سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دانستنی های حقوقی؛

اصل استقلال امضاها در اسناد تجاری چیست؟

امضا عبارت است از هر علامتی که مطابق عرف و عادت مسلم هر کشوری، معرف هویت شخص یا اشخاصی است که در زیر نوشته گذاشته می‏شود و اینجاست که اصل استقلال امضاها در جهت حمایت از ‏دارنده باحسن نیت سند تجاری «چک و سفته» پا به عرصه وجود می‌گذارد و در نهایت، منجر به تأسیس آن می‌شود.
حقی که با مرگ فسخ نمی شود؛

بررسی جایگاه حقوقی وصیت نامه

محمد رضا آرامش- حقوقدان و مدرس دانشگاه درباره مفهوم وصیت‌نامه در نظام حقوقی ایران می گوید.
دانستنی های حقوقی؛

تخلیه فوری ملک

برای تخلیه فوری ملک باید شرایطی را مورد توجه قرار داد که یکی از این شرایط، وجود قرارداد اجاره غیررسمی یعنی قراردادی است که در دفتر اسناد رسمی تنظیم نشده باشد. حال تفاوتی ندارد که این قرارداد توسط موجر و مستاجر بر روی یک برگ کاغذ یا توسط دفاتر آژانس املاک (بنگاه های املاک) تنظیم شده باشد اما حتماً باید در انتهای آن علاوه بر موجر و مستاجر دو نفر شاهد قرارداد هم آن را امضا کرده باشد.
دانستنی ها؛

۱۰ نکته که هنگام کار با سفته باید در نظر داشت

تصوری که در مورد سفته در ذهن خیلی از ما شکل گرفته در حدیست که از این وسیله تعهد پول می ترسیم یا تصور می کنیم نقطه ضعف بزرگی است که ممکن است بعدها علیه خودمان، از آن استفاده شود. اما سفته بر خلاف این تصور مطلق، نکات و ویژگی های مختلفی دارد که می تواند بسیار کاربردی باشد.

چگونه می‌توان سهام را منتقل کرد؟

سهام جمع سهم است و در حقوق تجارت سندی است که حاکی از مالکیت سهم معین در شرکت سهامی است.
بسته حقوقی قضایی وکیل یار جوان؛

آیا نصب دوربین مداربسته جرم است؟

اینکه آیا نصب دوربین های مداربسته جرم است یا نه، موضوع مهمی است که باید آن را بررسی کرد.
بایسته های حقوقی برای مدیران؛

تکالیف مالیاتی مدیران شرکت های غیرفعال

گفته می شود تا کنون، بیش از یک میلیون و پانصد هزار شرکت در ایران به ثبت رسیده است. بعضی از آمارها حکایت از فعال بودن حدود ۵۰۰ هزار شرکت ایرانی دارد. غیرفعال بودن یک شرکت به این معنی نیست که مدیران آن شرکت، هیچ مسئولیت مالیاتی ندارند.
دانستنی های حقوقی؛

حق مالکیت و تعریف آن در قانون اساسی چیست؟

مالکیت (ملکیت) به رابطه‌ای گفته می‌شود که بین شخص با شیٔ یا وسیله‌ای مادی (خانه، ماشین و…) وجود دارد. درصورتی که شخص این رابطه را از راه مشروع و درست به دست آورده باشد، قانون آن را معتبر می‌شناسد و مورد حمایت قرار می‌دهد.
دانستنی ها؛

حمل اسپری فلفل چه مجازاتی دارد؟

اگر کسی را با اسپری فلفل بگیرند چه مجازاتی برایش تعیین میشود؟
دانستنی ها؛

توقیف خودرو بابت تصادف منجر به جرح چگونه میباشد؟

آیا میتوان با درنظر داشتن اینکه راننده مقصر حادثه می باشد خودرو را بدون روند های مربوطه رفع توقیف کنیم؟
دانستنی ها؛

شغل دلالی یک شغل تجاری است

آیا میدانید شغل دلالی یک شغل تجاری است ؟
دانستنی ها؛

آیا می دانید صندوق تامین خسارتهای بدنی چیست؟

آیا می دانید دیه کسانی که مقصر حادثه آنها فرار کرده است ،چطور پرداخت می شود؟
دانستنی ها؛

آیا پس از بخشش مهریه دوباره می‌توان آنرا مطالبه کرد؟

یادتان باشد برای بخشیدن مهریه نیازی به دادگاه نیست حتی در صورتی که زن مهرش را به وسیله یک دست خط با امضا و اثر انگشت ببخشد این تعهد از گردن داماد برداشته می‌شود، اما در مواردی امکان مطالبه مجدد مهریه وجود دارد.
دانستنی ها؛

اجازه خروج زن از کشور

طبق ماده ۱۸ قانون گذرنامه خانم متاهل در هر سنی باشد برای خروج از کشور به اجازه شوهر نیاز دارد. شوهر در هر زمان از اجازه خود منصرف شود میتواند با مراجعه به پلیس گذرنامه نسبت به جلوگیری از خروج همسرش اقدام نماید. در این صورت گذرنامه خانم ضبط میشود.
دانستنی ها؛

تخلفات ساختمانی در چه مرجعی رسیدگی می‌شود؟

با توجه به رشد روزافزون ساخت‌وساز بنا در کشور، تخلفات ساختمانی و ارجاع به کمیسیون ماده ۱۰۰ در کنار آن رو به افزایش است.
دانستنی ها؛

هنگام تنظیم دادخواست به چه نکاتی باید توجه کرد؟

دادخواست به معنای دادخواهی کردن، عدالت طلبیدن و عرض حال آمده است و شخصی که دادخواهی می کند (خواهان یا مدعی)، طرف خود را به دادرسی فرا می خواند(خوانده یا مدعی علیه)، تا با حضور نزد قاضی ادعای خود را به قضاوت شخص عادل بسپارد. لازم به ذکر است که خوانده نیز ممکن است گاهی مدعی واقع شود.
دانشنامه حقوقی؛

مجازات استفاده بدون مجوز از لباس رسمی ماموران نظامی

هر کس بدون مجوز و به صورت علنی لباس های رسمی ماموران نظامی را مورد استفاده قرار دهد، به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد.
دانستنی های حقوقی؛

نحوه اعتراض و شکایت از کارشناسان رسمی دادگستری

کارشناس شخصی است که دارای صلاحیت در رشته مربوط به موضوع بوده و از بین افراد مورد وثوق یعنی علی‌القاعده از بین کارشناسان رسمی دادگستری انتخاب می‌‌شود. آنچه مشخص است، اینکه با توجه به کثرت و گستردگی علوم و فنون، قطع به یقین، قضات دادگاه‌ها نمی‌توانند در دیگر مسائلی که خارج از حیطه شغلی آنهاست اظهارنظر کنند و از این روی، باید از کارشناس استفاده کنند.
دانستنی های حقوقی؛

چگونه معامله کنیم تا از حمایت قانون برخوردار شویم؟

اگرچه قرارداد یک امر خصوصی بین دو طرف است اما از تیررس نظارت همگانی قانون نمی‌تواند به دور باشد. قانون برای حفظ مصالح اجتماعی است و به همین دلیل جامعه به خود این حق را می‌دهد که به بازرسی روابط خصوصی افراد، در جایی که ممکن است مصالح افراد جامعه تحت‌الشعاع قرار گیرد، بپردازد. اما برای صحیح بودن هر معامله و توافقی، شرایطی لازم است.
مرخصی در قانون کار؛

انواع مرخصی در قانون و چگونگی محاسبه آن

قبل از آنکه به انواع مرخصی و نحوه محاسبات آن در قانون کار بپردازیم بعد از توضیح کلیاتی در مورد مرخصی و روزهای تعطیل رسمی باید بدانیم این واژه در قانون کار چه تعریفی دارد و شامل چه کسانی می شود .مرخصی حق قانونی هر فرد شاغل که شرایط دریافت ان را دارد محسوب می شود .
صفحه  از ۳۶
نظرات و گلایه ها