سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
محسنی اژه‌ای:‌

لزوم اجرای عدالت در بهره مندی از امکانات

حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه با بیان اینکه مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب بر توسعه عدالت تاکید دارند، تصریح کرد: باید کفه عدالت را در تقسیم امکانات ارتقا ببخشیم و عدالت را در توزیع همه امکانات گسترش دهیم.
تبصره ماده 12 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری ؛

تبصره ای که مانع نظارت دیوان عدالت اداری بر آیین نامه های قوه قضاییه شد

در روزهای اخیر، با نقدهای مختلفی مواجه هستیم که باید از این روش نقد و ایجاد فضای باز نقادی در کنار سیاست قضایی مبارزه با فساد استقبال کرد. البته در برخی از نقدها باید به یاد بیاوریم که یکی از علل موضوع این نقدها، بعضی از قوانینی است که با وجود مخالفت های حقوقدانان، مورد توجه یا انتقاد در زمان تصویب قرار نگرفت و بدون مطالعه کامل و مستقل در مجلس شورای اسلامی و به شیوه های محل نقد به تصویب رسید؛ قوانین معدودی که راه نظارت درون سازمانی بر تصمیمات قوه قضاییه را محدود ساخت و بر مبانی عقلی و علمی هم استوار نبود.
راه اندازی پویش مردمی آزادی حسن عباسی در خبرگزاری فارس؛

آیا وزارت اطلاعات شکایت از حسن عباسی را پس می‌گیرد؟

پس از انتشار خبر دستگیری رئیس «اندیشکده یقین» پویشی مردمی با عنوان «پیگیری آزادی حسن عباسی» خواستار خویشتن‌داری دولت در برخورد با منتقدان شد.
یک وکیل دادگستری:

تعریف جامع و مانعی از جرم سیاسی وجود ندارد

یک وکیل دادگستری با بیان اینکه در حال حاضر در کشور ما تعریف جامع و مانعی از جرم سیاسی وجود ندارد، گفت: برای پیش نویس‌هایی که در سال ۱۳۹۵ برای جرم سیاسی طراحی شده بود، نظراتی از برخی حقوقدانان اخذ شد ولی تقریباً هیچ کدام از آن نظرات در قانون لحاظ نشده است.
حذف دانشجویان فقه و حقوق از آزمون وکالت ؛

واکنش رئیس کانون‌ وکلای مرکز به تصمیم معاونت حقوقی دولت علیه دانشجویان فقه

رئیس کانون‌ وکلای مرکز صریحا با تصمیم اتخاذ شده معاونت حقوقی ریاست جمهوری مبنی بر جلوگیری از ورود رشته‌های الهیات و فقه و … جهت فعالیت شغلی صریحا مخالفت کرد.
«بر زین نشستن زنان»؛

چرا قانونی بودن یا نبودن موتورسواری زنان جنجالی شد؟

«بر زین نشستن زنان» یکی از مسایل مورد مناقشه از گذشته های دور بوده است. در زمانه کنونی، این مسئله تبدیل به موضوع قانونی صدور گواهینامه وسایط نقلیه زین دار مانند موتورسیکلت و دوچرخه موتوردار شده است که در حال حاضر، رویه یکسانی برای آن وجود ندارد و نیروی انتظامی، نمی پذیرد برای زنان، گواهینامه رانندگی موتورسیکلت صادر کند ولی یکی از شعب دیوان عدالت اداری رای داده است باید گواهینامه موتورسواری برای زنی که شکایت کرده است صادر شود.
جدیت در برخورد با مفاسد اقتصادی؛

چرا مجازات مفسدان، وجدان عمومي را آرام نمی‌کند؟

در ماه ها و سال های اخیر دادگاه های متعددی برای بررسی پرونده مفاسد اقتصادی در حوزه های مختلف برگزار شده است. برخی از محاکمه شدگان نیز حتماً و بدرستی به اعدام یا حبس های طولانی مدت محکوم شده اند که حکم آن ها اجرایی شده و یا در حال انجام است.
نامه جمعی از روحانیون و دانشگاهیان و مدرسان حوزه و دانشگاه به رییس قوه قضاییه؛

درخواست جلوگیری از لغو مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی

جمعی دغدغه‌مند از روحانیون و دانشگاهیان و مدرسان حوزه و دانشگاه و سازمان‌های مردم نهاد و شهروندان از آیت الله ابراهیم رئیسی رییس قوه قضاییه در خواست کردند ضمن تذکر به دیوان محترم ادالت اداری برای جلوگیری از لغو مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی در خصوص بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) از قانون اساسی تدبیری فراهم آورده شود تا طرح جدیدی بدون نواقص و ضایعات فراوان طرح قبلی و در شان حریم قدسی تدوین و تصویب و ابلاغ شود تا این بافت با ارزش تاریخی و فرهنگی از بلاتکلیفی نجات یابد.
سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور:

قرار بود قیمت‌ها فقط دو هفته از سایت‌های آگهی حذف شود

اگر به دیوار، شیپور یا سایر سایت‌های آگهی مراجعه کنید در بخش خودرو و املاک همچنان پس از سه ماه قیمت‌ها را توافقی می‌بینید. در واقع این پلتفرم‌ها در ماه‌های اخیر از درج قیمت در بخش خودرو و املاک منع شده‌اند . با این حال «جواد جاویدنیا»، سرپرست معاونت فضای مجازی دادستانی کل کشور، در پاسخ به همین انتقاد، می‌گوید که دادستانی اگرچه در ابتدا درخواست حذف قیمت‌ها را داده اما قرار بود این محدودیت برای یک الی دو هفته باشد.
جنبش عدالتخواه دانشجویی:

آقای رئیسی! نسبت به خلع ید دولت غاصب انگلیس از باغ قلهک اقدام کنید

جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه‌ای خطاب به رئیس قوه قضائیه خواستار خلع ید دولت غاصب انگلیس از باغ قلهک شد.
دادستان تهران، وثیقه 5 میلیاردی را لغو کرد؛

ماجرای عجیب بازداشت و آزادی یک نماینده مجلس

روابط عمومی دادسرای عمومی و انقلاب تهران درباره موضوع مطرح شده در نامه احمد توکلی به رییس قوه قضاییه درباره رفتار خلاف عرف دادستان تهران در برخورد با یکی از نمایندگان مجلس که متهم به فساد اقتصادی است، توضیحاتی ارایه داد.دادستانی تهران در این باره گفته است که حضور دادستان در زندان اوین در راستای بازدید و بازرسی از وضعیت زندانیان و بازداشتگاه ها بوده و ارتباطی با متهم ندارد.
عباس عبدی:

چرا خبر خودکشی نجفی منتشر نشد؟

بیایید فرض کنیم که رسانه‌های کشور در وضعیت مناسبی بودند و در قید و بند حکومت و سیاست نبودند. در این صورت خودکشی آقای نجفی تیتر اول بسیاری از رسانه‌ها می‌شد. مگر ممکن است این خبر از دید رسانه‌های حرفه‌ای پنهان بماند یا مگر ممکن است هنگامی که رسانه‌ای مطلع می‌شود، به سادگی از کنار آن بگذرد؟
یادداشت سیاوش خوشدل؛

چرا و چگونه جرم سیاسی و دادگاه علنی نداریم؟

قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، مصوّب آذر ۵۸ است و دو اصل مورداشاره، از اصولی هستند که در بازنگری قانون اساسی (سال ۶۸) نیز تغییری نداشته‌اند. امّا تعریف جرم سیاسی تا سال ۹۵ به تعویق می‌افتد. مجلس ششم برای تعریف جرم سیاسی اقدام‌کرد، امّا شورای نگهبان طرح مجلس را ردکرد. بالاخره در اردیبهشت ۹۵ طرح قانون جرم سیاسی به تصویب مجلس و تأیید شورای نگهبان می‌رسد. به این ترتیب، ۳۷ سال مصداقی برای جرم سیاسی تعریف نشده‌است و کسی با این عنوان تعقیب‌نمی‌شود.
مجمع عدالتخواه دانشجویان دانشگاه تهران؛

آقای رئیسی! حجم تخلفات و زمین‌خواری در لواسانات فراتر از ابعاد گیت باستی هیلز است

مجمع دانشجویان عدالتخواه دانشگاه تهران طی نامه‌ای به رئیس حوزه قضایی لواسان در واکنش به برداشتن گیت‌های ورودی «باستی هیلز» لواسان تاکید کرد: ما معتقدیم که برداشتن گیت باستی هیلز حداقلی‌ترین برخوردی است که می‌تواند با این مفاسد صورت بگیرد و اگر این گیت غیر قانونی است آیا دیوار‌های هفت متری شهرک باستی هیلز وجاهت قانونی دارد؟
نجات یک انتصاب غیرقانونی؛

پشت پرده‌های انتصاب غیرقانونی میعاد صالحی

انتصاب میعاد صالحی در ابتدا سال 97 به عنوان مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری بدون هیچ گونه سابقه‌ای در زمینه اقتصادی، توسط محمد شریعتمداری وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی حاشیه‌های فراوانی را ایجاد کرد.لابی‌های پشت پرده بسیاری برای جلوگیری از زیرسئوال رفتن این انتصاب در حال شکل‌گیری است.
بی بند و باری اقتصادی؛

کاش بی بندوباری همان یک عکس بود!!

تکنوکرات‌ها با کراوات و ریش پروفسوری، مدیریت‌شان بستر فساد است و شبه تکنوکرات‌ها با چفیه و ریش و پشم فساد می‌‌زایند. فساد دومی‌ها چون لای مفاهیم مقدس جنگ و جهاد و نهادهای انقلابی پیچیده می‌شود نه درست و درمان اطلاع رسانی می‌شود نه بخاطر تقدس تراشی‌ها نتیجه رسیدگی‌ها معلوم می‌شود و نه هیچ چیز دیگر.
در اعتراض به بیکاری جوانان و وجود انحصار در پذیرش وکیل؛

تجمع دانش آموختگان حقوق این بار جلوی مرکز وکلای قوه قضاییه

پس از چندین هفته تجمع دانش آموختگان حقوق در اعتراض به انحصار و بیکاری دانش آموختگان حقوق، جلوی مجلس، این بار این معترضان به نمایندگی از دانش آموختگان کل کشور، جلوی مرکز وکلای قوه قضاییه تجمع کردند.
انتقاد معاون قوه قضائیه:

تفاوت های فاحش در گزارش های کارشناسان دادگستری

انتقاد معاون اول قوه قضائیه از تفاوت های فاحش در گزارش های کارشناسان دادگستری
دادستان کل کشور:

عدم اعتقاد قوی به مبدا و معاد موجب کوتاهی مدیران در انجام وظایف است

محمدجعفر منتظری در جلسه شورای اداری شهرستان ساوه به بیان شاخص‌های مدیریتی از کلام حضرت علی علیه السلام پرداخت و افزود: در دوران حکومت پنج ساله مولای متقیان شاخص‌های مدیریتی به خوبی تبیین شد.
گزارش توصيفی از بندهای مالی معروف‌ترين بازداشتگاه ايران؛

هتل یا زندان اوین!/ اتاق‌های VIP با فرش‎هایی ۱۴۰۰شانه و ال‎سی‎دی‎های بزرگ

روزنامه شرق در گزارشی توصیفی به وضعیت بازداشتگاه اوین پرداخته است، بخش‌هایی از گزارش را در ادامه می‌خوانید: «بازداشتگاه اوین» به دلیل شرایط متفاوتی که با دیگر زندان‎های کشور دارد، به «هتل اوین» هم مشهور شده است. چرایی به‌کارگیری این اصطلاح را بیشتر به برخورد بهتر و مناسب‎تر بازجوها و مسئولان زندان نسبت می‎دهند؛ اما وقتی پای بندهای مالی این بازداشتگاه به میان می‎آید، این اصطلاح کاملا معنای واقعی به خود می‎گیرد.
صفحه  از ۱۵
نظرات و گلایه ها