سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
طرح آتش‌نشانی برای «تور ایمنی»؛

پایش آنلاین ساختمان‌های تهران

ساختمان‌های شهر تهران با هدف کاهش ریسک حریق، به سیستم مانیتورینگ ۲۴ ساعته آنلاین متصل می‌شوند. سازمان آتش‌نشانی در قالب تفاهم‌نامه‌ای دومنظوره با شهرداری تهران، با شناسایی ساختمان‌های ناایمن شهر، طرحی را طی چند روز آتی استارت می‌زند که با اجرای آن هر ساختمانی به‌صورت داوطلبانه می‌تواند به سیستم پایش آنلاین ۲۴ ساعته آتش‌نشانی متصل و از این طریق امکان واکنش سریع در زمان وقوع حادثه آتش‌سوزی برای تیم عملیات و نجات فراهم شود.
محمدرضا سالمی خبر داد:

مناسب سازی معابر شهری جنوب تهران برای تردد سالمندان و معلولان

تقاطع خیابان هاشم آباد، خیابان منصور، خروجی خیابان ثروتی، ایستگاه اتوبوس تندرو خاوران، بلوار ابوذر مقابل مدرسه 17 شهریور و خیابان فاضل بجستانی نیز از دیگر نقاط ایمن شده این طرح اند.
تاب‌آوری شهری و اولویت‌های پیش‌رو؛

تهران تاب آوری کافی ندارد

رئیس شورای شهر از لزوم افزایش تاب آوری شهر تهران در برابر بروز حوادث و سوانح خبر داد.
معاون سازمان شهرداری ها و دهیاری ها:

90 درصد روستاییان از خدمات دهیاری ها استفاده می کنند

معاون امور دهیاری های سازمان شهرداری ها و دهیاری ها از فعالیت 36 هزار و 200 دهیاری در سراسر کشور خبر داد و گفت: اکنون بیش از 90 درصد جمعیت روستایی، تحت پوشش مدیریت و خدمات نهاد دهیاری قرار دارند.
جهانی‌شدن شهرها؛

جهانی‌شدن و سازمان فضایی متاثر از آن

در این مقاله، ابتدا سلسله‌مراتب شهرهای جهانی بر مبنای شاخص‌های مطالعاتی مورد بررسی قرار می‌گیرد و فضای خطی و یکپارچه جهانی ترسیم می‌گردد و سپس بازتاب فضایی آن در کلانشهر تهران که دارای بهره‌گیری اندک از آثار جهانی‌شدن است، تحلیل می‌شود.
از سوی دبیر شورای‌عالی شهرسازی ابلاغ شد؛

مصوبه شورای‌عالی شهرسازی درباره تشکیل کمیته اعتلای معماری

دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران در نامه‌ای به مدیرکل دفتر ترویج معماری، طراحی‌شهری و بافت‌های واجد ارزش، مصوبه شورا را درباره تشکیل کمیته اعتلای معماری ابلاغ و در این نامه بر ضرورت تشکیل دبیرخانه کمیته و همچنین تشکیل اولین جلسه کمیته با حضور وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد.
مظاهریان مطرح کرد:

نیاز به سیاست‌های جدید در حوزه زمین شهری داریم

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی تاثیر کنونی قیمت زمین در قیمت واحدهای مسکونی را غیر قابل قبول توصیف کرد و گفت: باید با کمک اندیشمندان حوزه اقتصاد شهری و مسکن سیاست‌های جدیدی برای موضوع زمین شهری در ایران تدوین شود.
چالش های اشتغال مهندسان؛

شش دغدغه مهندسان ساختمان

ساخت‌و‌سازهای شهری عرصه‌ای است که گرچه امروز به لحاظ اقتصادی نشانی از رونق ندارد اما مهندسان بی‌شماری را به‌عنوان ناظر مشغول داشته و حداقل درآمد را برای ایشان ایجاد می‌کند. از این رو توجه به دغدغه‌های مهندسان ساختمان از مسائل اصلی هرگونه تغییر و اصلاح در ساخت‌و‌ساز محسوب می‌شود.
ایمنی در ساخت و ساز؛

جایگاه پوشش‌های ساختمانی ایمن در منظر شهری

جداره‌های شهری، یکی از عرصه‌های عمل طراحی شهری هستند که در ارتباط زیاد با ناظرین قرار می‌گیرند. بنابراین در صورتی که این سطح¬ها، واجد ارزش‌های بصری هماهنگ با فرهنگ و هویت باشد، ضمن آنکه توسط استفاده کننده فضا درک می‌شوند، واجد هویت متمایز بصری و ارزش های زیبایی‌شناسانه خواهند بود و به این ترتیب نوعی آرامش بصری را برای ناظرین فراهم می آورند. درست در نقطه مقابل، اگر نماها فارغ ارزش¬های بصری و در عین حال هویتی، طراحی شوند و یا در فرایند طراحی معماری به عنوان آثاری مستقل از زمینه در نظر گرفته شوند، به بستری ناهماهنگ، واجد اغتشاش بصری تبدیل می‌شوند که به دلیل عدم هماهنگی نظم‌های موجود در هر اثر، زشتی و ناهماهنگی را به بیننده القاء می‌کنند.از سوی دیگر در شهرهای امروزی شاهد سرعت بالای رشد شهر و جمعیت آن هستیم.
سید محمد بهشتی از معماری شهر تهران و هویت فرهنگی آن می‌گوید؛

شهر باید جامعه شهری داشته باشد

سید محمد بهشتی ـ رئیس پ‍ژوهشگاه میراث فرهنگی ـ به‌ رغم اینکه سال‌ها در بنیاد فارابی مدیر بوده و به‌عنوان مدیر سینمایی شناخته می‌شود، بیشتر از همه، یک مدیر فرهنگی است. تحصیلات دانشگاهی وی در رشته معماری بوده و دارای نگاه فرهنگی به معماری و شهر است؛ تخصصی که کمتر به آن شناخته می‌شود. برای صحبت‌کردن درباره حق بر منظر و هویت تاریخی‌ـ‌ فرهنگی شهر تهران به سراغ او رفتیم و در گفت‌وگویی، نظر وی را درخصوص معماری شهر تهران جویا شدیم.
یادداشت پروانه مافی؛

شهرداری‌ها و رشد اقتصادی شهرها

جهانی‌شدن روش‌های کسب‌وکار در جهان را تغییر داده و مدیران شهری برای افزایش رقابت‌پذیری با چالش‌های زیادی روبه‌رو هستند. خواه اینکه شهرداران از جایگاه یک قدرت بلامنازع حکومت کنند و خواه به‌عنوان یک کارآفرین مدنی، خواه نقش یک توسعه‌گر شهری را داشته باشند و خواه یک مدیر اجرایی باصلاحیت، درس‌هایی وجود دارد که رهبران شهری می‌توانند از آن ها بیاموزند تا اثرات مثبتی برای شهر خود به‌بار آورند.
شهردار منطقه چهار تهران:

بهره برداری از پروژه تعریض بزرگراه شهید صیاد شیرازی

شهردار منطقه چهار تهران از پایان پروژه تعریض مسیر جنوب به شمال بزرگراه شهید صیاد شیرازی خبر داد و گفت: به منظور رفع نقاط گلوگاهی در شبکه معابر پس از بررسی های لازم و ارائه طرح های اصلاح هندسی عملیات تعریض بزرگراه مذکور حد فاصل مترو هروی تا دوربرگردان پاسداران به پایان رسید.
ساماندهی در مدیریت جدید؛

۱۱ مسیر جهت ساماندهی تهران

تهران از چند موضوع رنج می‌برد که باید مدیریت جدید تهران به آنها بپردازد.
طاهرخانی اعلام کرد:

لزوم بازنگری بر رویکردهای اقتصادی و زیست‌محیطی شهرهای جدید

حبیب الله طاهرخانی مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با تأکید بر لزوم بازنگری جدید در رویکردهای اقتصادی و زیست‌محیط شهرهای جدید در این دوره بیان کرد: قطعا خلاقیت و نوآوری اصل ویژه‌ای در تأمین مالی و نحوه پیشبرد پروژه‌ها خواهد بود که باید در دوره جدید فعالیت‌ها به آن توجه شود .
سختگیری در اجرای قانون؛

مدل چینی کنترل آلودگی هوا الگوی پیشنهادی برای تهران

تهران و پکن به عنوان دو کلانشهر هر دو از آلودگی هوا رنج می برند آمارها گویای آن است سالانه یک میلیون نفر در چین و بیش از 15 هزار نفر نیز در تهران به دلیل بیماری های ناشی از آلودگی هوا، به کام مرگ می روند اما اکنون وضعیت برای چینی ها تغییر کرده است.
جزئیات طرح اشتغالی دولت؛

شناسایی۴۴هزار روستا برای ایجاد شغل؛ پرداخت ۳۰۰هزار تومان حقوق کارگر توسط دولت

مدیرکل توسعه اشتغال وزارت کار درباره طرح‌های اشتغالی دولت گفت: در این طرح اگر بنگاه‌های اقتصادی در مناطق کمتربرخوردار به‌غیر از مراکز استان‌ها نیروی کار جدیدی بگیرند دولت بخشی از دستمزد بنگاه اقتصادی را پرداخت می‌کند که کمتر از یک‌سوم تعیین‌شده است.
دود تاکسی‌های فرسوده در ریه شهر؛

نوسازی ۱۰هزار تاکسی، معطل یک ابلاغیه!

بارها و بارها مسئولان پایتخت اعلام کردند که حل مشکل ترافیک و آلودگی هوا جزو مطالبات درجه یک شهروندان تهرانی است و همگی توسعه و نوسازی حمل و نقل عمومی را تنها راه چاره حل ترافیک و در پی آن حل آلودگی هوا می دانند اما در این چرخه شاهد رفتارهای متناقضی از سوی برخی دستگاه‌ها هستیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی مصوبه ستاد بازآفرینی شهری را تشریح کرد؛

تکلیف دستگاه‌های دولتی به واگذاری اراضی برای اجرای طرح نوسازی

معاون اول‌ رئیس‌جمهوری وزیران و استانداران را برای انتقال اراضی دولتی به وزارت راه جهت اجرای طرح بازآفرینی شهری مکلف کرد. هوشنگ عشایری معاون وزیر راه و شهرسازی جزئیاتی از مصوبه 23 ماده‌ای ستاد بازآفرینی شهری که در هیأت دولت تصویب شد را اعلام کرد.
گفت‌وگو با «سیروس باور» از استادان برجسته معماری کشور:

تهران مدرن خلاقیت می‌خواهد نه تقلید

«سیروس باور» از استادان بنام رشته معماری دانشگاه تهران در دهه 40 است. او از بنیانگذاران دروس «تاریخ معماری مدرن»، «تاریخ شهرسازی» و «شهرسازی عملی» در همین سال‌هاست.
«جمعیت، تهران و آینده این ابرشهر» ؛

ایستاده در گسل های جمعیتی

در روزگاران قدیم، حاکمان برای اینکه تعداد سربازانی را که می‌توانستند برای جنگ‌های خودشان اجیر کنند به‌دست بیاورند، اقدام به سرشماری‌های تخمینی می‌کردند. همچنین برای اینکه بتوانند از مردم نگون‌بخت مالیات و باج و خراج بگیرند، بازهم به سمت و سوی سرشماری‌های تخمینی می‌رفتند. بقیه‌اش چندان برایشان مهم نبود؛ مهم برای آنها سرباز و پول بود که با همین 2 کار ساده می‌توانستند ساماندهی‌اش کنند.
صفحه  از ۲۰
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها