سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
صدور پروانه وکالت بدون آزمون؛

نقدی بر اعطای پروانه وکالت به قضات و اعضای هیأت علمی

چندی است در خصوص امکان وکالت قضات منتزع دستگاه قضایی، حرف و حدیث بسیار است! قبل از پرداختن به بحث اصلی، بر این نکته تاکید می‌کنم که همواره باید در فرصت های رقابتی، افراد در موقعیت برابر قرار گیرند. پنج سال [یا ده سال لایحه] سابقه خدمت قضایی به عنوان شرط معافیت از آزمون وکالت، یکی از مصادیق نقض این قاعده است.
یک جای کار می‌لنگد؛

از دادگاه‌های فساد مالی خوشحال باشیم یا ناراحت؟

چند نفر دیگر مثل این متهمان در کشور وجود دارد که سیستم نظارتی هنوز آنها را شناسایی نکرده است؟
کشف ۳۶هزار کولر گازی در استان خوزستان و رأی دادگاه مبنی بر مصادره کالاها بنفع دولت؛

۳۶هزار کولر قاچاق و تقابل نظر وزیر و رأی دادگاه!

مسئولان شرکت تهویه‌نیا پس از این دست به دامان وزیر دادگستری می‌شوند و طی درخواستی از وزیر می‌خواهند حکم را متوقف کند. وزیر دادگستری نیز در ۱۷اردیبهشت سال جاری با این درخواست موافقت کرده و دستور توقف ۱۰ روز اجرای حکم را می‌دهد.
یک حقوقدان:

هیچ قانونی در راستای ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان تصویب نشده است

با اینکه در داخل کشور مراجع قانون‌گذاری به صورت مشخص معلوم هستند اما شاهد هستیم که در برخی از مناطق و استان های کشور قوانینی توسط نهادهای اجرایی وضع می شود که از سوی هیچ کدام از نهادهای اصلی قانونگذاری همچون مجلس شورای اسلامی تصویب و ابلاغ نشده است.
حقوق متهمان امنيتي محدود مي‌شود؟

اصلاح تبصره ماده 48 با انتقادهايي همراه است

تبصره ماده 48 قانون مجازات اسلامي، از پرسروصداترين تبصره‌ها در چند سال اخير بود؛ تبصره‌اي که اصلاح آن نيز حاشيه‌ساز شده است. هرچقدر اقدام به حذف فهرست وکلاي مورد اعتماد دستگاه قضا مثبت ارزيابي شده است، تغييرات نهايي اين تبصره بيش از آنکه شمايل اصلاح به خود گرفته باشد، گامي به عقب در دفاع از حقوق متهمان است. ماده‌اي که قرار بود جايگاه وکيل را در رسيدگي و برقراري عدالت قضائي ارتقا دهد و محاکمه بدون وکيل را به رسميت نشناسد، با يک تبصره به‌شدت محل انتقاد قرار گرفت و تا امروز همچنان نگراني از تهديد حقوق متهمان را در محافل حقوقي مطرح کرده است.
لزوم شفافیت حق‌الوکاله‌ها ؛

انحصار کانون وکلا قیمت‌ها را نجومی کرده است

چندی‌پیش بود که غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه در نشست خبری خود در ارتباط با حق‌الوکاله‌هایی که برخی وکلا دریافت می‌کنند گفت: «برخی وکلا حق‌الوکاله ۱۰۰ میلیون تا یک‌میلیاردی می‌گیرند اما در فرم وکالت، تعرفه را ۳۰ هزارتومان می‌نویسند. وکلا هم همچون پزشکان در دفاتر خود دستگاه کارتخوان داشته باشند و انحصارا حق‌الوکاله‌ها را از این دستگاه دریافت کنند تا نه بی‌جهت در مظان اتهام قرار گیرند و نه خدایی نکرده در حق موکلان خود اجحاف کنند.»
پورمختار:

قوه قضائیه قانون «از کجا آورده‌ای» را اجرا کند و مسئولین هم باید پاسخگو باشند

عضو کمیسیون حقوقی وقضائی مجلس با بیان اینکه قوه قضائیه باید افرادی که از مسئولیت خود سوء استفاده کرده و اموال شان به طور غیرمتعارف افزایش یافته، شناسنایی کند، گفت: قانون رسیدگی به دارایی مقامات و مسئولین می‌تواند از مسئولین صیانت کند و از سوء‌استفاده‌ها و مشکلاتی که احتمالا در اثر فضاسازی های مسموم پیش می‌‌آید، پیشگیری می کند.
یک مقام مسئول در قوه قضائیه:

وضعیت نابسامان اقتصادی از عوامل بروز خشونت در جامعه است

مدیرکل پیشگیری‌های فرهنگی و اجتماعی معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه گفت: از علل بروز خشونت بین مردم می‌توان به وضعیت اقتصادی اشاره کرد، چرا که وضعیت نابسامان جامعه و مشکلاتی از این قبیل روی روح و روان افراد تاثیر می‌گذارد.
سرانه خرج دولت برای زندانیان و دانش‌آموزان؛

خرج بالای زندانی‌ها

چند روز پیش خبری در فضای رسانه‌ای کشور دست‌به دست می‌شد که سرانه خرج دولت برای زندانیان و دانش‌آموزان را با یکدیگر مقایسه می‌کرد. مبنای این خبر اظهارات رئیس‌کل زندان‌های ایلام بود.در این صورت سرانه بودجه‌ای هر زندانی در حدود ۲ برابر سرانه هزینه دولت برای تحصیل شهروندان است.
دادستان کل کشور:

بخشی از آسیب‌های سیل اخیر ناشی از سوء مدیریت‌ها است

دادستان کل کشور گفت: حوادث تلخی که در روزهای اخیر رخ داد برای مسئولان و مدیران هشداری است که به هیچ وجه اجازه ندهند در حریم رودخانه‌ها و مسیل‌ها ساخت و ساز انجام شود.
حجتی خبر داد؛

جزئیات شکایت وکلای دادگستری از عملکرد قوه قضائیه به کمیسیون اصل نود مجلس

یک وکیل دادگستری با اشاره به تصویب و ابلاغ آئین‌نامه جدید اجرایی ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم توسعه از ناحیه رئیس وقت قوه قضائیه، از شکایت جمعی از وکلای دادگستری به کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از عملکرد قوه قضائیه در اجرای خارج از موعد ماده ۱۸۷ قانون برنامه سوم و توسعه فعالیت نهاد موازی سازی شده مرکز امور مشاوران خبر داد.
قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات؛

بن‌بست دسترسی آزاد به اطلاعات

اینکه یکی از روزنامه‌نگاران محترم به منظور گمانه‌زنی و امتحان میزان جدیت در عملکرد به «قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات» اقدام به مطالبه اطلاعات از سازمان‌های مختلف کرده است و در هر مورد و به اشکال و مانع برخورده جالب توجه است. به نظر می‌رسد این قانون با توجه به جمیع جهات برای کشور زودهنگام تصویب ومنتشر شد و اجرای کامل و صحیح آن مستلزم مقبولیت عام نزد مقامات سازمان‌های مختلف است.
حجت الاسلام علی مهدیان؛

عدالتخواهی جزئی نگر و فاقد عقلانیت

دولت احمدی‌نژاد علیرغم شعار عدالت و مبارزه با فساد، به دلیل عدم رعایت عقلانیت از یک سوی و اخلاق و معنویت از سوی دیگر باعث شد که دولت روحانی با شعار تدبیر روی کار بیاید و حالا بی‌عدالتی و فساد در این دولت به طور محسوسی توسط مردم لمس شود.
نماینده تهران خبر داد؛

نامه نمایندگان به روحانی درباره استفاده مجمع تشخیص از اختیارات فراقانونی

محمدجواد فتحی گفت: به نظر می‌رسد مجمع تشخیص مصلحت تفسیرش از اختیارات خود را گسترده کرده و همچنین اختیاراتی که حتی قانون اساسی برای او در نظر نگرفته است را اعمال می‌کند که این موضوع با صلاحیت قانونگذاری در تعارض آشکار است.
طی پیامی صورت گرفت؛

واکنش دفتر نشر آثار رهبر انقلاب نسبت به حکم یک دادگاه

دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در واکنش به حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی مبنی بر مطالعه و رونویسی از برخی کتاب‌های مرتبط با رهبر انقلاب واکنش نشان داد.
جریحه دار شدن عفت عمومی؛

5 نکته درباره یک خواستگاری: از "3 ثانیه" هم نمی توانند گذشت کنند؟!

اگر واقعاً نمی توان و نباید از این فعل گذر کرد و باید حتماً پای پلیس و قاضی به میان بیاید، چرا وقتی رئیس جمهور وقت ایران، مادر چاوز را بغل کرد، واکنش قضایی نشان ندادند؟ البته که نباید هم با آن موضوع برخورد می شد چرا که اگر احمدی نژاد را مانند این دو جوان پای میز محاکمه می کشاندند، باز هم نوعی اخباری گری بود و اقدامی غیر اصولی.
عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس مطرح کرد:

تبعات عدم تصویب لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی

عضو کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس گفت: اگر لایحه اعطای تابعیت به فرزندان مادر ایرانی تصویب نشود، افراد زیادی در کشور فاقد هویت و سرنوشت باقی می­­‌مانند.
چرخش 180 درجه ای؛

چرا محمود صادقی از ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه حمایت کرد؟

محمود صادقی در باره ریاست ابراهیم رئیسی بر قوه قضائیه گفته ابراهیم رئیسی در دوره سازمان بازرسی عملکرد نسبتا موفقی داشته و اشخاصی که بکار گرفته بود از لحاظ کارشناسی و سلامت نوعا خوب بوده‌اند، اما در دوره اخیر با اینکه ریاست سازمان فرد صالحی است، اما عملکرد آن کارآمد نبوده است.
بهمن کشاورز عنوان کرد؛

به عملکرد شوراهای حل اختلاف نمی‌توان نمره خوبی داد

یک حقوقدان در رابطه با تمدید آزمایشی قانون شوراهای حل اختلاف گفت: اشکالی که در این رابطه وجود دارد این است که موضوع قوانین آزمایشی، حقوق مردم و کشور است و اگر نتیجه آزمایش منفی باشد حقوقی تضییع خواهد شد.

یعنی بمیری هم باید 9% مالیات ارزش افزوده بدی ...!

قیمت های عجیب و مالیات های عجیب تر!! این روزها گرانی بیداد می کنه. دیگه حتی مردن هم به صرفه نیست!!
صفحه  از ۱۲
نظرات و گلایه ها