سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
توسعه قضایی و حقوقی؛

شمشیر دولبه آیین جدید دادرسی کیفری

باتوجه به اینکه قانون جدید آیین دادرسی کیفری در آینده‌ای نزدیک اجرایی می‌شود با این پرسش که «نقاط قوت و ضعف آیین دادرسی کیفری با اصلاحات و الحاقات جدید نسبت به قانون فعلی چیست؟»
بازار خدمات حقوقی؛

انحصار، آفت بازار وکالت

شرط ورود به حرفه وکالت در ایران نیز مانند بسیاری دیگر از کشورها مانند آلمان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و ... قبولی در آزمون وکالت است. با این تفاوت که معیار قبولی در این کشورها معیار علمی و در ایران معیار ظرفیت است است.
معاون رئیس کل دادگستری تهران و دبیر کمیسیون عفو در گفت و گویی مطرح کرد؛

حقوق بازداشت‌شدگان از اتهام تا محکومیت

براساس اصل 39 قانون اساسی؛ هتک حرمت و حیثیت کسی که به حکم قانون دستگیر، بازداشت، زندانی یا تبعید شده، به هر صورت که باشد ممنوع و موجب مجازات است.
دبیر ستاد ملی صبر تاکید کرد؛

استفاده از ظرفیت نخبگان علمی برای موضوعات صبر

دبیر ستاد ملی صبر با بیان اینکه امسال سال عملیات و شکوفایی این ستاد است بر استفاده از ظرفیت نخبگان علمی کشور و اقدامات پژوهشی و علمی برای پرداختن به موضوعات صبر تاکید کرد.
معاون وزیر ارتباطات عنوان کرد؛

هر ایرانی یک پرونده الکترونیک خواهد داشت

معاون وزیر و رئیس سازمان فناوری اطلاعات ایران گفت: در سازمان فناوری اطلاعات سامانه‌ای طراحی شده و در این سامانه هر ایرانی یک پرونده الکترونیک خواهد داشت.
چرا «سلطان سکه» آزاد شد؟

الان وقت «مصادره اموال» و «برخورد با اخلالگران اقتصادی» است

تاکنون دست کم در رسانه ها خبرهایی در ارتباط با خرید 256 هزار سکه به ارزش 7 هزار میلیارد تومان توسط یک نفر و احتکار آنها، کشف پنج تن طلای احتکار شده از سه طلافروشی، واردات حدود 7 هزار خودروی قاچاق، گرفتن ارز برای واردات و فروش آن در بازار آزاد یا فروش اجناس وارده با دلار آزاد و ... منتشر شده است؛ اقداماتی که آنها را تماما می توان در راستای نا امن کردن فضای اقتصاد کشور و همچنین اخلال در نظام اقتصادی دانست.
مجازات‌های جایگزین حبس؛

رویکرد سازمان قضایی نیروهای مسلح در حبس‎زدایی و استفاده از مجازات‏‌های جایگزین/ کاهش بیش از ۳ درصدی آرای حبس محاکم نظامی

سازمان قضایی نیرو‌های مسلح در عین برخورد قاطع با مجرمان حرفه‌ای و جرایم حساس و مهم، به مقوله حبس‌زدایی و استفاده از مجازات‌های جایگزین حبس نیز به نوبه خود توجه لازم را مبذول داشته است.
معاون حقوقی قوه قضاییه:

پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون ثبت شرکت‌ها به حوزه ریاست قوه قضاییه ارسال شد

معاون حقوقی قوه قضاییه از ارسال پیش‌نویس لایحه اصلاح قانون ثبت شرکت‌ها به حوزه ریاست قوه قضاییه خبر داد و گفت: فقدان نظارت کارآمد در فرایند ثبت شرکتها و پس از آن، موجب افزایش ثبت شرکت‌های صوری و اسمی در ایران شده، لذا رویکرد اصلی در تدوین این لایحه، پیش‌بینی سازوکار‌های نظارتی در بخش مذکور است.
قاضی دادگاه تجدید نظر مطرح کرد؛

کادرسازی، فرایند برنامه ریزی راهبردی در قوه قضاییه

سالانه با توجه به حجم بالای پرونده ها، دستگاه قضایی نیاز به نیروی انسانی دارد و باید برای این مهم برنامه ریزی موثری داشته باشد. تحقق دستگاه قضایی نمونه و کارآمد نیازمند کادرسازی اساسی و برنامه‌ریزی برای کادرسازی جزء مهمی از منابع انسانی و فرایند برنامه‌ریزی راهبردی است.
وزیر دادگستری؛

تصویب دائمی‌شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی در حالت اضطرار بود

وزیر دادگستری با بیان اینکه تصویب دائمی‌شدن قوانین آیین دادرسی کیفری و مجازات اسلامی در حالت اضطرار بود، گفت: شرایط به کیفیتی بود که اگر این قوانین تصویب نمی‌شد، کشور بدون قانون می‌ماند.

ایجاد سامانه آخرین وضعیت مجرمان حرفه ای

مدیرکل پیشگیری های امنیتی انتظامی قوه قضائیه گفت: برخی جرائم توسط مجرمان حرفه ای در حال تکرار استف به همین منظور برای آنلاین بودن آخرین وضعیت مجرم حرفه ای ایجاد شده است.
تحقق دستگاه قضایی نمونه؛

کادرسازی، فرایند برنامه ریزی راهبردی در قوه قضاییه

سالانه با توجه به حجم بالای پرونده ها، دستگاه قضایی نیاز به نیروی انسانی دارد و باید برای این مهم برنامه ریزی موثری داشته باشد. تحقق دستگاه قضایی نمونه و کارآمد نیازمند کادرسازی اساسی و برنامه‌ریزی برای کادرسازی جزء مهمی از منابع انسانی و فرایند برنامه‌ریزی راهبردی است.
دانستنی ها؛

بازجویی متهمان از طریق ویدیو کنفرانس در ایران

رییس پلیس پیشگیری ناجا از برنامه ریزی برای حذف بدرقه فیزیکی متهمان توسط مأموران به محاکم قضایی خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با تامین منابع و امکانات این طرح زودتر اجرایی شود.
توسط وزیر دادگستری صورت گرفت؛

اعتراض به وزیر اقتصاد در مورد مکلف کردن کانون‌های وکلا به ثبت اطلاعات پروانه وکالت + سند

وزیر دادگستری در مورد تصمیم هیئت مقررات زدایی در مکلف کردن کانون‌های وکلا به ثبت اطلاعات پروانه وکالت در سامانه ایران‌ مجوز، نامه‌ای به وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشت.
رئیس دیوان عدالت اداری خبر داد؛

مختومه شدن حدود ٧٥ هزار پرونده در شعب تجدیدنظر و ۱۷۷۹ پرونده در هیات عمومی دیوان عدالت اداری

رئیس دیوان عدالت اداری در مراسم رونمایی از سامانه خدمات الکترونیک قضایی که در دیوان عدالت اداری برگزار شد، ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه گفت: ما همواره از خدمات و فناوری‌های معاونت فناوری قوه قضاییه بهره برده ایم، اما امروز تحول دیگری را شاهد هستیم.
افق تازه در قوانین قضایی کشور؛

نگاهی تحلیلی به ویژگی های آیین جدید دادرسی کیفری

تیرماه؛ زمانی است که اجرای آزمایشی قانون آیین دادرسی کیفری به پایان می‌رسد و دائمی شدن یا آزمایشی ماندن آن به‌مدت دو سال همچنان محل بحث و نظر نمایندگان مجلس است. در این گفتار سعی بر آن است تا نگاهی منتقدانه به قانون آیین دادرسی کشوری داشته باشیم. چنان که می‌دانیم قانون آیین دادرسی کیفری جدید چند وجهی بوده است و جنبه حمایتی سه گانه از جامعه، متهم و بزه دیده را درنظر گرفته است.
از سوی معاون اول رییس‌جمهور؛

اساسنامه صندوق تأمین خسارت‌های بدنی ابلاغ شد

اساسنامه صندوق تأمین خسارت‌های بدنی از سوی معاون اول رییس‌جمهور در روزنامه رسمی کشور ابلاغ شد.
گفت‌وگو با حسن تردست؛

امکان یا امتناع دفاع عادلانه از متهمان سیاسی

فهرست ۲۰ وکيل مورد تأييد رئيس قوه قضائيه به‌منظور اجراي تبصره ماده ۴۸ آيين دادرسي کيفري، موجي از انتقادها را در پي داشت. بیشتر صاحب‌نظران و مقامات ذي‌ربط، يا منتقد اين تبصره بودند يا مخالف آن. حتي آيت‌الله آملي‌لاريجاني نيز انتقاد خود را پنهان نکرد و از «طفره»‌رفتن از اجرايش و تلاش براي اصلاح آن گفت.
اصل 27 قانون اساسی؛

تلاش برای تسهیل اجرای اصل 27 قانون اساسی از دولت تا مجلس

در حالی که دولت مکان‌‌هایی را برای تجمعات تعیین کرده، طرحی در این زمینه نیز به تصویب کمیسیون شوراها مجلس رسیده است
دانشنامه حقوقی؛

آیا مستخدمین منازل شامل قانون کار می‌شوند؟

مستخدمین منازل نیز مشمول مقررات قانون کار بوده و آیین نامه اجرایی موضوع ماده ۱۹۰ قانون کار حاکم بر روابط کار آنان است.
صفحه  از ۱۴
نظرات و گلایه ها