مازندران و گلستان مواجه شد و آتش‌سوزی‌های دیگر در نقاط جنگلی خیلی قابل توجه نبود و آمار نیز تأیید می‌کند که میزان آتش‌سوزی جنگل‌ها در فصل بهار و در مقایسه با مدت مشابه سال قبل با کاهش 70 درصدی روبه‌روبوده، اما اکنون با فرارسیدن فصل گرما مسئولان نسبت به افزایش احتمال آتش‌سوزی در جنگل‌ها هشدار می‌دهند.
فرمانده یگان حفاظت جنگل‌ها و مراتع عنوان کرد؛

کاهش 72درصدی آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع در 3 ماه

با توجه به افزایش دما، مردم از روشن‌کردن آتش در مراتع و جنگل خودداری کنند.
به قلم حسین آخانی؛

پائونیا گیاه بومی ایرانی، درخشش در سوئد انقراض در زادگاه

شماره ژوئن 2014مجله علمی آلپاین گاردنر (The Alpine Gardener) داستان کشف یک گونه گیاهی بومی ارتفاعات تالش ایران را افشا کرده است. 15اردیبهشت 1357در یک سفر علمی پر وندلبو، گیاهشناس نروژی و از بنیانگذاران باغ گیاهشناسی آن زمان - آریامهر- و هرباریوم و مجله گیاهشناسی ایران به اتفاق مصطفی اسدی در یک سفر گیاهشناسی در جاده اسالم به خلخال، گیاهی از جنس پائونیا جمع‌آوری می‌کنند.
وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد؛

طرح موفقیت آمیز نهالکاری در جنوب شرق اهواز

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به پیگیری های استاندار خوزستان در خصوص شن‌های روان، ریزگردها و مالچ پاشی گفت: حل این مشکلات زمان بر است و نیاز به صبوری دارد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان خبر داد؛

اجرای ۱۲۵ هزار هکتار عملیات مالچ پاشی و نهالکاری در استان خوزستان

ظرف ۵۰ سال اخیر در ۱۲۵ هزار هکتار اراضی بیابانی استان خوزستان، عملیات مالچ پاشی و نهالکاری انجام شده است.
ما در حال فرورفتن در بیابان‌زایی هستیم؛

۲ میلیون هکتار درختکاری و 4 میلیون هکتار بیابان‌زایی نتیجه عملکرد ۱۱۰ ساله سازمان جنگل‌ها

کارشناس محیط زیست با اشاره به آمار ۲ میلیون هکتار درختکاری سازمان جنگل‌ها و افزایش ۴ میلیون هکتار بیابان‌زایی در ۱۰۰ سال گذشته ایران گفت: ما به جای مقابله با بیابان‌زایی در حال فرورفتن در بیابان‌زایی هستیم.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها