سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
افزایش قیمت مسکن تحمیل کرد؛

تغییر الگوی سکونت

بازار مسکن، سال 97 را با جهش قیمتی پشت سر گذاشت . رکود تورمی، دیگر ویژگی بازار مسکن در این سال بود که در سال 98 هم ادامه یافت. به گزارش همشهری، انتظار می‌رفت، با توجه به افزایش هزینه‌های زندگی و کاهش نقدینگی مردم و کاهش شمار معاملات مسکن در ماه‌های نخست سال 98 بر اساس آمار رسمی، قیمت‌ها کاهش یابد یا ثابت بماند اما مشاهدات بازار و آمار رسمی چیز دیگری را نشان می‌دهد. کارشناسان اقتصادی التهاب قیمت‌ها وادامه تقاضا در بازار مسکن را نتیجه تمایل مردم به حفظ سرمایه می‌دانند که جهت‌ خاصی هم به بازار داده است؛ کوچک‌تر شدن خانه‌ها، کوچ به مناطق ضعیف‌تر، افزایش حومه‌نشینی، افزایش حاشیه‌نشینی و چادرنشینی، مهاجرت معکوس به شهرهای کوچک‌تر و روستاها فقط بخشی از تغییر و تحولاتی است که در سال 98 رخ داده. به اذعان مشاوران املاک قیمت خانه در اغلب مناطق ایران تا صددرصد هم افزایش داشته است و رهن و اجاره‌بها هم شرایط بهتری ندارد.
محسن هاشمی عنوان کرد؛

مجتمع اطلس مال فاقد مطالعات اثرسنجی ترافیکی قبل از پروژه است

رییس شورای شهر تهران گفت: بخشی از مشکلات توسعه نامتوازن تهران، ناشی از در نظر نگرفتن مطالعات ترافیکی در بارگذاری، ساخت و تعریف پروژه هاست و برای جبران این موضوع ما به بازنگری در اقدامات خود و پرهیز از تصمیمات سیاسی یا هیجانی در مدیریت شهری نیاز داریم.رییس شورای اسلامی شهر تهران افزود: این در حالی است که در دوره گذشته، بیشترین منابع مالی شهر، صرف توسعه شبکه بزرگراهی یا به اصطلاح روانسازی ترافیک وگشودن گره های ترافیکی شده است اما شاهد هستیم که حجم ترافیک بیشتر و گره های ترافیکی کورتر شده است.
تهران و برج‏ هایش؛

بلندمرتبه‌سازی با تهران چه کرده است؟

گسترش بی‏ رویه برج ‏ها طی دو دهه اخیر در غرب تهران، این فرضیه را تقویت کرده است که این امر می‏تواند بر کاهش جریان باد تاثیرگذار بوده و موجب تشدید آلودگی در پایتخت شود که پیش از این به دلایل جغرافیایی، مستعد آلودگی هوا و سختی جریان هوا بوده است.
سازمان محیط‌زیست اعلام کرد؛

گوگرد گازوئیل ‌همچنان بالاتر از حدمجاز

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان محیط‌زیست در حالی از روند بهبود نسبی کیفیت گازوئیل توزیعی در کشور خبر داده که به گفته او و به گواه نمونه‌برداری‌های صورت گرفته هنوز هم در برخی جایگاه‌های سوخت کشور میزان گوگرد گازوئیل از حد مجاز بیشتر است. این در حالی است که براساس ماده18 قانون هوای پاک، وزارت نفت مکلف است حداکثر تا 3سال پس از لازم‌الاجرا شدن این قانون سوخت تولیدی کشور ازجمله بنزین، نفت گاز، ‌نفت کوره و نفت سفید را مطابق با استانداردهای ملی مصوب عرضه کند و سازمان محیط‌زیست نیز مکلف شده از تولید سوخت غیراستاندارد جلوگیری کند.
ساخت و سازهای غیر مجاز توسط ویلاسازان؛

قانون در لواسان متری خرید و فروش می‌شود

این گزارش فقط چند منطقه از بخش بزرگی از لواسانات بزرگ تهران را روایت می‌کند؛ بخشی که البته نمی‌تواند در قالب چند تصویر برش خورده؛ عمق فاجعه ساخت و سازهای غیر مجاز را در این منطقه بخوبی نمایان کند. اما شما بدانید سناریوی تلخ ویلاسازی همچنان ادامه دارد. متخلف می‌سازد، مأمور قانون خراب می‌کند.
رییس شورای شهر تهران عنوان کرد؛

تعیین بازرس برای پیگیری برنج های تقلبی

محسن هاشمی درباره این که شاهد تغییرات اتوبوسی در شهرداری هستیم، گفت‌: تغییرات در حد موتور هم نیست چه برسد به اتوبوس. بحث تغییرات و روش انتصابات مشخص است و این بحث که کی به کجا برود، مطرح نبوده است و قرار شد از آن جایی که زمزمه تغییر چند شهردار نیز به گوش می‌رسد، تعاملات دوستانه باشد.وی در مورد عرضه برنج‌های تقلبی و ناخالص در فروشگاه شهروند، بیان‌ کرد: اتفاقا در جلسه صبح امروز از شهردار تهران در این خصوص سوال پرسیده شد و وی در این باره توضیح داد که بازرسی را برای پیگیری این موضوع تعیین کرده است و گفته شده که فروشگاه "شهروند" درخواست این را داشته است که برنج‌ها را به آزمایشگاه بفرستند، اما نظر تعزیرات در این زمینه منفی بوده و فروشگاه شهروند درخواست دارد که یک نهاد ثالث در این مورد نظر دهد.
نابودی باغات تهران؛

باغ کُشی در دوره جدید مدیریت شهری، قدمتی ۲۰ ساله دارد

تاراج فضای سبز سنتی تهران، بحث تازه‌ای نیست، از ۱۸ سال پیش تا امروز، باغ‌های تهران، لحظه به لحظه آب می‌روند، درختان به دندانه‌های تیز اره سپرده می‌شود و هر جا سر و صدای اره برقی، اعتراض مردم را بالا می‌برد، سودجویان، بی سر و صدا با نفت و گازوئیل، ریشه درختان باغ‌ها را می‌سوزانند تا راحت‌تر بشود در باغ‌های تهران، آجر روی آجر گذاشت و ساختمان ساخت.
احتمال حریق در بازار تهران؛

بعد از «پلاسکو» و «تبریز» حریق بعدی در کدام بازار است؟

چاشنی مشترک «آتش‌سوزی گسترده» در پلاسکو و بازار تبریز، در بازار تهران نیز ردیابی شد.
صدراعظم نوری خبر داد؛

شناسایی ۲۴ عامل انتشار بوی نامطبوع در محدوده فرودگاه امام خمینی (ره)

عضو شورای شهر تهران از شناسایی ۲۴ عامل انتشار بوی نامطبوع در محدوده فرودگاه امام خمینی (ره) خبر داد.عضو شورای شهر تهران گفت: در بررسی‌های صورت گرفته، ۲۴ عامل انتشار بوی نامطبوع در اطراف فرودگاه امام خمینی (ره) شناسایی شده است که برخلاف باور برخی که وجود دامداری در اطراف فرودگاه را علت انتشار این بوی نامطبوع می‌دانند و این باور صحیح نیست، علت اصلی انتشار بوی نامطبوع وجود و گذر فاضلاب در آن محدوده عنوان شده است.
در نتیجه تعرض؛

بستر هفت دره تهران از هزار و 900 هکتار به 800 هکتار کاهش یافته است

رییس کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران گفت: براساس آمارها بستر هفت دره تهران در نتیجه تعرض، از یک هزار و 900 هکتار به 800 هکتار کاهش یافته است.نوری اضافه کرد: به جای آنکه دره ها را به نقطه ضعف تبدیل کنیم می توانیم پیوندی بین انسان و طبیعت بسازیم. دره ها نقش موثری در طبیعت و برای شهر دارند، چون آب شیرین را تامین می‌کنند، در جریان هوا و تلطیف آن موثر هستند و در واقع می توانند فضاهای سبز و گردشگری ایجاد کنند. دره ها به عنوان تفرجگاه پیرامون شهر می‌توانند فضایی برای گذران اوقات فراغت شهروندان باشند.
مرکز پژوهش‌های مجلس بر اساس تجربه جهانی پیشنهاد داد؛

دو گام برای ساماندهی دستفروشان

یک گزارش در مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی عملکرد ماده ۱۶ قانون بهبود مستمر محیط کسب و کار تاکید کرد که با وجود گذشت هفت سال از تصویب ماده و ۳ سال از ابلاغ آیین‌نامه، در مقام اجرا موفق نبوده است. در نتیجه لازم است که برای ساماندهی دستفروشان، به‌عنوان گروه‌های کم‌درآمد اقتصادی، با بهره‌گیری از تجربه دیگر کشورها، راهکارهای دیگری اتخاذ کرد.مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش نظارتی خود بر این قانون در سال ۱۳۹۳، این آیین‌نامه را واجد اشکال‌های متعدد و مغایر با اهداف حکم این ماده ارزیابی کرد. بر این اساس، پیش‌نویس مذکور در کمیسیون اقتصادی دولت رد شده و بدین ترتیب، ماده ۱۶ تا مرداد ماه ۱۳۹۳ عملا اجرا نشده است.
چالش باغ تالارها؛

آوای تخریب باغ‌های میوه از تالارهای بدون مجوز

رشد قارچ گونه باغ تالارهایی که با تخریب باغ‌های میوه و زمین‌های کشاورزی در استان البرز ایجاد شده و از خدمات رفاهی نیز بهره‌مند هستند، نگران‌کننده شده است. گفته می‌شود نظارت بر باغ‌های اطراف کرج و زمین‌های کشاورزی با هدف جلوگیری از تغییر کاربری آنها با قاطعیت قانونی، بی‌هیچ چشم پوشی اعمال می‌شود، اما رشد غیرمتعارف این مراکز گویای آن است که قانونمندی شهروندان و هماهنگی نهادهای مسئول، در کوچه باغ‌های این شهر گم شده است.
اینفوگرافیک ؛

آلودگی صوتی بحران جدید کلانشهرها

آلودگی‌های صوتی یکی از بحران های امروز کلان شهرها است. در حالی که آستانه تحمل آلودگی‌های صوتی برای انسان ۶۵ دسی بل است، در بعضی از مناطق تهران آلودگی‌های صوتی تا ۹۱ دسی بل رسیده‌اند.
پویش "#بیدود"؛

پاهایی که در رکاب "بیدود" برای رسیدن به شهری بی‌دود نیست

شهرداری تهران برای رسیدن به هوای پاک پویش "#بیدود" را اجرا کرد که پس از گذشت ماه‌ها مورد استقبال عموم شهروندان قرار نگرفت.
فرار از حکم «تخریب»؛

وجود ده ها هزار رأی تخریب بدون اجرا در کمیسیون ماده صد!

تبصره‌های اضافه شده به ماده۱۰۰ قانون شهرداری‌ها در سال۵۸، راه را برای فرار از حکم «تخریب» و چشم بستن بر تخلفات ساخت و ساز باز کرد!
سخنگو شورای شهر تهران ؛

ساخت درمانگاه در حیاط خانه میراثی استاد لرزاده

اعطا با بیان این‌که قرار بود این خانه به کتابخانه و محل نمایش آثار استاد لرزاده تبدیل شود،اظهارکرد: متاسفانه با چند چالش مواجه هستیم چون شاهدیم در حریم این بنا ثبت شده و یا بهتر بگویم در حیاط خانه استاد لرزاده یک مرکز درمانی ساخته شده است که شش طبقه دارد این در حالیست که نباید این اتفاق داخل حیاط و حریم بنای ثبتی ساخته می‌شد و جا تاسف است که این ساختمان جدید متعلق به شهرداری است.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست؛

بوی نامطبوع جنوب پایتخت تا 2 سال آینده برطرف می‌شود

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از شناسایی تمامی کانون‌های انتشار بوی نامطبوع جنوب پایتخت و اطراف فرودگاه امام (ره) خبر داد که تا 2 سال آینده ساماندهی می‌شوند.
تحولات بانک شهر؛

شهر بدون صاحب

بعد از کلی سر و صدا که در آن موقع بخاطر برکناری مدیرعامل بانک شهر به راه افتاد احمد درخشنده به عنوان سرپرست این بانک انتخاب و تا امروز به فعالیت ادامه می دهد. دو مسئله بعد از این انتصاب وجود دارد اول اینکه چطور بعد مدتها هنوز از انتخاب مدیرعامل جدید خبری نیست؟ دوما چرا درخشنده به سرپرستی بانک شهر منصوب شد؟
انتقال وزارتخانه ها از تهران؛

آخرین وضعیت انتقال برخی از وزارتخانه‌ها از تهران

عضو کمیسیون شوراها گفت که می‌توان با انتقال برخی وزارتخانه‌ها از پایتخت، بخشی از مشکلات و معضلات تهران را کاهش داد.
تعرض به اراضی ملی؛

زمین خواران سیری ندارند

تعرض به اراضی ملی و زمین خواری از پدیده های تخریبی و رو به گسترش در قرن حاضر است و طعم تخریب اراضی ملی و طبیعی به مذاق زمین خواران چنان شیرین آمده است که هر روز عطش آنها برای زمین خواری شدیدتر می شود.
صفحه  از ۳۶
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها