سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دولت پای کار بیاید؛

وقتی نیشکر هفت تپه گریست

تجمع صنفی کارگران نیشکر هفت‌تپه به یکی از پرتکرارترین خبرهای روزهای اخیر تبدیل شده، تجمعاتی که هرچند وقت یکبار به اوج می‌‌رسد و گاهاً به مسدودکردن جاده و بازداشت تعدادی از کارگران نیز می‌انجامد.کارگران نیشکر هفت تپه پس از بی‌نتیجه ماندن تجمعات خود در درون کارخانه در طول دو هفته گذشته، تجمعات خود را به مقابل فرمانداری شوش و استانداری خوزستان کشانده‌اند تا شاید صدای اعتراض‌شان شنیده شود.
میزان پِرتی فعالیت‌های تولیدی فراتر از حد است؛

بار سنگین ضایعات بر دوش صنایع

میزان پِرتی یا ضایعات فعالیت‌های تولیدی یکی از مولفه‌های بسیار تعیین‌کننده در میزان سود واحد تولیدی و همچنین قیمت تمام شده آن محسوب می‌شود که متأسفانه بنابر اظهارنظر کارشناسان و فعالان این حوزه در ایران فراتر از حد و میزان معمول به نظر می‌رسد‌. ضایعات و به اصطلاح عامیانه، پِرتی ناشی از تولید، یکی از مولفه‌های مهم و تولیدکننده در قیمت تمام شده اقلام، کالاها و محصولات تولیدی به شمار می‌رود‌. به واقع، بخش قابل توجهی از هزینه‌های تولید بر ضریب مواد اولیه خام و به کار گرفته شده در آن استوار می‌شود و به‌تبع هر آنچه میزان مواد مذکور برای ساخت یک محصول یا کالای تولیدی به حداقل ممکن کاهش یابد، هزینه تولیدی آن نیز کم‌تر خواهد شد‌. به تعبیر دیگر با افزایش ضریب ضایعات و پرتی‌های واحدها و کارخانجات صنعتی و تولیدی کوچک، متوسط و بزرگ در فرآیند تولیدی، بر قیمت محصولات نیز افزوده خواهد شد‌.
اطلاعات وزارت صنعت به‌روز شد؛

رده‌بندی جدید نیمه‌تمام‌های صنعتی

جدیدترین رده‌بندی طرح‌های نیمه تمام صنعتی از تجمیع این طرح‌ها در صنایع کوچک و متوسط (۱۰ نفر کارکن و کمتر) و (۱۰ تا ۵۰ نفر کارکن) حکایت دارد. تجمیع این طرح‌ها در این دو گروه در حالی است که صنایع کوچک و متوسط سال هاست به واسطه صدور افسارگسیخته جواز بدون اهلیت‌سنجی از سوی متولیان این بخش با انباشت طرح‌های نیمه‌تمام روبه‌رو بوده است.
دغدغه روز صنعتگران تهرانی؛

تولیدکنندگان استان تهران با چه چالش‌هایی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

ارزیابی‌ها نشان می‌دهد این روزها صنعتگران تهرانی با چند چالش جدی مواجه هستند که رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت استان تهران به تشریح آنها پرداخته است.
پِرتِ بالای تولید؛

چرا ضایعات تولید در ایران بالا است؟

میزان پِرتی یا ضایعات فعالیت‌های تولیدی یکی از مولفه‌های بسیار تعیین کننده در میزان سود واحد تولیدی و همچنین قیمت تمام شده آن محسوب می‌شود، که متاسفانه بنابر اظهار نظر کارشناسان و فعالان این حوزه، در ایران فراتر از حد و میزان معمول به نظر می‌رسد.
مرثیه ای برای صنایع تعطیل؛

صنعت کاشی بروجرد در رویای احیا!

260 واحد تولیدی از جمله صنعت کاشی بروجرد تعطیل شده و سال هاست اتفاق خاصی برای راه اندازی و احیای مجدد سامان کاشی و کاشی جم بروجرد که مدت هاست به خاک سیاه نشسته اند، رخ نداده است.
نوسانات اقتصادی؛

مشکل تولید در ایران چیست؟

همزمان با نوسانات متعدد ارزی و تحریم ها در اقتصاد مشاهده می کنیم که بخش تولیدی و صنعتی ایران گرفتار مشکلات متعددی است و بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های تولیدی و صنعتی این کشور خالی است، اما حالا باید دید آیا مشکل واحدهای تولیدی فقط پول است؟نایب رئیس کمیسیون کشاورزی اتاق تعاون ایران در عین حال که تصمیم دولت برای بازگشت ارز حاصل از صادرات به کشور را مثبت برشمرد گفت: برخی کالاها با ارز آزاد و برخی با ارز نیمایی وارد شده‌اند که اختلاف قیمت دارند و صادرات را با مشکل مواجه می کنند، همین امر باعث بروز شده و صادرکنندگان باتجربه را از بازار بین‌الملل خارج می‌کند و در میان مدت باعث از دست رفتن بازارهای هدف می شود.
مرثیه ای برای صنایع تعطیل در یک استان غربی؛

وعده پوچ احیای کارخانه صنعت کاشی

260 واحد تولیدی از جمله صنعت کاشی بروجرد تعطیل شده و سالهاست اتفاق خاصی برای راه اندازی و احیای مجدد سامان کاشی و کاشی جم بروجرد که مدتهاست به خاک سیاه نشسته اند، رخ نداده است.حالا چند سالی است که صنعت کاشی در بروجرد کاملا تعطیل شده و به کما رفته، گرچه گهگاهی رسانه ها از این واحدهای تولیدی یادی می کنند و در برخی از جلسات به صورت گذرا از آنها صحبت می شود اما در نهایت با گذشت سالها از تعطیلی این واحدها هنوز اقدامی اساسی برای احیای این واحدها صورت نگرفته است.
با ثبت تورم ۵۲.۸ درصدی تولید صنعتی مشخص شد؛

افزایش چشمگیر نرخ تورم در هزینه‌های تولیدات صنعتی

مرکز آمار تورم تولیدکننده در حوزه‌های تولیدی و خدماتی را برای تابستان امسال منتشر کرده است که بررسی جزئیات آن نشان می‌دهد که بخش تولید صنعتی کشور کماکان فشار بیشتری را نسبت به دیگر حوزه‌های خدماتی تحمل می‌کند.
«یونیدو» هشدار داد؛

سه تهدید صنایع جهان

کارنامه تولید صنعتی جهان در فصل دوم ۲۰۱۸ منتشر شد. ارزیابی ۲۳ صنعت پیشتاز جهان نشان می‌دهد تولید صنعتی در فصل دوم سال ۲۰۱۸ با رشد ۸/ ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ همراه بوده که نسبت به رقم مشابه در فصل نخست سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است. همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که در مدت زمان مورد بررسی، رشد تولیدات صنعتی در کشورهای در حال توسعه و نوظهور ۷/ ۳ درصد و بالاتر از رشد اقتصادهای توسعه‌یافته (دوونیم درصد) بوده است.
«یونیدو» هشدار داد؛

سه تهدید صنایع جهان

کارنامه تولید صنعتی جهان در فصل دوم ۲۰۱۸ منتشر شد. ارزیابی ۲۳ صنعت پیشتاز جهان نشان می‌دهد تولید صنعتی در فصل دوم سال ۲۰۱۸ با رشد ۸/ ۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۷ همراه بوده که نسبت به رقم مشابه در فصل نخست سال ۲۰۱۸ تنزل یافته است. همچنین بررسی‌ها حاکی از آن است که در مدت زمان مورد بررسی، رشد تولیدات صنعتی در کشورهای در حال توسعه و نوظهور ۷/ ۳ درصد و بالاتر از رشد اقتصادهای توسعه‌یافته (۵/ ۲ درصد) بوده است.
آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی؛

افت تولیدات صنعتی در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۷

در ۵ ماهه ابتدای سال ۹۷ نسبت به دوره سال قبل شاهد افت تولیدات صنعتی از جمله خودرو، لوازم خانگی و چند کالایی صنعتی دیگر بودیم.
توضیحات هوشنگ گودرزی؛

بلایی که سیاست‌های ارزی بر سر صنایع پایین‌دستی آلومینیوم آورد

موج تورمی برآمده از سیاست‌های ارزی کارشناسی نشده، وضعیت اسفناک صنعت، تولید داخلی و اشتغال در کشور را رقم‌زده است؛ به‌طوری‌که بر اساس نظر برخی متخصصان، بعید است که صنعت کشور به‌راحتی بتواند قامت راست کند و تنها راه برای احیای صنایع کشور بازنگری و اصلاح سیاست‌گذاری‌های ارزی است.
دردسرهای صنعتگران ایرانی؛

زمین سفت تحریم زیر پای تولید صنعتی

کسب وکار جامعه ایرانی در سطح کلان ، درسطح بنگاهها و درسطح خانوار درشرایط پاییز 1397 پیچیده، اسرارآمیز ،غم انگیز و درهزارتوی سردرگمی و آشفتگی همه سویه دورخودش می چرخد و البته ومتاسفانه ناتوان دررسیدن به رشدکافی برای نیرومندتر شدن است.
وزارت توليد مجوز؛

تبعات صدور پروانه بهره‌برداري بيش از حد در شاخه‌هاي مختلف توليد

صدور بدون حساب و كتاب مجوز براي واحدهاي توليدي، بلاي جان صنعت كشور شده است. صدور مجوز مازاد، بازار را براي توليدات واحدهاي صنعتي كوچك كرده است؛ به‌نحوي‌كه از آن سوي مرزها خبر مي‌رسد صنايع لبني ايران براي اينكه محصولات خود را بفروشند، حتي حاضرند به عراقي‌ها باج بدهند.
کاهش تولید واحدهای صنعتی؛

13 غول صنعتي در رکود

بالارفتن قيمت نهاده‌هاي توليد؛ از مواد اوليه گرفته تا حمل‌ونقل، تعديل نيروي انساني، کاهش تقاضا، کمبود نقدينگي و خلاصه در يک عبارت «ازکارافتادن خط‌هاي توليد يکي پس از ديگري»؛ همه اينها نشانه‌هاي رکود در بخش توليد است که امروز اقتصاد ايران گرفتار آن شده. مرکز پژوهش‌هاي مجلس مدتي پيش، در گزارشي از تحولات اقتصادي ايران پيش‌بيني کرده بود، رشد بخش صنعت امسال بين 0.5 درصد تا منفي سه‌ درصد خواهد بود و بانک مرکزي نيز رشد بخش صنعت در سه‌ماهه ابتدايي امسال را منفي 5/1 درصد محاسبه کرده است. کنارهم‌گذاشتن اين اعداد و اخباري که از تعطيلي و بحران مالي واحدهاي توليدي به گوش مي‌رسند، نشان مي‌دهد امسال و سال آينده بخش توليد رکودي عميق را تجربه خواهد کرد؛ تا جايي که کارشناسان معتقدند اگر وضعيت اقتصادي با روند فعلي ادامه يابد، تا پايان سال بين 50 تا 60 درصد واحدهاي توليدي تعطيل خواهند شد.
بسته بندی محصولات؛

تقلب در بسته‌بندی، آفت بزرگ صنعت!

بسته بندی جذاب و حرفه‌ای با لحاظ کردن ظرافت‌های لازمِ بصری، یکی از مولفه‌های حائز اهمیت در تسهیل فروش کالا و توسعه صادارت به شمار می‌رود، مقوله‌ای که متاسفانه در طول سال‌ها و دهه‌های گذشته از سوی بسیاری از تولیدکنندگان داخلی نسبت به آن بی توجهی شده است.یکی از نمود‌های برجسته این حقیقت تلخ در خصوص فروش زعفران ایرانی، مشهود است که متاسفانه بعضا به دلیل بسته بندی نامناسب، برخی از کشور‌ها همچون امارات، اسپانیا و غیره با خرید آن و اِعمال تغییراتی هوشمندانه در نحوه بسته بندیِ آن، اقدام به عرضه مجدد این محصول و فروش آن با قیمت‌های به مراتب بالاتر می‌کنند.
تریکو نوروزی؛

نبض کند تولید ملی + عکس

تولیدی تریکو نوروزی از همین دست کارخانه‌هاست که به همت مردان یک خانواده در حالی با مشکلات فراوان روبه‌روست که چراغ این واحد تولیدی همچنان روشن مانده است.
نامه معاون به معاون؛

کمبود لوازم یدکی داریم، بروکراسی واردات را رفع کنید

معاون اقتصاد وزیرصنعت در نامه‌ای به معاون صنعت این وزارتخانه نوشت:کمبود لوازم یدکی در بازار و مخاطرات ناشی از اعتراض ناوگان حمل‎ونقل به شیوه تامین اقلام مذکور ضرورت توجه هر چه بیشتر به رفع بروکراسی ایجاد شده در تایید ثبت سفارش و تخصیص ارز را می طلبد.
آیت الله دری نجف آبادی:

اجازه نمی‌دهم غارتگران برای غارت بیت‌المال اقدامی کنند

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به اینکه یکی از موضوعات مهم امروز کشور مراقبت از بیت‌المال است گفت: در این راستا در هفته‌های اخیر پیگیر موضوع خصوصی‌سازی پالایشگاه شازند بوده و هستیم و اجازه نمی‌دهیم این پالایشگاه و اموال آن غارت شود.
صفحه  از ۱۱
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها