سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
به‌روزرسانی آمار صنایع راکد؛

سه عامل موثر در خروج بنگاه‌ها از چرخه تولید

تصویر بنگاه‌های فعال و غیرفعال صنعتی به‌روز شد. توسعه شهرک‌های صنعتی و استقرار واحدهای تولیدی در این شهرک‌ها همواره یکی از مهم‌ترین اهداف سیاست‌گذاران و متولیان صنعت کشور بوده است. نقطه‌نظر مشترک تمام سیاست‌گذاران صنعتی این است که استقرار واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی علاوه‌بر ایجاد زیرساخت‌های مناسب نظیر آب و تامین انرژی در قالبی ساختاریافته و با هزینه اجرایی پایین‌تر، امکان حضور صنایع مرتبط در کنار همدیگر را نیز میسر می‌کند.
گزارش اختصاصی؛

چالش‌های یک صنعت اشتغال زا

توجه به کارگاه‌های کوچک و صنایع مهمی مثل چرم و کفش می‌تواند باعث ایجاد اشتغال، رونق در تولید و افزایش صادرات شود.
رئیس خانه صنعت و تجارت جوانان:

خودتحریمی جلوی جهش صنعتی را گرفته است

گزارش مرکز آمار از رشد اقتصادی سال ١٣٩٧ نشان می‌دهد شاخص گروه صنعت، منفی 9.6 درصد شده است. عددی که از اواخر بهمن ماه سال 97 از سوی فعالان صنعتی قابل پیش‌بینی بود. کاهش شاخص‌ها در گروه صنایع و معادن و روندی که در این حوزه طی شد را رضا امیدوار تجریشی رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران تحلیل می‌کند. وی، مهم‌ترین مسأله را در خود تحریمی دانست.
صنعت در محاصره ۹ گروه؛

عوامل ضدرونق تولید شناسایی شد

گزارش جدید بازوی پژوهشی مجلس نشان می‌دهد که در کنار عوامل خارجی ناشی از تحریم‌ها که موانع مختلفی را برای بخش صنعت ایجاد کرده، ۹ گروه جلوی رونق تولید را گرفته و عملا صنعت کشور را محاصره کرده‌اند. در بعد ساختاری، «فقدان استراتژی توسعه صنعتی»، «فقدان نگاه صادرات‌محور» و «ضعف نهاد حقوق مالکیت» و در بعد کلان، عوامل ضدرونق در حوزه‌ «ارزی»، «بیمه‌ای»، «مالیاتی»، «گمرکی»، «تامین نقدینگی و سرمایه در گردش» و «فضای کسب‌وکار» واکاوی شده است. در این میان، برای حل هر یک از این مسائل راهکارهای اجرایی، نظارتی یا تقنینی باید در دستور کار قرار گیرد؛ در غیر این صورت صنعت ایران روی رونق را به خود نخواهد دید
شناسایی عوامل ضدرونق تولید؛

صنعت در محاصره نُه گروه

عوامل ضدرونق تولید در اقتصاد ایران شناسایی شد. بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد که بخش صنعت در محاصره ۹ گروه قرار گرفته که در دو سطح ساختاری و کلان قابل‌بررسی و تحلیل است.
علیرضا حائری مطرح کرد؛

پشت‌پرده رشد منفی صنعت در سال ۹۷

عضو هیات مدیره جامعه متخصصین نساجی با تشریح عوامل نقش‌آفرین در شکل‌گیری رشد منفی صنعت در سال۹۷ ،گفت: صنعت نساجی کمترین تاثیر و خودرو بیشترین تاثیر را در شکل‎‌گیری رشد منفی این بخش داشته است.
نقدینگی سرگردان و تولید؛

علت عقب‌ماندگی صنعت ما نداشتن تکنولوژی روز است

محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: مدت‌هاست که دولت بر اساس طبقه‌بندی‌هایی که داشته به افراد و شرکت‌های خاصی ارز دولتی می‌دهد و به نظر من صاحبان صنایع و تولیدکنندگان ما باید برای استقرار دستگاه‌های پیشرفته در اولویت‌های بالای این صف قرار بگیرند.
«مسأله بزرگ نمایی در رکود صنعتی»؛

67 درصد اشتغال صنعتی کشور برعهده بنگاه‌های خُرد

مکث می‌کند و با آرامش می‌گوید: «ما چیزی جز حمایت از تولید نمی‌خواهیم، اگر دولتمردان باور کنند که صنایع می‌توانند چرخ کشور را بچرخانند همه مشکلات حل خواهد شد و دیگر ایران درگیر تحریم و اشتغالزایی نمی‌شود.»محسن صالحی نیا معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره اقدام جدید دولت در راستای رونق تولید و کاهش اثرات منفی تحریم، گفت: سیاستی که اکنون وزارت صنعت، معدن و تجارت در پیش گرفته ارائه تسهیلات به همکاری صنایع کوچک با صنایع بزرگ است.
کارنامه بنگاه‌های صنعتی نشان داد؛

تورم مصوبات تسهیل تولید

کارنامه دو ماهه «ردیابی و رصد چالش‌های صنعتی» منتشر شد. ریز عملکرد این کارنامه حاکی است فروردین و اردیبهشت‌ماه امسال، ۲۴۰ کارگروه استانی با حضور و ریاست استانداران یا معاونان استانداران برگزار و ۵۰۹ کمیته تخصصی در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها تشکیل شده است تا مهم‌ترین چالش‌ها و دغدغه‌های این روزهای صاحبان صنعت استخراج شود.برآیند و خروجی جلسات و پرونده‌های صنعتی که به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید ارجاع داده شده است، نشان می‌دهد حل و فصل مشکلات ۲ هزار و ۵۴ بنگاه تولیدی با صدور ۲ هزار و ۷۴۹ مصوبه در دستور کار قرار گرفته است که از این میزان ۵۵ درصد مصوبات به «مسائل بانکی» و ۴۵ درصد آن به «مسائل مالیاتی، تامین اجتماعی، گمرکی، گاز و برق» اختصاص داشته است. مطابق با ارزیابی‌ها حدود ۴۰ درصد از این مصوبات اجرا و ۶۰ درصد نیز در مراحل اجرایی قرار دارد.
پوربافرانی تاکید کرد:

بروکراسی اداری بزرگترین مانع بر سر راه تولید

عضو هیات رئیسه فراکسیون تولید و اشتغال مجلس گفت: متاسفانه بروکراسی اداری بزرگترین مانع بر سر راه تولید است و سخت‌گیری‌های بیمه‌ای و مالیاتی نیز به آن دامن می‌زند.
مقیمی معاون وزارت صمت:

پرداخت تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی کشور

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت ضمن تشریح بازنگری‌هایی که در طرح‌ رونق تولید صورت گرفته، از پیش‌بینی پرداخت ۱۴۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات به ۳۵ هزار و ۶۱۰ واحد صنعتی طی این طرح در سال جاری خبر داد و اظهار کرد که واحدهای صنعتی در سال جاری مجموعاً به ۷۲۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی نیاز دارند که درخواست پرداخت این مبلغ به بانک مرکزی اعلام شده است.
وزیر صمت:

رفتار برخی افراد با جنگ اقتصادی همخوانی ندارد

رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حالی که کشور در جنگ تمام عیار اقتصادی با دشمنان قرار دارد، ولی جای تعجب است که رفتار برخی از افراد با این جنگ همخوانی ندارد.وی یادآور شد: کمبود برق یکی از مهمترین مشکلات واحدهای تولیدی در شهرک های صنعتی است وی بر لزوم سوق دادن نقدینگی کشور به سمت تولید تاکید کرد و افزود: واردات هر کالایی که در داخل کشور امکان تولید دارد، ممنوع است .
کارشناسان صنعتی مطرح کردند:

مشکل تولیدکنندگان باگارانتی نرخ ارز/امضاهای طلایی،مشکل اصلی تولید

محمدرضا مرتضوی دبیرکل خانه صنعت، معدن و تجارت ایران از مشکلات تولیدکنندگان با بانکها برای گارانتی نرخ ارز خبر داد و گفت: چرخ صنایع در استفاده از توان متخصصان داخلی، لنگ می‌زند.
نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران:

تعطیلی تعدادی از کارخانه های قند وشکر به دلیل کاهش تولید چغندر قند

نایب رییس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران علت افزایش قیمت و نابسامانی در بازار شکر را کاهش تولید چغندر قند و واردات آن دانست وگفت: تعدادی از کارخانه های قند وشکر استان خراسان رضوی تعطیل شده است.
روند غلط خصوصی سازی؛

هپکو قربانی خصوصی‌سازی معیوب

یکی از مهم‌ترین علل رکود، بلاتکلیفی و افول شرکت هپکو را باید در فرایند غلط خصوصی سازی این شرکت جستجو کرد.
چالش های صنایع ؛

یک مسئول:شهرک های صنعتی تهران مشکل آب، برق و گاز دارند

مدیرعامل شرکت شهرک های صنعتی استان تهران گفت: تمامی شهرک های صنعتی استان با مشکل آب، برق و گاز دست و پنجه نرم می کنند و برای تأمین زیرساخت های پایدار در آنها به یک هزار و 500 میلیارد تومان نیاز است.پرنیان اظهارداشت: به منظور تحقق رونق تولید در استان تهران تلاش می شود به صورت مستمر از واحدهای صنعتی بازدید به عمل آید و با دسته بندی مشکلات، راهکارهای عملیاتی برای برون رفت از مشکلات و موانع تولید نیز ارائه می شود.
در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اعلام شد؛

وزن سه چالش در حوزه صنعت

واحدهای تولیدی به مسائل پولی و بانکی باز می‌گردد و مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی در مرحله بعدی چالش‌های این بخش قرار دارند. چالش‌های بنگاه‌های تولیدی طبقه‌بندی شد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته نیمی از بار مشکلات
در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید اعلام شد؛

وزن سه چالش در حوزه صنعت

چالش‌های بنگاه‌های تولیدی طبقه‌بندی شد. براساس ارزیابی‌های صورت گرفته نیمی از بار مشکلات واحدهای تولیدی به مسائل پولی و بانکی باز می‌گردد و مشکلات مالیاتی و تامین اجتماعی در مرحله بعدی چالش‌های این بخش قرار دارند. براساس گزارش منتشر شده در هفتاد و پنجمین جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید بیش از ۵۰ درصد از مشکلات بنگاه‌های تولیدی به مسائل پولی و بانکی مربوط بوده و هفت درصد از چالش‌های این بخش به مسائل مالیاتی و هفت درصد دیگر در برگیرنده مشکلات مرتبط با تامین اجتماعی و مابقی به سایر مشکلات اختصاص داشته است.
مرکز آمار ایران:

تورم یکساله بخش تولیدکننده صنعت 64.6 درصد شد

نرخ تورم تولیدکننده کل بخش صنعت مربوط به فصل زمستان نسبت به تورم زمستان سال 96 معادل 64.6 درصد اعلام شد.
مقابله با تحریم با رونق کسب و کار؛

ناگفته‌های رحمانی از روزهای سخت صنعت خودرو و لوازم خانگی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در اولین نشست شورای مشورتی جوانان، روایتی از روزهای تلخ سال ۹۷ مطرح کرد که قطعه‌سازان را به حالت تعطیلی درآورده و تولید لوازم خانگی را نیمه تعطیل کرده بود.
صفحه  از ۱۵
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها