سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیریت بحران؛

«خطر» زلزله تهران و «خونسردی» مدیران

تلنگر وقوع زلزله بزرگ در شهرتهران در پاییز سال گذشته، مدیران شهری را به فکر تدارک یک برنامه عملیاتی مدیریت بحران در ۷۲ ساعت اولیه وقوع زلزله انداخت. به همین دلیل اردیبهشت ماه امسال، با رای پارلمان محلی پایتخت، شهرداری تهران ظرف دوماه مکلف به تهیه و تدوین «لایحه واکنش اضطراری در برابر زلزله» شد.
احمد صادقی/رئیس سازمان مدیریت بحران تهران؛

سنجش توانایی شهر در مسیر باران

با شروع پاییز و فرارسیدن فصل بارش، لزوم جدی گرفتن خطرات احتمالی وقوع سیلاب‌های شهری و آب‌های سطحی ناشی از بارندگی به‌عنوان یکی از مخاطرات شهری اهمیت فراوانی پیدا می‌کند.
شهردار تهران :

نباید از خطر زلزله در تهران غافل شویم

تهران آماده بحران‌های احتمالی می‌شود. زلزله، سیل، طوفان و تمام بلایای طبیعی هر لحظه امکان وقوع در پایتخت را دارند. به همین دلیل آنگونه که شهردار تهران اعلام‌ کرده‌است، «باید تهران آمادگی کامل برای مقابله با هر بحرانی را داشته باشد».
آخرین وضعیت استانهای سیل زده؛

تخریب بیشتر جاده‌ها در مناطق سیل‌زده

پس از سیل و آبگرفتگی صورت گرفته در ۶ استان متاثر از پدیده جوی شامل اصفهان، خراسان شمالی، گلستان، گیلان، مازندران و یزد و ۳۹ شهرستان و ۱۵۴ شهر و روستا از ۱۳ مهرماه تا ساعت ۶ صبح ۱۶ مهرماه به بیش از ۶۹۹۰ نفر امداد رسانی شده و بیش از ۳۲۷ نفر اسکان اضطراری شدند و حداقل ۸ نفر جان باخته‌اند. همچنین ۶۶۰ خانه از آب تخلیه شده‌اند و ۱۰۶ خودرو از مسیر سیلاب بیرون کشیده شده‌اند. منبع
مهدی زارع طی یادداشتی عنوان کرد؛

چالش طرح مسئله خطر

امسال به چهلمین سالروز زلزله طبس رسیدیم. زلزله 25/7/1357 طبس با بزرگای 7.4 در اولین روزهای اوج‌گیری انقلاب اسلامی 57 رخ داد. در آن زمان گزارشی از سوی سازمان برنامه و بودجه در مهر 57 تهیه شد که نشان مي‌داد کشته‌های زلزله طبس حدود شش‌هزار‌و 200 نفر بوده و تعداد مجروحان هم حدود دو برابر این عدد بوده است. البته بدیهی است که به دليل فضای ملتهب انقلابی در آن روزها، توجه افکار عمومی به شایعات مبنی بر مصنوعی‌بودن زلزله طبس یا نقش شوروی یا آمریکا در ایجاد آن و... در آن ایام و حتی بعد از آن کم نبود.
یک روز با مردان آتش؛

خطر و خاطره، غم و خنده در ایستگاه ۴۰

سرخی،‌ رنگی است که بیش از همه به چشم می‌آید. روی درخت بالای در ورودی محوطه، لانه‌ای درست کرده‌اند برای پرندگان. چند قدم جلوتر گربه کوچکی از یک طرف حیاط به طرف دیگر می‌رود. داخل محوطه "بگ... بگ..." اردکی توجه را جلب می‌کند. رو به رو ماشین‌هایی آشنا که هر کسی در خیابان یک بار آنها را دیده و میان خودروها هم رگالی از لباس‌های جان سخت سرخ، گوشه سمت راست در وردی هم آلاچیقی است که بالای آن عکس‌های شهدای پلاسکو نصب شده است.
رئیس‎ ‎مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی؛

"مانور بین‌المللی سونامی" در سواحل مکران برگزار می‌شود

رئیس‎ ‎مرکز ملی پیش‌بینی و هشدار مخاطرات دریایی پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی گفت: "مانور بین‌المللی سونامی" در سواحل مکران به صورت همزمان و با حضور کشورهای ‏حاشیه اقیانوس هند برگزار می‌شود که نوعی تمرین عملی برای مقابله با حوادث سونامی است
تهران تاب زلزله دیگر را ندارد؛

به عقب برنگردیم

زمزمه‌های تغییر در مدیریت شهری در پی قانون منع بکارگیری بازنشستگان و دمیدن هر روزه به تنور شایعه آن بیش از زلزله احتمالی تهران برای این پایتخت چند میلیونی خسران بار است؛ شایعاتی که لرزه‌های آن در شهری که در آن زندگی می‌کنیم ممکن است خسارت و تبعاتی به مراتب ویرانگر و مخرب‌تر از زلزله برجای بگذارد و ویرانه‌های آن در بلندمدت رخ نشان دهد و حال شهر تهران را بدتر کند
استادیار دانشگاه:

فرونشست زمین نقش چندانی در وقوع زمین لرزه ندارد

دکتری ژئوفیزیک زلزله شناسی و استادیار دانشگاه تحصیلات تکمیلی و صنعتی کرمان گفت : فرونشست زمین بر اثر برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی را نمی توان به عنوان عامل اصلی زمین لرزه های رخ داده شده در کشور و استان کرمان قلمداد کرد .
حمیدرضا عراقی تشریح کرد؛

شبکه گازرسانی پایتخت چقدر در مقابل زلزله مقاوم است؟

یکی از بزرگ‌ترین نگرانی‌هایی که همواره در سطح جامعه وجود داشته وقوع زلزله در پایتخت و تبعات بعد از آن مانند ترکیدن شبکه‌های گازرسانی است. موضوعی که به گفته مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به دلیل مقاوم بودن لوله‌ها در برابر زلزله جای نگرانی ندارد و تنها تاثیر زلزله بر شبکه‌های گازرسانی تخریب ساختمان‌ها بر اثر زلزله و آوار شدن آن‌ها روی علمک‌های گاز است.
رئیس خانه کشاورز استان همدان پاسخ داد؛

کدام شهر ایران زودتر بی‌آب می‌شود؟

رئیس خانه کشاورز استان همدان گفت: طبق پیش‌بینی‌های انجام شده بسیاری از استان‌های کشور در ۵۰ سال آینده دچار بی‌آبی می‌شوند اما با این آهنگ مصرف، همدان طی ۲۰ سال آینده آبی نخواهد داشت.
در یادداشتی به بهانه سالروز "زلزله ورزقان" بررسی شد؛

چالش‌های اصلی مطالعات زلزله در کشور

رخداد زلزله ورزقان در سال 91 و زلزله 21 آبان 96 در ازگله سرپل ذهاب نشان داد که در 6 سال گذشته چالش‌های زلزله کماکان یکسان باقی مانده است و در شرایطی قرار داریم که هیچ مدیری حاضر نیست برای انجام پژوهش‌های خوب در این زمینه سرمایه‌گذاری کند،چرا که روحیه فناوری‌محور و تولید ابزار به تدریج اهمیت بیشتری یافته است و حتی در مجموعه شورای عتف، وزارت علوم و معاونت علمی ریاست‌جمهوری نیز چنین موضوعات بنیادی و ضروری برای کشور مورد اقبال نیست. به این ترتیب مدیران دانشگاهی و مراکز پژوهشی نیز به پیروی از همین سیاست، حاضر به پذیرش و سرمایه‌گذاری در کارهای با دردسری مانند پیش‌بینی زلزله نیستند.
بانک جهانی ارائه کرد؛

نسخه فوری هوای پاک برای شهرداری پایتخت

بانک جهانی با بررسی وضعیت آلودگی هوای تهران و مقایسه آن با کیفیت هوای ۲۵ شهر بزرگ دنیا اعلام کرد: ذرات معلق موجود در هوای تهران سه تا چهار برابر بیش از حد مجاز است که منشأ اصلی انتشار آن به خودروهای سنگین و موتورسیکلت‌ها مربوط می‌شود.
زلزله اندونزی؛

زلزله هفت ریشتری در اندونزی

تکان های شدید زلزله هفت ریشتری دیروز اندونزی
طرح آبرسانی اضطراری تهران؛

مصوبات شورای شهر تهران در شرایط اضطرار

طرح آبرسانی اضطراری شهر تهران تصویب شد.
رئیس مدیریت بحران تهران خبرداد؛

تهیه لایحه واکنش اضطراری در برابر زلزله تهران

رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از تهیه لایحه واکنش اضطراری در برابر زلزله و ارائه آن به شورای شهر خبر داد.
در اختتامیه مسابقه عبور از بحران زلزله عنوان شد؛

راهکارهای معمارانه برای عبور از بحران زلزله تهران

مراسم اختتامیه مسابقه معماری با عنوان راهکارهای معمارانه برای عبور از بحران زلزله برگزار شد.
دلایل مشاهده نور در زلزله‌ کرمانشاه؛

عقب‌ماندگی ۱۴ساله ایران در استفاده‌ از سامانه‌های هشدار

در حالی که برخی نظریه‌های غیر علمی و ناصحیح در زمینه مشاهده نور در بعد از زلزله‌های کرمانشاه مطرح کردند، محققان کشور بر این اعتقاد هستند که مشاهده نور بعد از رخدادهای لرزه‌ای مهم، پدیده‌ای طبیعی به نام "نورهای زلزله" و به دلیل وارد شدن تنش به سنگ‌ها و آزاد شدن بارهای الکتریکی آنها است.
مهدی زارع:

وارد دهه پر زلزله شده‌ایم!

مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی معتقد است زلزله‌های کنونی جبران دوران آرام ۲۰ سال گذشته است و احتمالا این روند ادامه پیدا می‌کند تا تعداد زلزله‌های ایران در یک دوره ۵۰ ساله به تعادل آماری خودش برسد.
رئیس شورای اسلامی شهر تهران:

مدیریت شهری باید آماده شرایط خاص کشور و بحران باشد

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: مدیریت شهری باید آماده شرایط خاص کشور و بحران باشد.
صفحه  از ۱۹
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها