تفاهم نامه همکاری میان نهاد کتابخانه های عمومی و مدیریت بحران تهران ؛

بهره گیری از ظرفیت های موجود برای پیشگیری از حوادث

نهاد کتابخانه های عمومی کشور و سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران با هدف بهره گیری از ظرفیت های موجود به منظور پیشگیری از حوادث و کاهش آثار زیان بار و آسیب پذیری شهروندان تفاهم نامه همکاری امضا کردند.
نجار در هشتمین کنفرانس بین المللی مدیریت جامع بحران:

راه مقابله با «ابر بحران» گردوغبار در کشور/دلایل سقوط پلاسکو

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: باید با برنامه ریزی صحیح باور به بحران را درمیان مسئولین و مردم تقویت کرده و باور کنیم حادثه خبر نمی کند تا در زمان وقوع حوادث یک گام جلوتر باشیم.
۲۳ میلیون آتش‌سوزی در جنگل‌های حاشیه شهرها طی یک دهه گذشته رخ داده است؛

شهرها در یک قدمی فاجعه

پوشش گیاهی حومه برخی از شهرهای جهان با خطر رو به رشد آتش‌سوزی‌های ویرانگر روبرو هستند. مطالعه جدید انجام‌شده روی نقشه جهان، نشان داد که در یک دهه گذشته ۲۳ میلیون آتش‌سوزی مختلف رخ داده است. محققان می‌گویند ما به این نتیجه رسیده‌ایم که برخی از شهرهای ما به‌دلیل پوشش گیاهی بسیار اشتعال‌پذیر در اطراف خود به سطح جدی از یک فاجعه نزدیک شده‌اند
احمد مسجد جامعی:

آیا مدیریت بحران تهران باید همچنان زیرنظر شهرداری باشد؟

عضو شورای اسلامی شهر تهران در پاسخ به این پرسش که آیا ستاد مدیریت بحران تهران باید همچنان زیر نظر شهرداری باقی بماند یا به بخش های دیگر از جمله فرمانداری منتقل شود، با اشاره به اینکه تهران شرایط دشواری دارد، گفت: در جاهای دیگر ستاد مدیریت بحران زیر نظر استانداری است اما برای اینکه بدانیم مدیریت بحران تهران زیر نظر کدام بخش باشد احتیاج به مرور اطلاعات و تامل در این مورد داریم.
آثار حادثه پلاسکو؛

انباشت بحران در «مدیریت شهری»

این نوشتار با «رخداد» خواندن رویداد پلاسکو بر آن است تا از منظری هستی شناختی عمق فاجعه و بحران در مدیریت شهری و نظام دانش اجتماعی ناظر بر آن را مورد تحلیل قرار دهد.
روایت جدید مدیریت شهری از سانحه اخیر تهران ؛

چهار مجهول دفاعیه پلاسکو

دفاعیه مدیریت شهری تهران در پرونده پلاسکو، دیروز در جلسه فوق‌العاده شورای شهر قرائت شد؛
دو روايت متفاوت از ويراني پلاسکو:

حادثه بود، فاجعه شد

ايران کشوري است که هر روز در معرض بلاياي طبيعي و غيرطبيعي است. زلزله، سيل، آتش‌سوزي و امثال اين اتفاقات هر روز در گوشه و کنار ايران اتفاق مي‌افتد. در اين ميان نکته‌ قابل تامل اين است که ما هيچ مرکز درماني جامع‌الشرايطی در سطح کشور نداريم که بتواند به‌عنوان تروماسنتر تيپ يک تمام خدمات درماني را به مردم ارایه بدهد.
فرمانده عملیات پلاسکو در مجلس شورای اسلامی؛

اقدامات فوری به جای حاشیه‌سازی نیاز امروز مدیریت بحران کشور

آواربرداری از آوارهای پلاسکو به پایان رسید اما گودبرداری از علل و عوامل آن و همچنین پیشگیری از حوادث مشابه در حال انجام است.
سخنگوی سازمان آتش‌نشانی:

علت حادثه پلاسکو باید از کشف دلیل آتش‌سوزی آغاز شود

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران گفت: علت وقوع حادثه پلاسکو باید از کشف دلیل آتش سوزی آغاز شود و کارشناسان می‌توانند با تحقیقات میدانی، بررسی‌ها و اسناد گذشته و نمونه‌ها به علت اصلی برسند.
17 مخاطره آتش در بازار تهران؛

20 تاکتیک «پیشگیری از بحران فراپلاسکو» طراحی شد

فرمان ویژه رئیس‌جمهور برای پرونده پلاسکو: یک‌سوم انواع فعالیت‌های تجاری‌-تولیدی بازار تهران، پر ریسک و محرک حریق محسوب می‌شود. معادله «محاسبه احتمال آتش‌سوزی» از پنج منشأ خرابکاری، بی‌توجهی، اتصال برق، نشت گاز و اشکال تجهیزات در پاساژها
رییس سازمان مدیریت بحران کشور؛

آمادگی تهران در برابر وقوع زلزله زیر 10 درصد است!

رییس سازمان مدیریت بحران کشور در باره وقوع زلزله احتمالی در تهران و آمادگی نهادهای امداد رسان گفت: آمادگی در تهران نسبت به حادثه خیلی کم است و یا اینگونه بگویم در تهران آن حوادثی که محتمل بر اتفاق است و با توجه به گسل ها و فرونشست هایی که داریم، شاید ۱۰ درصد هم آمادگی وجود نداشته باشد.
آنچه ما را تهدید می کند؛

بحرانهایی که دیده نمی شوند!

شواهد و اظهارنظر کارشناسان مختلف نشان می‌دهد عوامل تهدید کننده امنیت ملی از خارج از مرزها به داخل کشور کوچ کرده است و در صورتی عدم مدیریت فوری و کارشناسی مسائل متعدد زیست محیطی و مسائل اجتماعی، گریبان کشور را خواهد گرفت و همانند بمب قوی عمل کرده و امنیت ملی را به چالش خواهد کشید.
کارگران بدون بیمه شکایت کنند؛

تخلف وزارت کار در ماجرای پلاسکو روشن است

دبیر کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران گفت: طبق ماده ۹۶ قانون کار در ارتباط با ساختمان پلاسکو و بیمه نبودن بخش زیادی از کارگران تخلف صورت‌گرفته توسط وزارت کار روشن و مبرهن است؛ چرا که یا بازرسی انجام نشده یا ناقص انجام شده است.
فتح الهی:

بی توجهی به ایمن سازی عواقب سنگین دیگری را به بار می آورد

دبیر ستاد بازآفرینی شهر تهران گفت: انتظار ما از ۳۲ دستگاه مسئول در زمینه خدمات رسانی این است که تا قبل وقوع حادثه خدمات نوسازی و بهسازی را به محله های فرسوده ارائه دهند.
مواجهه علمی با فجایع شهری؛

فوکوشیما؛ خسارت بار ترین سانحه طبیعی تاریخ بشر

زلزله فوکوشیما با بزرگی حدود 9 درجه بزرگترین زلزله ژاپن از سال 1900 میلادی بوده است که تمام محاسبات دقیق محققان ژاپنی و دیگر کشورها را دگرگون کرد.
ابراهیم درستی:

کسبه پلاسکو به پاساژی در جمهوری منتقل می‌شوند

نایب رئیس اتاق اصناف ایران با اشاره به اینکه اولویت نمایشگاه بهاره امسال با کسبه ساختمان پلاسکو است، گفت: ۴۰۰ واحد از کسبه پلاسکو در یک پاساژ در خیابان جمهوری اسکان داده می شوند.
امنیت کامل محل حادثه پلاسکو؛

مراقبت پلیس از گاوصندوق ها / واکنش سخنگوی قوه قضائیه

جانشین فرمانده ناجا، گفت: پلیس امنیت کامل محل حادثه پلاسکو را برقرار کرده است.
مسجد جامعی:

هیچ مدیریت بحرانی وجود نداشت

شورای شهر تهران، سه روز پس از حادثه پلاسکو تهران که تبدیل به عزای عمومی شد، به جز بازدید و حضور در صحنه تعدادی از اعضای خود که بعضا در همراهی با شهردار تهران بودند، بالاخره جلسه‌ای فوق‌العاده را برای بررسی ابعاد حادثه، نیازهای آتش‌نشانی در شرایط فعلی و آینده و مسائل مرتبط دیگر که ما از آن تقریبا بی‌خبر هستیم، تشکیل داد. البته جزئیاتی از این جلسه غیرعلنی بیرون آمد، اما نه همه آن و همین اصرار به پنهان‌گذاشتن برخی مسائل و ربط‌دادن و نسبت داده‌شدن این نگرانی‌ها یا حقایق، به كسبه ارگان‌هاي ديگر همان چیزی بود که جلسه فوق‌العاده دیروز شورای شهر تهران را با تنش هم همراه کرد.
گفت و گو با مظاهر معین الدینی، استاد محیط زیست دانشگاه تهران:

مهار آلودگی هوا، درگرو مدیریت یکپارچه است

همان‌طور که می‌دانیم، رشد شهر و شهرنشینی بارزترین ویژگی تحولات اجتماعی - اقتصادی در دو قرن اخیر بوده است. در حال حاضر نیز رشد شهرها، مخصوصاً در کشورهای در حال توسعه، منجر به شهرنشینی همراه با ضایعات زیست محیطی می‌شود.
رئیس بخش زلزله‌شناسی :

تهران جزو پنج شهر خطرناک دنیا است

رییس بخش زلزله شناسی راه، مسکن و شهرسازی با بیان این که تهران جزو 5 شهر بزرگ دنیا است که خطر زندگی در بالا است، گفت: زلزله، فروریزش، انفجار لوله‌های گاز و ... از جمله خطراتی است که جان مردم تهران را تهدید می کند.
صفحه  از ۵
نظرات و گلایه ها