سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هم مجری و‌ هم ناظر بر اجرای منشور؟!

چگونه نباید بیش از حد حکومت کرد!

دولت خود نمی تواند هم مجری و‌ هم ناظر بر اجرای منشور باشد ، و باید بتواند با دو قوه دیگر بر سر اجرا ونظارت این منشور به توافق برسد و آنرا در معرض ۀرای عمومی قرار دهد.که تنها در اینصورت بصورت قراردادی خواهد بود که دو طرف موضوع یعنی دولت و شهروندان را مجبور خواهد کرد که به آن تمکین نمایند.
نسخه ای شفا بخش بنام «قضا درمانی»؛

ایده «قضا درمانی» مبنای توسعه قضایی

ورود و ثبت سالانه بالغ بر 15 میلیون فقره پرونده در دستگاه قضا و به تبع آن افزایش رو به تزاید آمارجمعیت کیفری، تکرار چرخه جرم، ناهنجاری های اجتماعی از دغدغه های اساسی قوه قضائیه است.
چرا قاچاقچیان اعدام نشوند؛

حذف مجازات اعدام برای حاملان مواد مخدر

مصوبه کمیسیون قضایی مجلس مبنی بر حذف مجازات اعدام برای حاملان مواد مخدر، با استقبال بسیاری از حقوقدانان و مددکاران اجتماعی مواجه شده است.
برای مقابله با آلودگی صوتی؛

بررسی و یادآوری قانون 18 سال پیش

موضوع آلودگی به صورت اعم و زیرشاخه های از آن دست مصائبی هستند که سال هاست تلاشهایی در سطح داخلی و بین المللی برای رفع آن در دست اقدام است.آلودگی صوتی هم از این امر مستثنی نبوده و مسئولان و قانونگذاران ایرانی چه قبل و چه بعد از انقلاب تلاشهایی را برای مقابله با آن مبذول داشته اند.البته علی رغم اینکه چندین بار مقرره های هم برای مقابله با آلودگی صوتی تهیه و تدوین شده ولی باید در نهایت تاسف ابراز داشت که این آئیین نامه هم همانند بسیاری از قوانین و آئیین نامه های دیگر تا حد زیادی به دست فراموشی سپرده شده است.
در کارگاه حقوق شهروندی:

دولت می‌تواند اجرای حقوق شهروندی را الزامی کند

مدیر کل حقوقی وزارت ارشاد گفت: رییس جمهور می تواند اجرای حقوق شهروندی را در اجزای قوه مجریه و دستگاههای اجرایی الزامی کند.
معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست ؛

لایحه حمایت از محیط‌بانان چه تغییری در وضعیت آنها ایجاد می‌کند؟

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، آخرین وضعیت لایحه حمایت از محیط‌بانان را که در هیات دولت به تصویب رسید، تشریح کرد.
۱۲۰ شهيد براي تصويب قانون؛

تصویب دیرهنگام لایحه حمایت از محیط بانان

حدود 15میلیون هکتارعرصه منابع طبیعی در کشور وجود دارد که توسط دو هزارو700 محیط‌بان صیانت می‌شود.از عوامل مهم شهادت محیط‌بانان و تعرض شکارچیان غیرمجاز به عرصه‌های طبیعی، کمبود نیروی انسانی برای محافظت از منابع طبیعی است. نزدیک به 120 نفر باید شهید می شدند تا گامی مهم در حمایت از مدافعان جنگل برداشته شود.
گرمی ها اعدام نشوند؛

پیشنهاد قوه قضائیه برای اصلاح مجازات موادمخدر

معاون حقوقی قوه قضائیه از ارسال نظرات دستگاه قضا پیرامون اصلاح قانون مجازات جرائم مواد مخدر به مجلس خبر داد و گفت: پیشنهاد داده ایم میزان مواد مخدر مشمول اعدام از ۳۰ گرم افزایش یابد.
مصاحبه تفصیلی با الهام امین زاده:

منشور حقوق شهروندی «وحی منزل» نیست/ صدور کارت هویت به جای کارت ملی

دستیار ویژه رئیس جمهور در حقوق شهروندی به موضوعاتی نظیر وحی منزل نبودن منشور حقوق شهروندی، گردآوری قوانین کشور در منشور، صدور کارت هویت برای برخی افراد، قائل بودن حقوقی بیشتر برای برخی افراد نسبت به سایرین و تأکید قانون اساسی بر حقوق ملت نه حقوق مؤمنین اشاره کرد.
سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی ؛

ورود قوه‌قضائیه به طرح مجازات جایگزین اعدام

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی می‌گوید قوه‌قضائیه درخواست مهلت کرده تا نظر خود را در خصوص طرح مجازات جایگزین اعدام در جرایم مواد مخدر ارائه کند.
قوه قضاییه بعنوان یک قوه مستقل دارای جایگاه ویژه ای در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران :

عجز از رویارویی مستقیم با سند رسمی

قوه قضاییه بعنوان یک قوه مستقل دارای جایگاه ویژه ای در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ( مستند به اصول 156 الی 174) و واجد قدرت نابی است که از ناحیه مقام معظم رهبری با نصب ریاست آن اعمال میشود.
3 راه طلاق گرفتن سریع؛

تبلیغ عجیب یک موسسه حقوقی برای طلاق گرفتن سریع

در حالیکه آمار طلاق هر سال در کشور ما افزایش می‌یابد و باعث بروز آسیب‌های اجتماعی معتدد در جامعه می‌شود؛ یک موسسه حقوقی نسبتاً معروف، ۳ راه طلاق گرفتن سریع را بر روی پرتال اینترنتی خود آموزش داده است.
دادستان کل کشور:

ساماندهی فضای مجازی مطالبه جدی ما از دولت است

دادستان کل کشور گفت: مطالبه جدی ما از دولت ساماندهی فضای مجازی و جلوگیری از آسیب‌های این فضا است.
رئیس کل دادگستری گلستان خبرداد:

رتبه یک گلستان در استفاده از سیستم مدیریت پرونده‌های قضایی

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: گلستان در تازه ترین گزارش معاونت آمار و فناوری قوه قضاییه بار دیگر رتبه نخست کشور در استفاده از سیستم مدیریت پرونده های قضایی (CMS) را از آن خود کرد.
مجازات جایگزین حبس برای مجرمان؛

بهترین جایگزین حبس از نگاه یک مقام قضایی

یک قاضی دادگستری گفت: الزام محکومین به انجام خدمات عمومی رایگان بهترین جایگزین برای مجازات حبس است.
امین‌زاده:

اجرای منشور حقوق شهروندی نیازمند حرکتی همه‌جانبه، جامعه‌نگر و به دور از سیاست‌زدگی است

دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور حقوق شهروندی گفت:‌ منشور حقوق شهروندی فرصت‌های برابر در زندگی اجتماعی را فراهم کرده و موجب تعلق خاطر ملی می‌شود.
متن کامل منشور حقوق شهروندی؛

رونمایی از منشور حقوق شهروندی (+ متن کامل)

روحانی: امروز بسیار خوشحالم که با رونمایی از حقوق شهروندی یکی از وعده‌هایم تحقق پیدا کرد.
8 لايحه قضايي ناتمام:

8 لايحه قضايي ناتمام؛ منتظر تصويب در مجلس دهم

بر اساس مواد قانون اساسی ، قوه قضاییه در نظام جمهوری اسلامی ایران مرجع رسیدگی به تظلمات و تحقق عدالت در جامعه است و تجربه هایی که این نظام قضایی در حل و فصل اختلافات، خصومت ها و رسیدگی به جرایم و تخلفات مختلف دارد می¬تواند بهترین منبع در تصویب قوانین و مقررات باشد.
معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری:

منشور حقوق شهروندی طلیعه درخشانی برای تحول در کشور است

معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ابلاغ منشور حقوق شهروندی را طلیعه درخشانی برای تحول در کشور دانست و گفت: تحقق حقوق شهروندی باید دغدغه همه مسئولان و مردم باشد.
گفت و گو با دکتر هنگامه صابری، استاد دانشگاه حقوق کانادا؛

آموزش تجربی، پیش نیاز همگانی شدن حقوق

در عصر یک روز پاییزی با «هنگامه صابری» استاد حقوق دانشگاه «یورک» تورنتو تماس گرفتیم تا گپ و گفت کوتاهی درباره فعالیت حرفه‌ای ایشان داشته باشیم.
صفحه  از ۷
نظرات و گلایه ها