سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
فهرست بهای ۹۸ ساخت و ساز در پایتخت ؛

تمام‌شده مسکن متری چند؟

قیمت تمام شده ساخت مسکن در تهران به مرز ۱۰ میلیون تومان رسید.نتایج بررسی درباره «هزینه ساخت» و «قیمت خرید زمین» برای پروژه‌های ساختمانی ۹۸ - که براساس یک فراخوان دولتی برای خانه‌سازی در جنوب شهر و تحقیقات میدانی از فعالان ساخت‌و‌ساز انجام شده است - نشان می‌دهد هزینه ساخت برای هر مترمربع بنا به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان رسیده است که ۳۱ درصد نسبت به ۶ ماه گذشته افزایش یافته است. سازنده‌ها محتاط شده‌اند، مالکان کلنگی تمایل به فروش ندارند.
آشفته بازار مسکن؛

رشد ۳۰ درصدی اجاره‌ بها در سال جاری

یک تحلیلگر حوزه مسکن با اشاره به اینکه امسال نیز همچون سال گذشته شاهد حجم بالایی از ساخت و ساز نخواهیم بود، گفت: در دوره‌های رونق قبلی نزدیک به یک میلیون واحد در سال ساخته می‌شد، اما اکنون آمارها تغییر به نصف را نشان می دهند.وی افزود: در این وضعیت فروشندگان اغلب تمایل دارند با توجه به تغییر نرخ‌ها و جهش تورمی که در اوایل سال وجود دارد قیمت‌ها را بالا ببرند و از آن سو خریداران دچار تردید برای معامله هستند، در نتیجه حجم معاملات پایین است.
معافیت تاکسی‌های حومه‌ای در پرداخت عوارض آزادراهی؛

تشریح آخرین جزئیات اجرای طرح پرداخت عوارض الکترونیک آزادراهی

برای خودروهای پلاک‌های‌ عمومی و پلاک‌های معلولان و جانبازان ، هنوز تصمیم خاصی اتخاذ نشده است . البته این پلاک‌ها در صورت عبور از آزادراه ثبت شده‌اند ، اما هنوز ‌به آنها پیامک پرداخت نداده‌ایم تا موضوع پلاک آنها هم در مورد پرداخت عوارض تعیین تکلیف شود .
معاون وزیر راه و شهرسازی:

۵,۷۰۰,۰۰۰ واحد مسکونی فرسوده در کشور بازآفرینی می‌شود

سید محمد پژمان،‌ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری در حاشیه سفر به استان چهارمحال و بختیاری، وسعت سکونتگاه های بافت فرسوده کشور را ۱۴۰ هزارهکتار برآورد کرد و گفت: تاکنون ۱۳ درصد آن بازآفرینی شده که بخش عمده آن در یک دهه گذشته بوده است.
دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور :

نقشه راه‌ ایمنی راه‌های کشور امسال تکمیل و اجرایی می‌شود/ تکمیل پیش‌نویس تا پایان خردادماه

دبیر کمیسیون ایمنی راه‌های کشور از تکمیل نقشه راه ایمنی راه‌های کشور در سال جاری و عملیاتی شدن آن خبر داد و گفت: پیش‌نویس اولیه آن نیز تا پایان خردادماه تکمیل و در صورت تایید در کمیسیون به هیئت وزیران ارسال می‌شود.
معاون ‌مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت:

پرونده مسکن مهر تا پایان شهریور بسته می‌شود

معاون ‌مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی گفت: موضوع مسکن از موضوعات مورد توجه دولت و وزیر مسکن راه و شهرسازی است و با تلاش همه مسؤولان تا پایان شهریور امسال پرونده مسکن مهر بسته خواهد شد.
قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:

تاکید رئیس جمهور بر اتمام مسکن مهر تا پایان امسال

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با اشاره به لزوم همکاری دستگاه‌های خدمات‌رسان در پروژه‌های مسکن مهر گفت: رئیس جمهور بر تکمیل مسکن‌های مهر کشور تا پایان امسال تاکید دارد.
هیات وزیران:

خانه‌های سازمانی را بفروشید

هیات وزیران، تمامی وزارتخانه‌ها و موسسات دولتی را مکلف کرد که نسبت به فروش خانه‌های سازمانی اقدام کنند.
در پی گرانی مسکن؛

واکنش رئیس اتحادیه املاک به بازی جدید در بازار مسکن

رئیس اتحادیه مشاوران در واکنش به اظهارات معاون مسکن وزیر راه مبنی بر اینکه مشاوران املاک، بازی جدیدی را در بازار مسکن آغاز کرده‌اند، گفت: بازی جدید در بازار مسکن را کسانی آغاز کرده‌اند که تراکم، مصالح ساختمانی و آهن‌آلات دراختیار دارند.
دفترچه اطلاعات ساختمان؛

سنگ محک قیمت مسکن

شهرداری تهران اجرای بخش‌های فراموش‌شده از مقررات ملی ساختمان و قانون نظام مهندسی را به‌عنوان طرح مشترک با وزارت راه و شهرسازی در دستور کار قرار داده است که اگر واقعا اجرا شود یک سنگ محک برای قیمت‌های پیشنهادی فروش مسکن وارد بازار خواهد شد. براساس این طرح سازنده‌ها موظف به تهیه دفترچه اطلاعات ساختمان می‌شوند که باید به‌عنوان سند فنی کنار سند ثبتی به خریدار منتقل شود. سند فنی در نقش کاتالوگ ساختمان باعث رتبه‌بندی کیفی آپارتمان‌ها و به معیار اصلی ارزش‌گذاری املاک تبدیل می‌شود.
تغییرات سلیقه‌ای؛

چالش‌های دولت و مجلس در اصلاح قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان

از سه سال پیش صنعت ساختمان در حوزه قانون نظام مهندسی ساختمان دچار افت‌وخیزهای جدی بین وزارت راه و شهرسازی، سازمان‌های نظام مهندسی و شهرداری‌ها بوده است که کمابیش فعالان این حوزه در جریان آن هستند. همزمان افت درآمدهای نفتی و تحریم‌های بین‌المللی نیز تاثیر فزاینده‌ای بر کاهش فعالیت پروژه‌های عمومی دولت در حوزه نظام فنی و اجرایی کشور داشته است که تاثیرات منفی آن بخصوص برروی مهندسان مشاور و پیمانکاران این بخش کاملا مشهود است. جمیع این شرایط از یک‌سو و کیفیت نامطلوب بسیاری از ساخت‌وسازها در هر دو سیستم؛ لزوم توجه به اصلاح و بازنگری جدی در وضع قوانین، مقررات و ساختارهای اجرایی صنعت احداث را به عنوان فصل مشترک تمامی این جریانات ضروری کرده است.
ریزش تونل آزادراه تهران-شمال؛

نظارت بر پروژه‌های بنیاد مستضعفان چگونه انجام شود؟

درگذشت کارگران در پروژه آزادراه تهران - شمال این موضوع را بار دیگر یادآوری کرد که دولت و مجلس از لحاظ حقوقی اجازه دخالت در امور بنیاد مستضعفان را ندارند چراکه این نهاد زیرمجموعه دستگاه‌های اجرایی دولت به شمار نمی‌آید. بدین ترتیب این سوال مطرح می‌شود که ابهامات در قصور این نهاد چگونه باید رسیدگی شود؟
وزیر راه و شهرسازی:

وضع بازار مسکن ریشه در عملیات روانی دشمن دارد

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که وضعیت بازار مسکن ریشه در عملیات روانی دشمن دارد، گفت: در ماجرای جنگ روانی دشمن متأسفانه عده‌ای آگاهانه یا ناآگاهانه آتش‌بیار معرکه شده‌اند.
آمار روایت می‌کند؛

تحرک جدی ساخت مسکن در رکود معاملاتی

برآوردها از منابع اختصاص یافته به بخش مسکن کل کشور حاکی از آن است با این‌که رشد ۴۶۱ درصدی برای دریافت تسهیلات ساخت و ساز در سال گذشته دیده می‌شود، تقاضا برای وام خرید مسکن تنها ۲۳ درصد افزایش یافته است.
بازسازی مناطق سیل زده؛

وزارت راه همچنان در واگن انتهایی قطار بازسازی

در حالی که نمایش حضور سخاوتمندانه ملت ایران در کنار سربازان فداکار ارتش، سپاه و ناجا و همچنین نیروهای جان بر کف هلال احمر ، برای کاستن آلام هموطنان خسارت دیده در سیل اخیر، آنهم در شرایط ویژه اقتصادی تحمیل شده از سوی دشمن، تحسین بسیاری از مردمان آزاده جهان را برانگیخته، متاسفانه برخی از دستگاه‌ها همچنان در این عرصه در انجام جهادی وظایفشان به کندی حرکت می‌کنند. خسارت سنگین به زیرساخت‌ها بر هیچ کس پوشیده نیست و وزارت راه و شهرسازی در این میان وظایف حیاتی برعهده دارد اما شوربختانه تحرک جدی در این وزارتخانه برای سرعت بخشیدن به زدودن مشکلات اساسی این بخش دیده نمی شود!
محمد اسلامی:

وزارت نیرو وظیفه کنترل حریم رودخانه‌ها را انجام دهد

وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر این‌که شوراهای شهر و دهیاری‌ها صلاحیت صدور مجوزهای ساخت‌وساز مسکن را ندارند، گفت: در سیل اخیر به ۱۵۱هزار مسکن شهری و روستایی آسیب وارد شد که از این تعداد ۵۱هزار واحد تعمیری و مابقی نیازمند بازسازی ۱۰۰درصدی است.
مدیرعامل پردیس خبر داد؛

مهلت ۸ روزه بدهکاران مسکن مهر پردیس/واریز ۴ میلیون تا ۱۵ اردیبهشت

مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس از فراهم شدن فرصت جدید برای پرداخت باقی مانده آورده نقدی متقاضیان مسکن مهر پردیس برای پرداخت قسطی آن خبر داد.
یک کارشناس مسکن مطرح کرد؛

سایه سنگین رکود تورمی بر بازار مسکن

افشین پروین پور گفت: در شرایط سقوط تولید مسکن دولت با افزایش مداوم وام مسکن موجب تحریک تقاضا می شود، تحریک تقاضا در شرایطی که عرضه وجود ندارد و سطح تقاضا خیلی بالا تر از عرضه است خیلی واضح است که در این صورت وامهای مسکن قیمت را بالا می برد و وضعیت را بدتر می کند.
طرح مسکن دولت روحانی؛

آیا مسکن امید، امید متقاضیان را برآورده می‌کند؟

در حالیکه وزیر راه و شهرسازی وعده ساخت مسکن امید تا سال ۱۴۰۰ را داده است، اما به گفته انبوه سازان این طرح تا ۳ سال آینده به اتمام نمی‌رسد.اسلامی در این طرح اعلام کرد که با همکاری و مشارکت بخش خصوصی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی خواهیم ساخت و با عرضه این واحد‌ها بخش عمده‌ای از مشکل تولید مسکن برطرف می‌شود. در طرح مسکن امید، ۲۰۰ هزار واحد از آن‌ در شهر‌های جدید، ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده و ۱۰۰ هزار واحد دیگر توسط بنیاد مسکن در مناطق روستایی و یا شهر‌های زیر ۲۵ هزار نفر ساخته خواهد شد.
ساخت مسکن در بیابان؛

خانه‌سازی دولت از بافت‌فرسوده به بیرون شهر منتقل شد

نقاطی در خارج از محدوده کلان‌شهرهای کشور که پیش‌تر «مسکن مهر» با تیراژ انبوه در آنها احداث و در این دولت، بعضا «بیابان» توصیف شدند، اکنون به‌عنوان محل ساخت «مسکن امید» انتخاب شده است.
صفحه  از ۵۳
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها