سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اجرای طرح جنگل‌کاری در 25 هزار هکتار از اراضی کشور؛

95درصد جنگل‌های کشور تنک هستند

وزیر جهاد کشاورزی در آخرین روز هفته منابع طبیعی 6084طرح اجرا شده آبخیزداری و آبخوانداری و نیز 25هزار هکتار جنگل‌کاری به‌صورت نمادین افتتاح کرد.
معرفی طرح جایگزین برای طرح تنفس؛

پای چوب‌برها از جنگل‌های شمال بریده شد

رییس شورای عالی جنگل با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها قرار است از ابتدای سال ۹۹ طرحی جایگزین برای طرح تنفس معرفی کند،گفت: در این طرح جدید نیز هیچ برنامه‌ای برای بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال کشور وجود ندارد.
رییس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران:

روند تخریب جنگل‌های شمال برسیاق گذشته با شدت در جریان است

رییس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران گفت: روند تخریب جنگل‌های شمال کشور، بر سیاق گذشته با شدت در جریان است و متاسفانه پروژه‌هایی که بدون مطالعه اجرا شده میزان آسیب‌ها را بیشتر کرده‌است. اجرا کنندگان طرح‌ها هنوز نمی‌دانند دقیقا به دنبال کشاوری، صنعت یا گردشگری و... هستند.
سهم هر ایرانی از سرانه جنگل ها؛

سرانه هر ایرانی از جنگل، کمتر از دو دهم هکتار

بر اساس آخرین آمار موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، وسعت رویشگاه‌های جنگلی ایران حدود 12 میلیون هکتار و سرانه هر ایرانی از جنگل، کمتر از دو دهم هکتار است که یک چهارم سرانه جهانی می‌شود بنابراین باید توجه ما به حفظ رویشگاه‌های جنگلی، چهار برابر توجه جهانی باشد.
رییس انجمن علمی جنگلبانی؛

وظیفه "سازمان جنگلها ومراتع" است که به "طرح انتقال آب خزر" ورود کند و جلو تخریب ها بایستد

اعتراض ها به تصویب "طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران" ادامه دارد. حالا رییس انجمن علمی جنگلبانی می گوید با توجه به اینکه 63 کیلومتر از این طرح از قلب جنگل های هیرکانی-باستانی شمال کشور می گذرد، وظیفه سازمان متولی جنگل است که به این طرح ورود کند
ضرورت توسعه جنگل کاری؛

افزایش 30هزار هکتاری جنگل‌ها

همزمان با روز درختکاری، کارشناسان بر ضرورت کاشت گونه‌های بومی در توسعه جنگل‌کاری و ایجاد فضای سبز تاکید می‌کنند.
15 هزار میلیارد ریال برآورد مالی "جاده سازی" برای انتقال آب به سمنان؛

پاکتراشی جنگل های هیرکانی برای ساخت جاده در"طرح انتقال آب خزر"

جنگل های هیرکانی ایران همچنان نابود می شوند و طرح ها، بدون رعایت قوانین حفاظتی آنها، تصویب می شوند. این در حالی است که حیات نیمی از کشور پهناور ایران، به این جنگل ها بستگی دارد و قانون نیز سازمان های متولی را موظف کرده با طرح های مخرب، به شدت مخالفت کنند.
لزوم مدیریت صحیح در حفظ جنگل و مراتع؛

آیا جنگل‌های شمال کشور تا ۳۰ سال آینده نابود می‌شوند؟

چند ماهی است که خبرهای مختلفی مبنی بر نابودی جنگل‌های شمال کشور تا چند سال آینده منتشر می‌شود. برخی کارشناسان حوزه منابع طبیعی از جمله هادی کیا دلیری -رئیس انجمن جنگلبانانی ایران- بارها مطرح کرده‌اند که تا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت اما رییس شورای عالی جنگل‌ با استناد به آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها نظر دیگری دارد.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران:

نسل آینده جنگلی در شمال نخواهد دید

رئیس انجمن جنگلبانی ایران گفت: ساخت و ساز و بیماری‌‌ بنای نابودی منابع طبیعی شمال کشور را دارند و در صورت ادامه این روند نسل آینده جنگلی در شمال نخواهد دید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۱۵۰ میلیون دلار بودجه به پروژه‌های آبخیزداری یافت

آقایی گفت: با پیگیری های صورت گرفته ۱۵۰ میلیون دلار بودجه اختصاصی در سال ۹۸ به پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری اختصاص یافت.
آبخیزداری؛

وضعیت آبخیزداری در ایران + اینفوگرافی

آبخیزداری علم و هنر مدیریت منابع آب، خاک و پوشش گیاهی یک آبخیز است، به نحوی که بهره برداری مداوم از این منابع برآورده شود. حوزه آبخیزداری با تهدیدها و مخاطراتی مواجه است که به اقدامات لازم و اثر بخش نیاز دارد. در ایران در سال ۱۳۹۷ اقداماتی برای پوشش هشت میلیون هکتار از آبخیز صورت گرفته است.
نماینده مردم رشت در مجلس:

دستگاه‌های نظارتی به موضوع تخریب منابع طبیعی ورود نمی‌کنند

سخنگوی فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه دستگاه‌های نظارتی به تخریب مناطق ییلاقی و کوهستانی ورود پیدا نمی‌کنند.
جنگل سوخته؛

آتش سوزی در جنگل های سیاهکل گیلان +عکس

آتش‌سوزی در جنگل‌های گیلان به حدود ۱۰ هکتار از این جنگل‌ها آسیب رساند.
جولان بیل مکانیکی هادرکیاسر؛

درختان ممنوع القطع "اورس" ریشه کن شدند

اینروزها فضای امنیتی دوباره سازمان های متولی طبیعت ایران را فراگرفته است و کمتر پیش می آید که مدیر یا معاونی در دو سازمان جنگل ها و محیط زیست، پاسخگوی رسانه باشد؛ معلوم نیست در این دو سازمان چه اتفاق هایی رخ داده که حالا در دولتی که دم از پاسخگویی و حقوق شهروندی می زند، روش های امنیتی دولت تک صدایی نهم و دهم در حوزه های محیط زیست و منابع طبیعی دوباره جان گرفته است.
سازمان برنامه و بودجه گزارش داد؛

اقدامات ۵ گانه برای بهره‌برداری مطلوب از مراتع/ برداشت از جنگل متوقف شد

سازمان برنامه و بودجه گزارش داد در سال 96 درآمد دولت از پرداخت جرائم و جبران خسارت وارده به جنگل‌ها و مراتع کشور بیش از 8 میلیارد ریال بوده است.
خشک شدن جنگل بلوط؛

از خشکیدگی درختان تا زوال بلوط

معاون نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست لرستان گفت: 250 هزار هکتار از جنگل‌های استان دچار خشکیدگی شده و این نشان می‌دهد یکی از مهم‌ترین عوامل اولیه خشکیدگی و زوال بلوط گردوغبارهایی است که میزبان آن هستیم.
قطع جنگل‌های ارسباران؛

یورش متجاوزان به قلب تپنده آذربایجان

مدتی است ناقوس مرگ بکرترین جنگل‌های ثبت شده یونسکو در منطقه قره‌داغ (ارسباران) در سایه سکوت سنگین دولت و مسئولان منطقه‌ای و استانی به صدا درآمده است. بعد از ظلم بزرگی که در احداث سد «عمارت» در شهرستان «هوراند» به مردم این منطقه شد و هزاران هکتار از بهترین باغ‌های این شهرستان در مخزن این سد قرار گرفت، اخیراً سودجویان در لابه‌لای برش این باغ‌ها، جنگل‌های بکر قره‌داغ را نیز بریده و به همراه این الوار به ناکجاباد گسیل می‌دارند.
احیای زندگی سبز؛

عزم کشورهای جهان برای احیای جنگل‌های خود

متاسفانه در ایران روند تخریب جنگل‌ها به مرز هشدار رسیده و ما علاوه بر بحران آب و خاک با بحران جنگل یا حیات و نبض زندگی سرزمین ایران نیز مواجه هستیم.
0 3درصد جنگل‌ها نابود شده‌اند؛

تخریب جنگل‌ها با چرای دام‌ها

الگوهای بهره‌برداری از جنگل و همچنین نوع معیشت جوامع جنگل‌نشین کاملا غیراصولی برنامه‌ریزی شده و به صورت مستقیم در تخریب جنگل‌ها تاثیرگذار است .شغل و منبع درآمد بسیاری از جوامع روستایی به صورت مستقیم وابسته به جنگل است بنابراین برای اجرای درست و اصولی طرح تنفس جنگل‌ها باید برای معیشت جوامع محلی و جنگل نشین فکر کرد و در این صورت شاهد مشارکت مردم در استفاده بهینه از جنگل‌ها خواهیم بود.
زمین‌خواری همچنان جنگل‌های هیرکانی را می بلعد؛

خطر تصرف اراضی ملی "گت کُلا" در جنگل های آمل علیرغم مخالفت متولی

مستثنیات ؛ هیچکس نمی داند این واژه نخستین بار به چه دلیلی وارد ادبیات حقوقی ایران شده است؛ اما آنچه که مسلم است اینکه حالا پتکی شده بر سر منابع ملی که وزیر و وکیل و نماینده و مدیر از این واژه برای توجیه زمین خواری اطرافیان و آشنایان و حتی خودشان استفاده می کنند.
صفحه  از ۱۰
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها