بررسی ابعاد حقوقی حادثه پلاسکو؛ چه کسی مقصر است؟

بررسی حادثه پلاسکو از مهم‌ترین موضوعاتی است که جامعه‌ حقوقی باید به آن پاسخ مناسب دهد؛ به همین خاطر در مقاله‌ پیش‌ ­رو، مسئولیت اشخاصی که به نوعی با تخطی از وظایف خود زمینه بروز این حادثه را فراهم ساختند نقد و بررسی می شود.
رئیس کمیته عمران شورای شهر مطرح کرد؛

گزارش ابتدایی کمیته فنی شورا از حادثه پلاسکو

رئیس کمیته عمران شورای شهر در خصوص پلاسکو گزارش اولیه‌ای ارائه کرد.
انتقاد از شهرداری؛

باید با هلی‌کوپتر رفت بالا و دید در وسط میدان‌ولیعصر چه‌خبر است!

رییس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران می‌گوید: میدان ولیعصر (عج) را باید از ارتفاع و با هلی‌کوپتر یا از بام ساختمان‌های چند طبقه مشاهده کنیم تا متوجه شویم آن پایین چه خبر است و چه اتفاقی در این میدان رخ داده.
سکوت درباره استخدام‌نجومی!!

چمران واگذاری املاک با تخفیف ۱۷۰میلیونی را تکذیب کرد

چمران در نشست خبری خود اعلام کرد دادستانی می‌گوید درباره هیچ‌یک از اعضای شورای شهر، مسئله واگذاری نجومی املاک واقعیت نداشته ولی محسن پیرهادی در صحن علنی شورا گفته بود ۱۷۰ میلیون تومان تخفیف روی خرید یک ملک گرفته است.
منازعات بزرگان تهران!!

چرا قالیباف استیضاح نمی‌شود؟

این روزها شهر تهران بیش از آنکه در آرامشِ آمادگی برای ورود به سال جدید به سر ببرد بیشتر نظاره‌گر منازعات بزرگان تهران بوده است؛ بزرگان شهرداری و شورای شهر. گرچه ریشه‌های این درگیری‌ها سری دراز دارد و خاستگاه آن بسیار سیاسی است؛ اما، حداقل می‌دانیم که چندی است گسترۀ درگیری‌ها، حدود و ثغور متعارف را درنوردیده است. بعضاً، این درگیری‌ها در قالب پرخاش و خشونت عریان بروز می‌یابند و به‌جای چاره‌اندیشی در باب مسائل موجود، به بروز مسائلی جدیدتر و حادتر دامن می‌زند.
خانواده شهدای‌آتش‌نشان پلاسکو:

هیچکس از ما عذرخواهی نکرد

پای حرف‌های خانواده سه شهید آتش‌نشان پلاسکو در چهلمین روز درگذشت آنها؛ مادر شهید علی‌تبار، پدر شهید حسین‌زاده و همسر شهید کوهی
پشمچی‌زاده:

آخوندی و همکارانش به مردم آدرس غلط می دهند/ غفلت وزارت کار و وزارت راه و شهرسازی از پلاسکو

پشمچی زاده گفت: می‌گویند که تهران یک پارکینگ بزرگ شده است؛ من می‌پرسم، سیاست‌گذار تولید اتومبیل‌ها و ورودشان به تهران کیست؟ کدام دولت همین چندماه پیش با تسهیلات خرید و وام 25میلیونی ناگهان حجم انبوهی از خودرو را به این شهر وارد کرد؟
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس؛

حادثه پلاسکو مستندسازی شود

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: با مستندسازی حادثه پلاسکو و استفاده از تجربیات آن باید کاری کرد تا از تکرار حوادث مشابه در آینده پیش‌گیری شود.
قالیباف در صحن علنی مجلس:

سازمان مدیریت بحران از سال ۹۲ دارای اشکالات قانونی است

شهردار تهران مدیریت بحران در کشور را دارای مشکل ساختاری و فرآیندمحوری دانست و گفت: از سال ۹۲ تاکنون سازمان مدیریت بحران دارای اشکالات قانونی است.
روزهای پر التهاب حادثه پلاسکو؛

ماجرای احضار آتش‌نشانان به حراست چیست؟

ماجرا از آنجا آغاز شده که با انتشار گفت‌وگویی از «مسعود پزشکیان»، نایب‌رئیس اول مجلس شورای اسلامی نسبت به احضار آتش‌نشانان به حراست انتقاد کرد و از قول وی نوشت: "این کار دیگر بسیار بد است. این کار برای این است که صورت‌مسئله را پاک کنند.
به شهردار درباره حادثه پلاسکو تذکر داده شد؛

شهرداری یک هفته پس از پلاسکو، ۵۰میلیارد به آتش‌نشانی داد

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در تذکری از شهردار تهران خواست تا در کوتاه‌ترین زمان درباره چرایی عدم تخصیص اعتبارات مصوب شورای شهر تهران درباره بودجه سازمان آتش‌نشانی توضیح دهد.
پاسخ به سوال پس از حادثه؛

چرا در حادثه پلاسکو از بالگرد استفاده نشد؟!

در حادثه پلاسکو می‌توانستیم با استفاده از هلیکوپتر و هدف‌گیری جهت شلیک فوم و یا آب به نقاط آتش گرفته؛ سهل‌تر، سریعتر و دقیق‌تر آتش را خاموش کنیم و قطعا امروز شاهد این میزان خسارت جانی و مالی نبودیم.
محل هزینه کرد عوارض آتش‌نشانی؟

تخلف شهرداری در عدم ارجاع پرونده پلاسکو به کمیسیون ماده ۱۰۰

یک وکیل دادگستری گفت: در خصوص ساختمان پلاسکو تنها به صدور اخطاریه اکتفا شده و ناایمن بودن آن به کمیسیون ماده ۱۰۰ ارجاع نشده که این تخلف است.
رئیس کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر؛

آقای نوبخت! براساس کدام بررسی فنی صحبت می‌کنید؟

رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر با تاکید بر این موضوع که پلاسکو را سیاسی نکنید گفت: آقای نوبخت براساس کدام بررسی فنی و حقوقی مطالب خود را عنوان می‌کنید؟ این اقدامات شما فرار به جلو است.
احمد مسجدجامعی:

در برنامه‌هایمان شکست‌ خورده‌ایم/ می‌خواهند مردم را مقصر حادثه پلاسکو جلوه دهند

یک عضو شورای شهر گفت: باوجود سخنرانی‌های پرهیجانی که انجام می‌دهیم ظرفیت آتش‌نشانی ما در این حد است که منجر به از دست دادن حدود 20نفر از بهترین نیروهای این سازمان شده و تعدادی از شهروندان نیز جان خود را از دست دا‌ده‌اند.
عباس عبدی:

انتشار فایل صوتی به نفع قالیباف نشد

عباس عبدی در روزنامه ایران نوشت:سه سال پیش در همین روزها آتش‌سوزی در یک کارگاه مربوط به پوشاک درهمین خیابان جمهوری رخ داد که 2 خانم برای فراراز آتش خود را از بالای ساختمان به پایین پرتاب کردند تا بلکه نجات یابند.
عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس:

قبول مسئولیت‌ فقط برای ژست‌ گرفتن و پُز دادن نیست/وزارت کار بازخواست شود

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس درباره حادثه پلاسکو گفت: تا زمانی که نظارت و بازخواست کردن مسئولان با قوت انجام نمی‌شود بروز چنین حوادثی دور از انتظار نیست.
شهرداری تهران و مدیران ارشد آتش نشانی جواب دهند؛

کجاست آن تجهیزات بروز آتش نشانی که حرفش را می زدید؟!

باید به این مدیران مدعی گفت شما یک ماسک تنفسی محافظ دود به آتش نشان ها نداده اید تا ریه هایشان از بین نرود؛ آن وقت واقعاً با چه رویی از تکمیل بودن امکانات حرف می زنید؟ شاید منظورتان از امکانات، دوربین و میکروفن و میز کنفرانس باشد که به وفور در اختیارتان است!
در نشست خبری مطرح شد؛

پاسخ به تمام شایعات پلاسکو/دلیل خارج نشدن چهارمین جسد کشف شده

نشست خبری بررسی ابعاد حادثه پلاسکو برگزار و به شایعاتی که در این رابطه مطرح بود پاسخ داده شد.
مانند پلاسکو نمونه‌های متعددی در شهر تهران وجود دارد؛

پیشنهاد معاون شهردار تهران برای "اجباری شدن بیمه" و "نوسازی قوانین قدیمی"

فرمانده عملیات آواربرداری پلاسکو از لزوم توجه به صنعت بیمه برای پیشگیری از خطرات و همچنین لزوم بازنگری در قوانین خبر داد.
صفحه  از ۶
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها