سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
روزگار سخت؛

تولید در چه وضعیتی قرار دارد؟

هفته گذشته، یکی از صنعتگرهای بزرگ ایران پشت تریبون قرار گرفت و رو به معاون اول رئیس جمهوری با صدایی سراسر حزن چنین صحبت کرد. او در همین دو گزاره ساده حال امروز تولید و تولیدکننده را روایت کرد و لحن صدای او آنقدر عمیق بود که جهانگیری با صدای بغض آلود پاسخش را داد:«من می‌دانم، شرایط‌‌ سخت است. یک‌‌ واحد تولیدی به دنبال آن است که چرخ تولیدش بچرخد و کالاها با قیمت مناسب در اختیار مردم قرار گیرد. این ظلم است که برخی ‌می‌گویند بخش خصوصی به دنبال سودهای آنچنانی است. هیچ‌کس نمی‌خواهد که فعالان اقتصادی ضرر کنند. مطمئن باشید این دوره هم تمام ‌می‌شود و روسیاهی به ذغال ‌می‌ماند.»
دغدغه اول صنعت غذا؛

دست‌اندازهای تامین مواد اولیه

موضوع تامین مواد اولیه و مورد نیاز تولید یکی از چالش‌های تاثیرگذاری است که بخشی از صنایع کشور در ماه‌های اخیر با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. ‌این مشکل به‌طور طبیعی برای صنایعی که در چرخه تولیدشان وابستگی بیشتری به مواد اولیه خارجی دارند، ملموس‌تر است و از سوی دیگر برای صنایعی که مواد مورد نیازشان را از داخل تهیه می‌کنند، در سطوح پایین‌تری مورد توجه قرار گرفته است‌. اما در میان صنایع مختلف، صنعت غذایی کشور که به‌عنوان یکی از صنایع استراتژیک و پیشران در تولید و صادرات شناخته می‌شود با موانع جدی در تامین مواد اولیه روبه‌رو شده است. در یک نگاه کلی کارشناسان این حوزه، دو عامل کلیدی را به‌عنوان مشکل اصلی در مسیر تامین مواد اولیه صنایع غذایی مورد تاکید قرار می‌دهند.
نماینده مردم رشت در مجلس:

وضعیت مناطق آزاد کشور نگران‌کننده است

نماینده مردم رشت در مجلس گفت:‌ ۷ منطقه آزاد تجاری،‌‌ صنعتی در کشورمان وجود دارد که وضعیت آنان به‌علت شرایط خاص اقتصادی بسیار نگران‌کننده شده است.
در میزگردی بررسی شد؛

چالش ظرفیت‌های خالی صنعت آب

بررسی ساختار صنعت آب و فاضلاب و قوانین و مقررات خصوصی‌سازی مربوط به این بخش در کشور، حاکی از آن است که خصوصی‌سازی در این صنعت به‌دلیل حساسیت‌های زیاد خدماتی، درگیر پیچیدگی‌های متفاوتی است. به‌ اعتقاد کارشناسان صنعت آب، فراهم‌سازی بستر مشارکت برای افزایش نقش و سهم بخش‌خصوصی، نیازمند اصلاحات ساختاری، قانونی، حقوقی، اقتصادی و اجتماعی بسیار متنوعی است.
سید امیر سیاح تحلیلگر مسائل اقتصادی:

برای حل مشکلات ،بروید قانون را درست کنید

سیاح گفت: دوره ای که مشکل اصلی تولید کننده ایرانی راه و برق و فرودگاه بود تمام شده بروید قانون را درست کنید تا تولیدکنندگان راحت مشکلاتشان را حل کنند.
مدیر عامل خبر داد:

بزرگترین شرکت لوله ساز دنیا در لیست سیاه

مدیر عامل کارخانجات نورد و پروفیل ساوه از لغو قراردادهای خارجی شرکت پروفیل ساوه به دلیل ممنوع الخروج بودن مدیران این واحد تولیدی به منظور انعقاد قرارداد با کشورهای خارجی خبر داد.
دیدار با کارگران؛

قلب‌ تپنده فولاد کشور هنوز خوب کار نمی‌کند

در دیدار با کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران در محل شرکت، آن ها متفق‌القول می‌گویند اگر مواد اولیه شرکت تامین شود، تولید ادامه خواهد یافت. اگر مدیریت می‌خواهد کارگران تحت فشار نباشند باید در آن ها اطمینان خاطر به وجود بیاورد.
طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت؛

تولید ۱۷ کالای صنعتی کاهش یافت

طبق جدیدترین آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، در هفت ماهه نخست امسال میزان تولید بیش از نیمی از کالاهای منتخب صنعتی نسبت به سال گذشته کاهش یافته است.
هشدار مهندسی؛

خطر كاهش توان مهندسي كشور در آينده نزديك

كاهش شديد طرح هاي توسعه اي در بخش فلزات و نفت از يكسو و محدوديت هاي ايجاد شده بر سر راه شركت هاي فني مهندسي ايران براي شركت در مناقصه هاي خارجي از سوي ديگر، آينده اين بخش بزرگ در كشور را با ابهام مواجه كرده است. موسي آقايي لنكراني، رئيس هيات مديره شركت بين المللي مهندسي ايران (ايريتك)، با اعلام اين مطلب گفت: اگر اين روند تداوم يابد و دولت هم كمكي به اين نوع شركت ها نكند با انهدام «توان مهندسي» مواجه خواهيم شد.
ببینید و حیرت کنید؛

شرکت هپکو و بلایی که سر آن آمد

ببینید خصوصی سازی چه بلایی بر سر یکی از بزرگ‌ترین و سودآورترین کارخانه‌های کشور آورد.
مدیر شرکت نوژان ذهن آریایی:

وقتی سرمایه‌ برای تولید و توزیع دغدغه می‌شود

مدیر شرکت نوژان ذهن آریایی تولیدکننده محصولات تزئینی کامپوزیتی، نیاز به سرمایه‌گذاری کافی در تولید و توزیع را از مهم‌ترین دغدغه‌های این شرکت عنوان می‌کند.
گزارش روزنامه عراقی «الصباح الجدید» از؛

بحران آب در ایران / دولت روحانی چه برنامه ای در مقابله با این مشکل ملی دارد؟

بحران کم آبی در ایران، خودکفایی در زمینه کشاورزی را تهدید می کند و این مساله می تواند در طولانی مدت، تاثیر منفی در صادرات بخش انرژی بر جای بگذارد؛ به این دلیل که مسئولان این کشور امیدوار بودند بتوانند بر صادرات دو بخش انرژی و کشاورزی، تکیه کنند تا به این ترتیب از پیامدهای تحریم های اقتصادی جدید بکاهند.
آورده خصوصي‌سازي براي كارخانه 50ساله ؛

وضعیت کارگران شرکت کنتورسازی ایران بعد از واگذاری به بخش خصوصی

«معوقات دستمزدی دوساله‌مان پرداخت نشد. کارخانه‌ای که روزی بیش از یک میلیون کنتور تولید می‌کرد، امروز به یک زمین متروکه تبدیل شده، بیش از هزار کارگر بوديم كه از کار بی‌کار شدیم، 11 هزار سهام‌دار که عمدتا کارگران شرکت بودند، مال‌باخته شدند، شرکت بعد از خصوصی‌شدن فقط 600 میلیارد تومان بدهی مالیاتی به بار آورد.
رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی:

فولاد و میلگردهای غیر استاندارد در ساخت و سازها استفاده می‌شود

رئیس مرکز تحقیقات و مسکن و شهرسازی با بیان اینکه بعد از افزایش قیمت‌ها فولاد و میلگردهای غیر استاندارد در ساخت و سازها استفاده بیشتری می‌شود، گفت: سازمان ملی استاندارد باید در خصوص استفاده از فولاد و میلگردهای غیر استاندارد به طور جدی ورود کرده و آن را بررسی کند.
بهمن دانایی:

کشت و صنعت کارون را به سرنوشت هفت تپه دچار نکنیم

جامعه ایرانی یکی از دوره های سرنوشت ساز و عجیب خود در تاریخ طولانی اش را تجربه می کند و هر رخدادی در هر اندازه و... با هر شکل و ماهیت در هر گوشه ای از این سرزمین و در روند کلی امور آتی مؤثر واقع خواهد شد. یکی از مسایل دشوار و حسّاس این روزهای میهن مجموعه رخدادهایی است که در خوزستان در پیرامون پدیدهای به نام «کارخانه نیشکر هفت تپه» در جریان است. اما داستان به نیشکر خاتمه نمی یابد و ادامه وضع موجود می تواند وضعیت را بدتر کند. هم اکنون در صنعت شکر و به ویژه تولید شکر از نیشکر در خوزستان با معضلی به نام کشت و صنعت کارون مواجه هستیم که می تواند ادامه وضعیت هفت تپّه باشد.
آموزش برای عبور از بحران آب؛

چرخ اقتصاد آب را بچرخانیم

کارشناسان و متخصصان بر این باورند که برخی متصدیان حوزه مدیریت منابع آب، حاضر نیستند به صورت هدفمند و موثر درباره فرهنگ‌سازی کاهش مصرف آب (در مصارف غیر کشاورزی) هزینه کنند، چرا که کاهش مصرف عمومی باعث ضررشان است!
متولیان دولتی شناسایی کردند؛

چاله‌های صنعت هوایی ایران

وزیر راه و شهرسازی در نخستین حضور خود در بین فعالان صنعت هوایی انتظاراتش را از این صنعت به‌خصوص شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما) بیان کرد. محمد اسلامی گفت که این شرکت باید عملکرد اعلایی داشته باشد؛ چراکه شرکت حامل پرچم ایران است. اما در پاسخ به این اظهارات، رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به مشکلاتی اشاره کرد که از حرکت رو به جلوی این صنعت جلوگیری کرده است.وزیر راه و شهرسازی در مراسم تجلیل و تکریم نخبگان و متخصصان صنعت هوانوردی، گفت: ایران از دهه ۷۰ در کشور برای توسعه صنعت هوانوردی برنامه‌ریزی کرده و این مهم در قانون‌های برنامه نیز دیده شده است.
انتقال آب کاسپین، شوخی یا جدی؟!

آیا دولت روحانی دولت محیط زیستی است؟

پرداختن به مقوله پاسداری از محیط زیست و صیانت از منابع طبیعی از جمله شعارهایی بود که آقای دکتر روحانی با استناد به آن توانست بخشی هر چند کوچک از افکار عمومی نخبگان را در دوران انتخابات ریاست جمهوری سال 92 با خود همراه کند.
سو مدیریت در حوزه منابع آبی؛

مدیریت ناصحیح و عدم حفظ آب موجود در کشور

متاسفانه در حال حاضر کشور با مشکلات آبی زیادی رو بروست اما اصلی ترین دلیل این مشکلات سو مدیریت در حوزه منابع آبی است.
با عبور از تنگناها؛

لبخند هپکو و آذر آب به تولید

تولید در صنایع هپکو و آذر آب پس از دوره ای رکود اکنون رنگ و بوی دیگری به خود گرفته و کارگران با همت و کوشش مضاعف چرخ صنعت و اقتصاد کشور را به گردش در می آورند.
صفحه  از ۱۲
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها