گذر و نظر؛

توسعه پايدار و پارادايم های جديد توسعه شهری

مفهوم شهر پايدار مفهومي بسيار ارزشمند و نويد بخش است و جانشيني موجه و معقول براي شهرسازي مخرب قرن بيستم محسوب مي‎شود كه در آن به موازات توجه به مسائل زيست محيطي، به مسائل اجتماعي و انساني، نظير مسكن مناسب و زندگي حداقل نيز توجه مي‎شود.
محمدرضا نعمت‌زاده:

بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری برای اشتغال در روستاهای مرزی لازم است

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: برای جلوگیری از ایجاد مشاغل کاذب در مناطق مرزی، بودجه ۱.۵ میلیارد دلاری با اولویت روستاهای مرزی به صندوق توسعه ملی پیشنهاد شده و برنامه‌هایی برای ایجاد اشتغال مولد در این مناطق داریم.
نگاهی مردم شناسانه به تفاوت ساختمان های بومی و مدرن:

آرامش، غایب بزرگ درمعماری آپارتمانی

قصه زندگی بسیاری از آپارتمان نشینان شهری حکایت‌هایی با خود دارد که گویای عدم توجه به نقش روابط اجتماعی در برنامه‌ریزی، طراحی و ایجاد محیط انسان ساخت پیرامون محل زندگی است.
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد:

جزئیات طرح مسکن اجتماعی ابلاغ شد

توانمندسازی متقاضیان مسکن و بد مسکن‌ها از طریق نهادهای حمایتی و اجتماعی هدف این طرح است طرح مسکن اجتماعی، درابتدای روی کارآمدن دولت، مطرح شده بود و حالا به تصویب نهایی رسیده است. جزئیات آن نیز روز گذشته ابلاغ شد و بنیاد مسکن مسئول اجرایی این طرح شناخته شد.
پول نفت و اصلاحات ارضی در گفت‌وگو با دکتر منصور وثوقی، عضو هیأت علمی دانشگاه تهران؛

حسادت شاه به ارسنجانی و امینی عامل شکست اصلاحات ارضی

اصلاحات ارضی از اتفاقات مهمی است که در تاریخ ایران روی داده. این اتفاق را از چند بُعد می توان بررسی کرد. عده ای معتقدند که زوال و اضمحلال روستاهای ایران با شروع اصلاحات ارضی بوده. عده ای دیگر معتقدند که اصلاحات ارضی برنامه خوبی بوده اما درست اجرا نشد و عده ای دیگر معتقدند که دوره اول از دوره های سه گانه اصلاحات ارضی خوب بوده و باقی مراحل قطار اصلاحات را از ریل خارج و بسیاری مشکلات دیگر ایجاد کرده است.
تبدیل شدن ۳۰ میدان تهران به پلازا (محل خرید)؛

جزئیات پلازای میدان ولیعصر/ بازگشت دوباره پلازا به ادبیات شهری

قرار است به زودی پلازای میدان ولیعصر به بهره‌برداری برسد، مسئولان شهری این پروژه را در جهت ساماندهی عابران پیاده و با الهام‌گیری از معماری ایرانی-اسلامی طراحی کرده‌اند.
گزارش وزیر راه و شهرسازی از مدیریت سوداگرانه در توسعه شهرها؛

انتقاد صریح آخوندی از زد و بندها در مدیریت شهری

حکمرانی موفق به‌گونه‌ای است که بتواند همه افراد را موظف کند تا هزینه‌ای به دیگری تحمیل نکنند. این موضوع در شهرسازی ایران به درستی رعایت نشده است و هزینه سوداگران شهرها به شهروندان تحمیل می‌شود. از همین روی است که ساختار زندگی شهری در ایران دچار آشفتگی شده است و شهرها بیشتر از آن‌که بستری برای رفاه و بالندگی شهروندان باشند، تبدیل به کالاهای تجاری و محلی برای درآمدزایی شده‌اند.
برنامه توسعه و طرد اجتماعی روستاییان:

روستاییان و تقلایی برای رسیدن به اندک بهبودی/ تعریف رفاه در شهر و روستا متفاوت نیست/ غذا، سرمایه و کار سه بعد نیازهای مادی روستاییان

آیا برنامه‌های توسعه نامتناسب با شرایط ایران منجر به طرد اجتماعی روستاییان شده است؟ آیا طرد مذکور انزوا و حتی طرد اقشار فقیرتر از سوی هم روستاییان شده است؟ این وجه از خشونت در میان روستاییان تا چه اندازه منجر به مهاجرت آنان شده است؟ تأمین اجتماعی برای جلوگیری از خشونت فقر در روستاییان تا چه اندازه می‌تواند مؤثر و مفید واقع شود؟ آیا تأمین اجتماعی می‌تواند منجر به یک تجربه خوب از زندگی باشد؟ مسئله اصلی این است که زندگی انسان در کجا بهتر می‌شود یا رو به ضعف می‌گذارد...
معاون بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مطرح کرد:

مقاوم‌سازی 40 درصد خانه‌های روستایی کشور/ مشکل ضمانت زنجیره‌ای حل شده است

معاون بازسازی و بهسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: حدود 40 درصد خانه‌های روستایی کشور تا به‌ حال مقاوم‌سازی شده‌ است.
نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خبر داد:

برنامه‌ی بنیاد برکت برای رفع حاشیه‌نشینی در پایتخت

نماینده‌ی تهران، ری، شمیرانات و اسلام‌شهر از انعقاد تفاهم‌نامه‌هایی بین بنیاد برکت، کمیته‌ی امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی برای رفع مشکلات مردم حاشیه‌نشین تهران خبر داد.
ضرورت شكل‌گیری مزرعه گردشگری؛

آغاز توسعه از روستاها

شكل‌گیری گردشگری كشاورزی ناشی از عواملی در دوسویه یک روند ما بین گردشگران و كشاورزان است.
رئیس کمیسیون عمران مجلس خبر داد:

وجود 60 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور/ قانون نظام مهندسی باید اصلاح شود

رضایی با اشاره به نظم و انضباط شهری در ساخت و ساز ها گفت :بالغ بر 60 هزار هکتار بافت فرسوده در کشور وجود دارد که بیش از 10 میلیون نفر در این بافت فرسوده زندگی می کنند.
عملکرد شهرداری و شورا از نگاه شرع و قانون؛

پلاسکو و ضرورت تعیین مسئولیت های مشترک حقوقی شهروندان و نهادها

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو تهران که با فرو ریختن کل سازه منجر به کشته و مجروح شدن چند آتش نشان و زخمی شدن تعدادی از شهروندان شد مصیبتی عظیم برای ملت شهیدپرور ایران بود، مردمی که تا کمتر ازدو هفته دیگر قرار است سالگرد انقلاب شکوهمند اسلامی را جشن بگیرند. عکس ها و فیلمهای منتشره در رسانه های رسمی و اجتماعی یک سوال مشترک را در ذهن متبادر می کند: مقصر اصلی این حادثه کیست؟
اجرای یک طرح عظیم ملی:

طرح ملی حذف آبرسانی با تانکر کلید خورد

در سرشماری سال ۱۳۳۵ شمسی، حدود شصت درصد از مردم ایران در روستاها ساکن بودند و اقتصاد روستایی، پشتوانه اقتصاد ملی بود اما در سرشماری اخیر، جمعیت روستانشینان ایران به کمتر از بیست درصد رسیده است و نسبت به سالهای گذشته، اقتصاد با مبنای روستا، رفته رفته سهم خود را در اقتصاد ملی از دست داده است.
تبیین نقش روستاییان و عشایر در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی؛

روستا کانون تحقق اقتصادی درون زا

برنامه ششم توسعه به عنوان جامع‌ترین سند توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی در حال بحث و بررسی است. و تعیین متولی روستا نیز به یکی ازچالشی ترین مباحث مربوطه تبدیل شده است.
معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری مطرح کرد؛

وعده ایجاد ۲۰۰ هزار شغل در روستاها با اجرای طرح اشتغالی ۱.۵ میلیارد دلاری

معاون توسعه روستایی ریاست جمهوری با دفاع از لایحه ۱.۵ میلیارد دلاری اشتغالزایی روستایی گفت: در عرض کمتر از ۱ سال حدود ۲۰۰ هزار شغل پایدار در سطح روستاها و مناطق عشایری ایجاد خواهیم کرد.
شهرها و چالش حکمروایی خوب؛

حکمروایی شهری در کشور ما با چالشهای جدی مواجه است

مرور این تجارب نشان می دهد که شهرها و کشورها با توجه به اقتضائات تاریخی جغرافیایی فرهنگی و اجتماعی خود الگوی حکمرانی خوب را پیگیری کرده اند و در کشور ما نیز این موضوع توسط شهرها و بخصوص کلانشهرها دنبال می شود و اگرچه به دلیل نبود رویکرد و نگرش مدیریت یکپارچه شهری و تفرق و مواری کاری و تعدد متولیان امور شهری، حکمروایی شهری در کشور ما با چالشهای جدی مواجه است اما کلانشهر تهران طی یک دهه گذشته گامهای مهمی را در راستای نهادینه کردن الگوی حکمرانی مطلوب برداشته است.

۲۱ هزار روستای کشور از نعمت گاز برخوردار هستند

مدیرگازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: ۲۱ هزار و ۶۰۰ روستای کشور تاکنون به شبکه سراسری گاز متصل شده اند.
تدوین پارادایم روستایی" ؛

کشورهایی توسعه‌یافته ابتدا در توسعه کشاورزی و روستایی موفق شدند

چی بکاریم، کجا و با چه هدف و روشی بکاریم؟ بحثی بسیار مهم که معلوم نیست چرا میان کشاورزان ما معمول نیست. کشاورزان ما برای تأمین معیشت، محصولاتی کشت می‌کنند که زود به بار بنشیند که البته این موضوع می‌تواند هم برای محیط زیست و هم منابع طبیعی مضر واقع شود.
زرندی:

شهرنشینی در ایران به مرز ۷۵ درصد می رسد

رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: ایران مانند سایرکشورهای درحال توسعه شهرنشینی سریع و مهارنشده را تجربه کرده وبه احتمال قوی درنتایج سرشماری سال ۹۵ شهرنشینی کشور به مرز ۷۵ درصد می رسد.
صفحه  از ۸
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها