سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
وقتی چشم عدالت کور می‌شود!

سوءاستفاده میلیاردی شرکتهای بیمه از جیب مردم

تصور کنید آقای الف بخاطر داشتن یک اختلاف با آقای ب، به دنبال گرفتن انتقام از او باشد. فرض کنید، آقای ب ماشین گران قیمتی مثلا به ارزش 770 میلیون تومان دارد. کافی است آقای الف، خودش یا هر کس دیگری با یک ماشین مثلا یک پراید خیلی کار کرده محکم به شکل تصادف به ماشین گران قیمت آقای ب بکوید و بعد با آرامش از ماشین پیاده شود و 110 را بگیرید و آدرس بدهد تا افسر راهنمایی و رانندگی برای کشیدن کروکی و تعیین مقصر به صحنه بیاید.
چه کسی پاسخ می دهد؟!

ضمانت‌های بانکی چگونه برای اَبَر بدهکار بانکی صادر می‌شد؟

نهمین جلسه رسیدگی به پرونده حمید باقری درمنی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برگزار شد.قاضی صلواتی مسئل رسیدگی به این پرونده است.
سلیمانی :

دستگاه قضا باید علیه «مولاوردی» اقامه دعوی کند

عضو شورای مرکزی جبهه پایداری با بیان اینکه قوه قضائیه حتماً باید علیه اظهارات خانم مولاوردی اقامه دعوی کند، تصریح کرد: همین اظهارات، ممکن است تبدیل به سند بیگانگان، علیه ملّت ایران شود.
رئیس‌کل دادگستری لرستان:

ارائه آمارهای غیرواقعی باعث سلب اعتماد عمومی می‌شود

رئیس‌کل دادگستری لرستان گفت: ارائه آمارهای غیرواقعی، اعتماد مردم به برنامه‌های دولت را کاهش می‌دهد.
علیرضا رحیمی مطرح کرد:

مسئولان در دفاع از حقوق شهروندی سکوت کرده‌اند

یک عضو هیات رئیسه مجلس گفت: بیشتر از اینکه در بازداشت وکلا، فعالان زن و ستاره‌دار شدن دانشجویان انتظار از قوه قضاییه وجود داشته باشد، انتظار از دولت وجود دارد که مدافع قانون اساسی، ناظر بر قانون اساسی و مدافع حقوق شهروندی باشد.
یادداشت نعمت احمدی؛

با این قانون چک فقط زندان‌ها پر می‌شود

برگشت‌خوردن یک‌میلیون و چهارصد‌هزار فقره چک در یک ماه آمار وحشتناکی است که اگر دارندگان چک‌های برگشتی همه به دادگستری مراجعه و درخواست اجرای قانون صدور چک را کنند با چه تعداد پرونده و با چه آماری از صاحبان حسابی روبه‌رو می‌شویم که باید روانه زندان بشوند
نماینده اصولگرا:

شجریان نخواهد مشهور شود چکار کند؟

«دادگاه شکایت آقای شجریان مبنی بر پخش بدون محوز آثارش از رسانه ملی را رد کرده استدلال قاضی محترم این بود که پخش آثار آقای شجریان موجب شهرتش شده است! فقط معلوم نشد اگر آقای شجریان نخواهد بر شهرتش افزوده شود چکار باید انجام دهد؟ و به کدام دادگاه مراجعه کند؟ »
رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران:

طرح تخلفات حرفه ای پزشکی در دادگاه های عمومی حیرت آور است

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، به اظهارات وزیر بهداشت در ارتباط با طرح تخلفات حرفه ای پزشکی در دادگاه های عمومی، واکنش نشان داد.
محمدحسن شجاعی فرد:

قوه قضائیه به مافیای خودرو هم ورود کند

رئیس دانشکده و پژوهشکده مهندسی خودروی دانشگاه علم و صنعت با بیان اینکه صنعت خودرو، پردرآمد و پرسود است، گفت: بنابراین برخی مسئولان دست اندرکار تولید و قطعه سازی خودرو از هرگونه شفاف سازی جلوگیری می کنند.
پرسش یک حقوقدان از رئیس قوه قضائیه؛

مبنای‌ حقوقی‌ و اخلاقی‌ دست‌بند و پابند زدن به وکلا چیست؟

این یادداشت در پی اظهارات اخیر ریاست محترم قوه قضائیه با عبارت: "...در دستگاه قضایی، توهین به ساحت هیچ یک از مراجعین را نمی پذیریم.... و قضات باید به این جهات انسانی توجه کنند..."، به تبیین وضعیت بازداشت و دست‌پند و پابند زدن به دو نفر از وکلای دادگستری و فعالان مدنی و حقوق بشری (قاسم شعله‌سعدی و آرش کیخسروی) و طرح سئوالات متعدد از ریاست محترم آن قوه در این باره پرداخته است.
نقدی بر طرح تحول سلامت؛

آینده ای که منتقدان مطرح می کردند محقق شد

همانگونه که مانند هر موضوع دیگری ، حل مشکل از پذیرفتن آن آغاز میشود , پیشنهاد میکنیم که وزارت بهداشت و درمان حتی برای یکبار هم که شده در موضوعی خاص روند تصمیم سازی و تصمیم گیری را با مشارکت نیروهای منتقد به اشتراک بگذارد و از طرد و دفع دایمی آنان با داشتن پیشفرض های خاص دست بردارد.
دبیرکل حزب موتلفه اسلامی:

دو قوه مجریه و قضائیه برای مبارزه با فساد تعلل کرده اند

دبیرکل حزب موتلفه اسلامی با بیان اینکه در دو قوه مجریه و قضائیه برای مبارزه با فساد تعلل شده است، گفت: امروز برای بسیاری از مدیران کشور مبارزه با فساد در اولویت‌ نیست.
نقل و انتقالات وسائل نقلیه موتوری؛

پول زوری که دفترخانه‌ها بابت سند خودرو به جیب می‌زنند

پلیس راهور ناجا به‌‌عنوان مجری و متولی شماره‌گذاری و نظارت بر مالکیت خودروها به‌صراحت اعلام کرده است که تنظیم سند خودرو در دفاتر شماره‌گذاری این نهاد، برای نقل و انتقال این وسایل نقلیه کفایت می‌کند؛ اما گویا دفترخانه‌ها نمی‌خواهند قید این پول بادآورده را بزنند.
حواشی تعیین نرخ بیمه شخص ثالث؛

سوراخ بزرگ در قانون گذاری بیمه شخص‌ثالث

در حال حاضر بیمه شخص ثالث را می‌توان یکی از پرمخاطب ترین نوع بیمه دانست. چرا که استفاده از آن اجباری است. حواشی مختلفی در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث وجود دارد، مسائلی که درک آن ها در شرایط حال حاضر سخت است و قصد داریم در این نوشتار به آن‌ها بپردازیم.
عدم هماهنگی عملکرد نهادهای نظارتی؛

انتقاد روزنامه جمهوری اسلامی از قوه قضاییه

در جریان مناظره‌های انتخاباتی در سال 1396 تقریباً بدون استثنا تمامی نامزدهای ریاست جمهوری با ادبیات متفاوت به موضوع فساد و ضرورت مقابله با آن اشاره داشتند. کاندیدای اصلی یک جناح قدرت، با کارنامه‌ای از حضور در سطوح بالا و میانی دستگاه قضا به ملت حدود سه دهه بیشترین تاکید را در این زمینه داشت. این بدان معنی است که مدیران دستگاه قضا حداقل طی سال‌های اخیر از وجود فساد و لاجرم ضرورت مقابله با آن خبر داشته‌اند، ولی سوال این است که در طول این دوره چه تحولاتی در این زمینه در نظام قضا شاهد بوده‌ایم؟
اینجا انقلاب شده!

مشاهدات خبرنگار از عروسی‌های مختلط

آدرس را که نگاه می‌کنید، دستتان می‌آید به یک مراسم عروسی عادی دعوت نشده‌اید. بزرگراه فتح، احمدآباد مستوفی، شهریار و خیابان‌های فرعی‌اش با باغ‌های خلوتی که در میان آنها جا خوش کرده‌اند، حالا به ظرفیت اقتصادی قوی و جدیدی تبدیل شده‌اند. به این منطقه که بیایید، شاید در ظاهر تصور کنید به جایی خالی از سکنه وارد شده‌اید اما غروب به بعد اینجا خبرهای زیادی هست.
۱۴ مرداد سالروز نخستین عقب‌نشینی استبداد؛

برخی موارد نقض حقوق شهروندی در سال‌های اخیر

۱۴ مرداد سالروز نخستین عقب‌نشینی استبداد در برابر مردم ایران و ایجاد مفهومی به عنوان حقوق شهروندی در کشور ماست؛ سالروز امضای فرمان مشروطیت. چیزی حدود ۱۱۱ سال بعد نخستین منشور حقوق شهروندی ایران به امضای رئیس‌جمهور وقت، حسن روحانی رسید. اینک در آستانۀ صد و دوازدهمین سالگرد مشروطه، دستیار ویژۀ رئیس‌جمهور وعده داده است در این روز گزارشی از وضعیت اجرایی حقوق مطرح شده در این منشور ارائه شود. پیش از این سررسید مروری می‌کنیم بر مواردی که در این دو سال تغییری منفی «یا مثبت» را در آن‌ها شاهد بوده‌ایم.
روزنامه شرق نوشت؛

دعوای اسنپ و تپسی بر سر حریم خصوصی

«دو غول بزرگ مسافرکشی آنلاین در ایران درگیر یک دعوای حقوقی شده‌اند که حکم این پرونده فارغ از نتیجه آن، یک خروجی قطعی دارد: «مجاز شدن تجسس در حریم خصوصی افراد». موضوعی که حقوق‌دانان هم آن را غیر قانونی و قابل پیگیری قضائی می‌دانند.»
در پی فیلترینگ تلگرام ؛

شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام به قرار منع تعقیب اعتراض کردند

وکلای دادگستری که شکایتشان از تصمیم بازپرس دادسرای فرهنگ و رسانه مبنی بر فیلتر تلگرام به صدور قرار منع تعقیب منجر شده است، در نشستی خبری گفتند که به قرار صادره اعتراض کرده‌اند.
دادخواهی از دستگاه قضا؛

نشست شاکیان پرونده فیلترینگ تلگرام برگزار شد

فیلترینگ تلگرام روز 10 اردیبهشت، با شکایت بازپرس شعبه دوم دادسرای فرهنگ و رسانه صادر شد و از این طریق 40 میلیون کاربر ایرانی این شبکه اجتماعی به نوعی از دسترسی به آن محروم شدند در همین راستا جمعی از وکلا از بیژن قاسم‌زاده بازپرس صادرکننده دستور فیلترینگ تلگرام به‌دلیل «سلب آزادی شخصی افراد ملت» شکایت کردند و نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به شکایت 20 خرداد در دادسرای کارکنان دولت برگزار شد.
صفحه  از ۸
نظرات و گلایه ها