سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
حیوانات خانگی؛

آیا نگهداری حیوانات در آپارتمان ممنوع است؟

آیا نگهداری حیوانات خانگی در واحدهای مسکونی ممنوع است؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.
آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر ؛

«تنصیف اموال» زوجین در چه زمانی و با چه شرایطی انجام می شود؟

در نظام‌های حقوقی غربی به خصوص در آمریکا و انگلستان، تمامی اموال زوجین در هنگام طلاق نصف می‌شود و در این میان، تفاوتی بین دارایی‌های مرد و زن وجود ندارد؛ یعنی ممکن است شوهر در نتیجه طلاق، مالک نیمی از ثروت همسرش شود و یا برعکس!
حکم غیابی و واخواهی؛

در چه شرایطی می توانید در دادگاه حاضر نشده ودرخواست «واخواهی» بدهید؟

اگر خوانده یا نمایندگان او به ترتیبی که ماده 303 قانون آیین دادرسی مدنی مقرر کرده است، در جریان دادرسی نباشند، در این صورت رای صادرشده از دادگاه غیابی محسوب می‌شود و رای غیابی از نظر تاثیرگذاری و اجرا تفاوت‌های زیادی با رای حضوری دارد.
آشنایی با حقوق متقابل افراد با یکدیگر و قانون؛

چه وقت شامل مجازات «تعزیر» می‌شویم؟

ممکن است این پرسش مطرح شود که اگر قرار باشد «تعزیر» چیزی جدای از مجازات جرایم و جنایت‌هایی باشد که مشمول حد، قصاص و دیه می‌شود، پس مجازات چه اعمالی «تعزیر» است؟
مطالبه مهریه؛

بر اساس قانون "زوجه"چگونه می تواند مالک مهریه شود؟

مهریه مالی است که در هنگام عقد ازدواج، مرد متعهد می‌شود به همسر خود بپردازد. این مال می‌تواند نقدی (وجه رایج کشور)، سکه و طلا، سایر اموال منقول یا غیرمنقول (ملک، خانه یا آپارتمان) باشد. مهریه همزمان با انعقاد ازدواج در سند رسمی سند ازدواج ثبت می‌شود.

انواع ملک از نظر کاربری

تعیین نحوه استفاده از زمین را کاربری زمین می نامند.تعیین کاربری ، بر اساس مطالعات اساسی در جهت شناخت از شهر و آشنائی با چگونگی و پراکندگی فعالیتهای شهری استوار می باشد.

نحوه برخورد با خرابی لوله های آپارتمانها

1)بعضی تصور می کنند ایجاد خرابی در لوله های هر واحد آپارتمان اعم از لوله آب، فاضلاب، برق، تلفن، گاز و حرارت مرکزی و ....(به استثنای شیرالات مانند اینها) به دلیل این که لوله ها در جدار کف یا دیوار آپارتمان قرار دارند مربوط به همان واحد است و مالک آن واحد مسوول تامین هزینه برای مرمت و تعمیر آنهاست.در حالیکه چنین تصوری اشتباه است.
عقد صلح؛

آشنایی با «عقدی» که مانع معاملات اختلاف برانگیز است!

عقد صلح در بیشتر مواقع با هدف پیشگیری از توسعه اختلاف و نزاع در امور یا رفع نزاع و اختلاف پیش‌آمده استفاده می‌شود. بر اساس ماده 752 قانون مدنی، صلح ممکن است در مورد رفع تنازع موجود یا جلوگیری از تنازع احتمالی در مورد معامله و غیر آن واقع شود.
رئیس سازمان ثبت احوال کشور؛

ثبت نام کارت ملی هوشمند تا سال ۹۷ پایان می یابد

رئیس سازمان ثبت احوال کشور درباره ثبت نام کارت ملی هوشمند و تعویض کارت ملی اعلام کرد:۲۶ میلیون کارت ملی هوشمند در سطح کشور صادر شده است و مردم باید برای تعویض کارت ملی هر چه سریعتر اقدام کنند.
بازدارندگی از افشای اسرار؛

«رازداری» و «عدم رازداری» در چه شرایطی مجازات دارند؟

هرچند هیچ‌کس حق ندارد، اسرار خود را در برابر دیگران فاش کند، برخی افراد هم هستند که به اقتضای شغل خود ممکن است از بروز امور مهم و پنهانی افراد اطلاع پیدا کنند و همین مسأله، ایجاب می‌کند تا از اسرار مردم در برابر دیگران حفاظت کرده و به اصطلاح «رازدار» باشند.

صدور حكم به فسخ معامله با غیر مسلمان

صدور حكم به فسخ معامله ، به دليل منع معامله باغير مسلمان، مستند قانونى ندارد.

آنچه در مورد نحوه شکایت از سرقت موبایل باید بدانید

مهم‌ترین اقدامی که باید بعد از به سرقت رفتن یا مفقود شدن گوشی موبایل انجام داد، مسدود کردن سیم کارت موجود در گوشی است.
دانستنی های حقوقی؛

چک های بلامحل در این حالت قابلیت تعقیب کیفری ندارند!

چک پرداخت نشدنی یا همان چک بلامحل هم از نظر حقوقی و هم از جنبه کیفری قابل تعقیب قضایی است؛ اما اگر چکی به دیگران واگذار شود، ممکن است برخی حقوق دارنده چک نیز به تبع واگذاری، تغییر کند.
دانستنی های حقوق ؛

نکات حقوقی که امانت دهنده و امانت گیرنده باید بدانند!

ماده 607 قانون مدنی در تعریف امانت یا ودیعه مقرر می‌دارد، ودیعه عقدی است که به ‌موجب آن، یک نفر مال خود را به دیگری می‌سپارد؛ برای آنکه آن را مجانا نگاه دارد. ودیعه‌گذار را مودع و ودیعه‌گیر را مستودع یا امین می‌گویند .
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در رابطه با ممنوع الکار ؛

بر اساس قانون چه افرادی ممنوع الکار هستند؟

در کشور ما نیز موضوع عرضه و تقاضا در امر اشتغال همیشه با مشکلاتی همراه بوده و به خصوص در سال‌های اخیر، این موضوع از دغدغه‌های مهم مسئولان و مردم است، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران نیز به این مهم توجه داشته و سیاست‌گذاری در امر اشتغال را از وظایف دولت می‌داند؛ بنابراین، در قانون کار، اشتغال خارجیان منع و شرایطی برای اشتغال آنان پیش‌بینی شده است
اصول قراردادنویسی؛

برای تنظیم یک قرارداد قانونی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

به طور کلی، قراردادنویسی امری تخصصی است و نوشتن قرارداد‌ها، فارغ از موضوع خاص هر یک از آنها تابع اصولی است.
دانشنامه حقوقی؛

مراکز مشاوره خانواده کنار دادگاه‌ها چه اموری را بر عهده دارند؟

ماده 16 قانون حمایت از خانواده بیان می‌کند: به منظور تحکیم مبانی خانواده و جلوگیری از افزایش اختلافات خانوادگی و طلاق و سعی در ایجاد صلح و سازش، قوه قضائیه موظف است ظرف سه سال از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون مراکز مشاوره خانواده را در کنار دادگاه‌های خانواده ایجاد کند.
«خیانت در امانت»!

برای پیگیری «خیانت در امانت» باید چه اقدامات قانونی انجام داد؟

بعضاً مشاهده می‌شود که شکات پرونده‌های خیانت‌درامانت این توقع را دارند که به ‌واسطه طرح شکایت در دادسرا اموال آن‌ها مسترد شود. درحالی‌که قانون‌گذار چنین اجازه‌ای به بازپرس و قاضی دادگاه کیفری نداده است.
دانستنی های حقوقی ازدواج؛

ثبت ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی

ازدواج مرد ایرانی با زن خارجی دارای قوانینی می باشد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.
دانشنامه حقوقی؛

سامانه سجام چیست؟

سیستم جامع اطلاعات مردمی توسط معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه راه‌اندازی شد، هدف سجام این است که افرادی را به عنوان دیده بان پیشگیری طبق دستور العمل جذب کند؛ دیده‌بان پیشگیری باید وضعیتی که مشاهده می‌کند را اعلام کند و این اطلاع رسانی از طریق سیستم به دستگاه مربوطه ارجاع می‌شود.
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها