سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
راه های کاهش خشونت در جامعه؛

رابطه مستقیم خشونت با تبعیض قانونی و قضایی

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران می گوید اگر قانون و دستگاه قضا بدون تبعیض به مردم و مسائل آن ها نگاه کند به شدت از میزان پرخاشگری در جامعه کاسته می شود.
بی توجهی به هنجارهای جامعه؛

از ماهواره تا فیلترشکن: شما یا «مجرم» هستید یا در میان ده ها میلیون مجرم زندگی می کنید!

موضوع این نوشتار، قضاوت میان این دو گزاره نیست که استفاده از فیلترشکن جرم است یا خیر؟ بلکه به بهانه این موضع گیری های مخالف هم، می خواهم مطلب مهم تری را بیان کنم. اصلاح قوانین بر هنجارهای جامعه، نیاز فوری ایران امروز است.
باید مجرم را رسوا کرد یا...؟!

دستور دادستان کل کشور درباره پوشاندن جرایم ایرانشهر

دادستان کل کشور در سخنانی دستور داده عامل انتشار خبر تجاوز به دختران ایرانشهری باید تعقیب شود چون جرایم را باید "مکتوم" کرد. می توان بررسی کرد آیا قاعده رسوا کردن مجرم (تشهیر) باید اجرا شود یا "بزه‌پوشی" کنیم؟
بی‌طرفی اینترنتی چیست؟

چالش‌های لغو قوانین «بی‌طرفی اینترنتی»

اگر اخبار تکنولوژی را دنبال کرده باشید حتما به گوشتان رسیده که قوانین «بی‌طرفی اینترنتی» هفته گذشته رسما لغو شد. این قوانین سرویس‌دهندگان اینترنتی را موظف می‌کرد به تمامی وب‌سایت‌ها به‌طور یکسان سرویس‌دهی کنند.
چگونگی برخورد با فیلترینگ تلگرام،؛

فیلترینگ؛ آزمونی برای نهادهای مدنی و حکومتی

بعد از انتخابات دوره اخیر ریاست‌جمهوری و وعده آقای روحانی که گفته بود دولت برای فیلترینگ اقدام نمی‌کند، رقبای ناکام بیکار ننشستند. به هر قیمت و بهانه‌ای بود باید فیلترینگ را عملیاتی می‌کردند.
محمدجواد معتمدی شرح داد؛

ماجرای «ویلای لواسان» چیست؟ + نامه به دادستان تهران

دبیر جنبش عدالتخواه دانشجویی گفت: نامه این جنبش به دادستان تهران درباره ویلای مصادره‌ای لواسان امروز رسانه‌ای خواهد شد.
وقتی یک قانون جنجالی می‌شود؛

موردی خاص به‌نام «تبصره ماده 48»

تبصره ماده 48 قانون آیین دادرسی کیفری؛ حالا تبدیل به یکی از مواد بحث برانگیز قانونی شده است که از آنجا که قانون است، اجرای آن بر مجری تکلیف است؛ اما ایرادات آن را هم کسی منکر نمی‌شود. ایراداتی که به هر دلیلی برجای ماند و اصلاح نشد تا بر دامنه بحث‌ها و انتقادات افزوده شد. شاید مَثل عامیانه «آمد ابرویش را درست کند چشمش را کور کرد» را بتوان درباره آنچه بر این تبصره گذشت، به کار برد. هدف نمایندگان مجلس در سه سال پیش اصلاح بود!
مونیکا نادی، فعال حقوق کودک:

تأخیر در تصویب لایحه حقوق کودکان قابل قبول نیست

گفته می‌شود لایحه حمایت از حقوق کودکان، سرانجام بعد از تصویب نهایی در کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس برای بررسی به صحن علنی مجلس ارسال شده و قرار است بعد از تعطیلات نیمه ی خرداد ماه، در دستور کار مجلس قرار گیرد.
دادرسی مستند به قانون؛

ضرورت پرهیز از اعمال سلیقه در صدور احکام قضایی

تفسیر قانون نیز مانند پدیدآوردن آن تابع اصل قانونمندی است. درونمایه این اصل در بیانی ساده، آن است که سامانه حقوقی باید پیشاپیش هنجارهای رفتاری مورد نظر خود و ضمانت اجراهای هنجارشکنی قانونی را از گذر قانون به مردم اعلام کند.
یک وکیل دادگستری:

انتقاد جامعه وکالت به اساس تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری است

یک وکیل دادگستری در یادداشتی با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی کیفری تاکید کرد که انتقاد و اعتراض جامعه وکالت حکایت از گلایه عدم درج نام معترضین در لیست تبعیضی نداشته و ندارد بلکه تمام انتقادات به اساس وضع و اجرای چنین مقرره‌ای است.
انتقاد از لیست وکلای مورد اعتماد؛

از ۷۰ هزار وکیل فقط بیست نفر؟؟!

یک وکیل دادگستری ضمن انتقاد نسبت به اعلام اسامی بیست نفر از وکلای دادگستری مورد تایید قوه قضاییه، یادداشتی را با عنوان «از ۷۰ هزار وکیل فقط بیست نفر» به رشته تحریر در آورده است.
محمد مهدی زاهدی تشریح کرد؛

سرانجام پرونده تحصیلی «حسین فریدون» به کجا رسید؟

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درباره آخرین وضعیت پرونده حسین فریدون برادر رئیس جمهور توضیحاتی ارائه داد.
تلخ‌ترین سانحه در تاریخ راه‌آهن ایران؛

پرونده تلخ‌ترین سانحه ریلی کشور به کجار رسید؟

نزدیک به ۱۷ ماه از حادثه دلخراش برخورد قطارهای مسافری در محور سمنان-دامغان می‌گذرد و هفت‌خوان صدور حکم در پرونده حادثه ریلی ایستگاه «هفتخوان» هنوز به پایان نرسیده است.
شکایت از فیلترینگ تلگرام؛

مقام قضایی تنها می‌تواند به‌صورت موردی دستور فیلترینگ را صادر کند

حتی اگر ابواب‌جمعی قوه مجریه برخلاف قانون، آزادی‌های مدنی ملت را با چالش مواجه سازند، عملشان برابر ماده 570 قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) جرم بوده و قابل پیگرد کیفری است.
دکتر حمیدرضا نیکوکار:

برنامه‌های درسی و آموزشی مبتنی بر پیشگیری از وقوع جرم نیست

محقق کیفرشناسی مرکز ماکس پلانگ آلمان با تاکید بر راهبردهای پیشگیرانه و راهبردهای رشد مدار در تعیین کیفر گفت: کیفر و مجازات شدید راهکاری برای کاهش جرم و جنایت نیست بنابراین باید کیفر و مجازات مجرمان را به عنوان آخرین حربه برای مجرمان در نظر گرفت.
محمدجواد فتحی*؛

برای برخوردقضایی با احمدی‌نژاد خلاءقانونی داریم؟

یکی از وجوه عدالت نوع برخورد با متخلفین و مجرمین است و از این منظر هرگاه قرار است میزان عدالت مورد ارزیابی قرار گیرد طبیعی است که بخشی از نگاه ها متوجه سیستم قضایی باشد از این‌رو اعمال قانون در قبال افرادتوسط جامعه مورد مقایسه قرار می گیرد و اگر تفاوتی در آن مشاهده شود افکار عمومی سیستم قضایی را مورد قضاوت خود قرار می دهند و تبعیض را برنمی تابند.
تایید نظر شورای نگهبان؛

مجمع تشخیص، تصمیم خود را اصلاح کند

روز گذشته مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره برگزاری علنی دادگاه ها، نظر شورای نگهبان را تایید کرد و اعلام اسامی متهمان و اطلاع رسانی جریان دادگاه را همچنان غیرقانونی دانست.
درخواست نماینده تهران از قوه‌قضاییه:

شعبه‌ رسیدگی‌کننده به پرونده‌های قالیباف را اعلام کنید

نماینده مردم تهران در مجلس گفت: حساسیت پرونده‌های تخلفات شهردار اسبق تهران ایجاب می‌کند دستگاه قضایی جهت شفافیت اعلام کند در کدام شعبه به این پرونده‌ها رسیدگی می‌شود و همزمان اطلاعات اولیه در خصوص روند رسیدگی به این پرونده‌ها را به جامعه بدهد تا جلوی شایعات گرفته شود.
رئیس قوه قضائیه:

طرح یا لایحه‌ای در زمینه «احیای حقوق عامه» باید تدوین شود

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر اهمیت مقوله احیای حقوق عامه به عنوان یکی از مهم‌ترین وظایف دستگاه قضایی، بر ضرورت تدوین طرح یا لایحه‌ای در این زمینه برای رفع ابهامات موجود تاکید کرد.
یادداشتی در روزنامه اعتماد ؛

سعید مرتضوی؛ پدیده ای که تبدیل به مهره سوخته شد /چرا دستگاه قضایی هنوز موفق به دستگیری قاضی معلق نشده است؟

توجه مراجع قضایی را به این امر جلب می‌کنم که افرادی چون مرتضوی هنوز در بدنه دستگاه قضایی هستند. این‌گونه افراد که برای دستگاه قضایی و حاکمیت کشور، مشکل ایجاد کرده‌اند، کم نیستند و هزینه‌هایی را برای کل حاکمیت ایجاد می‌کنند.
صفحه  از ۶
نظرات و گلایه ها