سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در ورامین؛

برگزاری مراسم تودیع و معارفه رییس دادگستری ورامین

مراسم تودیع و معارفه همزمان رئیس دادگستری و دادستان عمومی و انقلاب شهرستان ورامین برگزار شد.
علی اصغر تدین:

دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، روشی برای کاهش اطاله دادرسی و انجام سریع امور قضایی

تمامی وظایف و خدمات دفاتر خدمات الکترونیک قضایی را در گزارش زیر بخوانید.
سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس:

حبس و شلاق در انتظار کسانی که عمل چشم گربه ای و گوش الاغی می کنند

سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس، از تعیین ۲ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق بر اساس ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی هم برای افراد متقاضی انجام عمل‌های چشم گربه‌ای و گوش الاغی و هم پزشکان تسهیل‌کننده این اقدام خبر داد.
محمد شریعتمداری در یادداشتی عنوان کرد؛

کودکان و حقوق شهروندی

تصویب پیش نویس لایحه قانونی تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی در دولت تدبیر اقدامی مهم برای حمایت اجتماعی از فرزندان سرزمینمان است. ورود وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به این فرآیند که سابقه‌ای سه ساله داشته است به این دلیل روشن بود که بر اساس رصد‌ها و ارزیابی‌های صورت گرفته، کودکان بی‌شناسنامه حاصل از این ازدواج‌ها به دلیل فقدان هویت و فقر حقوقی به شکل مضاعفی در معرض آسیب‌های اجتماعی و فقر شدید قرار داشتند.
یادداشت مینو مؤمنی؛

پایانی بر حیوان‌آزاری تنها با تصویب یک قانون

ایران برخلاف بسیاری از کشورهای جهان، تاکنون قوانین مصوب و یکپارچه‌ای در حمایت از حقوق حیوانات نداشته و همین نبود قانون مشخص باعث شده که مبارزه با حیوان‌آزاری دچار چالش جدی شود چرا که این فعالیت‌ها هیچ‌گونه پشتوانه حقوقی و تضمین مشخصی ندارد و حتی احکام قضایی در این زمینه سلیقه‌ای است و به تشخیص قاضی بستگی دارد و این خلأ قانونی سبب می‌شود که مجرمین با آسودگی از رفتارهای شکنجه‌بار خود نسبت به حیوانات فیلم و عکس تهیه کرده و در فضای مجازی به اشتراک بگذارند.
بخشنامه تامين اجتماعي؛

طرح مشوق بیمه سهم کارفرما

بخشنامه معافیت سهم کارفرما برای کارفرمایی هایی که نیروی های فارغ التحصیل بدون سابقه بیمه و یا حداکثر ٣ ماه سابقه بیمه ، استخدام میکنند، توسط سازمان تامین اجتماعی ابلاغ شد.
رئیس کل دادگستری استان ایلام خبر داد:

راه اندازی سه دادگاه عمومی در استان ایلام

رئیس کل دادگستری استان ایلام از راه اندازی سه دادگاه عمومی در استان طی روزهای آینده خبر داد.
گرفتن تابعیت ایرانی ساده شد؛

تصویب طرحی که مادران زیادی چشم‌انتظار آن بودند

بر اساس تصمیم هیئت وزیران، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی کنند و شناسنامه ایرانی بگیرند. به موجب این لایحه، فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی، تا قبل از ۱۸ سالگی به درخواست مادر و پس از ۱۸ سالگی به درخواست خودشان می‌توانند تقاضای تابعیت ایرانی کرده و شناسنامه ایرانی دریافت کنند
از سوی رئیس قوه قضائیه؛

ابلاغ دستورالعمل اطلاع رسانی و ارتباطات رسانه ای

دستورالعمل اطلاع‌رسانی و ارتباطات رسانه‌ای قوه قضائیه از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد.
نظر معاون جنیدی درباره الگوی اسلامی- ایرانی پیشرفت؛

قوانین عادی، باید به نفع آزادی های عمومی اصلاح شوند

معاون ترویج قانون اساسی معاونت حقوقی ریاست جمهوری گفت: قانون اساسی دریافت مجوز، نظارت های پیشینی و سختگیری در استفاده از آزادی های عمومی را مد نظر ندارد بنابراین قوانین عادی نباید تحقق آزادی های عمومی را سخت و پیچیده کند و باید به نفع آزادی های عمومی اصلاح شوند.
افزایش تعداد محکومان مهریه؛

ماهی یک میلیون حداکثر توان پرداخت زندانیان مهریه

آمارهاحاکی ازاین است که ۹۴/۵ درصد محکومان زندانی استان تهران که اکنون در زندان هستند، توان پرداخت مهریه را نداشتند، همچنین حداکثر پولی که می‌توانند پرداخت کنند، یک میلیون تومان است.
چوب دو سر باخت؛

بی مهری های مهریه

مهریه موضوع جدیدی نیست، چوبی دو سر طلاست که یک طرف آن با شادی آغاز زندگی مشترک و سر دیگرش با اشک و نفرین و جدایی همراه است. مشکلات و توابع مهریه موجب شده تا قوانین و آموزه های مختلفی برای هشدار و آگاهی جامعه در جهت نرفتن به سمت تعهدات سنگین و تلاش برای کاهش زندانیان مربوطه تصویب و تبیین بشود. بخشی از فرهنگ شفاهی ما هم متاثر از این واقعیت در گفتارهایی مثل "مهریه رو کی داده و کی گرفته" یا "مهرم حلال، جونم آزاد" در این زمینه شکل گرفته است. این نوشته کنکاشی فقهی نیست اما تلاش دارد سوالی مبنایی را دراین باره مطرح کند.
معاون حقوقی قوه قضاییه خبر داد:

اصلاح قانون کارشناسان در دستور کار معاونت حقوقی قوه قضاییه

ذبیح الله خداییان، معاون حقوقی قوه قضاییه در مراسم روز کارشناس در جمعی از کارشناسان دادگستری با تبریک این روز، گفت: هرچند استفاده از نظر کارشناسان اختصاص به این دوره ندارد و اگر به تاریخ نگاه کنیم نمونه‌هایی از استفاده از کارشناسان را می‌بینیم.
وکیل پایه یک دادگستری:

کیف‌قاپان یک سال حبس می‌شوند

وکیل پایه یک دادگستری از زندانی شدن افراد کیف‌قاپ از ۶ ماه تا یک سال خبر داد.
معاون منابع انسانی قوه قضاییه؛

چند درصد قضات کشور خانم هستند؟

معاون منابع انسانی قوه قضاییه در رابطه با تعداد قضات خانم گفت: در وضعیت فعلی به نسبت هر ۱۰۰ نفر ۸ و نیم نفر قاضی خانم هستند و در ادامه هم همین میزان جذب می‌شوند زیرا پست‌هایی که خانم‌ها می‌توانند در آن مشغول کار شوند، محدود است. البته کمتر از سی درصد شرکت‌کنندگان آزمون قضاوت خانم‌ها هستند.
استاد دانشگاه علامه طباطبایی:

آیین نامه قانون حمایت از اتباع ایرانی در خارج تدوین شود

استاد یار دانشگاه علامه طباطبایی می گوید: به نظر می رسد گام اخیر قانونگذار برای حمایت از اتباع ایران در خارج از کشور مثبت باشد اما لازم است آیین‌نامه‌ای نیز در این باره تدوین شود
قانون مهریه تغییر می‌کند؛

نمایندگان به دنبال حذف حبس و زندانی شدن افراد در قانون مهریه هستند

نماینده مردم رباط‌کریم در مجلس با تاکید بر اینکه در این تغییرات اصل بر حبس زدایی و بازداشت افراد به دلیل مهریه است، اضافه کرد: ما می‌خواهیم این را در قانون مهریه بگنجانیم که "شخصی به دلیل مهریه بازداشت و حبس نشود."
معاون حقوقی رئیس‌جمهور:

لوایح چهارگانه FATF مبتنی بر بانکداری استاندارد است

معاونت حقوقی رئیس‌جمهور تاکید کرد: لوایح چهارگانه مبتنی بر یک بانک‌داری صحیح‌العمل و استاندارد است که از نظر من با آنچه در نظام حقوقی و مالی مطلوب ما مدنظر است، مغایرتی ندارد تا بتوان گفت خیانتی صورت گرفته است.
دادستان تهران:

دشمن تلاش می‌کند که مردم به آینده ناامید شوند

نشست مشترک دادستان تهران و سردار رحیمی و فرماندهان پلیس تهران ، برخی از معاونان دادستان تهران و روسای کلانتری‌ها در مجتمع فرهنگی شهید بهشتی و به ریاست دادستان تهران برگزار شد.در این جلسه جعفری دولت‌آبادی با توجه به لزوم همکاری متقابل پلیس و دادستانی تهران افزود: این دو نهاد بدون همکاری یکدیگر نمی‌توانند به اهداف خود برسند.
نعمت احمدي/حقوق‌دان:

15 ميليون پرونده در محاکم!

اطاله دادرسي در دادگستري موضوعي است که همه، از ارباب‌رجوع تا مسئولان و رؤساي قوه، به آن اذعان دارند و از آن رنج مي‌برند. کشوري با جمعيتی 80 ميليونی و با 15 ميليون پرونده در محاکم! بايد دنبال راهکاري باشد که اين وضعيت پايان يابد. از بدو پيروزي انقلاب آيين دادرسي رسيدگي به دعاوي دستخوش تغييرات ساختاري شد؛ تغييراتي که بعضا اساس رسيدگي‌هاي قضائي را دگرگون کرد.
صفحه  از ۱۷
نظرات و گلایه ها