سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مسعودی :

آنفلوانزای فوق حاد دام و طیور به انسان سرایت نمی‌کند

رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بیماری آنفلوآنزای‌ فوق حاد دام و طیور به انسان سرایت نمی‌کند و تنها موجب تلف شدن حیات وحش و طیور می‌شود.
طاعون نشخوار‌کنندگان کوچک؛

نگرانی از شیوع دوباره طاعون در حیات‌وحش

واکسیناسیون دام و مراقبت‌های خاص مانع از شیوع طاعون نشخوارکنندگان کوچک در حیات وحش می‌شود.
بیماری سی سی‌دی؛

«ناپدید شدن زنبورها»، بلایی در زنبورستان‌ها

«زنبورانم رفتند ولی برنگشتند»؛ جمله‌ای است که این روزها از زبان بسیاری از زنبورداران شنیده می‌شود. آنان تاکنون هیچ گونه دلیل و پاسخ قانع‌کننده‌ای را در مقابل این عمل و رفتارغیرعادی زنبوران خود دریافت نکرده‌اند.
مدیر پژوهشکده پسته ایران :

مدیریت تلفیقی کنترل پسیل پسته را تسهیل می کند

مدیر پژوهشکده پسته ایران گفت : با مدیریت تلفیقی به خوبی می توان از شیوع آفت پسیل پسته که این روزها به جان درختان پسته در استان کرمان افتاده ، جلوگیری کرد.
شالیزارها خسارت زده اند؛

کشت دیرهنگام برنج، سیاه‌پوش طغیان آفت

افزایش ضریب آسیب‌پذیری کشت دوباره برنج بر اثر طغیان آفت کرم ساقه‌خوار و کم‌آبی بسیار است. مشاهدات از زمین‌های شالیزاری دشت 110هزار هکتاری هراز در منطقه مرکزی مازندران نشان می‌دهد که گرمای هوا، کمبود آب، خشک‌سالی و طغیان نسل سوم و چهارم کرم ساقه‌خوار سبب شده تا برخی از کشاورزان ادامه کشت دوم را رها کنند.
دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری مطرح کرد:

سیر صعودی تقاضای جهانی برای کودهای زیستی

دبیر ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری گفت: در دنیا توجه به کودهای زیستی افزایش یافته و تقاضای جهانی برای این محصول سیر صعودی دارد.
خزندگان ایران در مسیر انقراض؛

نقش خزندگان در کنترل حشرات، جوندگان و دفع آفات کشاورزی

ایران خزندگان بسیار زیادی را در خود جای داده و در مقایسه با دیگر کشورهای خاورمیانه از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است. تنها از سال2000 میلادی به بعد بیش از 30گونه از خزندگان جدید در ایران شناسایی شده که محققان ایرانی نقش عمده‌ای در کشف آنها داشته‌اند. یکی از این موارد مربوط به شش سال قبل است که گونه جدیدی از مارمولک در ارتفاعات شمال غرب تهران میان حصارک و شهران کشف شد. این کشف نشان داد که این سرزمین همچنان با گونه‌های متنوع و جدیدی روبه‌روست. خزندگان مانند دیگر موجودات نقش مهم و تأثیر‌گذاری در چرخه اکولوژیک داشته و بر هم زدن نظم و تعادل آنها تأثیر نامطلوبی بر محیط‌زیست و زندگی ما انسان‌ها برجای می‌گذارد. باوجود این، ما از روی ناآگاهی، نقش مهمی در برهم‌زدن این تعادل و چرخه منظم داریم.
علی اصغر ماکن علی عنوان کرد؛

۹ استان درگیر آنفلوآنزای حاد پرندگان

معاون سازمان دامپزشکی با بیان اینکه ۹ استان کشور امسال احتمالا درگیر بیماری آنفوآنزای حاد پرندگان باشند، گفت: در ۶ هفته اخیر هیچ موردی از بیماری آنفلوآنزای پرندگان گزارش نشده است.
رئیس انجمن میکروب‌شناسی ایران:

افزایش بیماری‌های مشترک انسان و دام

رئیس انجمن میکروب‌شناسی ایران با اشاره به وجود ۴۰۰ نوع میکروب در روده انسان گفت: استفاده بیش از حد از آنتی‌بیوتیک‌ها،‌ تغذیه نامناسب و استرس سبب شده امروزه میکروب‌های ایجاد کننده عفونت‌های فرصت‌طلب افزایش یابند.

بارندگی‌های فراوان بهاره از عوامل غیبت سفیدبالک‌ها در تابستان امسال

یک کارشناس رده‌بندی جانوری بی‌مهرگان سازمان حفاظت محیط زیست کشورگفت: در صورت وجود چندین هفته دمای زیر صفر یا بارندگی‌های بهاره کافی، جمعیت این حشره تا حد بسیار زیادی کنترل خواهد شد. همین موضوع باعث شد تا با توجه به وقوع سرمای چند درجه زیر صفر در زمستان گذشته و مخصوصا بارندگی‌های فراوان و ممتد از اوایل اردیبهشت ماه تا اواخر خرداد ماه سال جاری از جمعیت سفید بالک به نحو موثری کاسته شد.
دانشمندان چینی توسعه دادند؛

برنامه هوشمند شناسایی آفات محصولات کشاورزی

دانشمندان چینی در آخرین تحقیقاتشان موفق به توسعه یک برنامه هوشمند برای شناسایی آفات محصولات کشاورزی شده‌اند.
شکوفه‌های سمی؛

سرطان ارمغان سموم کشاورزی

استفاده بی‌رویه از سموم کشاورزی طی سال‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های بهداشتی و کشاورزی خراسان ‌جنوبی تبدیل شده است.
روی زرد زردآلو؛

باغ‌های زنجان، قربانی سرمای دیررس بهاره

سرمای دیررس بهار موجب کاهش 11 هزار تنی زردآلو در باغ‌های زنجان شد.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

10 میلیون دز واکسن آنفلوانزای پرندگان از گمرک ترخیص شد

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: برای آنکه بتوانیم غذای سالم به دست مردم برسانیم 650 واحد بسته‌بندی گوشت، مرغ و آبزیان در سراسر کشور فعال هستند که 110 واحد آن در استان تهران مستقر هستند.
رئیس سازمان دامپزشکی کشور:

ابتلا به بیماری های دامی ۳۸ درصد کاهش یافت

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: با اقدام های بهداشتی و ایمنی انجام شده، در چهار ماهه نخست امسال ابتلا به انواع بیماری دامی تب برفکی، هاری، تب مالت، سیاه زخم (شاربون)، لمپی اسکین نسبت به مدت مشابه پارسال ۳۸ درصد کاهش یافت.
طی سال گذشته؛

آنفلوآنزای پرندگان در استان مرکزی ۱۲۰میلیارد ریال خسارت وارد کرد

مدیر کل دامپزشکی استان مرکزی گفت: در سال گذشته آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان مرکزی ۱۲۰ میلیارد ریال خسارت به صنعت طیور وارد کرده است
مدیر حفظ نباتات اداره کل جهاد کشاورزی البرز:

مبارزه به روش بیولوژیک برای ازبین بردن آفات

مدیر حفظ نباتات جهاد کشاورزی البرزگفت: سالانه حدود ۱۷۰۰ هکتار از باغات سیب ، مزارع گوجه فرنگی و پنبه استان ، تحت پوشش مبارزه بیولوژیک قرار می گیرد.
اختلاف آمار در تعداد تلفات بیماری طاعون دامی در کرمان جنجال ساز شد؛

فرماندار بافت: محیط زیست استان تشویش اذهان عمومی می‌کند

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان در حالی از آمار 50 رأسی تلفات در پارک ملی خبر می‌دهد که مدیر کل دامپزشکی استان دامنه تلفات را بین 8 تا 10 رأس می‌داند.در نهایت آنچه مشخص است تأثیر این اختلافات بر فضای عمومی و بیانگر نبود هماهنگی مسئولان درباره بحران‌های زیست محیطی است.
مقابله با طاعون؛

از خشکسالی تا قاچاق دام، در شیوع طاعون نشخوارکنندگان تاثیر دارند

رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تاریخچه ورود بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) به ایران، گفت: عدم واکسیناسیون به‌موقع و فراگیر دام‌های اهلی در زمان مقتضی به علت کمبود واکسن، جابجایی دام‌های اهلی بدون مجوز بهداشتی دامپزشکی به‌خصوص جابجایی دام‌های بیمار و غیرواکسینه، مهمترین عوامل شیوع طاعون نشخوارکنندگان است.
طاعون نشخوارکنندگان؛

هشدار !!درخواست تشکیل جلسه مدیریت بحران برای مقابله با طاعون نشخوارکنندگان

رئیس گروه بیماری‌های حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به تاریخچه ورود بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک (PPR) به ایران، گفت: عدم واکسیناسیون به‌موقع و فراگیر دام‌های اهلی در زمان مقتضی به علت کمبود واکسن، جابجایی دام‌های اهلی بدون مجوز بهداشتی دامپزشکی به‌خصوص جابجایی دام‌های بیمار و غیرواکسینه، مهمترین عوامل شیوع طاعون نشخوارکنندگان است.
صفحه  از ۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها