سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ضرورت بازنگری در قوانین با هدف ارتقای جایگاه آتش نشانی؛

آتش نشانی به دلیل ضعف قوانین قدرت لازم را ندارد

علی رغم اینکه درهمه جای دنیا سازمان آتش نشانی سازمان قدرت مندی است و از این رو می تواند نسبت به پلمپ ویا جریمه واحدهایی که موارد ایمنی را نادیده می گیرند، اقدام کند اما درایران این سازمان به هیچ وجه ازچنین قدرتی برخوردارنیست ودرنتیجه این امر هشدارهای کارشناسان این سازمان ونیز ارائه اخطارهای مکرر به مالکان واحدهایی که مجتمع آنها جزء واحدهای پرخطربه لحاظ ایمنی است بدون هیچ اثری درگوشه ای خاک می خورد.
نگرانی از برخی سازه‌های تازه‌ساز:

زلزله تهران چه بلایی سر برج میلاد می‌آورد؟

عضو هیات علمی پژوهشگاه زلزله شناسی درباره خطر زلزله تهران می‌گوید: وقتی شهرداران تهران افراد علمی نبوده‌اند و سیاست توسعه را بدون توجه به زلزله انجام می‌دادند باید قبول کرد که این شهر در حال حاضر چنین وضعیتی داشته باشد؛ ساختمان‌های بلندمرتبه بدون توجه به پهنه‌بندی لرزه‌ای، تأسیسات زیربنایی و پل و سایر موارد در هر جا و بدون توجه به ایمنی در کل شهر تاسیس شده.
برج میلاد نشست!

تهران رکورددار جهان در فرونشست زمین

هر روز یک میلی متر از زمین در تهران نشست می کند یعنی در سال ۳۶ سانتی متر. این میزان نشست تهران را رکورد دار نشست زمین در دنیا کرده است.
هشدار استاد مهندسی زلزله؛

200 ساختمان بلندمرتبه در تهران روی گسل ساخته شده اند

آمارها نشان می‌دهد که در تهران بیش از 980 ساختمان بلندمرتبه وجود دارد که براساس شاخص‌های تعیین شده بیش از 10 طبقه دارند. از این 980 ساختمان هم حدود 500 ساختمان طی 10 سال اخیر ساخته شده، اما مسأله اصلی اینجاست که 25 درصد این ساختمان‌های بلندمرتبه در محدوده گسل‌های فعال پایتخت ساخته شده‌اند.
اینفوگرافیک؛

10 راهکار ساده برای صرفه جویی آب

10 راهکار ساده برای صرفه جویی آب
رییس سازمان امداد و نجات هلال احمر:

دستورالعمل بین‌المللی تاب‌آوری شهری تدوین می‌شود

رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: دستورالعمل بین‌المللی تاب‌آوری شهری، نقشه راهی برای پاسخگویی جمعیت‌های ملی به تاب‌آوری شهری است.
«پلاسکو» و «گرنفل» ؛

زوایای مدیریت حادثه گرنفل

درسی از دو حادثه متفاوت «پلاسکو» و «گرنفل» کارشناس مدیریت بحران با تاکید بر متفاوت بودن دو حادثه گرنفل و پلاسکو به بررسی تطبیقی شیوه‌ های مدیریت بحران در دو حادثه پرداخت.
گرنفل فرو نریخت!

چرا پلاسکو در تهران پس از ۳.۵ ساعت ویران شد، اما گرنفل لندن پس از ۹ ساعت هنوز سرپاست؟

برج ۲۷ طبقه گرنفل در غرب لندن از ساعت ۱:۲۶ بامداد چهارشنبه به وقت لندن (۴:۵۶ به وقت تهران) درحال سوختن است، اما هنوز نریخته است. هرچند هشدارهایی درباره احتمال ریزش این برج صادر شده اما چرایی آن قابل توجه‌است.
کمبود بالگرد اطفای حریق در کشور؛

استفاده از بودجه هلال احمر برای رفع مشکل کمبود بالگرد اطفای حریق

عضو هیات رئیسه کمیسیون اجتماعی مجلس بر لزوم برخورد قاطع دستگاه قضا با سودجویانی که برای منافع شخصی اقدام به آتش سوزی مراتع و جنگل ها می کنند تاکید کرد.
مدیریت بحران از منظر مدیریت شهری؛

مدیریت بحران ضرورت مدیریت شهری

رویکرد ارزیابی تهدید و ریسک در زیر ساخت های شهری یافتن مسیر های روشن و مشخص برای جمع آوری روش های پیشرفته و قابل دسترس می باشد. مدیریت ریسک مانند سایر رشته های دیگر دانش مدیریت، از دانش ها، ضابطه ها، اصول و قاعده های ویژه برای دستیابی به پیش بینی ها و هدف های از پیش تعیین شده بهره می گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از ارائه «لایحه» به دولت خبر داد:

تعیین عوارض برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان پلاستیک

نفس‌های خود را برای 10 ثانیه در سینه حبس کنید. در همین مدت زمان کوتاه فقط در کشور ما ایران، بیش از سه‌هزارو ٥٠٠ مترمربع از جنگل‌ها و مراتع تخریب، حدود 31 هزار مترمکعب از منابع آب تجدید پذیرمان به فاضلاب تبدیل شده و نزدیک به 5.7 تن زباله تولید شده نیز یا در حاشیه رودخانه و دریاها یا در اعماق زمین و دره‌ها یا در میانه جنگلها تخلیه می‌شود. و این تنها گوشه کوچکی از روزشمار تخریب طبیعت ایران است!
شبکه لرزه نگاری کشور؛

ترسیم وضعیت شبکه لرزه نگاری کشور

مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، كار ثبت و تعيين محل زمين‌لرزه‌ها را از سال 1337 (1958 ميلادي)، با احداث اولين ايستگاه لرزه‌نگاري در تهران آغاز كرد.
گزارش لحظه ای از زلزله؛

زلزله های عدیده در اول اردیبهشت ماه 96

هر روز ده ها زلزله با شدت های مختلف، در کشور به وقوع می بندد که می توان وضعیت دقیق آنها را از روی پایگاه مرکز زلزله نگاری کشور رصد نموده و مشاهده کرد. در جدول زیر، برخی از زلزله های بوقوع پیوسته در اول اردیبهشت 1396، قابل مشاهده است.
دکتر فریبرز ناطقی‌الهی مطرح کرد؛

اگر زلزله بیاید خانه‌های تهران به تله‌های مرگ بدل می‌شوند

چندی پیش دکتر فریبرز ناطقی‌الهی، معاون پیشین پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و رییس پژوهشکده مهندسی سازه از پیامدهای زلزله تهران گفته بود، اما در این رابطه چندین بار رسانه‌های خارجی هم هشدار داده اند.
برای اولین بار در ایران؛

گزارش ملی پلاسکو، سنتی نو در پاسخگویی

دکتر محمدامین قانعی‌راد، رییس انجمن جامعه‌شناسی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:
هیات ویژه گزارش نهایی را منتشر کرد؛

پاسخ به معمای ریزش پلاسکو

فهرست 10 نوع اشتباه و نقطه ضعف در فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران
تهران آماده بحران نیست:

بلاتکلیفی قانون مدیریت بحران

اجرای قانون مدیریت بحران کشور در مرحله آزمایشی است و تازمانی که لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه به عنوان قانون دایمی تعیین تکلیف شود این قانون آزمایشی ملاک مقابله بابحران در کشوری خطرپذیر است.
عضو کمیته‌ حقوقی پرونده فاجعه پلاسکو ؛

زندگی غول‌های ناایمن پشت موانع حقوقی

«برای جلوگیری یا اصلاح مجتمع‌های تجاری ناایمن پایتخت، درخواست‌هایی از سوی شورای شهر تهران به دادگاه‌های پایتخت ارائه شده است»؛
در نشست خبری «پرونده پایتخت»در دانشگاه پلی تکنیک عنوان شد؛

آینده تهران روشن نیست

شهرداری و سازمان‌های زیر‌دستی‌اش مثل آتش‌نشانی به سوال‌های بسیار زیادی باید پاسخ دهند. اینکه وقتی می‌گویند 31 دقیقه قبل از تخریب ساختمان به نیروهایشان دستور ترک محل را داده‌اند چرا باز هم 16 نفر فوت کرده‌اند؟ مدت زمان لازم برای ترک ساختمان سه دقیقه بوده است. آیا دستور ترک ساختمان اصلا به گوش آتش‌نشانان رسیده؟ آنها که حتی بی‌سیم گوشی هم نداشتند که دستور شما را دریافت کنند!
کشف گسل جدید در تهران؛

از گسل شمال تهران بترسید؛ یک‌بار قیطریه را ویران کرد

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله می‌گوید: رخداد زمین‌لرزه‌ها در محدوده تهران حتی در محدوده شهری تهران کنونی در آینده حتمی است؛ در همین محدوده زمین‌لرزه‌های شدیدی در گذشته داشته‌ایم.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها