سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رئیس کل دادگستری استان کرمان تشریح کرد؛

جزییات اجرای طرح «پابند الکترونیک برای نظارت بر زندانیان»در کرمان

رئیس کل دادگستری استان کرمان جزییات اجرای طرح «پابند الکترونیک برای نظارت بر زندانیان در حال تحمل حبس» به صورت پایلوت در کرمان را تشریح کرد.
نظارت الکترونیکی بر زندانیان؛

طرح «پابند الکترونیک برای نظارت بر زندانیان» در کرمان کلید خورد

طرح «پابند الکترونیک برای نظارت الکترونیکی بر زندانیان در حال تحمل حبس» برای اولین بار در کشور در استان کرمان کلید خورد.
قضاوت عجیب؛

حکم ناعادلانه این کجا و آن کجا !

مقایسه حکم ۱۵سال حبس برای مدیرعامل فاسد ثامن‌الحجج و ۱۰سال حبس برای دانشجوی دختر معترض!
چهره بَشاش متهمان اقتصادی؛

علت خنده متهمان اقتصادی در دادگاه چیست؟

حجت‌الاسلام محمد ملکی یکی از قضات بازنشسته قوه قضائیه که تجربه سال‌ها قضاوت در دادگاه‌های اقتصادی را داشته، در مورد دلیل این خنده‌ها می‌گوید: «اغلب این خنده‌ها به خاطر این است که متهم خودش را بی‌گناه نشان دهد، یعنی بگوید که من کاری نکرده‌ام که بترسم.»
مبارزه با فساد اقتصادی؛

​مدیرعامل مؤسسه ثامن الحجج به ۱۵ سال حبس محکوم شد

مدیرعامل مؤسسه مالی و اعتباری غیرمجاز و منحله ثامن الحجج بر اساس رأی دادگاه به ۱۵ سال حبس تعزیزی محکوم و متهمان ردیف دوم و سوم نیز تبرئه شدند.
سهم جنین از ارث؛

آیا جنین از اموال متوفی ارث می برد؟

ارث در لغت به مفهوم انتقال غیرقراردادی چیزی، از شخص به دیگری بوده و به معنای باقی مانده چیزی نیز است. در اصطلاح حقوقی نیز مقصود از ارث، انتقال مالکیت اموال میت، پس از فوت به ورّاث او است. قانونگذار در کلام خود، کسی را که ارث می برد وارث؛ متوفی را مورّث، و اموال و دارایی متوفی در حین فوت وی را، ترکه می نامد. حمل نیز در لغت به معنای نوزادی است که در شکم مادر باشد. قانونگذار در قانون مدنی بار ها از این کلمه استفاده کرده اما غالب حقوقدانان معاصر در کلام خود، به جای حمل، از کلمه جنین، که مترادف آن است، استفاده می کنند.
معاون مالی، پشتیبانی و عمرانی قوه قضاییه:

انجام 30درصد ساخت و ساز‌های قوه قضاییه در ۸ سال اخیر

کهزادی ضمن تبریک هفته دولت گفت: ۳۰ درصد از ساخت و ساز‌های قوه قضاییه در ۸ سال اخیر و در دوره ریاست آیت الله آملی لاریجانی انجام گرفته است که در مقایسه با سنوات قبل و تاریخ ۹۰ ساله عدلیه، کاری بزرگ است.
یوسف نژاد :

سوالات از رئیس جمهور به قوه قضائیه ارسال نشد

عضو هیئت رئیسه مجلس با بیان اینکه سوالات از روحانی به قوه قضائیه ارسال نشد، گفت: باید مستندات قانونی لازم درباره نقض قانون و یا عدم اجرای قانون از سوی رئیس جمهور مشخص و با تصمیم گیری در هیئت رئیسه مجلس به قوه قضائیه ارسال شود.
گزارشی از گسترش دامنه تبصره ماده 48 آیین دادرسی کیفری ؛

اعمال محدودیت انتخاب وکیل برای متهمان اقتصادی

محدودیت وکالت در جرایم علیه امنیت داخلی وخارجی کشور،حالا دامنگیر متهمان اقتصادی هم شده است. وکیل یکی از متهمان جرایم اقتصادی اخیراً به دادگاه مراجعه کرده،اما به او گفته‌اند چون در لیست 20نفره مورد تأیید رئیس دستگاه قضا نیست، نمی‌تواند وکالت آن متهم را برعهده گیرد
گزارش سال ۲۰۱۸ نشان داد؛

بهبود رتبه حقوق مالکیت ایران

گزارش یک موسسه بین‌المللی از رتبه کشورها در شاخص بین‌المللی حقوق مالکیت ۲۰۱۸ نشان می‌دهد که ایران به لحاظ رعایت حقوق مالکیت، در میان ۱۲۵ کشور منتخب، رتبه ۹۱ در سطح جهان و رتبه ۱۵ در سطح منطقه منا را کسب کرده است. این در حالی است که امتیاز ایران در این شاخص از سال ۲۰۱۵ شروع به افزایش کرده و به عدد ۷۴۹/ ۴ در سال ۲۰۱۸ رسیده است.
حقوقدانان و کارشناسان پاسخ دادند؛

فیلتر است، غیرقانونی نیست ؟

در گفت‌وگو با حقوقدانان و کارشناسان، گمانه‌زنی‌ها درباره جرم‌انگاری استفاده از فیلترشکن و پلتفرم‌های فیلترشده را بررسی کردیم.
دستیار ویژه رییس جمهوری تشریح کرد؛

اثرات اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی در زندگی مردم

دستیار ویژه رییس جمهور گفت: با ارتباط مداوم با دستگاه‌های دولتی و سایر قوا اجرایی شدن منشور حقوق شهروندی در تمام شئون زندگی مردم را پیگیری می‌کنیم.
معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده:

لایحه حمایت از کودکان به زودی ابلاغ می شود

معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: برای جلوگیری از کودک آزاری و مجازات کسانی که اقدام به این کار می کنند لایحه ای با نام 'حمایت از کودکان و نوجوانان' تدوین شده که به زودی از سوی شورای نگهبان ابلاغ می شود
بنابر نظریه مشورتی اداره کل حقوقی قوه قضایی:

اعلام وکالت وکیل بدون استفاده از فرم‌های مخصوص وکالت‌نامه قابل ترتیب اثر است

در پاسخ به استعلام ۱۸ فروردین ماه ۱۳۹۵ کانون وکلای دادگستری قزوین، نظریه‌ مشورتی کمیسیون آیین دادرسی مدنی اداره کل حقوقی قوه قضائیه به این کانون اعلام گردید.
یک حقوقدان مطرح کرد؛

کاهش مراجعه به دادگاه‌ها با اعمال قانون جدید چک

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک با بیان اینکه تلاش‌ زیادی شده تا آثار منفی چک کاهش یابد، گفت: کاهش مراجعه به دادگاه‌ها با اعمال قانون جدید چک و قضازدایی از آن، هدف قانون‌گذار است.
دادستان کل کشور؛

واکنش «منتظری» به نامه وزرا برای رفع فیلتر توئیتر

دادستان کل کشور گفت: شش وزیر از من خواستند تا برای رفع فیلتر برخی شبکه‌ها جلسه بگذاریم، ولی من نرفتم و قبول نکردم زیرا شریک در جرم خواهم شد.
امور اداری و استخدامی کارکنان اداری قوه قضاییه؛

مصاحبه تخصصی قبول‌شدگان مرحله اول آزمون کادر اداری قوه قضاییه در روز‌های آینده انجام می‌شود

مرحله اول آزمون کادر اداری قوه قضاییه می‌رساند، مصاحبه تخصصی قبول‌شدگان در زمینه‌های فردی، علمی، مهارتی با حضور روان شناس طی روز‌های آتی توسط دادگستری استان‌ها انجام می‌شود.
داستان گم شدن نه میلیارد دلار؛

احضار نماینده مجلس به دادسرای تهران

سخنگوی قوه قضائیه درخصوص ماجرای گم شدن نه میلیارد دلار گفت: اصلا این تعبیر که نماینده مجلس که به دنبال مفاسد است مطرح کرده، درست نیست. دادستان تهران وی را احضار کرد و از این به بعد از افراد در مورد صحبت خود توضیح می‌خواهیم.
دیوان عدالت اداری:

اشتغال همزمان وکالت و سردفتری ازدواج و طلاق ممنوع است

هیئت عمومی دیوان عدالت اداری در مقام رفع تعارض از آرای صادره توسط شعب خود، اعلام کرد: اشتغال همزمان افراد به وکالت دادگستری و سردفتری ازدواج و طلاق ممنوع است.
معاون حقوقی قوه قضاییه مطرح كرد؛

آخرین وضعیت لوایح قضایی/ همچون دادگاه اطفال و نوجوانان نیازمند پلیس اطفال هستیم

خبرگزاری میزان- معاون حقوقی قوه قضاییه با تشریح عملکرد این معاونت در تهیه و تدوین لوایح گفت: در بحث تهیه و تدوین لایحه پلیس اطفال باید دانست همانگونه که در دستگاه قضایی قاضی ویژه اطفال و نوجوانان و دادگاه ویژه اطفال و نوجوانان داریم، لذا باید پلیس ویژه اطفال و نوجوانان را هم داشته باشیم.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها