سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
آیا این افزایش عوارض از جهت حقوقی موجه است؛

عوارض خروج و حقوق شهروندی

دکتر حمید قنبری براساس آنچه در رسانه‌ها منتشر شده است، عوارض خروج از کشور که در حال حاضر برای هر نفر ۷۵ هزار تومان است در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۳۹۷ به مبلغ ۲۲۰ هزار تومان افزایش یافته است. قرار است ‌این رقم برای سفرهای بیش از یک بار نیز افزایش پیدا ‌کند. آیا این افزایش عوارض از جهت حقوقی موجه است؟ نگاهی به اسناد حقوقی داخلی و بین‌المللی، تردیدهایی را در این باره مطرح می‌کند.
کامران آقایی:

برخی مواد قانونی در انتظار نظر شورای نگهبان به حالت متروک درآمده‌ است

عضو هیات مدیره کانون وکلای مرکز گفت:در موارد خاص برخی از مواد قانونی در انتظار تامین نظر شورای شورای نگهبان و ایرادهایی که وجود داشته به حالت متروک درآمده‌اند.
اقدام برای دادن آزادی بیشتر به مطبوعات؛

نامه احمد توکلی به رئیس قوه قضاییه درباره توقیف دو روزه کیهان + متن نامه

توکلی خطاب به رئیس قوه قضاییه نوشت: ریاست محترم قوه قضائیه! با مجموعه‌ای از راهکارهای منسجم و مطالعه شده، راه رشد رسانه‌ها را که آزادی بیشتر است هموار فرمایید.
سه عامل انفعال مجلس دهم؛

بعد از نظارت، قانونگذاری هم به کما رفت

عملکرد مجلس دهم در بُعد نظارتی به دلیل همگرایی دولت و مجلس به کُما رفته و علاوه بر آن در بُعد قانونگذاری نیز عملکرد مجلس بسیار منفعلانه است.

‌اطلاعیه قوه‌قضاییه درمورد تحریف سخنان اژه‌ای درباره سیف

دفتر سخنگوی قوه قضاییه در مورد واکنش به تحریف برخی خبرگزاری ها در باره سخنان حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای در باره 'ولی الله سیف' رئیس کل بانک مرکزی اطلاعیه ای صادر کرد.
پرونده پیچیده «سپنتا»؛

بازتاب لغو عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد گسترده‌تر شد

عضو شورای نگهبان معتقد است تصمیم فقهای شورای نگهبان، قانونی، قطعی و غیرقابل تغییر است. اما در این میان تکلیف حقوق مردم و آرای آن ها چه می شود؟ دموکراسی و حقوق شهروندی کجا می رود؟
قانون چه می‌گوید؟

پاسخی روشن و کاملا حقوقی به اظهارات عجیب وزیر اطلاعات

سیدمحمود علوی وزیر اطلاعات در خصوص پرونده دری‌اصفهانی اظهاراتی بیان کرده که از جهات مختلف نادرست است.
آشنایی با تکنیک «خالف تعرف»؛

آقای علی مطهری، کاش لای کتاب قانون را می‌گشودید!

هیچ معلوم نیست چرا علی مطهری، برای دفاع از متهمان مورد نظر هم که شده، لای کتاب قانون اساسی را نگشوده و فصل مربوط به حقوق ملت و این اصل مهم را از رو نخوانده تا مرتکب اشتباهی چنین فاحش نشود و شرایطی نامعقول و سختگیرانه‌تر از قانون را در بازداشت متهمان پیشنهاد ننماید!
رییس کل دادگستری استان خراسان رضوی:

مجلس در اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر تجدیدنظر کند

رییس کل دادگستری خراسان رضوی یکی از دلایل افزایش قاچاق مواد مخدر به کشور را اقدام مجلس شورای اسلامی در اصلاح قانون مبارزه با مواد مخدر عنوان کرد و خواستار تجدیدنظر مجلس در اصلاح این قانون شد.
رونمایی از کابوس‌شهر استثمار تام؛

تفسیر قوانین جنجالی «چسب هل»!

این کارخانه «پیش از هر چیز» یک بنگاه تولیدی «سرمایه‌دارانه» است؛ یعنی بنگاهی است که جهت‌گیری اصلی فعالیت‌هایش، تصاحب ارزش اضافی تولیدشده به دست کارگران است.
دادستان کل کشور:

برخورد دوگانه با برگزاری کنسرت‌ها مناسب و زیبنده دستگاه قضایی نیست

دادستان کل کشور گفت: برخورد دوگانه با یک موضوع در زمینه مقولات فرهنگی و اجتماعی از جمله برگزاری کنسرت‌ها مناسب و زیبنده دستگاه قضایی نیست و دادستان های محترم پیشنهادهای خود را در این زمینه ارائه کنند.
بررسی ماده ۲۷, نقض حقوق کودک؛

لایحه‌ ازدواج سرپرست با فرزندخوانده در گروی فتوای مراجع

یک نماینده‌ی مجلس شورای اسلامی، ماده ۲۷ لایحه ازدواج سرپرست با فرزندخوانده را نقض حقوق کودک خواند و اعلام کرد: برای حذف این مصوبه نیاز به فتوای مراجع تقلید داریم.

کانون کار درباره زنان کارگر چه می‌گوید؟

زنان نیمی از جمعیت فعال در کشور را از آن خود کرده‌اند و هرچند در سال‌های دور، سهم آنان از تولید ناخالص ملی ناچیز بود، در سال‌های اخیر، بروز و ظهور فعالیت‌های اقتصادی زنان، بیش از گذشته شده است. با وجود این، به دلیل جایگاه ممتاز زنان در نظام خانواده، قانون به فعالیت اقتصادی و اشتغال آنان نیز با نگاه خاص توجه کرده است.
بررسی پرونده فساد بزرگ بانکی؟

چه زمانی تصویر «خاوری» را به جای قمارخانه ها، در دادگاه خواهیم دید؟

اکنون که پس از انتشار هر یک از تصاویر خاوری در خارج از کشور، نام و اتهام او در افکار عمومی کشور مطرح می‌شود و آزادانه گشتن او تداعی کننده ریشخند به مردم ایران است، لازم است مسئولان امر، گزارشی از مراحل رسیدگی به پرونده این متهم مالی فراری ارائه بدهند و بگویند، کار در چه مرحله ای بوده و با چه موانعی روبه رو شده است.
پیرامون پرونده بابك زنجاني؛

انتقاد عباس عبدی به دادگاه زنجانی

دادگاه متهم رديف دوم در پرونده بابك زنجاني با نقض حكم در ديوان عالي كشور تجديد شد و در شعبه ديگري از دادگاه انقلاب مورد رسيدگي قرار گرفت. گزارش‌هايي كه از اتهامات و دفاعيات مطرح شده در دادگاه در مطبوعات منتشر شده است در برخي از جملات تفاوت‌هايي دارند ولي در مجموع از وجوه اشتراك آنها مي‌توان فهميد كه در چند مورد از رسيدگي‌ها بايد دقت بيشتري لحاظ شود.
استیفای حقوق عامه ،وظیفه کدام قوه؟

تأکید رهبر انقلاب بر مسئولیت قوه‌قضاییه در حقوق عمومی

اخیراً رئیس قوه قضاییه تشکیل ستاد حقوق شهروندی را خلاف شرع و قانون دانسته است. برخی از منتقدان نیز معتقدند بیش از آنکه هدف از این سند، احقاق حقوق شهروندی باشد یک شوی سیاسی-تبلیغاتی و عوام فریبانه بود که در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری دور دوم حسن روحانی اتفاق افتاد.
بررسی حقوقی حریم شخصی؛

بدحجابی و هنجارشکنی تعریف قانونی ندارد

روزنامه شرق نوشت: ماجرای حریم خصوصی مدت‌هاست در ایران مورد مناقشه است. از مسئله پوشش گرفته تا داشتن ویدئو و ماهواره در خانه، از تعیین سقفی برای مهریه تا اخیرا موضوعی که دوباره داغ شده است، حریم داخل خودرو. سؤال همیشگی درباره این موضوعات این بوده است: «آیا این مورد جزء حریم خصوصی افراد است یا نه».
جلیل مالکی هشدار داد؛

فارغ‌التحصیل بیکار را به وکیل بیکار تبدیل نکنید!

عضو هیات مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز با اشاره به فضاسازی‌های اخیر در جامعه حقوقی کشور، گفت که این فضاسازی‌ها این بار اعتبار پروانه وکالت دادگستری را نشانه رفته است و با سوار شدن بر احساسات پاک فارغ التحصیلان حقوق و تمسک به شعار حق اشتغال، درصدد نتیجه باطل ایجاد هرج و مرج در نهاد وکالت و جامعه حقوقی کشور است.
در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه؛

علی مطهری به موضوع حصر خانگی واکنش نشان داد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه، به اظهارات اخیر وی درباره موضوع حصر واکنش نشان داد و از وی خواست اقدام عاجلی برای رفع حصر انجام دهد.
دادستان کل کشور عنوان کرد؛

ندیدم جایی، مجری مناظره حمایت و یا طرفداری از فردی کرده باشد

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد جعفر منتظری دادستان کل کشور و عضو کمیسیون بررسی تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری ، درخصوص اعتراض 4 نفر از کاندیدای انتخابات ریاست‌جمهوری به شیوه اداره مناظره و اینکه آقای روحانی 2 دقیقه بیشتر از سایر کاندیداها صحبت کرده آیا دادستان کل و کمیته بررسی تبلیغات در این زمینه بررسی‌هایی داشته است؟
صفحه  از ۴
نظرات و گلایه ها