سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در گفت و گو با حسین ایمانی جاجرمی، بررسی شد؛

ماشین محوری چگونه بر تهران غلبه کرد؟!

ماشین محوری یا پیاده محوری و انسان محوری، مساله این است. گفته می شود که در همه سال های اخیر در شهری همچون تهران پیاده محوری در اولویت نبوده است و مدیریت شهری در پی محوریت دادن و اولویت دادن به ماشین بوده و ماشین محوری اتفاق افتاده است.
چالش شهر تهران؛

امپراطوری مافیای زباله بیخ گوش پایتخت

اسمش را گذاشته‌اند، دیار «آبادها»، اما از هر که پرس و جو می‌کنی جز ویرانه‌ای که با تلی از زباله‌ها روی هم خانه شده، جای دیگری نمی‌بینید. اینجا محله «ضایعات جمع کنی‌های تهران» است. اما نه نشانی از تهران دارد و نه حتی پلاک و نام و نشانی که بخواهی سرراست، مسیرت را در این حوالی بیابی. برای همین از 8 صبح که به سمت «سه راه تقی آباد» راه می‌افتیم، گشت زنی هایمان از چند دقیقه معمول تا نزدیکی‌های ظهر طول می‌کشد. می‌گفتند به «سه راه تقی آباد »که رسیدی، از هر که بپرسی، بلد راه است، اما اینجا جز عده‌ای انگشت شمار، خیلی‌ها راه «آبادها» را پیچ در پیچ می‌کنند تا مبادا، محله ضایعاتی‌ها، چهره پنهان این حوالی را رو کند....

ایران در جایگاه نخست اتلاف وقت شهروندان در ترافیک

امروزه با گسترش شهرنشینی و رشد روز افزون وسایل نقلیه در سطح خیابان ها و جاده ها، مساله ترافیک به معضلی بزرگ در کلان شهرها تبدیل شده و رفت و آمدهای روزمره گاه نیازمند چندین ساعت زمان است که این موضوع هم در نهایت باعث از دست رفتن وقت ارزشمند شهروندان می شود.
دغدغه داشتن هوای پاک؛

اجرای طرح‌های نمایشی مشکلی را حل نمی‌کند

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران همزمان با آغاز به کار کمپینی تحت عنوان «از خودمان شروع کنیم!» با شعار برای هوای پاک رکاب بزنیم گفت: «سالی که نکوست از بهارش پیداست» و شکست طرح توسعه دوچرخه سواری در تهران از تعداد دوچرخه سواران سطح شهر مشهود است.
بررسی مشکلات شهری ؛

چهارسال پس از فاجعه حادثه خيابان جمهوری

حادثه خیابان جمهوری را که فراموش نکرده‌اید؟ می‌پرسید کدام حادثه؟ منظور آتش‌سوزی خیابان جمهوری در سال 1392 است؛ همان آتش‌سوزی که در یک ساختمان تجاری پنج طبقه، اوایل زمستان و حوالی ساعت 11 صبح رخ داد. اگر اكنون در ذهن‌تان به دنبال حوادث سال‌های اخیر می‌گردید و در حال فکر کردن به دو خانمی هستید که به امید نردبان آتش نشانی از پنجره بیرون آمده بودند و در نهایت سقوط کردند، درست فکر می‌کنید.
10 شهر «پرنفوذ» در جهان؛

رتبه تهران پنج پله سقوط کرد

128 شهر بزرگ جهان برای ششمین سال پیاپی، با خط‌کش «شهر اثرگذار»، از سوی یک نهاد بین‌المللی مشاوره مدیریت، رتبه‌بندی شدند.
پرداخت جریمه برای رفاه؛

قانون فروشی به حاشیه‌نشین‌ها

حاشیه‌نشینان در صورت پرداخت جریمه می‌توانند از خدمات رفاهی استفاده کنند. این مصوبه تازه مجلس است که البته هنوز در شورای نگهبان تأیید نشده است و وزارت راه‌وشهرسازی تلاش می‌کند مانع آن شود. براساس قانون قبلی ارایه خدمات رفاهی ازجمله آب، برق، گاز و تلفن به ساکنان ساختمان‌های غیرمجاز ممنوع بود اما حالا مجلس تصمیم گرفته است در ازای دریافت جریمه به ساخت‌وسازهای غیرمجاز حاشیه شهر خدمات رفاهی بدهد.
زلزله، كابوسي براي تهراني ها؛

نيمي از خانه‌هاي تهران ناپايدارند/اگر زلزله ‌اي رخ دهد، بحران چگونه مديريت مي ‌شود؟

زلزله، كابوسي براي شهروندان تهراني شده است؛ چرا كه آن‌ها اوج بي ‌دفاع بودن تهران را در حادثه پلاسكو مشاهده كرده‌اند. نمايشي كه سراسر ضعف و بي ‌تدبيري بود البته هيچ‌ گاه تهراني ‌ها جان ‌فشاني آتش ‌نشانان فداكار را در اين حادثه فراموش نخواهند كرد.
کنترل و مبارزه با دخانیات؛

ممنوعیت فروش سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی

حدود هفت سال است که از اولین مصوبه ممنوعیت فروش سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی می‌گذرد، اما این مصوبه هنوز توسط صنف دکه‌ داران و همچنین شهرداری‌ها اجرایی نشده ‌است.
دکتر ناطق‌الهی :

شهرداری، تهران را به یک مریض بدحال تبدیل کرد

به اعتقاد متخصصان شهر تهران به دلیل توسعه بیش از اندازه و ایجاد تونل‌های باد به دلیل ساخت برج‌ها؛ تبدیل به یک بیمار شده و از آنجایی که بزرگترین معضل آن زلزله است نیاز است تا با اعمال مدیریت علمی اقدام به بازپروری آن کرد و تنها راهکار درمان آن نیز کوچک کردن شهر است.
معاون وزیر راه:

چهار هزار هکتار از باغات تهران با اجرای مصوبه برج -باغ نابود شده است

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی با بیان این که پایتخت در وضعیت نامناسبی از جهت بلند مرتبه‌ سازی قرار دارد، گفت: براساس گزارش‌های واصله، با اجرای مصوبه برج - باغ، متأسفانه 4 هزار هکتار از باغات تهران نابود شده است.
وقایع اتفاقیه :

مصوبه برج- باغ، عصاي دست يا بلاي جان

تهران شهري کوهپايه‌اي بوده است، ‌اصلا همين آب‌وهوا و پوشش گياهي خوب در کنار موقعيت جغرافيايي مناسبي که داشت، آغا‌محمد‌خان را به اينجا کشيد اما امروز بعد از گذشت نزديک به 250 سال از روزي که آغا‌محمد‌خان تهران را به‌عنوان پايتخت انتخاب کرد، تقريبا چيزي از ويژگي‌هاي منحصربه‌فرد تهران باقي نمانده است.
با هشدار نسبت به تغییر مدل نابودی باغات؛

تندگویان: کاهش طبقات، دردی از باغ‌ها دوا نمی‌کند

نایب رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران در مورد پیشنهاد کاهش طبقات در باغات واکنش نشان داد و گفت: این برخوردهای سلبی و توبیخی تنها مردم را به نابودی باغات تشویق می‌کند.
رئیس سازمان هواشناسی:

بلندمرتبه‌سازی مانع تهویه طبیعی شهرها شده‌ است

رئیس سازمان هواشناسی کشور معتقد است نه تنها بلندمرتبه ‌سازی بلکه نوع چینش ساختمان‌ها نیز بر روی تهویه طبیعی شهرها بسیار اثرگذار است.
فراموشی سیاست های مهاجرتی؟

شهرهای بی قواره و خطر ناامنی پیامد بی اعتنایی به آمایش سرزمین

بر کسی پوشیده نیست که مهاجرت گسترده به کلان شهرها که بحران اشتغال سال های اخیر نیز به آن دامن زده سال هاست به حال خود رها شده اما این بی اعتنایی به معنای این نیست که شهرهایی همانند تهران از این اشباع جمعیت که منجر به توزیع نابرابر امکانات، آلودگی هوا و ترافیک بیشتر و در مجموع کاهش کیفیت زندگی شده است در رنج نیستند.
کارنامه دیگران را خراب نکنید!

گاف یا تعمد رییس‌جمهور و معاونش درباره برج‌سازی در تهران +سند

در اولین مناظره تلویزیونی، رئیس جمهور درحالی مسئولیت بلند مرتبه سازی در تهران را به گردن شهردار پایتخت انداخت که بر اساس قانون، ۶عضو کمیسیون تصویب کننده دولتی هستند و شهرداری تنها یک رای در آن دارد.
نقش خانه درسبک‌زندگی ایرانی‌اسلامی؛

تازیانه ساخت‌وساز جدید بر تن معماری اصیل؛ حریم خانه بر باد است

تبریز که روزگاری به خاطر خانه‌ها و معماری خود شهره بود، این روزها با بیماری مزمنی به نام بلندمرتبه‌سازی و آپارتمان‌سازی دست‌به‌گریبان است؛ تبی که امان معماری اصیل این شهر را بریده است.
تهران ٣ برابر گران‌تر اداره شد؛

غیرمتخصص‌ها از دوره احمدی‌ن‍ژاد و قالیباف به شهرداری آمدند

وزنامه شهروند در گفتگو با پیروز حناچی، دبیر شورای عالی معماری و شهرسازی و معاون شهرسازی و معماری وزیر راه و شهرسازی به مشکلات متعدد تهران پرداخته است.
خانه‌های دوچرخه خاک می‌خورند؛

توسعه دوچرخه‌سواری در پایتخت به بن‌بست خورد

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به آن که در روز 19 آوریل (روز جهانی دوچرخه سواری)، شاهد اجرای اقدامات و برنامه های متعدد و متنوعی در جهت توسعه و ترویج استفاده از دوچرخه در شهرهای مختلف جهان بودیم، گفت: با وجود اقدامات تبلیغی فراوانی که در چند سال اخیر در تهران انجام شده، پروژه توسعه دوچرخه سواری و استفاده از دوچرخه در پایتخت با شکست کامل رو به رو شده است.
سوگ آذرشهر؛

آذر شهر پس از سیل

تصاویری از خسارات وارد شده به آذر شهر پس از سیل اخیر آذربایجان شرقی
صفحه  از ۱۱
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها