سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان:

مسائل فنی در ساخت منازل روستایی آسیب دیده در سیل رعایت نشد

مدیرکل بنیاد مسکن خوزستان گفت: یکی از علل آسیب دیدگی واحدهای مسکونی روستایی در خوزستان عدم اجرای درست کرسی چینی و شناژ است.
روزگار شادی‌های فراموش شده!

آیا زیست شبانه بر شادی مردم تاثیر می‌گذارد؟

احیای زیست شبانه در تهران از سال گذشته توسط شورای شهر پایتخت مطرح شد و البته اظهار نظر مخالفان و موافقان را برانگیخت و موضوع از یک امر اجتماعی تبدیل به موضوعی عقیدتی شد.
آثار اجرای زیست شبانه؛

کارآفرینی در شیفت شب پایتخت

زیست شبانه نام طرحی است که فعلاً به علت برخی مخالفت‌ها کنار گذاشته شده است، اما این طرح صرفاً با رویکرد تفریحی و استفاده از فضاهای فرهنگی و هنری در شب تعریف نمی‌شود. «زیست شبانه» حالا به‌عنوان یکی از پرسابقه‌ترین طرح‌ها برای درآمدزایی و راه‌اندازی کسب و کارهای خرد در اغلب کشورهای توریستی و بزرگ دنیا مطرح است. سان‌فرانسیسکو شهری است که از صنعت شبانه در سال 2015، برای بیش از 60 هزار نفر اشتغال ایجاد کرده و تنها 4 میلیارد و 778 هزار میلیون دلار درآمد رستوران‌ها از این صنعت در همین سال بوده است.
خیابان لاله زار؛

ناگفته‌هایی درباره خیابان «لاله‌زار»

می‌گویند لاله زار زمانی باغ و محل تفریح شاهان قاجار مثل فتحعلی شاه و محمد میرزا (فرزند عباس میرزا) بوده است. روز سیزدهم نوروز را در همین باغ جشن می‌گرفتند و عروس ناصرالدین میرزا را از همین باغ با جشن و شادی بدرقه کرده‌اند. حالا این خیابان تبدیل به بورس لوازم برقی، الکتریکی و لوستر شده است.
از خانه کارگر تا خانه کارفرما!

چگونه طرح «حیات شبانه» دست محجوب را رو کرد؟

علیرضا محجوب دبیر کل خانه کارگر اخیرا گفته با طرح حیات شبانه گفته «در هیچ کجای دنیا سابقه ندارد که کارگران را استثمار کنند و بگویند بعد از ساعت ۱۲ بایستند».وی در بخش دیگری از سخنان خود وجود حیات شبانه را تجویز رفتن مردم به کلوپ و کازینو عنوان می‌کند؟
یادداشت حامد فوقانی‌؛

5دلیل برای به‌روزرسانی ساختار شهرداری

سال68 زمانی که اصلاح ساختار شهرداری تهران از سوی غلامحسین کرباسچی شهردار وقت به جریان افتاد، عده‌ای فریاد برآوردند که به خاطر عدم‌مدیریت و جبران کسری هزینه‌های پس از جنگ تحمیلی، تنها راه‌حلی که به ذهن‌شان آمده تعدیل نیروست. آن موقع اصلاح ساختار با اما و اگرهای فراوان، بالاخره به‌نوعی انجام شد؛ ولی نه به شکل کامل؛ نه به‌گونه‌ای که بتواند تا سالیان بعد، سندی در اختیار باشد که جلوی موازی‌کاری و فربه شدن شهرداری را بگیرد. همین شد که در ابتدای دهه80 بازهم پای اصلاح ساختار شهرداری تهران به میان آمد؛ زنگ خطرها برای شهرهای دیگر هم به‌صدا درآمده بود.
رئیس سازمان عشایری مطرح کرد:

اختصاص سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان برای توسعه مناطق عشایری کشور

رئیس سازمان عشایری گفت: سالانه ۱۵۰ میلیارد تومان برای توسعه مناطق عشایر اختصاص می یابد.
مهاجرت روستاشهری؛

خطر نرخ رشد منفی جمعیت روستایی ۲۱ استان

توسعه روستایی مفهوم مهمی در توسعه ملی است؛ چرا که روستاها به‌عنوان مجتمع‌های زیستی و بستر اصلی فعالیت‌های کشاورزی، تبلور حیات اقتصادی- اجتماعی کشورها هستند.
اوحدی عنوان کرد؛

بودجه سازمان از چهار به دو درصد از درآمد شهرداری رسید

سعید اوحدی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران با حضور در خبرگزاری تسنیم درباره فعالیت‌های این سازمان و البته مشکلات بودجه‌اش سخن گفت. سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران در سال‌های گذشته فعالیت‌هایی داشته که گاهی در عرصه فرهنگ و هنر بسیار تاثیرگذار بوده‌اند. از زمانی که سعید اوحدی وارد این سازمان شده، این فعالیت‌ها وارد فاز تازه‌ای شده است. همین نورز امسال بود که در اقدامی قابل تقدیر پروژه‌ی «هنر برای همه» با حمایت‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شکل گرفت. پروژه‌ای که هدفش رساندن هنرهای با ارزش به دست مردمان پایین دستِ شهر است.
اجرای طرح زیست شبانه ؛

آیا "طرح حیات شبانه" از کشورهای اروپایی تقلید شده است؟

در حالی عضو شورای شهر تهران اعلام کرده که شورا موافقت پلیس را برای اجرای طرح "حیات شبانه" اخذ کرده است اما جانشین فرمانده ناجا اعلام کرده پلیس حیات شبانه را قبول نداشته و این فرهنگ حتی در اروپا هم نیست و زیر بار آن نخواهیم رفت.
مالکیت عمومی اراضی عباس آباد؛

مالکیت عمومی اراضی عباس‌آباد؛ حقی احقاق نشده

اراضی عباس‌آباد با مساحتی بالغ بر ۵۶۰ هکتار، به دلیل وسعت، یکپارچگی، طبیعت و موقعیت استقرار منحصر‌به‌فردی که در سیستم کالبدی_فضایی شهر تهران دارد، از دیرباز به‌عنوان یک کانون مهم برنامه‌ریزی و مدیریت در شهر تهران مطرح و مورد توجه بوده ‌است.
عباس فرهادیه:

سامانه‌ای برای ثبت‌نام خرید مسکن طرح "اقدام ملی" در شهرهای جدید وجود ندارد

در حالی قرار است در قالب طرح اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، ۲۰۰هزار مسکن در شهرهای جدید ساخته شود که مدیرکل دفتر سرمایه‌گذاری و اقتصاد مسکن، گفت: در شهرهای جدید، سامانه‌ای که مردم نسبت به ثبت‌نام برای خرید واحدهای مسکونی این طرح اقدام کنند، وجود ندارد.
برزین ضرغامی خبر داد؛

شناسایی 40 پلاک در پهنه فرهنگ و هنر رودکی

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از شناسایی نزدیک به 40 بنای واجد ارزش تاریخی و میراثی در پهنه فرهنگ و هنر رودکی خبر داد.وی با اشاره به برنامه های مشترک سازمان زیبا سازی، اداره کل میراث فرهنگی تهران و شهرداری منطقه 11 برای حفظ این بناهای تاریخی بیان کرد: برای حفظ این آثار ارزشمند در این محدوده در گام نخست کارشناسان مستقر در دفتر کار اجرای پروژه پیرایش خیابان انقلاب در حال به روز کردن اطلاعات در خصوص بناهای واجد ارزش تاریخی و معماری واقع در این محدوده هستند.
رئیس اتاق اصناف تهران خبر داد؛

بررسی طرح زیست شبانه پس از پایان ماه رمضان

رئیس اتاق اصناف تهران گفت: تهران یعنی کشور و شهری است که 24 ساعت بیدار است و از استان‌های دیگر دائما در حال ورود و خروج به این کلانشهر هستند پس باید مکانی وجود داشته باشد که مسافران و یا کسانی که در شب فعالیت می‌کنند حداقل بتوانند یک آب خوردن تهیه کنند.
لزوم دقت در مدیریت شهری؛

چرا شورای شهر تهران با الگوی شهر نظامی مخالفت کرد؟

در حالیکه شورای اداری شهرداری تهران تصمیم گرفت که وظایف نیرو‌های شهربان را به یگان حفاظتی این نهاد عمومی بسپرد شورای شهر تهران به دلایل مختلف از جمله غیرقانونی بودن مصوبه شورای اداری مورد مخالفت قرار گرفت.برخی کارشناسان معتقدند ماموران از دستفروشان رشوه می‌گیرند و مشکل بدین ترتیب چند برابر می‌شود؛ ضمن اینکه اگر بخواهیم شهربان به کارکرد اصلی خود برسد و تذکرها و ماموریت‌هایش تاثیرگذار باشد لازم است یگان حفاظتی که ظاهری نظامی دارند هم کنار آنها حضور داشته باشد تا برخورد با تخلفات جدی‌تر انجام شود و به همین دلیل چنین طرحی در شورای اداری شهرداری تصویب شد.
۱۰ شهر «هوشمند» در جهان ۲۰۱۹ ؛

۶ مهارت شهرداران شهرهای برتر

۱۰ شهر اول جهان در لیست «شهرهای هوشمند ۲۰۱۹» با اعلام رتبه‌ هر یک از آنها در حوزه‌های سنجش کیفیت زندگی، معرفی شدند.یک مدرسه اقتصاد در اسپانیا برای ششمین سال پیاپی، امکانات و خدمات زندگی و سکونتی شهرهای مختلف دنیا به همراه وضعیت اجتماعی و اقتصادی این شهرها را مورد بررسی کیفی قرار داده و با ملاک عمل قرار دادن ۹۶ شاخص در ۹ حوزه، «۱۰ شهر هوشمند» را از بین آنها شناسایی کرده است.
الگوهای توسعه شهری ؛

شهری که پیاده ها را دوست ندارد

تهران شهری است که شهروندانش هم آن را خوب نمی‌شناسند. این را داشته باشید؛ حالا فرض کنید به‌شما اطلاع می‌دهند دوستی در یکی از بیمارستان‌های سعادت‌آباد بستری شده و ساعت سه تا پنج هم وقت ملاقات دارد.وضعیت ناگواری است اما ناگوارترین وضعیت این است که شما بدرستی نمی‌دانید از میدان فردوسی تا سعادت آباد چگونه و با چه وسیله‌ای بروید. بهترین راه و سریع‌ترین راه را انتخاب می‌کنید؛ یک تاکسی اینترنتی. راننده شما را کنار بزرگراه پیاده می‌کند و به انتهای خیابانی پشت گارد ریل اشاره می‌کند. راه زیادی نیست و چاره‌ای هم جز پیاده رفتن ندارید چون جایی برای ورود ماشین نیست مگر اینکه کل منطقه را دور بزند و نیم ساعت دیگر به در بیمارستان برسد.
مخالفت خارج از چارچوب با مصوبات شورای شهر؛

فرمانداری علیه زیست شبانه

گویا فرمانداری تهران عزمش را جزم کرده تا جلوی مصوباتی که حیات را به پایتخت هدیه می‌دهند، بگیرد؛ البته با روشی خارج از آنچه در قانون آمده است. فرمانداری پس از آنکه در نامه‌هایی، با 3مصوبه مهم شورای شهر تهران مخالفت کرده بود، به تازگی نیز با مصوبه زیست شبانه مخالفت کرده است. درحالی‌که براساس قانون هیچ مقام اجرایی بدون اظهارنظر هیأت تطبیق حق اظهارنظر شخصی در مورد مصوبات شورای شهر ندارد؛ چراکه طبق قانون، تمام مصوبات شورای شهر در تهران و دیگر شهرهای بزرگ کشور، توسط هیأتی به نام هیأت تطبیق مورد بررسی دقیق قرار می‌گیرد.
طرح دولت برای «بافت‌ فرسوده» به سرانجام نرسید؛

بایکوت خاموش بازآفرینی شهری

طرح «بازآفرینی شهری» به‌عنوان بخش اصلی از برنامه عرضه حمایتی ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، جای خود را به یک طرح فرعی داد. سال گذشته اصرار بر انبوه‌سازی در بافت‌های فرسوده، علت اصلی تغییر وزارتی در بخش مسکن را رقم زد؛ اما اکنون محرز شده این مدل بازآفرینی، قابل پذیرش سرمایه‌گذاران ساختمانی نیست. دولت حالا برای دفاع از کارنامه‌اش، به خانه‌سازی‌های انبوه در بیرون از شهرهای بزرگ رو آورده است. دیروز خانه‌سازی روی زمین‌های دولت در شهرهای جدید - مناطقی که مسکن مهر در آنها تا سال‌ها خالی از سکنه رها شد- استارت خورد.
اعطا خبر داد:

شهروندان تهرانی به جلسات کمیته‌های نما دعوت می‌شوند

رئیس کمیته معماری و طراحی شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: جلسات کمیته‌های نما برای بررسی و تصویب نماهای شهری به صورت پایلوت در برخی از مناطق شهر تهران به صورت همگانی و با حضور شهروندان برگزار می‌شود.
صفحه  از ۳۵
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها