جنگل فقط چوب نیست:

رایگان شمردن استفاده از خدمات اکوسیستمی

خرید، فروش و مبادلۀ تنۀ درختان جنگلی زمینه‌ای است برای پشتیبانی از اشتغال و درآمد مبتنی بر چوب در سراسر دنیا؛ به عنوان مثال سازمان خواروبار و کشاورزی جهانی سازمان ملل متحد برآورد کرده است که تقریباً 11میلیون نفر از مردم دنیا (به صورت معادل با اشتغال تمام وقت) در تولید اولیه کالاهای مرتبط با جنگل و مدیریت مناطق حفاظت شده، به کار اشتغال دارند.
معاون یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع:

امسال بیش از ۳ هزار هکتار از جنگل‌های طبیعی در آتش سوخت

معاون فنی یگان حفاظت از جنگل‌ها و مراتع کشور با بیان اینکه ۱۹ هزار و ۶۵۳ هکتار از عرصه منابع طبیعی در سال ۹۵ دچار حریق شدند، اظهار کرد: از این میزان ۵۰۶ فقره آتش‌سوزی در مساحت ۳۷۵۵ هکتار متعلق به جنگل‌های طبیعی بوده‌است.
طرحی که نفس جنگل را برید:

نقدی بر طرح "تنفس جنگل" با نگاه به منشور حقوق شهروندی

ما شاهد تصویب طرح‌هایی درسرزمین خود هستیم که دست بسیاری را برای قطع درختان جنگل‌ها بازمی‌گذارد
با تصویب مجلس مقرر شد؛

ممنوعیت بهره‌برداری تجاری از جنگلهای کشور از سال چهارم برنامه ششم

با تصویب مجلس شورای اسلامی، بهره برداری تجاری و صنعتی از جنگل‌های کشور از ابتدای سال چهارم برنامه ششم ممنوع شد.
تلاش برای حفظ جنگل:

اجاره جنگل، ماهی یک تا 2 میلیون تومان!

ماهی یک تا دو میلیون تومان؛ این اجاره‌بهایی‌ است که برای صد‌ها هکتار از مناطق جنگلی شمال کشور در نظر گرفته شده، مناطقی مانند سی‌سنگان یا نمک‌آبرود که به اعتقاد کارشناسان ده‌ها برابر این اجاره درآمد دارند
یک سال گذشت خبری از امکانات نیست؛

جنگل ها قربانی تأخیر وعده ها + تصاویر

مسئولان باید به این فکر باشند که اگر به علت صعب العبور بودن مسیر محل حادثه و یا هر دلیل دیگری مردم نتوانند در آن محل حضور یابند چگونه می خواهند نسبت به اطفاء حریق اقدام کنند.
قول حمایت رئیس مجلس از جنگل‌ها و مراتع؛

لزوم مقابله همه جانبه با تخریب کنندگان مراتع و جنگل ها

رییس مجلس شورای اسلامی با یادآوری پیشنهاد تنفس 5 ساله ی جنگل ها گفت: برای کاهش میزان آسیب دیدگی جنگل های کشور باید بیش از پیش پیشنهادهای کارشناسان محیط زیست را مطالعه و اجرا کرد.
غمنامه مرگ دشتها و کوچه بن بست طرح های آبخیزداری؛

وعده حفاظت از سرمایه های سبز با جیب خالی

سالهاست که کشاورزان و اهالی خراسان غمنامه مرگ آرام و تدریجی دشت های حاصلخیز را به نظاره نشسته اند و این در حالی است که طرح های آبخیزداری به خاطر مسائل اعتباری در کوچه بن بست قرار دارد و بي گمان اگر تدبيري جدي درباره دشت هاي این خطه اتخاذ نشود، منابع آبي هر روز افت کرده و ديري نمي پايد که با حسرت به گذشته این سرزمین می نگریم.
افزایش دما را شاهدیم؛

‌قول معاون اول رئیس جمهور برای کمک به منابع طبیعی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در دیدار با معاون اول رئیس جمهور، جهانگیری قول داد به منابع طبیعی کمک و از آن حمایت کند.‌
بهره برداری از منابع آب؛

مديريت آبياري و زهكشي

بطور كلي، مديريت آبياري و زهكشي از سه طريق بخش عمـومي يـا دولتي، بخـش خصوصي و سازمان بهره¬بران آب صورت مي پذيرد. مديريت از طريق سازمان بهره¬بران آب در حال حاضر، در جهان به جريان اصلي مديريت آبياري تبديل گرديده است، زيرا مديريت بخش دولتي ناكارا و باري بردوش دولت است و مديريت بخش خصوصي با ساختار مديريت آبياري كه در برگيرندة تعداد زيادي از كشاورزان كوچك است، تناسب ندارد. از طرف ديگر، مديريت آبياري مشاركتي، كه بر مـديريت آبياري و زهكشي از طريق سازمان بهره بران آب مبتني است، بر اين موضوع تأكيد دارد كه استفاده كننـدگان آب(آببران) در تمامي مراحل و همة سطوح مديريت آب نقش پرداز باشند.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران؛

تشکیل کمیته درآمدزایی برای اجرای طرح تنفس

یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی اجرای طرح تنفس، کمبود منابع مالی است؛ زیرا تا کنون درآمدهای حاصل از قطع چوب، بخش خصوصی را ترغیب می‌کرد که در جنگل اقدامات حفاظتی انجام داده و هزینه‌های ناشی از تدوین طرح یا جنگل‌کاری را عهده‌دار شود. با حذف این منبع درآمدی، باید به فکر روش‎های جایگزین بود.
در بخش منابع طبیعی؛

بیشترین آتش سوزی های چهارمحال و بختیاری در مراتع رخ داده است

شهرکرد- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان چهارمحال و بختیاری گفت: در بخش منابع طبیعی، بیشترین آتش سوزی های چهارمحال و بختیاری در مراتع رخ داده است.
واردات چوب بیشتر نمی‌شود؛

ممنوعیت برداشت از جنگل‌های شمال تا ۵ سال

طی ماه‌های اخیر طرح توقف بهره‌برداری از جنگل‌های شمال در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیز داری قرار گرفته بود و به گفته رئیس این سازمان، این طرح تا پنج سال آینده به طور کامل اجرا می ‌شود؛ اما مازاد نیاز چوب کشور وارد نشده و در داخل تامین می‌شود.

100 هزار هکتار از اراضی کشور جنگل کاری می شود

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: بیش از 100 هزار هکتار از اراضی کشور در اولویت امسال این سازمان برای جنگل کاری است.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران انتقاد کرد:

بازگشت ناگزیر زباله به جنگل توسط نهادهای دولتی

رئیس انجمن جنگلبانی ایران اعلام کرد: در شمال کشور آمیخته‌ای از تمام زباله‌ها به شیوه‌ای کاملاً عقب‌افتاده و غیربهداشتی در عمق جنگل‌ها که زیباترین مناطق طبیعت محسوب می‌شوند، تلنبار می‌شود.
جهانگیری در جلسه شورای عالی آب:

تشکیل کارگروهی ویژه برای اجرای طرح‌های آبخیزداری

با دستور معاون اول رئیس جمهور کارگروهی ویژه به منظور پیگیری و اجرای طرح‌های آبخیزداری و آبخوانداری کشور تشکیل شد.
عوامل تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی:

تخریب ۳۳۰ متر از عرصه جنگلی و مرتعی کشور در ثانیه !

تخریب ۳۳۰ متر از عرصه جنگلی و مرتعی کشور در ثانیه ! ویلا سازی ها، تغییرکاربری اراضی، تخریب جنگل ها برای بهره برداری از چوب و تامین صنایع چوبی، قاچاق چوب و جاده سازی ها از عوامل عمده تخریب جنگل در کشور است.
اجرای عملیات بیابان‌زدایی در 8 میلیون هکتار از اراضی کشور:

520 مترمکعب آب با هر هکتار آبخیزداری ذخیره می شود

رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، از اجرای عملیات بیابان‌زدایی در هشت میلیون هکتار از اراضی کشور خبر داد و افزود: برای مقابله با پدیده بیابان‌زایی تاکنون 2میلیون و 300 هزار هکتار جنگل‌های دست کاشت بیابانی در ایران ایجاد شده است.
یک کارشناس منابع طبیعی مطرح کرد؛

حمله وزارت نیرو به آبخیزداری و سکوت متولیان طبیعت

یک کارشناس منابع طبیعی گفت: سکوت و انفعال سازمان جنگل‌ها و مرکز تحقیقات حفاظت خاک درباره سخنان معاون وزارت نیرو درباره آبخیزداری حیرت‌انگیز و تاسف‌آور است.
روایت زندگی محیطبانی که یک تنه پای حفاظت از محیط زیست منطقه 121 هزارهکتاری ایستاده است

کوهستانی سیراب از چشمه مهربانی یک مرد

بدون شک نام چشمه ای را که صدها حیوان بومی ارتفاعات منطقه زرین آباد دهلران از آن می نوشند و سیراب می شوند، تنها یک چیز می‌توان گذاشت:«چشمه مهربانی»! چشمه‌ای که خنکایش را از سایه یک مرد پرتلاش اما بی ادعا می گیرد؛
صفحه  از ۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها