سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
سخنگوی دادستانی عربستان اذعان کرد؛

خاشقجی در ساختمان کنسولگری عربستان تکه تکه شده است

به نقل از النشره، سخنگوی دادستانی عربستان اذعان کرد که وی در ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول تکه تکه شده است.
به جرم دور زدن تحریم ها؛

مالک موناکو به جرم همکاری با ایران دستگیر شد

شب گذشته و در جریان شکست سنگین موناکو مقابل یاران کاوه رضایی، مالک روسی این باشگاه به دلیل ۲۳ تخلف بازداشت شد.
دادستان استانبول ؛

دادستان عربستان به سؤالات ما پاسخ نداد

دادستان استانبول در بیانیه‌ای اعلام کرد نویسنده منتقد سعودی به‌محض آنکه وارد کنسولگری شده خفه شده است.عربستان سعودی بامداد شنبه، (28 مهرماه) 18 روز بعد از ناپدید شدن خاشقجی در پی ورود به سفارت سعودی در استانبول کشته شدن او را تأیید کرد. روایت ریاض درباره اینکه او چگونه کشته شده با تردیدهای جدی در دنیا روبه‌رو شده و حتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم بعد از تأیید اولیه از آن عقب‌نشینی کرده است.
رئیس دادگاه لاهه ؛

آمریکا بخش هایی از معاهده مودت با ایران را نقض کرده است

رئیس دادگاه لاهه در مجمع عمومی سازمان ملل گفت ایالات متحده بخش هایی از معاهده مودت با ایران مربوط به سال 1955 را نقض کرده است.وی افزود : تحریم معهایی که آمریکا بر ایران تحمیل می کند به خصوص در حوزه کالاهای ضروری از قبیل دارو ، غذا و تسهیلات هوایی می تواند پیامدهایی ناخوشایندی داشته باشد و در نتیجه موردی اضطراری است.دو هفته پیش سخنگوی وزارت خارجه در خصوص خروج آمریکا از پیمان مودت و آخرین وضعیت پس از حکم موقت دادگاه لاهه علیه آمریکا، گفت: یادداشت کتبی آمریکا برای خروج از پیمان مودت را دریافت کرده‌ایم. ما با تلاشی که از سوی بخش حقوقی وزارت خارجه صورت گرفت به نقطه ای مثبت در این دعوا رسیدیم.
محسن محبی:

آمریکا اینجا حق وتو ندارد

اوایل مهر بود که قرار موقت دادگاه لاهه در پرونده‌های تحریم‌های آمریکا علیه ایران، به سود ایران صادر شد، آن‌ هم در شرایطی که روابط دو کشور از زمان روی‌کارآمدن دونالد ترامپ در سراشیبی سقوط قرار داشت.
آمریکا در نامه‌ای به ایران اعلام کرد:

خروج آمریکا از پیمان مودت

آمریکا رسما روند خروج از پیمان مودت را طی کرده و نامه مکتوبی را به ایران داده است، اما این باعث نمی‌شود که شکایت‌های ایران از آمریکا تا به حال، در لاهه معطل بماند. این خلاصه‌ای است از سرنوشت شکایت‌های ایران از آمریکا.
معاون حقوقی رییس جمهوری:

تمدید تعلیق از لیست سیاه FATF گام مثبتی در روابط بانکی است

اید توجه داشت که تصویب لوایح چهارگانه قبل از هر چیز به خود ما کمک می کند که بانکداری بهتری داشته باشیم و امکان نقل انتقالات مالی ناشی از برخی جرائم و تخلفات مالی را کاهش دهیم. به همین دلیل بیش و پیش از هر چیز باید برای بهبود نظام بانکی و مالی خود و حفظ امنیت روابط بانکی و مالی این قدم ها را برداریم.
مهلت دادخواست و دفاعیات معین شد؛

دیوان لاهه به ایران و امریکا برای ارایه ادله مهلت داد

دیوان بین المللی دادگستری (در لاهه) روز سه شنبه با صدور بیانیه‌ای در ادامه روند بررسی پرونده شکایت ایران از آمریکا درخصوص نقض عهدنامه مودت روابط اقتصادی و حقوقی کنسولی، مهلتی برای دریافت ادله دو طرف تعیین کرد. دولت ایران بر این اساس باید تا تاریخ ۱۰ آوریل ۲۰۱۹ (۲۱ فروردین ۱۳۹۸) دادخواست خود را به دادگاه ارائه دهد و طرف آمریکایی هم تا تاریخ ۱۰ اکتبر آینده (۱۸ مهر ۱۳۹۸) فرصت خواهد داشت تا دفاعیات مکتوب خود را به ثبت برساند. بر مبنای بیانیه منتشر شده، زمانبندی اقدامات آتی در آینده اعلام خواهند شد.
لغو حکم برکناری فالح الفیاض؛

دادگاه مرکزی عراق، حکم برکناری رئیس حشد الشعبی را باطل کرد

دادگاه مرکزی حکم حیدر العبادی نخست‌وزیری که ماموریتش رو به پایان است، برای برکناری الفیاض از ریاست هیات حشد الشعبی را لغو کرد.
تحلیل دکتر ذاکریان؛

کیش حقوقی به ترامپ

سوم اکتبر ۲۰۱۸ روزی تاریخی به سبب شکست آمریکا از دعوای حقوقی ایران علیه تحریم‌های آمریکا است؛ در این روز «دیوان بین‌المللی دادگستری» موسوم به دادگاه لاهه، تصمیم خود را در مورد تقاضای ایران برای به تعلیق درآوردن برخی تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران اعلام و رای مثبت به نفع تهران صادر کرد. دیوان به اتفاق آرا حکم داد که واشنگتن باید «به هر طریقی که خود صلاح می‌داند، هرگونه مانع در برابر صادرات آزادانه دارو، تجهیزات پزشکی، کالاهای خوراکی و کشاورزی و همچنین قطعات هواپیما به ایران را مرتفع سازد.» این در حالی است که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ساعاتی پس از صدور این رای اعلام کرد که واشنگتن از پیمان مودت با ایران خارج می‌شود.
یادداشت دکترحسین طالقانی؛

دیوان بین المللی دادگستری ،امکان ها و ظرفیت ها

روز چهارشنبه، ۱۱ مهر ۹۷، دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه با صدورحکمی موقت، از امریکا خواست تحریم‌های ضدایرانی‌ را که مانع از دسترسی تهران به اقلام یا کمک‌های بشردوستانه می‌شود را لغو نماید. این حکم از منظر سیاسی ممکن است حائزاهمیت باشد، اما از جنبه‌های مختلفی هم صرفاً نمادین است، در این نوشتار، پیامدهای حقوقی و سیاسی حکم دیوان بررسی و تجزیه و تحلیل می‌شود.
رمز پیروزی عملیات حقوقی در «لاهه»؛

صدوردستور دیوان بین المللی دادگستری برای توقف تحریم های امریکا علیه ایران

سوم اکتبر سال 2018، یازدهم مهرماه 1397، به‌عنوان روز شکست حقوقی ایالات متحده، در مقابل توانمندی حقوقدانان ایرانی در راستای حفظ حقوق جامعه ایرانی، ثبت خواهد شد.
دومین شکایت ایران از آمریکا؛

شکایت دوم ایران از آمریکا در لاهه

معاون حقوقی رئیس‌جمهور: بعد از رای لاهه ما باید درصدد مستندسازی تحریم‌ها برای ارائه به دیوان بین‌المللی دادگستری باشیم.
دکتر حمید قنبری /حقوقدان:

۱۳ نکته از اهمیت یک رأی

دیوان بین‌المللی دادگستری، در تاریخ سه اکتبر 2018 به درخواست جمهوری اسلامی ایران و پس از بررسی دلایل و مستندات ارائه‌شده توسط دو دولت ایران و آمریکا قرار موقتی را صادر کرد.
رضا نصری در یادداشتی مطرح کرد؛

حکم لاهه و مسوولیت ما

در سال‌های پیش از برجام، ایران همواره در معرض اتهامات مختلف از جانب دولت‌های غربی و به تبع برخی سازمان‌های بین‌المللی بوده است. پس از برجام، هرچند از میان دولت‌های غربی دولت آمریکا همچنان در موضع «مدعی» باقی مانده است، اما سایر کشورها و سازمان‌های بین‌المللی دیگر با او همسویی ندارند. در واقع، گزارش‌های مثبت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عملا اتهامات واشنگتن، تل‌آویو و ریاض را بلاموضوع ساخته و ایران را - دست‌کم تا حدود قابل ملاحظه‌ای - از زیر ضرب و گزند اتهامات بی‌اساس خارج کرده است.
قوانین جدید ضد فساد در انگلیس؛

افشای هویت زنی که میلیون‌ها دلار در فروشگاه اعیانی لندن خرج کرد

دادگاه عالی انگلیس به زامره حاجی‌اوا، زن ۵۵ ساله‌ از جمهوری آذربایجان دستور داده تا منبع ثروت خود را اعلام کند و در غیر این صورت، اموالش توقیف خواهد شد.حاجی‌اوا با استفاده از بند سرمایه‌گذاری، اقامت انگلیس را گرفته بوده و می‌گوید جرمی مرتکب نشده است. وکلای او هم درخواست اجازه تجدیدنظر کرده‌اند. این اولین بار است که قانون جدید ضدفساد انگلیس که با هدف برخورد با پول‌‌های خارجی مشکوک در این کشور تصویب شده، در مورد فردی اجرا می‌شود. طبق این قانون که به "فرمان ثروت نامعلوم" معروف است، مقام‌های قضایی انگلیس می‌توانند از ثروتمندان خارجی که مشکوک به تخلف مالی یا پول‌شویی‌ هستند، بخواهند منبع ثروت‌ خود را اعلام کنند.
محبی:

دستور توقیف ۵ میلیارد دلار بانک مرکزی ایران در ایتالیا لغو شد

رییس مرکز امور حقوقی ریاست‌جمهوری گفت: به دنبال تلاش مستمر وکلای بانک مرکزی در ایتالیا، دستور توقیف اموال این بانک در ایتالیا لغو شد
یادداشت سيد نصرالله حجازي:

ملاحظاتي درباره دستور موقت ديوان لاهه

مقارن با ساعت 10 صبح (به وقت محلي لاهه) روز چهارشنبه هفته گذشته، قاضي عبدالقوي احمديوسف، رئيس سوداني ديوان بين‌المللي دادگستري، در نشستي علني تصميم آن دادگاه درباره درخواست ايران مبني‌بر صدور دستور موقت در قضيه شکايت اخير ايران از آمريکا به‌دليل نقض عهدنامه مودت 1955 را قرائت کرد.
شکایت ایران از آمریکا؛

در جلسه دیوان لاهه چه گذشت؟

نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در نشست بعدازظهر روز چهارشنبه دیوان بین المللی دادگستری با ارایه مستندات و استدلال علیه واشنگتن ، ادعاها و اتهامات نمایندگان ایالات متحده را رد کردند.نشست های صبح و بعدازظهر دوشنبه این دادگاه به طرح استدلال ها و دفاعیات وکیلان ایالات متحده در برابر دادخواست ایران سپری شد که واشنگتن را به نقض عهدنامه مودت از طریق تصرف غیرقانونی ۲ میلیارد دلار از دارایی های بانک مرکزی ایران، متهم کرده اند.
هادی آذری:

سرپیچی از آرای دیوان لاهه به ندرت اتفاق افتاده است

چهارشنبه هفته گذشته بود که دیوان بین‌المللی دادگستری لاهه در جریان رسیدگی به شکایت ایران از امریکا پیرامون نقض پیمان مودت به وسیله تحریم‌های یکجانبه امریکا با صدور دستور موقتی خواستار توقف اقدامات تشدیدکننده اختلاف شد و از امریکا خواسته شد تا مانع از تجارت آزاد و نقل و انتقال مالی مرتبط با دارو و اقلام درمانی، مواد غذایی و محصولات کشاورزی و لوازم یدکی و خدمات مرتبط با ایمنی و امنیت پروازهای غیرنظامی نشود. این دستور موقت از سوی بسیاری از کارشناسان یک پیروزی دیپلماتیک برای ایران عنوان شد اما خروج امریکا از پیمان مودت سبب شد که نگرانی‌هایی پیرامون سرانجام این پرونده و روند رسیدگی به آن مطرح شود. ابهاماتی که در گفت‌وگو با ‌هادی آذری، مشاور مرکز امور حقوق بین‌الملل به آنها پرداختیم.
صفحه  از ۱۳
نظرات و گلایه ها