سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نقد و بررسی کتاب «چالش هسته‌ای»؛

ماجرای ویروس‌هایی که دولت هاشمی به جان انرژی هسته‌ای انداخت

آقای روحانی در کتاب خاطرات خود بزرگترین مشکل این پرونده را ورود سانتریفیوژهای آلوده به چرخه هسته‌ای عنوان کرده و نوشته است «وارد کردن حدود ۱۰۰ سانتریفیوژ آلوده از پاکستان در زمان آقای هاشمی توسط افراد غیرمتخصص مشکلات جدی را برای ما به وجود آورد.»
معاون نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور:

کتابخانه‌های تخصصی کودک در کشور افزایش می‌یابد/ نگاه سیاسی نداریم

اسماعیل شفاعی معاون نهاد کتابخانه های عمومی کشور تغییر کارکرد کتابخانه‌ها را از برنامه‌های اولویت دار این نهاد برشمرد و در این خصوص از افزایش کتابخانه‌های تخصصی کودک در کشور خبر داد.
هرسـال یـک شـهر به‌عنوان پایتخـت کتـاب؛

‍ فراخوان ششمین دوره پایتخت کتاب ایران

هرسـال یـک شـهر به‌عنوان پایتخـت کتـاب از بیـن شـهرهای نامـزد انتخـاب و معرفـی می‌شود. پیشتر شهر‌های اهواز، نیشابور، بوشهر، کاشان پایتخت کتاب ایران بودند و از اسفندماه سال گذشته تا پایان سال جاری نیز عنوان پایتختی کتاب ایران در اختیار شهر یزد است.
پرفروش‌ترین کتاب‌های اردیبهشت؛

محمود دولت‌آبادی با آثارش بازار را قبضه کرد

اردیبهشت‌ماه در حالی به پایان رسید که بازار کتاب ایران تغییر چندانی از نظر فروش نداشت، همچنین در میان پرفروش‌ترین نویسندگان، محمود دولت‌آبادی در صدر قرار گرفت.
رویترز گزارش داد؛

نویسنده زن عمانی برنده جایزه بوکر 2019 شد

رمان عربی "سیدات القمر" به معنی "خانم های ماه" (در ترجمه انگلیسی: اجرام آسمانی) نویسنده عمانی "جوخه الحارثی" به عنوان برنده جایزه بین المللی بوکر 2019 اعلام شد. این داستان توسط خانم "مارلین بوث " به انگلیسی ترجمه شده است.
دکتر محمد کریمی بهبهانی:

بازترجمه‌ها بیشتر سوداگری در بازار نشر است

دکتر محمد کریمی بهبهانی معتقد است بازترجمه آثار مختلف کلاسیک یا عامه‌پسند، کمتر برای ارائه اثری بهتر انجام می‌شوند و بیشتر سوداگری در بازار نشر هستند.ناشران ترجیح می دهند به کمک مترجم جدیدی (که معمولا شناخته شده است) برای پوشاندن نقایص ترجمه گذشته بار دیگر کتاب را ترجمه کرده و در اختیار خوانندگان قرار دهند. از وجه نظری دلایل دیگری هم می توانند توجیه ترجمه مجدد باشند.
بروجردی :

اقدامات برای تأسیس آرشیو ملی هنر آغاز شده است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران گفت: طرح اولیه‌ آرشیو ملی هنر تصویب شده و اقدامات برای تأسیس آن در شیراز آغاز شده است‌.
اینفوگرافی:

پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی پنج دهه اخیر

به بهانه برگزاری نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به معرفی پرفروش‌ترین رمان‌های ایرانی می‌پردازیم.
جمع‌بندی این دوره نمایشگاه کتاب؛

درس‌هایی فرهنگی از نمایشگاه کتاب/ نشر ایران پوست‌اندازی‌ می‌خواهد

نگاهی به مهمترین چالش‌ها و رویدادهای نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیانگر این است که این رویداد در آستانه ۳۳ سالگی نیاز به یک پوست اندازی جدی و تازه در درون خود دارد.
پر فروش‌های نمایشگاه کتاب را بشناسید؛

فضای مجازی به کمک کتاب آمد

نمایشگاه کتاب تهران به پایان رسید .پرفروش‌های نمایشگاه کتاب نشان می‌دهد ناشران کوچکی که چند سالی است فعالیت‌شان را شروع کرده‌اند، توانسته‌اند خودشان را بین ناشران اسم و رسم‌دار جا دهند، همین که کتاب‌هایی در حوزه‌های مختلف چاپ کردند که می‌تواند در رده پرفروش‌های نمایشگاه قرار بگیرد؛ جای تقدیر دارد. ناشرانی مثل اسم، کتابستان معرفت، جمکران و نشر شهیدکاظمی ازجمله این ناشران هستند. در بخش عمومی هم بار دیگر رمان‌ها و ادبیات داستانی جز پرفروش‌های کتاب قرار گرفتند
مدیرعامل خانه کتاب:

مخالف ورود دولت به موضوع کاغذ هستم

مدیرعامل موسسه خانه کتاب می‌گوید: نمایشگاه بیش از آنکه فروشگاه باشد باید محل گفت‌وگوی اصحاب فرهنگ و گفت‌وگوی نویسنده با مخاطب باشد،‌ اما با این تراکم جمعیت و شکل غرفه‌های کوچک نمی‌توانیم فضای گفت‌وگو را ایجاد کنیم.
چالش های گرانی کاغذ؛

از گراني كاغذ تا اعتراض

نمایشگاه کتاب تهران، ديروز به كار خود پايان داد. سي‌ودومين دوره نمايشگاه بين‌المللي كتاب نيز مانند سال‌هاي گذشته با حواشي همراه بود، اما امسال مسئله گراني و كمبود كاغذ و اخيرا زينك، از مباحث محوري ناشران و مسئولان بود.
با نظر خانواده مرحوم هاشمی؛

عرضه کتاب «اندیشه سیاسی آیت‌الله رفسنجانی» متوقف شد

با نظر خانواده مرحوم هاشمی، عرضه کتاب «اندیشه سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی» در نمایشگاه کتاب متوقف شد. این کتاب توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده بود.
قائم مقام نمایشگاه کتاب در نشست خبری عنوان کرد؛

ثبت فروش ۹۹ میلیارد و درآمد ۸ میلیارد تومانی در نمایشگاه کتاب

قائم مقام نمایشگاه کتاب از فروش ۹۹ میلیارد تومانی کتاب و درآمد بیش از ۸ میلیارد تومانی نمایشگاه در این رویداد فرهنگی خبر داد.
مصلی امام؛

آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران+ تصاویر

تصاویر آخرین روز نمایشگاه کتاب تهران امروزشنبه در محل مصلی امام خمینی(ره) را نشان می دهد.
«خواندن توانستن است»؛

حمایت از ترجمه 400 عنوان کتاب ایرانی در طرح گرنت

معاون اداره‌ کل مجامع تشکل‌ها و فعالیت‌های فرهنگی‌ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، هدف طرح گرنت را انتقال فرهنگ و ادبیات و معرفی نویسندگان ایرانی به خارجی‌ها عنوان کرد و گفت: تاکنون از 400 عنوان کتاب با طرح گرنت حمایت شده است.
روایتی خاص از بازدید رهبر انقلاب؛

درخواست ناشر معارف از مقام معظم رهبری

محمد اسماعیل عبادتی مسئول فروش دفتر نشر معارف در غرفه نمایشگاهی این انتشارات به خبرنگار حوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: مقام معظم رهبری روز نهم اردیبهشت ماه بعد از بازدید از چند غرفه نمایشگاهی به غرفه دفتر نشر معارف هم سر زدند. اکثر کتاب هایی را که برمی داشتند یا من به ایشان معرفی می کردم یکبار خوانده بودند؛ زیرا بین صحبت‌های من ادامه ماجرا را می‌گفتند و این خیلی برای من جالب بود.
پرونده ویژه| نشر دانشگاهی؛

افزایش قیمت‌ها دلیل کاهش استقبال دانشجویان از خرید کتاب

مسئول غرفه انتشارات دانشگاه امام صادق(ع) در نمایشگاه کتاب، تمامی ناشران را درگیر موضوع افت تیراژ دانست و گفت: افزایش قیمت‌ها باعث شده تا استقبال دانشجویان از خرید کتاب کاهش یابد.
حسین‌نژاد عنوان کرد؛

وزارت ارشاد ناشران را به کاغذفروش تبدیل کرده است

مدیر انتشارات پرنده گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با توزیع غلط کاغذ، ناشران را کاغذ فروش کرده است.وی در رابطه با کارهای جدیدی که انتشارات پرنده به صورت تخصصی روی آن‌ها کار می‌کند، تشریح کرد: کتاب‌های تخصصی روانشناسی مورد نیاز روانشناسان را با همکاری مرکز گروه رشد و توسعه روانشناسی در دستور کار انتشارات قرار داده و آثاری را هم در این زمینه تولید کرده‌ایم.
مهدی حسین‌زادگان، از وضعیت نمایشگاه کتاب تهران می‌گوید؛

مردم به نمایشگاه بیایند، کتاب چندان گران هم نشده است

مهدی حسین‌زادگان، تاکید می‌کند بسیاری از مردم به تصور گران شدن خیلی زیاد کتاب به نمایشگاه نمی‌آیند. او تاکید می‌کند با وجود افزایش نرخ کاغذ، کتاب تنها حدود ۲۰ درصد گران شده .اما خارج شدن نمایشگاه کتاب از صرف نمایشگاه بودن و تبدیل آن به یک فروشگاه بزرگ کتاب از مشکلات است.
صفحه  از ۲۳
نظرات و گلایه ها