سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سوژه های طنز شهرونگ؛

متلک جدید به خبرنگار اسلحه‌شناس تلویزیون، پراید و مومیایی!

ماجرای از رده خارج شدن بوئینگ ۷۴۷ از خطوط هوایی استرالیا و افزایش ۵درصدی حجم بسته های اینترنت، سوژه طنز شهرونگ شد.
اسماعیل الهیان عنوان کرد؛

لازمه رونق تولید، ثبات ارز است

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان چوب، تخته، فیبر و سه لایی با اشاره به لزوم ثبات ارز بیان داشت: برای رونق تولید بایستی تمامی ابزارهای لازم برای تولید فراهم شود که یکی از این ملزومات ثبات ارز است.وی توضیح داد: تولیدکنندگان از بی ثباتی ارز گله مند هستند، از سویی عدم واردات برخی از مواد اولیه تولیدی کارخانجات، مسبب اصلی در بخش تولید است؛ چرا که مواد اولیه، پایه اصلی تولید بوده و در صنعت چوب و تخته و… نیز وجود مشکلات عدیده‎ در واردات برخی از اقلام تولیدی منجر به رکود بازار، کمبود کالا و عرضه بی رویه با قیمت های مختلف می شود.
در پایان بیستمین نشست کمیساران آب ایران و افغانستان؛

امضاء توافقنامه استفاده بهینه ازآب رودخانه هیرمند

توافقنامه استفاده بهینه از آب رودخانه هیرمند میان جمهوری اسلامی ایران و افغانستان به امضا رسید.
هدررفت آب و سرمايه؛

بازار فروش دستگاه‌هاي تصفيه آب خانگي همچنان داغ است

«آب تهران پر از نيتراته و حتما براي حفظ سلامتتون نياز به دستگاه تصفيه آب داريد»، «اينا درباره سلامت آب دروغ ميگن» اين جملات شاه‌بيت تبليغات اپراتورهايي هستند كه به نمايندگي از طرف يكي از شركت‌هاي فروشنده دستگاه‌هاي تصفيه آب، با مشتركان شهرهاي مختلف تماس مي‌گيرند و سعي مي‌كنند دستگاه‌هاي خود را به فروش برسانند. تبليغاتي كه اگرچه براي اين شركت‌ها سود به همراه دارد اما جيب مشتري‌ها و منابع آب كشور را خالي مي‌كند.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا عنوان کرد؛

نسخه اصلاح ساختار آب

نسخه اصلاح ساختار آب از سوی معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا اعلام شد. قاسم تقی‌زاده خامسی در گفت‌وگو با «دنیای‌اقتصاد» با ارزیابی وضعیت آب در کشور معتقد است اصلاح ساختار مدیریت منابع آب باید در سه سطح ملی، حوضه‌های آبریز و محلی صورت گیرد تا توسعه پایدار صورت گیرد. وی تاکید می‌کند اگر مقوله آب با مسائل اجتماعی و سیاسی آمیخته نشود، قابل مدیریت است و می‌توان از تبدیل آن به بحران جلوگیری کرد.
لزوم اصلاح الگوی مصرف؛

چرا د‌‌‌ر مصرف اوليم

بر اساس آمارها ایران یکی از بزرگترین مصرف کنند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گان انرژی د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیا محسوب می‌شود‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و ۴ برابر بیشتر از د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یگر کشورها از انرژی می‌ سوزاند‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌!د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر تعریف بهره ‌وری آمد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه است استفاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ه مطلوب و بهینه از تمام امکانات، نیروها، سرمایه‌ها، زمان، منابع و فرصت ‌ها د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر جهت تولید‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ و عرضه خد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مات که این عوامل توسعه بهره‌ وری و د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر نهایت رشد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اقتصاد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی را د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ر پی خواهد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ د‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشت.
کوچک مقیاس‌ها در صنعت غذا؛

تجربه جهانی برای کاهش قیمت تمام شده محصولات غذایی

تجربه ادغام بنگاه‌های خرد و کوچک در صنعت غذای جهان به خصوص در بنگاه‌های ژاپنی، آمریکایی و اروپایی موجب شده تا این کشورها با اجرای این طرح در کنار کاهش هزینه‌های تولید بتوانند به صرفه‌های مقیاس، تنوع و قابلیت سرمایه‌گذاری در این صنعت دست پیدا کنند. روشی که هنوز در کشور ما اجرایی نشده است و بررسی آمار اعلام صدور جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری نشان‌دهنده آن است که گروه‌های صنایع غذایی همواره در صدر دریافت‌کنندگان جواز قرار دارند و همچنان صدور جواز برای بنگاه‌های خرد در دستور کار متولیان امر قرار دارد.
وزیر صمت:

امسال اجازه واردات پوشاک و لوازم خانگی داده نمی‌شود

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال 97 میانگین 22 درصد کاهش واردات داشتیم و امسال 142 قلم کالا را مجددا منع واردات کردیم.
وضعیت معاملات موی طبیعی و مصنوعی چگونه است؟؛

زلف بر باد بده

موی سر، عضوی از بدن که بیشترین بخش آن از پروتئینی به نام کراتین ساخته شده، شاید اولین ویژگی ظاهری‌ای باشد که در هر فرد به چشم می‌آید؛ رنگ یا حجم مو و پیچ و تاب یا لختی آن. در افسانه‌ها و داستان‌های فولکلور اما بهایی بیش از یک عضو عادی بدن به آن داده شده‌است: مو در بعضی از فرهنگ‌ها مرکز زندگی و روح است، در افسانه‌ها رنگ طلایی و سرخ آن نمادی از خورشید و ارتباط با آسمان‌هاست، در افسانه‌های یونانی تار موی طلایی نمادی از زندگی جاودان است؛ پوزیدن، خدای دریاها، با قرار دادن تار موی طلایی در سر پترلوس پادشاه تافیانز، به او زندگی جاودان بخشید. سامسون، پسر خورشید نیز تا زمانی که موهای پرپشتش به حیله و نیرنگ تراشیده نشده‌بود، قدرتمند‌ترین انسان زمین بود.
صاحب‌نظران و فعالان بخش خصوصی ارائه کردند؛

توصیه اقتصادی برای مهار تحریم

از نگاه فعالان اقتصادی و صاحب‌نظران، عمده کج کارکردی‌ها‌ و آفت‌های نهادینه شده در‌ فضای اقتصاد کشور، ریشه در یک منشأ واحد و تکرار شونده دارد. به اعتقاد کارشناسان این منشأ یکسان همان سیاست‌گذاری‌هایی است که فرآیند‌ها و مناسبات تولیدی و تجاری را از مسیر درست و طبیعی خود خارج کرده است؛ به این معنا که اکثر راهکارهای اتخاذ شده برای برون رفت از چالش‌ها، همواره در یک پارادایم مشخص و ثابت تعریف شده است.
تولید سیگار رکورد زد؛

افزایش تولید منجر به کاهش هزینه تولید می‌شود !

رئیس گروه امور صنعتی مرکز برنامه‌ریزی و نظارت بر دخانیات کشور با بیان اینکه علاوه بر افزایش تعداد واحد‌های تولیدی، افزایش تولید شرکت‌هایی که مجوز تولید دارند نیز یکی از برنامه‌های این سازمان است، اظهار کرد: افزایش تولید منجر به کاهش هزینه تولید می‌شود و در نهایت سیگار ارزان‌تر به بازار مصرف می‌رسد که خود باعث کاهش میزان قاچاق خواهد شد.در همین راستا یکی از هنرمندان کاریکاتوری ترسیم نموده که در مطلب زیر آمده است .حال سوال این است که با این توصیفات ما باید از این رکورد زنی خوشحال باشیم ؟؟
حسین سلاح ورزی/ رئیس اتاق بازرگانی لرستان:

سیل بی‌اعتمادی در لرستان با اقتصادی کمتر توسعه یافته

سرکشی طبیعت درایران سابقه دارد و این نخستین بار نیست که ایرانیان سیل و سرکشی آب را به چشم می‌بینند. هیچ آدم خردمندی نمی‌خواهد بگوید جلوی باریدن باران‌هایی را که سیل راه انداختند و در یک دوره 10 روزه بخش بزرگی از ایران را با دشواری رو به رو کردند، می‌شد گرفت. از سوی دیگر هیچ ایرانی خردمند و هوشمندی نیست که این روزها از نبود مدیریت کارآمد و رفتارهای خلاف منطق ده‌ها دستگاه کوچک و بزرگ انتقاد نکند.
کمک های بشردوستانه؛

سوئیس آب تصفیه کن به سیل‌زدگان ایران اهداء می‌کند

وزارت امور خارجه سوئیس روز پنجشنبه اعلام کرد دو دستگاه تصفیه آب، هرکدام با ظرفیت تهیه آب آشامیدنی برای پنج هزار نفر، به‌منظور امدادرسانی به آسیب دیدگان از سیل اخیر در ایران اهداء می‌کند.
وزیر نیرو عنوان کرد؛

اهواز آمادگی عبور سیلابی با دبی ۳ هزار مترمکعب در ثانیه را دارد

وزیر نیرو گفت: در حال حاضر دبی ورودی در مقطع اهواز به دو هزار و ۵۰۵ مترمکعب در ثانیه رسیده است و آمادگی لازم برای عبور سیلابی با دبی سه هزار متر مکعب در ثانیه در پایین دست وجود دارد.وی افزود: در حال حاضر دبی ورودی در مقطع اهواز به دو هزار و ۵۰۵ مترمکعب در ثانیه رسیده است و انتظار افزایش این رقم به حدود سه هزار مترمکعب در ثانیه نیز وجود دارد. براین اساس آمادگی لازم در پایین دست وجود دارد تا در مقطع اهواز سیلابی با دبی سه هزار مترمکعب در ثانیه را عبور بدهیم.
قرار داد عربستانی؛

توافق ۷۰ میلیارد دلاری آرامکو برای خرید سهم سابیک

شرکت آرامکوی سعودی در قراردادی که آن را تاریخی خواند، موافقت کرد ۷۰ درصد سهم شرکت سابیک به ارزش ۶۹.۱ میلیارد دلار را از صندوق سرمایه گذاری دولتی عربستان خریداری کند.آرامکو سرگرم افزایش سرمایه گذاری در بخش پالایش و پتروشیمی برای تضمین به دست آوردن بازارهای جدید برای نفت خود است. شبکه تلویزیونی العربیه به نقل از امین ناصر، مدیرعامل آرامکو گزارش کرد این قرارداد به منزله لحظه تاریخی و فرصت عالی برای رشد است.
در حوزه وزارت راه وشهر سازی ارزیابی شد؛

اسلامی:برآورد خسارت اولیه سیل مازندران و گلستان 350 میلیارد تومان

وزیر راه وشهر سازی برآورد کرد: خسارات وارده سیل در استانهای مازندران و گلستان به میزان 350 میلیارد تومان برآورد اولیه شده و یکی از مشکلات اساسی در استان مازندران اینکه سدسازی به اندازه کافی انجام نشده است.وزیر راه و شهرسازی گفت: اقدامات در استان مازندران برای بازآفرینی زندگی انجام شده و رانش زمین موجب مسدود شدن جاده ها در محورهای کیاسر و سوادکوه شده بود که اقدامات موقت برای عبور و مرور به انجام رسید و همچنین با تمهیداتی که وزارت جهاد کشاورزی انجام خواهد داد، کار نشاکاری کشاورزان نیز به موقع انجام خواهد شد.
بخش خصوصی آری خصولتی هرگز!؛

شستا و الزامات خصوصی سازی واقعی

بحث واگذاری شستا به بخش خصوصی نه تنها در مورد این بنگاه بزرگ اقتصادی بلکه در مورد شمار دیگری از بنگاه های دولتی بیان شده است، با این حال باید نحوه واگذاری ها به گونه ای باشد که به خصولتی شدن آن منجر نشود.در درستی این قضیه چندان تردیدی نیست. در بزرگترین اقتصادهای دنیا نیز دولت کمترین نقش را بازی می کند. حتی در اقتصادهایی مانند چین نیز به مدد تقویت بخش خصوصی و پیروی از شاخص های اقتصاد لیبرال دست یابی به رشد اقتصادی قابل قبول ممکن شده است.
اظهار تأسف آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی از اختلاس‌ها؛

انتقاد شدید آیت‌الله صافی‌گلپایگانی نسبت به تورم، گرانی و اختلاس‌ها در کشور

صبح روز هفتم رجب‌المرجب 1440 وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیئت همراه با حضور در بیت مرجع عالی‌قدر حضرت آیت‌الله‌العظمی صافی‌گلپایگانی مدظله الوارف با ایشان دیدار كردند و از توصیه‌های معظم‌له بهره‌مند شدند.
رییس جمهوری جغرافیا بخواند!؛

مخالفت مرکز پژوهش های مجلس با طرح انتقال آب خزر

پس از سفر سمنان که حسن روحانی موافقت دولتش را با "طرح شیرین سازی و انتقال آب خزر به کویر مرکزی" اعلام کرد؛ واکنش ها و نظرات بسیاری از سوی کارشناسان و فعالان حوزه های مختلف مخصوصا محیط زیست به این موافقت ابراز شد. واکنش ها آنقدر بی شمار بود که رییس جمهوری ناگزیر شد در سفر چند روز پیش خود به گیلان، به برخی از آنها پاسخ دهد؛ اما پاسخی غیرمستند و غیرعلمی.
فرید صحرایی نوشت؛

طرح صنعتی چیست و چگونه آن را ثبت کنیم؟

طرح صنعتی ترکیب خطوط و رنگ‌ها و اَشکال به‌صورت دوبُعدی یا سه‌بُعدی است که موجب جذابیت محصولات می‌شود.کی از عوامل اساسی که باعث می‌شود مصرف‌کننده محصولی را انتخاب کند، زیبایی ظاهری و طرح چشمگیر آن است. درحقیقت، طرح‌های صنعتی موجب ایجاد جذابیت و تقاضای بیشتر مصرف‌کنندگان می‌شوند؛ به‌همین‌دلیل، طرح­‌های صنعتی نقش چشمگیری در فروش و موفقیتکسب‌­وکارهادارند. امروزه، شرکت‌های تخصصی برای طراحی و ارائه‌ی طرح‌های صنعتی به دیگر کسب‌وکارها ایجاد شده‌اند و در این عرصه، موفقیت‌های بسیاری را کسب کرده‌اند؛ به‌گونه‌ای که ۲۵برندموفق و شناخته‌شده سالانه‌ حدود یک میلیارد دلار از فروش طرح­‌های صنعتی‌شان کسب می­‌کنند. برای آشنایی بهتر با اهمیت طرح­‌های صنعتی در کسب‌وکار به این مثال توجه کنید. شرکت تولیدکننده لوازم آرایشی و بهداشتی شامپویی تولید می‌کند که به‌طور مؤثری موجب تقویت و جلوگیری از ریزش موی مصرف­‌کنندگان می‌شود.
صفحه  از ۱۳
نظرسنجی
تا چه حدی از عملکرد وزارت صنعت،معدن و تجارت، راضی هستید؟
هیچ
کم
متوسط
زیاد
نظرات و گلایه ها