سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
اقرار چیست؛

اقرار در قانون مجازات اسلامی

ماده ۱۶۴ قانون مجازات اسلامی مقرر کرده‌است که "اقرار عبـــارت از اخبــار شخص به ارتکاب جرم، از جانب خود است" و در صورتی که قرائن و مفادی بر خلاف اقرار در دست نباشد، نوبت به ادله دیگر نمی‌رسد و وقوع جرم، با اقرار متهم اثبات می‌شود.
دانشنامه حقوقی؛

حکم ظاهرشدن با لباس نامناسب در مشاعات ساختمان

هرکس علنا در انظار و اماکن عمومی و معابر تظاهر به عمل حرامی نماید، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌گردد.
دانستنی های حقوقی؛

حالت های ورشکستگی چند نوع است؟

ورشکستگی را می‌توان به سه حالت عادی، به تقصیر و به تقلب تقسیم نمود.
دادخواست تامین خواسته مطالبه مهریه ؛

چگونه دادخواست بنویسیم

تنظیم دادخواست امری تخصصی است که حسب مورد می تواند متفاوت باشد. بنابراین ممکن است در یک موضوع واحد از فرم واحدی استفاده نشود. تامین خواسته به معنی در امنیت قرار دادن خواسته دعوی به منظور سهولت و تضمین دسترسی خواهان به خواسته دعوی پس از پیروزی در دعوا است. به عبارتی دیگر تاسیسی است تا حکم دادگاه در مرحله اجرا، قابلیت اجرا داشته باشد و به قولی نوش دارو پس از مرگ سهراب نباشد.
دانستنی‌های حقوقی؛

تکالیف کارفرما در صورت آسیب دیدن کارگر در محل کار

حادثه‌ای ناشی از کار تلقی می‌شود که در محیط کار و به سبب کار و در حین انجام وظیفه رخ دهد. در اوقاتی که بیمه شده از محل سکونت به محل کار مراجعه کند و دچار حادثه شود، حادثه ناشی از کار تشخیص داده می‌شود و همچنین اگر بیمه شده برای کمک به کارگر حادثه دیده دچار آسیب شود، حادثه ناشی از کار تعریف می‌شود.
دانستنی های حقوقی؛

عدم سقوط مهریه زن پس از مرگ او

بعد از در میان گذاشتن دغدغه ام با مادرم نوبت به این می رسید که یک‌سری ابهامات ذهنی خودم را برطرف کنم. اگر آنچه شنیده بودم درست می بود به هر قیمتی که بود مادر و پدرم را راضی می کردم تا به خاطر آینده آیدین و آیناز هم که شده قدمی بردارند. چه اهمیتی داشت که امیر چه واکنشی نسبت به این مسأله دارد؟ او قبل از این ها داشت ثابت می کرد که فرزند جدیدش آن هم هنوز به دنیا نیامده از این دو کودک برایش عزیزتر است.
وکیل آنلاین پاسخ می دهد؛

تصرف در مشاعات ساختمان

نارضایتی حتی یک واحد از ده ها واحدِ یک ساختمان، تصرف در مشاعات آن را غیرقانونی می‌کند.
یکی از مهم‌ترین دلایل اثبات دعوا «شهادت شهود» یا «گواهی گواهان» است؛

شرایط و موانع شهادت کیفری

طرح هر دعوایی اعم از دعوای مدنی یا دعوای کیفری ـ در محاکم دادگستری، مستلزم اثبات آن است. به همین جهت به‌طور معمول در قوانین شکلی مانند آیین دادرسی یا بعضاً قوانین ماهوی مانند قانون مجازات اسلامی، به بحث‌های پیرامون «ادله اثبات دعوا» پرداخته ‌شده است و انواع این دلایل و تمامی احکام و مقررات راجع به آن‌ها مورد اشاره قرارگرفته‌اند.یکی از مهم‌ترین دلایل اثبات دعوا شهادت یا به‌اصطلاح «شهادت شهود» یا «گواهی گواهان» است.به همین دلیل «شهادت» و «اقرار» از آغاز تمدن بشر نزد همه ملت‌ها و جوامع از جمله جوامع اسلامی مورد توجه بوده‌اند.
دانستنی‌های حقوقی؛

آشنایی با نهاد میانجیگری کیفری

قانون‌گذار با توجه به مشکلات یادشده و همین ‌طور برای کاهش ترافیک قضایی در ماده ۸۲ قانون آیین‌دادرسی‌کیفری سال ۹۲ نهادی را پیش‌بینی کرده است که اتفاقا برای عموم مردم بسیار آشناست: نهاد «میانجی‌گری» در جرایم تعزیری درجه شش، هفت و هشت. میانجی‌گری در شکل قدیمی خود چیزی شبیه همان ریش‌سفیدی رایج میان گروه‌های مختلف مردم است.
دانشنامه حقوقی؛

راه سند دار کردن اموال بدون سند چیست؟

بر اساس قانون تمام املاک در کشور باید ثبت شده و برای تمامی اموال غیرمنقول سند رسمی صادر شود.
دانستنی های حقوقی ؛

نحوه اثبات مالکیت چگونه است؟

بدون شک یکی از مهم‌ترین انگیزه‌های بشر از انجام فعالیت‌های اقتصادی، کسب دارایی است. از زمان شکل‌گیری جوامع تا به امروز هرگاه انسان به یک فعالیت اقتصادی پرداخته، انگیزه به دست آوردن مال و دارایی همراه او بوده است.
قطع حقوق مستمری ؛

زنان بیوه پس از ازدواج مجدد مستمری می گیرند؟

سلام وقت بخیر خانم ۴۵ ساله ای که شوهرش فوت کرده و مستمری بازنشستگی به خانم وی رسیده درصورت ازدواج مجدد ایا بیمه و حقوق مستمری وی قطع می شود متشکرم راهی وجود ندارد .
مشاوره حقوقی ؛

تفاوت کلاهبرداری و خیانت در امانت

گروه وکلای مهر با هدف بررسی تفاوت های اساسی جرم کلاهبرداری و خیانت در امانت، نسبت به بررسی اجمالی هر دو جرم و ارکان تشکیل دهنده آن‌ها و تشابهات و تفاوت ها، تحت نظارت دکتر محمد رضا مهری مدیر و موسس گروه تحقیقاتی وکلای مهر و موسسه حقوقی و داوری بین‌المللی طلیعه عدالت و مهر پارسیان نموده است.
توضیح وکیل‌آنلاین درباره یک موضوع حقوقی؛

قانون درباره ملاقات والدینِ طلاق گرفته چه می‌گوید؟

قانون درباره ملاقات والدینِ طلاق گرفته با طفل چه می‌گوید؟ کارشناسان وکیل‌آنلاین در این مورد توضیح داده‌اند.
دانستنی ها؛

دور انداختن سیم کارت و عواقب آن

چنانچه شخصی با استفاده از سیم کارتی که به نام شما ثبت شده است، مرتکب عمل مجرمانه ای گردد، شما مسئول شناخته خواهید شد، مگر اینکه به نوعی اثبات نمایید که سیم کارت در اختیار دیگری بوده است.
دانستنی ها؛

جرایم خاص نظامی و مجازات‌های آن در قانون

در مطلب زیر میزان مجازات‌ جرایم خاص نظامی را برای شما گردآوری کرده ایم.
جرایم رایانه ای ؛

شکایت ازافرادی که درفضای مجازی اهانت می‌کنند

با گسترش فضای مجازی، جرائم در این محیط روز به روز در حال افزایش است، یکی از چالش‌ها در فضای مجازی توهین افراد به یکدیگر است.
گزارش سازمان عفو بین الملل؛

نمودار کاهش 31 درصدی اعدام در سطح جهان در سال 2018

سازمان عفو بین الملل در گزارش اخیر خود اصلاح قانونی اخیر در ایران مبنی بر برداشته شدن مجازات اعدام برای مواد مخدر را از دلایل اصلی کاهش تعداد آمار اعدام در جهان در سال ۲۰۱۸ دانسته است.
به موجب ماده ۴۲۷ آیین دادرسی کیفری سال ۹۲؛

برداشت عامه و قانونی از سوء پیشینه

آنچه عامه مردم از سوء پیشینه کیفری یا سوء سابقه برداشت دارند با مفهوم قانونی آن متفاوت است. داشتن حقوق اجتماعی مستلزم این است که هر فردی فاقد سوء پیشینه کیفری باشد و در این باره باید گواهی نداشتن سوء پیشینه ارائه کند. اهمیت نداشتن سوء پیشینه زمانی آشکار می‎شود که بدانیم چرا این امر موجب محرومیت از حقوق اجتماعی بویژه مانع استخدام در ادارات دولتی می‎شود. لیکن باید دید منظور از آن چیست و چه محکومیت‎هایی را در بر می‎گیرد.
طبق ماده یک قانون مسئولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ ؛

جبران خسارت در چه مواردی باید پرداخت شود؟

طبق ماده یک قانون مسئولیت مدنی مصوب ۱۳۳۹ هر فردی بدون مجوز قانونی به طور عمد یا در نتیجه بی احتیاطی به جان یا سلامتی یا مال... یا هر حق دیگری که به موجب قانون برای افراد ایجاد شده است لطمه‌ای وارد کند که موجب ضرر مادی یا معنوی دیگری شود، مسئول جبران خسارت ناشی از عمل خود است.
صفحه  از ۶۰
نظرات و گلایه ها