سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آمار تولید کالاهای منتخب صنعتی؛

رشد منفی تولید ۱۵ گروه کالای صنعتی و معدنی+ جدول

طی ۱۰ ماهه سال ۱۳۹۶ نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱ کالای صنعتی و چهار کالای معدنی در میان کالاهای منتخب صنعتی و معدنی با رشد منفی روبرو شدند.
آژیر قرمز خشکسالی به صدا درآمده است؛

حدود نیمی از سدهای مهم کشور تنها 40 درصد آب دارد

مخزن 48 درصد 177 سد مهم کشور، کمتر از 40 درصد آب دارد.
نمایش خصوصی‌سازی!

واگذاری بنگاه‌ها به شیوه رد دیون چه بر سر بنگاه‌ها آورده است؟

دو تجربه ناگوار، در هفته‌های گذشته در آسمان (هواپیمای ای‌تی‌آر) و دریا (کشتی سانچی)، کام مردم را تلخ کرد. اگرچه این رویدادها ممکن است در هر بخش یا فعالیتی رخ دهد و نقش عوامل انسانی و غیرقابل پیش‌بینی پررنگ باشد، اما همیشه می‌توان ردپای عدم کارایی را در این حوادث مشاهده کرد.
رئیس اتحادیه کفش دست‌دوز خبر داد؛

پای برندهای مافیایی در کفش ایران

رئیس اتحادیه کفش دست دوز تهران با اشاره به افزایش واردات کفش به کشور گفت: براساس آمار رسمی سازمان تجارت جهانی، واردات کفش به ایران از 490 میلیون دلار در سال 2016 به 520 میلیون دلار در سال 2017 افزایش یافته است.
غفلت از ظرفیت های بالقوه در صنعت تولید کفش؛

فرصت سوزی در صنعت کفش ایران /ضرورت نوسازی تجهیزات تولید کفش

واردات بی رویه و کم توجهی و غفلت از ظرفیت های بالقوه در صنعت تولید کفش در ایران،شرایط ناگواری را برای این حوزه رقم زده است.
اینفوگرافی؛

مقایسه سرانه مصرف آب شرب در ایران و سایر کشورها

میزان سرانه آب تجدیدپذیر ساﻻنه کشور از میزان حدود ۱۳۰۰۰ متر مکعب به ازای هر نفر در سال ۱۳۰۰، به حدود ۱۴۰۰ مترمکعب به ازای هر نفر در سال ۱۳۹۳، تقلیل یافته و در صورت ادامه این روند، وضعیت در آینده به مراتب حادتر خواهد شد.
راهکار رسیدن به تقاضای موثر؛

سه سرعت‌گیر رشد صنعتی

سرعت‌گیرهای تقاضا برای محصولات صنعتی و اثر آن بر رشد بخش صنعت شناسایی شد. بررسی‌های صورت گرفته بیانگر آن است که «کاهش اندازه تقاضا در بازار داخل»، «کاهش توان رقابت‌پذیری محصولات تولیدی ساخت داخل در برابر رقبای خارجی» و «تاثیرپذیری شدید فروش شرکت‌های صنعتی در بازارهای داخلی و خارجی از تکانه‌های قیمت ارز» که از آنها به‌عنوان سه عامل «کاهش تقاضای موثر برای محصولات صنعتی» یاد می‌شود از جمله موانع اصلی پیش روی رشد بخش صنعت محسوب می‌شوند.
آفتاب خصوصی سازی بر بام صنعت؛

شرکت‌های خصوصی یا خصولتی، کدام بهتر است؟

صنایعی که قرار بود با واگذاری به بخش خصوصی پویاتر شوند، با طی کردن روند نادرست خصوصی‌سازی، تبدیل به واحد‌های زیان دِه شده‌اند.

95 سد کشور کمتر از 40 درصد آب دارند

از میان 177 سد بزرگ در شش حوضه آبریز اصلی کشور، 95 سد از جمله سدهای دز، بانه، سفیدرود، لار، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا هم‌اکنون کمتر از 40 درصد آب ذخیره شده دارند.
عضو هیات علمی دانشگاه تهران؛

سه عامل بنیادی بروز بحران آب در ایران/ مجلس و دولت در تشدید بحران آب دخیل هستند

عضو هیات علمی دانشکده فنی دانشگاه تهران گفت: در دو دهه اخیر باید در جهت سازگاری با اثرات تغییر اقلیم و کاهش فشار بر منابع آب تلاش می شد اما دست‌اندازی‌ها بر منابع آب شدت یافته و برداشت‌های بی رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی توان حوضه‌های آبریز در تغذیه منابع سطحی و زیرزمینی را کاهش داد.
با افزایش عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی ؛

خطر در کمین لوازم آرایشی و مصرف‌کنندگانش!

به طور حتم با عدم کنترل مبادی رسمی و با تصویب افزایش ۱۰ درصدی عوارض گمرکی واردات لوازم آرایشی، شاهد افزایش قاچاق و تاثیر منفی آن بر تولید داخل در این بخش خواهیم بود.
لطفا دولت از ما حمایت نکند؛

گزارش سخنگوی اتاق ایران از بازدید شهرک صنعتی پرند

برجسته ترین و جدی ترین درخواست فعالان اقتصادی و صنعتی مستقر در شهرک صنعتی پرند این بود که دولت تمامی حمایت ها خود را از بخش خصوصی قطع کند وفقط فعالان صنعتی را به حال خود گذارد.
چالش های صنعتی ؛

انتقاد قاضی‌پور به عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: نتیجه تحقیقات در مورد عملکرد وزارت صنعت، معدن و تجارت تأسف بار است.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس :

کاهش ۳۰درصدی بودجه صنعت و معدن/ بودجه کفاف حمایت از صادرات را نمی‎دهد

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با اشاره به کاهش ۲۰ تا ۳۰ درصدی بودجه بخش‌های صنعت و معدن در لایحه بودجه ۹۷ گفت: با این وضعیت بودجه در زمینه اشتغال زایی و توسعه صادرات با مشکل مواجه خواهیم بود.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب مطرح کرد؛

کاهش 13 درصدی ورودی سدهای کشور

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: عمده بارندگی‌های سال آبی جاری در داخل دشت‌ها اتفاق افتاد و در ارتفاعات کمتر شاهد بارش بوده‌ایم و از سویی نیز نوع بارش‌ها نسبت به سال گذشته از شکل برف به باران تغییر شکل داد.
دکتر یوسف مولائی؛

تعارض منافع در نهادهای صنفی

دستورالعمل اجرایی منع پذیرش همزمان اموری که زمینه و موجبات نمایندگی یا قبول منافع متعارض را فراهم می‌آورد، با امضای وزیر راه و شهرسازی در تاریخ ۵/ ۱۱/ ۹۶ با هدف تعریف الگوی رفتاری برای دارندگان پروانه اشتغال مهندسی متولد شد. این دستورالعمل که به لحاظ فنی چگونگی اعمال نظارت مؤثر، مفید و واقعی را تقویت می‌کند بر پیشانی خود تابلوی زیبایی با سه رنگ «ارتقای سلامت اداری» «رعایت اخلاق حرفه‌ای» و «حفظ حقوق شهروندی» را روشن کرده است. تا هم راهنمای عمل دارندگان پروانه اشتغال به کار در نظام مهندسی شود و هم با استفاده از ظرفیت و استعداد عقلانی و منطقی خود از حمایت اجتماعی بهره‌مند شود.
کاهش ۱۴ درصدی ذخیره آب سدها؛

۹۵ سد کشور کمتر از ۴۰ درصد آب دارند

از میان ۱۷۷ سد بزرگ در شش حوضه آبریز اصلی کشور، ۹۵ سد از جمله سدهای دز، بانه، سفیدرود، لار، زاینده‌رود، ساوه و ملاصدرا هم‌اکنون کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.
مشکلات صنایع پایین‌دستی؛

سه شکاف عمیق در زنجیره صنعت پتروشیمی

نگاهی به روند تولید در زنجیره صنعت پتروشیمی کشور نشانگر ۳ شکاف مشهود میان بخش بالادست و بخش پایین‌دست صنعت پتروشیمی کشور است. رصد روند و روال حرکتی صنعت پتروشیمی کشور حاکی از آن است که حاشیه سود بخش بالادست در کنار تناژ بالاتر تولیدی بیش از بخش میانی و بخش میانی بالاتر از بخش پایین‌دستی است.
در سه ماهه اول سال آبی جاری رقم خورد؛

کاهش ۳۱ درصدی حجم آب ورودی به سه سد/۴۷ درصد مخازن خوزستان پر است

حجم آب ورودی به مخزن سدهای حوضه کارون بزرگ، کرخه و مارون طی سه ماهه اول سال آبی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، ۳۱ درصد کاهش داشته است.
کشمکش‌های بخش‌های بالا دست و پایین دست صنعت پتروشیمی؛

تضاد منافع در دو جبهه صنعتی

جهش چشمگیر قیمت محصولات شیمیایی و پلیمری در یکشنبه هفته جاری در پی افزایش قیمت دلار شرایط متفاوتی را برای معاملات این هفته رقم زد و وضعیت جدیدی را برای تولید‌کنندگان محصولات نهایی بخش پایین دست فراهم کرد. پرواضح است که این افزایش قیمت تاثیر مستقیمی را روی معاملات این بخش از صنعت پتروشیمی می‌گذارد و با وجود تلاش‌های بسیار در جهت کنترل عرضه و تقاضا و ایجاد رگولاتوری در این بازارها، باز هم تعادل بر هم می‌خورد.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها