سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کتابخانه هتلی گلادستون ؛

هزینه یک شب خوابیدن در کتابخانه‌

در روستایی کوچک در شمال منطقه ولز بریتانیا، کتابخانه‌ای با نام گلادستون و با ویژگی منحصر به فرد و ویژه‌ای وجود دارد که با ۲۶ اتاق برای استراحت پذیرای بازدیدکنندگان از سراسر جهان است؛ به نحوی که مسافران و جهانگردان در خلال بازدید خود از این کتابخانه می‌توانند اتاقی را اجاره کرده و خوابی آرام را میان انبوهی از کتاب‌های گوناگون تجربه کنند.
با آمدن فضای مجازی؛

از کارکردهای قصه‌گویی برای کودکان غافل شدیم

قصه‌گویی سنتی که از قدیم بوده و اثر آن در افزایش هوش اجتماعی،‌ پرورش قدرت خلاقیت و توانایی ارتباط‌گیری در کودکان اثبات شده است،‌ امروزه در سایه فناوری‌های جدید، مشکلات خانواده‌ها و بی‌توجهی به کارکردها در حال فراموشی است.
کمک آموزشی ها؛سلاطین تیراژ کتاب؛

در لیست پرتیراژترین کتاب ها در یک سال اخیر اتفاق جدیدی نیفتاده‌است !

کتاب را برمی‌دارم و به‌ عادت همیشگی، نگاهی به شناسنامه کتاب می‌اندازم، روی تیراژ کتاب نگاهم قفل می‌شود، 250 جلد! می‌دانستم که مشکلات و هزینه‌های چاپ کتاب، باعث‌شده تیراژ کتاب این همه سقوط کند، اما اینکه تیراژ کتاب‌ها به هزار نسخه هم نرسد، مشکل کوچکی نیست. یعنی ناشر دیگر شاید به اندازه مخاطبان کتابش هم فکر نکند و بیشتر به جیبش نگاه کند که چه تعداد می‌تواند از هر کتاب منتشر کند.
ذائقه فرهنگی ایرانیان؛

پرفروش ترین نویسندگان طرح تابستانه کتاب ۹۸

بر اساس بررسی های انجام شده،پرفروش ترین کتاب ها از نویسندگان داخلی و خارجی مشخص شدند. در این بین محمود دولت آبادی در بین نویسندگان داخلی و الیت شفق در بین نویسندگان خارجی ،بیشترین فروش کتاب در بین ایرانیان را داشته اند.
مقاله مجله تایم؛

چرا باید عشق یک کتابخوان شویم؟

چندی پیش مقاله ای در مجله تایم منتشر شد که نویسنده اش ادعا می کرد، آنچه «مطالعه عمیق» نامیده می شود به زودی از بین خواهد رفت؛ چرا که میزان مطالعه عمیق میان آدم ها کمتر شده و این روزها دیگر آدم ها سرسری کتاب می خوانند و با وجود مطالب خلاصه شده اینترنتی تعداد خواننده های کتاب ها روز به روز تقلیل پیدا می کند.
دلایل احترام به رئیس‌جمهور برزیل؛

پرفروش شدن کتابی با صفحات خالی

کتابی که بیشتر صفحات آن خالی است از هفته گذشته در شبکه‌های اجتماعی مورد توجه قرار گرفته است.ویلیام تامس، نویسنده ۳۰ساله این کتاب اعلام کرد که کتابش با عنوان «چرا بولسونارو شایسته احترام، اعتماد و عزت است؟» یک نوع «اعتراض» علیه رئیس‌جمهور جنجالی است. تامس به یک وب‌سایت پرتغالی گفت: «قرار نیست در این کتاب به این سوال پاسخی بدهم، زیرا فکر می‌کنم بولسونارو لیاقت هیچ چیز را ندارد.»
درخواست محمود دولت‌آبادی از پلیس فتا؛

شکایت محمود دولت‌آبادی از نقل قول‌های جعلی از او در فضای مجازی

محمود دولت‌آبادی از پلیس فتا خواست تا کسانی را که به نام او مطالب جعلی منتشر می‌کنند شناسایی کند و مورد پیگرد قانونی قرار دهد.
سلفی‌های کتابخوانی؛

ایده‌ای که کتاب را از فراموشی نجات داد

ایده‌های بسیاری برای افزایش سرانه مطالعه در کشور طراحی شد؛ اما تنها برخی از آن‌ها در مسیر این فرهنگسازی موفق هستند.
خالق کلیدر خواستار پیگرد قانونی جاعلان شد؛

مبارزه دولت‌آبادی با نشر متن‌های جعلی

در سال‌های اخیر شبکه‌های اجتماعی به شکل عجیبی گسترش پیدا کرده و به دلیل اقبال مردم آفت‌هایی را هم به همراه داشته است. یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در این شبکه‌ها روی داده انتشار جملاتی بی‌ربط به نام بزرگان فرهنگ و هنر این سرزمین است. نقل قول‌های جعلی بارها در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود؛ بی‌آنکه منتشر‌کنندگان به صحت وسقم مطالب توجه کنند. از دکتر علی شریعتی و دکتر مجید سمیعی گرفته تا حسین پناهی و سیمین بهبهانی و ده‌ها نام سرشناس دیگر قربانیان این ماجرا هستند.
معاون اداره‌کل فرهنگ و ارشاد استان تهران مطرح کرد؛

بُن کتاب ۲۰۰ هزار تومانی ویژه دانشجویان علوم پزشکی/ هتل رایگان دانشجویان شهرستانی برای نخستین بار

کاظمی گفت: مقرر شد به دانشجویان لیسانس و فوق لیسانس علوم پزشکی مبلغ ۲۰۰ هزار تومان یارانه خرید کتاب داده شود.
دستور وزیر ارشاد :

نشریات بی‌کیفیت یارانه نمی‌گیرند

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نامه‌ای خطاب به معاونت مطبوعاتی خواستار توجه کافی به سنجه‌های کیفی و حذف نشریات فاقد کیفیت فنی و حرفه‌ای، غیرضرور و نیز نشریاتی که حقوق مولفان را رعایت نمی‌کنند از فهرست دریافت‌کنندگان یارانه‌ها و حمایت‌ها شد.
استارتاپ کتابی؛

تلاش برای ارتباط مستقیم مولفان با مخاطب

فعال استارتاپی در حوزه کتاب گفت: تلاش کردیم برای نویسندگان و مترجمان کتاب بستری فراهم کنیم تا بتوانند خود، جامعه مخاطب را انتخاب کنند و با آنها به بصورت مستقیم در ارتباط باشند.
حسینی‌پور؛

توزیع ناعادلانه یارانه یکی از ریشه‌های کتاب‌سازی است

مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب گفت: توزیع ناعادلانه یارانه و اختصاص آن به تولیدکننده و ندیدن تمام فرآیند حوزه نشر از ریشه‌های کتاب‌سازی است.
یادداشت مهدی نورمحمدزاده؛

داستان، تاریخ می سازد!

سالها پیش یکی از دوستان کوهنورد در مسیر صعودی که باهم همراه بودیم، از کتاب عجیبی سخن گفت که ظاهرا با پیدا شدن چند کتیبه تاریخی در اطراف شام، نوشته شده و به شکل مستند بسیاری از وقایع تاریخی اسارت خاندان امام حسین در شام را روایت می کند.آنقدر جذب تاریخ سوزناک و مصایب دردناک اهل بیت شده بود که تا نزدیکی های قله از کتاب «شماس شامی» و روایت جذابش برایم گفت و انگار برایش سئوال بود که چرا من نویسنده هنوز این کتاب مستند تاریخی را نخوانده ام!
داود آبادی؛

پژوهش در تولید کتاب‌های ارزشی الزامی است

نویسنده کتاب «۳۷ سال» گفت: شعار‌های نخ‌نما نمی‌توانند به تبلیغ شناسایی کتاب منجر شود ما نیازمندیم که فرهنگ سازی در چارچوب و با اصول و قواعد و تدابیر لازم را در دستور کار قرار دهیم.
سازنده کتابخانه لاکچری ایران‌مال:

با دلار ۲ سال پیش ۱۰ میلیارد خرج دکور کتابخانه کردیم!

در این گزارش روایت میدانی از فضای کتابخانه ایران‌مال را داریم و با اجرا‌کننده طرح کتابخانه ایران‌مال گفت‌وگو کردیم و هزینه‌هایی را که برای ساخت این کتابخانه شده است با ساخت کتابخانه در نقاط مختلف شهر مقایسه کردیم.
آیا کتاب‌های صوتی جایگزین آثار کاغذی می‌شوند؟؛

تغییر ذائقه مطالعه در ایران

با اینکه ادیسون نخستین دستگاه گرامافون را با انگیزه تولید کتاب صوتی برای نابینایان ساخته بود اما این وسیله نزدیک به یک قرن به دست صنعت موسیقی افتاد و کمتر به پتانسیلش برای توسعه مطالعه توجه شد. در سال‌های اخیر اما با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و دردسترس قرار گرفتن گوشی‌های همراه و... استقبال از کتاب‌های صوتی در جهان به شدت افزایش یافته است؛ به نحوی که طبق آمارهای منتشر شده موسسه تحقیقاتی ادیسون وابسته به اتحادیه ناشران کتاب‌های صوتی آمریکا سال گذشته تقریبا نیمی از جمعیت زیر ۱۲ ساله‌های آمریکا کتاب صوتی گوش کردند که این رقم نسبت به نرخ سال گذشته آن حدود ۴۴درصد افزایش داشته است.
طی بررسی های انجام شده؛

بازدهی ۶ برابری کتاب کودک برای ناشران

تصویر برای کتاب‌های کودک مهم است، اما درکنار تصویر باید داستان هم جذابیت داشته و سرگرم‌کننده باشد، اما گاهی فقط چند خطی به نام شعر یا داستان در کتاب‌ها گذاشته می‌شود و به‌دست مخاطب با قیمتی گزاف می‌رسد، در این گزارش، این مساله را از چند وجه بررسی کردیم.این مساله که کتاب‌های کودک تعداد صفحات کمی دارد از یک نظر می‌تواند کودک را خسته نکند، از طرف دیگر، برای برخی کودکان شاید تعداد کم صفحات اذیت‌کننده باشد. این مساله را که کنار بگذاریم به محتوا می‌رسیم.
طرح تخفیف تابستانه کتاب؛

مردم در طرح تابستانه چقدر کتاب خریدند؟

طرح تابستانه کتاب امسال هم به پایان رسید. طرحی برای تخفیف ۲۵درصدی فروش کتاب‌های نویسنده‌های داخلی و ۱۵درصدی برای تخفیف آثار ترجمه تا سقف خرید ۱۲۰هزارتومانی.
وضعت کاغذ به کجا رسید؟؛

به کاغذ ارز ۴۲۰۰ تومانی ندهید!

بحران کمبود کاغذ از اواسط پاییز سال ۹۶ آغاز و باعث ایجاد نگرانی‌هایی در میان مطبوعاتی‌ها و همچنین اعتراض‌هایی از سوی مدیران مسوول رسانه‌ها شد؛
صفحه  از ۲۵
نظرات و گلایه ها