سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
خدمات شهری؛

زیست شبانه با هدف زیست‌پذیری شهری

«زیست شبانه» در جایی مثل پایتخت فرصت‌های تازه‌ای پیش روی شهر می‌گذارد؛ فرصت‌های تازه سرمایه‌گذاری، زندگی، امنیت و در نهایت افزایش رضایتمندی شهروندان.
پروژه های زیر 80 درصد لزوما از اولویت خارج نخواهند شد؛

پروژه استاد معین، اولویت دار بدون پیشرفت

پروژه زیر گذر استاد معین، امری که بیش از سه سال است شهر را درگیر خود کرد اما دریغ از اهتمامی برای رسیدن به نتیجه مطلوب! شهرداری تهران از سال 94 پروژه ای را تحت عنوان زیرگذر استادمعین در تقاطع خیابان آزادی و استادمعین کلید زد تا به گفته مسئولان گره ترافیکی منطقه باز شده و منطقه از بن بست خارج شود.
یادداشت آذرپناه؛

مفهوم بازآفرینی پایدار شهری

به موازات گسترش شهرنشینی در ایران از دهه ۱۳۴۰ به بعد و رشد نرخ شهرنشینی کشور، حاشیه‌نشینی شهری نیز به عنوان یک پدیده جدید اجتماعات شهری به وجود آمد و به مرور زمان، بافت‌های ناکارآمد و حاشیه‌نشینی شهری در چند دهه گذشته به عنوان یکی از چالش‌های نظام سکنی‌گزینی کشور و همچنین کاستی نظام برنامه‌‌ریزی و مدیریت شهری مطرح شده است. ساکنان این سکونت‌گاه‌ها در مقایسه با شهر مادر یعنی شهری که این سکونت‌گاه‌ها حاشیه آن محسوب می‌شوند، از سرانه‌های پایین خدمات شهری، خدمات اجتماعی، استانداردهای پایین زندگی و شاخص‌های پایین اقتصادی و مسکن ارزان و غیرایمن برخوردار هستند.
جامعه بدمسکن پایتخت رصد شد؛

بازسازی «لاک‌پشتی» بافت فرسوده

محدوده سکونت جامعه «بد مسکن» در پایتخت برای سنجش میزان موفقیت در احیای مناطق فرسوده رصد شد. تصویر جدید از تهران قدیم بیانگر نوسازی لاک‌پشتی محله‌های کلنگی است که سبب شده آسیب‌های سکونتی و اجتماعی در ۵۵ درصد از محله‌ها به قدری حاد شود که بیش از نصف جمعیت ساکن در آن ها احساس عدم‌رضایت از مکان زندگی پیدا کنند. تراکم بالای جمعیت و ساختمان در ۱۱ منطقه جنوبی و مرکزی و سهم بالای خانه‌های نیازمند تخریب و نوسازی فوری، معضل کلیدی تهران قدیم است. نرخ نوسازی یک ششم تراز مصوب است.
با حمایت ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی؛

برنامه تصفیه فاضلاب کشورهای پیشرفته بومی‌سازی می‌شود

ستاد توسعه فناوری‌های آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی از طرحی حمایت کرد که طی آن تصفیه فاضلاب در کشورهای پیشرفته و تدوین درخت فناوری مربوطه مبتنی بر شناسایی بومی‌سازی شده و برنامه مشخصی طبق آن به کار گرفته می‌شود.
بارقه‌های شفافیت در برنامه کاهش‌آلودگی هوای کشور؛

نخستین شواهد شفاف‌سازی‌ در مبارزه با آلودگی هوا در میان نهادهای اجرایی

17نهاد، مسئول مدیریت هوا در کشور هستند. برای 11نهاد 43مصوبه‌اختصاصی وجود دارد اما شرایط هوای کشور که از سال 84 روندی رو به افول داشته، هنوز نتوانسته در منحنی مدیریت روند بهبودی داشته باشد. طی 13سال اخیر قانونگذاران انبوهی از مصوبات و دستورالعمل‌ها را روی میز مدیران اجرایی کشور گذاشته‌اند؛ مصوباتی که اگر به عدد انگشتان دو دست از آن اجرا می‌شد، آسمان کلانشهرها هم‌اکنون آبی بود.
حامد خانجانی /عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان:

پرسش از دستاوردهای نظام مهندسی

انتخابات در جوامع انسانی بالاخص جوامع توسعه‌یافته واقعه‌ای یک روزه و یکباره نیست. مساله‌ای نیست که تنها به روز رای‌گیری و صندوق‌های رای وابسته باشد. انتخابات فرآیندی است که به تمام دوران حضور افراد در یک مسند و منصب و جایگاه اجتماعی یا سازمانی مربوط است. افراد یک جامعه یا اعضای یک سازمان در روز رای‌گیری برای انتخاب مسوولان، تنها مرحله‌ای از مراحل انتخابات را به انجام می‌رسانند و در تمام دوران فعالیت و مسوولیت افراد و اعضای منتخب، با پرسش‌گری، مطالبه‌گری، پی‌گیری انتظارات، بررسی عملکرد منتخبان و شناخت سوابق داوطلبان آن مسوولیت، رشد و توسعه جامعه یا سازمان خود را پی‌گیری می‌کنند.

مقاوم‌سازی ۴۰‌ درصد واحدهای مسکونی روستاهای کشور

معاون بازسازی بنیاد مسکن کشور با اشاره به وجود پنج میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکن روستایی در کشور گفت: در ۱۳ سال گذشته بیش از دو میلیون واحد مسکونی بازسازی و مقاوم‌سازی شده است.
لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها؛

پایانی بر 35 سال شهرفروشی

لایحه درآمد پایدار شهرداری‌ها در هیأت دولت به تصویب رسید و به مجلس ارسال شد.
در جلسه هیات دولت؛

تصویب 63 میلیارد تومان برای ساخت تأسیسات زیربنایی مسکن مهر

در جلسه روز گذشته هیأت دولت که به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهوری برگزار شد، هیأت وزیران با پیشنهاد سازمان برنامه و بودجه کشور مبنی بر اختصاص 630 میلیارد ریال اعتبار برای تخفیف عوارض پروانه ساخت، بیمه کیفیت، حمایت‌های مالی، آماده سازی، محوطه سازی، تأمین خدمات زیربنایی و روبنایی و ساخت مساجد و نظارت عالیه بر ساخت و سازهای مسکن مهر موافقت کرد.
چالش‌‏های پایداری سرزمین؛

برهم‌‏کنش تغییرات محیطی و مهاجرت

اگرچه شرایط محیطی و اقلیمی همیشه در طول تاریخ یکی از عوامل تعیین‌کننده توزیع و جابه‎جایی جمعیت بوده است، اما دخالت در سامانه‎های طبیعی بدون توجه به ظرفیت‎های سامانه و اقدامات و برنامه‎های نامناسب مدیریتی منجر به افزایش شکنندگی و افزایش روند مهاجرت شده است.
حسینی نیا:

تحقق طرح تفصیلی و درآمدهای اقتصادی، رابطه دو سویه دارند

مدیر کل طرح‌های توسعه شهری و منطقه‌ای شهرداری اصفهان با بيان اينکه تحقق طرح تفصيلي و درآمدهاي اقتصادي شهر، يک رابطه دو سويه بسيار قوي با يکديگر دارند، گفت: شناسايي نقاط قوت و ضعف اقتصادي طرح تفصيلي مي‌تواند از موارد لازم در دستيابي به کسب درآمدهاي پايدار باشد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه روستایی کشور:

توسعه اقتصادی و فرهنگی روستاها از سوی دهیاری ها پیگیری شود

مدیرکل دفتر برنامه ریزی توسعه روستایی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: دهیاری ها باید از ظرفیت های اقتصادی و فرهنگی روستاها در راستای توسعه این مناطق بهره بگیرند.
گران ترین شهرهای جهان؛

میزان هزینه زندگی در گران‌ترین شهرهای جهان

با وجود آن که شهرهای سوئیسی به گرانی معروفند اما برای زندگی در ماه اول در شهر دبی باید ۱.۵ برابر بیشتر از شهر زوریخ هزینه کرد!
عضو هیئت مدیره شرکت باز‌آفرینی شهری :

قوطی کبریت در نوسازی بافت های فرسوده به مردم تحویل نمی دهیم

روستا گفت: باز‌آفرینی شهری به معنای انبوه‌سازی نیست و ما در این طرح محله‌ها را احیا می کنیم و خانه های قوطی کبریت تحویل نمی دهیم.
بسته پوچ در بافت‌ فرسوده؛

محرک‌های ساختمانی در «مناطق مستعد» در دسترس نیست

سازندگان، مالکان و ساکنان بافت فرسوده از طریق نمایندگان مردمی در قالب گزارشی به مدیریت شهری از پوچ بودن بسته محرک نوسازی خبر دادند.
دلواپسي اشتباهي؛

وقتي «طرح اميد» در بافت فرسوده با «مسكن مهر» قياس مي‌شود

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران، چندی پیش با موضع‌گیری در برابر حسن روحانی، رئیس‌جمهور، در قیاسی «طرح امید» برای نوسازی بافت‌های فرسوده را که زیرمجموعه‌ای از طرح جامع بازآفرینی شهری است، «مسکن مهر داخل شهر» نامید.
نظر سالاری درباره طرح مسکن امید:

همه باید مقابل رویکرد روحانی بایستیم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: آقای روحانی از طرح مسکن امید صحبت کرده‌اند که به‌معنای طرح مسکن مهر داخل شهر است. همه ما کارشناسان و شهرسازان باید در مقابل این رویکرد آقای رییس‌جمهور بایستیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی؛

300 هزار شغل با نوسازی بافت فرسوده

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جلسه روز متولیان ساخت و ساز در بافت فرسوده با رئیس جمهوری گفت: بر اساس برنامه قرار بود سالی 100 هزار واحد در قالب برنامه بازآفرینی شهری ساخته شود اما رئیس جمهوری تأکید کرد سرعت اجرای برنامه با استفاده از مؤلفه‌های تشویقی برای سازندگان افزایش یابد.
گردشگری شهری؛

گردشگری شهری درآمدی پایدار برای شهرداری‌ها

امروزه گردشگری شهری برای بسیاری از مدیران و مسئولان شهری به صورت یک امر اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و نمادین بسیار با اهمیت درآمده است. گردشگری شهری به نوعی فرایند رقابتی در هر جامعه‌ای میان کلانشهرهای آن جامعه تبدیل شده که مدیریت وقت شهری آن با ارائه تعاریف، تعیین اهداف، داوری میان گزینه‌های گوناگون در زمینه سرمایه گذاری و آمایش و ایجاد ساختار مدیریت مناسب و تجاری کردن فرآورده‌های گردشگری شهری باید سعی کنند، در جهت توسعه پایدار محلی گام موثری بردارند. این منطق بهره برداری از امکانات شهری برای گردشگری شهری تا کنون در ایران به مراتب از کشورهای منطقه و در حال توسعه کمتر بوده است.
صفحه  از ۲۲
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها