سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گیاه پروری جهت ایجاد مقاومت دربرابر آفت؛

دستاورد ژنتیکی؛ ابزار دیگری در مبارزه با آفات گندم/ هجوم حشرات بازده و کیفیت گندم را کاهش می‌دهد

هجوم حشرات سبزرنگ (Greenbug) و حشره گندم‌خوار (Hessian fly) می‌تواند به‌طور قابل توجهی بازده و کیفیت گندم را در تگزاس و سراسر جهان کاهش دهد. گیاه‌پروری جهت ایجاد مقاومت در برابر این دو آفت با استفاده از "گزینش به کمک نشانگر" از طریق مطالعه‌ای در پژوهشکده A&M Agrilife تگزاس، به ابزار جدیدی دست یافته است.
یک حشره‌شناس:

سم‌پاشی راهکار مقابله با سفیدبالک‌ها نیست

کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه سم‌پاشی با هدف از بین بردن سفیدبالک‌ها در علوم اکولوژی مردود است، گفت: تا یکی دو هفته آینده به دنبال افت دما سفیدبالک‌ها از بین می‌روند.
یک حشره شناس:

اکولوژی انسانی باعث آمدن سفید بالک در تهران شده است

یک حشره شناس سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پدیده موسوم به مگس سفید گفت: مگس سفید اصولا و اصالتاً از مناطق آسیا جنوب شرقی آمده اما در تمام دنیا پراکنده شده در خاورمیانه از عراق، سوریه، ایران تا آمریکا و ترکیه گزارش شده است.
جدول عملکرد سازمان دامپزشکی در کنترل بیماری‌های مشترک؛

تلفات ناشی از بیماری‌های مشترک، با جنگ جهانی رقابت می‌کند

در صورت کنترل نشدن بیماری‌های مشترک بین انسان و دام، باید در انتظار فاجه‌ای انسانی بود.
رییس پژوهشکده پسته خبر داد؛

طلای سبز ایران(پسته)، گرفتار آفت «پسیل»

رئیس پژوهشکده پسته، «پسیل» را آفت درجه یک باغات پسته دانست؛چرا که مقاومت به سموم یکی از چالش‌های اصلی مبارزه با آن است و گفت: در حال حاضر این آفت در استان‌های پسته‌کار کشور طغیان کرده است و برای مبارزه با این آفت تا پایان سال علاوه بر ارائه روش‌های بیولوژیکی، ضوابط و دستورالعملی برای مبارزه شیمیایی به این آفت را ارائه خواهیم کرد. همچنین ساخت دستگاه مکنده برای حذف آفت ،در دستور کار است.
بیماری توکسوپلاسموز؛

بیماری گربه چیست؟

بیماری گربه می تواند باعث آنسفالیت (التهاب مغز) و بیماری های عصبی شود. روش های زیادی برای انتقال بیماری گربه به انسان است که می توان یکی از روش ها را تماس مستقیم با حیوان آلوده دانست در ادامه شما را با انواع بیماری های گربه و روش های پیشگیری، راه های انتقال بیماری گربه و درمان بیماری گربه را شرح می دهیم.
تشدید نظارت‌ها؛

خبری از تب کنگو در شمیرانات نیست

فرماندار شمیرانات با تاکید بر وجود نظارت مستمر بر دامداری ها و مراکز کشتار دام شهرستان از تشدید نظارت های بیشتر خبر داد و افزود تاکنون گزارشی از تب کریمه کنگو در شمیرانات نداشته ایم.
رئیس سازمان دامپزشکی پاسخ داد؛

برای مقابله با کنه ناقل تب کریمه چقدر هزینه شد؟

رئیس سازمان دامپزشکی گفت: تاکنون حدود ۴ میلیارد تومان سم برای مقابله با کنه ناقل بیماری تب کریمه کنگو، مصرف شده است.
دبیر شورای مدیریت بحران؛

یک فروند هواپیمای محلول پاش کشاورزی در پیرانشهر زمین گیر شد

دبیر شورای هماهنگی مدیریت بحران پیرانشهر در جنوب آذربایجان غربی گفت: ساعت ٦:٤٥ امروز یک فروند هواپیمای محلول پاش کشاورزی در حال برخاستن از فرودگاه اضطراری این شهرستان دچار سانحه شد.
ابتکار:

رسیدگی به «مگس‌های سفید» به ما ارتباطی ندارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: بررسی وضعیت مگس‌های سفیدها به‌عهده مؤسسه دفع آفات است.
رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد؛

فروکش کردن بیماری آنفلوآنزا در کشور

رئیس سازمان دامپزشکی اعلام کرد که بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان فروکش کرده و کاملا تحت کنترل است و همه مطالبات مرغداران ناشی از تلفات این بیماری با تامین اعتبار ۳۰ میلیارد تومانی از سوی دولت پرداخت شده است.
افزایش کانون‌های آلوده؛

آخرین وضعیت شیوع آنفولانزای مرغی در کشور

معاون امور آمادگی و مقابله سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت شیوع آنفولانزای مرغی در کشور را تشریح کرد.
چرا بیماری های مزمن افزایش یافته است؟

نتیجه تحقیقات درباره بیماری زا بودن محصولات تراریخته

فرناز افشار ابراهیمی، کارشناس ارشد میکروبیولوژی: ارتباط بین گلایفوسیت و بیماری مزمن در مقاله بررسی های اخیر توسط Samselو Seneff (2013a) مشخص شده است. نویسندگان نشان می دهد چگونه گلایفوسیت روند سوخت و ساز بدن را با تداخل با مسیر سیتوکروم P450 (CYP)تغییر داده است. به گفته نویسندگان، " گلایفوسیت اثرات مخرب باقیمانده سایر مواد شیمیایی و سموم محیطی را افزایش می دهد. تاثیر منفی زیادی بر روی بدن دارد و در طول زمان به صورت التهاب سیستم های سلولی سراسر بدن به آرامی آشکار می شود.
با تلاش محققان کشور؛

عوامل ویروسی کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها شناسایی شد

رئیس بخش تحقیق و تشخیص بیماری‌های زنبور عسل، کرم ابریشم و حیات وحش موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: با توجه به تحقیقات و آزمایش‌های انجام شده در این موسسه، عوامل ویروسی کاهش جمعیت زنبور عسل در کلونی‌ها شناسایی شد که گزارش نهایی آن در سال 96 انتشار می‌یابد.
رئیس اتحادیه پسته‌کاران کرمان :

عارضه سرخشکیدگی درختان به جان باغ‌های پسته افتاد/ چه باید کرد؟

با کاهش دما در ماه‌های دی و بهمن، خشکیدگی سرشاخه درختان پسته در باغ‌ها اتفاق افتاده است و به‌نظر می‌رسد با ادامه روند سرما در کشور، خسارات ناشی از این پدیده در باغ‌های جوان افزایش یابد.
مدیر اجرایی سندیکای کارخانه‌های چای شمال کشور اعلام کرد:

برف و باران مقصر تأخیر پرداخت بدهی کارخانه‌ها به چایکاران/ پرداخت کامل بدهی تا پایان سال

با پرداخت کامل سهم بدهی دولت به چایکاران، تنها ۱۳ میلیارد تومان از این بدهی باقی مانده است که کارخانه‌های چای علت تأخیر در پرداخت آن را ریزیش برف و باران سنگین در استان گیلان و مازندان و نبود امکان بارگیری و حمل و نقل عنوان می‌کنند.
رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی:

یک هزار قلم سموم کشاورزی بی‌کیفیت حذف شد/ نظارت الکترونیک بر مزارع کشور

رئیس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی گفت: 6800 برند فرمول کود و 14 هزار مورد سموم مورد آزمایش قرار گرفته که ۱۵ درصد از انواع کودها و هفتدرصد از انواع سموم طی آزمایشات ما مردود اعلام شده‌اند.
فائو گزارش داد:

مطالعات جدید دانشمندان روی انواع زنگ گندم انجام می‌شود

کارشناسان در حوزه گندم تحقیقاتی در نزدیکی ازمیر ترکیه، روی محصولاتی که تحت تأثیر زنگ زرد گندم (wheat yellow rust) قرار گرفته‌اند، انجام می‌دهند. زنگ گندم، خانواده از بیماری‌های قارچی است که می‌تواند باعث ۱۰۰ درصدی تلفات گندم شود، این در حالی است که پیشرفت‌هایی در اروپا، آفریقا و آسیا، با توجه به دو مطالعه جدید توسط دانشمندان باهمکاری با فائو انجام شده است.

تکذیب ابتلای یک ایرانی به آنفلوآنزای پرندگان

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در پی انتشار اخباری مبنی بر بستری بیماری در نجف آباد به دلیل ابتلا به آنفلوآنزای پرندگان گفت: بر اساس نتیجه آزمایشات بیمار نجف آبادی آنفلوآنزا نداشت و از بیمارستان مرخص شد.
در پی شناسایی ویروس آنفلوآنزای مرغی ؛

اقدامات وزارت بهداشت درباره آنفلوآنزای مرغی/ دست زدن به لاشه پرندگان ممنوع

رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشاهده موارد حیوانی آنفلوآنزای مرغی در ۱۱ استان کشور، تاکید کرد: این نوع از آنفلوآنزا که در حال حاضر تحت عنوان آنفلوآنزای پرندگان از آن نام برده می‌شود، تا امروز در انسان ایجاد بیماری نکرده است.
صفحه  از ۴
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها