سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
دبیر انجمن صنفی داستان‌نویسان تهران؛

حقوق مؤلف و ناشر نیازمند شفاف‌سازی است

دبیر انجمن صنفی داستان‌نویسان تهران می‌گوید بسیاری از نویسندگان با حقوق مادی و معنوی خود آشنا نیستند و جای بسیاری از این حقوق در قراردادهای میان آنها و ناشران خالی است.
بازی دلار در بازار کتاب؛

افزایش قیمت کاغذ بازار نشر را با چالشی جدی روبه‌رو کرده است

بعد از گران شدن قیمت دلار، مسکن، آهن، خودرو،‌ گوشی موبایل و... نوبت به قیمت کتاب رسید تا تحت‌تاثیر گرانی قیمت کاغذ، افزایش قابل توجهی پیدا کند. بنابراین اگر این روزها به کتابفروشی رفتید و دیدید که به‌جای قیمت اصلی چاپ شده روی جلد، ‌یک برچسب قرار داده شده و قیمتش بیشتر شده است، تعجب نکنید. این اتفاقی است که این روزها زیاد دارد می‌‌افتد. از وقتی کاغذ گران شده بعضی از ناشران و کتابفروشان قیمت کتاب را به همین شکل بالا برده‌اند.
لزوم همکاری جدی مراجع قضایی در مبارزه با قاچاق کتاب؛

رئیس اتحادیه ناشران از عملکرد کارگروه مقابله با تکثیر و عرضه غیرقانونی کتاب‌ها گفت

بساط دستفروشان کتاب تا همین چند سال پیش، تنها میزبان کتاب‌های کمیاب و ممنوعه بود؛ آثاری که امکان خرید آنها از کتابفروشی‌ها ممکن نبود. با این حال چند سالی است که ناشران زیرزمینی پا را فراتر گذاشته و به سراغ آثاری رفته‌اند که در زمره کتاب‌های روز و پرفروش ناشران (کتابی چون ملت عشق و...) به شمار می‌آیند، مسأله‌ای که لطمه‌ای قابل توجه به اقتصاد نشر زده و گلایه و حتی ثبت شکایت‌هایی از سوی آنان را به‌دنبال داشته است. به همین واسطه دو سالی است که کارگروهی ویژه با عنوان «کارگروه مقابله با تکثیر و عرضه غیرقانونی کتاب‌ها» با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان و وزارت فرهنگ و ارشاد شکل گرفته که با همکاری مراجع قضایی به تازگی موفق به ضبط 10 وانت کتاب منتشرشده زیرزمینی شده است. انتشار زیرزمینی آثار حاضر و آماده ناشران!
تفاوت میان روخوانی و مطالعه؛

خواندن مطالعه اندیشمندانه‌ است

متأسفانه در جامعه‌ ما خواندن هرگز به مفهوم تأمل و یافتن آنچه می‌خواهیم، معنا نداشته است. در دوران مدرسه از دانش‌آموزان خواسته می‌شود در امتحانات، متن کتاب‌های درسی را به‌عنوان پاسخ سؤالات بنویسند و این کار باعث می‌شود دانش‌آموز تحلیل‌کردن را یاد نگیرد. افراد با همین تفکر رشد می‌کنند، تفکر روخوانی؛ البته به‌نظر من این نوع خوانش حتی روخوانی هم نیست به این دلیل که وقتی از بعضی دانشجو‌ها می‌خواهیم بلند روخوانی کنند متأسفانه نمی‌توانند. زمانی که دوران مدرسه تمام می‌شود افراد یاد نگرفته‌اند چگونه از کتاب‌ها لذت ببرند و آن چیزی را که می‌خواهند از محتوای کتاب‌ها برداشت کنند پس چندان میلی به کتاب‌خوانی پیدا نمی‌کنند.
شایعه کتاب نخواندن بین ایرانی‌ها ؛

ایرانی‌ها واقعا کتاب نمی خوانند؟

بعضی گزاره های غلط انقدر تکرار می شوند تا برای افکار عمومی به یک موضوع پذیرفته شده تبدیل می‌شوند. یکی از این گزاره‌های غلط آمار کتابخوانی ایرانی و مقایسه سرانه مطالعه ایران با دیگر کشورهاست.
رییس کمیته اجتماعی شورای شهر :

کتاب فروشی‌هایی که ساندویچی شدند/ نوسان بازار کاغذ و اوضاع ناپایدار نشر کتاب

رییس کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با اشاره به تغییر کاربری برخی کتاب فروشی‌ها به ساندویچی گفت: خوراک فکری و فرهنگی را از دست داده ایم و به نفع خوراک شکمی مغازه می زنیم.
بدون برگزاری آیین اختتامیه؛

نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم به کار خود پایان داد

بیست‌وششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم درحالی بدون برگزاری آیین اختتامیه به کار خود پایان داد که می‌توان گفت این دوره دارای رشد نسبی، نسبت به سال گذشته بود.
نگاهی به وضعیت کتاب‌های کودک و نوجوان؛

مبادا از مخاطبان مان عقب بمانیم

بازار کتاب‌های کودک و نوجوان این روزها چندان تعریفی ندارد. بسیاری از کارشناسان این حوزه عقیده دارند که کتاب‌های منتشرشده در زمینه کودک و نوجوان از مخاطبان خود عقب افتاده‌اند و توان تغذیه کودکان را ندارند؛ مسأله‌ای که خود اهالی کتاب نیز به خاطرش گله‌مند هستند و از این روی، خواستار بررسی دلایل وقوع چنین شرایطی از سوی مسئولان فرهنگی و خواهان ارائه راهکارهای لازم هستند. نقدی که هم به جهت ساختار و هم به لحاظ موضوعی به کتاب‌های منتشر شده برای این گروه سنی وارد است.
دادستانی به ماجرای چاپ تقلبی آثار پرفروش ورود کرد؛

فاز جدید مبارزه با قاچاق کتاب

قاچاق کتاب در سال‌های اخیر شکل تازه‌ای به خود گرفته است. اگر سال‌ها پیش تنها آثار ممنوعه را در بساط دستفروش‌ها می‌دیدید این پدیده نامیمون به چاپ زیرزمینی کتاب‌های منتشرشده ناشران تسری پیدا کرده و حتی سر از کتابفروشی‌ها درآورده است.
با همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان؛

جمع آوری کتاب های مسئله دار در تهران از سوی پلیس

پلیس تهران روز گذشته با هماهنگی و همکاری اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران حدود 10 وانت از کتاب‌هایی که به شکل غیر قانونی منتشر و تکثیر شده بودند را جمع کرد.
رمان های کودک و نوجوان ؛

رفیع افتخار از «جاروی نحس و پسرک سبیلو» می‌گوید

نویسنده ،رفیع افتخار از تالیف رمان جدیدی برای کودکان با عنوان «جاروی نحس و پسرک سبیلو» خبر داد.
درآمد تبلیغات نمایشگاه؛

تعاونی ناشران را از ورشکستگی نجات می‌دهد؟

صنف نشر دومین تجربه خود را در مدیریت کمیته تبلیغات نمایشگاه کتاب تهران پشت سر گذاشت و حالا امیدوار است درآمدهای این بخش، دست کم شرکت تعاونی ناشران و کتابفروشان تهران را از ورشکستگی نجات دهد.
مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی:

فضای مجازی دشمن کتاب نیست/ وجود مشکلات جدی در چاپ کتاب‌ها

مدیرعامل سازمان انتشارات پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی گفت: ما نباید فضای مجازی را دشمن کتاب بدانیم، چراکه این فضا می‌تواند خود بستری برای تولید و ارائه کتاب باشد.
دکتر محمود سریع‌القلم مطرح کرد:

سی ویژگی کسانی که کتاب نمی‌خوانند

کتاب‌خوان‌ها و کتاب‌نخوان‌ها چگونه‌اند و چه تفاوتی با هم دارند؟ کتاب‌نخواندن چه پیامدهایی برای ما در پی دارد؟
ترویج فرهنگ کتابخوانی؛

افتتاح کتابخانه اوتیسم

کتابخانه اوتیسم برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی و استفاده مبتلایان به این اختلال و خانواده های آنان روز سه شنبه در خیابان جمهوری گشایش یافت.
معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد؛

جلوی عرضه قرآن‌های چینی را گرفتیم

انتشار قرآن‌های چینی و نفوذ چشم بادامی‌ها به نشر ایران و بخصوص انتشار مهم‌ترین کتاب دینی مسلمانان، یکی از گلایه‌هایی است که طی چند سال اخیر از سوی فعالان قرآنی و مخاطبان قرآن کریم مطرح شده؛ با این حال رئیس بیست و ششمین دوره نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم اطمینان خاطر داده که خبری از عرضه این قبیل قرآن‌ها در نمایشگاه امسال نیست. او حتی تأکید کرده است که در این نمایشگاه تنها قرآن‌هایی عرضه می‌شوند که برخوردار از مجوز نشر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بوده و چاپ کشورمان خودمان باشند.
گپ و گفتی با محمدعلی جعفریه، مدیر نشر ثالث درباره نشر و نمایشگاه؛

اقتصاد نشر بیمار است

اقتصاد نشر ما آن‌قدر کوچک است که تعطیلی حتی یک کتابفروشی می‌تواند به آن آسیب برساند؛ یک کتابفروشی کوچک در شهرستانی دور که خانه امید کتابخوانان است یا یک کتابفروشی در یک محله قدیمی تهران که چند نسل با آن کتابخوان شده‌اند.
گفت‌وگو با فریده خلعتبری، مدیر انتشارات شباویز ؛

همتی برای راهیابی به بازار‌های جهانی نداریم!

روزهای نمایشگاه شهر آفتاب را که فراموش کنیم، معمولا طبقه دوم شبستان مصلای امام خمینی(ره) جایی بوده برای بازار جهانی کتاب. درست از همان چند پله که بالا می‌رویم، با تعداد زیادی کتاب خارجی مواجه می‌شویم و البته غریبه‌های آشنایی که آمده‌اند تا کپی‌رایت آثارشان را به فروش برسانند.
سیدعباس صالحی؛

توزیع غیرمجاز کتاب‌های پرفروش در حد قابل توجهی افزایش یافته است

سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره قاچاق کتاب گفت: با پدید آمدن فضای مجازی و امکان دانلود، درصد قاچاق کتاب در حد غیرقابل تصوری افزایش یافته است.
نمایشگاه کتاب با آمارهای دل‌بخواهی+ جدول؛

ثبت آمار بازدیدکنندگان و ناشران نمایشگاه کتاب

سی‌ویکمین رویداد کتاب تهران با همه شور و هیجانش به پایان رسید. با این حال بررسی دقیق آماری این رویداد به دلیل تناقض‌های آماری امری تقریبا غیر ممکن است.
صفحه  از ۱۶
نظرات و گلایه ها