سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جلوگیری از آلودگی محیط زیست؛

سهم ایران از تولید پلاستیک در جهان چقدر است؟

تولید انواع پلاستیک در جهان و مصرف بی رویه آن اثرات مخربی بر محیط زیست و زندگی جوامع بشری گذاشته است.حال بیشتر کشور‌های دنیا برای مقابله با آلودگی‌های زیست محیطی، سعی دارند که تولیدات مواد پلاستیکی خود را کاهش دهند، به همین منظور کنوانسیونی در سازمان ملل وضع شد که بر اساس آن موادی که مستقیما به آب ریخته می‌شوند، باید زیست تجزیه‌پذیر باشند.
اینفوگرافیک؛

آلوده‌ترین کشورهای جهان در سال 2019

بر اساس شاخص آلودگی جهانی سال 2019، ایران در رتبه 17 آلوده‌ترین کشورهای جهان قرار گرفته است.
۲.۵ میلیون موتورسیکلتی که تهران را آلوده کرده‌اند؛

مافیای موتورسازی، مقصر آلودگی تابستانی در تهران؟

«خودروهای دیزلی و موتورهای کاربراتوری عامل اصلی ایجاد NOx (اکسیدهای نیتروژن)هستند، به همین دلیل باید به سمتی برویم تا مسئله موتورهای کاربراتوری‌ حل بشود. اگر بتوانیم این بحث را مدیریت کنیم می‌توان بحران ازن را حل کنیم.»در یک ماه اخیر تعداد روزهایی که هوای تهران با آلودگی درگیر بود نسبت به سال‌های پیش به شدت افزایش پیدا کرد و گزارش‌هانشان می‌دهد که مقصر اصلی ایجاد این بحران آلاینده ازن است. براساس آمار شرکت کنترل کیفیت هوا با وجود اینکه در مقایسه با سال گذشته در خرداد ماه امسال غلظت دیگر آلاینده‌های تهران کاهش پیدا کرده، اما خرداد امسال پایتخت با بیشترین روزهای آلوده به اٌزن از سال ۱۳۸۱ تاکنون روبه‌رو بوده است.
هشدار معاون محیط زیست:

غلظت «ازن» در تهران بالا رفته است

معاون سازمان محیط زیست ضمن ابراز نگرانی از افزایش شاخص آلاینده ازن در تهران تاکید کرد: علل افزایش و راهکارهای کنترل ازن باید در دستور کار دستگاه‌های متولی از جمله وزارت بهداشت قرار گیرد.
آلودگی هوای تهران در تابستان؛

هوای تهران در نخستین روز تابستان آلوده شد

وضعیت هوای تهران در حال حاضر ناسالم برای گروه‌های حساس است.
آلودگی هوا ؛

آلاینده تابستانه گریبانگیر تهران شده است

با سرد شدن هوا در کلان‌شهرها از جمله تهران شاهد افزایش روزهای ناسالم هستیم اما یکی دو سالی است که با آمدن گرما نیز شاهد بالا رفتن غلظت ازن هستیم که افزایش آن به انتشار آلاینده‌ها، گرما و نور خورشید ارتباط دارد از این رو به آن «آلاینده تابستانه» می‌گویند.
طبیعت در محاصره زباله‌های پلاستیکی؛

پویش جهانی ممنوعیت مصرف پلاستیک یک‌بار مصرف

آلودگی زیست‌محیطی ناشی از مصرف روزافزون پلاستیک در جهان به اندازه‌ای در حال گسترش است که کشورهای مختلف برای حل معضلی که افسار گسیخته رو به افزایش است، سیاست‌های متنوعی را اتخاذ می‌کنند. این در حالی است که این روند در ایران هنوز توجه جدی هیچ نهاد سیاستگذار و اجرایی را به‌خود جلب نکرده است. برخی آمارها بیانگر این است که میزان تولید پلاستیک در کشور حدود ۲۴۸‌هزار تن در سال است که 90درصد آن بعد از مصرف هرگز به مرحله بازیافت نمی‌رسد و در طبیعت رها شده یا راهی مراکز دفن زباله می‌شود.
ساخت سد با مجوز محیط زیست؛

جنگل‌های هیرکانی قربانی یک سد

سازمان حفاظت محیط زیست کشور بعد از 20 سال مخالفت، مجوز ساخت سد «لاسک» را داد. چراغ سبز پردیسان برای ساختن یک سد در دل جنگل‌های باستانی هیرکانی به اعتراض بالای فعالان حوزه محیط زیست و منابع طبیعی منجر شد. این فعالان می‌خواهند بدانند چرا سازمان حفاظت محیط زیست بعد از دو دهه مخالفت، با ساخت یک سد در آخرین لکه‌های سبز باقیمانده، موافقت کرده است؟
اسیدی شدن در انتظار "خزر"؛

خطری که با افزایش گازهای گلخانه‌ای "خلیج فارس" را تهدید می‌کند

در شرایطی که خطر اسیدی‌شدن دریاها و اقیانوس‌ها به دلیل افزایش گازهای گلخانه‌ای تبدیل به نگرانی جهانی شده است، محققان پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی تاکید کردند که در حال حاضر "خلیج فارس" از این پدیده تاثیر نپذیرفته است.
مدیرکل دامپزشکی اصفهان گفت:

بیش از ۹۰ درصد آلودگی آنتی‌بیوتیکی آب رودخانه‌ها برآمده از فاضلاب انسانی است

مدیرکل دامپزشکی اصفهان گفت: حوضچه های پرورش ماهی و شیلات هیچ آلودگی هورمونی برای رودخانه ها ندارند و آلودگی احتمالی آنتی بیوتیکی آنها بسیار ناچیز است.
احیای تالاب انزلی؛

تخلیه 60هزار لیتر نانو تیتانیوم در تالاب انزلی

طرح جدید سازمان حفاظت محیط‌زیست برای احیای تالاب انزلی با استفاده از فناوری نانو که در یک‌سال گذشته با انتقاد شدید برخی کارشناسان و متخصصان دانشگاهی و فعالان محیط‌زیست مواجه شده بود حالا با گذشت 3،2 هفته از اجرایی شدن بی‌سروصدایش، نه فقط رئیس اداره محیط‌زیست بندر انزلی را تا پای برکناری از پستش پیش برده که حتی واکنش شدید امام جمعه این شهر را هم برانگیخته است.
منشأ بوی نفت در شمال غرب تهران چیست؟

منشاء بوی نفت در شمال غرب تهران مشخص شد

معاون پایش و نظارت محیط زیست تهران درباره منشا بوی نفت در شمال غرب پایتخت توضیحاتی داد.
مخاطرات سیلی؛

میزان فرسایش خاک ۱۲ برابر حد قابل تحمل ایران است

به اعتقاد محققان، تشکیل ۷ تا ۸ سانتی‌متر خاک بین ۱۰۰ تا هزار سال زمان نیاز دارد و این در حالی است که بنا به دلایل انسانی و طبیعی، میزان فرسایش خاک در ایران به طور متوسط ۶ تن در هکتار در سال است که این میزان بیش از حد قابل تحمل فرسایش بوده و این امر موجب شده که در برخی مناطق به طور کلی خاک از دست برود که در این شرایط میزان جذب رطوبت خاک کاهش یافته است و در زمان وقوع سیل، سیلاب به جای جذب در زمین به رواناب تبدیل شود.
سود و زیان سیلاب برای کشاورزی؛

سیلاب‌های اخیر با کشاورزان چه کرد؟

بارش های بهاری و گاه سیل آسای امسال بعد از حدود دو دهه خشکسالی در کشور گویای تغییرات اقلیمی است که بخش های زیادی به ویژه بخش کشاورزی را تحت تاثیر قرار می دهد و در این شرایط فرصت سازی از تهدید سیلاب برای کشاورزی، ضرورتی است که باید به آن توجه بیشتری شود.
خشکسالی و سیل؛

۱۰ نکته راهبردی درباره سیل

بلایای طبیعی همان کنش و واکنش عوامل و عناصر طبیعت هستند که بازتاب‎های پیرامونی آن‌ها در صورت ناآمادگی شهروندان و کارگزاران به شکل «بلا» هویدا می‎شوند. زیست و زیستگاه انسان‎ها از آغاز پیدایش تا کنون درگیر رخدادهای طبیعت‌پایه بسیاری بوده که هزینه‌های جانی و مالی آشکار و پنهان کلانی بر آن‌ها روا داشته است. به دیگر سخن، بازتاب عملکرد انسان‎ها در طبیعت به گونه‎ای بوده که در بسیاری از مناطق به پیچیدگی و فزایندگی بازتاب پیشامدهای طبیعی دامن زده است.
هوای پاک ؛

بازنگری در سهم آلاینده‌ها

ارزیابی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که آمارهای موجود در زمینه منابع انتشار ذرات معلق تهران دارای نقص‌های فراوانی است که منجر به اتخاذ راهکارهای اشتباه در مقابله با آلودگی هوای تهران می‌شود. بنابراین حل این معضل در گام اول، مستلزم منشأیابی دقیق از ذرات معلق خواهد بود.آلودگی هوای شهر تهران یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که سالیان متمادی در ایام سرد سال میهمان ناخوانده مردم شهر می‌شود و می‌توان گفت قسمتی از زندگی روزمره مردم محسوب شده است. درواقع این معضل امروزه به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های زیست‌محیطی این کلان‌شهر شناخته می‌شود که هرساله با تحمیل خسارت‌های هنگفت، فشار مضاعفی به هزینه‌های مدیریت شهری و به‌تبع، زندگی مردم وارد می‌کند.
رییس دفتر مدیریت بحران ؛

خسارت سیل به کشاورزی ۱۵هزار میلیارد تومان شد

رییس دفتر مدیریت بحران و کاهش مخاطرات وزارت جهاد کشاورزی توضیحاتی در مورد میزان خسارت‌های ناشی از سیل در حوزه کشاورزی ارائه کرد.
دلایل علمی بارشهای اخیر؛

چگونه از منافع سیل بهره‌مند شویم

یک مقام مسئول در معاونت علمی دلایل علمی بارشهای اخیر در کشور را تشریح کرد و گفت: فناوریهای جدید می توانند هم در زمینه پیش بینی سیل و هم در زمینه کاهش خسارت های ناشی از آن کاربرد داشته باشند.
مجتبی حاجیان:

آخرین وضعیت جاده چالوس پس از رانش زمین

مجتبی حاجیان، معاون راهداری اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای البرز از نشست نیم متری زمین در جاده چالوس خبر داد و گفت: احتمال دارد مجبور باشیم به اندازه دو متر از محدوده نشست کرده را برداریم و با مصالح درشت دانه مسیر را پرکنیم تا در صورت بارش مجدد، آب از میان این مصالح درشت دانه عبور کند و مشکل جدیدی ایجاد نکند.
سیل‌های ویرانگر؛

وقتی بستر رودخانه‌ها پارکینگ می‌شود

سیل یک پدیده طبیعی است و حتی خرابی های ناشی از آن هم تا حدی طبیعی است اما عواملی باعث می شود که ویرانی های ناشی از سیل‌ها گسترده تر شود. در این باره مسعود باقرزاده کریمی متخصص حوزه منابع آب و مدیر کل دفتر اکوسیستم های تالابی سازمان محیط زیست در گفت وگو با ایسنا اظهارکرد: آنچه خرابی بیشتری به بار می آورد گل آلودگی سیل است، نه حجم سیل.
صفحه  از ۱۱
نظرسنجی
تا چه اندازه از عملکرد سازمان محیط زیست رضایت دارید؟
بی نظرم
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها