سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یک اتفاق تلخ ؛

داستان خاک‌ و خشکسالی در ایران

درحال‌حاضر، ٣٣‌درصد آب دجله و فرات کاهش پیدا کرده، این اتفاق هم به دلیل خشکسالی و هم به دلیل کنترل آب از سوی ترکیه رخ داده است. اگر روزی فرات ١٠٠درصد خشک شود، تمام استان الانبار و شمال بصره و بغداد بیابان خواهد شد. همان بلا سر ما هم خواهد آمد، به همین دلیل است که اعتراض ما این است که ترکیه باید روی حقابه زیست‌محیطی کار کند.
مدیرکل دفتر پایش فراگیر:

صنایع و نیروگاه‌ها متهم اصلی افزایش ازن در هوای پایتخت هستند

مدیرکل دفتر پایش فراگیر، گفت: ازن آلاینده ثانویه‌ای است که از تابش شدید نور خورشید همراه آلاینده‌هایی مثل اکسیدهای نیتروژن تولید می‌شود و منبع اصلی این اکسیدها صنایع و نیروگاه‌ها هستند.
1 میلیارد نفر در معرض بیابان ‌زایی؛

مقابله با گسترش بيابان ‌ها با تربيت نيروي متخصص امکان ‌پذير است

تلاش‌ها براي مهار بيابان ‌زايي در ايران از نيم قرن گذشته آغاز شده است. دهه 20، آغاز مبارزه با گسترش بيابان در ايران است که به سبزوار و خوزستان بازمي‌گردد.
باز هم خطای سد‌سازی بیخ گوش گتوند؛

فرونشست و ایجاد ترک در تاج سد مسجد سلیمان

مدت‌هاست که سد‌سازی افراطی صدای متخصصان و دوستداران محیط زیست را درآورده است. سدها نه تنها با حبس آب سیلاب، مانع پر شدن تالاب‌ها و دریاچه‌ها می‌شوند و عامل اصلی ریزگرد در خاورمیانه و بخصوص جنوب غربی ایران شده‌اند، بلکه با توجه به تأثیرات شگرفی که بر ساختار اجتماعی- اقتصادی ایجاد می‌کنند
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری؛

۲۰درصد مساحت ایران در معرض بیابان‌زایی

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان اینکه بیش از ۲۰ درصد مساحت ایران تحت تاثیر بیابان‌زایی قرار دارد، گفت: سرانه بیابان در کشور ما ۴۳۰۰ متر مربع است، این در حالیست که سرانه بیابان در جهان ۲۰۰۰ متر مربع است.
مدیرکل دفتر بررسی آلودگیهای دریایی سازمان محیط زیست خبر داد ؛

۱۲ شناگاه شمالی «آلودگی میکروبی» دارند

مدیرکل دفتر بررسی آلودگیهای دریایی سازمان محیط زیست از آلودگی میکروبی ۱۲ شناگاه استانهای شمالی خبر داد و گفت: مردم در این شناگاه‌های آلوده که با «پرچم زرد» مشخص شده، شنا نکنند.
مرز نابودی 10هزار هکتار سواحل مرجانی با توسعه پارس جنوبی؛

نابودی کامل مرجان های کره زمین تا 30 سال آینده

جزیره نایبند به علت توسعه صنایع نفت و گاز طرح توسعه پارس جنوبی، رسوب‌گذاری و آلودگی‌های نفتی و شیمیایی، 42 درصد پوشش مرجانی خود را از دست داده است.
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری؛

ریگان کانون دوم ریزگردهای کشور

خدا کرم جلالی رئیس سازمان جنگلها مراتع وآبخیزداری کشور گفت:ریگان بعداز خوزستان دومین کانون بحران فرسایش بادی ریزگردها وتوفان شن در کشور می باشد.
آمار تکان دهنده ای که ناخواسته توسط دولت منتشر شد؛

سالیانه «۲۷۰میلیون متر مکعب» فاضلاب به کارون سرازیر می شود! +سند

مصوبه ای در دولت که با هدف کمک به مردم خوزستان تهیه شده، از سرازیر شدن سالیانه ۲۷۰میلیون متر مکعب فاضلاب خام به کارون پرده برداشته است.
در جلسه علنی امروز؛

لایحه هوای پاک در دستور کار مجلس قرار گرفت

گزارش شور دوم کمیسیون کشاورزی در مورد لایحه هوای پاک در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
ضرورت تصویب لایحه هوای پاک در مجلس شورای اسلامی؛

قانون پشتوانه کاهش آلودگی هوا

ایرانیان سالانه ۳۰ میلیارد دلار از آلودگی هوا زیان می‌بینند. این اظهارنظر مهم با این رقم بالا گفته معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست است که منجر به تهیه لایحه هوای پاک شده و وضعیت آلاینده‌های طبیعی و غیرطبیعی در کشورمان و ضرورت مقابله با آن بررسی شده و برای تصویب به مجلس شورای اسلامی رفته و قرار است امروز در صحن علنی مجلس بررسی شود.
مدیرعامل شرکت آب و نیرو:

سدسازی ترکیه از عوامل پیدایش ریزگرد در ایران است

مدیرعامل و رییس هیات مدیره شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران گفت: طرح های سازه ای ترکیه در بخش آب، بر بروز ریزگردها در استان های جنوبی و غربی کشور موثر بوده است.
هشدار رهبر کاتولیک‌های جهان درباره مشکل جهانی آب؛

خطر شکل‌گیری یک جنگ بزرگ جهانی بر سر آب/ روزانه هزار کودک در اثر مصرف آب آلوده می‌میرند

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نسبت به قرار گرفتن جهان در آستانه جنگ بر سر آب هشدار داد و با استناد به آمارهای سازمان ملل از مرگ روزانه هزار کودک بر اثر مصرف آب آلوده خبر داد.
زندگي با «بوي نفت»:

گزارشی از محروميت شهرهاي جنوبي كشور

رييس‌جمهور در خوزستان وعده داد كه دولت در برابر مشکلات زیست‌محیطی و ریزگرد‌ها خسته و مایوس نمی‌شود.
آبگرفتگی جهرم و محاسبات اشتباه؛

آیا به راستی سدها سازه‌هایی قدرتمند برای مقابله با سیل هستند؟

به گفته فتاحی اردکانی تا هفت سال پیش پروژه‌های پخش سیلاب با دوره بازگشت 25 ساله برای سیل محاسبه و اجرا می‌شدند اما در سال‌های اخیر در نحوه محاسبات بازنگری‌هایی انجام شده‌است.
مطالعات اثرات ناشی از یک فاجعه نفتی نشان داد:

سرنخ‌هایی از اعماق دریا درباره علت مرگ بر اثر آلودگی هوا

مطالعه دانشمندان دانشگاه منچستر و استنفورد روی اثرات ناشی از یک فاجعه نفتی در سال ۲۰۱۰ می‌تواند دریچه تازه‌ای از چگونگی تأثیر آلودگی هوا بر قلب انسان را باز کند.
سایه شوم ریزگردها بر ایران:

گرد و غبار خوزستان را بی آب و برق کرد

طی روزهای گذشته مردم خوزستان در کنار کارون گرد هم جمع شدند تا صدای اعتراض خود را به گوش مسوولانی برسانند که بر خلاف اصل 5٠ قانون اساسی به فکر نسل آینده نیستند. آنها نه تنها به فکر نسل آینده نیستند، بلکه مردمی را که این روزها با کپسول اکسیژن در بیمارستان‌ها زندگی سختی را تجربه می‌کنند نیز یا نمی‌بینند یا فکر می‌کنند که برای حل مشکل آنها جز دعا کار دیگری از دستشان بر نمی‌آید؛ اما فعالان و دوست‌داران محیط‌زیست خوزستان معتقدند برای حل مشکل ریزگردهایی که امروز اقتصاد ایران را نیز با خطر مواجه کرده، راه‌حل ساده‌ای دارند.
استمدادجنگل از مدعی العموم!

استمداد از دادستان گرگان برای نجات جنگل های هیرکانی «ناهارخوران»

تاکنون طرح ساخت تله کابین ناهارخوران از سوي شهرداري گرگان، مجوز کارشناسی لازم از سازمان هاي مربوطه را ندارد. هنوز مجوز آغاز کار را شهرداری نداده و باید مطالعات امکان سنجی و مکان سنجی انجام شود و شهرداری گرگان دارد عجله می کند.برخی مسئولان شهر و اعضای شوراي شهر گرگان گفتند که درختی برای احداث تله کابین قطع نمی شود. اگر به منطقه مورد نظر سری بزنید، متوجه نادرست بودن این ادعا می شوید.
تاوان سنگین توسعه ناپایدار؛

هشدار درباره تولید کانون‌های جدید گرد و غبار در خوزستان

در ایامی که استان خوزستان به عنوان یکی از استان های استراتژیک کشور از وقوع طوفان های گرد غبار با منشاهای داخلی و خارجی رنج می برد، معاون امور تالاب ها در دفتر زیستگاه‌ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست از تصویب بی مهابای پروژه های توسعه ای در خوزستان انتقاد کرده و نسبت به تولید کانون های جدید گرد و غبار در این استان هشدار داد.
گاردین گزارش می‌دهد:

جنگل‌زدایی شرکت‌های تولیدکننده روغن پالم، مرگ ۱۰۰ هزار نفر را رقم زد

ممکن است ۱۰۰ هزار نفر به‌دلیل آلودگی هوا در اندونزی فوت کرده باشند، بدون اینکه هیچ دادگاهی برای آن تشکیل شده باشد. این افراد به‌دلیل اثرات منفی ناشی از آتش‌سوزی‌های بزرگ و جنگل‌زدایی مستمر مربوط به تجارت محصولات کشاورزی، جان باخته‌اند.
صفحه  از ۳
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها