سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آسیب شناسی صنعت برق؛

هفت درد مزمن صنعت برق

صنعت برق ایران به‌عنوان یک صنعت زیرساختی با چالش‌های متعددی روبه‌رو بوده که برخی از آنها صورتی مزمن به‌خود گرفته است. نظام قیمت‌گذاری ناکارآمد و غیرشفاف، کاهش سرمایه‌گذاری، فرسودگی تجهیزات، عدم پرداخت مطالبات و جرائم دیرکرد بخش خصوصی، توقف پروژه‌ها به دلیل عدم جبران افزایش قیمت نهاده ها، چالش تامین مواد خام و فلزات مورد نیاز تولیدکنندگان و آثار منفی مالی و فنی تحریم در صنعت از جمله چالش‌ها و مسائل صنعت برق است که استمرار این مسائل موجب شده، دسترسی به برق به یکی از چالش‌های فضای کسب‌وکار ایران تبدیل شود و جایگاه ایران در رتبه‌بندی محیط کسب‌وکار تغییر کند یا با کاهش روبه‌رو شود و کمبود برق به‌ویژه در فصل تابستان موجب خاموشی‌های متعدد شود.
کاهش تصدی‌گری دولت در برق؛

کلاف پیچیده یک واگذاری

سیکل معیوب واگذاری شرکت‌های توزیع برق به بخش‌خصوصی از کجا آغاز و چگونه تغذیه شد؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد در طول سال‌های گذشته، انحراف واگذاری شرکت‌های توزیع برق به سهامداران واقعی، چالش‌های متعددی برای سیاست‌گذار و فعالان صنعت برق به دنبال داشته است. به‌گواه ناظران، ابهام در ماهیت شرکت‌های توزیع ریشه اصلی وقوع بسیاری از مشکلات فعلی در واگذاری‌هاست؛ شرکت‌هایی که در قالب خصوصی جانمایی شده‌اند اما رفتارهای دولتی از خود نشان می‌دهند.
کاهش قیمت لوازم خانگی در بازار؛

آیا با اُفت قیمت‌ها، رونق به بازار باز خواهد گشت؟

با افزایش عرضه لوازم خانگی و کاهش نرخ ارز، اُفت قیمت در بازار مذکور آغاز شده است.
دبیر انجمن لوازم خانگی؛

ما هم دوست داریم قیمت‎ها ارزان شود ولی با گرانی مواد اولیه چه کنیم؟

حبیب الله انصاری با اشاره به اینکه قیمت لوازم خانگی به عوامل تولید بستگی دارد، اظهار داشت: متأسفانه در طول یک سال اخیر قیمت مواد اولیه تولید از جمله مس، فولاد و مواد پتروشیمی رشد قابل توجه داشته که همین موضوع باعث رشد قیمت ها در انواع محصولات لوازم خانگی شده است.
فرمت کردن هارد؛

۴ روش برای پاک کردن کامل محتویات هاردHDD

آیا می‌دانستید که فرمت کردن هارد دیسک به معنای پاک کردن اطلاعات آن نیست؟ در واقع بازیابی داده‌های یک هارد دیسک فرمت شده کار واقعا ساده‌‌ای است.
وزیر صنعت:

لوازم خانگی ۱۰ درصد ارزان شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: طی توافق با تولیدکنندگان لوازم خانگی صورت گرفته قیمت لوازم خانگی حداقل ده درصد کاهش خواهد داشت.
وزیر نیرو تشریح کرد؛

برنامه قیمتی دولت برای برق

این روزها بحث درباره تغییر مکانیزم تعرفه‌گذاری برق بیش از پیش سر زبان‌ها افتاده است. خاموشی‌های تابستان امسال و افق نامعلوم تامین برق در روزهای گرم سال آینده این سوال را در سیبل توجه قرار داده که تصمیم‌سازان نیروی کشور برای عبور از چالش‌ کسری برق چه برنامه‌هایی در دستور کار دارند. مطابق با الگوهای تعرفه‌ای جدید که طی چهار ماه خرداد تا شهریور اعمال خواهند شد، برنامه‌های اصلاحی مصرف برق برای دو طیف مشخص «خوش‌مصرف‌ها» و «بدمصرف‌ها» تعبیه شده‌اند.
الگوی جدید برای تعرفه‌ها؛

علاج معضل بدمصرفی برق

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد تعرفه‌گذاری فعلی برق مشترکان خانگی در زمان اوج‌بار و کم‌باری غیرموثر و ناعادلانه بوده و مشترکان پرمصرف کمتر از مشترکان کم‌مصرف جریمه مصارف اوج بار خود را احساس می‌کنند. برای حل این معضل وزارت نیرو به تازگی پیشنهاد داده است با تعیین «الگوی مصرف برق در اوج بار» برای اقلیم‌های مختلف، از مصارف بالاتر از الگوی مصرف در زمان اوج بار جریمه اخذ شود و طبق فرمول دقیقی، این جریمه میان مشترکان کم‌مصرف توزیع شود. در نتیجه در این روش از آنجا که اکثریت مردم از تشویق‌ها بهره‌مند می‌شوند و تنها ۲۰ درصد از کل مشترکان، جریمه می‌پردازند، مشترکان پرمصرف به اصلاح رفتار خود ترغیب می‌شوند و در عین حال نارضایتی عمومی از تغییر تعرفه‌ها کاهش می‌یابد.
نوسانات اقتصادی در بازار؛

آیا قیمت افسارگسیخته لوازم خانگی رها شده است؟

افزایش قیمت‌ها در بازار لوازم خانگی در چند ماه اخیر بسیار ملموس به نظر می‌رسد، بازاری که مشتریان را به دلیل نرخ‌های تصاعدی دلسرد کرده است.به تعبیر دیگر، کنار آمدن با افزایش فزایندة قیمت‌ها در خصوص کالا‌های لوکس و تشریفاتی با سهولت و سادگی هر چه بیشتری میسر می‌شود، اما وقتی ماشین لباسشویی، یخچال، فریزر و محصولات اینچنینی با رشد و افزایش قیمتی سرسام آور روبه‌رو می‌شوند، طبیعتا هضم این افزایش نرخ‌های افسار گسیخته ساده نیست.
فعالان بخش‌خصوصی ارائه کردند؛

نسخه ضد تحریمی صنعت برق

صنعت برق در دوران تحریم‌ها با چه چالش‌هایی روبه‌رو خواهد شد؟ آسیب‌شناسی‌ها حاکی از آن است که چهار مخاطره «محدودیت در مبادلات تجاری برون‌مرزی»، «اختلال و کمبود در زنجیره تامین تجهیزات»، «افزایش زمان و هزینه اجرای پروژه‌ها» و «ریسک تامین پایدار برق» در شرایط تحریم در انتظار این صنعت استراتژیک خواهد بود. اما برای بی‌اثر کردن این مخاطرات چه باید کرد؟ «معاونت پژوهشی سندیکای صنعت برق ایران» در تازه‌ترین مطالعات خود سه راهکار «تجارت برون‌مرزی»، «زنجیره تامین و اجرای پروژه‌ها» و «مدیریت تقاضا» را برای مقابله با چالش‌ها و مخاطرات تحریم صنعت برق پیشنهاد داده است.
مدیریت مصرف برق؛

چینش الگوی مصرف برق مشترکان تهرانی

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران با اشاره به اینکه به محض ابلاغ شناسایی مشترکان پرمصرف برق تهران از سوی وزارت نیرو، این کار به راحتی انجام خواهد شد، گفت: ۲۰ درصد از مشترکان تهرانی بیشتر از الگوی مصرف، برق مصرف می‌کنند. حسین صبوری در نشست خبری روز گذشته در پاسخ به این سوال که آیا وزارت نیرو ابلاغیه‌ای به شرکت توزیع برق مبنی بر شناسایی مشترکان پرمصرف برق داشته است یا خیر، گفت: ۷۶ درصد مشترکان برق در تهران مشترکین خانگی هستند که خوشبختانه ۸۰ درصد مشترکان تهرانی الگوی مصرف را که ماهانه ۳۰۰ کیلووات ساعت است، رعایت می‌کنند و تنها ۲۰ درصد مشترکان خانگی تهرانی هستند که بدمصرف هستند و مصرف بیشتر از الگو را در کارنامه خود دارند.
تکنولوژی های صنایع؛

یکی از پرکاربردترین صنایع لیزر را بشناسیم

یکی از کاربردهای صنعتی لیزر که در دنیا بسیار پرطرفدار است و به لحاظ اقتصادی بسیار مقرون‌به‌صرفه است، برش لیزری است، برش لیزری در صنعت به علت سرعت بسیار بالا و کیفیت بالای کاری بی‌رقیب است، به نحوی که می‌توان گفت، هیچ‌یک از تکنولوژی‌های رایج به لحاظ سرعت و مزیت اقتصادی نمی‌توانند با لیزر رقابت کنند.
هشدار مدیرعامل شرکت توانیر ؛

خطر اقتصاد یارانه‌ای برای صنعت برق

اقتصاد یارانه‌ای در صنعت برق تله‌ای است که در جای جای مسیر توسعه صنعت برق کمین کرده است؛ به اعتقاد مدیرعامل توانیر این تله‌گذاری بیش از آنکه به عوامل خارجی ارتباط داشته باشد، ناشی از تصمیمات داخلی بوده است. وی بر این باور است اگر چاره‌ای برای رهایی از این دام تعبیه نشود دو راه بیشتر وجود ندارد، یا باید خاموشی‌ها در کشور را پذیرفت یا مردم مدیریت اصلاح مصرف برق را بیش از پیش در دستور کار قرار دهند.اقتصاد یارانه‌ای از یک‌سو صنعت برق را با کسری شدید تراز منابع و مصارف و در نتیجه بدهی‌های انباشته مواجه کرده و از دیگر سو باعث رشد مصرف بی‌رویه در میان مشترکان شده است.
محمود رضا حقی فام اعلام کرد؛

تعرفه برق پرمصرف‌ها نهایی شد

معاون هماهنگی توزیع شرکت توانیر از نهایی شدن تعرفه برق پرمصرف‌ها خبر داد. وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو تمام اقدامات لازم را انجام داده است و در کمیته‌های مربوطه دولت هم مطرح شده و نظر این کمیته‌ها نیز جلب شده است، افزود: کمیته‌های مربوطه دولت تغییراتی هم درخصوص این پیشنهادها اعمال کرده‌اند بنابراین منتظر این هستیم که وقتی تغییرات نهایی در دولت تصویب شد حدود یک ماه برای ابلاغ به شرکت‌های توزیع لحاظ کنیم تا اطلاع‌رسانی دقیق صورت گیرد.
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت؛

کاهش هشت تا 40 درصدی تولید لوازم خانگی

آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از این است که در نیمه نخست امسال، تولید انواع لوازم خانگی از هشت تا 40 درصد کاهش داشته است.
شانس ایران برای هاب شدن در منطقه با صادرات برق؛

ارزآوری برق و رهایی از تحریم

بررسی آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که در دولت یازدهم 40 میلیارد و 120 میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد؛ صادراتی که سه میلیارد و 373 میلیون دلار برای کشور درآمدزایی ارزی کرد. اما این میزان با توجه به ظرفیت اسمی 80 هزار مگاواتی و تولید واقعی 58 هزار مگاواتی برق کشور چندان همخوانی ندارد. آن هم در شرایطی که ایران می‌خواهد تا سال 1404 تبدیل به هاب انرژی منطقه شود.
محمدرضا فریوری عنوان کرد؛

توسعه صادرات به شرط ثبات اقتصادی

افزایش نرخ ارز در شرایطی در خدمت توسعه صادرات قرار می گیرد که وضعیت اقتصادی از ثباتی نسبی برخوردار شود این در حالی است که ما هنوز به ثبات نرسیده ایم و از این رو انتظار برای رشد صادرات تنها به دلیل افزایش قیمت ارز منطقی نیست.
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ:

10 درصد کل برق کشور در تهران مصرف می شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ گفت:32 درصد شبکه زمینی برق کشور در تهران است و همچنین 10 درصد کل برق کشور در شهر تهران مصرف می شود.
حسین صبوری عنوان کرد؛

سهم پایتخت از خاموشی‌های‌ امسال

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: در ساعت‌های اوج مصرف تابستان امسال دو هفته به‌صورت غیرمستمر خاموشی‌هایی داشتیم، کل خاموشی‌ها کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز بود.در طول سال در کنار مدیریت مصرف تابستان، برنامه‌هایی برای پایدار بودن شبکه برق در فصل زمستان داریم که برای جلوگیری از قطعی‌های ناشی از بارش‌ها، اقدام‌هایی از جمله بهینه‌سازی شبکه در دستور کار قرار می‌گیرد. صبوری اظهار کرد: در این ارتباط اکنون نیروهای عملیاتی در حال بررسی و بهینه‌سازی شبکه هستند و مانورهایی را به‌صورت هر دو هفته یک بار انجام می‌دهیم تا برای فصل زمستان آماده باشیم.
نابسامانی بازار لوازم خانگی؛

طرح پيش فروش لوازم خانگى به كجا رسيد؟

اجرای طرح پیش فروش لوازم خانگی ضمن افزایش قدرت خرید مردم و حذف دلالان، وضعیت فروشندگان و تولیدکنندگانی که فروش اقساطی دارند، را ساماندهی می کند.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها