سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معاون استاندار تهران تاکید کرد؛

لزوم تدوین طرح جامع پسماند برای استان تهران

محمد تقی زاده در گفت وگو با ایسنا در تشریح نحوه کنترل و مدیریت پسماند در شهر تهران اظهارکرد: در رویکرد جدید استانداری و معاونت عمرانی توسعه پایدار استان تهران ، گسترش شرکت‌های مدیریت پسماند در سطح شهرستان‌ها به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی نگاه توسعه محور است. بر همین اساس نیاز است تا بر اساس برنامه‌ای دقیق و مدون پیش برویم تا در این حوزه شاهد اقدامات جزیره‌ای و یا موازی‌کاری نباشیم.
پسماندهای خطرساز؛

رهاسازی زباله‌های عفونی بیخ گوش بهبهان

محیط‌زیست و دانشگاه علوم پزشکی بهبهان هیچ کدام مسئولیت نظارت بر جمع‌آوری پسماندهای رهاشده توسط پیمانکار خاطی را نمی‌پذیرند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند؛

کاهش هزار تنی زباله در تهران پس از گرانی اجناس

روزانه حدود 8 هزار و 400 تن پسماند در شهر تهران تولید می‌شود که عدم تفکیک پسماند در مبدأ و آبگیری زباله در بدو تولید ضمن تولید 400 متر مکعب شیرابه در مرکز دفع نهایی آن واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه به عنوان یکی از اثرات مخرب زیست‌محیطی، موجب افزایش هزینه‌های مدیریت شهری در زمینه‌های جمع‌آوری، جابه‌جایی و انتقال زباله می‌شود.
پژوهشگران بررسی کردند ؛

تاثیر تحصیلات بر مشارکت در مدیریت پسماند خانگی/وضع نابسامان پسماندها

محققان می‌گویند: «بر اساس این پژوهش مشارکت شهروندان مناطق مختلف شهر گرگان در مدیریت پسماند خانگی تفاوت معناداری دارد. هم‌چنین برای سنجش رابطه نقش پایگاه اجتماعی و اقتصادی شهروندان در مشارکت پسماند خانگی از سه عامل سطح سواد، تعلق مکانی و سطح درآمد استفاده شده است. نتایج نشان می‌دهد رابطه پایگاه اقتصادی و اجتماعی با میزان مشارکت در مدیریت پسماند خانگی معنادار و دارای برازش مطلوب و قابل‌قبولی است.»
ما نابودگران منابع هستیم ؛

همه ارقامی که زباله‌ در تهران رقم می‌زند/هرسال یک سوم از بودجه کل پایتخت را دور می‌ریزند

آمار میزان تولید پسماند در ایران با اغلب کشورها متفاوت است. همچنین آمار میزان تولید در تهران با سایر شهرهای کشور هم متفاوت است. آمارها نشان می‌دهد که تولید زباله در ایران بالاتر از حد متوسط است.
ادامه اختلاف ها بر سر متولی ساماندهی آرادکوه؛

محیط زیست: مدیران شهرداری تهران قانون پسماند را بخوانند

یک مسئول محیط زیست استان تهران در واکنش به اظهارات برخی مقام های شهرداری که محیط زیست را مسئول ساماندهی سایت پردازش زباله آرادکوه خوانده اند، می گوید: بهتر است مدیران شهرداری قانون مدیریت پسماندها را دوباره مرور کنند.
سی آرش حسینی میلانی عنوان کرد؛

طرح جامع مدیریت پسماند باید پاسخگوی چالش‌های کلیدی شهر باشد

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری تأکید کرد: مسئله‌ای که هم‌اکنون مطرح شده، بحث انتقال آرادکوه به 100کیلومتری تهران است که این انتقال تبعات زیست‌محیطی و مالی قابل توجهی را به همراه دارد و لازم است این مسئله به‌صورت جدی در طرح جامع مورد تدقیق و بررسی قرار گیرد.وی به پرس‌وجوی خبرنگاران درخصوص آخرین وضعیت طرح جامع مدیریت پسماند اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از حساسیت‌هایی که در میان خبرنگاران وجود دارد، خروجی طرح جامع مدیریت پسماند است که مطالعات راهبردی آن هم‌اکنون در حال انجام است. با وجود این، سطح انتظارات از این طرح باید تعدیل و مبتنی بر واقعیات شود، در جزئیات نباید غرق نشد و برای مسائل کلیدی و راهبردی باید پاسخی یافت.
مؤسسه استاندارد تهران:

بودجه نيست استاندارد تعريف کنيم

پک‌ها و بسته‌بندي‌هاي پشت‌طوسي پيتزا، ساندويچ و شيريني، کاغذهاي سه بار بازيافت‌شده‌اي هستند که اغلب استاندارد مؤسسه استاندارد و وزارت بهداشت را نيز ندارند و حامل انواع آلودگي‌ها و بيماري‌ها هستند؛ کاغذهايي که در شرايط کاملا غيربهداشتي با آلايندگي‌هايي مثل مواد چاپي و... در کارخانه بازيافت خرد مي‌شوند و شکل مقوايي سالم به خود مي‌گيرند، اما در واقع محصولي با انواع باکتري‌هاي بيماري‌زا و مضر براي سلامت انسان هستند که در چرخه توليد و تحويل مواد غذايي و گاه در بسته‌بندي داروها، کالاي سفارشي ما را با خود حمل مي‌کنند.
ضرورت حضور بیشتر شهرداری در لرستان؛

فیلم/ انباشت زباله در پلدختر

با توجه به درگیر بودن مدیریت شهری برای انجام مأموریت‌های مهم‌تر از یک‌سو و از بین رفتن بسیاری از زیرساخت‌های شهرداری، روز به روز حجم زباله‌های انباشته شده در سطح معابر پلدختر و سایر بخش‌های سیل‌زده بیشتر می‌شود. با فروکش کردن سیل و شروع فعالیت‌های امدادی و بازسازی مناطق آسیب‌دیده، روزبه‌روز زوایای جدیدی از معضلات به جا مانده از سیل، خودنمایی می‌کند.
تاریخچه بازیافت؛

ماجرای صدساله «طلای کثیف» در پایتخت

بازیافت انواع زباله و پسماند چقدر مهم است؟ برای هر یک از ما چقدر مهم است؟ شاید ندانیم اما بی‌اعتنایی به فرهنگ بازیافت دهه‌هاست برایمان دشواری‌های بزرگ در پی آورده؛ ازجمله زباله گردی که معضلی صدساله در پایتخت است
لاهیجان‌زاده؛

مدیریت پسماند اولویتی در برنامه‌های وزارت کشور ندارد

سرپرست معاونت محیط زیست دریایی سازمان حفاظت ازمحیط زیست عدم ساماندهی و مدیریت پسماند در استان خوزستان را جایگاه پایین این موضوع در اولویت‌بندی وزارت کشور دانست.
سال 1396 تولید پسماند افزایش 12درصدی داشت؛

تولید بی‌سابقه پسماند در روزهای آخر سال

اسفندماه هر سال، خانواده‌ها برای استقبال از عید نوروز به تکاپو می‌افتند؛ تکاپو برای خانه‌تکانی و نو شدن برای شروع سالی نو. خانه‌تکانی و دور ریختن برخی از وسایل خانه اما مشکلاتی را برای شهر به‌وجود می‌آورد. این موضوع را آمارها نشان می‌دهد؛ وقتی که میزان تولید پسماند در تهران به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. این ماجرای هر ساله اسفند است که در‌ ماه پایانی سال 96 نیز افزایش 12درصدی داشته است.
گزارشی از یک جوابیه بی‌جواب؛

وقتی ارسال جوابیه بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت است

به‌نظر می‌رسد وزارت بهداشت و درمان با تکرار مواد قانونی در ارتباط با مسئولیتش در قبال پسماندهای بیمارستانی، از این مهم شانه خالی می‌کند.
مدیر کل محیط زیست استان تهران؛

جابه‌جایی و انتقال، آخرین راهکار محیط زیست برای مرکز دفن پسماند آراد کوه

کیومرث کلانتری در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بزرگترین مشکلی که برای محیط زیست کشور پیش آمده به دلیل از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است، افزود: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.
مدیریت پسماند؛

نبرد استارتاپی با مافیای زباله

شهردار تهران از لزوم حضور کسب‌وکارهای نوپا در زمینه مدیریت پسماند و بازیافت سخن گفت؛ آیا فناوری می‌تواند دست مافیای سیاه زباله را کوتاه کند؟
نظرسنجی همشهری از شهروندان تهرانی مشخص کرد؛

مشارکت مردمی تنها راه تفکیک زباله از مبدأ

«تفیک زباله از مبدأ» در میان موضوعات مختلف مدیریت پسماند بحث ویژه‌ای است. تفکیک زباله از مبدا سبب کاهش هزینه‌های جمع‌آوری، انتقال، پردازش و دفع پسماند می‌شود؛ البته تفکیک پسماند از مبدا نیازمند مشارکت شهروندان است، اما اجرای این طرح نیز نیاز به فرهنگسازی دارد.
عضو شورای شهر تهران:

شهرداری پسماندهای بیمارستانی خطرناک را جمع‌آوری نمی‌کند

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری تهران زباله‌های بیمارستانی بی‌خطرنشده را حمل نمی‌کند و این مسئله در حوزه وظایف شهرداری نیست.وی افزود: طبق بررسی‌هایی که انجام شده و بحث‌هایی که مطرح است، وزارت بهداشت و درمان اعتقاد دارد که تمام بیمارستان‌های ما مجهز به سیستم بی‌خطرساز است و از این طریق زباله‌ها و پسماندهای بیمارستانی را بی‌خطر می‌کنند ولی این موضوع در مراکز درمانی غیربیمارستانی مسئله‌ساز است و در این مراکز خرد، فرآیند بی‌خطرسازی انجام نمی‌گیرد و مشکل در اینجا مطرح می‌شود.
یک مسئول وزارت بهداشت:

شهرداری حاضر به ایجاد سیستم‌ جدید جمع‌آوری پسماند بیمارستانی نیست

معاون مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: شهرداری به‌دلیل مسائل اقتصادی حاضر به ایجاد سیستم‌ جدید جمع‌آوری پسماند بیمارستانی نیست.در میان انواع پسماندها که هر کدام آسیب‌ها و خطراتی برای محیط‌زیست به‌دنبال دارند، پسماندهای بیمارستانی به‌دلیل عفونی بودن در درجه‌بندی به‌عنوان پسماند خطرناک دسته‌بندی می‌شود.
محمد سالاری:

زباله‌های فرصت‌ساز

«آشغالیه، ماهانه هم یادتون نره!»‌؛ حتما همه خوانندگان این گزاره پرتکرار را به یاد می‌آورند.
یادداشت عباس ریاضت؛

بازیافت زباله ‌اولویت شهردار جدید باشد

با توجه به تغییراتی که در مدیریت شهری در این روزها داشته‌ایم، شایسته است شهردار جدید، بحث تفکیک و بازیافت زباله را در اولویت قرار دهد تا بتوانیم با تولید برق و انرژی، وابستگی خود را به صادرات نفت کاهش دهیم و دوران تحریم و رکود اقتصادی را با موفقیت پشت سر بگذاریم.
صفحه  از ۵
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها