سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های حقوقی؛

آیا زن برای عمل جراحی نیاز به اجازه شوهر دارد؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفاً بحث اجازه از خود فرد مطرح است.
ارتکاب قتل به خاطر مهریه؛

آیا مرگ زن، "مهریه" را ساقط می‌کند؟

در روزهای گذشته خبری منتشر شد مبنی بر اینکه مردی پس از آن که همسرش مهریه‌اش را به اجرا گذاشت، با خودرو او را زیر گرفت و او را به قتل رساند. فارغ از مباحث مختلفی که می‌توان در رابطه با علل و عوامل بروز حوادث اینچنینی داشت این سوال مطرح می‌شود که آیا با قتل زوجه یا حتی مرگ طبیعی او، تکلیف زوج به پرداخت مهریه از بین می‌رود؟
مفهوم حقوقی اهلیت؛

منظور از اهلیت در حقوق چیست؟

اهلیت عبارت است از توانایی قانونی شخص برای دارا شدن یا اجرای حق، توانایی قانونی برای دارا شدن حق، اهلیت تمتع و توانایی قانونی برای اجرای حق اهلیت استیفاء نامیده می‌شود.
آشنایی با ضمانت و شرایط آن؛

شرایط و پیامدهای ضمانت در قانون

ضامن شخصی است که تعهد می‌کند در برابر طلبکار، بدهی بدهکار را بپردازد. یعنی این مسئله را قبول می‌کند که اگر مدیون بدهی خود را نپرداخت او مسئول پرداخت آن است.
دانشنامه حقوقی؛

اعتبار اسناد مالکیت معارض از لحاظ قانونی

سند مالکیت معارض را این‌گونه تعریف کرده‌اند: سندی که تاریخ صدور آن با تأخیر بر ثبت اولیه در دفتر املاک ثبت شده باشد و این صفت (سند مالکیت معارض) تا زمانی وجود قانونی خواهد داشت که حکم قطعی به صحت آن سند، ازسوی دادگاه صادر نشده باشد.
بسته حقوقی قضایی وکیل‌یار جوان؛

آنچه در مورد دعوی متقابل باید بدانید

یکی از انواع دعاوی در دادگاه ها دعوای متقابل است که در این گزارش، به بررسی آن می پردازیم.
دانستنی ها؛

تفکیک املاک چیست؟

تفکیک املاک چیست و چه مرجعی رسیدگی به این درخواست را بر عهده دارد؟
وکیل پایه یک دادگستری :

هفت سال حبس در انتظار افراد رشوه‌دهنده

وکیل پایه یک دادگستری از مجازات یک تا هفت سال حبس برای افراد رشوه‌دهنده خبر داد.
قوانین تصادف با عابر پیاده؛

چه زمانی به عابر پیاده دیه تعلق نمی‌گیرد؟

عابر پیاده در صورت تصادف در اتوبان و بزرگراه ها با خودروهای عبوری ، کارشناس تصادفات شخص عابر را در کروکی صددرصد مقصر اعلام خواهد نمود ولی شرکت بیمه گر خودرو حتی درصورتی که عابر صددرصد مقصر باشد باید کل دیات و صدمات وارده بر عابر را جبران نماید و مقصر بودن عابر تاثیری به میزان پرداخت خساراتش ندارد.
دانستنی های حقوقی؛

آیا با ازدواج مجدد مستمری بازنشستگی قطع می شود؟

در گذشته زنان سرپرست خانواری که همسران خود را ازدست داده بودند در صورت فوت همسر حقوق وی را دریافت می‌کردند اما این پرداخت ها پس از ازدواج مجدد آن ها قطع می‌شد اما مستمری فرزندان همچنان ادامه داشت که این ظلم به آنها بود. اما از اسفند 91 این اتفاق دیگر رخ نمی دهد و مستمری به زنان بی سرپرست که مجددا ازدواج دائم کنند تعلق می گیرد.
دانستنی های حقوقی؛

تفاوت سند رسمی با عادی چیست

از جهات مختلف سند رسمی با سند عادی تفاوت دارد. سند رسمی ، قدرت اجرایی دارد در حالی که اصل در اسناد عادی ، اصل بر عدم قدرت اجرایی است؛ تاریخ سند رسمی، هم از لحاظ اصحاب دعوی و هم از نظر اشخاص ثالث، معتبر است در حالی که تاریخ سند عادی ، برای اشخاص ثالث مؤثر نیست.
دانشنامه حقوقی؛

نکات حقوقی پیرامون خاتمه یافتن قرارداد کار

با توجه به اهمیت قرارداد کار، و اینکه امروزه تخصص‌های بالایی مانند پزشکی بیمارستانی یا مهندسی شاغل در شرکتی را دربرمی‎گیرد، باید دانست در صورت خاتمه این رابطه، شخص از چه حقوقی برخوردار است.
دانشنامه حقوقی؛

چه کسانی مشمول "عفو"در قانون می‌شوند؟

در آیین‌نامه کمیسیون عفو شرایط اعطای عفو و مواردی را که شامل عفو می‌شود، مشخص شده است‌ و طبق بند 11 اصل 110 قانون اساسی عفو یا تخفیف مجازات محکومان در حدود موازین اسلامی‌ پس از پیشنهاد رئیس قوه قضاییه توسط مقام رهبری انجام می‌شود.
دانستنی های حقوقی؛

پاسخ اداره کل امور حقوق قوه قضائیه به چند سوال

نظریه‌های مشورتی اداره کل امور حقوقی و تدوین قوانین قوه قضائیه درباره چند مساله حقوقی منتشر شد.
دانستنی ها؛

تا چه زمان می‌توان دیه را پرداخت کرد؟

بر اساس قانون فرد مجرم برای پرداخت دیه دارای فرصتی است که بتواند این دیه را پرداخت کند. بنابراین نمى‌توان مجرم را تحت فشار قرارداد كه كل دیه را ظرف چند روز یا مقدار معتنابهى از آن را در فرصت محدودى بپردازد. در ماده ۴۸۸ قانون مجازات اسلامی آمده است: مهلت پرداخت دیه، از زمان وقوع جنایت به ترتیب زیر است مگر اینکه به نحو دیگری تراضی شده باشد
وکیل پایه یک دادگستری مطرح کرد:

فرار از صحنه تصادف چه مجازاتی دارد؟

علی عابدینی در خصوص فرار برخی از مردم بعد از وقوع تصادف از محل حادثه و نظر قانون مجازات اسلامی درباره این افراد اظهار کرد: طبق قانون اگر خودرویی به فردی برخورد کند راننده خودرو مقصر است لذا باید در صحنه حضور داشته باشد تا مراحل قانونی طی شود اما اگر فرد مورد نظر فرار کند طبق قانون مجازات خواهد شد. طبق ماده ۷۱۹ قانون مجازات اسلامی هرگاه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته باشد و راننده از کمک کردن به فرد مصدوم امتناع کند و یا برای فرار از تعقیب، محل حادثه را ترک کند، جرم مرتکب شده و در دادگاه محکوم خواهد شد
پس گرفتن حضانت فرزند از همسر؛

چگونه می‌توان حضانت فرزند را از همسر پس گرفت؟

قانونگذار اجازه داده علی رغم توافق طرفین برخلاف مصلحت طفل یا خودداری مسئول حضانت از انجام تکالیف توافق شده، دادگاه دخالت کند.
مصادیق مسئولیت بیت المال در پرداخت دیه؛

دیه در چه صورت از بیت المال قابل پرداخت است؟

مصادیق مسئولیت بیت المال در پرداخت دیه در قانون مجازت اسلامی در هفت مورد خلاصه شده که از جمله آن عدم تمکن مالی مرتکب یا عاقله او در قتل خطای محض است.
وکیل پایه یک دادگستری:

حکم به گردن گرفتن قتل در نزاع دسته‌جمعی

وکیل پایه یک دادگستری گفت: افرادی که در نزاع دسته‌جمعی شرکت می‌کنند علاوه بر مجازات فردی، به یک سال حبس نیز محکوم می‌شوند.
دانستنی های مالیاتی؛

اموال مشمول مالیات بر ارث

مالیات بر ارث، وظایف قانونی مودیان و وظایف اداره امور مالیاتی در زمینه مالیات بر ارث از جمله مواردی است که یک وارث باید بداند.
صفحه  از ۵۳
نظرات و گلایه ها