سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شیوه انتصاب مدیران دولتی؛

شفافیت در انتصاب مدیران

اقدام اخیر شهرداری و شورای شهر تهران برای شفاف‌سازی اطلاعات مدیران شهرداری راهکاری ساده برای مشکلی پیچیده ‌است که اگر با راهکارهای دیگری همراه نشود بعید است مشکل اصلی را درمان کند؛ اگرچه در جای خود اقدامی ارزشمند و مفید است. واضح است که شیوه انتصاب مدیران دولتی در ایران به شدت از محافظه‌کاری، سیاست‌زدگی و فساد لطمه خورده است.
کج‌شدن مقبره شاه‌ عبدالعظیم؛

گسترش فرونشست زمین‌ تا میدان انقلاب و فرودگاه مهرآباد

در حالی خیابان‌های "شهران"، "پیامبر"، "میدان قیام" و "مولوی" فروریزش را تجربه کردند که به گفته مدیر بخش زلزله و خطرپذیری مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی هیچ اقدام پیشگیرانه برای رفع این معضل اندیشیده نشده است و قانونی برای مقابله با متخلفان حوزه ساختمان‌سازی که اقدام به هدایت غیر اصولی آب در زیرزمین ‌می‌کنند، وجود ندارد.

یک تهران به اندازه تهران در طول 10 سال!!

تعداد پروانه های صادر شده طی سال های 1389 تا 1392 در تهران 760 هزار واحد مسکونی بوده است.
محمود شاطریان/ استاد دانشکده حقوق ‌دانشگاه کاشان:

چالش‌های حقوق شهری

روند شتابان شهرنشینی و رشد غیرمتوازن شهرها در سده اخیر، دولت‌ها را با چالش‌های فراوانی روبه‌رو کرده است. هرچند این مقوله با ابعاد گوناگون سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تأثیرات قابل‌توجهی بر نحوه تصویب قوانین و مقررات کشور گذاشته است، هنوز حجم عظیمی از مشکلات، فراروی جامعه شهری‌است.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران مطرح کرد:

جمع آوری کودکان کار پاک کردن صورت مسئله است

شصت و نهمین جلسه شورای شهر تهران با نطق پیش از دستور رییس کمیته اجتماعی شورا به مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودک آغاز شد.
یادداشت نصرالله حدادی؛

موتورسیکلت، وسیله قانون‌گریز!

یکه‌تازی موتورسیکلت‌ها که از صدقه‌سری طرح‌های سلبی ترافیک و زوج یا فرد، آزادانه می‌توانند به هر جا که بخواهند سرک بکشند، چنان است که تمامی قوانین از سوی آن ها قابل شکستن است و هر کاری که دوست دارند می‌کنند؛ از ویراژدادن در پیاده‌روها و خطوط ویژه اتوبوسرانی گرفته تا عبور یکطرفه از روی پل‌های هوایی تعبیه‌شده برای خودروها و خلاف‌رفتن در بزرگراه‌ها و حرکت با سرعت سرسام‌آور در داخل تونل‌های شهری و ایضا تک‌چرخ زدن و حمل بار به اندازه یک وانت ناقابل... و بماند گریز از معاینه فنی و پراکندن دود و سروصدای زیاد. اما نکته جالب، طرح ساماندهی حرکت موتورسیکلت‌ها در تهران است که هرازچندی از سوی مسئولان ابراز می‌شود و حداکثر به جریمه‌کردن آن ها و توقیف و سپس ترخیص آن ها محدود است؛ بازی همیشه‌تکراری در تهران؛ توقیف و دریافت جریمه و سپس روز از نو، روزی از نو.
معاون وزیر راه و شهرسازی مطرح کرد؛

تشریح دلایل شکست برنامه‌های نوسازی در گذشته/ پرداخت تسهیلات بازآفرینی شهری به توسعه گران از نیمه دوم سال

دبیر ستاد ملی بازآفرینی شهری با تاکید بر اینکه مشارکت مردمی مهم ترین محور و حوزه اجتماعی شاکله اصلی برنامه بازآفرینی شهری در محلات هدف است، گفت: مصوبه هیات دولت برای ارایه تسهیلات ابلاغ شده و مکاتبات برای تخصیص 2500 میلیارد تومان سهم دولت به بانک‌ها در حال انجام است و توسعه گران می‌توانند برای دریافت تسهیلات ساخت در محلات هدف شهری با نرخ بهره 9 درصد از نیمه دوم امسال به بانک‌ها مراجعه کنند.
محمد سالاری مطرح کرد؛

نارضایتی و عدم برخورد با متخلفان در "دفاتر خدمات الکترونیک شهر"

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای تهران با اشاره به ناکارآمدی و آمار تخلفات در دفاتر خدمات الکترونیک شهر گفت: مردم از ارائه خدمات شهرسازی و معماری ناراضی هستند با این‌حال فقط با یکی دو دفتر که تخلف و فساد در آنها زیاد بود، برخورد شده و مجوزشان لغو شده است.
تاکید دوباره بر شیوه‌نامه‌ای که اجرا نمی‌شود؛

اختلاف نظر بین وزارت راه و نظام مهندسی به کجا کشید؟

مدیرکل مهندسی ساختمان وزارت راه‌ و شهرسازی با تاکید بر این‌که موضوع بین نظام مهندسی ساختمان و وزارت راه همچنان در حال پیگیری است، گفت: کمیسیون عمران مجلس کارگروهی را تعیین کرده و این کارگروه مواردی را مطرح نموده که وزارت راه و شهرسازی پاسخ مفصل آن را ارسال کرده است. به نظر می‌رسد در هفته‌های آتی، کمیسیون نظر خود را به صورت مشورتی ارائه دهد و حتما مدنظر قرار خواهد گرفت.
قربانی هشدار داد؛

فروش مواد مخدر در برخی از کیوسک های روزنامه‌‌فروشی/ وزارت صنعت متولی ساماندهی دکه‌های مطبوعاتی

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: برخورد با اقدامات خلاف قانون در دکه های روزنامه فروشی بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است.
رئیس مرکز مطالعات کاربردی و ارتباطات شرکت بازآفرینی شهری ایران؛

فرهنگ فرسایی ره‌آورد بهسازی کالبدمحور

توسعه شهرنشینی در ایران در چند دهه گذشته همراه با تغییرات جمعیتی، فرهنگ فرسایی را در کشور به همراه داشته است. این فرسایش طی دهه‌های گذشته به حاشیه‌نشینی و ناکارآمدی بافت‌های میانی ازیک سو دامن زده است.از سوی دیگر بافت‌های فرسوده و حاشیه شهرها علاوه بر مشکلات کالبدی و کاهش ایمنی ساکنان محله، سایش فرهنگی را با شتاب تأسف‌باری افزایش داده است.
مفاخریان مطرح کرد؛

منطقه نه روزانه شاهد فروریزش یک قطعه ریزدانه فرسوده است

شهردار منطقه نه در خصوص بافت فرسوده این منطقه گفت: « امروزه دولت و شهرداری متوجه این موضوع شده‌اند که برای سرعت بخشی به نوسازی بافت فرسوده باید فضا را به سمت استفاده از مشارکت‌های مردمی سوق دهند.»

بیشترین پاساژ‌های ناایمن پایتخت در کدام مناطق واقع شده‌اند؟

عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: پاساژ آزاد که در منطقه ۱۱ شهرداری تهران واقع شده، تخلفات گسترده‌ای در زمینه گودبرداری غیرقانونی و عدم ایمن سازی بنا مرتکب شده است.
صابری:

هیچ نظمی در شهر تهران وجود ندارد

پری صابری گفت: « هیچ گاه نمی‌توان مانع پیشرفت زنان شد؛ این قدم‌ها آهسته پیش می‌رود اما بالاخره این راه طی می‌شود.»
ریشه‌ها و راهکارهای مدیریتی؛

آسیب‌شناسی شهری در کلانشهر تهران

در این پژوهش سعی بر آن بوده تا مهم‌ترین آسیب‌ها با توجه به وضعیت کنونی کلان‌شهر تهران ارزیابی گردد. در مرحله دوم، ریشه این آسیب‌ها از دیدگاه برنامه‌ریزی استراتژیک مورد اشاره قرار گرفته و سپس راهکارهای مورد نظر تشریح شده است.
کنترل و مقابله با جمعیت موش‌ها و سگ‌های ولگرد سطح شهر تهران؛

موش‌هایی که دم به تله نمی‌دهند

موش‌ها، آدم‌ها، تهران. با وجود سیطره موش‌ها در کلانشهر تهران، دستیابی به آمار دقیق یا حتی تقریبی آنها سخت است و هوش بالای این موجود، از دلایل اصلی آن است. این جانور سرسخت با دندان‌هایی همچون فولاد، گاهی از زیر پوست شهر بیرون می‌آید و مانند رهگذری از کنار رهگذران عبور می‌کند؛ عبوری ناگهانی در چشم‌به‌هم‌زدنی؛ مانند تیری ازکمان‌رهاشده؛ بنا به غریزه اصلی، هدفش رسیدن به اولین پناهگاه است. در این لحظه احتمالا رهگذران را هم با شوک مواجه می‌کند؛ چنان‌که اخم به ابرو می‌اندازند و تا دقایقی، سگرمه‌هایشان به‌سختی از هم باز می‌شود.
آسیب‌شناسی شهری در کلانشهر تهران؛

ریشه‌ها و راهکارهای مدیریتی

در این پژوهش سعی بر آن بوده تا مهم‌ترین آسیب‌ها با توجه به وضعیت کنونی کلان‌شهر تهران ارزیابی گردد. در مرحله دوم، ریشه این آسیب‌ها از دیدگاه برنامه‌ریزی استراتژیک مورد اشاره قرار گرفته و سپس راهکارهای مورد نظر تشریح شده است.
معضل ترافیک پایتخت؛

پنجشنبه‌های شلوغ تهران الگوی جهانی با اجرای بومی

طرح ترافیک جدید تهران، روزهای تعطیل را به 2روز افزایش داده اما هنوز حجم ترددها کاهش نیافته است
وزیر نیرو:

کم آب هستیم، بد مصرفی آب باید اصلاح شود

وزیر نیرو با تأکید بر لزوم ایجاد ظرفیت لازم برای مهار آب‌ها در سطح کشور گفت: ایران کشور کم‌آبی است و باید مدیریت خوب و مناسبی در استفاده از آب داشته باشیم.
عملکرد شورایاری‌ها؛

چرا شورایاری‌‌ها به بستری برای لشکرکشی سیاسی تبدیل شدند؟

بیش از چهار دوره از انتخابات شورایاری ‌ها می‌گذرد اما در سایه نبود چهارچوب و جایگاه قانونی؛ این نهاد به‌جای ظرفیت‌سازی برای افزایش مشارکت واقعی مردم تبدیل به بستری برای تخلف و فعالیت سیاسی شده است. با وجود انکار و اصرار شورای شهر به کارآمدی این مجموعه‌ی سه هزار و پانصد نفری؛ متخصصان راه‌حل را ارتقا یا انحلال این تصویر ابتر از نهاد مدنی می‌دانند.
صفحه  از ۲۵
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها