سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
یادداشت عباس ریاضت؛

بازیافت زباله ‌اولویت شهردار جدید باشد

با توجه به تغییراتی که در مدیریت شهری در این روزها داشته‌ایم، شایسته است شهردار جدید، بحث تفکیک و بازیافت زباله را در اولویت قرار دهد تا بتوانیم با تولید برق و انرژی، وابستگی خود را به صادرات نفت کاهش دهیم و دوران تحریم و رکود اقتصادی را با موفقیت پشت سر بگذاریم.
فاجعه‌ای در انتظار کلان‌شهرها؛

کابوس کثیف زباله‌های بیمارستانی؛ سرنگ‌هایی برای نجات و علیه حیات!

زباله‌های بیمارستانی همان کابوس کثیفی است که ساکنان شهرهای بزرگ هر شب و هرروز می‌بینند. کابوسی که دیر یا زود ممکن است انسان‌ها و محیط‌زیست را به خواب ابدی فرابخواند.
فرهنگ تفکیک زباله؛

پولدارها زباله‌های کثیف‌تری تولید می‌کنند

پژوهش «مطالعات باستان شناسی پسماند» در تهران نشان می دهد طبقات بالای اجتماعی نسبت به تفکیک زباله و بهداشت دفع پسماند بسیار بی‌نظم‌تر و بی‌تفاوت‌تر از مناطق فرودست‌ اجتماعی هستند
مخالفت وزارت صنعت و معدن با پولی شدن کیسه‌های پلاستیکی؛

واردات 25 هزار تن زباله از عراق و افغانستان!

در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست کشور هنوز نتوانسته است وزارت صنعت، معدن و تجارت را مجاب کند تا مشتریان در قبال پرداخت پول، کیسه پلاستیکی دریافت کنند پارلمان اروپا استفاده از ظروف پلاستیکی یکبار مصرف را در تمام کشورهای این قاره سبز ممنوع کرد.زباله‌ها از جمله زباله‌های پلاستیکی برخلاف آنچه در اذهان عموم حک شده تنها حیات وحش را آزار نمی‌دهد جان انسان‌ها را هم تهدید می‌کند. مدیرکل دفتر آب و خاک می‌گوید:«این پلاستیک‌ها به ذرات ریز تبدیل می‌شوند و براحتی می‌توانند وارد چرخه غذایی انسان شوند.» او تهدید پلاستیک را برای حیات وحش و تخریب محیط زیست هم جدی می‌داند و می‌گوید: گاهی اوقات دیده می‌شود که حیات وحش و احشام، پلاستیک را به جای علوفه و غذا می‌بلعند یا باعث خفگی ماهی‌ها می‌شوند.» او ازمرگ و میر شترهای امارات خبر می‌دهد که باعث شد اماراتی‌ها فروش کیسه پلاستیکی را دراین کشور ممنوع کنند. اما قانون تا به امروز در ایران نتوانسته بحث را به سمت ممنوعیت استفاده از پلاستیک ببرد!
علی مریدی تشریح کرد؛

چالش‌های بودجه‌ای سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حال و روز مدیریت پسماند کشور خوب نیست، گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل مدیریت نادرست پسماند، صنعت بازیافت کشور، پلاستیک‌کهنه‌ها را از عراق وارد می‌کند این درحالیست که جمع‌آوری پسماند خشک مثل پلاستیک‌ها و شیشه‌ها ضمن حفظ محیط زیست مانع خروج ارز از کشور می‌شود.
علی مریدی:

انتظارات از وزارت بهداشت در حوزه مدیریت پسماند برآورده نشده است

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مدیریت پسماند پزشکی کشور- که برعهده وزارت بهداشت است - رضایت‌بخش ارزیابی نمی‌شود از حمایت سازمان محیط زیست برای تولید داخلی دستگاه‌های دارای فناوری پیشرفته (های‌تک) برای امحای پسماند پزشکی خبر داد.
مدیریت پسماند شهری ؛

تاج پیراستگی بر سر شاهرود

مدیریت پسماند در سال‌های اخیر بحث غالب شهرهای پرجمعیت و همچنین شهرستان‌های مهاجرپذیر و متمرکز است؛ اما در شاهرود طی دو سال اخیر شاهد خیز جدی مدیریت پسماند شهری هستیم. مدیریت پسماند با عناوینی چون «بهره‌وری از طلای کثیف» در راستای توسعه شهری مطرح ‌می‌شود. بسیاری شهرها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر درست و بهینه از مدیریت پسماند بهره گیرند می‌توانند ضمن ایجاد اشتغال، در رونق اقتصادی یک منطقه نیز اثرگذار باشد.
خسارت ۱۰ میلیارد تومانی به شهرداری کرج ؛

جیب خالی شهرداری و پای لنگ نظارت‌ها

بوی چهار قرارداد حوزه مدیریت پسماند که در سایه بی‌توجهی دستگاه‌های نظارتی منجر به خسارت ۱۰ میلیارد تومانی به شهرداری ورشکسته کرج شده، بلند شده است‌.
تولید زباله در کشور؛

16درصد زباله کشور سهم تهرانی‌هاست

روزانه 58هزار تن زباله در کشور تولید می‌شود که سهم شهروندان تهرانی 16درصد است. در کشور 31مرکز استان، 460شهرستان، هزار و 280شهر و 62هزار روستا وجود دارد که مجموعا روزانه 58هزار تن زباله تولید می‌کنند. این در حالی است که به گفته مدیرعامل سازمان پسماند، 9هزار تن زباله از این میزان در تهران تولید می‌شود. در روز جهانی «اسکان بشر» این میزان تولید پسماند در پایتخت یکی از موضوعات مهم زیست‌محیطی در کلانشهر تهران محسوب می‌شود. علاوه بر این موضوع، جمع‌آوری زباله هزینه‌های بسیاری دارد. طوری که جمع‌آوری زباله برای هر تهرانی120هزار تومان هزینه دارد.
مدیریت پسماند شهری؛

سامانه زباله‌سوز، گام مهمی برای کنترل و دفع پسماند است

شهردار تهران در بازدید از مجتمع پردازش و دفع آرادکوه از پروژه‌های زیست‌محیطی واقع در آن مجموعه دیدن کرد و درجریان اقدامات محیط‌زیستی برای کنترل آلایندگی زباله‌سوزها قرار گرفت. به گزارش همشهری، در این بازدید مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران با شرح روند فعالیت اجرایی و پروژه‌های زیست‌محیطی، مراحل استحصال گاز متان از پسماند شهری، استحصال مصالح از نخاله‌های ساختمانی و تصفیه شیرابه پسماند را شرح داد.
ابراهیم مرشد:

70 درصد آلودگی‌های زباله‌ها به پسماندهای الکترونیکی مربوط می‌شود

فعالان زیست‌محیطی در حالی توانستند با استفاده از روش‌های دوستدار محیط زیست فلزات پایه چون مس و قلع را بازیافت کنند که به گفته آنها این محققان در دستیابی به این نوع پسماندها باید با پیمانکارانی که بعضا اتباع سایر کشورها هستند، رقابت کنند.
مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان ؛

هر ایرانی به‌ طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم زباله الکترونیک تولید می‌کند

مدیر یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان اعلام کرد: هر ایرانی به‌طور متوسط سالانه 8 کیلوگرم پسماند الکترونیک تولید می کند.پسماندهای الکترونیک 2 درصد حجم پسماندها را به خود اختصاص می‌دهند که در اثر بازیافت غیراصولی بسیار خطرساز بوده و شیرابه آن‌ها بانفوذ به زمین در آب نفوذ کرده و مواد سمی خطرناکی وارد آب‌های زیرزمینی می‌شود.
افزایش پسماند پلاستکی در ایام محرم؛

افزایش 10درصدی تولید پسماند پلاستیکی در تاسوعا و عاشورا

با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی میزان تولید پسماند خشک، به‌ویژه زباله پلاستیکی در شهر تهران افزایش می‌یابد.
هوای پاکبانان را نداریم!!

افزایش 10درصدی تولید پسماند پلاستیکی در تاسوعا و عاشورا

با نزدیک شدن به تاسوعا و عاشورای حسینی میزان تولید پسماند خشک، به‌ویژه زباله پلاستیکی در شهر تهران افزایش می‌یابد. سازمان پسماند تهران امسال از روز نخست ‌ماه محرم به حالت آماده‌باش درآمده و این روند تا روز سوم شهادت امام حسین(ع)، یعنی روز سیزدهم‌ ماه محرم ادامه خواهد داشت.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران؛

سرنوشت نامعلوم ۳۰ تن زباله خطرناک درتهران +تصاویر

سرنگ، باندهای آلوده، کیسه خون و ادرار بدون بی‌خطرسازی با زباله‌های عادی مخلوط می‌شود. بیمارستان‌ها داستان جداسازی را جدی نمی‌گیرند و معلوم نیست سرنوشت ۳۰ تن زباله عفونی در تهران چه می‌شود.
یادداشت علی نوذرپور؛

تفکیک پسماند، هم استراتژی و هم تاکتیک

بیش از دو دهه است که تفکیک پسماند در ادبیات مدیریت شهری آمده است. تحقیقات و پژوهش‌های متعددی انجام گرفته و در قوانین و مقررات مختلف ازجمله قانون مدیریت پسماند به آن اشاره شده است که برای مدت‌ها پیش ‌باید این امر در شهرهای کشور محقق می‌شد. لیک با وجود اقدامات و فعالیت‌های مختلف شهرداری‌ها همچنان در ابتدای راهیم و این امر به‌ویژه در تهران وضعیت خوبی ندارد. آمارها نشان می‌دهد در ابتدای دوره جدید مدیریت شهری، تفکیک پسماند خشک از مبداء حدود 3درصد بوده است و درخصوص تفکیک پسماند‌ تر اساسا هیچ‌گونه اقدامی نشده است.
رییس اداره محیط زیست شهر تهران عنوان کرد؛

عدم مدیریت پسماند در ۴۰ درصد بیمارستان‌های تهران

رییس اداره محیط زیست شهر تهران از تعطیلی دو مرکز درمانی در سال گذشته بدلیل عدم مدیریت پسماند خبر داد و گفت: به طور معمول در هر پایش سازمان محیط زیست از بیمارستان‌ها حدود ۳۰ الی ۴۰ درصد از مراکز درمانی در خصوص مدیریت پسماندهای بیمارستانی دارای مشکل هستند.
رضا عبدلی:

مافیای بزرگ برای زباله خشک در تهران

رضا عبدلی از مافیای بزرگ زباله‌های خشک در پایتخت خبر داد. او گفت: «متأسفانه مافیای بزرگی با توجه به سود زیاد جمع‌آوری زباله‌های خشک شکل گرفته که برای ساماندهی آن ها توسط افراد خلاق اپلیکیشنی طراحی شده که اگر این اپلیکیشن به‌طور کامل اجرایی شود، می‌تواند نقش بسزایی در ساماندهی جمع‌آوری زباله‌های خشک داشته باشد.»
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند :

تبدیل نخاله به مصالح ساختمانی

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند گفت: به زودی کارخانه تبدیل پسماند به مصالح ساختمانی افتتاح خواهد شد.
حاشیه ها، منبع بیماری؛

زباله های بیمارستانی تهدیدی جدی برای سلامت جامعه

زباله های بیمارستانی اگر به درستی مدیریت و دفع نشود، به عنوان یکی از مهمترین معضلات جوامع شهری و تهدیدی برای سلامت جامعه محسوب می شود و این در حالی است که همواره شاهد حجم زیادی از زباله های رها شده در اطراف شهرها هستیم.
صفحه  از ۴
نظرسنجی
مهمترین شاخص شما برای انتخاب اعضای شورای شهر و روستا چیست؟
داشتن تخصص و آشنایی کافی با برنامه ریزی شهری و روستایی
شناخت واقعیت های منطقه و شرایط اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی
همگرایی با مدیریت شهری و روستایی فعلی و اصلاح تدریجی آن
اولویت قائل شدن به نیازهای شهروندان و ایجاد رضایت در آنان
پاکدستی ، سلامت اقتصادی و فساد ستیزی
سایر موارد
نظرات و گلایه ها