سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
در نشست خبری سی و دومین دوره نمایشگاه کتاب مطرح شد؛

حضور 800 ناشر از 30 کشور جهان در فضای تحریم

کمتر از یک هفته دیگر به آغاز سی و دومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران باقی مانده و این درحالی است که علاقه مندان کتاب و کتابخوانی در این دوره شاهد ارائه بیش از 300 هزار عنوان کتاب از سوی 2 هزار و 398 ناشر داخلی و 137 هزار عنوان از سوی 800 ناشر خارجی خواهند بود و با وجود مشکلاتی که تحریم‌ها در تعاملات ایران با دیگر کشورها ایجاد کرده، مصلای تهران در این رویداد بین‌المللی حوزه نشر میزبان 30 کشور خارجی خواهد بود.
نمایشگاه بین المللی کتاب تهران؛

جانمایی ناشران عمومی در نمایشگاه کتاب تهران آغاز شد

کمتر از یک هفته تا شروع سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران باقی است، ناشران عمومی تازه جانمایی خود را آغاز کرده اند هرچند مسئولان این نمایشگاه علت تاخیر را تعطیلات طولانی نوروزی ،برگزاری مسابقات قرآن درمحل مصلا عنوان می کنند اما آنها این نوید را هم داده اند که این رویداد بدون تاخیر و با حضور همه ناشران آغاز شود.
گزارشی از هزینه‌های نمایشگاه سی‌و‌دوم کتاب؛

صرفه‌جویی 4 میلیاردی نمایشگاه کتاب

نمایشگاه امسال و در سی‌و‌دومین دوره با صرفه‌جویی بسیار درحال برگزاری است. قادر آشنا، مدیر موسسه نمایشگاه‌های فرهنگی درباره این اتفاق و اینکه چقدر صرفه‌جویی شده، گفته است: «سال گذشته هزینه اجرایی نمایشگاه کتاب تهران 17 میلیارد و 900 میلیون تومان تمام شده است، امسال با وجود تورم‌هایی که قابل‌لمس است، بودجه نمایشگاه کتاب تهران 15 میلیارد تومان تصویب شد که ما تلاش خواهیم کرد رقم بالاتر از این نرود. شفافیت در دستور کار است و تمام هزینه‌ها در کمیسیون معاملات مصوب شده و شفاف است.
سیدمحمد طباطبائی؛

چرا امسال نمایشگاه کتاب اختتامیه ندارد؟

سیدمحمد طباطبائی، مدیر روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی درباره تفاوت سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بیان کرد: سی‌ودومین دوره نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران بدون آئین اختتامیه به کار خود پایان می‌دهد. با حدف این بخش، قاعدتا انتخاب غرفه‌های برتر نیز نخواهیم داشت.
هادی جعفری نژاد عنوان کرد؛

تخصیص صددرصدی اعتبار ردیف حمایت از نشر کتاب و مطبوعات

اعتبار ردیف حمایت از نشر، کتاب و مطبوعات به میزان 2380 میلیارد ریال در پایان سال 1397 با عنایت ویژه محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه تخصیص صددرصدی دریافت کرد و در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار گرفت. هادی جعفری‌نژاد رئیس امور فرهنگ، گردشگری و ورزش سازمان برنامه و بودجه در این‌خصوص گفت: نوسان نرخ ارز و به تبع آن افزایش قیمت کاغذ و مواد مصرفی صنعت چاپ در بازار، هزینه‌های مطبوعات و بویژه مطبوعات مستقل را افزایش داده و از دیگرسو کاهش حجم آگهی‌های مطبوعاتی نیز کاهش درآمد آنها را در پی داشته است.
اسماعیلی راد عنوان کرد:

دلایل آماده‌تر بودن نمایشگاه کتاب از دوره‌های قبل

مهدی اسماعیلی راد - معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران - درباره آخرین وضعیت آماده‌سازی محل برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، با توجه به برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن کریم در محل مصلای تهران تا شامگاه یکشنبه ۲۵ فروردین و نیز حدود ۱۰ روز زودتر برگزار شدن نمایشگاه کتاب (از ۴ اردیبهشت) به‌دلیل بحث تقارن با ماه مبارک رمضان، گفت: دلایل متعددی موجب شده که امور نمایشگاه کتاب تهران در این دوره با نظم و سرعت بیشتری پیش برود.
نباید خودمان را با نمایشگاه فرانکفورت مقایسه کنیم!!!

10روز مانده تا افتتاح سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب

10روز بیشتر تا آغاز سی‌و‌دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران نمانده است. اما هنوز درخواست ناشران داخلی برای حضور در نمایشگاه کتاب تأیید نشده است، مدیر کمیته ناشران داخلی نمایشگاه می‌گوید: تا دوم اردیبهشت غرفه‌ها نهایی می‌شود و هیچ ناشری بعد از آن تاریخ به نمایشگاه اضافه نمی‌شود.
ایوب دهقانکار:

تمدید زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب در نمایشگاه

سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تمدید زمان ثبت‌نام دانشجویان، طلاب و استادان حوزه و دانشگاه برای ثبت‎نام بن خرید کتاب خبر داد.
تغییر مسیر بازاریابی در بازار کتاب؛

صنعت نشر در جست‌وجوی راه‌های جدید جلب مخاطب

قیمت تمام شده کتاب در سال جدید به سه برابر زمان مشابه در سال گذشته رسیده است؛‌ زنگ هشداری که بسیاری از ناشران و مخاطبان کتاب را نگران کرده زیرا به دلایل واضحی همچون بحران مخاطب و سرانه پایین مطالعه، ناشران قادر نخواهند بود قیمت کتاب را متناسب با این مخارج افزایش دهند. با این حال بسیاری از ناشران ایرانی تمایل چندانی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت گسترده در حوزه بازاریابی کتاب از خود نشان نمی‌دهند، حال آنکه تجربه معدود ناشران موفق در این زمینه نشان داده است که با استفاده از تکنولوژی جدید و فضای مجازی با هزینه اندکی و با توجه به وسعت فراگیری می‌توان مخاطبان بیشتری برای آثار منتشر شده دست و پا کرد.
هر روز ۳۰ هزار تومان سیگار می‌کشد، اما کتاب نمی‌خرد!

هزار بهانه برای کتاب نخواندن

سرانه مطالعه در کشورمان به شدت پایین است . بر اساس تحقیقاتی که روی افراد با جنسیت و سنین مختلف انجام شده، دلایل مختلفی وجود دارد که فرد را از مطالعه و خواندن کتاب بازمی دارد. همه بزرگان ما را به خواندن کتاب تشویق می نمایند از آن جمله ، به اعتقاد اینشتین، ممکن است فقط خواندن یک کتاب، پایه اندیشه‌ها و افکار انسان را بر مبنای جدید و چه بسا کتابی مسیر سرنوشت میلیون‌ها انسان را در راه مخصوصی بیندازد.بنابراین کتابخوانی باید جزئی از تربیت کودکان قرارگیرد.
ایوب دهقانکار:

زمان ثبت‌نام بن خرید کتاب اساتید حوزه و دانشگاه اعلام شد

سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از افزایش 60 درصدی بن خرید کتاب اساتید حوزه و دانشگاه خبر داد.
سخنگوی نمایشگاه کتاب تهران خبر داد:

افزایش ۵۰ درصدی بن خرید کتاب برای دانشجویان و طلاب/ اعلام زمان ثبت‌نام

سخنگوی سی و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، زمان ثبت نام دانشجویان و طلاب برای دریافت بن خرید کتاب در این دوره از نمایشگاه را اعلام کرد و گفت که میزان بن خرید کتاب دانشجویان و طلاب ۵۰ درصد افزایش یافته است.
توسط نشر نو؛

کتاب طنز«حکایت‌هایی برای زمانه ما»چاپ شد

کتاب «حکایت‌هایی برای زمانه ما باز هم حکایت‌هایی برای ما» نوشته جیمز تِربِر با ترجمه حسن هاشمی میناباد توسط نشر نو منتشر و راهی بازار نشر شد.جیمز گرووِر تربر متولد سال ۱۸۹۴ و درگذشته به سال ۱۹۶۱ رمان‌نویس، طنزپرداز، روزنامه‌نگار، نمایشنامه‌نویس و طراح آمریکایی بود که بیشتر به خاطر داستان‌های کوتاهش شناخته می‌شود. او از طنزپردازان بزرگ آمریکاست که «میراث آمریکا» لقب دارد. «حکایت‌هایی برای زمانه ما» مجموعه‌ای از قصه‌هایی به سبک داستان‌های اِزوپ و لافونتِن است که همگی ابتدا در مجله نیویورکر چاپ شده بودند و سپس در سال ۱۹۴۰ به‌طور مستقل چاپ شدند. برخی از حکایت‌های این کتاب، قدیمی‌اند اما با پرداختی جدید نوشته شده‌اند و نویسنده ارتباط شخصیت‌ها را با نقش کلیشه‌ای آن‌ها قطع کرده و مضامین امروزی را وارد آن‌ها کرده است.
به خانه برگرد؛

غرق شدن در کتاب‌ها چه بر سر مغزتان می‌آورد؟

هرکس می‌خواهد ما را به کتاب‌خواندن ترغیب کند، معمولاً چند حرف کلیشه‌ای برای گفتن دارد: کتاب دیدت را وسیع می‌کند یا تجربۀ دیگران را در اختیارت می‌گذارد. اما واقعیت این است که این حرف‌ها فایده‌ای ندارد، مگر آنکه یک‌بار، هنگام خواندن یک کتاب، آن صاعقه به عمق جانتان بنشیند.
ما هم نوروز «# کتاب عیدی می‌دهیم»؛

در انتخاب عنوان کتاب‌ها سنجیده عمل کنیم

این روزها در آستانه نوروز 98 یک هشتگ میهمان صفحات اینستاگرام شده: «# کتاب_عیدی_ بدهیم»؛ حرکتی در شبکه‌های اجتماعی برای نهادینه کردن فرهنگ مطالعه، آن هم با رنگ و بویی بیشتر ادبی.
کتب پیشنهادی چهره‌های سیاسی؛

سیاسیون دو جناح چه آثاری را برای مطالعه در نوروز پیشنهاد می‌کنند؟

جمعی از سیاسیون و چهره‌های عموما فرهنگی در دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا، با طرح عناوین کتب مختلف، مخاطبان را به مطالعه در ایام تعطیلات نوروز دعوت کردند.
حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی؛

چاپ کتاب‌های علمی با رشد 300 درصدی همراه شد

صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی با حمایت از چاپ کتاب‌های علمی گام محکمی برای ترویج علم و فناوری برداشته است. در سال جاری حمایت از این بخش توسط این مرکز با رشد 300 درصدی همراه شد.حمایت از تالیف کتاب در حوزه های علمی از اقداماتی است که صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی به آن اهتمام داشته است. در 9 ماه نخست سال جاری این مرکز از چاپ 16 کتاب علمی حمایت کرد که خروجی پروژه های خاتمه یافته صندوق بودند. این آمار نسبت به سال گذشته با رشد 300 درصدی همراه شد. در نه ماه نخست سال 96 صندوق از چاپ 4 عنوان کتاب حمایت کرد.
سایه مشکلات مالی بر طرح‌های حمایتی وزارت ارشاد؛

بازار آخر سال کتاب در غیاب «عیدانه»

افزایش قیمت کاغذ در ماه‌های اخیر و دیگر لوازم اولیه تولید کتاب، موجب شده بهای این کالای فرهنگی در ماه‌های اخیر افزایش چشمگیری یابد به نحوی که بر میزان فروش تاثیر گذاشته است و وضعیتی را پیش آورده که ناشران برای سال آینده نیز چشم‌انداز مطلوبی پیش‌بینی نمی‌کنند و در انتظار افزایش بیشتر قیمت‌ها هستند.
معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی:

شروع طرح تشویق کتابخوانی با عنوان «کتابفروشی‌ای به وسعت ایران» آغاز شد

کتابفروشی‌ها موافق طرح عیدانه کتاب در نوروز ۹۸ هستند اما از پرداخت دیرهنگام ارشاد گله‌مندند.
«خون دلی که لعل شد»؛

آغاز فروش کتاب «خون دلی که لعل شد» عکس کمتر دیده شده از رهبر انقلاب +دستخط معظم‌له

فروش کتاب «خون دلی که لعل شد» حاوی خاطرات حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای از زندان‌ها و تبعید دوران مبارزات انقلاب اسلامی آغاز شد.
صفحه  از ۲۲
نظرات و گلایه ها