سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دادگاه لاهه اعلام کرد؛

رای پرونده شکایت ایران از آمریکا، ۱۱ مهرماه صادر می‌شود

دیوان بین المللی دادگستری در تارنمای رسمی خود اعلام کرد که این دیوان رای خود را پیرامون شکایت ایران علیه آمریکا درباره نقض عهدنامه مودت و روابط اقتصادی و حقوق کنسولی سال ۱۹۵۵ روز چهارشنبه ۱۱ مهرماه امسال صادر می‌کند. این جلسه دادگاه ساعت ۱۰ صبح (به وقت محلی) روز چهارشنبه ۳ اکتبر ۲۰۱۸ (۱۱ مهر ۱۳۹۷) در کاخ صلح در لاهه هلند برگزار می‌شود.
جزییات تازه از دادگاه لاهه؛

۴ مهر قرار موقت دادگاه لاهه در مورد شکایت ایران صادر می‌شود

بنا بر خبرهای رسیده قرار موقت دیوان دادگستری بین المللی لاهه در مورد شکایت ایران از آمریکا قرار است تا ۲۶ سپتامبر جاری صادر شود.
در حکمی غیابی؛

قاضی آمریکایی، ایران را به پرداخت ۱۰۴ میلیون دلار غرامت محکوم کرد

یک قاضی آمریکایی، در حکمی غیابی ایران را به پرداخت ۱۰۴.۷ میلیون دلار غرامت به قربانیان حمله ادعایی سال ۱۹۹۶ در ظهران عربستان که در آن ۱۹ نظامی آمریکایی کشته شدند، محکوم کرد.
رییس سازمان حج و زیارت؛

تازه‌ترین اقدامات در پرونده شهدای منا و مسجدالحرام

معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان حج و زیارت از حضور خانواده‌های معظم شهدای منا در موسم حج 97 برای تکمیل فرآیند شناسایی مدفن باقیمانده شهدای این فاجعه خبر داد.
آخرين اخبار از دادگاه شکايت ايران از آمريکا؛

تحليل رسانه ها درباره پنجمين رويارويي ايران و آمريکا در دادگاه لاهه

سومين روز از دادگاه شکايت ايران از اعمال مجدد تحريم هاي آمريکا به ديوان بين المللي دادگستري در لاهه هلند، در حالي برگزار شد که پنجمين رويارويي ايران و آمريکا در ديوان لاهه سوژه تحليل رسانه هاي جهان قرار گرفته است.
با پایان چهار روز جدال حقوقی ایران و آمریکا؛

دیوان لاهه با دریافت خواسته‌های پنج‌گانه ایران وارد شور شد

دیوان بین‌المللی دادگستری اعلام کرد جلسات استماع در پرونده شکایت ایران از آمریکا پایان یافته و اکنون دیوان برای تصمیم‌گیری وارد شور شده است.
در مورد شکایت ایران از آمریکا؛

اهداف ایران از شکایت علیه آمریکا در دادگاه لاهه چیست؟

روز دوشنبه (پنجم شهریور) دادگاه لاهه نخستین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به منظور لغو تحریم‌های واشنگتن علیه کشورمان پس از خروج یکجانبه از برجام را در مقر خود در هلند برگزار کرد.
پرسش‌هاي بي‌پاسخ خزر؛

واكاوي رژيم حقوقي در نشست «خانه انديشمندان علوم انساني»

حالا صحنه عوض شده است. موضوع هسته‌اي در ميان نيست که تيم مذاکره‌کننده يک‌سو نشسته باشند و دلواپس‌ها،‌ سوي ديگر ميز و مدعي برباددادن دستاوردهاي هسته‌اي. حالا صحنه بر پهنه آبي خزر چيده شده است. در يک‌سو ملي‌گراياني نشسته‌اند با آن‌ميزان غلظت که «پان‌ايراني» لقب مي‌گيرند و سوي ديگر ملي‌گراياني که فعلا فقط به ابراز نگراني درباره سهم ايران از خزر مي‌پردازند. اما اين ميز چندضلعي، سوهاي ديگري هم دارد؛ آن‌سو کساني نشسته‌اند که معتقدند هر آنچه جمهوري اسلامي انجام مي‌دهد، غلط است و همه‌چيز در حال ازدست‌رفتن است. حالا کنوانسيون خزر روي چنين ميزي مانده است. منتقدان با صداي بلند مخالفت مي‌کنند و مدافعان با لکنت و اشرافي نه چندان زياد به موضوع حرف مي‌زنند. عصر يکشنبه خانه انديشمندان علوم انساني محل يکي از اين نزاع‌هاي پرحاشيه درباره خزر و کنوانسيون جديد آن بود.
پرونده برجام در دادگاه لاهه؛

رسیدگی به شکایت ایران علیه آمریکا آغاز شد

روند رسیدگی به پرونده شکایت ایران از آمریکا به‌دلیل بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای، از روز دوشنبه ۲۷ اوت (پنجم شهریور) در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه یعنی ۴۵ روز پس از ثبت شکایت ایران آغاز شد.
دومین روز رسیدگی به شکایت ایران؛

اجرای تحریم‌های آمریکا علیه ایران موقتاً متوقف می‌شود؟

با توجه به آنکه آمریکا از حق وتو در شورای امنیت برخوردار است، در صورتی که آمریکا در این دادگاه محکوم شود اما برخلاف رویه مرسوم در حقوق بین الملل، این حکم را اجرا نکند، ایران می‌تواند به شورای امنیت سازمان ملل شکایت کند. در این شورا قطعنامه‌ای علیه کشور ناقض حکم دیوان بین المللی دادگستری به عنوان رکن سازمان ملل باید صادر شود که با توجه به حق وتوی آمریکا، بعید به نظر می‌رسد این قطعنامه صادر شود.
شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه؛

ديوان لاهه، ابزاري بازدارنده با هويت حقوقي

جلسه رسيدگي به طرح دعوي ايران عليه آمريکا به موجب پيمان مودت اين هفته از امروز پنجم تا پنجشنبه هشتم شهريور در ديوان بين‌المللي دادگستري در لاهه برگزار خواهد شد.
مصاف ايران و آمريکا در محكمه لاهه؛

از امروز بررسي طرح دعوي ايران از آمريکا در ديوان بين‌المللي دادگستري آغاز مي‌شود

حدود دو دهه از آخرين شکايت ايران از آمريکا به دادگاه بين‌المللي مي‌گذرد. يعني سال 1992 که ايران در پي حمله آمريکا به خطوط نفتي خليج فارس با استناد به پيمان مودت شکايتي عليه واشنگتن در دادگاه بين‌المللي مطرح کرد. حالا يک بار ديگر در سال 2018 ايران و آمريکا به لاهه مي‌روند. اما اين بار قرار است اين دادگاه بين‌المللي به دو شکايت تهران عليه واشنگتن رسيدگي کند.
در مورد شکایت ایران از آمریکا؛

ایزدی: رأی دیوان لاهه الزام آور نیست و کشور را معطل می‌کند

ایزدی: عهدنامه مودتی که ایران در شکایت خود به آن استناد کرده است مربوط به دوران حکومت پهلوی است و نمی‌توان بعد از ۴۰ سال دشمنی با آمریکا دوباره بر اساس آن از آمریکایی‌ها مطالبه داشته باشیم. مولایی: اینکه اکنون بگوییم این اقدام درست بوده یا غلط حرف صحیحی نیست. بالاخره مسئولان و دولت مردان ایرانی پس از بررسی و بحث‌های فراوان به این نتیجه رسیده اند و قطعاً جوانب مختلف کار را سنجیده اند.
در دادگاه لاهه برگزار شد؛

اولین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا + تصاویر و جزئیات

اولین جلسه رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا به دلیل تحریمهای یکجانبه واشنگتن علیه کشورمان در دادگاه لاهه برگزار شد.
یوسف مولایی/ استاد حقوق بین‌الملل:

از حق حاکمیت خزر سخن بگوییم نه حق مالکیت

موضوع کنوانسیون مربوط به دریای خزر و امضای آن توسط دولت، این روزها در کشور به موضوعی مهم تبدیل شده است. اما در مقدمه لازم است یک نکته را مدنظر قرار دهیم و آن اینکه اگر از حق 50درصدی سخن گفته می‌شود باید از 50 درصد حق تصمیم‌‌‌گیری و حق حاکمیت صحبت شود و نه از حق مالکیت.
چرا از عراق غرامت نگرفتیم؟

پاسخ عباس ملکی، عضو تیم مذاکره‌کننده قطع‌نامه 598

رابطه سیاسی ایران و عراق کمی که رو به ‌وخامت بگذارد یا فردی از مقامات بغداد علیه ایران سخنی بگوید، یک زخم کهنه در ایران سر باز می‌کند؛ غرامت. آن‌وقت سؤال‌های بی‌شماری است که دست‌به‌دست افکار عمومی ایران را می‌چرخاند و می‌برد آنجا که میل دارد.
معاون حقوقی رئیس‌جمهور مطرح کرد؛

جزئیات طرح ۲ شکایت ایران از آمریکا در دیوان لاهه

معاون حقوقی رئیس‌جمهور با بیان اینکه نه ایران و نه آمریکا هیچ کدام از پیمان مودت هنوز خارج نشده‌اند، تاکید کرد: شرایطی در پیمان مودت آمده است که هر کدام از طرفین می‌توانند از آن خارج شوند. وقتی هیچ کدام طرفین از این معاهده خارج نشده و این خروج را به صورت رسمی اعلام نکرده‌اند، این پیمان اعتبار دارد و می‌تواند مورد استناد قرار بگیرد.
شکایت ایران از آمریکا در لاهه؛

انتشار فکت‌شیت شکایت ایران از آمریکا در دیوان بین‌المللی لاهه

وزارت امور خارجه ایران گزاره برگی را درباره شکایت ایران از آمریکا نزد دیوان بین‌المللی دادگستری منتشر کرد.
شرایط وخیم مهاجران غیرقانونی؛

اقدام غیرانسانی ماموران مرزی استرالیا علیه کودک ایرانی

ماموران مرزی استرالیا دراقدامی دیر هنگام پس از آنکه اعتصاب غذای بیش از 20 روز پسر12 ساله مهاجر ایرانی در بازداشتگاه نائورو وی را در شرایط جسمی وخیمی قرار داد با انتقال او برای درمان به داخل خاک این کشور موافقت کردند.
بررسی نقض قطعنامه 2231 ؛

وضعیت حقوقی خروج آمریکا از برجام

در این مطلب، درصدد بررسی وضعیت حقوقی خروج آمریکا از برجام و نیز نقض قطعنامه 2231 از منظر اصل مسئولیت بین‌المللی هستیم.
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها