سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون طرح و برنامه وزیر «صمت» خبر داد؛

تصمیم جدید برای مجوزهای صنعتی

کارنامه مجوزهای صادره در بخش صنعت و معدن تا میانه بهار ارزیابی شد. داده‌های اعلام شده نشان دهنده آن است که در دوره زمانی مورد بررسی نسبت به سال ماقبل هرچند روند صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد مثبت بوده، اما سرمایه محقق شده برای پروانه‌های بهره‌برداری صادره در دوره زمانی مورد بررسی افت داشته است. روند رو به رشد صدور جواز تاسیس تا میانه بهار سال جاری نیز در حالی ثبت شده که وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌عنوان متولی این بخش سعی دارد تا تکمیل طرح‌های نیمه تمام موجود را جایگزین صدور جواز تاسیس جدید کند.
وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

کارخانه جدید ممنوع؛ مگر با رعایت دو شرط

با توجه به شرایط اقتصادی کنونی ، وزارت صنعت، معدن و تجارت تصمیم گرفته که به سرمایه‌گذاران مجوز ایجاد واحد صنعتی جدید را ندهد و آنها را به سمت واحدهای صنعتی نیمه تعطیل هدایت کند. کارشناسان اقتصادی معتقدند که تولیدکنندگان نباید به شیوه سنتی عمل کنند چرا که تولید، آن هم با محور داخلی‌سازی نیازمند حرکت در مسیر صنعتی شدن است.
رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس:

شهرک های صنایع دستی در مراکز استان ها ایجاد شود

رئیس فراکسیون فرش و صنایع دستی مجلس شورای اسلامی بر لزوم ایجاد شهرک های صنایع دستی در مراکز استان های کشور تاکید کرد.
رئیس سازمان فضایی:

پیش نویس سند توسعه اقتصادی در حوزه فضایی تدوین شد

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: پیش نویس سند توسعه اقتصادی در حوزه فضایی به عنوان یکی از پیوست های نقشه راه ۱۴۰۴ حوزه فضایی کشور تدوین شد.
شناسایی نیازهای اصلی صنایع؛

همصدایی برای ساخت داخل

«تشکیل کارگروه هماهنگی ساخت داخل» و ایجاد پل ارتباطی میان بخش‌های مختلف صنعتی به واسطه سامانه «نیاز» در دستور کار متولیان صنعتی قرار گرفت. سردرگمی بنگاه‌های تولیدی به دلیل موازی کاری‌های به وجود آمده و عدم هماهنگی میان دستگاه‌های مختلف در دولت موجب شد تا این کارگروه برای تسریع و هم افزایی بیشتر در بخش‌های مختلف ایجاد شود تا به این طریق زمینه برای شفاف‌سازی در بنگاه‌های تولیدی فراهم شود.
گزارش تصویری تشریحی؛

هواپیمای گلوله ای در مصرف سوخت صرفه جویی می کند

تصاویری از یک هواپیمای مرموز گلوله شکل منتشر شده است. طبق حق امتیازهای منتشر شده این هواپیما می تواند با سرعت ۴۵۰ مایل برساعت پرواز کند و نسبت به هواپیماهای تجاری سوخت کمتری مصرف می کند.
رحمانی مطرح کرد؛

راهکار‌های جدید دولت برای تقویت تولید

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت:قابل قبول نیست که واحد تولیدی بخاطر نبود یا کمبود نقدینگی غیر فعال باشد.
شاهکارهای معماری ؛

ساخت اولین استخر ۳۶۰ درجه جهان در لندن

اولین استخر ۳۶۰ درجه جهان در بالای برج یک هتل ۵۵ طبقه در لندن ساخته خواهد شد. این استخر ۶۰۰۰۰۰ لیتری در نوع خود بی همتا است و شناگران آن از طریق مارپیچی که در زیر استخر قرار دارند وارد آب می‌شوند.
رضا رحمانی خبر داد؛

همکاری‌های جدید صنعتی-معدنی ایران و روسیه آغاز شد

وزیر صنعت، معدن وتجارت گفت: توسعه صادرات به کشورهای همسایه اولویت سال ۹۸ است و ایران آمادگی دارد همکاری‌های جدید اقتصادی و تجاری در رشته‌های مختلف صنعتی و معدنی را با روسیه آغاز کند.
«سامانه تسهیل» شنبه راه‌اندازی می‌شود؛

ردیابی گره‌های صنعتی

«سامانه تسهیل» به منظور ایجاد سهولت در حل و فصل مشکلات بنگاه‌های تولیدی از ۱۱ خرداد ماه (شنبه هفته آینده) در سه استان «اصفهان، مازندران و یزد» به‌صورت آزمایشی آغاز به‌کار خواهد کرد.رفع موانع تولید به منظور رسیدن به رونق تولید در سال‌های اخیر به‌صورت جدی مورد توجه مسوولان قرار گرفته است، به همین منظور نیز در این سال‌ها دستورالعمل‌ها و سامانه‌های متعددی برای کاهش موانع بنگاه‌های تولیدی و سرعت‌دهی به رفع موانع تولید در کشور پیش‌بینی و اجرایی شدند تا به این طریق شرایط برای عبور واحدهای تولیدی از رکود فراهم شود.
سامانه تسهیل؛ جدیدترین اقدام دولت برای رونق تولید؛

30 دستگاه اجرایی، مشکلات بنگاه‌های صنعتی را حل می‌کنند

«سامانه تسهیل» به کمک واحدهای صنعتی می‌آید. چهار روز دیگر واحدهای صنعتی استان‌های مازندران، یزد و اصفهان می‌توانند مشکلات خود را به دستگاه‌های اجرایی اعلام کنند و بعد از گذشت دو هفته سایر استان‌ها به «سامانه تسهیل» وصل می‌شوند.
رشد ۵.۷درصدی پروانه‌های بهره برداری؛

صدور جواز تاسیس صنعتی سال گذشته ۱۶درصد رشد داشت

بررسی آمارهای منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می دهد در ۱۱ ماهه پارسال ۲۱ هزار و ۳۵۸ فقره جواز تاسیس صنعتی صادر شد که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۶، ۱۵.۹ درصد افزایش یافته است.
بخش خصوصی ارائه کرد؛

بسته حفظ توان تولید

ارائه بسته پیشنهادی بخش خصوصی در مورد «حفظ توان تولید در سال ۹۸»، اصلی‌ترین محور هشتاد و پنجمین نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بود. این بسته پیشنهادی که از سوی معاونت اقتصادی پارلمان بخش خصوصی کشور طراحی شده،‌ تلاش کرده است ضمن برشمردن مهم‌ترین چالش‌ها و مشکلات ساختاری تولید، مسیر‌ رونق و بهبود عملکرد این بخش را پیش روی سیاست‌گذاران قرار دهد. پژوهش مذکور در بخش مربوط به «اهم چالش‌های ساختاری بخش تولید»، ۱۱ مورد را به‌عنوان مهم‌ترین مشکلات ساختاری مورد توجه قرار داده است و در بخش دیگر نیز ۱۰ راهکار پیشنهادی را با هدف برون‌رفت از چالش‌های ساختاری بخش تولید ارائه کرده است.
فرصت ویژه روزهای تحریم؛

شهرک‌های صنعتی مشترک راهی که نباید نیمه تمام بماند

توسعه شهرک‌های صنعتی در مناطق مرزنشین برکات بسیاری برای کشور دارد.
تورم مجوز دهی در بخش صنعت؛

ملاک عمل در ۱۰رشته صنعتی و معدنی

سیاست‌گذاران و تصمیم‌سازان صنعت کشور با هدف جلوگیری از اتلاف منابع سرمایه‌گذاران و ایجاد توازن در زنجیره تولید، ضوابطی را برای صدور جواز تاسیس و تمدید مجوز برخی از طرح‌های صنعتی و معدنی تعریف کردند.راساس جزئیات این دستورالعمل، ۱۰ رشته فعالیت صنعتی و معدنی «بالگرد و هواپیمای مسافربری»، «شناور با ظرفیت بالای ۵ هزار تن»، «خودروهای سواری و تجاری»، «صنایع معدنی شامل زنجیره فولاد از کنسانتره سنگ‌آهن تا نورد»، «آلومینیوم از آلومینا تا شمش آلومینیوم»، «سرب و روی از فرآوری خاک تا شمش آنها»، «مس از کنسانتره تا مس کاتد»، «طلا از فرآوری خاک تا شمش»، «پالایشگاه‌های نفت» و «صنایع بالادست پتروشیمی»، در لیست اشباع‌شدگان جانمایی شده‌اند. متقاضیان این طرح‌های تولیدی، صنعتی و معدنی از این پس برای دریافت جواز تاسیس این طرح‌ها موظف به رعایت ضوابط و شرایط خاصی هستند.
یک مقام مسوول :

برنامه‌ریزی برای تکمیل زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی

مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: تکمیل زنجیره ارزش و توسعه صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی پتروشیمی در عسلویه به عنوان یک راهبرد مورد توجه قرار دارد.
وزارت صنعت:

233هزار میلیارد ریال تسهیلات به بنگاه‌های تولیدی پرداخت شد

به منظور تامین مالی بنگاه‌های تولیدی کوچک، متوسط و طرح‌های نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد و در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی، تا پایان پارسال در مجموع 12هزار و 579 مورد ثبت نام برای دریافت تسهیلات انجام شد که هفت هزار و 903 مورد آن به مبلغ 181 هزار و 755 میلیارد ریال به بانک‌ها معرفی شدند.
مهندس محمد رضا سجادی؛

نقش «چرخه حیات فناوری» در رشد و توسعه در شرایط تحریم

کاربرد انرژي خورشید و استفاده از آن گامی مطمئن به‌سوی آینده‌ مطمئن است مراقب باشیم شرکت‌های خارجی و کمیسیون بگیران کلاه سر کشور نگذارند
وزیر صنعت اعلام کرد؛

مواد اولیه مورد نیاز اغلب صنایع تامین شده است

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: مواد اولیه مورد نیاز اغلب صنایع از جمله پتروشیمی ها، فولادی ها، مس، آلومینیوم، پوشاک، صنایع غذایی و حتی خودروسازان برای تولید امسال تامین شده است و مشکلی از این بابت وجود ندارد.به گفته وزیر صنعت، واحدهای مشکل دار در زمینه تامین مواد اولیه می توانند به استانداری ها، سازمان صنعت استان ها یا ستاد تسهیل و رفع موانع تولید هر استان مراجعه کنند.
صادق‌زاده خبر داد:

فروش بدون واسطه برق تجدیدپذیر به مصرف‌کنندگان

طی دو سال گذشته شکل‌گیری نیروگاه‌های تجدیدپذیر و پاک در کشور به نقطه ساختاری خود رسیده که در این بازه زمانی برخی از واحدها مانند نیروگاه‌های خورشیدی مگاواتی برای نخستین بار در کشور راه‌اندازی شده و در حال حاضر ۵۰ نیروگاه خورشیدی مگاواتی در ایران مشغول به فعالیت هستند.
صفحه  از ۲۵
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها