سرویس ویژه نمایندگی لنز و عدسی های عینک ایتالیا در ایران با نام تجاری LTL فعال شد اینجا را ببینید  /  سرویس ویژه بانک پاسارگارد فعال شد / سرویس ویژه شورای انجمنهای علمی ایران را از اینجا ببینید       
نگاهی به کتاب «درآمدی بر نظریه و اندیشه انتقادی در تاریخ هنر»؛

نام این کار «تالیف» است؟

کتاب «درآمدی بر نظریه و اندیشه انتقادی در تاریخ هنر»، تألیف دکتر حمید کشمیرشکن، در حوزه نظریه و نقد هنر توسط نشر چشمه در بهار 1396 منتشر شده است. بنا بر ادعای نویسنده، این کتاب براساس کتاب «روش‌ها و نظریه‌های تاریخ هنر» تألیف آن آلیوا شکل گرفته است. کشمیرشکن کتاب خود را تألیفی نو و دگرگونه یاد می‌کند و نه ترجمه کار آلیوا. هدف متن پیش‌ رو سنجش ادعای تألیفی بودن و امکان نوآوری این کتاب است.
بنا به گفته مسئولان کتابخانه آستان قدس رضوی(ع)؛

اهدای بیش از ۱۸هزار نسخه خطی و سنگی از سوی امام خامنه‌ای به یک کتابخانه

رهبر معظم انقلاب بزرگترین واقف آثار هنری در این مرکز هستند. ایشان تاکنون بیش از ۱۸هزار اثر شامل نسخ خطی و چاپ سنگی به مجموعه مخطوطات اهدا کرده‌اند.
یک هفته با کتاب؛

ادامه واکنش‌ها به انتقال نمایشگاه به مصلی

ادامه واکنش‌ها به انتقال نمایشگاه کتاب تهران از مجموعه شهرآفتاب و برگزاری اولین نشست خبری معاون فرهنگی وزیر ارشاد از جمله خبرهای مهم حوزه کتاب و نشر در این هفته هستند.
معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در نخستین نشست رسانه‌ای خود :

بازگشت نمایشگاه کتاب به مصلی، خواست مردم و ناشران بود

معاون امور فرهنگی وزیر ارشاد در نخستین نشست خبری اش، بازگشت دوباره نمایشگاه کتاب تهران به مصلی را بواسطه لزوم احترام به خواست صنف و مردم دانست، اما مدت زمان دقیقی که نمایشگاه میهمان این مجموعه شهری خواهد بود را نامعلوم عنوان کرد و گفت:«مصلی نگاه برگشت یک ساله یا دوساله نمایشگاه را ندارد و همکاری بسیاری با ارشاد دارد و شهرداری همچنان در روند برگزاری‌اش به ارشاد کمک خواهد کرد.»
جوادی عنوان کرد:

سر ریز خرید کتاب به بخش خصوصی/ترویج کتابت قرآن در حوزه معاونت فرهنگی نیست

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست خبری از سر ریز خرید کتاب‌ها به بخش خصوصی خبر داد و درباره ترویج کتابت قرآن به خط مفاخر ملی گفت: این موضوع در حوزه کار معاونت فرهنگی نبوده و مربوط به معاونت قرآن و عترت است.
نگاهی به چند اثر ماندگار در ادبیات و علوم انسانی؛

کتاب‌هایی فراتر از اکنون

برخی آثار فارغ از زمان و مکان راه خود را در دل تاریخ پیش می‌گیرند به نحوی که در هر دوره‌ای با خواندن آنان این گمان می‌رود که برای همان لحظه نوشته شده‌اند؛ چنین خصوصیتی از یکسو به نهاد ثابت بشری وابسته است و از سوی دیگر به تکرار وقایع تاریخی و اجتماعی. این هفته نگاهی می‌اندازیم به سه اثر از این گونه آثار که به قفسه ماندگارها راه یافته‌اند.
سیدعباس صالحی؛

ادامه برگزاری نمایشگاه کتاب در شهر آفتاب با شرایط فعلی ممکن نبود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تشریح دلایل بازگرداندن نمایشگاه کتاب تهران به مصلی تاکید کرد: ادامه برگزاری نمایشگاه در شهر آفتاب ممکن نبود.
در ادامه تغییرات در ساختار معاونت فرهنگی؛

بخش حمایت از کتاب‌های فاخر هم به دفتر امور چاپ منتقل می‌شود

در پی انتقال هیئت انتخاب و خرید کتاب به اداره‌کل امور چاپ و نشر وزارت ارشاد، به زودی بخش مربوط به حمایت از کتاب‌های فاخر و ارزشمند نیز به این اداره‌کل پیوست خواهد شد.
نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در مصلی برگزار می‌شود ؛

نمایشگاه کتاب تهران به مصلی بازگشت

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری سی و یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران از تعیین نهایی مکان برگزاری این نمایشگاه و رویکرد وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره این موضوع خبر داد
رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی:

سرانه مطالعه کتاب در ایران هفت دقیقه در هفته است

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با بیان اینکه سرانه مطالعه کتاب در ایران در روز دو دقیقه و در هفته هفت دقیقه است، گفت: باید با گسترش فضای کتاب‌خوانی به جبران این ضعف و نقص کمک کنیم چراکه دانش بشری تنها از طریق مطالعه و اندوخته قابل اکتساب است و مسیری دیگری ندارد.
۵۵۰ هزار نسخه کتاب در پروژه حمایتی به فروش رسید؛

قاب آماری بازار کتاب در طرح پاییزه

طرح پاییزه کتاب با شروع هفته جاری پایان یافت و آمارهای نتایج این طرح اعلام شد؛ آمارهایی که علاوه بر امکان ارزیابی موفقیت یا ناکامی این طرح در مقایسه با دوره‌های گذشته، می‌تواند معرف نوع سلیقه مخاطبان در انتخاب کتاب‌ها از طریق شناخت عناوین پرفروش‌ها باشد؛ نکته‌ای که هم می‌تواند به‌کار ناشران برای تدوین برنامه‌های پیش‌رویشان بیاید و هم نوعی موضوع مطالعات جامعه‌شناختی را از طریق مخاطبان فراهم آورد. آنچنان که مقایسه آثار پرطرفدار در دو دوره گذشته نشانگر نکاتی ویژه است.
پیام رهبری به مناسبت شهادت یک هنرمند؛

راوی کتاب "وقتی مهتاب گم شد" آسمانی شد

جانباز سرافراز "علی خوش‌لفظ" راوی کتاب تحسین شده "وقتی مهتاب گم شد" پس از سال‌ها تحمل رنج و سختی به جمع شهدا پیوست.
شاعر کتاب طنز «فیض‌بوک»:

ساماندهی وضع کاغذ به مدیریت صحیح دولتی وابسته است

شاعر کتاب طنز «فیض‌بوک» با بیان اینکه ساماندهی اوضاع کاغذ به مدیریت صحیح دولتی وابسته است، گفت: نگهداری کاغذ توسط برخی ارگان های دولتی احتکار تلقی نمی شود.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

کتابخانه های تخصصی باید پیشروان تولید علم و دانش باشد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه کتابخانه های تخصصی باید پیشروان تولید علم و دانش و پاتوقی برای اندیشمندان و محققان عرصه علم و اندیشه باشد، گفت: کتابخانه های تخصصی برای ایفای این نقش مهم باید با صورت مساله شناسانه تر به استقبال مسائل جدید بروند.
طرح حمایتی پاییزه کتاب؛

نوشداروی فصلی برای دخل خالی کتابفروشی

چیزی نمانده که هفتمین طرح حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از کتابفروشان و خوانندگان کتاب هم کم کم به ایستگاه پایانی‌اش برسد، طرحی که از حدود دو سال قبل با عنوان‌هایی نظیر «عیدانه»، «پاییزه» و «تابستانه» کتاب در حال برگزاری ست و حالا با وجود کسب تجربه‌های متعدد بعد از پشت سر گذاشتن چند دوره، هنوز نقدهایی از سوی کتابفروشان متوجه آن است.
به بهانه تجدیدچاپ «درد بی‌خویشتنی»؛

یک دسته گل سرخ برای «نجف»

دعاهای «ناخدا خلف ظلم‌آبادی» برای پسر سبزه‌رو و تـرکــه‌ای‌اش مستجاب شد و نجف پیر شده! الـبـتـه نـاگـفـتـه پیداست که پیر شدن، حتی اگر آرزو و دعای خیر پیرها، برای جوان‌ها هم که باشد، گرفتاری‌های خودش را دارد. سکته‌های پیاپی، پیرمرد را حسابی از تک و تا انداخته؛ پوست تیره‌اش به استخوان گونه‌اش چسبیده و بیماری چهره‌اش را بشدت تکیده کرده؛ گوش‌هایش بسیار سنگین و خُلقش نیز تنگ و ترش شده. اما هر که قبل‌تر از این‌ها نجف را از نزدیک دیده بوده و نشست و برخاستی با او داشته، بی‌تردید خنده‌های بلندش را هنگام صحبت شنیده و خوب می‌داند که درِ زندگی‌ نجف، همیشه روی همین پاشنه‌ای که این روزها می‌چرخد، نمی‌چرخیده. نجف کم‌حوصله و خُلق‌تنگ امروز، مردی بود شوخ و خوش‌صحبت و خنده‌رو و البته نمی‌توان منکر هم شد که بخت بلندتری نسبت به بسیاری از هم‌‌نسل‌هایش داشته.
اکبر اشرفی خبر داد؛

کتاب وصیت نامه امام خمینی(ره) کامل می شود

رئیس مرکز فرهنگی دانشگاهی امام خمینی(ره) گفت: کتاب وصیت امام(ره) که در دانشگاه ها تدریس می شود ، تکمیل می شود.
طرح پاییزه کتاب؛

از رقابت نویسندگان ایرانی و خارجی تا ثبت یک رکورد

رمان‌های ایرانی و خارجی بیشترین سهم را در پرفروش‌ترین کتاب‌های طرح پاییزه دارند
کتاب و کتابخوانی؛

هفته کتاب و ضرورت پرهیز از نگاه مقطعی در سیاست‌گذاری‌های فرهنگی

24 آبان‌ماه و هفته پس از آن، در تقویم رسمی کشور به نام «روز کتاب و کتابخوانی و کتابدار» نام‌گذاری شده است‌؛ البته این روز، بعدها به سبب اهمیت موضوع، به «هفته کتاب» تغییر نام یافت و امسال نیز بیست و پنجمین دوره هفته کتاب با شعار «آینده روشن با خانواده کتابخوان» از ۲۰ تا ۲۶ آبان در سراسر کشور برگزار شد.
خوشا به حالت ای روستایی!

شعر خاطره انگیز کلاس اول دبستان!

مروری بر شعر خاطره انگیز کلاس اول دبستان!
صفحه  از ۱۱
نظرات و گلایه ها