در دعاوی کیفری؛

دفاع وکيل از شخص متهم

در دعاوى کيفرى، اولين سوالى که به ذهن افراد متبادر مى شود علت دفاع از مجرم است ، حال وکيل دادگسترى مى بايست سعي در تنوير اذهان عمومي نموده و شبهاتى را که در ذهنيت ديگران ايجاد مى شود، مرتفع سازد.
قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان؛

حقوق مصرف کننده چیست و چگونه می‌توان آن را مطالبه کرد؟

با رشد و توسعه‌ی شهرنشینی و وقوع انقلابات صنعتی، کمیت و کیفیت کالاها و خدمات افزایش پیدا کرد.

تامین خواسته چیست و چه کاربردی دارد؟

تامین خواسته چیست؟ فاصله‌ی زمانی بین تحویل دادخواست و شروع دعوای خواهان علیه خوانده‌ی دعوا، تا صدور حکم توسط دادگاه ممکن است طولانی باشد که باعث می‌شود خوانده با استفاده از این فرصت بتواند اموال و وجوه خود را منتقل کند و به این‌ ترتیب از اجرای مؤثر حکم به نفع خواهان جلوگیری نماید؛ همین‌طور ممکن است فاصله‌ی زمانی موجباتِ نقصان یا عیب را در موضوع دعوا (مالی که دعوا بر سر آن واقع شده) فراهم آورد. قانونگذار برای جلوگیری از چنین مواردی نهادِ قانونی «تامین خواسته» را پیش‌بینی کرده است.
آشنایی با حقوق عمومی – حقوق اداری؛

حقوق اداری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای تعریف حقوق اداری بهتر است ابتدا به تعریف مفاهیم مرتبط با آن بپردازیم. حقوق اداری شاخه‌ای از حقوق عمومی داخلی است که در مقاله‌ی حقوق عمومی چیست به طور مبسوط به آن پرداخته‌ایم، لذا در این مطلب توضیح مختصری راجع به آن بیان می‌کنیم و می‌بینیم که حقوق اداری چیست.

تصرف عدوانی در دعاوی حقوقی و کیفری چیست؟

می‫توان گفت یکی از مهم‫ترین اهدافِ قانونگذار از وضع قوانینِ مختلف، حمایت از اموال شهروندان است این حمایت در اشکال گوناگون و در قالب قوانین مختلف و الزامات قانونی تبلور می‫یابد.

حق شفعه چیست؛ آشنایی با شرایط ایجاد و ویژگی‌های آن

زنده یاد دکتر کاتوزیان در تعریف حق شُفعه گفته است: «حق شفعه حقی است که به یکی از دو شریک ملکِ قابل تقسیم داده می‌شود که بتواند در برابر پرداخت ثمن خریدار، سهم شریک خود را تملک کند یا سهمِ شریکِ سابق خود را تملک کند.»

اهلیت در حقوق به چه معناست؟

اهلیت در حقوق به این معناست که هر شخص بتواند به لحاظِ قانونی حقی را دارا شود یا حقِ خود را اجرا کند. بنابراین اهلیت یعنی توانایی و شایستگی‌ای که قانون به اشخاص اِعطا می‌کند تا حقوقی را داشته باشند و این حقوقِ خود را به مرحله‌ی اجرا دربیاورند.
دعاوی ورثه؛

آشنایی با مراحل تقسیم ماترک

مرگ رویدادی است که به حکم قانون‌گذار آثار حقوقی متعددی به دنبال دارد. به نظر می‌رسد مالکیت قهریِ (و نه ارادی) وراث نسبت به داراییِ متوفی از مهم‌ترین این آثار و لازمه‌ی اِعمال آن، تقسیم ماترک باشد. به همین خاطر، در مقاله‌ی پیش‌رو تلاش می‌شود تا مراحل تقسیم ماترک، را مورد بررسی قرار بدهیم.
تقسیم بندی کلی برای انواع جرم؛

انواع قتل و مجازات‌ مربوط به آنها

در یک تقسیم بندی کلی برای انواع جرم، جرایم به سه گروه قابل تقسیم هستند. گروه اول، جرایم علیه اشخاص، یعنی جرایمی که نسبت به یک شخص واقع می‌شوند؛ گروه دوم، جرایم علیه اموال، یعنی جرایمی که نسبت به یک مال واقع می‌شوند؛ و گروه سوم، جرایم علیه امنیت، یعنی جرایمی که مخل نظم و امنیت داخلی یا خارجی هستند. در این یادداشت به توضیح یکی از مهم‌ترین جرایم علیه اشخاص، یعنی جرم قتل و انواع آن می‌پردازیم. سپس بررسی می‌کنیم که انواع قتل چه مجازات‌هایی دارند.
جرایم سازمان یافته در جرم شناسی و حقوق جزا؛

جرایم سازمان یافته؛ آشنایی با انواع و ویژگی‌های آن

در این مقاله به تحلیل جرایم سازمان یافته می‌پردازیم و انواع و صفات و ویژگی‌های آنها را بررسی می‌کنیم و همچنین به این سؤالات پاسخ می‌دهیم: جرایم سازمان یافته چیست و چه مفهومی دارد؟ چه جرایمی جزءِ جرایم سازمان یافته محسوب می‌شود؟ ویژگی‌ها و آثار جرایم سازمان یافته چیست؟ انواع پارادایم‌های جرایم سازمان یافته چیست؟
هر آنچه باید از حقوق عمومی بدانیم؛

حقوق عمومی چیست و چه تفاوتی با حقوق خصوصی دارد؟

حقوق عمومی چیست؟ برای بیان تعریف حقوق عمومی، بهتر است مقایسه‌ای بین مفهوم حقوق عمومی و حقوق خصوصی صورت پذیرد، لذا به تعریف هر دو مفهوم می‌پردازیم.

محجورین در حقوق ایران چه کسانی هستند؟

همه‌ی اشخاص به صرف انسان بودن به‌طور بالقوه این توانایی را دارند که صاحب حقوق و تکالیفی شوند. به عنوان مثال همه حقِ دارا شدن و تملک اموال را دارند. به این امر در اصطلاح حقوقی «اهلیت تَمَتُع» گفته‌ می‌شود.
حقوق آپارتمان نشینی؛

شارژ ساختمان چگونه تعیین می شود؟

مالکیت اختصاصی در مجموعه آپارتمانی باید تعریف شود و اولین نقش را سازنده با توجه به نقشه ساختمان و پایان کار ایفا می کند.
پاسخ به یک سوال حقوقی؛

آیا ارتکاب جرم در منظر مأموران انتظامی‌ فاقد کارت ضابط، عنوان جرم مشهود دارد؟

آن دسته از مأموران نیروی انتظامی که کارت ویژه ضابط دادگستری برای آنها صادر نشده است، ضابط دادگستری محسوب نمی‌شوند و ارتکاب جرم در مرئی و منظر آنان جرم مشهود تلقی نمی‌شود.
ماهانه یک میلیون چک برگشتی ؛

صادرکنندگان «چک بلامحل» را چگونه می توان تحت تعقیب کیفری قرار داد؟

بر اساس آخرین آماری که توسط برخی از مقامات دولتی ارائه گردید ماهانه در حدود یک میلیون چک برگشتی وجود دارد که این آمار باعث بوجود آمدن مشکلات عدیده اجتماعی اقتصادی و قضایی برای جامعه و دستگاه های اجرایی و قضایی شده است.
حمایت از مردم در برابر نهادهای قدرتمند؛

مردم در کجا و چگونه می‌توانند از نهادهای دولتی شکایت کنند؟

قانونگذار با بیان اصول کلی از حق مردم در برابر نهادهای دارای قدرت مانند دولت و شهرداری ها هم به طور ویژه‌ای حمایت کرده و علاوه بر اینکه امکان طرح دعوی علیه تصمیمات و اقدامات نهادهای دولتی و شهرداری را فراهم کرده، حتی برای اجرای حکم علیه این نهادها هم ترتیبات خاصی را هم پیش‌بینی کرده است.
نقش خانواده در بزهکاری فرزندان؛

بزه چیست ؟وبزهکار کیست؟؟؟

مأمن امن این فرزندان به منظور پیشگیری از آسیب های اجتماعی مدارس هستند.پس در نگاه اول خانواده و در صورت وجود خلا در این نهاد مسئولیت مستقیم متوجه مدارس است .
گرفتن حق طلاق از سوی زوجه؛

حق طلاق قابل تفویض نیست

در هنگام انعقاد عقد نکاح از جمله مسایلی که زوجه به دنبال آن است گرفتن حق طلاق است.
دانستنی های حقوقی؛

با قوانین سفته آشنا شوید+آموزش

سفته سندی میباشد که به سبب آن امضاء کننده تعهدی مبنی بر این میدهد تا در موعد مقرر یا عندالمطالبه مبلغی را در وجه حامل یا فرد معین یا به حواله کرد او بپردازد.سفته علاوه بر امضاء یا مهر متعهد باید مشخص کننده مبلغ تعهد شده، گیرنده وجه، و تاریخ نیز باشد.
مجازات کودک‌ آزاری:

نگاهی به انواع کودک آزاری در مدارس

«سال تحصیلی 94-95 با خبری دردناک آغاز می‌شود. «شوان»، دانش‌آموز کلاس ششم ابتدایی، یکی از مدارس شهرستان‌های آذربایجان‌غربی بعد از بازگشت از مدرسه، خودش را حلق‌آویز می‌کند. آنچه در ابتدا به‌عنوان دلیل خودکشی شوان مطرح شد، مشکل اقتصادی در پرداخت کمک نقدی به مدرسه بود.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها