سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رییس سازمان نقشه‌برداری کشور ؛

نقشه سه بعدی از تهران تهیه می‎شود

رییس سازمان نقشه‌برداری کشور طی نامه‎ای خطاب به شهردار تهران با اشاره به ماده ۱۱ قانون احکام دائمی برنامه‎های توسعه کشور، از قرارداد منعقد شده بین این سازمان و سازمان فناوری اطلاعات شهرداری برای تهیه نقشه سه بعدی از تهران خبر داد.
روستاهای متروکه؛

آمار روستاهایی که به زودی متروکه می‌شوند

اینفوگرافی روستاهایی که به زودی متروکه می‌شوند.
شکست طرح های شهری؛

طرح‌های «ابتر» برای شهرها

حلقه مفقوده طرح‌های توسعه شهری ایران شناسایی شد. کارشناسان و متخصصان حوزه شهری معتقدند داشتن یک طرح بد از نداشتن طرح به‌عنوان نقشه راه حرکت شهرها بهتر است، اما ضعف عمده در طی کردن مراحل «پیش» و «پس» از تهیه طرح منجر به شکل‌گیری طرح‌های «ابتر» برای شهرهای ایران شده است.
لایحه انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی ؛

ساخت‌وسازها زیر ذره‌بین شهروندان

شورای شهر تهران یک‌گام دیگر در مسیر شفاف‌سازی برداشت؛ مسیری که مدیریت شهری پایتخت از ابتدای سال‌جاری در پیش گرفته است. در همین راستا اعضای شورای شهر تهران دیروز و در قالب نود و چهارمین جلسه خود، با کلیات لایحه انتشار عمومی اطلاعات شهرسازی بر سامانه شفافیت شهرداری موافقت کردند. این در حالی است که پیش از این، قرار گرفتن اطلاعات قراردادهای بالای یک‌میلیارد تومان و طرح تعارض منافع در شورای شهر به تصویب رسیده و به اجرا درآمده بود.
بررسی فرآیند کاری ماموران سد معبر؛

تنبیه مجرمان کوچک، آزادی مجرمان بزرگ

مدیرعامل شرکت شهربان می‌گوید: ۶۰ درصد از دستفروشان شبکه‌ای فعالیت می‌کنند، زیر بار ساماندهی نمی‌روند و درآمدهای شش و هفت میلیونی دارند در مقابل دبیر کانون هماهنگی شوراهای کار استان تهران تاکید دارد که ۹۵ درصد از این افراد واقعا نیازمند هستند.سیدامیر فتاحیان حتی رقم را بالاتر از اینها عنوان کرده و می‌گوید: گاهی درآمد دستفروشان به ده تا ۱۵ میلیون تومان هم می‌رسد. این افراد هرگز زیر بار ساماندهی نمی‌روند و دایم جنجال‌سازی می‌کنند.
امیر حسین مفید/ کارشناس نظام مهندسی:

اصلاحات پنج‌گانه پیشنهادی برای سازمان نظام مهندسی

انتخابات هشتمین دوره نظام مهندسی ساختمان در حالی برگزار شد که درصد مشارکت اعضا به کمترین میزان نسبت به دوره‌های گذشته رسیده است. علت مشارکت پایین اعضا را در نگاه اول می‌توان در دلسرد بودن اعضا نسبت به بهبود و برآورده نشدن خواسته‌هایشان بررسی کرد.
محسن بهرام غفاری /رئیس سابق سازمان نظام مهندسی تهران:

پارادوکس شهرسازی و کنترل ساختمان

عدم توفیق کامل سازمان نظام مهندسی ساختمان در دستیابی به اهداف خود طی دوره‌های گذشته در چند عامل اصلی خلاصه می‌شود. عامل نخست در نوع اهدافی است که برای این سازمان غیردولتی تعریف شده است. آنچه از ابتدای تشکیل این سازمان به‌عنوان قانون نظام مهندسی کنترل ساختمان مشخص شده است، اهدافی است که غیر از سازمان نظام مهندسی، سایر فعالان عرصه ساخت‌وساز چه در حوزه دولتی و چه در حوزه خصوصی باید برای تحقق آن مشارکت داشته باشند و همکاری میان بخش‌های مختلف باید از یک طریق فرمانده اصلی هدایت شود.
مهرداد مال‌عزیزی / طراح و شهرساز:

مدیریت توده‌گذاری یا عرصه‌گشایی

بی‌تردید کیفیت مدیریت مولف بر رویکردهای مولف‌گری استوار است. کیفیتی که فراتر از ظرف زمانه، رویکردهای حکمرانی را بر موازین ماندگاری ، پایداری و سازگاری تالیف کند. در این چهار دهه پس از انقلاب اسلامی که تقریبا آرایش کالبد و سیمای شهر تهران بدون کسری از تعدیل و تعادل، ناگزیر، الگوی همه شهرهای کشور شده است، تقریبا هیچ نشانی از مولف‌گری به‌معنای بینشی پیشرو در سامانه مدیریت کلانشهر تهران به‌گونه‌ای که سرفصل محافل سایر شهرهای بزرگ جهان قرار گیرد، دیده نمی‌شود.
بحران اقتصادی؛ مانع یا محرک کارآفرینی؟

مهم‌ترین منبع رشد اقتصادی و تغییرات اجتماعی

واژه «کارآفرینی» بارها به گوشمان خورده است. بسیاری از محققان برای این واژه تعریف‌هایی ارائه کرده‌اند. پروفسور «ونکاتارامان» از دانشگاه ویرجینیا می‌گوید: کارآفرینی فعالیتی است شامل اکتشاف، ارزیابی و استفاده از فرصت‌ها با هدف ارائه محصولات، فرآیندها و منابع جدید با استفاده از روش‌های امتحان نشده. دیکشنری کسب‌وکار آن را این گونه توصیف می‌کند: توانایی و اشتیاق به پیشرفت، ایجاد هماهنگی و مدیریت عملیات کسب‌وکار، با وجود خطرات احتمالی و با هدف سودآوری.
نوح اسمیت / بلومبرگ؛

معمای افزایش بهره‌وری

جایزه نوبل در رشته اقتصاد امسال به دو اقتصاددان آمریکایی یعنی پل رومر و ویلیام نوردهاوس تعلق گرفت و واقعیت این است که آنها بسیار شایسته این جایزه ارزشمند بودند. این دو اقتصاددان هم به دلیل تاثیر تحقیقات شان در پیشبرد علم اقتصاد و هم تأکید بر موضوعی بسیار مهم یعنی رشد اقتصاد شایسته دریافت جایزه نوبل شناخته شدند.
خواسته‌های ذی‌نفعان در بازار خدمات مهندسی محقق می‌شود؟؛

چرخه معیوب در نظام مهندسی ساختمان

میزان مشارکت مهندسان ساختمان در انتخابات نظام مهندسی ساختمان کشور در حالی امسال به پایین‌ترین حد خود نسبت به ۷ دوره گذشته رسید که کارشناسان از ایجاد یک چرخه معیوب در این حوزه انتقاد می‌کنند.کاهش مشارکت مهندسان در انتخابات نظام مهندسی در قالب این چرخه معیوب منجر به انتخاب افرادی خواهد شد که به شکل طبیعی منتخب اکثریت مهندسان نیستند و اگرچه انتخابات به شکلی کاملا قانونی و رسمی و با رای مهندسان مشارکت‌کننده برگزار شده است، اما مهندسان ارتباط حرفه‌ای فراگیر با مدیران ندارند؛ در چنین شرایطی تضمینی برای رفع چالش‌ها، مشکلات و مسائل موجود در نظام مهندسی ساختمان وجود ندارد؛ بنابراین همان‌گونه که در دوره‌های قبلی نیز این چرخه معیوب تجربه شده است در نتیجه چنین وضعیتی نارضایتی‌های همه افراد وگروه‌های ذی‌نفع درخصوص وضعیت نظام مهندسی ساختمان افزایش یافته و همین افزایش نارضایتی‌ها منجر به کاهش مجدد مشارکت مهندسان و تکرار سیکل معیوب ذکر شده خواهد شد.
تامین مسکن ؛

ابرهزينه مسكن در10 شهر دنيا

نقشه پراكندگي شهرهاي گران جهان براي تامين سرپناه منتشر شد.خبرگزاري بلومبرگ فهرست يكصد شهر كه داراي گران ترين مسكن در جهان هستند را منتشر كرد. در اين فهرست دو شهر تورنتو و ونكوور كانادا با صعود چشمگير در افزايش هزينه هاي تامين مسكن جيب خريداران و مستاجران را خالي كرده اند. از سوي ديگر شهرهايي همچون مسكو و ريودوژانيرو بيش از 10 پله سقوط كرده اند. در اين ميان عنوان گران ترين مسكن جهان را شهر هنگ كنگ به خود اختصاص داده است و به نظر مي رسد خريد مسكن در اين شهر براي قشر متوسط نيز به رويايي دست نيافتني تبديل شده است. به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، در گزارش خبرگزاري بلومبرگ با عنوان يكصد شهر داراي گران ترين مسكن جهان آمده است: آه كانادا! اين دو كلمه نخست از سرود ملي كشور كانادا را اين روزها بسياري از شهروندان تورنتو و ونكوور در زمان پرداخت اجاره مسكن يا قسط وام خود به زبان مي آورند. براساس اطلاعات فهرست بهاي مسكن شهري بلومبرگ كه به يكصد شهر داراي گران ترين مسكن در جهان مي پردازد، شهر تورنتو، قطب تجاري كانادا در يك سال گذشته بيشترين ميزان صعود را در هزينه هاي مسكن داشته و با جهشي 18 پله اي، اكنون در جايگاه بيست و هشتمين شهر جهان در رده بندي هزينه هاي مسكن قرار گرفته است. اين در حالي است كه ونكوور، ديگر شهر كانادا نيز جايگاه دوم در بالاترين جهش را داشته است و با 16 پله صعود در جايگاه شانزدهم قرار دارد.
سمیه طلوع‌برکاتی در یادداشتی عنوان کرد؛

شهرهای علمی در تمدن اسلامی

در تاریخ فرهنگ و تمدن اسلامی، نام دانشمندانی که برای آموختن علوم و فنون از شهری به شهر دیگر می‌رفتند و از نزد استادی به نزد استاد دیگر می‌شتافتند، فراوان به چشم می‌خورد. رفت‌و‌آمدهایی که مانند خون در شریان فرهنگ و تمدن اسلامی جریان داشت و نبض آن در شهرهایی می‌تپید که نه‌فقط وطن دانشمندان زیادی بودند؛ بلکه دوستداران علم از نقاط مختلف دنیای اسلام و خارج آن، به آنها روی می‌آوردند؛ شهرهایی که در این نوشتار «شهر علمی» نامیده شده‌اند.
بررسی آثار مهاجرت در حاشیه شهرها؛

با روش‌های عجیب و غریب شهرک نسازیم

چندی پیش از قول نایب رئیس اتحادیه املاک تهران خبری منتشر شد که درماه‌های اخیر و به دنبال افزایش قیمت مسکن و اجاره بها در شهر تهران، شاهد روند مهاجرت اقشار اجاره‌نشین از تهران به سمت شهرها و شهرک‌های اطراف از جمله کرج، شهریار، پردیس، رودهن و مسکن مهر هستیم.
دو لایحه برای تضعیف شهر‌ها؛

دو قانون درآمدهای شهری، هنوز به صحن مجلس نرسیده است

هفت ماه از آغاز سال گذشته و زمان زیادی تا ارائه و تصویب قانون بودجه سال آینده نمانده است اما دو لایحه که مستقیما با درآمد‌ شهر‌ها ارتباط دارد همچنان در مسیر بین دولت و مجلس سرگردان است.
دو لایحه برای تضعیف شهر‌ها؛

دو قانون درآمدهای شهری، هنوز به صحن مجلس نرسیده است

هفت ماه از آغاز سال گذشته و زمان زیادی تا ارائه و تصویب قانون بودجه سال آینده نمانده است اما دو لایحه که مستقیما با درآمد‌ شهر‌ها ارتباط دارد همچنان در مسیر بین دولت و مجلس سرگردان است.
ساسکیا ساسن:

نظام نامرئی اقتصاد شهری

ساسکیا ساسن، جامعه‌شناس هلندی، این روزها یکی از معتبرترین نظریه‌پردازان در حوزه مطالعات شهری است. او در ابتدای دهه ۱۹۹۰ و پس از انتشار کتاب بسیار تأثیرگذارش تحت عنوان «شهر جهانی: نیویورک، لندن و توکیو» بیش از پیش شناخته شد. درست همان زمان که نظریه‌پردازان و تحلیلگرانی چون پل ویریلیوی فقید درباره رهاسازی و متروک‌ماندن شهرهای بزرگ هشدار می‌دادند، ساسن استدلالی خلاف آن داشت و بر این باور بود که کارکرد اقتصادی یک شهر در سطح بین‌الملل یکی از عوامل تعیین‌کننده‌ای است که موجب می‌شود شهرهای جهانی در سال‌های آتی همچنان به شکلی روزافزون حائز اهمیت باشند.
روستاهای ایران در مسیر توسعه؛

حیات روستاها در گروی تحقق مهاجرت معکوس

معاون برنامه‌ریزی و امور زیربنایی معاونت روستایی و مناطق محروم ایجاد ارزش افزوده و زنجیره تولید ارزش اقتصادی را مهم ترین گام برای تحقق توسعه در روستاهای کشور و مهاجرت معکوس می داند.
همکاری شهرداری با معاونت علمی ریاست‌جمهوری؛

اولویت مدیریت شهری حمایت از ایده‌های خلاق است

کارخانه‌های متروکه زیادی در بافت اصلی شهر تهران قرار گرفته که به‌شکل سالن‌های خالی و نیمه‌مخروبه رها شده است. این کارخانه‌ها که در میان مناطق مسکونی و تجاری قرار گرفته‌اند، دیگر قابل راه‌اندازی و تولید محصول نیستند اما می‌توان در آنها «ایده» تولید کرد؛ ایده‌هایی که محصول مغز جوانان تحصیل‌کرده باشد.روز پیش، تفاهمنامه همکاری شهرداری تهران با معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری با هدف ایجاد مراکز فناوری و کارخانه‌های نوآوری در بافت فرسوده و متروکه شهر تهران، امضا شد.
پایتخت در دوراهی انتقال یا ساماندهی؛

«آینده تهران» در یک نشست ۵۰ نفره بررسی شد

کارشناسان شهری و نمایندگان دستگاه‌های مسوول در اجرای قانون «امکان‌سنجی انتقال پایتخت»، برای دومین بار نشست‌ مشترک برگزار کردند. در جلسه‌ای که عصر دیروز برگزار شد، دو گزینه برای «آینده تهران» مطرح شد. گروهی از کارشناسان بر اساس پژوهشی که در یکی از نهادهای زیرمجموعه ریاست‌جمهوری انجام شده، «انتقال مرکز اداری-سیاسی» را به جای «انتقال کامل پایتخت» معرفی کردند؛ اما مطالعات جمعی از شهرسازان که در این نشست تشریح شد، «ساماندهی شهر تهران» را گزینه اثربخش می‌داند.
صفحه  از ۲۶
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها