سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
کتاب "سواد رسانه"

انگلستان: لیویس(Leavis) پیشگام سواد رسانه

از نظر" لیویس" تولیدات رسانه ای اثری مخرب دارد و لذت های سطحی و سرسری را جایگزین ارزش های اصیل، ادبیات و هنر می کند.
اوضاع آشفته ترجمه کتاب؛

مترجم خیالی برای کتاب پرفروش

ترجمه آثار پرفروش در ایران اوضاع عجیبی دارد،بعضی کتاب ها بیش از۲۰ بار ترجمه شده‌اند اما تیراژ آنها به ۲۰۰ نسخه هم نمی رسد؛چه کسانی از آشفته بازار ترجمه سود می برند؟
یک هفته با کتاب؛

از پلمب کتابفروشی‌های تهران تا داستان‌خوانی اتریشی‌ها

پلمب کتاب‌فروشی‌هایی که به عرضه کتابهای غیرقانونی منتشر شده در ایران مشغول بودند تا برپایی شب نویسندگان اتریش و داستان‌خوانی آنها در تهران در صدر اخبار کتاب در هفته گذشته بود.
محمد بهشتی ، نعمت الله فاضلی و محمدعلی جعفریه » بررسی کردند؛

فرهنگ در کشاکش نخبه گرایی و عامه پسندی

چندی است که منتقدان فرهنگی- هنری از افت کیفی محصولات فرهنگی در حوزه‌های مختلف همچون کتاب، سینما، موسیقی، تئاتر و هنرهای تجسمی گلایه دارند؛ البته شاید بحث هنرهای تجسمی به گفته فعالان آن، قدری متفاوت باشد و فعالان این عرصه اگر ویترینی برای ارائه آفرینش‌های هنری خود پیدا کنند حتی قادر به کسب عناوین جهانی هم بشوند. با این حال آن طور که گفته‌های کارشناسان نشان می‌دهد حداقل در حوزه کتاب شرایط چندان خوب نیست، آثار منتشر شده حتی از سوی مترجمان و مؤلفان صاحبنام و با تیراژهای زیر پانصد نسخه در قفسه‌های کتابفروشی‌ها ماندگارند و به چاپ‌های بعدی نمی‌رسند؛ در خصوص چرایی این اتفاق دلایل مختلفی مطرح می‌شود از جمله ترجمه‌های شتابزده که گویا تنها هدفشان ربودن گوی سبقت و بازار از دست دیگر مترجمان و ناشران است، ممیزی‌هایی که سال‌هاست گریبان کتاب و فعالان آن را گرفته، کاهش توان اقتصادی مردم و از سویی مباحثی همچون قاچاق کتاب و کتاب سازی که موجب گلایه فعالان عرصه نشر شده است.
بازگشت جنجالی دهقان فداکار؛

دهقان لباس بر تن می آید

در چند روز اخیر تصویری از کتاب سوم دبستان در فضای مجازی دست به دست می‌شود که در آن گفته می‌شود «دهقان فداکار» با لباس شده و اصل داستان را زیر سوال برده است.
باغ کتاب تهران تعطیل شد؛

تعطیلی کتاب‌فروشی باغ کتاب تهران

حدود ۱۶ماه پیش همزمان با افتتاح «باغ کتاب» در تپه‌های عباس‌آباد تهران خبر گشایش کتاب‌فروشی بزرگی در این مجموعه، بسیاری را غافلگیر کرد؛ کتاب‌فروشی عظیمی به وسعت ۱۴ هزار متر مربع در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان که عنوان «بزرگ‌ترین کتاب‌فروشی جهان» را یدک می‌کشید. ایجاد چنین مرکز خریدی برای کتاب از همان روزهای نخست با واکنش‌های متفاوتی همراه بود، گروهی آن را به فال نیک گرفتند و راهی برای گسترش ویترین کتاب‌فروشی‌ها تلقی کردند و عده‌ای دیگر آن را رقیب بزرگی برای کتاب‌فروشی‌های مستقل دانستند.
بررسی کتاب «کانت و مارکس» اثر کوجین کاراتانی؛

آیا قرائت کاراتانی از کانت با نفی هگل قابل جمع است

«دگرسنجی» کوجین کاراتانی مفیدترین و مهم‌ترین کتاب فلسفه/نظریه است که این ایام خوانده‌ام. (ممنونم از جودی دین به خاطر اشاره به این کتاب و ژیژک به خاطر نوشتن مطلبی درباره آن). منظورم این است که مفید و مهم برای من؛ ممکن است کانون توجه کتاب برای کسانی که دل‌مشغولی‌های خاص مرا ندارند زیاده تخصصی و محدود باشد. سال‌های سال است می‌کوشم شیوه‌هایی بیابم که مارکس را به کانت پیوند بزند: این دقیقا کاری است که کاراتانی در اینجا می‌کند.
مرکز مطالعات و آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران؛

مجموعه 27جلدی کتاب‌های قندون برای کودکان منتشر شد

مرکز مطالعات و آموزش سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مجموعه 27جلدی کتاب‌های «قندون» را برای گروه سنی 4 ، 5 و 6 سال منتشر کرد
دبیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران:

سه درصد جمعیت کشور عضو کتابخانه‌ها هستند

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان تهران گفت: باید 35 درصد شهرستان عضو کتابخانه‌ها باشند و این در حالی است که فقط 3 درصد از جمعیت عضو کتابخانه هستند و فاصله بسیار زیادی در این زمینه مشاهده می‌شود.
برای انتقال محموله کتاب؛

تعرفه پستی جایگزین تخفیف‌های ۴۰ درصدی می‌شود

مدیرعامل خانه کتاب از به تفاهم رسیدن وزارت ارشاد با شرکت پست برای حمل محموله‌های پستی کتاب خبر داد و گفت: قرار است تعرفه‌های پستی ویژه کتاب اعلام شود.
آمار نشر در دو ماه تیر و مرداد ۹۶ و ۹۷ ؛

افزایش ۲۷۰۰ تومانی میانگین قیمت کتاب طی یکسال گذشته

مقایسه آمار نشر کتاب در یکسال گذشته نشان می‌دهد که میانگین قیمت هر کتاب‌ با افزایش ۲۶۸۲ تومانی (رشد 15 درصدی) از ۱۷ هزار و ۸۳۲ تومان در مرداد ۹۶ به ۲۰ هزار و ۵۱۴ تومان در مرداد ۹۷ رسیده است
نگاه تلخ؛

مزرعه کتاب در معرض آفت اقتصاد نامساعد

با وضعیت اقتصاد نامساعد این روزها، امیدی به مقوله کتاب نیست.
بخشدار کندوان میانه تاکید کرد:

ضرورت همکاری شهرداری ها در پرداخت سهم نیم درصدی کتابخانه ها

محمود زرین صبح امروز پنج شنبه در جلسه انجمن کتابخانه عمومی بخش کندوان از افزایش ۴۵ درصدی کتابخوانی در بخش کندوان نسبت به سال گذشته خبر داد و این افزایش آمار را ناشی از فراهم نمودن بسترهای لازم برای مطالعه در بخش کندوان عنوان کرد
مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور:

نهاد کتابخانه های عمومی ملزم به تأمین کتب مورد نیاز مردم است

مدیرکل منابع نهاد کتابخانه های عمومی کشور گفت: این نهاد خود را ملزم به تامین کتب مورد نیاز و مورد علاقه مردم می داند و در این مسیر تلاش جدی دارد.
اشتیاق مطالعه روستاییان؛

روستایی‌ها کتابخوان ترهستند تا شهر نشین‌ها

بیشتر ما کلانشهرنشین ها کتاب نمی‌خوانیم و بیشتر وقتمان را -همان وقت های اضافه که گویا در روزگاری از آن به‌عنوان طلا یاد می‌شد- صرف چرخیدن در فضای مجازی و خواندن جوک و طنز می‌کنیم. اما انگار واقعیت چیز دیگری است.
مدیرعامل خانه کتاب:

باشگاه خوانندگان حرفه‌ای راه‌اندازی می‌شود

مسائل و مشکلات طرح تابستانه و شایعاتی که درباره ادامه طرح‌های فصلی کتاب شنیده می‌شود سبب شد تا به سراغ نیکنام حسینی‌پور، مدیرعامل خانه کتاب برویم و پرسش‌هایمان را با او در میان بگذاریم.
مدیر کافه کتاب پاسارگاد؛

در کافه کتاب فرودگاه امام خمینی (ره) بدون اجازه کتاب بخوانید

نادر بهجت با اشاره به اینکه کافه کتاب را در فضای بوردینگ فرودگاه بین المللی امام خمینی (ره) راه اندازی کرده ‌است، دلیل اصلی این کار را سخنان رهبر معظم انقلاب و تاکید ایشان بر بالا بردن فرهنگ کتاب و کتابخوانی، عنوان کرد.
مدیرعامل خانه کتاب:

کاهش یک میلیارد و یکصد میلیون تومانی بودجه طرح تخفیف فصلی کتاب

سایه شرایط اقتصادی کشور بر سر تابستانه کتاب هم سنگینی کرد و منجر به‌کاهش یک میلیارد و یکصد میلیون تومانی بودجه اختصاص یافته به این طرح تخفیف فصلی کتاب شد؛ با این حال مدیرعامل مؤسسه خانه کتاب تأکید دارد، حتی با وجود کاهش توان اقتصادی مردم، دوستداران کتاب استقبال خوبی برای شرکت در آن داشته‌اند.
آسیب‌شناسی حمایت از کتابفروشی‌ها؛

حسینی‌پور:تعطیلی کتابفروشیها مهارشد /جعفریه:طرح‌ حمایتی مسکّن است

مدیرعامل خانه کتاب از مهار تعطیلی کتابفروشی‌ها با اجرای طرح‌های حمایتی از آنها گفت اما مدیر نشر «ثالث» این طرح‌ها را در بهترین حالت، مُسکّنی برای به تعویق انداختن این تعطیلی‌ها می‌داند.
خواننده نخوان نویسنده ننویس؛

شمشیر دولبه گرانی کاغذ و لوازم چاپ

گیر نمی‌آید، گران شده، دیگر نیست، احتکار می‌کنند... کاغذ را می‌گویند؛ کالای نایاب این روزها. ناشران کتاب در خیابان انقلاب نگرانند. نگران روزی که همین تعداد اندک کتابخوان‌های جامعه هم دیگر کتابی نخرند. آنها از بالا رفتن قیمت کتاب می‌گویند اتفاقی که خوشایندشان نیست اما انگار راهی جز این هم باقی نمی‌ماند. البته تنها قیمت کاغذ نیست که در کار ناشران اخلال ایجاد کرده، بالا رفتن ارز هم باعث گرانی لوازم جانبی چاپ شده. چیزهایی مثل زینک، کاغذ گلاسه، سلفون و...
صفحه  از ۱۸
نظرات و گلایه ها