سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
هاشم کارگر تشریح کرد؛

مزایای الکترونیکی شدن دفاتر املاک ثبتی

معاون توسعه فناوری و خدمات الکترونیک ثبتی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با اشاره به مزایای الکترونیکی شدن دفاتر املاک ثبتی گفت: افزایش سرعت و دقت در انجام امور، کاهش خطای انسانی در ثبت دفاتر، شفاف سازی مالکیت‌ها، ارتقا سلامت اداری، جلوگیری از جعل، بروزرسانی لحظه‌ای اطلاعات اراضی و املاک، نظارت آنی بر نقل وانتقالات رسمی معاملات و کوتاه شدن دست زمین خواران از مزایای مهم این دفاتر است
مسئول سازمان بسیج حقوقدان؛

آغاز اجرای طرح کشوری آموزش همگانی حقوق

مسئول سازمان بسیج حقوقدان با اشاره به اجرای طرح کشوری آموزش همگانی حقوق گفت: آموزش همگانی حقوق بر پایه هر مسجد یک حقوقدان در مرحله اول با شناسایی مساجد شاخص و الگوی استان‌ها شروع شده است.
مولاوردی خبر داد:

تهیه برنامه اقدام و عمل برای پیشبرد اهداف منشور حقوق شهروندی

دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: اشاعه حقوق شهروندی در کشور نیازمند گفتمان‌سازی و تعامل همه نهادهای دولتی، مراکز دانشگاهی و سازمان‌های مردم نهاد است.
گفت‌وگو با قاضی پیشرو در صدور احکام جایگزین حبس؛

از استقبال متهمان از آراء صادره تا تحت تکفل قرار دادن کودکان یتیم نیازمند

قاضی خوش ذوق گنبد کاووسی احکام خلاقانه‌ای برای برخی مجرمان صادر می‌کند که از آن جمله می‌توان به تحت تکفل قراردادن کودکان یتیم، مطالعه کتب، شرکت در دوره آموزش مقررات راهنمایی و رانندگی و. ..اشاره کرد.
بهمن کشاورز:

تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان باعث محدود شدن تعداد نوجوانان بزهکار خواهد شد

رئیس اتحادیه سراسری کاون‌های وکلای دادگستری ایران با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: بطور قطع اجرای صحیح این قانون از یک سو باعث کاهش جرایم ارتکابی علیه کودکان و نوجوانان و از دیگر سو باعث محدود شدن تعداد اطفال و نوجوانان بزهکار خواهد شد.
مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه:

شناسنامه الکترونیکی کارکنان اداری یک پرونده جامع از نتایج بازرسی‌ها است

مدیرکل نظارت و ارزشیابی کارکنان اداری قوه قضائیه گفت: با اجرایی شدن شناسنامه الکترونیکی کارکنان اداری در آینده ما یک پرونده جامع از نتایج بازرسی‌ها، ارزیابی‌ها و نظر مراجعان در رابطه با کارکنان اداری خواهیم داشت و تخلفات و همه موضوعات در آن تجمیع خواهد شد.
رئیس کل دادگاه‎های عمومی و انقلاب تهران:

افزایش آمار صدور احکام جایگزین حبس از سوی قضات

پوریانی گفت: استفاده از مجازات‎های جایگزین حبس با هدف اصلاح و تربیت مجرمین، باز اجتماعی کردن آنها، کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها و سایر اهداف اصلاحی مورد توجه ویژه قضات است.
دادستان کل کشور؛

جرایم رانندگی بازدارندگی مناسبی ندارند

در پی دستور رییس قوه قضاییه به دادستان کل کشور در خصوص پیگیری حادثه رانندگی اتوبوس دانش آموزان در داراب استان فارس جلسه ویژه ای با حضور وزرای آموزش و پرورش راه و شهرسازی و جمعی از معاونان این دو وزارتخانه و سردار مهری رییس راهور ناجا به ریاست دادستان کل کشور تشکیل و مقرر شد کارگروه تخصصی و ویپژه ای با ضرب الاجل یک ماهه به بررسی مشکلات موانع و راهکارهای کاهش و کنترل حوادث جاده ای تشکیل شود.
قاضی سابق پرونده احمدی‌نژاد ؛

احمدی‌نژاد از شکایت شکات خصوصی تبرئه شد/ فقط شکایت مجلس در پرونده باقی مانده

قاضی سابق پرونده احمدی‌نژاد با تشریح جزئیاتی ناگفته از پرونده رئیس دولت‌های نهم و دهم می‌گوید در پرونده احمدی‌نژاد در ارتباط با شکایت شکات خصوصی حکم به رد شکایت‌ها صادر شده است.

برای هزار وکیل امضای الکترونیک صادر شد

رئیس کانون دفاتر خدمات الکترونیک قضایی گفت: برای بیش از هزار وکیل امضای الکترونیک صادر شده است و این اقدام گسترش خواهد یافت.
یک نماینده مجلس:

قضات نباید پس از بازنشستگی «وکیل» شوند/آزمون وکالت برداشته می شود

«ابوالفضل ابوترابی»، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور و از امضاکنندگان طرح بازنشستگی زودتر از موعد مشاغل قضایی بیان کرد در عین‌حال که شغل قضاوت را در زمره مشاغل سخت برمی‌شمارد اما باور دارد که نباید قضات پس از دوره خدمت‌شان به شغل وکالت روی آورند زیرا چنین شرایطی ظرفیت‌های شغلی را بر جوانان محدود می‌کند.
کرسی تبیین رجل سیاسی در فقه سیاسی؛

بررسی فقهی و حقوقی «رجل سیاسی»/ چرا باید رییس جمهور «مرد» باشد

بارها این مسأله مطرح شده که با توجه به واژه «رجال سیاسی» در قانون اساسی آیا زنان هم حق حضور در انتخابات ریاست جمهوری دارند یا خیر که اساتید خبره حوزه و دانشگاه در نشستی علمی به تبیین این مسأله پرداختند.
رحیمی جهان‌آبادی تشریح کرد:

شروط شورای نگهبان جهت تایید طرح کاهش مجازات اعدام

عضو هیات رئیسه کمیسیون قضایی مجلس ابهامات شورای نگهبان درباره طرح کاهش مجازات اعدام را تشریح کرد.
مجازات‌های جایگزین حبس؛

از صدور احکام سبز تا خلاصه نویسی کتاب

صدور احکام جایگزین حبس از مهمترین دستاورد قانون جدیدمجازات اسلامی در سال 92 است که دست قضات را برای صدور حکم هایی غیر از حبس بازگذاشته است .
قضایی و حقوقی؛

جرم انگاری مالیاتی وآثار مثبت آن

پس از اینکه رهبر معظم انقلاب دربیانات خود در جمع مردم آذربایجان شرقی در بهمن ماه سال 93 بر فریضه بودن پرداخت مالیات و جرم بودن عدم پرداخت مالیات تاکید فرمودند ، تیم اقتصادی دولت که مشتمل بر اقتصاددانان و کارشناسان خبره مالی و مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور نیز بود بر عزم پیشین خود در انجام تمهیدات لازم جهت جرم انگاری عدم پرداخت مالیات دلگرم تر شده و با عزمی استوار پس از انجام هزاران نفر-ساعت کار پژوهشی وکارشناسی، مصادیق ارتکاب جرم در خصوص عدم پرداخت مالیات را تعیین و در اصلاحیه قانون مالیاتهای مستقیم وارد نمودند.
کارشناسان نظر می‌دهند؛

حذف مٌهر طلاق از شناسنامه آری یا خیر؟

مشکلات اجتماعی زنان مطلقه حکایت از آن دارند که «مهر طلاق» در اذهان عمومی تنها نشان دهنده پایان نافرجام یک زندگی مشترک نیست. زنان مطلقه معمولا در یافتن شغل و یا خانه نیز زیر نگاه‌های سنگینی سر خم می‌کنند که نمی خواهد این زنان را در میان خود بپذیرد. بار سنگین اداره خانواده تک سرپرست از یک سو و فشارهای اجتماعی که به دنبال این نگاه بر زنان آوار می شود نیز مشکلات آنها را افزایش می‌دهد.
وکلا به دنیال دور زدن قانون منع تبلیغات هستند؛

جذب موکل با تبلیغات غیرقانونی

جذب موکل با ترفندهای تبلیغاتی خلاف قانون است و در مزمت آن نیز سخن‌های بسیاری گفته شده است.
ازدواج فرزندخوانده با سرپرست مطلقا ممنوع می‌شود؟

لایحه اصلاحی «ممنوعیت ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» در راه مجلس

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور از «حذف ازدواج فرزندخوانده با سرپرست» چه در زمان حضانت و چه بعد از آن، از متن قانون خبر داد و گفت: هم اکنون دولت لایحه اصلاحی «ممنوعیت ازدواج فرزند خوانده با سرپرست» را تدوین و به زودی به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد کرد.
یک نماینده مجلس مطرح کرد؛

رفع مشکل هویت فرزندان حاصل ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور، گفت: با تعیین تکلیف طرح اصلاح قانون تابعیت، ۷۰ درصد مشکلات هویتی فرزندان ناشی از ازدواج زنان ایرانی با اتباع خارجی رفع می شود.
مولاوردی:

قوانین حقوقی برای افزایش جمعیت پیری در ایران آماده نیست

دستیارویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی گفت: جمعیت پیر ایران رو به افزایش است؛ این در حالی است که قوانین حقوقی هنوز برای این افزایش جمعیت و مسائل حقوقی حول این موضوع آماده نیست.
صفحه  از ۹
نظرات و گلایه ها