سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیا دولت در زمینه تمرکززدایی موفق عمل کرده است؟؛

ایران فقط تهران نیست

ایران تهران نیست اما از همان آغاز که این شهر به‌عنوان پایتخت انتخاب شد، همه امکانات این کشور پهناور را بلعید تا جایی که برای بسیاری از شهروندان سایر مناطق چاره‌ای جز مهاجرت باقی نماند. تمرکز امکانات اقتصادی، آموزشی، فرهنگی و... در این شهر بی‌در و پیکر از یکسو و وابسته کردن نظام اداری به آن هم از سوی دیگر، عملاً تهران را به یک چاه ویل بدل کرده است.اما مشکل فقط به دردسر و گرفتاری‌های اداری یا کم برخورداری استان‌های دور از مرکز به‌دلیل بلعیده شدن همه امکانات در تهران ختم نمی‌شود بلکه با طولانی شدن این معضل آرام آرام نوعی از نقار فرهنگی و احساس محرومیت عمیق و تبعیض نیز شکل می‌گیرد که می‌توان گفت مرحله پیچیده و بغرنجی از این مشکل است. کشورهای دیگر برای دچار نشدن به این آفت یا رهایی از آن چه شیوه‌ای را پیش گرفته‌اند؟
مشاور معاونت هماهنگی اقتصادی و توسعه منطقه‌ای وزارت کشور؛

حاشیه‌نشینی درست وسط پایتخت

سر چهارراه نشسته، ساکت است و چشمان نگرانش را به رهگذران بی توجهی دوخته که از کنارش با سرعت می گذرند. می‌گوید آدم باید شش‌دانگ حواسش را جمع کند برای یک لقمه نان وگرنه کلاهش پس معرکه است! جوانک بیکاری نیست که از بی‌عاری چهارراه را به پاتوق هر روزه تبدیل کرده؛ بلکه مردی جاافتاده است با چند سرعائله که در روزگاری نه چندان دور به امید بازشدن گره‌های کور زندگی از زادگاهش دل کند و راهی غربت شد. پولش که کفاف خانه گران شهر را نداشت به ناچار مجبور به حاشیه نشینی شد.
محمد سالاری؛

وضع "قوانین موازی" آفت سند طرح تفصیلی

محمد سالاری با تأکید بر اینکه هیچ ایرادی به سیاست‌های حمایتی در حوزه شرکت‌های دانش بنیان وجود ندارد، بیان کرد: زمانی که طرح تفصیلی برای شهری تهیه می‌شود، نباید قوانین موازی ایجاد کنیم و سند تفصیلی پایتخت را زیر سوال ببریم. پیشنهاد می‌کنم که مدیریت شهری نسبت به تحقق تکالیف شهر تهران و الزامی شورا برای شهرداری اقدام کند.
نژاد بهرام مطرح کرد؛

پرداخت وام‌های کم بهره وظیفه دولت برای احیای بافت فرسوده

عضو کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران گفت: پرداخت وام کم بهره برای نوسازی جزء اختیارات دولت است.
عضو شورای شهر:

حجاب به مترو مربوط نیست

مدیرعامل شرکت بهره‌برداری متروی تهران اعلام‌کرده از سیزدهم مرداد ماه در متروی تهران تابلوهای «با حجاب وارد مترو شوید» در ایستگاه‌های متروی تهران گذاشته‌ شده و از چندروز پیش هم پلیس‌های زن، به زنان «بدحجاب» تذکر می‌دهند.مدیر ارتباطات و امور بین‌الملل متروی تهران هم گفته برخی از مسافران از حجاب برخی زنان گلایه دارند و چندروز پیش مدیرعامل متروی تهران، در نامه‌ای از پلیس مترو خواسته که برای مقابله با بدحجاب‌ها کاری کند.
اختلاف میان مترو و شورای شهر بر سر یک افتتاح؛

مدیرعامل مترو: بدون آسانسور هم ایستگاه‌ها را افتتاح می‌کنیم

مدیر‌عامل مترو در ارتباط با اظهارنظر عضو هیئت رئیسه شورای شهر تهران مبنی بر این‌که در صورتی‌عدم راه‌اندازی آسانسورها در مترو نباید ایستگاهی را راه‌اندازی کرد، گفت: نمی‌توان افتتاح چند ایستگاه مترو را به‌جهت نداشتن آسانسور متوقف کرد.
علت تعطیلی مراکز معاینه فنی؛

مشکلات فنی یا طلب ناجا از «سیمفا»

قطعی سیستم استعلام پلاک مراکز معاینه فنی به علت اختلاف این مرکز و ناجا سبب صادر نشدن گواهی معاینه فنی و جریمه شدن تعدادی از شهروندان شده است.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از لغو قانون انتزاع مطرح کرد:

حاشیه‌نشینی ۳۰ میلیون روستایی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: قطعاً در تنظیم بازار مشکلاتی وجود دارد و این مشکلات هم دلایلی دارد؛ ازجمله این‌که وزارت جهاد کشاورزی تصمیم‌گیر و پاسخگوی اصلی نیست؛ مثلاً شاهد بودیم که در یک مقطع زمانی اجازه واردات برنج توسط وزارتخانه دیگری داده شد، لذا نمی‌توانیم وزارت جهاد کشاورزی را مسئول واقعی تنظیم بازار بدانیم.
سازمان ملل متحد گزارش داد؛

پنج بحران در کمین شهرها

سازمان ملل متحد از طریق دفتر مرکزی «برنامه اسکان بشر» مستقر در این سازمان، وضعیت سال ۲۰۱۹ مناطق شهری جهان را پایش کرده و با شناسایی پنج بحران اساسی در کمین شهرها، درباره بی‌تفاوتی به تشدید آنها هشدار داده است. در این بررسی که حداقل ۱۵۰ کشور دنیا از جمله ایران را در بر می‌گیرد، از «رشد زاغه‌نشینی و کمبود مسکن در استطاعت، دسترسی سخت به حمل و نقل عمومی، شکل پرخطر دفع زباله، آلودگی هوا و فقر فضاهای عمومی باز» به عنوان تهدیدات جدید جمعیت شهرنشین معرفی شده است.
معاون وزیر راه و شهرسازی:

۲۰ میلیون ایرانی در بافت فرسوده زندگی می‌کنند

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران گفت: ۲۰ میلیون ایرانی در قالب پنج میلیون و ۷۰۰ هزار خانوار در بافت‌های فرسوده شهری زندگی می‌کنند.
با توجه به هویت دینی شهر مشهد؛

آیا دستگاه قضا به ساخت و سازهای پیرامون حرم امام رضا(ع)ورود پیدا می‌کند؟

فشارها برای گرفتن مجوز ساخت و ساز اطراف حرم مطهر امام رضا(ع) لحظه به لحظه به سازمان میراث فرهنگی و شورای عالی معماری بیشتر می‌شود این در حالی است که بیش از 290 مورد ساخت و ساز بلاتکلیف در بافت تاریخی مشهد و پیرامون حرم وجود دارد و ضروری است با توجه به سخنان مقام معظم رهبری در خصوص حقوق عامه و سخنان رییس قوه قضاییه درباره پیگیری تخلفات، نهاد‌های نظارتی تا تعداد صدور مجوز در بازه زمانی تدوین قانون مشخص کنند.
پدیده موش‌های شهری؛

علل افزایش موش‌های شهری چیست؟

مدیرگروه آموزش و ارتقای سلامت مرکز بهداشت قم عنوان کرد: مدیریت پسماند از طرف مردم و مسئولین و بهسازی محیط شهری، از راه‎های کنترل جمعیت موش‌های شهری است.
یادداشت محمد آقازاده؛

انتخابات شورایاری‌ها یک شکست کامل بود

اصلاح‌طلبان نکته‌یی که آگاهانه نمی‌خواهند بپذیرند آنست مردم ایران مثل همه ملت‌ها نسبت به اصل شرکت در انتخابات سوظن و بدبینی ندارند بلکه به آنها که می توانند رای بدهند از جمله اصلاح‌طلبان امیدی ندارند که حامل تغییر و اصلاح امور باشند و هر چه رای می دهند وضع بهتر که نمی شود بلکه بدتر هم می‌شود.
قانون صدور شناسنامه فنی- ملکی براحتی دور زده می‌شود؛

ساختمان‌هایی با شناسنامه‌های پولی!

بیستم تیر ماه بود که شهردار تهران خبر از دریافت گزارش ملی پلاسکو داد. گزارشی ملی و رسمی که به‌صورت بی‌طرفانه و کارشناسی، به بررسی ابعاد این فاجعه ملی پرداخته و نقش هر کدام از دستگاه‌ها را مشخص کرده بود.
پژوهشگران بررسی کردند؛

خطر فرونشست در جنوب غرب تهران و تاثیر آن بر المان‌های شهری

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد راه‌ها، خطوط ریلی، خطوط مترو، فرودگاه، ابنیه فنی راه، صنایع و تاسیسات شهری و شریان‌های حیاتی و تاسیسات وابسته به آن در منطقه جنوب غرب تهران، بیانگر در معرض قرارگیری بالای المان‌های مهم در محدوده فرونشست است.
دکتر نوحه‌گر مطرح کرد؛

رخداد فرونشست‌های وسیع در 3 دشت‌ کشور

استاد دانشکده محیط‌ زیست دانشگاه تهران با هشدار نسبت به فرونشست‌های وسیع در دشت‌های ورامین، میناب و رفسنجان در ادامه این فرونشست‌ها را تهدیدی برای محیط ‌زیست دانست و گفت: این فرونشست‌ها در مناطق کشاورزی و یا حد فاصل شهرها و روستاها اتفاق می‌افتد و در واقع فرونشست زمین، جدی­‌ترین مساله و در واقع بحران مورفولوژیک برای مهندسان و برنامه‌ریزان است.
تعارض با مصوبه تعارض منافع؛

انتصابات فامیلی در مدیریت شهری تهران و نتایج شگفت‌انگیز نظرسنجی از مردم

برخی انتصابات فامیلی در شهرداری تهران وجود دارد که به نظر می‌رسد در تعارض با مصوبه تعارض منافع قرار گرفته است. در عین حال، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد مردم نسبت به عملکرد شهرداری و شورای شهر تهران در دوره پنجم چندان خوش‌بین نیستند.
اختلاف‌نظر شورای شهر و سازمان بازرسی؛

تشتت آرا در برگزاری یک انتخابات ساده!/ دلیل پافشاری شورای شهر چیست؟

با وجود غیرقانونی اعلام شدن برگزاری پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌های شهر تهران از سوی سازمان بازرسی کل کشور، همچنان شورای شهر تهران بر برگزاری این انتخابات اصرار داشته و روند اجرایی آن را در پیش می‌گیرد.
آتش سوزی در میدان حسن آباد؛

نگهداری باروت‌های خطر در ساختمان‌های تاریخی!؟

دبیر کارگروه ملی مخاطرات با بیان اینکه کاربری ملک‌های شخصی که در بافت تاریخی واقع شدند نیازمند نظارت مدیریت شهری است، گفت:‌ باید با جدیت به رعایت اصول ایمنی در اماکن تاریخی بپردازیم، چرا که این ساختمانها دارای ریشه‌های تاریخی هستند و اگر آنها را در دست بدهیم نمی‌توانیم تضمین کنیم که مثل آنها را در شهرمان پیدا می‌کنیم.
رییس شورای شهرستان فیروزکوه:

اینجا برای یک سونوگرافی باید ۷۰ کیلومتر طی کنیم

رییس شورای شهرستان فیروزکوه ضمن تشریح مشکلات این شهرستان از نیاز فیروزکوه به متخصص در بخش‌های سونوگرافی و رادیولوژی خبر داد.
صفحه  از ۳۹
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها