سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معضل گرد و غبار ؛

آیا باید نگران طوفان­های گردوغبار حوضه‌های آبریز دجله و فرات باشیم؟

دکتر علی درویشی بلورانی عضو هیات علمی دانشگاه تهران در مقاله ای برای «انتخاب» آورده است که طوفان های گرد و غبار حوضه آبریز دجله و فرات در منطقه غرب آسیا از جمله پدیده­ های طبیعی-انسانی در اکوسیستم منطقه هستند که در سال­های اخیر به لحاظ گستره مکانی و فراوانی وقوع، رشد سریع و غیرطبیعی داشته اند. این پدیده مخرب محیط زیستی موجب خسارات بسیار زیادی بر بخش های کشاورزی، صنعت، سلامت، حمل و نقل، اشتغال و توریسم شده است.
دود آلودگی آب در چشم همگان؛

آلودگی رودخانه‌های زرجوب و گوهررود رشت در سایه بی‌مبالاتی ها

حال دو رودخانه‌ مهم رشت، زرجوب و گوهررود، سال‌های سال است خوب نیست. آب این دو رودخانه به دلیل ورود زباله‌های صنعتی، خانگی و بیمارستانی به آن آلوده است. سال‌هاست که مردم رشت کتبی و شفاهی اعتراض خود را در این باره به گوش مسئولان رسانده‌اند، اما کو گوش شنوا.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی:

خلافکاران به باغات البرز هجوم برده اند

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز گفت: اراضی کشاورزی و باغی البرز به شدت مورد هجوم خلافکاران قرار گرفته است و برای جلوگیری از آثار مخرب آن باید اقدامات لازم انجام شود.
اینفوگرافی محیط زیست؛

در چه موادی پلاستیک پنهان وجود دارد؟

پلاستیک برای ما اغلب در اشکال بطری، فویل و ظروف و جعبه‌های نگهدارنده مواد غذایی، آشناست. با این وجود، ترکیبات پلاستیکی یا ذرات میکروسکوپی پلاستیکی در وسایلی وجود دارند که ممکن است اصلا انتظارشان را نداشته باشیم. بر اساس گزارش جدید دویچه‌وله، برخی از این لوازم حاوی ذرات ریز پلاستیکی به شرح زیر است.
اینفوگرافیک؛

تهران دوازدهمین شهر آلوده جهان

شهر تهران از بین 26 شهر آلوده جهان رتبه 12 را دارد.
یک راهکار ساده؛

راه حل های کاهش انتشار متان در انرژی

مرکز تحقیقات مشترک اروپا گزارش جدیدی منتشر کرده است که در آن راه حلهای ارزان قیمت و سودآور برای کاهش انتشار متان در بخشهای انرژی، ضایعات و کشاورزی ارائه شده است.
نایلون هاقاتل پنهان طبیعت؛

بقایای پلاستیکی قاتل محیط زیست

بر اساس آمار موجود، میزان پلاستیک تولیدی در ایران بیش از ۱۷ هزار تن در سال تخمین زده شده که این رقم معادل حدود ۵۰ تن در روز است
هشدار سازمان جهان بهداشت؛

آلودگی هوا دخانیاتی جدید به شمار می آید

رئیس سازمان جهانی بهداشت طی یک بیانیه جدید هشدار داد، آلودگی هوا عامل سالانه مرگ بیش از 7 میلیون نفر است و از آن می‌توان به عنوان تنباکوی جدید یاد کرد.کارشناسان سازمان جهانی بهداشت تأکید می‌کنند، سلامت کودکان بیش از بزرگسالان در پی آلودگی هوا تهدید می‌شود.آمارهای جدید حاکی از‌ آن است که بیش از 90 درصد مردم جهان از آلودگی رنج می‌برند؛ از آلودگی هوا به عنوان یک بحران بهداشت عمومی یاد می‌شود.
تخریب باغ‌ویلاها؛

شگفتی و گلایه از اقدامات بی‌اثر

تخریب باغ‌ویلاها در بسیاری از نقاط کشور در حالی صورت می‌گیرد که بسیاری معتقدند، این اقدام موجب نمی‌شود ابنیه تخریب شده دوباره به اراضی کشاورزی تبدیل شود‌.
بازگشت وارونگی؛

تهرانی‌ها خود را برای مواجهه با روزهای آلوده آماده کنند

مقایسه کیفیت هوای تهران در دو سال گذشته نشان می‌دهد که وضعیت هوای تهران رو به بهبود که نرفته هیچ وخیم‌تر نیز شده است‌. به‌گونه‌ای که سال ۹۶ نسبت به سال ۹۵ هفت درصد روزهای آلوده‌تر داشته، یعنی بالغ‌بر ۲۰ روز‌. بر طبق گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران در سال ۹۵ بیش‌ترین روزهای آلوده مربوط به آبان‌ماه ۱۶ روز و دی‌ماه ۲۲ روز بوده است و این در حالی است که در سال ۹۶ بیش‌ترین روزهای آلوده مربوط به آبان‌ماه ۲۴ روز و بهمن‌ماه ۲۲ روز بوده است‌.
آماری مهم از آلودگی هوا؛

ایستاده در سولفات

طبق تحقیقات انجام شده از هر ده نفر جمعیت جهان نه نفر در هوای آلوده و حتی خطرناک زندگی می کنند.
فعال محیط زیست مطرح کرد ؛

دریاچه نمک پروازهای فرودگاه امام (ره) را مختل خواهد کرد

کهرم گفت: شرایط این دریاچه بدتر از ارومیه خواهد شد چرا که در حال حاضر به دلیل کم آبی و ذخیره آب شیرین و احیای سفره های زیرزمینی راه ورود آب شیرین به این دریاچه بسته و فاضلاب قم و تهران در آن سرریز می شود.
داد از دود هور سوخته؛

دود هورالعظیم ابرها را عقیم می کند

هورالعظیم بیش از سه ماه است که در شعله های آتش می سوزد و مردم خوزستان به ویژه ساکنان نوار مرزی در این مدت روزگار سختی را سپری می کنند.
مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران:

آبیاری اراضی کشاورزی جنوب تهران با فاضلاب

مدیرعامل آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه اراضی کشاورزی جنوب تهران با 400 میلیون متر مکعب آب آلوده آبیاری می‌شود، گفت: در این آب فاضلاب خانگی، زباله شهرداری، فاضلاب کارخانه‌ها و ملغمه‌ای از همه آلودگی‌ها در آن وجود دارد.
شنا در فاضلاب؛

آلودگی خزر تا چه حد جدی است؟

تصویری که از شمال داریم، تصویری است با بوی دریا و حس شرجی و هیاهوی بازارهای محلی که بوی ماهی و سیر می‌دهند. همین که نسیم دریا به صورت‌مان می‌خورد، حال و هوایمان عوض می‌شود. وسوسه‌ای است در درآوردن کفش‌ها و لمس شن‌ها با انگشتان. آن سوی دیگر همان تصویری است که دل‌مان نمی‌خواهد ببینیم؛ فاضلابی بزرگ به نام خزر.
پیری زودرس در انتظار دریاچه اوان؛

ورود فاضلاب به دریاچه اوان قزوین، این دریاچه را به مرور نابود می‌کند

دریاچه اوان در نزدیکی الموت قزوین، دریاچه‌ای است که سیمای طبیعی خودش را حفظ کرده و ظرفیت ارزشمندی برای طبیعت‌گردی و صید ورزشی دارد. این دریاچه سال1389 در فهرست میراث طبیعی ایران نیز به ثبت رسیده اما اکنون فاضلاب، این دریاچه و چشم‌انداز زیبای آن را تهدید می‌کند. این تهدید سبب شده تا کارگروه میراث فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری استان قزوین در جلسه‌ای بر حفظ منظر این دریاچه تأکید کند. عبدالحسین مظفری، معاون محیط‌زیست استان قزوین نیز دیروز با اشاره به اینکه فاضلاب روستاهای اوان و ورگل با وجود استفاده از چاه جذبی ‌وارد دریاچه می‌شود، روز گذشته بر ضرورت ساماندهی فاضلاب‌های این روستاها تأکید کرد.
آزادراه شیراز‌ـ اصفهان ؛

همه مواهب و مخاطرات یک آزادراه

ساخت آزادراه شیراز‌ـ اصفهان در سال‌های گذشته همچنان‌ که کاهش مصرف بنزین و آلودگی هوا در اثر کوتاه شدن مسافت این دو کلان‌شهر را نوید داده، مباحثی درباره آثار زیست‌محیطی این طرح عمرانی را در افکار عمومی مطرح کرده است‌. در این زمینه مباحثی همچون نابودی جنگل‌ها و تخریب مراتع مطرح شده و روزهای گذشته نیز موضوع احتمال آلودگی هوای شیراز به‌دلیل قرار گرفتن آزادراه در مسیر وزش بادهای غالب به‌سمت این شهر افزوده شده است‌.
در راستای افزایش بهره وری از منابع آب و خاک؛

بهسازی آب‌بندان های سه استان شمالی کشور

عبدالمهدی بخشنده، معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی وزارت جهاد کشاورزی از امضای تفاهم‌نامه مالی و برنامه عملیاتی بهسازی آب‌بندان ها در سه استان‌ شمالی کشور خبر داد.
منطقه «قلعه نصیر» پلدختر؛

رمزگشایی از مرگ ماهیان«چول هول»

رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر اظهار داشت: متاسفانه در سالیان گذشته برخی مراکز و تاسیسات برای شستشوی دام در مجاورت رودخانه ها، چشمه ها و آبراهه ها احداث شده که فاقد سیستم جمع آوری و تصفیه پساب سمی هستند.
گلن هاجسون د گلوب‌اند میل:

بازدهی ۳۰ برابری

هزینه مالی حاصل از انواع آلودگی‌های زیست محیطی شامل هوا، آب و خاک سالانه ۶/ ۴ هزار میلیارد دلار معادل حدود شش درصد تولید ناخالص داخلی جهان است و ۱۶ درصد کل مرگ و میر‌های سالانه در جهان در اثر این آلودگی‌ها حاصل می‌شود. در واقع سال ۲۰۱۵، معادل نه نفر در جهان تحت تاثیر بیماری‌های حاصل از آلودگی هوا، آب و خاک دچار مرگ زودرس شدند و قرار گرفتن در معرض هوا، آب و خاک آلوده در مقایسه با مصرف سیگار، گرسنگی، حوادث طبیعی، جنگ، ایدز یا مالاریا جان تعداد بیشتری از انسان‌ها را گرفته است.
صفحه  از ۸
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها