سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
معضل پسماندها در تهران؛

طلای کثیف در انتظار دیده‌شدن/ جمع‌آوری روزانه 9 هزار تن زباله از سطح شهر تهران

همچنان که در کشورهای دیگر زباله به عنوان طلای کثیف به شمار می‌رود در ایران یک چالش بزرگ و بحران شده است. بحرانی که کارشناسان محیط زیست الزامات قانونی را راهی برای مقابله با آن می‌دانند.
زباله‌های گرانقیمت؛

نصف قراردادهای پسماند شهرداری تهران نامشخص است +جدول

هر شهروند منطقه ۲ در طی دو سال ۹۰ هزار تومان درآمد از طریق پسماند برای شهرداری تهران منطقه ایجاد می‌کند، اما این رقم در منطه ۱۹ شهرداری به حدود ۷ هزار و پانصد تومان می‌رسد. این اختلاف رقم بسیار عجیب است. نکته جالب اینکه شهروندان منطقه ۱۶ که در مجاورت منطقه ۱۹ قرار دارند، از نظر ارزشی، چهار برابر پسماند گرانقیمت تری تولید می‌کنند.
مسعود تجریشی مطرح کرد؛

انتقاد از افزایش ۳ برابری قیمت جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی

معاون محیط‌زیست انسانی سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور ضمن انتقاد از افزایش قیمت ۳ برابری جمع‌آوری زباله‌های بیمارستانی گفت: شهرداری‌ها نباید از جمع‌آوری پسماندهای بهداشتی کسب درآمد کنند.
فخاری تذکر داد؛

انتقاد به عدم بازنگری و بهبود الگوی مدیریت پسماند

یک عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران به شهرداری نسبت به عدم بهبود الگوی پسماند و توقف و تعلیق موضوع پسماند در شهرداری تذکر داد.الهام فخاری در جلسه امروز شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت مدیریت پسماند در شهر تهران و توقف تعلیق برنامه‌های این حوزه و بی‌توجهی مدیریت شهری به موضوع پسماند که وضعیت محیط‌زیست شهرستان‌ها و روستاهای استان تهران را تحت تأثیر قرار داده است، گفت: به شهرداری تهران متذکر می‌شوم نسبت به بازنگری و بهبود الگوی مدیریت پسماند که از جمله مسئله‌های کلیدی مدیریت شهری ابر کلانشهر تهران به شمار می‌رود و دچار توقف و تغییر است، اقدام کند.
شهردار تهران مطرح کرد؛

شیوه فعلی مدیریت پسماند کارایی ندارد

پیروز حناچی شهردار تهران گفت: واقعیت این است که شیوه فعلی مدیریت پسماند کارایی ندارد و ریشه آن هم در سطل‌های بزرگ زباله است که در خیابان‌ها قرار دارند.
مدیر کل محیط زیست استان تهران اعلام کرد؛

تولید روزانه ۱۱هزار تن پسماند عادی در تهران

مدیرکل محیط زیست استان تهران با اشاره به تولید ۱۱ هزار تن پسماند عادی به صورت روزانه در تهران گفت: باید پسماندهای شهر تهران به شکل نوین مدیریت شوند.وی با اشاره به حضور ۲۵ درصدی خودرویی و ۳۳ درصدی موتور سیکلت‌های کشور در تهران، افزود: روند آلودگی هوا در استان تهران در سال گذشته مثبت و رو به بهبود بود، اما امسال اگر اقدامی جدی نشود، ممکن است منفی شود.
قانون اجباری تفکیک زباله‌ها در چین؛

اپلیکیشن مجهز به هوش مصنوعی برای تفکیک زباله‌ها در چین

ساکنان شهر شانگهای چین دست به دامن اپلیکیشن هوش مصنوعی برای تشخیص زباله‌های تر و خشک و تفکیک آن‌ها از یکدیگر شده‌اند.
طلای کثیف؛

چند برابر شدن درآمد شهرداری تهران از پسماند

در تهران روزانه 2500 تن اقلام قابل بازیافت جمع اوری می شود که همین موضوع برای مافیای پسماند، سود 3 هزار میلیاردی داشته است؛ مافیایی که به سایر رقبا اجازه ورود به مزایده ها را نمی دهد.
حاشیه سود میلیاردی زباله‌گردی!!

آمارهایی تأمل‌برانگیز از زباله‌گردی در ایران

تحقیقی جامع درباره آمار زباله‌گردی در ایران منتشر شده است که حاشیه سود زباله‌گردی را شفاف‌تر نشان می‌دهد.اما چه میزان از گردش مالی میلیاردیِ این کار به جیب زباله‌گردها می‌رود؟
جوهرچ:

نباید زباله‌های تَر وارد مرحله دفن شود/حدود ۷۰ درصد زباله‌های تولیدی تَر است

رئیس گروه پسماند سازمان حفاظت محیط زیست گفت: حدود ۷۰ درصد زباله‌های تولیدی ما تَر است و دارای ارزش حرارتی نیست ولی نباید کل آن وارد مرحله دفن شود.
از وزارت صمت تا وزارت نیرو؛

غیبت 17 وزارتخانه و سازمان در راهبری صنعت پسماند

هر زمان که درباره موضوع پسماند صحبت می‌شود نگاه‌ها به سمت شهرداری می‌رود و اینکه این مجموعه در مدیریت اقتصاد پسماند ناکارآمد بوده است اما درقانون مدیریت پسماند با صراحت آمده است که به غیر از شهرداری‌ها 17 وزارتخانه و سازمان دیگر هم مسئول هستند.عقب‌نشینی سازمان‌ها و مجموعه‌ها باعث شد که مافیای عظیم در حوزه پسماند شکل بگیرد. حال این مافیا که ماهانه میلیاردها تومان سود می‌برند با هیچ قانونی حذف نمی‌شوند و بلکه هر روز هم قوی‌تر می‌شوند. گفته می‌شود 5 مجموعه به صورت انحصاری مدیریت پسماند در تهران را انجام می‌دهند و اجازه نمی‌دهند بخش خصوصی جدیدی وارد این حوزه سودآور شود.
وزارت کار:

تفکیک زباله در تهران دو هزار میلیارد گردش مالی دارد

متوسط تولید روزانه زباله به ازای هر شخص در جهان ۳۰۰ گرم و در ایران ۷۰۰ گرم است. طبق گزارش‌ها، ۷۰ درصد زباله‌های جهان بازیافت می‌شود و در ایران این رقم ۲۰ درصد است.
معاون استاندار تهران تاکید کرد؛

لزوم تدوین طرح جامع پسماند برای استان تهران

محمد تقی زاده در گفت وگو با ایسنا در تشریح نحوه کنترل و مدیریت پسماند در شهر تهران اظهارکرد: در رویکرد جدید استانداری و معاونت عمرانی توسعه پایدار استان تهران ، گسترش شرکت‌های مدیریت پسماند در سطح شهرستان‌ها به عنوان یکی از شاخص‌های اصلی نگاه توسعه محور است. بر همین اساس نیاز است تا بر اساس برنامه‌ای دقیق و مدون پیش برویم تا در این حوزه شاهد اقدامات جزیره‌ای و یا موازی‌کاری نباشیم.
پسماندهای خطرساز؛

رهاسازی زباله‌های عفونی بیخ گوش بهبهان

محیط‌زیست و دانشگاه علوم پزشکی بهبهان هیچ کدام مسئولیت نظارت بر جمع‌آوری پسماندهای رهاشده توسط پیمانکار خاطی را نمی‌پذیرند.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند؛

کاهش هزار تنی زباله در تهران پس از گرانی اجناس

روزانه حدود 8 هزار و 400 تن پسماند در شهر تهران تولید می‌شود که عدم تفکیک پسماند در مبدأ و آبگیری زباله در بدو تولید ضمن تولید 400 متر مکعب شیرابه در مرکز دفع نهایی آن واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه به عنوان یکی از اثرات مخرب زیست‌محیطی، موجب افزایش هزینه‌های مدیریت شهری در زمینه‌های جمع‌آوری، جابه‌جایی و انتقال زباله می‌شود.
پژوهشگران بررسی کردند ؛

تاثیر تحصیلات بر مشارکت در مدیریت پسماند خانگی/وضع نابسامان پسماندها

محققان می‌گویند: «بر اساس این پژوهش مشارکت شهروندان مناطق مختلف شهر گرگان در مدیریت پسماند خانگی تفاوت معناداری دارد. هم‌چنین برای سنجش رابطه نقش پایگاه اجتماعی و اقتصادی شهروندان در مشارکت پسماند خانگی از سه عامل سطح سواد، تعلق مکانی و سطح درآمد استفاده شده است. نتایج نشان می‌دهد رابطه پایگاه اقتصادی و اجتماعی با میزان مشارکت در مدیریت پسماند خانگی معنادار و دارای برازش مطلوب و قابل‌قبولی است.»
ما نابودگران منابع هستیم ؛

همه ارقامی که زباله‌ در تهران رقم می‌زند/هرسال یک سوم از بودجه کل پایتخت را دور می‌ریزند

آمار میزان تولید پسماند در ایران با اغلب کشورها متفاوت است. همچنین آمار میزان تولید در تهران با سایر شهرهای کشور هم متفاوت است. آمارها نشان می‌دهد که تولید زباله در ایران بالاتر از حد متوسط است.
ادامه اختلاف ها بر سر متولی ساماندهی آرادکوه؛

محیط زیست: مدیران شهرداری تهران قانون پسماند را بخوانند

یک مسئول محیط زیست استان تهران در واکنش به اظهارات برخی مقام های شهرداری که محیط زیست را مسئول ساماندهی سایت پردازش زباله آرادکوه خوانده اند، می گوید: بهتر است مدیران شهرداری قانون مدیریت پسماندها را دوباره مرور کنند.
سی آرش حسینی میلانی عنوان کرد؛

طرح جامع مدیریت پسماند باید پاسخگوی چالش‌های کلیدی شهر باشد

رئیس کمیته محیط‌زیست و خدمات شهری تأکید کرد: مسئله‌ای که هم‌اکنون مطرح شده، بحث انتقال آرادکوه به 100کیلومتری تهران است که این انتقال تبعات زیست‌محیطی و مالی قابل توجهی را به همراه دارد و لازم است این مسئله به‌صورت جدی در طرح جامع مورد تدقیق و بررسی قرار گیرد.وی به پرس‌وجوی خبرنگاران درخصوص آخرین وضعیت طرح جامع مدیریت پسماند اشاره کرد و اظهار داشت: یکی از حساسیت‌هایی که در میان خبرنگاران وجود دارد، خروجی طرح جامع مدیریت پسماند است که مطالعات راهبردی آن هم‌اکنون در حال انجام است. با وجود این، سطح انتظارات از این طرح باید تعدیل و مبتنی بر واقعیات شود، در جزئیات نباید غرق نشد و برای مسائل کلیدی و راهبردی باید پاسخی یافت.
مؤسسه استاندارد تهران:

بودجه نيست استاندارد تعريف کنيم

پک‌ها و بسته‌بندي‌هاي پشت‌طوسي پيتزا، ساندويچ و شيريني، کاغذهاي سه بار بازيافت‌شده‌اي هستند که اغلب استاندارد مؤسسه استاندارد و وزارت بهداشت را نيز ندارند و حامل انواع آلودگي‌ها و بيماري‌ها هستند؛ کاغذهايي که در شرايط کاملا غيربهداشتي با آلايندگي‌هايي مثل مواد چاپي و... در کارخانه بازيافت خرد مي‌شوند و شکل مقوايي سالم به خود مي‌گيرند، اما در واقع محصولي با انواع باکتري‌هاي بيماري‌زا و مضر براي سلامت انسان هستند که در چرخه توليد و تحويل مواد غذايي و گاه در بسته‌بندي داروها، کالاي سفارشي ما را با خود حمل مي‌کنند.
صفحه  از ۵
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها