سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سود و زیان سیلاب برای کشاورزی؛

سیلاب‌های اخیر با کشاورزان چه کرد؟

بارش های بهاری و گاه سیل آسای امسال بعد از حدود دو دهه خشکسالی در کشور گویای تغییرات اقلیمی است که بخش های زیادی به ویژه بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و در این شرایط فرصت سازی از تهدید سیلاب برای کشاورزی، ضرورتی است که باید به آن توجه بیشتری شود.
خشکسالی و سیل؛

۱۰ نکته راهبردی درباره سیل

بلایای طبیعی همان کنش و واکنش عوامل و عناصر طبیعت هستند که بازتاب‎های پیرامونی آن‌ها در صورت ناآمادگی شهروندان و کارگزاران به شکل «بلا» هویدا می‎شوند. زیست و زیستگاه انسان‎ها از آغاز پیدایش تا کنون درگیر رخدادهای طبیعت‌پایه بسیاری بوده که هزینه‌های جانی و مالی آشکار و پنهان کلانی بر آن‌ها روا داشته است. به دیگر سخن، بازتاب عملکرد انسان‎ها در طبیعت به گونه‎ای بوده که در بسیاری از مناطق به پیچیدگی و فزایندگی بازتاب پیشامدهای طبیعی دامن زده است.
هوای پاک ؛

بازنگری در سهم آلاینده‌ها

ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که آمارهای موجود در زمینه منابع انتشار ذرات معلق تهران دارای نقص‌های فراوانی است که منجر به اتخاذ راهکارهای اشتباه در مقابله با آلودگی هوای تهران می‌شود. بنابراین حل این معضل در گام اول، مستلزم منشأیابی دقیق از ذرات معلق خواهد بود.آلودگی هوای شهر تهران یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که سالیان متمادی در ایام سرد سال میهمان ناخوانده مردم شهر می‌شود و می‌توان گفت قسمتی از زندگی روزمره مردم محسوب شده است. درواقع این معضل امروزه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زیست‌محیطی این کلان‌شهر شناخته می‌شود که هرساله با تحمیل خسارت‌های هنگفت، فشار مضاعفی به هزینه‌های مدیریت شهری و به‌تبع، زندگی مردم وارد می‌کند.
رییس دفتر مدیریت بحران ؛

خسارت سیل به کشاورزی ۱۵هزار میلیارد تومان شد

رییس دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی در مورد میزان خسارت‌های ناشی از سیل در حوزه کشاورزی ارائه کرد.
دلایل علمی بارشهای اخیر؛

چگونه از منافع سیل بهره‌مند شویم

یک مقام مسئول در معاونت علمی دلایل علمی بارشهای اخیر در کشور را تشریح کرد و گفت: فناوریهای جدید می توانند هم در زمینه پیش بینی سیل و هم در زمینه کاهش خسارت های ناشی از آن کاربرد داشته باشند.
مجتبی حاجیان:

آخرین وضعیت جاده چالوس پس از رانش زمین

مجتبی حاجیان، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز از نشست نیم متری زمین در جاده چالوس خبر داد و گفت: احتمال دارد مجبور باشیم به اندازه دو متر از محدوده نشست کرده را برداریم و با مصالح درشت دانه مسیر را پرکنیم تا در صورت بارش مجدد، آب از میان این مصالح درشت دانه عبور کند و مشکل جدیدی ایجاد نکند.
سیل‌های ویرانگر؛

وقتی بستر رودخانه‌ها پارکینگ می‌شود

سیل یک پدیده طبیعی است و حتی خرابی های ناشی از آن هم تا حدی طبیعی است اما عواملی باعث می شود که ویرانی های ناشی از سیل‌ها گسترده تر شود. در این باره مسعود باقرزاده کریمی متخصص حوزه منابع آب و مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: آنچه خرابی بیشتری به بار می آورد گل آلودگی سیل است، نه حجم سیل.
سید محمد موسوی اظهار داشت:

سیل 46 هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی خسارت زد

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی، از وارد شدن 46 هزار و 621 میلیارد ریال خسارت به بخش کشاورزی 16 استان کشور در سیل اخیر خبر داد.
محمود حجتی در گلستان؛

بازدید وزیر جهاد کشاورزی از مزارع کشاورزی استان گلستان

محمود حجتی امروز چهارشنبه ۷ فروردین ۹۸ که برای بار دوم در جریان سیل اخیر استان گلستان بهمراه رییس جمهور به این استان سفر کرده بود از مزارع کشاورزی گلستان از نزدیک بازدید بعمل آورد.
سیدمحمدتراب میری روز چهارشنبه اظهار داشت:

خسارت وارده به کشاورزی ایلام 25 میلیارد ریال اعلام شد

رئیس سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: میزان خسارت وارده بارش روزهای اخیر به بخش کشاورزی استان 25 میلیارد ریال برآورد شده است.
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم:

۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره‌گذاری نگرفتند

از ابتدای آبان‌ماه سال ۹۷، ۱۱۲ درخواست صدور شماره‌گذاری برای وسایل نقلیه به کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌محیطی ارسال شده که از این میان ۹ مدل موتورسیکلت، شش مدل خودروی سنگین و پنج مدل خودروی سبک موفق به دریافت مجوز شماره‌گذاری زیست‌محیطی نشدند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می‌گیرد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل آب‌های فسیلی ما که از صدها هزار سال پیش شکل گرفته ۵۰۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده بود ولی ما در ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آن را مصرف کرده‌ایم. از سال ۷۴ فهمیدم که در مورد آب در حال رفتن اشتباه راه هستیم
تخریب طبیعت؛

ردپای انسان در طبیعت + تصاویر

این مجموعه درباره دست بردن انسان در طبیعت است که به هر نحوی بر زندگی زیستمندان هر منطقه تاثیر گذاشته،از جانورانی که در زیستگاهشان جاده ساختند تا انداختن زباله و سیگار در طبیعت و ساختن ویلا در کنار تالابها و تیرهای فشار قوی و هزاران مورد دیگر که در جای جای طبیعت ردپایی از انسان را شاهد هستیم و زیبایی طبیعت بکر را گرفته است.
اینفوگرافیک؛

آلودگی هوا؛ قاتل نامرئی

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا یکی از عوامل «پنهان» مرگ‌ومیر است.
تخریب محیط؛

آلودگی رگ های آبی رشت‎ + تصاویر

گوهر رود و زرجوب رودهای شهر رشت هستند که از سپید رود سرچشمه می گیرند و از مرکز رشت می گذرند و به تالاب انزلی می ریزند .این دو رودخانه که در گذشته از رودهای زیبا و دیدنی این شهر بوده و آب آشامیدنی ساکنان این شهر را تامین می کردند، درحال حاضر به معضلی زیست محیطی و به کانال انتقال فاضلاب تبدیل شده است. ورود فاضلاب بیمارستان ها ، زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی و پسماندهای شهرک صنعتی از عوامل اصلی آلایندگی این دو رودخانه است .
یک مسئول انتظامی ؛

قانون اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا گفت: اگر ماده ۸ قانون هوای پاک اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند.در موضوع ماده ۴ آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک موضوع تغییر سن فرسودگی خودروها تا دو سال در صورت نصب فیلتر یا کاتالیست مطرح بود که در این خصوص رضا رجبی، کارشناس دفتر حمل و نقل عمومی به‌عنوان نماینده وزارت کشور از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: طی دو جلسه‌ای که با نماینده پلیس راهور و سازمان محیط زیست توسط وزارت کشور برگزار شد، پیش‌نویس موضوع افزایش سن فرسودگی برای خودروهای دیزلی دارای فیلتر و خودروهای عمومی دارای کاتالیست تهیه شده ولی هنوز این موضوع نهایی نشده است.
رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد:

حل مشکل پسماند شمال تا سه سال آینده

معاون رئیس‌جمهور در سفر به آستارا با بیان این‌که درست نیست که منطقه زیبای شمال را غرق در پسماند رها‌ سازیم، بر حل این مشکل طی سه سال آینده ابراز امیدواری کرد.
پریشانی ذهنی و بیماری روحی ؛

بازی آلودگی‌های‌ بصری با روح و روان مردم

در کشورمان کلان‌شهرهایی، مثل تهران از نظر بصری، دچار اغتشاشاتی است که باید با بهره‌گیری از هنرهای بصری مختلف و توجه به رنگ‌آمیزی شهر و نقش گیاهان و درختان، سامان یابد تا آرامش را به شهروندان منتقل کند‌. هوای خاکستری شهرهای بزرگ، پل‌ها و ساختمان‌های بتنی و فضا‌های سبزی که از فرط آلودگی هوا سبزیشان رنگ باخته است، مجالی برای عرض‌اندام رنگ در شهرها باقی نمی‌گذارد‌. این در حالی است که رنگ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر بصری می‌تواند نمودی فعال و تأثیرگذار در منظر عمومی یک‌شهر داشته باشد‌. با این همه ضوابط و اصول مرتبط با کاربرد رنگ در شهر مدون نشده و این بخش از زیباسازی شهرها بر پایه سلیقه‌های مدیران و کارشناسان هدایت می‌شود و آلودگی بصری که در سطح شهرها دیده می‌شود در درازمدت شهروندان را دچار پریشانی ذهنی و بیماری روحی می‌کند‌. از سوی دیگر، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، تبلیغات شهری و تصاویر موجود در خیابان‌ها براساس اصول شهر‌سازی تنظیم شده و هر محله براساس بافت شهری تبلیغات خاص خود را دارد‌.
این نام را از فهرست‌تان خط بزنید؛

کشاورزان تپه ۷۰۰۰ ساله را با خاک یکسان کردند

با ایجاد یک کانال انحرافی آب، کشاورزان در محوطه تپه «چخماق» فکر می‌کنند، خاک دستی روی سطح تپه هم‌تراز سیلک می‌ریزند و کشاورزی‌شان را می‌کنند و در نهایت با حرکت ماشین سنگین روی تپه برای شخم زدن، آن تپه را کاملا از بین می‌برند.
نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها:

آلودگی هوای عسلویه ۱۰۰برابر تهران

نماینده شورای اسلامی بوشهر، وضعیت آب آشامیدنی در این استان را بحرانی اعلام کرد و گفت: استانی که در کنار آب قرار دارد مردم آن تشنه هستند.
صفحه  از ۱۰
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها