سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیریت بحران از منظر مدیریت شهری؛

مدیریت بحران ضرورت مدیریت شهری

رویکرد ارزیابی تهدید و ریسک در زیر ساخت های شهری یافتن مسیر های روشن و مشخص برای جمع آوری روش های پیشرفته و قابل دسترس می باشد. مدیریت ریسک مانند سایر رشته های دیگر دانش مدیریت، از دانش ها، ضابطه ها، اصول و قاعده های ویژه برای دستیابی به پیش بینی ها و هدف های از پیش تعیین شده بهره می گیرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست از ارائه «لایحه» به دولت خبر داد:

تعیین عوارض برای تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان پلاستیک

نفس‌های خود را برای 10 ثانیه در سینه حبس کنید. در همین مدت زمان کوتاه فقط در کشور ما ایران، بیش از سه‌هزارو ٥٠٠ مترمربع از جنگل‌ها و مراتع تخریب، حدود 31 هزار مترمکعب از منابع آب تجدید پذیرمان به فاضلاب تبدیل شده و نزدیک به 5.7 تن زباله تولید شده نیز یا در حاشیه رودخانه و دریاها یا در اعماق زمین و دره‌ها یا در میانه جنگلها تخلیه می‌شود. و این تنها گوشه کوچکی از روزشمار تخریب طبیعت ایران است!
شبکه لرزه نگاری کشور؛

ترسیم وضعیت شبکه لرزه نگاری کشور

مؤسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران، كار ثبت و تعيين محل زمين‌لرزه‌ها را از سال 1337 (1958 ميلادي)، با احداث اولين ايستگاه لرزه‌نگاري در تهران آغاز كرد.
گزارش لحظه ای از زلزله؛

زلزله های عدیده در اول اردیبهشت ماه 96

هر روز ده ها زلزله با شدت های مختلف، در کشور به وقوع می بندد که می توان وضعیت دقیق آنها را از روی پایگاه مرکز زلزله نگاری کشور رصد نموده و مشاهده کرد. در جدول زیر، برخی از زلزله های بوقوع پیوسته در اول اردیبهشت 1396، قابل مشاهده است.
دکتر فریبرز ناطقی‌الهی مطرح کرد؛

اگر زلزله بیاید خانه‌های تهران به تله‌های مرگ بدل می‌شوند

چندی پیش دکتر فریبرز ناطقی‌الهی، معاون پیشین پژوهشی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و رییس پژوهشکده مهندسی سازه از پیامدهای زلزله تهران گفته بود، اما در این رابطه چندین بار رسانه‌های خارجی هم هشدار داده اند.
برای اولین بار در ایران؛

گزارش ملی پلاسکو، سنتی نو در پاسخگویی

دکتر محمدامین قانعی‌راد، رییس انجمن جامعه‌شناسی در یادداشتی در روزنامه اعتماد نوشت:
هیات ویژه گزارش نهایی را منتشر کرد؛

پاسخ به معمای ریزش پلاسکو

فهرست 10 نوع اشتباه و نقطه ضعف در فرماندهی مدیریت بحران شهر تهران
تهران آماده بحران نیست:

بلاتکلیفی قانون مدیریت بحران

اجرای قانون مدیریت بحران کشور در مرحله آزمایشی است و تازمانی که لایحه مدیریت حوادث غیرمترقبه به عنوان قانون دایمی تعیین تکلیف شود این قانون آزمایشی ملاک مقابله بابحران در کشوری خطرپذیر است.
عضو کمیته‌ حقوقی پرونده فاجعه پلاسکو ؛

زندگی غول‌های ناایمن پشت موانع حقوقی

«برای جلوگیری یا اصلاح مجتمع‌های تجاری ناایمن پایتخت، درخواست‌هایی از سوی شورای شهر تهران به دادگاه‌های پایتخت ارائه شده است»؛
در نشست خبری «پرونده پایتخت»در دانشگاه پلی تکنیک عنوان شد؛

آینده تهران روشن نیست

شهرداری و سازمان‌های زیر‌دستی‌اش مثل آتش‌نشانی به سوال‌های بسیار زیادی باید پاسخ دهند. اینکه وقتی می‌گویند 31 دقیقه قبل از تخریب ساختمان به نیروهایشان دستور ترک محل را داده‌اند چرا باز هم 16 نفر فوت کرده‌اند؟ مدت زمان لازم برای ترک ساختمان سه دقیقه بوده است. آیا دستور ترک ساختمان اصلا به گوش آتش‌نشانان رسیده؟ آنها که حتی بی‌سیم گوشی هم نداشتند که دستور شما را دریافت کنند!
کشف گسل جدید در تهران؛

از گسل شمال تهران بترسید؛ یک‌بار قیطریه را ویران کرد

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله می‌گوید: رخداد زمین‌لرزه‌ها در محدوده تهران حتی در محدوده شهری تهران کنونی در آینده حتمی است؛ در همین محدوده زمین‌لرزه‌های شدیدی در گذشته داشته‌ایم.
خطرناکتر از هر گسلی دیگر؛

کشف گسل جدید در تهران

در حالی که در شهر تهران نسبت به مدیریت ریسک مخاطرات زمین بی‌توجهی شده و ساختمان‌های بلندمرتبه و سازه‌های حساس در اطراف گسل‌ها ساخته شده است، رییس پژوهشکده علوم زمین از شناسایی گسل جدید در بین بزرگراه‌های حکیم و همت با توان لرزه‎زایی بالا خبر می‌دهد.
مقررات ایمنی در برابر آتش اصلاح شد؛

وزارت راه هشدار داد/وجود ۲۷۰ برج بلندمرتبه در معابر باریک پایتخت

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وجود ۲۷۰ برج بالای ۱۲ طبقه در معابر ۶ تا ۱۲ متر در تهران خبر داد که در صورت بروز آتش‌سوزی امکان ارایه خدمات آتش‌نشانی در آن مناطق دشوار است.
"پلاسکو"حادثه‌ای شهری بود اما؟

گفت‌وگوی متفاوت رییس هلال احمر در آستانه اربعین "مردان آتش"

اربعین قهرمانان پلاسکو رسید؛ 16 آتش‌نشان و شش شهروند جان باختند و هنوز تنور وعده و وعیدها به بازماندگان این حادثه غم‌انگیز داغ است. شاید سوال اصلی همچنان این باشد که درس‌های هرچند تلخ "پلاسکو"، مانند قهرمانانش ماندگار شد؟
خیز گرانی قبل از نوروز:

450 شهر بی‌دفاع در برابر تهدید سیل

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه 450 شهر و 8 هزار و 650 روستا و آبادی ایران در معرض تهدید سیل هستند، گفت: بیش از 3 هزار و 500 سیل در 20 سال اخیر با متوسط خسارت هر سیل 400 میلیارد ریال به وقوع پیوسته است.
رئیس شورای شهر:

زلزله بالای 6 ریشتر تهران را نابود می کند

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به وضعیت ساخت و سازها در شهر تهران بدون شک زلزله ای بالای 6 ریشتر پایتخت را نابود خواهد کرد.
تفاهم نامه همکاری میان نهاد کتابخانه های عمومی و مدیریت بحران تهران ؛

بهره گیری از ظرفیت های موجود برای پیشگیری از حوادث

نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با هدف بهره گیری از ظرفیت های موجود به منظور پیشگیری از حوادث و کاهش آثار زیان بار و آسیب پذیری شهروندان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
نجار در هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران:

راه مقابله با «ابر بحران» گردوغبار در کشور/دلایل سقوط پلاسکو

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: باید با برنامه ریزی صحیح باور به بحران را درمیان مسئولین و مردم تقویت کرده و باور کنیم حادثه خبر نمی کند تا در زمان وقوع حوادث یک گام جلوتر باشیم.
۲۳ میلیون آتش‌سوزی در جنگل‌های حاشیه شهرها طی یک دهه گذشته رخ داده است؛

شهرها در یک قدمی فاجعه

پوشش گیاهی حومه برخی از شهرهای جهان با خطر رو به رشد آتش‌سوزی‌های ویرانگر روبرو هستند. مطالعه جدید انجام‌شده روی نقشه جهان، نشان داد که در یک دهه گذشته ۲۳ میلیون آتش‌سوزی مختلف رخ داده است. محققان می‌گویند ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از شهرهای ما به‌دلیل پوشش گیاهی بسیار اشتعال‌پذیر در اطراف خود به سطح جدی از یک فاجعه نزدیک شده‌اند
احمد مسجد جامعی:

آیا مدیریت بحران تهران باید همچنان زیرنظر شهرداری باشد؟

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد مدیریت بحران تهران باید همچنان زیر نظر شهرداری باقی بماند یا به بخش های دیگر از جمله فرمانداری منتقل شود، با اشاره به اینکه تهران شرایط دشواری دارد، گفت: در جاهای دیگر ستاد مدیریت بحران زیر نظر استانداری است اما برای اینکه بدانیم مدیریت بحران تهران زیر نظر کدام بخش باشد احتیاج به مرور اطلاعات و تامل در این مورد داریم.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها