سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یاد نگاره؛

خاطرات تلخ زلزله رودبار و منجیل در 31 خرداد 1369

31 خرداد 1369 زلزله ای 7.3 ریشتری، استان های گیلان و زنجان را لرزاند. در این زلزله بیش از 35هزار نفر کشته، 500 هزار نفر بی خانمان شدند.
یادداشت فریبرز ناطقی‌الهی؛

آقای شهردار لطفا یک ماه دیرتر!

خواهش می‌کنم که برای علم سازه و مهندسی زلزله‌ای ایران به ما حدود یکی دو ماه زمان دهند تا با آزمایشات غیر مخرب و نهایتا مخرب پل گیشا را مورد آزمایش قرار دهیم.
نتایج آخرین مطالعات درباره فرونشست‌ها؛

تاثیرپذیری ۱۸ استان پرجمعیت کشور از فرونشست‌ها

نتایج مطالعات اخیر محققان مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرشازی نشان می‌دهد، از ۳۱ استان، ۱۸ استان کشور در زون با خطر بالای فرونشست زمین قرار دارند و استان‌های تهران، خراسان رضوی"، "اصفهان"، "البرز"، "کرمان" و "قم" هرکدام با جمعیتی بالای یک میلیون نفر در ردیف استان‌های با ریسک جمعیتی بالای در معرض خطر فرونشست زمین رتبه بندی شدند.
شهردار تهران:

باید قبول کنیم که وقوع زلزله در تهران اجتناب ناپذیر است

رئیس جمعیت هلال احمر و شهردار تهران در مورد همکاری‌های مشترک در زمینه افزایش آمادگی مردم شهر تهران برای مقابله با زلزله بحث و گفت‌وگو کردند و مقرر شد تا همکاری‌هایی در قالب تفاهم نامه مشترک میان این دو نهاد شکل بگیرد.
اتوبان‌سازی روی مسیل‌ها؛

مسیل‌های زیر اتوبان‌های تهران باید خالی شوند/گم شدن مسیر برخی روددره‌ها به دلیل ساخت و ساز

اتوبان‌های غیراستاندارد تهران و احداث آنها در مسیل رودخانه‌های این شهر،‌ پس از سیلاب‌های اخیر کشور بار دیگر نقل زبان‌ها شد. ظاهرا بی‌توجهی به استانداردها و حفظ حریم رودخانه‌ها و روددره‌ها در ساخت وسازهای عمرانی تهران همچنان ادامه دارد، به طوری که اتوبان شهید بروجردی نیز در مسیل رودخانه کن قرار گرفته است
معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری ها؛

۵۶ هزار واحد مسکونی روستایی سیل زده نیازمند بازسازی است

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها گفت: بر اثر سیل هایی که از ۲۸ اسفند سال گذشته و سال ۹۸ در ۲۵ استان کشور رخ داد، ۵۶ هزار و ۴۶۹ واحد مسکونی روستایی آسیب جدی دیده اند که نیازمند بازسازی هستند.
«شتاب‌دهنده» سیل و ویرانی در ۵ استان شناسایی شد؛

جابه‌جایی بزرگ در مناطق سیل‌خیز

مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی با گذشت دو ماه از وقوع سیل در برخی استان‌های کشور طی نوروز ۹۸، از نیاز به جابه‌جایی بزرگ برخی از مناطق سکونتی واقع در مسیرهای سیلابی با میزان خطرپذیری بالا خبر داد. این مرکز پژوهشی، با اعلام برآورد جدید از میزان خسارت سیل، اصلی‌ترین عوامل تشدید خسارت‌های سیلاب در استان‌های مختلف را تشریح کرد ودر عین حال با اشاره به ۱۴ عامل انسانی محرک سیل، مقصر اصلی تشدید سیل وویرانی در ۵ استان کشور را معرفی کرد.
ریسک‌های موجود در بازار تهران؛

عواملی که ریسک مخاطرات بازار تهران را افزایش می‌دهد

وجود تاسیسات با رعایت کمترین موازین ایمنی، سازه‌های فرسوده،‌ افزایش بار بر سازه‌های فرسوده با احداث سقف‌هاب طاقی ضربی و وجود خاک‌های نرم از جمله عواملی است که خطر ریسک مخاطرات را در منطقه بازار بزرگ تهران افزایش می‌دهد و به گفته محققان این حوزه در صورت بروز آتش‌سوزی به دلیل باریک بودن معابر، خسارات آن بیش از خساراتی خواهد بود که به بازار قدیمی تبریز وارد شده است.
رئیس ستاد اجرایی حضرت امام (ره) ؛

کمک ستاد اجرایی فرمان امام به دولت برای بازسازی مناطق سیل‌زده

رئیس ستاد اجرایی حضرت امام (ره) از ورود به بحث بازسازی واحدهای مسکونی مناطق سیل‌زده کشور به دلیل توانایی کم دولت خبر داد و گفت: حدود ۵۰ هزار شغل مستقیم و غیرمستقیم با اعتبار ۵۰۰ میلیارد تومانیدر مناطق سیل‌زده ایجاد می شود.
پلاسکو را فراموش نکنیم؛

گزارش ملی بررسی حادثه پلاسکو

گزارش ملّی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو با شعار «پلاسکو را فراموش نکنیم» این حادثه و علل وقوع آن را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده است.بر اساس چکیده این گزارش؛ علت آتش سوزی، در حدی که جمع آوری اطلاعات برای هیات امکان پذیر بوده‌، اتصال برق (و احتمالا نشت همزمان گاز از ‏کپسول گاز) بوده است.‏
بررسی شبکه دفع آب های سطحی ؛

چرا سیلاب به تهران خسارت نزد

سیلاب‌های اخیر زنگ خطری برای همه شهرهای کشور بود. برخی شهرها متحمل تلفات و خسارات سنگینی شدند و برخی دیگر زودتر از موعد، اقدام کردند و کمتر خسارت دیدند. تهران البته بواسطه پایتخت بودنش وضعیت متفاوتی داشت، اما سؤالی که می‌تواند کلید حل مشکلات سایر شهرها باشد، این است چرا تهران از زیر بار سنگین بارش سال‌های اخیر، نجات پیدا کرد؟ آیا این وضعیت حاصل یک مدیریت درست بر شهر تهران بود یا نه؟ با محمد توسلی، شهردار اسبق تهران در این باره گفت‌و‌گو کردیم که به نکات مهمی اشاره می‌کند.
دکتر مهدی زارع مطرح کرد:

هشدار نسبت به موقعیت بزرگراه امام علی (ع)/تغییر کاربری اراضی عامل نفوذناپذیرتر شدن زمین

دکتر مهدی زارع عضو هیات علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله و مهندسی زلزله با بیان این که پس از وقوع سیل اخیر کشور با زمین لغزش مواجه بوده و تعداد زمین لغزش‌ها در استان مازندران ۳۷۲ مورد بوده است، گفت: در بسیاری از دره‌های شهر تهران ساخت و سازهایی رخ داده است، به گونه‌ای که سرتاسر بزرگراه امام علی بدون توجه به ساختار زمین جاده‌کشی شده و در صورت وقوع سیل از شمیران تا شهرری دچار حادثه خواهد شد.
آموزه های سیلاب اخیر؛

بازنگری در معماری شهری

تغییرات اقلیمی گسترده و پیش‌بینی استمرار بارندگی‌های مشابه و ایجاد سیلاب در بسیاری از نقاط ایران از یک طرف و ضرورت رعایت اصول صحیح ساخت‌و‌ساز مقاوم در برابر سیل در بازسازی‌های پیش‌رو از طرف دیگر، اهمیت پرداختن علمی و کارشناسی از وجوه مختلف تخصصی به موضوع سیل‌های اخیر را می‌نمایاند.تعیین حریم رودخانه در شهرها و روستاهای همجوار آن متکی بر استعلام از مراجع مرتبط بوده است و بررسی فنی تفکیکی حجم سیلاب، دبی رود و حریم ماکزیمم انجام نشده است.
داغ بر پیشانی گلستان؛

۱۸ سال برای پیشگیری از سیل فرصت داشتیم

مرداد ۱۸ سال پیش بارانی سیل‌آسا در استان گلستان بارید؛ بارانی که به روایتی به اندازه «بارندگی یک سال در عرض ۱۲ ساعت» بود.
پرسش امروز؛

سیل و سد سازی

تحلیلگران و کارشناسان سیل‌های ویرانگر اخیر در کشور را ناشی از دلایل گوناگونی مانند «مدیریت نامطلوب سدها»، «کمبود سدها»، «سوء مدیریت در طراحی و اجرای نادرست زیرساخت‌های شهری و روستایی»، «کاهش پوشش گیاهی و گسترش فرسایش وسیع آن در کشور» و «ضعف آبخیزداری» می‌دانند. اما به راستی ریشه اصلی وقوع سیلا‌ب‌های ویرانگر اخیر از کجاست؟ برخی ناظران نوک پیکان اتفاقات اخیر را به سمت سدسازی‌ها نشانه می‌گیرند.
سیل 98؛

گزارش تخصصی علل سیل روی میز دانشگاه آزاد اسلامی

حوادث فروردین‌ماه سال ۹۸، یکی از اتفاقات بی‌سابقه در کشور بود؛ حادثه‌ای که در آن تعدادی از استان‌های کشور درگیر سیل شدند و هنوز بعد از گذشت بیش از یک ماه امدادرسانی‌ها ادامه دارد. در این میان به دلیل بالا بودن ابعاد حادثه، کمتر به موضوع علمی و چرایی آن اشاره شده است. آرمان نجات‌دهکردی، عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق در یادداشتی، نگاه علمی به سیلاب در منطقه پلدختر لرستان داشته است.
گزارشی از بررسی علل خسارت های ناشی از سیل؛

چالش ساخت و سازهای فرسوده در حریم رودخانه+ تصاویر

در جریان سفر مسئولان ارشد استانی و کشوری به مناطق سیل زده بر روی این نکته تأکید زیادی شد که اگر از ابتدا جلوی ساخت و سازهای غیرمجاز در نزدیکی رودخانه ها گرفته می شد اکنون هیچ کدام از این مشکلات گریبانگیر نبود.
گفت و گو با دکتر مهدی زارع؛

چرا شهرهای ایران در مقابل بحران سیل آسیب پذیرند؟

از دیدگاه زمین‌شناسی و جغرافیایی ایران دارای شرایط و محیطی بسیار پویا و متنوع است. این پویایی زمین، از طرفی منابع طبیعی با ارزشی نظیر جنگل‌ها، معادن و ذخایر نفت و گاز را دراختیار ما قرار داده و از سوی دیگر موجب وقوع مخاطرات طبیعی نظیر زمین‌لرزه، سیل، زمین‌لغزش، فرونشست و... شده است. در این بین کلانشهر تهران ،با مخاطرات زمین‌شناختی و آب‌و‌هوایی مختلفی رو‌به‌رو است. سیل از جمله این مخاطرات است. اما با مدیریت کاهش ریسک که بیشتر پیشگیرانه است می توان از خسارت‌های بعد از سوانح طبیعی اجتناب کرد.
در گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو مطرح شد؛

کیفیت نامطلوب فرماندهی حادثه عملیات/ ضعف در کنترل حریق

هیئت ویژه گزارش ملی بررسی حادثه ساختمان پلاسکو صبح امروز گزارش مرتبط با این حادثه را ارائه کرد.تیم متشکل از چند نفر ازسوی ریاست جمهوری برای مشخص کردن زوایای حادثه پلاسکو تعیین شدند.
ارائه گزارش دقیق سیلاب ها؛

نوشتن گزارش علمی سیلاب زیر کولر گازی +جدول

رییس‌جمهوری، رسالت تهیه گزارش را به عهده کدام دانشگاه قرار داده است؟ آیا آکادمیسین‌های پشت‌میزنشین، زیر کولر گازی دفتر کارشان می‌توانند گزارش دقیقی از ماجرا تهیه کنند؟
صفحه  از ۲۳
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها