سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
جزئیات نظرسنجی از مدیران خرید نشان می‌دهد؛

انقباض تقاضا در بخش غذایی

نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا، اگرچه از نامساعدتر شدن شرایط این صنعت در مرداد ماه حکایت دارد،‌ اما فعالان صنعتی همانند ماه‌های گذشته نسبت به بهبود وضعیت این گروه در شهریور ماه امیدوارند. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ (شاخص مدیران خرید) برای گروه صنایع غذایی در دومین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۵/ ۴۵ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۶/ ۷۱ پیش‌بینی شده است.
قیمت خرید و موجودی مواد اولیه در صدر مشکلات صنایع‌غذایی قرار گرفت؛

ارزیابی مدیران از آینده غذا

نتایج نظرسنجی از فعالان صنعت غذا بیانگر آن است که با وجود فراز و فرودهایی که این صنعت از ابتدای سال‌جاری ثبت کرده است، اما همچنان نگاه مثبت به آینده در میان فعالان این صنعت وجود دارد. براساس ارزیابی صورت گرفته عدد شامخ برای گروه صنایع غذایی در اولین ماه تابستان سال‌جاری رقم ۱/ ۴۷ ثبت شده و انتظارات تولید برای ماه آینده برای این گروه رقم ۸/ ۵۴ اعلام شده است. رصد شاخص مدیران خرید (PMI) نشان‌دهنده آن است که دو مولفه «موجودی مواد اولیه» و «قیمت خرید مواد اولیه» چالش‌‌برانگیزترین مسائلی بوده‌اند که فعالان این گروه صنعتی در تیرماه با آن دست و پنجه نرم کرده‌اند. رصد چهارماه شاخص مدیران خرید نشان‌دهنده آن است که از ابتدای سال‌جاری اقدامات خوبی برای بهبود شاخص «موجودی مواد اولیه» صورت گرفته و ماحصل این اقدامات موجب شده عدد این شاخص از ۲۵ در فروردین ماه سال‌جاری به ۶/ ۴۷ در تیرماه برسد و به این طریق بهبود نسبی را تجربه کند.
گفت‌و‌گو با نیره پیروزبخت؛

برنامه «استاندارد» برای امنیت غذا

امنیت غذایی به معنی دسترسی همه مردم در تمام اوقات به غذای کافی برای داشتن یک زندگی سالم تعریف ‌شده است؛ اما با اعمال تحریم‌های جدید مقوله استاندارد غذا به یکی از دغدغه‌های مصرف‌کنندگان بدل شده است؛ به‌طوری‌که در حال حاضر رعایت حال تولیدکنندگان و نادیده گرفته شدن حقوق مصرف‌کنندگان ازسوی متولیان امر برای مصرف‌کنندگان شائبه برانگیز شده و این سوال در اذهان جامعه به‌وجود آمده است که آیا صنایع غذایی نیز مانند سایر صنایع از استاندارد اجباری برخوردار است و این استانداردها در شرایط کنونی اجرایی می‌شود؟
آینده ۱۰ ساله تولید غذا؛

چشم‌انداز کشاورزی ایران و جهان چیست؟

فائو و OECD در گزارشی چشم‌انداز کشاورزی جهان را تا ۲۰۲۸ پیش‌بینی کرده‌اند. بر این اساس با توجه به اینکه تقاضای موادغذایی اساسی برای عمده جمعیت جهان به حالت اشباع رسیده است، انتظار می‌رود طی سال‌‌های آتی مصرف سرانه این گروه موادغذایی روندی باثبات داشته باشد. در مورد اقتصاد ایران، هر چند در سال ۲۰۱۹ رشد منفی ۹/ ۳ را تجربه خواهد کرد؛ اما در سال‌ ۲۰۲۰ دوباره به رشد مثبت بازخواهدگشت و در سال ۲۰۲۱ به ۶/ ۱ درصد و در سال‌های پس از آن تا ۲۰۲۸، به ۳/ ۲ درصد می‌رسد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم؛

صنایع تبدیلی گوشت همانند سوسیس و کالباس، در صورت کاهش استانداردهای غذایی تعطیل می‌شوند

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم گفت: درصورتی‌که واحدهای تولیدکننده صنایع تبدیلی گوشت، استانداردهای غذایی را رعایت نکنند از ادامه فعالیت آن‌ها جلوگیری می‌شود.
مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران؛

بازار روسیه تشنه محصولات لبنی ایران است

مدیرعامل شرکت صنایع شیر ایران(پگاه) گفت: بازار بکر روسیه تشنه محصولات لبنی کشور ما است، اما با سدهای داخلی برای توسعه تولید و صادرات روبه‌رو هستیم.
وزیر صنعت خبر داد:

رونمایی از اپلیکیشن اعلام روزانه قیمت‌ها

وزیر صمت با اشاره به موضوع افزایش قیمت‌ها گفت: باید بپذیریم افزایش قیمت‌های صورت گفته در کشور به دلایل متعددی بوده که گاهی از دست ما نیز خارج بوده است. به طور مثال در بحث افزایش قیمت ماکارونی، ما شاهد افزایش ۱۰۰ درصدی بودیم که در نهایت ۶۸ درصد افزایش قیمت از سوی سازمان حمایت پذیرفته شد.
بر‌اساس داده‌های «صمت»؛

تولید و تجارت غذا در قاب آماری

انتشار تصویر تولید و تجارت «گروه صنایع غذایی» در سال ۹۷ از نزولی شدن روند صدور پروانه بهره‌برداری در مقابل صعودی شدن جوازهای تاسیس صادره برای این گروه حکایت دارد. داده‌های اعلام شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت بیانگر آن است که در سال ۹۷ «گروه صنایع غذایی و آشامیدنی‌ها» هرچند توانست به لحاظ تعداد و ارزش در جوازهای تاسیس صادره رشد را تجربه کند، اما در مقابل روند صدور پروانه بهره‌برداری به لحاظ تعداد در این سال افت داشته است. افت صدور پروانه‌های بهره‌برداری به لحاظ تعداد در سال گذشته در حالی رقم خورد که این بخش سال ۹۷ را به لحاظ ارزش با رشد سپری کرد.
گفت‌وگو با فعالان صنعت غذا؛

همکاری با اوراسیا؛ فرصت یا تهدید؟

طی روزهای آینده لایحه موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا به صحن علنی مجلس می‌رود. یک فوریت لایحه موافقت‌نامه موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو با قید فوریت به تصویب دولت رسیده و سپس برای تصویب در مجلس نیز در کمیسیون‌های مربوطه خانه ملت مورد بررسی قرار گرفته است؛ این لایحه پس از موافقت کمیسیون‌های یاد شده به هیات‌رئیسه مجلس ارسال شده است.
مجری طرح انتقال آب دریای عمان عنوان کرد:

برابری یک تن زعفران خشک با 17 هزار بشکه نفت

علی عبداللهی در جلسه شورای آب استان خراسان رضوی که در محل دفتر استاندار برگزار شد، اظهار کرد: بر این باور هستیم که برای رسیدن به ثبات و پایداری آب در شرق کشور به دو بال توسعه و مدیریت مصرف در منابع نیاز داریم. نمونه بارز این امر شهر مشهد است که در مدیریت مصرف و منابع و توسعه خطوط مانند خط دوستی کمک کرده تا مشکل مرتفع شود.
رئیس اتحادیه بنکداران؛

احتکار روغن و شکر افزایش یافته است

مواد اولیه در کشور وجود دارد اما عرضه آن پیچیده شده است. رئیس اتحادیه بنکداران می‌گوید به خاطر احتکار شکر و روغن، مشکلاتی در بازار ایجاد شده است.
غلامعلی سلیمانی مدیرعامل «کاله» ؛

از همین امروز بازسازی کارخانه کاله در عراق را آغاز می‌کنیم

غلامعلی سلیمانی مدیر عامل کاله اظهار داشت: 80 میلیون دلار خسارت دیدیم ولی بازار 80 میلیارد دلاری را از دست نمی‌دهیم. روز سه‌شنبه شرکت کاله در کربلا در آتش سوخت، این کارخانه حدود 25 درصد بازار عراق را در اختیار دارد. به گفته سلیمانی، به زودی بازسازی شرکت کاله آغاز می‌شود.
بر اساس داده‌های «صمت» بررسی شد؛

مقصد پول خارجی در صنعت غذا

مقاصد ورود سرمایه خارجی برای گروه صنایع غذایی معرفی شدند. آمار منتشر شده از روند جذب سرمایه خارجی تا پایان نیمه زمستان سال گذشته بیانگر آن است که در دوره زمانی مورد بررسی در مجموع ۱۰ مصوبه در گروه صنایع غذایی برای استان‌های «تهران، خراسان رضوی، آذربایجان غربی و لرستان» از سوی هیات سرمایه‌گذاری خارجی مصوب شده است.آمار اعلام شده بیانگر آن است که تا پایان بهمن سال گذشته، در مجموع ۶۵ طرح صنعتی، معدنی و تجاری موفق به اخذ مجوز از سوی هیات سرمایه‌‌گذاری خارجی شده‌اند که مجموع سرمایه‌‌گذاری خارجی مصوب از سوی این کمیته بیش از ۹۱۴ میلیون دلار ثبت شده است که سهم گروه صنایع غذایی از سرمایه‌گذاری مصوب تنها ۴۷ میلیون و ۶۴۵ هزار دلار بوده است.
گرانی مواد غذایی؛

«هوا خوری» با طعم گرانی

سال‌هاست که مدارس و رسانه‌ها از سرطان‌زایی و زیا‌ن‌بار بودن انواع چیپس و اسنک می‌گویند و می‌نویسند؛ اما اکنون باید این واقعیت را پذیرفت که این تنقلات مضر در کنار بستنی، خشکبار بسته‌بندی‌شده و ... به جزئی جدایی‌ناپذیر از سبد غذایی خانوار تبدیل شده‌اند و شهروندان زیادی این محصولات را به عنوان میان‌وعده پذیرفته‌اند.
آتش، کارخانه کاله عراق را خاکستر کرد؛

اطلاعیه شرکت کاله درباره آتش‌سوزی در کارخانه کاله در عراق

شرکت کاله درباره وقوع آتش‌سوزی در کارخانه این شرکت در عراق اطلاعیه‌ای صادر کرد.
خسارت ۱۰۰میلیون‌دلاری آتش به کارخانه «کاله» در عراق؛

نباید اجازه دهیم سهم کاله از بازار لبنیات عراق حذف شود

دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق با اشاره به خسارت ۱۰۰میلیون‌دلاری آتش‌سوزی کارخانه کاله در کربلا و خوشحالی رقبای سعودی و کویتی این برند ایرانی در بازار لبنیات عراق گفت: نباید اجازه دهیم سهم کاله از بازار لبنیات عراق حذف شود.
رئیس دامپزشکی شهرستان ساوجبلاغ؛

کشف ۲۰۰ تن پودر چربی تاریخ گذشته در یک شرکت‌ تولید مکمل غذای دامی در ساوجبلاغ

«فردین حسین زاده» روز پنجشنبه گفت: این مقدار پودر چربی تاریخ مصرف گذشته در شرایط غیر بهداشتی در یکی از شرکت های تولیدی مکمل غذای دامی نگهداری می شد که توسط بازرسان دامپزشکی کشف و ضبط شد.
وضعیت بازار روغن‌نباتی؛

کارخانه‌های روغن، فاکتور فروش نمی‌دهند!

اگرچه مسئولان اظهار می‌کنند که روغن نباتی آنطور که باید و شاید افزایش قیمت نداشته، اما شواهد حاکی از آن است که این کالا نیز مانند سایر محصولات با افزایش چند برابری قیمت همراه بوده است.
فعالان اقتصادی با بررسی آفات دلار ۴۲۰۰ درخواست کردند؛

فیلتر رانت در خوراکی‌ها

استارت حذف دلار ۴۲۰۰ تومانی از برخی اقلام ضروری مانند گوشت قرمز این دغدغه و پرسش را در میان فعالان اقتصادی و مصرف‌کنندگان ایجاد کرده است که حذف ارز ترجیحی، چه تاثیری بر قیمت کالاهای اساسی خواهد گذاشت؟ در نگاه اول، عده‌ای این فرضیه را مطرح کردند که در شرایط فعلی، حدف ارز دولتی به افزایش تورم کالاهای اساسی منجر می‌شود و در نتیجه قدرت خرید مردم به شکل عمومی کاهش می‌یابد. اما بررسی تجربه تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی به کالاهای مختلف در سال ۹۷ و همین طور تجربه حذف این ارز از برخی کالاها مانند گوشت قرمز نشان می‌دهد که رابطه معناداری میان کنار گذاشتن سیاست ارز ترجیحی و افزایش قیمت کالاها وجود ندارد.
مدیرعامل شهروند:

۱۱۵ تن از برنج‌های تقلبی به مردم فروخته شد! زمان کافی برای جمع‌آوری نداشتیم!

مدیر عامل شرکت شهروند در ارتباط باحواشی اخیر این مجموعه در ارتباط با برنج‌های تقلبی و همچنین احضار او به دادگاه توضیحاتی ارائه کرد.
صفحه  از ۹
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها