سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دفاع مشروع در قانون مجازات اسلامی؛

بر اساس قانون «دفاع مشروع» چه شرایطی دارد؟

دفاع مشروع، اقدامی است که علاوه بر فقه در قانون مجازات اسلامی و قوانین جزایی سایر کشورها هم به آن پرداخته‌اند. یکی از رایج‌ترین تعاریف این عنوان در كتاب ترمينولوژی حقوق این چنین آورده است که شخص مورد تجاوز، در صورت نداشتن وقت برای توسل به قوای دولتی به منظور رفع تجاوز، حق دارد به نيروی شخصی از ناموس، جان و مال خود دفاع كند.
دانستنی های حقوقی؛

عقد جایز با عقد لازم چه تفاوتی دارد؟

عقد لازم عقدی است که هیچیک از دو طرف حق برهم زدن (فسخ) آنرا ندارند مگر در صورتی که در آن شرط فسخ باشد.
مراحل اقدام و اعلام مفقودی چک؛

اقدامات لازم پس از گم شدن «چک»

ممکن است این اتفاق برای هر کس پیش بیاید که به عنوان مثال، دسته چک یا یک برگه چک خود را گم کند یا به هر طریقی، اعم از سرقت یا کلاهبرداری برگه چک را از او بگیرند، در این مواقع ماده 14 قانون صدور چک راه‌حل قانونی را بیان کرده است.
شکایت کیفری را بیشتر بشناسیم؛

تا چه زمانی و از چه جرایمی می توان شکایت کرد؟

گاهی شاید حق شما ضایع شود و یا خدای نکرده، موجب ضایع شدن حق دیگری شوید. در صورتی که پس از گذشت چندین ماه یا چندین سال به محکمه یا دادگاه، جهت شکایت و اقامه دعوی مراجعه کنید، به شکایت شما رسیدگی و توجه نمی شود و یا به عبارتی، دعوایتان شامل «قاعده مرور زمان» شده است.
جرایم انتخاباتی؛

مجازات سوء استفاده نامزدهای انتخاباتی از امکانات دولتی

یکی از مهمترین جرایم انتخاباتی سوءاستفاده کردن از امکانات دولتی است به طوریکه قانونگذار در مواد متعددی به این موضوع صراحتاً پرداخته است.
بدانیم؛

آیا تهدید مجازات دارد ؟

بررسی کردن تحلیلی ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی برای تهدید
بیشتر بدانیم؛

سکوت در قانون

سکوت در لغت عبارت است از: خودداری از گفتن و حرف نزدن و خاموشی.
مراقب شوخی‌های پیامکی باشید؛

شلاق و زندان برای فحاشی در پیامک/ چگونگي تعقيب مجرم از طريق شركت مخابرات

اگر پیامک‌های دریافتی یک مزاحمت ساده است و حاوی مطالب توهین‌آمیز، افترا و... نیست؛ بهتر است از طریق شرکت مخابرات شکایت را پیگیری کرد.
چک ضمانت؛

"چک تضمینی" با چه شرایطی قابل پیگیری خواهد بود؟

وقتی قراردادی بسته می‌شود که موضوع آن، انجام کار یا ساختن چیزی است. همیشه این تردید وجود دارد که شاید متعهد به قول خود وفا نکند یا در انجام تعهد تأخیر داشته باشد، همچنین احتمال دارد که پس از اجرای قرارداد، مشخص شود در عملیات و کار انجا‌‌م‌شده نواقصی موجود است؛
آشنایی با حقوق مصرف‌کنندگان خودرو؛

خسارت خواب خودرو را دریافت کنید!

با توجه به برخی موارد نقض حقوق مصرف‌کنندگان از سوی خودروسازان و واردکنندگان خودرو، بر آن شدیم تا سلسله گزارش‌هایی را به آگاه‌سازی شهروندان از حقوق قانونی‌شان در این حوزه اختصاص دهد. گزارش امروز در رابطه با "دریافت خسارت خواب (توقف) خودرو در تعمیرگاه‌ها" است.
دانستنی های حقوقی؛

شرایط پذیرش اعسار در پرداخت مهریه از سوی دادگاه

اعسار از پرداخت مهریه یک نوع اعسار از پرداخت «محکوم‌به» است که اصولا توسط خوانده دعوا مطرح می‌شود. در این خصوص دو نکته را نباید از نظر دور داشت: بسیاری از محکومان با یادگیری روش‌های اخذ اعسار از دادگاه و عدم پرداخت یک‌جای محکوم‌به، با وجود توانایی مالی، بدون وکیل وارد دعوای مالی می‌شوند.
دانستی های انتخابات شورای شهر و روستا؛

هر آنچه باید از انتخابات شورای شهر و روستا بدانیم

جوی انتخاباتی این روزها رفته‌رفته بر آن افزوده‌شده و در تمامی شهرهای ایران حاکم است و این با اعلام لیست نهایی ثبت‌نام کنندگان در روز گذشته افزایش داشته است؛ اما در عموم مردم کمتر کسی از وظایف و قانون‌های شوراهای اسلامی مطلع است که طی یادداشتی با این قوانین و وظایف شوراها آشنا خواهیم شد.
رویکرد کیفری متفاوت در قانون نسبت به جرایم رایانه ای:

جرایم رایانه ای چه ویژگی‌‌هایی داشته و شامل چه موضوعاتی می‌شود؟

جرایم رایانه ای نوعی از جرایم جدید و زاده‌ی پیشرفت تکنولوژی و سوءِاستفاده از آن هستند که به دلیل رشد و پیشرفت دم‌به‌دمِ فناوری رایانه‌ای، تعریف مشخصی نمی‌توان از آن بیان کرد. شاید کلی‌ترین تعریفی که از این نوع جرایم منتشر شده است این باشد:
کاربرد عنصر قانونی در جرایم و مجازات‌ها:

عناصر سه گانه جرم چیست؟

هر عملی برای آنکه ماهیت جرم تلقی شود، بایستی دارای عناصری باشد. برخی عناصر، منحصر به جرمی خاص است که عناصر اختصاصی نام دارد و برخی عناصر، عناصر مشترک تمامی جرایم است. این دسته، عناصر عمومی جرم نام دارد.
نحوه تنظيم دادخواست چگونه است؟

ممانعت از حق به چه معناست؟

ممانعت از حق به عنوان اقدامی‌که می‌تواند منشأ طرح دعوا باشد، در ماده‌ی ۱۵۹ قانون آیین دادرسی مدنی مورد اشاره قرار گرفته‌است. این ماده می‌گوید: «دعوای ممانعت از حق عبارت است از تقاضای کسی که رفع ممانعت از حق ارتفاق یا حق انتفاع خود را در ملک دیگری بخواهد».
نحوه توقیف اموال؛

تخلیه ید چیست و چه تفاوتی با خلع ید دارد؟

زمانی که قرارداد اجاره بین مستأجر و مالک به اتمام می‌رسد مستأجر می‌تواند قرارداد اجاره را با اذن مالک تمدید کند و باز هم از مورد اجاره استفاده کند یا اینکه پس از پایان قرارداد ملک را تخلیه نماید.
انواع جرم و مجازات مربوط به هر نوع آن چیست؟

تعلیق مجازات چیست و چه شرایطی دارد؟

تعلیق مجازات یعنی اینکه مجازات مجرم به‌طور موقت و در مدت زمانی مشخص اجرا نشود. و هدف از چنین عملی فرصت دادن به متهم است تا حتی با وجود سوءِپیشینه بتواند به حالت اولیه و عادی زندگی و اجتماع بازگردد.
شخص حقوقی کیست و چه تفاوتی با شخص حقیقی دارد؟

مسئولیت کیفری اشخاص حقوقی در قانون

زمانی که بحث از ارتکاب جرم به میان می­‌آید، شخص بلافاصله در ذهن خود انسانی را مجسم می‌کند که مرتکب عمل خلاف قانون شده است و در تصور عامه‌ی مردم به هیچ روی امکان ندارد که شخص حقوقی
حق انتفاع چیست و چه تفاوتی با حق ارتفاق دارد؟

حق انتفاع چیست؟

گاهی اتفاق می‌افتد که شخصی تمایل داشته باشد استفاده و نفع ملک خود را به دیگری انتقال دهد اما مالکیت آن را برای خود حفظ نماید؛ در اینجا ما شاهد انتقال «حق انتفاع» هستیم که دارای آثار و تکالیف قانونیِ مخصوص خود است.
فروش ملک مشاع چگونه امکان‌پذیر است:

فروش مال غیر چیست و چه مجازاتی دارد؟

فروش مال غیر چیست؟ مجازات آن چیست؟ تفاوت انتقال مال غیر با معامله معارض چیست؟ آیا انتقال مال غیر همان معامله فضولی است؟ وجه تمایز انتقال مال غیر و معامله فضولی چیست؟ آیا انتقال مال غیر جرم محسوب می‌شود؟
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها