سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
تعطیلی معادن تا دو ماه آینده؛

چه کسی پاسخگوی این همه زیان به بخش محصولات معدنی است!

رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران نسبت به تعطیلی معادن، کارخانه ها و کوچکی بازارهای صادراتی به دلیل موانع پیش روی صادرات به دنبال دستورالعمل دریافت عوارض ۲۵ درصدی صادرات محصولات معدنی تا دو سه ماه آینده هشدار داد.
«تحریم داخلی» یا «تحریم خارجی» کدام تاثیرگذارترند؟!

محصولات فولادی در گذر سخت تولید تا صادرات

روند صادرات فولاد و محصولات فولادی از سوی شرکت‌های عمده تولیدکننده فولاد کشور نشان می‌دهد که صادرات این محصولات در فروردین ماه سال جاری رشد ۲۵ درصدی داشته است. افت ۳۱ درصدی صادرات فولاد و محصولات فولادی در اردیبهشت ۱۳۹۸ نسبت به مدت مشابه سال قبل به دلایلی چون الزام فولادسازان به عرضه محصولات خود در بورس کالا و لغو معافیت پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان در مقایسه با اردیبهشت سال ۱۳۹۷ اتفاق افتاده است.
رئیس هیات عامل ایمیدرو:

اعضای کنسرسیوم جدید اکتشاف معادن معرفی شدند/ حضور ۱۱ غول معدنی

خداداد غریب پور رئیس هیئت عامل ایمیدرو اعلام کرد: با معرفی ۱۱ شرکت معدنی به عنوان اعضای کنسرسیوم اکتشافات جدید در ۳۰۰ هزار کیلومتر مربع، مجموع اکتشافات ایمیدرو به ۶۴۰ هزار کیلومتر مربع می‌رسد.
رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران؛

وزارت صمت موظف به تامین مواد اولیه کارخانه های فولادی کشور

رییس انجمن تولید کنندگان فولاد ایران در گفتگو با خبر 14 از شبکه یک سیما گفت: وزارت صمت باید بر اساس ظرفیت موجود مشخص کند هر معدنی چه میزان سنگ آهن برای واحدهای فولادی تامین کند تا دچار کمبود مواد اولیه جهت تولید نشویم.
معدن، میان‌بری برای رونق تولید؛

ممانعت از خام‌فروشی منجر به کاهش وابستگی به غرب می‌شود

معادن در تحقق، دستیابی و عملی کردن شعار «رونق تولید» نقش مهمی دارند و می‌توانند به چرخه تولید رونق خوبی ببخشند.
وزارت صنعت گزارش داد:

افزایش ۱۱.۶ درصدی تولید محصولات فولادی در چهار ماه ابتدایی سال

بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت از چهار ماهه ابتدایی امسال، تولید محصولات فولادی در این دوره زمانی به هفت میلیون و ۲۰۴ هزار و ۵۰۰ تن رسید که نسبت به ۶ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۲۰۰ تن عملکرد پارسال، ۱۱.۶ درصد رشد دارد.
هشداری که تنها دلسوزان صنعت کشور می ‌فهمند؛

زنجیره ارزش آفرین فولاد ایران و نقض غرضی به نام صادرات سنگ ‌آهن

برنامه‌ریزی برا ی تولید 55 میلیون تن فولاد تا افق 1404 در حالی مطرح است که این صنعت با چالش ‌های متعددی برای رسیدن به این هدف روبه ‌رو است که یکی از این چالش ‌ها صادرات سنگ ‌آهن در کشور است. این در حالی است که فولادسازان برای تامین کنسانتره و گندله مورد نیاز خود هم اکنون نیز دچار مشکل بوده و سنگ ‌ آهن نیاز پایه ‌ای این چرخه و زنجیره است.
سرمایه گذاری در معادن چین؛

افزایش عوارض واردات سنگ بازدارنده است؟

سرمایه‌گذاری برخی ایرانیان در معادن چین، وزارت صنعت، معدن و تجارت را بر آن داشت تا پیشنهاد افزایش عوارض واردات سنگ از ۸ به ۲۰ درصد را مطرح کند. رئیس کمیسیون معدن خانه اقتصاد ایران معتقد است موانع چیده شده از سوی دولت صادرات ۱۸میلیون تنی سنگ های تزئینی و نما را به حدود ۴ میلیون تن رسانده است.
رشد چهار درصدی تولید در ۱۰ واحد بزرگ فولادی کشور؛

ایران در مسیر دستیابی به جایگاه هفتم تولید فولاد در جهان

بررسی کارنامه فعالیت فولاد سازان در دوره چهار ماهه امسال گویای آن است که تاکنون نزدیک به ۳۰ درصد عملکرد سال ۹۷ پوشش داده شده است؛ این در حالیست که ایران در افق ۱۴۰۴ دستیابی به ظرفیت ۵۵ میلیون تن تولید را برنامه ریزی کرده و پیش بینی شده در آن زمان ایران جایگاه هفتمین تولید کننده فولاد را به خود اختصاص دهد.
قصه پرغصه در اقتصاد ایران؛

سفر سنگ ، شهروندان ازنا و الیگودرز سه بار ببینند

خام فروشی مواد معدنی در کشور ، پدیده تازه ای نیست. در این گزارش ، به استخراج سنگ از معدن ، صادرات ان به چین و در نهایت، واردات مجدد آن به ایران می پردازیم. گزارشی که ضرورت دارد،شهروندان محترم ازنا و الیگودرز ، بجای یک بار ، سه بار ببینند.
سیگنال‌های موجود در بازار حکایت از میل بازار به روند نزولی دارد؛

بازار فولاد در محاصره امواج پیاپی

بازار فولاد روند نسبتا باثباتی را در هفته‌های اخیر پشت‌سر می‌گذارد به‌طوری‌که مقایسه قیمت‌ها با هفته قبل حکایت از تغییرات بسیار جزئی در قیمت‌ها دارد و این مساله نشان می‌دهد بازار وارد یک فاز انتظاری شده است؛ اما انتظار برای چه چیزی؟اکنون قیمت‌ها در بازارهای جهانی نیز روند کاهشی به خود گرفته است. نکته مهم آن است که جنگ تجاری بین آمریکا و چین با اثرگذاری روی قیمت‌ها و نزول نرخ باعث بهبود تقاضا در منطقه شده و این مساله می‌تواند فرصت مناسبی را برای فعالان این حوزه ایجاد کند.
در سه ماهه ۹۸ ثبت شد؛

کاهش ۲۰۸ درصدی واردات محصولات فولادی

بررسی روند واردات فولاد و محصولات مربوطه در سه ماهه ابتدایی امسال گویای شیب تند کاهشی است؛ به طوری که واردات محصولات فولادی در فصل بهار با کاهشی ۲۰۸ درصدی همراه بود و از ۲۹۳ هزار تن (در بهار پارسال) به ۹۵ هزار تن رسید.
بازار فولاد ایران؛

تأثیر غیرقابل انکار فولاد در بومی سازی محصولات بالادستی

تحریم فلزات کمی کار را سخت می کرد اما پیش بینی صحیح مدیران فولاد سبب شد تا این شرکت پر و پا قرص تولیدی نه تنها از ادامه ی مسیر پیشرفت باز نماند بلکه با قوت بیشتری به هدف گذاری خود در بازار ایران و جهان فکر کنند. وجود این تدبیر در نزد فولادیها نتایج ثمر بخشی برای اقتصاد کشور داشت و ضمن اینکه فولاد مبارکه را تبدیل به یکی از قویترینهای منطقه کرد حالا آوازه ی فولادیها در سطح جهان شنیدنی است.
یادداشت سجاد غرقی؛

موتور جهش صنعت معدنکاری ایران

موتور توسعه و جهش صنعت معدنکاری ایران در دهه‌های آتی قطعا معادن کوچک‌مقیاس هستند. آمارهای رسمی هم از لحاظ تعداد، هم سهم بالاتر در اشتغال و سرمایه‌گذاری، هم ضریب بالای اکتشاف به بهره‌برداری کانی و هم شاخص بهره‌وری سرمایه، معادن کوچک‌مقیاس را موتور اصلی توسعه بخش معدن نشان می‌دهد. به‌طور مثال، از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ ظرفیت تولید معادن سنگ‌آهن کشور از ۵/ ۸ میلیون تن به ۵۶ میلیون تن رسید. یعنی چیزی حدود ۷۰۰ درصد؛ بدون تسهیلات و وام دولتی و صرفا با اتکا به فضای مساعد کسب‌و‌کار و ارز حاصل از صادرات. این ظرفیت استخراج در بخش معادن کوچک‌مقیاس در سال ۸۳ از کمتر از نیم درصد به نزدیک ۲۵ درصد تولید سنگ‌آهن کشور در سال ۹۳ رسید.
طرح احیا و توسعه معادن کوچک و متوسط؛

احیای معادن کوچک و متوسط یکی از طرح‌های اقتصاد مقاومتی

وجیه‌الله جعفری مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما:طبق آمار وزارت صمت حدود ۱۰ هزار معدن دارای پروانه‌ بهره‌برداری داریم که از این تعداد ۵۳٪ فعال هستند. بیش از ۴۰۰۰ معدن غیرفعال داریم.
معدن اندونزی؛

معدن آتشفشانی کاوا ایجن به روایت تصویر

تصاویر مربوط به معدن آتشفشانی سنگ گوگرد کاوا ایجن در اندونزی است معدنچیان اینجا روزانه ۸ دلار دستمزد می‌گیرند.
مدیر منطقه مس کرمان تاکید کرد:

بومی سازی قطعات مصرفی استراتژی شرکت مس

بومی سازی قطعات مصرفی در کارخانه‌های شرکت ملی صنایع مس ایران، یکی از مهمترین استراتژی‌های شرکت مس محسوب می‌شود.
نماد خود را بسته ایم؛

پایبند به ابلاغیه هستیم

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو گفت: تعیین نرخ گندله و کنسانتره بر بورس تاثیر گذار است و در بسیاری از مواقع بالا رفتن سهام را در پی دارد.
حمیدرضا رستگار/ رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد:

رکود شدیدی در بازار آهن ایجاد شده است / کاهش ۱۲۰۰ تومانی قیمت ها

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان آهن و فولاد با انتقاد از اینکه تصمیم گیرندگان به صورت روشن نمی‌گویند چه برنامه ای برای بخش فولاد کشور دارند، گفت: در حال حاضر هر کیلو میلگرد ۴۲۰۰ تومان قیمت گذاری شده در حالی که یک ماه پیش هر کیلو میلگرد بیش از پنج هزار تومان بود.
سیدرضا عظیمی ؛

نقش فعال‌سازی معادن کوچک مقیاس در برندسازی مواد معدنی

سیدرضا عظیمی با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین مراحل مدیریت بازار و زنجیره تامین محصولات معدنی، برندسازی است، گفت: از طریق ایجاد امنیت خرید برای مشتریان حوزه داخل و بین‌الملل، مشتریان مواد معدنی می‌توانند جهت تامین مواد اولیه صنایع مصرفی خود برنامه‌ریزی بلند‌مدت داشته باشند.
صفحه  از ۳۰
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها