سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس سازمان جنگل‌ها اعلام کرد؛

سه اولویت سازمان جنگل‌ها اعلام شد؛ آبخیزداری در دستور کار

رئیس سازمان جنگل‌ها اجرای طرح‌های آبخیزداری، حفاظت از جنگل‌های هیرکانی و مدیریت جنگل‌های زاگرس را از مهمترین اولویت‌های سازمان ‏جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد.
یادداشت عباس محمدی؛

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی:افتخار و مسئولیت برای ایران

در روز چهاردهم تیرماه، در چهل‌وسومین جلسه‌ کمیته‌ی میراث جهانی یونسکو (سازمان آموزشی، علمی، فرهنگی ملل متحد) بخش‌هایی از جنگل‌های شمال در فهرست میراث‌های جهانی ثبت شد. این ثبت، تأییدی بر ارزش بی‌مانند پهنه‌هایی است که ما ایرانیان آن‌ها را با آمیزه‌ای از عشق و بی‌خیالی حفظ کرده‌ایم.
مدیر پایگاه جنگل های هیرکانی:

لزوم بهبود روش های حفاظت از جنگل های هیرکانی پس از ثبت

خبر خوب این بود که بالاخره پرونده "جنگل های هیرکانی ایران" پس از 14 سال در یونسکو به عنوان میراث جهانی به ثبت رسید. حال خیلی ها می پرسند ثبت این جنگل ها چه فایده ای برای ما دارد و آیا در مدیریت آنها تغییری ایجاد می کند؟ مدیر پایگاه جنگل های هیرکانی گلستان به این پرسش ها پاسخ داده است.
عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس:

ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ضریب حفاظت از آنان را افزایش داده است

عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی ضریب حفاظت این جنگل‌ها را افزایش داده و به این طریق می‌توان این جنگل‌ها را از نابودی حفظ کرد.
فروپاشی در طبیعت؛

دپوی زباله در میراث جهانی

رئیس انجمن جنگل‌بانی ایران‌ گفت: این که بخواهیم همین روند کنونی را ادامه دهیم و فکر کنیم با ثبت جهانی کسی خواهد آمد و جنگل‌های هیرکانی را از مرگ حتمی نجات خواهد داد به هیچ عنوان درست نیست.
حال جنگل‌های هیرکانی...

آژیر خطر برای جنگل های هیرکانی به صدا درآمد

مناطق جنگلی شمال ایران در امتداد استان‌های گیلان، مازندران و گلستان جزئی از سرمایه طبیعی و ثروت ملی ایران است که حدود سه میلیون و چهار صد هزار هکتار زمین را در بر می‌گیرد.
گزارش تصویری؛

ثبت جهانی جنگل های هیرکانی

دومين اثر بزرگ طبيعی ایران، در چهل و سومین اجلاس كميته ميراث جهانی در باكو با اکثریت آرا در فهرست ميراث جهانی قرار گرفت. ۵۳ درصد جنگل‌ها در مازندران، ۲۶درصد در گیلان و ۲۱درصد در گلستان قرار دارند.
بعد از یک تلاش 13 ساله؛

جنگل‌های هیرکانی ایران ثبت جهانی شد

جنگل‌های هیرکانی به‌نام «ایران» در فهرست میراث طبیعی یونسکو ثبت جهانی شدند. به گزارش «ایران» جنگل‌های هیرکانی بعد از «بیابان لوت» دومین اثر میراث طبیعی و بیست و چهارمین اثر فرهنگی و طبیعی است که در تازه‌ترین اجلاس جهانی یونسکو در حافظه جهانی ثبت شد. «محمدحسن طالبیان» معاون میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور در گفت‌و‌گو با «ایران» از وفاق جهانی برای ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی در باکوی آذربایجان خبر می‌دهد.
جنگل های هیرکانی جهانی شد؛

ایران به تنهایی ثبت جنگل‌های هیرکانی را درخواست کرد

ایران به تنهایی درخواست ثبت جهانی جنگل‌های هیرکانی را به سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)در چهل و سومین اجلاس کمیته میراث جهانی این سازمان ارائه داد.
سرمایه ای که باید حفظ شود؛

استفاده بیش از ظرفیت «لار»را تهدید می کند/اخراج ۵هزار دام غیرمجاز

بحث محافظت از منابع طبیعی کشور همواره مورد تاکید فعالان محیط زیست و مسئولین و مردم قرار داشته است.منطقه ییلاقی «لار» در حالی از قدیم الایام مقصد ییلاقی دامداران در استان تهران بوده که استفاده بیش از ظرفیت مجاز از این منطقه، آینده آن را با مخاطراتی مواجه ساخته است.
درخواست وکیل "ستاد نجات آشوراده" ؛

ممنوعیت قانونی واگذاری 15 ساله جزیره آشوراده را به طور ویژه پیگیری کنید

پس از تخلف راهسازی در دریای خزر به سمت آشوراده حالا خبرهایی از ممنوعیت های اساسی تر در اجرای "طرح گردشگری آشوراده" می رسد. خبرهایی که وکیل "سمنا" در گفت وگو با اسکان گفته است.او از نامه ای خبر داد که خطاب به خلیل آقایی رییس سازمان جنگل ها، مراتع وآبخیزداری کشور نوشته و از آقایی درخواست کرده تا با توجه به مغایرت های متعدد قانونی واگذاری آشوراده، این تخلف ها را پیگیری کند.
معاون میراث فرهنگی:

۱۵ پهنه از جنگل‌های هیرکانی ثبت جهانی می‌شود

معاون میراث فرهنگی گفت: ثبت جهانی ۱۵ پهنه از اثر طبیعی جنگل‌های هیرکانی در محدوده چهار استان مازندران، گلستان، گیلان و سمنان در دستور کار است.
باید جلوی کاشت درخت مهاجم پالونیا را گرفت؛

تجارب هولناک دکتر شاکری در مورد درخت پائولونیا

گیاه "پالونیا" مهاجم است؛ هر کسی در هر لباسی چنین گیاهی را برای کشت در شمال یا هر جای دیگر کشورمان توصیه می‌کند در حالت خوش‌بینانه ناآگاه و در حالت بدبینانه سودجو و کلاهبردار است ...
واکنش کارشناسان به اظهارنظر رئیس سازمان حفاظت‌محیط زیست؛

سرانه هر ایرانی از جنگل کمتر از دو دهم هکتار است

اظهارنظر رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره «عدم توجیه اقتصادی سرمایه‌گذاری برای اطفای حریق جنگل‌های کشور» به واکنش کارشناسان جنگل و منابع طبیعی منجر شد. «عیسی کلانتری» در یک گفت‌و‌گوی رسانه‌ای می‌گوید:«سرمایه‌گذاری در حوزه اطفای حریق جنگل‌ها توجیه اقتصادی ندارد.»
بهره برداری از جنگل هیرکانی؛

منابع طبیعی کشور وجه المصالحه استیضاح حجتی

رئیس سازمان جنگل ها که تمام وقت و تلاش خود را برای جلوگیری از استیضاح وزیر جهاد کشاورزی صرف کرده، فرصت ندارد که برای پرداخت حقوق و مزایای نیروهای حفاظتی جنگل‌های شمال از دولت پول بگیرد و چاره را در این دیده که برداشت از جنگل‌های شمال را با بهره برداری مجدد البته با ویترینی زیباتر از گذشته آغاز کند.
رئیس انجمن جنگلبانان ایران؛

۷۰ نوع آفت گیاهی در جنگل‌های ایران طغیان کرده‌اند

رئیس انجمن جنگلبانان ایران گفت: ۷۰ نوع آفت گیاهی و جنگلی از سال ۷۵ در کشور به وجود آمده است که این آفت‌ها در ۳۰۰ هزار هکتار جنگل طغیان کرده‌اند.
معاون سازمان جنگل ها:

طرح های آبخوانداری ۱۱ میلیارد مترمکعب آب زیرزمینی را ذخیره می کند

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: اجرای طرح های آبخوانداری در اراضی دشت های مستعد پخش سیلاب منجر به ذخیره سازی ۱۱ میلیارد متر مکعب آب در مخازن زیر زمینی می شود.
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ساری خبر داد:

زخمی شدن ماموران منابع طبیعی توسط قاچاقچیان چوب

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ساری از زخمی شدن چند نفر از ماموران یگان حفاظت این شهرستان توسط قاچاقجیان چوب خبر داد.
آینده جنگل ها ؛

7 راهکار فائو برای جنگل‌های آسیب‌دیده آسیا و ایران

فائو با اعلام اینکه منطقه آسیا و اقیانوسیه کمترین نسبت وسعت جنگل‌های دست‌نخورده را در دنیا دارد،‌ 7 راهکار برای جنگل‌های آسیب‌دیده این منطقه توصیه کرد.
جنگل‌های هیرکانی زیر چکمه تجاوز؛

کارشناسان عوامل طبیعی و انسانی را علل تخریب جنگل‌های هیرکانی اعلام می‌کنند

جنگل‌های هیرکانی در زبان رایج و عامیانه مرم ایران جنگل‌های شمال نامیده می‌شود و این جنگل‌ها متراکم‌ترین ناحیه جنگلی ایران را تشکیل می‌دهند. این جنگل‌ها که در جنوب دریای خزر قرار گرفته‌اند، بین کشورهای ایران و آذربایجان مشترک هستند. جنگل‌های هیرکانی از سال‌های بسیار دور به جا مانده‌اند و حتی برخی عمر آن‌ها را با دایناسورها (دوره سوم زمین شناسی) برابر می‌دانند. جنگل‌های هیرکانی یا جنگل‌های شمال، واقع در نیم‌رخ شمالی رشته‌کوه البرز، انبوه‌ترین و بارزترین مصداق جنگل در کشور ما محسوب می‌شود که به‌ویژه در دهه‌های اخیر به دلیل گسترش جمعیت و مداخلات انسانی، در معرض خطر تخریب قرار گرفته است.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها