پاسخ به یک سوال حقوقی؛

آیا ارتکاب جرم در منظر مأموران انتظامی‌ فاقد کارت ضابط، عنوان جرم مشهود دارد؟

آن دسته از مأموران نیروی انتظامی که کارت ویژه ضابط دادگستری برای آنها صادر نشده است، ضابط دادگستری محسوب نمی‌شوند و ارتکاب جرم در مرئی و منظر آنان جرم مشهود تلقی نمی‌شود.
ماهانه یک میلیون چک برگشتی ؛

صادرکنندگان «چک بلامحل» را چگونه می توان تحت تعقیب کیفری قرار داد؟

بر اساس آخرین آماری که توسط برخی از مقامات دولتی ارائه گردید ماهانه در حدود یک میلیون چک برگشتی وجود دارد که این آمار باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده اجتماعی اقتصادی و قضایی برای جامعه و دستگاه های اجرایی و قضایی شده است.
حمایت از مردم در برابر نهادهای قدرتمند؛

مردم در کجا و چگونه می‌توانند از نهادهای دولتی شکایت کنند؟

قانونگذار با بیان اصول کلی از حق مردم در برابر نهادهای دارای قدرت مانند دولت و شهرداری ها هم به طور ویژه‌ای حمایت کرده و علاوه بر اینکه امکان طرح دعوی علیه تصمیمات و اقدامات نهادهای دولتی و شهرداری را فراهم کرده، حتی برای اجرای حکم علیه این نهادها هم ترتیبات خاصی را هم پیش‌بینی کرده است.
نقش خانواده در بزهکاری فرزندان؛

بزه چیست ؟وبزهکار کیست؟؟؟

مأمن امن این فرزندان به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی مدارس هستند.پس در نگاه اول خانواده و در صورت وجود خلا در این نهاد مسئولیت مستقیم متوجه مدارس است .
گرفتن حق طلاق از سوی زوجه؛

حق طلاق قابل تفویض نیست

در هنگام انعقاد عقد نکاح از جمله مسایلی که زوجه به دنبال آن است گرفتن حق طلاق است.
دانستنی های حقوقی؛

با قوانین سفته آشنا شوید+آموزش

سفته سندی میباشد که به سبب آن امضاء کننده تعهدی مبنی بر این میدهد تا در موعد مقرر یا عندالمطالبه مبلغی را در وجه حامل یا فرد معین یا به حواله کرد او بپردازد.سفته علاوه بر امضاء یا مهر متعهد باید مشخص کننده مبلغ تعهد شده، گیرنده وجه، و تاریخ نیز باشد.
مجازات کودک‌ آزاری:

نگاهی به انواع کودک آزاری در مدارس

«سال تحصیلی 94-95 با خبری دردناک آغاز می‌شود. «شوان»، دانش‌آموز کلاس ششم ابتدایی، یکی از مدارس شهرستان‌های آذربایجان‌غربی بعد از بازگشت از مدرسه، خودش را حلق‌آویز می‌کند. آنچه در ابتدا به‌عنوان دلیل خودکشی شوان مطرح شد، مشکل اقتصادی در پرداخت کمک نقدی به مدرسه بود.
آشنایی با حقوق آپارتمان نشینی

چگونه می‌توان هزینه مرمت ساختمان را از مالکان آپارتمان‌ها دریافت کرد؟

شاید برای شما که در آپارتمان زندگی می‌کنید، این مشکل پیش آمده باشد که یکی از مالکان با تغییرات ساختمان مخالف است و حاضر نیست برای ساختمان هزینه کند.
با توجه به افزایش آمار نزاع و درگیری، بررسی شد؛

مجازات نزاع و درگیری در قانون مجازات اسلامی

یکی از مهمترین دلایل مراجعه به پزشکی قانونی و مراجع قضایی، «نزاع و درگیری» است؛ آمارها هم موید این مطلب است. آمارهای پزشکی قانونی کشور نشان می‌دهد به طور میانگین روزانه هزار و 600 شهروند به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده و تشکیل پرونده می‌دهند که در این میان تهرانی‌ها در کشور جلودار هستند
دوراهی مادر یا جد پدری؟

حضانت فرزند، دغدغه والدین امروزی

مستشاردادگاه تجدید نظر تهران وضعیت حقوقی حضانت پس ازطلاق راتشریح کرد و گفت: حتی اگر حضانت بر عهده مادر باشد،نفقه وخرج کودک با پدر و یا جدپدری است و در صورت کوتاهی،مادرمی تواند اعلام جرم کند.
در گفتگو با رجبی دوانی مطرح شد؛

پیامبر چه کسانی را عفو نمی‌کرد؟

رجبی دوانی گفت: اگر جرم جنبه‌ی اجتماعی داشته باشد، حکومت اسلامی نباید از جنبه‌ی عمومی جرم بگذرد تا جرم کردن و پس از آن بخشیده شدن، به یک عادت بد اجتماعی تبدیل نشود.
دانشنامه حقوقی

وضعیت حقوقی احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه

احوال شخصیه به معنای اوصاف و خصوصیاتی است که وضع و هویت شخصی و حقوقی و نیز تکالیف فرد در اجتماع را معین می‌کند.
دانشنامه حقوقی

شركت با مسئولیت محدود چیست؟

شركت با مسئولیت محدود شركتی است كه بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشكیل شده و هر یك از شركاء بدون اینكه سرمایه به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شركت مسئول قروض و تعهدات شركت است.
دانشنامه حقوقی

اثبات مالکیت در خصوص املاک بدون سند

سند از جمله مهمترین ادله اثبات دعوی در امور مدنی محسوب می‌شود و عبارت از هر نوشته‌ای است که در مقام دعوی یا دفاع، قابل استناد باشد. قانون مدنی سند را به دو دسته عادی و رسمی تقسیم می‌کند و حسب موضوع، این اسناد از اعتباری متفاوت برخوردارند.
پول پس گرفتن، آداب دارد!

راهکارهای باز پس گیری طلب زمانیکه هیچ مدرکی نداریم

بازپس گیری پول،جنس، کالا و یا دیونی که به فرد به عنوان قرض پرداخت کرده از موضوعاتی است که بعضا میان فرد مقروض و طلبکار به چالشی جدی تبدیل می شود.
بدون داشتن گواهینامه رانندگی نکنید/

قانون درباره تصادف‌های منجر به فوت بدون گواهینامه چه می‌گوید؟

اگر بدون داشتن گواهینامه، تصادف منجر به فوت کردید، از صحنه تصادف فرار نکنید زیرا بر اساس قانون مجازات اسلامی، قتل غیرعمدی ناشی از تقصیر در حوادث رانندگی 6 ماه تا 3 سال حبس و دیه است.
وکیل آنلاین پاسخ می دهد؛

در نظام قضایی ایران حتی از دادستان هم می توان شکایت کرد/مرتکبین جرم، هر مقامی که داشته باشند، مصونیت قضایی ندارند

اگر کسی در جریان رسیدگی به پرونده اش از دادستان هم شکایت داشته باشد، می تواند با طرح شکواییه این کار را انجام دهد و مرجع قضایی مربوطه، موظف به رسیدگی آن است.
وکیل آنلاین پاسخ می دهد؛

اعتراف گرفتن از متهم به اجبار و اکراه، غیرقانونی است

بر اساس قانون جدید آیین دادرسی کیفری، اعتراف گرفتن از متهم به اجبار، غیرقانونی است. کارشناسان وکیل آنلاین در این مورد توضیح داده اند.
وکیل آنلاین پاسخ می دهد؛

قانون، چه کسانی را از پرداخت یکجای بدهی به طلبکاران معاف می کند؟/"مُعسر" کیست؟

قانون، چه کسانی را از پرداخت یکجای بدهی خود به طلبکاران معاف می کند؟ از نظر قانون، "مُعسر" کیست؟ کارشناسان وکیل آنلاین به این پرسش ها پاسخ داده اند.
وکیل آنلاین پاسخ می دهد؛

چه نوع معامله ای از نظر قانون، معامله ربوی است و مجازات آن چیست؟

تعریف ربا در قانون چیست و چه نوع معامله ای، معامله ربوی است؟ مجازات معاملات ربوی چیست؟ کارشناسان وکیل آنلاین به این پرسش ها پاسخ داده اند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها