سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
گفت‌وگو با شهردار شیراز؛

شهرهای بزرگ در گرداب بدهی

بیشتر شهرهای کشور بدهکارند. شاید آن ها بزرگ‌ترین بحران مالی طی سهدهه گذشته را از سر می‌گذرانند. بحران مالی می‌تواند شهرداری‌ها را کاملا از کار بیندازد تا جایی که نه پولی برای پرداخت حقوق کارکنان خود داشته باشند و نه حسابی برای پرداخت به پیمانکاران.
گیر کردن در آسانسور؛

روش نجات از آسونسور در اثر قطع برق

امروزه آسانسور به عنوان وسیله ای جهت تسهیل در امر جا به جایی شهروندان،به طور گسترده در ساختمان ها و مراکز مختلف در سراسر دنیا استفاده می شود.
مدیریتمان می لنگد؛

کش آمدن حاشیه شهر‌ها

در حاشیه شهر خانه پیدا می‌کنند تا پول کمتری خرج کنند و در میانه شهر کار پیدا می‌کنند تا پول بیشتری به‌دست بیاورند. برای همین است که صبح‌ها و شب‌ها، قسمت عمده ترافیک شهر تهران و دیگر کلانشهر‌های بزرگ، از حاشیه‌شهر شروع می‌شود.
محمد خراسانی-مدیر ارتباطات ستاد ملی بازآفرینی ؛

تأثیر مداخله دولت در معضل حاشیه‌نشینی

به جای استفاده از واژه «حاشیه‌نشین» بهتر است از عبارت «اسکان غیررسمی» استفاده شود. زیرا حاشیه‌نشین بار منفی دارد و بهتر است کمتر استفاده شود. آنها هم شهروندان ما هستند. دولت با برنامه ملی بازآفرینی شهری پایدار به‌دنبال سازماندهی کردن همه بافت‌های مرتبط با این موضوع است. یعنی بافت ناکارآمد شهری که همان بافت میانی است و در گذشته به آن بافت فرسوده گفته می‌شد.
عضو شورای تهران:

تخلفات ساخت و ساز در پایتخت افسار گسیخته شده است

رئیس کیمسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران معتقد است میزان تخلفات در شهر تهران گسترده و افسار گسیخته شده و باید رویکرد برخورد با تصمیم گیران متخلف به جای برخورد با تخلف مورد توجه مسئولان قضایی قرار گیرد.
زندگی در حاشیه شهرها ؛

حاشیه نشینی با «حاشیه» همراه است/آسیب های زندگی زیر پوست شهر

حاشیه نشینی علاوه بر مشکلات و معضلاتی که به دنبال خود می آورد، همواره با «حاشیه» هایی همراه است که آسیب زا و خطرناک است.
کویر دیدنی ایران؛

زندگی در کویر ایران

فلات ایران با قرار گرفتن روی کمربند خشک نیم‌‏کره شمالی دارای ذخایر منابع آبی بسیار ضعیف و نزولات جوی کم, تغییر سالیانه بسیار شدید و میزان پوشش گیاهی اندک است.
در پی اصرار به برگزاری نمایشگاه های پرمخاطب در قلب تهران؛

ناکارآمدی دولت دست به گریبان شهروندان شد/ قانون برای وزارت صنعت معنا ندارد

برگزاری نمایشگاه های پرمخاطب در قلب تهران ممنوع شده است اما دولتمردان حاضر نیستند که زیر بار این قضیه بروند و هزینه اش را باید شهروندان با افزایش آلودگی و ترافیک بپردازند.
طباطبایی مزدآبادی/ دبیرکل انجمن علمی اقتصاد شهری ایران:

بلایی که گرانی مسکن بر سر اقتصاد شهر می آورد

باید شرایط را برای تحریک اقتصاد کلانشهرها از جمله تهران فراهم کرد. به نظر می رسد جذب مشارکت های عمومی برای تامین مالی پروژه های شهری با ارائه ضمانت های لازم از سوی دولت یکی از این راهکارهاست.
معاون سازمان بهزیستی خبر داد؛

جمعیت ۱۹ میلیونی حاشیه‌نشینان در کشور/وجود ۳۰۰۰ منطقه حاشیه‌ای

معاون پیشگیری و درمان مرکز درمان سازمان بهزیستی کشور از وجود ۱۹ میلیون جمعیت حاشیه نشین و حدود ۳۰۰۰ منطقه حاشیه‌ای در کشور خبر داد.
مهاجران خشکسالی درحاشیه شهرها؛

باید منتظر تغییر بزرگ جمعیت شهرها باشیم

خشکسالی‌ آن ها را تا پشت دروازه‌های شهر رانده ‌است. مردمی که در شهر ‌خانه دارند اما شهرنشین به‌حساب نمی‌آیند. کسانی که بی‌آبی باغ و مزرعه‌شان را خشک کرده‌است خودشان را به شهر ‌رسانده، ولی به درون آن راه پیدا نکرده‌اند. همچنان که روستا‌ها از جمعیت خالی می‌شود حاشیه شهر‌ها رشد می‌کنند.
بازار مکاره؛

دستفروشی، پدیده ای زیرزمینی

«‌فرنوش نوبخت» مدیرعامل شرکت بهره‌برداری مترو تهران و حومه، از حاشیه‌های مختلف پدیده دستفروشی در مترو گفتنی‌های بسیاری دارد. او نارضایتی مسافران، آلودگی‌های صوتی و بصری، افزایش آمار سرقت، فروش مواد خوراکی تاریخ‌گذشته و غیر‌بهداشتی، موارد خلاف اخلاق و... را از تبعات این پدیده عنوان می‌کند.
رئیس کمیته بودجه شورای شهر:

ضرورتِ آغاز جنبش نجات‌ تهران/وضعیت شهرداری‌ها بحرانی‌ست

رئیس کمیته بودجه شورای شهر، شرایط مالی شهرداری را بحرانی خواند و با تاکید بر اینکه باید‌ جنبش ‌جدی نجات تهران در همه ابعاد اقتصادی محلی و ملی آغاز شود، گفت: باید به شهرداری‌ها این اجازه را بدهند که با تعریف عوارض جدید بتوانند شهر را اداره کند.
بی فرهنگی رانندگی؛

ایرانی جون خودشو بقیه رو به خطر می اندازه ولی پول به وانتی نمیده

اقای عکاس هم کمی از راننده تیبا نداره! هنگام رانندگی فوتبال نمی بینند و عکس نمی گیرند!
محسن هاشمي خبر داد:

گزارش ۲۱ هزار تخلف ساختماني در پايتخت

رئيس شوراي شهر تهران گفت: با توجه به آخرين گزارش وضعيت تخلفات ساختماني مربوط به سال‌هاي ۹۵ و ۹۶ بيش از ۲۱ هزار پرونده و بالغ بر پنج ميليون مترمربع تخلف در شهر تهران گزارش شده است. هرچند اين آمار شفاف نيست اما وضعيت توافقات نيز نامشخص است و مبناي قانوني اين توافقات مشخص نيست.
چون وا نمی‌کنی گره‌ای، خود گره مشو!

سنگ اندازی مسئولان در صدور مجوز نماهایی با هویت ایرانی-اسلامی

این روزها نه تنها خود معماران علاقه ای به طراحی ساختمان هایی با نمای ایران-اسلامی ندارند بلکه مسئولان شهری نیز در مقابل آن معدود افرادی که طراحی بنا را بر این اساس انجام داده اند، سنگ اندازی می کنند.
زندگی در مناطق محروم؛

آمار رسمی از زاغه‌نشینی

مرکز آمار ایران با انتشار نتایج تفصیلی سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵، آمار رسمی از تعداد خانوارهای ساکن در زاغه‌ها را اعلام کرد. آمارهای منتشر شده نشان می‌دهد در سال ۹۵ معادل۱۰۰ هزار و ۷۱۴ خانوار در چادر، کپر، آلونک، زاغه یا موارد مشابه زندگی می‌کردند که این میزان برابر با ۴/ ۰درصد از کل خانوارهای ساکن در کشور است؛ براساس سرشماری سال ۹۵ تعداد خانوارهای کل کشور ۲۴ میلیون و ۱۶۹هزار و ۵۲۵ خانوار بوده است.
کانون مهندسی اعلام کرد؛

۷۶ هزار طرح نیمه تمام در کشور

کانون مهندسی هزینه در ایران، با هدف پیگیری تبصره ۱۹ قانون بودجه سال ۹۷، مبنی‌بر جذب مشارکت عمومی برای اتمام طرح‌های نیمه تمام، آغاز به کار کرد.
انتقاد از عملکرد نظام فنی اجرایی کشور؛

آخوندی تهران را به جنگل تشبیه کرد

وزیر راه و شهرسازی با تشبیه تهران به جنگل از عملکرد نظام فنی اجرایی کشور انتقاد کرد.
راهکارهای برای حفاظت از منابع آب؛

فقط 15 درصد فاضلاب شهری ایران تصفیه می شود

یکی از راهکارهایی که در دنیا برای حفاظت از منابع آب انجام می‌شود، استفاده چند باره از آب و تصفیه فاضلاب است. اما این موضوع در ایران روند کندی دارد. به طوری که از حدود 4.5 میلیارد متر مکعب فاضلاب شهری در کشور هرساله حدود 700 میلیون متر مکعب تصفیه و تبدیل به پساب می‌شود
صفحه  از ۲۷
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها