سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
چالش های مدیریت شهری؛

56 هزارمیلیارد بدهی و 5 شایعه

گویا دومینوی شایعات و دروغ‌پراکنی برخی علیه مدیریت شهری تهران تمامی ندارد. این اواخر هم آنقدر به موضوع خبر کذب شنود در شهرداری پایتخت پرداختند تا سیدمحمدعلی افشانی، شهردار تهران در حاشیه جلسه هیأت دولت بگوید: «شنود؛ کثیف‌ترین اتهامی بوده که در طول خدمتم شنیده‌ام.» کلافی که شایعه‌سازان علیه شهرداری تهران ساخته‌اند، چندان پیچیده نیست؛ آنچنان که طی یک‌سال گذشته دست‌کم 5شایعه را در فضای مجازی مطرح کرده‌اند. این شایعه‌ها از یک‌سو هیچ‌کدام سند معتبری نداشته‌اند و از سوی دیگر ذهن‌ها را تا می‌توانند از بدهی 56هزار میلیارد تومانی مدیریت شهری دوره گذشته دور خواهند کرد. برخی از شایعه‌های مطرح‌شده طی یک‌سال گذشته را بررسی کرده‌ایم.
تخلفاتی که خاطر ساز شدند؛

وقتی یک برج اضافه در جماران سبز می‌شود

کسی نمی‌داند ماجرای دو برج دولتی که قرار بود ساخته شود اما در شعبده‌ای تبدیل به ۳ برج می‌شود چیست. این برج‌های دولتی در نزدیکی جماران و بیت امام ساخته شده‌اند.
با تهران نامهربانیم؛

تهران، گرفتار در آشفتگی معماری

حدود ۱۱۱سال است که از قانونی شدن تهران به عنوان پایتخت ایران می گذرد. سال‌هایی که این شهر به خود فراز و فرودهای بسیاری دید و به قدری تغییر کرد که امروزه می‌توان گفت تهران دوره قاجار شباهتی به تهران امروزی ندارد. شهری که اگرچه بسیاری از مسائل آن برای ما هنوز ناشناخته است اما به گفته یک کارشناس شهری حتی نسبت به وجوه شناخته شده‌ آن هم نامهربان بوده‌ایم
جمعیت شناور پایتخت؛

کانون‌های تولید جرم زیر گوش کلانشهرها

بر اساس آخرین آمارهای سرشماری نفوس و مسکن در سال 96 جمعیت استان تهران 13 میلیون و 260 هزار نفر بود که با توجه به رشد جمعیت این رقم در سال‌جاری به 14 میلیون نفر نزدیک شده است، این در حالی است که همه این افراد ساکن پایتخت نیستند. در این میان در حدود دو تا سه میلیون نفر که دست کمی از یک شهر کوچک ندارند، به‌عنوان جمعیت شناور، صبح‌ها وارد تهران شده و شب هنگام از شهر خارج می‌شوند و عملاً در تهران سکونت ندارند. به گفته رئیس اطلاع‌رسانی پلیس آگاهی تهران بخشی از جمعیت شناور پایتخت، کسانی هستند که برای انجام اعمال مجرمانه به تهران مراجعه می‌کنند و پس از انجام جرم از شهر خارج شده و در حاشیه شهر مخفی می‌شوند.
نقطه مردود برای پایتخت جدید؛

هشت گرفتاری در اسباب‌کشی از تهران

نتایج یک نظرسنجی تلگرامی از سه طیف شهرسازان، معماران و صاحب‌نظران حوزه شهری درباره انتخاب یکی از دو گزینه «ساماندهی» یا «انتقال» پایتخت به‌عنوان راهکار عبور از مشکلات شهر تهران، یک «نه» مشترک به انتقال و انتخاب یک راه‌حل میانه است.
مسکوت ماندن پروژه‌های شهری؛

ناامیدی مردم تهران از لیست امید شورای شهر

کم‌کاری لیست امید شورای شهر تهران در یک سال گذشته بر کسی پوشیده نیست و اعضای شورای شهر تهران به‌همراه شهردار پایتخت نتوانسته‌اند انتظارات را برآورده کنند و پروژه‌های شهری و عمرانی در توقفگاه قرار دارند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران:

15 درصد جمعیت تهران در بافت های فرسوده ساکن هستند

مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران با اشاره به اهمیت نوسازی بافت های فرسوده شهری گفت: بیش از 2 هزار و 700 محله در سطح کشور در بافت های فرسوده شهری قرار دارند و دولت تدبیر و امید در نظر دارد سالیانه 270 محله نوسازی کند؛ نوسازی سالیانه 100 هزار واحد مسکونی در این بافت ها در دستور کار شرکت بازآفرینی شهری قرار دارد .در سه هزار و 268 هکتار از بافت های فرسوده در 196 محله شهر تهران، 15 درصد جمعیت پایتخت ساکن هستند.
مازندران ۳روز پس از سیل؛

روستاهایی که بدون آب و غذا گیرافتاده‌اند

سه روز از سیل ویرانگر مازندران می‌گذرد و هنوز اهالی برخی روستاهای تنکابن و رامسر بدون آب، برق و غذا در روستا گرفتار و محبوس مانده و چشم به کمک و تدبیر مسئولان دوخته‌اند.
یاداشت ایمان رنجکش؛

شهر خلاق قربانی تصمیمات جزیره‌ای

چرا مدیران شهری در استفاده از برند جهانی رشت در شبکه شهرهای خلاق یونسکو عاجز هستند؟ بدون شک پشت در نگه داشتن مهمانان و سرمایه‌گذاران ۸۰ کشور جهان در عرف بین‌المللی جایگاهی نداشته و این رفتار ما در آن سوی مرزها بازتاب جالبی در پی ندارد. نکته قابل تامل آنجایی است که بسیاری از شهرها در تقلای کسب برندی برای منطقه خود هستند اما در رشت فرصت‌ها را یکی پس از دیگری بر باد می دهند!
حسن رسولی:

رها شدن خودروهای فرسوده کنار خیابان‌ های تهران

حسن رسولی، عضو شورای شهر تهران:گزارشات دریافتی از شهروندان نشان می‌دهد که تعداد زیادی از خودروهای فرسوده در حاشیه خیابان‌ها به صورت رها شده، پارک شدند.
شرکت ملی گاز ایران اعلام کرد؛

نقص در دودکش،عامل ۸۰درصد مرگ‌های خاموش است

رعایت نکردن نکات ایمنی در راه اندازی و استفاده از وسایل گازسوز در فصل سرما، مهمترین عامل وقوع حوادث گازی است. بر پایه اعلام شرکت ملی گاز، نقص های مرتبط با دودکش ها، عامل وقوع ۸۰ درصد حوادث منجر به فوت و مسمومیت با منواکسیدکربن به شمار می رود
اميرعلي فهيمي/ فعال صنفي و حرفه‌اي:

سازماني براي مقابله با زلزله اما در معرض لرزش!

سازماني كه تخصص و اخلاق حرفه‌اي نخستين خشت‌هاي بنيان آن است و خروجي آن بايد كيفيت در صنعت عظيم و اثربخش ساختمان باشد كه آسايش و آرامش جامعه و اشتغال طيف وسيعي از اجتماع وابسته به آن است، آيا در مسير هدف گام برداشته است؟ آيا ارتقاي جايگاه مهندسان در جامعه را كه از اهداف اصلي‌اش بوده، محقق كرده است؟
سقفی از آهن بر فراز تهران؛

بیش از 700پل عابر پیاده در شهر وجود دارد که 170 دستگاه آن مکانیزه اما از کارافتاده است

سرتان را که بالا می‌گیرید، پل‌های عابر پیاده مانند سقف‌های آهنی بین شما و آسمان قرار می‌گیرند؛ پل‌هایی که آمده‌اند تا شهروندان امنیت جانی و آرامش بیشتری داشته باشند، اما همچنان ۴۸درصد از کشته‌های تصادفات تهران در سال 96، عابران پیاده بوده‌اند.
رئیس سازمان نقشه برداری:

برخی نقاط کشور سالانه ۲۲ سانتیمتر فرونشست دارند

رئیس سازمان نقشه برداری کشور گفت: مطالعه بیش از ۴۰ محدوده (دشت و پهنه) از کشور نشان می‌دهد که در برخی مناطق سالانه تا ۲۲ سانتیمتر فرونشست داریم که بیشتر آن، مربوط به جنوب غرب تهران است
وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

دلایل فساد مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان

وزیر راه و شهرسازی در خصوص دلایل گسترش فساد مالی در سازمان نظام مهندسی ساختمان گفت:شهرداری‌ها مسئول کنترل ساختمان هستند و آنها باید مستقیما ساختمان را کنترل کنند.
مجید دکامین ؛

مفهوم تنفس شهری در کلان‌شهرها

کلان‌شهرها کمتر از 2 درصد از سطح خشکی‌های زمین را به خود اختصاص داده‌اند اما بیش از 10 درصد از جمعیت دنیا را در خود جای داده‌اند. تهران به عنوان یکی از این کلان‌شهرها تا حد زیادی تحت تاثیر اثرات محیط‌زیستی این تراکم قرار گرفته است. فعل و انفعالاتی که در کلان‌شهر تهران اتفاق می‌افتد را می‌توان از جنبه‌های مختلفی مورد بررسی قرار داد که در علوم شهری از آن به عنوان"متابولیسم شهری" یاد می‌شود.
کوچکی نژاد مطرح کرد:

فرسودگی ۵۰ درصد مدارس تهران

جبار کوچکی نژاد با انتقاد از اینکه وضعیت فرسودگی مدارس تهران بحرانی است، گفت: ۵۰ درصد از مدارس تهران فرسوده و قدمت اغلب آنها بیش از ۴۰ تا ۵۰ سال است.
تعویق دو ماهه برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ؛

موافقت رئیس‌جمهوری با تعویق دو ماهه برگزاری انتخابات هیئت مدیره نظام مهندسی ساختمان

رئیس جمهوری در پاسخ به درخواست مشاورش اکبر ترکان برای تعویق دو ماهه انتخابات هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها پی نوشت کرد : شاید تاخیر مناسب باشد
پدیده فاضلاب ها؛

رودخانه کارون به بزرگ‌ترین استخر فاضلاب تبدیل شده است

با كاهش دبى كارون فقط فاضلاب در اين رودخانه به سوى شهرهاى شادگان، آبادان و خرمشهر جارى مى‌شود
معماری و جستجوی هویت در شهر؛

«خانه‌به‌دوشی» تهرانی‌ها میان سازنده، شهرداری و بنگاه املاک

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی می‌گوید:امروز با پدیده‌ای مواجه شده‌ایم که من اسم آن را «خانه‌به‌دوشی» گذاشته‌ام. اهل شهر، در یک دور منفعتی میان سازنده، شهرداری و بنگاه معاملات آواره می‌شوند.
صفحه  از ۲۹
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها