سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       

راه سند دارکردن اموال بدون سند

قانون ثبت در سال 1310 به تصویب رسید. در بخشی از این قانون مقرر شده بود که تمام املاک در کشور باید ثبت شده و برای تمامی اموال غیرمنقول سند رسمی صادر شود. همچنین همه اداره‌های دولتی و محاکم فقط دارندگان سند رسمی را به عنوان مالک خواهند شناخت.
دانستنی های حقوقی؛

برای تشکیل چه پرونده هایی باید به دادگاه خانواده مراجعه کرد؟

صلاحیت قضایی عبارت است از توانایی و تکلیف رسیدگی به یک دعوا و حل اختلاف در مورد آن که البته یکی از مسائل مربوط به نظم قضایی است. دادگاه خانواده، یکی از دادگاه های عمومی حقوقی است که صلاحیت اختصاصی برای رسیدگی به دعاوی خاصی را دارد.
دانستنی های حقوقی؛

شرایط صدور «قرار تأمین خواسته» برای طلبکاران چیست؟

هر گاه كسی از دیگری طلبی داشته یا مالی به او امانت داده باشد، اما پس از مدتی نامبرده (شخص امانت‌دار یا بدهکار) از موقعیت خود سوء‌استفاده كرده و بخواهد با حیف و میل اموال یا پنهان كردن آن از بازگرداندن دین یا مال خودداری كند و در نتیجه وصول آن مال از او ممكن نباشد، قانونگذار به بستانكار یا صاحب مال اجازه می‌دهد كه فوراً بدون اطلاع طرف (بدهکار یا امانت‌گیرنده)، طلب یا مال را به وسیله دادگاه توقیف كرده و سپس در صورت اقتضا علیه او اقامه دعوا كند.
دانستنی های حقوقی؛

قرار تأمین چگونه و چرا صادر می‌شود؟

صدور قرار تأمین، یکی از مهم‌ترین ملزومات در رسیدگی‌های قضایی است که به منظور دسترسی به متهم و حضور بموقع وی در محکمه، جلوگیری از فرار یا مخفی شدن او و تضمین حقوق بزه‌دیده برای جبران ضرر و زیانش صادر می‌شود.
بسته حقوقی قضایی وکیل یار جوان؛

انتشار مطلب با محتوای «آموزش هک» جرم است

در این گزارش، برخی نکات در رابطه با خطرات و تهدیدات فضای مجازی از جمله هک شدن و دسترسی به اطلاعات کاربران ذکر شده است. تاکید مقاله بر تشریح علل جرم بودن آموز هک می باشد.
شناخت جرم کلاهبرداری؛

قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری؛

از جرم کلاهبرداری در قانون تعریفی بعمل نیامده است. بلکه صرفا به برخی از مصادیق این جرم‏ اشاره شده است و با توجه به همین مصادیق می‏توان کلاهبرداری را عبارت از بردن مال غیر از راه‏ متوسل شدن همراه با سوء نیت به وسایل یا عملیات متقلبانه دانست و همچنین شروع به کلاهبرداری نیز توسط همراه با سوء نیت به وسایل متقلبانه برای بردن مال غیر می‏باشد.
دانستنی های حقوقی؛

شرایط دفاع مشروع در مقابل سارق یا مهاجم چیست؟

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «دفاع مشروع» را بررسی کنیم.
سیف الله ابوترابی پاسخ داد؛

هزینه دریافت کارت ملی هوشمند چقدر شد؟

سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: هزینه دریافت کارت ملی هوشمند ۳۱ هزار تومان است که از این مبلغ ۲۰ هزار تومان به خزانه دولت واریز می‌شود.
دانستنی های حقوقی؛

نکاتی که باید درباره شهادت شهود دانست!

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «شهادت شهود» را بررسی کنیم.
دانستنیهای حقوقی ؛

برای تنظیم وصیت نامه قانونی باید به چه نکاتی توجه کرد!

وصیت‌نامه سندی است که به موجب آن، فرد برای امور شرعی، شخصی و مالی خود پس از فوت تعیین تکلیف می‌کند؛ هرچند نوشتن وصیت نامه در بین مسلمانان مستحب به شمار می‌رود، اگر فرد بخواهد برای امور پس از مرگش وصیت‌نامه تنظیم کند، لازم است تا از شرایط قانونی تنظیم وصیت‌نامه آگاه باشد تا وصیت وی مطابق با قانون، قابل اجرا باشد.
دانستنی های قضایی ؛

ورود مردم عادی به عنوان «ضابط دادگستری»،کدام جرایم؟؟؟

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «جرم مشهود و غیرمشهود» را بررسی کنیم.
بیشتر بدانیم؛

شرایط ازدواج مجدد آقایان!

همه ما در امور عادی روزمره به مسائلی برمی‌خوریم که گاه برای حل و فصل آن به وکیل، حقوقدان، قاضی و محکمه نیاز داریم. هر چند قانوندانی کار اهلش است، اما با آگاهی از برخی نکات حقوقی می‌توانیم پیش از نیاز به وکیل و قاضی از پایمال شدن حقوقمان جلوگیری کنیم بنابراین شاید این نکات مختصر و مفید در این خصوص موثر افتد.
بیشتر بدانیم؛

بررسی مسئولیت کیفری پزشکان در جراحی زیبایی

مطمئنا در دنیای پرتلاطم امروزی، یکی از موضوعاتی که می تواند جوامع بشری را از اختلافات شخصی و جمعی در امان بدارد، «آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون» است که مهمترین اثر این آشنایی و آگاهی را می توان در پیشگیری از وقوع بسیاری از مشکلات حقوقی دانست؛ بنابراین، امروز تلاش داریم تا موضوع «مسئولیت کیفری پزشکان در جراحی زیبایی» را بررسی کنیم.
شکایت از مراجع شبه قضایی؛

برای شکایت از مراجع شبه قضایی باید به کجا مراجعه کرد؟

كاركرد محاکم شبه‌قضایی نوعی دادرسی اداری اختصاصی است. در واقع محاکم شبه‌قضایی، كمیسیون‌ها و مراجع اداری هستند كه طبق قانون در سازمان‌ها و دستگاه‌های اداری تشكیل می‌شوند و به برخی دعاوی و شكایات اداری رسیدگی می‌كنند.
مستثنیات دین طبق قانون جدید؛

کدام اموال بدهکاران قابل توقیف توسط طلبکاران نیست؟

مستثنیات دین اموال غیرقابل توقیف فرد بدهکار می باشد. مستثنیات دین شامل مسکن، وسیله نقلیه، اثاثیه، آذوقه، کتب، وسایل کسب و کار و... می باشد
قرارداد نویسی و آئین نگارش قراردادها؛

برای تنظیم یک «قرارداد» باید چه اصولی رعایت شود؟

از آنجایی که قرارداد ها موضوعات متنوعی را در بر می گیرند که بنا به اقتضای هر یک از آن ها ، ممکن است شرایط خاصی بر آن قرارداد حاکم باشد ، در نتیجه ارائه یک قالب ثابت برای انواع قرارداد ها زیبنده نیست. به همین جهت در این نوشتار سعی بر آن است تا با ارائه قدر مشترک قرارداد ها ، کلیتی در خصوص قرارداد نویسی با لحاظ اختصار کلام مطرح گردد.
وقتی میزان اجرت وکلا از دایره انصاف خارج می‌شود؛

حق‌الوکاله، تعرفه قانونی یا توافق اجباری؟!

«همراه یکی از دوستانم برای مشاوره با یک وکیل به دفتر او رفته بودیم. دوستم به یک وکیل برای انجام کارهای حقوقی‌اش نیاز داشت. او را یکی از آشنایان معرفی کرده و می‌گفت از وکلای توانمند است. دقایقی از حضورمان در محل نگذشته بود که ناگهان دو مرد جوان و یک پیرمرد وارد دفتر شدند و سراغ آقای وکیل را گرفتند.
آنچه باید بدانیم؛

فرزند و همسر، بعد از فوت بازنشسته ازچه حقوقی برخوردارند؟

در صورت فوت بازنشستگان و مستمری‌ بگیران تحت پوشش صندوق‌های بیمه‌ای، بازماندگان آنها می‌توانند از حقوق مستمری متوفی بهره‌مند شوند . قوانین مختلف کشور، از جمله قانون تامین اجتماعی، قانون استخدام کشوری، آیین‌نامه بیمه سردفتران و دفتریاران اسناد رسمی و سایر قوانین مشابه، قواعد و مقرراتی را برای حمایت از بازماندگان متوفی که دارای رابطه استخدامی یا بازنشستگی با نهاد مذکور بوده است، پیش‌بینی کرده‌اند. بدین ترتیب، می‌توان گفت حمایت از بازماندگان به عنوان یک اصل اساسی در همه قوانین بیمه‌ای دیده شده و قانونگذار از آن حمایت کرده است.
یک معامله صحیح ؛

شرط اساسی صحت یک معامله چیست؟

از آنجا که برای صحت هر معامله، شرایطی لازم است که متعاملین یا طرفین قرارداد باید آن‌ها را دارا بوده تا عقد یا قرارداد بر بنیان قانونی شکل گرفته و استحکام لازم را داشته باشد؛ بنابراین، قانونگذار در ماده ۱۹۰ قانون مدنی در چهار بند شرایط اساسی صحت معامله را برشمرد.
تخریب محیط زیست؛

آتش زدن عمدی جنگل ها چند سال حبس دارد؟

در زمینه جلوگیری از وقوع آتش سوزی امسال و سال های گذشته برنامه های آموزشی و فرهنگ سازی برای همگانی به ویژه جامعه هدف شامل بهره برداران و کشاورزان انجام شده است.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها