سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های حقوقی؛

برای دریافت و پرداخت سفته باید به چه نکاتی توجه کرد؟

خرید سفته، کار ساده‌ای است و شاید به همین دلیل است که بسیاری از افراد، روی آن حساب باز نمی‌کنند اما اگر مقررات این سند بهادار تجاری، به نحو صحیحی رعایت شود، مزایای زیادی به دنبال خواهد داشت که اگر افراد به جای سفته، سند عادی در اختیار داشتند، هرگز از این مزایا بهره‌مند نمی‌شدند.
دانستنی های حقوقی؛

آشنایی با مقررات مربوط به تخلیه ملک

یکی از مهمترین مشکلاتی که در پایان قرارداد اجاره مسکن ممکن است پیش بیاید، تخلیه نکردن ملک توسط مستأجر است. قانون در این خصوص برای موجر چاره‌ای اندیشیده تا حق خود را از مستأجری که قانون را زیر پای گذاشته است، بگیرد.
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد:

دیه بیت‌المال به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

شرایط استفاده از دیه بیت‌المال چیست و در چه مواردی دیه از طریق بیت‌المال تامین می‌شود؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.
دانستنی ها؛

آشنایی با نوآوری‌های قانون جدید بیمه اجباری شخص ثالث

با تصویب و اجرایی شدن قانون بیمه اجباری خسارات وارده به شخص ثالث در اثر حوادث ناشی از وسایل نقلیه در سال 1395، نوآوری‌هایی در حوزه بیمه شخص ثالث و حمایت از زیان‌دیدگان ایجاد شد.
قانون برای همسایه‌ها غریبه است؛

آپارتمان نشینی و مقرراتی که کمترتحویل گرفته می‌شود

« قانون تملک» آپارتمان نشینی مصوب سال 1343 هجری شمسی بوده و سنخیت چندانی با شرایط کنونی جامعه ندارد
دانستنی های حقوقی؛

قراردادی که در اضطرار امضا شود، چه وضعیت حقوقی خواهد داشت؟

در قانون مدنی اکراه تعریف نشده است؛ اما از جمع مواد 202 تا 208 قانون مدنی در تعریف اکراه می‌توان گفت: «فشار غیرعادی و نامشروعی است که تحت تأثیر ترس منطقی ناشی از آن، شخص در وضعیتی قرار می‌گیرد که برای نجات خود یا نزدیکانش از خطر جانی، مالی و حیثیتی قریب‌الوقوع و جدی، مجبور به انشای عمل حقوقی معین می‌شود.
دانستنی های حقوقی؛

وظایف عابر پیاده طبق آیین نامه‌ی راهنمایی و رانندگی

همه‌ی ما احتمالا وقتی می‌شنويم ماشين و عابرپياده‌ای با هم تصادف كرده‌اند، حق را به عابرپياده می‌دهيم و راننده‌ی ماشين را تنها مقصر اين حادثه می‌دانيم. اما قانون ما تحت شرايطی حق را به راننده نيز می‌دهد.
دانستنی ها؛

تغییر جایگاه شغلی – تغییر پست سازمانی

تغییر جایگاه شغلی و پست سازمانی، شتری است که در خانه هر کسی که برای دیگری کار می‌کند، می‌‌خوابد. فرقی هم نمی‌کند که یک کارمند جزء باشید یا مدیر رده بالا، شاگرد یک مغازه باشید ویا مستخدم یک شرکت خصوصی. به هرحال تغییر جایگاه شغلی برای همه پیش خواهد آمد.
دانستنی های حقوقی؛

قانون در مورد مهریه‌های بیش از ۱۱۰ سکه چه می‌گوید؟

قانون حمایت از خانواده که در سال ۹۱ به تصویب نمایندگان مجلس رسید، حد حمایت قانونی از مطالبه مهر را تا میزان ۱۱۰ سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به ملائت زوج دانست.
اینفوگرافی؛

چگونگی تشخیص اخبار جعلی

بهره گیری از تفکر انتقادی به یاری سواد هایی همچون سواد رسانه ای، اطلاعاتی خبری و بصری در این خصوص راه گشا است.
دانستنی های حقوقی؛

جرم غصب عناوین و مشاغل دولتی چیست؟

غصب عناوین و مشاغل، عنوان مجرمانه ای است که در فصل هشتم مجازات های بازدارنده به آن اشاره شده است و مرتکب جرم را به حبس تا دوسال محکوم خواهد کرد.
دانستنی های حقوقی؛

تفاوت خطرناک حساب پیش دریافت و علی الحساب

مراقب باشید چون ” پیش دریافت ” و ” علی الحساب دریافتی” با هم متفاوت هستند.
دانستنی های حقوقی؛

اثبات اعتياد شوهر

چگونه میتوان اعتیاد همسر را اثبات کرد؟
دانستنی های حقوقی؛

اگر کسی با حیله و نیرنگ اقدام به اخذ سند ملک دیگری نماید به چه مجازاتی محکوم می شود و تکلیف سند اخذ شده چیست ؟

هر کس تقاضای ثبت ملکی را بنماید که قبلا به دیگری انتقال داده یا با علم به اینکه به نحوی از انحا قانونی سلب مالکیت از او شده تقاضای ثبت نماید کلاهبردار محسوب می شود و به مجازات یک تا هفت سال حبس و جزای نقدی معادل مالی که اخذ کرده و رد مال می باشد.
وصول مهریه؛

مهریه‌های بالاتر از ۱۱۰ سکه چگونه نقد می‌شوند؟

قانون حمایت از خانواده که در سال ۹۱ به تصویب نمایندگان مجلس رسید، حد حمایت قانونی از مطالبه مهر را تا میزان ۱۱۰ سکه اعلام کرد و مطالبه میزان بیشتر از آن را منوط به ملائت زوج دانست.
دانستنی های حقوقی؛

تفاوت خسارت دیه و ارش چیست؟

تعریف « ارش » : مالی است که جانی در مقابل جنایت به مجنی علیه می پردازد در صورتی که برای آن جراحت یا صدمه، دیه تعیین نشده باشد و طبق ماده ٣۶٧ قانون مجازات اسلامی برای آن عضو شرعا دیه ای معین نشده باشد. اَرش نوعی دیه است که در قانون از قبل تعیین نشده است.
ماده ۱۱۱۱ قانون مدنی بیان می‌کند:

آیا می‌دانید زوجه برای نفقه زمان گذشته خود می‌تواند اقامه دعوی کند؟

زن می‌تواند در صورت استنکاف شوهر از دادن نفقه به محکمه رجوع کند، در این صورت محکمه میزان نفقه را معین و شوهر را به دادن آن محکوم می‌نماید.
دانستنی های حقوقی؛

آیا نگهداری حیوانات در آپارتمان ممنوع است؟

آیا نگهداری حیوانات خانگی در واحدهای مسکونی ممنوع است؟
دانستنی های حقوقی؛

آشنایی با انواع قراردادهای کار و شرایط مربوط به آنها

ایجاد رابطه‌ی حقوقی بین کارگر و کارفرما، مستلزم توافق دو اراده است که بر مبنای شرایطی خاص و ناشی از حکم قانون پدید می‌آید و به ‌موجب آن، حقوق و تکالیفی برای طرفین منظور می‌شود.
دانستنی های حقوقی؛

فرق دعوای خلع ید با دعوای تخلیه و دعوای تصرف عدوانی

عدم آگاهی از اینگونه دعواها (خلع ید، تخلیه و تصرف عدوانی) و طریقه اقامه صحیح این دعاوی، متاسفانه سبب می شود، بسیاری از افراد، پس از طرح دعوا و اطاله مدتهای دادرسی نتیجه مثبتی عایدشان نشود وحتی موجبات نا امیدی برای بسیاری، از قوه قضائیه می شود
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها