سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
«نمایش کار» ؛

در باب افتتاح نمایشی

شاهد آنیم که وزارت نفت به سمت افتتاح پروژه‌هایی گام برداشته‌است که زنگنه آن را خط قرمز خود دانسته بود. مراسم افتتاح برگزار خواهد شد، چند آمار داده می‌شود و در نهایت قهرمان‌سازی صورت می‌گیرد بدون آنکه با واقعیت سنخیتی داشته باشد.
یادداشت دکتر علی فرحبخش ؛

جعبه سیاه نظام تصمیم‌گیری

متاسفانه به لحاظ فنی امکان قراردادن جعبه سیاهی در نظام تصمیم‌گیری که امکان شنود کلیه مکالمات را فراهم کند و از طریق آن بتوان در ریز همه جزئیات قرار گرفت، وجود ندارد و باید همچون کارآگاهی که در صحنه جرم حاضر می‌شود و از هر سر نخی برای کشف حقیقت استفاده می‌کند، به بررسی موضوع پرداخت.
خلق رانت از فولاد؛

بازار مواد اولیه چگونه با هدف حمایتی به هم ریخت؟

داستان از آنجا شروع شد که با رشد قیمت ارز دولت تصور کرد که باید یک قیمت مشخص برای دلار در نظر بگیرد و همه بازارهای مواد اولیه که قیمت‌گذاری‌شان مستقیما به قیمت ارز وابسته بود بر این مبنا قیمت‌گذاری شوند.
توزیع ۱۰ هزارمیلیارد تومان رانت در فقط یک بنگاه صنعتی خصولتی؛

افزایش دو برابری سود شرکت فولاد مبارکه در اثر بالا رفتن قیمت نرخ ارز

سود نه ماهه ۱۳۹۷ (قبل از مالیات) شرکت فولاد مبارکه اصفهان با نزدیک به دو برابر افزایش به ۷ هزار میلیارد بالغ گردید.
از دریا به کویر؛

پروژه‌های انتقال آب دریای خزر و عمان به کجا رسید؟

پس از سال ها بحث و جدل درباره پروژه انتقال آب دریای خزر به سمنان و مناطق کویری کشور، سرانجام این پروژه در مجلس، ردیف بودجه گرفت.
محمد مروتی:

با این قیمت فعلی بنزین هر ایرانی 400 تا 500 هزار تومان ضرر می‌کند

محمد مروتی فارغ التحصیل اقتصاد از دانشگاه تگزاس آستین گفت: با این قیمت فعلی بنزین هر ایرانی 400 تا 500 هزار تومان ضرر می‌کند.
یک کار سخت؛

رنگ از رخسارِ کارگران نمایندگی‌هایِ خودروسازی‌ها پریده است

اینکه ۲۰ سال برای یک نمایندگی خدمات پس از فروش یک خودروسازی کار کرده باشید، اما تنها ۱۰ سال یا ۵ سال سابقه بیمه داشته باشید؛ آنهم با ۵۰ سال سن، بسیار دردناک است!
هوایی برای نفس کشیدن داشته باشیم؛

بدسوزی و آلودگی مشعل صنایع نفت و گاز عسلویه (فیلم)

با وجود بحران آلودگی موجود در کشور و بیماری ها و مسائل زیست محیطی ناشی از آن که خود داستانی طولانی دارد ،به جای رسیدگی به این مهم و تلاش در برطرف نمودن عوامل ایجاد کننده این آلودگی ها در کمال تعجب دیده می شود که متاسفانه برخی صنایع خود به گسترش این آلودگی ها دامن زنند.
عضو سندیکای لوله و پروفیل :

بخش خصوصی به دلیل فساد مالی برخی مسئولان، از مالیات‌دهی دل‌سرد شده است

عضو سندیکای لوله و پروفیل گفت: وقتی برخی مسئولان، متهم به فساد مالی هستند، چگونه من تولید‌کننده با دل خوش مالیات بدهم، وقتی دو نفر از هیئت رئیسه اتاق بازرگانی 6 ماه به خاطر مسائل مالی در زندان بودند چگونه این اتاق از دولت، برخورد با فساد را مطالبه کند.
هاشم زایی:

قیمت نفت ۵۰ دلار است

نماینده مردم تهران گفت: می‌دانید اگر بتوانیم یک بشکه نفت را به قیمت ۵۰ دلار که همان قیمت جهانی است، بفروشیم و بخواهیم پولش را به داخل برگردانیم تا ۱۲ درصد یعنی ۱۲ دلارش را باید هزینه کنیم تا مابقی‌اش به کشور بازگردد؟ چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟
جمالی‌نوبندگانی عنوان کرد؛

پیمانکاران و شرکت‌های قوی برای حضور در کشورهای منطقه نداریم‌

عضو هیئت رئیسه کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: کشورهای منطقه تمایل زیادی برای کار اقتصادی با ایران دارند اما ما پیمانکاران و شرکت‌های قوی برای حضور درمنطقه نداریم‌.
یادداشت حمزه پاریاب؛

شاگرد تنبل صنعت ایران پراید است یا موشک؟

به جای آنکه سوال مطرح شده در خصوص چرایی تفاوت بین کیفیت موشک های تولید ایران و خودروها را از نیروهای مسلح بپرسیم، باید از مدیران دولتی پرسید؛ چراکه هیچ وقت شاگرد زرنگ مدرسه را بابت فعالیت های درخشانش، مخاطب پرسش قرار نمی دهند و سراغ تنبل هایی می روند که حتی با رانت و حمایت مستقیم و غیرمستقیم، کیفیت فعالیت شان ضعیف و ضعیف تر شده است.
تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور؛

وزارت صنعت باید بازار خودرو را مدیریت کند یا بازار و دلالان؟

یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تذکرات کتبی نمایندگان مجلس به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد.
جابیه شرکت ملی پتروشیمی؛

پاسخ به یک شبهه افکنی

پیرو انتشار خبری تحت عنوان «انتصاب های سوال برانگیز در صنعت خودروسازی؛ حضور همزمان مدیر عامل شرکت ملی پتروشیمی در مدیریت شرکت خودرویی»در روزنامه کیهان شرکت ملی صنایع پتروشیمی توضیحی را منتشر کرد.
میزگرد انجمن اقتصاددانان ایران؛

مقصر اصلی صنعت‌زدایی

در نشست تخصصی انجمن اقتصاددانان ایران، سیاست‌گذاری نادرست ارزی در ۵ دهه اخیر به‌عنوان مقصر اصلی صنعت‌زدایی معرفی شد. بررسی‌ها نشان می‌دهد حرکت صنعتی دهه ۴۰ به دلیل تغییر رویکرد از اواخر همین دهه ناتمام ماند و در پرتو نگاه غیرحرفه‌ای به سیاست ارزی از اقتصاد صنعتی فاصله گرفت و به مسیر صنعت گلخانه‌ای منحرف شد.
لاکچری‌ترین سیگار دنیا در ایران؛

تحرکات مشکوک برندهای خاص آمریکایی در بازار ایران+سند

چرا برند سیگاری که برخی از محصولاتش بیش از هزار دلار قیمت دارد و حتی به رولزرویس سیگارهای دنیا مشهور شده تلاش کرده برند خود را در کشورمان به ثبت برساند؟ وظیفه رصد این اقدامات به ظاهر اقتصادی با کجاست؟
نماینده مردم تبریز :

کارخانه ماشین‌سازی تبریز بدون اطلاع نمایندگان مجلس واگذار شد

نماینده مردم تبریز با اشاره به این که متاسفانه سازمان خصوصی‌سازی در سال‌های اخیر فعالیت خوبی نداشته است، گفت: کارخانه ماشین سازی تبریز بدون اطلاع نمایندگان مجلس واگذار شد.
نسخه اشتباه برای صنعت؛

نقد بخش‌‌خصوصی بر سیاست‌های مداخله‌گرانه دولت

آیا چالش بخش تولید تنها سرمایه در گردش است؟ هر چند بسیاری از مدیران صنعتی همواره بر مشکل تامین منابع مالی تاکید دارند، اما بسیاری دیگر در کنار کمبود منابع مالی، سیاست‌های مداخله‌جویانه صنعتی را چالش اصلی این بخش دانسته و معتقدند برای عبور از این چالش باید دولت دست از دخالت نابجا در بخش صنعت بردارد تا از این طریق بوروکراسی دست و پا گیر از میان برداشته شود.
طبق آخرین آمار بانک مرکزی ؛

بن‌بست پولی صنایع در وفور سرمایه

صنعت و معدن دو بال اصلی اقتصاد شناخته می‌شوند. اما سهم ناچیز صنایع از حجم نقدینگی و بودجه باعث شده تا اقتصاد ایران با بال‌های شکسته توان پرواز خود را از دست بدهد و رشد اقتصادی منفی را در پیش بگیرد، به‌طوری که نرخ رشد اقتصادی صنایع و معادن به ترتیب از ۴/۵ و ۵/۵درصد در آخرین فصل سال قبل، به منفی ۵/۱ و چهاردرصد در بهار امسال کاهش یافت.
صادق مردانی:

بیژن زنگنه با آوردن مسعود کرباسیان بدنبال چه بود؟

مردانی: کاردر، مدیر قبلی شرکت نفت که از کرباسیان بهتر بود، کرباسیان چه کار می‌خواست بکند که کاردر نمی‌توانست!
صفحه  از ۱۴
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها