سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مسوولان:

هیچ یک از قرق بان ها بیکار نمی شوند و با آنها قرارداد یکساله می بندیم

هفته های گذشته زمزمه های پایان قرارداد قرق بان ها در بین پرسنل سازمان متولی جنگل پیچید. ابتدا کسی آنرا جدی نگرفت؛ اما پس ارز واکنش هایی از سوی برخی مدیران و مدیران کل، معلوم شد که خبرهایی در راه است؛ خبر هایی که چندان هم خوشایند نیست ...
تقی شامخی کارشناس جنگل؛

عمر جنگل‌های کشور به ۵۰ سال رسیده/ ۴میلیون هکتار سطح جنگلی از بین رفت

نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: عمر جنگل‌های کشور که حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال بوده، اکنون به ۵۰ یا ۶۰ سال رسیده و این مسئله از تغییر ابعاد درختان نیز کاملاً مشهود است.
سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور؛

تغییر مساحت جنگل‌های ایران در چند دهه اخیر

بر اساس اعلام مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، سالانه حدود ۱۲ هزار هکتار جنگل در کشور تخریب می‌شود. مساحت جنگل‌های شمال از سال ۱۳۳۶ تا سال ۱۳۴۰ بیش از دو میلیون هکتار بوده و در سال ۹۵ با در نظر گرفتن وسعت اراضی جنگل‌کاری شده، وسعت این جنگل‌ها به حدود دو میلیون و ۷۳ هزار هکتار رسید. در این اینفوگرافی، وضعیت گذشته و حال جنگل‌های کشور را مشاهده خواهید کرد.
یک مقام مسئول در سازمان جنگل‌ها و مراتع:

12هزار هکتار از جنگل‌های کشور هرساله تخریب می‌شود

درحالی‌که بسیاری از کارشناسان منابع طبیعی و مدیران سازمان حفاظت محیط‌زیست در سال‌های اخیر نسبت به‌شدت‌گرفتن روند تخریب جنگل‌های کشور در شمال و غرب ایران هشدار داده‌اند.
مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها:

ادعای تخریب کامل جنگل‌های کشور در سال‌های آینده علمی نیست

مدیرکل دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به اینکه سالانه حدود ۱۲ هزار هکتار جنگل در کشور تخریب می‌شود، گفت: مساحت جنگل‌های شمال از سال ۱۳۳۶ تا ۱۳۴۰ بیش از دو میلیون هکتار بود در حال حاضر نیز با در نظر گرفتن وسعت اراضی جنگل‌کاری شده وسعت این جنگل‌ها به حدود حدود دو میلیون و ۷۳ هزار هکتار می‌رسد.
در جهت حفظ طلای سبز؛

۱۰ نکته درباره آفات و بیماری‌ها در جنگل‌های کشور

مساحت پوشش جنگلی کشور در حال حاضر حدود ۱۴.۲ میلیون هکتار است که متاسفانه بخشی از آن آلوده به بیماری و آفت شده است به عنوان مثال بر اساس اعلام سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری وسعت شمشادزارهای شمال کشور ۴۰ هزار هکتار است که تقریبا تمامی آن آلوده به بیماری شده است .
آخرین وضعیت آفات و بیماری‌ در جنگل‌ها:

تقریبا تمام شمشادزارهای کشور بیمار هستند

رییس شورای عالی جنگل ضمن اشاره به آخرین برنامه‌ سازمان جنگل‌ها برای کنترل آفات و بیماری در جنگل‌های کشور گفت: متاسفانه تقریبا تمامی مساحت شمشادزارهای کشور به بیماری آلوده شده‌اند همچنین ۱.۵ میلیون هکتار از جنگل‌های زاگرس آلوده به بیماری زغال بلوط است.
سرهنگ حیدری عنوان کرد؛

آتش‌سوزی در جنگل‌ها و مراتع جریمه نقدی دارد

جانشین یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها و مراتع گفت: حریق‌های سهوی و عمدی در جنگل‌ها و مراتع با جریمه نقدی و حتی مجازات حبس همراه است.جانشین یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری با بیان اینکه از هموطنان تقاضا داریم تا هر گونه حادثه مرتبط با منابع طبیعی را به شماره ۱۵۰۴ -سامانه امداد و نجات جنگل- اطلاع دهند، تصریح کرد: تمامی همکاران یگان حفاظت ما در حالت آماده باش کامل در محل خدمت‌شان حضور دارند.
تقارن عجیب!

تخریب کنندگان محیط زیست

دیروز ۲۱ مارس؛ روز جهانی جنگل‌ها بود و این روز با وقوع فاجعه سیل در استان گلستان همزمان شده است.
تخریب جنگل های نکا؛

تصاویر ماهواره‌ای از تخریب گسترده جنگل

جنگل‌های نکا از چه زمانی تخریب شد؟
اجرای طرح جنگل‌کاری در 25 هزار هکتار از اراضی کشور؛

95درصد جنگل‌های کشور تنک هستند

وزیر جهاد کشاورزی در آخرین روز هفته منابع طبیعی 6084طرح اجرا شده آبخیزداری و آبخوانداری و نیز 25هزار هکتار جنگل‌کاری به‌صورت نمادین افتتاح کرد.
معرفی طرح جایگزین برای طرح تنفس؛

پای چوب‌برها از جنگل‌های شمال بریده شد

رییس شورای عالی جنگل با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها قرار است از ابتدای سال ۹۹ طرحی جایگزین برای طرح تنفس معرفی کند،گفت: در این طرح جدید نیز هیچ برنامه‌ای برای بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال کشور وجود ندارد.
رییس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران:

روند تخریب جنگل‌های شمال برسیاق گذشته با شدت در جریان است

رییس انجمن علمی جنگل‌بانی ایران گفت: روند تخریب جنگل‌های شمال کشور، بر سیاق گذشته با شدت در جریان است و متاسفانه پروژه‌هایی که بدون مطالعه اجرا شده میزان آسیب‌ها را بیشتر کرده‌است. اجرا کنندگان طرح‌ها هنوز نمی‌دانند دقیقا به دنبال کشاوری، صنعت یا گردشگری و... هستند.
سهم هر ایرانی از سرانه جنگل ها؛

سرانه هر ایرانی از جنگل، کمتر از دو دهم هکتار

بر اساس آخرین آمار موسسه تحقیقات جنگل‌ها و مراتع، وسعت رویشگاه‌های جنگلی ایران حدود 12 میلیون هکتار و سرانه هر ایرانی از جنگل، کمتر از دو دهم هکتار است که یک چهارم سرانه جهانی می‌شود بنابراین باید توجه ما به حفظ رویشگاه‌های جنگلی، چهار برابر توجه جهانی باشد.
رییس انجمن علمی جنگلبانی؛

وظیفه "سازمان جنگلها ومراتع" است که به "طرح انتقال آب خزر" ورود کند و جلو تخریب ها بایستد

اعتراض ها به تصویب "طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی ایران" ادامه دارد. حالا رییس انجمن علمی جنگلبانی می گوید با توجه به اینکه 63 کیلومتر از این طرح از قلب جنگل های هیرکانی-باستانی شمال کشور می گذرد، وظیفه سازمان متولی جنگل است که به این طرح ورود کند
ضرورت توسعه جنگل کاری؛

افزایش 30هزار هکتاری جنگل‌ها

همزمان با روز درختکاری، کارشناسان بر ضرورت کاشت گونه‌های بومی در توسعه جنگل‌کاری و ایجاد فضای سبز تاکید می‌کنند.
15 هزار میلیارد ریال برآورد مالی "جاده سازی" برای انتقال آب به سمنان؛

پاکتراشی جنگل های هیرکانی برای ساخت جاده در"طرح انتقال آب خزر"

جنگل های هیرکانی ایران همچنان نابود می شوند و طرح ها، بدون رعایت قوانین حفاظتی آنها، تصویب می شوند. این در حالی است که حیات نیمی از کشور پهناور ایران، به این جنگل ها بستگی دارد و قانون نیز سازمان های متولی را موظف کرده با طرح های مخرب، به شدت مخالفت کنند.
لزوم مدیریت صحیح در حفظ جنگل و مراتع؛

آیا جنگل‌های شمال کشور تا ۳۰ سال آینده نابود می‌شوند؟

چند ماهی است که خبرهای مختلفی مبنی بر نابودی جنگل‌های شمال کشور تا چند سال آینده منتشر می‌شود. برخی کارشناسان حوزه منابع طبیعی از جمله هادی کیا دلیری -رئیس انجمن جنگلبانانی ایران- بارها مطرح کرده‌اند که تا ۳۰ سال آینده جنگلی در شمال کشور نخواهیم داشت اما رییس شورای عالی جنگل‌ با استناد به آخرین آمار دفتر مهندسی و مطالعات سازمان جنگل‌ها نظر دیگری دارد.
رئیس انجمن جنگلبانی ایران:

نسل آینده جنگلی در شمال نخواهد دید

رئیس انجمن جنگلبانی ایران گفت: ساخت و ساز و بیماری‌‌ بنای نابودی منابع طبیعی شمال کشور را دارند و در صورت ادامه این روند نسل آینده جنگلی در شمال نخواهد دید.
معاون وزیر جهاد کشاورزی:

۱۵۰ میلیون دلار بودجه به پروژه‌های آبخیزداری یافت

آقایی گفت: با پیگیری های صورت گرفته ۱۵۰ میلیون دلار بودجه اختصاصی در سال ۹۸ به پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری اختصاص یافت.
صفحه  از ۱۱
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها