سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حذف قبوض کاغذی برق از مهرماه قطعی است؛

۱۵ شهریور، آخرین مهلت ثبت اطلاعات در سامانه‌های برق

طبق اعلام مسئولان، قبوض کاغذی برق از ابتدای مهرماه حذف خواهد شد و قرار است اطلاعات قبض به صورت الکترونیک در اختیار مشترکان قرار گیرد. در این راستا مشترکان موظفند تا فردا (۱۵ شهریورماه) نسبت به ثبت اطلاعات خود از طرقی که اعلام شده، اقدام کنند. اقدامی که حتی اگر انجام ندهند هم دیگر قبض کاغذی برق دریافت نخواهند کرد.در این راستا، هادی مدقق - مدیرکل دفتر مدیریت مصرف و امور مشترکین توانیر - در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این‌که طبق آخرین آمار، ۸۸ درصد مشترکین اطلاعات خود را برای حذف قبوض کاغذی ثبت کرده‌اند، اظهار کرد: چنانچه مشترکی تا ۱۵ شهریور اطلاعات خود را ثبت نکند، همکاران توانیر برای اخذ اطلاعات آن‌ها به منازل مشترکین مراجعه می‌کنند.
شناسایی نیازهای وارداتی؛

زورآزمایی شرکت‌های ایرانی در صنعت برق

جمع‌آوری نیازهای وارداتی بنگاه‌های تولیدی صنعت برق کلید خورد. سندیکای صنعت برق ایران در نظر دارد با مشارکت اتاق ایران نسبت به شناسایی و جمع‌آوری دقیق نیازهای وارداتی و ظرفیت‌های داخلی تولیدکنندگان برای تامین مواد اولیه بنگاه‌های اقتصادی اقدام کند. این تصمیم در راستای حمایت از تولیدکنندگان در دستور کار قرار گرفته است. به‌گفته فعالان بخش‌خصوصی صنعت برق، طراحی و راه‌اندازی این بانک اطلاعاتی به‌دلیل جای خالی یک تعریف دقیق و مشخص از مقوله «ساخت داخل» بوده است.
رویای نیمه‌تمام در صنعت برق؛

دست‌اندازهای ایران برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه

در سال‌های اخیر استفاده از مفهوم هاب انرژی به‌عنوان یک راه مناسب برای استفاده از سیستم‌های انرژی چندحاملی رواج پیدا کرده است. این سازوکار درحالی در برخی از مناطق دنیا مورد استقبال قرار گرفته که با توجه به پتانسیل‌های ایران در صنعت برق همواره این سوال مطرح است که آیا ایران می‌تواند به هاب انرژی منطقه تبدیل شود؟ ارزیابی‌ها نشان می‌دهد ایران از نظر دسترسی به منابع گازی برای تولید برق، تجربه نیروی انسانی و شرکت‌های نیروگاه‌ساز، شبکه گسترده صادرات برق و موقعیت ژئواستراتژیک و همسایگی با ۱۵ کشور در منطقه، از جایگاه بسیار مناسبی برای تبدیل شدن به هاب انرژی منطقه برخوردار است. این درحالی است که سایر کشور‌های منطقه از جمله ترکیه، عراق یا جمهوری آذربایجان همه این شرایط را با همدیگر ندارند.
یک آمار تازه مشخص کرد؛

سبقت برق مصرفی بیت‌کوین از مردم سوئیس

یک آمار تازه مشخص کرد که مصرف برق تولیدکنندگان بیت‌کوین از مصرف برق مردم سوئیس پیشی گرفته است.
تلویزیون ایرانی 30 درصد ارازن‌تر از کره‌ای!

با تکیه بر تولیدات جدید ایرانی نیازی به لوازم خانگی کره ای نداریم

امیرعباس کائینی عضو انجمن صنایع لوازم خانگی با بیان اینکه کمبود کالا در بازار باعث شده تا قیمت لوازم خانگی به شدت افزایش یابد، از تولید لوازم خانگی جدید ایرانی همزمان با توقف تولید لوازم خانگی کره‌ای در کشور خبر داد.
براساس داده‌های رسمی بررسی شد؛

کارنامه برق در آخر بهار

تصویر آماری صنعت برق در آخرین ماه بهار ترسیم شد. کارنامه این صنعت نشان می‌دهد، کل ظرفیت نصب شده نیروگاهی تا پایان خردادماه امسال ۸۰۵۴۶ مگاوات بوده که نسبت به پایان اردیبهشت‌ماه، ۴/ ۰ درصد افزایش را تجربه کرده است. براساس گزارش عملکرد صنعت برق، بهره‌برداری از واحدهای جدید نیروگاهی نیز طی خرداد ماه ۹۸ نسبت به اردیبهشت امسال، ۸۷ درصد رشد را به ثبت رسانده است. علاوه بر ثبت روند مثبت تولید برق در خردادماه، بررسی‌ها از جهش چشمگیر مصرف برق تا پایان خردادماه حکایت دارد. آمارهای منتشر شده از سوی «معاونت برنامه‌ریزی و اقتصادی دفتر فناوری اطلاعات و آمار وزارت نیرو» گواهی می‌دهد پیک مصرف برق تا آخر خردادماه امسال نسبت به پایان اردیبهشت، ۱۳/ ۲۴ درصد افزایش داشته است.
در نشستی در اتاق ایران بررسی شد؛

دو چالش تولیدکنندگان برق

بررسی‌ها نشان می‌دهد تولید‌کنندگان صنعت برق این روزها با دو چالش عمده مواجهند: نحوه بازپرداخت تسهیلات ارزی صندوق توسعه ملی و واقعی محاسبه نشدن قیمت خرید برق که مشکلات فعلی تولیدکنندگان برق کشور را دو چندان کرده است؛ به‌گونه‌ای که حاضرند عطای کار را به لقایش ببخشند. ارزیابی‌ها حاکی است تعداد بسیار کمی از نیروگاه‌های بخش‌خصوصی تولیدکننده برق موفق شدند تسهیلات ارزی از صندوق توسعه ملی دریافت کنند، اما همین تعداد محدود نیز اکنون برای بازپرداخت تسهیلات با مشکلاتی مواجهند. دلیل ظهور این چالش اما چیست؟ «نوسانات نرخ ارز» عمده‌ترین دلیلی است که فعالان صنعت برق معتقدند به‌واسطه آن خسارات عدیده‌ای را متحمل شده‌اند.
جهان برق در چه مسیری قرار دارد؟؛

فازهای اقتصادی برق

از اواسط قرن بیستم، در بیشتر کشورها برق‌رسانی به عنوان یک خدمت عمومی در نظر گرفته می‌شود. امروزه غالب کشورهای در حال توسعه دسترسی فراگیر به برق را به عنوان یکی از اهداف توسعه‌شان در برنامه‌های خود قرار داده‌اند. از زمانی که برق به عنوان یکی از نیازهای اساسی بشر مطرح شد، عرضه کافی و قابل اتکای آن مورد توجه دولت‌ها و خط‌مشی‌های آنها در حوزه انرژی قرار گرفته است. زیرا برق نقش قابل توجه خود را در تحریک رشد اقتصادی و بهبود استانداردهای زندگی مردم نشان داده است.
گفتگو با غلامرضا خوش‌خلق؛

زنگ خطر برقی

صنعت برق با دو چالش عمده مواجه است: کاهش سرمایه‌گذاری و رشد مصرف. غلامرضا خوش‌خلق، مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران معتقد است اگر جهت این دو متغیر تغییر نیابند، می‌تواند زنگ خطری برای جامعه باشد. از این‌رو، این کارشناس معتقد است که از یک طرف باید الگوی مصرف اصلاح و از طرف دیگر، تزریق نقدینگی به صنعت برق تسهیل شود. خوش‌خلق برطرف کردن موانع بوروکراتیک در اجرای پروژه‌های صنعت برق را نیز یکی از ملزومات توسعه این صنعت می‌داند. مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای تهران توصیه می‌کند که برای بهینه شدن مصرف، نرخ برق به قیمت‌های واقعی نزدیک شود.
محمودرضا حقی‌فام مطرح کرد؛

عوامل بنیادین تلفات برق

تعاریف متنوعی برای تلفات برق شبکه‌های توزیع ارائه شده است که جامع‌ترین آنها تلفات را تفاضل بین انرژی الکتریکی ورودی از مبادی و روش‌های مختلف به سیستم اعم از پست‌های فوق توزیع و منابع تولید در سطح توزیع و انرژی الکتریکی که هزینه آن از مصرف‌کنندگان گرفته می‌شود تعریف می‌کند. این تعریف هم تلفات فنی و غیرفنی و هم تلفات تجاری را شامل می‌شود. در کشورهای پیشرفته و توسعه‌یافته تلفات شبکه‌های انتقال و توزیع در دهه‌های گذشته به‌طور برنامه‌ریزی‌شده‌ای در حال کاهش بوده و در بسیاری از کشورهای صنعتی در حالی که تلفات بخش انتقال به حداکثر ۵/ ۱ درصد محدود شده است مجموع تلفات در شبکه در اکثر کشورها به زیر پنج درصد رسیده است.
رویکرد توسعه در شبکه انتقال و توزیع برق چگونه باید باشد؟؛

اینفوگرافی از انتقال و توزیع برق

بخش انتقال و توزیع با چالش‌های متعددی روبه‌رو است. فارغ از بحث‌های فنی و مهندسی، در بعد کلان اظهارنظرهای صاحب‌نظران و پژوهش‌های مراکز رسمی نشان می‌دهد که این بخش نیاز به یک نگاه تازه دارد. متخصصان صنعت برق معتقدند وقتی شبکه تحت فشار بار قرار گیرد، خاموشی‌های فنی در شبکه انتقال اتفاق می‌افتد، از این‌رو گسترش و بازسازی شبکه توزیع به ویژه در شرایط تحریم امری ضروری است.
گفتگو با کارشناسان صنعت برق؛

تاریک و روشن صنعت برق

فرآیند تولید برق در ایران فرآیند خاصی است. وضعیت نیروگاه‌ها در ایران وضعیت مطلوبی است. البته مصرف گاز و سوخت‌های فسیلی ارزان سبب شده تولید برق به خوبی صورت گیرد. با این حال ظرفیت‌های متنوعی برای تولید در کشور وجود دارد که بسیاری از آنها هنوز بی‌استفاده مانده است. این روند البته بی‌چالش نبوده و تولید برق در ایران با مشکلات ساختاری هم روبه‌رو بوده است. اما نکته بسیار حیاتی که مورد نقد بسیاری از کارشناسان و فعالان اقتصادی و حتی اجتماعی و سیاسی برای برون‌رفت کشور از وضعیت فعلی است، غیرواقعی بودن قیمت‌ها به‌خصوص در مورد برق است.
دخل و خرج صنعت؛

چطور می‌توان اقتصاد برق را احیا کرد؟

بر اساس آمارها در صنعت برق، نزدیک به ۲۶۰ میلیارد کیلووات ساعت برق به فروش می‌رسد. جمع ظرفیت نصب‌شده صنعت، در حدود ۸۰ هزار مگاوات است. اگر به طور دست ‌پایین فرض کنیم که سرمایه‌گذاری مورد نیاز در صنعت برق شامل تولید، انتقال و توزیع، هزار دلار به ازای هر کیلووات است، برای ۸۰ هزار مگاواتی که ظرفیت نصب‌شده داریم، معادل ۸۰ هزار میلیارد دلار در این صنعت سرمایه‌گذاری شده است. برای تاسیسات صنعت برق یک عمر ۳۰ساله در نظر گرفته می‌شود. اکنون می‌توان فرض کرد که از عمر صنعت برق، ۱۵ سال گذشته است، یعنی نصف سرمایه‌گذاری انجام‌شده، مستهلک شده و سرمایه‌گذاری موجود، معادل ۴۰ میلیارد دلار است.
حفاظت از رقابت سالم؛

بررسی ساختار اداره و مدیریت کلان صنعت برق

با تغییر نگرشی که در دهه ۷۰ خورشیدی در تفکر سیاستگذاران صنعت آب و برق در ایران رخ داد، اداره صنعت برق ایران با دیدگاه دولتی و با استفاده از ذات انحصاری آن دستخوش تغییر شد و عملاً عباراتی از قبیل تنظیم‌گری و رقابت جایگاه خود را در ادبیات مدیریت کلان صنعت پیدا کرد. در این فضای فکری جدید، اهداف کلانی از جنس دستیابی به بهره‌وری اقتصادی از طریق ابزار جدیدی مثل بازار و با استفاده از مدیریت بخش خصوصی از مسیر جدیدی دنبال شد که البته تجارب دیگر کشورها در این زمینه نشانگر افق‌های روشن در زمینه نیل به این اهداف بود.
راه‌حل مشترک؛

سیاستگذاری ناکارا چه اثری بر صنعت برق گذاشته است؟

به‌رغم قرارگیری اقتصاد کشور در وضعیت خاص فعلی، به نظر می‌رسد که با توجه به تقاضای موجود در کشور و حجم سرمایه‌گذاری‌های انجام‌گرفته، تولید در صنعت برق در شرایط مطلوب و قابل قبولی قرار دارد. این صنعت توانسته است تا حدودی عرضه برق به شبکه را همگام با میزان مصرف افزایش دهد.هرچند باید اشاره کرد که برنامه‌ریزی‌های انجام‌گرفته برای رسیدن به هدف افزایش سالانه پنج هزار مگاوات تولید برق تاکنون محقق نشده است، شاید مهم‌ترین عامل تحقق نیافتن این هدف‌گذاری، موفق نشدن در جذب سرمایه‌گذاری باشد. مضاف بر این موفقیت‌های نسبی در عرصه تولید نتوانسته خود را در بخش شبکه انتقال و توزیع برق تکرار کند.
چالش‌های تولید برق امروز؛

سرعت‌گیرهای رشد یک صنعت

صنعت برق در ایران از حدود ۱۰۰ سال پیش جان گرفت. در سال ۱۲۸۴ خورشیدی محمدحسین امین‌الضرب از رجال و سرمایه‌داران معروف کشور با خرید مولدی که با زغال‌سنگ کار می‌کرد، بخشی از شهر تهران را روشن کرد که بسیاری از آن به عنوان مبدأ تاریخی ورود برق به ایران یاد می‌کنند. اولین مولد برقی که وارد ایران شد تنها سه یا چهار لامپ را روشن می‌کرد که ناصرالدین‌شاه در سفر فرنگ با دیدن چراغ‌های روشن آنجا، آن را وارد کرده بود. درست ۲۰ سال بعد از آن بود که محمدحسین امین‌الضرب با مولدی ۴۰۰ کیلوواتی بخشی از شهر تهران را روشن کرد. این مولد چندین سال به صورت انحصاری برق مناطقی از تهران را روشن کرد که تا مدت‌ها منحصر به ساعاتی از شب بود.
اینجا چراغی روشن است؛

فراز و نشیب‌های تولید برق و ظرفیت‌ها

تابستان گرم سال‌های اخیر بیش از هر زمانی نگرانی از قطعی برق را هشدار می‌دهد. سال پیش رکورد استفاده از برق را شکستیم و البته با قطعی‌هایی هم همراه بودیم. پیش‌بینی کارشناسان صنعت برق در تولید بالاتر از حجم مصرف در پیک زمانی سال یعنی تابستان و ساعات بسیار گرم روز تا اکنون در تابستان ۹۸ توانسته بار فشار را تحمل کند. با این حال پایین بودن فرهنگ مصرف در طول سالیان سال موجب شده سال‌به‌سال بر مصرف برق در ایران افزوده شود و به همین تناسب ساختار تولید صنعت برق در ایران نیز در حال بازسازی و ترمیم و توسعه خود است.
سمت و سوی تولید در صنعت برق؛

اینوگرافی منابع تولید و مقاصد مصرف برق

ایران به دلیل برخوردار بودن از منابع وسیع و متنوع انرژی در جهان، به عنوان یک قطب مهم انرژی شناخته می‌شود. تولید برق از منابع مختلف همیشه از اولویت‌های کشور بوده است. چراکه صنعت برق در ایران به قدمت شکل‌گیری صنعت برق در جهان است. نخستین مولد برق در سال ۱۲۶۴ ه.ش (۱۳۰۲ ه.ق) یعنی شش سال پس از اینکه توماس آلوا ادیسون نخستین لامپ برق را اختراع کرد؛ وارد ایران شد و کاخ گلستان را روشن کرد.
مدیریت مصرف برق ؛

صرفه جويي در مصرف برق يک وظيفه همگاني است

با تنظيم دماي کولر بين 23 تا 25 درجه ضمن افزايش طول عمر و کارائي کولر هزينه برق مصرفي را کاهش دهيم.
تسویه مطالبات پیمانکاران برق؛

آینده نامعلوم تهاترها

تدوین آیین‌نامه تهاتر نفت برای تسویه مطالبات پیمانکاران صنعت برق در دستور کار متولیان و سیاست‌گذاران کشور قرار گرفته است. براساس تبصره یک بند «ی» پیش‌بینی شده در این آیین‌نامه، ۴۰هزار میلیارد تومان از این محل تسویه و در اختیار پیمانکاران صنعت برق قرار می‌گیرد. طبق جزئیات این دستورالعمل، پیمانکارانی که طرح‌های تملک دارایی سرمایه را انجام می‌دهند، با سازوکار مشخصی در قبال مطالبات مسجل شده تا پایان سال گذشته نفت‌خام دریافت می‌کنند.
صفحه  از ۱۶
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها