سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی ها؛

نمونه رای ابطال گواهی پایان کار ساختمان بابت پارکینگ

مطابق بند ۲۴ ماده ۵۵ قانون شهرداری مصوب ۱۳۳۴/۴/۱۱ یکی از وظایف شهرداری صدور پروانه برای کلیه ساختمان هایی است که در شهر ساخته می شود تبصره ۵ ماده صد قانون شهرداریها در تایید و تکمیل بند فوق به تکلیف شهرداری در صدور گواهی پایان کار و گواهی عدم وقوع تخلف می‌پردازد.
دانشنامه حقوقی؛

مهلت پرداخت دیه در قانون

مهلت پرداخت دیه از زمان وقوع جنایت در جرائم عمد، شبه عمد و خطای محض متفاوت است مگر این که به نحو دیگری تراضی شده باشد.
دانستنی ها؛

آیین نامه اجرائی نحوه صدور و تمدید پروانه کسب

آیین نامه اجرائی نحوه صدور و تمدید پروانه کسب ( موضوع ماده 12 ق.ن.ص)
دانستنی‌های حقوقی؛

وظایف قانونی کارفرما در برخورد با کارگر متخلف

برهم زدن قرارداد کار از سوی کارفرما به معنای اخراج کارگر است؛ اما این اخراج و فسخ قرارداد کار بدون ضابطه نیست و بایدها و نبایدهایی دارد. پس از آن ‌که قرارداد کار میان کارگر و کارفرما تنظیم شد، حقوق و تعهداتی برای هر یک از آنان به وجود می‌آید.
دانشنامه حقوقی؛

وضعیت معامله فضولی در قانون چگونه است؟

همان‌طورکه می‌دانیم علاوه بر مالک، شخصی هم که از طرف او یا قانون اجازه داشته باشد می‌تواند در اموال مالک تصرف کند مانند وکیل، ولی. اگر فردی بدون کسب اجازه از طرف مالک یا قانون با مال شخص دیگر معامله‌ای انجام دهد، او را "فضول" و معامله‌ی او را "معامله فضولی" می‌نامند.
دانشنامه حقوقی؛

موارد ابطال یا اصلاح سند با حکم دادگاه

در برخی موارد ابطال یا اصلاح سند با حکم دادگاه انجام می‌شود.
دانشنامه حقوقی؛

موارد ابطال یا اصلاح سند با حکم دادگاه

در برخی موارد ابطال یا اصلاح سند با حکم دادگاه انجام می‌شود.
دانشنامه حقوقی؛

قواعد پارک‌کردن در کوچه‌هایی که بن‌بست نیست

فضای کوچه، در ملکیت هیچ شخص خاصی نیست و به عموم مردم تعلق دارد.
دانستنی های حقوقی؛

فروش اموال دیگران، حکم کلاهبرداری را دارد!

خریدوفروش از رایج‌ترین معاملاتی است که در سطح جامعه میان افراد انجام می‌شود. یکی از مهم‌ترین شرایط این معاملات آن است که افراد باید مالک مالی باشند که می‌خواهند آن را بفروشند. در نتیجه، شخصی که مطلع باشد یک مال متعلق به دیگری است اما با این حال بدون مجوز قانونی آن را بفروشد، کلاهبردار محسوب می‌شود.
وکیل‌آنلاین پاسخ می‌دهد؛

پولی را که بدون مدرک قرض داده‌ایم، پیگیری کنیم

اگر کسی پولی را به دیگری قرض دهد، بدون آنکه رسیدی از او دریافت کند، در صورت خودداری قرض‌گیرنده از پرداخت بدهی، آیا می‌تواند قانونا طلب خود را از بدهکار مطالبه کند؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین به این پرسش پاسخ داده‌اند.
دانشنامه حقوقی؛

شرایط اعاده دادرسی در پرونده های قتل

پس از قطعی شدن رأی دادگاه قاعده این است که دیگر نمی‌توان به آن رأی اعتراض کرد اما در برخی موارد در صورت وجود شرایطی که قانون‌گذار آن‌ها را مورداشاره قرار داده‌است، می‌توان به احکام قطعی هم اعتراض نمود تا مجدداً مورد رسیدگی قرار گیرد. این نوع اعتراض به احکام قطعی، اعاده دادرسی نام دارد.
دانستنی ها؛

تقسیط جزای نقدی

جزای نقدی عبارت است از اجبار متهم به پرداخت مبلغی وجه نقد و یا ایجاد نقص در اموال مجرم كه قانون به عنوان مجازات جرم ارتكابی مقرر می كند و بطور كلی جریمه نقدی عبارتست از اجبار محكوم به اینكه مبلغ مقرر در حكم دادگاه را به خزانه دولت واریز نماید .
دانستنی ها؛

مهریه و حق حبس زن و شرایط و نتایج اعمال آن

ماده 1085 قانون مدنی حكایت دارد: زن می تواند تا مهریه او تسلیم نشده از ایفاء وظایفی كه در مقابل شوهر دارد امتناع كند مشروط بر اینكه مهر او حال باشد و این امتناع مسقط حق نفقه نخواهد بود.
استرداد سفته ضمانت از کارفرما؛

گرفتن سفته از کارفرما بعد از پایان کار

پس گرفتن سفته از كارفرما با وجود بند قرارداد برای نگهداشتن سفته تا دو سال بعد از اتمام کار
اینفوگرافی؛

کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای

اینفوگرافی کارت‌های بازرگانی اجاره‌ای؛
دانستنی ها؛

قانون انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران

قانون اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران
دیه برق گرفتگی چند؟؛

مشترکان چقدر برای خسارات قطع برق پول می دهند!

صنعت برق هر سال با برگزاری یک مناقصه و تعیین یک شرکت بیمه اقدام به پرداخت خسارت به مشترکان می‌کند که معمولا قیمت‌های مختلفی برای سوانح مختلف تعیین می‌شود؛ البته برای هر سانحه یک حداقل وجود دارد که شرکت بیمه باید آن عدد و یا بالاتر از آن را بپذیرد.
دانستنی ها؛

در چه مواردی حکم دادگاه باید در رسانه ها منتشر شود؟

انتشار حکم محکومیت قطعی در جرائم زیر که میزان مال موضوع جرم ارتکابی، یک میلیارد(۱.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰)ریال یا بیش از آن باشد، الزامی است و در رسانه_ملی یا یکی از روزنامه_های_کثیرالانتشار منتشر می شود
در باب طلاق؛

طلاق توافقی، طلاق خلع و طلاق مبارات

طلاق توافقی زمانی اتفاق می افتد که زن و مرد درباره جرئیات طلاق، حق و حقوق زن و وضعیت فرزندان مشترک با یکدیگر توافق نموده باشند. از دیگر انواع طلاق توافقی می توان به طلاق خلع و طلاق مبارات اشاره نمود. تفاوت طلاق خلع و مبارات با طلاق توافقی، در امکان رجوع آنهاست. در طلاق توافقی امکان رجوع پس از طلاق وجود دارد در صورتی که در طلاق خلع و مبارات این امکان وجود ندارد. اما در تمام سه نوع طلاق مذکور، درخواست توسط زن و مرد انجام شده و تشریفات قضایی و گواهی عدم امکان سازش مورد نیاز است.
دانستنی های حقوقی؛

زن چه اموالی را به ارث می‌برد؟

در این گزارش، اموالی که زن می تواند به ارث ببرد مورد بررسی قرار گرفته اند.
صفحه  از ۴۷
نظرات و گلایه ها