سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دکتر سیدمسعود نوری | پژوهشگر مرکز حقوق بشر و عدالت اسلامی ؛

نسبت مدیریت شفاف شهری با حکمرانی خوب

شفافیت امور در مدیریت شهری (مثلا آگاهی شهروندان از روند تصمیم‌گیری‌ها و سیاستگذاری‌ها، همچنین روال اجرای آنها) با «حکمرانی خوب» چه نسبتی دارد؟
نورپردازی فضاهای شهری؛

نورپردازی در تهران قانونمند می‌شود

شهرهای ما از لحاظ نورپردازی نیاز به وضعیت مناسب‌تری دارند تا مناظر شب، زیباتر دیده شوند. بسیاری از زیبایی‌های بصری در ساعات شب با استفاده از نورپردازی‌های شهری به جاذبه‌های ارزشمند چه در مراکز شهری و چه در نواحی تاریخی شهرها تبدیل می‌شوند، بنابراین زندگی شبانه پویا و سرزنده در مراکز شهری یکی از ویژگی‌های بارز شهرهای موفق دنیاست به همین منظور و برای دستیابی به این هدف، طرح جامع نورپردازی شهری مورد تاکید قرار گرفته است.
شب‌های روشن شهر؛

نورپردازی فضاهای شهری آنها را به مکان‌هایی امن، زیبا، خوانا و باهویت تبدیل می‌کند

نور از دیرباز یکی از عناصر اصلی در معماری ایران بوده است. این عنصر مهم و تأثیرگذار نه‌تنها با هدف روشنایی مورد استفاده قرار می‌گرفته بلکه منبع، ‌زاویه، رنگ و شدت و... آن نیز در تناسبی تمام با سازه قرار داشته است. طاق‌ها، رواق‌ها، ارسی‌ها، پنجره‌های مشبک و... در معماری بناها نشان‌دهنده اهمیت این عنصر طبیعی در خلق فضای زندگی ایرانیان است.
قنادیان عنوان کرد:

حرکت به سمت شرکت مالکی به جای خودرو مالکی

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران از ضرورت حرکت به سمت شرکت مالکی به جای خودرو مالکی سخن گفت.
۱۰ ویژگی نسل نو شهرهای جدید؛

۱۰ ویژگی نسل نوی شهرهای جدید به وزارت راه و شهرسازی ارائه شد

تجربه کشور پیشرو در برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری برای «شهرهای جدید هوشمند»، به مدیران وزارت راه و شهرسازی ارائه شد. نسل نو شهرهای جدید مطابق استانداردهای «شهر هوشمند» باید ۱۰ ویژگی داشته باشد. اولین گام، نیازسنجی جمعیتی - کشش تقاضای سکونتی در منطقه مورد نظر برای احداث شهر جدید - است. همچنین خدمات شهری و مراکز شغلی در «شهر هوشمند» بر پایه فناوری‌های نوین و استارت‌آپ‌ها استوار است. مدل‌های متفاوت تامین مالی برای انواع ساخت‌و‌سازها و خرید مسکن نیز ویژگی‌های دیگر یک «شهر هوشمند» است.
سخنگوی شورای شهر تهران تاکید کرد:

چشم‌انداز مشخص بافت فرسوده در طرح بازآفرینی شهری

سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه نوسازی‌ در بافت فرسوده به صورت منفرد و پراکنده پیش‌بینی آنچه درنهایت به دست می‌آید را دشوار می‌کند، گفت: در طرح بازآفرینی از ابتدا مشخص است که تراکم ساختمانی و جمعیتی محله در نهایت چه میزان خواهد بود و چه خدماتی ارائه می‌شود.
معاون وزیر راه و شهرسازی؛

موضوع انتقال پایتخت اداری همچنان در دستور کار

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه رفع مشکلات پایتخت اداری تهران جزو اولویت‌های نظام سیاسی کشور است گفت: حل مسائل تهران نیاز به مطالعات دقیق دارد اما این بدان معنا نیست که موضوع انتقال پایتخت اداری کمرنگ و یا از دستور کار خارج شود.
وزیر راه و شهرسازی تشریح کرد:

ریشه‌یابی پدیده ازجاکندگی اجتماعی و گسست هویتی در شهرهای ایران

وزیر راه‌ و شهرسازی در گفت‌وگویی تفصیلی به ریشه‌یابی پدیده ازجاکندگی اجتماعی و گسست هویتی در شهرهای ایران پرداخت و راهکار مقابله با این پدیده‌ها و قرار گرفتن ایران در مسیر توسعه را بازگشت به نظام معرفتی که ریشه در اعماق این سرزمین دارد، دانست.
مدیرعامل شهرهای جدید مطرح کرد:

بررسی انتقال پایتخت اداری از تهران

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: در مجلس شورای اسلامی انتقال پایتخت اداری در دست بررسی است و قصد داریم از تجربیات کره جنوبی در این زمینه استفاده کنیم.
آخوندی:

دچار «ازجاکندگی اجتماعی» شده‌ایم

شهرهای ما به گسستگی هویتی از پیشینه تاریخی و فرهنگی خود دچار شده‌اند. عده‌ای ریشه آن را در نزاع فرهنگی ما با غرب و عده‌ای در توسعه اجتناب ناپذیر شهرها می‌دانند.
گفت‌وگو با الهام فخاری:

مدیریت شهری گذشته در نهاد‌سازی‌ موفق بود، نه محتوا

پنجمین دوره شورای شهر تهران با وجود کاهش ده‌نفره اعضا نسبت به دوره قبل، شاهد حضور بیشترین زنان عضو، طی ادوار شوراهای شهر است.
معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری ها؛

مجوز سه هزار دهیاری در سال 96 صادر شد

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها کشور گفت: حدود 37 هزار دهیاری فعال در کشور هستند و فقط در سال 96 بیش از 3هزار مجوز تاسیس دهیاری برای روستاهای دارای شرایط صادر شد.
رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران مطرح کرد؛

سال "حمایت از کالای ایرانی" فرصتی برای گذار به شهر خلاق

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران با بیان اینکه نامگذاری سال ۹۷ فرصتی برای بازتعریف نقش شهرهاست گفت: در سال جدید باید برای گذار به شهر کارآفرین و شهر تولیدکننده و خلاق در کشور تلاش کنیم.
با نگاهی به برنامه پنجم توسعه؛

پایش سیاست‌های پیشرفت و توسعه روستایی کشور

در این مقاله، سعی داریم با اتخاذ رویکردی سیستمی، به پایش و ارزیابی خط‌مشی‌های توسعه مناطق روستایی و عشایری منطبق با خط‌مشی‌های کلان کشور همچون برنامه‌های پنج‌ساله توسعه کشور بپردازیم.
طرح‌های هادی مناطق روستایی استان تهران؛

تحلیل الگوی مدیریت برنامه‌ریزی فضایی مناطق روستایی در ایران

طرح های هادی روستایی از جمله پروژه هایی محسوب می شوند که در راستای فراهم سازی زمینه توسعه و عمران نقاط روستایی تهیه و اجرا می شوند .
افول روستا و روستاشناسي؛

افول روستا و روستاشناسي يا ضرورت بازنگري در رويکردها و روش ها در ايران

اين مقاله دورنماي نواحي روستايي و روستاشناسي را با تاکيد بر ايران در شرايط جديد و در حال ظهور، از جمله جهاني شدن و جامعه اطلاعاتي مورد بحث قرار مي دهد.
مروری بر پرونده ۹۰ساله بافت‌های فرسوده؛

بافت فرسوده؛ از وعده طرح‌های متعدد تا امید به مسکن امید

فرسودگی بافت‌های شهری امروزه به معضلی تبدیل شده که اکثر شهرهای کشور با آن روبرو هستند؛ سهم دولت از نوسازی بافت‌های فرسوده با توجه به حجم پایین زمین‌هایش و بودجه‌های عمرانی، پایین است. شهرداری‌ها نیز اگر توان مالی داشته باشند، در اکثر مواقع به صورت مقطعی طرح هایی را اجرایی کرده‌اند؛ به این ترتیب به نظر می‌رسد تنها تصمیمات دولتی برای ترغیب بخش خصوصی می‌تواند کلید قفل این معضل باشد.
مروری بر پرونده بافت‌های فرسوده؛

بافت فرسوده؛ از وعده طرح‌های متعدد تا امید به مسکن امید

فرسودگی بافت‌های شهری امروزه به معضلی تبدیل شده که اکثر شهرهای کشور با آن روبرو هستند؛ سهم دولت از نوسازی بافت‌های فرسوده با توجه به حجم پایین زمین‌هایش و بودجه‌های عمرانی، پایین است. شهرداری‌ها نیز اگر توان مالی داشته باشند، در اکثر مواقع به صورت مقطعی طرح هایی را اجرایی کرده‌اند؛ به این ترتیب به نظر می‌رسد تنها تصمیمات دولتی برای ترغیب بخش خصوصی می‌تواند کلید قفل این معضل باشد.
مهدی حجت تشریح کرد؛

دوره گذار از شهرفروشی

مهدی حجت، معاون شهرسازی پایتخت مسیر دسترسی به درآمدهای پایدار برای اداره شهر از جمله اتصال شهرداری به شارژ شهری را تشریح کرد. در دوره گذار از شهرفروشی -فروش مجوزهای تراکم و تغییر کاربری- قرار است از ظرفیت‌های بالقوه همچون وصول مطالبات شهرداری (از جمله سهم دولت در تامین مالی پایتخت)، در ازای کاهش درآمدهای ناسالم استفاده شود. مقصد، واقعی‌سازی عوارض نوسازی است.
ابتکاری جالب؛

نقشه جدید بهشت زهرا +عکس

نقشه جدید بهشت زهرا (س) جهت روزهای پایانی سال
صفحه  از ۱۸
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها