سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مسعود تجریشی پاسخ داد؛

چرا فاضلاب خام به دریای خزر می‌ریزد؟

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست درباره ورود فاضلاب خام به دریای خزر توضیحاتی داد.
مریم قائمی عنوان کرد؛

آلودگی صنعتی در جنگل‌های حراء نایبند همچنان بالا است

رئیس مرکز اقیانوس‌شناسی خلیج‌فارس وابسته به پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت: پایش‌های قبلی از جنگل‌های حرای نایبند در استان بوشهر نشان داده بود که میزان اکسیژن محلول در آب و PH بالا است. پایش دو هفته گذشته نیز همچنان بالا بودن این دو پارامتر را نشان می‌دهد که می‌توان علت احتمالی آن‌را فعالیت‌های صنعتی در اطراف آن دانست. وی اظهار داشت: در این پایش از ایستگاه‌هایی که قبلا نمونه‌برداری کرده بودیم، نمونه گرفتیم تا ببینیم چه تغییری ایجاد شده است. بنابراین از محدوده جزر و مدی جنگل مانگرو در ۵ ایستگاه به فواصل مختلف نمونه‌برداری کردیم، البته سعی کردیم محدوده‌های نمونه‌گیری را طوری انتخاب کنیم که تمام وسعت جنگل را پوشش دهد.
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد؛

جلوگیری از ورود ۱۴۰ هزار تن ذرت آلوده به داخل کشور

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: این سازمان ‌جلوی ورود ۱۴۰ هزار تن ذرتی که آلوده به یک سم خاصی بود را گرفت.
امیر خجسته مطرح کرد؛

حجم ذرت های آلوده دولتی ۳ برابر شد

نایب رئیس کمیسیون اصل نود مجلس با بیان اینکه بر اساس مستنداتی که به دست نمایندگان مجلس رسیده، حجم ذرتهای آلوده وارد شده به کشور ۵۰۰ هزار تن است گفت: پرونده ای در این خصوص در مجلس تشکیل و به قوه قضائیه ارائه شد.
روایتِ کشاورزان سرزمینِ بلوط‌ها؛

۶۸ هکتار زمینِ کشاورزی در وضعیتِ فوقِ بحرانی/ شب‌ها خواب آتش می‌بینیم

نرسیدن کمباین و دروگر به زمین‌های کشاورزی سیروان و درو نشدن محصولات کشاورزان در مرداد ماه آتش‌سوزی‌های سریالی در مزارع این منطقه را رقم زده است. ترس کشاورزان این است که با گسترش آتش‌سوزی‌ها تمامی محصولات آنها از بین برود.
آسیب آلودگی هوا به ریه؛

آلودگی هوا در حد کشیدن یک پاکت سیگار در روز به ریه‌ها آسیب می‌زند

مطالعه جدیدی که به طور مشترک در سه دانشگاه واشنگتن، کلمبیا و بوفالو در ایالات متحده صورت گرفته نشان می‌دهد که آلودگی هوا می‌تواند به اندازه کشیدن یک پاکت سیگار در روز به ریه‌ها آسیب زده و سبب بروز آمفیزم شود.
رئیس سازمان ملی استاندارد:

می‌خواستند ۱۳۰ هزار تن ذرت آلوده را وارد بازار کنند

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ما تفاهم‌نامه‌ای با وزارت جهاد کشاورزی امضا کردیم که براساس آن در حوزه نهاده‌های دامی، کارشناسان ما به طور کامل در تمامی مبادی ورودی کشور این محموله‌ها را پیش از ورود مورد بررسی قرار می‌دهند و آنها را شناسنامه‌دار می‌کنند.
نیره پیروزبخت؛

دو هزار بار آزمایش روی محموله ذرت آلوده انجام شد

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: دو هزار بار آزمایش از محموله ذرت(آلوده) انجام و نتیجه آزمایش‌ها این شد که محموله برای سلامتی انسان مضر است علاوه بر آن با گذشت سه سال از توقف محموله در ورودی کشور، ​میزان سم آن نیز بالاتر رفت.
مدو گازهای گلخانه ای؛

وقتی صنعت مُد یک دریاچه را خشک کرد

صنعت مد سهمی ۱‍۰درصدی در انتشارات گاز دی‌اکسید کربن در جهان دارد، چیزی حدود ۵ برابر حمل‌ونقل فضایی و بیشتر از تمام انتشارات دی‌اکسید کربن توسط ایران. انتشارات همین گاز و گازهای گلخانه‌ای دیگر تاثیر زیادی در تغییراقلیم و گرمایش جهانی داشته است. شاید این وضعیت بدتر هم بشود، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال ۲۰۵۰ سهم صنعت مد از انتشارات گازهای گلخانه‌ای به ۲۵درصد برسد.
کشتی بریتانیایی اگر آلودگی ایجاد کرده باید جریمه بپردازد؛

قوانین زیست‌محیطی مربوط به نفتکش‌ها چه می‌گوید؟

اگر کشتی آلودگی ایجاد کند شما می‌توانید آن کشتی را توقیف کنید اما مدت این کار نمی‌تواند طولانی باشد چراکه بلافاصله بیمه آن کشتی می‌تواند پولی را بگذارد تا بعد از اینکه ثابت شد کشتی آلودگی ایجاد کرده، هزینه آن پرداخت شود. معمولا کشتی‌های تانکر تا یک میلیارد دلار بیمه آلودگی دارند و اگر آلودگی ایجاد شده باشد هزینه از این طریق پرداخته می‌شود.
جلوگیری از آلودگی محیط زیست؛

سهم ایران از تولید پلاستیک در جهان چقدر است؟

تولید انواع پلاستیک در جهان و مصرف بی رویه آن اثرات مخربی بر محیط زیست و زندگی جوامع بشری گذاشته است.حال بیشتر کشور‌های دنیا برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی، سعی دارند که تولیدات مواد پلاستیکی خود را کاهش دهند، به همین منظور کنوانسیونی در سازمان ملل وضع شد که بر اساس آن موادی که مستقیما به آب ریخته می‌شوند، باید زیست تجزیه‌پذیر باشند.
اینفوگرافیک؛

آلوده‌ترین کشورهای جهان در سال 2019

بر اساس شاخص آلودگی جهانی سال 2019، ایران در رتبه 17 آلوده‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته است.
۲.۵ میلیون موتورسیکلتی که تهران را آلوده کرده‌اند؛

مافیای موتورسازی، مقصر آلودگی تابستانی در تهران؟

«خودروهای دیزلی و موتورهای کاربراتوری عامل اصلی ایجاد NOx (اکسیدهای نیتروژن)هستند، به همین دلیل باید به سمتی برویم تا مسئله موتورهای کاربراتوری‌ حل بشود. اگر بتوانیم این بحث را مدیریت کنیم می‌توان بحران ازن را حل کنیم.»در یک ماه اخیر تعداد روزهایی که هوای تهران با آلودگی درگیر بود نسبت به سال‌های پیش به شدت افزایش پیدا کرد و گزارش‌هانشان می‌دهد که مقصر اصلی ایجاد این بحران آلاینده ازن است. براساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا با وجود اینکه در مقایسه با سال گذشته در خرداد ماه امسال غلظت دیگر آلاینده‌های تهران کاهش پیدا کرده، اما خرداد امسال پایتخت با بیشترین روزهای آلوده به اٌزن از سال ۱۳۸۱ تاکنون روبه‌رو بوده است.
هشدار معاون محیط زیست:

غلظت «ازن» در تهران بالا رفته است

معاون سازمان محیط زیست ضمن ابراز نگرانی از افزایش شاخص آلاینده ازن در تهران تاکید کرد: علل افزایش و راهکارهای کنترل ازن باید در دستور کار دستگاه‌های متولی از جمله وزارت بهداشت قرار گیرد.
الودگی تابستانی ؛

هوای تهران در نخستین روز تابستان آلوده شد

وضعیت هوای تهران در حال حاضر ناسالم برای گروه‌های حساس است.
آلودگی هوا ؛

آلاینده تابستانه گریبانگیر تهران شده است

با سرد شدن هوا در کلان‌شهرها از جمله تهران شاهد افزایش روزهای ناسالم هستیم اما یکی دو سالی است که با آمدن گرما نیز شاهد بالا رفتن غلظت ازن هستیم که افزایش آن به انتشار آلاینده‌ها، گرما و نور خورشید ارتباط دارد از این رو به آن «آلاینده تابستانه» می‌گویند.
طبیعت در محاصره زباله‌های پلاستیکی؛

پویش جهانی ممنوعیت مصرف پلاستیک یک‌بار مصرف

آلودگی زیست‌محیطی ناشی از مصرف روزافزون پلاستیک در جهان به اندازه‌ای در حال گسترش است که کشورهای مختلف برای حل معضلی که افسار گسیخته رو به افزایش است، سیاست‌های متنوعی را اتخاذ می‌کنند. این در حالی است که این روند در ایران هنوز توجه جدی هیچ نهاد سیاستگذار و اجرایی را به‌خود جلب نکرده است. برخی آمارها بیانگر این است که میزان تولید پلاستیک در کشور حدود ۲۴۸‌هزار تن در سال است که 90درصد آن بعد از مصرف هرگز به مرحله بازیافت نمی‌رسد و در طبیعت رها شده یا راهی مراکز دفن زباله می‌شود.
ساخت سد با مجوز محیط زیست؛

جنگل‌های هیرکانی قربانی یک سد

سازمان حفاظت محیط زیست کشور بعد از 20 سال مخالفت، مجوز ساخت سد «لاسک» را داد. چراغ سبز پردیسان برای ساختن یک سد در دل جنگل‌های باستانی هیرکانی به اعتراض بالای فعالان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی منجر شد. این فعالان می‌خواهند بدانند چرا سازمان حفاظت محیط زیست بعد از دو دهه مخالفت، با ساخت یک سد در آخرین لکه‌های سبز باقیمانده، موافقت کرده است؟
اسیدی شدن در انتظار "خزر"؛

خطری که با افزایش گازهای گلخانه‌ای "خلیج فارس" را تهدید می‌کند

در شرایطی که خطر اسیدی‌شدن دریاها و اقیانوس‌ها به دلیل افزایش گازهای گلخانه‌ای تبدیل به نگرانی جهانی شده است، محققان پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی تاکید کردند که در حال حاضر "خلیج فارس" از این پدیده تاثیر نپذیرفته است.
مدیرکل دامپزشکی اصفهان گفت:

بیش از ۹۰ درصد آلودگی آنتی‌بیوتیکی آب رودخانه‌ها برآمده از فاضلاب انسانی است

مدیرکل دامپزشکی اصفهان گفت: حوضچه های پرورش ماهی و شیلات هیچ آلودگی هورمونی برای رودخانه ها ندارند و آلودگی احتمالی آنتی بیوتیکی آنها بسیار ناچیز است.
صفحه  از ۱۱
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها