سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
بررسی قانونی مجازات حمل سلاح؛

هفت‌تیرکش‌ها به بهشت نمی‌روند!

درست است که ایران مثل بعضی از ایالت‌های آمریکا نیست که حمل سلاح در آن آزاد باشد ولی بیشتر شدن تعداد جرایمی که با سلاح صورت می‌گیرد کم‌کم این نگرانی را به وجود آورده که عده‌ای قصد شبیه‌سازی تگزاس را در خیابان‌های شهرهای ایران داشته باشند.
رعایت حقوق شهروندی در مراجع قضایی ؛

متن دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه منتشر شد

متن کامل «دستورالعمل حفظ کرامت و ارزش‌های انسانی در قوه قضائیه» مشتمل بر پنج فصل و در ۳۳ ماده و هشت تبصره منتشر شد.
میرمحمدصادقی:

"فعالیت تبلیغی علیه نظام" تمام ویژگی‌های جرم سیاسی را دارد

حسین میرصادقی درباره تفکیک جرایم سیاسی و امنیتی گفت: قانون جرم سیاسی ایراداتی دارد و بعضی از جرایم را از شمول جرم سیاسی مستثنی کرده که نباید مستنثی می شد. مثلا فعالیت تبلیغی علیه نظام جرم سیاسی محسوب نشده در صورتی که تمام ویژگی‌های جرم سیاسی را دارد.
دادستان تهران:

تشکیل کمیته رفع اطاله دادرسی در دادسرای تهران

دادستان تهران از تشکیل کمیته رفع اطاله دادرسی در دادسرای تهران خبر داد.
سخنگوی قوه قضائیه:

ریخته‌گران همچنان با قرار بازداشت در زندان به سر می‌برد

سخنگوی قوه‌قضائیه درباره پرونده قبلی "بهروز ریخته‌گران" که منجر به صدور حکم محکومیت برای وی در دادگاه انقلاب شده بود، توضیحاتی را ارائه کرد.
سازمان زندان‌ها در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛

آمار زندانیان کمتر از ۲۰۰ هزار نفر است

در پی انتشار خبری با عنوان “زندانیان هر روز بیشتر از دیروز” در یک روزنامه مورخ ۱۸/‏۰۴/‏۹۸ روابط عمومی سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور ضمن تکذیب این خبر ،در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: برای اولین بار در طول ۹ سال گذشته آمار زندانیان به کمتر از ۲۰۰ هزار نفر رسیده است.
رئیس سازمان زندان‌ها مطرح کرد؛

برنامه ریزی کلان،لازمه تحقق مطالبات مقام معظم رهبری از قوه قضاییه

اصغر جهانگیر در مراسم تکریم و معارفه مدیرکل زندان‌های استان تهران گفت: توسعه امنیت در زندان‌ها مهمترین رکن اجرای صحیح برنامه‌های اصلاحی و تربیتی است چرا که بدون امنیت هیچیک از برنامه‌های اصلاحی و تربیتی به ثمر نخواهد نشست.
قانون جایگزین حبس ؛

مجازات‌ جایگزین حبس شامل حال چه کسانی می‌شود؟ + فیلم

قانونگذار قانون مجازات اسلامی مصوب ١٣٩٢ با مدنظر قرار دادن برخی یافته‌های کیفرشناسی معتقد است که حبس‌های کوتاه مدت آثار مخربی بر فرد می‌گذارد و ضرر آن از سودش بیشتر است، بنابراین به جای این حبس‌ها اکنون مجازات‌های جایگزین حبس را پیش‌بینی کرده است.
یک پیشنهاد حقوقی:

حذف مهریه قبل از طلاق

تا همین گذشته های نه چندان دور مهریه در روابط زوجین تاثیر چندانی نداشت و همانطور که به لحاظ حقوقی، بود و نبود صداق موجب صحت و بطلاق عقد نیست، فرهنگ عمومی هم حرفش این بود که مهریه را کی داده کی گرفته!
مدیرکل پیشگیری‌های وضعی قوه قضاییه گفت:

طرح جامع پیشگیری از سرقت به زودی اجرا می‌شود

نشست مشترک دو جانبه رئیس پلیس آگاهی ناجا و معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با حضور تعدادی از مدیران مربوط با دستور کار «ارتقاء تعامل و هماهنگی اقدامات پیشگیرانه در جهت کاهش جرائم اولویتی کشور» در محل این معاونت برگزار شد.
دکتر مهدی نصرتی:

کارخانه‌های تولید قانون

چرا در نظام تصمیم‌گیری کشور، عطش زیادی برای تولید قانون وجود دارد؟ شاید یکی از دلیل این عطش را بتوان این‌گونه پاسخ داد: اوضاع اقتصادی کشور نابسامان است باید برای بسامان رسیدن آن کاری کرد. بسیاری از مدیران دولتی و نمایندگان مجلس می‌خواهند نقش مثبتی در اصلاح امور داشته باشند و گمان می‌کنند می‌توانند از طریق تولید قوانین جدید، نقش خود را ایفا یا حداقل وجدان خود را راضی کنند.
بررسی کاهش جمعیت کیفری؛

وضعیت تعداد زندانیان در ۵ سال اخیر

با توجه به طرح عفو گسترده و اجرای سیاست های مبتنی بر کاهش جمعیت کیفری، تعداد زندانیان در سالهای اخیر کاهش یافته است.سال ۹۶ بود که مجلس شورای اسلامی کلیات طرح یک فوریتی «ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها» را تصویب کرد. این طرح مشتمل بر ۳۲ ماده بود که در راستای سیاست‌های کلی قضائی به ویژه در بحث حبس زدایی، طرح ساماندهی و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها ابلاغ شد.
تفکیک قوای کشور؛

مرز ظریف تفکیک قوا

وظیفه دستگاه قضایی در اصل داوری و قضاوت نسبت به شکایات و تخطی از قانون است و هیچ دخالتی در امور اجرایی و سیاستگذاری آن نمی‌تواند داشته باشد.
توسعه قضایی و حقوقی؛

تعریف حریم خصوصی؛ یکبار برای همیشه

دولت اعتدال با تدوین لایحه شفافیت تلاش کرده یکبار برای همیشه موضوع حد و مرز حریم خصوصی را تعیین تکلیف کند، موضوعی که در طول ۴۰ سال گذشته همه تلاش‌های گاه و بی‌گاه برای عملی شدن آن به فرجام نرسیده و قطعاً آسیب‌هایی را هم به مردم و بخصوص برخی متهمان وارد کرده است.
تساوی دیه زن و مرد؛

ماجرای "برابری دیه زن و مرد" چیست؟

پس از انتشار رأی وحدت رویه‌ای از هیأت عمومی دیوان عالی کشور در رابطه با «پرداخت معادل تفاوت دیه زنان تا سقف دیه مردان» مباحثی در این رابطه مطرح شد و برخی از آن به عنوان برابری دیه زن و مرد یاد کردند، در حالی که دیوان عالی کشور صرفاً از قانونی که در سال ۹۲ در این باره تصویب شده رفع ابهام کرده است.
لاریجانی:

تنقیح قوانین مربوط به تولید تا پایان تیرماه نهایی می شود

رئیس مجلس گفت: برای حمایت از تولید تمامی قوانین و مقررات مربوط به این بخش در معاونت قوانین مجلس مورد بررسی قرار گرفته که تنقیح قوانین مربوط به تولید تا پایان تیرماه نهایی می شود.
برابری دیه زن و مرد؛

چگونه دیه زن و مرد، در تمام جنایت ها مساوی شد؟

در آخرین روز اردیبهشت سال جاری، هیئت عمومی دیوان عالی کشور رأی به مهم‌ترین تصمیم قضائی چند دهه اخیر داد تا نه‌فقط در حوادث رانندگی بلکه در همه جنایات، دیه زنان و مردان برابر شود و صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ملزم به پرداخت مابه‌التفاوت دیه باشد.
«مسعود سلیمانی» :

پلیس به محض رویت سگ‌گردان، وی را بازداشت و سگ را تحویل شهرداری دهد!

معاون حقوق عامه و پیشگیری از وقوع جرم دادستان مرکز استان گلستان گفت: سگ‌گردانی جرم است و پلیس مکلف است به محض رویت سگ گردان وی را بازداشت و سگ را تحویل شهرداری دهد.
اصول قضاوت از منظر امام علی(ع)؛

امام علی(ع) واصول قضاوت

بی شک یکی از مهم‌ترین مناصب در هر جامعه‌ای منصب قضاوت و دادگستری است چرا که زمانی مردم به قاضی رجوع می‌کنند که از همه جا ناامید شده و احقاق حق خود را در مراجعه به محکمه می‌یابند.
با دستور رئیس قوه قضاییه؛

‌‌ مکاتبه کاغذی بین مراجع قضایی و سازمان ثبت ممنوع شد

رئیس قوه قضاییه طی بخشنامه‌ای، مکاتبه کاغذی بین مراجع قضایی و سازمان ثبت را ممنوع کرد.
صفحه  از ۲۴
نظرات و گلایه ها