سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
رونمایی از سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران؛

مسئولان چگونه می‌توانند دارایی‌ خود را ثبت کنند؟

به نقل از قوه قضاییه، سامانه ثبت دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران روز گذشته با حضور رئیس مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه در این معاونت به صورت رسمی افتتاح شد.
نشست خبری دکتر عیسی امینی ریاست کانون وکلای دادگستری؛

واکنش رییس کانون وکلای دادگستری مرکز به طرح «هر مسجد یک حقوقدان»

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی روز گذشته در جلسه شورای عالی قضایی با تأکید بر لزوم تسهیل دسترسی آزاد جامعه به اطلاعات و دانش حقوقی، گفت: می‌توان با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد، معاونت فرهنگی قوه قضاییه و جامعه حقوقدانان و وکلای کشور، طرحی با عنوان «هر مسجد، یک حقوقدان» را به مرحله اجرا درآورد تا با به‌کارگیری ظرفیت نخبگانی حقوقدانان که در مساجد مختلف کشور وجود دارد، در جهت ارتقای سطح آگاهی حقوقی مردم گامی برداشته شود و به این ترتیب شاهد افزایش نظم در روابط مردم با یکدیگر و در نتیجه، کاهش دعاوی و پرونده‌های قضایی باشیم.
توقیف اموال مرد بدهکار مهریه؛

مردانی که حق ندارند سیم کارت موبایل داشته باشند!

اخبار دور و نزدیک حکایت از آن دارد که برخی قضات و دادورزان، تصمیم گرفته اند هر آنچه از اموال مرد بدهکار مهریه، یافتند، بنا به درخواست طلبکار مهریه، توقیف کنند و به او بدهند. از جمله پول پیش خانه اجاره ای، خودرو شخصی و حتی سیم کارت موبایل!
رئیس قوه قضاییه ابلاغ کرد؛

بخشنامه "تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی"

بخشنامه ریاست قوه قضاییه در خصوص "تشکیل ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرایم انتخاباتی" ابلاغ شد. رؤسای کل دادگستری‌های سراسرکشور موظف شدند شعبی از دادگاه‌ها و دادسرا‌های حوزه قضائی تحت تصدی خود را به منظور رسیدگی خارج از نوبت به جرائم انتخاباتی اختصاص دهند.
محمدصالح نقره کار؛حقوق دان؛

قوه قضاییه باید ناظر اجرای حکم باشد نه مجری آن

شهریور ۹۸طرح «انتزاع سازمان زندان‌ها از قوه قضاییه» در مجلس اعلام وصول شد.در صورت تصویب نهایی، «رئیس سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی معاون وزیر کشور بوده و توسط شخص وزیر کشور منصوب می‌شود.» محمدصالح نقره کار حقوق دان، در یادداشتی دلایل خود برای دفاع از این طرح را ذکر کرده است.
یک حقوقدان مطرح کرد؛

یک روزه نمی‌توانیم جمعیت زندانیان را کم کنیم

یک حقوقدان گفت: دستورالعمل کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها فعلا در حد یک توصیه یا سفارش است و باید جرم انگاری کم شود تا قاعدتا تعداد زندانیان نیز کم تر شود. شنبه «23 شهریورماه» از سوی حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، در اجرای بند ۶۴ سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه، مصوب ۱۳۹۴.۰۴.۰۹ مقام معظم رهبری و مقررات قانون آیین دادرسی کیفری و قانون مجازات اسلامی در زمینه حبس زدایی، «دستور العمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» ابلاغ شد.
ابلاغ شد؛

بخشنامه رییس قوه قضاییه درباره "نحوه احضار اشخاص حقوقی"

بخشنامه رییس قوه قضاییه در خصوص "نحوه احضار اشخاص حقوقی" به دادگستری‌های سراسر کشور ابلاغ شد.
در راستای احقاق حقوق عامه؛

ورود مدعی العموم به واگذاری‌های اراضی ساحلی قشم

دادستان عمومی وانقلاب قشم گفت: در راستای احقاق حقوق عامه و جلوگیری از تضییع احتمالی و بررسی همه قراردادهای واگذاری اراضی ساحلی قشم چه از سوی سازمان منطقه آزاد قشم و یا سایر سازمان‌های دولتی دادستانی به عنوان مدعی العموم به موضوع ورود کرده است.
یک حقوقدان:

آزادی‌ سعید مرتضوی قانونی است

یک حقوقدان گفت: هر محکوم بعد از گذراندن یک سوم حبسش اگر شورای زندان و دادستان با آزادی‌ او موافقت کنند، آزاد می‌شود ولی در مورد خیلی از محکومین این کار را انجام نمی‌دهند؛ الان مهدی هاشمی نزدیک به نصف محکومیتش را تحمل کرده و ما مدتی است که درخواست دادیم اما موافقت صورت نگرفته است.
طرح جدید قوه قضائیه برای جلوگیری از زمین‌خواری؛

اعتبار اسناد رسمی توسعه می‌یابد

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: با کمک مجلس طرحی تهیه و تقدیم کردیم که با رونق دادن و توسعه اعتبار اسناد رسمی مانع این مفاسد شویم و همکاران ما سعی می‌کنند در این زمینه پیشگام باشند.
قانون جدید صدور چک؛

صدور اجرائیه چک از صلاحیت شورای حل اختلاف خارج است

اداره کل حقوقی قوه‌قضائیه در پاسخ به استعلامات حقوقی قضات و مراجع رسمی کشور در خصوص قانون جدید صدور چک اعلام کرد: صدور اجرائیه مندرج در ماده ۲۳ قانون اخیر‌التصویب چک، در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست.
اجرای قانون و حمایت از اهالی؛

ورود دولت به ماجرای خانه‌های ده ونک+سند

در نامه‌ای از سوی معاون اول رئیس‌جمهور خطاب به وزیر راه و رئیس سازمان برنامه و بودجه آخرین تصمیم دولت در خصوص ده ونک ابلاغ شد.
رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه؛

مرکز وکلا متقاضی ادغام و الحاق نیست

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه به ارائه توضیحاتی درباره آزمون وکالت ۹۸ و تفاوت آن با آزمون‌های قبلی این مرکز پرداخت و به سوالاتی از جمله درباره موضوع ادغام با کانون وکلای دادگستری مرکز پاسخ داد.رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه ادامه داد: ارائه مدرک لیسانس را که هرسال برای شرکت در آزمون ضروری می‌دانستیم امسال حذف کردیم اما همچنان برای گرفتن پروانه وکالت بیش از باقی است و این مدرک در آغاز دوره کارآموزی چک می‌شود.
مجازات حیوان‌آزاری تشدید می‌شود:

پیش‌بینی ۶ ماه تا ۲ سال حبس برای عاملین جراحی‌های غیرضروری دامپزشکی

در طرح ممنوعیت حیوان آزاری که به امضای ۱۰۰ نماینده مجلس رسیده و به تازگی اعلام وصول شده است، ضرب و شتم، شکنجه، مجروح کردن عمدی، جراحی‌های غیرضروری و مثله کردن از مصادیق حیوان آزاری عنوان شده و مجازات حبس بیش از شش ماه تا دو سال، جزای نقدی بیش از ۲۰ میلیون ریال تا ۸۰ میلیون ریال و شلاق ازسی و یک تا هفتاد و چهار ضربه برای مرتکبین پیش‌بینی شده است.
وزیر دادگستری تاکید کرد؛

ضرورت شناخت دقیق چالش‌های حقوق کودک

وزیر دادگستری بر ضرورت شناخت دقیق چالش‌های حقوق کودک تاکید کرد و گفت: کودکان از حقوق برابر با سایر انسان‌ها برخوردار هستند.وزیر دادگستری با بیان اینکه کودکان نیز مثل سایر اقشار دارای حقوق مشخصی هستند، گفت: اجرایی شدن این حقوق مستلزم حمایت از الزامات آن است. وی اظهار داشت: وزارت دادگستری آمادگی کامل دارد تا با تمامی ظرفیت‌های مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک برای رسیدن به اهداف ملی و استانی مشارکت و همکاری داشته باشد.
مقابله با حیوان‌آزاری؛

فراز و فرودهای لایحه منع حیوان‌آزاری

در کشور ما هر از گاهی فیلم‌هایی ناراحت کننده‌ از حیوان آزاری در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود و واکنش‌ عموم افراد را به دنبال دارد. نبود قانونی برای حمایت از حقوق حیوانات و نامعلوم بودن سرانجام لایحه مقابله با حیوان‌آزاری شاید از اولین موضوعاتی باشد که پس از انتشار این گونه فیلم‌ها به ذهن می‌رسد. سیدضیاءالدین خرمشاهی -حقوقدانی که اقدام به تدوین این لایحه کرده است- توضیح داده که این لایحه پس از فراز و نشیب‌های بسیار در حال حاضر به معاونت حقوقی ریاست جمهوری رسیده اما گویا اراده کافی برای تصویب آن را ندارد.
در ارتباط با تبصره ماده 48 مطرح شد؛

خبر خوش معاون حقوقی قوه قضاییه برای جامعه وکلا

معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: تصویب تبصره ماده 48 ننگی برای قانون بود. همان زمان مخالفت خود را با این تبصره اعلام کردم. تصویب این تبصره اولین اشتباه و ارائه لیست وکلا نیز دومین اشتباه در این زمینه بود.وی عنوان کرد: وصف وکالت، کفایت و بسندگی است یعنی وکیل باید موجب اطمینان خاطر برای موکل باشد. یعتی وقتی موکل وکیل انتخاب کرد خیالش راحت باشد. همه این‌ها در این کلمه وکیل نهفته است. این‌که گفته می شود قاضی و وکیل دو بال فرشته عدالت هستند و چنانچه یکی از این دو خدشه‌دار شوند عدالت خدشه‌دار می‌شود جمله مهمی است. قاضی و وکیل هر دو در چارچوب خود به دنبال کشف حقیقت و یک مطلب هستند.
معاون رئیس‌جمهور:

آزادی زنان زندانی با دستبد الکترونیک

ابتکار از امضای تفاهم‌نامه همکاری با معاونت پیشگیری قوه قضائیه خبر داد و گفت: این تفاهم‌نامه مشکلات تامین دستبد الکترونیک برای زنان زندانی و رای باز که با همکاری سازمان زندان‌ها صورت می‌گیرد را حل خواهد کرد.
قوانین شفاف در حوزه سیاسی؛

چرا مجرم سیاسی نداریم؟

پس از سال‌ها بحث و جدل درباره نبود قانونی راجع به «مجرمان سیاسی» و نداشتن تعریفی از جرم «سیاسی»، قانونی با همین عنوان در سال ۹۵ به تصویب رسید که البته امروز با انتقادات زیادی رو به رو است.
در راستای پیشگیری از کلاهبرداری ؛

انسداد ۱۵ هزار سیم کارت و ۱۸ هزار و ششصد حساب بانکی کلاهبرداران تلفنی

علیرضا ساوری مدیرکل پیشگیری‌های وضعی معاونت اجتماعی قوه قضاییه، از مسدود شدن حساب‌های بانکی افراد کلاهبردار، پولشو و حساب‌های متصل به آنها و اعمال محدودیت برای افتتاح حساب جدید برای این قبیل افراد خبر داد.
صفحه  از ۲۵
نظرات و گلایه ها