سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
ترسیم نقشه جامع قوانین کشور؛

راه حلی برای پیشگیری از قانونگذاری پراکنده

قاعده «قبح عقاب بلابیان» بدون تردید یکی از قواعد بنیادین مورد اتفاق نظام های مختلف حقوقی است. این قاعده اقتضا می‌کند که نه تنها تکالیف و نیز حقوق آحاد جامعه که توسط قانونگذاران وضع می‌شود، به اطلاع آنان رسانده شود، بلکه در میان حجم انبوه قوانین، این ابلاغ باید هم از شفافیت و روشنی کافی برخوردار باشد و هم قابلیت دسترسی عموم مردم را به متون قانونی فراهم نماید.
معاون وزیر ارتباطات:

قانون حمایت از حریم خصوصی افراد در فضای مجازی تصویب می شود

معاون وزیر ارتباطات گفت: قانون حمایت از حریم خصوصی کاربران در فضای مجازی تا سه ماه آینده به تصویب می رسد.
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس؛

قانون تابعیت اصلاح می‌شود

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی از بررسی طرح اصلاح قانون تابعیت در کمیته حقوق‌بین‌الملل این کمیسیون خبر داد و گفت که در این طرح پیش‌بینی شده هر شخصی مادر ایرانی داشت، بتواند تابعیت ایران را بگیرد.
شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهوری عنوان کرد؛

منشور ، نظامنامه جدیدی برای حقوق شهروندی است

شهیندخت مولاوردی دستیار ویژه رئیس جمهوری در امور حقوق شهروندی معتقد است تاکنون در کنار دستاوردهای بزرگ، چالش‌های جدی نیز در عرصه اجرای منشور حقوق شهروندی ایجاد شده است. او می‌گوید: تدوین و ارائه منشور حقوق شهروندی که برای نخستین بار در تاریخ کشورمان، اراده یک دولت برای تحقق و تأمین حقوق اساسی ملت را به نمایش گذاشت، یکی از دستاوردهای مهم آن است. مولاوردی به‌دنبال کاهش و رفع موازی کاری‌ها و سردرگمی‌هایی است که در حال حاضر هم در استان‌ها و هم در دستگاه‌ها شهروندان را درگیر کرده است که به گفته خودش، حاصلی جز هدر رفت وقت و نیرو ندارد.
در گفت وگو با کارشناسان؛

حریم خصوصی در پیام‌رسان‌های داخلی از الزام قانونی تا حکم شرعی

پیام‌رسان‌های داخلی طی ماه‌های گذشته بیش از هر زمان دیگر مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته‌اند تا در سالی که با عنوان حمایت از تولید ملی نامگذاری شده بتوان در فضای مجازی گامی بزرگ برای توسعه دیجیتالی کشور برداشت.
در واکنش به شروط ازدواج زنان بدون اذن پدر؛

قوانین ازدواج برای زنان باید تسهیل‌کننده باشند

محمدعلی نجفی توانا، وکیل و حقوق‌دان با اشاره به شروط لازم برای ازدواج زنان بدون اذن پدر گفت: «در فرهنگ ما این چیزها نشانه رشد نیست، مخصوصاً برای ازدواج. هر رفتار شرعی و مدنی شرایط خاص خودش را دارد. در فرهنگ و عرف ما داشتن 5 سال سابقه بیمه و کارشناسی ارشد جزو شاخص‌های آمادگی برای ازدواج محسوب نمی‌شود.»
کمالی پور:

حرفه وکالت ساماندهی می شود

عضو هیات رییسه کمیسیون قضایی مجلس مهمترین رویکرد و هدف امضاکنندگان و طراحان طرح جامع پذیرش و آموزش وکالت را حذف انحصارطلبی کانون وکلا دانست.
با رأی هیأت عمومی دیوان عدالت اداری؛

عوارض جایگزین نقل و انتقال املاک ابطال شد

اخذ عوارض نقل و انتقال املاک توسط شهرداری‌ها در شهرهای مختلف پیشتر از سوی دیوان عدالت اداری باطل شده بود و مجدد با تغییر نام و تحت عنوان عوارض “صدور پاسخ استعلام واگذاری” بها دریافت می‌گردید که این بار هم در هیأت عمومی دیوان عدالت اداری باطل شد.
شاهنوش فروشانی:

برگزاری جلسات نقد رای با هدف آسیب شناسی آرای صادره است/ استقبال خوب قضات و اساتید از بررسی آرای محاکم

رئیس پژوهشکده حقوق خصوصی پژوهشگاه قوه قضاییه گفت: با برگزاری جلسات نقد رای که با استقبال قضات تجدید نظر و اساتید و دانشجویان تشکیل می‌شود تلاش می‌کنیم آرای صادره محاکم را آسیب‌شناسی کنیم.
محمدعلی پورمختار مطرح کرد؛

افزایش آمار کودک آزاری ناشی از خلاهای قانونی است/ لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان در راه صحن علنی مجلس

محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس با تاکید بر این موضوع که لایحه حمایت از کودکان در راه صحن علنی است گفت: این لایحه کودک آزاری‌ها را به میزان بسیاری کاهش می‌دهد.
وزیر دادگستری:

زمینه های بالقوه برای جهش در موضوع حقوق کودک زیاد است

وزیر دادگستری گفت: زمینه های بالقوه برای اینکه در موضوع حقوق کودک جهش داشته باشیم خیلی زیاد است که مهمترین آن مردم و سمن ها هستند.
پرویز افشار اعلام کرد؛

حذف مجازات اعدام برای سه تا چهار هزار قاچاقچی مواد مخدر

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره تعداد قاچاقچیانی که از قانون حذف اعدام برخوردار شده اند، گفت: آمار دقیقی نداریم ولی حدود سه تا چهار هزار نفر از این قانون منتفع شده اند.
یک شرط مهم برای رونق تولید؛

حقوق مصرف کنندگان تضمین می‌خواهد

سال‌هاست که این تصور درست یا نادرست در بین مردم کشورمان وجود دارد که کالاهای خارجی از کیفیت و خدمات پس از فروش مطمئن‌تری برخوردارند پس تمایل زیادی به خرید این کالاها دارند. شاید بی‌کیفیتی برخی تولیدات داخلی بخصوص در دوره‌ای خاص و کیفیت و مزایای کالاهای خارجی در بروز چنین اتفاقی بی‌تأثیر نبوده است اما در سال‌های اخیر تأکید بر ارتقای کیفیت تولیدات داخلی و حمایت از کالای ایرانی تا حدودی این کمبود را کاهش داده است.
مسئول بسیج حقوقدانان:

اجرای نهضت حقوق آموزی از اقدامات بسیج حقوقدانان در سال جدید است/ برگزاری دوره آموزشی برای مسئولین بسیج استان‌ها

بهرامیان گفت: تلاشمان در بسیج حقوقدانان این است که نگاهمان در سال 97 یک نگاه تحولی و جهادی باشد به همین منظور برنامه‎های را پیش بینی کردیم که از جمله آنها اجرای نهضت حقوق آموزی است.
با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری:

خدمات روانپزشکی بدون هیچ محدودیتی مشمول بیمه سلامت شد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری با ابطال بخشنامه بیمه سلامت، خدمات روانپزشکی را بدون هیچ محدودیتی مشمول بیمه سلامت دانست.
مدیرکل مرزی وزارت کشور؛

283 ایرانی زندانی در ترکمنستان وارد کشورمان شدند

مدیرکل مرزی وزارت کشور از مبادله و ورود 283 تن از اتباع ایران که در زندان های ترکمنستان نگهداری می شدند به داخل کشور خبر داد.
در گفت و گو با کارشناسان؛

الزام قانون به رعایت حقوق زندانیان

هرچند اتفاقات اخیر در زندان‌های کشور و وقوع چند فقره خودکشی، نگاه عمومی را متوجه وضعیت زندان‌ها کرده است، اما «حقوق زندانیان» موضوعی است که همواره و در همه کشورها مورد چالش و نقد و نظر بوده است. زندان یکی از سخت‌ترین مجازات‌های کیفری در سراسر دنیا محسوب می‌شود.
نهال‌کاری به جای حبس؛

قاضی ٣٠پرونده‌ای که مجرمانش را محکوم به کاشت سه هزار نهال کرد

مجرمند و در چنگال قانون گرفتار شده‌اند، اما مجازات‌هایشان کمی متفاوت است. قرار نیست حبس بکشند، در ازایش باید درخت بکارند. ٣٠متهمی که تاوان جرمشان، انجام خدمت برای جامعه است.
رئیس کل دادگستری استان گلستان:

تشکیل شعب تخصصی برای رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران در گلستان

تشکیل شعب تخصصی برای رسیدگی به مشکلات سرمایه‌گذاران در گلستان
هیات عمومی دیوان عدالت اداری رای داد؛

شرط پایتخت‌نشینی برای استخدام در معاونت علمی ریاست‌جمهوری ممنوع شد

هیات عمومی دیوان عدالت اداری، مقرره معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در مورد استخدام نیروی مورد نیاز را باطل کرد.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها