سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سال 1396 تولید پسماند افزایش 12درصدی داشت؛

تولید بی‌سابقه پسماند در روزهای آخر سال

اسفندماه هر سال، خانواده‌ها برای استقبال از عید نوروز به تکاپو می‌افتند؛ تکاپو برای خانه‌تکانی و نو شدن برای شروع سالی نو. خانه‌تکانی و دور ریختن برخی از وسایل خانه اما مشکلاتی را برای شهر به‌وجود می‌آورد. این موضوع را آمارها نشان می‌دهد؛ وقتی که میزان تولید پسماند در تهران به‌طور چشمگیری افزایش می‌یابد. این ماجرای هر ساله اسفند است که در‌ ماه پایانی سال 96 نیز افزایش 12درصدی داشته است.
گزارشی از یک جوابیه بی‌جواب؛

وقتی ارسال جوابیه بهانه‌ای برای شانه خالی کردن از مسئولیت است

به‌نظر می‌رسد وزارت بهداشت و درمان با تکرار مواد قانونی در ارتباط با مسئولیتش در قبال پسماندهای بیمارستانی، از این مهم شانه خالی می‌کند.
مدیر کل محیط زیست استان تهران؛

جابه‌جایی و انتقال، آخرین راهکار محیط زیست برای مرکز دفن پسماند آراد کوه

کیومرث کلانتری در نشست هم اندیشی تشکل‌های محیط زیستی با مسئولان حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه بزرگترین مشکلی که برای محیط زیست کشور پیش آمده به دلیل از بین رفتن مسئولیت‌های اجتماعی است، افزود: حفظ محیط زیست وظیفه عمومی است و ما باید آحاد جامعه را نسبت به دغدغه‌ها، چالش‌ها و ظرفیت‌های محیط زیست حساس و آشنا کنیم که این موضوع مربوط به هم تخریب و هم حفظ محیط زیست است و مردم در آن نقش مهمی دارند البته ما در این حوزه غافل ماندیم.
مدیریت پسماند؛

نبرد استارتاپی با مافیای زباله

شهردار تهران از لزوم حضور کسب‌وکارهای نوپا در زمینه مدیریت پسماند و بازیافت سخن گفت؛ آیا فناوری می‌تواند دست مافیای سیاه زباله را کوتاه کند؟
نظرسنجی همشهری از شهروندان تهرانی مشخص کرد؛

مشارکت مردمی تنها راه تفکیک زباله از مبدأ

«تفیک زباله از مبدأ» در میان موضوعات مختلف مدیریت پسماند بحث ویژه‌ای است. تفکیک زباله از مبدا سبب کاهش هزینه‌های جمع‌آوری، انتقال، پردازش و دفع پسماند می‌شود؛ البته تفکیک پسماند از مبدا نیازمند مشارکت شهروندان است، اما اجرای این طرح نیز نیاز به فرهنگسازی دارد.
عضو شورای شهر تهران:

شهرداری پسماندهای بیمارستانی خطرناک را جمع‌آوری نمی‌کند

عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری تهران زباله‌های بیمارستانی بی‌خطرنشده را حمل نمی‌کند و این مسئله در حوزه وظایف شهرداری نیست.وی افزود: طبق بررسی‌هایی که انجام شده و بحث‌هایی که مطرح است، وزارت بهداشت و درمان اعتقاد دارد که تمام بیمارستان‌های ما مجهز به سیستم بی‌خطرساز است و از این طریق زباله‌ها و پسماندهای بیمارستانی را بی‌خطر می‌کنند ولی این موضوع در مراکز درمانی غیربیمارستانی مسئله‌ساز است و در این مراکز خرد، فرآیند بی‌خطرسازی انجام نمی‌گیرد و مشکل در اینجا مطرح می‌شود.
یک مسئول وزارت بهداشت:

شهرداری حاضر به ایجاد سیستم‌ جدید جمع‌آوری پسماند بیمارستانی نیست

معاون مرکز سلامت محیط کار وزارت بهداشت گفت: شهرداری به‌دلیل مسائل اقتصادی حاضر به ایجاد سیستم‌ جدید جمع‌آوری پسماند بیمارستانی نیست.در میان انواع پسماندها که هر کدام آسیب‌ها و خطراتی برای محیط‌زیست به‌دنبال دارند، پسماندهای بیمارستانی به‌دلیل عفونی بودن در درجه‌بندی به‌عنوان پسماند خطرناک دسته‌بندی می‌شود.
محمد سالاری:

زباله‌های فرصت‌ساز

«آشغالیه، ماهانه هم یادتون نره!»‌؛ حتما همه خوانندگان این گزاره پرتکرار را به یاد می‌آورند.
یادداشت عباس ریاضت؛

بازیافت زباله ‌اولویت شهردار جدید باشد

با توجه به تغییراتی که در مدیریت شهری در این روزها داشته‌ایم، شایسته است شهردار جدید، بحث تفکیک و بازیافت زباله را در اولویت قرار دهد تا بتوانیم با تولید برق و انرژی، وابستگی خود را به صادرات نفت کاهش دهیم و دوران تحریم و رکود اقتصادی را با موفقیت پشت سر بگذاریم.
فاجعه‌ای در انتظار کلان‌شهرها؛

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!

زباله‌های بیمارستانی همان کابوس کثیفی است که ساکنان شهرهای بزرگ هر شب و هرروز می‌بینند. کابوسی که دیر یا زود ممکن است انسان‌ها و محیط‌زیست را به خواب ابدی فرابخواند.
فرهنگ تفکیک زباله؛

پولدارها زباله‌های کثیف‌تری تولید می‌کنند

پژوهش «مطالعات باستان شناسی پسماند» در تهران نشان می دهد طبقات بالای اجتماعی نسبت به تفکیک زباله و بهداشت دفع پسماند بسیار بی‌نظم‌تر و بی‌تفاوت‌تر از مناطق فرودست‌ اجتماعی هستند
مخالفت وزارت صنعت و معدن با پولی شدن کیسه‌های پلاستیکی؛

واردات 25 هزار تن زباله از عراق و افغانستان!

در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست کشور هنوز نتوانسته است وزارت صنعت، معدن و تجارت را مجاب کند تا مشتریان در قبال پرداخت پول، کیسه پلاستیکی دریافت کنند پارلمان اروپا استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را در تمام کشورهای این قاره سبز ممنوع کرد.زباله‌ها از جمله زباله‌های پلاستیکی برخلاف آنچه در اذهان عموم حک شده تنها حیات وحش را آزار نمی‌دهد جان انسان‌ها را هم تهدید می‌کند. مدیرکل دفتر آب و خاک می‌گوید:«این پلاستیک‌ها به ذرات ریز تبدیل می‌شوند و براحتی می‌توانند وارد چرخه غذایی انسان شوند.» او تهدید پلاستیک را برای حیات وحش و تخریب محیط زیست هم جدی می‌داند و می‌گوید: گاهی اوقات دیده می‌شود که حیات وحش و احشام، پلاستیک را به جای علوفه و غذا می‌بلعند یا باعث خفگی ماهی‌ها می‌شوند.» او ازمرگ و میر شترهای امارات خبر می‌دهد که باعث شد اماراتی‌ها فروش کیسه پلاستیکی را دراین کشور ممنوع کنند. اما قانون تا به امروز در ایران نتوانسته بحث را به سمت ممنوعیت استفاده از پلاستیک ببرد!
علی مریدی تشریح کرد؛

چالش‌های بودجه‌ای سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حال و روز مدیریت پسماند کشور خوب نیست، گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل مدیریت نادرست پسماند، صنعت بازیافت کشور، پلاستیک‌کهنه‌ها را از عراق وارد می‌کند این درحالیست که جمع‌آوری پسماند خشک مثل پلاستیک‌ها و شیشه‌ها ضمن حفظ محیط زیست مانع خروج ارز از کشور می‌شود.
علی مریدی:

انتظارات از وزارت بهداشت در حوزه مدیریت پسماند برآورده نشده است

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مدیریت پسماند پزشکی کشور- که برعهده وزارت بهداشت است - رضایت‌بخش ارزیابی نمی‌شود از حمایت سازمان محیط زیست برای تولید داخلی دستگاه‌های دارای فناوری پیشرفته (های‌تک) برای امحای پسماند پزشکی خبر داد.
مدیریت پسماند شهری ؛

تاج پیراستگی بر سر شاهرود

مدیریت پسماند در سال‌های اخیر بحث غالب شهرهای پرجمعیت و همچنین شهرستان‌های مهاجرپذیر و متمرکز است؛ اما در شاهرود طی دو سال اخیر شاهد خیز جدی مدیریت پسماند شهری هستیم. مدیریت پسماند با عناوینی چون «بهره‌وری از طلای کثیف» در راستای توسعه شهری مطرح ‌می‌شود. بسیاری شهرها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر درست و بهینه از مدیریت پسماند بهره گیرند می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال، در رونق اقتصادی یک منطقه نیز اثرگذار باشد.
خسارت ۱۰ میلیارد تومانی به شهرداری کرج ؛

جیب خالی شهرداری و پای لنگ نظارت‌ها

بوی چهار قرارداد حوزه مدیریت پسماند که در سایه بی‌توجهی دستگاه‌های نظارتی منجر به خسارت ۱۰ میلیارد تومانی به شهرداری ورشکسته کرج شده، بلند شده است‌.
تولید زباله در کشور؛

16درصد زباله کشور سهم تهرانی‌هاست

روزانه 58هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که سهم شهروندان تهرانی 16درصد است. در کشور 31مرکز استان، 460شهرستان، هزار و 280شهر و 62هزار روستا وجود دارد که مجموعا روزانه 58هزار تن زباله تولید می‌کنند. این در حالی است که به گفته مدیرعامل سازمان پسماند، 9هزار تن زباله از این میزان در تهران تولید می‌شود. در روز جهانی «اسکان بشر» این میزان تولید پسماند در پایتخت یکی از موضوعات مهم زیست‌محیطی در کلانشهر تهران محسوب می‌شود. علاوه بر این موضوع، جمع‌آوری زباله هزینه‌های بسیاری دارد. طوری که جمع‌آوری زباله برای هر تهرانی120هزار تومان هزینه دارد.
مدیریت پسماند شهری؛

سامانه زباله‌سوز، گام مهمی برای کنترل و دفع پسماند است

شهردار تهران در بازدید از مجتمع پردازش و دفع آرادکوه از پروژه‌های زیست‌محیطی واقع در آن مجموعه دیدن کرد و درجریان اقدامات محیط‌زیستی برای کنترل آلایندگی زباله‌سوزها قرار گرفت. به گزارش همشهری، در این بازدید مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با شرح روند فعالیت اجرایی و پروژه‌های زیست‌محیطی، مراحل استحصال گاز متان از پسماند شهری، استحصال مصالح از نخاله‌های ساختمانی و تصفیه شیرابه پسماند را شرح داد.
ابراهیم مرشد:

70 درصد آلودگی‌های زباله‌ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می‌شود

فعالان زیست‌محیطی در حالی توانستند با استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست فلزات پایه چون مس و قلع را بازیافت کنند که به گفته آنها این محققان در دستیابی به این نوع پسماندها باید با پیمانکارانی که بعضا اتباع سایر کشورها هستند، رقابت کنند.
مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ؛

هر ایرانی به‌ طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم زباله الکترونیک تولید می‌کند

مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد: هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می کند.پسماندهای الکترونیک 2 درصد حجم پسماندها را به خود اختصاص می‌دهند که در اثر بازیافت غیراصولی بسیار خطرساز بوده و شیرابه آن‌ها بانفوذ به زمین در آب نفوذ کرده و مواد سمی خطرناکی وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود.
صفحه  از ۴
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها