عضو کمیته‌ حقوقی پرونده فاجعه پلاسکو ؛

زندگی غول‌های ناایمن پشت موانع حقوقی

«برای جلوگیری یا اصلاح مجتمع‌های تجاری ناایمن پایتخت، درخواست‌هایی از سوی شورای شهر تهران به دادگاه‌های پایتخت ارائه شده است»؛
در نشست خبری «پرونده پایتخت»در دانشگاه پلی تکنیک عنوان شد؛

آینده تهران روشن نیست

شهرداری و سازمان‌های زیر‌دستی‌اش مثل آتش‌نشانی به سوال‌های بسیار زیادی باید پاسخ دهند. اینکه وقتی می‌گویند 31 دقیقه قبل از تخریب ساختمان به نیروهایشان دستور ترک محل را داده‌اند چرا باز هم 16 نفر فوت کرده‌اند؟ مدت زمان لازم برای ترک ساختمان سه دقیقه بوده است. آیا دستور ترک ساختمان اصلا به گوش آتش‌نشانان رسیده؟ آنها که حتی بی‌سیم گوشی هم نداشتند که دستور شما را دریافت کنند!
کشف گسل جدید در تهران؛

از گسل شمال تهران بترسید؛ یک‌بار قیطریه را ویران کرد

استاد پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله می‌گوید: رخداد زمین‌لرزه‌ها در محدوده تهران حتی در محدوده شهری تهران کنونی در آینده حتمی است؛ در همین محدوده زمین‌لرزه‌های شدیدی در گذشته داشته‌ایم.
خطرناکتر از هر گسلی دیگر؛

کشف گسل جدید در تهران

در حالی که در شهر تهران نسبت به مدیریت ریسک مخاطرات زمین بی‌توجهی شده و ساختمان‌های بلندمرتبه و سازه‌های حساس در اطراف گسل‌ها ساخته شده است، رییس پژوهشکده علوم زمین از شناسایی گسل جدید در بین بزرگراه‌های حکیم و همت با توان لرزه‎زایی بالا خبر می‌دهد.
مقررات ایمنی در برابر آتش اصلاح شد؛

وزارت راه هشدار داد/وجود ۲۷۰ برج بلندمرتبه در معابر باریک پایتخت

رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی از وجود ۲۷۰ برج بالای ۱۲ طبقه در معابر ۶ تا ۱۲ متر در تهران خبر داد که در صورت بروز آتش‌سوزی امکان ارایه خدمات آتش‌نشانی در آن مناطق دشوار است.
"پلاسکو"حادثه‌ای شهری بود اما؟

گفت‌وگوی متفاوت رییس هلال احمر در آستانه اربعین "مردان آتش"

اربعین قهرمانان پلاسکو رسید؛ 16 آتش‌نشان و شش شهروند جان باختند و هنوز تنور وعده و وعیدها به بازماندگان این حادثه غم‌انگیز داغ است. شاید سوال اصلی همچنان این باشد که درس‌های هرچند تلخ "پلاسکو"، مانند قهرمانانش ماندگار شد؟
خیز گرانی قبل از نوروز:

450 شهر بی‌دفاع در برابر تهدید سیل

معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه 450 شهر و 8 هزار و 650 روستا و آبادی ایران در معرض تهدید سیل هستند، گفت: بیش از 3 هزار و 500 سیل در 20 سال اخیر با متوسط خسارت هر سیل 400 میلیارد ریال به وقوع پیوسته است.
رئیس شورای شهر:

زلزله بالای 6 ریشتر تهران را نابود می کند

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: با توجه به وضعیت ساخت و سازها در شهر تهران بدون شک زلزله ای بالای 6 ریشتر پایتخت را نابود خواهد کرد.
تفاهم نامه همکاری میان نهاد کتابخانه های عمومی و مدیریت بحران تهران ؛

بهره گیری از ظرفیت های موجود برای پیشگیری از حوادث

نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با هدف بهره گیری از ظرفیت های موجود به منظور پیشگیری از حوادث و کاهش آثار زیان بار و آسیب پذیری شهروندان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
نجار در هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران:

راه مقابله با «ابر بحران» گردوغبار در کشور/دلایل سقوط پلاسکو

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: باید با برنامه ریزی صحیح باور به بحران را درمیان مسئولین و مردم تقویت کرده و باور کنیم حادثه خبر نمی کند تا در زمان وقوع حوادث یک گام جلوتر باشیم.
۲۳ میلیون آتش‌سوزی در جنگل‌های حاشیه شهرها طی یک دهه گذشته رخ داده است؛

شهرها در یک قدمی فاجعه

پوشش گیاهی حومه برخی از شهرهای جهان با خطر رو به رشد آتش‌سوزی‌های ویرانگر روبرو هستند. مطالعه جدید انجام‌شده روی نقشه جهان، نشان داد که در یک دهه گذشته ۲۳ میلیون آتش‌سوزی مختلف رخ داده است. محققان می‌گویند ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از شهرهای ما به‌دلیل پوشش گیاهی بسیار اشتعال‌پذیر در اطراف خود به سطح جدی از یک فاجعه نزدیک شده‌اند
احمد مسجد جامعی:

آیا مدیریت بحران تهران باید همچنان زیرنظر شهرداری باشد؟

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد مدیریت بحران تهران باید همچنان زیر نظر شهرداری باقی بماند یا به بخش های دیگر از جمله فرمانداری منتقل شود، با اشاره به اینکه تهران شرایط دشواری دارد، گفت: در جاهای دیگر ستاد مدیریت بحران زیر نظر استانداری است اما برای اینکه بدانیم مدیریت بحران تهران زیر نظر کدام بخش باشد احتیاج به مرور اطلاعات و تامل در این مورد داریم.
آثار حادثه پلاسکو؛

انباشت بحران در «مدیریت شهری»

این نوشتار با «رخداد» خواندن رویداد پلاسکو بر آن است تا از منظری هستی شناختی عمق فاجعه و بحران در مدیریت شهری و نظام دانش اجتماعی ناظر بر آن را مورد تحلیل قرار دهد.
روایت جدید مدیریت شهری از سانحه اخیر تهران ؛

چهار مجهول دفاعیه پلاسکو

دفاعیه مدیریت شهری تهران در پرونده پلاسکو، دیروز در جلسه فوق‌العاده شورای شهر قرائت شد؛
دو روايت متفاوت از ويراني پلاسکو:

حادثه بود، فاجعه شد

ايران کشوري است که هر روز در معرض بلاياي طبيعي و غيرطبيعي است. زلزله، سيل، آتش‌سوزي و امثال اين اتفاقات هر روز در گوشه و کنار ايران اتفاق مي‌افتد. در اين ميان نکته‌ قابل تامل اين است که ما هيچ مرکز درماني جامع‌الشرايطی در سطح کشور نداريم که بتواند به‌عنوان تروماسنتر تيپ يک تمام خدمات درماني را به مردم ارایه بدهد.
فرمانده عملیات پلاسکو در مجلس شورای اسلامی؛

اقدامات فوری به جای حاشیه‌سازی نیاز امروز مدیریت بحران کشور

آواربرداری از آوارهای پلاسکو به پایان رسید اما گودبرداری از علل و عوامل آن و همچنین پیشگیری از حوادث مشابه در حال انجام است.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی:

علت حادثه پلاسکو باید از کشف دلیل آتش‌سوزی آغاز شود

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: علت وقوع حادثه پلاسکو باید از کشف دلیل آتش سوزی آغاز شود و کارشناسان می‌توانند با تحقیقات میدانی، بررسی‌ها و اسناد گذشته و نمونه‌ها به علت اصلی برسند.
17 مخاطره آتش در بازار تهران؛

20 تاکتیک «پیشگیری از بحران فراپلاسکو» طراحی شد

فرمان ویژه رئیس‌جمهور برای پرونده پلاسکو: یک‌سوم انواع فعالیت‌های تجاری‌-تولیدی بازار تهران، پر ریسک و محرک حریق محسوب می‌شود. معادله «محاسبه احتمال آتش‌سوزی» از پنج منشأ خرابکاری، بی‌توجهی، اتصال برق، نشت گاز و اشکال تجهیزات در پاساژها
رییس سازمان مدیریت بحران کشور؛

آمادگی تهران در برابر وقوع زلزله زیر 10 درصد است!

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در باره وقوع زلزله احتمالی در تهران و آمادگی نهادهای امداد رسان گفت: آمادگی در تهران نسبت به حادثه خیلی کم است و یا اینگونه بگویم در تهران آن حوادثی که محتمل بر اتفاق است و با توجه به گسل ها و فرونشست هایی که داریم، شاید ۱۰ درصد هم آمادگی وجود نداشته باشد.
آنچه ما را تهدید می کند؛

بحرانهایی که دیده نمی شوند!

شواهد و اظهارنظر کارشناسان مختلف نشان می‌دهد عوامل تهدید کننده امنیت ملی از خارج از مرزها به داخل کشور کوچ کرده است و در صورتی عدم مدیریت فوری و کارشناسی مسائل متعدد زیست محیطی و مسائل اجتماعی، گریبان کشور را خواهد گرفت و همانند بمب قوی عمل کرده و امنیت ملی را به چالش خواهد کشید.
صفحه  از ۵
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها