سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
داد از دود هور سوخته؛

دود هورالعظیم ابرها را عقیم می کند

هورالعظیم بیش از سه ماه است که در شعله های آتش می سوزد و مردم خوزستان به ویژه ساکنان نوار مرزی در این مدت روزگار سختی را سپری می کنند.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران:

آبیاری اراضی کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه اراضی کشاورزی جنوب تهران با 400 میلیون متر مکعب آب آلوده آبیاری می‌شود، گفت: در این آب فاضلاب خانگی، زباله شهرداری، فاضلاب کارخانه‌ها و ملغمه‌ای از همه آلودگی‌ها در آن وجود دارد.
شنا در فاضلاب؛

آلودگی خزر تا چه حد جدی است؟

تصویری که از شمال داریم، تصویری است با بوی دریا و حس شرجی و هیاهوی بازارهای محلی که بوی ماهی و سیر می‌دهند. همین که نسیم دریا به صورت‌مان می‌خورد، حال و هوایمان عوض می‌شود. وسوسه‌ای است در درآوردن کفش‌ها و لمس شن‌ها با انگشتان. آن سوی دیگر همان تصویری است که دل‌مان نمی‌خواهد ببینیم؛ فاضلابی بزرگ به نام خزر.
پیری زودرس در انتظار دریاچه اوان؛

ورود فاضلاب به دریاچه اوان قزوین، این دریاچه را به مرور نابود می‌کند

دریاچه اوان در نزدیکی الموت قزوین، دریاچه‌ای است که سیمای طبیعی خودش را حفظ کرده و ظرفیت ارزشمندی برای طبیعت‌گردی و صید ورزشی دارد. این دریاچه سال1389 در فهرست میراث طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده اما اکنون فاضلاب، این دریاچه و چشم‌انداز زیبای آن را تهدید می‌کند. این تهدید سبب شده تا کارگروه میراث فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در جلسه‌ای بر حفظ منظر این دریاچه تأکید کند. عبدالحسین مظفری، معاون محیط‌زیست استان قزوین نیز دیروز با اشاره به اینکه فاضلاب روستاهای اوان و ورگل با وجود استفاده از چاه جذبی ‌وارد دریاچه می‌شود، روز گذشته بر ضرورت ساماندهی فاضلاب‌های این روستاها تأکید کرد.
آزادراه شیراز‌ـ اصفهان ؛

همه مواهب و مخاطرات یک آزادراه

ساخت آزادراه شیراز‌ـ اصفهان در سال‌های گذشته همچنان‌ که کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا در اثر کوتاه شدن مسافت این دو کلان‌شهر را نوید داده، مباحثی درباره آثار زیست‌محیطی این طرح عمرانی را در افکار عمومی مطرح کرده است‌. در این زمینه مباحثی همچون نابودی جنگل‌ها و تخریب مراتع مطرح شده و روزهای گذشته نیز موضوع احتمال آلودگی هوای شیراز به‌دلیل قرار گرفتن آزادراه در مسیر وزش بادهای غالب به‌سمت این شهر افزوده شده است‌.
در راستای افزایش بهره وری از منابع آب و خاک؛

بهسازی آب‌بندان های سه استان شمالی کشور

عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از امضای تفاهم‌نامه مالی و برنامه عملیاتی بهسازی آب‌بندان ها در سه استان‌ شمالی کشور خبر داد.
منطقه «قلعه نصیر» پلدختر؛

رمزگشایی از مرگ ماهیان«چول هول»

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر اظهار داشت: متاسفانه در سالیان گذشته برخی مراکز و تاسیسات برای شستشوی دام در مجاورت رودخانه ها، چشمه ها و آبراهه ها احداث شده که فاقد سیستم جمع آوری و تصفیه پساب سمی هستند.
گلن هاجسون د گلوب‌اند میل:

بازدهی ۳۰ برابری

هزینه مالی حاصل از انواع آلودگی‌های زیست محیطی شامل هوا، آب و خاک سالانه ۶/ ۴ هزار میلیارد دلار معادل حدود شش درصد تولید ناخالص داخلی جهان است و ۱۶ درصد کل مرگ و میر‌های سالانه در جهان در اثر این آلودگی‌ها حاصل می‌شود. در واقع سال ۲۰۱۵، معادل نه نفر در جهان تحت تاثیر بیماری‌های حاصل از آلودگی هوا، آب و خاک دچار مرگ زودرس شدند و قرار گرفتن در معرض هوا، آب و خاک آلوده در مقایسه با مصرف سیگار، گرسنگی، حوادث طبیعی، جنگ، ایدز یا مالاریا جان تعداد بیشتری از انسان‌ها را گرفته است.
اجوناس گامسو:

تهدید اژدهای زرد

کشورهای در حال توسعه در بحبوحه بحران زیست محیطی هستند و حتی تنفس هوا آنها را به مرگ نزدیک می‌کند و وضعیت کنونی محیط زیست در این کشورها لطمات بزرگ اقتصادی به همراه دارد. در تحقیق جدید مشخص شد آلودگی هوا عامل یک‌پنجم مرگ و میر نوزادان در جنوب صحرای آفریقا و قرار داشتن در معرض مواد سمی دیگر و مواد خطرناک در هوا در سال ۲۰۱۵ سبب مرگ نه میلیون نفر شد و ۹۲ درصد این مرگ‌ها در کشورهای فقیر و در حال توسعه رخ داده است. این میزان، بالاتر از مرگ و میرهای حاصل از ایدز، مالاریا و سل در آن سال بود. سال ۲۰۱۲ در آمریکای لاتین بیش از یک‌سوم مرگ‌ها در اثر سرطان ریه، دود و بیماری قلبی، حاصل آلودگی هوا بود.
آبیاری مزارع تهران با آب آلوده؛

سبزی آلوده به مواد نفتی همچنان برداشت می شود

چند روز پس از انتشار گزارش آبیاری سبزی های مزارع جنوب پایتخت با آب آلوده به مواد نفتی و تایید سازمان محیط زیست، خبرنگار ایرنا دوباره به این محل سر زد و مشاهده کرد که همچنان کار برداشت و بارگیری این سبزی های آلوده ادامه دارد
منابع آلودگی هوا؛

خودروهای شخصی و آلودگی سه درصدی هوای تهران

آلودگی هوای تهران، هر روز شدیدتر می‌شود، سرمای هوا هم مزید بر علت شده و با بروز پدیده وارونگی دما، وخامت اوضاع را چند برابر کرده است.
عدم اجرای ماده دو قانون هوای پاک؛

ترمز موتورهای برقی درایستگاه «صمت»/ چرا بانکها پای کار نمی‌آیند؟

قانون وزارت صنعت را موظف کرده بسته کاملی برای تولید و رواج استفاده از موتورسیکلت‌های برقی در کشور ارائه کند، اما این وزارتخانه به بهانه‌های مختلف از این تعهد قانونی شانه خالی می‌کند
کیومرث کلانتری اعلام کرد؛

مدیران پالایشگاه تهران تحت پیگرد قرار می گیرند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تایید موضوع نشت نفت به آب های زیرزمینی اطراف پالایشگاه نفت شهید تندگویان در جنوب تهران گفت: مدیران مربوطه تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت.
مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران:

وزارت جهاد کشاورزی اجازه آبیاری مزارع با فاضلاب را ندهد/ مسامحه نمی‌کنیم

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران با تاکید بر وظیفه وزارت جهاد کشاورزی درباره نظارت بر آبیاری مزارع با فاضلاب گفت: با واحدها و دستگاه‌های متخلف برخورد قضایی شده است و دراین باره هیچ‌گونه مصالحه‌ای نداریم.
انتقاد برنده مدال نقره اختراعات ژنو به افزایش کارخانه‌های زباله سوز در کشور؛

منطقی نیست عامل جدیدی برای آلودگی هوا ایجاد شود

احمدی کاسانی در خصوص مشکلات زیست محیطی ناشی از زباله سوزها گفت: « تهران به علت موقعیت خاص خود (قرارگیری بین دو رشته کوه) امکان تهویه هوایی منظم را ندارد که با توجه به شرایط فعلی نباید اجازه داد که منابع آلودگی جدیدی وارد شهر شوند.»
معرفی ۲۱۱ مورد تخلف به دستگاه قضا؛

آبیاری ۱۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی با فاضلاب

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ضمن اشاره به اینکه بیش از ۱۵۰۰ هکتار از مزارع کشاورزی در سراسر کشور با آب فاضلاب آبیاری می‌شوند، از اجرای آزمایشی برنامه ایمنی فاضلاب در ۲ استان خبر داد
وضعیت شاخص آلاینده ها؛

«ازن» با بهار تهران چه کرد؟

آلاینده «ازن» (O3) که در سال‌های اخیر خودی به پایتخت نشینان نشان داده، در روزهای گرم سال و هم‌زمان با افزایش تابش نور خورشید، شدت می گیرد و هوای شهر را آلوده می‌کند.
شعار روز جهانی محیط زیست یادآوری می‌کند؛

تعهدی برای «غلبه بر آلودگی پلاستیکی»

«غلبه بر آلودگی پلاستیکی» شعاری است که سازمان ملل متحد برای روز جهانی محیط‌زیست امسال برگزیده است. این سازمان، همه ساله روز پنجم ماه ژوئن را به‌عنوان روز جهانی محیط‌زیست گرامی می‌دارد و در ایران نیز مقارن با همین روز و در ۱۵ خرداد، هفته‌ای آغاز می‌شود که به‌نام هفته محیط‌زیست نام‌گذاری شده است و بخش قابل‌توجهی از آن با تعطیلاتی مقارن می‌شود که بسیاری از گردشگران ایرانی مشغول سفر هستند.
لزوم حفظ طبیعت و محیط زیست؛

ژینای روددره‌های تهران دفن‌شده زیر بتن

تکمیل ساماندهی روددره‌های تهران نیازمند اعتبار است. درصورت تحقق بودجه، روددره‌ها با هدف حفظ طبیعت موجود و نه احداث بوستان وسیع، ساماندهی خواهند شد
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان محیط زیست خبرداد؛

مهلت‌ دولت به موتورسازان برای تولید گسترده موتورسیکلت‌های یورو ۴

رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست با اعلام اینکه هیچ موتورسیکلت کاربراتوری در کشور تولید و شماره‌گذاری نمی‌شود، گفت تولید موتورهای یورو 4 در دستور کار قرار دارد اما با توجه به فرصتی که موتورسازان از دولت خواستار شدند، تولید این موتورها تا پایان سال جاری چندان زیاد نخواهد بود.
صفحه  از ۷
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها