سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون طرح و برنامه وزارت صنعت:

شاخص صنعت از حالت مثبت خارج شد

گشتن درست چرخ‌هاي بخش صنعت، حفظ اشتغال و بهبود فضاي كسب‌وكار را هر كشوري به همراه دارد؛ اما نسخه‌هايي كه در اين بخش اجرا شده، چرخ‌دنده‌هاي صنعت ايران را با مشكلاتی جدي مواجه كرده است. يكي از اين سياست‌ها، خصوصي‌سازي در راستاي اجراي اصل 44 قانون اساسي است كه نه‌تنها منجر به بهبود وضعيت توليد نشده، بلكه برخي كارخانه‌ها و برندهاي قديمي را نیز از چرخه توليد خارج كرده؛ خصوصي‌سازي‌هايي كه پاي بخش شبه‌دولتي را به اقتصاد باز كرده و عرصه را بر بخش خصوصي واقعي كه انگيزه بيشتري براي ايجاد پويايي در توليد دارد، تنگ كرده است.
سه تهدید صنایع ایران؛

جزئیات واحدهای صنعتی راکد و فعال اعلام شد

آخرین وضعیت بنگاه‌های تولیدی فعال و راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی نشان‌دهنده رکود در ۲۲ درصد از بنگاه‌های مستقر در این مناطق است؛ رکودی که سه عامل اصلی آن به «کمبود نقدینگی»، «چالش‌های به وجود آمده در استفاده از فناوری و نوآوری در ماشین‌آلات و تجهیزات با توجه به شرایط کنونی» و «اختلاف میان شرکا و سهامداران» بازمی‌گردد.
پارسایی:

کمیسیون اصل ۹۰ به فسخ واگذاری آلومینیوم المهدی اکتفا نمی‌کند

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «این کمیسیون به فسخ قرارداد واگذاری آلومینیوم المهدی اکتفا نمی‌کند»، گفت که این کمیسیون گزارش خود در مورد تخلفات مربوط به واگذاری آلومینیوم المهدی را به همراه پیشنهاداتی برای جلوگیری از بروز این مشکلات در واگذاری‌ها ارائه خواهد کرد.
معاون وزیر صنعت:

۲۰ درصد از تولید ناخالص کشور به هدر می‌رود

معاون آموزش، پژوهش و فناوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: رقابت در تولید زمانی میسر است که کالای باکیفیت تولید شود، به طوری که در کشور ۲۰ درصد از تولید ناخالص به دلیل کیفیت پایین، دوباره‌کاری‌ها و خدمات غیر قابل قبول به هدر می‌رود.
ارتقای توان مدیریت بنگاه‌ها؛

صنایع ماندگار در تلاطم اقتصادی

کدام صنایع در تلاطمات و تکانه‌های اقتصادی ماندگار و مقاوم‌تر خواهند بود؟ آسیب‌شناسی‌ها نشان می‌دهد بنگاه‌هایی که نتوانند هزینه تولید را کاهش و سیاست جدی برای بهبود تولیدشان اتخاذ کنند با چالش‌ها و دست‌اندازهای پرخطری روبه‌رو خواهند شد. براساس سنجش متولیان وزارت صمت، بنگاه‌هایی که «تکنولوژی‌ و فناوری‌شان را تغییر ندهند» و «بهره‌وری و قدرت چانه‌زنی نداشته باشند» محکوم به فنا و در نهایت قدرت رقابت خود را در بازارهای جهانی و صادراتی از دست خواهند داد.
وضعیت بازار لوازم خانگی؛

مونتاژ کاری در صنعت لوازم خانگی، مانعی در برابر حمایت از تولید داخلی

تولید لوازم خانگی از نمونه صنایع سود آور با گردش مالی بالا و ظرفیت اشتغالزایی قابل توجه به شمار می‌رود، که در صورت مبتلا شدن به مونتاژ کاری، فرصت‌های بسیاری را از دست خواهد داد.
مصطفی حاجی آقائی:

تولیدکنندگان چوب گرانفروشی دلالان را می‌خورند

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و فناوری مازندران با انتقاد از عملکرد مسئولان در مواجهه با مشکلات اقتصادی و صادرنشدن برخی محصولات به دلیل کنترل و فشار قیمت‌ها در جهت جلب رضایت مصرف کنندگان گفت: متاسفانه در سال‌های اخیر، برای کنترل بازار و قیمت‌ها، تصمیماتی محدود کننده اتخاذ شده که در میان مدت و بلندمدت، کارایی ندارند و نمونه عینی آن تصمیمات مسئولان در ماجرای قیمت‌گذاری خودرو در ماه‌های اخیر بوده است.
حسینی کیا عنوان کرد؛

بدهی۳۶ هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم

نماینده مجلس شورای اسلامی، از بدهی ۳۶ هزار میلیاردی دولت به قرارگاه خاتم خبر داد و گفت: متأسفانه دولت کم لطفی می‌کند و تاکنون این بدهی را پرداخت نکرده است.نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس تأکید کرد: سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تمام توان خود را برای دفاع از مرزهای جغرافیایی و عقیدتی کشور به کار می گیرد اما با وجود این، متأسفانه ناجوانمردانه ترین تخریب ها و توهین ها به نیروهای سپاه نسبت داده می شود.
وزیر صنعت در کرمان؛

کمبود نقدینگی معظل اصلی صنعتگران

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به منویات مقام معظم رهبری و تاکید ریاست جمهوری مبنی بر اینکه در شرایط امروز جامعه تولید و اشتغال موجود باید حفظ شود، گفت: اولویت و شاه‌بیت برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت حفظ تولید موجود است.
با وجود مخالفت رئیس‌جمهور صورت گرفت؛

حمایت عجیب وزارت نفت از الحاق ایران به توافق‌نامه پاریس

با وجود مخالفت ضمنی رئیس‌جمهور با توافق‌نامه پاریس و تضاد اهداف این توافق‌نامه با اسناد بالادستی کشور، حمایت وزارت نفت از پیوستن ایران به توافق‌نامه پاریس که منجر به اعمال محدودیت‌های شدید بر منابع نفت و گاز کشور خواهد شد، عجیب است.
مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران:

۲۰ درصد واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی دچار رکود هستند

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران از وجود رکود در ۲۰ درصد واحدهای تولیدی مستقر در شهرک‌های صنعتی خبر داد و گفت که ۳۰ درصد این واحدها با ظرفیت کمتر از ۵۰ درصد، ۲۰ درصد واحدها با ظرفیت ۵۰ تا ۷۰ درصد و بقیه با ظرفیت بیش‌از ۷۰ درصد فعالیت می‌کنند.
اقتصاد، قربانی سیاست؛

پرتاب سنگ مقررات بر بار شیشه گران

صنعت شیشه با وجود بومی شدن حدود 100درصدی در تامین مواد اولیه و دست یافتن به خودکفایی 70 درصدی در بخش مهندسی، این روزها متاثر از شرایط تحریم و برخی قوانین دست و پاگیر با دشواری هایی مواجه شده و فعالان این عرصه منتظر روان سازی زیرساخت‌ها و تسهیل مقررات هستند.
نظام سنتی توزیع کالا؛

۶ مانع صنعت پخش ایران

صنعت پخش در ایران با ساختار قدیمی و سنتی همچنان به کار خود ادامه می‌دهد. ساختاری که به باور فعالان این حوزه، موجب افزایش هزینه و استهلاک در این صنعت شده است. اگرچه صنعت پخش، در چند سال اخیر تغییراتی را در ساختار خود تجربه کرده است، اما نمی‌توان منکر آن شد که هنوز فاصله نظام توزیع در ایران با دنیا پابرجاست.
پارلمان بخش‌خصوصی بررسی کرد؛

عناصر مزاحم ساختار صنعت

گزارش مشترک نهاد پژوهشی وزارت صمت و پارلمان بخش خصوصی پایتخت نشان می‌دهد توسعه صنعتی در ایران در طول پنج برنامه، موفق نبوده و پیش‌بینی‌ها درمورد روند توسعه در طول برنامه ششم نیز خوش‌بینانه نیست. مطابق بررسی‌ها، سیاست کلان اقتصادی، صنعتی، تجاری، فناورانه و قیمتی به‌دلیل ضعف در ساختارها و فرآیندهای تدوین و اجرا، کارآمدی لازم برای تقویت و توسعه صنعتی کشور و ایجاد ترکیب ارزش‌آفرین و پایدار را نداشته است. در این گزارش وجود نه عنصر مزاحم در ساختار صنعتی ایران شناسایی شده است.
دلايل زيان انباشته در وزارت نيرو؛

تكنوكرات‌ها، عامل ورشكستگي صنعت برق

بودجه وزارت نيرو هر سال روي كاغذ شاهد رشد است اما ميزان بدهي‌هاي اين وزارتخانه نيز روندي صعودي طي مي‌كند.
نتایج جلسه کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید؛

آدرس گره‌های گمرکی صنعتگران

مشکلات و گره‌های گمرکی واحدهای‌ صنعتی از کجا نشات می‌گیرد؟ برآیند سه‌‌جلسه تخصصی متولیان و تصمیم‌سازان بخش صنعت در کارگروه ملی تسهیل و رفع موانع تولید نشان می‌دهد اساس و بنیان چالش‌های گمرکی صنعتگران و تولیدکنندگان کشور از شش منبع و محور اصلی تغذیه و منجر به ظهور ۳۵ چالش شده است.
بررسی بازوی پژوهشی مجلس؛

نقصان بودجه‌ای بخش آب

وقوع کم‌آبی‌ها و خشکسالی‌های متعدد در سال‌های اخیر یا به عبارت دیگر وجود بحران آب از یک طرف و کمبود اعتبارات با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی کشور از طرف دیگر، باعث شده حساسیت بودجه‌ریزی برای بخش آب مضاعف شود. در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ در مناطق مختلفی از کشور تنش‌های اجتماعی متعددی مرتبط با آب اتفاق افتاد که حاکی از اهمیت و حساسیت برنامه‌ریزی برای اعتبارات بخش آب است. بررسی جزئیات لایحه بودجه آب سال ۱۳۹۸ نشان می‌دهد اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای بخش آب نسبت به بسیاری از بخش‌های دیگر بالاتر است؛ به‌طوری که اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای فصل منابع آب ۵/ ۲۱ درصد کل اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای امور اقتصادی و همچنین اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای فصل آب و فاضلاب ۳/ ۴۶ درصد کل اعتبارات تملک‌دارایی‌های سرمایه‌ای امور مسکن، عمران شهری و روستایی است.
عوامل سودده نبودن پالایشگاه ها؛

چرا فقط پالایشگاه‌های ایران سودده نیستند؟

تولید زیاد نفت کوره در پالایشگاه‌ها، غفلت از توسعه و ساخت پتروپالایشگاه‌ و شیوه غلط محاسبه درآمد شرکت ملی نفت باعث سال‌ها رکود در صنعت پتروشیمی ایران شده است. عقیده مدیران وزارت نفت این است که پالایشگاه‌ها سودده نیستند اما کشورهای دیگر خلاف این را اثبات کرده‌اند. هند، کره‌‌جنوبی و ژاپن حتی با نفت وارداتی پالایشگاه‌های سودآوری دارند. در ادامه این نوشتار سه عامل اصلی که باعث‌شده در ایران توسعه و ساخت پالایشگاه‌ها هیچ‌گاه در اولویت قرار نگیرد به‌طور مختصر شرح داده می‌شود. عواملی که هرکدام راه‌حلی دارند، ولی متاسفانه عزم جدی برای حل آن ها نبوده ‌است.
ختم پرونده المهدی با مپنا؛

پاي تهاتر پول برق در ميان است؟

بر اساس اطلاعيه سازمان خصوصي‌سازي از آنجا كه خريدار قبلي آلومينيوم المهدي و هرمزال يعني شركت فروآلياژ گنو به تعهدات خود عمل نكرده بود، ۷۳.۳۶ درصد سهام و میزان دارایی قابل واگذاری طرح آلومینیوم المهدي و صددرصد سهام هرمزال بايد به خريدار ديگري واگذار مي‌شد كه بر اساس اعلام منابع مطلع، شركت مپنا داوطلب مي‌شود كه سهام اين دو مجموعه صنعتي را خريداري كند. شركت فروآلياژ گنو به دليل كمبود برق و برخي مسائل حاشيه‌اي، نتوانست به تعهدات خود در پرداخت اقساط و بدهي‌هاي اين دو مجموعه صنعتي به ايميدرو، ساچه ايتاليا و... به‌موقع عمل كند در نتيجه سازمان خصوصي‌سازي با انتشار اطلاعيه‌اي، جايگزين جديدي براي اين خريدار پيدا كرد.
مقایسه جایگاه ایران با کشورهای موفق؛

هفت خوان رقابت لجستیکی

نگاهی به جایگاه ایران در شاخص‌های مرتبط با حوزه لجستیک به‌خوبی بیانگر ضعف عملکردی کشور در این زمینه و عدم توسعه زیرساخت‌های لجستیکی است. براساس آخرین گزارش بانک‌جهانی، ایران در شاخص عملکرد لجستیک سال ۲۰۱۸، دارای نمره ۸۵/ ۲ از ۵ (بهترین وضعیت) است و جایگاه ۶۴ را در میان ۱۶۰ کشور به خود اختصاص داده است. هر چند مقایسه این آمار با وضعیت کشور در سال ۲۰۱۶ نشان می‌دهد طی سال‌های اخیر وضعیت ایران در بخش لجستیک بهبود یافته، اما در قیاس با متوسط نمره و رتبه کشور در شاخص مذکور طی سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۲ که به‌ترتیب ۷۱/ ۲ و ۸۱ است، ایران در حوزه لجستیک پیشرفت چندانی نداشته و از زیرساخت‌های لجستیکی کارآمد برخوردار نیست.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها