سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
شهروندی شایسته چیست؟

چه کسی را شهروند شایسته می نامند؟

شهروند شایسته کسی است که به بهترین شکل به خانواده،جامعه و کشورش- که پاره ای جدا ناپذیر از آنان است یاری می رساند و نسبت به آنان مسئولیت دارد. شهروند شایسته تنها دل نگران سعادت خویش نیست،بلکه دلواپس کامیابی جامعه و میهن اش نیز می باشد.
کسب درآمد کیوسک داران؛

درآمد 1/5 میلیونی دکه داران برای 18 ساعت کار

روزنامه ایران روز پنجشنبه طی گزارشی، به موضوع دکه‌های مطبوعاتی و درآمد کیوسک‌داران در نقاط مختلف تهران پرداخته بود. در این گزارش، از قول مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران آمده بود که دکه‌داران بسته به موقعیت و منطقه‌ای که درآن ساکن هستند، حداقل 5 میلیون تومان و حداکثر 30 میلیون تومان درآمد دارند، اما برخی دکه‌داران در گفت‌و‌گویی که همان روز با خبرنگار ما داشتند، همه این درآمدهای میلیونی را رد کرده و اتفاقاً بر خلاف شنیده‌ها اعلام کردند که درآمدشان در خوشبینانه‌ترین حالت، 2 تا 3 میلیون تومان است. با این همه آنها در تماس‌های متعددی طی چند روز اخیر، خواستار شفاف‌سازی در این زمینه شدند.
بررسی معضل هوای آلوده؛

سلامت شهروندان در گرو دستگاه تنفس شهرها

رشد صنعت و افزایش جمعیت در شهرها، به ساخت و سازها منجر شده است که در این ساخت و سازها به موضوعات بهداشتی، تأمین نور کافی و هوای سالم و فضاهای گذران اوقات فراغت توجه کافی نمی‌شود. از سوی دیگر ضرورت ایجاد کاربری‌های جدید شهری برای پاسخگویی به نیازهای روزافزون شهرنشینان بتدریج باعث کاهش سهم فضای سبز و باغ‌های شهری شده که پیامد محدود شدن دسترسی انسان شهرنشین به طبیعت است. با وجود این مسئولان شهری در سال‌های اخیر سعی داشتند برای جبران این کمبود گام‌های مثبتی بردارند، اما در برخی نقاط جهان تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز هم فاصله وجود دارد.
شیب هزینه معیشت مردم صعودی شد؛

رشد ۵۵ درصدی تخم مرغ در یک سال

روند قیمتی ۱۲ ماه اخیر ۲۴ قلم کالای عمده معیشت خانوار نشان می‌دهد به دلیل تحولات قیمت ارز، نوسان اقتصادی و نگرانی از آینده به افزایش قیمت‌ها دامن زده است و قیمت‌ها هر روز تغییر می‌کند.
برای اولین بار در کشور؛

روستاییان حکم بازنشستگی می گیرند

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر از صدور حکم بازنشستگی روستاییان برای اولین بار در کشور خبر داد.
حق‌شناس مطرح کرد؛

افزایش جمعیت معلولان در ایران نسبت به آمار متوسط جهانی

رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در خصوص مناسب سازی فضاهای عمومی برای معلولان گفت: « شورای شهر تهران خواستار گزارشی از عملکرد مدیریت شهری در این خصوص باشد و از روند مناسب سازی از مجموعه عوامل گزارشی دریافت کند.»
شب‌نشینی به صرف آرامش؛

فود استریت خیابان سی تیر پاتوقی شبانه برای خانواده‌ها

روز، وقت کار و تکاپو و شب موقع خواب است؛ شهر در تاریکی آرام می‌گیرد و باید به خواب برود. این شیوه‌ای طبیعی برای زمانبندی و رسمی معمول در شهرهای سنتی است. اما در شهرهای مدرن چنین نیست. اصول مدیریت شهری مدرن و اقتضائات زندگی پیچیده امروز رسمی دیگر دارد؛ سکون شب را به «شب مردگی» تعبیر می‌کند و بنا به تجربه، تاریکی و خلوت را فرصتی برای بروز آسیب‌های اجتماعی می‌داند. بر این اساس اغلب شهرهای توسعه‌یافته جهان شب بیدارند و آرامش شبانه را به فرصتی برای پیگیری نوعی دیگر از زندگی اجتماعی تبدیل کرده‌اند.
از حقوق معلولین؛

مناسب سازی مبلمان شهری برای معلولان و سالمندان

اگردربحث مناسب سازی شهری برای معلولان و سالمندان توجه جدی صورت گرفته و مباحث مختلف ازمبلمان شهری براساس معیارهای مورد نیاز این قبیل افراد و مشابه آن چیزی که هم اکنون دربسیاری ازکشورهای جهان مورد توجه بوده و استانداردسازی شده است, صورت پذیرد. می توان ادعا نمود نیمی ازمشکلات افراد معلول و سالمند درزمینه دسترسی به خدمات و مبلمان شهری مرتفع شده است.
دوست خیابان دشمن آلودگی؛

دوچرخه‌ به شرط همراه!

مريم، دوچرخه‌سوار تهرانی: زماني كه ركاب مي‌زدم به عنوان يك انسان ركاب مي‌زدم، نه به عنوان زنی كه مي‌خواهد عرف را زيرپا بگذارد.
کیفیت زندگی های امروزی؛

انسان فراموش شده در شهر مدرن

غلبه‌ خودرو بر انسان، مسئله‌ای‌است که تقریبا در بیشتر شهرهای بزرگ کشورمان به آن دچار هستیم. شهروندان در چنین شهرهایی به‌عنوان عابران پیاده، از تردد در بعضی معابر واهمه دارند و انگار به خودشان اجازه رقابت با خودرو را نمی‌دهند.
پرونده دستمزد ۹۷ بسته شد؛

رشد ۱۰.۴ درصدی+ ۸۴۶۰۰ تومان رقم ثابت

در نشست امروز تعیین دستمزد ۹۷، با توافق نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت، دستمزد نهایی حداقلی بگیران و دستمزد سایر سطوح مزدی تعیین و پرونده دستمزد ۹۷ بسته شد.
کیفیت زندگی امروزی ؛

زندگی در محله‌های عمودی

اینکه ما در زندگی‌‌مان تغییراتی داده‌ایم، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. منظورم از تغییرات، مدل ماشین و فرش و وسایل خانه نیست، دارم درباره مدل زندگی‌کردن صحبت می‌کنم؛ مدلی که البته باعث تغییرات اساسی در ظاهر زندگی هم می‌شود.
گزارشی از نتایج پژوهش درباره نقشه فقر در ایران؛

فقیرنشین‌ترین شهرهای ایران کدامند؟

نتایج یک پژوهش معتبر در خصوص فقرنشان می‌دهد که تهران با دارا بودن ١٧٠ هزار خانواده فقیر، رتبه نخست شهرستان‌های فقیر نشین را دارد.
مردم از زندگی در تهران به تنگ آمده‌اند؛

مهاجرت از تهران، زنگ خطری برای مدیریت شهری

مهاجرت معکوس تهرانی‌ها اگرچه برخی از کسانی را که قبلاً بارها درباره تراکم جمعیت تهران شنیده بودند خوشحال کرده اما به اعتقاد کارشناسان این موضوع یک آسیب است و باید به آن به شکل زنگ خطر نگاه کرد.
بخاطر آلودگی هوا، زلزله و ...

موج مهاجرت از «تهران» آغاز شد/ مقصد کجاست؟

دود و آلودگی هوا، بوق و سر و صدا، شلوغی شهر و خیابان؛ تهرانِ پُرچناری که به تاریخ پیوسته را اگر کنار بگذاریم، همین چند کلمه بسیاری از شهروندان را از وضع این شهر خسته کرده. در هر یک کیلومتر مربع از مساحت تهران، ٩٦٩نفر زندگی می‌کنند؛ یعنی ٢٠ برابر متوسط کشور. کارشناسان می‌گویند، تهران دیگر بیش از این ظرفیت توسعه ندارد. کارشناسان با تکیه بر اطلاعات مرکز آمار، همین جمله را برای مهاجرپذیری این شهر تکرار می‌کنند.
تخلیه جمعیت مرزهای شرقی؛

شرق ایران متروکه می شود؟!

مرزهای شرقی ایران خالی از سکنه می‌شود. سرعت تخلیه روستاهای مرزی سیستان‌وبلوچستان، خراسان‌جنوبی و خراسان رضوی بالا گرفته است و حالا روستاهای این سه استان به تنهایی یک‌چهارم تا یک‌پنجم روستاهای خالی از سکنه کشور را تشکیل می‌دهند. بر اساس اعلام معاونت توسعه مناطق محروم نهاد ریاست‌جمهوری از یک‌هزار و ٥٤٣ روستای خالی از سکنه کشور، ٣٧٤ آبادی در این سه استان شرقی خالی از جمعیت شده‌اند. از این میان سیستان‌وبلوچستان وضع به مراتب بدتری دارد و تقریبا یک‌سوم روستاهای خود را از دست داده است و چیزی نزدیک به نیمی از جمعیت شهرنشین این استان حاشیه‌نشین شده‌اند و استان خراسان جنوبی هم حدود نیمی از روستاهای خود را از دست داده است؛ به گونه‌ای که استان خراسان جنوبی ٣‌هزار و ٥٦٠ آبادی طبق سرشماری‌ سال ٩٥ دارد که یک‌هزار و ٧٨١ روستا دارای سکنه بوده و جمعیت حدود ٣١٥‌هزار نفری را در خود جای داده‌اند و یک‌هزار و ٧٧٠ روستای دیگر نیز تخلیه شده‌اند.
مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار خبر داد؛

عرضه محصولات ارگانیک در 30 نقطه میادین شهرداری تهران

مدیرعامل سازمان میادین میوه و تره‌بار گفت:‌ 30 نقطه از غرفه‌های میادین و تره‌بار تهران محصولات ارگانیک را عرضه می‌کنند که البته کافی نیست و تعداد آن باید افزایش یابد.
سهم ثروتمندان در شارژ پایتخت؛

هزینه سکونت در تهران به تناسب برخورداری از خدمات واقعی می‌شود؟

نامعادله «شارژ شهری» در تهران با اقرار مدیریت شهری به «تبعات تداوم نسبت‌های نابرابر عوارض نوسازی در مناطق کم‌برخوردار و پربرخوردار»، در دستور کار مدیران جدید پایتخت برای حل و اصلاح قرار گرفته است. مطابق مقررات شهری، مالکان املاک مسکونی در تهران موظفند همه ساله عوارضی تحت عنوان «عوارض نوسازی» بابت خدماتی که در ازای مالکیت و بهره‌برداری از امکانات شهر دریافت می‌کنند، به شهرداری بپردازند.
شیوه تازه‌ای از سکونت؛

کانکس‌نشینی در تهران، متری 200 هزار تومان

کانکس‌نشینی پدیده تازه پایتخت است. پدیده‌ای که برخی مالکان آژانس‌های بزرگ مسکن تهران به آن اشاره می‌کنند و می‌گویند؛ شیوه تازه‌ای از سکونت در تهران به چشم می‌خورد و آن کانکس‌نشینی است.
دکتر موسی غنی‌نژاد:

گزارش‌دهی و حقوق شهروندی

دانستن از حقوق پایه‌ای شهروندی است. مردم حق دارند بدانند دولتمردان یا صاحبان قدرت سیاسی در مقام نمایندگان منافع عمومی که از بیت‌المال ارتزاق می‌کنند و روی تخصیص منابع ملی تاثیر مستقیم یا غیر‌مستقیم می‌گذارند، چه تصمیماتی می‌گیرند و چگونه رفتار می‌کنند. البته آن سوی سکه حق عبارت از تکلیف است.
صفحه  از ۴
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها