سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یک تصمیم و نابودی پروژه پتروشیمی هنگام؛

عقب افتادگی ۱۳ ساله یا ۴۰ ساله حاصل افزایش بی دلیل ظرفیت

مدیرعامل شرکت پتروشیمی هنگام بیش از چهارده سال است که برمسند مدیریت این مجموعه تکیه زده است. اما به اذعان کارشناسان برخی از تصمیم‌های مدیریتی این مدیرعامل دلیل اصلی عدم افتتاح آن تا کنون تلقی می‌شود.براساس مستندات موجود، جمشیدی مدیرعامل طرح هنگام، علیرغم مخالفت مهندس مشاور طرح و دیگر کارشناسان که این موضوع را در آن برهه از زمان غیراقتصادی و غیرمنطقی می‌دانستند، بر افزایش ظرفیت از ٣٢٥٠تن در روز به ٣٥٠٠ تن در روز بدون در نظر گرفتن تجربیات دیگران اصرار ورزید که اثرآن در حال حاضرعدم امکان ادامه ساخت واحد اوره است.
دکتر دیمی خبر داد؛

بومی سازی تولید هیدروژن از انرژی های نو و ذخیره آن

عضو هیات علمی گروه مکانیک دانشگاه حکیم سبزواری در تازه ترین طرح پژوهشی ارتباط با صنعت خود به بررسی بررسی “فناوری های نوین تبدیل توان به گاز PtG و امکان سنجی پیاده سازی و بومی سازی این فناوری در کشور ” پرداخت.
وزیر نیرو از طرح‌های آب و برق در خوزستان بازدید کرد؛

وضعیت مناسب بارش‌های پاییزی امسال

وزیر نیرو با اشاره به تاب‌آوری بالای صنعت آب و برق کشور در شرایط سخت گفت: صنعت آب و برق کشور کاملا بومی شده و وابستگی آن به خارج از کشور به حداقل رسیده، از این رو می‌تواند همچنان به‌عنوان پیشران توسعه کشور نقش تعیین‌کننده‌ای داشته باشد. رضا اردکانیان اظهار کرد: صنعت برق کشور از بخش‌های مقتدر کشور است که نشانه آن مشارکت بالای بخش خصوصی در توسعه این صنعت است.
اثر تحریم‌ها بر بازار جهانی بنزین؛

چرا قیمت فرآورده‌های نفتی سنت‌شکنی کردند؟

عدم تعادل در بازار جهانی نفت، به بازار فرآورده‌های نفتی همچون بنزین و گازوئیل نیز رسیده است. بر‌اساس گزارش‌های موجود، در حال حاضر بازار جهانی با روند فزاینده افزایش عرضه بنزین به‌عنوان فرآورده‌ای سبک مواجه است. در مقابل، عرضه سوختی مانند گازوئیل که در دسته فرآورده‌های نیمه‌سنگین قرار می‌گیرد، با کاهش همراه شده و همین اتفاق فاصله قیمتی میان بنزین و گازوئیل را افزایش داده است.
ما تولید نفت را کاهش نمی‌دهیم؛

تکاپوی نفت‌فروشان برای جلوگیری از ریزش قیمت

با نزدیک شدن به زمان برگزاری نشست 175 اوپکی‌ها در 15 آذرماه رایزنی‌ها بین کشورهای صادرکننده نفت اوپک و غیراوپک برای کاهش سقف تولید تا میزان 1.4 میلیون بشکه در روز در حال افزایش است اما ایران صراحتا اعلام کرده به‌دلیل تحریم‌ها از سقف تولید خود کم نمی‌کند.
احتمال قطع خرید نفت ژاپن از ایران؛

معافیت از تحریم‌های نفتی توکیو را راضی نکرد

یک منبع آگاه ژاپنی از احتمال قطع خرید نفت از ایران خبر داد و گفت: با این وجود یکی از پالایشگاه‌های نفتی این کشور برای ادامه واردات از ایران با شرکت ملی نفت ایران وارد مذاکره شده و با چند بانک برای تراکنش‌های مالی گفت‌وگو کرده است.
نشریه پلاتس گزارش داد؛

راه‌های ایران برای مقابله با تحریم نفتی

نشریه پلاتس در گزارشی نوشت: ایران با استفاده از روش‌های قبلی و جدید با ذخیره سازی نفت روی آب و خشکی، مقابله با تحریم های نفتی را آغاز کرده است و به شیوه‌های مختلف به کشورهایی که معافیت دریافت نکردند، بدون ذکر نام ایران نفت می‌فروشد.
کاهش قیمت نفت؛

چرخش نفتی عربستان

قیمت نفت خام بعد از یازدهمین نشست کمیته وزارتی نظارت بر توافق اوپک و غیر اوپک روندی صعودی در پیش گرفت و با یک درصد افزایش به 71 دلار و 18 سنت در زمان تنظیم این گزارش رسید. این اتفاق در نتیجه اظهارات وزیران انرژی کشورهایی نظیر عربستان درباره کاهش تولید نفت خام رخ داد.
در گفت وگو با نماینده ایران در اوپک بررسی شد؛

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

نماینده ایران در هیات عامل اوپک موضع ایران درباره کاهش احتمالی تولید اعضای این سازمان را اعلام کرد.
جوابیه شرکت ملی گاز ایران به درج خبری در سایت خبری مشرق:

اضافه شدن مبلغی تحت عنوان سود بدهی در قبوض گاز واقعیت ندارد

در پی درج خبری با عنوان «اضافه شدن مبلغ جدید گاز، ماجرای سود بدهی؟» در سایت خبری مشرق، روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران با ارسال جوابیه‌ای، به این مساله پاسخ داد
نماینده ایران در اوپک؛

موضع ایران درباره کاهش تولید نفت اوپک

نماینده ایران در هیات عامل اوپک موضع ایران درباره کاهش احتمالی تولید اعضای این سازمان را اعلام کرد.
نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران؛

هیچ‌گونه صرفه‌جویی در سوخت با افزایش قیمت رخ نداده است

نایب‌رئیس کمیسیون انرژی اتاق ایران گفت: افزایش قیمت سوخت تأثیری بر میزان صرفه‌جویی بنزین و گازوئیل در کشور نداشته است.
رویترز؛

کره جنوبی احتمالا بزودی واردات نفت ایران را ازسر میگیرد

آمارهای گمرک کره جنوبی نشان می‌دهد میزان واردات نفت این کشور از ایران در ماه اکتبر صفر بوده است، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته ۱.۷ میلیون بشکه بود.
افزایش قیمت در قبض های جدید؛

ماجرای افزایش قیمت گاز بدون اطلاع‌رسانی چیست؟

در حالی طبق اعلام جدید شرکت گاز قیمت این سوخت در قبض جدید مشترکان افزایش پیدا کرده که هیچ اطلاع‌رسانی در این خصوص انجام نشده بود.
یک کارشناس پتروشیمی تشریح کرد؛

استراتژی غلط در توسعه زنجیره گاز اتان کشور

به گفته یک کارشناس پتروشیمی، باید با ایجاد مشوق هایی نظیر تخفیف در خوراک اتان پتروشیمی ها به شرط ادامه زنجیره محصولات، درصدد توسعه دیگر زنجیره های ارزشمند اتیلن مانند PET باشیم.
چرخش قیمتی در بازار نفت؛

وعده کاهش تولید عربستان طلای سیاه را از محدوده خرسی خارج کرد

تفاوت جنس نگرانی‌ها در بازار نفت، باعث شد یازدهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر عرضه نفت اوپک و غیراوپک (JMMC) در ابوظبی، محل بررسی کاهش عرضه نفت به بازار شود. به این ترتیب در حالی‌که ناظران ارشد بازار نفت تا همین یک ماه قبل نگران کمبود عرضه و جهش قیمت‌ها بودند، با مشاهده افزایش عرضه و فشار به قیمت‌ها، دو کشور بزرگ تولیدکننده نفت خام موضع خود را از افزایش تولید یک میلیون بشکه‌ای در روز، به کاهش این میزان تغییر دادند.
رئیس هیئت مدیره انجمن CNG:

بومی سازی بیش از ۸۰ درصد از تجهیزات صنعت

رئیس هیئت مدیره انجمن CNG گفت: ظرفیت تولید CNG در داخل تا حدود ۴۰ میلیون مترمکعب در روز برآورد شده که از این میزان در حال حاضر روزانه ۲۲ میلیون متر مکعب توزیع و استفاده داریم.
هزینه احداث پتروپالایشگاه؛

سود ۲.۵ برابری فرآورش نفت در پتروپالایشگاه‌ها

اگرچه هزینه احداث پتروپالایشگاه ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر از پالایشگاه است اما فرآورش نفت خام در پتروپالایشگاه ۲.۵ برابر بیشتر از فرآورش در پالایشگاه سودآوری دارد
هر خودرو، یک کارت؛

کارت سوخت خود را نفروشید

بعد از آن‌که خرید و فروش کارت سوخت در جایگاه‌های سوخت از سوی شرکت ملی پالایش و پخش فراورده‌های نفتی غیرقانونی اعلام شد، این شرکت در جدیدترین اطلاعیه خود اعلام کرده است با توجه به ظرفیت‌های سامانه هوشمند سوخت، امکان استفاده همزمان از دو کارت وجود ندارد
عزت الله مصلحی/کارشناس مسائل نفتی؛

لزوم آینده نگری و ژرف اندیشی

زیستن و بقا در دنیای امروز نیازمند نگاهی همه‌جانبه و دوراندیشانه است. تحولات جهانی، بسیار پرسرعت است. عدم‌همراهی با رشد سریع تحولات می‌تواند عواقب ناخوشایندی را به همراه داشته باشد.
صفحه  از ۱۸۹
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها