سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
پیشنهاد موسسه مطالعات بازرگانی؛

غربال ۷ مرحله‌ای نیمه‌تمام‌ها

بررسی روند اجرای طرح‌های عمرانی و صنعتی طی سال‌های گذشته نشان می‌دهد بسیاری از طرح‌ها به‌دلیل عدم توان مالی و مدیریتی دولت نیمه‌تمام مانده است. این امر نه‌تنها بار مالی سنگینی بر بودجه دولت تحمیل کرده، بلکه مسیر رشد و توسعه کشور را نیز با اختلال مواجه ساخته است. بر این اساس باتوجه به محدودیت منابع در اختیار دولت، اولویت‌بندی در طرح‌های نیمه‌تمام امری اجتناب‌نا‌پذیر خواهد بود.ارزیابی فرآیند طرح‌های در دست اجرا در سال‌های گذشته حاکی از آن است که دولت به‌عنوان بازیگر اصلی در تامین زیرساخت‌ها، توانایی مالی، مدیریتی و فنی لازم را برای تکمیل تمام طرح‌ها ندارد. این روند سبب شده است حجم انبوهی از طرح‌های زیرساختی ناتمام و متوقف به اقتصاد تحمیل شود. در این میان بررسی‌ها نشان می‌دهد طرح‌های زیرساختی اغلب با طولانی شدن دوره احداث مواجه هستند، به نحوی که میانگین مدت اجرای پروژه‌های ملی خاتمه یافته بیش از ۱۲ سال است. مطالعات میدانی در سال ۱۳۹۶ نشان می‌دهد مهم‌ترین محدودیت‌های دولت در این بخش شامل «تامین مالی و حمایت مالی مورد نیاز پروژه‌های زیرساختی»، «مشکلات ظرفیت‌سازی نهادی»، «مطالعات و فرآیند ارجاع پروژه» و «سیاست‌گذاری و تنظیم مقررات» بوده است.
با حضور استاندار؛

رونمایی از مته حفاری صنعت نفت در خوزستان

استاندار خوزستان با اشاره به ضرورت استقلال کامل کشور در بخش صنعت نفت و لزوم خودکفایی در این بخش گفت: اقدام جهاد دانشگاهی در تولید مته‌های حفاری موجب افتخار است و لازم است برنامه‌ریزی برای تولید دیگر کالاهای اساسی مورد نیاز صنعت نفت نیز توسط جهاد دانشگاهی انجام شود.
ایست به رقابت؟

اساسنامه پیشنهادی سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان بررسی شد

اساسنامه سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان قرار است اصلاح شود و به این منظور هم متنی تحت‌عنوان «اساسنامه پیشنهادی» در تاریخ ۲۱ شهریور امسال منتشر شده است. در این اساسنامه نام سازمان، به «سازمان نظارت و حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان» تغییر یافته است. آنچه در متن این اساسنامه پیشنهادی دیده می‌شود، گسترده‌تر شدن حدود اختیارات و وظایف سازمان مذکور است. از طرفی ایرادهای نگارشی و مفهومی اساسنامه مذکور موجب شده که این متن، به‌عنوان یک متن قانونی قابل‌قبول نباشد.
بررسی جدیدترین آمارها نشان داد؛

اشتیاق صنعتی برای سرمایه‌گذاری

ارزیابی صورت وضعیت مجوزدهی صنعتی تا نیمه تابستان سال جاری از تمایل سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح‌های صنعتی حکایت دارد. رشد سرمایه‌گذاری صنعتی در مدت زمان مورد بررسی در حالی صورت گرفته که ارزیابی جوازهای صادره برای پروانه‌های بهره‌برداری (ایجادی و توسعه‌ای) با افت همراه بوده است، که این امر را می‌توان به تغییر گرایش سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در طرح بزرگ یا سرمایه‌بر تعبیر کرد.
دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی:

هدایت سرمایه بخش‌خصوصی و خطرپذیر به سمت صنعت هوایی

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: یکی از اولویت های ستاد، هدایت سرمایه بخش خصوصی و خطرپذیر به سمت صنعت هوایی است.
مقام مسئول سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد؛

افزایش‌ بازدارندگی بنادر در حملات زیستی‌

مدیرکل پدافند غیرعامل سازمان بنادر با بیان اینکه بازدارندگی بندر امام(ره) به عنوان بندر غلات و فله کشور در حملات زیستی ارتقا می‌یابد، از ارائه دستاورد جدید مطالعات پدافند غیرعامل در دو بندر امام و شهیدرجایی در روز ۱۳آبان خبر داد.
وزیر صنعت؛

بزودی درباره واردات بدون انتقال ارز تصمیم گیری می کنیم

وزیر صنعت گفت: طی روزهای آینده با اطلاع از آمار مربوط به حوزه تولید ، صادرات و واردات و .. درباره واردات بدون انتقال ارز تصمیم گیری خواهیم کرد.
معاون وزیر نیرو:

پساب ۱۲۰۰ شهر، قابلیت پیش‌فروش به بخش صنعت را دارد

معاون وزارت نیرو در امور آب پیش‌بینی کرد که با قابلیت پیش‌فروش پساب هزار و ۲۰۰ شهر از مجموع یک هزار و ۴۰۰ شهر به بخش صنعت، به‌تدریج وابستگی واحد‌های این بخش به آب‌های تمیزتر در ایران کاهش خواهد یافت.
سیاست گذاری در بخش صنعت؛

صنعت ایران در ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود؟

اهداف کمی بخش صنعت در سال جاری و سال ۱۴۰۰ و نیز وضع موجود این بخش در سال گذشته، اعلام شد.در مورد جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در بخش صنعت، در سال ۱۳۹۶ شاهد سرمایه‌گذاری ۲.۳ میلیارد دلاری بودیم اما پیش‌بینی برای سال ۱۳۹۷ رقمی معادل ۳ میلیارد دلار است و براساس برآوردهای صورت گرفته، این سرمایه‌گذاری در سال ۱۴۰۰ به ۷ میلیارد دلار خواهد رسید. موضوعی که در این رابطه باید به آن اشاره کرد این است که با توجه به شرایط اقتصادی جدید، جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه صنعت، معدن و تجارت کاهش یافته است.
توسعه صنعتی ؛

انعقاد ۷۴ هزار قرارداد سرمایه‌گذاری در شهرک‌های صنعتی

معاون وزیر صمت و مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران، تعداد قراردادهای منعقده در شهرک‌ها و نواحی صنعتی کشور تا پایان شهریورماه را ۷۴ هزار و ۵۲۰ فقره اعلام کرد و افزود: این رقم در شش ماهه اول امسال ۲ هزار و ۱۲۴ فقره و در شش ماهه دوم سال گذشته یک هزار و ۴۸۳ مورد بوده است.وی تعداد شهرک‌ها و نواحی صنعتی مصوب با احتساب مناطق ویژه اقتصادی تا پایان شهریور ماه امسال را ۹۷۸ فقره برشمرد که شامل ۵۶۹ شهرک صنعتی و ۴۰۹ ناحیه صنعتی است. وی با اعلام اینکه ۸۰۷ شهرک و ناحیه صنعتی در حال بهره‌برداری در کشور وجود دارد، تصریح کرد: ۴۹۷ مورد آن شهرک صنعتی و ۳۱۱ مورد دیگر ناحیه صنعتی هستند.
قرارداد ساخت آب شیرین کن؛

عربستان صاحب بیشترین آب شیرین کن های جهان

فراموش نکنیم در حال حاضر عربستان بیش از صد برابر ایران آب شیرین می کند.
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت؛

پروژه ملی توانمندسازی 11 میلیارد دلاری ساخت داخل کلید خورد

معاون طرح و برنامه وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت گفت: امسال 11 میلیارد دلار از واردات کالاهای سال پیش را داخلی سازی خواهیم کرد.
در راستای استقلال صنایع هواپیمایی کشور؛

دستیابی پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی به دانش تولید پیچ هوایی چرخ‌ هواپیما

پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد خمینی‌شهر به دانش تولید پیچ هوایی چرخ‌های هواپیماهای مسافربری و باربری دست یافتند.
از سوی شرکت آب و فاضلاب کشور اعلام شد؛

۷۳ آب شیرین کن در دست ساخت

مدیرکل دفتر تجهیزات منابع مالی و توسعه‌ مشارکت شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: در حال حاضر ۷۳ آب شیرین‌کن با ظرفیت ۱۴۸ میلیون متر مکعب در سال و ۴۲۰ هزار متر مکعب در شبانه روز در کشور در حال ساخت و بهره‌برداری است.
معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران ؛

بازگشت 18 واحد صنعتی به چرخه تولید در شهرک صنعتی‌سرپل‌ذهاب

معاون فنی سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران گفت: تاکنون ۱۸ واحد صنعتی با اشتغالزایی ۲۱۰ نفری با اولویت واحدهای صنعتی تولیدکننده مصالح ساختمانی در شهرک صنعتی سرپل‌ذهاب به چرخه تولید بازگشته‌اند.
نه دست‌انداز توسعه صنایع غیرآهنی؛

سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی شناسایی کردند

سیاست‌گذاران، صاحب‌نظران و فعالان اقتصادی روز گذشته در اولین همایش چشم‌انداز صنایع غیرآهنی ایران و فناوری‌های وابسته با بررسی چالش‌های این صنایع، الزامات توسعه و رسیدن به اهداف برنامه ششم را بررسی کردند. ایران در حالی دارای منابع و بازارهای بالقوه در حوزه فلزات غیرآهنی (همچون آلومینیوم، مس، سرب و روی و طلا) است که کمتر از صنعت فولاد مورد توجه قرار گرفته است.
توسعه صنعت هواپیما در داخل ایران؛

متخصصان ایرانی به دانش فنی ساخت موتور هواپیما دست یافتند

دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی گفت: در بخش ساخت موتور هواپیما باید از دانش فنی داخلی بهره برد که خوشبختانه ایران به این دانش دست پیدا کرده است.دبیر ستاد توسعه هوایی و هوانوردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری افزود: خرید هواپیما و دریافت فناوری‌های مرتبط به حوزه هوایی و هوانوردی باید در کنار هم انجام شود و این راهی است که همه کشورهای هواپیماساز طی کرده‌اند.
مقام مسئول در وزارت راه:

تفاهم شرکت ساخت و ذوب‌آهن برای تأمین ریل راه‌آهن چابهار-زاهدان

سرپرست معاونت ساخت و توسعه راه‌آهن شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل گفت:‌ به زودی تفاهم‌نامه همکاری ذوب‌آهن، قرارگاه خاتم و شرکت ساخت برای تامین ریل چابهار- زاهدان به امضا می‌رسد.
برای نخستین بار در کشور:

ساخت الکتروموتور‌های فوق سنگین در جوین

ساخت الکتروموتور‌های فوق سنگین در کارخانه ماشین‌های الکتریکی جوین با ساخت موتوری برای مجتمع مس سرچشمه برای نخستین بار در کشور انجام شد.
با متنوع‌تر شدن سبد بنگاه‌داري بانکی؛

نيروگاه بادي منجيل خصولتي‌ شد

بهمن‌ماه سال گذشته نيروگاه منجيل كه زمين آن داراي معارض است، در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي به يكي از زيرمجموعه‌هاي بانکی غیرخصوصی واگذار شد تا كلكسيون بنگاه‌داري اين بانك تكميل شود.
صفحه  از ۱۶
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها