سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
غلامرضا نوري‌علا:

بي‌برنامه ‌بي‌تعهد!

خاموشی‌های بدون برنامه اعمال شده در شبکه برق هم نتوانست از رشد مصرف برق جلوگیری کند و به اعتقاد اکثر مشترکان نوبت‌بندی قطع برق و اعلام از قبل می‌تواند موجب رفاه حال شهروندان و در کاهش مصرف موثرتر و مناسب‌تر باشد.
کاهش مصرف برق بدون خاموشی؛

انتظار برای نصب کنتورهای هوشمند به یک دهه رسید

ایران این روزها با مشکل قطع برق در برخی مناطق شهری و روستایی مواجه است و وزارت نیرو در تلاش است با کاهش میزان مصرف با مدیریت تقاضا، از این وضعیت خارج شود. اما تجربه جهانی نشان می‌دهد تمرکز بر مشترکان پرمصرف، تغییرات قیمتی محسوس در روزها و ساعات اوج بار، اصلی‌ترین راهکارهای مقابله با بحران تأمین برق در اوج بار در دنیاست. به گزارش همشهری، چندسالی است که طرح پیاده‌سازی فراسامانه هوشمند اندازه‌گیری و مدیریت انرژی در کشور آغاز شده که یکی از پروژه‌های اصلی آن استفاده از کنتورهای هوشمند و مدیریت مصرف برق در زمان اوج مصرف است.
کاوه مدنی در صفحه‌ی توییتر خود نوشته است؛

‏کاوه مدنی، ‎توافقنامه پاریس و قطعی ‎برق!

«‏جاهلان مجازی با استناد به عکس سفرم به آلمان مدعی هستند که با تصویب توافق‌نامه پاریس موجب خاموشی‌های اخیر شده‌ام. اما توافق نامه دو سال قبل از بازگشت من به ایران تصویب شده، ایران تا کنون به آن ملحق نشده و پاریس در فرانسه است!
مسعود خانی تشریح کرد؛

شش باور اشتباه در مورد برق

این روزها افزایش دما با کمبود و نوسان برق همراه شده و به‌ویژه تعطیلی ادارات در استان خوزستان و تغییر ساعات کاری در برخی استان‌ها و در تهران برای کمک به تامین برق در تابستان، موجب شده مسائل و مشکلات صنعت برق کشور در صدر اخبار و تحلیل‌های صاحب‌نظران، رسانه‌ها و مردم قرار گیرد. اما در میان این تحلیل‌ها بعضا مواردی اشاره و مکررا تکرار می‌شود که چندان مبنای علمی و واقعی ندارد و چه‌بسا با این تکرارها مبدل به باورهایی در اذهان جامعه شود.
سهمیه قطع برق پایتخت نشینان تغییر کرد؛

افزایش سه ساعته بازه خاموشی‌ها

شرکت توزیع نیروی برق تهران به‌دنبال افزایش اعتراضات مشترکان مبنی بر عدم انطباق زمان قطعی‌های برق با جداول انتشار یافته، سهمیه خاموشی پایتخت‌نشینان را در جداول جدید دیگری منتشر کرد. مقایسه روند خاموشی‌ها در دو جدول جدید و قدیم حاکی از آن است که نه‌تنها بازه خاموشی‌های تهرانی‌ها سه ساعت افزایش پیدا کرده، بلکه برنامه احتمالی مدیریت بار اضطراری نیز به‌صورت روزانه و منطقه‌ای تدوین شده است.
رکورد تاریخ مصرف برق ایران؛

رکورد تاریخ مصرف برق کشور برای سومین بار شکست

بر اساس آمار رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، در هفته ای که گذشت، رکورد تاریخ مصرف برق ایران شکست.با ثبت مصرف لحظه ای ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات، رکورد تازه ای در مصرف برق ایران ثبت شد. تا پیش از این هیچ گاه مصرف برق کشور به ۵۷ هزار مگاوات نرسیده بود.
با افزایش گرما ؛

نگرانی از تأمین برق ایران در چهارمین هفته تابستان شدت گرفت

هوا در این هفته گرم تر می شود و در شرایطی که بیشترین میزان مصرف برق در ساعات پیک، مربوط به استفاده از وسایل سرمایشی است؛ این موضوع مسئولان را نسبت به تأمین برق ایران در چهارمین هفته تابستان نگران کرده است.
اینفوگرافی؛

ایران به کدام کشور‌ها برق صادر می‌کند

عراق، افغانستان و پاکستان کشورهایی هستند که ایران به آن‌ها بیشترین صادرات برق را دارد. یک بررسی آماری نشان می‌دهد ایران صادرات آب نداشته و در حوزه انرژی فقط برق، نفت، گاز و... صادر می‌کند.
شکست رکورد مصرف برق برای سومین بار؛

رکورد تاریخ مصرف برق کشور برای سومین بار در سال ۹۷ شکست

با ثبت مصرف لحظه ای ۵۷ هزار و ۹۷ مگاوات، رکورد تازه ای در مصرف برق ایران ثبت شد. تا پیش از این هیچ گاه مصرف برق کشور به ۵۷ هزار مگاوات نرسیده بود.
پشت پرده خاموشی‌ها؛

دلایل مبهم کاهش نرخ رشد ظرفیت تولید برق کشور

معادلات اقتصادی بشدت از روندهای سیاسی تاثیر می‌پذیرند؛ ماهیت سیاسی دولت‌ها، رویکرد سیاسی آنها و بالاخره تصمیم‌گیری‌های سیاسی آنها، می‌تواند آثار مثبت یا منفی قابل توجهی بر اقتصاد یک کشور بگذارد. به همین دلیل، در تحلیل واقعیات اقتصادی، با تکیه صرف بر محاسبات ریاضی شاید تا حدودی بتوان به «چیستی» پدیده‌ها پی برد اما دریافت «چرایی» پدیده‌های اقتصادی بدون مطالعه روندهای سیاسی ممکن نخواهد بود. اغلب، منشأ راه‌حل‌های متفاوتی که برای حل مسائل اقتصادی ارائه می‌شود، در تفاوت این دو نگاه است؛ اقتصاددان ریاضی برای کاهش درد در ناحیه‌ای از اقتصاد، عادت به تجویز مسکن دارد اما اقتصاددان سیاسی، هرگز درد را به چنین سطح نازلی تنزل نخواهد داد و به دنبال درمان ریشه‌های درد خواهد بود.
خاموشی در تهران؛

چهارمین برنامه روزانه قطع برق تهران منتشر شد + نقشه

قطعی‌های امروز برق امروز چهارمین برنامه روزانه قطع برق تهران منتشر و محل قطعی‌های برق به‌روی نقشه مشخص شده تا شهروندان تهرانی با سهولت بتوانند از قطعی یا عدم‌قطعی برق در محل زندگی خود مطلع شوند.
وزیر نیرو با اشاره به مصرف ۵۸ هزارمگاواتی؛

مصرف برق در کشور باید به ۵۲ هزار مگاوات برسد/کنترل مصرف در ادارات

وزیر نیرو با بیان اینکه مصرف برق در کشور به بیش از ۵۸ هزار مگاوات رسیده است، خواستار کاهش مصرف به کمتر از ۵۲ هزار مگاوات شد.
حسین محمودزاده مطرح کرد؛

سرلیست مشکلات حوزه برق

مدیرعامل شرکت توسعه انرژی متین با بیان اینکه خصوصی‌سازی در برق به‌صورت غیرکارشناسی انجام شده، گفت: خصوصی‌سازی در صنعت برق، بدون راهبرد و اهداف مشخص صورت گرفته است.حسین محمودزاده، در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد»، گفت: خصوصی‌سازی در صنعت برق در دو بخش واگذاری نیروگاه‌های دولتی و واگذاری شرکت‌های پیمانکاری، مشاوره مهندسی و سازندگان تجهیزات اتفاق افتاده است.
واگذاری به بخش خصوصی ؛

پیدا و پنهان واگذاری‌ها در صنعت برق

فهرست واگذاری‌های دولت در سال ۹۷ حکایت از آن دارد که وزارت نیرو با واگذاری ۱۲۹ بنگاه در صدر یکی از دستگاه‌های اجرایی پرتعداد در واگذاری به بخش‌‌خصوصی کشور قرار گرفته است.
لزوم مدیریت در مصرف برق؛

سهم لوازم برقی در مصرف تابستانه بخش خانگی را بدانید

در اینفوگرافیک زیر سهم لوازم برقی در مصرف تابستانه بخش خانگی را مشاهده می کنید.
پیام باقری عنوان کرد؛

اجرای ۳۰۰ قرارداد جاری صنعت برق متوقف شد

عضو هیئت‌مدیره سندیکای صنعت برق گفت: اجرای ۳۰۰ قرارداد جاری صنعت برق متوقف شده؛ چرا‌که بخش خصوصی توان ادامه اجرای این قراردادها را ندارد.
اینفوگرافیک؛

بهینه سازی کولرهای آبی

آشنایی با شیوه‌های بهینه‌سازی کولرهای آبی
قطعی مکرر برق در سراسر کشور ؛

کاهش طاقت مردم در فصل بی برقی

با آغاز فصل تابستان کشور دچار بحران جدیدی شده است: کمبود نیرویی حیاتی به نام برق! چرا از اصطلاح حیاتی برای برق استفاده می‌کنیم؟ چون زندگی امروزی با نیروی برق گره خورده است. وقتی برق نباشد تقریبا هیچ چیز نیست!
گفت و گو با همایون حائری؛

تابستان زیر تیغ خاموشی و قطع برق

اوج مصرف برق در روزهای اخیر با ثبت رقم جدید در سال‌جاری از 54 هزار مگاوات عبور کرد و به پیک سال قبل نزدیک شد. متأسفانه این عدد همچنان رو به افزایش است و عبور بدون خاموشی از تابستان را سخت‌تر می‌کند. در این‌باره «همایون حائری» معاون امور برق وزیر نیرو می‌گوید که نگران است و از نیاز کشور به 5 هزار مگاوات مدیریت مصرف خبر می‌دهد.
طرح پریزهای برق در کشورهای مختلف؛

پریزهای برق در کشورهای مختلف + عکس

در هر کشوری با توجه به سیستم برق رسانی آن کشور ممکن است پریزهای برق نیز تفاوت داشته باشند البته این تفاوت ممکن است به سلیقه های مختلف در هر کشوری نیز مربوط شود ، در ادامه پریز برق در چند کشور مختلف را خواهید دید.
صفحه  از ۱۰
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها