سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های حقوقی؛

ممنوع الخروجی زن توسط شوهر قانونی یا غیر قانونی؟

اجازه خروج زنان ازکشور و صدورگذرنامه آنان توسط شوهر، حکم قانونی است که همواره مورد اعتراض فعالان حقوق زنان بوده است. نیاز به رضایت شوهر برای اعطای گذرنامه به زنان شوهردار موضوعی است که درمواد ۱۸ و ۱۹ قانون گذرنامه به آن اشاره شده است و در این خصوص همواره سوءاستفاده‌هایی از طرف زوج از حق رضایت خود به ضرر همسر صورت می‌گیرد که در برخی موارد مانع رشد و پیشرفت زنان شده است. جدا از درست یا نادرست بودن این موضوع و متن قانون آنچه مورد نظر است این است که شوهر در مواردی از این اختیار قانونی پا را فراتر گذاشته و با دستنوشته‌ای که متضمن اعلام «ممنوع‌الخروج» کردن همسر خود است و با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی یا اداره گذرنامه تقاضای ممنوع الخروجی زوجه خود را می‌کند موضوعی که حق شکایت برای زوجه را هم ایجاد می‌کند چون با آنکه در مواردی این امر منجر به رسیدن ضرر به همسرش می‌شود به اعتبار و حیثیت و حقوق قانونی آن نیز خلل وارد می‌کند.
دانستنی های حقوقی؛

چگونه از جعلی‌نبودن یک سند رسمی اطمینان حاصل کنیم؟

چگونه از جعلی‌نبودن یک سند رسمی اطمینان حاصل کنیم؟ در خبر زیر به این سئوال پاسخ می دهیم.
تخلفات آشکار؛

آیا نمک هم می گندد؟

سه اصل از اصول قانون اساسی که سرچشمه و خاستگاه همه قوانین جاری کشور است را مورد بررسی قرارمیدهیم تا به برخی از تخلفات آشکارا اشاره نماییم.
همه آنچه که باید درباره دیه بدانید؛

در چه صورت دیه مرد و زن مساوی است؟

دیه یا خون‌بها جزء یکی از قوانین اسلام محسوب می‌شود و میزان آن در دین اسلام برای مرد و زن مسلمان و مردان و زنان سایر دین‌های آسمانی متفاوت است.
دانستنی های حقوقی؛

خیانت در امانت با کلاهبرداری متفاوت است!

کلاهبرداری با خیانت در امانت متفاوت است. شاید خیلی از شاکیانی که به دادسرا مراجعه می کنند فرق این دو جرم را خیلی دقیق ندانند و یکی را به جای دیگری در شکواییه خود بنویسند... برای اینکه با تفاوت این دو بیشتر آشنا شوید در ادامه به بررسی تفاوت های این دو جرم می پردازیم.
دانستنی های حقوقی؛

تعمیر ملک و آسیب رساندن به آپارتمان های مجاور

اگر هنگام تعمیر آپارتمان در اثر رعایت نکردن اصول فنی و مهندسی به آپارتمان های مجاور یا زیرین آسیبی وارد شود، مالک ساختمان آسیب دیده می توانند با طرح دعاوی به دادگاه حقوقی، کلیه زیان‌های وارده را از مالک مقصر بگیرد.
دانستنی های حقوقی؛

اقدامات پس از گم شدن «چک»

ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که به عنوان مثال، دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی، اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این مواقع ماده 14 قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است.
دانستنی های حقوقی؛

شرایط تجمیع چند ملک جهت برخورداری از عوارض تشویقی

یکپارچه سازی چند قطعه زمین به صورت یک قطعه بزرگ تر و با یک سند مالکیت شش دانگ در مواردی که دو ملک که در مجاورت هم بوده و هر دو ازلحاظ ثبتی تحدید حدود شده و یا سند مالکیت صادر گردیده است و مالک هرچند پلاک یک نفر بوده و یا در صورت تعدد مالکین در حال حاضر به صورت یک مجموعه ( یک باب خانه یا مجموعه آپارتمانی و غیره) درآمده باشد می توانند درصورتی که تجاوزی به مجاوران و معابر و اموال عمومی نشود از طریق اداره ثبت اسناد و املاک نسبت به تجمیع حدود اقدام که درنهایت با معاینه محل توسط کارشناسان (نماینده و نقشه بردار) ثبت حدود تجمیع و پس از ابطال اسناد مالکیت اولیه و سند مالکیت تجمیعی صادر و تسلیم می گردد.
دانستنی های حقوقی؛

سقط جنین تحت چه شرایطی قانونی است؟

می گویند در تاریخ باستان آوردن آتش برای خانواده به عهده فرزندان بوده است از این‌رو اجاق کسی که فرزندی نداشت کور و بی‌آتش بود. اما حالا دوره زمانه عوض شده. متأسفانه بعضی وقت‌ها زوج‌ها با اولین نشانه‌های به وجود آمدن فرزندشان اولین فکری که به ذهنشان می‌رسد این است که نمی‌خواهیم بچه‌ها دنیا بیایند! شرایط لازم را نداریم. در آستانه جدایی هستیم و نگران آینده این میهمان ناخوانده هستیم.یا هشتمان گروه نه‌مان است در نان شب خودمان مانده‌ایم.... گاهی وقت‌ها هم جنینی هست که به لحاظ پزشکی نباید دنیا بیاید. دنیا نیامدنش برایش بهتر است.

آیا طبق قانون استعفا میتواند استیضاح را منتفی کند؟

وقتی به عنوان عالی رتبه ترین کارمند یک مجموعه متهم به احراز یک تخلف یا اهمال باشید، به احترام عالیرتبه بودن به جای کمیته تخلفات اداری یا کارگزینی به مراسم تشریفاتی مؤاخذه سپرده میشوید که استیضاح نامیده میشود.
دیواری به بلندی یک کشور؛

در مورد اجازه خروج از کشور زنان شوهردار چه می‌دانید؟

اجازه زن دست شوهر است. این جمله‌ای است که بارها و بارها از دهن بزرگترها و علی الخصوص شوهرها شنیده اید بخصوص وقتی عصبانی می‌شوند یا احساس می‌کنند آزادی زن‌شان فراتر از حد انتظار است. میزان اختیارات شوهر موردی است که بارها به آن اشاره شده است. خیلی وقت‌ها این اختیارات از آنچه در ذهن مردهایمان جا افتاده کمتر است اما یک امتیاز خاص و ویژه هست.یک امتیاز خیلی مهم که لازم است آن را بیشتر بررسی کنیم و از آن سر در بیاوریم. اجازه خروج زن از کشور.
شرایط بازنشستگی زنان؛

شرایط و ضوابط بازنشستگی زنان

شرایط و مقررات مربوط به بازنشستگی بر اساس قانون تامین‌اجتماعی متنوع و بسیار سهل و آسان است.
مجید قورچی‌بیگی:

حقوق مسافر و راننده در تاکسی‌های اینترنتی

عصر یک روز پايیزی به‌نسبت نیمه‌سرد موبایلت را روشن می‌کنی و برای برگشتن به منزل با یکی از این اَپ‌های جدید، درخواست تاکسی می‌کنی. بعد از لحظاتی موبایلت زنگ می‌خورد و راننده آن‌طرف خط می‌گوید: «سلام آقا؛ من تو لوکیشن شمام». بلافاصله می‌گویی «الان میام». طبق عادت معمولم وقتی سوار ماشین می‌شوم با راننده خوش‌وبشی کرده و در طول مسیر سعی می‌کنم با هم حرف بزنیم؛ معمولا از آنها درباره کارشان و اینکه راضی هستند یا خیر، صحبت می‌کنم و معمولا این‌قدر داستان‌های جورواجور و گلایه‌های رنگارنگ برای تعریف‌کردن دارند که اصلا متوجه نمی‌شوم کی به مقصد رسیده‌ام. یکی از این داستان‌ها را چند روز پیش از زبان یکی از این رانندگان شنیدم؛ روایت جالبی بود.
رئیس کمیسیون امور بانوان وزارت کشاورزی:

شبکه حقوق شهروندی در وزارت جهاد تشکیل شد

به نقل از پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت جهاد کشاورزی، فروغ‌السادات بنی‌هاشم در نشست سراسری مشاورین بانوان سازمان‌های جهاد کشاورزی و نمایندگان کمیسیون امور بانوان وزارت جهاد کشاورزی که به مدت دو روز در سالن نعمتی‌جم وزارتخانه در حال برگزاری است، اظهار داشت: حدود نیمی از افرادی که از سال ۹۲ در مراکز جهاد کشاورزی استخدام شده‌اند، از بانوان فرهیخته و دارای تحصیلات عالی در زیربخش‌های مختلف کشاورزی هستند.
آشنایی با مفاهیم اقتصادی

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت چیست؟

اوراق قرضه و اوراق مشارکت، اسنادی هستند که با مجوزهای مشخصی منتشر و معمولا برای تامین مالی در طرح های بزرگ کشور مورد استفاده قرار می گیرند.
دانستنی های چک؛

شرایط رفع سوء اثر از چک برگشتی در قانون جدید

طبق قانون جدید چک شرایط تازه‌ای برای رفع سوءاثر از چک برگشتی اعلام شده است.
دانستنی های حقوقی؛

دلایل ثابت شدن قتل

هنگامی که جرمی رخ می­‌دهد، هر کس مدعی وقوع جرم باشد، اعم از شاکی یا دادستان، باید دلیل بیاورد و جرم را اثبات کند. راه­‌های اثبات جنایت در قانون متعدد است. در این مطلب به بررسی دلایل اثبات جرم قتل می­‌پردازیم.
دانستنی های حقوقی؛

تفاوت اوراق قرضه و اوراق مشارکت

اوراق قرضه: اسنادی است که به موجب آن شرکت انتشاردهنده متعهد می‌شود مبالغ مشخصی (بهره سالانه) را در زمان‌هایی خاص به دارنده آن پرداخت کند و در زمان مشخص (سررسید) اصل مبلغ را باز پرداخت کند. دارنده اوراق به عنوان بستانکار حق دریافت اصل و بهره آن را دارد ولی هیچ مالکیتی در شرکت ندارد.اوراق قرضه از اوراق بهادار است و طبق آن صادر کننده به خریدار بدهکار می‌شود. این سند دارای سررسید است و مبلغ آن در زمان سررسید به وسیلهٔ صادرکننده پرداخت می‌شود. این اوراق دارای کوپن بهره هستند و بهرهٔ آن‌ها در فواصل زمانی معیّنی توسط بانک که نمایندگی صدور اوراق را دارد، پرداخت می‌شود. از نظر سررسید، اوراق قرضه به سه دستهٔ کوتاه مدّت، میان مدّت و بلندمدّت تقسیم می‌شوند. سررسید اوراق کوتاه مدّت بین یک تا پنج سال، سررسید اوراق میان مدّت بین پنج تا ده سال و سررسید اوراق بلند مدّت معمولاً بیش از ده سال است.
ارسال عکس مستهجن؛

مجازات ارسال عکس مستهجن در شبکه های اجتماعی

فردى که اقدام به ارسال این محتویات از جمله عکس ، فیلم ، صوت و ... مستهجن می کند گاهی برای دوست خود ارسال می کند و گاهی در گروه منتشر می کند. اما باید گفت در هر دو صورت طبق قانون جرایم رایانه ای، عمل فوق جرم است اما مجازات متفاوتی دارد.
شرایط فرزندپذیری؛

شرایط فرزندخواندگی چیست؟ + مدارک مورد نیاز

خانواده‌هایی که قصد دارند کودکی را به فرزندخواندگی بپذیرند، می‌توانند سرپرسی این کودکان را با مراجعه به سازمان بهزیستی بر عهده بگیرند.
صفحه  از ۵۷
نظرات و گلایه ها