سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های حقوقی ؛

مطالبه مهریه بیش از ۱۱۰ سکه به چه صورت است؟

مهریه حق قانونی زوجه است که به صورت عند المطالبه می‌تواند آن را از همسر خود بگیرد، البته اگر زوجه به صورت قانونی و رسمی مهر خود را ببخشد این حق از او گرفته می‌شود، در غیر این صورت زوجه توانایی اخذ مهریه خود را در هر زمانی دارد.
وکیل پایه یک دادگستری؛

اولین اقدام پس از مفقودی دسته چک چیست؟

اکثر دعاوی پولی و بانکی بر سر چک رخ می دهند چک از جمله براتی است که می‌توان برای آن اقامه دعوی کیفری کرد و نسبت به متخلفی که از آن سوء استفاده می‌کند و چکی که برگشت خورده باشد حکم قضایی صادر کرد و به همین دلیل است که دزدیده یا مفقود شدن چک اهمیت بسیاری دارد.
دانستنی های حقوقی:

آشنایی با مسئولیت مدنی و کیفری نقض حریم خصوصی

حریم خصوصی حداقل به دو معنی به‌کار می‌رود: در معنای اول به مفهوم حوزه‌ای خصوصی و تعرض‌ناپذیر از حیات فردی انسان است. در معنای دوم (که تا حدودی توأم با مسامحه در تعبیر نیز است) به‌معنای حق افراد در مصونیت از تعرض نسبت به حریم خصوصی به مفهوم اول است و می‌توان آن را حق بهره‌مندی از حریم خصوصی نیز نام نهاد.
دانستنی ها؛

مهمترین تخلفات قضات دادگاه ها

در این نوشتار فهرستی از ٧٠ مورد از مهمترین تخلفات قضات دادگاه که لازم است جهت احقاق حقوق خود بدانید را ذکر نموده ایم .
معاون مهاجرت و گذرنامه پلیس امنیت عمومی؛

مراحلی که باید پس از مفقود شدن گذرنامه طی شود

سرهنگ محمد عطایی با اشاره به اهمیت حفظ و نگهداری گذرنامه فردی، در این رابطه اظهار کرد: هر فرد ساکن شهر تهران به محض گم شدن گذرنامه باید سریعاً با مراجعه به اداره بررسی صلاحیت گذرنامه ایرانی این پلیس، واقع در خیابان شهید مطهری ابتدای خیابان کوه‌نور، فقدانی گذرنامه خود را به شعبه مربوطه گزارش و با تشکیل پرونده پروسه اخذ گذرنامه جدید را طی کند.
برخورد با جرم رشوه؛

«زیر میزی و رشوه» چه مجازاتی خواهد داشت؟

در تعریف رشوه آمده «چیزی که شخص آن را به حاکم یا غیر او می‌دهد تا به‌نفع او حکم کند یا او را به آن‌چه می‌خواهد وادار سازد».
زیر و بم جعل؛

روش‌های پیشگیری از اقسام جعل مندرج در قانون مجازات اسلامی

مقاله روش‌های پیشگیری از اقسام جعل مندرج در قانون مجازات اسلامی به قلم عرفان عرب امیری نوشته شد
دانستنی‌های تامین اجتماعی؛

شرایط «کفالت» پدر و مادر در تامین اجتماعی

قائم مقام سازمان تامین اجتماعی شرایط تحت کفالت قرار گرفتن والدین یک بیمه شده را تشریح کرد.
احضاریه دادگاه؛

احضار اشخاص به مرجع قضایی و انواع احضاریه

در مورد بحث احضار اشخاص به مرجع قضایی و انواع احضاریه،لازم است بدانید که احضاریه در۵ مورد اتفاق می افتد و برای اینکه از نگرانی هایتان کم کنید اول به علت حضور که در برگه احضاریه درج شده است نگاه کنید تا متوجه شوید که علت حضورتان چیست.
طبق ماده ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی؛

مطالبه خسارت افت قیمت خودرو بدلیل تصادف

طبق ماده ۱ و ۲ قانون مسئولیت مدنی هر کس به دیگری چه عمد یا غیر عمد خواه مباشرتاً یا به تسبیب خسارتی وارد کند مسئول جبران خسارت می‌باشد.
طلاق بائن و طلاق رجعی؛

زیر و بم طلاق رجعی و بائن

طبق ماده ۱۱۴۳ قانون مدنی « طلاق بر دو قسم است: بائن و رجعی» منظور از طلاق رجعی و بائن چیست؟ این دو با هم چه فرقی دارند و زن و شوهر پس از طلاق، در آن ها چه وضعی پیدا می‌کنند؟
دانستنی های حقوقی؛

انواع شخص محجور و تعریف محجورین

محجورین به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از :صغیر ،سفیه یا غیر رشید و مجنون.
دانستنی های حقوقی ؛

قسامه چیست؛ چه شرایطی دارد و چگونه اجرا می‌شود؟

قسامه در لغت به معنی سوگند و سوگند خوردگان است و از لحاظ فقهی شیوه‌ای است که با استفاده از آن در موارد وجود لوث مدعی، مدعی علیه (متهم) یا خویشان ذکور نسبی آن‌ها می‌توانند با سوگند خوردن موجب محکومیت یا برائت کسی از اتهام ارتکاب جنایت شوند.
قانون حمایت خانواده؛

دعوای بعد از صدور حکم پرداخت نفقه چگونه است؟

برابر ماده ۴۷ قانون حمایت خانواده ، دادگاه به طور معمول، حکم به پرداخت نفقه صادر نمی‌کند و فقط میزان و ترتیب پرداخت را تعیین و اعلام می‌کند.
افشای اسرار خصوصی؛

اسکرین شات می تواند جرم باشد

همین‌که کسی شما را تهدید به افشای اطلاعات خصوصی (شامل عکس‌ها، متن چت‌ها، صدای ضبط‌شده، فیلم و...) کرده باشد، حتی اگر هرگز آن عمل را انجام ندهد، ارتکاب جرم «تهدید» از سوی او قطعی و برای شما قابل شکایت و پیگیری است.
نرخ مالیات بر ارث؛

​نرخ مالیات بر ارث دراصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم

براساس تعاریف معمول، مالیات بر ارث حقی قانونی است که دولت در ماترک فرد متوفی دارد و وراث ملزم به پرداخت آن هستند. در گذشته گلایه‌های مالیاتی مردم به رویه مالیات‌گیری از ارث که به گفته مردم ناعادلانه بوده است، باعث آن شد که این مالیات بررسی مجدد شود و به ادعای سازمان امور مالیاتی تعدیل شود.
دانستنی های حقوقی؛

مجازات‌هایی به غیر از حبس و زندان

همه می‌دانند که مجرم باید مجازات شود؛ این هم قبول که انجام مجازات باید هوس ارتکاب مجدد جرم را از سر فرد بیندازد؛ اما فرض کنیم هر کسی را که جرمی مرتکب شد به زندان بیندازند. آن وقت خیلی طول نمی‌کشد که همه زندان‌ها پر می‌شوند، اگر همین کار را ادامه دهیم جلوی جرم که گرفته نمی‌شود، هیچ؛ دیگر جایی نداریم تا مجرم‌های خطرناک را در آن نگهداریم و زندان‌ها هم به محل‌هایی برای آموزش انواع جرم به مجرمان دیگر تبدیل می‌شوند. برای همین دلایل است که قانون برای همه جرایم،، مجازات‌ زندان را تعیین نکرده است و برخی از مجرمان به روش‌های دیگری تنبیه می‌شوند. دکتر ابراهیم حجتی حقوقدان و استاد مرکز آموزش قوه قضائیه در این باره توضیح می‌دهد.
نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه؛

متهمان خبرساز

علیرضا زیباحالت‌منفرد، سالار آقاخان، حسن میرکاظمی، اکبر طبری و ... نام‌هایی بودند که دیروز در نشست خبری سخنگوی قوه‌قضاییه به وضعیت پرونده‌های آنها در دستگاه قضا اشاره شد. اما ممکن است این اسامی برای خیلی‌ها آشنا و شناخته‌شده نباشد.
کارشناسان پاسخ داده‌اند؛

خواهر و برادر در چه حالتی از متوفی ارث می‌برند؟

پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره نحوه ارث بردن خواهر و برادر از فرد متوفی این است:با سلام و احترام. خواهر و برادر از برادر متوفی خود به چه میزان ارث می‌برند؟
ابهامات دنیای وکالت؛

فرهنگ وکیل گریزی در جامعه ایرانی

آمار پرونده های قضایی در ایران بسیار بالاست. آنقدر بالا که می شود گفت شاید کمتر کسی در کشور، به هر دلیلی پایش به محاکم نرسیده است. اینجاست که پای شغل دیگری هم به میان می آید، وکالت!
صفحه  از ۶۴
نظرات و گلایه ها