سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شانس ایران برای هاب شدن در منطقه با صادرات برق؛

ارزآوری برق و رهایی از تحریم

بررسی آمارهای وزارت نیرو نشان می‌دهد که در دولت یازدهم 40 میلیارد و 120 میلیون کیلووات ساعت برق به کشورهای همجوار شامل جمهوری آذربایجان، پاکستان، افغانستان، ترکمنستان، ارمنستان، ترکیه و عراق صادر شد؛ صادراتی که سه میلیارد و 373 میلیون دلار برای کشور درآمدزایی ارزی کرد. اما این میزان با توجه به ظرفیت اسمی 80 هزار مگاواتی و تولید واقعی 58 هزار مگاواتی برق کشور چندان همخوانی ندارد. آن هم در شرایطی که ایران می‌خواهد تا سال 1404 تبدیل به هاب انرژی منطقه شود.
محمدرضا فریوری عنوان کرد؛

توسعه صادرات به شرط ثبات اقتصادی

افزایش نرخ ارز در شرایطی در خدمت توسعه صادرات قرار می گیرد که وضعیت اقتصادی از ثباتی نسبی برخوردار شود این در حالی است که ما هنوز به ثبات نرسیده ایم و از این رو انتظار برای رشد صادرات تنها به دلیل افزایش قیمت ارز منطقی نیست.
مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ:

10 درصد کل برق کشور در تهران مصرف می شود

مدیرعامل شرکت توزیع برق تهران بزرگ گفت:32 درصد شبکه زمینی برق کشور در تهران است و همچنین 10 درصد کل برق کشور در شهر تهران مصرف می شود.
حسین صبوری عنوان کرد؛

سهم پایتخت از خاموشی‌های‌ امسال

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ گفت: در ساعت‌های اوج مصرف تابستان امسال دو هفته به‌صورت غیرمستمر خاموشی‌هایی داشتیم، کل خاموشی‌ها کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز بود.در طول سال در کنار مدیریت مصرف تابستان، برنامه‌هایی برای پایدار بودن شبکه برق در فصل زمستان داریم که برای جلوگیری از قطعی‌های ناشی از بارش‌ها، اقدام‌هایی از جمله بهینه‌سازی شبکه در دستور کار قرار می‌گیرد. صبوری اظهار کرد: در این ارتباط اکنون نیروهای عملیاتی در حال بررسی و بهینه‌سازی شبکه هستند و مانورهایی را به‌صورت هر دو هفته یک بار انجام می‌دهیم تا برای فصل زمستان آماده باشیم.
نابسامانی بازار لوازم خانگی؛

طرح پيش فروش لوازم خانگى به كجا رسيد؟

اجرای طرح پیش فروش لوازم خانگی ضمن افزایش قدرت خرید مردم و حذف دلالان، وضعیت فروشندگان و تولیدکنندگانی که فروش اقساطی دارند، را ساماندهی می کند.
مهرازما مطرح کرد؛

خلأ سیستم رگولاتوری برق

مشاور مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه نیازمند اصلاح ساختار برق در کشور هستیم، گفت: سیستم رگولاتوری برق باید ایجاد شود تا تعرفه‌های برق به درستی تعیین شود. ایرج مهر‌آزما در نشستی با حضور فعالان صنعت برق درخصوص تعرفه‌های برق و یارانه‌ها و قیمت‌گذاری برق در ایران افزود: برق ابتدا در ایران خصوصی بود و توسط مالکان نیروگاه‌ها و شهرداری‌ها عرضه می‌شد.
یادداشت سعید محسنی؛

واگذاری، بهره‌برداری یا مالکیت نیروگاه

نام ۱۵ نیروگاه کشور در فهرست واگذاری سازمان خصوصی‌سازی قرار دارد. رئیس سازمان خصوصی‌سازی نیز به صراحت اشاره کرده‌است، به سبب عدم تعیین تکلیف قیمت برق و تکلیفی بودن و نوسانات ارز کسی حاضر به خریدن نیروگاه‌ها نیست و بلاتکلیفی دامن آنها را گرفته است. از سوی دیگر، هم اکنون حدود ۴۰درصد نیروگاه‌ها در اختیار بخش دولتی است و از محل فروش برق این نیروگاه‌ها به بازار برق، بخشی از هزینه‌های توسعه نیروگاه‌ها و پرداخت دیون قبلی نیروگاه‌های احداث شده پوشش داده می‌شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس:

نیمی از قطعات متنوع لوازم یدکی خودرو، چینی است

یک عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی گفت: بیش از ۵۰ درصد قطعات متنوع لوازم یدکی خودرو، چینی است.
متخصصان صنعت برق بررسی کردند؛

رشد هشت برابری مصرف و تاوان قیمت‌ تکلیفی برق

تصویر ۴۰‌ساله مصرف برق در ایران از رشد هشت برابری مصرف نسبت به رشد جمعیت کشور حکایت دارد؛ تصویری که از دید متولیان نیرو به دلیل سلطه اقتصاد نامتوازن در این سال‌ها، بر صفحه صنعت برق نقش بسته است. به اعتقاد تصمیم‌سازان نیرو در چنین شرایطی، تغییر آرایش در بخش برق برای تحقق «رشد پایدار» و «تاب‌آور» در این صنعت ضروری است؛ چرا که دیگر مجال زیادی برای پنهان شدن پشت دیوار قیمت‌های تکلیفی باقی نمانده است و به‌زودی باید پاسخگوی بحث قیمت تمام شده بود.
آماری عجیب؛

رشد خیره‌کننده موبایل‌های مشغول به کار در ایران

تعداد تلفن‌های همراه فعال در ایران چگونه ۱۴۶۷ برابر شد؟ تعداد مشترکان تلفن همراه مشغول به کار در عرض 22 سال در ایران از حدود 60 هزار مشترک در سال1375 به 88 میلیون مشترک در سال 1396 رسید.
شرایط دشوار شرکت‌های گارانتی محصولات دیجیتالی؛

آسیب نوسانات نرخ ارز، قوانین ناقص و کاهش واردات کالا به بازار سخت‌افزار

فعالیت بازار خدمات پس از فروش و گارانتی در صنف کامپیوتر با اما و اگرهایی همراه شده است. در شرایطی که واردات کالاهای سخت‌افزاری در ماه‌های اخیر با مشکلات مختلفی مواجه شده و نوسانات قیمت ارز نیز بر بی‌ثباتی این بازار بی‌تاثیر نبوده است، احتمال کم شدن گستره خدمات پس از فروش در بازار سخت‌افزار قوت گرفته است.
تراشه‌های جاسوس در مراکز داده آمریکا؛

چینی‌ها پردازنده‌های آلوده برای دیتاسنترها تولید می‌کردند؟

در سال ۲۰۱۵ شرکت آمازون در حال ارزیابی خرید استارت‌آپی به نام Elemental Technologies بود. هدف آمازون از این خرید توسعه بخش استریم ویدئویش بود چیزی که امروزه به نام آمازون‌پرایم (Amazon Prime) شناخته می‌شود و مرکز آن هم در پورتلند قرار دارد.
در گفت و گو با کارشناسان بررسی شد؛

آیا «بیمه» جایگزین گارانتی تلفن همراه می شود

به تازگی یکی از خبرگزاری‌های کشور اعلام کرد «بیمه، جایگزین گارانتی تلفن همراه می‌شود.» طبق گفته این خبرگزاری از آنجایی که واردات تلفن همراه کاهش یافته است یک شرکت بیمه‌گذار می‌خواهد تلفن همراه را تا سقف شش میلیون تومان گارانتی کند. گفته می‌شود از آنجایی که این روزها گارانتی رسمی در بازار ارائه نمی‌شود بنابراین برای اطمینان بخشی به خریدهای با مبالغ بالا این نوع بیمه به نوعی جایگزین گارانتی خواهد بود.
رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق خبر داد:

اتحادیه اروپا در محاصره دکل‌های برق ایرانی

رئیس هیات مدیره سندیکای صنعت برق گفت: یکی از اهداف پروژه تبادل برق با روسیه این است که از پایلوت گرجستان و اوکراین بتوانیم برق را به اتحادیه اروپا صادر کنیم. این پروژه‌ها به دلیل اینکه وابستگی منطقه را به شبکه برق کشور بالا می‌برد قدرت چانه‌زنی ما را در منطقه و دنیا بالا می‌برد.
چالش وزارت نیرو برای کمبود ۸ هزار مگاوات برق در سال آینده؛

خاموشی‌ها سال آینده تکرار می‌شود؟

نیاز مصرف برق در تابستان آینده به 61هزار مگاوات خواهد رسید و باتوجه به اینکه ظرفیت قابل اتکای فعلی 53هزار مگاوات است مقرر شده، 5هزار مگاوات توسط ساخت نیروگاه‌ها و 3هزار مگاوات بامدیریت مصرف جبران شود.رضا اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به ۱۱ برنامه مدیریت و کاهش مصرف برق برای سال آینده از افزایش تعرفه برق مشترکان پر مصرف خبر داده و اعلام کرده است که این برنامه می تواند موجب کاهش مصرف برق به میزان ۱۰ تا ۱۲ درصد شود.
نوسان قیمت کالاها در بازار سخت‌افزار؛

حذف کالای کامپیوتری از سبد خانوار

فروشگاه‌ها و بازارهای فروش کالاهای کامپیوتری و از جمله لپ‌تاپ و تبلت به تدریج در حال تعطیل شدن هستند و فعالان بازار سخت‌افزار می‌گویند بسیاری از شرکت‌های خرده‌فروشی در مرز تعطیلی هستند.
رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق:

صدور مجوز صادرات برق برای بخش‌خصوصی

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق با اشاره به اینکه در حال‌ حاضر ظرفیت صادرات برای انرژی‌های تجدیدپذیر بسیار گسترده شده‌ و هیچ محدودیتی نیز برای داوطلبان این بخش وجود ندارد، گفت: تاکنون در فاز اول ۱۰ هزار مگاوات تقاضا برای صادرات انرژی‌های تجدیدپذیر ایجاد شده است.
مانع تعرفه اي توليد برق پاك؛

گزارشي از روند سرمايه گذاري بخش خصوصي در انرژي هاي تجديدپذير

مقايسه ايران در ميدان دادن به انرژي هاي تجديدپذير براي تامين برق با کشورهاي توسعه يافته حکايت از سهم پايين انرژي هاي پاک در تامين برق کشور دارد؛ به طوري که طبق ارزيابي ها سهم انرژي هاي تجديدپذير در ظرفيت اسمي توليد برق کشور به يک درصد مي رسد. اما چرا انرژي هاي تجديدپذير که به دليل مزايايي مانند پتانسيل بالا در جذب نقدينگي هاي سرگردان، ايجاد اشتغال پايدار در مناطق محروم و روستايي، حفظ محيط زيستي سالم و جذابيت براي سرمايه گذاران خارجي و داخلي به طلايي ترين نيروگاه ها شهرت دارند و از سوي ديگر با شرايط اقليمي و مصرفي ايران کاملا منطبق هستند، همچنان با پايين ترين رقم تخصيص بودجه اي و سهم اندک در توليد برق کشور روبه رو هستند؟ .
سام افلاکی و حامد قدوسی:

تقویت انگیزه‌های خصوصی برای رفع بحران برق

وزارت نیرو اخیرا در یک اطلاعیه هشدار داده که با نزدیک شدن اوج مصرف به ظرفیت تولید برق کشور، امکان بروز یک خاموشی سراسری دور از ذهن نیست. ظرفیت اسمی تولید برق کشور به نقطه پیک مصرف نزدیک شده است و این به این معنی است که ظرفیت احتیاطی برای مدیریت بار پیک در تابستان خیلی کوچک است. تا جایی که ما می‌فهمیم مشکل فعلا در کمبود ظرفیت پیک است و هنوز با بحرانی شدن ظرفیت بار پایه فاصله داریم. پس باید به دنبال راه‌حل‌هایی برای افزودن سریع ظرفیت زمان پیک باشیم.
وزیر ارتباطات :

چرا گوشی‌های منتظر عرضه، تعیین تکلیف نمی‌شوند؟

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتی نوشته است: «در بازار چهارسو جوانی با صدای بلند به من می‌گفت: در برخی ادارات به ما می‌گویند، از ما مجوز برای مواد مخدر بخواه اما برای گوشی نه. کاری می‌کنیم که این بچه نتیجه شفاف‌سازی را بفهمد. با خودم فکر کردم که چرا مدت‌هاست گوشی‌های منتظر عرضه به بازار تعیین تکلیف نمی‌شوند.»
صفحه  از ۱۲
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها