سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سرپرست مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم:

۲۰ خودرو و موتور مجوز شماره‌گذاری نگرفتند

از ابتدای آبان‌ماه سال ۹۷، ۱۱۲ درخواست صدور شماره‌گذاری برای وسایل نقلیه به کمیته فنی صدور گواهینامه‌های زیست‌محیطی ارسال شده که از این میان ۹ مدل موتورسیکلت، شش مدل خودروی سنگین و پنج مدل خودروی سبک موفق به دریافت مجوز شماره‌گذاری زیست‌محیطی نشدند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست:

آلودگی سالانه جان حدود ۳۰ هزار نفر را در کلانشهرهای ایران می‌گیرد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: کل آب‌های فسیلی ما که از صدها هزار سال پیش شکل گرفته ۵۰۰ میلیارد مترمکعب برآورد شده بود ولی ما در ۲۵ سال گذشته بیش از ۱۱۰ میلیارد مترمکعب آن را مصرف کرده‌ایم. از سال ۷۴ فهمیدم که در مورد آب در حال رفتن اشتباه راه هستیم
تخریب طبیعت؛

ردپای انسان در طبیعت + تصاویر

این مجموعه درباره دست بردن انسان در طبیعت است که به هر نحوی بر زندگی زیستمندان هر منطقه تاثیر گذاشته،از جانورانی که در زیستگاهشان جاده ساختند تا انداختن زباله و سیگار در طبیعت و ساختن ویلا در کنار تالابها و تیرهای فشار قوی و هزاران مورد دیگر که در جای جای طبیعت ردپایی از انسان را شاهد هستیم و زیبایی طبیعت بکر را گرفته است.
اینفوگرافیک؛

آلودگی هوا؛ قاتل نامرئی

بر اساس جدیدترین گزارش سازمان بهداشت جهانی آلودگی هوا یکی از عوامل «پنهان» مرگ‌ومیر است.
تخریب محیط؛

آلودگی رگ های آبی رشت‎ + تصاویر

گوهر رود و زرجوب رودهای شهر رشت هستند که از سپید رود سرچشمه می گیرند و از مرکز رشت می گذرند و به تالاب انزلی می ریزند .این دو رودخانه که در گذشته از رودهای زیبا و دیدنی این شهر بوده و آب آشامیدنی ساکنان این شهر را تامین می کردند، درحال حاضر به معضلی زیست محیطی و به کانال انتقال فاضلاب تبدیل شده است. ورود فاضلاب بیمارستان ها ، زباله های خانگی و نخاله های ساختمانی و پسماندهای شهرک صنعتی از عوامل اصلی آلایندگی این دو رودخانه است .
یک مسئول انتظامی ؛

قانون اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند

معاون حقوقی پلیس راهور ناجا گفت: اگر ماده ۸ قانون هوای پاک اجرا شود ۱۱ میلیون خودروی فرسوده اجازه تردد ندارند.در موضوع ماده ۴ آیین‌نامه ماده ۸ قانون هوای پاک موضوع تغییر سن فرسودگی خودروها تا دو سال در صورت نصب فیلتر یا کاتالیست مطرح بود که در این خصوص رضا رجبی، کارشناس دفتر حمل و نقل عمومی به‌عنوان نماینده وزارت کشور از سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور اظهار کرد: طی دو جلسه‌ای که با نماینده پلیس راهور و سازمان محیط زیست توسط وزارت کشور برگزار شد، پیش‌نویس موضوع افزایش سن فرسودگی برای خودروهای دیزلی دارای فیلتر و خودروهای عمومی دارای کاتالیست تهیه شده ولی هنوز این موضوع نهایی نشده است.
رئیس سازمان محیط زیست عنوان کرد:

حل مشکل پسماند شمال تا سه سال آینده

معاون رئیس‌جمهور در سفر به آستارا با بیان این‌که درست نیست که منطقه زیبای شمال را غرق در پسماند رها‌ سازیم، بر حل این مشکل طی سه سال آینده ابراز امیدواری کرد.
پریشانی ذهنی و بیماری روحی ؛

بازی آلودگی‌های‌ بصری با روح و روان مردم

در کشورمان کلان‌شهرهایی، مثل تهران از نظر بصری، دچار اغتشاشاتی است که باید با بهره‌گیری از هنرهای بصری مختلف و توجه به رنگ‌آمیزی شهر و نقش گیاهان و درختان، سامان یابد تا آرامش را به شهروندان منتقل کند‌. هوای خاکستری شهرهای بزرگ، پل‌ها و ساختمان‌های بتنی و فضا‌های سبزی که از فرط آلودگی هوا سبزیشان رنگ باخته است، مجالی برای عرض‌اندام رنگ در شهرها باقی نمی‌گذارد‌. این در حالی است که رنگ به‌عنوان یکی از مهم‌ترین عناصر بصری می‌تواند نمودی فعال و تأثیرگذار در منظر عمومی یک‌شهر داشته باشد‌. با این همه ضوابط و اصول مرتبط با کاربرد رنگ در شهر مدون نشده و این بخش از زیباسازی شهرها بر پایه سلیقه‌های مدیران و کارشناسان هدایت می‌شود و آلودگی بصری که در سطح شهرها دیده می‌شود در درازمدت شهروندان را دچار پریشانی ذهنی و بیماری روحی می‌کند‌. از سوی دیگر، در بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته، تبلیغات شهری و تصاویر موجود در خیابان‌ها براساس اصول شهر‌سازی تنظیم شده و هر محله براساس بافت شهری تبلیغات خاص خود را دارد‌.
این نام را از فهرست‌تان خط بزنید؛

کشاورزان تپه ۷۰۰۰ ساله را با خاک یکسان کردند

با ایجاد یک کانال انحرافی آب، کشاورزان در محوطه تپه «چخماق» فکر می‌کنند، خاک دستی روی سطح تپه هم‌تراز سیلک می‌ریزند و کشاورزی‌شان را می‌کنند و در نهایت با حرکت ماشین سنگین روی تپه برای شخم زدن، آن تپه را کاملا از بین می‌برند.
نماینده بوشهر در شورای عالی استان ها:

آلودگی هوای عسلویه ۱۰۰برابر تهران

نماینده شورای اسلامی بوشهر، وضعیت آب آشامیدنی در این استان را بحرانی اعلام کرد و گفت: استانی که در کنار آب قرار دارد مردم آن تشنه هستند.
جمع آوری زباله ها ؛

زباله گردها، شهرداری و شهروندان را کلافه کرده اند

شهرداری و زباله گردها بر سر اینکه کدام یک زودتر زباله را جمع آوری کنند هر شب رقابت می کنند و در این میان اگر شهروندان راس ساعت مشخص زباله ها را در مخزن بگذارند شهر تمیز و عاری از زباله می شود.
به دنبال انتشار بوی نامطبوع در پایتخت؛

نمونه برداری از چاه فاضلاب پلاسکو انجام شد

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: به دنبال انتشار بوی نامطبوع در پایتخت که عصر چهارشنبه هفته گذشته رخ داد، کار نمونه برداری از انبار و چاه فاضلاب ساختمان پلاسکو طی چندروز اخیر انجام و به منظور اعلام نظر به آزمایشگاه ارسال شد.
مدیر پیمان اجرای پلاسکو:

سر فاضلاب 45 ساله که باز شد تا سه ربع فوران گاز بد بو داشتیم

عصر دیروز وقتی یکی از مقنی ها در عمق منفی 21 متری در حال حفاری بود، ناگهان اعلام خطر کرد و ما او را بیرون کشیدیم و همزمان با او، گازی بد بو با فشار بسیار زیاد از چاه به بیرون پرتاب شد.
حذف بودجه فیلتر دوده ؛

دود بی‌پولی در چشم‌ محیط‌زیست

به‌دنبال اظهارنظر شورای شهر تهران درباره عدم کارآیی فیلتر دوده برای کاهش آلودگی خودروهای دیزلی، یک عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی گفت: تشکیک درباره اثرگذاری فیلتر دوده مشابه این است که بگوییم قانون اول و دوم نیوتن صادق است یا نه؟
باد، باران با معاینه‌‌فنی؛

چرا امسال هوا کمتر آلوده شد؟

در ارتباط با بهبود شرایط هوا در سال جاری، بارندگی‌ها تاثیر بسزایی داشته است و نمی‌توان آن را کتمان کرد اما همه برای بارندگی‌ها نبوده و اقدامات دیگر نیز اثرگذار بوده‌اند. یکی از این اقدامات معاینه‌فنی‌ها و پیگیری‌های جدی‌تر این موضوع از سوی شهروندان بوده است. ما در تابستان شاهد روزهای آلوده با آلاینده ازن بودیم، معنایش این است که آلاینده‌ها در هوا کاهش یافته و کم بوده، چون ازن در شرایطی افزایش پیدا می‌کند که ذرات آلاینده در هوا کم باشد.
آلاینده ها در عسلویه؛

آلودگی هوا توسط تاسیسات نفت و گاز در عسلویه+فیلم

آلاینده های شیمیایی و صنعتی موجب تخریب سواحل، زمین های کشاورزی، فرسایش خاک، انقراض گونه های جانوری و گیاهی به ویژه جنگل حرا شده است.
سهم هروسیله نقلیه از ذرات معلق هوای تهران؛

سهم ۶۵ درصدی خودرو‌های فرسوده در آلودگی هوای تهران

بررسی‌های دقیق کارشناسی نشان می‌دهد که وسایل نقلیه بزرگ‌ترین منبع انتشار ذرات آلاینده هوای تهران هستند.
مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی:

آلودگی خاک، خطری پنهان

مشاور رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان‌شمالی در امور پژوهشی و تولیدات گیاهی از آلودگی خاک به‌عنوان خطری پنهان درست در زیر پاها یاد کرد و گفت: در حقیقت آلودگی خاک واقعیتی نگران‌کننده کنونی است.
علی مریدی:

خاک ایران همچنان قاچاق می‌شود

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد: قاچاق خاک‌های ایران از دهه ۸۰ شروع شده و همچنان ادامه‌دار است.
محمددرویش عنوان کرد؛

پدیده فرونشست در ایران ۹۰ برابر شرایط بحران جهانی است

درویش فعال زیست محیطی می‌گوید اتحادیه اروپا اعلام کرده اگر سرزمینی سالیانه ۴ میلیمتر فرونشست داشته باشد باید کمیته‌ای برای حل این بحران ایجاد شود، این درحالی است که در ایران فرونشست ۵۴ میلیمتر است امامسئولان عملا هیچ واکنشی از خود نشان نمی‌دهند.محمد درویش کارشناس مسائل زیست محیطی به رویداد۲۴ گفته فرونشست‌ها آخرین و غیرقابل بازگشت‌ترین مرحله تخریب سرزمین است. به معنای دیگر در همان جایی که فرونشست زمین رخ دهد، کاری برای آن سرزمین دست کم در یک دوره ۵۰ تا ۷۰ هزار ساله نمی‌توان انجام داد و ما باید صبر کنیم تا زمین در این مدت بتواند تاب‌آوری خود را بار دیگر به دست بیاورد.
صفحه  از ۹
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها