سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ذیحساب کیست!؟؛

آشنایی با ذیحساب و شرح وظایف ذیحساب

پاراف گزارش مربوط به ذیحساب کیست!؟ آشنایی با ذیحساب و شرح وظایف ذیحساب : ذی‌حساب مأموری است که بموجب حکم وزارت امور اقتصادی و دارائی از بین مستخدمین رسمی واجد صلاحیت به منظور اعمال نظارت و تأمین هماهنگی لازم در اجرای مقررات مالی و محاسباتی در وزارتخانه‌ها و موسسات و شرکتهای دولتی و دستگاههای اجرائی محلی و موسسات و نهادهای عمومی غیر دولتی به این سمت منصوب می شود.
دانستنی های حقوقی؛

چرا مجازات برخی از سارقان «قطع دست» است؟

آنچه به عنوان سرقت مستوجب حد مشهور است و فقها در مورد آن بحث‌های تفضیلی کرده‌اند جرمی خاص و مستقل ازمحاربه یا راهزنی است. براین مبنا و آنچه در کتاب‌های فقهی بحث شده است، سرقت مستوجب حد این گونه تعریف می‌شود:« ربودن مخفیانه معادل 5/4 نخود طلای مسکوک متعلق به غیر با هتک هرز توسط شخص بالغ و عاقل و مختار در غیرسال قحطی که مرتکب پدر مالباخته نباشد».
دانستنی های حقوقی؛

آشنایی با شرایط و موانع اجرای قصاص

قصاص در لغت فارسی به معنای مجازات، جبران، تلافی و معامله به مثل آمده است و در اصطلاح فقهی انجام عملی دقیقا همانند عملی است که فاعل انجام داده است. به بیان دیگر، فقها قصاص را انجام کاری همانند جنایت ارتکاب‌یافته (قتل، قطع، ضرب یا جرح) علیه جانی دانسته‌اند.
هزینه اجرای حکم دادگاه؛

نیم عشر اجرایی چیست

حکم قطعی صادره از دادگاه ها توسط واحد اجرای احکام به مرحله اجرا در می آید که اولین اقدام صدور اجراییه است و اگر اجراییه صادر و محکوم علیه بدهی خود پرداخت ننماید پنج درصد محکوم به را باید به حساب دولت علاوه بر مبلغ بدهی تودیع نماید. که اصطلاحاً نیم عشر گفته می شود.
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد؛

سردفتران حق ندارند بدون اجازه دادگاه ازدواج دوم مرد را ثبت کنند

مردان در چه شرایطی می‌توانند، با داشتن همسر ازدواج مجدد داشته باشند. کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.
قوانین بیمه؛

خسارت پرداختی توسط شرکت بیمه

آیا شرکت بیمه مجاز است بعد از ارائه فاکتور معتبر تعمیرگاه، مبلغ خسارات را کمتر پرداخت نماید؟
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد؛

توهین به دیگران 74 ضربه شلاق دارد

مجازات توهین به افراد چیست؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.
همه چیز در مورد "ضامن" وام و تعهدات" ضمانت؛

آیا ضامن در صورت عدم پرداخت دین از سوی وام گیرنده، می‌تواند طرح دعوی کند

بر طبق ماده 684 قانون مدنی«عقد ضمان عبارت است از اینکه شخصی مالی را که بر ذمه دیگری است بعهده بگیرد. متعهد را ضامن، طرف دیگر را مضمون له و شخص ثالث مضمون عنه یا مدیون اصلی می‌گوین
نکات مهم در هنگام خرید ملک؛

نکات مهم خرید ملک پیش ازتنظیم سند

اگر به دنبال خانه هستید، به احتمال زیاد به مشاوران املاک سری می‌زنید و از آن‌ها در پیدا کردن خانه کمک می‌گیرید. پس از اینکه خانه مورد نظر خود را یافتید، نوبت به نوشتن قرارداد و قولنامه می‌رسد. اینکه قولنامه را چگونه تنظیم کنید و چه مواردی را در آن ذکر کنید، بسیار مهم است.
خبر بد برای قراردادی‌ها؛

محرومیت کارکنان قراردادی دستگاه‌ها از امتیاز فوق‌العاده در آزمون و مصاحبه‌های استخدام

کارکنان قراردادی دستگاه‌های اجرایی از امتیاز فوق‌العاده در آزمون‌ها و مصاحبه‌های استخدامی، محروم شدند.
امضاء پشت چک؛

پشت نویسی چک و نکات کلیدی آن

پشت نویسی چک، نوشتن عبارت یا عباراتی است بر پشت سند (چک) که بیانگر انتقال حق مندرج در سند مزبور و اثبات‌کننده آن است.
آلزایمر به روایت قانون؛

تعیین ‌تکلیف اموال بیمار آلزایمری

آلزایمر یکی از بیماری‌های نسبتا رایج در عصر حاضر است. شیوع این بیماری، به خصوص در جوامع مدرن شهری، در کنار ویژگی‌ها و عوارض خاص آن باعث شده است تا توجه افکارعمومی و رسانه‌ها در سال‌های اخیر، بیشتر متوجه این بیماری شود.در طی این سال‌ها علی‌رغم فعالیت‌های مستمر مراکز پژوهشی در راستای درمان قطعی این بیماری، در خصوص آثار و ابعاد حقوقی مربوط به اعمال و تصمیمات مبتلایان به این بیماری، نقش و تکالیف نزدیکان بیمار و وظایف دادستان‌ها در حمایت از بیماران مبتلا به آلزایمر کمتر مطلبی مورد بحث قرار گرفته است.
اقدامات لازم هنگام سرقت گوشی موبایل؛

آنچه در مورد نحوه شکایت از سرقت موبایل باید بدانید

آیا همه مشترکان تلفن همراه، می‌دانند در صورتی که گوشی تلفن همراهشان به سرقت رفت چه اقدامی را برای پیگیری سریع انجام دهند تا امکان سوءاستفاده‌های احتمالی گرفته شود؟
دانستنی های حقوقی؛

مقررات مربوط به رهن و وثیقه املاک

رهن عقدی است که به موجب آن مالی به عنوان وثیقه دین قرار گیرد و به همین علت گفته اند که رهن وثیقه ای برای طلب مرتهن است.رهن عقدی است که به موجب آن مدیون، مالی را برای وثیقه به داین می دهد.
ساعات کار واضافه کاری؛

نظر قانون درباره ساعت و اضافه کار چیست؟

ساعت کار در این قانون مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می‌دهد به این لحاظ ساعات صرف صبحانه و نهار جزء ساعت کار به حساب نمی‌آید.
دانستنی های حقوقی؛

کدام یک از خطاهای ورزشی قابل پیگرد قضایی هستند

شاخه‌های ورزشی بسیار متنوع و گسترده است و مقررات خاصی در خصوص آن‌ها نیز وضع گشته و برای ورزشکاران لازم می‌آید از این قوانین متنوع که در حوزه‌های مختلف ورزشی وجود دارد بالاخص رشته تخصصی خودشان آگاهی لازم داشته باشند. همچنین در کنار آگاهی از این قوانین باید به جرائم و تخلفات ورزشی نیز آگاهی کافی داشته باشند.‏
حق بیمه سنوات خدمت سربازی؛

حق بيمه مربوط به سنوات خدمت سربازي چگونه محاسبه مي‌شود؟

احتساب دوران سربازی به عنوان سوابق پرداخت حق بیمه در شرایط خاصی لحاظ می شود.
کمیسیون املاک ؛

حق‌الزحمه مشاوران املاک مسکن چقدر است؟

رییس کمیسیون تخصصی مشاوران املاک با تشریح چگونگی محاسبه حق‌الزحمه مشاوران املاک در معاملات خرید و فروش و اجاره‌بها گفت:‌ به این حق‌الزحمه ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اضافه می‌شود.
احراز صلاحیت نخستین گام رسیدگی قضایی؛

موارد عدم صلاحیت شعب دیوان عدالت اداری چيست؟

اولین گام در رسیدگی‌های قضایی احراز صلاحیت است و اگر مرجع قضایی فاقد صلاحیت رسیدگی باشد هر نوع تصمیم و یا اقدامی که مغایر صلاحیت ذاتی یا نسبی و یا شخصی باشد غیرقانونی و فاقد مشروعیت تلقی می‌گردد.
دانستنی های حقوقی؛

تکالیف سردفتران ازدواج و طلاق در قانون حمایت خانواده

رعایت تشریفات ثبت وقایع ازدواج و طلاق در فصول چهارم و پنجم قانون حمایت خانواده، از جمله نظامات دولتی و از تکالیف انتظامی سردفتران ازدواج و طلاق است که رعایت نکردن آنها در قوانین سابق و قانون فعلی، موجب تعقیب انتظامی متخلف خواهد بود.
صفحه  از ۲۵
نظرات و گلایه ها