سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رقص قدرت در سرزمین تزارها؛

عدم تقسیم سهم ایران در نشست الجزایر

رئیس دفتر مطالعات انرژی وین گفت: اجلاس مشترک کشورهای عضو و غیرعضو اوپک برای تقسیم‌بندی سهمیه احتمالی از دست رفته ایران نیست؛ چرا که درحقیقت، میزان کاهش سهمیه ایران مشخص نیست.
عماد رفیعی -کارشناس صنایع پایین دستی نفت و گاز؛

کاهش بودجه‌ وزارت نفت و شرکت ملی نفت با افتتاح ستاره خلیج‌فارس

در جریان یک تعارض منافع عجیب، وزارت نفت به جای آنکه در ازای احداث پالایشگاه، تامین سوخت کشور و تکمیل زنجیره ارزش نفت و میعانات گازی تشویق شود، مطابق قوانین کشور تنبیه و جریمه شده است. این تعارض منافع در حدی است که دستمزد وزارت نفت دولت یازدهم و دوازدهم برای اتمام ساخت و بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس «کاهش یک میلیارد دلاری بودجه، در هر سال» خواهد بود.
اوپک بر سر دوراهی؛

هشدار ایران، فشار آمریکا

همزمان با تشدید فشار رئیس‌جمهور آمریکا به برخی دولت‌های عربی عضو سازمان اوپک برای افزایش تولید و صادرات خود با هدف اعمال فشار بیشتر به ایران، بیژن زنگنه وزیر نفت هشدار داد: هر تصمیمی که اوپک برخلاف منافع ایران بگیرد را وتو خواهد کرد. به‌نظر می‌رسد برخی کشورها ازجمله عربستان و روسیه در حال افزایش عرضه نفت خام خود به بازارهای جهانی به بهانه تامین تقاضا و ایجاد ثبات در بازار هستند. در این میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا هم در پیامی توییتری از کشورهای خاورمیانه خواست قیمت نفت را پایین بیاورند. او با بیان این ادعا که ما از کشورهای خاورمیانه محافظت می‌کنیم و بدون ما امنیت آنها چندان دوام نمی‌آورد؛ از هم‌پیمانان منطقه‌ای آمریکا گله کرده که چرا آنها برای بالاتر بردن قیمت نفت تلاش می‌کنند.
سیاست های خصمانه علیه ایران؛

پشت پرده توطئه برخی اعضای اوپک علیه ایران

اوپک که در عمر ۶۰ ساله خود فراز و نشیب زیادی را پشت سر گذاشته در این ایام باز هم دستخوش اتفاقاتی شده است که بیش از آنکه اقتصادی باشد، رنگ و بوی سیاسی دارد و در این میان برخی اعضای اوپک به بهانه تعدیل بازار جهانی نفت و در راستای قلدری‌های آمریکا به پوشاندن لباس سیاست بر تن این سازمان کمک می‌کنند.
اردکانیان:

۸۰۰۰ مگاوات کمبود برق داریم

از مجموع کسری ۸۰۰۰مگاواتی نیاز تأمین برق برای تابستان سال آینده، ۴۰۰۰مگاوات از محل افزایش ظرفیت عملی تولید در بخش حرارتی تأمین خواهد شد و ۴۰۰۰مگاوات از نیاز مصرف کاسته خواهد شد.
کارشناس نفتی :

تحریم، تاثیر موقت بر میزان فروش نفت ایران دارد

سید محمدزهیر غرضی با اشاره به اینکه بسیاری از پالایشگاه‌های اروپا و آسیا برای ادامه فعالیت به نفت ایران احتیاج دارند، گفت: به دلیل ساختار شیمیایی نفت ایران این پالایشگاه‌ها تنها زمانی به کار خود ادامه خواهند داد که نفت ایران به آن‌ها تزریق شود
زنگنه در مصاحبه با بلومبرگ؛

هرتصمیم خلاف منافع ملی را«وتو»می‌کنم

وزیر نفت با بیان اینکه کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک وغیراوپک صلاحیت تصمیم‌گیری درباره تعیین و توزیع سهمیه‌ها را ندارد، گفت:تصمیم‌ها در نشست وزیران نفت و انرژی اوپک گرفته می شود
معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزیر نیرو:

جزئیات طرح تشویق و تنبیه مشترکان آب و برق

«مصرف آب و برق خود را مدیریت کنید تا به‌جای جریمه نقدی، جایزه بگیرید.» این جدیدترین طرح وزارت نیرو برای اصلاح سرانه مصرف آب و برق در کشور است تا ایران از لیست کشورهای بدمصرف حوزه آب و برق خارج شود و تابستان‌ها با مشکلات کمتری روبه رو باشد.
مشاور عالی وزیر نفت:

منهای سیستان و بلوچستان، 100 درصد شهرها گاز دارند

مشاور وزیر نفت گفت: منهای استان سیستان و بلوچستان، ۱۰۰ درصد شهرهای ایران از نعمت گاز برخوردارند.
تاوان پنهان سیاست دستوری؛

چرا صادرات محصولات پتروشیمی کاهش یافت؟

نتایج سیاست‌گذاری‌های نادرست دولت در تعیین دستوری نرخ برای ارز و بازارهای کالایی در نیمه نخست سال، به مرور در حال مشخص شدن است. این نتایج که در اغلب موارد آثاری مخرب برای تولیدکنندگان واقعی داشته و به نفع سفته‌بازان تمام شده، تنها در یک مورد و به‌طور مشخص در زمینه صادرات کالاهای پتروشیمی شرایطی را بر تولیدکنندگان این محصولات تحمیل کرده که عملا تبدیل به مانعی صادراتی برای برخی گریدهای پتروشیمی شده است.
صادرات دو صنعت در چنبره دو تهدید؛

تهدید صادرات صنایع فولاد و پتروشیمی با سیاست های دولت

افزایش قیمت ارز در چند ماه گذشته یکی از مهم‌ترین‌ عواملی بود که توجیه‌پذیری صادرات محصولات اصلی معدنی و صنایع معدنی را افزایش داده و باعث شد بیش از گذشته فعالان اقتصادی حوزه‌های فولاد، پتروشیمی و مواد معدنی تلاش کنند تا صادرات خود را در این حوزه‌ها افزایش دهند. به‌عنوان مثال شرکت‌های بزرگ فولادی کشور در پنج ماه اول امسال ۱/ ۳ میلیون تن محصول صادر کرده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه پارسال در حدود پنج درصد افزایش را نشان می‌دهد.
قاچاق سازمان یافته سوخت؛ ‌روزانه 40میلیون لیتر؛

همشهری ابعاد تازه‌ای از شبکه صادرات غیرقانونی بنزین و گازوئیل را افشا می‌کند

چه‌کسی فکر می‌کرد شلنگ کلید‌واژه‌‌ای مهم در ماجرای قاچاق روزانه 40میلیون لیتر بنزین و گازوئیل از ایران باشد.
با حضور فعالان صنعتی ‌بررسی شد؛

دلالان پتروشیمی چه گروه‌هایی هستند؟

یک عضو انجمن ملی پلاستیک و پلیمر ایران در گفت‌وگوی ویژه خبری یکشنبه شب با اشاره به اینکه نزدیک به ۶۰ درصد از کارخانه‌های مرتبط با پتروشیمی تعطیل و بخش عمده‌ دیگر هم با ظرفیت ۱۰ تا ۳۰ درصد فعالیت می‌کنند علت این اتفاق را رکود طولانی‌مدت اقتصاد کشور و کمبود مواد اولیه دانست.

۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان برای گازوئیل!

مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت با بیان اینکه در سال ۹۵، رقمی معادل ۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهان به گازوئیل داده شد، گفت: اگر طرح نوسازی ۶۵ هزار کشنده اجرایی شود، در مصرف ۹.۲ میلیارد لیتر در گازوئیل صرفه‌جویی می‌شود.
جمع آوری گازهای همراه مشعل؛

آمادگی بخش‌خصوصی برای بهره‌برداری از گازهای همراه مشعل

رئیس کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران گفت: این کمیسیون بسته پیشنهادی اقدام‌های دولت و مجلس شورای اسلامی را برای کاهش هدرروی و سوزاندن گازهای مشعل تدوین خواهد کرد.
بلومبرگ تحلیل کرد؛

خطای محاسبه در حذف نفت ایران

با به سقف رسیدن ظرفیت تولید بسیاری از کشورهای تولیدکننده نفت از جمله عربستان و روسیه، محاسبات آمریکا برای پر کردن جای خالی نفت خام ایران اشتباه از آب درآمد. در حال حاضر عرضه اوپک یک میلیون بشکه کمتر از تقاضا برای نفت است. ظرفیت مازاد اوپک نیز پس از آغاز افزایش تولید عربستان کاهش یافته و به کمتر از دو میلیون بشکه در روز رسیده است. در چنین شرایطی تحلیلگر بلومبرگ معتقد است اگر نفت ایران از بازار حذف شود، خطر رشد چشمگیر قیمت‌‌ها در فصل زمستان بازار را تهدید می‌کند.
دبیر سندیکای صنعت برق ایران خبر داد؛

طلب 15 هزار میلیارد تومانی فعالان صنعت برق از وزارت نیرو

دبیر سندیکای صنعت برق ایران با اشاره به اینکه نوسانات ارزی مهم‌ترین چالش صنعت برق کشور در شرایط کنونی است، گفت: تأمین مواد اولیه برای تولیدکنندگان صنعت برق با تغییر ناگهانی نرخ ارز بسیار دشوار است
هند دومین مشتری بزرگ نفت ایران؛

به این دلایل هند واردات نفت از ایران را صفر نخواهد کرد

کانینگهام تصریح کرد:”حتی اگر دولت هند بخواهد یک رابطه قوی با آمریکا داشته باشد، فشار افتصادی و سیاسی داخلی، توانایی دهلی‌نو برای قطع واردات (نفت از) ایران به مقدار خیلی زیاد را محدود خواهد کرد”.
آغاز صادرات در تحریم؛

وضعیت تامین بنزین در شرایط تحریم نفتی

عضو کمیسیون انرژی گفت: فاز 3 ستاره خلیج فارس هم خوشبینانه تا انتهای امسال و نهایتا تا خرداد سال آینده به بهره برداری می‌رسد و در کل نیازی به واردات نخواهیم داشت و صادر کننده بنزین می‌شویم.
استراتژی تازه ایران در بازار نفت و میعانات؛

آغاز ذخیره سازی میعانات گازی ایران روی دریا

درحالی‌که برخی رسانه‌های بین‌المللی از آغاز ذخیره‌سازی‌ میعانات گازی ایران در دریا برای جلو‌گیری از حبس گاز خبر داده‌اند آمارهای تانکری نشان می‌دهد پس از 18روز وقفه، دو سوپرتانکر نفتی روز چهارشنبه پایانه صادراتی ایران را به مقصد چین ترک کرده‌اند. چین در سال گذشته میلادی بزرگ‌ترین مشتری نفت ایران بود و یک سوم از کل نفت خام و میعانات صادراتی تهران را خریداری کرد.
صفحه  از ۱۷۲
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها